60 vjet më parë, në fshatin Mënik, pranë urës së Beshirit, kishte tre ditë e net që punohej për të hapur një gropë të madhe. Fshatarët e zonës nuk kuptonin asgjë se ç’ishte kjo ardhje e beftë e ‘shtetit’ pranë shtëpive të tyre. Duhet të kalonin ato tri ditë e të mbërrinte nata e fundit, që të dëgjohej klithma e një gruaje që do të ngacmonte kureshtjen e të gjithë banorëve përreth. Ishte Sabiha Kasimati, intelektualja që u pushkatua bashkë me 21 burra të tjerë të akuzuar pas plasjes së bombës në Ambasadën Sovjetike në shkurt të vitit 1951. Se si kishin rrjedhur ngjarjet, familjarët e viktimave mund ta mësojnë vetëm pas vitit ’92. Ishte atëherë që patën mundësi të komunikojnë me fshatarë të zonës. Ishte atëherë që mësuan edhe për përpëlitjet e së vetmes grua në atë grup burrash. Plumbi i parë, Sabihanë nuk e kishte prekur dhe vdekja e saj ishte vonuar, ndryshe nga shokët e saj. Por këtë herë të dytë nuk do të kishte më plumb. Vuajtje e tortura të njëpasnjëshme do t’i binin mbi shpinë, deri sa të jepte shpirt.

Të gjitha këto sot i tregon nipi i saj, djali i vëllait, Viktor Kasimati. Kur hallën e pushkatuan, Viktori ishte 16 vjeç, pra në gjendje të kujtojë se ç’ndodhte ato kohë në shtëpinë e tij dhe se si ishte situata, kur erdhën i lajmëruan… Por cilat kishin qenë arsyet e vërteta të këtij dënimi makabër? A bindej kush se ‘shashka’ që kishte thyer vetëm disa xhama të Ambasadës Sovjetike në Tiranë, pa shkaktuar as edhe një të plagosur, kishte qenë arsyeja e vërtetë? Jo! Kjo ngjarje kishte qenë vetëm justifikimi, që sipas Viktor Kasimatit, i shërbeu Enver Hoxhës për të ekzekutuar njerëzit që gjithnjë e më shumë po kundërshtonin regjimin e tij komunist…

 

 

Sabiha Kasimati ka qenë halla juaj, ndërkaq edhe një prej 22 personave që u pushkatuan më ’51-shin, pas bombës në Ambasadën Sovjetike në Tiranë. A kujtoni diçka prej asaj kohe?
- Unë kam qenë 16 vjeç kur Sabihaja është pushkatuar. Ka qenë një vajzë e shkolluar, përherë e angazhuar në aktivitetet e kohës. Kjo e bënte atë energjike, por kishte edhe natyrë tepër të  prerë, nga sa kujtoj unë. Nga një situatë me time më, kur diçka bisedonim, kujtoj që unë disi e kundërshtoja. Halla u gjend aty dhe më sheh menjëherë me sy të vrenjtur duke thënë: “Si i kthen fjalën mamasë”. Mbaj mend që krijohej gjithnjë një farë ndrojtjeje nga ajo, pikërisht për shkak të kësaj natyre të rëndë gati-gati burrërore.
 

Jetonte me ju, meqë nuk ishte e martuar?
- Jo, vërtet nuk u martua kurrë, por jetonte vetëm. Për shkak të hyrje-daljeve që kishte me studiues e intelektualë të tjerë në vend që e vizitonin gjithnjë, ajo kishte nevojë për hapësirën e saj.
 

Ku ishte shkolluar që ishte përfshirë në një rreth të tillë?
- Sabihaja ka lindur në Edrene të Turqisë dhe kur u kthye u vendos te i vëllai në Korçë dhe në ’27-ën nisi studimet në Liceun Francez të këtij qyteti, duke qenë e vetmja vajzë deri në atë kohë. Edhe pas Liceut, ndryshe nga shoqet e saj, ajo ishte e vendosur të vazhdonte studimet e larta, që në atë kohë kryheshin vetëm jashtë shtetit. Kështu, arriti ta realizojë atë ëndërr të sajën dhe kreu studimet e larta në Fakultetin e Shkencave Biologjike në Torino.
 

Kur nisi të ishte më e angazhuar, u largua të jetonte vetëm, apo jo, sepse ka jetuar edhe me ju…
- Në vitet e para të pasluftës, kur unë isha ende fëmijë, dëgjoja nga familjarët që hallës i ishte ofruar një vend pune në Amerikë nga miqtë e saj, me të cilët kishte studiuar në Torino. E dëgjoja kur bisedonte me babanë dhe i tregonte që kishte refuzuar, sepse donte të rrinte në vendin e saj, pra u kthye në Shqipëri dhe u emërua në Institutin e Shkencave, që ishte institucioni më i lartë shkencor i atyre viteve, me drejtor Selaudin Toton dhe ku bashkëpunoi me disa nga emrat më të njohur të shkencës së atyre viteve si Suad Asllani, profesor Zuberi, (një polak që jetonte dhe punonte në Shqipëri etj.). Në këtë kohë u largua nga banesa ku jetonte me ne dhe u shpërngul në një apartament më vete, për të qenë më e lirë për të punuar.
 

Nga të qenit pjesë e një shtrese të lart intelektuale, Sabihaja u vu shumë shpejt në shënjestër të krerëve…
- Së pari, pas lufte u duk se gjërat po shkonin mirë, por në fillim të viteve 1947-1948 lufta e klasave në vend nisi të ashpërsohej. Ky ishte një qëndrim me të cilin Sabihaja nuk u pajtua kurrë. Gjërat u rënduan më tepër kur filloi të dënohej dhe të goditej elita e intelektualëve, një pjesë e të cilëve ishin shokët e saj. Sidomos pushkatimi i Selaudin Totos krijoi tek ajo një zhgënjim të madh dhe e bëri të krijonte një bindje tërësisht kundër regjimit komunist. Shpesh vinte dhe bisedonte me babanë, duke u shprehur se të gjitha këto që po bëheshin ishin të padrejta dhe se shteti nuk mund të ndërtohej mbi vrasje dhe dhunë. “Kurrë nuk i kam besuar doktrinës komuniste, shprehej ajo, por tashmë po bindem se nuk isha gabuar”. Kishte një guxim të jashtëzakonshëm dhe i thoshte hapur mendimet. Për më tepër ajo njihej nga afër me Enver Hoxhën.
 

Si kishte qenë njohja e saj me Enver Hoxhën?
- Sabihaja ishte femra e parë që studioi në Liceun e Korçës, po aty është njohur edhe me Enverin, e ka pasur në klasë. Për rrjedhojë, njihte edhe kapacitetin e tij intelektual dhe shumë nga veset e rinisë së tij të hershme. Kjo më ka bërë gjithmonë të besoj që Enver Hoxha personalisht kishte një arsye më tepër për të kërkuar eliminimin e saj.
 

Vetëm kjo nuk mund të jetë arsye… Ç’ngjarje të tjera fshiheshin pas këtij eliminimi që ju jeni i bindur se kanë qenë me urdhër të Enver Hoxhës?
- Sabihaja ishte natyrë rebele. Edhe tim atë e kam dëgjuar t’i thoshte shpesh të kishte kujdes kur fliste, sepse me ata nuk i dihej asnjëherë. Por ajo ashtu ishte gatuar, e kishte të pamundur të rrinte e heshtur e madje e fajësonte hapur ish-shokun e klasës për krimet që po kryheshin në vend. Kështu, diktatori mund të gjente shkak për eliminimin e saj, e pse jo edhe ta përfshinte në veprimtari terroriste, ashtu siç veproi. Të mbushje dosje në atë kohë rezulton që nuk paska qenë edhe aq e vështirë, e sidomos për t’i nxirë ato ishte tepër e thjeshtë. Fare mirë në dosjen e saj mund të jetë shënuar edhe fakti se shoqëroi një gazetar laburist anglez që kishte ardhur për të vizituar vendin tonë, duke qenë se Sabihaja njihte disa gjuhë perëndimore. Por më vonë askush nuk i pengonte organet tona të inteligjencës, që ta interpretonin këtë fakt si “veprimtari agjenturore”.
 

A ju kishte rënë rasti ta dëgjonit vetë në rebelimet e saj ndaj Enver Hoxhës?
- Në praninë time halla rezervohej në bisedat rreth tij, megjithatë kisha dëgjuar ndërsa i thoshte babait se “Udhëheqësi nuk ishte ai që shfaqej”. “Nuk ishte dhe aq tipi i luftëtarit se sa tipi i Don Zhuanit, që nuk shquhej për ndonjë moral me vlera”. E kishte njohur drejtuesin e vendit gjatë viteve të tij të rinisë, atëherë kur ishte edhe më e lehtë për të gabuar dhe, me sa duket, rinia e Enverit kishte gjëra që duheshin fshehur. Kishte treguar sjellje amorale gjatë viteve të liceut, pra kishte bërë një figurë jo të mirë edhe në qytet. Ishte kjo pjesë tjetër e medaljes, për të cilën halla fliste shpesh, deri sa më pas nisi të flasë hapur, duke e akuzuar si përgjegjës kryesor për dënimet që nisën të bëheshin.
 

Pra, Enver Hoxha e dënoi për shkak të qëndrimeve të saj të kundërta, apo sepse diçka fshihej në të shkuarën që mund të dilte në sipërfaqe?
- Mendoj që ndërthuren të dyja, por sigurisht që edhe qëndrimet e saj të vazhdueshme kundër ishin vendimtare.
 

Dini ndonjë situatë konkrete të këtyre reagimeve kundër?
- Për shkak të takimeve të rastësishme në rrugë mes hallës dhe Enverit, ata flisnin e bisedonin shpesh dhe në asnjë rast halla nuk kursehej të thoshte fjalën e saj ashtu siç e mendonte. Aq sa njëherë ai i pati thënë: “Po ti vetëm imperialistët francezë lexon, merr lexo Marksin”. Të gjitha këto akumulime që kishte bërë në gjithë këto vite, e bënin Enverin të arrinte deri te akuza se Sabihaja kishte organizuar këtë grup intelektualësh dhe bashkë me imperialistët do të çonin në luftën e 3-të botërore. Imagjinoni se deri ku kanë arritur…
 

Por ai nuk u hakmor vetëm ndaj saj, të pushkatuarit ishin 22 vetë!
- Nuk mund ta vriste të vetme, pa pasur një akuzë publike. Prandaj u gjet varianti i bombës në Ambasadën Sovjetike në Tiranë. Ky ishte rasti më i mirë për t’i eliminuar, sepse edhe të tjerët, pavarësisht se ishin të gjithë intelektualë, reagonin po njësoj si Sabihaja, pra të gjithë janë dënuar vetëm pse nuk kanë pranuar t’i nënshtrohen regjimit.
 

Si dhe kush ju ka njoftuar kur e pushkatuan?
- Natën pas shpërthimit që ndodhi në Ambasadën Sovjetike, ku ishin thyer disa xhama, në apartamentin e saj kishte qenë e ftuar një mikeshë. Pikërisht atë mesnatë Sabihanë e kishin arrestuar. Të nesërmen në mëngjes, shoqja e saj trokiti në shtëpinë tonë. Doli babai e pas tij edhe unë. “Mbrëmë kam qenë tek Sabihaja dhe atë e arrestuan”, tha ajo. Askush më pas nuk mori vesh motivet e arrestimit. I kishin hedhur prangat dhe e kishin marrë në Degën e Brendshme, pa asnjë sqarim. Ne të familjes menduam së pari se e gjithë kjo kishte qenë një ngatërresë që mund të sqarohej, por nuk ndodhi kështu. Po atë ditë u arrestuan edhe 300 persona të tjerë për verifikime dhe ne menduam se halla mund të kishte qenë në këtë grup. Por sa më shumë shtohej koha, aq më shumë nisëm të besonim se diçka kishte ndodhur. Ime gjyshe, pas gjithë kohës së përpjekjeve që bëmë për të marrë vesh ndonjë lajm, shkoi të takohej me Omer Nishanin, me të cilin njihej personalisht. Përgjigjja e Omerit kishte qene e prerë: “Nuk kam ç’të bëj. Ajo fliste shumë për komandantin”. Kaq mjaftoi për të kuptuar.
 

Pra ka qenë gjithçka personale?
- Domosdo, zemërimi i Enver Hoxhës nuk kishte mbajtur më. Për më tepër, ai nuk mund të lejonte që një femër, ish-shoqja e tij e klasës, të fliste për të, të tregonte hapur gjithçka që dinte dhe të dilte kundër tij, duke e akuzuar poshtë e lart për gabime e faje, të vjetra e të reja. Me këtë ndëshkim ai do të tregonte që ishte i fuqishëm dhe nuk duhej të dilnim kundër tij. Dua të shtoj, që për më tepër nuk mund të jetë aspak i rastësishëm fakti që pjesën më të madhe të atyre që u pushkatuan natën e 26 shkurtit të vitit 1951, Enver Hoxha i njihte personalisht.
 

Si e morët vesh të vërtetën?
- Në përpjekjet tona të vazhdueshme, të xhaxhait kryesisht, për të marrë vesh diçka. Mësuam pas disa kohësh nga disa miq të afërm që kishim, se çfarë kishte ngjarë: Sabihanë e kishin pushkatuar së bashku me 21 persona të tjerë. Gjithçka kishte marrë fund brenda 2-3 ditëve. Sigurisht kohë e shkurtër për të pyetur dhe për të çuar drejt vdekjes 22 persona, megjithatë, kishte marrë fund. Asnjë sqarim nuk u dha për këtë ngjarje.
Ishte zhvilluar një gjyq në mungesë dhe morëm vesh vite më vonë, falë dekretit firmosur nga Omer Nishni, po ato ditë, ku lejohej të kryhej gjyqi në mungesë, për personat që akuzoheshin për veprimtari terroriste…
 

Pas vitit ’90, di që keni mësuar më shumë rreth ngjarjes…
- Po, u krijua një komision nga viti ’92, i cili mblodhi të afërmit e të pushkatuarve dhe ishin ata që kërkuan në zonën ku ishte bërë pushkatimi. Nga fshatarët e zonës morëm vesh se qysh tre ditë përpara se t’i ekzekutonin, në fshatin Menik, në afërsi të Urës së Beshirit, ishte hapur një gropë e thellë. Aty i kishin hedhur, i kishin lidhur me tela me gjemba dhe i kishin vrarë njëri pas tjetrit. Sabihanë nuk e kishte kapur plumbi për fat të keq dhe e kishin torturuar, deri sa kishte dhënë shpirt. Fshatarët tregonin se kishin dëgjuar klithma gjatë natës, një zë gruaje që ulërinte “Çfarë i kam bërë perëndisë?”. Kohë më pas, kishte kaluar andej një traktorist që nuk ishte në dijeni të ngjarjes dhe duke punuar, kishte nxjerrë trupin e saj në sipërfaqe, meqenëse ajo ishte hedhur më vonë se të tjerët, përderisa kishte vdekur e fundit.

 

Marre nga Une Gruaja

* titulli eshte i Peshkut

118 Komente

 Paska qene si drite... 

Sa shume informacion dhe peshtjellim ne kete interviste, falemnderit Finisterre. 

Femrat e pavarura dhe te guximshme s'kane munguar ndonjehere dhe as ka munguar sikleti prej dhe dhuna ndaj tyre. Ceshtjen e moralit te Hoxhes nuk e di nese e thekson nipi se aq di, apo vertet Sabihaja kerkonte ta luftonte prijesin e dashur me mjetet me efikase, aty ku mund te ngacmohej me lehte perbuzja popullore. Shume e veshtire eshte te gjykosh perse theksohet 'imoraliteti' seksual permbi ate shoqeror dhe politik (po me kujtohet Berlusconi). Megjithate une ngelem me admirim per kete grua, qe i fliste Hoxhes me gjuhen e librave, e ky me kushedi c'kompleks inferioriteti.

Mua me tronditen disa gjera aty brenda Trop*: vendlindja, shkollimi, vendimi per t'u kthyer ne Shqiperi, e vetmja grua mes te pushkatuarve, fakti qe s'e kap plumbi me te paren...

Tashti, sa per ate punen e "lirshmerise" se Enverit ne marredheniet me femrat, kete e kam degjuar edhe ne shtepine time, nga im gjysh. Ka nje ngerc aty, ke te drejte, por besoj se permendja e ketij fakti ne gojen e znj. Kasimati ka tjeter konotacion. Dmth une s'besoj se nje grua e shkolluar jashte vendit dhe qe ka marre vendimin te jetoje e vetme, e pamartuar dhe ne nje vend si Shqiperia, e ka patur kutin te vogel sa u takon sjelljeve seksuale.

Ajo qe i ben imorale disa marredhenie s'eshte promiskuiteti seksual, por modaliteti qe e shoqeron ate. Pikerisht kur seksualiteti shoqerohet me ushtrim pushteti te njeres pale mbi tjetren (apo mbi gjithe shoqerine), them se aty ka nje dimension imoraliteti. 

*shtoj edhe foton ketu

Fina, po nje abstenues seksual me te njejtat tipare diktatori, do te na dhimbte me pak? Apo kjo krijese s'do te ishte e mundur?

Fotoja me beri dhe mua pershtypje, edhe shkollimi (ne nje jete tjeter do te kisha dashur te studioja shkenca ne Torino); vendimi per tu kthyer mu duk i natyrshem.

Ne lidhje me Hoxhen, vazhdoj te mendoj se ai njeri terbonte nga inferioriteti, lere pastaj me shoket e shkolles, qe e dine sa i zoti ke qene qe te petzat.

 beleive it or not, po mendoja pak a shume te njejtat gjera. shoket e shkolles e ne disa raste edhe familja, mund te jene referencat me te keqia te mundshme. E rilexova intervisten dhe dua te lexoj pertej aluzioneve sempliciste te nipit. Sepse besoj qe SK e ka pas steken shume me lart se ce kane njohur familjaret e saj. 

Me beri pershtypje pastaj, permendja e Omer Nishanit dy here, si firmoses i vendimit per gjyqet ne mungese. Nderkohe vete ky njeri qe ka qene Presidenti i pare i shqiperise pas lufte, mendohet se eshte vrare vetem disa vite me vone. A do behet ndonjehre e qarte piramida e vrasjeve? dmth cilet jane njerezit qe jane vrare dhe qe kane qene totalisht te pafajshem... ndersa cdo vrasje mbetet krim pavaresisht nga motivi, nuk mund te besh nje vrasjen e Sabihase me te Omer Nishanit.

omer nishani nuk e ka firmosur ate dite. e ka firmosur pasi u pushkatuan sepse vetem keshtu mund te ngelej si procedure ligjore permes te ciles  kishte nje shprese ideale se mund te ndeshkoheshin fajtoret. gje qe ne fakt nuk u be kurre, edhe une jam qe te rihapen gjyqet edhe te denohen ata qe kane mbetur gjalle. qofte sa per hater te drejtesise se vonuar. sa per te marre hak te pafajshmit qe gjithsesi nuk e di a i kane eshtrat apo jo ... (me duket se jo).

gjaku uje petlla, gjaku uje, nuk i qan me njeri te vdekurit dhe drejtesine e kemi qare me kohe. ja, merr kete nip pershembull, si nuk e tha nje fjale?!

ka fol ky e kane fol te tjere, po pastaj? kur kisha nje dite nje cope debat me lubonjen keshtu me tha, ne nuk kemi drejtesi (ne kuptimin gjykata), po ama sikur te shpenzohej 2% e debatit politik te peshku ja per kete kujtese shume me ndryshe do ishin, po sikur te kujtohej me gjere e me gjere. po do kishim me kandidate si basha e si rama? po kthehej me ne pushtet berisha pas 1997? po nano pas 1991? kujtesa i ben gjykatat me duket mua. se ligji vete eshte kujtese.

ketyre ja kane bere gjakun uje gjithe jeten. sot mua me mahnisin kur i shoh qe i kane mendt ne koke.

 petlla, mua me duket sikur kjo firmosja pas pushkatimit e rendon me shume firmonjesin apo nuk?

ata ishin pushkatuar edhe pa firmen e firmonjesit? dua te them ishte si nje prove se mos ne njefare menyre mbetej peng dicka me shprese se mos dilte e verteta me pas. po ti e di qe edhe nishanin e moren nishan pa shkuar gjate, apo jo?

ps. fin, nuk ishte per shkak te shthurjes qe kishte enveri me femrat. kam pershtypjen se behej fjale per nje tendence tjeter seksuale qe nuk kalonte dot aq lehte e pa u vene re n'ato vite, sidomos kur me te degjuar e kam, thashethemet ushqeheshin me kujtes nga krahet e ndryshem te pushtetit komunist te kohes, m. shehu etj.

 sic e kuptoj une, i kane pushkatuar pa gjyq dhe me pas per ta bere ligjor denimin e tyre kane firmosur vendimin. 

po sakte.

nga e nxorre ti kete konkluzion? nga paragjykimi qe ke mbi ate sistem? vetem dhe vetem kaq???

Jane pushkatuar me 26 shkurt dhe vendimi eshte firmosur me 5 mars.  Ka dokumenta per kete gje. 

Po pse keshtu? Perse jane pushkatuar ne 26 shkurt dhe eshte firmosur ne 5 mars? Cila qe arsyeja?

Ahhh po ti fol se nuk e dija. Enveri sa per te thene te verteten ska qene kurre kone. Kone jane keta sot qe e ka djeg e perdhunuar shqiperine dhe kan lene ushtare me pushke druri per te mbrojtur kufirin. Mua me habit kjo lloj llogjike a thua kishte nevoje Enveri te bente prapaskena te tilla, ai ishte nga ata burra qe te vriste diten me diell dhe ta thoshte troc ne sy. Tani pse je aq i sigurte ti qe ata skan qene agjente te huaj qe punonin kunder rregjimit?

Agjente te huaj, tradhatare, kolaboracionist, e armiq te popullit ishin te gjithe ata qe s'i bindesh Enverit deri ne perulsi sipas Enverit.

Enveri ka qene kone shembullore duke filluar me serbet, pastaj me ruset, e me vone kinezet.  A ku e dogji dhe e perdhunoi Enveri ate pjese te Shqiperise qe kishte ne dore? E dogji, e perdhunoi, e burgosi, e internoi, e rrethoi me tela me gjemba, e mbushi me bunkere, i izoloi nga bota (perendimore a lindore), e la ne varferi te skajshme, i vrau intelektualet, i mori fshataret harbute dhe i beri ushtare dogmatik te tij duke i zbritur neper qytete.  Ca te keqe nuk i beri Enveri pashallekut te tij, eshte pyetja!  Pastaj mos harro, se keta te sotcmit krijesa te sistemit dhe shoqerise qe ngriti Enveri jane.

Une e di ndryshe historine..... ca te them une, ti ke historine tende. Jo se jam kunder atyre qe thua ti, jam kunder perifrazimit qe i ben ti. Ka edhe shume me shume se aq.

Per p.s.-ne : Me kujtohet qe kur eshte folur per here te pare per kete, eshte folur po ashtu edhe per fazen senile te Enverit H. (u nxirrte gjuhen ushtareve, shkulte floket etc.), si edhe per dyshimin qe Enveri H. paskesh bere nje kure me gjakun e femijeve te Shtepise se femijes. Te gjitha muhabete o te brendshme, o gjysme te brendshme, o gjysme te jashtme...

Tashti, i siperpermenduri, edhe po te kete qene homosex (ne fakt bisex), duhet te kete qene goxha aktiv, meqe abuzoi - me falni per shprehjen se s'e kam zakon - me nja tre milion vete dhe shumices edhe i pelqeu biles. Problemi eshte se tani u vjen zor dhe s'e kuptojne qe sa me shume nga keto yçkla i gjejne merhumit, aq me keq u dalin llogarite, se nje gje eshte t'i jesh bindur nje autoriteti arrivist e diktatorial dhe tjeter t'i jesh bindur nje dylberi te perbuzshem senil.

E leshove gojen por bere mire. Ja qe diktatoret jane te medhenj shume dhe i tresim me pjese, nje here si perbindesha te forte, e nje here si perverse te squllet. Dmth njerezit marrin thiken dhe e hane qingjin nderkohe qe piqet, nje here faqet, nje here mullaqet, nje here to te pathenshmet.

P.sh. Emi me poshte qe e quan qytetar, ai do t'i haje vetem brinjet.

Hahahahaha, c'me kujtove! Sa here kthehem nga pazari, kaloj perpara nje dyqani, bulmeti ta quajme, por shet edhe buke, proshutera e sallamera, pak vere, pasta etc. Jane shitore me licenca te vjetra dhe me shites folkloristike, qe hedhin e presin fjale. Po nejse, sa here qe kaloj pra, ne lartesine e syve ia beh nje tabele me peranash ca mishra te stazhionuar. Tek tabela shkruhet: Palle del nonno smiley ...

Shume e bukur ideja e qengjit (sakrifikal, bobo! smiley ), por them qe individi duhet te jete pak a shume i vetedijshem per copen e kafshes qe eshte duke ngrene, meqe tretja eshte nje proces qe ve ne levizje shume funksione te trupit, jo vetem mullen.

varet nga uria finis, dhe nga pjesa qe te bie per pjese - ama si popull besoj je dakort me mua, qe natyrshmerisht do ta shqyejme pa meshire, e madje pak e kemi shqyer, e kane ruajtur mire. cudi se monumentet e kultures s'i ruajme dot, e hoxhen per merak.

por dyqani shume i kendshem, ti duhet ta duash shume ate qytet se gjithmone ma sjell perpara syve gjallerisht.

Poooo, shume dakort, pak kemi ngrene. S'kemi mesuar te hame me ç'duket.

P.s. Ashtu eshte smiley . Pjesa ku jetoj me eshte shume e dashur.

...............meqe abuzoi - me falni per shprehjen se s'e kam zakon - me nja tre milion vete dhe shumices edhe i pelqeu biles........

Ne fakt Enver Hoxha ka penetruar 17 milione shqiptare, edhe ata breza qe akoma nuk kane lindur dhe ne vitin 2114 tek Peshku Pa Uje* do te vazhdojne te shpalosin erudicionin e tyre ne diskursin intelektual rreth shijeve te penetrimit seksual te Enver Hoxhes.

*Dhe pikerisht tek PPU ato dite, cka kam shkruajtur melart, do te qendroje si shprehja e dites. smiley

bobo, aman smiley

Seksi eshte gjithnje i lidhur me pushtetin; ka qene edhe atehere kur u degradua thjesht ne aktivitet me ane te te cilit trashegoheshim.

Por e kisha tjeterkund ne rastin e E. Hoxhes. E kisha tek hipokrizia shoqerore, tek morali i dyfishte: nje soj morali prej putane te penduar qe behet me radikale se nje moter katolike (Enveri qe martohet vetem me nje grua dhe ruan deri ne fund te jetes, me kembengulje, imazhin e nje burri qe s'mund te perflitej).

Natyrisht pastaj ajo qe thua ti, pra sikleti perpara njerezve qe te kane njohur ne te ri, duhet futur tek komplekset primordiale. Them megjithate qe pikerisht aty Hoxhes i duhet dhene haka, sepse u be cfare askush s'e priste.

p.s. kenga "u ndje" smiley . flm serish, fin

 Nje nga historite me te dhimshme te asaj kohe. Figura e Sabihas meriton me shume se kjo pseudo interviste/biografi me .... nipin e saj sot afro 80vjec.

pushteti dhe seksi. Qe pushteti ishe seksi per Enverin dhe egjithe libidoja ishte e sublimuar ketu, kjo nuk ka diskutim. Po kush ka thene se komunistet ishin qenie aseksuale? Pastaj ky argumenti per hakmarrjen e Hoxhes mbi ata qe dinin "sekretet e rinise se tij" me duket shume seksi per te ndertuar skenare imagjinare.Si hipoteze i bashkengjitet skenareve te eleminimit te Q.Stafes, M.Kokolarit ...e kujt tjeter? Po viktimat e Enverit homoseksual kur do te deshmojne?  Kac Myftari nuk duhet lene ne vetmine e kerkimeve te tij per sjelljen seksuale te Enverit.

 sa here e keni sjelle kete? enough is enough. i vetmi moral qe i ka mbetur kesaj historie eshte: enver hoxha nuk i beri i vetem keto gjema. servilet e paskrupuj i kishim dhe i kemi verdalle. pa ta, shqiperia do te ishte ndryshe. nje Flora u ngrit dhe ja perplasi ne fytyre Bashes ate qe mendonte dhe mori nje lume me fyerje. Duhet kuroajo civile qe mos te ndodhin keto gjera. dhe ca njerez (Manol Konomi dhe ndoshta ndonje tjeter) e paten kurajon, ne ate kohe qe mund te te ikte edhe koka.

Me vjen keq per Sabihane. Besoj se kurre nuk e kishte menduar qe Hoxha do shkonte kaq larg, prandaj i jepte gojes. 

po meqe e kishe me lulin, (edhe i dole ne krah zyshes), te duket se luli mund te shkoje aq larg?

po jo njeqind here, po edhe dhjete mije here duhen sjelle e kujtuar. se ata as nuk i gjuajten me gur. u vrane me gjakftohtesi se ishin kunder. edhe po nuk i ka bere te gjitha enveri. i kane bere ca edhe shoket e vet, se ashtu ishin nje tufe me xhelate, katile, te pafe dhe injorante, enveri ishte edhe pederast, prandaj ishte edhe kryetari i bandes.

Ca po thua ti qe ata qe u vrau luli po hidhnin gure dhe na qenka me e pranueshme vrasja e lulit se vrasja e enverit ne kete rast? Absolutisht jo!

Ka shume shume arsye per te thene qe krimi i lulit (ne fakt Berishes) ne bulevard eshte krimi me i shemtuar qe ka kryer shteti shqiptar kunder neshtetasve te tij, asnje krim tjeter nuk i afrohet, per mendimin tim as GERDECI VET nuk i afrohet krimit te bulevardit.

Te te vij turp. Eshte pikerisht nga keto turpe qe ben ti dhe shume si ty qe merrni persiper te mbroni kauzen e te denuarve nga komunizmi, perseja e akoma mospasjes drejtesi!!!!! Nuk ke per ta kuptuar kurre qe kur drejtesine ta kerkosh ti dhe ata si ty, ajo kurr nuk ka per te ardhur sepse nuk meritohet.

ps. 4 te vraret ne bulevard nuk po hidhnin gure, por u pa nga nje bote e gjith qe u egzekutuan para miliona shqiptareve live, POR PO TE ISHIN DUKE HEDHUR GURE, AJO QE NUK KUPTON TI SEPSE E KE EDHE SHPIRTIN EDHE MENDJEN TE VOGEL ESHTE SE VRASJA E TYRE DO ISHTE AKOMA ME BARBARE DHE AKOMA ME E DENUESHME. As nuk do harxhoj me kohe me ty per te ta shpjeguar persen, por u detyrova te te pergjigjem meqe me hape barkun me ato qe ke thene. Turp te kesh.

Mirënjohje për ata 5037 burra e 450 gra të pushkatuara, për
16.788 meshkuj dhe 7367 femra të burgosur, për 48.217 burra dhe 10.792 gra të internuar,
për 11.536 familje të dëbuara nga qytetet kryesore, për 64 shtetas të huaj të
vdekur qelive, për burgosjen e 1215 burra e 38 grave të huaja dhe për 95
kosovarë që u pushkatuan.

apo mos nuk ke turp fare e te duket se ia kane bere mire? po qe ashtu Zoti paste meshire per ty.(e kam nje pershtypje se mendon se ja kane bere mire armiqve te popullit, keshtu qe mire po jua ben juve berisha, po halli eshte se po na e ben edhe ne.)

Mirenjohje per cfare???

Mirenjohje per cfare?????????

Je ti qe bere krahasim duke minimizuar tragjedine e 21 janarit se gjoja ato vrasje nuk na qenkan aq te rendesishme sa vrasja e kesaj zonjes qe ne fund te fundit ishte nje intelektuale e ndergjegjshme ne lufte me nje rregjim apo nje sitetm politik, vlerash etj.

Une nuk mendoj se atyre ju a kan bere mire, pasi qe jam kunder denimit me vdekje pervec rasteve ekstreme, dhe jam i sigurte se shume prej tyre e kan ngrene kot, shume prej tyre kan qene pjes e vet sistemit dhe e kan ngrene si pjese e luftes brenda llojit, ka pas agjente te huaj si ne cdo kohe, ose tradhetare quaje si te duash, dhe shume te tjere jane njerez patriote te respektuar qe kan qene ne lufte per nje Shqiperi me te mire.

Mbi te gjitha mendoj se pothuajse te gjith ata kan shkelur ligjet e kohes, prandaj jam dhe mbetem kunder sistemit te asaj kohe qe nuk lejonte hapesire ligjore, por nuk do i sqaroj keto gjerra me ty qe jo vetem skam deshiren ta bej se postimet e tua me ndjellin neveri, por jam i bindur se nuk ke as vend bosh ne bagazh.....

 

ps. te lutem shume, nqs do te tregosh respekt per viktimat e kohes te komunizmit ne Shqiperi, qe meqe ra fjala nuk jane as 1/100 (i bejme llogarite kur te duash) e ketyre 20 vjet PLEHROKRACI, te lutem shume edhe nje here, mos i FUT TE GJITH NE NJE THES.

Pra shteti i SHP-se ka vrare ose ekzekutuar drejt per drej te pakten 600,000 vete per arsye politike apo ideologjike gjate ketyre 20 vjeteve? 

Ca eshte SHP?

Shqiperi Perendimore.

cfare 600 mije je tu thon?

Lexo me siper komentin e Ora dhe se si viktimat e komunizmit nuk jane as sa 1/100 e viktimave te demokracise.

well, ok, kjo X/100 = 600,000 kerko nji X= 60,000,000. Ku ven esht ky numri 6 me shtat xerro nga mrapa? ket s'jom tu kap, dmth.

600,000/100= 6000 qe eshte nje shifer zyrtare e permendur per ata qe ekzekutoi shteti komunist.  Ora po thoshte qe ata 6000 nuk jane as 1 e njeqinda e atyre qe jane vrare gjate demokracise.

ah, tani e mora vesh. Flm!

JO por si pasoje e politikave qeverisese dhe perdhunimit te institucioneve te shtetit shqiptar, jane hedhur ne rruge shumica e familjareve qe dikur kishin nje pune, eshte rritur analfabetizmi, eshte rritur krimi, dhuna me karakter politik, eshte bere korupsioni institucion, jane shkaterruar vlerat morale dhe kombetare, eshte degraduar shendeti publik etj etj dhe si pasoje e ketyre e shume te tjerave qe spo i rendis kane gjetur vdekjen nje numer shume me i madh shqiptaresh se po te marresh 50 vjet te diktatures se bashku, dhe ketu nuk po permed faktin me te rendesishem qe kjo periudhe 20 vjevare ka PERGJYSMUAR POPULLSINE SHQIPTARE, me 1/3 ne emigrim pothuajse 90 % ne moshe te re, qe i japin gjak te ri vendeve ku kane emigruar, mos te flas fare per rastet e shumefishuara te vdekjes ne lindje te veshtira, te dyfishimit te semundjeve vdekjeprurese ne popullsine shqiptare dhe lista eshte pa mbarim. Ulu dhe beji vet llogarite dhe ndoshta do kuptosh se shqiptareve ka 20 vjet qe u shpallur lufte per jete a vdekje. Nuk di te kete lufte shfarrosese me keq se kaq. Dhe nuk po flas fare per luften psikologjike te pameshirshme, jam ndalur vetem tek lufta per te reduktuar ne numer shqiptaret me cdo menyre, duke kapur shtetin dhe duke e bere instrumentin kryesor per uljen demografike, qofte nepermjet vrasjeve direkte, qofte nepermjet emigrimit, qofte nepermjet degradimit te drejtesise, shendetit, rrugeve etj etj etj ...... llogarite beji ti, une nuk besoj se jam gabim. Per mua keto 20 vjet dhe dal kur tju vij fundi jane edhe me te zeza se pushtimi osman per shqiptaret.

 

JO

Falemnderit!  Thashe dhe une ca po thoje.

Te tjerat pastaj jane interpretimet e tua te ngjarjeve, shtremberime, ekzagjerime, fabrikime, deklarime pa asnje fakt mbeshtetes etj etj.

Konkretisht cfare? Mund te them biles qe kam lene shume gjera. Puna eshte a ke guxim ta shohesh situiaten ne nje aspekt te gjere? Ato qe kam thene une me lart jane fakte, vetem ne Greqi ke gati 1 milion shqiptar. Shqiperia ka numrin me te larte te vdekjeve ne rruge per fryme ne bote. Nga numrin me te ulet ka sot ndoshta numrin me te larte te semundjeve vdekjeprurese ne europe. Vetem para disa ditesh lajmi qe semundjet kancerogjene jane dyfishuar ne dekaden e fundit ne Shqiperi, dyfishuar pra brenda nje dekade te fundit ne vend qe te pergjysmoheshin si ne vende qe zhvillohen jo qe bejne mbrapa, dhe dal ku jemi me semundjet ne Shqiperi............  Nuk egzagjeroj une asnjegje, por keto jan temat qe ne menyre te sukseshme jan eliminuar nga diskursi publik, dhe jo me kot, ka pergjegjes konkret per kete masaker ndaj Shqiperise dhe shqiptareve. Po ta perseris qe kam lene shume gjera pa thene, mendohu vete, ulu dhe bjeri lapsit, puna eshte mos te bejme qorrin apo nihilistin.

Po, ata 1 milion shqiptare qe jane ne Greqi jane aty si pasoje regjimit komunist qe e la Shqiperine Perendimore ne varferi dhe privim te skajshem kur ne fund te viteteve 80-te e fillim te 90-tave kishte krize urie ne Shqiperi.  Nje shembull ky.  Pastaj keto shifrat qe permend per vdekjen ne rruge apo semundjet kancerogjene, duhet ti mbeshteses me burime te besueshme dhe duhet te besh lidhjen shkak pasoje midis keqeverisjes dhe shtimit te semundjeve kancerogjene pershembull.

Ore ke nje problem ti, qe do te kundershtosh te tjeret ne argumentat e tyre pa dhene asnje argument ti vete. Burime te besueshme???? Po per cfar te ti sjell une ty burimet? Do arijm gje bashke ne ndonje form kompromisi ne kete diskursin tone neve edhe po ti faktoj une me burime, kur ne fakt ketu une nuk po jap fakte qe vihen ne dyshim, por je ti ai qe nuk do ti besosh. Une e di te verteten per vete, dhe thjesht e fola, ti qe nuk e beson dakort, po pate ndonje opinion tendin jepe, une e dhash kontributin tim. Lere fantazmen e komunizmit a derebardhe se le nam, keta kan 20 vjet dhe vetem cka shkaterruar ate shtet qe kishin shqiptaret e skan ngritur as 1/100 (mqns e paske qejf kete) e atij shteti qe u ngrit gjat 50 viteve komunizem. A ka me turp? A ka me turp kjo klase politike alabakesh te na shese mend me anti-komunizmin? Ahhh po ta kishin ndritur hajde de.... I pakapshmo lere fare se ti  cdo kenveshtrim racional mbi politiken ne Shqiperi nuk e koncepton dot sidomos po pati fjalen komunizem brenda se s'te le miza fatkeqesisht. Tani mua mos me kerko me burime, por sill ti burimet qe kundershtojne ato qe kam thene une.

 

ps. une do te terhiqem nga te gjitha ckam thene kur ti te me gjesh nje shtet te vetem ne bote ne kohe paqe qe ne 20 vitet e fundit ka bere mbrapsht....

Kur ben pohime per gjera objektive dhe te matshme, duhet ti mbeshtetesh keto me burime te besueshme.  Opinionet ne diskutime te tilla nuk vlejne dy groshe.  Une s'kam nevoj te bie gje, sepse ti i bere pohimet dhe ti je ai qe duhet t'iu dalesh zot e ti provosh ato qe the me siper.  Ne te kunderten, pohimet e tua mbeten opinione personale te mbeshtetura ne nje kendveshtrim pozitiv qe ti ke mbi komunzimin (meqe une paskam mize dhe fantazma komunizmi).

 

Pastaj ky argumenti per hakmarrjen e Hoxhes mbi ata qe dinin "sekretet e rinise se tij" me duket shume seksi per te ndertuar skenare imagjinare.

S'ka nevoje per skenare imagjinare ketu.  Po te shohesh, te gjithe ata qe e kane njohur Hoxhen para se te vinte ne pushtet o u vrane nga ky i fundit, ose u detyruan te largoheshin nga vendi.

E vertete por u vrane/burgosen/internuan  si kundershtare politike apo konkurente qe rrezikonin pushtetin e Hoxhes dhe jo si deshmitare te veseve te Enverit. Cilat vese? Qe masturbonte, qe shkonte ne bordellot e  Montpeljese apo gjuante femra ?Kur u botua libri "Vitet e vegjelise" nuk me kujtohet ekzaktesisht se kush e ka shkruar ne nje artikull ate frazen se " udheheqesit nuk lindin te tille dhe femijeria/rinia e tyre eshte e ngjashme me ate te moshatareve te tij".

Ndoshta Enveri kur u be Enver eshte tunduar nga paranoja per t`u paraqitur si i lindur  Shenjtor dhe qenie aseksuale dhe, po te jete keshtu, mbase  ishte i interesuar te likujdonte ata qe dinin keto "sekretet" e donzhuanizmit te tij ne France apo ne sokaket e Korces. Qe Enveri ishte monster dhe nuk ja ndjente as kur firmoste pushkatimin e kuanatit te tij apo te ish miqve dhe bashkepunetoreve te tij, kjo tashme dihet.Ka plot gjera qe duhen ndricuar dhe sqaruar por kjo nuk mund te behet duke i veshur domosdoshmerisht me mistere seksuale. 

Jane vrare per nje kombinim gjerash.  Se sa peshe kishte ana personale e njohjes nga e tyre kundrejt kundershtise ideologjike dhe te regjimit te Hoxhes, kjo mbetet per t'u vendosur.

Rendesi ka qe ky ciraku i serbeve dhe dashnori i Miladinit, zhduki nje shtrese te ndritur te kombit qe u krijua me aq mund dhe sakrifice gjate viteve midis luftrave.

 

ca bashkohes thone qe E.H kishte ''mardhenie'' te mira edhe kete.  qe baba....,Faja  me ''doren e ngrohte''.smiley

http://www.enver-hoxha.net/images/fotoalbumi/04-kriegszeit-1939-1944/50.jpg

dashnori Miladinit... eh... ketu vazhdoje narrativen antikomuniste me nuanca erotike..

dashnori i miladinit. gjelozi per qemolin dhe "delikaten". frekuentonjesi i kuplarave. pickuesi i vajzave shtathedhura te tetvjecares nga shalkat. ah, po... gjylua, gjylua... e ema e kishte dredh me bimbashin dhe si rezultat: enveri. i ati e kishte kuptu, kishte thene qe e gjithe shqiperia nje dite do vuaje nga biri im... interesant e? se ate e mbanin edhe pak si teleshmen kshu, te atin dmth, por najher i binte pikes. me mire se xhaxha dick cheni... tip kasandre me i llaf, oh kujtime te vegjelise, o xhevat avdalli... tjeter: homoseksual, dashnori edhe i atij katnarit qe e lu reshat arbana, kur thot mos doni naj top me hallve. miha lako dinte, por s'donte... pilo peristeri donte, por s'dinte... donte, s'mundej, mundej, s'donte, s'mundej, donte te vallzonte (Mock Turtle)... eh... tha nje here "ti qi motren" ky enveri, qe thu ti spiritus, s'kuptohet mire ne TV, ashtu duhet te ket thone, gojepiset mer, po e kapi bert papa, cefesht... tha "cqmrtem"... dicka neper dhembe ashtu enveri, fjalendyri, ku durojme dot ne ashtu mer, popll pastertor shume nga goja sidomos, dhembet me te mira ne europe te ne i gjen, pra i tha enveri kadri hazbiut ku shkerdhehet jot moter, i tha, qartaz fare te ndame rrokjet, pale kur i ra brylit per te thene "na, noc rrokun mehmet shehu", cefesht nje ta kap edhe ate, po ben figure phallike me i llaf, imorali, bakabonti, bekenbaueri... nga kritika te tilla s'di ka te futet enveri, tmerrohet fare, i ngelen ne fyt gjithe kafet qe ka pi, sikter kafe i kon pas thon ne gjinokaster.

Interesant se keto kritika i permend vetem ti, dhe ne te njejten kohe i satirizon po ti.

I Pakapshem, kjo quhet vlere letrare.

 

@po ben figure phallike me i llaf, imorali, bakabonti, bekenbaueri...smiley

O po veri c'nuanca te duash ti.  Kur them dashnor, nuk nenkuptoj dashnor seksual apo romantik, por nenkuptoj peruljen e gjitheanshme te Hoxhes ndaj ketij serbit qe e beri pasha.  Jo pa qellim perdor termin dashnor, e jo i dashur. 

I Pakapshem,  ku e ke pare peruljen e gjithanshme te Hoxhes ti? Jo vetem ndaj Miladinit po ndaj cdokujt qofte? Aq me teper serbet? Miladinin nuk e caktoi Enveri te dergohej ne Shqiperi per te ndihmuar ne strukturimin e partise komuniste, nga dashuria e madhe qe na kish eneveri per serbet, ate caktuan te tjeret ai erdhi.

Enveri por edhe te gjith themeluesit e PKSH nuk e kan fshehur kurre neverine e tyre per Miladinin, biles edhe vete Miladini nuk e ka fshehur kurre qe ka qene nje serb nacionalist dhe jo komunist i zellshem. Shqiptaret nuk e honepsnin dot dhe ai nuk i honepste shqiptaret. Ky eshte fakt, te tjerat qe thua ti jane shpifje, a thua ti tani mbulohet dielli me shosh.

E kam pare tek fakti qe PKSH-ne  e themeloi Miladini bashke me Dushanin.  E kam pare te leterkembimet qe kishte me Miladinin.  E kam pare te fakti qe e prishi Mukjen dhe filloi luften civile prej Miladinit.  Jo vetem ndaj Miladinit, por dhe Dushanit, Vukmanovicit, Stojinicit, Zllaticit, Jovanovicit e cdo vici tjeter per 7 vjet, te pakten deri sa gjeten padron tjeter tek i cili mund te lihnin edhe mund t'iu hidhte ndonje kocke.

Enveri por dhe te gjithe themeluesit e PKSH e adhuronin si perendi Miladinin dhe te gjithe padronet e tjere serbe e sllave te tyre. 

E kam pare ketu:

"Që të gjithë e dimë se sukseset dhe gabimët e KQ janë të lidhura me të dy shokët jugosllavë, Miladin dhe Dushan. Këta dy shokë kanë ndihmuar shumë për formimin e Partisë sonë dhe për mëkëmbjen e saj… Vetëvetiu, se ne në punën tonë me kaq përgjegjësi që kishim, do të mbështeteshim pa rreshtur tek Miladini dhe Dushani. Puna jonë ishte si puna e atij nxënësit që në çdo rast pyet ose shikon mësuesin nëse ka punuar mirë, ose si duhet të punojë… Për çdo gjë bënim, merrnim aprovimin e Miladinit. Kjo mënyrë pune vazhdoi gati tërë kohën edhe bile deri vonë. Komiteti Qendror ishte i identifikuar me Miladinë dhe praktikisht Komitet Qendror nuk kish… Në kontakt të ngushtë me këta dy shokë, vetëvetiu adoptuam prej tyre jo vetëm mënyrën e punës, por edhe mënyrën e mendimit. Influenca e tij mbi ne ishte shumë e madhe"

dhe ketu:

"Direktivat e kominternit dhe udhëzimet e vërejtjet e shokut Tito ishin për ne fanarët që duhet të na ndritnin gjendjen e krijuar, dhe të na hapnin fushë veprimi për në të ardhmen…".

dhe ketu:

"Unë mendoj se vendimin që dhanë shokët Dushani e Miladini (për vrasjen e Y.Dishnicës dhe të M.Gjinishit) duhet ta realizojmë, por në momentin dhe kohën e duhur, se me sa di unë, Babë Myslimi e ka dhëndër Gjinishin (ndërhyn Nako Spiru). - Jo, shoku Nako, ata duhen pushkatuar, e theksoj, duhen pushkatuar!" .

(Fragmet nga procesverbali i mbledhjes komuniste te Vithkuqit, botuar nga Xhelal Staravecka ne gazeten "Bashkimi i Kombit", 31.8.1944).

dhe ketu:

"Interesimi i madh që keni treguar gjithmonë ndaj partisë sonë të re, këshillat tuaja të çmueshme dhe ndihma e pamasë dhe e pandërprerë, të cilën na e keni dhënë, kanë qenë për ne fanarët ndriçues dhe faktorët kryesorë të formimit, të rritjes dhe të përforcimit të partisë sonë"
(AQSH, F.14 D.2) Fragment nga letra qe i shkruan Enver Hoxha marshallit Tito.

dhe ketu:

"Kosova duhet t'i mbetet Jugosllavisë. Kush është kundër kësaj politike, duhet luftuar!"

(Enver Hoxha, Plenumi i PKSH dhjetor 1946)

dhe ketu:

"Ky bashkim (me Jugosllavin&eumlsmiley duhej të bëhej në kushte paqeje dhe të mbante vulën e shtetit të ligjshëm shqiptar"

Enver Hoxha ("Titistët" f.221)

dhe ketu:

Shok i dashur Dushan Mugosha ( ?)

Tash jam më i fortë nga atë ditë që u ndamë po malli është kurdoherë i madh. Aliu qënkësh më i fortë nga ne, sidoqë sigurisht e marr me mënd ay e dinte se sa e preku ndarja. Jo ne por të gjithë ishin të prekur. Dr. Nishani zuri të qarët duke thënë ?kujtoj poshtërsitë që ka thënë armiku për Dushanë e Alinë për këta dy shokë, aq të mirë, të vendosur, që kanë lënë familjet, vendin e tyre dhe erdhën të na ndihmojnë ne, të luftojnë tok me ne?.

Por të flasim për punë pak. Këtu kanë ardh gati të gjithë Tuk, Besnik, Hodo, Dali, Beqir Balluk, Nexhip, Pullumb etj. Nakua me Shulen s'kanë ardh ¤¤¤1 . Me ta kemi fillue me ba disa konferenca. E filloi Tuku me Besnikun, konferenca publike për mbi aksionet e Brigadës, qëndrimin e partizanëve etj.. Do të fillojmë dhe një kurs të vogël, ne kemi konferenca me këto tema.

 

  • Lufta imperialiste e para, dhe e dyta, luftë e drejtë dhe e padrejtë.

  • Partia në Ushtri.

  • Organizimi i pushtetit.

  • Lufta Nacional-çlirimtare.

Do të organizojmë edhe disa kurse ushtarake. Tuku nuk është shumë i kënaqur nga Mehmeti (mos e merr se po të shkruaj apostafat për këtë gjë dhe me tendenc&eumlsmiley. Por Tuku na priste dhe thotë se qëkur ka ikur Sala Mehmeti s'peshon njeri, përpara mbledhjes së brigadës ka nënvleftësuar aksionin kundër Haki Blloshmit dhe atë të ¤¤¤. Urdhëra të çuditshme dhe jo shoqërore i ka dhënë Tukut e mjaft gjëra të tjera. Të gjitha këto, mos ki frikë se do t'i shohim me gjakftohtësi, pa paragjykime dhe do të veprojmë ashtu si vendosëm.

Zgjedhjet në Korçë po bëhen me sukses në zonat e lira, por kemi frikë se do të na vinë shumë pak nga zonat e okupuara. Do të të lajmërojmë për zhvillimin e gjërave. Dushan na shkruaj dhe ti kurdoherë.

Të përqafoj me shumë mall

Taras

 

E ne plot e per plot vende te tjera, qendrimin e kesaj kerrme kryetradhetare antishqiptare te etur per pushtet qe shiti kombin e tij per t'u bere pasha i pashallekut te shkodres, te cilin e vuri ne dhundren e rregjimit te tij sllavo-komunist stalinist per ta tjetersuar ne ate fare feje,  e per ti ngjizur kerrma te tjera si vetja e vet qe vazhdojne ta roberojne.

Shpifje keto gjera jane vetem per Enveriste te indoktrinuar.

 

 

 

Asgje nuk ke provuar pra. Keto jane citatet me ekstreme pro-serbo-miladin qe ke gjetur? Po dihet pra qe ata kishte caktuar komiterni per te ndihmuar PKSh. Kush eshte problemi me ato qe ka thne enveri aty? Megjithese jane nga citatet me te perzgjedhura besoj....

Nuk te mjaftojne fjalet e kumandarit?

Megjithate, ngjarjet duhen marre ne kontekt historik. Une mendoj se Enveri nuk perbente perjashtim nga koha ku ai jetoi. Mos harrojm se ne vitet e pare te luftes se ftohte nje figure politike jo e sukseshme nuk dilte ne pension, ate e priste vdekja.

Dhe frika ndaj vdekjes mund ta coj njeriun ne sjellje ekstreme dhe tja kthej sistemin e vlerave kokeposhte. Te qenit don zhuan, feminist, apo homoseksual nuk lidhet kurrsesi me domozdoshmerine e karakterit vrases. Te pretendosh se Enver Hoxha i ka vrare miqt e tij te rinise sepse mund tio nxirrnin lakrat sheshit eshte vetem gjysma e se vertetes. Cdo te thoshte per nje njeri si Enver Hoxha ti dilnin lakrat sheshit? Sigurisht qe Enver Hoxha (por dhe lideret e tjere poltik boterore) nuk kishin lluksin e te renit nga posti dhe vazhdimin e jetes private ne profesionet e tyre. Renie nga pushteti ne ate kohe perkthehej me rastin me te mire ne burgim dhe ne rastin me te keq plumb.

Sa vete nga ne e kan gjetur veten ne nje situate te tille, ku vdekja e tyre te varej nga rreximi nga pushteti. Rrexim nga pushteti i Enver Hoxhes dhe liderve te tjere politik te asaj kohe sot eshte ekuivalenti i humbjes se vendit te punes. Sa puntore sot e kane kte kerrcenim per jeten e tyre nese humbasin vendin e punes.

Keto nuk po i them per te justifikuar krimet e Enver Hoxhes por per te bere nje tabllo me te pergjithshme per realitetin se ne cfare psikike jetonin lideret politik te asaj kohe. Krimet duhen pare nga kendveshtrimi i shkeljeve te se drejtave te njeriut dhe jo te gjykohen me vlersime banale te tipit "i vrau se donin ti nxirrnin lakrat". Me kte lloj gjykimi banal nuk i bejme drejtesi viktimave te pafajshme. 

Sabiha Kasimati nuk u vra se po nxirrte lakra sheshit ajo u vra se praktikonte nje te drejte njerezore ate te fjales se lire. Kush bie ne grracken se "u vra se nxirrte lakra" pa e diturben nje krim te dyfishte.

Nuk vriste vetem se i nxirrnin lakrat, por edhe per te shfryre inatin qe mbante kundrejt shume nga ketyre qe e kishin tallur ne rini.  Nje shembull i hakmarrjes se tij per keto arsye: Kole Tromara.

Hakmarrja buron nga zemra. Duke cituar Napoleonin kur divorcoi Josefinen ai tha: Ne politke nuk ka vend per zemren, aty ka vend vetem per trurin"

Te kish vepruar Enver Hoxha me zemer, 1951 nuk e kish gjetur gjalle!

C'lidhje ka kjo me ate qe thashe une?

ka lidhje pra, ka vepruar me mend enveri se me zemer nuk deshte me i vra.

arritja me e madhe e partise eshte njeriu i ri i komunizmit. kur te ngordhe njeriu i ri do filloje te kthehet jeta ne normalitet.

Po pra Enveri paska qene vrases gjakftohte kalkulues.  Nah!  Nje hakmarres burracak ka qene dhe aq!

petlle, s'em'vje mir kur e shlo doren. e ke parasysh kur ia varshe me naj semester msimeve me iden qe do "e kapshe veten semestrin tjeter". s'ka gjo ije, thojshe, ne do fitojm. dmth nga ty pritet cik me shum se kto meselete me njeri t'ri. se si tha ai robi, me gjithmen m'ka shku t'rilliku, por perpara kom pleqnin.

emo se tashti e lexova. shiko shume ketu luhaten mes nje dashuri - urrejtje per e ndaj enverit. ti ndryshon se ke ke me teper si nostalgji rinie e kujtime te dashura me vendin e me kohen. por! kjo me sabihane eshte vetem maja e birres, po deshe mos ta quaj ajsberg. me lart mund te lexosh vete persona qe e dashurojne akoma edhe nuk e hedhin dot poshte per vete, jo per mua e per ty. kaq thelle i ka hyre diktatura ne shpirt sa vijojne ne menyre refleksive luften e klasava. kjo zonja qe u pushkatua ishte me botkuptim te majte, keshtu qe shumica e shkruesve ketu e kane me veshtire te thone mire ia bene, armikut plumbin ballit, edhe shiko ! po shikoje se sa keq eshte puna shkojne nga shkojne edhe kthehen te luli me demek se po me pervishen mua qe jam armiku se po u shaj enverin... shume e lodhshme (e frikshme po te kesh prasysh se cfare u ka bere sitemi komunist ketyre njerezve te shkrete qe rrojne ne perendim, kane shkollim e kendim edhe jane pallu me opiumin e historise se shkruar keq prej komunisteve me ne krye diktatorin me te lig ne gjithe lindjen enver hoxhen). ajo qe ka ndodhur ne shqiperi nuk ka ndodhur as ne kamboxhia, mor mik, se ne kamboxhia u vrare e u prene, po shife sot kamboxhian, shko thuji nai njeriu ne kamboxhia se ishin te mire kmeret e kuq. kurse ketu ke ne e me ne?! po cfare thu mer jahu. nuk e di, ppu-ja oshte nje blog interesant per biseda kulturore, por shume, tmerresisht nostalgjik ndaj diktatures, po ta perfshijme me shumicen e shkrusve.

ne fakt gjuha e disa shkruesve ketu ne kete teme po ta shohesh me vemendje eshte: ja kane bere mire se kishte hallet e shtetit shoku enver, nuk shpetohej ndryshe shqiperia pa vrare e pa therur. duhej mbajtur pushteti qe morem me lufte.

lufta e klasave me nje llaf, edhe me duket se shumica vijne nga krahu i kunder me mua edhe pak te tjere ketu, persa i perket luftes se klasave. une kam aftesi ta shoh sot te mundshme se cfare do na benin disa ketu sikur te mos kishte ngordhur sistemi qe adhurojne akoma. kaq or ti mik se jena tu u plak e nuk mund te gjejme dot te vetja fuqi me dasht enver hoxhen edhe sikur te kete shpikur ilacin qe zhduk mickonjat. une them lene anver mickonjen mos ma vrit se ashtu du, te me pije gjakun te me fuse malarjen... te me haje e te me djege... nuk du gjo prej teje! do ta kujtoj vetem per keq.

ps. edhe nuk do ndjek me debate te tilla politike ketu se kam pershtypje se gjysma e shkrusve jane me moshe nen ate qe po thoje ti per ne, te kulifikushmit si njeriu ri i komunizmit (dmth viktimat survivers), pjesa tjeter shume me e re flet per shqiperine ehuha, kasata te vollga ne durres, keshtu me tha babi qe ka qene drejtor, apo mami drejtorevice.

Petlle, do e bojm muhabet ket, n'mos ktu, tjeter ven (peshk ose outside it): vetem se du me te hudh pak food for talk, si me thone (throw me a bone here, tha dr. evil smiley  ). Pra doja me hudh kto zara n'tavolin: e para i her, duhet me da menien qe jeta nuk pushoi se rrjedhmi ne 44-91-shin. Poplli gjeti format e veta te pershtatjes per mbijetese. Kur them poplli, perfshi deri krijimtarin artistike te kultivume. E dyta, ajo periudhe munet me u diskutu drejt vetem po te shuhet urrejtja si e tille ne diskutim. Me urrejtje nuk kena gjo ne vije, jo vetem se pasioni eshte kshilltar i keq, por edhe se krijohet nje qerthull i plote, vajtje ardhje, tiron durres, se urrejtjen e kishte ne thelb te vet ai sistemi tjeter, 44-91-shi. Si tha ai te i film qe ti besoj e njef mire fare: "Duhet te mesosh c'esht urrejtja, Aleko". Imagjino. Them se ne na bi me thon, duhet te cmesosh c'esht urrejtja Aleko. Plus: eshte tallje me historine e shqiperise me e trajtu enverin me thirrje majekrahi. kupton? enveri eshte gje substanciale, kur e trajton seriozisht, respekton veten dhe objektin. Cer du me thon me ket: trajtimi serioz i enverit kerkon me e pa ate nga te gjitha planet (si n'vizatim teknik). Perndryshe i bi qe te kapemi per dore edhe mallkimet dhe te shamet dhe foljet ne deshirore te njonit, t'i percjellim ne forme te terapise se grupit dhe belqim ne fun do nihemi te gjithe cik me mire. Per ca ore. Ti nuk besoj qe je per ket. Une jam totalisht i bind qe kritika ndaj komunizmit si aplikim te ne, e po ashtu kritika ndaj eksponenteve dhe institucioneve te tij, nuk eshte bere kerkund, eshte kufizu ne denoncime, ne shifra te te vramve ne kufi, te te internumve etj etj, dmth ka marre nota eksklamacioni dhe drame, sepse ajo "sells better, of course", ndersa eshte pikerisht kjo gje qe nuk i lun gati asi qime komunizmit te aplikum te ne. Ai i mirpret gjithe keto rrefimet me spacra, me vagona e me tela me gjemba e ku di une, sepse ato e para punes, jane me efekt anaerob (e ke parasysh energjine qe duhet ne vrapim 100 m), nuk te cojne gjate, kane simbolike qe afrohet me mitiken, kur ne fakt na duhen teorema pitagore per komunizmin, na duhet nje dite pa kurrfare drame, e pa spikatme e nje familjeje qe s'pat probleme kurre me shtetin, me doktrinen, qe do te haje sallaten me domate ne darke e pashqetsume ndersa ndjek kapitenin Klos ose radioposten me muzik te kerkume popullore... pse do thush ti? sepse kjo eshte ajo qe ben masen e bashkesise me interes, ajo rendon, nqse komunizmin e ben pikerisht aty "nje humbes opportuniteti" sic qe me te vertete, nje megojez te zhvillimit, aty ku ai nuk u kundershtua fare acik, ku nuk u enderrua per arratisje nga kufiri, ku ai nuk ka asnje pretekst per te thene dicka si justifikim, ku nuk ka asnje agjent te hamendesum te shumfishte te lindje-perendimit, vec duar paqesore qe ngjyejne buken tek ai lengu i sallates ne fund, pra nqse e ben vertet ate ashtu, atehere fitorja eshte thelbesore, e pakthyeshme, dhe figurat e komunizmit si Enveri and Co, nuk i shpetojne dot asaj drite. Perndryshe, kemi histori bimbashesh e dylberesh e shpish publike franceze, o petlle. Ose intelektualesh shume te respektum, pooooor qe kane qen kundershtar... nje cike si shtatzane tha... nukdiamkupto?

nqse komunizmin e ben pikerisht aty "nje humbes opportuniteti"

 

Kam nje pyetje.  Nqftse komunizmi u dashaka trjatuar si nje humbes oportuniteti e nje familje e paspikatme qe nuk pati asnje lloj problemi me shtetit, athere pse 21 janari u dashka te marri rendesi parasore si moment kritik qe e ndau historine ne para 21 janarit, dhe pas 21 janarit?

lene amon, zene se nuk i thash ato me lart. nuk e fshij dot me tani se s'me le teknikisht komenti yt. i mor mrapc cer i thash petlles me i llaf.

ps. e pe qe te lavderoi tropizma te ajo tema me deshmor?

Ja qe i the, por i ke thene dhe me pare.  Biles ky antikomunizmi si humbje mundesie eshte thelb i asaj qe ti e do antikomunizmin te jete, nje antikomunizem ky i zhveshur nga mllefi e urrejtja dhe i bere nga njerez objektive (jo nga ata qe kane vuajtur gjate sistemit).

mire pra mire. ok. por degjo edhe kete: jo rralle, po hic rralle ama, me c'kam pare e njoft, ata qe kan vujt pernjimend nen komunizem, qe kan lind neper internime, qe vertet iu ka humb rinia baltrave, njerez te mrekullueshem dhe te bukur, jane aq te perkore, me nje modesti qe te merr te qaret, me nje heshtje prej shenjtori qe mua me jep ca impusle gati elektrike. Perkundrazi, decibelet me kakofonike dalin nga te tjere gurmaze. ja kshu.

gjej rast te shpreh veneracionin tim per ata njerez qe sapo permenda - ca me gjase s'do e lexojne ket koment. Per ata qe e lexojne, du me ju thon: JENI TE MREKULLUESHEM! Edhe kshu terthoraz (personalisht s'me ka lidh kurre asgje me diktaturen, por prap se prap) du me ju thon: Me falni (vec te tjerash, qe kam pas jete aq, po aq normale, krahasu me tujat!) smiley

 

Po, eksperienca jote me te vuajturit e komunizmit ka qene qe ata paskan qene te urte dhe modeste, dhe nuk shprehnin urrejtje ndaj sistemit apo xhelateve te tyre (ose te pakten ne prezencen tende) dhe ata qe e shprehin antikomunizmin e tyre hapur sipas teje jane ata qe nuk kane vuajtur gjate asaj kohe, por perkundrazi kane qene te privilegjuar.

Do te doja te takoje ime me, apo tim at (kur ishte gjalle)...

Ajo qe mesuam ketu, ishte psikollogjia e nenpunesve, misistrave,  ndaj 1-shit, ku e quanin; "Komandant". Ndersa sot 1-shit, i thone "Doktor". Ehh, ç'budallenj, mban kjo toka shqiptare.  

 Eh keto intelektualet e majte qe u gabuan dhe pastaj kthyen djathtas. Fat tragjik kane pasur. Motra ne vend qe te shkonte ne Amerike, paska ndenjur ne Shqiperi per ti mbushur mendjen Enverit qe te mos e mesoje marksizmin te ndotur nga "imperialistet franceze" por ta ulet e te pije nga burimi i kulluar i Marksit. E dhimbshme kur te gelltit kelyshi qe e ke rritur vete. smiley

e paske lexuar anapulla motren, pf.

 Ops! Pse si ishte puna? Kjo ishte antikomuniste traktshperndarese? Ishin takuar me Enverin nderkohe qe ai shperndante trakte komuniste?

Për shkak të takimeve të rastësishme në rrugë mes hallës dhe Enverit, ata flisnin e bisedonin shpesh dhe në asnjë rast halla nuk kursehej të thoshte fjalën e saj ashtu siç e mendonte. Aq sa njëherë ai i pati thënë: “Po ti vetëm imperialistët francezë lexon, merr lexo Marksin”. 

Ne lidhje me Marksin, ta kam fjalen. Intervista thote keshtu: "Aq sa njëherë ai i pati thënë: 'Po ti vetëm imperialistët francezë lexon, merr lexo Marksin'."

Se c'bente motra nuk e di, por mund ta imagjinoj. Lexo pak qe kishte shtepine e saj, ku mblidhej me miqte, e lexonte 'imperialistet', e shoqeronte gazetare angleze. Punonte ne Institutin e Shkencave jo shaka, e po te besojme edhe nipin, qenka shprehur keshtu: "Kurrë nuk i kam besuar doktrinës komuniste, shprehej ajo, por tashmë po bindem se nuk isha gabuar". Qe ka kuptim 2 here - se pari, qe kishte bindjet e saj te ndryshme, e se dyti, qe i dha nje shans komunizmit shqiptar qe ta provonte gabim, pra s'ishte ndonje kamikaze ideologjike.

 aha, me qenka prishur numuri i syzeve smiley

Ku thuhet qe ka qene e majte?

 Ti thuash Enverit qe mos lexo imperialistet franceze por lexo Marksin, d.mth. qe je i djathte?!!! Cudi, cudi!

Lexoje dhe njehere se i tha Enveri asaj qe ti lexon imperialisti franceze.

Mua me duket se kete e ka thene Enveri qe mesa duket qenka i majte.

PF, e vetmja e mire e luftes se klasave ishte qe e beri ciftin e paperseritshem Suad dhe Hyrije Asllani qe te jetonte me qera tek nje jevge komshie me ne (Suadi permendet ne shkrim). Ai ishte i pari kontakt i imi me aliene nga nje planet aristokrat i fisnikerum. Ata ekzistonin. C'ka bere Enveri me inteligjencien e fisme te atij gjysem cope vendi, iu grymte shpirti! atje ku eshte, sa per at pune. Puna eshte qe at' gje nuk e beri pederasti, i rrjedhuri, i verbuari, diabetiku, ai qe s'merrte vesh nga chemistrija, qe formulat organike me karbon katervalentor i dukeshin si qylafi i Birce Haskos, labit, por i beri nje kalkulator i ftohte dhe mizorisht i zoti dhe i sakte, me nje barre dhuntishe dhe me "target function" vetmor: pushtetin personal. Nuk qaj aq pse patem diktator atje siper (e c'do kishim tjeter, pash Zotin!), por qaj ate qe pse na qelloi aq virtuoz! Dhe qytetar. smiley

E di, emo, une jam e bindur qe asnje nga taktikat nuk i kishte te vetat. Disa ndoshta i perfeksionoi dhe ju dha local color, po te gjitha i ka marre nga Stalini. Kur kam lexuar Arkipelagun e Gulagut te Solzhenicinit (nder te tjera) e kam pare se gjithshka, pa perjashtim, qe eshte bere ne Shqiperi, eshte mesuar andej. Tani taktikat e atilla, te aplikuara ne nje vend si Shqiperia, dmth vend i vogel, jo i zhvilluar, pa shume tradita shtetformuese dhe demokratike, japin rezultate katastrofike.

smiley

e di si thote ismaili tek libri Hija, kur flet per ate ngaterimin e koheve? thote qe nese do te dish c'do ndodhe ne shqiperi ne te ardhmen, merr librin Historia e BRSS, cdo gje e ke me nja 50 vjet te shfazuar, dhe me perpikmeri te frikshme (ushtaraket, nafta etj grupe armiqsor, si akrep sahati). Kuptohet, po te kesh ndjekur ca diskutime ketu per ate punen e kohes si perceptim dhe jo atribut objektiv i materies, detaji eshte "ulerime fare", barabitet me potencialin e cje-tin-cise - dhe une habitem se si ismaili nuk e ka bere fetele at detaj - por te vijme tek c'po thua: natyrisht ishte nje stalinizem i aplikuar me rigorozitet prej teutoni. madje edhe afrimlleku me kinen ishte OK derisa ishte ai nenshtrat perbashkues. stalini duhej per shume arsye (psh te mos ish stalini dhe grindja e tij me titon, tani do ishim duke perfolur mbase koci xoxen, ndersa per enverin do thoshim enver who?), por mbi te gjitha sepse ai, si mendesi, siguronte post te perjetshem te sekretarit te pare.

Kete historine e kam degjuar qe kur kam qene e vogel (dmth para 1990).  Kam degjuar qe Sabihaja mendonte se meqe e njihte personalisht Enverin mund ti fliste si shok (ose si i barabarte).  Sistemi ishte i ri dhe njerzit akoma nuk i dinin permasat e verteta.

Ikni lani gojen te gjithe ju qe zini komandantin ne goje. smiley

Em, i rrofte qytetaria (qytetaria?)! Se mu kujtua artikulli i Meros, berja e bigrafise qe s'po na ndahet, kjo trashegimi e ndyre e asaj kohe, e domosdo do ta perdorim dhe mbi Hoxhen vete, asnje s'do te shpetoje.

perpara enverit, torezi i frances ngjante si katunar, tha njeri.

Shiko ktu trop, ai robirrumaduc, eshte Hrushovi. kusurin s'ka nevoje smiley

http://www.forumromanum.de/member/forum/images/17/user_264517/cms/enverihrushqovi-1.jpg

S'shpetuam njehere nga kjo e shkrete estetike. Stergjyshi im 193 cm, burre i pashem, mustaqelli po e deshe, e bija, cik me qytetare se ky se domosdo nje brez qytetarie me shume, 155, hic e bukur, sikur t'ia kish bere qytetaria me hile.

Tani jemi qe jemi, a mund te me tregosh per qytetarine e Hoxhes? 4-5 pika kryesore jofizionomike.

ktu do ishte vendi per peshq me te mire-edukuar se une ne keto lidhjet e formes me permbajtjen.

Por ja te te them disa: virtuoziteti ne komunikim, njohja e kultures frenge, njohja e manierave perendimore ne pergjithesi, sensi i kapjes se te skajshmes.

Mos me detyro here tjeter te flas per qytatarine te shkelyer nga estetika. sa per fairness. smiley

 

emmmmm

Eshte kapur ndonjehere duke genjyer ai, e kam llafin a ka thene ndonje gje te cilen e harruar te nesermen????

em nuk po do njeri te shkelyeje as poezi as poetike, vetem kerkoj te heqim dore nga buzeqeshjet djaloshare si kut mates per miresine, e nga franca si kut mates per qytetarine. prisja shume me shume. por mund te pres edhe me gjate.

kapjen e te skajshmes pastaj e ke kapur shume bukur. vecse une mendoj se kjo eshte nje karakteristike kulturore e jona, trasheguar brez pas brezi, nga skaji ne skaj. ky eshte bir i shqipes ne kete pike. dhe keshtu jane gjithe (fut nje sharje qe ta nxe goja ketu) e tjere qe kemi sot ne qeveri.

e ma men : i bukri shejton!

shquhet, se mos themi masnaj jo nuk e pame jo nuk e dishim.

më falni për cektësinë çuna goca, por unë kam mbetur pezull tek fotoja e saj.

+1

Cfare stili!

Glamour-oze, e fresket, boheme, idealiste...

Epoke tjeter...

 

... e te gjitha ato momente do te treten ne kohe, si lotet ne shi...

Rezaton fisnikeri dhe kryenecesi (ne kuptim e mire te fjales).  Imagjino nje femer te tille, kaq fisnike dhe e pashme, me shkollim te larte e duke punuar tek Akademia e Shkencave dhe Veron e sapo ardhur ne pushtet duke ja lypur asaj, por qe ajo e njihte mjaft mire se kush ishte nga koha e tij ne liceun e Korces...

Normal
0

21
unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF />
FR
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />
plitPgBreakAndParaMark />
ontVertAlignCellWithSp />
ontBreakConstrainedForcedTables />
ontVertAlignInTxbx />

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off" />
ispDef />

efJc m:val="centerGroup" />

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

To Sabiha Kasimati, In loving memory.

(skena përshkruan fundin e Antigonës, e marrin për ta varrosur të gjall&eumlsmiley

ANTIGONE:
See how I walk the last road,
You who belong to my city,
How I fill my eyes with the last
Shining of the sun.
There's no return: I follow death, alive,
To the brink of Acheron,
Where He gives rest to all.
No marriage hymns for me.
No one sounds
A wedding march:
I will be the bride of Acheron.

CHORUS:
               But won't you have hymns of praise?
               So much glory attends you
               As you pass into the deep place of the dead.
820                       For you are not wasted by disease, not maimed by a
                              sword.
               But true to your own laws, you are the only one,
               Of mortals, who'll go down to Hades while still alive.

ANTIGONE:
               No. I hear Niobe was lost in utmost misery
               Daughter of Tantalus, visitor in Thebes,
Wasted on a Phrygian mountain.
Rock sprouted up around her, firm,
Erect as shoots of ivy,
And it subdued her. So men say.
Rain and snow pelted her
Without a break, and she melted away,
Dripping from her mournful brows,
 Tears streaming down her flanks.
It's the same for me, exactly:
Something divine lays me to sleep.

CHORUS:
Really! Niobe was a god; she had a god for a father.
We are mortal, and our fathers pass away.
But you when you die, you will be great,
You will be equal in memory to the gods,
By the glory of your life and death.

ANTIGONE:
You're laughing at me.
For the gods' sake, why now?
You could have waited till I'm gone.
But now you make insults to my face,
You grasping, rich old men! What a city you have!
I call on the rising of rivers in Thebes
And on the great chariot reaches of the plain.
The rivers and the plain are on my side, at least.
They'll testify that no friends wept for me,
That the laws of Thebes sent me to prison
In a rock hollowed tomb.
They see how unusual and cruel this is.
But I have no place with human beings,
Living or dead. No city is home to me.

CHORUS:
You've gone too far! You are extreme, impetuous.
My child, you caught your foot and fell
When you tried to climb against high justice.
This is your father's legacy pain and punishment.

ANTIGONE:
               Now you raise the agony that hurts my mind the most:
               Grief for my father,
                              Like raw earth plowed three times,
860                                                    Grief for the whole huge disaster of us,
                              Our brilliant family,
                              Labdacus' descendants.
                              I weep for the ruin in my mother's bed,
                              The sexual intercourse and the incest
865                                                    My father had with our mother.
                              Ill fated parents make a miserable child.
                              I am going to them now,
                              Unholy and unmarried, to lodge with them.
                              Oh, my brother, you were married once,
870                                                    But what a disaster it was:
                              Your death snuffed out my life.

CHORUS:
               You have one kind of reverence.
               But a man whose job it is to rule
               Will never let you trample on his power.
               You chose anger, and anger destroyed you.

               ANTIGONE:
                              No tears for me, no friends, no wedding hymns.
                              They are taking me away
                              In misery, by the road before me,
                              Now and forever forbidden to see
880 This blessed eye of light.
                              No friends cry for me,
                              No one is mourning.

(Enter Creon with his attendants through the
great doors.)

               CREON:
                              Singing and wailing? They would never end
                              Before death, if they made any difference.
885 Take her away immediately. And when she's locked up,
                              In the embrace of her covered tomb exactly as I said
                              Leave her alone, deserted. Let her die if she wants,
                              Or else live there in her grave, if she feels at home there.
We wash our hands of this girl. But either way,
Her permit to reside above the earth is canceled.

ANTIGONE:
My tomb, my marriage, my hollow, scraped in dirt,
 I'm coming home forever, to be held in
With my own people, most of them dead now,
And gone where Persephone welcomes them.
I am the last of them that will go under, and my death
It is the worst by far so much before my time.
As I leave, even so, I feed this one strong hope:
That I will have a loving welcome from my father,
More love from you, my mother, and then, love
From you, dear heart, my brother. When you died,
I took you up, all three, and laid you out,
And poured libations at your graves.
And, Polyneices, look: This is my reward
For taking care of you. I was right, but wisdom knows
I would not do it for a child, were I a mother,
Not for a husband either. Let them lie, putrefied, dead;
I would not defy the city at such cost for their sake.

What law can I claim on my side for this choice?
I may have another husband if the first should die
And get another child from a new man if I'm a widow.
But my mother and my father lie in the land of death,
And there is no ground to grow a brother for me now.
That is the law I followed when I made you first in honor,
Even though Creon thought I did a terrible thing,
A rash and sinful crime, dear heart, my brother.
Now he has taken me by force, he is driving me down
Unmarried. I've had no man, no wedding celebration,
Shared nothing with a husband, never raised a child.
My friends and family have abandoned me in misery,
And I am going alive to the scraped hollow of the dead.
What have I ever done against divine justice?
How can I expect a god to help me in my misery?
To whom should I pray now? Do you see?
They are counting all my reverence to be
925                       Irreverence. If the gods really agree with this,
               Then suffering should teach me to repent my sin.
               But if the sin belongs to those who condemned me,
               I hope they suffer every bit as I do now.

               CHORUS:
                              Still she is tossed by gusts of wind;
930 They tear through her soul as strongly as before.

CREON:
               Listen, it's the guards who will weep
               If they don't get a move on now.

ANTIGONE (or CHORUS): (With a cry of pain.)
               That word
               It's almost death itself!

               CREON:
935 I have no hope to give.
                              The death sentence stands.

               ANTIGONE:
                              City of my fathers, Thebes!
                              Gods of my people!
                              They are taking me against my will.
940 Look at me, 0 you lords of Thebes:
                              I am the last remnant of kings.
                              Look what these wretched men are doing to me,
                              For my pure reverence!

 

 

 

Të shtatët kundër Tebës. Kjo më kujtohet sa herë sjell ndër mend pushkatimin e 22 intelektualëve në 51, dhe gratë e përfshira të asaj kohe (si Musine Kokalari, e paperëndueshme) më sjellin ndër mend herë figurën e Elektrës, herë Antigonës

PF, e vetmja e mire e luftes se klasave ishte qe e beri ciftin e paperseritshem Suad dhe Hyrije Asllani qe te jetonte me qera tek nje jevge komshie me ne (Suadi permendet ne shkrim). Ai ishte i pari kontakt i imi me aliene nga nje planet aristokrat i fisnikerum. Ata ekzistonin. C'ka bere Enveri me inteligjencien e fisme te atij gjysem cope vendi, iu grymte shpirti! atje ku eshte, sa per at pune. Puna eshte qe at' gje nuk e beri pederasti, i rrjedhuri, i verbuari, diabetiku, ai qe s'merrte vesh nga chemistrija, qe formulat organike me karbon katervalentor i dukeshin si qylafi i Birce Haskos, labit, por i beri nje kalkulator i ftohte dhe mizorisht i zoti dhe i sakte, me nje barre dhuntishe dhe me "target function" vetmor: pushtetin personal. Nuk qaj aq pse patem diktator atje siper (e c'do kishim tjeter, pash Zotin!), por qaj ate qe pse na qelloi aq virtuoz! Dhe qytetar. Sad

Sa e bukur!

Djalli emigrant, djalli!

Jo qytetari.

 

A mund te jete nje majmun njeri?

A mund te logjikoje papagalli?

A mund te bejne kinezet nje Mercedes Benz (apo edhe nje MIG) prej verteti?

A eshte nje femije qe imiton te rriturit, i rritur?

Ne jemi te zotet dhe teper te kapshem per te imituar, por pak nga ne kuptojne dhe pervetesojne mekanizmin.

Tipologji vs Morfologji.

Ca ke me? smiley

 lere se ka orarin e fryrjes.

hic mer hic... m'u kujtuan shtate road runners pernjeheresh.

Jo zemra, m'u kujtua here road runner, here road runneress. 22 and 51 are both big numbers,none of them prime, but fantasy urging anyway,since their sum(73) is. Now i wanna puke green out them biley thoughts. Thanx.

Kur te pelqen "karrota", mos pyet PSE,po  tregon se je lepur.

Ore, se tani i lexova te gjitha komentet... po edhe kete teme e paskeni bere seksi???!!!

Po c'rendesi ka cfare ishte Enveri?! E rendesishme eshte qe ja futi te gjitheve.

Fundja s'besoj te kete qene kaq e veshtire.

Popull i vogel, i vuajtur, i varfer, pa fe, pa kohezion... preh e lehte per manjaket.

Nga keto deshmi, sic eshte historia e Sabihase (por dhe shume te tjerave), thelbesore eshte qe keto çerrat e rinj qe flasin akoma per El Che, Mao, etj., te kuptojne se teorite per te miren e popullit, çlirimin e proletariatit, etj, etj., nuk janë gjë tjeter vecse indoktrinim i atyre qe do te behen mish per top gjate marrjes se pushtetit, te atyre qe do te behen xhelatet dhe te atyre qe do te vihen ne sherbim te nje makinerie qe do te sherbeje per te realizuar impulset me negative te "udheheqesit" e te gjithe atyre rrotull tij. Dhe sa me shume shtypet nje pjese e popullsise, aq me e madhe eshte kenaqesia e pushtetit.

Propaganda (24 oreshe) ben te gjitha perpjekjet qe "udheheqesit" te paraqiten si te jashtezakonshem, te kulluar (krahasohen me ujin e burimit), e pak nga pak shkohet deri ne shenjterim te tij. Ka patur nga ata qe besonin qe Enver Hoxha nuk i kishte bere femijet duke qire Nexhmijen, qe nuk shkonte ne WC si gjithe te tjeret, etj. 

Secili luftonte ne menyren e tij kunder kesaj propagande. Por pjesa me e madhe s'bente as perpjekjen me te vogel. Perkundrazi. Dhe sot e kane te veshtire qe ta shohin ate realitet, sepse u duket vetja koqe. E keqja eshte se edhe femijet, nipat e mbesat e tyre sot, i dredhojne se vertetes, dhe me njehere hidhen tek Berisha. Rama, Berisha e te gjithe politikanet te tjeret nga 40 deri ne 70 vjec, jane rezultati, jane prodhim i atyre viteve.  Por kjo nuk do te thote se te gjithe e donin diktatorin dhe sistemin qe ai ndertoje. Jo. Duke i futur te gjithe ne nje thes, KOQET, kerkojne qe te jene si te gjithe te tjeret. Jo te gjithe kane qene te verber. Dhe kjo eshte diferenca mes dy grupeve.

 Fin, trop dhe Emo, thnx për komentet. smiley

 

 Gjyshja ime e ka pas shoqe kete fatkeqen. Dhe me ka pas tregu qe Enveri ne rini e ka pas fiksim, po kjo s'ja ka dhone!!

Nuk e di per raste t'tjera, por per kete e besoj qe e ka vra vetem nga inoti i "rejection"-it. 

E dhimbshme shume kjo histori.

Bej habi si nuk kemi akoma nje biografi te enverit, apo nje studim te thelle te paanshem qe ta nxirrte komplet karakterin dhe personalitetin e tij vecanerisht te viteve para ardhjes ne fuqi. Nuk besoj se kane mbetur shume bashkejetues te asaj kohe.

Nuk ma kap dot truni si arriti qe qe ne vitet e para kur nuk ishte fort i konsoliduar, te kishte aq shume bashkepunetore ne keto krime makabre!!??

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).