Pavarësisht ndryshimeve të fundit politiko-shoqërore në vend dhe diskutimeve për revizionimin e statusit të atyre që dhanë jetën gjatë Luftës së Dytë Botërore, Shqipëria vazhdon ta festojë 5 majin si "Ditën e dëshmorëve".

Shpesh kontributi i pjesëmarrësve në Luftën antifashiste-nacional-çlirimtare është parë i lidhur me diktaturën që pasoi, por s'duhet harruar se ata qindra mijëra shqiptarë e shqiptare - shpesh në moshë fare të re - luftuan e ranë për një ide etike të botës.

"Po na vjen, po na vjen/ bota zjen, bota zjen./ Shokët tanë kjo luftë,/ po na i rrëmben.", thonë vargjet e një kënge partizane, që tingëllon prekëse edhe nën shtresat dhjetravjeçare të retorikës së "Yjeve të pashuar". Ndoshta sepse në këto "kohë pasionesh të trishta" (Spinoza) e jetësh të vakëta, ngjan gati i pashmangshëm admirimi për heroiken në gjestin e tyre. Iu nderoftë sa më gjatë gjaku që falën!

154 Komente

... në këto "kohë pasionesh të trishta" (Spinoza) e jetësh të vakëta, ngjan gati i pashmangshëm admirimi për heroiken në gjestin e tyre. Iu nderoftë sa më gjatë gjaku që falën!

!!!

Ah mor Qemal Stafa...

Nder dhe respekt per gjithe deshmoret e kombit!

ka akoma partizan?

 

Nderim i thelle per te gjithe ata qe dhane jeten per atdheun!

Ju ndrite shpirti te reneve per liri!

Finis, nuk e kuptoj titullin, sikur e kishim per te gjithe deshmoret kete dite. Megjithate falemnderit per temen, vertet sa e veshtire eshte sot te kuptojme sakrifica te tilla, sa moment i pershtatshem per tu menduar edhe nje here ne lidhje me atdheun dhe patriotizmin. 

Eh trop, jane pasojat e dhunes mbi veten ato qe prodhojne titujt me pa ngjyre te shkrimeve smiley (e hidhur).

 Qofte i paharuar kujtimi i atyre qe dhane jeten per clirimin e atdheut, nder dhe respekt te madh atyre!

Pink Rose 3

"Ka akoma partizane?"

Ka ne cdo kohe!

Pervec atyre qe rane ne L2B, pervec atyre shqiptareve te Kosoves qe rane per pavarsine e Kosoves, dua te permend edhe keta trimat e trevate te tjera qe rane per lirine e shqiptareve jashte kufijve shteteror:

Adem Mazreku nga Vranishti i Hasit
Agim Muja
nga Kruma
Arif Dautaj
nga Tropoja. Rënë në qershor 1999 në Koshare
Arjan Brahimi nga Shkodra. Rënë më 18 korrik 1998 në Rahovec
Artan Kovaçi nga Vlana, Krumë. Rënë në maj 1999 në Pashtrik
Astrit Suli nga Lumasi, Berat. Rënë më 27 maj 1999 në Gorozhup
Astrit Prushi nga Qarri, Krumë. Rënë më 26 gusht 1998 në afërsi të Godenit
B. Breçani nga Markaj, Tropojë. Rënë më 25 maj 1999 në Shkozë, Koshare
Besnik Brati nga Golaj, Krumë. Rënë më 26 gusht 1998 në afërsi të Godenit
Dine Koleci nga Kishaj, Krumë. Rënë më 2 qershor 1998 në afërsi të Godenit
Enver Vila (nuk dihet nga ësht&eumlsmiley. Rënë në vitin 1999
Fatmir Doçi nga Tropoja. Rënë më gusht 1998 në Smolnicë (Dreçan)
Gusel (mbiemri nuk dihet) nga Vlora. Rënë në qershor 2001 në Shkup

Halil Coka nga Kukësi, banues në Bathore, Tiranë. Rënë më 3 prill 1999 në Ratishë, Dreçan                                       
Hamdi Mula nga Dobruna e Hasit
Hazir Malaj
mjek nga Tropoja. Rënë më 8 maj 1998 në Qafë Mali
Indrit Cara nga Kavaja. Rënë më 31 mars 1999 në mal të Gallushës, Pagarushë
Isa Malaj nga Peraj i Hasit
Lefter Bica
nga Berati. Rënë në qershor 2001 në Shkup
Muharrem Dauti nga Zahrishta e Hasit
Naim Cema
nga Kruma. Rënë më 26 gusht 1998 në afërsi të Godenit
Ndriçim (mbiemri nuk dihet) nga Pogradeci. Rënë në qershor 2001 në Shkup
Qazim Dautaj nga Tropoja. Rënë në maj 1999 në Shkozë, Koshare
Ramë Geca nga Kruma. Rënë në maj 1999 në Pashtrik
Xhem Bardhoshi nga Letaj, Krumë. Rënë më 15 maj 1999 në Majën e Zezë, Pashtik
Xheladin Dautaj nga Golaj, Krumë
Xhevat Lleshi nga Kishaj i Hasit
Skerdilaid Llagami nga Tirana. Rënë më 1 korrik 2001 në Bogovinë, Maqedoni
 

LAVDI!!!!

rrofsh bush, nuk e dija qe kishte kaq shume. LAVDI!!!

 Bushi me ke habitur.Paska deshmore nga Shqiperia,qe jane vrare jasht kufijve shteteror!Dhe qenkan goxha.Kujtim i Paharuar.

  Qofte i paharuar kujtimi i tyre!

Nuk e kam i dene, keta deshmoret qe kane rene ne Kosove duke luftuar me UCK, a jane te nderuar tek Varrezat e Deshmoreve ne Tirane , e kam fjalen a jane varrosur atje ?

I paharruar qofte kujtimi i tyre

lavdi qe c'ke me te!

Ku eshte ajo hale muzeumi kombetar??? 

Shpesh kontributi i pjesëmarrësve në Luftën nacional-çlirimtare është parë i lidhur me diktaturën që pasoi, por s'duhet harruar se ata qindra mijëra shqiptarë e shqiptare - shpesh në moshë fare të re - luftuan e ranë për një ide etike të botës.

 

Nuk ka arsye per te hezituar ne konstatimin se, rezistenca ndaj fashizmit eshte nje nga sukseset me te shquara te levizjes komuniste (te matrices marksiste-leniniste) te shek. XX : bashke me marrjen e Pallatit te Dimrit, eshte ndofta nje nga dy sukeset e saj më te pa kundershtueshme, les plus remarquables.
Per koincidence, pikerisht nje diçka te tille e kam shpjeguar para fare pak ditesh ketu

 mirenjohje

nqse nanjoni di lyrics te kenges per Emin Durakun, i lutmi t'a sjelli ktu. Nuk di pse me ka pas pelqy vecanrisht ai numer! flm paraprakisht!

ps. Mrrok, e ke parasysh?... belqim...

hatà !!! Paskemi te njejten shije, te pakten ne aspektin e kesaj natyre kengesh !
E kam kerkuar gjithandej, eshte e pagjetshme ajo kenge ne Internet ! Me kujtohet shume mire qe Ema Qazimi, e ka kenduar per RTP-ne (radio televizionin e prishtines), ne fund fare te viteve 70, gjate nje turneu te RTSH ne Kosove.

Lyrics te kenges jane :

I.
Ne shtrat po dergjet
shoku Emin Duraku
Ne shtrat po dergjet
shoku Emin Duraku

Ref:
Shoku Emin Duraku,
Deshmor na ka ramun
deshmor na ka ramun
per liri eshte vramun


II.

Tek kryet i rrinte
nena e tij plaka
Tek kryet i rrinte
nena e tij plaka

Ref:
Nena e tij, plaka
Digjet porsi flala
Digjet porsi flaka
Birin ç'e vajtoka !


III.

O Emin Duraku
shoku yne i dashtun
O Emin Duraku
shoku yne i dashtun

Ref:
Shoku yne i dashtun
Amanet ke lamun
Amanet ke lamun
Hakun me ta marrun !

 

Magjia e lirics qendron ne raportet midis strofave dhe refrenit, qe jane :

Strofat:
A
B
A
B

Ref :
B
C
C
D

 

Kryeveper !!!

 

 

 

 Ndersa per nga melodia ka qene nje tjeter kenge, kryeveper...per Ptoleme Xhuvanin... nuk e bej dot ketu smiley

E mbaj mend si sot ! Por jo vargjet....  smiley

Stalker, shume falemnderit!

Nje pyetje dhe per 5 majin.

Meqe i bie qe 5 maji te jete feste kombetare, sa njihet dhe festohet kjo feste kombetare jashte kufijve te republikes ne pjeset e tjera te kombit?

Asnje pergjigje?

Ti je i vetmi njeri qe njoh qe reklamon si arritje neglizhencen e te tjereve perkundrejt teje.

 

 Rono, ku ke qene mer burre, se ke hum??? U desh me u mor me te pakuptushmit, me u pa.....

Alidemso, pershendetje miku im.

 

Se nga e nxorre kete, ti qofsh.  Une bera nje pyetje legjetime, dhe thjesht postova cudine time qe askush nuk i qeka pergjigjur.  S'ka te bej as me arrijte as me neglizhence.

ne Kosove perkujtohet.

Une per vete s'kam degjuar gje.  Njoh Shqiptare te Kosoves, Maqedonise, Malit te Zi, e te Presheves e s'mbaj mend te me kete permendur ndonjeri 5 majin si dite deshmoresh.

vitet e fundit jane perkujtu deshmoret e luftes per pavarsi ne dt. 5 maj (ish-ushtaret e UCK-se). Ke dhe deshmi ne internet, lajme etj

5 Maji, nuk eshte thjesht dita e te reneve ne LNC, por eshte Dita e Deshmoreve.

 

Në vdekjen e tyre të jashtëzakonshme duhet të shquajmë se vdes njeriu. Vdekja e tyre e pajis historinë me një datë,... një datë që nuk përhumbet më në monotoninë e kalendarit. Dhe falë emrave të tyre formohet para nesh një program besnikërie. Së pari pra: Dëshmori ka për veti ta orientojë historinë. Në njëfarë mënyre ai e bën historinë dhe të gjallët fajtorë, pasi vetëm dëshmori përcakton një të ardhme. Kjo e ardhme është program besnikërie.

Në këto kohë të dobëta, në këto kohë të përhumbjes, thirren si zgjime vdekjet e mëdha. Të tilla humbje janë të njerëzimit dhe jo humbje në njerëz, janë ngjarje, janë ftime në historinë speciale të dinjitetit. Sigurisht që këto ngjarje e bezdisin në mënyrë të pamëshirshme ndërgjegjen e skllavit të paqes. Ju e njihni mirësmileykllavi i paqes nuk është subject politik, por legjitimues i policores.

 

Dicka per deshmoret, ketu

http://saktivista.com/2011/02/deshmoret/

 

Ne Antologjine e Letersise per shkollat e mesme ka nje poezi te Qemalit kushtuar vellait Veliut pas vdekjes, "Hijes se tim vellai": N'femini ty prore uria / ta mesoi ket shekull t'ndyte / m'e urrejt e m'e denue...Na thane: "Lodhja juaj, djem, asht e kote / pse nuk shkoni nder gezime?" / E rrugen tone m'e premun donin / Ata qe n'publa jeten kane kalue / Vazhduem / Shkrepat e vrazhde tu' kapercye / Per me arrijte dikur n'fitore.

 

Bini i Ladenve 410 komente : Dita e Deshmoreve shqiptare 20

respektin me t'madh per te gjithe idealistet qe luftuan dhe u vrane per te tjeret dhe ne emer te te tjereve

Lavdi gjithe deshmoreve te kombit!

Pavarësisht ndryshimeve të fundit politiko-shoqërore në vend dhe diskutimeve për revizionimin e statusit të atyre që dhanë jetën gjatë Luftës së Dytë Botërore, Shqipëria vazhdon ta festojë 5 majin si "Ditën e dëshmorëve".

1. Po ca lidhje kane ndryshimet e fundit politiko-shoqerore ne vend me deshmoret? Nje deshmor mbetet gjithmone deshmor.

2. Mund ti falet nje femije qe te thote "festa e 5 Majit"... po si mund te thuash festohet nje dite qe perkujton vdekjen e dikujt, edhe pse ky i fundit ne menyre heroike dhe sublime ka dhene jeten per atdheun.

 

NDERIME TE GJITHE DESHMOREVE!!!

Per dyshin dhe femijen:

 

FESTOJ kal.Përkujtoj një ditë të shënuar a një ngjarje me rëndësi historike, duke zhvilluar një veprimtari të gjallë politiko-shoqërore, kulturore etj.; kremtoj një festë; bëj festë. Festoj Vitin e Ri. Festoj ditëlindjen. Festojmë fitoren.

dhe "festa"? che'e`? smiley

Flm Fin!

Mua kete folje ma kane mesuar vetem ne sensin e  te gezuarit per nje ngjarje smiley

egriid! smiley

Fin, cek dhis aut hani:

feast (n.) Look up feast at Dictionary.comc.1200, "religious anniversary characterized by rejoicing" (rather than fasting), from O.Fr. feste (12c., Mod.Fr. fête) "religious festival; noise, racket," from V.L. *festa(fem. sing.; cf. It. festa, Sp. fiesta), from L. festa "holidays, feasts," from neut. pl. of festus "festive, joyful, merry," related to feriae "holiday" and fanum "temple," from PIE *dhes- "root of words in religious concepts" [Watkins]. The spelling -ea- was used in M.E. to represent the sound we mis-call "long e." Meaning "abundant meal" (whether public or private) is from late 14c.

feste (e.)

rreth vitit 1200, "pervjetor fetar karakterizuar nga te gezuarit/hareja". me pak fjale te tjerat: ndryshe nga agjerimi, nga frengjishtja e vjeter "feste" shekullit12, frengjisht moderne "fete", "festival fetar, zhurme, potere"... latinisht; vjeter/re, etj etj etj... "festive", plot gaz, hare, gezim, etj ejt etj... lidhur me proto indoeuropjanen, dhes - rrenje e fjaleve ne koncepte fetare... etj etj etj . 

pra, gezushem, hareshem. jo thjesht perkujtueshem.

Tani besoj qe, ne qe ja dhame botes kete, nuk ka pse t'ua kemi mesuar keq.

Fjalet s'mbeten te ngrira ne kohe zotrules, dmth ato pesojne zhvendosje kuptimore dhe i binden perdorimit, jo vetem etimologjise. Perderisa Fjalori i shqipes e ka te standartizuar asisoj, une do te vazhdoj ta perdor ne ate forme.

Po, shume dakord me kete. smiley vetem se pyetja ishte me siper fin. - meqe e ke fjalorin afer. Nuk e di pse perfunduam ketu.

Cila pyetje? Magnumi nxori nga konteksti, pa e cituar, nje pjese te asaj qe kam shkruar tek tema siper. Kam perdorur foljen "festoj", te cilen pastaj e solla si zë me vete, me shpjegimin qe jep Fjalori i shqipes.

Aman o Fini moo... se sapo ke ngrene darken. Nuk mund te justifikohesh dot qe nuk do te diskutosh me barkun bosh... (paj zoten, qa patem sot per darke... ? po si s'na thirre njehere - me nje kafe ma mbyll gojen mua) Edhe njehere; meqe ke fjalorin afer qe ta shohesh per mua dhe beretten siper:

emri i pergjithshem "feste", si perkufizohet ne fjalor?

E panevojshme, besoj, qe te themi qe foljet rrjedhin nga emrat, ose emrat perbejne rrenjet e foljeve, ne fjaleformim. Ne te gjitha gjuhet. (te pakten ato qe njoh une smiley dhe jane ca ato.) Madje dhe persishtja qe ka ruajtur deri diku nje forme arkaike te sintakses, por me shume te gramatikes, perseri foljet i formon nga emrat, si ne.

Zoto, pa e sterholluar me tej: foljet vertet ndertohen mbi emra (me gjithe qe ka edhe emra te prejardhur qe vijne edhe nga foljet), por ne rastin kur ne fjalor ekzistojne si zera te veçante keto merren ne konsiderate veçmasi, meqe kane patur nje jete te tyren gjate perdorimit.

Tani, meqe ma kerkove, ja dhe emri:

 

1. Ditë e shënuar që kremtohet çdo vit për të përkujtuar një ngjarje të rëndësishme në jetën e një populli; ditë që dallohet nga të tjerat se lidhet me një ngjarje të caktuar e të gëzuar; ngjarje e gëzueshme për dikë. Festë kombëtare (ndërkombëtare, popullore). Festë zyrtare ditë pushimi për gjithë popullin, e vendosur zyrtarisht nga shteti për një ngjarje me rëndësi të veçantë historike e shoqërore. Festë lokale. Festë familjare. Festë sportive. Festa e Çlirimit. Festa e nëntorit. Festa e dritave. Ditë feste. Me rastin e festës. Kemi festë. I Uroj festen dikujt.
2. Festim. Programi i festës. Çel festen.

 

Falemnderit Fini qe e solle. smiley

tani perqendrohu (per mua beje) tek keto:

ditë që dallohet nga të tjerat se lidhet me një ngjarje të caktuar e të gëzuar; ngjarje e gëzueshme për dikë.

Festë lokale. Festë familjare. Festë sportive. Festa e Çlirimit. Festa e nëntorit. Festa e dritave.

a. e gezueshme.

b. "festa e deshmoreve" mungon, edhe pse eshte nje nga ditet e shenuara, me karakter kombetar dhe shteteror ne kalendarin e RSH.

............

te thashe dhe me siper, qe jam dakord me ate qe thua lart.

nen "driten" e cfare thame deri tani, lexoje dhe njehere foljes "festoj", se ndoshta nuk eshte "festoj" qe nenkuptohet ashtu, po ca nga fjalet e tjera, te perdorura ne perkufizimin e "festoj", qe... e merr vesh menjehere sapo t'i kthehesh. smiley

Fini, si je? smiley

 

 

 

Aman Zoto, seriozisht: nese po me kerkon te bie dakort me ty per hir te dashamiresise, s'kam asnje problem, por te lutem mos merr vetem pjeset qe te interesojne dhe jepi pikepresjes c'eshte e pikepresjes:

1. Ditë e shënuar që kremtohet çdo vit për të përkujtuar një ngjarje të rëndësishme në jetën e një populli; ...

Por eshte e gezueshme, ama... prandaj i lashe pikepresjet jashte gardhit.

Fini... nuk ke pse bie dakord me mua; dhe absolutisht nuk po e bej per te te ndryshuar mendje. thjesht po e propozoj. e kam dhe e ruaj konsideraten per ty. smiley me ty merrem vesh edhe kur mendojme ndryshe nga njeri tjetri. vetem per debat mos ma merr, te lutem. smiley

smiley Bie dakort me ty.

Lavdi deshmoreve te te gjitha koherave! 

Ata rane: '' per kete toke, per kete dhe / ja pse mendohen keto male te larte/ ndersa djelli perendon tutje ne xhade.''

Mentor Xhemali - Për ty Atdhe

 Me kujtohet qe edhe pas 91, ne shkolle na organizonin per te bere nderime ne varrezat e deshmoreve, cdo 5 maj.

Per mua 5 maji eshte vdekja e Napoléon Banapart-it, Gjeneralit dhe Perandorit Francez.

Sot eshte dhe 190 vjetori i vdekjes (5 maj 1921, ne Shën Helène)

S'ben me nena si ai !

Me 1840 i sollen eshtrat ne Paris, dhe e priten miliona njerez, kur dihet se atehere ne pushtet ishte perseri Monarkia qe ai kishte luftuar

 

VIVE L'EMPEREUR !!!

 

(mesoni me teper per të :

youtu.be/tfHnwqtJT9U   )

la tienne, est une honteuse existence. n'ajoute que du sel aux plaies. vergogne!

 Mbahu tek bonoparti, ti lefty, se nuk i mjaftojne francezet atij. po me deshmoret c'pate o njeri?

 e ka thene nje francez : ''snobizmi i shqiptareve arrin deri aty sa behen me francez se francezet vete''

ti plako e kerkon me qiri o burr'

 boooo, si ka munci qe juve kamikazet e doktorit s'keni respekt per asgje qe s'ka lidhje me falje deti, furnizim me karburant te milloshevicit dhe biznese trojesh me serbe?

nderim deshmoreve.

poshte maskarenjte qe po shkelin mbi gjakun dhe sakrificen e tyre sublime.

smiley

Lereni mo djalken, se thjesht po tregon veten dhe grupimin qe perfaqeson e qe kerkon vota. Lereni mo ta shohe populli se cila eshte ajo djelmni "creme de la creme" qe po i kerkon voten ne emer te se djathtes.

Tere Perendimi e feston me 8 maj ( + USA) dhe 9 maj (Rusia), kurse ne mbajme daten 5, sepse u vra Qemal Stafa ! Nuk mundet qe dita e Qemal Stafes te sherbeje per date komemorative per tere deshmoret Shqiptare ! sepse figura e tij eshte e kontestuar

Nese disa ketu, do thone se kjo date, s'ka lidhje me Luften e 2 Boterore, por se perfaqeson tere deshmoret Shqiptar, perse nuk vendosim si date renien e Cerçiz Topullit atehere ? Te pakten ai si figure nuk e konteston njeri ?
Perse duhet qe mbajme akoma datat qe vendosi shoku enver, sipas deshirave te tij ?

Me vjen keq, por preferoj gjithnje te kujtoj me 5 maj Perandorin, sesa Qemalin ...

("Eshte kauza dhe jo vdekja, qe e ben martirin" )  ..

Ti ja ke shitur shpirtin Saliut o lefter. Sjellja jote sot, ne kete teme, per mua eshte poshterimi me i madh, ofendimi dhe fyerja me e rende qe kam hasur ndonjehere ne peshk.

E pe dhe reagimin tone; e pe qe u ofenduan shume veta, u ofenduan rende bile... dhe ende po vazhdon me kete felliqesire sjellje te neveritshme.

Kjo nuk behet as per probleme qe ti mund te kesh me llogjiken, as per bindje politike... kjo buron thjesht nga zbrazetia e shpirtit tend qe e ke lene peng, e ke shitur, e ke falur...

turp te kesh qe shprehesh keshtu. turp te kesh qe na ofendon keshtu.  nuk mund te flisje me rende se kaq.

personalisht ndihem shume i fyer. turp.

Po ik pra kput qafen ne ndonje blog monarkist. Nuk kam pa njeri te bertasi qe une nuk perkujtoj. As komunistet nuk bertisnin qe sperkujtojme krishtlindjet.

haj se po them dhe une nje dy llafe megjithese nuk e kisha me qejf. tani kam dy lajme, lajmi i pare nuk jane 28 000 deshmore. lajmi i dyte jane 6800.

kjo nuk besoj se cenon madheshtine e aktit sublim te deshmoreve meqe disa i kam edhe ne fis, por prape them sa mire qe nuk jane 28 000.

Aspak nuk e cenon. Edhe nqse do me dit, edhe gjashtmije pak si shum munet me qene. Ajo qe skuptoj une eshte qe ca lidhje ka kjo me thnelbin perkujtimor te muhabetit, plus qe kujt I sherbe ulja e nje numri fiktiv qe askush perjasht nuk e ka von ndiskutim.

emo - i sherbe se i hiqet pjesa politike sakrifices sublime. edhe na ngelet vetem sakrifica sublime dhe nderimi. ne fakt me gjithe viktimat e luftes, dmth jo ata qe luftuan me pushke ne dore, edhe viktimat e mikro luftes civile qe u "mbajt" ato vitet para 44, numri shkon diku tek 9400. ta gje numrin e sakte edhe ta them. ta kujtova se me ke pyt iher per "yje te pashuar", edhe me vjen mire qe nuk ja vra aq shume se pse te vriteshin 28 000 cuna e goca te reja - kjo e dash shehit - kur shqipnia na u cliru edhe me 6800. apo ishte shifet paraprake, qe prashikonte sa do vriteshin shpejt e shpejt pas luftes? amkuptove.

edhe e paskan vu ne dyshim anglezet sot po nuk  e kam shume te qarte se gazetaret tone konviktore e dine burimin se ku behet byreku me i mire ne kavaje, po jo se nga del shifra e lajmit qe po japin.

Pjesa politike u bo obsolete, petlle. Me e gerga at muhabet qe nodh shtatedhjet vjet me pare, seshte vecse revanshizem katunaresk.

emo mu nuk me duket ashtu historia. jo se si thote hatibi nuk kena ne aq respekt sa me respektu 28 000m, se me demek na u harxhoka respekti, por se eshte shume e rendesishme per hir te se vertetes. kaq e kisha une. po qeshe une i vetmi qe e gerrgas e mbylla.

Jo jo, sje vetm. Gergite petlle, kusur mos I lej. M'emocjonon edhe dashnija per t'verteten, esht vlere europiane. Pa tverteten do ulurija si ujk, ka thon nji amerikon.

 Megjithate... kemi n'mes nesh nje paradoks moral qe s'munnena, si rob mesatarisht inteligjente qe jena, t'a anashkalojme kur vje muhabeti per shqiptaret qe humben jeten duke luftu' gjate luftes se dyte boterore qe thu ti Em.

Me perjashtim te koheve te para (cetat), LANC u be nen drejtimin e PKSH-se. HAPTAZI! 

Me nje fjale, partizani mesatar e dinte qe ne rast fitoreje, ne Shqiperi do instalohej nje sistem i ngjashem (ne rastin me te mire) ose identik (ne ate me te keqin) me BRSS-ne. 

Dhe ketu vime tek paradoksi yne:

Ata qe u vrane, ne priremi t'i shikojme te lare nga barra komuniste, por ata qe shpetuan dhe instaluan bash ate sistem qe ne e urryem kur erdhem ne mendt tona, i denojme si sjelles te fatkeqesise tone te kuqe! 

No i' mennim? 

 

Me nje fjale, partizani mesatar e dinte qe ne rast fitoreje, ne Shqiperi do instalohej nje sistem i ngjashem (ne rastin me te mire) ose identik (ne ate me te keqin) me BRSS-ne.

sa prej atyne partizonve thu ti mroklle, e njifnin pervojen e BS? se si funksiononte realisht sistemi sovjetik? sa prej atyne partizonve do e kishin dash vendosjen e atij sistemi sikur ta dinin?

p.s. mos harro se sistemi erdhi ne regres po ket e boni haptazi fare mas '60.

 Jo shume ne fillim (megjithse tani qe lexova hartimin e Qemalit me syte e t'rritmit, s'jam mo aq i sigurte, t'pakten per shkollaret e qyteteve qe dolen partizone), por eshte fakt qe gjate LANC, cdo njesi kishte komisar, dhe t'pakten une e di qe keta, tu bo forma politike rrishin gjithe diten. 

Deri tani une nuk e di qe qellimi final (fare) i PKSH-se te kete qene mbajt mchef nder rradhet e partizonve.

Paradoski (per mu) rrin!  

per cdo qemal mund t'numroj dike tjeter qe ju bashku kauzes si idealist (disa emra te pervecem jane permend edhe ktu) dhe ndonjeri mund te kete qene ndonje prej ktyre komisareve qe propagandonin komunizmin mes te paditurve.
Fakti eshte se edhe regjimi qe u vendos, nuk u vendos mbi baza te percaktuara po de jure mori trajte pas deformimeve qe i beri klika. Dmth, ai komisari vertet mund t'u propagandonte partizaneve te thjeshte nje te ardhme me demokraci sociale, ku fitimtaret do caktoheshin ne baze te votes se lire po te gjithe e dime sa e lire ishte ajo vote etj me rradhe pastaj nqse kalon te bashkepunimi me vendet mike e aleate etj

Me perjashtim te koheve te para (cetat), LANC u be nen drejtimin e PKSH-se. HAPTAZI

Deri ne 1948 partia komuniste ishte ne ilegalitet sipas modelit jugosllav  as enver hoxha nuk ishte  i njohur ne ato vite.ne kohen e luftes ai ishte nje bicim  bukuroshi si puna e lul bashes.

Kur te nisa per ne cete

bashke me shoket e tjere

ata kishin krahe te ngrohte

ty te mori koka ere.

Edhe ti me perqafove

the do te kthehem me lirine

le lirine qe s'na e solle

po na dogjen dhe shtepine.

kam pasur nje komshi qe ishte familje deshmori.ne  cdo 5 maj i vinin shoket e frontit te lagjes per vizite.Mbaj mend  se vente merrte borxh ca libra te enverit nga komshinjte dhe i vinte ne bufe per tu treguar i partishem.Sa here i kujtoj ato skena shkrihem gazit."aman me jep ca vepra ti ve ne bufe se pres vizita neser "lol.

 PKSH-ja ka qene "ne ilegalitet" deri ne 46-ten me duket, por nuk jam i sigurte. Gjithsesi, "ne ilegalitet" nuk kishte te bente me aktivitetin e PKSH-se, se ai (aktiviteti) ishte HAPTAZI. 

Kishte te bente me anetaresine-njerezia nuk e dinte kush ishte anetar partie dhe kush jo.

Por gjate LANC, aktiviteti partiak, politik i PKSH-se nder rradhet partizane eshte bere haptazi. Asnje partizan i inkuadrum ne njesi (pas cetave pra) nuk ka qene ne erresire persa i perket skenarit ne rast fitoreje. 

Ose me mire me thane, asnji partizani nuk i eshte mbajtur fshehur ky skenar. 

P.S.

Gjithsesi, une nuk du t'keqkuptohem. Une i nderoj te renet , si ata qe e dinin, si ata qe nuk e dinin. 

Por nese duam qe Dita e Deshmoreve te mos jete dite ndarese, por bashkuese, do deshiroja qe Dita e Deshmoreve te ishte nje dite pa kunderthenie. 

Sipas times, 5 Maji eshte shume "loaded".

Deshmoret nuk kane faj per ate qe erdhi me pas .eshte njelloj si te fajesosh studentet e 1990 per ato kane bere berisha e co gjate ketyre 20 vjeteve.

Edhe 2 sikur te kete qene, nuk i hiqet pjesa politike sakrifices sublime. Se fatmiresisht, ata qe kane vdekur ne lufte per liri, e kane lene te shkruar per cfare kane dhene jeten. Natyrisht, jo per rehatine e per zyrat qe gezojne lefterat.

sol-nocturnus, mire do te ishte te sillje ca deshmi me shkrim nga keto qe thua. politikja nuk i hiqet, por as nuk i vishet.

ta kam dhene deshmine me shkrim, atje ku ke komentuar, po te lexoje pak, do lexoje dhe hartimin e Qemalit 15 vjecar. Edhe aty siper vjershen e kam postuar. Nese ti nuk e sheh politiken, thjesht lexon "shkujdesshem".

Edhe te lutem, pak besim.

Sepse gjithcka qe s behet "vetem per vete", eshte politike. Deshmoret jane gjithnje!

sol qemalin e kemi lexuar te gjithe ne tetevjecare. mundesisht deshmi jo nga heronjte qe latoi partia, se sigurisht qe ata do te ishin politike. tani ti si studiues i kujdesshem qe je, dhe si i shqetesuar qe je per kete ceshtje, mund te me drejtosh ne ndonje burim ku te lexoj per pikepamjet politike te pjesemarresve ne lanc? sepse une 3 nga 4 gjyshe-gjysher i kam pasur aktive ne lufte, dhe nuk me dalin mire hesapet politike.

Me vjen keq per gjysherit e tu.

Hartimin e Qemalit nuk e ka latuar partia, sepse eshte hartim i dorezuar tek nje profesor ne arkivat e te cilit nuk hyri lata. Eshte hartim i deshmuar dhe nga shoket e tij te klases, qe jo te gjithe e paten punen mire me partine.

Me fal, ti po kerkon te te lidh per videoconference me deshmoret?

Dekonstruktivizmi i modh knejna, te gjithe si shen thomai, duan te prekin me dore...

nuk kemi ardhur ketu te tregojme kush gjuan me fort, e kush me poshte. ca tallje dhe t'i toleroj, por me ate te gjysherve e teprove.

nese ti mendon se lufta anti-fashiste u be per ideale komuniste, ashtu vazhdo ta mendosh, por mos e deklaro pa prova. shendet.

nuk kemi ardhur ketu te tregojme kush gjuan me fort, e kush me poshte.

Vath ne vesh kete, se nuk e ben per here te pare.

 

Nese ti mendon se ekziston ndonje tjeter ide, qe nga Platoni e kendej, qe nuk eshte ideja e "Komunes", "Polisit", "Publikes", "Shumesise", atehere ndajme referenca te ndryshme filozofike (se po flasim per ide).

Nese ti mendon se ekziston anti-fashizem pertej idese te bashkesise e te se perbashketes (that is), ndajme nocione te ndryshme mbi shoqerine, individin dhe fashizmin.

Naten, se nuk e kisha nijet me komentu.

Me duket se keqkuptimi vejn nga perdorimi i fjales politikë. Duket sikur me kete te fundit, kuptohet vetem gjithshka 'ç'latoi partia'. Nderkohe qe hartimi i Qemal Stafes eshte politik (dhe politik&eumlsmiley. Nga me te kulluarat !

Natyrisht, natyrisht, ky eshte regjistri gjuhesor

Por, s'eshte tamam keqkuptim...

Stalker, nuk ka te tilla keqkuptime. Problemi eshte pervetesimi - i luftes, i ideve, i simboleve, i fytyrave, i emrave. Pervetesimi, pervecse eshte keqperdorim, sjell lloj lloj shtremberimesh te tjera, qe sot kemi luksin POLITIK te mos i bejme.

Po dhe ky pervetesimi mo, eshte bere nje çike legjende (urbane - siç thuhet me zhargonin e sotem). 
E gjitha kjo me kujton veten time, kur erdha para gati 20 vitesh ketu ku jam edhe tani, shkova ne fakultet, e i thashe ne bisede e siper nje shoku : "yyyy, ç'kemi bere ne kunder jush, kunder kapitalistave, ju kemi pas bere tmerr fare !".
"Mos u bej hiç merak" - ma ktheu tjetri. "Edhe ne ju kemi pas bo gogol e shkuar gogolit" (duke e patur fjalen kryesisht per BRSS dhe Bllokun Lindor ne pergjithesi, dhe jo detyrimisht Shqiperine, ne veçanti). Dhe shtoi : "Por si perfunduan punet, nga kjo pike-shikimi, ne paskemi qene me t'eger me ju, se ju me ne".

Meqe foelm per pervetesim...  smiley

s'ka pse te behet legjende. nuk luftonte njeri per shtetezim te prones, as per lufte klasash, as per izolim nga bota, as te drejtohej nga palo pleq. nuk luftohej as per bashkimin e madh sovjetik, as per babe hitlerin. luftonte beu, luftonte dhe bujku i tij bashke me te, me armet e atij te parit. perralla me marks.

m'brëma trop,

nuk po dua t'i hyj gjithë diskutimeve të mësipërme, se është edhe vonë përtej ujrave, po meqë lexova kalimthi se edhe gjyshërit e tu kanë marrë pjesë, ata për cfarë luftuan? 

Nuk kuptoj si u vendoskan ne nje rrafsh shtetezimi i prones me drejtimin e vendit ne 20 vitet e fundit te socializmit me 'palo pleq'. 
Ti pret qe tu futemi muhabeteve te tipit "edhe vetadministrimi jugosllav nuk doli me i mire se shtetezimi i prones" ? (meqe po perpiqemi te skanojme se per ç'fare, ekzaktesisht, na paskan luftuar deshmoret !). 

jo jo, nuk shkojme fort larg keshtu...

 Trop, pyetje, dhe e kam shume sinqerisht. Cfare mendon per "pervetesimin." Eshte gjithmone keqperdorim, apo ka raste qe ne fakt nuk keqperdorohet, a ne mos raste, momente apo hallka ne procesin e mirperdorimit?

T'i vrasesh edhe ate filiz shprese qe mund t'i kete mbetur ndonjerit per ate vend te bekuar qe lengon ne kaq mjerim... krim eshte. krim. brravo. Shkelni mbi gjak! Brezi me i turpshem qe mund t'i kete kaluar persiper asaj toke. SadSadSad

Ku je grave???

 ok , zoto, ja tek u beme dy... what a hell is going on? smiley sad

sinqerisht nuk po marr vesh asnje gje per vete. asnjehere nuk do me kish shkuar mendja qe ai vendi yne te nxirrte te tilla qenie nga gjiri i vet. nuk marr vesh. U rrofte sakrifica dhe jeta e dhene atyre deshmoreve... qe kete vend paskesh qene e thene qe ta gezojne edhe mosmirenjohesit, edhe felliqesirat me te neveritshme te historise se tij. u rrofte sakrifica! vaj medet. Jah lahai roi, rafah, rafah, elohijm... SadSadSadSadSadSadSadSadSadSadSadSadSadSadSad

 Ne fushate, miku im, ne fushate.... 

  ".... Brezi me i turpshem qe mund t'i kete kaluar persiper asaj toke. SadSadSad.." !

 Jo ! Plot here  kjo toke e bekuar, ka provuar, duke e lare me gjak turpin.Por  asnjehere  kjo Nene e Madhe nuk e uli koken.Ndaj dhe mbi jetuam.

Paskesh qene tumor malinj pra! Nuk mund te veniteshim tutje si mijera kombe te tjera para nesh; duhej pikerisht qe ne te kishim nje jete te gjate. me momente te tilla krizash, identiteti dhe jete... e filluam me Baton dhe Pinin, kur mund te ndryshonim apo merrnim ne dore vete fatet e civilizimit boteror qe njohim sot... dhe e vazhduam historine tone, poashtu, me te njejtat kriza mbijetese, vetevrasjeje kombetare; sic po bejme sot, ne kete roitje masive. Paskesh qene e thene qe kjo mynxyre te na ndiqte nga pas hap pas hapi e te na rrinte mbi koke mizorisht... e nuk e di se si kjo gje e ben me mire situaten; se kjo eshte thjesht nje dritare mbi nje realitet te erret, obskur; ku ne shihemi sic jemi ne te vertete, ne esencen dhe thelbin e qenies sone; dhe po behet cmos sot o Grave, qe ky kancer te ngadhnjeje mbi kombin. SadSadSad Nena e paskesh patur kancerin ne gji, ne koke, ne zemer... vetem ne miter qe nuk paska patur, qe te prodhoje, te pjelle pjella te ketilla, maskarenj, felliqesira, ndyresira, kancere qe as njerez nuk mund t'i quash pa te denuar gjithe bota per mizantrop.

Në dorë armët do t’i mbajmë
Të mprojmë atdhenë më çdo kënt,
Të drejtat tona ne s’i ndajmë;
Këtu armiqtë s’kanë vënt.
Se Zoti vetë e tha me gojë
Që kombe shuhen përmbi dhe,
Po Shqipëria do të rrojë;
Për të, për të luftojmë ne!

eh... ku jemi bre!!! SadSadSad

Në dorë armët do t’i mbajmë
Të mprojmë atdhenë më çdo kënt,
Të drejtat tona ne s’i ndajmë;
Këtu armiqtë s’kanë vënt.
Se Zoti vetë e tha me gojë
Që kombe shuhen përmbi dhe,
Po Shqipëria do të rrojë;
Për të, për të luftojmë ne!

Si ka mundesi qe kemi 100 vjet shtet dhe ende kemi per himn nje kopje te nje vjershe patriotike rumune te shek19.

muziken e kemi nga nje kompozitor rumun... tekstin e ka bere Asdreni apo jo? apo dhe ky ishte rumun? Sidoqofte... cfare ndryshimi ka?  sikur te mos kishim himn kombetar fare, cfare ndryshimi ka? Si do na bente komb me te mire apo me te keq? Ate himn s'ka mbetur goje pa e ndotur duke e kenduar, nga Saliu i pari, e kush rri e i numeron felliqesirat pastaj... Po nuk i ndjeve fjalet, nese ato fjale nuk dmth asnje gje per ty... sidoqofte dhe qyshdoqofte himni apo origjina e tij... gjithmone do egzistonte rreziku qe dikujt nuk do i thoshin gje fjalet... dhe shume te tjere as nuk do e donin vendin hic me shume apo me pak sesa sot. dyshoj se kemi salinj ne pushtet per shkak te himnit.

PS: Anglia nuk ka himn kombetar. Cfare pyetje duhet te bejme ketu?

 

Pe-al nostru steag e scris unire smiley

 

edhe teksi eshte kopjuar apo me mire pershtatur ne shqip nga asdreni.

besoj jam shprehur dhe e kam mbuluar dhe kete gje. smiley no news for me. what about you? smiley

Pavaresisht se nga cfare motivesh ose se cfare sistemi mendonin ata do te instalohej ne te ardhmen (sistemi sovjetik apo perendimor, etj) ne thelb LANC ishte nje levizje kunder fashizmit dhe nazizmit per lirine e popullit, hence parulla VFLP! Kjo eshte e mjaftueshme qe per keta njerezit qe luftuan dhe jane jeten te kujtohen me respekt! Manipulimet politike qe pasuan nuk e zbehin aspak sakrificen dhe idealin e tyre per nje popull te lire e zot te vatanit te vet!

Ashtu sic meritojne respekt te gjithe deshmoret e demokracise qe dhane jeten per hir te idealit te tyre per nje Shqiperi demokratike, te perparuar,  me shtet ligjor/drejtesi, pa varferi etj pavaresisht nga manipulimet e Nanos, Berishes, Rames, Metes etj qe pasuan te cilat vazhdojne edhe sot!

nuk diskuton njeri faktin se ata dhane jeten se besonin ne nji jete me te mire dhe jo per perfitime personale. Fakt ngelet qe kjo sakrifice u perdhos dhe kjo e ben 2fish te dhimbshem vdekjen e tyre

Pikerisht!

Ku ndodhet ky monument? Si i ka shpetur rruspave cmitizuese?

 eshte veper e Odise paskalit, me duket...Nuk jap garanci qe u ka shpetuar ruspave deri sot

 Grupi skulpturor "Shoket" ka pas qene vendosur ne varrezat e deshmoreve ne Permet.Nje nga punimet me te bukura te Paskalit dedikuar periudhes se LANCL.Nuk ka patetizem dhe monumentalizem te fryre.Ngjason pak me Pieta te Mikelanxhelo.Nuk besoj se i ka qendruar cunamit te baltosjes dhe frymes se shkaterrimit nga varremihesit e kombit ,  nga plehrokracia e sotme qe vete e vendos kurora hipokrizie ne Varrezat e Deshmoreve.

 

Ngjason pak me Pieta te Mikelanxhelos.

Egzakt.

Shume e bukur.

Shume e bukur, vertet!

I ka dhene gurit shpirt.

5 Majin nuk e di pse e perkujtoj me kolonen zanore, muziken, kengen e Sokol Shupos "Ata ishin kater".  I shkon mbase ...

Nderime deshmoreve! 

Pak shkurt per diskutimin me lart sol, trop etj.  Mbase duhet shkruar dicka ne peshk per fjalen POLITIKE.  Te sqarohet perkufizimi, te sqarohen kendveshtrimet.  Pas sqarimit qeniet politike do e kene me te lehte te mos ngecen ne ate fjale.  

E dyta, mund edhe te diskutohet regjimi sic eshte diskutuar shpesh ne peshk. Por kjo te behet e ndare, si shapi me sheqerin.  Se tjeter gje te renet, e tjeter gje pervetesimi.  Qe kemi nje histori te qelbet pervetesimi, kemi.  Regjimi pervetesoi te renet, "demokracia" te persekutuarit.  Ne te dyja rastet jemi ne gjynah deri ne gryke me gjakun e tyre, se nderim hic se behet ashtu. 

 Fin tu befte dita njemije moj vajze e mire!

..Vitet tutje, e Ata  t`hu....!

smiley rrofsh Grava

 Partizanet tane  veshur e zbathur , te  shumtet  analfabete  qe nuk dinin as shkrim e as kendim.Firmen e tyre e vinin me pulqerin e gishtit.As per komunizmin e as per kapitalizmin nuk kishin idera te qarta.Po  si  e mednonin ata  luften?  Pse do te  duhej ta  luftonin  fashizmin dhe nazizmin...?

Po jus jell nje  dialog nga nje ore  mesimi  "te politikes", ne  batalionit partizan te komandantit Rrapo Dyrmishi..

Mbase e kuptojne sot,  ca nga keta  qe bejne supozime, jo ide komuniste jo ideali  i  sovjeteve, jo...dengela mengela dhe vene ashtu   ne dyshim thelbin e asaj lufte Ant.Nac.Çlirimtare.

-Kush  me thote nga ju  partizanet perse e luftojme na jermanin?- pyeti komandanti Rrapo.Me te  shumtet  vune gishtat  ne buze dhe po mendonin.Doren nuk po   e ngrinte  te pergjigjej asnjeri.

-Po  he more nuk e diteka asnjeri?Pse kemi  dale maleve ahere? Kot fare! Per thelleza..?

As ti Sheme Dalipi, more? Ti,  qe  mi  ke bere  dy  elife dhe  naj u te ma per te haberisur.He pa na thuaj, pse na e luftojme sot jermanin ?

-Une menoj Rrapo vellai, se na  e luftojme jermanin qe ..qe .

-He pra thuaje  pse e luftojme?

E  luftojme more shoku  Rrapo, qe te veje mu ne go...te semes!

-Bravo! Ja keshtu duhete  ta  kuptojne te  gjithe shoket partizane, te batalionit, pse e bejma na  Luften Antifashiste e Nacional Çlirimtare..

 

    E pra nuk dinin as gje me shume per thellbin e asaj lufte se sa te shporrej armiku i ardhur  si pushtues ne truallin tone.Te vinte  andej nga erdhi  ose per  gjer  tek e pati  thene vençe, ish  partizani Sheme Dalipi nga Nivica.....  

Ata nuk kishin dale,... per projkete dhe alternativa.....prej ketyre te sotmeve.Por ne mendjen dhe  zemren e seicilit, lufta ishte... per nje BOTE  TE RE .

Mirenjohje  te thelle atyre ! 

Laughing  mos vdeksh kurre !

 

-Kush  me thote nga ju  partizanet perse e luftojme na jermanin?- pyeti komandanti Rrapo.Me te  shumtet  vune gishtat  ne buze dhe po mendonin.Doren nuk po   e ngrinte  te pergjigjej asnjeri.

-Po  he more nuk e diteka asnjeri?Pse kemi  dale maleve ahere? Kot fare! Per thelleza..?

As ti Sheme Dalipi, more? Ti,  qe  mi  ke bere  dy  elife dhe  naj u te ma per te haberisur.He pa na thuaj, pse na e luftojme sot jermanin ?

-Une menoj Rrapo vellai, se na  e luftojme jermanin qe ..qe .

-He pra thuaje  pse e luftojme?

E  luftojme more shoku  Rrapo, qe te veje mu ne go...te semes!

-Bravo! Ja keshtu duhete  ta  kuptojne te  gjithe shoket partizane, te batalionit, pse e bejma na  Luften Antifashiste e Nacional Çlirimtare..

 Nje gje me vjen mire sot mbas 20 vjeteve,qe zeri i hijenave qe kerkojne cvlersimin e kesaj dite eshte me i dobet sec ka qene ne fillim pas 90! 

 

 

bravo spiritus. epika e yjeve te mengjesit. 10 vjet burg beri edison gjergo per kete pikture se i kishte bere partizanet shume te bukur. se partizanet e bekuar nuk duhej te ishin te bukur? cfare ironie e fatit!

 Pyetje, po deshmoret e tjere, dmth jo partizane ne L2B, kur e kane diten e nderimit?

 pasi te behen deshmore, do nderohen ne 5 maj

besoj se titulli i temes te ben te keqkuptohesh - sic u permend me lart, eshte dita e deshmoreve, jo thjesht e te reneve ne LIIB. Data e vrasjes (ose vetvrasjes) se Q. Stafes u caktua me ligj po nenkupton te gjithe deshmoret e vendit, rene ne cdo kohe.

 Edhe une keshtu e dija, po kur pashe titullin thashe mbase kushedi jam gabuar, se aty c'nuk ben vaki.

 Kristida -Mos bej pyetje te lehta!Bashke e kane dhe ata se  djemt e ketij vendi ishin.Ka patur djem  nga ata mooooj, qe te merrnin gjak ne vetull.Por i pozicionuan "ligesht" kreret. Ja u kam treguar si i pati thene Enver Hoxha djalit, mesues prej Dukati.....(nip ballisti)

-Nga je more djale?- pyeti Enveri, nje djale qe po ecte buzedeti  ne Vlore, tek Vilat

-Jam nga fshati i burrave trima por jo te mençur. Jam nga Dukati

-Jo djalosh, te  jesh krenar !  Se je nga fshati i burrave trimve te terbuar e te  mençur.Nuk qe faji i i burrave te  Dukatit ne Luften A.Nc.Çlirimtare, por ishte  yni.Na nuk qeme te zotet,...  te kishim bere Dukatin ne anen tone.Nuk punuam me Dukatin!....

 Tani e  dini ju  te PPU-se, se ne tere historine e Luftes Dyte Botrore, i vetemi ne bote,  qe u ka dhene "Ultimatum Aleateve" ka qene DUKATI ?

 Kush  eshte kurjoz, ja u  tregoj, por e  gjeni  dhe tek Libri i  Piter Lukas

  

Haxhi Qamili tha jehere"nuk kam nevoje per parisin per sa kohe qe kom shijakun lol.

 Mire e paska thene, por   nuk ishte nga Dukati ...Hxhiu i Qamileve.Pastaj  Po te ishte se  do te ndjeknin llogjiken  qe ecni Ju, amerikanet dhe anglezet, do ti kishin zbritur misionet e para te tyre, jo me ne Panorama, ne Dukat, por ne.... Shijaksburg.Ehuuuuu! Sa larg jemi o Alba....

Lavdi te perjeteshme ketyre TIGRAVE (pa ironi ketu)!
I paharuar qofte kujtimi i tyre!

U detyrohemi ketyre heronjve, po u detyrohemi se eshte kontributi i ketyre njerezve qe vendit tone te vogel s'i kane mbaruar kurre, qe dhe sot e kesaj dite me gjoksin para dhe ballin lart themi: I'm Albanian

Mos i ngateroni deshmoret,mos i beni lemsh, 5 maji eshte dita e deshmoreve te L2B! Te pakten keshtu ka qene me ligj! Po ka ndryshuar eshte pune tjeter! Se fjala vjen sot c`nuk ben vaki, edhe Hamit Matjani eshte deshmor, por nuk besoj se edhe ai prehet ne te njetin vend me ata te L2B! 

 

Stalker, po beja nje gjitheperfshirje te trashe, per te thene qe ata qe luftuan luftuan per gjera te ndryshme, per koncepte dhe endrra te ndryshme, dhe ma do mendja, qe nje ide rudimentare te demokracise e kishin, e ne mos ate, nje te marrjes se pushtetit, ne sensin e luftes spastruese dhe ripercaktuese, disa spastruese nga te huajt, disa spastruese nga te brendshmit. Lufta me duket krejt e thjesht, e natyrshme, keshtu. Ne kete kuptim, deshira per vetevendosje (individuale apo ne grup), per nje clirim te tille qe e sjell vec zjarri, s'ka asgje te beje me teori ekonomiko-politike apo eksperimente administrative.

Luli, po me shtyn ne ujra te tjera. Pervetesimi eshte gjithashtu i natyrshem, sic eshte ripervetesimi - demokratizimi po na del pak me i veshtire. Dhe meqe po dua te dal nga kjo teme per mua sot fort e lodhshme, po hedh ca paragrafe te nje tjetri qe me dolen perpara:

We thus very much desire to know rather than not to know, and yet this desire does not bear upon what we know, but rather upon us, we who know. And there is here only the appearance of a paradox, since we find it in the most classical definition of science - we call science a certain knowledge. The irruption of certainty indicates here that it is not enough just to know at the level of reason, in comformity with a science: science attains its certainty only by distinguishing in things what can be reduced to permanence (by models and parameters, reproduction and production) and what cannot. From this distinction there results, on the one hand, the object - the known insofar as certified, insofar as certain for the one who knows; on the other, the unobjectifiable - that within the thing that remains in itself and does not justify the conditions of knowledge, in short the doubtful. Who traces the frontier between the certain and the doubtful, between the object and the unobjectifiable? The one who knows, the ego, the I who separates that which will become for hin an object from that which will not, and which will escape him. Certainty thus indicates the placing of the known (and, negatively, of the unknowable) upon the ego, such that, in the knowledge of the object, it is the ego more than this object who objectifies it, constitutes it, and literally certifies it. Yes, the object shines with certainty, but this certainty would have no meaning if it did not refer to the ego, who alone sees and above all founds it. The object owes its certainty - its certificate - to the ego that certifies it. In the certain object there is shown first of all, in fact and by right, its certifier. Even with certain knowledge of the object, even under the rules of certainty, the desire to know still comes under self-enjoyment. Constituting the object gives me enjoyment, through it, of myself. Thus the determination of the truth by certainty confirms what the desire to know already allowed to appear: in all knowledge, in the end, there is self-enjoyment. It should therefore follow that every desire to know makes the one who knows better known than what he knows; or that all certain knowledge of an object accures for us the certitude of the certifying ego.

Cik e gjate dhe perseritese, po perseritja mema e dijes, etj, etj.

This is, if not esoteric, a very general critique of something I don't, but I want to, understand.

Nderimet e mia per te gjithe ata qe dhane jeten - si gjate LANC, si me pare e me mbrapa - per atdhe.

Edhe njehere, shume debate qe mund te ishin evituar nese si titulli, ashtu dhe permbajtja e mesazhit mos te ishte aq "controversial" (s'po gjej fjalen ne Shqip), sikur eshte vene kastile qe te shkaktoje perplasje.

Qe kur eshte bere kantcrevershell kjo teme?

qe kur Shqiperise mbi krye i hipen lepirashe te atij sistemi qe e shpalli kete dite si feste.

qe kur Shqiperise mbi krye i hipen felliqesira qe e rrafshuan pertoke ne 92,

i shkaterruan ushtrine

       i shkaterruan krejt infrastrukturen

                  demografine

                            sistemin shendetsor

                                        sistemin arsimor

                                                  akademine

                                                          dinjitetin

                                                                    krenarine kombetare

                                                                              pavaresine

                                                                                         i rrahen popullin

                                                                                                    donin ta fusnin ne lufte civile dhe vllavrasje, me te pergjakshmen dhe me te turpshmen qe mbajme mend; se ne 5000 vjet histori, qe nga pellazget e shpellave nuk eshte folur ndonjehere per pajtim kombetar...

sovranitetin

         territorin

                    ekonomine

                                filluan te vjedhin dhe grabisin dhunshem

                                          ta vrasin perseri, si ne Gerdec, si ne 21 janar; njerez te pafajshem

                                                      t'i mbushnin token e te pareve pellembe e varreza kriminelesh te huaj, - greke, qe nuk kane lene te zeze pa bere kunder ketij kombi.

why would history be any different to these people? why have a different importance, why escape their demolishing campaign?

raze, raze everything to the ground. don't leave anything standing. kill the pride of this people. humiliate them. batter them down. scatter them. kill them.

 

 

Now think about it. when did this all become so controversial a topic? How?

I think i've said enough.  the rest you can do yourself.

Me fal po s'e lexoj dot prozen poetike qe ke shkruar me lart se eshte... controversial smiley

Nese nuk mendon qe eshte "controversial" atehere s'i paske lexuar fare komentet e mesiperme ku njerezit po kapen njeri me tjetrin. Dhe kjo per fajin e titullit dhe permbajtjes se shkrimit te fillimit i cili nenkupton qe vetem ata te cilet u vrane gjate Luftes se Dyte Boterore dhe ishin pjese e FNC u dashkan quajtur deshmore e nderuar/perkujtuar ne 5 Maj. E kuptoj shume mire qe u zgjodh data 5 Maj per shkak te Qemal Stafes (qe u vra naten e u qa diten - po kjo eshte per teme tjeter) por me duket idioteske te kemi nje dite per deshmoret e FNC, e nje dite tjeter per ata te Ballit/Legalitet, e nje dite tjeter per te Rilindjes, etj. etj.

...the rest you can do yourself...

 

I tried with pain three times bra , but  your friends are ready to remove those they dont like...let me tell my side of the story plis.............  

@ gjembi.

Nje teme nuk behet kontroversiale per faktin sepse une po te kundershtoj ty, apo ti mua. Kontroversialiteti, kerkon pak barazim forcash dhe idesh; thjesht me kahe te kunderta. Dhe eshte e vertete qe ne dukje kjo gje po ngjet ne ate fare Shqiperie sot; edhe per kete teme. Deri ketu jemi dakord. Duket, (ne dukje), sikur u krijuan te gjitha kushtet per ta konsideruar seriozisht kontroversialitetin... Ama... duke pare; dhe kete ta them me dore ne zemer dhe me zemer mes dhembeve, se kush jane forcat kundershtare ne kete mesele... do me falesh te lutem, po shume shume; po une vetem kontroversialitet nuk shoh. Jo, kurrsesi per ceshtjen e deshmoreve, dite clirimi, deshmoret e LANC... etj si puna e kesaj. Sepse ne llogore, kemi, maksimumi, nje doktor, nje veteriner, dhe shume "intelektuale" te tjere... te dhena te mjaftueshme, per te ditur se nga buron kjo inteligjence mahnitese... dhe ne anen tjeter te "kontroverses" kemi ke? gjithe historianet e Shqiperise; kemi gjithe veteranet e Shqiperise; gjithe njerezit qe jane marre me studime te posacme, vetem dhe ekskluzivisht mbi kete gje.

Dhe ne nje shkalle me poshte te kesaj piramide "kontroverse" ke kemi? kemi shoket e armeve, vellezerit e armeve, bashkeluftetaret, veteranet e luftes, dhe perballe tyre kush qendron??? ata qe ne lufte moren pjese ne krahun e kundert; antipopullorin, antikombetarin...

po pse, kontroversialitet shpreson te perftosh kur ne nje ane ke kesten e felliqur te jashteqitjes se kombit... te b...allit kombetar, legalitetit, bashkepunetoret e pushtuesit dhe gjakpiresit e kombit; harpagone, matrapaze, etj etj etj, dhe perballe saj, gjithe historianet, gjithe veteranet, gjithe popullin? Me vjen keq, po ketu nuk ka kontroversialitet.

Kemi thjesht nje klase, shpirtin e ketij kombi; qe dha gjakun per clirimin e ketij kombi, dhe nje klase tjeter qe dha gjakun kunder ketij kombi, krah per krah me fashistet; qe po perpiqet me metodat me te ndyra, me te neveritshme te mundshme, qe te rehabilitoje emrin e vet kriminel dhe tradhetar, dhe jo thjesht te vetin, po dhe te krimineleve, paraardhesve te tyre te gjakut, me gjysher, stergjysher, baballare, etj... gjithe ate jashteqitje te ketij kombi, qe gjate luftes u bashkua me pushtuesin dhe ktheu armet kunder ketij kombi.

Jo. Sepse injorateve, tradhetareve dhe kelysheve te tyre te rinj(pasardhesve) - ballisto-legaliste; kurrsesi nuk do ua jepja nderin dhe dinjitetin per te qene pale ne kontroversialitet. Duhet ta fitojne duke u pergjeruar duke kerkuar ndjese ketij kombi. Nuk kane per t'u rehabilituar kurre; edhe thjesht per faktin, qe te paret e tyre kane qene tradhetare te neveritshem, por edhe keta te sotmit vazhdojne te jene tradhetare nga me te neveritshmit. 

Me Salinj, PDra, PRra, ballra dhe legalitetra... dhe gjithe koalicionit antishqiptar prej 22 partive demek te djathta. Nuk ua jap dinjitetin qe te ulen si te barabarte ne tryeze per te rehabilituar emrin e tyre me veteranet, dhe kedo tjeter qe ka respekt per ate lufte, per forcen e kombit tone. sado e vogel apo e madhe... rezistencen tone kombetare.  Dhe duket qarte se kush do te behet faktor ne ekuacion: Saliu, salinjte dhe salirovicerit e tjere qe shiten dinjitetin, sovranitetin, territorin tone. plus listen e mesiperme.. .plus varrezat e krimineleve dhe shtazeve greke qe kane bere gjenocid kunder kombit tone... Jo, keta nuk kane per te qene pale. Keta jane felliqesira.

....................

@ kaposhi... 

by all means bro (not bra, please smiley ). please express your point of view as much as you can, in all possible freedom. Please do.

Mbaje vath ne vesh ama, qe historia nuk eshte kendveshtrim e as mendim personal.

Tani mund t'i vazhdoni perpjekjet e panderprera per ta poshteruar kete komb edhe njecike me tutje. maybe one day, this pleasure and fetish of yours will be satisfied... just hope there'll be someone of them left, who is not you, to see and witness you coming to your senses. till then, rob them, steal them, curse them, cheat them, sell them, plunder them, rob them, crush their spirit; destroy their dignity, humiliate them, abash them, stomp on their heads, tread them underfoot... bury them alive; kill them all!

but please. tell your side of the story. please do. smiley

Do ishte mire qe nje komision i vecante dhe neutral prej historijanesh ti bente cdo te reni qe prehet atje "biografine", sepse jo cdo njeri qe eshte vrare ne lufte e meriton nderin e vecante "Deshmor i Popullit".

Tironco,

Ke shume te drejte, po hajd e mbushi mendjen Matit, Leftit & co qe dun te bejne heronj edhe tipa si ata qe cuan jermenin te shpia e gjyshit se ish cerdhe/spital partizanesh, e kur i hengren mune muhabetit ne mes te dimrit e bombarduan nga larg dhe vrane.. gra e femije..

Po ore, do behen edhe keta lango deshmore, se edhe keta paskan luftuar per Shqiperi.

Ca me tej, a njeh ndonje ti, ndonje kompetent, qe te merret me biografine e deshmoreve? Tu hapi nga nje dosje? Edhe po snjojte, ndonje nga shpura do gjendet besoj.

kot, per icik llotosport, edhe sa dekada do vazhdoje kjo puna e ger-mer-it per ato pak vite te luftes. Dhe, a e kap rreglli treshit ket, Busho? Apo eshte non-lineare mardhenia. Se me rregell 3-shi, i bi qe: mas 70 vjetesh, 200 komente; po mas 700 vjetesh? X.

X = (700/70)*200 = 2000 komente... s'ka thon kot ai robi, 700 vjet kullat do t'i gjeg, 700 vjet qent kom per t'i vra... me 2700 komente kom per me t'sha... komentet qisin me dogra ... njaj pragu shpis c'ka po i ma... i ka ra shiu e s'i ka la... i ka ra dilli e s'i ka tha... (futi i piskam ktu, majekrah).

mirmjes. smiley

 

Vallaj sduket e larget dita kur do tu duhet te ngrihen nga varret e te mbrojne veten.

Kellira.

P.s: Nuk ka formule mathemathikore qe pershkruan efektet qe le pirja e tepruar e acidit te ca e ca. Shume shume mund ti afrohesh onash e onash... smiley

te ngrene nga balta e te rivrasin te renet, tha ai tjetri. deshmoret si zombie eshte e mrekullueshme si gjetje. sinqerisht. c'po m'shtyn ne ngasje ne kto kohe te super-ngarkume me projekte. na hongri shpyrti ylefeja, Bush!

po kur te thash une qe ai miku qe permende ti me lart e kishte me synim kete pune. se duhej te krijohej historia e fituesve. me duket se vetem fin me dha njefare te drejte. apo jo emigranto?

qe te pembysin kete e ATE duhet te ngre nga balta e te rivrasin te (vraret) te renet.

ka qene nje poete greke me emrin rita:

poezi

duke shetitur me shoqet e mia te vrara.

per deshmoret

vellimi poezia greke. kur ta gjej ta sjell, po e ka shume me ndryshe krenarine ndaj deshmoreve kunder fashizmit se nuk kishte detyre te shkruante per partine komuniste greke.

Bush,

Personalisht nuk njof ndonje qe ti futej kesaj pune ....kam shume kohe jashte por jam mese i bindur se po ti futen do ti gjejne njerzit e duhur per kete pune se aq balte nuk jemi po coku 4-5 njerez te afte i kemi dhe ne. ajo kohe eshte e mbushur plot me dilema.

Kam njohur njerez ( fisi i larget ) qe i eshte vra vlla e babe ne L2B dhe kane vdek me 200 lek te vjetra te kohes se dulles pencion dhe me nje pallto te vjeter ushtarake.

Nga ana tjeter ata bllokistat e famshem perjashto ndonje sheh e pec qe me verte e zbrasen pushken, te tjeret kalonin kohen me kurva si kapot e vlores.

 

Mendoj se dhe per ata te shkrete ka ardh koha te vehet drejtesia ne vend dhe mos ti lene te katandisen ashtu ....eshte me verte gjynof.

Kot per kuriozitet, c'soj funderrine i ve me pak se 5 yje kesaj teme?

pa dallim feje, krahine dhe ideje - eh - te bashkohemi ne lufte kunder pushtuesit fashist - konferenca e pezes - lanc-i nuk kishte per themel komunizmin, por ama ruante tiparet rilindase nacionaliste. sot gjithkush mund te thote gjithfare.

edhe kush dyshon se lanci ishte me tendence komuniste jo vetm qe gabon, por ben faj.

Petlle,

nuk gjykohet ajo kohe, SOT! Po deshe edhe e diskutojme, po do preferoja qe mos te harxhoja kohe me kete. Besoj e kupto, eshte si te gjykosh studentet e dhjetorit se SOT sali berisha eshte nje funderrine gjakatare.

une nuk gjykoj se i bje me gjyku baben or ti gjergj bushi. studentet e dhjetorit qe baca jom vet e jom pa pune, sa per dije. po i cik demokraci qe po dum me rijt ne shpirt si baba im qe osht mo mire se osht atje nolt, nuk ka kush me na e prek. se na u bo gjaku si uji qe lag shqipnine or mik e nuk e shkelim dot mo, se osht gjaku jon. sa per saliun nuk di hic car me te thon se une e kom mbyll me personin ne 1990-ten.

nuk gjykojme - mendojme per te verteten derisa te dale aq e paster sa te betohemi per te....

Kjo pranohet dhe te pershendes bile, ajo fjalia e fundit e komentit tuaj te meparshem, jo!

prandaj eshte demokraci. gjithkush ka te drejte me e mendu si i do menja e vet. post diktature hesapi u bo 20 vjet. po mo mire do bohet pa kamunizem sa te kthejm pronat e ta shofesh sa shpejt do shkoj perpara. edhe ket rradhe as berisha nuk ka ku e lu sumen se na do evropa, sic na ka dash perhere, po ne gjithmone i kemi nxjerre perpara rrugacet me na perfaqesu.

 Amon mer boni dhe i date per ballistet qe te bien rehat!

 

Biles, beni 2 data, nje per te renet kunder pushtuesit dhe nje per te renet ne krah te pushtuesit.

 

 

 

nje per te renet ne krah te pushtuesit

Nje pyetje retorike: ata qe u vrane nga cetat e p.sh. Abaz Kupit, ku i fut ti si historian qe qenke?

Me nje llaf gjithe bota ka nje dite qe perkujton deshmoret/veteranet kurse ne kemi nje dite me vete per partizanet, e pastaj do caktojme dite te tjera per deshmoret e tjere, si fjala vjen ata te 21 janarit apo ata qe luftuan kunder turqve?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).