martin_lutero_2-b.jpg

Me sigurinë më të plotë mund të pohojmë se sot për sot z. Sali Berisha është aktori më i debatueshëm i politikës shqiptare. E bardha dhe e zeza janë ngjyrat që opinioni publik përdor më së shumti për portretizimin e tij. Pa drojtje mund të themi se figura e tij ka vetëm adhurues dhe përçmues. Në përcaktimin e cilësive të tij, adhuruesit dhe përçmuesit qëndrojnë diametralisht kundër njëri-tjetrit. Në vlerësimet e tyre, ai vendoset midis “shkallmuesit të diktaturës” dhe “veglës së diktaturës”,  midis “luftëtarit për demokraci” dhe “hajdutit të votës”, midis “heroit kombëtar që ndërton rrugën e kombit” dhe “tradhtarit kombëtar që i shet naftë serbit dhe detin grekut.”

Në pamje të parë vlerësimet e mësipërme të lënë përshtypjen se adhuruesit dhe përçmuesit e z. Berisha janë të destinuar të jenë në një mosmarrëveshje të përhershme. Z. Berisha në fakt duket se e ka një cilësi për të cilën si adhuruesit ashtu dhe përçmuesit janë në një mendje. Cilësia në fjalë është vendosmëria dhe karakteri i tij jo-kompromist. Retorika dhe veprimet e z. Berisha gjatë këtij tranzicioni të stërgjatur janë dëshmitarët kryesorë për cilësitë jo-kompromiste dhe vendosmërinë e karakterit të tij. Komentet e tij të tipit “Dhe sikur Enver Hoxha të ngrihet nga varri kutitë nuk hapen”, i vënë kapak çdo lloj argumenti që orvatet të kundërshtojë këtë cilësi.

Është e vështirë të gjesh në perëndim një politikan në pozitë, i cili të ndajë ngjashmëri në karakter me z. Berisha. Shoqëritë perëndimore në përgjithësi mundohen me anë të votës t’ua mënjanojnë postet vendimmarrëse politikanëve jo-kompromistë. Për të gjetur një politikan perëndimor të ngjashëm me z. Berisha duhet të hapësh librat e historisë dhe të kthehesh në kapitujt e mesjetës së vonë. Figura e Martin Luterit duket se është shëmbëlltyra më e ngjashme e z. Berisha. Një prift dhe teolog, i cili falë vendosmërisë dhe jo-kompromisit arriti t’i kundërvihej institucionit më të fuqishëm të kohës.

Armët më të fuqishme të Luterit kundër Kishes Katolike ishin siguria në vetvete dhe një vendosmëri e pathyeshme. Të dyja këto, të mbështetura në një dogmatizëm të papërkulur. Kur Kisha Katolike i kërkoi Martin Luterit të hidhte poshtë sulmet e tij kundër Këshillit të Lartë Katolik dhe Papës, ai refuzoi në mënyrë kategorike: “Unë nuk hedh poshtë asnjë nga akuzat, sepse të veprosh kundër ndërgjegjes nuk siguron as drejtësi dhe as stabilitet.” Por karakteri jo-kompromist nuk është e vetmja ngjashmëri që Z. Berisha ndan me Luterin.  

Martin Luteri dhe Sali Berisha kishin lidhje të ngushta me establishmentin të cilin ata më vonë do ta sulmonin egërsisht. Në fillimet e tij, Luteri ishte një prift i devotshëm i Kishës Katolike. Gjatë vizitës së tij të parë në Romë në vitin 1510, ai nuk ngurron të pohojë se për të mbrojtur fenë Katolike ai është gati “të vrasë të gjithë ata të cilët kundërshtojnë t’i nënshtrohen autoritetit të Papës.” Sali Berisha gjithashtu ka qenë anëtar i Partisë Komunistë dhe në vitin 1991 nuk ngurron t’u kërkojë studentëve të kenë “besim të shoku Ramiz Alia, i cili ashtu siç udhëhoqi në fitore batalionet partizane në Luftën nacional-çlirimtare, ashtu do të na udhëheqë edhe sot.”

Si Luteri ashtu dhe Berisha, më vonë do të mundohen t’i fshehin lidhjet që kanë pasur me establishmentin në të kaluarën e tyre. Luteri nuk e përmend udhëtimin tij të parë në Romë në asnjë rresht të “Thirrje Kombit dhe Aristokracisë Gjermane”, letërkëmbimeve me Kardinalin Cajetan apo polemikave me Johann Eck. Sali Berisha gjithashtu ka mohuar çdo lidhje personale me kastën drejtuese komuniste. Kur para disa kohësh emisioni "Fiks Fare" publikoi disa foto të tij në ambjente intime me familjarët e Enver Hoxhës, ai deklaroi se ato ishin trukime të trasha mediatike. Ngjashëm me Berishën akuzat e kundërshtarëve Luteri i cilësonte si “të shkruara kundra meje nga armiqtë e së vërtetës.”  

Retorika e urrejtjes dhe e banalitetit është një tjetër cilësi e përbashkët e Luterit dhe Berishës. Luteri shprehet për kundërshtaret e tij: “do t’i mallkoj dhe shaj deri sa të vdes, kurrë nuk do të nxjerr një fjalë të mirë për ta.” Fjalët e preferuara të Luterit për të përshkruar kundërshtarët e tij janë “derr”, “qen”, “fanatik” “gomar”. Këshilla më e shpeshtë që Luteri u jep në polemikat tij kundërshtarëve të vet është: “Shkoni në stallën e derrave dhe zhgërryhuni në jashtëqitjet e tyre.” Ky degradim i retorikës së Luterit shtyu një nga bashkëpunëtorët e tij më të afërt të shkruajë se “Luteri me paturpësinë e tij dhe gjuhën e shthurur, ose ka kaluar në çmenduri ose ka për frymëzues djallin vetë.” Nga ana tjetër retorika që përdor sot Berisha do të ishte e padenjë dhe për një pastrues spitali burgu, e jo më për një kardiolog të nderuar si ai. Kur dëgjojnë fjalë si “lavire”, “horr”, “i tredhur”, “e shkërdhyer” edhe bashkëpunëtorët e tij më të afërt duhet të jenë dakort se z. Berisha e ka shthurur gojën.

Natyrën e marrëdhënieve që Luteri kishte me bashkëpunëtorët e tij e gjejmë të pasqyrohet në mënyrë të përsosur në marrëdhëniet që z. Berisha ka me bashkëpunëtorët e vet. Një nga bashkëpunëtorët më të afërt të Luterit do të shkruante se “Ishte pikërisht karakteri i tij tiranik ai që ia largoi miqtë dhe bashkëpunëtorët më të zellshëm... Çdo kundërshtim ngjall tek ai një reagim të zjarrtë. Kushdo që guxon ta kundërshtojë përballet me urrejtjen dhe inatin e tij. Kushdo që i del kundra, sulmohet publikisht në mënyrën më të paturpshme.” Nëse fjalët e mësipërme do t’ia atribuonim z. Berisha, besoj se askush nuk do të habitej. Bashkëpunëtorët e tij më të afërt tashmë gjenden shumë larg prej tij. Zgjedhjet e fundit të brendshme në PD vërtetuan se dhe bashkëpunëtorët, të cilët iu afruan në 2005-n tashmë gjenden të mënjanuar. Sulmet e fundit kundër Presidentit Topi vërtetojnë më së miri se askush nuk mund t’i shpëtojë sulmeve nëse guxon sadopak t’i kundërvihet atij.          

Shumë argumentojnë se shoqërisë shqiptare gjithmonë i është dashur një udhëheqës i vendosur si puna e Sali Berishës. Ata që e shprehin këtë, zakonisht janë njerëz që besojnë se “ky popull do një dorë të fortë”, se përndryshe “nuk merr vesh.” Historia europiane në fakt vërteton se udhëheqësit që shquhen për karakter jo-kompromist dhe vendosmëri, mund t’i sjellin dobi në periudha afatshkurtra shoqërive që ata drejtojnë. Problemi qëndron se me kalimin e kohës, udhëheqësit me karakter jo-kompromist kanë gjasa të shndërrohen në barrikada që bllokojnë zhvillimet shoqërore.

Reformimi Protestant filluar prej Luterit dhe politikat e tij jo-kompromiste krijuan në Gjermani një mjedis politiko/social tërësisht anarkik. Si pasojë e kësaj anarkie, Gjermania u shndërrua në një shprehi gjeografike ku 1/3 e popullit gjerman u zhduk nga faqja e dheut. Politikat e ndjekura nga Luteri krijuan një prapambetje kombëtare dhe një sterilizim intelektual, të cilat e shoqëruan Gjermaninë përgjatë gjithë shekullit të gjashtëmbëdhjetë.

Situata politike në Shqipëri tashmë e ka futur vendin në një stanjacion të rrezikshëm ekonomik, politik dhe social. Si pasojë e krizës politike, treni  i integrimit europian duket se tashmë ka dalë plotësisht nga binarët. Pa dyshim që për këtë opozita mban përgjegjësitë e saj. Në të njëjtën kohë opinioni publik duhet të jetë i ndërgjegjshëm se, të bësh opozitë konstruktive kundër një politikani si z. Berisha, i cili shquhet për karakterin e tij jo-kompromist, nuk është puna më e lehtë në botë. Përfundimisht, fakti që z. Berisha ka kaq shumë ngjashmëri  me një politikan të vitit 1511, e bën zgjidhjen e krizës politike të vitit 2011 edhe më të pamundshme.

119 Komente

  Cilësia në fjalë është vendosmëria dhe karakteri i tij jo-kompromist

Karakter jo kompromist? Hellouuu, Ilir Meta, Fatos Nano, Azem Hajdari, Gramoz Pashko... Regjistrimi ne mbledhjen me Ramiz Aline, ku Berisha thoshte "Po, jo... s'duam parti te reja. Duam shtyp te lire, por jo...".

Berisha qe doli dhe levdoi Ramiz Aline qe i udhehoqi ne rrugen e gjate... sahanlepires si zogu.

Deri kaq lexova une. S'ia vlente te vazhdoja.

Ne politiken shqiptare, vendosmeri e karakter jo-kompromist ka pasur vetem Rama, qe ishte i vetmi kur doli si haptazi si opozte ne 1996-en kur shiku i Berishes te rrifte per qef ne mes te rruges e s'e kishte per turp te te hiqte qafe. Po si duket nuk funksionoka me shqiptaret jo-kompromizimi me te perlyerit.

 

 Autori nuk paska dit si te na e thote qe sapo paska lexu nje liber per Luterin! Hidhu njehere pertej Adriatikut dhe shih Berlusconin, pa folur per xhaxha Bushin ketej nga Amerika qe ishte simbol i kompromisit, dialogut me kundershtaret dhe i logjikes argumentuese.

 Ka nje ndryshim te madh ne rastet qe permend ti PF i nderuar. Si ne ShBA ashtu edhe ne Itali ketyre personazheve u kundervihen grupe politike dhe intelektuale me potenca te medha, qe i zhbejne iluzionet e tyre. Kurse tek ne, 2/3 e popullsise verberisht besojne se ky vend behet o nga Berisha, o nga Rama, o Nukbehet.

 

Kurse tek ne, 2/3 e popullsise verberisht besojne se ky vend behet o nga Berisha, o nga Rama, o Nukbehet.

E di qe you are just making a point when you say that, por nese do ishte e vertete numerikisht kjo qe thoni, kot per kureshtje, cfare alternative perkrah 1/3 e mbetur?

 mendoj se kjo 1/3 e mbetur (prap ne kontekstin e kesaj fabules sone) nuk ka ndonje alternative konkrete. Por se paku kupton qe kjo nuk eshte histori me qerose dhe katallane. Ne pakenaqesine e vet kjo 1/3 ose nuk voton fare, ose voton ndonje personazh qytetar qe normalisht nuk ben dot hajer ne kete mjedis politik.

dhe ti qe ke mbeshtetur me konsistence e persistence PS-ne, Ramen dhe Veliajn je tek kjo 1/3? Nah...perralla vere

Zeneli, Zonjeza Lulushe dhe zoti Vurka jane personazhe te:

a. Mergata e qyqeve

b. Te vrasesh zogun perqeshes

c. Terminator 2

d. Jashte bie bore

e. Juventus - Napoli

Xhaxhment dej. smiley

 Damn! smiley  Sakte. Nje shpjegim plotesisht llogjik madje.

f. njeriu qe pa vdekjen me sy

g. vdekja e nje salesman-i

h. vdekja me vjen nga nje pale sy te tille

i. un vdes e s'ftenj, e...

j. chupa-chupa dhe mortja (gorki)

 vdekja me vjen nga nje pale sy te tille

kabim kabim ... '' vdekja me vjen prej syve te tille''

ok thanks, thjesht kureshtja. mbase duhet zgjeruar dhe ca me shume tabela e qitjes se ka shume shembuj te njejte ne mikromjediset politike shqiptare ngado qe ta kthesh antenen bishtdallandyshe, psh Gjinushi dhe partia e tij socialdemokrate, nje parti qe ne fakt duhej te ishte konkuruese-perfaqesuese dhe shpresedhenese.

 Ia vlen te cohet deri ne fund. Jo per tu marre me berishen apo me Luterin, apo me te dy bashke. Por argumenti se ka kaluar koha e "baballareve" prijes qe cajne historine me shpate eshte i mirepritur. 

Kush mendon akoma se politikanet e forte, kreshniket epike me hunden sqep do te na cojne perpara kane pjerdhur nga trute. Duke qene se ende shume ne Shqiperi mendojne se na duhen keta "heronj", kjo shpjegon eren e keqe.

Aha mdmk ky flamurka i veckel i rizonuaka shprehickat e ketyre diteve: motherfuckers, brainfarters (etc?) smiley

Jo se pati nga ata qe mendun se ke ftillu alkoholyn.

 Bled, mos harro qe ne nje fare menyre Berisha perfaqeson ate c'ka eshte Shqiperia e sotme. Pra nje vend demografikisht i shkaterruar, nje vend ku nje brez i tere te rinjsh e tridhjet-vjecaresh u zhduk nga syte kembet dhe ku popullsia rurale iu "qep qytetit per ta bere ate edhe me te bukur se fshatin". Nuk dua t'i ve faj as njeres pale per ikjen, e as pales tjeter per ardhjen thjesht sepse nuk mund te besh fajtor realitetin 'ombjektiv', por kjo paqendrueshmeri dhe ndjenje kompromisi ne graden e fundit te fukarallekut e dinjitetit qytetar mbase shpjegon edhe riardhjen ne pushtet brenda me pak se nje dekade te nje politikani qe u hoq nga pushteti vetem pas nje kryengritjeje popullore ku u vrane mijera vete. 

Dmth ky popull nuk arriti te ngrihet dot as ne nivelin e egjiptineve qe po e nxjerrin ne gjyq diktatorin e tyre sepse qelloi mbi protestuesit. Kjo eshte ajo qe na dhemb dhe ketu duhet te na vije turp ta krahasojme vehten, pa kerkuar figura fantastiko-shkencore te tipit te Luterit, qe te justifikojme turpin tone.*

*Tuajin qe jeni ne Shqiperi d.m.th, se sic e kam thene edhe njehere brezi im se duroi dot Enverin dhe e hodhi tutje, i cau menderen Berisha e hodhi edhe ate ne tuc. smiley Pra e treguam qe ishim brez nevrik. Ju tani perpiquni te gjeni Lutere hundeshqiponja per t'u ndjere mire.

P.S. Pasi lexova komentin tend me siper: Ke te drejte por kjo perforcon me shume tezen time. Pra autori ka analizuar njeren ane te problemit, pra prijesin duke harruar popullin ose sic e quan ti 2/3-en

me beri pershtypje qe autori i ketij shkrimi ben nje dallim te dukshem midis 2 "adasheve"; njerit i drejtohet vazhdimisht me "zoti" perpara dhe tjetrit ja permend emrin ashtu thjesht si te ishte shoku i tij. Por meqe Z. Luter paska jetuar ne vitet 1500, bie poshte mundesia qe ky te ishte shok me autorin. Atehere, me ngelet te pranoj ate qe nuk kisha qejf une: respektin qe ka autori per sali-un.

sheme, te kam ndjek kur ke komentu per skenderbeun, asnjehere nuk ke thene Zoti Skenderbe, keshtuqe me rezulton qe je me sulltan muratin smiley

ene sali-ut nuk ja fus "z" perpara, pra i trajtoj te dy njesoj, biles biles, ketij te fundit shpesh nuk i permen as emrin, e quj "frymor" dhe kaq. Pastaj une desha me theksu standartin e dyfisht qe ka perdor autori i shkrimit me siper. Megjithate, nese ty ngrihet humori edhe me ato qe thua, mua vetem me vjen mire qe ti argetohesh, pavaresisht nje moskuptimi.

Sheme, nqs ti cdo gje e merr seriozisht kjo mua normalisht nuk me shkakton plasje trapi, perkundrazi me shton akoma me shume humorin me veten time

 plasje trapi

ceshte ky nervozim, une thjesht u ndjeva mire qe ti u kenaqe! Dhe kaq.

 O Ron, të sugjeroj të lexosh "Papeshë Joana" (Pope Joan) nga Emanuel Roides. Ai bën ca krahasime të këtilla interesante. 

Te gjitha analizat per kete "specie " njerzore me Emrin Berisha , ne rruge normale te te menduari , duke Ju referuar ngjarjeve apo Individeve te tashem apo dhe ne nje te shkuar , ...jane as me shume e as me pak  me te bute "......perpjekje sizifiane ......."

Analiza me e sakte e ketij individi eshte te mos merresh me te . Ai nuk eshte njeri normal , ai eshte i semure psikik . Arsyeja pse eshte ne krye ....sepse aktualisht ne krye mund te jete KUSHDO per nje grumbull njerzish ne nje teritor te cdo cep te Botes , qe per momentin quhen Popull pa Ideale !  Mjafton te kete nje grup cetnikesh dhe nje nuhatje karieriste pak kurajo dhe te aplikoje me energji metodat e zhdukjeve fizike dhe presionit psikologjik ndaj te tjereve , njesoj si "shperblimet " midis cetnikeve , dhe kushdo e ....... Sundon , Vjedh , Vret e Kurveron nje popull te tille ! Paska gjasa qe dhe ata qe mbahen per Intelektuale te mos shohin pertej syzeve se i pengon HUNDA e kesaj Mostre ! 

Krahasimi me i arsyeshem me kete frymor eshte ai ( ne se nuk ofendohet Zani ) eshte me  Zan Caushin . Zani  u tregua "idiot " ose " , i vogel " , jo largpames dhe pa keshilltare te mesuar me punet e "rrevolucioneve " Nderkombetarisht Zani upranua si "krahu i sigurise " e shuarjes se konflikteve ne ateteritor ku sundonte para tij kreu i nje Grupi Banditesh si Berisha ! Me pak , shume pak presion Zani mund te behej K/Minister !Zani e mundi Berishen dhe e flaku si Lecke duke e "njerre prej zhelesh " nga shkallet e Presidences . Ky eshte fakti HISTORIK .

Te vjen keq qe nje pene si Roni , ne mos po kushdo , qe   ka arritur te bjere viktime e nje krahasimi per hir te krahasimit . Dhe me ke ??? Me nje nga Reformatoret me te Medhej Historike te Kishes Katolike .

rono, ket "edhe enveri te ngrihej nga varri, kjo s'bohet" e kon bo formule kjo dora e sales. vreji edhe ktu te komentet. smiley

se per turqeni qe kom tha...

hej, per shkrimin s'kom gje me thon, por perpara se me u zhyt ne pun, i frymzym edhe nga ekspozita e munxosur e durrsit, po t'pershnes pak me kte kolazhin e merilinit muzika roxette, she's got the look:

http://youtu.be/1DG0cVUd0pI

(foto e preferume e imja minuta 2:32 - 2:34)

Dje rastisa ne nje emision te TCH kushtuar Faik Konices. Me c'kuptova kish qene njeri konfliktual dhe i paparashikueshem. Midis te tjerave kish qene mik i ngushte me Nolin dhe pastaj e kish degjeneruar ne publik, kish ngritur ne qiell vellezerit Frasheri dhe pastaj kish degjeneruar ne shtyp Naimin, per inat te Ismail Qemalit kish vajtur me Esad Toptanin etj. Natyrshem mendova qe kur nje koke si Konica ka qene kaq problematik , Berishe kokdruni nuk duket me aq i keq, duket thjesht nje pjelle e natyrshme e gjirizit shoqnor shqiptar. Ne kshu paskemi qene dhe nuk eshte se na prishi komunizmi apo na degjeneroi moskthimi i pronave dhe 1000 justifikime te tjera.

nuk eshte se na prishi komunizmi

ehuuu, ala ti dajosh. ër komunizma na erdh mas kaptines, kupton apo jo, ajo na rrinte si me pas shku n'rrobaqeps privat te Kacelt qe thot PF-ja... mas tre provash dmth, kur i ishin heq ato gjylponat me kok te madhe ene tebeshiri ishte mshi... njshtu na erdh komunizma... si revani e ngrofet...

komunizma esht varianti aspi karalloi, mër... ene ma vlag dhe nja 50 vjet te tjera... ne 2061-shin qe s'do jen gjall, prap te forumi peshku pa uj - afterlife version, idris the junior III prap ka me u tall me robt around: se diktatura zotrie smiley

smiley

 

Hedh dajoshi nje konkluzion te shkelqyer dhe emigranti i mban iso gjithe lezet...Kupton ti? Nuk ka prishi komunizmi ne, komunizmi s'na ka asnje faj se dro shiko pashe nje emision per Konicen te TCH, dhe be hesap edhe ai qe ka qene koke e madhe, paska qene problematik, konfliktual e i paparashikueshem! S'ka faj komunizi! Fajin e kane shqiptaret dhe gjirizi shoqeror shqiptar!

Te keqen e proves anekdotike thuaj...

mire, anekdotik; dakord. tani me thuj ti mu sistemin politik, a formacionin ekonomiko shoqnor qe do na sillte ne terezi ne. te jap mundesine jo vetem te ktyne qe jon provu ne globin toksor, por edhe ne planete te tjera, ti vetem me thuj kush esht formula magjike qe na gadit ne, dhe une te them falemnerit. se jom mundu, ene s'kom gjet gjo.

Nje sistem hibrid teknokrato-ushtarak.

e ka emrin fashizem, nese nuk e dije. smiley

Shiko se sec ka thene Ruzhdija qe po heq breket ne nje teme tjeter...

hibrid teknokrato-ushtarak?

well, ky do ishte goxha mire, por nuk do bente ndonje gje te madhe. do siguronte nje qetesi te imponume, pjesa ushtarake me kohe do e gllaberonte ate tekniken sepse sic ti e di, varianti eshte me mire 2 gram pushtet (polici, "i plotfuqishmi" <-- shife qe ne emer) se 2 ton dije dhe kulture, edhe do merrnin ngjyra kurde me nje llaf, jo japoneze.

Perkundrazi do bente shume gjera te medha.  Do nxiste zhvillimi duke ju caktuar njerzve kritere te caktuara zhvillimi e kualifikimi per te marre pozicione te caktuara qofte dhe ne udheheqje.  Udheheqja do zgjidhej ne menyre demokratike por jo vetem; ne perzgjedhje do konsideroheshin dhe aftesite e tyre teknike.  Pershembull do ishte e sigurte qe minister mbrojtje do kishim nje ushtarak, e jo nje aktor sic kemi tani.

do doja shume te realizoheshin keto gjera sic i pershkrun. vete me eshte krijuar bindja qe faktori i sistemit politik mbivleresohet rendshem. eksperimenti i gjermanise lindore vs perendimore ka ndihmuar jo pak per krijimine ketij perceptimi shume te njianshem. lidhja eshte simultane dhe lindir se brendshmi (endogjene), pra qe sistemet i pershtaten kultures (ne shkalle globale e jo gjermanishe, nuk eshte e rastit qe komunizma sic u aplikua nga muzhiket dhe si e mendonin ustallaret prej verteti, u instalua ne pjesen me te pocaqisur te botes), si dhe me tu percaktuar nga kjo e fundit, e ndihmojne ate qe te konsolidohet (selanik e tatepjete, sic ka qene do te jete). teme shume e madhe kjo.

Pikerisht kultura jone eshte e tille, qe demokracia partiake tek ne degjeneron ne ate qe ka degjeneruar keto 20 vjet, per me teper kur kemi te bejme me pjella bastarde te PPSH-se. 

Sistemi teknokrato-ushtarak do na pershtatej me se miri, dhe ky do rridhte ne cdo ind te shoqerise.

brezi im se duroi dot Enverin dhe e hodhi tutje

Deshe te thoje e varroset me nder, rrespekt dhe derdhje masive lotesh.

Dhe i meritonte te gjitha nderet e nje kombi. Njeri me te madh Shqiperia zor se do nxjerre me. Ashtu de. smiley

...zor se do nxjerre me. Te lumte goja Zoto, ishalla jo me, kurre smiley

Jo jo, i dashur, antitezen (bane!) ja ke nxjerre dhe po ja voton. thenkju veri mac.

gjithsesi, je krejtesisht i lire te kesh mendimin tend. smiley

Është qasje origjinale ky lloj krahasimi. Personalisht, mendoj se mund të bëhet ky lloj paralelizmi në këndvështrimin e populizmit të këtyre figurave. Pyetja që kam shtruar unë ka qenë:  Si mundej një pjesë e shoqërive të paemancipuara të kohës, të përqafonte një doktrinë të evoluar (të stërholluar, madje), e të frymëzohej nga njerëz, (si Lutheri, apo Calvini) diapazoni i intelektit të të cilëve ishte mbi mesataren e shoqërisë? Pa dyshim, që në përqafimin e kishave të reformuara, një rol të rëndësishëm kanë pasur teknikat populiste. Cilat ishin ato? Cfarë kanë parë njerëzit e thjeshtë tek këta individë, që i kanë ndjekur pas ata? Për mua, ka qenë një barrë e jashtëzakonshme, që këta kanë mbajtur mbi supet e tyre. Pikësëpari, atyre u është dashur të konfrontohen deri në imtësitë më të holla të jetës së tyre, në mënyrë që ajo cka predikonin të mbështetej nga stili i jetesës. Në këtë drejtim, populizmi i fesë ka pak të përbashkët me populizmin e politikës. Feja nuk ka për bazë kompromisin. Kurse politika po. Një shmangie nga predikimi, sidomos nga mënyra se si predikuesi e mbart atë që predikon në jetën e vet personale ka pasoja të jashtëzakonshme për ndjekësit. Ndërkohë, në politikë, nuk vihet re kjo gjë. Politikanët kanë një elasticitet shumë më të madh në qëndrimet, apo në deklaratat e tyre.  Politikanët (përfshirë Berishën) janë të aftë të mbijetojnë kaq gjatë në politikë, pikërisht falë teknikës së thurjes së kompromiseve. Ndërkohë, teknikat populiste më të ngjashme me politikën, unë nuk i lidh dhe aq me shembullin personal të këtyre individëve. As Luteranizmi dhe as Kalvinizmi nuk besoj se e kanë fituar qytetarinë falë shembullit personal të projektuesve të tyre. Këto rryma e kanë fituar qytetarinë falë ndikimit të të asociuarve me këta individë. Pra, ithtarët e tyre janë ata që kanë qenë promotori i vërtetë i rrymës. Në këtë drejtim, unë vërej ngjashmëri me politikën. Populizmi i politikanëve ndihmohet në shkallë të konsiderueshme nga ithtarët e tyre. Por, mbështetësit e politikës janë aq të zellshëm, përsa kohë, lideri është i vlerësuar. Ndërkohë, që zelli i mbështetësve të feve të reformuara, mendoj unë, është lidhur me mosvlerësimin e liderit. Sa më pak të vlerësuar (të sulmuar, të përgojuar) të kenë qenë përfaqësuesit e tyre, aq më shumë është shtuar përkrahja për ta, derisa doktrina e re, është kthyer në lëvizje mbarëpopullore. 
 

 prape kjo... lol

Pa dyshim, që në përqafimin e kishave të reformuara, një rol të rëndësishëm kanë pasur teknikat populiste.....

Mos pash zotin se mbahesh edhe per te lexushme . Sajon nje kot se koti te huazuar si terminologji dhe ja fut nje analize si Roni per Berishen . Cfare lesh teknikash POPULISTE ne popuj te VIRGJER , mesjetar , qorra  dhe 100% te paragjykuar ? Thjesht nje vershellime e nje princi dhe "cdo shpi ne fshat nga tre luftetare " .Besoj e di se si i mobilizoi "reformatoret " Luteri ...Te shembim ALTARET  , Te djegim veladonet ..Te largojme prifterijet e koruptuar ..... Zoti dhe Dogma qe m'rrjegell smiley

Teknikat populiste me mire shko lexoj tek Fromi se jane pjese e shoqerive MODERNE jo te MESJETES . Dhe del shume qarte fytyra e ketij BANDITI e KUSARI megjithse nje Hitler i vockel ... ne mentalitet . Shembulli me tipik i tij Drejtimi Vertikal ( me Bandite te emruar prej tij) ose thenia popullore e tij

Turqeta i zoti shpis ! Merhaba Ju te qeret !!

Gjithsesi me fal se nuk mu durua aq me teper nga kjo fryma qe mbizoteron ( Jo tek JU ) per "analiza per hir te analizave "ose per "dije per hir te dijes "

Idris,

Të njëjtin perceptim kam dhe unë për shoqëritë e asaj kohe. Shoqëri të themi gjysmë të emancipuara. Në këtë terren aspak të përshtatshëm, është guxim deri në cmenduri të propozosh një dogmë të re, e cila ndryshon sadopak nga ajo që pranohet pa asnjë hezitim nga të gjithë. Thjesht të hezitosh paksa lidhur me dogmën, kufizohet me herezinë. Në këtë shoqëri dalin individë, që pa dyshim, kanë pasur një këmbëngulje prej të marri duke mos qenë asnjë prej tyre aspak i marrë. Si do të arrinin këta të bënin për vete shoqërinë. A mundej kjo gjë të ndodhte vetëm me shkrimet e tyre? Shkrimi krijon pa dyshim mbështetës. Por, shkrimet, mendoj unë kanë qenë deri-diku të sofistikuara për njerëzit e thjeshtë. Kam qenë e mendimit, që forca e shkrimit (këtu përjashtoj Shkrimet e Shenjta), është e kufizuar. Atëherë, si ia kanë dalë këta të tërheqin pas vetes njerëzit e thjeshtë? Predikimi. Pa dyshim. Por, atëherë, nuk kishte mjete të komunikimit masiv. Çka do të thotë, se predikimi i tyre ishte vetëm për një rreth të kufizuar njerëzish. Ndërkohë, predikimi është vetëm një aspekt i jetës së këtyre individëve. Cfarë ndodh me pjesën tjetër të jetës së tyre? A është ajo konform asaj cka predikojnë. A ka ndonjë element të vetë jetës së tyre, cka i shtyn të ndryshojnë interpretimin e dogmës. Mesa di unë, thelbi i luteranizmit ishte se njeriu vetë nuk e ka në dorë shpëtimin. Pra, shpëtimi i tij ishte thjesht dhe vetëm vullneti i Zotit. Në njëfarë mënyre, nuk ndikojnë fare veprat e mira, puna, apo lutja. Më korrigjo nëse e kam gabim. Përse, Lutheri nuk e pranonte se njeriu mund t’i afrohet Zotit, por vetëm Zoti i afrohet njeriut. Përse Lutheri duhet të predikonte këtë ide? Përse njeriu të mos jetë i aftë të mbartë shpëtimin e vet? A mund të gjejmë fillesat e kësaj ideje në vetë jetën e këtij njeriu? Pastaj, si është e mundur t’i bësh këtë lloj apeli, pikërisht shoqërive (Lutheri ishte gjerman), që e kanë punën një prej elementëve të konstitucionit shpirtëror. Etj. Etj. Pra, ka shumë për të diskutuar, këtu. Por, unë e quaj një teknikë populiste, atë që arrin të sigurojë mbështetje të gjerë. Ciladoqoftë ajo. Dhe unë mendoj se vetëm shkrimi nuk e siguron këtë. As sjellja e individit. Ka një kompleks faktorësh që duhen marrë në konsideratë. Ndër këta faktorë, mund të përfshihen dhe ato që unë i quajta teknika populiste.    

 

Lira shkurt . Une dhe ata te tjeret me siper qe kane ardhe me na shpjegu Lutter i quj te tepert . Nje clic eshte sot per te thene qe une e "njoh mire mer jahu " kete teori .

Lutter nuk hyn fare ketu ... Per mua qe nje krahasim i siperfaqshem ose nje " reshkitje"  e pruresit dhe autorit . Por gjithsesi edhe Stalini e ka thene "Te gjith krahsimet calojne " smiley

Puna eshte se ketu krahasohet nje jeri pa asnje PERSONALITET pa asnje BACRAUND praktik ne  sherbim te ceshtjes Shqiptare , Nje ngatrestar fshati , thashethemexhij , percares e Kusar Kalibri , karierist e Injorant Klasi . Bajraktar nga me te pacipet e me te pabeset .Dhe kur te VRET nuk te qan , por te AKUZON !

Te vjen keq se eshte ne krye SOT ? Te vjen keq se  e perzuri si lecke nga Regjimi tij Banditt , Zan Caushi me te tijet ? Dhe sot behet Trim e vret njerez te pafajshem rrugeve e i hedh ne ere si per "qejf " e per KARRIKE ? Apo te vjen keq se me qe Jemi shqiptare nuk duhet te flasim per k/ministrin keshtu ....etj etj

Eshte FATKEQESI e kupton . Ne Shqiperi Lulzojne BANDITET e Banditizmi ne Pushtet .Aty Mafia nderkombetare ka shtrire tentakulat e po hedh Rrenje !  Shqiperise po i futet thika dite per dite deri ne palce . Vendi nuk ka me identitet dhe  asnje karakteristike Shqiptare . Nje popull kuturu , nje Turme e dalldisur , perkohesisht e "dehur nga euforia " e mashtrimit e bota iluzore e 'qejfit " qe po bjerret dhe me thelle do shkermoqet si ender e frikeshme . . Njerez pa asnje objektiv per Jeten e Familjen , Femijet e Shoqerine ...shtyje ta shtyjme - te dale ku te dale  ...... Aty perpiqen t'ja kalojne me PUB-e e me kafe Luksi , me slot machine , rulette e lotto sporti jo vetem Europes !!!!! 

o kuje o kuje .

E kupton se kush e nxiti , shtyu dhe mbeshtet kete PSIKOLOGJI ? Vetem nje grusht Banditesh me Berishen ne KRYE . Dhe ne te gjithe kete MUUUUUUUUU ne mes te dites , bejne filosofira e anale me krahasime me Luterin ???

Dhe te me besosh me sinqeritet nuk e kam Fare po Fare pasionante kritiken e qendrimin ndaj atij PSIKOPATI ... Bandit e Kusar !

Vetem kaq ballafaqo ... shko tek fotografia e thyerjes se Rekordit te qendrimit te kokoshit mbi PLEH  ( ka ndot Detin ) se cfare po bejne me miratimin e tij :

Nje plak GERMUQ e te shemtuar 70  e kusur vjec , nga ata qe merren per te trembur kalamajte kur s'hane buke ..... e Kane RETUSHUAR dhe paraqitur si Yll Hollivudi 40 vjecar ??????? A me KUPTON apo JO ! Ku jane ketu Teknikat Populiste ?????

o rono, t'krahasosh salen me MLutherin esht si me krahasu gzim cela nertila koka me roxette, o burr smiley

urdhno per pak ambjent t'xhumoje, se ju qe punoni per qeverin e maroni ne 12 sot. hallall ta keni paren e obames, ymër ymër:

http://youtu.be/Abbmwow7wgg

Cimo,

Po pse fiksohesh te Lutheri mer burr??? smiley

Sa per parane e Obames. "Per ate lufte qe kemi bere keto para na takojn"

smiley

po m'lej mer t'boj qefin tim. hudh icik syt rrotull, ku t'shkosh tjeter n'peshk, ja me thuj... smiley

 

 Ata qe perkrahen Luterin u quajten Protestant po keta qe ndoqen Salen cfare mund ti quash? 

 Pordhestant

o rono, tkrahasosh salen me ML esht sikur krahason muharrem ahmetin me fleetwod mac (lindsey buckingham & SNicks) o burr i dheut smiley

http://youtu.be/ZB4sv73yQsQ

Cimo,

Si tha ajo te filmi "Une du me te tregu Honen ti  fiksohesh mas gishtit"

smileysmiley

Ca u bo me weekendin qe kaloi.

Nuk me dhe pergjigje fare per ftesen.

jave e keqe... edhe sot deri ne 5 kam nje deadline... mos shif qe hudh naj sy te peshku amon... se kjo osht per shplodhje. S'dun me dal mer numrat, jon jinxed, kur mos kem njeri!

Vallaj jam shume kurioz te lexoj 95 tezat e Sali Berishes!

 Sala qe nga 1992 ska kap liber me dor sepse lexon me shume gazeta.... ndersa Luteri nuk u nda kure nga libri dhe teologjia...

pastaj,  Luteri nuk kishte gershere ne dore per te prer shirita blu per ujsjellsash, rruge gjysem te perfundume ect..  smileyEdhe sikur Enver Hoxha të ngrihej nga varri...

Ahhhh more Xhaxhi Enver xhaxhi Enver

doren permbi luspa na i vendos ngadale,

ajo rreshket si ngjale por hala te ngec ne fjale 

per dashurine e peshkut  ohhhh cna kernaqe,

per gjithe llumin e lumit na lere o burre se na plase..smiley

 dobet, t kan rremby muzen dhe po ta  keqtrajtojne smiley

une e di ndryshe smiley

- xhaxhi enver, xhaxhi enver, doren permbi zemer ma vendos ngadale...

- uuu te keqen xhaxhi sa ma paske gjoksin... smiley

smiley e bere edhe kurvar xhaxhin ti keshtu? smiley

 

 vallaj doren ne zjarr se vejm dot, ka qen cun i bukur Kumandari, andej nga frenca ne kumar e bordell e kaloi rinine smiley Kshu thot kronikani Kac Myftari smiley

.......Mendoja se do  thuhej per njerin... diçka.Po keshtu hiç fare!

zero me xhufke nga une, per shkrimin.

 

Sala jo-kompromist ??  smiley)

T'u them nje shembull, nga ata qe nuk bie fort ne sy, por qe eshte antalogjik : kur Sala hoqi dore, brenda 24 oresh, nga levizja "Nano ik" !
Ishte pranvere e 2004. Ne 3 korrik te 2005, pra pas nje viti, do kish zgjedhje parlamentare te rradhes. Mbushej sheshi para Kryeministrise PLOOOOT me milet "nano ik" "nano ik" (fale edhe 'mjaftit', e sidomos prej tij).
Ky kingu, te nesermen e mitingut tha: "s'ka më miting, do shkoj ne Bruksel se kom pune"   smiley   normal ! I kishin dhene garancine se pas nje viti, do merrte pushtetin.

Mendimi im i kah-hershem ka qene dhe eshte ky : Sala eshte ky qe eshte per shkak te qendrimit ne Opozite (1997-2005). U ka dash te futej ne burg ne ate periudhë !! Dhe e bente tul burgu (siç e beri tul burgu Nanon - ju lutem, mos me thoni qe Nano ka qene "me i bute" : e harrut se si nuk donte te jepte doreheqjen ne qershor te '91, nderkohe qe e kish gjithe Shqiperine KUNDER ??! Ju lutem !!). 

Shkurt : po te futej ne burg Sala pas '97 apo '98, flisnim ndryshe ne tani. Qofte edhe sikur ta rimerrte pushtetin ! Por amà do dilte nga burgu krejt gjë tjeter !
Gafë ! (dhe me interesante ishte se asokohe, thuhej se "më mire mos te futet ne burg, se kthehet ne hero" !)  smiley)
 

Ne 98 ai meritonte te futej ne burg por burrat qe i benin maloket zap kishin deke me kohe.kishte ngele"lideri historik i se majtes"  fatosi qe i mbushi breket nga frika dhe ia mbathi ne maqedoni.Pasi shkaterroi jeten e nje brezi te tere shqiptaresh prape votohet  ne pushtet.Per nur te allahut debile me te medhenj se shqiptaret nuk gjen ne bote pervecse ne somali dhe afganistan.

Gjith ky shkrim per te na thene qe Berisha ka mendesi mesjetare jo-kompromiste. 

E kane bere te tjere kete gje me perpara, biles dhe me rende duke e quajtur Berishen nje prijes feudal mesjetar, jo vecse nje mesjetar nga menyra e te berit politike.

Pergezime autorit per dijet e gjera mbi jeten e ML, por shkrimi nuk sjell ndonje risi.

"Sali Berisha gjithashtu ka qenë anëtar i Partisë Komunistë dhe në vitin 1991 nuk ngurron t’u kërkojë studentëve të kenë “besim të shoku Ramiz Alia, i cili ashtu siç udhëhoqi në fitore batalionet partizane në Luftën nacional-çlirimtare, ashtu do të na udhëheqë edhe sot.”

Roni beri mire qe e solli kete pjesen ne shkrimin e tij, se ka shume tipa ketu qe e kane "harruar" kete moment dhe na e mbajne Berishen si Skenderbeu i demokracise, nderkohe qe Berisha ishte nje vegel e atij shokut qe udhehoqi batalionet partizane ne luften.....

Te pakten Berisha e pranon qe qenka bere lufte, se ka dhe me katolik se papa qe thone s'eshte be lufte hic. 

smiley

Bos, ta mori vesh sala qe e ka krahasu me martin luterin, ia boni oferten ne vend Ronit. M'vje keq se do i pushoj ka puna gjith kta te agitpropit ktu. E kupton tashi sa pa fantazi jon kta? Martin Luter babam! i dha botes kulturen triumfuse... shkrimin tjeter e ka radhen o francis bacon, o thomas aquinas... varet nga frymzimi i ronit  smiley

 

smiley

Edhe ca oferte, jo kshu si keto te amerikes. Ne shqiperi ofertat e Sales quhen "te pesho ne para". smiley

Shkrimi i rradhes do jete per nje "publik" me njohje me te thella teologjie se ky i peshkut dhe kam idene se do botohet ne anglisht. (llaf nga brenda ky) smiley

P.S. C'ma kujtove kete dreq Th. Aquinas. Kam marre nje klase teologjie (e detyrume kjo nga shkolla si katolike qe ishte) qe na kane lodh koken 1 simester, jo Aquinas tha keshtu, jo beri ashtu..... O nene o nene, nje tmerr i vertete. Nje shoku im, duroj sa duroj e kapi ne fund te nje klase ate mesusen edhe i thote,  a me jep nje "C" edhe te iki une?

smiley

ehh, po kshu esht, ne qe e kena s'dim ta vlersojm!

me qiri i kerkon bota. ene s'ka ku i gje!

Prandaj nuk e njeh Kosoven ky pape qelbesira? smiley

Cfare kishe satanike! Te mos i njohesh te drejten per liri nje kombi te tere!!! smiley

   smiley  .. tani Brukseli eshte ne kerkim te Martin Luterit te ri dhe per kete suksesi i madh i takon atij qe ka dhene idene, hi.hi,hi... eh delir o delir!

Në përcaktimin e cilësive të tij, adhuruesit dhe përçmuesit qëndrojnë diametralisht kundër njëri-tjetrit. Në vlerësimet e tyre, ai vendoset midis “shkallmuesit të diktaturës” dhe “veglës së diktaturës”,  midis “luftëtarit për demokraci” dhe “hajdutit të votës”, midis “heroit kombëtar që ndërton rrugën e kombit” dhe “tradhtarit kombëtar që i shet naftë serbit dhe detin grekut.”

Hi,hi,hi..Berisha nuk mund te quhet as `shkallamues i diktatures`dhe as `luftetar i demokracise` ky eshte atribut i rrem per arsye se ai kurre dhe asnjehere nuk u perball me diktaturen kur ishte gjalle, nuk ka hedhur hapur as nje ide qe te trondiste diktaturen dhe te "udhehiqte"  popullin kunder saj, aktiviteti `udheheqes` i Berishes, erdhi kur diktatura kishte ngordhur, i kishte ardhur vakti, dhe `donte nje te shtyme` ose i kishte ardh `pjekja` sic i vjen Fikut ne pem, por edhe ne kete kohe dime qe ai e `vodhi` rolin e `udheheqjes` (ju kujtohet fjalimi pro Ramizit si udheheqes i brigadave sulmuese) te levizjes studentore kur ajo levizje kishte kohe qe i kishte udheheqjen e vet,eksponentet e saj u aneksuan. Ndersa Luteri i sherbeu katolicizmit dhe ne te njejeten kohe iu kundervu atij kur ai ishte ne kulmin e forces dhe egersise se Papatit, ka nje ndryshim ketu, persa i perket `sherbimit`te kishes Katolike ose te Komunizmit per figurat e ilustruara nga Roni, Luteri ishte trim, Berisha frikacak, dredharak.

`Shkallmues i diktatures`, ky eshte imazhi i rrem per mua, Berisha udhehoqi rremujat ose manaxhoi nje kaos popullor qe papritur u zgjua nga nje ender e keqe, Berishen e solli rastesia te jete ne Krye.Luteri luftoi per shume kohe, Berisha per disa dite! Lufta e Berishes eshte thejsht retorika dhe refrene te perseritura sharjesh, jane thejesht mitingje me popullin ne kohe me diell jane thjesht emocion,delir qe shperthen nga kenaqsie e te qenit ne krye te turmes. kaq.Karahasimi me Luterin eshte qesharak.

 

" Situata politike ne Shqiperi tani e ka futur vendin ne nje stanjacion te rrezikshem ekonomik,politik dhe social"

Po kjo nga na doli? Autori i keti shkrimi ka kopjuar shume theniet e ish Kryetarit te Bashkise se Tiranes qe me kete politike qe ndjek ne vitin 2013 del ne pension te parakohshem politik.

Shkrimi eshte shume i dobet dhe nuk na sjell asgje te re biles shton me shume bajatshmerine e atyre qe kemi degjuar deri tani dhe krahasimi eshte komplet i pavend.Kuptohet dhe bie ne sy shume deshperimi qe ka kapur autorin humbja e Edi Rames,mos u merzit ky eshte vetem fillimi.

roni osht bo me vra veten.

 Kur heq dore une fillon ti,kur heq dore ti filloj une,kam gurin dhe arren ti ke vetem gurin,sepse une nuk postoj poezi smiley

te kom lon te shijosh ate te shkrete ngritje ne pergjegjsi... ca gjona shijohen ne heshtje... ktu dallohen robt qe t'vlersojn.

Diktatura kishte shkaterruar veten me kohe .Qeverise komuniste i kishin mbetur vetem $8 milione ne banke.

Po te kishte pasur rastin autori te njihte nje personazh korcar - Stavri Macokun - do te kishte gjetur sa e sa me shume ngjashmeri te tij me Berishen. (tokoja e di se per ke e kam fjalen).

nuk e di per autorin, por une do doja me bo hulumtimet e nevojshme. emri qeka i papam fare! smiley

 

Pyet cilindo korcar qe te takosh (35 +) se mijeperqind qe e njohin. Ky Stavri qe thua ti, kish pas qene "presor" matematike por kishte "shkare" nga trute me pas edhe dilte perdite bulevardeve te Korces (i kollarisur gjithmone me xhakete, por me pantallona me gjatesi karaktersistke tip Michael Jackson) e bertiste me te madhe (te them tepke ne ze si S.B.) per ceshtje qe i konsideronte te rendesise madhore per Korcen. Kishte nje bindje te palekundur se diten qe s'do dilte Stavri rrugeve, Korcen do ta gjente hataja smiley

p.s. ngacmoje, ngacmoje tokon se duhet te dije ndonje anekdote me Stavrin se keta cunat e Korces atehere e kishin Stavrin ne kategorine e argetime pasditore, tip "veme ne estrade o kinema, apo veme e ngacmojme nja nje ore Stavrin." smiley

edhe you kishit estrade te papame. konkurronte me shkodren, tieanen dhe fierin. smiley

emo, kam pare dikur estraden e Korces live ne Vlore.., e papare!  akoma  nuk me hiqet nga mendja nje skec  i Aleko Prodanit (epiqendra e estrades se Korces)  titulluar : ''ne kinema''.  ne fakt   skecet dhe interpretimi  live, 10 here me i bukur nga ci shihnim ne tv.  natyrisht ne tv reduktoheshin, censuroheshin...

Lekon e kam pas komshi - edhe si njeri ka qene babaxhan. Sa per estraden e Korces ne ato vite, Lekoja ishte estrada, te tjeret ishin me shume si "accessories".

po edhe ti , e papare. njihke gjithe Korcen..smiley.  e kam thene edhe here tjeter ketu. kam qene fan i Alekos.  thuajse te gjitha skecet e tij i mbaj mend.smiley

 

"po edhe ti , e papare. njihke gjithe Korcen

Ore, po neve ne Korce na e mesonin abetaren krah-per-krah me librin e gjendjes civile smiley

e di  e di.  per mesimin  e gjendjes civile, kujdeseshin drejteperdrejt gjyshet te ju. pune tradite, trashgimie..smiley

Stavri e kishte nxjerre dhe ate shprehjen "ca te zena dhe si kap dot koken " dmth kishte si ide pakapshmerine ! Po nuk konkuronte Korca me ato estrada o Em ...Vetem me te Uleritura e ka Korca ... smiley. Edhe krahsimi I Saliut qe bie Korcarka e kendeshme smiley , po ta vesh re mire , vetem nga ULERIMAT  niset .Eshte e njejta CILESI E BARASVLERESHME , pavaresisht se ndryshon origjina e profesionit Nga Mesues ne Mjek . Po nejse mo , je i zene me fantazine e komunikimit me Handikapate mendore qe kane mbushur moshen e Pubertetit smiley . Mos u be mesues ejjjjjj smiley

Jo Idris, jo vetem ulerimat. Stavri kishte nje delir madheshtie te papare smiley

p.s. A eshte e vertete se osmanllinjte nuk i merrnin mesuesit per deshmitare?

p.s.1. do doja te kisha durimin e emigrantit (te pakten si percillet ketu te ppu) smiley

E Stavri ....Floket i mbnte si cullufe dhe here pas here i hidhte lartsi Jozeficka . Nuk i ngjan vetem saliu nga Deliret ... Sa ka tje brenda atij Grupimi nuk ka rere deti smiley....thoshte Stavri smiley Mua me kishte "armik " sa here me shifte se e raportoja te Partia Komuniste qe kishte formuar Miladini  smiley

ps. Pese vjet i mbante ne arsim Osmanllija dhe i qiste ne pension , po thuaj shyqyr Emin e kemi ne fazat fillestar te mesimit te  kalamajve ( te kolopucerve ) dhe nuk besoj ta mbaje gjate durimi smiley .Ne nja dy tre poste me siper duket se ka fillu me Ju marre ... kembet  

ps 1 .Per deshmitare , Osmanllija i nxjerr nganjehere  se te mbajne me qyfyre dhe bejne Korcen te merret me llafka qe nga Koha e Luftes Civile ne Amerike !

C'na ka gjet thuj . Mos vdekshin keta admina ku i gjejne smiley

Dhe ...Larg duart nga Mati . Tani qe Saliu ka dhene edhe Licenca per HC , mullijte e eres marrin vlera me te shtrenjta . Eshte fat qe i kemi tek PPU . Po ku kuptojne nje pjese ketu nga "Depolariyimi ventrikulave "  Vetem  Une , Mati dhe Doku i dime keto gjojna ! "... Fatkeqer z.Mat !

Keq e kemi me kete Saliun,

Si t'ja bejme ta zevendesojme,

Mendojeni o peshq nje me te mire,

Dhe te gjithe ta votojne,

                             Te shpetojme Shqiperine........

Lumi ti o Mat, o lule,

i le pas shoqet e tua,

Saline nga vendi shkule,

ta pacim perjete hua....

o Mato,

qe shkruan nga aneanes.

une them Manushaqen,

te emen e Zeqos ne maje te thanes.smiley

 

 

 

Fillove nga poezite matto?..

Besoj se Fahriu do te kete nje vend per ty ne stafin e tij....Nisu c'pret...Leri fabrikat e ingllizit se atdheu ka nevoje te madhe smiley

 

o mat, peshqit jane akoma duke analizu te pathenat e Ramizit.

omg art! please, decide already. smiley

3D Smilies,3D Emoticons for MSN,Skype,Gmail,Email,Orkut etc

Kryeredaktor ke Gazeta 55 .. smiley ..Do ta pasuroje gazeten me perlat e tij poetike

me pelqen fraza e fundit...Gjeniale

  Te shpetojme Shqiperine........

Mos u merakos shume per vendin tim te punes, as per poezite, se thinjesh para kohe.

 

Thjesht te sugjeroj ti bashkohesh stafit te Gazetes 55....Besoj se eshte nje shans i mire per krijmtarine tende artistike* Frymezohesh dhe duke e pare nga afer liderin..

Kujdes i nderuar zoto, se ai shkopi po ben ndonje zarar, mos te pelcase ate tollumbacen roze.(shaka)

Me cfare eshte e mbushur tollumbacja?...Me Nitrous Oxide? smiley

 Me thene te drejten, antitezat e "shperdoruara" prej autorit e kane bere te paperpjestushem ne vleresim nga lexuesi, "heroin" e marr ne analize.Ne vleresimin  e tejpolitizuar  te ketyre konfigurimeve une e kam te veshtire te bej dallimin ne kete  figure "heroi" per ta vendosur ate diku ne paudhesite, mes  mizorive te lager-it  apo ne ato te gulag-ut....

Ky ka ecur ne shkrim sikur e ke ndjekur Bahri Falliu nga prapa.

 mendoj se kjo 1/3 e mbetur (prap ne kontekstin e kesaj fabules sone) nuk ka ndonje alternative konkrete.

....kjo eshte  plotesisht  e vertete, por jo per fajin e tyre. Pas 97' dhe sidomos pas vitit 2000' u pa qarte se rreth 1/3 e popullsise nuk e asocionte veten me asnje nga dy partite kryesore.Ky potencial politik jo aktive i detyroje   disa ambasada mike perendimore te iniciojne e  mbeshtesin  levizje politike  "Mjaft"  si shprese per krijimin e polit te trete.Historia,degjenerimi dhe fundi i turpshem i kesaj levizje me gjithe paret e derdhura lume per ta,tashme dihet nga te gjithe  vecanerisht  zhgenjimi  e shija e hidhur qe la tek "1/3 e mbetur" pa alternative. Ky eksperiment i perendimit per te ndryshuar landscapin politik ishte i destinuar te deshtonte sepse ideatoret qe ne fillim  neglizhuan  ndikimin e formimit dhe  trashgimnise se individit  ne shoqeri, pavaresisht  te qenit te  shkolluar ne perendim,je  i ri apo   pasionit per te bere dicka. Leftover-it e Mjaftit  e kane  hequr  masken e "modernit " me kohe dhe   sot ne   blog-e  e gazeta e majta  jane bere   zhurmusit  dhe idealistet e atij sistemi kriminal,pasojat e te cilit i vuajme ende sot.Prandaj fatkeqesisht edhe perendimi si gjithe shqiptaret,  i kane varur shpresat dhe fatet e tyre vetem tek "sjellja" dhe "miresia" e dy liderve.Ekzistenca  e nje polite trete  nuk mund te behet realitet gjithashtu as nga  gavalnizimi artificial i alternativave  sensitive patriotike e nacionaliste sepse interesat e kesaj pjese te popullsise "1/3" jane te ndryshme nga ato te PS dhe PD, jane nje bashkim po thuaj mekanik  i  te dy aneve te qendres  si ne te  majte e te djathte  , te cilat jane te pa perfaqsuara deri me sot.Prandaj cdo inisiative per polin e trete e ndermare nga idivide apo grupe te ndryshme ,tashme lehtesisht te asiocuar  si me krahun e djathte ose te majte do jene te destinuara te deshtojne...

Nuk egziston poli i trete. Sistemet qe pretendojne te jene trepolare jane sisteme problematike shume dhe kane tendencen te jene me nje klase politike tejet te korruptuar.

Alternativat diskutohen ne forume partiake, qofshin dhe alternativa te treta apo te katerta. Ne 99% e rasteve ne vendet problematike, alternativat thjeshtohen ne 2. Ne jemi nje prej ketyre vendeve. Poli i trete ne Shqiperi do te ishte nje mashtrim dhe skllaverim e tallje e pameshirshme me shqiptaret; pervec alternatives per te zhdukur nga skena dy "polet", qe prej 20 vjetesh rezultojne te jene ekstreme te kunderta me emerues te njejte: korrupsionin dhe pasurimin personal super te shpejte.

 ne fakt ne shqiperi mungon poli i dyte,,,

O Rono, po tu ngrinte Enveri nga varri, shumica e ktyne qe gafurren knej verdalle, do kishin nevoje per diapers. Of high absorbing power. Korrelacioni i drejte, s'di a m'kupto: sa me shum gafurrje, aq ma shum diapers.

Hej, po shife pak kte, shife, mos u verbo nga suksesi:

http://youtu.be/DNgWCP9Oqs0

sa her t'kam thon qe duhet me punu pak me shum per shpatllat. Se kurr nuk i dihet... smiley

tërqeta, kudi si t'nodhesh.

Holy cow!! e pashe ne full screen.

merr ca al pacino, ca lennon, hidhi ne ato vessels qe shkundin cocktail me konjak origjinal, shkunde, hiqi gjithe shkumen efevershente qe del, plus filtro kriprat e ngurta, solucionit qe ngel shtoi ca billy bob thornton dhe marlon brando kur harron qe esht cun i bukur, pak kevin kostner kur flen gjume, pak paul simon te cdo moshe, edhe vere te vloje, ftohe edhe nje here, kesaj qe formohet tani hidhi pak piper te kuq, por jo shume, lere nje muaj te marinohet, fute ne shishe kristali dhe pije me naj rast ... rralle... je tu pi bob dylan.

shiko, un kam teorin materialiste qe nuk ka gjeni te pazevendesueshem nga te tjere...  muhabe i gjate, ky, por po mendoja qe kush dhe si psh do bente "like a rollingstone", dmth kush do e ngjallte muziken se vdekurish ne kohen qe ajo tune doli... nuk e di. najher idolatria eshte shum e volitshme.

Things have changed.

Sa e thjeshte sa e thelle.

Things Have Changed

A worried man with a worried mind
No one in front of me and nothing behind
There’s a woman on my lap and she’s drinking champagne
Got white skin, got assassin’s eyes
I’m looking up into the sapphire-tinted skies
I’m well dressed, waiting on the last train

Standing on the gallows with my head in a noose
Any minute now I’m expecting all hell to break loose

People are crazy and times are strange
I’m locked in tight, I’m out of range
I used to care, but things have changed

This place ain’t doing me any good
I’m in the wrong town, I should be in Hollywood
Just for a second there I thought I saw something move
Gonna take dancing lessons, do the jitterbug rag
Ain’t no shortcuts, gonna dress in drag
Only a fool in here would think he’s got anything to prove

Lot of water under the bridge, lot of other stuff too
Don’t get up gentlemen, I’m only passing through

People are crazy and times are strange
I’m locked in tight, I’m out of range
I used to care, but things have changed

I’ve been walking forty miles of bad road
If the Bible is right, the world will explode
I’ve been trying to get as far away from myself as I can
Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much
You can’t win with a losing hand

Feel like falling in love with the first woman I meet
Putting her in a wheelbarrow and wheeling her down the street

People are crazy and times are strange
I’m locked in tight, I’m out of range
I used to care, but things have changed

I hurt easy, I just don’t show it
You can hurt someone and not even know it
The next sixty seconds could be like an eternity
Gonna get low down, gonna fly high
All the truth in the world adds up to one big lie
I’m in love with a woman who don’t even appeal to me

Mr. Jinx and Miss Lucy, they jumped in the lake
I’m not that eager to make a mistake

People are crazy and times are strange
I’m locked in tight, I’m out of range
I used to care, but things have changed

yep! no doubt!

All the truth in the world adds up to one big lie

kjo esht gjeometrike. interesant, vija e lakuar (pra jo e drejta) nuk mund te jete vetemse vijim (shume) vijash te drejta elementare. dhe kjo sepse e lakuara nuk mund te ekzistoje, eshte perceptim dhe ilusion, me i llaf. Realizohet vetem nga vija e drejte. per tjeter ven ky muhabet. but seriously...

 

Artikullin e lexova nga gazeta, por nuk ishte ndonje artikull kushedi se cfare, vetem titulli te bente pershtypje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).