Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

___________

Pa çensurë - 1

Pa çensurë - 2

Pa çensurë - 3

Pa çensurë - 4

Pa çensurë - 5

Pa çensurë - 6

Pa çensurë - 7

Pa çensurë - 8

Pa çensurë - 9

Pa çensurë - 10

Pa çensurë - 11

Pa çensurë - 12 

Pa çensurë - 13

Pa çensurë - 14

Pa çensurë - 15

Pa çensurë - 16  

Pa çensurë - 17

Pa çensurë - 18

Pa çensurë - 19

Pa çensurë - 20  

305 Komente

You fit into me
like a hook into an eye

a fish hook
an open eye

 

Margaret Atwood

 

Bachman & Celan dunkles

Dunkles zu sagen

Wie Orpheus spiel ich
auf den Saiten des Lebens den Tod
und in die Schönheit der Erde
und deiner Augen, die den Himmel verwalten,
weiß ich nur Dunkles zu sagen.
 
Vergiß nicht, daß auch du, plötzlich,
an jenem Morgen, als dein Lager
noch naß war von Tau und die Nelke
an deinem Herzen schlief,
den dunklen Fluß sahst,
der an dir vorbeizog.
 
Die Saite des Schweigens
gespannt auf die Welle von Blut,
griff ich dein tönendes Herz.
Verwandelt ward deine Locke
ins Schattenhaar der Nacht,
der Finsternis schwarze Flocken
beschneiten dein Antlitz.
 
Und ich gehör dir nicht zu.
Beide klagen wir nun.
 
Aber wie Orpheus weiß ich
auf der Seite des Todes das Leben
und mir blaut
dein für immer geschlossenes Aug.

Bachman

 

http://www.youtube.com/watch?v=WfziD_9eS1Q

 

Mein Aug steigt hinab zum Geschlecht der Geliebten:
wir sehen uns an,
wir sagen uns Dunkles,
wir lieben einander wie Mohn und Gedächtnis,
wir schlafen wie Wein in den Muscheln,
wie das Meer im Blutstrahl des Mondes.

Celan

 ... po të futësh gjithë Shqipërinë, brenda në zemër ... pëson infrakt.

 

Aman o burre me gjithe keto tema. Pa pike vlere. Hapni o burre ndonje teme social kulturore te diskutojme. Peshku qeka me keq se Femra Moderne, mu gjasme ma kishin lavdru si forum interesant. 

Pa censure. C'mendim keni per njeri tjetrin? C'kenge po degjon tani? C'po mendon tani? Do te doja pakez... (mut me lule?)

Tema jane keto? Futja kot...

kliko ne fillim te faqes "Shkruaj" pastaj "Postime", "Postime Shkurt" ose "Pyetje" dhe posto nje teme social kulturore. smiley

Hapa pra nje per arsimin e larte - shife vete sa interes pati. Pa censura, vu pergjigjet. Nivel shume i ulet, me vjen keq...

ske nevoje me i fut tankun mer lal, beje parkimin 1 mije lek ora dhe  shef si behet lule tirana. ketej nga jam une eshte me shtrenjte, po ok, jane rrogat me te larta. 1 lek po themi per rroge shqiptari (me makine)

Peshku qeka me keq se Femra Moderne

Fini, juve qofshi si i duroni keto ofeza :O

 

Tebdil, jemi ne pritje te temave sockulturative qe do hapesh ti si gjak i ri ne rezervuar.

ok, ok, do perpiqem - po them te organizohet nje bojkot masiv i temave futja kot dhe ta ngreme pakez nivelin e diskutimit

aman re se mezi dolem nga bojkoti dyvjeqar opozitar, mos na fut prap ne organizime bojkotesh masive se kush rri degjon ate kinezin e ambasades amerikane

but, the point of leaving you the floor to mc as you please was also to point out your writer's block and that, unlike sex, diskutimet nivelatore sockulturore s'jane aq kollaj te improvizueshme ne publik smiley

shumica e peshqve, ketu, jane peshq rezervuari... po qelben  ne mabjentin ku jetojne...

nje pjese tjeter e peshqve jane peshq oqeani...

disa te tjere levizin ca andej kendej... edhe per te leshuar vezet e tyre, ne ujra te embla...; po ce do qe i presin arushat e medha moderatore qe i hane te gjalle para se te munden te leshojne vezet e tyre... dhe te shumefishojne llojin e tyre...  smiley

 

O edush! (hihi, ca emri) smiley
Avash he burr i lleut,se ndonje koment ne dhjete edhe e fshijne me aresye dhe te drejte ata. Jo cdo gje e bejne nga mendjemadhesia ata. Psh, jane dy cuna aq tr mire ketu, por kur flasin me njeri tjetrin, e thyejne... Fatkeqesisht. dhe kur bie ne to, e le peshkun fare them 'naten e mire' dhe iki. Ketu psh adminet mund te bejne dicka me shume se fshirja e komenteve... Administrimi, duhet te jete i mire, perndryshe nuk eshte administrim. Dhe kjo nuk ndodh ketu. Difekt eshte. Te jap te drejte. smiley

jam dakord me ty!

*ne fakt ate pseudonim kisha nder mend ta perdorja vetem njehere, kur isha ne shqiperi, po pastaj e lashe.

keshtu per informacion, s'ka lidhje fare me emrin tim; eshte thjesht nje shtese perkedhelese, shtuar emrit te nje femre qe me pelqente ne gjimnaz! 

he mo mos ki turp tani... te gjithe kemi kaluar nga ai shteg.

psh, kur isha une ne 8vjecare dhe gjimnaz(dhet's rajt! aj'v finishd dhem bouth - serprajz serprajz smiley), ishte njera qe e kisha ne klase qe as syte nuk i takoja dot me te. sikur ta dinte ajo sa here e shihja me bisht te syrit, te pakten medalje per sy qe nuk shtremberohen kollaj dhe qafe te pathyeshme duhej te me kish dhene 100 here. dhe nuk jane feramonet qe flasin. smiley

Qyfyre "greke":

Opozita greke kritikon Tiranën

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Shqipëri ka shkaktuar reagim edhe nga opozita greke. Kryetari i Departamentit të Politikës së Jashtme në Demokracinë e Re, deputeti Konstantinos Gioulekas, e quan të papranueshëm faktin që pikërisht Shqipëria, e cila sipas tij kërkon ndihmën e Greqisë për të hyrë në BE, nga ana tjetër pengon regjistrimin e pakicës greke.

Në një deklaratë të Departamentit të Jashtëm të partisë “Demokracia e re” thuhet: “Me një iniciativë të paparë legjislative nga qeveria shqiptare po zbatohen metoda, që nuk i lejojnë banorët e Epirit të Veriut të shprehin identitetin e tyre kombëtar dhe fetar në regjistrimin e ardhshëm. Është e papranueshme që Shqipëria, e cila kërkon ndihmën e Greqisë për të ndihmuar për hyrjen në Bashkimin Evropian, ndjek politikat e Luftës së Ftohtë, bën shantazh për Epirin e Veriut dhe shkel të drejtat e banorëve të tij”.

Kjo deklaratë e Departamentit të Punëve të Jashtme të Demokracisë së Re, u bë pas një turneu që deputeti Gioulekas bëri në Gjirokastër dhe zona të tjera pranë saj.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,18,59546

 

I biri i Gjonit dhe nipi i Lekes, na vjen e na thote neve se po pengojme ne regjistrimin e verre epiroteve.  Kuptoni ju?

 

ja mo vlla, te gjitha gratis po i bejme. ca doni me?smiley

Hotel falas per ata qe filmohen gjate skenave seksuale 27/07/2011 13:44:00 Madhesia e germave: Decrease font Enlarge font image

 

 

Do te mjaftoje vetem pak ekzibicionizem per te qendruar falas ne te gjithe boten, strehim falas me kusht qe te filmoheni ndersa beni seks.

Ky eshte propozimi i sipermarresit Berth Milton i cili njoftoi hapjen e 100 hoteleve zinxhire ne te gjithe boten, ekskluzivisht per ciftet.

Sipas Milton, tregu porno do te spostohet ne nje terren amator dhe ideja e trasmetimit live te videove permes internetit, te vizitoreve te tij, mund te jete e suksesshme.

“Vetem nje hotel, shpjegon biznesmeni ne krye te shtepise pornografike Private Media Group, mund te gjeneroje 43.8 milone dollare ne vit qe rrjedhin nga abonimet online nga e gjithe bota”.

Sipas Milton, njerezit duhet te jene lodhur duke pare performancat e profesionisteve dhe eshte i bindur qe suksesi i hoteleve te tij do te vendoset pikerisht nga rasti per te pare persona reale ne pune. Per kete thekson:” Nuk do te jete nje hotel per personat qe shkembejne partneret dhe as nje vend shume i qarte ku te gjithe te shkojne ne xhiro nudo”. 

Lexova nje te bukur sot:

When Augustine awoke after a vsion of God's "uncheangeable light" to say he found himself "far from You in a region of unlikeness," he suggested that the region of likeness would be a place where no metaphors would be needed, where thing, thought, memory, imagination, and language would all coalesce in the oneness of eternity.

smiley((   jemi shume te zene me qelbesiren Sali, me Kinen, e shume gjera te tjera me te rendesishme.

In the meantime, Mr. Cimka Dritan Prifti kerkon mardhenie paqsore me Ilir Meten...

Apshuuu!!! Epo te plevitosesh ne piskun e vapes...

 e ke tepru me akullore smiley

 ik ne llixha motra smiley

Flm per keshillen kusho smiley

kusho???

Spiritus, kam nje muhabet me ty. smiley

zoto, ma thuj n` vesh smiley

smiley nga t'ja nisesh se... smiley

Ou???  smiley

 hajt per hajer qofte smiley

e sheh? s'te lene rehat! smiley

spiritus... nje dite tjeter vella. paska shume trafik sonte. smiley

 ka blloku rrugen ay qelbesira , andaj smiley

dobet, varfer, shume ftohte sonte peshku... ngrice, acar...

naten e mire te gjitheve smiley

 mbulohu mire se mos ftohesh... lol

Naten smiley

 kusherire,c`i ke keto isharete me sy smiley

Si eshte ajo shprehja "kusherire moj kusherire, kur me prek ti me vjen mire" smiley

 Italianet e kane me te "eger" akoma, sado qe keta quajne kusherire edhe njerezit e krushqise (ketyre u referohet shprehja): "Non c'è cosa più divina che trombarsi la cugina" smiley

 moj ti shoqe, ktej nga nahija jone deri ne brez te shtate si njofim kto gjona. Nga c`fis je ti me smiley

miremengjes piranja. smiley

 ja nje dite dhe fundjave diellore! smiley

 Gjes' kacamiser smiley

 

miremengjes trendafili me ves' smiley

The World of Bacteria

Bacteria's legs,
bacteria's mouths,
bacteria's ears,
bacteria's noses,

bacteria are swimming.

Some in a person's womb,
some in a clam's intestines,
some in an onion's spherical core,
some in a landscape's center.

Bacteria are swimming.

Bacteria's hands grow right and left, crosswise,
the tips of their hands branch out like roots,
from there sharp nails grow,
capillaries and such spread all over.

Bacteria are swimming.

Where bacteria live their lives,
as if through an invalid's skin,
a vermilion light shines thinly in,
and only that area is faintly visible,
looks truly, truly sorrow-unbearable.

Bacteria are swimming.

Hiroaki Sato

“Lo-lee-ta: the tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta.”

on the teeth becomes Llo Lli Tha. THenkju veri mac.

Sala te inagurimi i ujsjellsit ne berat sot po fliste anglisht dhe po i bente thirrje autoriteteve lokale "my call for local authority is ..."

smiley

qenka problem i koklavitur.smiley

 

statuja e Bushit ne Fushe Kruje? smiley

hahah arrij te lexoj : MATRAPIK tek ajo reklama ne shtylle.

e papame plako, qeka per hosten tamam

Pyetje: Duhet gje vize per ne Malte?

e dije qe malta vjen nga....

melis, melissa - blete, 

etimologji e lashte, meqe maltezet merreshin me bletari... melis, melissa, malta, mjalta, - mjalte. dher ju gou.

nou viza for ellbenjens viziting dher nefjuz.

dmth qe melissa  blete vjen nga mjalte. smiley

thenk ju smiley

te lutem. smiley

Peecke e mizes maje drizes...

Jame shume i gezum qe marre pjese ne hidherimin tuj

Kellira!!! smiley

Ju jeni e ardhmja e vendit.....

Gjate nje vizite tek instituti i antikapateve

 iiii po kjo eshte shuuuummeeee e vjeter.... apedejtohu pak dhe ti! 

Shif ate foton qe dergoi finisterre poshte...Eshte inagurimi i ujesjellesit ne Berat....Me pas Sal Pilafi ju drejtua qytetareve te Beratit ne anglisht.... smiley

Do perpiqem te gjej videon...jam gajasur fare

Sorry, desh harrova... naten e mire. smiley

Rrotullohet ne kahun e akrepave apo ne te kundert?

Eliza Dushku paska shku n'atdhe te promovoje turizmin dhe te behet nenshtese shqiptare.

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/bash...

Ketyre kur s'i ecen aq shume punet ne karrieren hollivudiane e marrin pas shqiptare si hajmali. smiley Jo se kemi keq, ne mire na behet, but just saying. smiley

“Kam besim se kryetar Bashkie është i ndershëm dhe do realizojë cfarë ka premtuar dhe unë do të bëj të pamundurën ta ndihmoj për cfarë i kam premtuar, qe te promovoj Tiranen kudo”.

çi paska bere vetes Eliza me k te fjaline. smiley

nikaj-merturPamje e një qengji mbi një gur në krye të një humnere në fshatin Brisë të komunës Nikaj-Mërtur të Tropojës. Panorama në një lartësi të tillë është fantastike ndërkohë që poshtë shtrihet lumi Drin. Foto: Gjon Neçaj

Bravo Gjoni ,e madhe smiley

fantastike korano. cheers m8. smiley

naten e mire peshq dhe nje jave sa me clodhese ne vazhdim. smiley 

Gjynah te shkretet smiley 

 http://www.ukalbanians.net/sq/shqip-dy-shqiptare-perjashtohen-nga-puna-pasi-fishkelluan-nje-femre/#comments

Sipas gazetës britanike Daily Express, javën e kaluar në Royston të Herfordshire-it në Angli, dy shqiptarë u suspenduan nga puna pasi që i kishin fishkëlluar një femre të bukur që po kalonte afër vendit ku ata po punonin.

T’i fishkëllohet një femre privatisht apo publikisht është diçka që meshkujt e bëjnë dhe është një gjë universale sikurse që është epshi, por kjo nuk po vlejka në këtë qytezë ku ndërtimtarët shqiptarë u suspenduan nga kontraktuesit e komunës pasi që ata përshendetën me fishkëllimë bukurinë e një femre.

Ndërtimtarëve shqiptarë ky suspendim mund t’i duket i cuditshem. Derisa aktorët e Holivudit, princesha britanike dhe nëna e tenisierit më të njohur britanik mund t’i fishkëllojnë objektit që e venerojnë, këta punëtorë u suspenduan pasi që bënë të njëjtën, thuhet në artikullin e kësaj gazete.

Shqip eshte shkruar kjo????

Shqinglish  smiley

:yawn:

Anonimo, perfundimisht ti je (ish) olsib smiley

Nuk e kuptoj per cfare po flet...

 As une,,,sic duket i jane fik dritat dhe po shkrihet.

Po qe per koincidence, dje (per here te pare ne jeten time besoj) bleva akullore Magnum.

Ishte nje pakete me disa shije.

Ti Magnumi i peshkut je me cokollate te bardhe apo te zeze? Me apo pa lajthia?

Ty cila te pelqeu me shume?

Ajo me cokollate dhe lajthia...

@Brad:

Jo jo jemi ne forme perfekte, mos je ti i plevitos.

@Anonim:

Ishte thjesht nje konstatim i imi, por edhe nese nuk eshte i sakte nuk eshte se ben ndonje fare diference, se fundja dhe olsib ishte nonim ne llojin e tij smiley

Wow... cfare pergjigje eksituese...

Po mo olsib po smiley

Cfare obsesioni...

Mund edhe te perfitoj nga kjo dhe te beje deklarata te rreme te tipit... "PO(h), une jam olsib!"

... por une jam cun i mire! smiley S'mund te ta bej kete!

Si i thone ndryshe: po mo ti me tatuazh 'aty'... smiley
A jam tek pa censure, se mos bera helaq dynjane. smiley

Me thene te drejten nuk eshte se me intereson, keshtu qe nuk ka nevoje te besh asnje lloj deklarate.

Ti cun i mire? Mbase, si gjithe te tjeret smiley

Ispeshelli, te gjithe te tjeret. smiley
Me falni qe u futa ne mes, sorry.

Magnum, une nuk thashe se te intereson. Thjesht u pergjigja mqs. pyete. smiley

 

Zotrulso, mos e rruj se ketu tek "Pa censure" behet nami! Ndryshe s'do quhej "Pa censure". smiley

Flm, je shume i sjellshem smiley

 Hej bela cna ka gjet.

cer mer ?

fol se na bone me zemer smiley

 Po haja shalqi,dhe me ra nje kokerr bajame ne toke.

mos mer c'na the smiley

po sa muaj do tashti pema e bajames qe te mbije ?

ti sje as gjithe kohes ktu ne shqipri qe ti besh hyzmet mer yahoo, ta vadisesh smiley

smiley

Mos ka ndodh ndonje gje andej nga nderrmarrja?  smiley

 Jo jo,akulloret jane si kokrra molles.

Mqs. jemi ne teme. Sapo filloi "Sex Therapy" tek "Cielo".

Finisterre do te thoshte: "Po ja e the! Edhe?!" smiley

edhe shikim te mbare smiley

Faleminderit Magnum!

PS: "Magnum" te lexohet: Meh... ah... njeh... uhmmm...

 

PPS: Po flasin per raportet orale. Problemi eshte qe zgjasin pak. Eshte prish fare bota! smiley

po shajne ramen me doshin dhe dashin? smiley

parlamentin po sheh? smiley

Tani qe po mendohem... ndoshta po bejne nje komunikim te kodifikuar! smiley

 

PS: Ekspertja: Mund te perdorni gojen per te stimuluar partnerin!

PPS: Ma va???!!! smiley

lesson 1:

guys don't watch porn and speak about it.

it's a rule.

Ca rulli mo daku. Ketu robt kane ardh me zgjidh problemet... Dhe ekspertet pergjigjen.

Eshte shkence daku... eshte shkence... smiley

Joooo, anonimi po reflekton me ze te larte mbi ate sesi jeta intime, perfshire ate seksuale, eshte kthyer ne domen te perbashket. Keshtu me tha nje here qe e pyeta "çne?!" Tani s'e pyes me sepse e di qe eshte per te miren tone dhe jo per hir te ndonje deshire adoleshenciale per provokim.

p.s. Ja, e shikon?

ca dmth "daku"? smiley (nuk e di megjithmend :blushsmiley

 keshtu si,plako,lale,shoku eshte dhe daku,por me i vogel ne moshe.

kur eshte shpikur kjo fjale pash nerin... ne ca gjuhe, ca dialekti eshte? gjithe ato te tjerat me siper kane nga nje kuptim tjeter, kjo "daku" cfare kuptimi tjeter ka???

falemnderit per pergjigjen, megjithmend. smiley

@anonimi: nuk shoh ashtu programesh o vella... me luan tepeleku i kokes thjesht kur mendoj qe ata pretendojne se jane humoriste, e jo me te shoh budallalleqet monologiste te asi gagacesh qe zborohen para nje publiku edhe me injorant po dhe qe paguhet te duartrokase nga injoranca. smiley(( me vjen shume keq. smiley

"PO(h), une jam olsib!"... por une jam cun i mire!

Be as smart as you can, but remember that it is always better to be wise than to be smart.
 

"cun i mire" dmth, "smart" aty, apo jo kapo?

apo "remember"? apo "but"? apo "to"? smiley maybe "than". smiley

... fjalen "daku" e perdorin zakonisht vetem Beratasit  e "thekur"; sa  per ate "smart guy",

mu kujtua qe ishte nje guy interesant  me llagepin "olsib" i cili  u zhduk pa pritur nuk e di arsyen pse,  por paska zera se perseri vjen verdalle me llagep tjeter.Me jep dote ndonje menje pse i nderojne llagepet  o  zoto?  Se ti gjeku ke qejf ti zhbirosh gjerat deri ne fund.  thnx in paradhenje..

Merr vesh italisht ti kaposho?!

Provo te perdoresh google translate nese jo... Pergjigjen e gjen TE KODIFIKUAR tek ky spoti:

http://youtu.be/gSEhKKKMGpY

Shendet!

sono fatti miei..

"Wise" kur te behem gjysh! Tani per tani, thjesht "smart" smiley

Tani s'e pyes me sepse e di qe eshte per te miren tone dhe jo per hir te ndonje deshire adoleshenciale per provokim.

Tashi... me thene te drejten... eshte edhe kjo e fundit qe thu ti! S'mund ta mohoj. Me njef.  Duart lart! smiley

Zotrulso sa mbrapa ke mbet mo daku... Po shef a s'shef Portokalli ti? Une s'e shof! Po e shofin te tjeret, edhe nga halli i bie qe e shof edhe une. smiley

 ''ujku qimen (nik-un) e nderron por zakonin s'e harron''.

fjale e urte popullore

Literally te ecesh mbi det...Challenging Jesus perhaps?....    smiley  

Foto: Gjon Neçaj ??? smiley

mrekulli,ne fakt s'qe per ty batuta,po per gjonin qe na e ngriti ne qiell(ndjeshmerine memedhore) e na e plasi pertoke me fotoshop smiley

OMG,me erdhi ta perqafoj kete ujkun e zbutur smiley

Te besoj se me ka zene syri ca xhevaire ne web...Thashe..te jete valle Shqiperia kjo?..Ku paskemi jetuar..He...Mjeshtrit e Photoshop....   smiley   Jane shtuar shume nga revolucjoni dixhital

 

Kete ujkun e kam ne shtepi..zevzek i madh eshte  smiley

ointer;" />

une s'jam ndonje qendashese,po ky lloj me duket shume i fisem,sere e madhe...shife sa te bukur e ka turirin,edhe syçkat

perqafoje nga une ;P

Patjeter... smiley

Eshte siberian husky..Pak te veshtire per ti trajnuar po jane te mrekullueshem si race, nuk te merzisin kurre. smiley

Me vjen ca keq se shume njerez i blejne dhe i braktisin se si qene duan shume aktivitet

Kafsha do perkujdesje,prandaj une nuk mbaj dot kafshe,se do me vinte shume keq nqs do i lija ndonje sherbim pas dore smiley

ujku nuk zbutet. kaq. smiley

Zbutet..zbutet..Por do klleqe dhe te jesh ne forem atletike smiley ..Por me pelqejne se jane shume te paster si qene..Ne sjellje jane midis qenit dhe maces

Rreth 5km te bredhe do "sykaltri"..Por ne dimer ja gjej dermanin se marr motorrin e debores dhe e le te  me ndjeke neper debore.. smiley

 

art.

nuk zbutet. smiley

trust me on this. smiley

Ne shtepi e kam...Si mace po kutuliset ne sofa tani...Thua ti eshte engjell...Por ka momentet e tij qe kthehet ne shejtan.... smiley

po ujku i kevinit te ``vallezim me ujqerit``????

 

 

Ca na kujtove...Veret film i mrekullueshem smiley

art. nuk zbutet ujku.

do ta kisha debatuar me shume qejf me ty, do te ta kisha vertetuar pse-ne me shume deshire. po me beso, del shume gjate, dhe jam i bindur qe do na shperqendrohet vemendja. smiley

jo te gjithe ujqerit i quajne ``zotrules`` smiley

Jo ujku i vertete nuk zbutet...Kane krijuar nje race ujku(qen) te zbutur per kafshe shtepie andej nga Sllovakia por eshte ca agresiv me kafshet e vogla.

PS. Husky eshte i perafert me ujkun po aq sa nje qen i zakonshem.Mos u genje nga paraqitja..Por duan klime te ftohte dhe shume aktivitet

 

Po ai ujku që rrinte me gomarin në Shqipëri që erdhi dhe ngordhi aty pasi e përzunë ata tê mjedisit  s'më kujtohet në ç'krahinë.

 

E ke fjalen per kete te shkretin?

U la i lire pas shume perpjekjeve te shoqatave te kafsheve..Por vinte afer shtepise se fshatarit(nga zona e Kurbinit) me vone, thone qe u mesua...Ca te tjere thone se i mungonte shoqeria e gomarit smiley

thenkju per mirekuptimin smiley

shkurtohen shume gjera ashtu. smiley

a2. i pazbutur jam, por jam i bute. nuk me zbut tjetri, por zbutem vete (dhe shume shpejt bile) per tjetrin. smiley

PS: me pelqejne shume qente. nuk i njoh mire racat, te them te drejten. po husky me pelqen, vetem se leshojne shume qime... po me pelqejne si qen. ka dhe ca raca te tjera qe i njoh - qen stani, qen kufiri, maltese, rot weiler, labrador, spaniel... dhe ca te tjera qe s'ka nevoje t'i permend - keta siper me pelqejne.

nga kafshet, po te mos kisha kokecarje te tjera, do kisha mbajtur nje luan... dhe nese distanca e kokecarjeve do te ishte njecike me e madhe, do kisha mbajtur dhe nje delfin - po jo ne roberi, (kurre!) ndoshta ndonje korb dhe ndonje papagall pastaj... smiley

Kemi nje loj qeni race ne Shqiperi qe paksa a shume eshte i panjohur(Albanian ose Illyrian sheepdog/Qeni i Sharres)....Eshte nje nga qente me te medhenj(per madhesi) ne bote dhe shume i zgjuar dhe besnik

Une ketu ku jetoj i kam mundesite dhe hapesiren(2 banore per 10km2) por kur jejoja ne Stokolm as qe me vinte ndermend per qen...

qen stani, i thomi na.

Bardhyli(me duket, me fal se nuk me kujtohet tamam) thuhet qe i dhuroi dy qen te medhenj ilire Filipit te Maqedonise, qe ishin aq te medhenj sa i kepusnin kerbishten ariut.

ky mendohet te jete. smiley

apo jam gabim smiley

 Qe do ti sjell 2 bub-kulisha te tille ketej do ti sjell.. smiley Mret qensh!!

nganjehere ne kete ore ne mengjes, hallakatem duke pire ndonje kafe dhe duke degjuar ate emisionin me telefonata te news 24... 

ore po si nuk mesuan njehere shqiptaret te flasin ne telefon more aman!

alo? kush jeni - po thote njeri... smiley

alo? alo? hej dreqi... alo? bipbipbip

alo? me njuz 24 po flas? alo? alo? - po flisni ju lutem, - alo? bashkim, ti je? - po flisni ju lutem - alo? he. bashkim, me degjon? - po ju degjoj shume mire, flisni, jeni direkt me publikun. - he, degjo ketu; me degjon?...

xhizes, ne 15 telefonata vetem nje thote miremengjes...

ec bedrana aty.

ja miremengjes o peshq. paci nje dite te kendshme dhe nje fundjave te shijshme. smiley

 

miremengjes Smile 

mirmengjes, nje te tille po pi une tani smiley

aren't you sweet. :X

miremengjes smiley

smiley

Unioni Shqiptar për Cilësinë e Jetës (ALQU) i konsideroi zgjedhjet e 8 majit në përputhje të plotë me standardet e kërkuara nga Bashkimi Europian. Përmes një konference për shtyp ALQU publikoi raportin përfundimtar, ku zgjedhjet lokale vlerësohen si konkurruese dhe transparente. Sipas ALQU zgjedhjet e 8 majit kanë hedhur themelet për zgjedhjet e ardhshme, ndërkohë që vëzhguesit vendorë kanë vlerësuar pozitivisht vendimin e KQZ-së për të numëruar votat e hedhura në kutitë e gabuara dhe për t'i përfshirë ato në tabelat përmbledhëse përfundimtare. "Në tërësinë e tij, procesi i votimit u zhvillua në kushte normale dhe pa probleme të mëdha e serioze, që mund të cenonin rendin, qetësinë dhe integritetin e tij. Vëzhguesit e unionit raportuan për një vlerësim pozitiv në shumicën e qendrave të monitoruara. Lista e zgjedhësve shënoi përmirësime të mëtejshme në pastrimin e saj nga personat e dubluar apo të vdekur. Media ka dhënë një pasqyrim të gjithanshëm dhe të plotë të fushatës zgjedhore. Policia e Shtetit ka treguar profesionalizën dhe korrektësi në përmbushjen e detyrave të saj. Funksionimi i KQZ dhe i gjithë komisioneve të niveleve të dyta dhe të treta të administrimit zgjedhor, në mënyrë të hapur dhe bashkëpunuese me vëzhguesit vendorë, median dhe vëzhguesit ndërkombëtarë rriti cilësisht nivelin e transparencës në tërësinë e procesit zgjedhor", thekson raporti. Unioni Shqiptar për Cilësinë e Jetës vlerëson pjesëmarrjen e lartë në votime me tregues të nivelit të kulturës demokratike dhe përgjegjshmërisë së elektoratit shqiptar për të shprehur vullnetit të tij për një qeverisje përfaqësuese në nivel lokal. Sipas ALQU sjellja e forcave të rendit në plotësim të detyrimeve të tyre ligjore gjatë të gjithë procesit zgjedhor ishte një zhvillim i mëtejshëm pozitiv për realizimin e standardeve të zgjedhjeve.

http://www.rilindjademokratike.com/

Hajde emer hajde.... smileyUnioni i Industrise Aeronautike Shqiptare

te papame fare mer, cdo lloj loqeje qe thote qe zgjedhjet ishin sipas standarteve gjen nje vend nderi ne gazete. si n'ate kohe me partite komuniste te zimbabvese e bregut te fildishte

Pytje: Çfare e ka ALQU-ja NTUS-in?

Udha per te njejten zemer

-Tregim - nga - Raimonda Moisiu

Pse çdo pyetje është një sfidë???!!! Pse çdo sfidë ka shumë pyetje???!!! Por, hapat në atë udhë numëronin përgjigje.

******

Ajo ia nguli sytë bregut të liqenit. Shikonte pulëbardhat si uleshin e ngriheshin në fluturim. Ia hodhi sytë njeriut që ajo pat dashuruar. Që akoma e dashuronte. Një shikim i gjatë me sytë gjysëm të mbyllur. Kujtonte veten dhe Nardin, kur rrinin me orë të tëra shtrirë përgjatë tij dhe dallgët e liqenit, Iu mbulonin trupat. Ajo çka ndjente për atë ishte eternale.
- Danila, - thirri ai, duke u përpjekur ta afronte pas vetes.
- Të kujtohet ajo kënga, e para fare, që më këndove në takimin e parë???
Danila tundi kokën.
- JO! Atij kurrë nuk i kishte shkuar nëpër mend se ajo mund të harronte atë këngë.
- Ndoshta është koha të shkruash një tjetër. Një që të fillojë aty ku e lamë. Danila kësaj here tundi kokën më fort.
-Jo,- tha ajo.
- Jo më këngë, jo më muzikë …Gjithçka mbaroi. Dëshironte ta merrte në krahë, por nuk mundi. Ai i kishte munguar asaj. Nardi mundi ta ndjente njësoj si për veten e tij. Ata kishin qenë bashkë, ndarë së bashku zemrat për disa vjet. Por…
- Më duhet të ik, - i tha ajo. Çliroi duart nga të tijat.
- Dhe të kërkoj që….
- Cfarë? - e pyeti Nardi me të shpejtë, i gatshëm për të premtuar diçka.
- Më lër të qetë!, - tha ajo. Qëndruan për disa çaste me sytë e ngulur te njëri-tjetri. Ajo lëvizi buzët për një sekondë. Nardi mendoi se ajo do të thoshte dicka. Nuk tha asgjë, biles asnjë fjalë. Qëndronte aty. Ndiqte me sy Danilën, teksa largohej. Hapat e saj lëshonin tinguj. Ajo i kishte kërkuar që ta linte vetëm, dicka që ai nuk mund ta bënte. Nardi mbylli sytë. Dëshironte t’i tregonte asaj se kishte një ritëm ecja e saj dhe që ngjante me tingujt e këngës së parë.
- Jo, jo nuk do ta linte më vetë!

******

Ishin ulur në stolat e lulishtes buzë liqenit. Si dikur! Nardi i shtrirë me kokën në prehërin e saj.Vetëtimat lëshonin dritën që çante qiellin gri. Numri i sekondave mes vetëtimës e gjëmimit tregonte se stuhia po afrohej. Të dy dashuronin shumë erërat e forta të verës. Biles iu kujtua ajo ditë, para se ai të largohej, ndërsa babai i saj ishte në punë dhe Danila po kompozonte një këngë, Nardi e coi atë në ballkonin e shtëpisë. Shiu binte me vërtik dhe era tundte pemët jashtë. Ajo u shkri në krahët e tij, duke vështruar qiellin. Vetëtimat vezullonin fytyrat e tyre. Puthjet e tyre. Edhe tani njësoj si atëherë!
- Një sekondë, dy sekonda, tre sekonda!, - numëruan të dy. Dhe, më pas u dëgjua bubullima. E ndjenin deri në koskë.
- Stuhia është vetëm një kilometër larg, - i tha ajo, teksa përkuli kurrizin dhe e puthi Nardin. Buzët e tij përvëlonin. Shijonte puthjen i përhumbur. Sa herë ata ishin së bashku, sa herë që ata putheshin, ajo ndjehej dyfish shumë e gëzuar e lumtur….dicka më ndryshe.
- Kjo ditë nuk dua të ketë mbarim. Rrimë këtu, - i tha ajo, duke e shtrënguar fort.
- Gjithë natën???
- Po. Dhe, kurrë mos u largo!
- Dakort, - i tha ai, duke ia larguar balluket nga balli dhe i nguli vështrimin. Afroi fytyrën e saj ngjitur me të tijën. E puthi butë…fort…fort. Trupat e tyre ishin shumë pranë njëri - tjetrit. Pikat e para të shiut iu ranë në kokë, fytyrë, buzë... Danila dëshironte që shiu kurrë të mos ndalte. Edhe puthjet!
- Oh!, - ofshani ajo.
- Ç’pate?
- Do të jetë diçka e çuditshme!
- Shumica e gjërave janë të tilla! A e beson këtë? Zakonisht çdokush mendon se cdo gjë është vërtet një çudi.
- Po! - i tha Danila, duke i buzëqeshur. Ajo e donte shumë atë. Ai e shikonte botën njësoj si ajo. Shumë gjëra ndodhin në jetë, mes tyre edhe ndarja, por kjo nuk është arsye,. Është veçse një shpjegim i së kaluarës. Nardi e puthi përsëri, duke përshkuar dorën në krahët e saj. Ajo kishte veshur një bluzë pa mëngë. Ndjehu butësinë e gishtave të tij.
- Kështu që, - la në mes fjalën ai. Çfarë tjetër të duket e çuditshme?
- Oh! Më mungon shumë! Të dua shumë!,- ia ktheu ajo. Nardi tundi kokën. Ai ishte i pashëm, me sy të kaltër dhe flokë kaçurrela. Ai dukej si një njeri që mund të bëjë gjithçka. I qeshur në cdo moment. Dukej më i ri nga vitet që kishte. Kishte mirësi, zgjuarësi, urtësi dhe ngrohtësi në sytë e tij.
- Edhe unë të dua shumë! Më mungon cdo cast, - pëshpëriti ai.
- Pse ndodh kjo? Biles edhe tani që ne jemi së bashku? - e pyeti Danila, duke e shtrënguar më fort me krahët e saj. Ato fjalë e benë të mbushë sytë me lot. Puthi buzët e tij, I prekte gjuhën dhe ndjente se sa shumë ajo e donte atë. E vërteta ishte aq sfiduese, saqë ndonjëherë ajo nuk mund të jetonte asnjë minutë pa të, pa trishtimin që shfaqej në fytyrën e saj nga gjithë ato ardhje e ikje, pa hapat që të ecnin bashkë me jetën...
Dikur, megjithëse, dikur, Danila dëshironte premtimin. Edhe ajo t’i premtonte atij, se ata do të ishin gjithmonë së bashku. Së bashku! Besnikë të premtimit! Të njëri – tjetrit. Danila e pëlqente shumë atë! Një kombinim i gjërave që ata të dy dëshironin, kishin pasion dhe hob. Dëshironte të zgjaste përgjithmonë. Patën mësuar cdo gjë bashkë, cfarë ishte e nevojshme, e domosdoshme për t’u mësuar në jetë., si muzika, arti, letërsia, poezia, filmi, mendimi, ideja, regjia, teatri... Ajo krijonte e kompozonte, Ai shkruante skenarë, redaktonte, bënte filmin e subjektin. Ai ishte ambicioz. Kohët e fundit kishte një ide në tru! Të bënte një film, për ata, të pafajshmit në faj.
Ishte një mister i vecantë, një temë e ndjeshme, por shumë e bukur për t’u bërë film. E trishtë për Nardin! Ai nuk e pati njohur kurrë babanë! Dhe, e ëma kurrë nuk i pati folur për të. Kush ishte ai! Nardi ishte njeri i dashur, plot dashuri, me një shpirt gjeneros. Renditi në një listë të gjatë gjithçka i duhej për filmin dhe vëndin se ku do ta xhironte atë.
Por atë ditë me stuhi, nuk mendoi shumë rreth filmit. Ai kishte një tjetër ide. Ata ishin aty në stol, me mendimin se mund të intervistonin njëri-tjetrin, diçka ndryshe, vetëm për të dy!

******

- I pëlqen stuhitë?
- Po! Pemët, bari, fëshfërijnë dhe nga dritaret fërshëllen sinfonia e erës. Treteshin në tingujt e muzikës që vinte me valët e erërave të verës.
- Tregomë dicka të bukur. Për liqenin, për gjethet që këputen si në vjeshtën e vonë, për qytetin X. Cfarë nënkupton për ty ky qytet?
- Është vëndi ku prindërit e mi u takuan përherë të parë. Aty, më pas, linda unë.
- Kush janë prindërit e tu?
- Nëna ime është Arlinda Zambaku – tha, me një buzëqeshje në fytyrë.
- Është një pikturiste e talentuar, - plotësoi ai, duke i bërë gishtat si penel. Në çast buzëqeshja në buzët e tij u venit:
- Babain nuk e njoh.
- Vërtet?
- Po vërtet. Më braktisi.
Danila ngriu e tëra. Vështroi fytyrën e Nardit. Teksa ajo bënte pyetjet retorike, dallonte dhimbje në sytë e tij. Qëkur babai i tij ishte larguar nga jeta e tij, vërtet ai nuk ekzistonte? Cfarë ishte ai për Nardin???
Vendosi kamerën mënjanë. Intervista kishte mbaruar. Kjo pjesë e filmit kishte dalë e bukur. Tepër origjinale.

******

Shiu filloi të binte më shumë. Ai mbështeti kokën në gjoksin e saj. Ajo përdridhej në krahët e tij, ndërsa ishte shtrirë përgjatë trupit të gjatë e të fortë. Duart e tij luanin me flokët e saj. I pëlqente shumë të luante me to.
- Të dua përgjithmonë, - mërmëriti Nardi.
- Edhe unë, - mërmëriti edhe ajo.
- Do të dëshiroja të të vija unazën në gisht, - i tha ai në vesh. Ajo e puthi.
- Kjo është më e bukur se unaza,- i tha ajo, duke e puthur përsëri. E mbështolli me krahët e saj. E shtrirë mbi trupin e tij ngjitej më shumë.
- E njëjta gjë.
- Cfarë është ajo?
- Që unë të dua. Gjithmonë do të dua….Më pas u puthën, I pëshpërisnin njëri -tjetrit pa u shkëputur. Ishin të lirë e moskokëçarës.
- Besoji dashurisë! Të kujtohet kur bëre atë këngën për mua? – e pyeti ai duke i buzëqeshur. Danila u drodh. Gjithkush mendon se shkrimtarët shkruajnë në libra pjesë nga jeta e tyre. Këngëtarët i këndojne vetes së tyre. Rregjizorët bëjnë filma për jetën e tyre dhe pikturistët pikturojnë potretet e tyre sekrete. Vërtet, kënga e parë e Danilës ishte baladë dashurie, për dashurinë e tyre.
- Po, po, ti ishe një frymëzim për mua. Ti gjithmonë pate besuar në dashuri. Biles dashuria triumfon në jetë. Unë nuk të pata besuar më shumë se askujt tjetër, të desha më shumë se askush tjetër. Kjo është arësyeja pse unë krijoja e kompozoja vetëm për ty!
- Unë isha dhe akoma jam i dashuruar me ty!- I tha Nardi, duke luajtur me buzët e saj.
- E di. Dhe unë ndjehem njësoj si ty! Të dua më shumë se cdo gjë në këtë botë!- bëlbëzonin buzë më buzë, të dy.
Dashuria e vërtetë kurrë nuk vdes, sado kohë të kalojë, zemrat kanë të njëjtën rrahje si në fillim të saj, dhe sekreti i zemrës mund të ndryshojë gjithçka.
- Të të kërkoj diçka?
- Sigurisht!
- Të martohemi!
- Dakort, por jo tani afër. Presim një kohë sa ta rinjohim veten. Pas këtyre vite ndarje, mendoj se martesa merr një kuptim tjetër. Tani për tani i besoj dashurisë. I besoj me gjithë zemrën time. Dëshiroj që tani të zgjatë shumë, përgjithmonë! Unë u rrita me ty. E pashë botën nëpërmjet syve të tu. Ndjehesha e gjallë, e brishtë dhe e dëlirë. Kurrë nuk e imagjinoja veten pa ty!
- Martesën e shoh kurorëzimin e dashurisë së vërtetë, - tha Nardi.
Këngët mund të rishkruhen. Kitarat mund të luajnë përsëri. Ai ishte në zemrën e shpirtin e saj, cdo minutë, cdo ditë. Po ashtu edhe ajo.
Danila shtrëngonte dorën e Nardit. Shiu u bë më i rrëmbyeshëm, Ajo ndjehu forcën e ujit, freskinë e tij.
- Danila! - mërmëriti Nardi emrin e saj.
- Këtu jam.
Ia hodhën krahët njëri - tjetrit. Ajo ndjehu ngrohtësinë e trupit të tij në rrobat e lagura. Ndjente rrahjet e zemrës. Ato bëheshin një, si të ishin një, ashtu si ata patën qënë dikur së bashku, dhe kurrë nuk do të ndahen më. Koha shëron plagët! Ajo kurrë nuk e venit dashurinë, kur ju mendoni që largësia ekziston vetëm si një iluzion.
Ajo ia puthi buzët. Ai shijoi kripën e lotëve. Vështronin njëri - tjetrin në sy. Nuk thoshin asnjë fjalë.
- Nardi! - pëshpëriti ajo.
- Danila, - pëshpëriti ai. Ai qeshi fort, duke e puthur fort.
- Ti je zonjusha PËSHPËRIMË!
- Shshsh, është titulli i filmit,- i tha ajo. Dua vetëm të jem me ty.
Ai e shtrëngoi fort në krahët e tij. Ia lëmonte ato. Ajo I lëmonte kurrizin. Ia ngriti mëngët e bluzës. Prekte shpatullat e tij. Ajo e gudulisi atë. Ai qeshte.
- Më thuaj dicka të bukur!
- Të dua!
- Do të dua përgjithmonë, - ia ktheu ai.
Ai i puthte në heshtje ballin, faqet, buzët… përsëri e përsëri.
- Tregomë dicka.. – e luti dhe një herë.
- Atë këngën që bëra mbrëmë për dasmë?
- Po! - i tha ai.
- Është kënga e dasmës sonë,- vërtetoi Danila.
- Dalina, është e vërtetë? - e pyeti ai, duke i buzëqeshur.
- Nardi, do martohemi bashkë?
- Ti e di që unë mezi pres të jesh princesha ime!
Shiu pushoi. Rrezet e diellit ndriçuan dhe ngrohën fytyrat e tyre. Qielli u bë më blu se kurrë. Nën vështrimin e vetëm të kaltërsisë qiellore ata putheshin…
 

kete gjene per te mire na e sualle?? smiley

solle. smiley

s`e diksham unesmiley

eh, sa kam vujt me zoton, o a2! gjesh me vrau.

me ty ama, do e kem me te lehte besonj. smiley

 

urdhno a2 (i njejti burim):

NATES SE YJEVE

Mbreteresh e qiellit dua te jem sonte
Veshur me fustanellen e henes..
Mes deshirave.. yjeve dua te valllzoj
Te mesoj..ato qe s'munda ti mesoj
Deri ne agun e mengjesit..dua...
Pakez perendi...dua sonte...

@d.Syri!

mirpo a2, shiko nje vjershe e 83-shit:

PUNËTORËT E KOMUNALES

Çdo natë dalin rrugëve,
Kur qyteti në gjumë është tretur.

Ata lajnë zdralin e ditës,
Lodhjen e lagjes sime,
Helmin e shëlligës.

Te furra e laj Isufit,
Ndihet era e simites që bredh nëpër natë.

Ata lajnë rrugët,lajnë faqet e qytetit,
Dhe të parët ndiejnë aromën e ditës që vjen.

Skender Berisha

ps. kush ka nje pende, le ta rrembejë/ kush ka nje zember mos ta kursejë... kush ka nje ngasje, le ta kërrejë... ti shpetoje tjatra... o rima me ejë

edukohuni i cik se metet ne errsin gjith jeten: the supernew testament by saint keef! 6 pjes jon t'shkretat, ene bota per 6 dit u kriju:

LIFE - K. Richards (documentary)

And on the seventh, pak gjume, tha smiley

smiley 

pershendetje Cimo smiley

 

earth

 

Energy

Get a Grip.. smiley

.

 

wow :X

 

Tube betoni te kthyera ne dhoma me qera smiley

 

 

Dhome lundruese ne Suedi..Jepet me qera..Ka nje dhome te tejdukshme nen uje

do futesha aty vetem po te kisha rrotull ndonje ari o ujk smiley

Merr kallamin e peshkimit..Njady shishe vere,ca birra dhe vazhdo punen smiley

me duket po kerkon hotelin per pushime smiley

E kam prenontuar pas nja 2javesh(ne Skoci)

 

Hotel ne maje te pemeve..I kam pare ne Lulea(veri te Suedise), shume interesante

 

Kjo ka formen e folese se zogut

Hoteli i Akullit(Hapur vetem ne dimer, se ne vere shkrin)..Kam kaluar nje nate ketu smiley

l

vetem mo e tundni fort pemen smiley

ose mo e shkrini akullin smiley

Krevatin dhe mbase...po hotelin veshtire ta shkrish smiley


Ca kurjozitete tash

In Bangladesh, kids as young as 15 can be jailed for cheating on their finals!

During your lifetime, you'll eat about 60,000 pounds of food, that's the weight of about 6 elephants!

In Tokyo, a bicycle is faster than a car for most trips of less than 50 minutes!

Humans blink over 10,000,000 times a year!  

In England, in the 1880's, "Pants" was considered a dirty word!

Men are 6 times more likely to be struck by lightning than women!

In Miami, it is forbidden to imitate an animal.

In Memphis, Tennessee, a woman is not to drive a car unless a man warns approaching motorists or pedestrians by walking in front of the car that is being driven.  smiley

In Kentucky, it's the law that a person must take a bath once a year.

In Michigan, married couples must live together or be imprisoned.

In Missouri, a man must have a permit to shave.

 

 

 

Men are 6 times more likely to be struck by lightning than women!

po bie rrufeja ne... smiley

nighty night art smiley

Per kete e kishe llafin zoto?

Night night.. smiley

me shkri akullin  gjene mire se notojne,po te biesh nga pema eshte si plaku

``nena vdiq/une theva kemen/te *jefsha stilin/etj etj smiley

eh, ajo eshte zgjedhje jete, s'eshte stili i importuar i nje nate. po rane, bien per ideal me nje fjale, jo per nje kauze fluturake. le qe po qe fluturake, edhe ndihmon xhanem smiley

smiley ...

Aug 13, the peak of Perseid meteor shower

145513-perseid-meteor-shower.jpg (280×362) 

Ende nuk dihet nëse seksi ka ndodhur gjatë kohës kur avionic ishte në flutirim, apo kur ka qenë në tokë.

 Pershendetje juve ketej nga memedheu... smiley 

u gjet identiteti i viktimes  se masakruar ne menyre barbare ne Korce.. tmerri eshte qe ajo eshte vrare per xhelozi ..35 vjece e vrare nga 84 vjecari Gaqo Dumka.. hell taman

Masakra në Korcë, 84-vjecari: Vrava partneren time 
13/08/2011 21:30 

 Vrava partneren time
Zbardhet ngjarja makabre e masakrimit të një gruaje në Korcë. Personi me të cilin bashkëjetonte viktima 42-vjecare pranoi të ketë kryer aktin kriminal.

Policia ka bërë të ditur se viktima quhet Liljana Arapi, ndërsa autori është Gaqo Dumka 84 vjec, i cili është arrestuar dhe ndodhet ne komisariatin e Korcës.

Gjatë rrëfëmit në polici i moshuari ka treguar se e ka vrarë gruan në banesë, më pas e ka copëtuar dhe e ka hedhur në plehra të ndarë në pjesë. Dyshimet e para të cojnë në konkluzionin se krimi i rëndë është kryer për motive xhelozie.

Ndërkohë ende nuk është gjetur koka e gruas, e cila bashkë me duart dhe këmbët ishte e ndarë nga trupi.

Horror në Korcë

Gruaja është masakruar pa mëshirë dhe është hedhur në fushën e mbetjeve urbane në periferi të qytetit të Korçës. Që nga orët e mbrëmjes të ditës së enjte, kur janë zbuluar rastësisht gjymtyrë të prera të një kufome të seksit femër në fushën ku hidhen mbetjet urbane, rreth dy kilometra larg qytetit të Korçës, dhe në orët në vazhdim të ditës së premte kur kishte mbetur ende mister ky krim rrëqethës, vrasja me prerje të gjymtyrëve dhe kokës së një gruaje ka qenë ngjarja më tronditëse për opinionin vendas. 

Zbulimi i kufomës së prerë në gjymtyrë dhe në kokë, është bërë fare rastësisht, nga banorë të periferisë që punojnë për të mbledhur kanaçe në vendin e hedhjes së mbetjeve urbane në Korçë. Policia tha se është sinjalizuar rreth orës 23:00 të së enjtes, nga persona që sistemojnë mbeturinat urbane të qytetit, për këtë ngjarje të pazakontë. 

Në fakt, kanë qenë banorë të periferisë, ata të cilët duke gërmuar nëpër thasë kanë gjetur papritur pjesë të gjymtyrëve të një njeriu dhe pamja tronditëse nuk kishte se si të kalonte pa njoftuar policinë. Burime zyrtare të Policisë së Korçës, bënë të ditur se në afërsi të fshatit Ravonik, pranë fushës së mbetjeve urbane janë gjetur dy thasë të zinj plastikë me gjymtyrë të prera njeriu. Grupi hetimor që shkoi në vendngjarje, ka konstatuar se kufoma e prerë në pjesë i përkiste një njeriu të seksit femër, të moshës rreth 40 vjeç. E gjymtuar në pjesën e këmbëve dhe të duarve, si dhe me kokë të prerë, kufoma nuk është identifikuar edhe pas orë të tëra përpjekjesh dhe sensibilizimi nga policia. 

Gjatë ditës së premte, kanë mbërritur në morgun e spitalit të Korçës ku do të kryhej autopsia, edhe mjekë nga Tirana për të bërë të mundur identifikimin e gruas së masakruar. 

Policia bëri të ditur se nga ekspertiza mjeko-ligjore ka rezultuar se viktima nuk ka kryer më parë lindje fëmije. Sipas hetimeve gruaja është qëlluar para se të gjymtohej në gjymtyrë dhe kokë me disa thika në trup, dhe këto i kanë shkaktuar vdekjen. Më pas, i janë prerë me sëpatë gjymtyrët e këmbëve dhe duarve, si dhe koka. 

Ka të dhëna të policisë, se mizoria e personit që ka kryer këtë akt, ka shkuar deri në prerjen e organit gjenital të gruas, duke bërë që të dyshohet se ka qenë një hakmarrje për motive xhelozie apo për lidhje intime të viktimës me ndonjë person tjetër. 

                                                                 *     *      *

Shijak, burri ekzekuton gruan e tij 
13/08/2011 11:05 

Shijak, burri ekzekuton gruan e tij 
Një krim brenda familjes ka tronditur banoret e komunes Xhafzotaj të rrethit Durres. Isuf Smoqi, 54 vjec ka qelluar paraditen e se shtunes mbi te shoqen me nje arme gjahu duke e lene ate te vdekur ne vend. 

Viktima eshte Bukurie Smoqi 50 vjece, nene e tre femijeve te autorit te krimit. Familja e Smoqeve nuk njihej si nje familje me probleme dhe ende nuk dihet argumenti qe ka nxitur konfliktin dhe me pas ka perfunduar ne vrasje. 

Ngjarja e rende ndodhi ne fshatin Pjeze te komunes Xhafzotaj te Shijakut. Pas krimit burri nuk ka levizur nga shtepia ne te cilen ndodhej vetem me gruan ne castin e konfliktit. Ai ka njoftuar femijet per ate qe ka bere dhe ka pritur ne shtepi policine e cila ka bere shoqerimin e Smoqit bashke me armen e krimit e cila u sekuestrua ne cilesine e proves materiale. 

Ngjarja ka shokuar krejt banoret e fshatit te cilet nuk pranojne te komentojne mbi ngjarjen e rende dhe as marredheniet mes cciftit qe kishte tre femije, nje prej te cileve te martuar. Zyrtarisht nga policia e Durresit deklarohet se ka qene nje konflikt i ashper i castit mes bashkeshorteve qe ka cuar ne ekzekutimin makaber te gruas 50 vjecare, ndersa ende nuk dihen motivet e tij pasi ne shtepi nuk ka qene askush pervec ciftit te perfshire ne krim.

                                                                 *     *     *

Fier, aksidenti shuan një familje 
12/08/2011 23:15 

Fier, aksidenti shuan një familje
Në Fier është regjistruar aksidenti më i rëndë automobilistik i vitit, ku katër persona humbën jetën dhe një prej tyre mbeti e plagosur rëndë. 

Aksidenti ka ndodhur ne afersi te fshatit Mollas te Fierit, ne aksin nacional Levan – Tepelene, rreth ores 22:15 minuta te mbremjes se te premtes. Automjeti me targa italiane, ne te cilin udhetonin 5 persona, anetare te familjes Ismaili, ka humbur kontrollin dhe ka dale nga rruga. 

Bashkeshortet Pellumb dhe Anife Ismaili perkatesisht 55 dhe 52 vjec kane mbetur te vdekur ne vend dhe bashke me ta edhe dy djemte e tyre Arjani 23 vjec dhe Ismail Ismaili 28 vjec. 

E plagosur rende ka mbetur bashkeshortja e njerit prej djemve Suela Ismaili, e cila eshte transportuar me urgjence ne spitalin rajonal te Fierit, ku ndodhet ne reanimacion. Familja Ismaili ishte duke udhetuar per ne banesen e saj ne fshatin Gorishove te rrethit Fier, pas nje vizite qe kishte kryer ne Permet tek disa te njohur. 

Paraprakisht mendohet se, shpejtesia e larte e automjetit, kane edhe shkaku kryesor qe makina doli nga rruga.Drejtuesi nuk ka mundur dot te manovroje dhe ka dale nga rruga. 

Policia mberriti ne vendin e ngjarjes per te filluar hetimet ne lidhje me aksidentin tragjik dhe doli ne perfundimin se nuk ishin respektuar normat e lejuara te shpejtesise ne autostraden e re Levan-Tepelene, e cila ka vetem pak kohe qe eshte ndertuar. 

                                                                *      *      *

 

 naten peshq. smiley

"viktima banonte me qera" pse e kane kaq te rendesishem kete detaj te theksuar keta gazetarucet tane nuk e kapish hic

 per te aluduar se viktima punonte paralelisht per te shlyer qerane.

o jes o jes smiley tre fjali tek News 24  per kete lajm, dhe nder keto duhej permendur dhe ky fakt si i rendesishem ..

 ky detaj justifikon buken e gazetarise investigative smiley por mua me ben pershtypje se perse ty te ben pershtypje pikerisht ky detaj dekorativ ne skenen makaber smiley

pikerisht pra .. kjo eshte ideja smiley

miremengjes peshq. 

miremengjes smiley

manipulim gjenetik smiley

hajde vile, hajde... 

ku shkoi  mer jahu? 

such a bad case of acne....

Koloreto e dha parashikimin e motit: Termet me molotov nga mesuesja e letersise.

Nuk dua të bëj si profet e as si vizionar, por ka gjëra që mund të ndjehen. Kur vjen tërmeti, të parët e ndjejnë peshqit. Jo breshkat që mban dikush në zyrë, por peshqit. Nëse dikush në këtë vend ka mend, do kuptojë që peshqit e kanë dhënë sinjalin. Tërë kjo qetësi e rreme, nuk është e mirë.

...

Nuk do habitesha, po të shihja ndonjë ditë mësuesen time të vjetër të letërsisë duke hedhur molotov. Edhe ajo, duhet të jetë kundër sistemit.

...

You can rock this land baby!
Nuk ka nevojë t’jua përkthej. Kur të vijë dita, do ta kuptoni se çfarë është.

Ky me kenaq mua. smiley

Flm Xhib !shkrim vërtet interesant nga pikpamja shoqrore e edhe filozofike ; dallgë dallgë e dur dur është ky Koloreto por i qartë. 

good night tadpoles. 

ka dhe keshtu medaljesh

apo menyra e dhenies se lajmit ore... te vdes fare gazetari yne kur fut nje paragraf te tere ne kllapa!  te ndergjegjeson fare kombetarisht!

 

good morning tadpoles 

Ka dhe pasanike per se mbari:

SHBA: Buffet bën i bën thirrje qeverisë të ngrejë taksat për më të pasurit

 

Në Shtetet e Bashkuara, personi i dytë më i pasur, invesitori Warren Buffet, përsëriti thirrjen e tij që qeveria të ngrejë taksat ndaj super të pasurve, si një prej rrugëve për të shkurtuar deficitin buxhetor dhe borxhet. Në një artikull shkruar sot për të përditshme Nju Jork Times, zoti Buffet thotë se amerikanët më të pasur janë përkëdhelur për një kohë të gjatë nga një kongres miqësor me miliarderët. Warren Buffet ka një pasuri prej 45 miliardë dollarësh. Vitin e kaluar ai pagoi 7 milionë dollarë taksa, që përfaqëson 17.4 përqind të të ardhurave të tij të taksueshme, një përqindje kjo më e ulët se kushdo tjetër që punon në zyrën e tij me të adhura vjetore më të ulta se ai.

 

 good night polliwogs 

On other related news, 151 gra intelektuale dhe 2 burra ordinere morren pjesen ne nje dush kooperativist per te percjelle mesazhin "Kerthiza s'eshte gjithshka, por gjithsesi eshte qendra e barkut"

BBC News - England riots: Two jailed for using Facebook to incite disorder

Two men from Cheshire have been jailed for four years each for using Facebook to incite disorder during riots in England last week. Jordan Blackshaw, 21, of Vale Road, Marston and Perry Sutcliffe-Keenan, 22, of Richmond Avenue, Warrington, were jailed at Chester Crown Court. The Recorder of Chester, Judge Elgan Edwards praised the swift actions of Cheshire Police. He said he hoped the sentences would act as a deterrent to others [...]

good night anchovies. 

gjes gjes peshq...

arto? 

miremengjes trishtimizz 

Gjes..gjes Zoto..Eshte e mahniteshme te kesh eksperiencen te shikosh nga afer nje kafshe te eger(ne gjendje te lire)..After couple of sausages she had a big smile in her face smiley

Para nje muaji pashe shqiponje per here te pare(megjithese vij nga vendi i tyre)..ironike heh?...Kisha dale ne pyll me qenin dhe fluturoi mbi ne rreth 5 m lartesi...e mahniteshme..Me erdhi keq qe nuk kisha aparatin per momentin..Nga ai moment nuk e ndaj nga xhepi smiley

zgjidhja eshte mbaj nje cel qe bejne foto te hajrit, mendoj une,  apo do thuash qekur shkohet ne pyll nuk merret as celi me vete smiley

Sa te nxjerresh celin dhe nderrosh setting  ne aparat fotografik...Mbaroi filmi smiley

PS nuk ka cel te nxjerre foto te hajrit..besome ...Une e kam 10mp celin tim por sidoqofte mos u genje nga pixelat..Jane lentet ato qe i japin cilesi fotos..

C'cilesi mund te presesh nga kjo vrima? smiley

ee c'po me futesh ne debate Hob-esh nashi.

po normal qe ene shampo ene balsam nuku eshte mire, megjithate ne rrezik e ne nevoje mbaro pune.  Megjithate me sony p.sh. personalisht kam bere foto qe nuk ta pret mendja qe jane me celular, dhe pa retushime e per me teper spontane

tashi balancimin e drites, dridhjet e me the te thashe normal qe nje aparat profesional i ardhur ne kete dynja per ate qellim sigurisht qe i ka te paarritshme nga ai aparat i vockel qe kryesisht eshte shpik per te na ngrit nervat ( e keqe e domosdoshme)

bye se jam tu dal, me ne fund ketu ku jam doli drita e diellit se na mbyti shiu ne mes te gushtit

art change mos punon gje ne kopshtin zoologjik ti ??

Pse kafshet mbahen ne kopesht zoologjik,andej ?! Po ketu ne Shqiperi ,rrine rrugeve.smileyan94.gif

Andej nga ne kafshet kane evoluar..Kane filluar te ecin me dy kembe,veshin kostume dhe kollare smiley

ore ,mos jeton gje ne Shqiperi ti,se po flasim per te njejtin vend?

PS:Ose mos kam fluturuar une dhe se kam kuptuar.smiley

an82.gif

Une e kisha fjalen per Shqiperine (andej nga ne)....jo (ketej nga ne) 

harrova fare une,qe zemra  dhe mendja juaj ,eshte ketej nga Memedheu

a20.gif

Nuk ka si vend yout sido qe te jete....Emoticon

Punoj ne nje klub golfi....Thjesht ketej nuk para sheh gjuetare me cifte

Emoticons

interesante,

ketej nga ne  kane filluar njerezit te gjuajne njeri-tjetrin meqe jane mbaruar kafshet

Kafshet kane evoluar dhe kane filluar te gjuajne njerezit..

Planet of Apes

ah ah ah joshi tre smiley

Y-3 Fall Winter 2010 - 2011 Ad Campaign

 

 ufffffffffffffffff

Sarandë, zjarr gjigand në zonën e shpallur park kombëtar në Butrint

mirazh, ky Osho, eshte "ti q..plaken" ne shqip, do te thote eshte i gojes, di ta shpjegoj mire, fenomenin "Fuck"  smiley ,me bere te qesh !

naten peshq. smiley

pauze per duhan

Gerard Depardieu urinon me mes te avionit me 100 pasagjere...When you have to go..you have to go  smiley

"The attendant said 'I'm sorry, you'll have to wait fifteen minutes, [when] we'll be in flight. The toilets are locked',"

ve bast qe i ka thene:

tais toi... salope... n'me casse pas le cou*lles; il faut que je les vides. 

Bukur! Vecse muzika pa pike lidhje.

Te degjeneruar! smiley

" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="22" />[(:|L):^o" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="27" />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="28" />~X(" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="30" />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="31" />=P~#o" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="34" />8>:''(smiley" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="37" />B):/:O)=D>:-C=((:\" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="45" />X(:BS" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="48" />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="49" />@)<" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="51" />:X" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="53" />]" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="54" />=))8|" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="57" />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="58" />:&:<8}I)" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="63" />:>:O:?:T" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="68" />=;:W:H" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="72" />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="73" />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." jquery1313692323656="74" />

 

po keto c'jane?  

hahahahhaha

po une, pse s'kam nga keto gjera te bukura?.smiley

 të jap unë ty, na:

P[(:|L):^o" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />~X(" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />=P~#o)8>:''()B):/:O)=D>:-C=((:\)X(:BS" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />@)D<:XP]" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />=))8|" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />:&:<8}I)" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />:>:O:?:T" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />=;:W:H" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />" src="http://www.peshkupauje.com/sites/all/mod..." style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />

 

edhe ty ............Pse une ,jo ??????????????''.h79.gif

 nuk shkove partizane, prandaj... 

 

Vertet? h6.gif

 ahahaha sa e lezetshme je. 8}

 

PS: mezi hapet kjo faqe tani... smiley shume, shume ngadale smiley

h108.gif Per averti, farei di tutto,ma...........m71.gif

as une s'kam me, por dukeshin si djaj te vegjel te zene ne kurth dhe ishin zbavites smiley

ndoshta penari po merret me sistemin njecike... nese jo, atehere eshte serioze. smiley

[avatar]

I thjeshtë si populli dhe transparent si drita!

Greqi, mbyllet ET1
19/08/2011 12:15

Qeveria greke ka hedhur hapin e pare vendimtar ne rrugen e shkrirjes se disa institucioneve shteterore qe konsiderohen te teperta dhe te kushtueshme. Sipas deklarates se zedhenesit te qeverise Ilias Mosialos ne mesditen e se premtes, Athina zyrtare mbyll kanalin e pare te televizionit shtetror ET1,si dhe dy kanale dixhitale te saj qe transmetonin filma dhe aktivitete sportive.

Ne planin perkates per mediat shteterore theksohet se do te rruhet roli i dy kanaleve te tjera, NET me qender ne Athine dhe ERT3 me qender ne Selanik,ndersa kanalet radiofonike shteterore nga 19 do te shkrihen ne vetem 9, me qellim kursimin e menjehershem te 8.3 milion eurove.

 

http://top-channel.tv/artikull.php?id=21...

Greqi:Mjekesia

Eshte vendosur dhe takse 5-10 euro per vizitat neper spitale dhe IKA nuk mbulon me shpenzimet e "pjeseshme" te ilaceve

h60.gif 

Pyll pa derra,nuk ka.smiley

Venus..pa ofendim..Mos je gje bjonde?(megjithate nuk e besoj)   smiley

Ne foto,bjonde jam.smiley Si thua, ti ?.smiley

Ndikon fakti  nese je origjinale apo jo.smiley

Pigmenti luan rol kryesor thone shkencetaret ...Eshte e cduteshme se edhe nje brunete kur kthehet ne bjonde ndikon shume ne karakter smiley

Epo ,dyshoj se eshte ceshtje paragjykimi ,pastaj.Vetem karakteri nuk ndryshon;o je ,o s'je.

PS:Bjondet jane "ashtu",se doni ju te jene,qe ta keni me te lehte per t'i kapur.smiley

smiley

 LaughingLaughingLaughing

 Stick Figures Funny Comments

 

Kak mashina ?

 

( ose letër e padërguar vëllait )*

 

1.

 

kak mashina pyeti inxhinieria sovjetike shoferin I cili po rrekej të rregullonte gazin e prishur në qafë të krrabes, dikur nga fillimi i viteve të gjashtëdhjeta.

 

Meaut shoferi iu përgjigj ky.

 

2.

për më se tridhjetepesë vjet demokracia kristiane udhëhoqi pothuajse e vetme në itali. më pas filloi të ndante pushtetin me socialistët.

 

Ishte ambasada usa ajo që fshikullonte sipas rastit njëherë një fraksion të demokristianëve, një herë një tjetër në fillim, një herë socialistët herën tjetër demokristianët.

 

3.

ka sot në shqipëri analistë që një herë kritikojnë të djathtën herën tjetër të majtën. janë o pretendojnë të jenë superparties.

 

ti.

kuptoj tre pikat e para i dashur vëlla. Nuk kuptoj pikën: ti.

 

ne i dashur kishim t'njëjtin gjysh.ballist. diferenca moshs bani qi un n'koh t'dulls t'bojsha veq polikumin notën, ti n'koh t'ramizit universitet.

 

Nuk të kuptoj or vlla kur qi n'pik t'mjesit m'bo skenerbeun. Me t'djathten i sillke ramës, me sallaken berishës. qi prej goplandi.

Mos harro idashur vlla se skenerbeu betejat i boni n'kruj, n'arban, n'torvioll e ku po di un

nuk iku skeneri n'goptsoms dhetmij kilometra larg me luftue turqnit me nji tastjer qi n'pik t'mjesit e masneja t'ja fuste gjumit rehat tuj than: o shqipni të kamë dhjerë ti smë kuptove një herë..

 

më fal vëlla që e zgjata. e di që nuk do të më kuptosh. Hallin e kam se nuk kanë për të të kuptuar nipi dhe mbesa ime e dashur .

 

Do të të pyesin një ditë: ç'bëre baba gjat tranzicionit?

Ç'do u tregosh ? torviollin e peshkut ?

 

 

* virtual

Po si thonë dot :

"ç"bëre zotrote baba efendi kur ne luftonim nê Torvioll për Shqipëri"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).