Shqipëri

Nëna ime e madhe

Të njoh nga dasmat dhe e qara

Nga kangjellat tek rruginat

Je lulja e majave

Atje ku zhgabat

S'tradhtojnë kurrë

Atje...

Ku tiranitë

Dhe tirana nuk rreshtin

Së rrahuri

Atje me gjeni

Të shtrirë

Për gjumë 

2 Komente

Nuk e di po mbase ngaqe jemi ballkanas po shume tragjike.elegjike,pse jo patetike eshte dashuria jone per Shqiperine.Nuk mbrrihet nje raport i qete pa ofashame ,perbetime,elegjira .....Si nuk e kuptova nje here......

 eh sa keq me vjen serish per vehten Zana....po cmund te shkruhet per shqiperine time te shenjt.cmund te shpik dua te them? trendafila prej akulli.....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).