Unë ndjehem 20 herë më i përtërirë. Fushata për mua është libri më i bukur, i kam 15 vëllime aty, ky është vëllimi i 16. Është një festival i vërtetë. Është një fillim i ri për mua, çdo fushatë. Pas dy vitesh do të kem fillim të ri prapë. 

Sali Berisha

30 Komente

Po e dime or daj, e dime qe per ty fushatat jane si orgazma te gjata. Nuk ka nevoje ta thush se duket qarte.

Po c'faj kemi ne qe duhet te paguajme kaq shtrenjte qefin tat?!

po ta hongsha zemren po

jes!

ti fushate me ep rini, me ep emrin fushatar,

dhe te varfrit kolonjar, shkun per fiq* e gjeten arre*

* edited for length and content to fit the PPU space smiley

 

 "Shkun per vidh dhe gjeten bar" m'duket se ka qene kjo? smiley

varianti nga anet tëna ka qene: shkuan per shkrepse gjeten cigare.smiley

 sa vellime kishin veprat e enverit?

E sigurte qe kan shku deri te 70+. Por kishte prape. Ishin rrezik pyjet po te mos nderpritej ajo luzme. Cilesia e letres, superbe. Lidhja e librave, nje mrekulli.

Tani edhe Zoti te kish qen, nuk di me cer do i mushte aq volume. Kishte psh: "FOla me Hysniun nga Parisi. Ishte mire. Po e merr veten, qe te rifilloje me vrrull te papare punen e tij te vyer ne sherbim te Partise dhe popullit. I thashe qe Vitoja dhe Nexhmija po shqepen duke mesuar ne fakultetin e historise". Kaq. Nje faqe kjo. Tjetra: "Sot eshte dita e Vitit te Ri. Nje tjeter vit suksesesh per popullin tone te mrekullueshem. Nje tjeter faqe e lavdishme ne epopene e ndertimit socialist te vendit. Perpapa drejt fitoresh te reja o populli im i shtrenjte. Nuk ka force ne bote te ndale ne rrugen tende, ku prihesh me largpamesi nga Partia jone e lavdishme!" Kaq. Kalo te faqja tjeter...

Nderkaq gjen edhe pasazhe me interes; kishte zakonin e shenimit me skrupulozitet te cdo gjeje, cdo takimi, everything, nje lloj ditari i imet deri ne marrezi. Nexhmija e ka pas ndihmu bajagi per ket gjo.

Emo, je i sigurt? Me duket se e ngaterro me vellimin "Ditaret".

Ca te them Ols, kane qene shume shume shume - jashte proporcioni. Ishte nje institut qe punonte per ate gje. Ka shkrues te veprave - dmth qe i perpunonin nga pikpamja drejtshkrimore, se lenda vinte nga Enveri. Ka qene si nje stihi libreske, ai njeri nuk pushonte se prodhuari tekst, per cdo gje, duhet te jete rast i rralle them, dhe mbase ai pasion, ngashnjimi per tu bere portreti i peste vene ne profil paralel me marks engels lenin stalin, zevendesoi pasionet e rinise, nuk e di. Une nuk do e kuptoj dot kurre ate tekstofili. per naften, jugosllavet, kinen, lindjen e mesme, bashkimet profesionale, rinine, hrushovianet, eurokomunizmin, pionieret, gruan, ekonomine, planifikimin, bujqesine, artet, ushtrine, arkeologjine... u lodha, for everything. ka nje berthame shume te trishtuar kjo gje. shume!

Ka shume mundesi te kete qene Ditaret, me nje kopertine gri me nje nen-titull te argjente: "I juaji, Enver". smiley

E mbaj mend shume mire sepse eshte e vetmja veper nga e cila kam lexuar disa faqe ne fundin e viteve 80-te. Kisha nje urri per te lexuar atehere. Lexoja ca te me dilte perpara. Cfare kohesh! Shume te bukura persa i perket ketij aspekti. Kur e krahasoj me tani... Ceshtje edhe moshe. Nejse... Ditaret, mendoj se jane mjaft interesante.

Nga ato faqe qe kam lexuar me ka mbetur vetem hija e nje fragmenti, ndoshta kjo e lidhur edhe me pasionin dhe profesionin tim.

Shkruante Hoxha dicka si: Tirana po rritet dita dites e po le pas te shkuaren feudale... e zhvillimi, e progresi... e mundi i popullit e i partise... e bla, bla, bla... e kemi ndertuar blloqet e banimit ne rrugen X. Tani po suvatojme disa prej pallateve...

Kjo puna e suvatimit me ka ngelur ne mendje. Si gozhde.

Dmth... kupton ti?! Suvatimi i jashtem i pallateve ishte nje arritje e madhe. Lihej te kuptohej se ishte nje si pune ekstra, luksoze.

Nejse... thjesht per muhabet.

Eshte gjithmone nje kenaqesi te te lexoj.

Kisha nje urri per te lexuar atehere.

Get the FAQ outa my planet! smileysmiley

He mo ca ke?  E kam shkrujt gabim eh?! Dhe imagjino qe ma ka thene nje here Ana, por problemi eshte se une kur kam uri, kam urrrrrri o vlla. "rr" si Uria! smiley

e kisha me te gjithe fjaline. urria vetem sa i rriti intensitetin gjeometrikisht.

komenti qe te kam thene me siper, qendron! smiley

 Kam pershtypjen se kjo duhet te zevendesohet me te fundit fare: "Une besoj vetem te nje poll, ai eshte facebook-u..."

"unë i besoj vetëm një Poll-i, ai është Genc Pollo"  smiley

Këto zgjedhjet u bënë si  Apollo Creed me Rocky 3 a 4 (në varësi të njësisë bashkiake) smiley

 

  i kam 15 vëllime aty, ky është vëllimi i 16. 

Kete vellimin e 16 e ke kove pusi!

Po e dime or daj, e dime qe per ty fushatat jane si orgazma te gjata. Nuk ka nevoje ta thush se duket qarte.

Po c'faj kemi ne qe duhet te paguajme kaq shtrenjte qefin tat?!

 

smiley

 

plotesisht dakord me Olsib

 

Ky njeri nuk njeh asnje defrim njerezor vec pushtetit. Psikologjia ka terma te posacem per keto devijime

 Dmth Shemja komentin tek "ngulur para tv"e paska marrë nga Sala dhe asnjë se paska kapur . Hajde Sheme hajde më kënaqe .

sheme - 10 Maj 2011 - 6:40pm - #

 

Unë ndjehem 20 herë më i përtërirë. Fushata për mua është libri më i bukur, i kam 15 vëllime aty, ky është vëllimi i 16. Është një festival i vërtetë. Është një fillim i ri për mua, çdo fushatë. Pas dy vitesh do të kem fillim të ri prapë.

sali berisha ne nje fare menyre nuk eshte vecse ajo qe mbollem per 50 vjet komunizme.. nje relacion etnik kulturor 'inferior-superior', i cili do te vdes kur te vdesin te gjithe ata qe ende e mbartin ne kujtese e ndergjegje. e di pse? sepse kur ai thot 'ashtu sic do te fitoj edhe pas 2 vjetesh', nderkaq qe ne c'do vend me kulture e institucione demokratike kjo do perceptohej si teper arrogante, por edhe cinike, nderkaq, ne vendin tone, atyre qe e votojne u buzeqesh shpirti nga kjo deklarate... sepse salia artikulon kompleksin e njerzve tek 'marin hak'.

Dmth Shemja komentin tek "ngulur para tv"e paska marrë nga Sala dhe asnjë se paska kapur .

Mos me???!!! Ca thu ti mo vlla?! Seriozisht e ke?! smiley

 e kam kopju dhe komentin .:smiley

O prizren, o rob zoti... Ajo batuta ime me siper ishte per te te thene qe e kishim kuptu smiley

 S"prish punë Olso ,unë për vete se kapa që ti e kishe kap (kot ma prishe kënaqsinë  lol) 

 Po si i bohet tani qe ky 20 vjeçari, o bo per spital????????????

 Bir Sali i nenes, c'te te qaj me pare....

Si qelloi kjo teme e, fiks ne kohen e masturbimit. smiley

Kjo duhet perkthy, qe te nderkombtarizohet, ta lexojne massat; my try:

I feel twenty times more rejuvinated. The campaign is the best book to me, I have 15 volumes therein, this is the [sweet, shen im] sixteenth. It's a true festivus*. It's a new start for me, every single campaign. After two years we'll have the same shit again. Guaranteed!

* for the rest of us smiley

 

thank you for the festivus, the sweet 16 and the same shit smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).