Kandidati demokrat për bashkinë e kryeqytetit është përballur paraditen e sotme me një situatë të papritur. Gjatë një takimi në kuadër të fushatës elektorale në Fakultetin e Inxhinierisë, një pedagoge i është drejtuar Bashës me fjalët: VRASËS! 

Të gjendur në vështirësi, truprojat e Bashës mesohet ta kenë nxjerrë jashtë pedagogen në fjalë. Sipas personave të pranishëm në takim, studentët e kanë duartrokitur gjestin e pedagoges së tyre. 

Sipas një studenti të kontaktuar nga gazeta "Shekulli", pedagogia e cila ka debatuar me Bashën quhet Flora Osmani dhe është pedagoge e lëndës së Analizë Algjebër. Po sipas këtij burimi, Basha i është drejtuar zonjës me fjalët "do e shohim pas 9 majit cili është vrasës!"

Më pas, takimi vazhdoi me fjalën e Bashës i cili ftoi studentët e fakultetit të ndërtimit të bëhen pjesë e hartimit të planit të ri urbanistik të Tiranës, dhe projekteve të tjera zhvillimore.  

Marrë nga Shekulli

Kliko për videon http://www.youtube.com/watch?v=fz3b80smJF0

446 Komente

 Shumë mirë ia paska bërë!!! Hakën!! Edhe këtu, të gjithë peshqit me mënd kështu duhet t'i drejtohen: VRASËSI kandidat për kryetar bashkie. 

 

Shyqyr qe Basha s'ka pare kete thuaj.

 une e ti e kemi pare ne tv, o gjemb, Basha pati fatin ta shohe live kete skene smiley

 e bone bashen simpatik, mos

 vallaj or ti agonn, sidomos kur zgerdhihet, i bi i nur qe s'di si ta shpjegoj smiley

të gjithë peshqit me mënd kështu duhet t'i drejtohen:

 

Tru-peshqit?

Ashtu mendoj dhe une,``tru peshqit``. Per tu habitur qe personja ne fjale qenka pedagoge dhe matematike per me teper. O zot cfar mund te presesh nga turmat e kurdisura. A nuk mendon ajo ``tru peshk``se dhe mund te paditet dhe te perfundoje pas hekurave per shpifje dhe ofendim,po kulturen dhe edukaten minimale ku i ka? Me vjen keq qe Basha se ben nje gje te tille,per mua eshte nje minus per te.

VRASESI kandidat per kryetar bashkie.

 

"me 21 janar do kalojme si pas betejes mbi kufomat e te vrareve"

Edi Rama, 20 janar.

le te themi qe kjo profeci u kthye ne realitet prej z.kr.sb.

 Blitzer, mos vrit mendjen, videoja eshte e montume, Luli ka kerkuar specialistin e Ilirit Metes ta daje tamam ket muhabet. Nderkohe zyshen e kane qit per zhelesh jasht. Cdo gje ok. smiley

Ishte sa per te t'kujtuar se kush eshte vrasesi. smiley

 Po dhe zysha sa per kujtese ia tha Bashes. merre pa merzi, aman smiley

vertete keshtu te ngjan qe ka thene?ate videon qe montoi ne fakt "zgjohu" e kam degjuar dhe une(pak kush e mbante mend vete pa qene zpoti per kujtese) ...dhe as ne spot nuk thuhet keshtu...e ke te qarte qe pavareisht se po perdor ne thelb te njetat fjale renditja ka shume rendesi per te bere diferencen ne konkluzion ...dheee se harrova te ka dale nga mendja te vendosesh dhe fjalen "Saliuuuu nuk mund te mendoje....

Studente mistreca "a ka nonji nga Tirana ketu? " smiley

Nigjohet ene truproja besoj me " poshte komunistet"...

As me qesh as me qajt...

 Paska trima ky vend.

Bravo zysha.

Ke lene 4 pale jetima vrases!

Prandaj nuk do kamera me vete ky pionieri i vogel i Saliut.

ore une e pashe te abc news nga fillimi ne fund. nuk ndodhi asgje. mos ka ngelur te shpikim heronj, apo po nuk i patem t'i bejme?

nuk ndodhi gje.

aaaaa po nuk ka dhone gjo abcja athere qekan mashtrim t'gjitha. sa na nriten menjen kot. smiley

Vrases dhe maskara- kete degjova une .. 5*

Flora Osmani e' una donna con le palle kur i thone dhe italionet kurse mercenaret e bashes nuk kane pse ta debonin jashte.  cdo njeri ka te drejte te shprehe fjalen e lire dhe mendimin e tij apo u kthye prape koha e "xhaxhit". ndersa prononcimi i tij "do e shohim pas 9 majit cili është vrasës!" duket tamam si nje kercenim ashtu sic qe edhe ai qe beri disa dite para 21 janarit kur tha "do te zbatohet ligji" (prandaj mos e kruani shume.)

Me ne fund pashe dike qe ka kurajo qytetare te thote te verteten.

Jam me ty Flora.

Keshtu eshte kur shkon ne institucione te depolitizuara qe te besh fushate politike. Duhet te marresh parasysh rrezikun qe dikush ta thote te verteten ne sy.

....jame plotesishte dakort me mendimin qe duhet te pregatitesh  edhe per opinionet  kundra ,por jo per kete lloj histerizmi  nga nje edukatore  me te bertitura e uluritura deri ne ekstaze aq me keq  perpara studenteve te tu ,turp i pa pare dhe vertete e ralle per nje pedagog ne universitet.Ky eshte tregusi me i qarte  qe tregon se radikalizimi i Rames ka ndikuar  ne radikalizimin e shoqerise deri ne nivelet  universitare.

radikalizimi i Rames ka ndikuar  ne radikalizimin e shoqerise deri ne nivelet  universitare.

Opozita nuk eshte radikalizuar aq sa duhej thuaj se ne cdo vend normal e demokratik te ishin nxjerre armet kundra popullit qeveria do kishte dhene doreheqjen.Po cfare radikalizimi beri Rama aman. U vrane 4 vete dhe beri proteste me trendafila.

E cfar ti bente opinjonit nderkombtar ai,qe i kishte kundra,se po te ishte per te se kishte problem te vriteshin edhe te gjithe ato qe dolen me 21,boll ai te behej kryeminister,ose te pakten ta lenin kryetar bashkie

Ajo hsterikja, ishte punonjese e bashkise, qe hante sa andej kendej dmth. Ej po me tere mend ju kujtoni se keto keto skena histerie do e sjellin ramen ne pushtet. Aty ishte zonja, le ta kundershtonte per taksat, per premtimet, se helbete eshte dhe matematciene. Apo eshte matematicioene vetem kur merr ato 100 euroshat per provim. Habitem se e keni nje fare niveli, dhe thoni "Bravo". Ajo pelliste si kooperativiste ne lufte kunder kapitalizmit. Imagjino, i kane lene ne dore te arsimoje njerzit. E cafare shembelltyre do ishte ajo???????? Mjere ne ku ka rene arsimi

Po ata studentet qe bojne zhurme aty, klysha kamunistash?

Amon e nardo, i bo vetes nder mos me u perly me "bash" *....

* Me jep icik kohe, se jam i zone tani, te te ndertoj nje algorithem qe projekto fjalen m*t ne "bash" ose thjesht merre si te mirqene..

Jo o or burre car thua. Cdo histerike qe del dhe ben kamikazin ti ngrejme nga nje lapidar. Kjo me sa me tha nje miku im pedagog  paska dhe ca probleme familjare, se na e paska lene burri ne pleqeri, dhe spaska fort ekuiliber mendor. Normal, se mua mu duk me shume " shamizeze" vlore se sa pedagoge. Peh, o burra gjetem sebep tashi. Dhe surratin e paska si Shoqja Lenka

Mire e kan Nardi. Kjo qenka e shemtut, merrka 100 euro/dita nga bashkia, burri e ka lon dhe merrka valium. Kjo dashka plumin mer. Hajt se sa t'vij luli po kjo do filloje t'japi leksione ke universiteti i gramshit.

 Nuk eshte nga ato qe pret 9 Majin Luli,mund ti gjejne noj gjo te nalume zyshes neser ne cante.

Brado, m'pelqe shum kjo menyra si jeni organizu t'gjith ju. E keni mor me gjongel ket pune dhe bravo ju qofte. Ju prifte e mara. Me gjendjen e flamurve dhe fishekzjarreve si jeni? Nuk jua kom merakun. T'honen n'mjes gdhihet blu ene tirona.

 Normal, se mua mu duk me shume " shamizeze" vlore se sa pedagoge

Nardi kujdes me kete cilesimin. Nuk e di nga je por do te ishte njesoj sikur dikush te thoshte per nenen apo motren tende se "nga ai vend vetem  kurva dalin'', gje qe une besoj se nuk eshte e vertete.

Vlonjat.

Kjo grua eshte vertet nga Vlora. Quhet Flora Sezai Osmani. Punon si pedagoge matematike ne UNIVERSITET QYSH NGA VITI 1984 kur jepte matematike tek "urithat".  Nuk eshte nga ato pedagoget e vitit 2000 qe marrin nga tre diplome njeheresh pa pare dyert e shkolles. Sa per burrin e ka sa nje mal dhe akoma ne krevat. Nuk ka dyshim qe ka prirje te majta politike. Eshte grua inteligjente dhe trime. E njoh personalisht dhe familjarisht prej 30 vjetesh

Sa per ato budallalleqet ; jo e ka lene burri , jo ka punuar ne bashki, etj., ai qe i tha, te marre fryme thelle dhe te heshte.

Jane te gjitha sajime. Po te doni te tjera hollesira , mund t'ju a jap, si vlonjat i vjeter qe jam...

 

Faleminderit per sqarimin patriot. I marre te mireqena gjithe sa me ke shkruar. E kam me keta legenat qe leshojne fjalet pa pike rezerve dhe pa llogjike. Bejne si njohesa te psikologjise krahinore te memedheit. kompetentat e trapit.

Po ne jemi mesuar me ta o burre. V.k., e di vete ti...smiley

 

 10 ***** Vlonjatit,   nga Shkoza.....?

Jo Grava, le te themi qe jam nga gjiri i Vlores. smiley

 Hem me  ta  lumsha=24 karad

Se kisha ne ate kuptim Vlonjat. Une sjam nga ata qe pergjithesojne nje krahine, por sjam me perdorimin e termave, sic bejne ca e ca jo me maloke e te tjera si keto . Smund te me thuash se nuk ishin ato "shamizezat" e famshme, qe moren uren e zjarrit atehere dhe dihet si perfundoi, mos bene ndonje veper te mire. Sepse atyre grave qe i kishte rene vertet halli, kane qene dhe jane zonja te nderuara.  Dhe kjo me ato shamizezat false me ngjason. Une kam shok miq dhe mikesha Vlonjate dhe kam nje respekt te papare, per humorin dhe qytetarine. Po mos i banalizojme gjerat, kjo tu duk sjellje e qytetaruar ty. Te ulerasesh me histerizem sdo te thote qe shfaq qytetari. Normal qe duhet te kesh nai problem me trute, dhe mos na dalin ketu te na thone se kjo na i paska thene ne sy apo ku di une. Car mesazhi intelektualesh presim ne, kur kjo zonja qe na paska ne dore formimin e te rinjve pellet me sa ka ne koke, ne nje takim normal elektoral. Fundja takime elektorale ne auditoret e universiteteve njihen kudo, sepse jane baza e formimit te mendimit. Po kjo skishte lidhje hic me ate pune, ne mos eshte e derguar apo e paguar per ta bere ate xhest, atehere seshte mire nga trute e kokes. Po ne jemi mesuar te bejme heronj debilet, apo kacaket, dhe na duket sikur kjo mostra ketu kush e di se cberi. ne rast se do te thuash mendimin tend ke 100 mije forma per ta bere, mund ti drejtonte pyetje dhe aty ne auditor, po cke qe ulerin. Kjo eshte ajo qe kam dash te them vlonjat, dhe skam pas ndermen te fyej asnjeri

o nardi po ata kokpalaret qe kishte sjell me vete basha ne takim cdonin aty, sepse studentet thone qe sjan fare studente dhe skan lidhje fare me shkollen e tyre. Perse  i ksihte sjell basha ata per te forte? Puna eshte se vazhdoni keshtu deri sa tju bie rruges ndonje hundlesh qe i ka ardhur ne maj te hundes dhe tjua zbrase kokpalareve inatin qe ka me padronin. Ato shamizezat e vlores treguan qe nuk ishin vetem gra qe dinin te bertisnin dhe ndillnin dhune, por edhe gra nga ato qe shtruan ne dru vendce trimat e berishes ngado ta kishin origjinen, qe erdhen ne vlore si burra trima medemek e u kthyen lakuriq me bishtin nder shale te rrahur edhe nga grate...... ti sje nje nga ata besoj, dhe besoj ske lidhje me te tille burracak apo jo, se vete e ke thene qe te tute nuk hidhen as per politikanet...

Gjynah per ate flamur qe ke ne krah o ``ora``e shkuar

 E mban mend kur studentat shkuan tek Ramiz Alia? Si u foli ai atyre? Po ata atij e mban mend? Kush ishte i qyteteruar ne komunikim mes dy paleve? 

Per mua qytetari do te thote te ULERASESH te drejten tende, sidomos kur je personi i pare jo-pushtetar, zeri i pare qe e ben publikisht nje gjest te tille. 

E sa per vlonjatet... ne protestat qe zgjaten nga dhjetori 1996 deri kur Saliu dergoi aviona e ushtare gollobordas per te rrahur popullin, qyteti im dhe qytetaret e tij dilnin ne protesta aq paqesore e te mire-organizuara, sa Gandhi do dukej si terrorist ne krahasim me ta.

 

Ha ha ha,Gandiste me 12.7 e kundra ajror

''Se kisha ne ate kuptim Vlonjat. Une sjam nga ata qe pergjithesojne nje krahine, por sjam me perdorimin e termave, sic bejne ca e ca jo me maloke e te tjera si keto''

Nardi,me kujton ato batutat neper filma kur dikush kap dike mepresh ne dore dhe thone ''Degjo i (e) dashur nuk eshte ashtu si mendon ti''. Tani te beni dhe naiv sikur nuk kuptuam nepermjet rreshtave se çfare ke dash me thene. E fundit, nuk ka nevoje qe para çdo shpjegimi te sforcuar ta nisni me '' Une kam shok miq dhe mikesha Vlonjate dhe kam nje respekt te papare, per humorin dhe qytetarine''. Eshte e tepert dhe shume fallco.

 Pune dreqi. nuk hoqem dore nga keto gjera

Ajo mund te jete ashtu sic thua ti (une nuk e njoh per vete!) por ka then nje te vertete te MADHE - BASHA ESHTE VRASES!

Ti Nardi (edhe une) gezohu sot per faktin qe nuk ishe ti, yt vella apo ndonje i afermi tuaj qe te hante plumbin nga vrases si Basha!

Me e keqja nqse keta vrasesit e sotem nuk ndeshkohen sot atehere shukme vrases te tjesre te veshur me pushtet (majtas e djathtas) mund te shfaqen neser dhe athere mund te jete radha juaj apo imja te hame plumbin me urdher nga pushtetare te papergjegjshem dhe kriminele!

Duhet kurajo civile per keto pune! BRAVO edhe nje here!!

Ti  Koran s'ke asnje dyshim qe urdherin per te qelluar e ka dhene Basha?

Nqse nuk ka dhen urdher athere ai duhet te kishte kurajon civile (dhe detyrim ligjor) te dilte te prononcohej edhe te thoshte "degjoni o pupull. forcat e institucionit qe jane nen pergjegjesine time kkane kryer nje krim makaber, kane vrare protestuaes te pafashem bne rruge. Une nuk kam dhene urdher ose kam shkruhur koburen per te vrare protestues. Por une largohem jap doreeheqjen sepse nuk pajtohem me veprimin e forcave nen varesine time direkte!"

Heshtja e tij tregon dy gjera:

1. Eshte pjestar ne krim/vrasje, ose

2. Pajtohet me paturpesi me vrasjen e kryer nga forcat nen varesine e tij. Nqse ai nuk ka kurajo civile, ai ka pergjegjesi ligjore per vrasjet sepse paguhet nga taksat per ate pune.

Per kete ke te drejte.

Une te pyeta a ke ndonje dyshim se ka dhene urdherin, dhe jo se si interpreton heshtjen e tij.

mire i pakapshem, lexoje edhe njehere se brenda e ke pergjigjen!

E lexova, dhe ti interpreton heshtjen dhe mosdoreheqjen e tij si shenje fajesie ose bashkepunimi ne vrasjet qe ndodhen.  Bukur fort, e drejta jote kjo.

A ka prova te pakundershtueshme qe:

1. Basha si minister i brendshem kishte autoritet te jepte urdhra per hapje zjarri.

2. Nqftse kishte kete autoritet, a dha Basha urdher te hapej zjarr drejt turmes per te vrare?

Ti pse pyet per gjera qe i di! Ti e di qe une nuk une nuk e di a ka dhene urdher ose jo! Argumenti im eshte - ai qofte direkt (nqse ka dhene urdher) apo indirekt (duke qene si minister i brendshem dhe duke u pajtuar me vrasjet e forcave nen varesine e tij direkte per derisa nuk e ka denuar publikisht vrasjet) atehere ai mbetet VRASES!

Mire u morem vesh.  Problemi eshte se nje pjese e mire e popullates nuk ka kete gjykim moral qe ke ti mbi Bashen.

kush nuk e paska kete mendim per bashen???!!1curma qe i vete nga pas dhe kriminelat si puna e tij se te tjeret nuk besoje te kne mendim tjeter ,kane sy dhe shohin.

 

Mire mire, do shohes sa perqind e popullates se Tiranes do votojne Bashen.

Korano, mos mbet peshk smiley

"Heshtja e tij "

Cer heshtje mer? Si qen leftyiiii! Pucistet tha, kriminelet me cadra pistoleta, garda boni detyren, kishin mikrobuza me dinamit e kallasha tha!! Berisha hidh e ky prit!

 kur them "heshtje" nuk e kisha fjalen per zhurmen tip zhurmuesi smiley

T kam thene dhe me pare Koran. Njerzit e mij i kane pese para mend, nuk shkojn mish per top per brekushet as te Rames as te berishes. Ne rast se do benin te tilla gomarlleqe ja ku po ta deklaroj, se sdo me ndryshoje mendimi. 

nardi.

I thuhet bravo, per kurajon civile qe shpreh zonja.

Kemi qindra e mijera kriminel, qe sorollaten ne jeten tone te perditshme, dhe nuk kemi pasur kurajon ti quajme te tille.

Jane vrare mbi 20 mije shqiptare, dhe askush nuk akuzohet per krime.

Jane vrare me mijera ne kufi , lidhur ne tela me gjemba, dhe nuk kemi kurajon ti themi , kriminel askujt.

Le te jete kjo nje thirrje mendjes, se kriminelet nuk duhet te kene vend ne shoqerin tone.

Nuk e kupton se pa kurajo, nuk arrihet asgjekundi.

Zefi i zi, qe liroi nga burgu kriminel, te armatosur per te perseritur rastin e Peshkepis, shkruan dhe na ben moral, nje mbrojtes i krimineleve ka force dhe na tregon te verteten.

Nuk ka rendesi emri, se quhet Basha, Rama apo Ramiz Alia, vrasesit, shtytesit per vellavrasje, te pazot per te mbajtur rendin, nuk duhet te na drejtojne jeten tone, ate te femijve tane.

Jane 4 mije shqiptar qe nuk i dihet varri.

Pse ???

Sepse na mungon kurajoja civile, na mungon ndjenja e sinqert.

Ndoshta keto te tjeret qe kane vrare keto mijra shqiptare kjo zonja i ka idhuj dhe i quan heroj

 E paska ofenduar rende Bashen kjo pedagogja.

Vrases !  .............e meritonte

 ka pasur nje shperthim prane cadres se PS-s dhe ka te plagosur

grunge, se mos i nodh nej gjo erion braces amon. na jep nej update.

a eshte e vertete qe kane vra vllane e sadri abazit  per sherr ordiner ne kazino ?

 

 Une nuk di gjo.

kshu po thone lajmet ec e merre vesht,

une rroj afer sarajeve te ktyne ne tirone, por spo ngjoj gjosend,

nejse , bad news sido qe te jete

 Juve te PD-s, ajo qe duhet t'ju djege, nuk eshte qe profesoresha shau Bashen, por qe gjithe salla duartrokiti profesoreshen.

E imagjinoni sa vete ka qe bejne sikur e degjojne ate te shkretin?

 Komandanti i Gardës ka autoritetin e plotë të drejtimit e të kontrollit të të gjithë veprimtarisë së Gardës. Ai është përgjegjës para Ministrit të Rendit Publik për përgatitjen dhe gatishmërinë e efektivave të Gardës dhe për realizimin e misionit të saj

dhe prap ti s'ke sy e men ta shohësh përgjegjsinë e ministrit .

Domosdo qe eshte pergjegjes per ato qe ben, por se s'te le kush te besh idiotesira ! por garden e drejton VETEM Shefi i Gardes or Njeri !

E do me shkoqur ?

Nxenesi, Mesuesi Kujdestar i X klase dhe Drejtori i Shkolles !

Mesuesi Kujdestar eshte "pergjegjes" perpara Drejtorit te Shkolles, normale apo jo ? Por ama, eshte Mesuesi Kujdestar qe eshte pergjgjes EKSLUZIVISHT per Klasen e tij ... jo Drejtori i Shkolles !

Dhe kjo puna "pergjegjesise perpara Ministrit" ! Ama, ne fillim eshte kjo :

"Komandanti i Gardës ka autoritetin e plotë të drejtimit e të kontrollit të të gjithë veprimtarisë së Gardës."

KONTROLLON DHE DREJTON PRA, GJITHE VEPRIMTARINE E GARDES ... dmth OPERACIONET !

 Mqs nuk do të shohësh ligji (që poston ti ) thotë se komandanti i gardës përgjigjet para ministrit a e kupton se çdo të thotë kjo se ai s'mun të bëjë gjë pa raportuar paraprakisht tek ministri nqs ndodh ndryshe  lexo  komentin e Koranit mbi përgjesin e Bashës ..

 E mor Lul ca i ke bo ketij mileti,pasi i vodhe 200 milion euro ne rrugen e kombit dhe i vrave 4 vete ne mes te pazarit,te thone hajdut dhe vrases,po te ofendojne jashte mase,qofsh ti qe je.

Mire ka thene Luli kesaj zyshes, pas 9 majit do shofesh bythen e vicit. Sikur vertet ta nxirrte ramen kriminel mire do bente, por kur nuk futi sala ne burg nanon kur erdhi ne fuqi si zor te beje gje luli. Nejse, luli urime per fitoren dhe ishalla i fut plugun tirones dhe tironsave.

 

Delira Hanelli: Mamaja s’është aktiviste politike, ka dalë në mbrojtje të universitetit ku punon prej 25 vitesh

Delira Hanelli është vajza e pedagoges së Inxhinierisë së Ndërtimit, e cila u bë dje e njohur për gjithkënd sepse i tha Lulëzim Bashës vrasës. Me Delirën kontaktuam në mbrëmje, disa orë pasi kishte ndodhur incidenti, dhe ajo vazhdonte të ishte e tronditur nga ajo që kishte përjetuar në momentin kur dy djem të rinj, badigardë të Bashës, kishin tentuar të nxirrnin jashtë sallës mamanë e saj. Delira mundohet të sjellë në kujtesë atë çfarë tha e ëma në atë takim elektoral, që sipas saj, u organizua në ambientet e shkollës ku Flora Hanelli ka punuar prej 25 vitesh. Kritike nga natyra, të qënit opozitare me pushtetin, dhe fakti që dikush bënte politikë në ambientet e fakultetit, kanë qenë arsyet që e kanë çuar Flora Hanellin, pedagogen e rreptë të Algjebrës, të shpërthejë duke i thënë ato që mendonte në sy kandidatit të mazhorancës për Bashkinë e Tiranës. Delira nga tronditja dhe nxitimi për të çliruar mamanë e saj nga badigardët nuk kishte arritur të dëgjonte Bashën kur ka thënë “ta tregoj kush është vrasës me 9 maj”, por pasi ia kishin thënë kolegët e saj studentë, i dukej një kërcënim i hapur.

 

Zonjushë Delira, mund të na tregoni çfarë ndodhi sot në takimin e studentëve dhe pedagogëve në fakultetin e Inxhinierisë së Ndërtimit, ku mamaja juaj dhe pedagoge e këtij fakulteti replikoi ashpër me kandidatin demokrat Lulëzim Basha?

 

Në fillim dua të theksoj faktin që në takimin që mendohej të ishte me studentët e fakultetit tonë, kishte një grup të rinjsh që u ulën në fund të sallës, të cilët nuk ishin pjesë e fakultetit; asnjë nga studentët, shokët e mi, nuk i njihnin ata. Këta të rinj kishin ardhur për të duartrokitur Bashën gjatë fjalimit. Kur kishte kaluar një fare kohe që Basha fliste dhe bënte premtime, mamaja ime, Flora Hanelli, u çua në këmbë dhe i tha “ti ke qenë gjashtë vjet në pushtet dhe s’ke bërë asgjë, ndërkohë që krimet më të mëdha në këtë vend lidhen me emrin tënd. Unë kam 25 vjet në këtë fakultet dhe nuk mund të lejoj që të përdoret nga ju, ky vend është vendi i iluminimit dhe nuk mund të lejoj që ju ta ktheni në një vend kusarie…”

Në atë kohë pashë dy çuna që iu afruan mamit dhe e preknin sikur donin ta nxirrnin jashtë me zor. Ndërkohë që u ngrita për të mbrojtur mamin dëgjova studentë të saj që u thonin atyre badigardëve “mos e prekni, hiqi duart”. Pastaj ne të dyja dolëm bashkë, në fillim ishim të tronditura dhe shikonin sikur po na ndiqte njeri, po s’kemi pasur asnjë problem.

 

Mamaja juaj është aktiviste me ndonjë parti?

 

Jo. Jo. Mamaja ime s’është me asnjë parti, por ajo është natyre opozitare, është kritike. Por të kërkoni e të pyesni, ajo asnjëherë nuk është aktivizuar me ndonjë parti.

 

Studentët si reaguan?

 

Ata që brohorisnin për Bashën nuk ishin studentë, ju ua thashë që nuk i kishim parë asnjëherë në fakultet. Ndërsa studentët e mamit duartrokitën në momentin kur ajo foli. Një nga studentet e saj i erdhi në zyrë e i tha që “fole me fjalët e shpirtit”. Ajo i kishte të dy prindërit pa punë.

 

Basha PWNED

Canin sapo e kercnuan tk Shqip, se do i hedhin  shtepine ne ere per emisionin e te premtes. I telefonuan nga familja. U ngrit e la emisionin. Ndonje si puna e kesaj kamikazez do kete qene, qe eshte " opozitare dhe natyre kritike" 

me fal, po pse e quan kamikaze kete pedagogen? hodhi vetem veten e saj ne ere, apo edhe ndonje tjeter?

 

Ky kercenimi per Canin duket po aq serioz sa edhe ai kercenimi per Ramen pas 21 janarit.

Kercenim alla shqiptarce qe e thone te fundit ne fillim.

smiley 

 

kur thone qe kane kercenu Canin, kta te dhjesin kercenimin mer plako.

please get serious people smiley

Edhe mbase, por sapo permende me siper vellain e deputetit te PS-se qe u vra me arme zjarri ne nje kazino.  E ve me bast qe keshtu mund te kete filluar sherri, me nje kercenim ashtu te dhier qe ky vellai mund t'ia kete kthyer me keq, e keshtu kush je ti e kush jam une kercet revolja me zhurme pastaj.

he me qafsh mu, mos je gje nga laci ti qe i ditke kaq mire kto pune ?

Nuk te qaj jo, dhe s'ka nevoje te jem nga Laci te njoh temperamentin e popullit tim.

E kercenuan pse kishte Bashen ne emision?

Po shoku, per ate dhe se po debatonte me Qemal Stafen e PS (Sajmir Tahirin). 

Nardo,

me ke e ke ketu, me qemal stafen, apo me sajmir tahirin? Nigjoje mer nji keshille, mos u lyj me "bash"...

Sa po mori ne studio ne telefon dhe tha ne fund qe arsyeja qe lidershipi i PS-se eshte ne kete krize qe eshte tani eshte prej atij njeriut qe eshte ulur ne krah te Saimir Tahirit. 

E bleu Berisha Vizionin me gjithe Canin.

ik mer se le nam, pse me fundurrinat qe thone ne TV PS i hedh bomba vetes do merret njerezia? Apo me fundurrinat qe sapo doli lajmi thane ne fillim genjen Shekulli, pastaj asgje nuk nodhi ndersa tani ti pergojon nje pedagoge me pervoj 25 vjecare.  Nuk ka dite qe nuk po nxjerrin armet dhe po kercenojne, rrahin e shajne. Nga alabaket nuk pritet gje tjeter, gjera amatoresh.

 

 

Pse me kaq pasion ti plako. Me avash mer burre, per ty pedagogia eshte e nderume per mua eshte histerike. Une ste thashe as idiot, as deshtak, as milititant, as kamikaz. Thashe qe kjo robi eshte ndare nga burri per pleqeri, thashe qe Canin sapo e kercenuan dhe iku nga emisioni Shqip. Kaq thashe, pse merzitesh kaq shume mer plak. Ju iku Cani nga radhet seshte faji im, dhe qe ajo robi eshte histerike prap seshte faji im, dhe qe rames kete rradhe i eshte mbledh torrovelja pra seshte faji im..... Me avash aga me avash 

 po pse shpif kaq ulet per kete pedagogen o robo?nuk mjaftoi qe e quajte histerike dhe kamikaze, tani po shpif duke thene se eshte e ndare nga burri? po ti kujton se je ke klubi lagjes duke bere si cub ktu?

Jo me plak, po shpif hic. Mora nje kolegun e saj pedagog dhe ai te inxhineria, dhe ai ma tha. Nuk ka ekuiliber te mire mendor  tha se ka pas probleme familjare, eshte ndare nga burri dhe ska qene ne terezi. Nuk eshte per tu marre shume seriozisht. Pse tu duk mire ty ajo, kur gerthiste ne ate fare feje " Jam ne shtepine time" tha. Hhahahahaha. Pse mer kush ja beri shteipe asaj 

Arjan Cani ne fakt i beri nje reklamim shume te madh Bashes per 8 Majin gjate asaj interviste 2 oreshes ! Ajo interviste e vulosi fitoren e Bashes, ndaj kuptohet se kercenime te tilla mund te jene serioze !

Kete te vrasin diten e te qajne naten, se keshtu u be kjo pune ! Vrasesi akuzon tjetrin si "vrases", hec e merr vesh! Kush mban pergjegjesi ? Ai qe i nis per t'i vene flaken vendit, apo ai qe mbrohet ?!

Ajo interviste e vulosi fitoren e Bashes, ndaj kuptohet se kercenime te tilla mund te jene serioze !

Une kujtova se Basha e kishte te sigurte fitoren, qe tek HELLO!

 

Ajo interviste e vulosi fitoren e Bashes

smiley

 

O bo keq puna. Perandor Rama ka nis kamikazet si shpres e funit.

turp eshte... vend pa burra e gra me vile. Brravo Flora Osmani! Turp per burrat dhe plehrat e politikes!

 pse mo ca beri flora per brravo.

Ja tha ne sy ate qe mendojne shume, shume, shume shqiptare... ate qe e dine, shume, shume, shume shqiptare... perfshire dhe Bashe kriminelin, konen e Berishes - langoit te serbeve.

te gjithe e dine, shume pak kane tajare me ja thon. e eshte krize burrerie aty... zi burrerie.

 Me duket se je duke u ftof ne ti ne tajare si ca te tjere ketu,po si mor burre ai i ka bo qindin ketij mileti,dhe ju kenaqeni dhe mjaftoheni me nje " VRASES" qe e thote nje pedagoge,dhe ky burri nuk e rruan as per ty e as per mu,as per drejtesi,dhe del gruaja e huaj dhe e ofendon ashtu? Ej e dini ca flisni apo jo.

Nuk te kuptoj Brado. Nuk e mora vesh. smiley

Me sa kuptova... thjesht t'i thuash vrases, sigurisht qe nuk mjafton. vetem mjaft nuk mund te jete. Gjyq publik. Jo vetem atij, po te gjitheve qe kane bashkepunuar me te, qofte dhe per nje projekt te vetem... e sigurisht edhe padroneve te shpirtit te tij; ku dhe kujt i eshte shitur. per kete, po. ke shume te drejte dhe jam dakord; absolutisht qe nuk e kundershtoj, edhe pse ndoshta nuk e shpreha... po nga nje koment per nje here mund te postojme... nuk mund te shprehim gjithe boten e brendshme brad vellai. smiley

PS: nuk ka sesi te jete ofendim nese i thua vrasesit vrases. Te lutem brad.

shume mire, por une ketu jam me bradin.

 me rregull treshi i bie te jesh me Floren smiley

Me Floren jam gjithe diten une, por jo me florizimin e ceshtjes. Me sakte isha me kete Bradin ketu:

Brad - 2 Maj 2011 - 9:46pm - # 

 E mor Lul ca i ke bo ketij mileti,pasi i vodhe 200 milion euro ne rrugen e kombit dhe i vrave 4 vete ne mes te pazarit,te thone hajdut dhe vrases,po te ofendojne jashte mase,qofsh ti qe je. 

 trop dear, ajo beri aq sa mundi. cfare po bejne te tjeret? burrat e dheut psh? ajo qe thote brad, eshte e verteta e plote, por flora ndoshta nuk arriti te shkonte deri tek milionat e vjedhura, sepse 4 jetet iu duken me te rendesishme per tu permendur.

ps: i hope brad is not being ironic smiley

Av, une nuk besoj tek burrat e dheut, dhe as tek grate sypatrembura. Besoj tek deshira/nevoja e njerezve per te jetuar te sigurte pa u perdhunuar pare e mbrape nga hajdutet e ekonomise, ajrit, bregdetit, rruges, gjuhes, dijes. Nese kjo deshire/nevoje eshte aq e madhe sa na paralizon perpara tv-se per ta gjetur veten tek telenovela apo parodia e radhes, c'te them tjeter une? Flora nuk me del hic, po hic fare Av, kemi me qindra profesore e profesoresha, poete e poetesha, e lloj lloj leshterikesh te tjere, qe turp t'iu vije me shume se sa Bashes.

kemi me qindra profesore e profesoresha, poete e poetesha, e lloj lloj leshterikesh te tjere, qe turp t'iu vije me shume se sa Bashes.

Couldn't agree more.

ah trop, ne poetet qe mund te bejme dicka, i rrime me vetedije larg politikes sepse kemi hall reputacioni, you know, komisioni I Nobelit i mban shenim te gjitha, tek e tek... smiley Keshtu qe kemi zgjedhur te shkruajme endrrat e nates ne mengjes apo te mcdo gerrvime specifike te zorreve te barkut tone. Ne kemi aftesine hyjnore ti bejme kuajt te flasin, por vete nuk flasim dot, oj ti goc, se cu pa puna pastaj... a jemi te perzgjedhur ne apo hic, sun bohemi si komet e dhise... smiley

smiley

sorry

se mbajta dot

me too:

...ne poetet...

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

min 2:26

shaka... shaka.

naten. smiley

Nardi: Thashe qe kjo robi eshte ndare nga burri per pleqeri,

Normal. Si guxon kjo te shprehe mendimin e saj ne nje takim zgjedhor kur s'eshte as e martume. Ej, ju te partise, sa e ka numrin e kembes?

Ketu ka ngelur altenativa e Rames per Tiranen.

kjo t'pakten ka balls me fol ate qe mendon...nuk eshte t'u kerku per passaporta false ne Hollande. Per ket gje e respektoj.

Flora "E vetmja rruge" smiley))

Do dalin plehrat e Fahriut tja bejne analizen familjare edhe Flores, mos e vrisni mendjen.

Cani ne ate kohe ishte duke tall bythen me lajmin qe ishte vendos bombe te cadra e PS, e po e merrte me te qeshur megjithese ishte plagosur nje cun i ri. Duke bere gallate bastarde, sikur ec mo burr se shashke ishte. Pastaj e moren nga shtepia SMS qe i kishin telefonu i kishin thene, po ju tju vejm bombe eshte per te qeshur, dhe u ngrit me vrap la emisionin. Irony live in TV smiley

 

PS: Canin zyrtarisht e ka ble Sala.

PS: Canin zyrtarisht e ka ble Sala.

Canin mund ta kete blere Sala, por para kesaj e ka humbur Rama. Nejse, muhabet tjeter ai.

Flora Flora, Flora Flora, Bjeri me te lumte dora

 

Andej ishte dhe Flora Osmeni, qe pas ndarjes ka marre mbiemrin e vajzerise Hanelli. Na Kanina e Vlores eshte 

Numerin, mer numrin e kembes sa e ka? He se ju te partise jeni te mireinformuar per keto gjera smiley

 

Eo cti bej une o FMG. Kur sja ka pare hairin i shoqi Flore zezes, po shkoi e la per pleqeri, do ja shohim ne tashi. Po ti mos u merzit se Flores do i bejme nje lapidar ne vend te "Mother Tereza"  qe na iluminon dhe na ka nje barre mend. Ose i gjejme nje burre, te martohet dhe ajo para votimeve si krietari. He zgjidh e merr FMG

Bejani Nardi bejani si njehere e njekohe kur PARTIA edhe te ndante dhe te martonte smiley

Thashe mos hynte shemja shkes mer plak smiley

Flores do i bejme nje lapidar

T'i besh lapidarin dikujt do te thote qe dikushi ka vdekur. Dmth pasket ne plan t'a hiqni qafe edhe kete te shkreten?

Kur t'ja beni lapidarin, kini parasysh qe emri i Sali Berishes te jete me i madh se emri i saj, si ajo pankarta per Nene Terezen tek Muzeu.

te martohet dhe ajo para votimeve si krietari

Mos te jesh i martuar, keq. Te jesh i martuar, keq. Si i duhet dhene ai uji gomarit?

 Se ca dreqin te ka kap ne ty me numrin e komes,38,5 e ka.

smiley

 

O thashemexhinj mejhanesh.Ajo eshte Flora Osmani nga i jati dhe Flora Hanelli nga burri (Lulzim hanelli ,profesor i probabilitetit tek politekniku)

Flora qe sillet si fauna i thone ksaj pune

Kercenohet Cani me bombe ne shtepi. Degjoni te ABC News.

Un ke klani shof vetem drite, premtime, lumturi e hare. S'ka asnje lajm bombe, asnje lajm proteste, asnje konflikt. Tashi qe iku dhe bin Ladeni, do behet festa akoma me e madhe!

 Isha i sigurte qe nje dite dhe ti do tju ktheje Klanit,te gjithe ketu do vini,heret a vone.

ketu ku? 

 ......ne rrugen tone qe e percjellim permes tv klan.

 Nuk e gje gje canin mo burre. Nuk merret njeri me xhixhofkat qe pellasin ne tv se kane goje. Si u vete halli atyre qe shtypen perdite nga sistemi dhe nuk e ruan njeri.

Uu, dolen gjithe keto te punesuarit e PD tani. Po i c'pluhurosni accountet e punes e smiley

Turp opozites qe rri merret me pasaportat e Bashes, kur ai duhet te kalbet ne burg per vrasje! Respekte Flora!

Kjo pune e Flores nuk eshte asgje e re ne kuadrin e acarimit , degjenerimit dhe keqperdorimit te njerezve ne ket fushate., pavaresisht se lulit edhe une mund te doja nga perbrenda ti thoja : po ik o vrases.

Po s'eshte kaq i thjeshte muhabeti

Nejse, ishalla nuk na nigjojne veshet gjera te tjera te renda ne keto pak dite qe kane ngel.

 

 Nuk e merr vesht ti qe te djelen e ardheshme rreth ores 4-5 zgjedhjet do te prishen?

jo or burr nga ta di, se mos punoj ke pëdëja unë

po i rafte damlla pra po i prishen ca te thomi une

Pse nuk eshte kaq i thjeshte muhabeti? Sidomos kur edhe do doje ti thoje te njejten gje? Ene spranohet justifikimet se jena ne prag, nderzehen studentet e bo vaki fillojne revolta studentore.. smiley

kush ndërzehet me ??

smiley

ah te qafsha mi shege...

aman se na cmenen , ishalla maron kjo pune shpejt, megjithese sic duken bathet...aha

megjithese sic duken b(y)athet...

..........topa muti do te bien edhe kesaj rradhe. smiley

Amon mre, vetem ate Çanin ma kini kujdes, se e kena si ujin e paket. Mi hidh nonji sy herepashere. smiley

smiley

po nuk bi rrufeja ke cani or burr po rri pa merak smiley

 Me ben cik habi ky fakt, se 90 perqind e pedagogeve dhe studenteve te atij fakulteti jane pedeist themelesh, packa se tullaxhij..

Iku, iku Rama. Kaq e pati edhe puna e tij ne politike. Keto palaçolleqe me guerrilas jane shenjat e deshperimit qe vjen prej humbjes. A e pate se si e humbi edhe Veliaj kontrollin sonte ne Shqip tek TCH? Po e perjetojne shume rende humbjen qe po vjen!

Po mire mer ca tha ajo? I tha ujkut ujk. Pra te verteten tha. Jo po sipas Nardit duhet ti thoshte "mama dhija". Jo mer jo, ai, basha pra, e filloj si hajdut, pastaj kusar dhe perfundoje ne vrases. Tani kerkon te pastrohet, te lyhet dhe me miell, por prape ujk mbetet. Bravo zyshe !

Av

bere mire qe e solle ate intervisten e se bijes, te pakten ti vihet fre spekulimeve si ajo e Tahirit ne TCh psh, qe u shpreh se e kishin nxjerre per flokesh jashte. Pak deshmi ben gjithnje mire.

Tej aludimeve per inskenime apo thjesht rastesi, ngjarja nuk ka vlere ne vetvete. Nuk e kuptoj kete prirjen per ta heroizuar personazhen, pertej prishjes se nje takimi elektoral nuk korri me shume. Dha nje opinion te sajen, politik, ne nje vend ku nuk ishin mbledhur per te degjuar ate. Ka 25 vite pedagoge aty, i lumte, por kjo nuk i jep asnje % te drejte t'i kundervihej "uzurpimit" te institucionit per takim elektoral, le te shkoje te kerkoje sqarime tek ata qe kane dhene lejen. Ka mbetur tek koncepti i kooperativave.

Bashes i thone aq shume "vrases" ketu, madje cuditerisht e shkruajne ne unison me te madhe, e ne cdo vend tjeter, sa kjo ceshtja e 21janarit duket aq e vjeter megjithese ka vetem 3muaj qe ka ndodhur.Bukur.Thuajeni pa fund. Konsiderojeni veten heronj te subjektivizmit e te konsumit te fjales.  Po jo me shume.

Lereni Bashen te beje fushaten e tij, te flase e te premtoje per ata qe duan ta degjojne, sic ben dhe tjetri. Teatro te tilla me shume cojne uje ne mullirin e Bashes. Njerezit jane lodhur me keto gjera, e me shume percmojne regjine e keqe.

.. ngjarja nuk ka vlere ne vetvete.

Dmth ose heshtja ka vlere ose perdorimi i plumbit! Rruge te mesme nuk ka!

Per te ardhur keq kur shikon qe ka njerez me kete lloj logjike! Nejse sipas standarteve te vendit ku jeton nuk te ve shume faj. Cudia ime eshte qe kur njerezit e shkolluar/edukuar mendojne keshtu vaj halli me tej!

PS. mos e merr personalisht kete, vetem si konstatim te pergjithshem!

Per te ardhur keq kur shikon qe ka njerez me kete lloj logjike!

Per c'njerez e ke fjalen o koran? per frymore thuaj se njerez nuk jane.

o sheme

merr fryme nje here..nxirre

Nuk ka problem per personalizimin,

Dmth ose heshtja ka vlere ose perdorimi i plumbit! Rruge te mesme nuk ka!

Vlere ka institucioni i votes, institucioni i prokurise, i gjykates, i zbatimit te ligjit, i permiresimit te ligjit, tolerances, alternatives, rregullave te lojes, antidhunes(fizike e verbale), standartit,pozitivitetit

Pak caste me pare e degjova protagonisten ne nje interviste ne News24, u shpreh tekstualisht: Nuk mund t'i lejoja studentet e mi te dhunoheshin nga premtime boshe(a dicka e tille pjesa e fundit). Ja mbron dot vleren pjeses me te zeza?

Me thuaj dicka te mos me vije per inerci dhe mua keq per logjiken tende!(jo personalisht, pergjithsisht)

Vlere ka institucioni i votes, institucioni i prokurise, i gjykates, i zbatimit te ligjit, i permiresimit te ligjit, tolerances, alternatives, rregullave te lojes, antidhunes(fizike e verbale), standartit,pozitivitetit
- KU? Ku i ke keto me siper? Nuk funksionojne ato lloj institucionesh qe permend ti, dhe kjo kryesisht fale vrasesve ne pushtet

Funksionojne aq sa funksionojne, ne kete drejtim per vete jam pozitivist, nuk besoj te kazma e sqepari

Me thuaj dicka te mos me vije per inerci dhe mua keq per logjiken tende!(jo personalisht, pergjithsisht)

Ne respekt te ironise tende ja ku ta kisha fjalen ... kjo zonja ka kurajon te thote nje te vertete per Bashen. 

Edhe sikur ajo te jete shtyre nga PS sic aludojne disa ketu ose disa te tjere presupozojne ajo nuk ka te drejte te thote keto gjera Bashes sepse na qenka ndare mga burri! Thuajse ndarja e saj nga burri e ben Bashen te pafajshem!!  smiley

Hiqeni nga mendja kete mentalitet salist te nderhyrjes ne jeten private te tjetrit qe nuk ka lidhje fare me politiken! Sali Berisha do te hyje ne historine e politikes shqiptare si njeriu qe ka futur nje metode te komunikimit trashanike dhe me karakter lopcarist me publikun (PR-in) qe eshte rrenjosur aq thelle edhe nga partite e tjera per te cilen do te duhen vite e vite te eleminohet!!

Ju mund te mos jeni dakord  me kete zonjen per hir te pikepamjve te tua politike ne rastin me te mire (mgjthse une dyshoj per kete sepse partite politike ne Shqiperi nuk jane te pozicionuara ne varesi te bindjeve ideologjike te majte ose te djathte por jane vetem banda per shperndarjen e kontratave te majme tek mbeshtetesit e tyre) ose ndoshta kjo mund te kete te beje me prekjen e interesave te tua ekonomike!! Por kjo nuk do te thote qe tjeret te mos shprehin pakenaqesite e tyre!!!

Ju fare mire mund te shkoni ne nje miting te Edit the tja perplasni ne fytyre pakenaqesine tuaj! Ke kurajo? Beje! Atehere une do te flas per ty aq mire sa po flas per kete zonjen me lart! smiley

Cfare parimi mer burre!! Ti kete te "vertete"(se me cparim e nxjerr nga goja kaq lirisht kete fjale!), qe eshte per ty, per pedagogen e per shume te tjere, e thua sa here te duash. Tani, po heroizon faktin qe u ngrit e "ja tha ne sy", por brenda logjikes tende, kjo nuk ka vlere, pasi nje 'vrasesi" nuk i skuqet faqja se u quajt ashtu, kur ka vajt deri aty sa te jepte urdher-vrasje. E thashe me lart, me shume shkon ne favor te tij, pasi vete ruajti qetesine, e moren tjetren, e shoqeruan te dera, te shkonte te jepte interviste te News24. Njerezit thithin normalitetin ne kete rast,lirshmerine e lirine e ndoshta do e (keq)interpretojne si te inskenuar ngjarjen. Keto gjera keshtu funksionojne, i deformojne cuditshem ekulibrat. Kete perfundim kam arritur qe me rastin e cuditshem te lakuriqesise se Rames. Tjetrit s'i behej vone te dilte si t'i tekej ne publik, njerezit vleresuan(!) te drejten e tij per privacy.Se clidhje kishte kjo privacy me aftesite e tija kryebashkiake nuk u mor vesh.

II. megjithese nuk e solla une ate punen e ndarjes se saj nga burri(s'do e kisha sjelle kurre se nuk ka asnje vlere), besoj u soll per te treguar nje nga shkaqet e "roitjes" se saj para te gjitheve, jo per t'i denigruar mendimet pasi ato i gjen te njejta aq me shumice ketu. I ke bere nje interpretim "salist" gjithe kesaj gjithnje aty do dilni.

nejse .. e leme me kaq .. thjesht i shikojme gjerat nga kendveshtrime te ndryshme dhe frymezohemi nga gjera te ndryshme!!

Pozicioni im eshte qe eshte kurajo ti thush nje vrasesi ne sy ti je vrases, edhe sikur asgje te mos perfitohet nga kjo, pa shkuar me tej .. liria a fjales, inkurajimi i te tjereve, civilizimi e  ... me the e te thashe!

Vetem fakti qe nje pjese me orientim salist ketu ngulin kembe me kaq shume zell qe kjo ngjarje nuk ka vlere tregon se sa vlere kishte ajo!!!

Sa per dijeni ... nuk jam as salist as edist etj. Nqse Basha kishe dhene doreheqjen pas 21 janarit me 100% do te votoja per te per shkak te tregimit te ndienjes te pergjegjshmerise nga ana e tij.

Naten!

boisa, nen ze shqiptaret i thoshin edhe E. Hoxhes vrases. Por sa qe gjalle nuk doli njeri t'ia thosh perballe.  Vdiq natyralisht. Pra, ka nje ndryshim te madh ketu. Per mua ky eshte lajmi i dites, dhe me i madhi fare madje. Eshte nje wake up call per kedo qe ka fare pak ndergjegje njeriu dhe qytetari: Nuk mund te behet nje Vrases, kryetar apo cfaredo lloj gjeje tjeter. Leri brockullat per rruge e ura e parliamente; njeriut jepi Drejtesi se pari. Jane 4 familje te perveluara pa asnje faj. Si thua ti, nuk meritojne nje pergjigje ata?

Me fal, se nuk dua te jap asnje lloj leksioni apo morali for that matter, por njerez kaq hipokrite sa tu dhimbset vrasesi perpara viktimes, nuk durohen kollaj.

 

Av, ne radhe te pare ben nje perdorim vullnetarisht te papergjegjshem te fjales "vrases" pasi nuk ka nje verdikt per kete, ka vetem interpretim. Sa nuk ka nje verdikt, fjalet perdoren sipas qejfit. Psh,nje rast; Prifti deri dje cilesohej hajdut, sot "e vetmja rruge". Nuk eshte veshtire ta etiketosh si te duash dhe Ramen, pasi fatmiresisht, fjalet kushtojne lire ose falas. Por nuk te jep asnje produkt kjo. Mund te dal neser ne lagje e tja pervesh me fjale Rames, pasi po mbaron nje rruge ketu e do vije me siguri. Nuk humb gje, e shumta s'do me flase ndonje shok me, por as nuk tregoj gje. E shumta do me dale fytyra ne tv nese jane aq te mete sa ta shfaqin. Per mua ka rendesi ekuilibri i sistemit, rregullat e lojes. Po te bej nje pyetje: Perse socialistet nuk kerkuan interpelance ne parlament te nesermen e 21janarit me Bashen e Berishen? Perse hetimet po zgjaten aq sa une te kem te drejte te dyshoj qe emri i Bashes te mbetej qellimisht ne vorbullen e dyshimeve deri sa te beheshin zgjedhjet? Ka qindra perse-ra, ka shume, teper politike, por ka institucione, mire a keq, aty do perplasesh, jo fjale. Nuk duam me te verteta te bazuara mbi fjale. I besuam te vertetes se fjales te Enverit per aq vjet dhe ja ku jemi

Jo boisa, me respekt per mendimin tend, por nuk mund te bie ne kete cark: 21 janari u pa e u filmua, pati gjak e viktima. Logjika ime me thote, qe Basha, si minister rendi ishte komplet deshtim. Ai eshte ose urdherdhenesi i vrasjeve, ose zbatuesi i urdhrit. Ose epror, ose vartes. Le te zgjedhi vete.

Mua me cudit nje gje, si arrin te buzeqeshe e te beje sikur nuk ka ndodhur asgje? Kaq butak te kete qelluar? Nuk besoj. Eshte thjesht shansi i fundit per te fituar me teper kohe e per te manipuluar me tej drejtesine.

Per mua keto zgjedhje le ti fitoje kujt ti doje kokrra e qejfit, por jo ky njeri. Eshte zgjedhja me e turpshme qe PD ka bere me kete kandidature.

Flm per respektin, po e shfrytezoj per te cuar mendimin deri ne fund. Une i besoj shume racionalitetit dhe per aq kohe sa nuk gjej nje arsyetim te favorshem se perse duheshin ato vrasje , nuk i besoj nje urdhri te drejtperdrejt per to. Tjeter gje psh, nese do kishin ndodhur ne fillim te protestes. Duke mos gjetur arsye, jam i detyruar te mendoj anen aksidentale te gjerave, shume shume nje urdher ne gjaknxehtesi e nje rangu me te ulet. por kurrsesi nga persona me nje bagazh politik si Berisha apo Basha(thashe politik, jo njerezor, per te mos spekuluar). Thene kete, mendoj se ne nje vend normal ministri i brendshem duhej te kishte dhene doreheqjen, jo aq per pergjegjsi direkte, sa per ceshtje standarti moral e politik. Por kurrsesi ne Shqiperi, kur doreheqja do te interpretoj nga njerezit si pranim faji, e do i kishte dhene me shume forca opozites ne permbysjen e institucioneve. Politikisht do ishte vetvrasje e pozites e ndoshta dhe me shume. Sa per kandidaturen, konsiderate per Berishen qe e vlereson maksimalisht Tiranen si qytet dhe i ofroi manaxherin me te mire qe kishte ne dispozicion. Si mjeshter i shahut politik qe eshte mund tja kishte dhene ne tavoline Rames Tiranen me ndonje tjeter, per ta patur me te lehte 2013-ten. Nuk e  beri kete, dhe une e vleresoj.

Ne fund, nuk kam asnje antipati te vecante per Ramen, madje kam simpati per origjinalitetin e tij, karagjozitetin e tij atipik, por politikisht eshte jo vetem deshtim, por shume i frikshem

me pelqen ky postim i yti "boisa".

upvote.

perdorim vullnetarisht te papergjegjshem..

wtf???

ca thua ooo... o ca te t'them une ty, o freddy.. nuk e di po ky emri freddy me y me vjen ne mendje.. do t'thoja mondi por mondi s'e dhjet kaq..

lene se s'eshte per ty

e kam pa tallje, po shkruan gjepura. teknikisht as miloshevicit nuk iu be dot lidhja me krimet aktuale ndaj shqiptareve.. ndaj them se ky argumenti yt eshte shume shume i lire.. me shume leke te duhen te blesh nje cumcakiz se kete argumentin qe perdor ti..

sa varitrapin qeke ti shoku.. shkurt thua ti ajo skishte te drejte opinioni fare.. i fut edhe nje asocacion komunist nepermjet koperativave edhe te ze gjumi rehat..

Kercenohet Cani me bombe ne shtepi. Degjoni te ABC News.

 

Sipas teorise se Canit, i bie qe kete bombe ta kete vene ai vete, apo jo? smiley

Ngado qe ta rrotullosh sistemi aktual politik-social eshte i dyzuar, i parehatshem dhe prandaj i delegjitimuar. Zgjidhja nuk gjendet brenda sistemit. E mbylla! straight face

 

Nuk e di a e ka dhene ndonje tv kete video

Flora per Kryetare Bashkie ! Flora, e vetmja rrugë !

Fushata e PS-se mori lumin smiley

Dje Ledi Shamku tunde qeskat e makaronave dhe orizit, ku sipas saj Basha po blinte votat te tregu çam  smiley

Sot na doli kjo Histerikja qe pellet ne mes te dites, sikur e vrau kjo Ben Ladenin !!!

Nejse, votoni per Ramen or trima, se ka nevoje, qenka shume posht neper sondazhe i shkreti ...

Po ajo histerikja qe te kap prej zheles ku osht se nuk e kam pa?

Lefty,

Po ku ja mbajte eren kesaj ti moj goce? ncncncnc I mbytet te paanshmit me ket eren e bashes!

Rama po e ndjen humbjen dhe ka aktivizuar lloj teknikash per te terhequr vemendjen. Por nuk besoj se do t'ia hedhe me 8 maj, kam pershtypjen qe me 8 maj do te fitoje Basha. Ruajna Zot c'mund te kurdisi Rama me pas!

po a ka fatkeqesi me te madhe per nje qytet si Tirana qe ne krye te vihet nje vrases?

Doli dhe nje "burre" me ne fund!!

Ate qe mendonte kjo zonja e tha dhe mire beri, por nonji gje kaq per t'u lavderuar (heroizuar) nuk ka bere. Me e keqja ishte kur bertiti. Do kish bere me mire, te shfaqte mendimin e saj ne dekanat, e te mos e kishin lejuar fare Lulin te shkonte ne fakultet, ose t'i bente Lulit nonji pyetje me spec.  

Sa per intervisten e asaj goces, s'kam pse besoj ate per ato qe thote...

Dhe nuk kuptoj keto akuza boshe ketu nga disa kur thone qe po lehin zagaret e Saliut, apo te punesuarit e PD. Secili ketu eshte anonim, ndaj s'ka asnji perfitim apo humbje te shprehi ate qe mendon.

Humbjen e Rames nuk e ndalin jo grate histerike te PS, por edhe sikur ta ngjalle Osamen dhe ta sjelle ne Shqiperi per te bere terror. Qetesohuni more njerez, cfare ju ka gjetur keshtu se nuk eshte fundi i botes po humbi Rama.

ti s'e di ca eshte histerizmi nje here.. ti di vetem se histerizmi eshte dicka negative edhe asociohet me njerez te nxehur. plus qe po te mos ishte e nxehur ajo ti do te gjeje nje arsye tjeter per ta goditur, do e quaje te coroditur, ne depresion, do e quaje te shemtuar, do e quaje te divorcuar, do e quaje te plakur, te gjitha do e quaje.. sepse logjika jote, eshte se llumi i llumeve nuk mundet te kritikohet tjeter vecse prej te persosmes, dhe perderisa e persosmja nuk ekziston, atehere eshte e drejte dhe e arsyeshme qe llumi te behet lum. ja kush je ti dhe logjika jote handikapate.

 

Per zysh Floren nuk mund te le asnje te flase keq.nese ka ndonje profesor ne Shqiperi qe nuk eshte korruptuar eshte ajo e para.Nje nga zyshat me korrekte te Inxh e ndertimit.

Nuk e di te jete marre me politike se do e kishim marre vesh sic dinim qe presor Dyli psh merrej me PS

 Nese thoni qe Lulja nuk eshte vrases sepse nuk ka prova konkrete dhe sepse nuk eshte denuar per faktet e 21 janarit, atehere une ju them qe nuk ekziston asnje dokument, zyrtar ose jo, asnje regjistrim dhe asnje deshmi ku thuhet se Enver Hoxha ka urdheruar vrasjen e nje personi... perseris, ASNJE!

Per Enver Hoxhen ka dokumente qe ne kohe te luftes ku ka urdheruar vrasje njerezish, pastaj vendimet e ligjet e miratuara nga Enveri me shoke per ekzekutime, burgosje, internime, shpronesime, shtypje lirishe njerezore e politike etj. Lul Basha eshte politikan i zgjedhur ne menyre demokratike, qe cdo veprimtari te tij e ka te bazuar ne Kushtetute dhe ligje demokratike qe ka Shqiperia. 21 Janari ka nje fajtor, ai eshte Edi Rama, i cili organizoi, nxiti dhe instruktoi njerezit qe te perplaseshin me policine dhe garden. Hetimi per viktimat po behet nga prokuroria dhe te gjithe biem dakort qe nuk varet nga qeveria, nderkohe qe akuzat monstruoze per Bashen si vrases, kur nuk ka asnje fakt apo prove per kete, jane lajthitje elektorale si perpjekje te fundit per te frenuar humbjen e pritshme te Rames. Qytetaret e Tiranes keto akuza monstruoze, qe vijne nga njerez qe jane mesuar te kerkojne denim me vdekje ne gjyqet popullore te diktatures, i hedhin ne hale.

 Me vjen shume inat me veten qe duhet te te pergjigjem ty, megjithate po e bej: 

Postimi yt nis me "Ne kohe te luftes", kaq mjafton per te kuptuar qe po flasim per dy situata te ndryshme (por ti gjithsesi mund te me japesh nje link per keto dokumentat qe thua). Pastaj vazhdon me ceshtjen e ligjeve te miratuara, e pra ato nuk beheshin me firme te Enver Hoxhes por i hartonin dhe miratonin disa organe (parlamenti, qeveria, komiteti qendror) me shumice votash. Po te behej si desh Enveri, Shqiperia nuk do kish ndenjur plot 30 vjet pa kushtetute, sepse e para u aprovua ne 1976, kjo pikerisht per shkak te debateve te shumta dhe mocioneve te ndryshme qe beheshin asokohe.

Kalojme tek e tashmja:

Edi Rama thua ti, eshte fajtori i ngjarjeve te 21 janarit madje ti shkon nje grade me tej dhe e quan ORGANIZATOR dhe NXITES (edhe pse s'te pelqen Enveri, terminologjine e tij perdor zotrote... "agjitacion dhe propagande&quotsmiley. Dakord, po e marr si te vertete kete qe ti thua, por, me lind pyetja "Perse shteti nuk e akuzon Ramen nepermjet organeve te tija?". Pyetje retorike kjo smiley Para ca kohesh ishte pervjetori i vrasjes se Arben Brocit dhe te tjereve ne sheshin perballe Komitetit te Partise ne Shkoder... e di zotrote qe populli qe ate dite protestonte, ne te cilin bente pjese dhe Broci, donte te hynte brenda dhe ti vinte zjarrin godines me gjithe ushtaret qe ndodheshin brenda dhe jashte saj? Pra ata qe u vrane, u vrane me te drejte sepse po sulmonin nje INSTITUCION SHTETEROR dhe po perplaseshin me ushtrine dhe policine e atehereshme. Nese bie dakord me kete fakt, atehere Basha eshte i pafajshem... dhe Broci, Kryeziu, Ceka, s'jane heronj por horra. Nese s'bie dakord sepse e konsideron te drejte kauzen e popullit shkodran asokohe, atehere une te them qe protesta e 21 janarit ishte 1000 here me paqesore sesa ajo e Shkodres, por ne princip po aq e drejte sa kjo e fundit.

 

Si perfundim, dua te te ve ne dukje faktin qe shteti shqiptar, ashtu si ne kohen e Partise se Punes, qeveriset me dhune, vrasje dhe terror nga idhulli yt Berisha, klysh 100% komunist dhe nga lakejte e tij gjakpires e akumulues pasurish ne kurriz te popullit. Po tregohem i meshirshem e nuk po te permend 1997-en qe e kam jetuar ne menyre te drejtperdrejte, sepse jam vlonjat. Ben mire ti vesh gishtin kokes e te mendosh si individ njejes, e jo shumes si dele. Te hapesh syte e te kuptosh qe me bindjet e tua te verbra, me devotshmerine tende prej bazhibozuku, femijeve te tu do t'iu ofrosh nje jete shume te ngjashme me ate te prinderve te tu, qe per ty kane enderruar dhe deshiruar nje jete ndryshe, edhe nga ajo e sotmja smiley

 

 

Po te behej si desh Enveri, Shqiperia nuk do kish ndenjur plot 30 vjet pa kushtetute, sepse e para u aprovua ne 1976

Pa hyre ne detajet e tjera te komentit tend, kjo pjesa me siper sikur s'qendron; Shqiperia komuniste ka patur Kushtetute qysh ne 1946 kur u shpall Republika Popullore e Shqiperise. Por ka mundesi qe s'e ke degjuar per 11 Janarin se ke shkuar ne shkolle pas 1990-es.

 Do kishe bere mire te hyje ne detajet e komentit tim, sepse kur shkruajta "pa kushtetute" une nenkuptova pikerisht nje te tille qe i jepte vendit ate pamjen perfundimtare me te cilen ne e njohim si "Shqiperia gjate komunizmit". Ne fund te fundit, deri ne 1970 shqiptaret s'kane patur ushqim te racionuar e kane jetuar deri diku mire e deri ne 1967 feja s'ish e ndaluar. Ate te 1946 nuk e marr parasysh sepse ishte nje kopje, pothuajse, e kushtetutes se Zogut, persa i perket zoterimit dhe rrjedhimisht ushtrimit te pushtetit.

Te kem shkuar ne shkolle pas 1990-es s'me ben te paafte per te lexuar c'ka ndodhur perpara ketij viti smiley

Ha. I qelluar krahasimi Albanoid megjithese nuk e di a eshte i vertete. E permendi dhe dikush me siper. Vrasesit nuk kane as ide, as projekte e as ide politike. Ata thjeshte vrasin sepse paguhen. Dhe po nuk u ndane pergjegjesite, po nuk u zbatua ligji do vi nje dite qe te gjithe do ta vuajme moszbatimin e tij. Mundesi ka sa te duash, aksident me makine se sinjalistika e rruget vidhen, helmim sepse ushqimi, uji e ajri nuk kontrollohet, kanceri sepse nafta nuk pastrohet e sepse nuk kemi transport urban e te gjithe kane makina e sepse kudo ndertohet, plumb qe ishte nisur per dike tjeter, bombe qe ishte nisur per dike tjeter, etj, etj. Emigrimi eshte nje zgjidhje, por te gjithe ketu e dime qe eshte e perkohshme, perndryshe nuk do shkruanim ketu. Nqs ka akoma ndonje se me mbylljen e nje goje, veshi apo syri mjafton qe xhepi te jete plot problemet do zgjidhen gabohet. Eshte thjeshte statistike. Vjedhjet, vrasjet dhe vdekjet do shperndahen mesatarisht sipas ligjit te probabilitetit ne mungese te ligjit civil apo penal smiley.

Sipas personave të pranishëm në takim, studentët e kanë duartrokitur gjestin e pedagoges së tyre.

Më pas, takimi vazhdoi me fjalën e Bashës i cili ftoi studentët e fakultetit të ndërtimit të bëhen pjesë e hartimit të planit të ri urbanistik të Tiranës, dhe projekteve të tjera zhvillimore. 

 

ky qendrimi i studenteve nuk me eshte i qarte mua.  cfare ndodhi perfundimisht:  studentet  thjesht  duartrokiten pedagogen, bojkotuan takimin me Bashen, apo  vazhduan normalisht takimin me Bashen?

ky qendrimi i studenteve nuk me eshte i qarte mua. cfare ndodhi perfundimisht: studentet thjesht duartrokiten pedagogen, bojkotuan takimin me Bashen, apo vazhduan normalisht takimin me Bashen?

Te treja bashke. Jane brez i ri Shqiptar. Dmth po vene ne zbatim ate mesimin "parate merrjuani por voten m'a jepni mua".

! Ajo zonja vertet ka qene zonje dhe ja ka thene troc ate qe ajo ka menduar " Vrases", ndersa studentet per mua jane thjesht, copa mishi, pa tru, qe vijne kot ne salla sa per te mbushur sallen, njesoj si tek Zona e Lire, i keni pare? Copa mishi qe vetem degjojne!Nuk kane as nej lloje truri per te debatuar ose per te kundershtuar, kane frike! U duket nej cudi e madhe qe nje zonje ngrihet dhe guximshem i thote vrases nje njeriu qe eshte nen akuza te ndryshme!

Simbas llogjikes, Basha duhet te kishte vazhduar fjalimin dhe te replikonte me zonjen, ta kundershtonte, ose ta qetsonte me argumenta, po ku i ka argumentat Basha?

Qe Zonja eshte nje shoqe socialiste si ajo e Beratit dhe eshte organizuar nga Rama per te bertitur aty, kuptohet qarte kur cirret e bertet ne vend qe nese ka dicka kunder Bashes, mund ta pyeste me qetesi dhe pa kaluar ne histerizma.

 Eshte nje arsye shume e forte qe a ka detyruar te "bertase" ne fakte eshte per te bertitur, sepse jo shume kohe me larg, u vrane 4 vete, u hodhen trute ne ere 4 veteve, ata ishin njerez te thjeshte, dhe ne ate kohe ky ishte minister i Brendshem!!!! pra eshte per tu bertitur ne kup te qiellit.

 Cu be me ate hetimin, ky eshte i akuzuar, perderi sa kane kaluar gati 5 muaj dhe vrasesi nuk eshte zbuluar atehere mbetet qe ministri i brendeshem i asaj kohe, qe la detyren dhe postin e deputetit, per Kryetarin e Bashkise, duhet te jap sqarime! Jane vrare 4 te pafajshem ne mes te dites ne mes te bulevardit, pa bere as edhe nje gje te keqe! 

Arsyeja e forte eshte humbja e Rames, prandaj kane humbur kontrollin, qe nga shoqet socialiste e deri te Veliaj ne emisione televizive. Nuk vendoset drejtesia me histerizma dhe as me gjyqe popullore ku bertasin njerezit se filan eshte fajtor dhe fisteku i pafajshem, por vendoset nga institucionet qe hetojne e gjykojne mbi baze faktesh e procedurash ligjore. Basha nuk eshte i akuzuar per asnje gje, Basha vetem ka bere detyren dhe ka zbatuar ligjin me 21 janar dhe para e pas kesaj date. Me jepni vetem nje fakt apo prove qe rendon Bashen? Ata qe duhet te japin llogari per 21 Janarin jane Edi Rama me shoke qe sulmuan institucionet kushtetuese me dhune. Nuk e pe dhunen ndaj institucioneve ti? Ne cilin vend te botes demokratike merret pushteti me dhune e dhunohen institucionet e shtetit?

 Nga e more vesh ti "shoqen socialiste"?  Basha pervec te tjera eshte akuzuar per shperdorime te fondeve me rrugen e kombit, ai nuk arriti te dal ne gjyq,per nje 100 arsye te sajuara doli i "lare" pa u gjykuar, si nuk mund te mbaj pergjegjsi nje minister i brendshem qe i vriten 4 qytetar nga garda e repuplikes?!! Mjaftojne keto akuza qe te rrezojne reputacionin e Bashes, mos te flasim per te tjera! Ku eshte me ze nuk eshte pa gje!

si flisni keshtu per njerez qe si njihni fare xhanem?

 mos ka dale pa leje nga cmendina kjo ,se kur e sheh ate pershtypje te jep.e siguroi nje hyrje pallati kjo.

Kot nuk kane thone qe Inxhinierie eshte e rende si dege, te pjerdh truri per 4-5 vjet studimet, e jo mo si kjo Pedagogia qe ka aty 20 vjet... smiley

....ose ta qetsonte me argumenta,

...vetem me argumenta nuk qetesohej ajo,sepse shkalla e histerise ishte superiore dhe shperthyese e akumuluar   kjo  nga stresi  disa oresh  i bluatjes se mendimit se cfare akuze do ti them ,cfare gjuhe do perdorte dhe si do reagojne studentet  dhe publiku neser duke ditur edhe hallet familjare qe kishte.

Merita e Bashes ishte, qe edhe pse nuk e dinte qe mund te kishte zera opozitare provokatore te ketij rangu,  diti te ruaj e qetesin  dhe vazhdoj bashkebisedimin me studentet fare normalisht.Kurse per pedagogen ndjej vertet keqardheje per menyren si u keqperdor jo per fajin e saj,ndoshta edhe nga streset familjare qe ka kaluar, dhe nje neveri per ata qe e "detyruan" te shpifytyroj figuren e edukatorit

please. smiley

Merita e Bashes qendron ne faktin qe "nuk e njeh TURPIN".

E cuditshme se si mblidhen ktu konet e qeverise.

Sapo ka ndonje ngjarje sensasionale mblidhen si mushkonjat!

Bravo Flora! nuk j'a perplasi vetem Bashes ne fytyre por u ka dhene nje shuplake te gjithe burreceve shqiptare. nuk ka burra ai vend. pike.

bravo Flora per guximin qytetar. bravo per kurajon civile qe u mungon shqiptareve. le te mesojne nga Flora se nga bota perendimore nuk mesuan dhe s'kane per te mesuar.

habitem me ca qe gati i kane epitetet ''histerike'' etj etj. keni sy te shikoni c'behet ne perendim, o njerez? keta si Flora qe ju e quani histerike e kane cuar kete shoqeri perpra. pa kurajo civile njeriu eshte nje krijese e mjere.

p.s. nuk them qe basha eshte vrases apo jo, se kete nuk e di. por flora pati kurajon civile te shprehte hapur ne sy te te gjitheve ate qe mendonte. bravo edhe njehere.

 

 

 

 

Ke te drejte Lira. Shume mbajne pantallona, po burreria u ka vdekur.

Me ben pershtypje fakti qe ne Shqiperi te gjithe i shajne e i kerdisin pushtetaret e politikanet. KUR VJEN RASTI QE NJE POLITIKAN FUTET NE RESTORANT APO KAFENE, GJITHE KETA NJEREZ QE PARA 5 MINUTASH C'NUK THOSHIN, TASHME ZIHEN KUSH T'I PAGUAJE KAFEN APO DREKEN ATYRE MONSTRAVE.

Puthadoras te mjere...

per mua surprize qe komenti i lumidrin.. ca behet kshtu thash, e paskan lene xhindet lumin?

Te jete fenomeni Mero Baze aktiv akoma ?

Kjo zonje eshte nje nga njerezit dhe familjet me te ndershme qe ka ky vend.Eshte nje vajze e thjeshte nga vlora qe vendin e punes e ka fituar thjesht ne saje te aftesive dhe punes se saj.Ne marredheniet me studentet ishte  rrepte por e drejte.i interesonin vetem dijet dhe aftesite e tyre.Se bashku me te shoqin te dy pedagoge  perpara viteve 90 jetonin ne nje dhome ne konvikt.Ne vitet 80 e kam degjuar ti referohet manush myftiut si "gerdalle'.Qofte nga edukata familjare qofte nga karakteri i saj ju siguroj se kjo zonje nuk asnje damar te korruptuar ne qenien e saj.Nje pjese prej jush mund te mos jeni dakord me reagimin e saj >por duhet te respektoni faktin qe ai reagim mund ti kushtoje vendin e punes dhe nuk e ka bere per perfitim personal por thjesht nga shqetesimi per fatin e vendit.Klithmat e kesaj pedagogeje duhet ti shkundin shqiptaret e ti kujtojne se 4 bashkeqytetare te tyre  u vrane ne nje demonstrate ne nje moment kur nuk paraqisnin asnje rrezik per te tjeret dhe ne kundershtim te plote me ligjin.Ilir meta i cileson'kokepalare" dhe ka shqiptare qe vene e duartrokasin ate.Lul basha si minister  i brendshem zgedhihet dhe ka qindra mije shqiptare fansa te tij.A Imami thote "ju jeni te gjithe zivere'.kohajone  gazeta e nje anetari te qeverise sjell precedentet penale te njerit prej viktimave megjithese ligji nuk i ndalon ish te denuarit te marrin pjese ne demonstrata apo nuk ka ndonje klauzole ligjore se mund te te vriten kur nuk paraqesin asnje rrezik per shoqerine.

Sjellja e shoqerise shqiptare ndaj viktimave te 21 janarit qe u vrane diten per diell mu perpara kamerave me ndihmon ti jap shpjegim pyetjes se si mundi te na sundoje enveri.Ai mundi ta beje kete per shkak te indiferences sone per fatin e bashkeqytetareve tane per sa kohe qe ishte larg b...s   tone.Si ka thene MLk "ajo qe te vret nuk eshte arma e te ligut por indiferenca e njerezve te mire"

Flora osmani eshte nje njeri i mire qe ka zgjedhur te mos jete indiferente.

Sjellja e shoqerise shqiptare ndaj viktimave te 21 janarit qe u vrane diten per diell mu perpara kamerave me ndihmon ti jap shpjegim pyetjes se si mundi te na sundoje enveri.Ai mundi ta beje kete per shkak te indiferences sone per fatin e bashkeqytetareve tane per sa kohe qe ishte larg b...s   tone.Si ka thene MLk "ajo qe te vret nuk eshte arma e te ligut por indiferenca e njerezve te mire"

lexoni, o njerez, keto komente dhe mendoni nje cast. shkundeni partizanllekun partiak dhe llogjikoni me zemer. kemi per te perfunduar si vendet e botes se trete po nuk vrame friken dhe indiferencen.

Flora Osmanit bravo i qofte.  Te kishte me shume zera si te saj, s'do ishim ketu ku jemi.  Sa per ata studente qe nuk u cuan te dilnin kur nxoren pedagogen e tyre nga salla, turp e jazek u qofte. Dallohet nje shoqeri qe eshte ne krize kur studentet, te rinjte, i ka pa shtylle kurrizore.  Mire te tjeret qe jane lidhur interesash, vende punesh, lodhur, asfiksuar apolitkisht, prishur rehatia, apo syplasur militantizmash.  Po rinia, c'ben rinia?  C'beri kur u vetevra nje bashkemoshatar i tyre?  

Sa per akuzat per histerizem, si s'kane turp qe ndihen ata/ato qe perkrahin nje individ qe histerizmin e ka kthyer ne institucion, ne aktivitet pune.  Mos duhet prure fjalimi i 17 Janarit ne parlament per ri-kujtese?  

Flm zonja Osmani. 

Histerizmi justifikohet.te biret e botes vrasin 4 njerez  peshtyjne  mbi ta dhe kane sy e surrat te dalin ne publik e te kerkojne vota.

Alba2265, e shkruajta "akuzat per histerizem", dhe jo "histerizem" pikerisht per ate arsye qe permende ti.  Berishes i doli zv ministri i mbytur deri ne gryke me korrupsion dhe beri gjemen ne parlament. Volli vrer sa i desh qejfi kryeministri i vendit.

Nje qytetare e thjeshte, nje nenshtetase nga ana tjeter kur kerkon drejtesi per viktimat eshte histerike.  Njerezit qe dalin ne rruge jane horra, te droguar, bazhibuzuk etj epitete. 

Po na mbyt morali i amoraleve.   

 Sa shemtuar  diskutojne disa, per Ngjarjen e Madhe qe ndodhi, ne njeren prej Katedrave te Universitetit te sakte ne vend.

    Nuk eshte puna se ajo grua, qe  sa mesova eshte nder me te nderuarat  gra te porfesorateve tona, ajo nene qe me zemer nene ndjen dhimbjen si plot mema shqiptare, deshi te fyeje nje te ri me moshe sa dhe mund te ishti i biri.Ajo burrereshe nuk ofendoi Lulezim Bashen, si person, si te PD-se, si  jo te afte per pretendimin qe synon, si jo te  bukur per syrratin  e shfaqur para saj,  apo po deshet  edhe  si jo intelektual, o  te  dashurit e mi militante,  por te semure rende.Pedagogia Flora, ka qelluar ne zemren e mentalitetit te  tere  kesaj klase politike, te korruptuar  e te  shperfytyruar, gjer ne pakufi.

Kete, do  te  duhej ta kishte bere  me kohe e me vakt ..ndonje burre, qe mbahet si per burre zamani dhe me shulle kurajoje,  shfaqur  edhe  si hartues i Kushtetutes, kthyer ne paçavure te  ketij vendit Tuaj  dhe timit bashke.Ja donte  pesha e  rende e ngjarjeve por  dhe radha si moshe, ta  kishte thene plaku Godo.Por ai i  shkare krejt nga mendja e rend koke e kembe ne thesin e interesit, doli e genjeu, si per te treguar se te  gjithe derrat  nje feçke kane.Momentet sjellin trimat dhe trimerite e mençurine.

 Do te duhej ta  kishin thene plot burra te vjeter te ketij vendit tone te  vjeter.Por ata  i  kane syrgjynosur qosheve, ku dergjen e dridhen ne pritje te dates se pensionit, per te kthyer borxhet e marra.Ata jane gjysherit tuja more te  mençurit e  avokatise se djallit.

Do te duhej ta thoshin Akademiket e panumurt tanet, humbur nami e nishani, per te thene ate qe mendojne, per keto,  qe mesiguri i  kane pare  e i shikoj, por atyre u  ka humbur pordha veren, se mos i  hedhin si  lecke kazaneve te  plehrave, nga qe  asnje grosh pune nuk po bejne.Ata tudnin koqet rrugeve  dhe me ta tund koqet politika.  E vetmja pune e tyre eshte ajo e figuranteve, sikurse po dje, disa prej  ketyre qe them, figuronin ne nje salle, duke degjuar pordhet  me rigon te knadidatit, e si te atij, te cilitdo  kandidat tjeter qe per nje muaj na bien qiellin ne tike, kur tokes i  kane vene zjarrin qe ne fillim e ne fund.Kur keta te investuar nga ky  fakir popull, per  shkollimin e tyre dikur,  do te duhej te ngriheshin e me gishta ne vesh t`i  kerkonin llogari jo  djalit te  ri  basha apo te gerrunit Berisha e gjysme gerrunit  tashme Rama, por tere  klases politike, duke ju  drejtuar cilitdo pollitikan qe u del perpara.Nuk e bejne se jane sahanlepires te  Regjimit.Profesore te mesimit ..per tu bere "KOR" regjimeve. Nuk ka burrfa ky  vend.E  per kete u dashka qe dhe kur merr rol burri nje grua te shahet?Turp sa ju del prej goje!Se goja ndyhet jo  nga ato qe  fut por nga ato qer nxjerr !  Turp per  ata te ulur si degjuesa ne salle !

   Kur ata do te duhej te  ngriheshin me kohe e me vakt per Gerdecin, per detin, per Bulevardin, per miletin, per te renet, perte berit gjytyryme nga nje pushte, qe nuk e ka per gje hiç te mbushe armen dhe te  terheqe kembezen per te nisur  plumba  mbi  trup hallexhinjsh.Ku ka pertej  kesaj tjeter? Vetem po ti  vriste greku a serbi? Qindra here turp per ju militante  te semure!Per sikletin  20 vjeçar  te ketij populli, rene ne keneten e pushteteve te korruptuara. Keta akademike e intelektuale, dine  vetem te pershtaten me te keqen, te    bashkejetojne.Kurse disa edhe ketu me sa shprehen llapa-llapa,  te  sherbejne si lapangjoze pa asnje fije  dinjiteti.Pse per  tifozllek, bindje ?Ça dreq bindjesh keni ju  more?  jo more jo!  Bindja  ne kete rast  eshte per  udhen e shtrember,  qe ka marre vendi.Nuk eshte demokraci kjo.Nuk eshte  klase politike kjo qe ti kursejme respekte.Por  ta qellojme drejt e ne zemer mentalitetin, qe na ka nderur qe  t`ja zilepsim.Ne hale t`ja hedhim, ne e duam vendin! Dhe kujdesuni shume, se ja ku ja u  them une, njeri prej jush;Perjudha  50 vjeçare la shume plage.1997-ta  ka  lene shume borxhe.Mos  i ndihni  te keqes, por qellojeni  ate se do te jete  e pamenaxhushme kjo e ardhme e zymte.Ndaj  sulm mbi te keqen dhe jo mbi popullin, mbi  te thjeshtet  qe vetem fjalen dhe  voten kane ne dore.E keqja luftohe edhe me fjalen e duhur edhe me voten. Ti ruajme te dyja si syt e  e ballit! Jo se mo i iken erzi kesaj klase politike pa pike erzi me ! Ne kemi keq jo popullin, por politiken qe na kane bere e bejne politikanet.Ndaj ta  gjejme vendin per kuvendim se si te sillemi me ta dhe jo  me njeri tjetrin.Dhe  jo te  bejme "kor"....per te  mos  e prishur rreshtin.

  Ajo  Flora, qe paste ymer  te gjate,  eshte krejt ndryshe nga gjithe  mehmuret intelektuale.Nga te gjithe ne !

 Ja pse kjo Flore do mbetet ne historine e luftes per  emancipim, te kesaj  shoqerie te semure rende.

Une keshtu  e mendoj.

Pedagogia Flora, ka qelluar ne zemren e mentalitetit te  tere  kesaj klase politike

10** smiley

Ja donte  pesha e  rende e ngjarjeve por  dhe radha si moshe, ta  kishte thene plaku Godo +... ...

10**

Kur keta te investuar nga ky  fakir popull, per  shkollimin e tyre dikur,  do te duhej te ngriheshin e me gishta ne vesh t`i  kerkonin llogari jo  djalit te  ri  basha apo te gerrunit Berisha e gjysme gerrunit  tashme Rama, por tere  klases politike

10**

Qindra here turp per ju militante  te semure!

10**

prandaj lexohesh me qejf o i nderuar. smiley

respekte. :X

Gabimi primar eshte mos arrestimi i Bashes dhe vendosja para drejtesise. Pastaj cfare qekan keto vizita ditore ne gjithe universitet dhe gjimnazet e Tiranes duke detyruar nxenesit dhe pedagoget te jene dekor per politike! Propagande tipike bolshevikesh.

E kam thane une me i ven,se Basha po troket ne deren e bashkise, si ujku ne shpine e kecave.I asht pergadit kazani me uje te valum dhe atij,t'mos ket merak...

ka nje shembull qe me vjen ne mend ndersa po lexoj kete ketu. ajo vajza me date 21 qe lirshem per nje vend demokratik me njerez te cilesuar tregoi se ishte me berishen dhe jo me edi ramen. dhe si perfundoi me te kulturuarit?

nusja e aleks nikes, ndjese qe i permned emrin beri ate qe se beri askush deri me sot, perzuri edi ramen nga morti duke e quajtur vrases, dhe si pranoi as lulet mbi varr. tashti ka nje problem qe une se kuptoj? kush ishte vrasesi me date 21? ai qe qelloi, apo ai qe beri gjithcka qe te qellohej sepse i duheshin heronj. dhe nuk di kush jemi ne qe japim verdikte.

pastaj, me beri shume pershtypje fakti qe top chanel kishte ekskluziven e bombes te shpia e canit dhe as nuk e ceki ne lajme, nderkohe qe cani ia plasi drejt ne surrat erion velise. dhe me e forta, velia vazhdonte te thoshte qe na vrasin demokratet,(si psh, ne kala te dodes, ne dajt, ne farke, ne balldre, canin).

ne universitetin e shkodres ka pedagoge qe nese guxon e nuk del ne mitingun e rames te harrojsh diplomen. qe ne ore te mesimit pyesin studentet A eshte karizamtik edi rama? dhe ti thjeshte duhet te pergjigjesh patjeter qe te marresh 10.

kshu qe ka heronj boll. heroine eshte ajo vejushe qe nuk do qe i shoqi te perdoret mish per top, per spote elektorale, per meskinitete dhe vulgarizma prej humbesish, dhe ia plasi ne surrat edit qe ti dilte nga shtepia.

Ti mire e ke si analize po per cudi vetem socialiste te zgjedhur apo te aferm te tyne po vriten.Koincidence thu?kjo se kush i vrau ata me 21 janar mos e permen dhe ti mor burre e ki i cik ma respekt per veten. Kandidimi i Lul Bashes eshte pergjigja per 21 janarin,pergjigje qe i ka rrenjet te mesusi yne,i te gjithve ne,Xhaxhi Enverit.Armiqte tane do marrin gjithmone plumin ballit.Sipas Berishes,Lulit &co ata njerez te shkrete ishin armiqte dhe plumin e paskan meritu plotsisht,ndaj dhe vrasesin e tyne e shpallim hero.Luli ne pleqni noshta do te frymzoje kalamajte demokrate ne biseda ne shkolla,me historine e tij heroike..

Perseri genjen dhe mashtron..

Opozita perkujton te vraret e 21 janarit
TIRAN - Pas mbajtjes se fjalimit te eksperteve te Bashkise se Tiranes per punet e kryera deri me tani dhe projekti qe do te vijoje ne hapjen e fushates per zgjedhjet e 8 majit nga Partia Socialiste jane perkujtuar dhe viktimat e 21 janarit.

Ne nje material te pergatitur nga organizatoret permes pamjeve qe jepeshin nga dy projektore te pranishmit dhe ato qe e ndiqnin drejtperdrejt hapjen e fushates kane pare nje video te pergatitur per demonstraten ku mbeten te vrare kater vete dhe u plagosen dhjetera te tjere.

Ne materialin prej 20 minutash shfaqeshin momente nga demonstrata te shtena te armeve nga ana e Gardes se Republikes deklarata te kryeministrit Berisha dhe pamje te tjera perreth kesaj ngjarje. Ne video u shfaqen dhe pamjet e video - skandalit Meta-Prifti. Pas ketij dokumentari historik bashkeshortja e Aleks Nikes kerkoi nga podiumi denimin e vrasesve qe i shkaktuan dhimbjen ne familjen e saj.

 

 

e sheh se sa histerike jeni!

pyet edhe njehere nese njeh njeri ne Lezhe dhe do te te tregojne qe sa thashe jane te verteta. pyet edhe ne tirane se te tregojne. nuk me pelqen asnje lloj histerizmi. dhe mortin po e permend sepse ma kane shpife nate per nate duke dhene ne televizion reklame elektorale me vrasjen 21 janarit. a ka gje me te keqe se te besh reklame me vdekjen?! (gerdec, 21 janar) ndoshta administratoret na hapin teme te re me kete subjekt.

dhe tani na qenkeni krenu qe dikush i paska thene lulit vrases. une prandaj e dua shqiperine, sepse i thu vrases tjetrit dhe pas 5 minutash je hero me 200 mikrofona perpara. dhe jo ne spital pse ngrite dy gishtat.

 

Ke te pyesesh ne Lezhe mo ti? Ke te pyesesh? Po ju (hajt, minus ty se je lumjan or dagja lum), Lezhjanet keni IQ kolektive, si qytet, sa nje konserve sardelesh! Kujt ja tregon ate ti? Apo mos kujton se i ke shtuar ti ndonje pike me shume IQ-se kolektive te Lezhes? Ke te pyesesh aty? Po jeni qytet katundaresh ore akoma... ka 15 vjet qe e ka kaluar 50 mijeshin Lezha; qe dolen katnaret nga fshati dhe fshati kurre nuk u ka dale nga mendja. Po ti qe flet keshtu njehere, sikur Lezha te ishte ndonje ishull i Mikronezise, dhe nuk dime gje ne cfare eshte... po ti qe flet keshtu, a nuk e kupton se me keto fjale na ofendon te gjitheve? Te besh ende qyrravijte te tipit Vuk Jeremic, dhe harron qe ke dale para kameras padashje me rroba kasapi dhe hanxhar ne dore; me ke kujton se tallesh ti? - Dakord ore, ti mund te jesh i mashtruar fare, se ndodh kjo kur nuk mendon me trute e tua, por megjithmend, megjithmend nuk sheh asnje gje ti aty? Asnje gje nuk sheh? Keshtu do i ofendoni shqiptaret pergjithnje ju? Po eshte turp bre dagja lum! smiley

 Po rren si QEN. Si QEN po rren. 

ja shif çfarë thotë xhaxhai i Aleks Nikës: http://www.shekulli.com.al/2011/02/17/xhaxhai-dyshimet-e-mia-per-vrasjen-e-aleksit-dhe-dicka-per-fjalet-e-berishes-topallit-e-arvizuse.html

Ja dhe kronika nga top-channel. 

http://www.top-channel.tv/video.php?id=22901

RRENACAK, PLEHRË, I FËLLIQUR, KËRMË, NDYRËSIRË, MBROJTËS VRASËSISH. 

të të kisha përpara të kisha pështyrë në fytyrë, HALE. 

Ja se ku e ke dhe vejushën e Aleks Nikës, tek hapja e fushatës së PS

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=208369&ref=kerko

Nëse ajo profesoresha i ka thënë Bashës vrasës, juve u duhet thënë çfarë jeni, hapur: PLEHRA, RRENACAKË, PA SHTYLLË KURRIZORE, BUTAKË, KËRMA!!! 

 

konkretisht shkinaks ne cmenyre i zbatoi urdhrat nje-me-nje qe te vritej ai qe e pame te gjithe jashte portes te hante plumbin me duart ne xhep?

 

ne cmenyre e meritoi ai plumbin, edhe ai tjetri mbi stol?

 

ti po thua se kta ishin te ndersyer nga edi rama edhe e bene vrasjen e tyre te pashmangshme.. dmth ti po thua ne menyre indirekte se kta e meritonin nga nje koqe plumi per shoq mu ne koke. e kishin pronotuar qe para nje jave.. u ishte faturuar qe para disa ditesh.. edhe tani thjesht po prsinin ta merrnin ate jashte kryeministrise. dhe nuk u zhgenjeyn.. lul basha e sali berisha nuk te zhgenjejne kur vjen puna per te te dhene plumbin.. gjithcka tjeter po pervec plumbit.

 

tani une kam nje pyetje.. cfare ishte ajo qe bene keta individe konkretisht, qe e beri vdekjen e tyre te pashmangshme?

 

dua te di dmth, si perkthehet ky nocioni i "ata qe bene gjithcka qe te qellohej sepse u duheshin heronj"... si perputhet, ose si perkthehet ne terma konkrete kjo, me ate qe po benin ata.. se me cmbaj mend une, kta po hanin fara, njeri jashte kryeministrise, tjetri siper stolit.

 

e di pse pyes? sepse thua 'ai qe beri gjithcka qe te vritej'.. por cfare gjithcka.. ky eshte nje hiperbolizim sepse ata bene shume pak, ndaj them.

 Po c`fare beni o njerez! C`jane keto epitete "histerike" "bolshevike"!!! Nga qe kemi nje shoqeri civile inaktive, patetike, ndodh kjo qe, nje prishje regulli nga ai i zakonshmi (vetem duart trokitje idiotash) kalohet ne cudi te madhe. Ky eshte histerizem, regimi kunder reagimit! Sepse ai ze ishte ne interes te shoqerise qe ajo te hap syte perpara se te vendosi per fatin e vet tek "dhendri" qe do te marr Pushtetin per kater vjet!!

 

Delir , Histerizem , Sharje, Fyerje, Vrer , Kanosje , Kercenime Live ne TV (kjo ishte risia e fundit i referohem ngjarjes se djeshme ne SHQIP), Kanosje, Tritol , "Bombula Gazi" ( Risia e radhes kjo ), Dhune (fizike & verbale), Skenare  = Fushate Elektorale ne Shqiperine e vitit 2011 . Se kujt i intereson kjo situate secili e gjykon vete ............., une mendoj se eshte Turp i madh per Shqiprine e gjith Shqiptaret.

 

Mos ka ndonje firme ndertimi kjo pedagogia e ndertimit qe bertet aq ashper?

Nejse ky eshte problemi ne Shqiperi; ajo nese kishte gje per t'i thene Bashes mund te jepte shembullin e mire dhe t'ia thoshte me ton te qete. Mund ti thoshte te njejtat fjale qe tha duke bertitur por me ton te qete, sic mendon njeriu se duhet te flase nje pedagoge.

 

Vrases,kjo fjale asnjehere nuk eshte thene qet,ne asnje vend,ne asnje rast.Gjithmone eshte klithur,kur eshte shqiptu kjo fjale..

Nga ta marrin shembullin shqiptaret si flitet qete e me logjike, nga kryeministri qe shkumezon si i cmendur ne krye te parlamentit?

Pastaj me keta qe te genjejne me buzeqeshje e perdhunojne logjiken nuk mbahet lehte toni i zerit.

po mo se kur i thua nje vrasesi emrin e vete ne fytyre eshte si te shkosh te blesh nanje kile bamje.. ckemi, a jane pak te fresketa.. i paske lene ne diell por po e mar nje kile.. sa bejne te lutem? flm.. shendet.

cja fusni kot. pse jeni kaq devijues nga thelbi, i cili eshte se AJO QE AJO THOT MBETET E VERTETE, dhe per kete meriton respekt.

kjo qenka i cik si histerike.... paska reshkit vende vende.... e shkreta grua! 

me vjen keq per te, sinqerisht, sqenka ne terezi, gjynah. 

ca populli legen qe jemi...... 

 

popull legen jemi se kemi shume si ty e pak si kjo gruaja.

hyra vetem me i dhene nje duatrokitje twinit  per kete qe ka shkruar me lart

hi shoku smiley

normal, ca pret nga ky popull legen duartrokitesash. 

popull legen!

smiley

Sjellja e profesoreshes te ben te mendosh ne sjelljen e femiut imagjinar te dale nga martesa ne mes te Rexhep Qoses dhe Albin Kurtit.

Tash,ec e thuj se s'jemi nji popëll  smiley

Une,moralisht jom me Floren!

 

 Eshte, periudhe pastrimi, kohe kur Murinjos i perfundon karriera, kohe kur kapet dhe vritet Bin Laden, eshte koha kur do clirohet edhe skena politike, Tirana edhe e gjithe Shqiperia nga talebanet e PS-se me ne krye Edi Ramen. Qe te tre keta, thjesht nuk luajne dot me rregulla te pastra loje, paaftesine e tyre per te bere ate cfare duhet te bejne, paaftesine per ta mundur kundershtarin me rregulla te pastra loje e mbulojne me taktika te pista. Mourinjo e le te rritet bari i fushes qe te pengoje lojen e kundershtarit dhe fajeson arbitrat kur humbet mu si Rama, heq sulmuesit dhe lojtaret qe zbatojne loje te bukur per ti zevendesuar me mbrojtes shkaterrues (heq Blushin vere Tom Doshin, heq Kakane fut Pepen) dhe i fundit i kesaj treshe te tmerrshme eshte edhe Bin Ladeni (qe shpirti i tij mos u preft ne paqe) qe indoktrinon te rinje naive per te hedh veten ne ere per hire te liderit ne emer te nje kauze te rrejshme, ashtu sic beri edhe Edi Rama, lideri shpirteror i komunistave, me 21 Janar.

Eshte pak e pabesueshme, por ja qe ndodh edhe keshtu, e mira ndonjehere ngadhnjen. 

Never Rest In Peace Bin Laden.

Mourinjo do te kthehet ne nje perkthyes

Edi Rama - veshtire do ta kete te gjeje vrime pas kesaj humbje

 Ku kullot ti shoku çer livadhesh se bake shumë qumësht ?

Nese per disa njerez eshte normale te te shkelin me kembe dhe te mos ndihesh, atehere rrofte "çmenduria" e Flores, dhe ku ta gjenim te kishim shume te çmendur si Flora, se do shikonin hajer dhe ata qe nga halli  jane mesuar me racionin e shkeljeve te perditshme.

Ne emisionin e djeshem Shqip te gjitheve vetem Cani ju ka bere pershtypje? Shprehja e Henri Cilit qe "edukon" brezin e ri te gjitheve indiferente ju la? Eshte me i pranueshem nje "intelektual" si Cili qe flet ne emision si me qene me çerrat e lagjes, sesa shperthimi dhe revolta e Flores?

A mos eshte po Cili, qe kendon "Sa e kam bythen e mire"?

 Pse intelektual asht çili .AZi është një i sëmurë servil dhe hajdut as s'ka të krahasuar me çanin për nga pesha e të ndëgjuarit .çilin se ndëgjon njeri , çanin shumë .

 Pse gazetare  jane ata qe shifni duke fole ? Militante dhe nga me te marret! Flasin gjither mllefe me qellimin, sikur ate qe kane perballe duan ta zene ne çark.Ta fyejne pa pike meshire, , ta perkulin, te mos e lene te flasi,  duke demonstruar nje mentalitet shpellaresh e vagabondesh,  rreken te shfaqen, se medemek, vetem ata i dine te gjitha. Neper studjot i shofim (me neveri domozdo), te ndjekin jo diskutimin e problemin, por ekranin ku shfaqen, syfetet e tyre te pispillosura, (me model  rralle te perseritshem),   si  misterc , njeri qe e ndjellin  Çili.

  Asnje nuk po shof  te sjelli para teleshikuesit, problemin,  ne diskutim te qete e te kulturuar  dhe me disa rruge zgjidhjesh.Pyetni cilindo qytetar se si mendon, per keta "analiste te te gjitha fushave" me perjashtim te  njeres.Fushes ku duam te shofim njeriun e qete qe ka dale se i ka aqe mend sa te degjohet me kenaqesi.Keta po urrehen me keq se politikanet!Pse valle?

   Ore kemi halle te renda  si komb....perballe nje  medje qe realisht  ka hapur depot e  armeve.... qe shprazen prej goje. Nje mejdan i mbushur me gjemba , xhama te thyer dhe arme, ....Sot per sot  goje...Po me tej ?.... Pas dates 8 maj...?

 pas dates 8 maj. ska per te ndodhur asgje. jeta vazhdon. 

nese nuk e ke vene re, ka nje agresivitet nga militante, dhe pjesa me e madhe popullit as qe e po e vret mendjen per zgjedhjet.

une nuk kam vene re ndonje pjesemarrje te madhe ne publik e ne debate te zgjedhjeve te 8-majit tek njerezit. Ne fakt njerezit jane duke pare punen e tyre.

Dhe kjo eshte pergjigja me e mire per politikanet tane te dashur. e per ca te tjere qe shohin endrra me sy hapur ne peshkllek.

 

Grava, te te bej nje pyetje??? E ke lexuar apo e ke shkruar librin "populli i tradhetuar" ? smiley

 Jo, Zotua yne, Jo! Se une akoma shpresoj ne energjite e popullit tim.Qe mund ti  hedhe tej plehrat,  qe  i kane zene frymen prej vitesh.Shpresoj tek nje brez qe shkollohet dhe meson  nga kjo bote kaqe polivalente...

mi tuu! smiley po jo shume. shqiptari historikisht ka bere bam ne menyre spontane.

E ke pare brezin e ri? ate te shkolluarin jashte? Basha? (psh) nje prej tyre... disa qindra jane te rinjte e angazhuar ne politike... a jemi shume ndryshe nga 97? Grava... ti e di shume mire... nese do ndodhe, do te ndodhe kur te ndodhe. Me vjen shume keq... mos qofte keshtu. 

Sjellja e asaj pedagoges se mathematikes ne inxhinieri ishte pak me shume se spontane...me vjen shume keq per ata studenta qe ka ajo.

 

 

ps. di na njoni ketu pse nuk hapet faqja e top channellit?

 Po te merrje ere nga psikologjia e pergjithshme, do e kuptoje qe "pak me shume se spontane" = "veprim i peshuar i bazuar ne arsye te forta". Automatikisht postimi yt duhet te ishte lavderues e jo denigrues. Ti je dhe tironc mer jahu... apo ngordh per tu englendis me tropojanet qe t'ka pru bab Sala m'qytet tat?

Vetem pedagoge nuk eshte kjo Flora e famshme, me ate lloj kulture qe flet, mjere ata studente qe e kane pedagoge.

 O llaçke... ka mbi 25 vjet qe jep mesim ne te njejtin fakultet. Si thua ti, eshte pedagoge me merite apo e ka futur Saliu ne pune pas 2009-es?

 

 

spontan = do te thote veprim pa baza e arsye pra nje veprim thjeshte emocional.

pak me shume se spontan do te thote kur ke ca vida te lira ne koke.

tironca jana a sjane 5% ne tirone tani.  nga ana tjeter dhe rama malok eshte por malok jugu qe jeton ne brezin e dyte ne tirane pra i takon atyre malokve qe solli hoxha ne tirane mbas luftes se IIB per te bere zap tiranen dhe tiransit.

por pavarsisht nga kjo le te tregohemi gjakftohte dhe te urte dhe ti masim njerzit nga puna qe kane bere dhe ne kete drejtim Rama-KKDH ska me takat per ti dhene tiranes ndonje gje por do ta mjeli akoma sic ka bere keto 6 vitet e fundit.

 SPONTAN mb.libr. 

1. Që bëhet në mënyrë të natyrshme e vetvetiu, pa ndonjë shtytje a ndërhyrje nga jashtë; i vetvetishëm. Veprime spontane. Pjesëmarrje spontane. Mitingje spontane. Ndjenjë spontane. Dështim spontan. mjek. 2. Që bëhet në mënyrë të paorganizuar, që i mungon drejtimi i ndërgjegjshëm. Lëvizje (kryengritje) spontane. 3. bot. Që mbin e rritet vetiu, pa ndërhyrjen e punës së njeriut; kund. i kultivuar. Bimësi spontane. Flora spontane e vendit tonë. (e paska patur te shkruar pedagogia smileysmileysmiley ) Veprimi mund te jete ose spontan, ose i menduar. S'ka tjeter. E sido te kete qene veprimi i Flores, rendesi ka qe eshte I DREJTE. Mos u kap pas formes, se pastaj do me duhet te te rikujtoj "spontanitetin e tepert" te Berishes, jo ne halen e vet, por mu ne mes te Parlamentit kur i drejtohej Taulant Balles... e Jozin qe i mbante ison. Te ankohesh per Tiranen gjate kohes se Enverit eshte krim smiley por ti mund te kesh arsyet e tua per te thene te kunderten. Ama, nese s'bie dakord me mua, i bie qe te jesh edhe ti "pak me shume se spontan", perderisa tani eshte me keq se atehere, si nga ana urbanistike e aq me teper nga ajo demografike. Nese urren veprimtarine e Hoxhes per zaptimin e Tr dhe tironcave, atehere kur degjon fjalen BERISHA duhet te te bien te fikte menjehere. 

 Po keta komunistat vijne si kerpudhat pas shiut. A mendon se me ate fjalen tende te beson kush. 

Po jo moj grua ta harrosh, ti ke pasur mllef te vjeter po ste ka faj Dielli i Tiranes Z. BASHA. Kerkoi llogari atij Edit tend qe i nxori ne shesh , vrituni per mua se dua pushtetin. Grua mos beso se gjesti juaj eshte per tu mbajtur mend,njerez si puna juaj i bren ndergjegja e urrejtjes nga hici nese e njeh kush eshte. Mizore femer                                                                                                                                                                   

ste ka faj Dielli i Tiranes Z. BASHA.

smiley

Dmth Berisha eshte Skenderbeu II. Basha eshte Dielli i Tiranes. Po Topallit cfare i ngeli?

Topallit i kam ngelur une. smiley

prej zhelesh....................laskuric...................xheshu aty.............. smiley

Ti dashke t'i xhishesh Topallit me nje llaf. S'e ke keq jo, nga pamja, per moshen qe ka, goxha mire eshte. Ki kujdes mos te te fusi ne ndonje disco volante.

Koreanet e veriut e quajne Kim Ir senin dielli qe ndricon korene.

Znj.Hanelli, a ishit lajmëruar ju për këtë takim?

E mora vesh nga studentët çfarë do të ndodhte. Më thonë se kandidati për kryetar bashkie do të prezantonte programin e tij elektoral.

Kur u zhvillua takimi?

Takimi ishte planifikuar të zhvillohej në orën 11.00, por Basha u paraqit aty në orën 12 e 30.

Takimi ishte i organizuar nga rektorati i Universitetit Politeknik?

Lulzim Basha u prezantua se kishte ardhur në universitet me kërkesë të studentëve, por për ishte i organizuar nga rektorati dhe i kanë dhënë atë lloj dekori. Takimi u zhvillua në sallën më të mirë të leksioneve që ka universiteti ynë.

Po çfarë ndodhi konkretisht?

Siç ju thashë, takimi filloi me më shumë se një orë e gjysmë vonesë. Salla ishte e mbushur me të huaj, kryesisht nga mesi i sallës deri në fund. Asnjë prej tyre nuk ishte student në universitetin tonë. Një pjesë ishin edhe në moshë të madhe dhe kurrsesi nuk mund të ishin studentët dhe u përvijua aty aq e qartë diferenca. Asnjë prej studentëve nuk duartrokiste ndërsa pjesa nga fundi ulërinte. Është turp për atë fakultet ku unë kam jetë të tërë që unë punoj që dëgjoja ato britma.

Po pedagogët u detyruan të marrin pjesë?

Në fakt në sallë nuk kishte shumë pedagogë që morën pjesë përveç kryesisë së rektoratit por unë dua të them një detaj. Mua më pa edhe rektori, zv.rektori edhe dekani. Vjen dekani aty ku isha ulur unë në mes të dy bankave dhe më thotë: Flora, takimi është për studentët. I përgjigjem: Po ç'thua mo Andrea, ne jemi njësh me studentët, nuk ndahemi me ta, ndaj dhe do të qëndroj të dëgjoj se çfarë thuhet. E kuptova shumë mirë përse erdhi.. Por unë e dua shumë atë vatër, e dua aq shumë sa nuk mund të lejoj që të përdhoset në mes të ditës.

Por çfarë ndodhi saktësisht?

Kandidati për kryetar bashkie filloi të fliste për të ardhmen. Një njeri që nuk i njohim asgjë nga e shkuara, na flet për të ardhmen. Një hiç nga pikëpamja intelektuale. Që këtu mund t'i vije vizën. Filloi të fliste për të ardhmen dhe miklonte përfaqësuesit e fakultetit dhe ata njerëz që ishin të tij duke thënë se i ka patur partnerë dhe do t'i ketë në punët publike. Kjo tek shpura e tij krijoi ovacion ndërsa ata studentë që ishin, ulën kokën.

A është normale që auditorët e një fakulteti të përdoren për fushatë elektorale të një kandidati për kryetar bashkie?

Jo nuk është aspak normale. Edhe po të jetë e vërtetë që studentët të kërkojnë që të zhvillojnë një takim, autoritetet drejtuese të fakultetit kurrsesi nuk duhet të lejojnë të organizohet një i tillë. Edhe sikur ky kandidat të fliste për të ardhmen e arsimit në Shqipëri. E vërteta ishte se aty ai shpalosi vetëm programin e tij elektoral dhe kjo gjë nuk ka ndodhur kurrë deri më tani.

Kjo ndodh vetëm për të retushuar zotërinë në fjalë. E neveritshme për mua. Për t'i dhënë këtij një sfond rinie përdorin fakultetin. Ndaj vendosa t'ia them dy fjalë. Ato që askush nuk guxon t'ua thotë publikisht. Ata ishin të parapërgatitur dhe nuk lejonin të bënin pyetje pedagogët dhe unë thuajse e kam marrë fjalën dhunshëm.

A mund të më thoni çfarë dialogu keni patur mes jush?

Jo në fakt nuk ishte dialog por unë thashë gjithçka që kisha për të thënë. E pyeta çfarë bëre për 6 vjet ti me qeverinë tënde? Çfarë i ke dhënë këtij vendi? I vodhe paratë për të ndërtuar një rrugë? Shite atdheun tim? Apo vrave,- i thashë. Vrave katër baballarë. Je vrasës.

Cili ishte reagimi i kandidatit të PD, Basha?

Ngeli. U zverdh. Nuk foli asnjë fjalë.

Çfarë ndodhi më pas?

Erdhën dy persona të mëdhenj në moshë. Nuk ishin studentë. Më kapën për duarsh të më nxirrnin përjashta. I kam urdhëruar që të heqin duart se unë isha në atë vatër iluminimi ku kam dhënë zemrën time për 28 vjet. U thashë që jam në shtëpinë time. Më pas i jam drejtuar Bashës sërish me fjalët: Vrasës! Vrasës! Vrasës! Ke lënë katër familje me jetimë, o vrasës!-i thashë.

Njerëzit e Bashës u mjaftuan vetëm më kapjen e duarve apo...?

Jo, jo. Ata tentuan të më nxirrnin jashtë zvarrë dhe unë u mbajta fort pas karrigeve. Më pas më vijnë dy studentë, që unë nuk u njoh kush ishin, u thanë atyre të hiqnin duart nga mua. Filluan të lëvizin dhe studentët e tjerë. Kjo shkaktoi panikun e tyre, dhe më pas u tërhoqën. Më vonë filluan ulërimat e përkrahësve të tyre dhe ishte e kotë që të rrija aty. Unë braktisa sallën. Studentët e mi më duartrokitën dhe më pas filluan të iknin dhe ata.

Pas këtij incidentit keni patur shqetësime apo problem pas asaj që ka ndodhur?

Jo. Thjesht kam marrë shumë, shumë telefonata përshëndetëse nga shumë njerëz.

A prisni që drejtuesit e fakultetit të marrin masë ndaj jush?

Me ata di unë si të merrem.. Lejuan që një pedagoge që ka 28 vjet punë të ndershme në këtë universitet të merret zvarrë nga ca çapaçulë dhe rrugaçë që ishin futur aty. Por jam e sigurt që ambienti universitar është në mbështetjen time. Ata nuk kanë çfarë të më bëjnë. Jam e nderuar, e respektuar dhe çdo shkallë të punës sime e kam ndërtuar me shumë djersë. Nuk kanë çfarë të më bëjnë.

Znj.Flora, për mendimin tuaj si ka mundësi që shumë njerëz mendojnë si ju dhe nuk reagojnë si ju...

Unë nuk mund të gjykoj të tjerët. Por fakti që ju më parë më pyetët "a keni frikë për masat që mund të merren ndaj meje" është edhe përgjigja për mosreagimin e shumë qytetarëve. Por unë nuk mund t'i gjykoj për këtë. Shumica e njerëzve janë për bukën e gojës ndaj kurrsesi nuk mund t'ia lejoja vetes gjykimin tim ndaj reagimit apo mos reagimit të tyre. Jam e bindur se shumica e njerëzve nuk reagojnë nga frika e revanshit dhe nga mungesa e shtetit të së drejtës në Shqipëri.

Ky djali, Basha është një agresion psikologjik mbi njerëzit, i kalkuluar nga ai, sozi e të cilit është Basha. Një klon i atij njeriu që nuk i gjen dot një qelizë të mire. Është agresion psikologjik mbi publikun. Një qenie kaq e re dhe kaq gënjeshtare nga këmbët te koka. 7 pasaporta vetëm një bandit ndërkombëtar mund të këtë duke përdorur shtetin shqiptar.

Në rrokullimën e gënjeshtrave që zënë gënjeshtrën, ai nuk ka më zgjidhje. Nga pikëpamja intelektuale është siç thashë më lart, një mediokër që më fyen kohën time për ta dëgjuar.

Po në rast se ky kandidat nuk do të vinte në fakultetin tuaj a do të shkonit në takime të tjera për t'u përballur me të?

Jo. Unë mbrojta dinjitetin tim dhe të vendit të punës ku kam një jetë të tërë që kontribuoj. Po kështu fola dhe në emër të studentëve të mi që nuk flisnin, por që më kanë mbështetur dhe tërë kohën më kanë telefonuar sot për të më pyetur nëse kisha nevojë për ta.

kjo duhet te quhet zonja Kuraje.. smiley

A mund të më thoni çfarë dialogu keni patur mes jush?

Jo në fakt nuk ishte dialog por unë thashë gjithçka që kisha për të thënë. ..

 

...shume mire bere qe ja the dhe e nxore dufin,por jo ne ate menyre bastarde ,me te bertitura dhe ulerima sepse ; A thing is not necessarily true because a women  scream  for it.

Nuk kishte dhurate me te madhe se sa kjo qe mund ti bente PS Lul BAshes. E perqendruan fushaten te nje e rrjedhur, dhe kur 5 dite me pare kur duhej te jepnin nje mesazh per qytetaret, se cfare kane ndermend te bejne. Shume mire, shume mire nje duartrokitje per faunen 

 Po s`te vjen turp more qe vazhdon te bajgezosh kete hapsire virtuale? Po qenke i pacipe fare..si shpife per kete pedagogen duke thene se eshte e ndare nga burri? Po s `late krevat pa u futur dhe person pa pergojuar ...

 Këta duhet të kuptojnë dhe përfundimisht çfarë do të thotë KAMIKAZ, se mirë e vjedhin dhe e përdorin, po kuptimin nuk ja dinë dot.

Kamikazi, është ai person që duke sulmuar, VRET VETEN. Kush shpif, ndyrësisht, paturpësisht, egërsisht, është KAMIKAZ. 

Këta me gjithë këto gënjeshtra të paturpshme, janë kamikazë, se pas këtyre shpifjeve nuk del t'i besojë kush. 

Këtu jemi në internet, njerëzit flasin me pseudonime, por prapë, kjo që bëjnë, kamikazllëk është. 

 per mua nuk ka rendesi fare , ne internet apo ne realitet. dallimi eshte konvencional.ai qe eshte palaco ne realitet, palaco eshte dhe ketu. ky tipi  e kam vene re sa here nxefet atmosfera politike, vjen ktu dhe vetem peshtyn e vjell.ca rrace keqe...

 Je i sigurte qe vazhdoj te sjhpif spirtirus. Se sa e nderuar eshte kjo pedagigia une nuk e di, po hidh nje sy andej nga balkanweb, te shikosh studentet e saj se cfare flasin per te. Nga ana tjeter kjo zonja sot u intimidua keq, kur doli se na qenkerka shoqe e Brixhida Kokedhimes, drejtuese e gazetes Shekulli, nje nder me te egrat kunder Bashes, dhe mbrojtese e flakte e Rames. Vajza e saj tha qe nuk eshte aktiviste politike, apo jo po na dilka qe qenka nga ato te keqijat fare.  E dyta, hidhu nje vrap deri tek inxhineria ndertimi dhe pyet per shendetin e saj mendor, dhe problemet  qe ka me te shoqin. per mua eshte nje person lehtesisht i manipulueshem, qe ska force argumenti pervec ulerimes. 

Problemi nuk eshte tek Fauna ne fjale, se sa tek sulmi qe tentohet ti behet kandidatit. Nuk eshte e rastit, qe ka qe dje  dhe sot qe analistet e te majtes merren me fenomenin Flora, Skender Minxhozi, Prec Zogaj, e Mustafa Nano. Dhe ne 2007 Kandidati Olldashi beri fushate tek Inxhineria por Fauna nuk u histerzua, madje nuk do kishte askush informacijon ne rast se  e bija nuk e do e filmonte me celular gjate takimit. Problemi eshte se kesaj radhe i eshte shtrenguar keq Rames. Pas 14 viteve pushtet, (pushtetari me jetegjate ne vend),  sot ska c'premton me dhe i ka ngelur te beje premtime kryeministrore, si ajo pacavurja e djeshme. Nga ana tjeter, shkrepja e 21 janarit, me shume le balte mbi te vete, se sa tek ministri i brendshem. Kush i thirri, kush i organizoi, dhe kush i la ne mes te rruget ata te mjeret, dhe kush i dha gurin per te qelluar njerzve. prandaj dhe dje zoteria tek Ilva Tare, se permendi kurrkund 21 janarin. Ai e din boll mire, se eshte fajtori kryesor per te. Eshte fajtori kryesor per politiken anarkike te PS-se, per 1735 protesta bajate dhe boshe qe justifikonin humbjen e tij, per deshtimin ne menaxhimin e tiranes, deshtimin politik, dhe sjelljen e figurave pa asnje vlere politike dhe morale ne Partine Socialiste, pervec faktit se jane tipa te llojit "Yes Mean" Te sjell zorret ne gryeke, menyra e shprehjes se Tahirit dhe Shalesit, te cilet pasi bejne prova aktrimi  te teatri i Kico Londos, dalin ne ekranet e Tv-ve me xhestikualcionet e Rames.

Dhe ne te gjithe kete amulli te pashprese per te u gjet Fauna. Nje grua histerike, qe pavaresisht se si beson as vete ato qe thote, uleret me fjale qe skane pike kuptimi. Nje nivel nen mesataren, per te mbajtur titullin pedagog dhe per te qene,  e cila ben veprime qe sdo i bente as nje grua telendare. Dhe ti po me kerkon te kem respekt per te? Jo or zoteri. Intelektualizmi nuk shfaqet me histerizma, por me argumente dhe debate te qytetaruara. ne rast se ajo eshte nje monster e manipuluar nga qarqet e Kokedhimes, atehere i dashur nuk eshte faji im. Ndjej vetem meshire per shendetin e sdaj mendor, por eshte shume e neveritshme kur sheh nje tufe analisto militante qe merren me te. Ngjason me shume me ate te mbyturin qe kerkon te kapet pas fijes se barit. Epo kjo nuk eshte politike, i dashur spirtus, nuk eshte shprehje e mendimit te lire, por nje maskarade politike cila nuk i sherben askujt

pusho o epitomi e degradimit shoqeror mos shkruaj me nket blog

 "Problemi eshte se kesaj radhe i eshte shtrenguar keq Rames."

Kjo eshte histerike. Dhe ju ende nuk po e kuptoni kete pune. U vrane njerezit ne bulevard, e ma men ca u tha? "I qe shtrenguar keq Rames kesaj radhe dhe i dergoi mish per top. Ai e ka fajin." E kuptoj shume mire qe jini te arsyeshem, te qete ne muhabet, me edukate, e te gjitha gjonat. Por duhet me plas nga histeria, me palos e me u bo dysh permrena, qe kur robi vritet me cader ne dore te thuhet se fajet i ka ai qe i dergoi, e jo ai qe i qelloi. Dhe vazhdon e njejta histeri nga permrena, nderkohe qe jashte mbahet faqja bucko, "edukata" e me the te thashe. "Kesaj radhe i eshte shtrenguar keq Rames." Kjo eshte histerike, e njejta alibi perhere e perhere. Po ku qendron edukata ne keto shtremberime? E di, keni edhe ate tjetren, s'ka bo gjo drejtesia, domethene eshte i pafajshem, e t'i lejme keto gjyqe popullore. Harroni qe drejtesise iu tha hik e pirdhu. Harroni qe Basha e Berisha nuk u pergjigjen perpara drejtesise, por perpara nje komisioni qe e sfidoi krejt drejtesine shqiptare ne menyren me fashiste te mundshme, e prej andej e quajten veten te lare. Nuk kuptoni se kur nuk funksionon drejtesia, eshte histerike, e gjyqe te tilla popullore duhet te ndodhin se s'ben qe mos vdiset nga histeria. Por dy gjona ka kjo mungese te kuptuari. O jini te trashe, gdhe, bole fare, o jini maskarenj, kurva, gjeja me ndyre e imagjinueshme. Nuk ka histeri ne keto qe po them. Histeri eshte te vriten njerezit ne bulevard e te mos kuptohet pergjegjesia. Nuk pres te biem dakord, por te kuptohemi.

Drejtesise ju tha ik e pirdhuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Or Lulian, i pari nje here qe ka vene kete lloj standarti ka qene ky pella i gjate. Dhe ne vitin 1998 u vrane njerez para kryeministrise, por ti ose je teper i vogel per ta mbajtur mend regaimin e ketil legenit qe kerkon mandat te katert politik, ose ske qene ketu aso kohe, se flamuri te del ne USA. U vrane Skender Kalenja dhe adem shehu, por per ta as nuk u hap ndonje proces. MAdje ishte ky tipi qe sla llaf pa thene atehere, ky gjetja e famshme e atij Fatos Nanos, qe e befte Zoti Gazep, nga e gjeti andej nga halete e parisit dhe na e solli ketu. Ti sbesoj se e mban si vrapoi i pari ne TV te ulerinte me shume se Fauna asokohe.  Ne nddryshim me atehere sot e ke ne burg gardistin e para kjo. E dyta mosdhenien llogari serish e ka instaluar ky gjeja gjate, qe vetem zhvillim si ka sjelle ketij vendi. E mban mend ne vitin 2003 megafonin e famshem besoj. E mban mend kur ulerinte " o doktoooooooooooooooooooooooooor", kur ky njeriu qe sot e kemi kryeminister kerkonte transparence votash ne vitin 2001. Garfdisti aty eshte. Ed Rama ka dala me parrulla ne protesta "Mos prekni Ina Ramen", cka do te thote qe edhe zocken e prokurorise e paska ne thes. Aty e kane gardistin ta marrin dhe ta pyesin se kush e dha urdhrin, dhe le ta futen ne burg nga i pari deri tek i fundit. Am,a te pyesin dhe kush i thirri njerzit sa andej ketej dhe i coi mish per top, se.... sikur nuk shkon te gjykohet vetem nje ane. 

Sa per kete faunen e shfytyruar ketu, besoj se duhet te hiqet dore nga denoncimet e armikut te kllases, alla modelit te fornti popullor. Eshte histerizem e shkuar histerizmizit. Nje model kinez i histerizmit. Normale, qe i eshte shtrenguar keq derisa sajon keto pislleqe, qe me pas te na i ktheni ne heroina. Peh, sja vle as me shkrujte gjithe keto fjale per ate fare pedagjogje

Po si qenka njesoj 98 me 21 janarin??? Megjithmend e keni ju apo po qisni kunjin me ne?

po 98 ishte me tanke, me diagace, me turma shtazesh te armatosur deri ne dhembe madje edhe me 12.7c... ka ndenjur tanku me muaj te tera mbrapa 14 shtatorit(apo jo?) para selise se PD-se; dhe kur e kane dorezuar, ka patur tanku 4 ton municione, nga predhat, plumbat, bombat dhe lloj soj municioni. Dhe megjithekete, asnje plumb i vetem nuk u shti as nga policia, as nga garda e republikes. Eshte turp i turpeve ta krahasosh. turp i turpeve. mua me duket krejtesisht antishqiptare kjo gje... sa c'ishte antishqiptar 21 janari me shtazerine e Berishovicit mbi popullin e vet. Dhe e pamundura ketu eshte fakti qe une nuk e konceptoj dot, se si mund te mendohet keshtu si ti. Nuk e konceptoj dot. smiley shume i habitur.

 Ti prape nuk kupton. Vahzdon dhe ben zgjedhje. Prape per ty e ka fajin Rama. Edhe ka, nuk e mohoj. Te gjitha ato qe thua me lart. Por shif cfare tamam nuk kupton ti. Qe nese Rama i ka bere i pari, e Basha i dyti, kjo s'e ben me te mire Bashen. Pse me ben fushate, atehere? Nejse, harroje. Por ti thua qe ajo sajon. Ti nuk kupton faktin e thjeshte qe Basha nuk eshte vrases pse dha urdher, por pse nuk dha urdher. Me rregullore, gardistet jane brenda. Por pezullimin e rregullores eshte pergjegjesi e Bashes. E mosveprimi i tij, mospezullimi nga ana e tij e rregullores, e ben Bashen vrases. Une e di qe ti do qeshesh. Por qesh sa te duash, kjo eshte e verteta. Ne burg nuk duhet te ishin gardistet qe ben detyren, por Basha qe nuk e beri. Dhe detyra e Bashes ishte mbrojtja e qytetarit, madje, edhe nga policet e vet, gje qe Basha nuk e kreu. Policia eshte makine. Ka ingranazhe, marshe dhe hierarki te caktuara. Por frenat e timonin e luan njeriu, e ky njeri ne diskrecionin e te cilit ishte lene kjo makine, ishte Basha. Ne vend te frenave, Basha shkeli gazin, e kjo e ben vrases. Nuk eshte histeri kjo. Keto jane gjera me te cilat duhet te merrej prokuroria, por ja qe prokuroria qenka lavire bulevardi. Pse thote opozita qe ekzekutivi mos i bjere ne qafe gjyqesorit, ti e perkthen si Rama eshte ne xhep te Rames? Po te ishte prokuroria ne xhep te Rames, kujton ti se do kishte ate kandidat qe ka perballe Rama? Shpjego kete. Basha eshte cuni me i bukur dhe kundershtari me i forte qe Rama ka pas ndonjehere. Qe zogu ne dore. Rama ka ne xhep prokurorine por nuk e shfrytezon? Kjo logjike, ta them edhe njehere, o te ben te trashe, o te pacipe. Mos bjer dakord, por te pakten kupto.

Lul, mos ja fusim kot. Marredheniet e Ministrit me Garden e Republikes, jane te rregulluara me ligj, nuk pezullon dot ministri rregulloren sa here i do qejfi. Ne rast se ti e akuzon bashen se nuk dha urdher, atehere jam dakort me ty. Duhet denuar smiley

 Thank you!

 Dhe urdhero dhe cfare rregullon ligji: 

Neni 102 i Kushtetutes

4. Ministri brenda drejtimeve kryesore te politikes se pergjithshme shteterore, drejton nen pergjegjesine e tij veorimtarine qe ka ne kompetence. Ministri ne zbatim te kompetencave te tij, nxjerr urdhra dhe udhezime.

Urdherat per garden, policine, jane kompetence e ministrit te brendshem. Urdheri ne fuqi, rregullorja e bulevardit, apo e institucioneve shteterore, jane nen kompetencen e ketij ministri. Mungesa e nje urdheri per pezullim te rregullores ne zbatim me tubimet e paralajmeruara, eshte pergjegjesi ligjore dhe penale per te cilen Basha duhet te pergjigjet.

 Sa per kete faunen e shfytyruar ketu, besoj se duhet te hiqet dore nga denoncimet e armikut te kllases, alla modelit te fornti popullor. Eshte histerizem e shkuar histerizmizit. Nje model kinez i histerizmit. Normale, qe i eshte shtrenguar keq derisa sajon keto pislleqe, qe me pas te na i ktheni ne heroina. Peh, sja vle as me shkrujte gjithe keto fjale per ate fare pedagjogje.

Nardi nuk te gjykoj per militantizmin tend partiak, aspak. Nardi te gjykoj per keto qe thua per Floren. Mos be sikur jeton ne parajse o njeri. gezohu qe dikush u shpreh hapur dhe ja perplasi ne fytyre nje politikani ( i kujtdo krahu qofte). Ja une, mendoj qe Basha nuk eshte vrases por nuk ka guximin qytetar te bente ate qe duhej bere ne 21 Janar. dikush mendon ndryshe dhe ja perplas ne fytyre. c'te keqe ka ketu. ka vetem te mira. ta dine keta politikane qe do ja u perplasin ne fytyre e tera gjemat, ta dine mire.

c'te keqe ka ketu. ka vetem te mira. ta dine keta politikane qe do ja u perplasin ne fytyre e tera gjemat, ta dine mire.

C'lodhesh kot! Keta nuk e kuptojne qe fushata elektorale ne demokraci per kandidatet eshte si ajo intervista e punes! Kandidati kur flet perpara njerezve/elektoratit duhet ti shkojne djerset ne fund te kembeve si ne nje interviste pune!!! Ai qe po e puneson ate (bosi) eshte elektorati qe e paguan me taksat e veta! Elektorati ka cdo te drejte t'i beje cdo lloj pyetje dhe te shprehe cdo lloj pakenaqesie per ate qe pretendon te marre nje pune qe paguhet nga xhepi i taksapaguesve!!

Standartet e fushatave elektorale ne Shqiperi jane vendosur nga Berisha pas 90'tes. Per cudi keto standarte dhe menyra organizimi jane perhapur si zgjebje ne te gjitha partite!

Modeli eshte:

1. Meso permendesh 10 pika me demek programi elektoral

2. Merr me vete ne cdo miting eskorten prej mbi 100 vetesh qe te ndjekin me makina ne cdo miting me pagese deri 30 EUR/dita

3. Grumbullo njerez me force nga adminstrata/shkollat ose nga ata qe shpresojne per ndonje perfitim ne te ardhmen sepse mori pjese ne miting!

4. Recito ato 10 pikat e mesiperme ne miting

5. Keta 100 vetet e paguar cirren e bertasin te eksituar nga programi (aka eurot e paguara) dhe ardhmja e ndritur! smiley

6. TV vuuuu filmon keta te eksituarit me kapele qe te mos njihen qe jane po ata qe gerrthasin ne mitingun e ardhshem dhe ne cdo miting

7. Pyetjet qe ia prishin qejfin dhe e bejne kandidatin te skuqet nuk lejohen, per ndryshe te nxjerrin jashte!

Kjo zonja ka shkelur piken 7 te modelit salist te fushatave elektorale qe zbatohet nga te gjitha bandat e tjera politike!

The end!

Lira une sjam militant, i asnje partie. Nuk e mohoj qe ne keto zgjedhje jam tifoz i Bashes, dhe se mohoj qe do votoj per ate, por militant..... Nejse, se kam ketu problemin, problemin e kam se te tilla shfaqje mendoj se nuk i bejne mire asnje shoqerie. Jam shume dakort me ty, qe politikani duhet shkundur, por jo ti thuash tjetrit vrases, pa dhene me pare verdiktin drejtesia, dhe pa te rene ne qeder. Une ta them sinqerisht se di si do reagoja, ne rast se do isha ne poziten e bashes. Mund te me quash shpellar, pagdhendur etj etj, po asaj do i jepja nje mesim jo te vogel.  Pastaj, keto populizmat me sjellin zorret ne gryke. Ato ulerimeat e saj pervec se neveri sme ngjallen asnje ndjesi tjeter . Po kur dalin ca dhe me thone qe tha mendimin e njerzve. Hej pike e zeze. Une me mire e di qe mbytem ne shurren time, se sa ti jap ze mendimit tim  me ane te psikopateve te tille. Prandaj dhe jam shume cinik, ne shkrimet e mija, mgjths dhe luli e di qe ne asnje rresht as nuk e fyej, dhe as nuk e shaj. Por me acaron mendimi, qe akoma ne vitin 2011 marrim shembull dhe bejme heronj, akoma psikopatet si puna e Haxhi Qamilit, qe versioni femer eshte pikerisht pedagogia ne fjale. Ja paska thene ne sy ajo, e cfare beri, mos kujton se i uli pike Lul Bashes?????? Ja tha ne sy, cfare i tha ne sy, ate qe i ka thene Erjon veliaj, Sajmir Tahiri dhe Eduart Shalesi, cfare tha se na hapi barkun. 350 komente e ca ketu per nje cope te rrjedhur. E di si eshte puna, kjo robi mund te kete qene e mire dikur, dhe e dobishme per brezat, por me ate qe beri thjeshte hodhi poshte tere ate personalitet qe ndoshta mund ta kete krijuar me mund  dhe per nje pjese jo te vogel te njerzve u shnderrua ne nje tallagjare pa pike vlere. E pra nje gje te tille vetem nje e rrjedhur mund ta beje, dhe per hir te kujt???????

 Edhe nje gje te vogel per gjyqet publike, apo Staliniste, si i quan ti. Gjyqi eshte bere gjyq publik i nje lloji shume te cuditshem, po qe se mund me ta thith truri, dhe ky gjyq popullor kerkon te legjitimohet nepermjet votes se popullit. Gjyqi i sakte, ai tamam, duhet te ishte ne gjykate, ku Basha te ishte ne banken e te akuzuarit, e te vendoste drejtesia pastaj. Por ky opsion nuk u zgjodh. U zgjodh qe Bashes t'i behej gjyq popullor, duke e shpallur kandidat, duke kerkuar voten e popullit. Vetem kujdes retoriken dhe demagogjine, se kur kerkon gjyq popullor duke kerkuar voten e popullit, duhet te presesh gjyqin popullor. E nje shfaqje histerizmi ne kete seance gjyqi popullor, eshte pak. Une prisja te dilte ne fakt ndonje topemadh e t'ia numeronte, por ky popull paska qene me i mencur se c'e meriton Basha e gjithe kjo kaste e ndyre huliganesh, maskarenjsh e vrasesish.

O Lulian, se ma hoqe zarin mer burre. Te kishte dale ndonje i aferm i atyre te katerve qe u vrane, dhe qe i ka djeg ne shpirt po hajde de mer burre, kisha per te ul koken, dhe kisha per ti thene aferim i qofte se i ka djeg shpirti. Po me del kjo, qe paska 28 vjet pedagoge, se bashku me te shoqin, qe bejne nga 20 pune sa ne universitete private e sa ne kurse private, dhe me ben sikur ju hap barku per ata qe u vrane. Po jo he burre  se smund ta haj kete lloj teatri, sma kaperdin fyti e sma ban stomaku mer cun. Car me do dilka nai bolemodh, per car do dali bolemodhi mer ti. Po po te dali per ceshtjen e 21 janarit, lista ska fun he burre i dheut, dhe ne mos  eshte me e gjate nga kundershtari Bashes. E sa per ate qe me ciove nenin e kushtetutes, o Lulian, se spo e gjej i tash ligjin, po rregullorja e Gardes miratohet ne kuvendin e Shqiperise, dekretohet nga Presidenti e keshtu me radhe. Eshte ligj mer shoq, meqe je kaq i interesum kerkoje  tek www.qpz.gov.al. Si mer shok  ndryshoka rregulloren ministri. E di qe kur sulmohet nje objekt i rendesise te vecante, ministri ska asnje fuqi mbi garden apo se din. Ci keni keto gjojna kot tashi. Aman mos bjer dhe ti ne nivel te Faunes, se i ke pese pare mend

Po mos i zgjidhni te tera sot ore... se e late qeverine pa pune pastaj... smiley

E ke thone i llaf o Zot, kur i thone asaj shprehjes per tu majte men. me tere mend u trashem  nga trute tuj debatu ketu

I gjithe arsyetimi yt,me gjithe sofizmat qe ti ban e ka,origjinen tek nje gje e vetme,tek shkerdhateria e mendimit tan dhe te gjithve si ti : Mire ua bene qenave,plumin e kishin hallall. Egzekutorin po e shpallni hero  e per kto merita na e ofrni dhe si kryeqytetare te pare

Pjetro... ai vend, atij populli i eshte mbledhur mbi krye... ah bre Zot, si ta them une kete??

"...do t'i braktis ne deshirat e zemrave te tyre...";

dhe eshte nje nga gjerat me te renda qe mund t'i ndodhe nje kombi. Por nje gjendje kaq te rende sa tek ne, une nuk di si ta shpjegoj... eshte rende vella... dhe mendoje mire ate ne thonjeza... se te shpjegon shume mbi mendesite dhe menyren e te shprehurit te disave ketu.SadSadSad

Jane njecike(shume) me te thella keto gjera... po me mire te mos u hyjme, se kushedi ku dalim. smiley

 "E sa per ate qe me ciove nenin e kushtetutes, o Lulian, se spo e gjej i tash ligjin, po rregullorja e Gardes miratohet ne kuvendin e Shqiperise, dekretohet nga Presidenti e keshtu me radhe. Eshte ligj mer shoq, meqe je kaq i interesum kerkoje  tek www.qpz.gov.al. Si mer shok  ndryshoka rregulloren ministri. E di qe kur sulmohet nje objekt i rendesise te vecante, ministri ska asnje fuqi mbi garden apo se din."

Po mor po shume te drejte ke, vetem se e ke pergjys, dhe ai ligj miratuar nga kuvendi dhe dekretuar nga presidenti percakton kompetencat e ministrit te mrenshem Ministrit te policise, gardes dhe rendit publik, percakton qe ky eshte shefi i ktyne, e qe ne situata te caktuara, ka diskrecionin per te lene rregulloren ne fuqi, apo per te udhezuar pezullimin e saj. Urdhri eshte i llojit te prere, dhe i tipit "te zbatohet rregullorja" ose "te mos qellohet ne asnje menyre mbi popull." Kur nuk leshehot asnje urdher eshte i barazvlefshem me urdhrin "te zbatohet rregullorja," gje qe nenkupton edhe te qelluarit mbi popull. Kaq per kete, o e thith, o s'e thith. S'ka objekt te rendesise se vecante me me shume rendesi se jeta e robit.

Sa per ate tjetren. Ti e di shume mire qe ajo paska qene edhe kandidate ne Vlore. Por ku e di ti qe ajo nuk ka qene me popullin e thjeshte ne date 21 janar per te protestuar kunder nje qeverie qe i dolen te palarat ne video, e qe skermiti dhembet ne parlament? Ku e di ti qe ajo aty nuk ka pare tmerr me sy? Apo vetem sepse kush vdiq nuk ishte njeriu jone, pa dhe cna duhet te flasim? You fucking kidding me? Per kete mentalitet ore te them, qe ose jini te trashe, gdhe, gomere, idioter si s'ka pjelle ndonje here bark nene qe vetem drurin kuptoni, ose jeni te ndyre e te pacipe, spurdhje te felliqura pa asnje pike ndergjegje, skrupulli, morali e dinjiteti. Si e thu me ze te larte qe s'ka te drejte me fol ajo se nuk i kishte gje ata? Ju duhet te shifni veten fort ne pasqyre mo vlla, te kuptoni njerezillekun, juajin te parin qe jeni duke sakrifikuar per kush e di se cfare idealesh a keqkuptimesh a xhepi a nuk e di. Ueee cfare menxyre mer me rob shpie!

 

Lul, pash at' Zot Lul ... 

Aha robo, sqeka muhabet ky robo. E paske marre me shume zjarr. Ruj shnetin plako. Se paske idene, qe ministri sjep dot urdher as qelloni dhe as mos qelloni, se ne rrethana te caktume eshte zinxhiri i gardes ai qe vendos per dicka te tille. Ministri mer shok, ne kete rast po ta them dhe nje here le ta marre sa te doje komandatin e gardes ne tel, ketij te fundit as ja ndjen fare. Po ti nje komandat te forcave speciale kishte si puna Prencit, dhe as ja pordhi hic ministrit ne detyre kur i dha urdher me cu trupat ne kamez. I tha troc e bukur qe urdhrat mi jep drejtori policise, dhe me ligj keshtu. Une sjam aq naiv qe te besoj se ministri sjep urdhra, po ne raste te caktuara rregullorja i jep fuqi te plote komandantit te gardes apo drejtorit te policise, dhe ministri ka aq fuqi sa ckemi une dhe ti ne keto raste or shoq. pastaj ti e di qe pavaresisht se eshte ne varesi te ministrit, Komandanti Gardes, dhe drejtori i policise, emrohen dhe shkarkohen me vendim qeverie, apo se din or cun. E sa per ate pune dhe une isha me 21 janar te kullat, per punet e mija dhe e pashe fort mire se cfare u be. Vertet skisha dale me protestu, po ja qe isha. Ajo qe pashe ishte qe Rama ketej ropt u vritshin ai zgerdhijte dhomet e reja qe ka vone. Kaq pashe

 "ne raste te caktuara rregullorja i jep fuqi te plote komandantit te gardes apo drejtorit te policise, dhe ministri ka aq fuqi sa ckemi une dhe ti ne keto raste or shoq."

Double check this. Eshte e kunderta. Ne kohe normale ka fuqi te plote komandati apo drejtori, prandaj edhe ai i forcave speciale i tha hik e pirdhu per ne Kamez. Ne raste te caktuara dhe te vecanta, vendimmarrja nuk eshte me thjesht policore, pra komanden nuk e ka komandanti, por eshte vendimmarrje politike. Ne raste te vecanta, sidomos kur behet fjale per te qelluar apo jo mbi turme, mbi njerez, vendimi nuk eshte thjesht ne duar te policise, gardes, apo cfaredo uniforme a makine te disiplinuar, por ne dore te politikes. Te shtish, apo jo mbi turme, eshte vendimmarrje politike, qe duhet te kete konsekuenca penale, normalisht, perndryshe, nuk jemi as junte ushtarake, dhe as junte policore. O e thith, o s'e thith. E lejme kete muhabet.

Vazhdoni, vazhdoni te ndiqni televizionin.

Une mendoj se ka ardhur koha qe te merret ajo gjeja plastike me monitor dhe te hidhet nga dritarja.

sinqerisht, ktu 99.99% jane militante te paster dhe diskutojne me nji zell qe edhe 1at e partive do j'ua kishin zili.
Nji pale thote: Flora me? po ajo eshte e rrjedhme; osht nda prej burrit ne ket moshe dhe e ka kaplu depresioni.
Pala tjeter: Cani ee? po ky eshte dangalle me vlla, si ka guzim me e qujt veten gazetar?

dhe n'perfundim, zakonisht, i mbyllin komentet me fraza-tip:
- ej, po nuk eshte mire qe ju t'pales tjeter merreni me personin dhe harroni problemin...

i admire you guys...i really do for the guts you have to type what you type

Bredho... e di sa anetare ka peshku? diku ne nje teme, se c'luhatej, me duket, diku nja 300 anetare.

e di ti cdmth 99.99%? ja ta shpjegoj vellai jot. e zeme se peshku ka 1000 anetare.

99% e 1000 = 990 anetare. pra, 10 mbeten jashte cilesimit tend; i shpetojne per hir te matematikes.

99.9% e 1000 = 999 anetare. vetem 1 anetar i shpeton etiketes tende.

99.99% e 1000 = 999.9 anetare. pra, vetem 1/10 e nje anetari (x), i shpeton klasifikimit tend.

Duke marre rastin me te bujshem, qe ti te pakten ke miresine te tallesh me te tjeret (smiley) dhe zgjuaresine te mos e fusesh veten ne nje thes me ne te tjeret... i takon qe personi X, te jesh ti. Po ti dhe ate e ke futur ne te njejtin thes me te gjithe... (prit dhe njady rreshta, se do dal ne perfundim, durim te lutem smiley )

Tani, nese peshku ka 300 anetare, i takon qe vetem vetem 30% e 1%shit t'i shpetoje thesit. - pra, 299.97 e totalit 300, eshte militante e paster fare... pra, vetem 0.3% e jotja nuk eshte militante.

edhe njehere: nese ti peshon 100 kile, 0.3%*100=300gram. As truri i vogel tek ty nuk i shpeton militantizmit... 

Pra br3dho vellai... si mund te mos jem dakord me kete? Vetem te lutem, mos na bej te tereve ashtu. Nuk jemi te gjithe ashtu. smiley pliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiz smiley

 Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

mire me zoto, po edhe une e thashe pa i hyre shume statistikave te perpikta, i bindur se do kuptohej thelbi i komentit. Une (dhe nji pjese e trurit tim te vogel), mund te mos i shpetoje pasionit kur komentoj po une (dhe nji pjese e trurit tim te vogel) mundohem te dalloj budallallikun pa pas parasysh ngjyren e kuqe apo blu.

Tjeter zoto, ne themi naj batute po talljes i rrime larg mesa mundemi apo jo?

Br3dho, per qyfyr dhe une mer cun, nuk po te tallja.

truri i vogel eshte tjeter nga truri i madh. Truri i vogel ne anglisht  = cerebellum. nuk e pata per cilesim mase trunore... por thjesht permenda nje organ. qe te jemi te qarte per kete gje. peace bro. smiley

 Akoma ne pune sot Pedagogia?

 Ti hane mune. Boll o me kete mentalitet militantesk. Nderrohen pedogoget sipas nderrimit te politikes. 

Edhe pak akoma. Kemi nja dy-tre dosje denoncime (me video) studentash duke i marre leke per provime. smiley

p.s. pare pashe ne tv videon e xhiruar. Atij ish-burrit duhet dhene medalje heroizmi. Ku durohet ajo histerike?! Papapa, larg qofte te martohesh me nje te tille.

Po nuk jeni as ne orar pune mer, se hajde atje ju detyrojne ti futeni me luge, po edhe nga shpia? ncncnc

Car pune er chene. Kjo eshte kenqesi.

Pune eshte te dalesh me megafon ne lagje, te vendosesh posterat blu neper mure, te shkarravitesh muret "Rrofte PD", te fallsifikosh Karta Identiteti e Lista Zgjedhore, te qerasesh komisioneret socialiste, te zbukurosh makinat me flamuj shumengjyresh. Pune e lodhshme vallahi.

Pastaj ne darke, vijme ne shpi dhe te tallim bythen me militantet e PS ne ppu eshte RELAKS! Clodhje e madhe :-D

smiley ate me thuaj, me lug ne pune e me garuzhde ne shpi smiley

chene, mos te rafte per nuse nje si ajo pedagogia vallahi. smiley une jam tremb me thene te drejten, pupupu larg qofte.

ktu ska militant ps-je ka vetem pd-je, konkretisht me thuaj kush eshte militant i ps-je ktu?

ktu ska militant ps-je...

...we  accept you just the way you are...

fol shqip o kaposh.. hej pike e zeze, ke pare ti kaposh qe tflas anglisht?

Tallesh?

jo stallem mthuaj kush eshte edhe kam per te t'thene nese jam dakord ose jo.

E po ku di une se c'eshte njefare Penari, qe e ka themeluar blogun dhe eshte admin i tij e qe deklaron haptaz qe peshku gjithmone anon majtas (jo vetem ajo ideologjikja he? ajo e ashtequajtura e majte ne arenen politike te albananistanit gjithashtu)...keshtu si fillim kjo he?

thua se ktu ka militante ps-je edhe the best you can come up with eshte penari?

Njeri nga njerzit qe kontrollon politiken redaksionale te gjithe blogut nuk eshte shembull i mire? A shikon se cfare publikohet ketu? A i shikon burimet e pjeses derrmuese te artikujve?

Une e fillova me Penarin meqe eshte me i rendesishmi, por pjesa derrmuese e antareve te blogut jane militante PS-je ne nje menyre ose tjeter, haptazi apo fshehurazi.

Je shume gabim! Ke sa te duash edhe simpatizante te PD-se... madje edhe nga ata qe do shkonin per pelegrinazh (Hajj) ne Tirane po t'i therriste Saliu. Dhe qe te gjithe shkruajne sa u do qejfi. Nese adminet jane te majte dhe lejojne lloj soj plehrash qe botohen ketu nga mitingashe te djathte dhe qe ofendojne gjithe kombin... nuk besoj se po perdoret ai kut politizimi apo censure ketu. nuk e besoj. shpresoj qe jo.

po sigurisht se s'eshte mo vlla... ca je duke fol? po mduket se ti e paske perkufizimin e militantizmit sic kane njerezia deodorantin, briskun e rruajtjes, edhe furcen e dhembeve.. dmth ekskluzivisht personal. po gjuha eshte e perbashket mo i pakapshem.. nuk mund te kesh perkufizimin tend personal per termat sepse pastaj ke per te thene nje gje e ata qe do te degjojne do kuptojne nje gje tjeter.

 

iracionalizem, mungese akute e logjikes, mungese objektivizmi, nje aftesi inekziostente proporcioni, qe manifestohet se gatishmeri per te ekzagjeruar dhe per te fryre jashte proporcioneve nje ngjarje ose detal i cili nuk e meriton kete rendesi (meskinizem), per shembull shih menyren se si u trajtuar kjo pedagogja.. sulmi iu drejtuar formes se si u percoll mesazhi dhe jo permabjtjes ose substances. Ne te njejten kohe, mungesa e proporcionit funksionon duke reduktuar, minimizuar, relativizuar nje ngjarje te jashtezakonshme si nje ngjarje pothuajse normale, sic eshte psh vrasja e kater personave jashte kryeministriose ("keshtu ndodh kur sulmon institucionet e shtetit", demek, "po... eshte mese normale.. ku je ktu ti??".. dmth arrin ne absurditet. ne thelb nje militant mbetet nje qenie absurde.

 

kto jane disa prej elementeve qe do te permbante perkufizimi i militantizmit.

iracionalizem, mungese akute e logjikes, mungese objektivizmi, nje aftesi inekziostente proporcioni, qe manifestohet se gatishmeri per te ekzagjeruar dhe per te fryre jashte proporcioneve nje ngjarje ose detal i cili nuk e meriton kete rendesi (meskinizem), per shembull shih menyren se si u trajtuar kjo pedagogja.. sulmi iu drejtuar formes se si u percoll mesazhi dhe jo permabjtjes ose substances. Ne te njejten kohe, mungesa e proporcionit funksionon duke reduktuar, minimizuar, relativizuar nje ngjarje te jashtezakonshme si nje ngjarje pothuajse normale, sic eshte psh vrasja e kater personave jashte kryeministriose ("keshtu ndodh kur sulmon institucionet e shtetit", demek, "po... eshte mese normale.. ku je ktu ti??".. dmth arrin ne absurditet. ne thelb nje militant mbetet nje qenie absurde.

 

kto jane disa prej elementeve qe do te permbante perkufizimi i militantizmit.

 

Shume dakort, dhe sic ke leftyn, matin e lumin nga nje ane, nga ana tjeter ke dyzina postuesish te cileve ky perkufizim i pershtatet me se miri. 

Qekur qenka animi militantizem? 

po ti e di edhe vete se po tregohesh me i ulet se nje buburrec ne grope me keto qe shkruan.. e di dmth dhe e ben gjithsesi, apo nuk je i vetediishem fare?

Po ti plak e sheh nai here veten kur shkruan? Une stu ktheva, se sdu me ra ne ate nivel, po avash mer burre. Rriji temes, mos u merr me sharje dhe epitete. Dhe une u mora, po me duket se po merrem me personazhin e faunes, jo me ndonje person te vecante. te shash ne forum nuk eshte trimeni plako

 nje e cmendur qe punon si pedagoge.vaj halli studentet

 Nje vrases ishte minister e do te behet kryebashkiak. Vaj halli njerezit.

Ju s'jeni ne terezi mo vlla.

 e ke fjalen per edin qe e akuzon ai maqedonasi.

 Ore edhe per Edin. Nuk e shef sa jom tu e vra menjen per cikerrimat e fushates, tende apo te tjetrit. Ajo qe eshte turp e shkuar turpit, eshte qe juve keni humb dinjitetin. Tjetra eshte 28 vjet pedagoge, flet nje here me pasion, sepse ashtu e ndjen, ngriheni e kepusni lloj lloj shpifjesh e shpifesirash, i thoni robit i cmendur vetem sepse refuzon me te drejten e vet te jete pjese e kesaj cmendurie. Ndalni mor, ndalni se s'mund te dalloje robi ku mbaron bytha e idhullit tuaj, Rame, Bashe a Berishe qofte, e ku fillon gjuha juaj. Boll ore u lepite si kurvat, si baxhellat, pa pike shtylle, pa pike dinjiteti. E kupton apo jo se cfare marrezirash, cfare c'njerezilleku nxirrni nga gojet? Njerin e beni lavire bulevardi, tjetrin pucist, tjetrin te cmendur, tjetres se e ka ndare burri, tjetrit i thoni se rreh nenen. Po paskeni qene llum e kaluar llumit. Robi i ve fre vetes. Nuk shpif e mashtron ne kete fare feje. Lere mo vlla mesuesen, mesoni te mbani kritike. 28 vjet mesuese tjetra, ti e gjete ta quash te cmendur se te paska prish fushaten. Nje cik repsekt per njeriun mo vlla se nuk po tregoni gje tjeter pervec shemtise morale ku keni rene.

She is a pretty good heckler !

hunter, po pse na shfaqni kete ane te shemtuar te njeriut, kur ne njeriun duam ta duam? ky eshte nje lloj krimi krejt me vete.

Humor o tropizma, se na mbyti serioziteti. As kisha nder mend te komentoja te kjo teme. Por pashe Brad (pershendetje) te Komentet e Fundit dhe Brad mua me frymezon.

P.S. dhe qe ajo pedagogia me duket histerike, kete s'e lot as topi.

hunter, mire njerezit qe po i zhvlereson, por humorin perse? dhe te lutem mos thuaj 'lot' se me kujton nje njeri te dashur qe s'dua te me kujtohet ne keto rrethana te shemtuara.

me fal se ju prisha dhe pershendetjen me bradin.

me fal se ju prisha dhe pershendetjen me bradin.

Pa problem, eshte blog i hapur ky. Ashtu si salla ku Lul Basha po fliste para se ta nderprenin.

"ajo pedagogia me duket histerike, kete s'e lot as topi." 

Mos fol me fjale qe nuk i kupton. Vetem mos me qene njeri fare te mos reagosh perpara asaj. Si manjetofon i prish vazhdonte e fliste Basha. A thua se kishte perballe dele, apo lope apo ndonje send prej druri, e jo nje njeri qe i thoshte vrases. Nga cfare lloj neuroze apo psikoze duhet te vuaj njeriu qe as tonin e zerit nuk e ndryshon kur i therrasin vrases, por vazhdon me skriptin si te ishte kompiuter? Hajde, hudhu, se qeke edhe diagnostikues neurozash.

Me aq sa pashe, Lul Basha u soll ne menyre te edukuar, pa share e pa fyer askend. Ndoshta ty te eshte dukur magnetofon i prishur, kurse mua me duket qytetar. Pedagogia mund te jete profesioniste e shkelqyer ne fushen, por aty u soll si histerike, me thirrje, britma si e cmendur. Keto marrezira s'i duroj.

Nejse, kjo eshte demokracia, secili ka te drejten e vet te fjales (qofte edhe me bertitje), por edhe une kam te drejten ta quaj me emrin e vet.

 Po magnetofon i prishur eshte mer Basha..nuk mban as presjet kur flet. Jo cdo reagim i forte emocional eshte histeri mo daku; profesoresha nje te vertete tha ne fund te fundit. Basha thote nje thes me Budalleqe e premtime pa sens dhe nuk i vini asnje epitet, ndersa profesoresha tha disa te verteta nga nje pozicion jo diplomatik dhe me vrap shkoni e i vini diagnozen; Ke qene gjashte vjet ne krye te puneve, te gjitha dikastereve te rendesishme, i tha. Mire vazhdoni pijini lengun tonit te zerit

Nejse, albano mu m'pelqeu Luli kur po thoshte qe nuk problem te pazgjithshem, mjaft ti kujtohet vemendja e duhur etj. Por nuk e la ajo komunistja ta conte deri n'fund persiatjen qe ju zont n'gryk ju zont smiley

Nejse, kjo eshte demokracia, secili ka te drejten e vet te fjales (qofte edhe me bertitje), por edhe une kam te drejten ta quaj me emrin e vet.

PO ca lesh demokracije o hunter. Me ke do besh demokraci? Me keta kriminele qe te vrasin ne mes te dites dhe te thone mire ta bera? Ne nuk jemi ne demkraci, por ne prag lufte. Lufte per te permbysur pushtuesin. E pushtuesi nuk mundet me edukate. Por ne mungese te armeve te zjarit, mundet me britma. Sigurisht qe ti nuk i duron dot keto marezira, se te prishet rehati. Por po te mendosh vetem per nje cast se ata qe u vrane, dhe ata/ato te tjere qe edhe mund te ishin vrare nga plumba bresheri te gardes se saliut, te ishin njerzit e tu te afert, qofte edhe komshiu perball me te cilin ke nderuar muhabet dhe fjale miresjellje, prape keshtu do te flisje? E pra keto qe po te them kane ndodhur vetem 3 muaj 12 dite me perpara dhe personi qe duhet te garantonte mbarevajtjen dhe sigurine e tubimit eshte ky, krimineli lul. Vraaaaaaaaaaaaaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeesssssssssssssssssssssssssss.

 Edukaten e kujtojne keshtu keta Sheme.

 

Fushate zgjedhore ne Elbasan.....

 Ku jane ketu tek komunalja? ..nuk meret vesh ajo parrulla, ndoshta dizenjatori ka dal ne pension!

Kam nje pyetje per keta njerzit qe jane te sigurte pa asnje lloj dyshimi qe Basha eshte vrases.

Pervec faktit qe ishte minister i brendshem ne ate kohe, a egziston ndonje prove konkrete qe e ben Bashen personalisht vrases?

 Pse ben pyetje te cilave do ua refuzoje pergjigjen?

Me sa duket s'paska ndonje pergjigje per pyetjen e mesiperme.

 E ke pergjigjen me poshte. Lexo ate qe i kam shkrujt Nardit.

Sa per te te sqaruar, ty nuk te marre me seriozisht.

Nuk po thua ndonje gje te re. Dhe eshte shume komode kjo qe ben ti. Por une te thashe, pse ben pyetje te cilave nuk do ua pranoje pergjigjen? Gjithsesi, mua mos me merr seriozisht. Lexo c'eshte shkruar pavaresisht kush e ka shkruar, dhe ate vlereso, argumentin, merret, apo s'merret seriozisht, dhe jo argumentuesin. I fillon ad hominemet abuzive vet gjithmone, e nuk e mban dot pastaj kur ta kthejne ne te njejten monedhe. Por ky s'eshte problemi im, por joti.

Ja dhe nje arsye tjeter pse s'te marre seriozisht, se edhe shpif.  Asnjehere s'te jam drejtuar me ad hominem.  Perkundrazi je ti ai qe s'ke kontroll mbi at qe thua, e kur s'te pelqen dicka leshohesh me lloj lloj sharjesh ad hominem.  Shembulli i fundit, para dy -tre ditesh tek tema e Bin Ladenit.

 

 Dhe e mban mend c'te thashe. Nese Bin Laden perfaqeson islamin dhe myslimanet, ti je duke bere nje ad hominem rrethanor, pasi je duke thene se une, si mysliman, qenkam i perfaqesuar nga nje terrorist. Mirepo ad hominemi rrethanor, eshte edhe abuziv ne kete rast, sepse me heq mua te drejten e fjales dhe me shoqerim idesh me ben terrorist. Ty te vjen keq pastaj kur une te them se nuk i thith ca gjera, e megjithate pellet. Keshtu qe po ta perseris. Nuk te kam rene ne qafe, kur nuk me ke rene ne qafe. E ti nuk mund te refuzosh te kuptosh se mua me ofendon kur thua se BL me perfaqesoka. I ofenduar, edhe ta kthej rende. Por per te shpifur, une nuk shpif.

Po ore po, ad hominem rrethanor.  Thuaj qe ke qejf te shash pa teklif dhe aq, pa leji keto dengla per ad hominem rrethanor.  Islami si gjithe fete e tjera abrahimeke eshte jotolerant dhe ka perdorur dhe perdor dhunen per t'u perhapur e per t'u imponuar.  Bin Ladeni nuk ben ndonje perjashtim.  Po te shkojme si mbas justifikimit tend, ketu une duhet te shaj cdo kend qe perbuz nacionalistet dhe nacionalizmin me lloj lloj epiteti meqe edhe une qenkam nacionalist.  Edhe kur shaja komunizmin une si ideologji, ti te njejten gje beje.  Paskam bere ad hominem rrethanor edhe athere se ti je edhe komunist he? Justifikime pabukse, per dike qe flet pa edukate e pa etike qe perdor internetin per shfryrje. 

 Dakord, ca te them me shume. Une te them ndjehem i ofenduar, ti ve ne dyshim edukaten dhe etiken time. I biem rreth e rrotull shpesh ne keshtu. Por po ta perseris, mos me ngacmo, mos te te ngacmoj. Eshte shume e thjeshte. Nuk kam qejf une te shfryhem as me ty as me njeri. S'kam nevoje. Por matu, mate gojen se te qelbet ere e nuk po me beson. A ke degjuar per principin qe nuk mund t'ia shash fene tjetrit? Thua, "Islami si gjithe fete e tjera abrahimeke eshte jotolerant dhe ka perdorur dhe perdor dhunen per t'u perhapur e per t'u imponuar." Ky eshte ofendim, sepse ka perdorur edhe paqen dhe dashurine dhe kulturen dhe dijen. Nese je injorant ndaj ketij fakti, hesht dhe meso. Mos e qelb, mos ofendo, mos kembengul. Sa per nacionalizmin, nuk je vetem ti i tille. Jam edhe une. E duke qene se jam, nuk shaj, por kritikoj. Keto gjera nuk jane veshtire per t'i kuptuar. Mjafton te perpiqesh. Por eshte komode, shume komode qe krejt fajin ta kem une, qe kot se ndjehem i ofenduar, une jam thjesht nje i paedukate, ti je krejt ne rregull. Well, FUCK YOU! Toc kuklle.

Po Lulian po, ti je komunist, mysliman, nacionalist dhe po te shau ndonjeri fene a ideologjine qe mbeshtet ti ke te drejte ta shash tjetrin personalisht.  U dashka te ruhem une prej Lulianit, kur filloj e shaj ndonje ideologji apo fe, se Luliani ne ate moment mund ta mbeshtesi kete fe a ideologji e do me mbysi me te sharat  te tipit: mbylle halene! mbylle gojen e qelbur! fuck you! tock kuklle! loqe! gomar! etj. 

Ta ka thene dhe here tjeter, edhe po ta them per here te fundit:  Rrofte interneti per trima tastiere si puna jote!  Sa me shume shajne trimat e tastieres, aq me shume demonstrojne qe ne jete reale s'do kishin bythe te thoshin as nje te qindin e ketyre qe thone!

"kur filloj e shaj ndonje ideologji apo fe," 

Ca do te shash ti mo vlla qe me thua mua rrofte interneti per trima si puna ime? Ca eshte kjo e shame? Me rob e liber shpie? Fisi? Ideali? Vatani? Po ti je kar mo vlla, e me thua mua rrofte interneti. Shaj mo vlla, qiji robte. Nuk e di pse paskam ushqy shpresa. Ti qeke i marum. Jepi, jepi, se s'te bi me ne qafe. Te kerkoj falje, shume sinqerisht, shume thellesisht, nuk e kisha kuptuar, gabimi im, qe ti je i pakapshem. Nuk e di pse, ti e ke edhe te shkrujtme. Nejse. Harroje ate muhabet. Vazhdo e sha cfare te duash e ke te duash, nga Luliani mos ki me asnje frike.

Ja prap! Kap nje fjale dhe e tjerr si c'te do bytha ti.  hahahaha

Shan pa teklif lart e poshte e pastaj thuaj qe une jam i mbaruar se shpreh mendimin tim mbi Islamin, apo komunizmin dhe ti ofendohesh kur une shpreh kete mendim.

Hajde hajde mos projekto problemet e tua mbi te tjeret!

Ti e boke cicin pi m'kom m'duket er taj...

take 5 minutes... recess, everyone...

think about Ace Ventura... his next adventure... think about Austin Powers... shaggaliscious baby. smiley

calm bre down everyone se po lihet nam, very big nam bile. smiley

 Po nejse, se s'eshte fare ketu ceshtja. Ti bere nje pyetje pergjigjen e se ciles nuk ke kellqe ta pranosh. 

Po ore po, ti me njeh mua aq mire dhe e di se ca do beje saqe nuk e jep fare pergjigjen e pyetjes time se nuk paskam kellqe t'a pranoj.  Hajde hajde!!! Kush te ka mesuar te debatosh o njeri? Ca eshte ky? Presion psikologjik, qe une u dashka ta pranoj pergjigjen e tjetrit pa ma dhene ai, e pa e ditur ate?  Ja pse nuk mund te merresh seriozisht ti.  Kerkon te imponohesh me brutalitet e te shara, gje qe s'ma ha mendja do ta beje ne realitet.  Rrofte interneti thuaj!

 Po he pra. Urdhro pergjigja, ca merresh me retorike. E di ti qe e di une qe di ti qe e di une qe e di ti? What? Bone i pytje, ja pergjigja. Pyetja ime tashti, ke kellqe ta pranosh, apo ka ndonje gabim?

 dmth me lart. Kjo pjesa ketu:

Basha nuk eshte vrases pse dha urdher, por pse nuk dha urdher. Me rregullore, gardistet jane brenda. Por pezullimin e rregullores eshte pergjegjesi e Bashes. E mosveprimi i tij, mospezullimi nga ana e tij e rregullores, e ben Bashen vrases. Une e di qe ti do qeshesh. Por qesh sa te duash, kjo eshte e verteta. Ne burg nuk duhet te ishin gardistet qe ben detyren, por Basha qe nuk e beri. Dhe detyra e Bashes ishte mbrojtja e qytetarit, madje, edhe nga policet e vet, gje qe Basha nuk e kreu. Policia eshte makine. Ka ingranazhe, marshe dhe hierarki te caktuara. Por frenat e timonin e luan njeriu, e ky njeri ne diskrecionin e te cilit ishte lene kjo makine, ishte Basha. Ne vend te frenave, Basha shkeli gazin, e kjo e ben vrases.

Shoku ne ngjarjen e dy prillit,u denu me 17 vjet burg drejtori i pergjithshem i policise,dhe pse ky ishte ne Tirane, por pse ishte pergjegjsi atyne punve

Basha ishte ke frengjia nga dolen plumbat.Gardisti u pa nga gjith bota se qelloi ne mish.Plumbi u egzaminu dhe doli qe kishte dale nga arma e tij.Ja na jep ti nje arsyetim,a ka ky Basha naj pergjegjsi,pse gardisti i tij qellon mbi njerzit..

E ke gabim, Basha e shkrepi MP3-shin!  S'kane fund abuzimet dhe ekzagjerimet qe beni me ngjarjet dhe termat.  Ceshtja eshte ende nen hetim.  Gardisti qe u xhirua duke qelluar eshte ende ne paraburgim.  S'ka filluar ende gjyqi.  Basha, s'ka dyshim qe mban pergjithesi per te gjithe ate qe ndodhi me 21 janar, ama ta quash vrases eshte e pakta oportunizem politik.

Po ore! Si urdheron!

Do lexoje mbi tragjedine e Ohrit se keshtu thote alidemsi, edhe pse une s'bej ndonje paralelizem me ndonje gje ne postimin e mesiperm.

Nuk mu rite pa ta thone se je shume, po shume ama i neveritshem.

Sheme, ti ishe mire. Cna thu nai gjo tjeter?

Vallaj eshte nder te jem i neveritshem per tipa si puna jote.

 Pata thone qe nuk do te merresha me ty, se vertete jo se je i pakapshem, por se je i pamorm vesh, ose bo, ose je. 

Ai burri i botes, qe ti e qu felliqodoni, dha doreheqjen, vetem se u myt anija ne oher, qe as nuk kishte lidhje fare, po fare me te, dhe si qytetar i pergjegjshem, meqe ndodhi nje ngjarje ne sektorin e tij ai dha menjehere doreheqjen. Kurse ti, meqe je edhe amerikon, dhe po edukohesh me demokracine e aqeshme, po na thu, jo dokumenta, jo letra, jo linqe, jo fakte, (sikur ne i kena ne xhep, apo punojme ne prokurori) e ku di une se çar po thu tjeter. Shoku, ka pergjegjesi ligjore,  qe te shpie ne burg, pergjegjesi politike, qe te heqin nga posti politik, apo nuk te zgjedhin me votepor edhe pergjegjesi morale, kur ti si qytetar i pergjegjshem, e sheh se disa gjera nuk shkojne mire ne sektorin qe ti drejton, jep doreheqjen dhe ja le vendin nje tjetri, qe mund ta beje me mire, se ti deshtove ne ate qe e more persiper per ta bere me mire se paraardhesi ut. Ja kjo eshte e gjitha...... Tani ti gjeje vete se ku e fut ti Lulin, kur atij, me ose padashje, ju vrane 4 qytetare, te fajshem, apo te pafajshem, ne nje proteste, e dhunshme, apo jo, ne mes te qytetit, nga armet e shtetit, ne kundershtim me ligjin. Jo te merremi ketu me perralla, jo kush e dha urdherin, jo kush e ka detyren,  e ku di une......

Me fal se nderhyra, po po e bej per here te fundit, pasi me ty, pakapo, eshte e harxhim i kote fryme dhe energjie te merresh......

E gjitha kjo me siper eshte harxhim me vertet.

 

Nuk po flisnim se duhet te jepte doreheqjen apo jo, po a eshte e drejte ta quash vrases.

Me vjen keq qe shpenzove kaq kohe te shkruash kete me siper.

 me falni po nuk jam luliste e as pdist po i them ksaj musese turp te keshj ti.. nese uk ke pat noj pytje me argument dhe ke pat akuza gatitu bravo per msimin qe i beke studenteve te tu   kur merren per heroizma te tilla gjera ne epoken e fjales se lire  what the hell them un   bravo masa jeni bageti nese mashtroheni me keto instrumentalizma pik viz I don t care! Ma keni spif te dy kampet !

ca pyetje konkretisht do beje ti Alidea ne vend te saj? ca pyetje do ndieje si me relevanten ti si person per ti bere Lulzim Bashes?

 qenka bo gjykatsja kjo profja   U jam me faunen per vete ma shpifin florat psrat e pdrat 

primitive e gjitha kjo !

Pse ta shpifka kjo zysha.

Nuk te shpifet, kur ti ben nje shkelje te ligjit "banal", makinen e parkuar ne vend qe nuk lejohet, ecen me shpejt se lejon kodi rrugor , dhe me te drejte merr gjobe.

Po keto politikane pse duhet te jene te mbrojtur nga politika.

Kur nje minister nuk eshte i zoti te beje detyren e tj, duhet ta zgjedhim kryebashkiak !!

Kur nje kryebashkiak ndersen turmen te sulmojne kryeministrin ( nje bashkiak e nje kryetar partie) nuk njeh institucionet , duhet ta zgjedhim kryetar bashkie !!!

Nuk arrin te dallosh se politikanet jane te paprekshem ?

Nuk arrin te dallosh se shkelsit e ligjeve , bejne ligjin, se vagabondi Fatos Nano jep leksione demokracie, se krimineli Ramiz Alia jep leksione demokracie, se krimi vazhdon te mbaje pushtetin, se prokuroret jane bashkepunetor me kriminelet, se Spartaku therret per lufte dhe askush nuk bzan, se gazetaret  ofendonjne me kuç e me maç , dhe askush nuk bzan.

Nuk te ben pershtypje se adhuruesit e kriminelit hoxha ( adhurues deri ne amshim) , sot gerthasin me te madhe "kriminel" !

Thirrja e Flores, eshte thirrja per zgjim, boll kriminel, boll heshtje, eshte koha te veprojme, kriminelet nuk duhet te kene vend te lire ne shoqeri, kriminelet jane llumi i shoqeris.

Coje nje here deri ne fund qe te flasesh edhe ti njehere si zotni.  Ne kete teme po me pelqen njecik te them te verteten sepse po tregon se pavaresisht bindjeve politike ke qytetari, dhe kjo gje me pelqen. Respekt.

  Dhe nje  Florian tjeter qe flet si  Flora, me shume te drejte !  Edhe nga nje ze  nis e krijohet FRYMA e munguar.Me pas kolaudimi......

Kur rrugacet e Vetevendosjes ne Kosove u munduan te bejne rremuje kur po fliste Thaci ne nje universitet, ky i fundit, megjithese nuk eshte se kam ndonje respekt per te, ju tha "qe populli ju dha voten por jo edukaten. Edukata merret ne familje". Edhe keto e keta qe sillen ne menyre histerike, nuk kane faj se te tille edukate e karakter kane.

rrugacet e Vetevendosjes

STFU PLEASE!

 Shkrimi: Mesatarja: 4 (41 votes)

Është vlerësuar me 4 nga 5 yje të mundshme. Nëse llogaritet që shumica relativisht absolute e ka vlerësuar ose me 5* ose me 1*, dalin që afërsisht 31 (30,75), e kanë vlerësuar me 5 yje, vetëm 10 i kanë vënë 1*. 

Pavarësisht se bëjnë potere të madhe, fatmirësisht, PLEHRAT janë vetëm 10 copa mishi. 

Duken radikalet. Saken se ka ndonje rruge te mesme, po o nje ekstrem, o tjetri smiley 

 It is convenient. smiley

llogaritet më thjeshtë me dy ndryshore, 5 dhe 1.

Morali ama është ky: Plehrat janë vetëm 10 copa mishi. Është mirë kur bëhen zgjedhje.

 

 

hej po une skam votuar se svotoj nanje here.. kam nje tas tmadh me vota te paperdorura.. do i shes ne ebay nqs i do njeri early listing mkontaktoni ne pivat.. skam vene as reserve price kshtu qe dont miss this its a bargain.. smiley

Ok moderator, meqe e fshive postimin po e themi shkurt: Zonja pedagoge ka qene e angazhuar politikisht me partine e gruas se Koco Kokedhimes, ndryshe nga c'pretendon zonja dhe te tjere se s'ka pasur angazhim politik.

Zonja pedagoge ka qene e angazhuar politikisht me partine e gruas se Koco Kokedhimes,

 

...mund ta sqarosh pak me shkoqur ate punen e angazhimit politik plis...

Ka kandiduar per deputete ne Vlore (ka marre 12 vota) ne zgjedhjet e vitit 2005 per partine e Gjelber te krijuar nga gruaja e Kokedhimes. Ne fakt kjo parti ka qene nje nga marifetet e Kocos dhe Rames per te care voten e te majtes ne menyre qe PS te humbte zgjedhjet dhe ne krye te saj te vinte Rama.

Dmth, mori 12 vota dhe e majta u perca ? smiley Prandaj dhe rama erdhi ne krye te PS? Gjeni ndonje gje me te hajrit se jeni bere qesharake. Edhe sikur te jete keshtu, nuk eshte faji i Zonjes ne fjale qe Basha vrau 4 vete. 

Nuk ka rendesi numri i votave qe mori sherbetorja e gruas se Kocos, por fryma qe percillej ne 2005 kunder PS. Po kjo pike e zeze keshtu me ju? Je prokurore ti, gjykatese, hetuese? U shpall Basha fajtor? Mbi cfare provash? Kur u dha vendimi i gjykates qe i thua nje qytetari te lire vrases? S'ke faj ti se te ka gatuar xhaxhi Enver keshtu. Drejtesine e ben Partia! Keni edhe me shume te drejte kur prokuroria e Republikes nuk ve nen akuze ata qe ben thirrje hapur per dhune ndaj nje qeverie legjitime.

Mos u nxeh kot. Merr fryme thelle dhe lexo cfare ke thene me lart. Ka rrezik as vete nuk arrin ta kuptosh ku do te dalesh. I bie qe nje qytetar qe paska qene dikur i angazhuar, ne rastin tone ( po marr te verteta fjalet e tua) para 6 vjetesh, nuk paska te drejte te thote ate qe mendon, ate qe ka pare me sy, ate qe ia thote logjika. Pastaj me fal, po pse iu djeg juve kur i thone Lulit - vrases, nese ai nuk eshte i tille, nese ai na qenka qytetar i lire... pse e merrni seriozisht ju, mire ne qe na paska gatu xhaxhi enveri, po ju kush ju ka gatuar te jeni keshtu si cakmake te prishur? Burri i zonjes ne fjale ka qene themelues i PD, bashke me Salen tend. Cfare ke per te thene ndonje gje per kete? Apo dhe ai ka hyre me ndonje mision atje?

Victory, merru me ujkun qe eshte tek burimi, jo me qingjin qe pi uje poshte, se nuk po e turbullon ai ujin. Kete teme e hapa ( mund ta kishe hapur dhe ti, pse jo) per te sjelle nje shembull, sesi qytetarin nuk e ben te tille nje apartament apo nje vile ne mes te tiranes, por fakti qe ngre zerin, e ulerin per te tjeret. Per kater pale femije jetime. E cuditshme si nuk i zini kurre me goje keta njerez qe humben jeten e ua shkaterruan familjet.

 

Fakti eshte se pedagogia po i sherben me devotshmeri si ne 2005 dhe tani ne 2011 Kokedhimeve dhe Rames. Kemi nje militante qe shkon me qellim te prishe takimin me studente te Bashes. Basha eshte kandidat, ju nuk doni ta lini dhe te flase me studente! Pse? Keni frike nga fjala? Keni frike prej perkrahjes se madhe qe ka Basha ne Tirane? Te shkojne dhe demokratet tani dhe t'i prshin takimet Rames se per ta ky eshte vrases, drogaxhi, hajdut etj. Llogarine per njerezit qe u vrane me 21 janar gjate protestes se dhunshme, ku u sulmuan institucionet kushtetuese, kerkoja Rames i cili i coi ata njerez te perlesheshin me policine. Kerkoja kete llogari dhe prokurorise se shtetit, por drejtesine e Partise se Punes mos na beni ketu.

Te paska ngel sahati ke Parti e punes. Atehere degjo:

Eshte e ndaluar me ligj cdo lloj propagande politike neper Shkolla e Univeristete. OK? Kudo, ne cdo vend normal te botes, vetem nese ti pranon qe Shqiperia nuk eshte normale.

Qe prej ketu, i paligjshem mbetet perseri Lul Basha. Zonja ka qene ne fushe te vet. Dhe me SHUME TE DREJTE beri ate qe beri.

Nga flamuri te shoh qe je ketu ne Kanada. Nese je vertet, atehere me ben te mendoj qe ose je krejt injorante ( no offense) ne rregullat e demokracise ose je hipokritja me e madhe, gjithnje nisur nga keto qe thua. Dje ishin zgjedhjet ketu apo jo? A pe ndonje kandidat te shkonte te bente fushate neper shkolla? Ma thuaj te lutem nese di  ndonje, se vij e kerkoj falje me gjithe zemer ketu, dhe kerkoj qe kjo teme te fshihet krejt.

 

hahahaha, ja shiko policine e Yale-it per perdorimin e hapesirave te ketij universiteti per aktivitetete politike: The University may provide its facilities to groups that conduct political campaign activities, but only if it offers the use of those facilities on the same basis to similar groups of any political party and to non-political groups...The University may make its facilities available for a candidate to appear at no charge or at less than the usual and normal charge only if it is assured that the candidate appearance will consist of speeches, question-and-answer sessions, or similar communications in an academic setting...Hajt tani shko futja nje kamomil se Rama i humbur qe i humbur eshte.

E qeshura nganjehre shpreh deshperim, oj Viktori.

ajo pjesa qe i referohesh eshte per dhenie hapesirash me qera, pra pune financash. Ne tirane, Univ i Ing te Ndertimit eshte akoma shteteror, studentet merren nga oret e mesimit pa te keq, per ti krijuar kushte Bashes por jo opozites. A sheh ndonje ndryshim, apo fol o dru, fol o mur...

 

Po jo moj moter, jepet edhe falas. Basha ka kontaktuar universitetin ne fjale dhe i ka kerkuar nje takim me studente te inxhiniersise se ndertimit per te biseduar per Tiranen, universiteti ka pranuar. Nese kerkon edhe Rama nje gje te tille dhe universiteti nuk e lejon atehere po, ketu eshte gabim, po jo pse ka shkuar Basha te flase atje. Per ta mbyllur ketu se m'i shkurtuan edhe postimet moderatoret, ndaloni se akuzuari nje qytetar te lire si vrases pa asnje prove. Me jepni nje prove qe rendon Bashen dhe une jam me ju, ndryshe mos beni te tilla akuza se populli nuk eshte budalla, e ndeshkon fushaten qe nxin cdo gje.

Provat jane neper varre. Nuk ti sjell dot. Sorry. Basha, Berisha dhe kreret e tjere te gardes jane te denuar te rrojne me hijet e tyre te renda ne cdo hap. Derisa, te dali ndonje Di Pietro e te shkojne ca gjera neper vende. Beni qejf per momentin.

Kush t'i tha ty kto gjera , Basha apo Universiteti ? 

Me jep dhe ti nje prove qe Mlladiç ka vrare me doren e tij nje kosovar ...

Ik o Vic mos na bej "te drejtin" tani. ...

Edhe n.q.s. nuk eshte Basha vrasesi (per te cilen une jam i bindur per implikimin e tij direkt), atehere duhet te kuptosh se si Minister i Brendshem, me ligj duhet te ishte mbrojtesi i qytetareve. Minimumi i fajit ishte qe lejoi "te tjeret" ( d.m.th. ate kafshen tjeter qe ti e kupton se kush eshte) te vrasin...

Por une jam i bindur qe eshte po aq fajtor sa dhe udheheqsi i tij shpirteror. Eshte frika e vjedhjeve dhe grabitjeve qe kane bere se bashku qe i detyron te vrasin...

seriozisht jeton jashte shqiperise ti, ne nje vend qe zilepset nga mbare bota si nder ata me parime te forta e te shendosha demokratike ? Seriozisht nuk te ka bere pune qendrimi jashte "pusetes" , per te arysetuar si nje shtetase ( pavareisht kombesise) me ndergjegje ? Seriozisht ndjehesh e vertete e ne paqe me veten kur llokocit mendimet ne koke per te dale me nje qendrim qe edhe ta rilexoje vete do te te dhembte?  pa fjale

Av, argumenti i universitetit shteteror edhe mund te qendroje, por cdo universitet, shteteror e privat, (te pakten ne US) ka platformen e vet per aktivitetet politike.  E qe patjeter sallat universitare jepen per perdorim kundrejt nje pagese etj, dhe nxenesit shkojne sipas deshires.  Tjeter gje ne Shqiperi, e qe te jemi realiste, me ato probleme qe kane universitetet ne Shqiperi, ku te kapesh me pare.  Nxirren nga mesimi e per mitingje nxenesit ne gjimnaz qe nuk votojne pale pastaj te tjerat. 

Por une kam problem me kete me poshte:

Kemi nje militante qe shkon me qellim te prishe takimin me studente te Bashes. Basha eshte kandidat, ju nuk doni ta lini dhe te flase me studente! Pse? Keni frike nga fjala? 

Nenshtetesja, qytetarja ishte ne vendin e saj te punes.  Ashtu sic kishin te drejte te shkonin duartrokites qe sipas deshmive nuk ishin studente, ashtu ka dhe ajo te drejte.  Ashtu sic ka Basha te drejten e fjales/fjalimeve te lire, ashtu ka dhe ajo te drejten e fjales se lire.  

PS: dhe me akuzojne mua per etiketim te rende vs pjesa ne bold.   

ok Monda, me ligj te pakten deri para 10 vjetesh, ne shqiperi shkollat jane konsideruar te depolitizuara dhe ndalohej cdo lloj propagande politike apo fetare. Me tej, po e pranoj qe nuk i kam ndjekur ndryshimet. Gjithsesi nuk me duket logjike, unless takimi kerkohet prej studenteve, ose  univ u le kohe te barabarte kundershtareve.

studente te Bashes... smiley

nuk e kisha pare. te pershendes me kete:

No, they whisper. You own nothing.
You were a visitor, time after time
climbing the hill, planting the flag, proclaiming.
We never belonged to you.
You never found us.
It was always the other way round

Po cfare ligji zemer, po respektohen ligje te tjera, dhe kane mbetur keto pa u respektuar.  Jemi ne temen e Ministrit te 21 Janarit qe eshte kandidat bashkie.  Apo ne nje pale zgjedhje ku ben fushate e jep keshilla etike Ilir Meta.  

Por meqe ti i ke merak keto detajet, mund te thuhet qe ora 12 e ca s'eshte e pershtatshme per fushate, e auditoret te lihen per perdorim pas ores 5, ta zeme.  Nejse, dhjam nga pleshti ne krahasim me ... them une .

Flm per pershendetjen e dashur.  Ta kam borxh smiley

 

e para qe doja te te thoja ka lidhje me : Yale University is a private Ivy League university located in New Haven, Connecticut, United States of America..lexoje me kujdes fjalen ne bold dhe perpiqu te kutposh diferencen me Universitetin Shteteror pavareisht ne shqiperri a gjetke.

dhe e dyta :  s'e ka pa mire me duket kur ke bere copy-paste .appearance will consist of speeches, question-and-answer sessions, or similar communications in an academic setting

Vic njerzit u vrane kur po rrinin me duar ne xhepa.eshte shkelur ligji Luli ishte nje nga kumandaret e atyre qe qelluan.Nese je minister je komplet pergjegjes per ate qe bejne ata qe jane poshte teje me apo pa urdherin tend.Me e pakta ai mban pergjegjesi morale.Jo vetem qe s'i hyn gjemb ne kembe por edhe del e zgerdhihet perpara shqiptareve  qe e brohorasin si debile.Dicka po shkon shume keq ne kombin tene populli eshte ambientuar me te keqen.Dhe zonja ka te drejte te veje ulirimen qe ti zgjoje keta njerez te topitur.Eshte ulerima e atij qe te paralajmeron se je ne buze te gremines.

kur u dha vendimi i gjykates se milloshevici ishte shkaktar i masakrave ndaj shqiptarve?

A nuk do ishte me mire qe kete "vrases" tja kishte thene vete Rama Bashes ne nje debat perballe studentave aty a gjetke, apo ka me shume vlere qe ja tha "nje person i thjeshte"?

Po tani pas kesaj ngjarje, a jemi akoma kunder perballjes se kandidateve?

 

Ne rast perballje Rama do legjitimitonte dhe moralisht si kandidat,ndrekohe pse eshte vrases nuk mund te ulet n'kuven me te.Pra pra se Rama t'ia thoje,po e trajton si te tille.

 Fatkeqesia me e madhe ne gjithe kete eshte mentaliteti se "njeriu nuk mund te mendoje me koke te vet." Kjo ishte e derguar e Rames, ashtu si dhe ata te 21 janarit ishin bazhibozuke te Rames. Kjo ka bere fushate, dhe nuk ka folur ate qe ka ndjere. Eshte per te ardhur keq, por fakti qe njeriu mund te flase nga mllefi i vet, nuk eshte me opsion i debatit publik. Ka gjithmone nje agjende, nje master of pupets pas cdo fjale qe thuhet. Njerezit e besojne kete, vetem se besojne se kjo nuk eshte e vertete kur flasin vet, por vetem kur flet tjetri. But this fucked up shit, sepse eshte pikerisht ky besimi "se vet shpreh mendimin tend te lire nderkohe qe tjetri eshte i manipuluar" qe eshte njekohesisht fara dhe treguesi se ne fakt kush do qe e ka kete besim, eshte i manipuluari. Sa te eger paskan qene zinxiret e mendjes. Jesus Christ.

Personalisht jam me moton ; Besoj ate qe shikoj..., Dhe jo Papagallet e njeres apo tjetres pale , shkurt muhabeti pune fushate , leku modh ne qarkullim e njerezia jane cte kapim le te kapim pra lehtesisht te manipulueshem dhe kjo jo gjithmone per faj te tyre se halli te detyron te besh shume gjera te cilat sdo doje ti beje ne kushte te tjera.

Po mua ben shume habi fakti se ju qe shkruani nga Bota : USA , Canada, Evropa etj ose keni harruar realitetin shqiptar ose beni sikur se dini ,e debatoni me "zjarr" te madh per Shqiperine a thua se nuk u larguat nga ky realitet per te jetuar me mire gjetke, Hajde kthehuni serish ne atdhe me qe ju ardhkeka kaq keq per Shqiperine , ta jetoni serish e ta provoni se c'ndodh e sec bohet ne Bashki te Tirones e te cdo qyteti tjeter, ne Administraten Shteterore, ne Bizneset Private e ne cdo fushe tjeter, e pastaj na jepni men nese eshte burr i mire apo i keq Edi , Luli , Sala , Liri dreqi e shejtoni.

 

 

Personalisht jam me moton ; Besoj ate qe shikoj...,

Mire e ke ti por nje mendje eshte hic mendje. Duke degjuar te tjeret qe flasin nga kendveshtrime te ndryshme ka mundesi te zbulosh dimensione te tjera te problemit! Eshte mire te pyesesh nja shtate a tete dhe ... me ne fund bej si te dish vete!  Si ka thene nje rus me mjeker ....!  smiley

...

njeshi zero e fyl ...

njeshi send i kote ...

....

Hajde kthehuni serish ne atdhe me qe ju ardhkeka kaq keq per Shqiperine

Jo mo jo! Ne na vjen keq prandaj nuk kthehemi!!! Shqiperia nuk po mban dot ata qe jane aty ti na dashke edhe ne te kthehemi, me se do te na mbani ne? Po kerkon belane e vetes me duket! Nuk thuaj shyqyr qe kemi thyer qafen se eshte rritur hapesira/koke shqiptari! smiley

E llogarit ti sikur te kthehemi te gjithe ne (kur mendohet se 1/3 e popullsise ka emigruar) do te te rritet popullsia me 33% brenda dites! Cfare efektesh do te kete kjo pune tek ty dhe familja juaj se paku, e me tej! Dua te them qe lumturohu qe ne e kemi thyer qafen dhe na i bej kabull ndonje koment ketu duke menduar se sa hapesire te kemi lene ne aty ... smiley

 Personalisht jam me moton ; Besoj ate qe shikoj..., 

Jo jo! Ti je me moton; Besoj ate qe deshiroj te shikoj..., big difference

Mos te shikoj si ty Albano !!!!!!? , apo meqeune shikoj ndryshe nga ty duhet te  quhem , debil , injorant, militant , etj etj sic rendome ju shani veten neper forume................

Dhe ne rastin Konkret une pashe nje Pedagoge (ndoshta deri dje shume te nderuar , nuk e njoh) te shperfytyruar deri ne histerizem.

 

PS : Vazhdoni lumin e epiteteve drejt meje tani...smiley

 Jo mer shif ndryshe nga une, por nanjehere nuk te ben dem te shohesh sic shef dhe tjetri, ose vec histerizmit te prezumuar (qe nuk i dini as kuptimin kesaj fjale) te shofesh dhe vertetesine e fjaleve te saj, psh..

Dhe se paku te njejtat syze perdori edhe per te pare shperfytyrime te tjera si keto

se vec histerizmit te prezumuar (qe nuk i dini as kuptimin kesaj fjale) ,

Do ma shpjegosh pak nga ana shkencore se cfare kuptimi mund te kete smiley

eshte cnjerezore kjo qe kerkon te besh ti. te denosh dike per nje dicka te tille ne situaten dhe rethanat e dhena. sjellja e pedagoges do te ishte e veshtire per t'u trajtuar si histeri, per disa arsye, ne radhe te pare ajo nuk filloi te fliste per gjera jashte kontekstit. ajo nuk e quajti bashen impotent psh, as i tha se ka tradhtuar ose  eka tradhtuar gruaja, kljo do te ishte humbje kontrolli. po ashtu ne sensin sintaksor fjalite ishin te dnertuara korrekt, pra as ktu nuk e humbi kontrollin. mund te thuash kete, se ne nje situate ku duhet te jesh shume i qete, psh kur je ne lufte dhe te vijne trupat e kundershatrit prane kampit nates.. do te ishte histerike te ngrije zerin.. kjo do te quhej humbje kontrolli. por ne kete rast nuk behet fjale per nje situate ku ngritja e zerit do te quhej humbje kontrolli.. ndoshta, por jo domosdoshmerisht. perkundrazi, dikush mund te jete krejtesisht brenda kontrollit, dhe te gjykoj me vetedije se eshte e drejta dhe detyra e tij/saj ta ngre zerin.

kshtu qe, konkretisht, per cfare quhet histerike kjo???

twintip te me falesh por une fatmiresisht i kam syte ne balle dhe shoh shume mire madje vete video e pasqyron fare qarte normalitetin e  Zonjes Pedagoge para dhe si u shperfytyrua gjate shperthimit te ulerimave dhe kete xhest ose veprim une quaj Histeri pra humbje kontrolli sic thua ti me siper.

PS : Por po e perseris kete xhest te saj pra aq sa kam pare pasi ajo mund te jete vertet nje Pedagoge e nderuar.

'shperfytyrua'

'shperthimit'

'ulerimave'

 

kto jane qe te treja terma kryekeput subjektive dhe nuk mundesh kurrsesi te perdoren si indikator te nje gjendje sic po ben ti.

une te solla indikatore konkret me te cilet mund te punoje per te identifikuar nje gjendje histerike. ti mund te perdoresh ata, ose mund te sjellesh te tjere indikatore objektive, por NUK MUNDESH te sjellesh 'shperfytyrimin' si te tille sepse atehere lejon per lloj lloj abuzimesh. Te lejon dmth te kesh kontroll arbitrar mbi ke klasifikohet si histerik e kush jo. Kushdo qe ste pelqen ty, mund te thuash 'aa.. e pate? u shperfytyrua.. dmth eshte histerik'.

Woooooooooou ne kete konkluzion arriti laboratori-kerkimor-shkencor  ne lidhje me sjelljet histerike tek individ te vecante  !!!!!!!!!? smiley

Po pse e lodhni veten kot me keto lojra-fjalesh pa asnje lloj vlere  mer  twintip, se :

1) Dicka qe mua me duket e zeze (ne rastin konkret  Histeri ) ti dhe kushdo qofte nuk mund te me thote se eshte e bardhe ( ne rastin konkret Normale )

2) Une spo te kerkoj mendim, une thjesht po them c'mendoj une per sjelljen e  Pedagoges ne fjale.

 

po pra po e kuptoj qe ti 'thjesht' po jep mendimin/verdiktin tend, por eshte e nevojshme edhe ta arsyetosh kete mendim.. ne menyre qe ta pranojne edhe te tjeret si te vlefshem.

Nqs se do e gjykoje pa emotivitet mendimin tim do ta pranoje si te flevshem......, por per fat te keq ne kte kohe te nxehte fushate cfaredo qe te thuash njera pale qe e mendon ndryshe nga ty do te te akuzoje per Milatant , Qorr qe nuk ke sy te shikosh sec behet ,e pafund epitete te tille.

twintip juve qe jetoni jashte vertet nuk ju a kuptoj kte zjjarrin politik qe nxirrni ne pah !!!!!? I kutpoj fare mire, shume njerez qe jetojne ktu ne Shqiperi qe perfshihen ne zjarr fushate e shume prej tyre nuk duan por skan cbejne se jane te detyruar ta bejne dicka te tille dhe shumica e bejne sa per tu dukur se per ndryshe iken vendi i punes e buka e femijeve , por juve qe jetoni jashte kurrsesi nuk keni justifikime pasi ne vend qe te jeni me rraciaonalet e te paanshmit jeni me te zjarrtet (nepermjet tastieres kuptohet ) !!!!!

Qe ta mbyllim kte debat po te them vetem dicka :

Keta pseudo politikane qe per karrigen e tyre kane per borxh te bejne cdo gje, e kane kthyer Shqiperine ne nje vend pa identitet ku shitet kombesia per 300 euro te flliqura, ku shitet bregdeti per 4-vite te tjera ne pushtet , ku kandidohet ne nje toke Shqiptare si Himara me Postera ne gjuhen Greke e shume e shume menxyrra te tilla...

Shqiptaret kane nevoje te rivendosin ne vend identitetin e tyre pra te rikthehet ndjenja aq shume e vyer e ATDHE DASHURISE e jo te shajne njeri-tjetrin per EDIN apo SALEN.

ore leri kto se jane peme pa kokra, une dua indikatore konkret edhe objektiv me te cilet ti e identifikon dhe e mat kete gruan se eshte histerike. ngritja e zerit eshte ne kete rast e debatueshme nese eshte nje indikator i denje per histerizem per 3 arsye:

1. nuk e ndaloi ate as te shprehej as te degjohej. dmth nuk ndikoi ne cilesine e te folurit, fjalet ishin ende mjaftesisht te kuptueshme.

2. subjekti qe emotiv se behet fjale per nje konfrontim midis nje te pafajshmi e nje zyrtari qe eshte i pleksur ngushte ne vrasjen e 4 personave te tjere te pafajshem.

3. menyra se si e priti nderhyrjen e pedagoges luli bashke me ata te fortet e vete nuk eshte se ndihmoi qe ajo te mbante zerin ulur, apo jo?

 

atehere, ti do me sjellesh ata indikatoret konkret edhe objektiv apo do vazhdosh te shkruash per gjera qe s'kane fare lidhje?

 

pergjigja eshte JOOOOO... sepse s'ke nje mut ca t'sjellesh.. kshtu qe e prononcoj kete ceshtje te mbyllur, e nga ana jote te humbur.

 

here tjeter tregohu me i zgjuar ne ceshtjet qe zgjedh per te mbrojtur sepse kjo ishte total loser qe para se ta merje.

 Ca te te shpjegoj mer. Guglloje dhe studioje. Gjithsesi nuk ka vlere se ju e perdorni ne kuptim denigrues dhe aspak shkencor.

E shikon sa e thjeshte qenka ! mjafton ta gugllosh sic e thua dhe vete..........

 Kot, per paralelizem, apo barazlargesi, qe thone shpesh ketu ne peshk, po histerizmi i Berishes, ne parlament, atehere, kur diskutohej, blloku i Metes, si te duket, se nuk na the asnje fjale, as atehere, e as tani??????

Totalisht histerik alidemso, madje me kujtoj Ed Ramen para 11-viteve kur fitoi per here te pare  qe pelliste (ne mitingun e fitores se te majtes krah shef Toosit) me te madhe :

Dooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooktooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooor o Dooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooktoooooooooooooooooooor Rrumpaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalllaaaaaaaaaaaaaa smiley

 

 

Eshte e thjeshte mer daku. Te gjithe ate qe shikojme besojme. Ti i ke pa noi here kuajt se si histerizohen kur shofin gjak. Shif tashti, ne kuaj s'jemi, por kemi pare nje masaker ne mes te bulevardit, nuk e di ca ke pare ti, dhe njerezit qe duhet te merrnin pergjegjesi politike, s'po them ligjore, se kush i hyn atij argumenti eshte i gjate e s'bohet ne peshk, pra njerezit qe duhet te merrnin pergjegjesi politike, jo vetem qe s'iu hyni gjembi ne kembe, por jane edhe kandidat. "Po mire ju jini ne fund te dynjase." Jemi mor jemi, jemi edhe legena e te pabese ndonjehere, ju shajme juve per ndonje gje qe rrezik do e benim edhe vet. Por shof se ka i kriter, ama. Ca gjona qe nuk do i beja, shof qe ka njerez qe nuk i bejne. Psh, ka njerez qe e gjejne te moralshme, nisur nga ajo qe kane pare, qe Bashes t'i thone "vrases" ne sy. Po kjo me jep shprese, se neser pasneser po te kthehem mund te kete mbetur dikush qe i ka mbetur nje fije dinjiteti dhe intergriteti ne mes gjithe asaj haleje morale, e ta pi nje kafe me te. Nuk e di a je i sqarum nga ana ime? 

Serish lojra-fjalesh , shume zhurme por asgje.....

Pse mos po kerkon qe une te marr dyfekun dhe ti ve punet ne vend? Fatkeqesisht nuk kam dyfek! Po ti a ke dyfek mo?

Sqenkerkemi kuptuar aspak dhe do perpiqem te qartesoj disi : Nuk te kerkova asgje ,thjesht po te thoja se nuk mund te me  te tregosh ti Anglia mua ne Tiron nese EDI & LULI jane burra te mire apo te kqinj. Besoj se je i qarte tani.

 

 

Sqenkerkemi kuptuar aspak

Une them qe u kuptuam ... ti e di fare mire pse une e perdrodha muhabetin ne ate menyre me lart! Thjesht nisur nga ajo qe the ti me lart e cila pak a shume tingellon si "ju te larguarit po tua a mbaje hajdeni ketu mos beni gerr gerr nga larg"!!  Thuajse te gjitha problemet dhe maskarallaqet e politikaneve ne Shqiperi jane shkaktuar nga komentet tona nga larg me telekomande!!!! Thjesht kjo thenia jote me lart eshte jashte kontekstit nga cfare diskutohet ketu dhe ordinere ne te pakten!

Me sa di une largesia nuk eshte kusht i shprehjes se mendimit ne PPU! Natyrisht qe ti je prane i njeh problemet me mire, dhe kjo eshte nje nga arsyet qe ne jemi ketu sepse kemi nderin te bisedojme me njerez qe i njohin problemet nga afer! Por kjo nuk do te thote qe ne duhet te pajtohemi me cfaredolloj gjerash shkruani ju ketu per faktin se ju jeni me afer atje!!!

Edhe ne nuk jemi aq larg sa mendoni ju!!

Diten e mire!

E them e do vazhdoj ta them se kjo qe thoni ju eshte si te them une ty ne Angli shiko voto x force politke se ata te y jane vrases , kusar e ku di gjo une 1001 te zezat qe ju nxirrni nga goja , dhe kte ta them thjesht se ashtu kan lexuar apo degjuar diku.

@nardi-Nje grua histerike, qe pavaresisht se si beson as vete ato qe thote, uleret me fjale qe skane pike kuptimi. Nje nivel nen mesataren, per te mbajtur titullin pedagog dhe per te qene, e cila ben veprime qe sdo i bente as nje grua telendare. Dhe ti po me kerkon te kem respekt per te? Jo or zoteri. Intelektualizmi nuk shfaqet me histerizma, por me argumente dhe debate te qytetaruara.

Po ta perseris: ti dhe ca  te tjere mund te mos jeni dakort me  permbajtjen e fjaleve te pedagoges, me vertetesine e akuzes "VRASES" dhe kjo eshte e drejta juaj.Por gjithe "argumenti" juaj eshte tek forma/menyra si u artikulua  (histerike, telendare, mediokre, uleritse ) kjo akuze.

Ca te verteta jane uleritese ne kete vend , aq me teper perballe cinizmit, alibive per grusht shteti, perpjekjeve per te falsifikuar realitetin dhe varrosur te verteten bashke me viktimat.

Tani ktheju pak stilit te akuzave ad hominem, sharjeve me liber shpije, sokellimave dhe britmave te Shefit tuaj ne parlament , ne tribuna dhe takime elektorale dhe do kuptosh qe keto peshtypamt qe nisni pe te tjeret ju bien mbi fytyre.

Nga an tjeter ti cfare po ben? Je brenda te njejtit model dhe te njejtes 'kulture" ."Intelektualizmi" me sharje dhe shpifje =militantizem i semure.

 Shume dobet Departamenti i Internetit i PD-se!

U bo kaq dite, hala s'i keni qit noi dashnor, dashnore, doktor qe i shkrujt kartelen kesaj, gjysh me forcat e ndjekjes, gjyshe greke qe eshte qee me ushtaret etj!

Jeni zbut, jeni zbut!! smiley

 

Aha, nuk i lexoke gazetat, i gjeten dicka per fat te keq:

ish kandidate per deputete ne nje nga zonat e Vlores, ne 2005-ten. Nen siglen e Partise Lidhja e Blerte Shqiptare, partia e Brixhilda Kokedhimes, gruas se Kocos se famshem

www.panorama.com.al/politike/pedagogia-garoi-ne-zgjedhjet-e-2005

kujdes: te mos ngaterrohet me hulumtimet personale, nuk ka nevoje per moralizma pro privacy ketu.

Zysha u ngrit ne mesim por e 10u.

 

 

Në shtetin shqiptar nuk mundet e nuk guxon kush me dalë e me thanë se paria e Tiranës është kriminale. Nuk guxon kush me dalë e me thanë se ajo që po bën kjo pari kundër të gjithë shqiptarëve është një krim i pashembullt në historinë e njerëzimit. Nuk mundet kush me dalë e me thanë se ato që shiten si shpëtimtarë janë banditë me çizme. Nuk mundet kush me thanë se ato që shiten si jetëdhënës janë varrmihës. Nuk mundet kush me e thanë të vërtetën sepse edhe ato që e thonë e kanë të humbur kredibilitetin, thjesht sepse kanë qenë pjesë e parisë apo sepse i kanë shërbyer asaj. Mënyra se si paria e kontrollon popullin është duke e mbajtur të lidhur mbas një rrene e mashtrimi gjigant, një top gëlbaze morale që ka përlye shumë vetë e që duhet me përlye gjithkënd për mos me lanë kënd me folë kundër saj e kundër interesave të saj e në mbrojtje të interesave të shqiptarëve.

Shinasi Rama

kjo Flora me ka dhene matematik(seminare)...1985-1986..dhe megjithese i kam fut mik kesaj edhe ati te leksionit spo i them emrin, me ka ngel....

......e megjithate me ka pelqy e kam pas respekt....njerez me dinjitet ka plot por nuk jane te gjithe trima....

.......kur te bo edhe Basha pordhe....po edhe Rama....

.....keshtu dueht me ja 10 ketyre....

Eshte shume strikte, thone.  Motren time e ka bere per te qare smiley.  Ama s'behej fjale per ngelje smiley.

 N'fakt, une po pres no i rob t'i ngrehet edhe atij palles se gjate e tja perplasi n'surrat cfare k@ri eshte dhe si e ka shkerdhy davane!! smiley

Jo per equi-distance, po kshu qe poplli jem t'm'boje krenar dyshtazi ket' jave!! 

 

Mos hidhni në votë detyrimin për drejtësi ndaj Aleks Nikaj!

 

 

 


Dy vajzat e Aleks Nikës, Amelia 2 vjeç dhe Mentila 5 muajshe, të mbetura jetime pas 21 janarit 2011

 

 

Apel për Sali Berishën dhe Edi Ramën

Nga Avokat Mark Nikaj*

Amelia është 2 vjeç, ndërsa Mentila 5 muajsh. E madhja flet dhe ka nisur të kuptoj se babai po vonon të kthehet në shtëpi. E dyta ende. Një të diel më parë televizionet transmetuan 25 herë një kronikë se si një baba i ri i sjellshëm, mori vajzën e tij për dore bashkë me gruan e veshur me 20 mijë euro rroba dhe aksesorë, dhe shkuan të shikojnë në Teatrin e Kukullave përrallën e “Mamadhisë dhe 7 kecave”. E bombarduar me pamje të moshatarëve të saj, që shkojnë ne teatër (ani pse në mënyrë teatrale) me prindërit e tyre të qeshur që bëjnë sikur i duan gjithë fëmijët në atë sallë, Amelia u ngrit befas e mërzitur nga kolltuku dhe thirri “Dua edhe unë babin!”

Të gjithë ne të tjerët që tani jemi dërrmuar nga vrasja e djalit tonë më 21 Janar, kemi mbi tre muaj që përpiqemi të kemi një përgjigje për këto dy vajza jetime. Babai i tyre u vra më 21 Janar në Bulevard. Por ky shpjegim i thatë nuk mjafton për dy vajzat jetime. Ato natyrisht duan të dinë gjithçka. Duan të dinë pse ajo vajza bionde që ka lindur në Holandë është e qeshur dhe e lumtur duke shkuar me babin dhe nënën e saj të pasur duke parë kukulla dhe pse ajo s’mund ta bëjë atë. Ato ende nuk e kuptojnë se ai djalë i qeshur buzagaz, i dashur me fëmijët e tjerë në sallë, i ka lënë jetime. Ne ende nuk kemi si t’ia shpjegojmë këtë gjë se janë të vogla.

Unë që kam këtë dramë, jam xhaxhai i Aleks Nikaj, dhe jam pjesë e kësaj drame të përditshme në familjen tonë. Familja dhe të afërmit po përpiqen përditë të gjejnë forcë për të mbijetuar, por e vetmja shpresë që gjithçka të mund të degradoj është drejtësia.

Unë jam i thyer në moshë dhe e di mirë pse është vrarë Aleksi. E njoh mirë njeriun që u krenua me vrasjen e tij, Sali Berishën, dhe duke njohur atë njoh mirë dhe njeriun që përdori për këto vrasje Lulëzim Bashën. Mes makthit të vdekjes së Aleksit në javën e parë kur ai mbijetoi deri sa vdiq në Turqi, mua dhe familjes së Aleksi do të na duhej të duronim dhe fyerjet për të, do të na duhej të duronim mburrjet makabre të Sali Berishës që ishte gati të vriste “jo 3, jo 30, por 300” nëse shkeleshin institucionet. Ato ditë nuk do t’i harrojmë kurrë. Nëna e Aleksit errej dhe gdhihej në shkallë me sy nga rruga duke pritur mandatën, ndërsa ne me sy nga ekranet se mos Sali Berisha dhe Lulëzim Basha vazhdonte të fyente gjakun e pafajshëm të djalit tonë.

Po të drejtohem në emër Sali Berisha, dhe ty Lulëzim Basha. Kështu do tu drejtohem derisa drejtësia të vihet në vend, pasi nuk kam ndërmend t’u njoh për kryeministra apo ministra, por thjesht si njerëz që më keni borxh gjakun e Aleksit. Ne jemi duke pritur që drejtësia të veprojë dhe ju të merrni përgjegjësi për atë që keni bërë. Në ethet e kësaj fushate elektorale, ju po përpiqeni të votëbesoni shoqërinë shqiptare pro apo kundër gjakut të djalit tonë, po përpiqeni të përdorni emocionet politike për të marrë pafajësinë politike për atë që keni bërë. Gaboheni rëndë. Drejtësia për gjakun e djalit tonë, nuk vihet nga fushata elektorale dhe as nga përpjekjet tuaja për blerë votën popullore që të harrohen krimet. Drejtësinë për gjakun  pafajshëm të Aleksit e vendos vetëm drejtësia dhe ju na kini fyer rëndë duke na ofruar si alternativë të së ardhmes përgjegjësit e kësaj tragjedie. Dy mbesat e mia të mbetura pa baba, as qetësohen dhe as mërziten nga fitorja apo humbja e Lulëzim Bashës në Tiranë, por trishtohen nga mungesa e përjetshme e babait në shtëpinë e tyre dhe duan drejtësi. Ndryshe nga dy mbesat e mia, mbesat dhe nipat e tu Sali Berisha kanë plot pare, kanë vila dhe pasuri, kanë mundësi të udhëtojnë gjithë botën dhe jetojnë të lumtur. Mbesat e mia nuk ia kanë lakminë fatin e nipave dhe mbesave të tua, por nuk kanë për të ta falur kurrë fatin që ti u imponove duke i lënë pa baba, nëse pengon drejtësinë të shkojë në vend. Është mire t’i japësh shans të vërtetës dhe të mos manipulosh ende me vdekjen e babait të tyre. Është mirë t’i dorëzosh drejtësinë, armën që vrau, njeriun që qëlloi, njeriun që urdhëroi dhe njeriun që komandoi gjithçka. Kjo do ta bëjë më të vërtetë lumturinë fallso të nipave dh mbesave të tua.

Ne nuk do të reshtim së kërkuari drejtësi për Aleksin, me të gjitha rrugët, në të gjitha gjykatat, me gjithë miqtë dhe aleatët tanë, deri dhe me gjykatat perëndimore.

Ti Sali Berisha dhe Lulëzim Basha duhet ta dini mire se Aleks Nika ishte djali i shtëpisë sonë, babai i dy vajzave të mitura, djalë i një nëne që po plas nga dëshpërimi. Ai nuk ishte as i Bamir Topit, as i Ina Ramës, as i Edi Ramës dhe as i puçistëve të tjerë që ju shpikët për të mbuluar të vërtetën e vrasjes. Ti Sali Berisha nuk mund të na bësh dot karshillëk as me ligje, as me politikë dhe as me pseudointelektualë e pseudomirditorë si Frrok Cupi, Mark Marku dhe të tjerë që kanë shitur shpirtin e tyre për tu bërë avokatë të atyre që derdhën gjak të pafajshëm në një vend që synon të hyjë në Evropë.

Ti Sali Berisha bërë çfarë munde ta poshtërosh vdekjen e tij, duke u sjellë si armik i tij dhe kur ai ishte duke vdekur. Shkuat në Spital dhe nuk i hodhët as sytë, shpërbleve gardistët që e vranë dhe turpërove një komandant garde që nuk la as gruan e vet të vinte të ndahej me Aleksin që e kishte djalë dajoje. Ti u tregove shpirtzi dhe cinik duke ftuar në mbledhje të qeverisë publikisht Shakirën të vinte të këndonte për mortin e djalit tonë. Këto nuk t’i kemi harruar, por dije se nëse vazhdon të pengosh gjykimin dhe hetimin tënd dhe bashkëpunëtorëve të tu në këtë krim, ne nuk do ta falim kurrë.

Ti Sali Berisha dhe vartësi yt Lulëzim Basha keni seleksionuar në këtë vrasje Aleks Nikaj, si djalë të vetëm që nuk ka kush t’i marrë hakun.  Ne po kërkojmë që drejtësia të veprojë, dhe nuk deinkurajohemi as nga trembja që ti i ke bërë Presidentit të Republikës apo kryeprokurores. Unë jam ende i tronditur nga deklarata e Presidentit që tha se ky krim nuk duhet të kishte ndodhur, a thua se kjo është çështje morale dhe jo ligjore. Në të vërtetë detyra e tij është të reagojë duke mbrojtur Kushtetutën dhe lirinë e qytetareve për të demonstruar, duke çuar para drejtësisë fajtorët, dhe zbardhjen e krimit.

Ti Sali Berisha dhe vartësi yt Lulzim Basha po shpikni lloj konfliktesh me Presidentin, kryeprokuroren dhe institucione të tjera me qëllim që të keni një alibi për vonesën e së vërtetës. Lulëzim Basha ka shpëtuar një herë nga drejtësia duke sajuar sherre të tilla dhe duke shtyrë afatet e hetimit. Por gabon se mund të shpëtoj gjithmonë me të njëjtën mënyrë. Masakra e 21 Janarit është vepër kriminale me rrezikshmëri të lartë shoqërore dhe është paksa dyshues fakti që ai nuk ju besua Prokurorisë së Krimeve të Rënda, me gjithë respektin që kam për grupin e prokurorëve që po heton. Ju nuk mund ta mbyllni këtë histori pa na treguar vrasësin dhe shkakun e vrasjes.

Ti Sali Berisha dekonspirove veten që je i përfshirë i gjithë në këtë krim, pasi fillimisht hodhe versionin që kishe përgatitur paraprakisht që viktimat i vrau opozita. Pastaj tentove të mashtroje me mjekët e Spitalit Ushtarak. Kur të gjitha alibitë të ranë, thirre në ndihmë miqtë e tu politikë në Perëndim dhe u shpjegoje se kishe qëndruar 5 orë i rrethuar dhe se vrasjet ishin legjitime. Fal zotit miqtë e tu në Perëndim që ti përdor në ekrane te blera në Tiranë i sfumoi deklarata e përgjegjshme e presidentit francez Sarkozi, i cili e bëri të qartë se Perëndimi nuk toleron asnjë vrasje qytetari që proteston në Evropë. Ty Sali Berisha të mbeti turpi i përpjekjeve të dështuara për të prodhuar një legjitimitet ndërkombëtar për vrasjen e Aleksit dhe tre qytetarëve të tjerë shqiptarë.

Ti Sali Berisha ke boll miq në Turqi dhe sidomos në politikën turke. U ke dhënë gjysmat e pasurisë së shqiptarëve, përfshi Telekomin dhe bankat. Shpresoj mos të jesh duke e përdorur këtë miqësi për të penguar ardhjen e provës për djalin tonë nga Turqia. Është mirë ta ulësh drejtësinë të bëj punën e saj edhe  pse boll e ke penguar dhe me kaq sa ke bërë.

Në konceptin tënd, duket sikur ne jemi duke kërkuar një deklaratë noteriale për të pranuar krimin, si ato që ti sajoje muaj më parë nga shokët e djalit tënd, kundër opozitës. Jo. Ne po kërkojmë të hetohet,  direkt apo indirekt, me prova dhe dëshmitarë, që të shkohet tek e vërteta, pa pasur nevoja për deklarata noteriale të vrasësit. Tri muaj më pas ne dimë thuajse gjithçka ka ndodhur aty brenda. Kemi mësuar  kush ja ka nxirë syrin Andrea Prendit nën presionin e hapjes zjarr mbi turmat dhe po ashtu kemi mësuar për prezencë civilësh të armatosur ne korridoret e tua. Prokuroria besoj e ka më të lehtë se ne të provojë se dy njerëzit që qëndronin në katin e dytë pas xhamave të blinduar Sali Berisha dhe Lulëzim Basha, komanduan Andrea Prendin dhe nën presionin e paramilitarëve që ishin brenda në godinë, të merrte përsipër hapjen e zjarrit, i cili ka shkaktuar vdekjen e 4 qytetarëve. Tani përveç anës tragjike që ka vrasja e katër qytetareve, ana barbare e kësaj historie, është se ata që urdhëruan vrasjet kanë urdhëruar dhe fshehjen e armëve, fshehjen e filmimeve dhe fshehjen e autorëve që hapën zjarr mbi qytetarët. Dhe këtu rrethi ngushtohet tek dy njerëz, Sali Berisha dhe Lulëzim Basha.

Në fund kisha disa fjalë dhe për opozitën dhe liderin e saj Edi Rama. Të gjithë e dimë se kur një qeveri vret popullin e vet, asaj i mbaron kontrata me qytetarët dhe i dorëzohet drejtësisë. Në rastin konkret qeveria refuzoi ta bëjë këtë dhe opozita nuk arriti t’i imponojë qoftë dhe me forcë.

Unë e kuptoj se shumë faktorë ndërkombëtarë u manipuluan për të ruajtur atë që quhet stabilitet, por të gjithë e kuptojmë se kjo është sikur të mbulosh zjarrin me hi. Asgjë më të pasigurt nuk ka në këtë vend, se të përpiqesh të ndërtosh stabilitet mbi trupat pa jetë të viktimave që kërkuan drejtësi.

Demonstrata e 21 Janarit u thirr nga opozita dhe ata qytetarë që dolën në rrugë ishin të ndërgjegjshëm për atë që bënin. Por ata u vranë. Opozita është vrarë dhe ajo duhet të gjejë rruat e saj për të rikthyer dinjitetin dhe drejtësinë në vend. Për ne që jemi vrarë dhe na mungojnë njerëzit tanë në shtëpi, nuk kanë më kuptim as zgjedhjet, dhe as përbetimet për drejtësi, derisa drejtësia të mos fillojë të funksionoj për të na dhënë shpresë. Asgjë nuk është më e rëndësishme se jeta e atyre që ikën dhe opozita shqiptare duhet ta bllokojë këtë teatër që luhet në emër të demokracisë, përmes Ujkut dhe kecave të trembur brenda shtëpisë.

Gjithë veprimet e qeverisë pas 21 janarit, gjithë paniku i tyre për të fshehur provat, gjithë mobilizimi i milionave për të blerë zëra ën Perëndim pro vrasjeve, gjithë përpjekjet për të përdorur këto zgjedhje për të pastruar historinë e vrasjeve politike, dhe gjithë paraliza e drejtësisë në këtë drejtim, provojnë fajëson e Sali Berishës dhe Lulëzim Bashës, ndaj opozita nuk duhet të dorëzohet para këtij fakti, ndryshe do të duket sikur Berisha dhe Rama po e hedhin në votë pafajësinë dhe drejtësinë për Aleksin dhe tre të varët e tjerë.

 

 

Më 21 Prill vdiq dhe nëna ime, gjyshja e Aleksit. Nuk ishte e sëmurë por dhimbja për Aleksin i plasi zemrën. Ky ishte një tjetër lajm i keq për familjen tonë. Por mos mendo se do të vdesim të gjithë në shtrat duke pritur pa fund drejtësinë. Do të dimë jo vetëm ta presim me dinjitet, por dhe ta shtyjnë përpara me dinjitet kohën kur të ndjehemi të lirë për shpirtin e Aleksit ngjitur në qiell. Dhe i lirë njeriu ndjehet kur drejtësia vihet në vend.

 Ky qeka kryeplak mer bab, hallall ja bofte zoti. Asnje llaf shtremet. 

 Eshte nje detaj tek video e incidentit te Profesoreshes; Ne momentin qe ajo shperthen me akuza ndaj bashes degjohen dy tre zera militantesh ne sfond qe i drejtohen profesores me frazen Komuniste, komuniste...

Ne thelb qendrimi i tyre instiktiv nuk ndryshon shume nga qendrimi i peshqeve te militantizuar ne kete teme qe i drejtohen zonjes si e rroitur, histerike, e cmendur etj. 

pashe te tch ate emisionin ku kercenun Canin. Ai Tahiri shum buce burre (u munova me gjet nji epitet tjeter po e kam te pamundur).
E perdhosi dhe e perdori si i deshi suma ket pedagogen...jo po e kishin cu me force ne salle per me degju bashen dhe pasi foli e kan kap prej flokesh dhe e kane nxjerre jashte...perralla me mbret. Dhe masanej duhet t'u besojme ktyre kur mundohen me perzgjedh fjalet teksa pertypen me saju rrenen e radhes? dinamiti nuk ja vlen me u harxhu per nji si cani po per ket tahirin eshte shume edhe ai 5 minutshi qe harxhova me e pa...
ptu! s'ka ngel sharlatan pa tall bythen me at' vend

Ai Tahiri shum buce burre (u munova me gjet nji epitet tjeter po e kam te pamundur).

Ne ket pike me duhet te jap te drejte.Dhe ate Shalsin nuk e duroj dot.Duke ndjek nje debat ke Fevziu,Sokol Olldashi sic e ka zakon me sulmet e tij prej spurdhjaku, i pat than ktij Shalsit, se ti ke braktis djalin tan.Vllai im filloi me qesh.Ca ke, e pyta- Dhe ne kit pike paska emitu Edi Ramen,me tha...

gAZETA 55

".Është për të vënë në dukje se pedagogia në fjalë imagjinon funksionet e Ministrisë e Brendshme të barabarta me ato të kohës së Kadri Hazbiut. Këtu është edhe fatkeqësia. Pedagogë të tillë me këtë formim kulturor, që nuk kanë lexuar as kushtetutën e këtij vendi, nuk meritojnë të japin as mësim. Ministri i Brendshëm i një vendi demokratik siç është Shqipëria nuk merret me anën operacionale të gardës apo policisë. Ministri as ka në kompetencë të japë urdhër apo të udhëzojë këto organe se si të ushtrojnë detyrat e tyre funksionale të parashikuara në ligj. Kaq ishte e bollshme për të thënë diçka rreth “trimërisë” që tregoi e quajtura Flora. .."

yeah right ministri i brendshem i nje vendi demokratik si shqiperia ka per kompentence vetem  te zgerdhihet perpara kamerave si jallan shahit.

 Shqiptaret jane sot para proves me te rende ne krejt historine e tyre.Proves per te mbeteur perfundimisht te perçare  dhe pa shtet apo per te hedhur nje te keqe qe i ka mberthyer per gryke e ku zene frymen.Tirania e demokracise. Kjo eshte  zgjedhja qe u duhet !

Jemi ne kete situate. smiley

Faktikisht ne 97, ishim shume afer daljes nga kjo gje... e humbem shancin, e humbem momentin, nuk e kapem dot. Gerdeci ishte mundesi tjeter... por humbi qe aty, per aty... dhe nuk shkoi dot asnje mm me tutje. Iu afruam shume daljes edhe ne 21 Janar... nuk e kapem dot Grava... edhe aty e humbem momentin.

Fatkeqesisht, ne fizionomine e nje kombi, nuk mund te behet fjale per te njejtat momente qe do te flisnim normalisht nese do trajtonim nje individ te vetem...  impakti i ngjarjeve kur nje komb i afrohet atij caku dhe eshte gati ta kaperceje, e te kaloje ne anen e rrjedhes se ngjarjeve ku ky komb i do te miren vetes, bashkohet dhe sheshon kontradiktat e luften e brendshme, rritet ne kete rast me progresion gjeometrik... sipas faktorit mase; - te njerezve dhe individeve te perfshire, dhe mases se tejkalimit te cakut dhe dorezimit ne deshirat e zemrave te tyre mashtruese...

Fatkeqesisht, 97 na u ofrua dhe nuk ditem cfare te benim me te. Na gjeti te papergatitur... pa udheheqes, pa prijes... jetime. nuk kishim asnje njeri qe ta kuptonte momentin dhe ta udhehiqte kete popull drejt Daljes se madhe dhe clirimit.

Fatkeqesisht duhen ngjarje te tilla te medha e te renda, qe i ngjajne operacionit te shkuljes se tumorit me thike, qe nje populli t'i rikthehet frymemarrja.

Do te ndodhe kur te ndodhe Grava, dhe vetem kur te ndodhe do ta marrim vesh. Nese jemi ende gjalle ta perjetojme.

Ky popull eshte popull i paparashikueshem... ngre krye kur askush nuk e pret, edhe pa yshtje apo nxitje... dhe rri i nenshtruar e mbijeton ne hibernim, kur kombe te tjera edhe do te ishin zhdukur, - nga asimilimi, konformizmi apo edhe kryengritja.

popull i mbijetuar jemi... nuk do te ishte llogjike te prisje qe nje popull i mbijetuar te gezonte begati; edhe pse jetojme mbi troje plot me te mira dhe bollek. 

do te ndodhe kur te ndodhe. Une uroj sa me shpejt. smiley

ne 97 kishim friken e luftes civile.Berishes ia kane friken se ka pas vetes mbeshtetes te armatosur kryesisht nga krahina e tij qe jane gati te djegin shqiperine nese s'u del e tyrja.

Me vjen keq por nuk ka per te ndodhur. Rama do i humbas zgjedhjet sepse do te vidhen perseri. Nqs Rama fiton keto zgjedhje te mos keni asnje dyshim qe Rama dhe Berisha kane kohe qe i kan kurdisur keto marifete mes tyre. Fitorja e Rames nuk do te jete fitore per Shqiperine, por per Ramen, kurse humbja e Rames do te jete edhe nje asrye me teper per te blinduar zemerimin popullor ndaj plehrokracise dhe plehrave qe e kan mbytur kete vend. E vetmja zjidhje per mendimin tim eshte ajo qe une kam thene gjithmone, te gjith njerezit e ndershem te atij vendi duhet ti bojkotojne zgjedhjet ne menyre qe kjo klase politike te humbase legjitimitetin dhe te sundoje banditce, ashtu sic e ka hak, jo nen pretekstin e legjitimitetit te votes te shqiptareve. Se cfar ndodh me vone kur nje vend qeveriset banditce nga nje turm alabakesh kete te na e thone miqte tane qe na duan te miren, direkt apo nepermjet ambasadoreve te tyre te vegjel e shurrake me te cilet perfaqesohen ne vendin tone.

aspak dakort!
Ky eshte vec elektrizim situate per zgjedhje lokale. Kush qenka alternativa ideale ktu, nuk ma thua grave? aq me teper kur zgjedhja eshte mes baltes dhe batakut?

cili është elektrizim ore?

këtu po bëhet fjalë: a kanë shqiptarët, apo "shqiptarët" vullnet për të pasur komunitet dhe rrjedhimisht shtet apo jo? 

Si do shqitesh ti nga kjo punë, kur vriten si qenër katër vetë? Edhe lëndohen, përdhosen me dhjetra, ofendohen me qindra, dhe shpërfillen me qindra mijë? 

S'ke kuptu gjë o xhan...

Unë jam me Gravën. Pikë për pikë.

 

ky eshte elektrizim i skajshem se zgjedhjet lokale nuk kan per t'i dhene zgjidhje problemit tend, te graves e te tjereve. Ti ket e di mire po preferon me e injoru thjesht nis prej militantizmit. Se ty urrejtja per Berishen, Bashen ose kedo tjeter qe do perfaqsonte poziten sot nuk do te lekundej sikur te mos kish pas Gerdec ose 11 janar.

Shume tragjik Grava. Duro deri te djelen pastaj fillo te qash humbjen.

fol motra fol po kujt ti flasesh? burrat me komb dhe dinjitet jane menjanuar, tallen, percmohen nga ai sistem, nuk afrohen. dhe kur afrohen s'duan ata vete. s'duan dhe largohen, ose heshtin, se sduan te marrin turpin me vete. ndaj rrine larg, se nuk pi me uje dinjiteti ne ate vend. ehste  bere nje lukuni me legena dhe plehra pa din e pa iman aty, fatkeqesisht. po me e mjerueshjma, dhe me e keqja e kesaj gjendje, eshte se po reflektohet ne mase dhe ne popull,ne individ, psikologjia dhe normat e tyre.

RESPEKTE zonje e nderuar! u ke pjerdhur mu ne mustaqe te tereve.

Pse kaq frike fauna blu?

 

 

 

  turcapja, me paske kuptuar, qe lere !

 Nuk kam lene fushate pa marr pjese ne keto  20 vite.Gjer dje ne fushate isha.Po ju them: Fushata e viti 1997 ishte ku e ku me e mire  se kjo qe permbyllet sot e don i  Madhi Zot te perfundoje me kaqe! Lufte, jo per lokalet, por si  per JETE A VDEKJE ! E mba Zoti  ne nje fije.Ju me prrallisni me : 

   ..."Duro deri te djelen pastaj fillo te qash humbjen"... Cilen humbje a....Te pj....fitoren ! Shtet demokratik keshtu?Me kete rruge e fitoi atje,  Ai Juaji, pra ca diteve ?

Mire mendje nuk po merrni  andeja, por ruajeni vehten e  mos tregoni... se u  kane ikur dhe ato qe shpute, qe prej ketej !

Fushata e viti 1997 ishte ku e ku me e mire  se kjo qe permbyllet sot

 

Kallashe, bandite, kriminele, komitete te shpetimit publik dhe fushata ne 1997 ishte me e mire? Oho! Jepi grava!

 Tek Ju, jane te veshtuira,  per tu  kuptuar problemet e thjeshta.Ke degjuar ndonjehere  per fjalen "Trukim" more? Vjen nga .... "Pellazgjishtja e  vjeter" , por jepi, jepi me  taten .. !

Po po, ne 1997-ten ishin te lira, te drejta, te patrukuara!  Ne 1997-ten ishin zgjedhje si ato qe behen ne Norvegji apo Finlande!

 

GRAVA

..."Duro deri te djelen pastaj fillo te qash humbjen"... Cilen humbje a....Te pj....fitoren !

10***

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).