Aleanca e urrejtjes 

Nga Ilir Paço

Aleanca Kuq e Zi ka vendosur te kerkoje ndryshimen e emrave te qyteteve dhe te fshatrave qe nuk jane shqip. Dmth te rreth 60-70 % te tyre ne shkalle vendi. Ne fakt nuk eshte ndonje gje e re, sepse nje tentative te tille e kishte bere edhe regjimi i Enver Hoxhes dhe deri diku edhe ai i Ahmet Zogut. Aksionet e tyre ne ato kohe rezultuan te pasuksesshme. Ndoshta kete here organizatoret ja arrijne, ndonese anijes se tyre prej druri dhe shume te vjeter, i duhen vela shume te forta per te perballuar eren e globalizmit.

Ndoshta pastaj duhet te marrin shembull prej Aleances edhe francezet apo turqit qe te heqin emrat greke dhe latine nga qytetet e tyre te famshem si Nice apo Stamboll. E para (Nice) vjen nga Nikea, perendesha e fitores, qytet qe u krijua nga kolonet greke, dhe i dyti (Stambolli) do te thote QYTET (Is tin Poli). Solla keto dy shembuj nga vende qe e ruajne me fanatizem gjuhen dhe prejardhjen e tyre.

Por nese do tia arrijne qe te zevendesojne emrat e huaj te qyteteve dhe fshatrave te Shqiperise, i pret nje pune edhe me e veshtire ne te ardhmen. Do tu duhet  te kerkojne  ndryshimin e disa qindra e mijera fjaleve te zhargonit profesional dhe te perditshem, qe kane prejardhje nga greqishtja dhe latinishtja.

Sidoqofte te gjitha keto perpjekje, nen nje kontekst te zhvillimeve globale, nuk kane asgje te sinqerte dhe duken krejt komike. Kane brenda vetem perpjekjen per te bere sa me shume zhurme, e per tu futur ne nje fushe ku çdo lojtar ka pozicionin e vet dhe nuk ka vend per rezervat e stolit.

Qe “nacionalizmi eshte streha e fundit e horrave”, kete pa dyshim qe mund ta konstatojë cilido ne cdo kohe. Mjafton ti hedhe nje veshtrim, jo historise se larget qe ka pjelle drama te permasave boterore, por percartjeve te ketyre grupimeve periferike qe perdoren nga drejtuesit e tyre, per tu faktorizuar politikisht dhe qe po armiqesojne shqiptare e minoritare, muslimane e te krishtere.

Duket se kete e kane marre persiper ta realizojne drejtues te Aleances Kuq e Zi, si dhe ndonje profesor historie, qe pasi kane deshtuar te hapin portat e politikes me menyra tradicionale, po tentojne menyren me te thjeshte, nacionalizmin. Dhe a e dini se çfare do te arrijne ne fund ? Do behen deputete edhe pse alternative e tyre as ka shanse te triumfoje ne eren e globalizimit. Kaq kerkojne keta. Dhe do gjenden kaq njerez sa per te votuar e çuar ne parlament nje ose dy prej tyre.

Keta e  njohin dhe e shfrytezojne fare mire thenien e famshme te Albert Einstein: “vetem dy gjera jane te pafundme, hapesira dhe budallalleku njerezor”. Dhe perdorin grupime djemsh te rinj, te cileve sot me shume per shkak te moshes dhe te energjise, e jo dhe aq te “budallallekut njerezor”, u duket argetuese dhe sikur u ngre dinjitetin, veshja me disa copa te kuqe flamujsh. Por kur te rriten dhe ca, shumica e tyre, (pervec atyre qe do te perbejne kategorine e percaktuar nga Einstein) do ta kuptojne se cili eshte ndryshimi midis nacionalistit dhe patriotit; nacionalisti urren te tjeret, ndersa patrioti e do vendin e tij, por nuk i urren te ndryshmit nga ai. Do kuptojne gjithashtu se ata qe gjoja perbetoheshin per flamur e atdhe, si te ishim ne fillim te shekullit, e benin kete per nje vend ne Parlament. Do e kuptojne se nuk ka rruge me te thjeshte ne bote, per tu bere personazh publik, se sa te shfaqesh me petkat e naionalistit. Brenda javes je star i ekraneve pa bere asgje, mjafton te ngresh disa flamuj dhe te shash ke e si te mundesh. Po te perifrazoj nje thenie te shkrimtarit britanik, George Monbiot,  “sukses per ta nuk do te thote te fitojne argumentin, atyre iu mjafton te shkaktojne sa me shume konfuzion qe te jete e mundur”. Kaq e thjeshte eshte.

Ata nuk kane asnje ndroje te perdorin standarte te dyfishta edhe pse ato kundershtojne njera- tjetren. Keta personazhe, kur shkojne ne Kosoven e varfer, flasin per bashkim kombetar kunder fantazmave qe “kercenojne” kombin, por kur shkojne ne “La Sapienza” ne Rome, flasin per procese integruese.

Pikerisht perdorimi i ketyre te rinjve e ben me shume te zeze, se sa qesharake kete beteje donkishoteske te personazheve te tille groteske. Ata shfrytezojne pa asnje meshire cdo element, varferine dhe mungesen e dinjitetit qe rrjedh prej saj, padijen dhe gjithcka tjeter per te arritur qellimet e tyre personale. Ketyre personazheve as nuk u ben pershtypje fakti qe ne kete menyre, i bejne ata pak te rinj shqiptare qe i ndjekin nga pas, te duken agresive dhe te eger, brenda nje europe me njerez te qeshur e te paqte.

***

Spahiu Paços: Do zbatojmë standartin grek për toponimet

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar pas shkrimit të gazetarit Ilir Paço, publikuar në versionin online të gazetës Tema. Në reagimin e drejtuesit të Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, thuhet se projekti për shqiptarizimin e toponimeve do respektojë standardet e BE.

“Aleanca Kuq e Zi reagon pas shkrimit te perfaqesuesit te minoritetit grek Ilir Paco. Aleanca Kuq e Zi deklaron se krahu politik etnik grek duhet te ruaje qetesine se projekti mbi shqipetarizimi e toponimeve do jete brenda standardeve te BE, madje duke adoptuar edhe sistemin apo praktikat greke mbi ndryshimin e emrave te qyteteve. Aleanca Kuq e Zi i kujton perfaqesuesit politik te grekeve, Ilir Paco se duhet qe te bashkepunojme per eksperiencat greke dhe ato Evropiane mbi toponimet nen frymen e “internacionalizmit” qe shquhet ajo parti dhe natyrisht kunder ekstremizmit. Aleanca Kuq e Zi dhe akademiket, te cilet kane aderuar brenda kesaj lëvizje, qofshin te krishtere apo mysliman, shprehin keqardhjen per gjuhen fyese, denigruese dhe te urrejtjes nga miqte tane grek dhe u kujtojne atyre se jane vete ata dhe partia e PBDNJ ne te cilen aderon z.Ilir Paco qe kane synime nacionaliste, politike dhe jane katandisur me nje deputet ne Kuvend. Aleanca Kuq e Zi nuk eshte parti politike dhe nuk synon pushtetin, por eshte levizje popullore disa here me e madhe se partite dhe kerkon te forcoje integritetin e shtetit.  AK, shpreh dhe nje here keqardhjen qe gazetari minoritar Ilir Paco ka tejkaluar cdo etike gazetareske,” thuhet në reagimin e Aleancës Kuq e Zi.

89 Komente

kush ky Ilir Paco mo, ai qe lexon lajmet?  si shume emocional me duket reagimi i tij. nuk po shoh argumenta bindes.  jo po Einsteini  ka thene keshtu, e George Monbiot  ka thene ashtu.   le qe na kane çare me nder carin duke perdorur me vend e pa vend, si argument gjoja,  shprehjen tashme te famshme: ''nacionalizmi eshte streha e fundit e (horrave  thote Iliri)  maskarenjve''.  qetesohu mer Ilir.  paske dhe goxha emer te lashte  shqiptar per minoritar grek qe je.smiley.   kush po thote se do ndryshohen emrat e toponimeve te lashta greko-romake  qe po na jep Nice e Frances  si shembull, por qe mund ti japim  nja 500 shembuj te tjera nga Evropa  si Kelni i Gjermanise,  apo Maastrichti  i Hollandes  etj etj?  me sa kam kuptuar, Aleanca Kuq e zi e ka fjalen per ndryshime  toponimesh qe dikur kane qene shqiptare apo greko-romake por qe  kryesisht pushtuesit  sllave i kane ndryshuar ato  duke u vene  emra sllave.

Mos eshte eri83?

sikur e ka shkruar me doren time. smiley

Po he pra smiley

Ky Belul eshte "minoritar" me te jatin nga Myzeqeja e nenen nga Palasa.

e di pse pyeta, kam pasur nje shok klase (dhe e kam akoma shok) me origjine nga bregu qe quhet Ilir Paço. thashe mos kushedi, ka dale nga udha e perendise.smiley.   nejse, per shokun tim ve doren ne zjarr ne fakt. eshte atdhetar, çun flori.smiley

uuuu sa te lodhur behen me kete shprehjen shabllone 'nacionalizmi ,streha e fundit e maskarenjve'.               Sikur te ishte e vertete kjo sala, edi ,meta,dhe gjithe llumi shqiptar do ishie njeheresh edhe  nacionaliste.Pikerisht se nuk jane nacionalist jane dhe maskarenj.                                                                      Gabim strategjik i aleances kz cilesimi 'pakice' i popullsise se bregut.                                                 Bejne ndoshta pa dashje ate qe duan greket.    Marrja e greqise si shembull per nderrimin e emertimeve eshte e goditur.Pacua qe na flet per nisen le te na thote si quheshin 'pefkohorat' , kria vriset', e' trilofot e greqise.'

" Aleanca" le ta filloje pastrimin nga vetevetja ne rradhe te pare duke u bere "Lidhja Kuq e Zi". Pastaj te merren me topenimet e te tjereve.

 Do mustaqe kjo pune nuk do cullufe Spahiu .. smiley

gjithe kjo balte-hedhje mbi te tjeret pa pike justifikimi e arsyetimi.. mjerim si ky nuk ben gje tjeter vecse te hedh ne deshperim. tek e lexoj shkrimin e ktij Pacos, e perfytyroj duke kthyer nje shishe boje stilografi dhe pastaj e peshtyn ne leter..

Si duket Spahiu mafies , krimit te organizuar ,korrupsionit i ka rruajtur bishtin tani po i bie legenit te cpuar te patriotizmes.

 Do te isha i kenaqur te lexoja/degjoja nje historian, nje akademik te njohur shqiptar se si mendon ai per per levizjen e Spahiut? Si Spahiu dhe Paco per mua nuk peshojne shume se nuk jane askushi i kane buzet me qumesht, per ceshtje si keto,  ndryshe eshte psh, nje Qose,Frasheri..Godo ose ndonje tjeter..

spahiu thote gjysmen e atyre qe thote frasheri me qosen,,,

O zot, car debati? Kush flet?

Nje gjykates, qe kujton veten politikan dhe nje shqiptar, qe kujton veten grek. smiley

Me vendim te aleances kuq e zi te duhet te ndryshosh nofken ne "gjahtar". Ky do te jete nje hap me shume per te shpetuar Shqiperine.

  do te ishte mire ndoshta ti thoshte te plota, ti ndriconte me shume mendjet e shqiptareve per te njohur  historine emrave, prejardhjen etj...e megjitheate historine nuk e ndryshon dot me  zvendesim emrash! 

Pacoja ka te drejte, dhe ne dy gjera: Nuk ekziston ndonje fryme mes popullsise se vendit dhe as nuk ka ndonje shqetesim ne rang institucional me burim konflikti ndershteteror per ceshjtjen e toponimeve apo emrave te qyteteve e fshatrave ne vend. E dyta: ky eshte nje shqetesim i sajuar nga hici nga Aleanca, diten per diell, si Kola qe i gjen pune vetes. Aleanca nuk ka me c'te merret dhe kerkon te na hape avaze qe nuk na shkonin ndermend e as i kishim shqetesim deri tani. Ky eshte nje tjeter diversion, dhe arsyen perse e bejne ata te Aleances duhet ta dine. Per ata qe mendojne se jane shume larg stilit te te berit politike e aleance me Saliun, e kane gabim.

nuk ka ndonje shqetesim ne rang institucional me burim konflikti ndershteteror per ceshjtjen e toponimeve apo emrave te qyteteve e fshatrave ne vend. E dyta: ky eshte nje shqetesim i sajuar nga hici nga Aleanca, diten per diell, si Kola qe i gjen pune vetes.

e ke gabim. rreth 1 vit me pare  presidenti Topi, gjate nje vizite ne Korce, ka shrehur te njejtin shqetesim per punen e toponimeve sllave.

institucioni i presidentit pra.

Me duket isha i qarte kur u shpreha "me u gjet Kola ne pune", por paska dashur shpjegim te metejshem.

diversion prej cfare?

Prej cfare, s'di te ta them, se nuk ekziston si koncept. Per cfare, nje nga gjerat qe mund te te them ketu, pa e bere me pika, se vete gjate, eshte puna e vete Spahiut. Te merret me Keshllin e Drejtesise, se armata e kalbur e drejtesise eshte nje problem po aq i madh sa c'eshte klasa politike ne vend, e t'i lere logjet me patriotizma, se nuk gudulisemi shume nga keto gjera ne - ende s'ka ardhur koha per ndonje lufte a perplasje reale. Ne mos po ta dorezoje postin e te shkoje te englediset me politike, si tere rioshet e  tjere.

koncepti i diversionit eshte pikerisht nje 'prej', e me pas nje 'per'. diversion dmth devijim ne shqip. te devijosh dmth te dalesh prej vijes. psh, your call has been diverted.

me pas vjen pyetja e racionalitetit te devijimit, dmth per cfare arsye po devijohet. pra prej cfare, dhe per cfare.

por ti as 'prej-in', e as 'per-in' nuk e shpjegon. dikush do falej po te thoshte se je duke ja futur kot.

Dejgo or mik. Kur shkruan ne nje teme, presupozohet se kjo lidhet me te. Jo te tere kane nge e deshire te rrine te tjerrin muhabete te pergjithshme ne nje diskutim konkret.

Kur them qe s'ekziston si koncept, kam parasysh qe Aleanca KZ eshte nje grumbull tifozesh qe mbeshtesin kombetaren ne Tirane e Prishtine, e qe tash se fundmi i ka kapur delli i patriotizmit, dhe ne krye u ka dale Kreshnik Spahiu, qe po organizon ca tubime pa kuptim. Bashkimi i nje tufe tifozesh me n.k. e Keshillit te Drejtesise eshte corba me e paimagjinueshme qe mund te ndodhe. S'ka nga te kete "prej", se levizjet patriotike  - te pakten sic e shoh une - nuk i presim nga tifozet qe vene pas skuadrave, ndersa puna e Spahiut eshte krejt tjeter e ne tere keto dalje publike s'po e degjoj te merret me punen e tij. S'ka devijim "prej" ne asnjerin prej perberesve publike te ketij bashkimi pa kuptim. TIfozet jane tifoze, e nk i Keshillit eshte ai qe eshte.

Sa per ate "per-in", keto dalje jane - nder te tjera - pikerisht devijimi nga puna e ketij te fundit. Dhe eshte krejt e padurueshme qe nje njeri qe eshte zgjedhur te drejtoje faktikisht Keshillin, te rrije te me tregoje mua e te tjereve llogje me armiq, kur puna qe ka per te bere eshte sa nje mal e sistemi i drejtesise eshte plaga me e madhe e ketij vendi. Te veje e te merret me punen e vet per te cilen eshte zgjedhur e merr rrogen, ne mos po ta lere e te bredhe duke bere propagande, po te doje edhe te beje parti e te beje fushate me idealet e reja patriotike, qe aktualisht po i propagandon nga karrikja e gabuar dhe duke perdorur para qe taksapaguesit nuk i paguajne per ate qellim.

Tash, ne qofte se nuk e ndjek dot diskutimin konkret qe behet dhe nuk e kupton gjuhen qe perdoret ne funksion te ketij diskutimi, me mire rri e ndiqe pa folur. Une s'jam zysha apo profesori yt i gjuhes a i filozofise a ku di une i c'tjeter fushe, qe te rri te merrem tere kohes me shpjegime a pergjithesime a perkufizime se c'kam dashur te them.

Duke lexu linkun e Belulit,

Rajoni i Korçës është i infektuar nga toponime të huaja, të trashëguara apo të vendosura gjatë viteve të tranzicionit”

Ne qoftese toponimet e huaja jane vendosur ne pereiudhen e tranzicionit, (91-11) kjo eshte nje "mesymje" e grekomaneve nacionalist ne Korce ose gjetke per te greqizuar emra ne menyre fiktive te qellimshme, jashte ligjit ose rregullit te administrates shteterore shqiptare, kjo eshte nje nderhyrje e shemtuar ne punet e brendshme te nje shteti tjeter. Ajo qe eshte pak dyshuese eshte se greket me pak para mund te blejne `mendimin e popullit` per nje vendim per ndryshim emri, por eshte shteti ai qe duhet te vendos perfundimisht i cili administron nje qender te caktuar banimi!

 

Ilir Paco mund te quhet fare mire edhe Ilir Palaco megjithate kjo sdo te thote qe "aleanca per krijimin e partise se Topit tani qe i kan fut shkelmin nga PD-ja" eshte me e mire. Kreshniku do beje mire te meret njehere me ata tipat qe nxjerrin vrasesin e asaj kengetares nga burgu per 3 muaj. Por Kreshniku nuk ka kohe per gjera te "vogla" sepse e para nje pjese te madhe te parave i kalojne atij vete personalisht dhe bashke me Bamken (Topin) shpreson qe te rrije disa vjet ne parlament.

Nuk jam per ndryshimin e sforcuar te emrave te qyteteve por nqs ka ndonje levizje per ndryshimin e emrit te ketij kokeshumecepshit qe jep lajmet tek Top-Channel do hidhja firmen me gjithe qejf. Se paska qene ekzemplar i rralle : edhe ilir edhe minoritar, ncncnc cfrare nuk po n'a shohin syte e po n'a degjojne veshet ... degjenerim

Sa per kujtese as Zogu as Hoxha nuk ndermoren ndonje rruge per ndrim emrash . S paten kohe apo nuk iu kishte mare m...mend eshte per tu pare smiley . Dhe kush ? Sistemi i Hoxhes ? Po hajt mo me qe eshte mode kurveria "se diktatura zotrie " nuk prish dhe aq pune smiley 

Po , ka nje perpjekje per rregullime emraash dhe fshirje te emertimeve te "turpshme " dhe "ofenduese " si te katundeve edhe te individeve . Dhe kjo ne 64 qe me shume  nje si levizje "kulturore " ketej e andej kufirit , se sa si Guralecet e prordhameneve me barxaleta , ose "nacionalistet e medhej mer Jahu " Shume me i sakte ai Paco dhe pavaresisht se me te vertet dallohet pak emocioni tepruar , gjetja per kete kategori "Kombetaresh " e keto Levizje urra -patriotike qe mbijne si kerpurdha pas shiut eshte si PIKA mbi I 

  Dhe a e dini se çfare do te arrijne ne fund ? Do behen deputete edhe pse alternative e tyre as ka shanse te triumfoje ne eren e globalizimit.

Dhe vetem kaq mjafton qe gjith keto levizje te Llojit OJUQ ,ZMQ -ja ,te vecohen si flluska  te dala  nga gota me shkume sapuni per te genjter kalamajte e Berihajt Ato duhet  te dalin sic jane REALISHT  ide karieristesh po jo ne ate lojem e Sqapit ,   qe e sheh i trembur se mos i marrin karriken e Patriotit smiley ... dhe kujt Hipokritit Berisha !

Dhe a e dini se çfare do te arrijne ne fund ? Do behen deputete edhe pse alternative e tyre as ka shanse te triumfoje ne eren e globalizimit.

Ato duhet  te dalin sic jane REALISHT  ide karieristesh

po mire o Idris,  a nuk vlen e njejta gje per vet Ilir Pacon. se mua keshtu me duket pasi lexova kete ''proklamaten'' (i bej qejfin po ta quaj replike se vetem argumenta nuk shoh aty).  ky kerkon me sa duket, nepermjet publikimesh te tilla,  te afirmohet ne partine e tij PBDNJ. pse jo, tia fusi Dules, te behet kryetar i partise dhe rrjedhimisht deputet i garantuar.smiley.  eshte vertetuar shpesh here, tipa te tille, pikerisht  per ato qe kane ne plan per te bere vete, akuzojne te tjeret.

 

sic kam thene me siper, argumentat e tij (greko-romake) jane qesharake.   asnje spo thote qe do ti ndryshojne emrin Butrintit, Himares apo Orikumit etj.

 

p.s per Ilir Pacon.  po francezet pse ia ndryshuan emrin e vendit te tyre ia vune France dhe nuk lane toponim e lashte Gali?smiley

"po francezet pse ia ndryshuan emrin e vendit te tyre ia vune France dhe nuk lane toponim e lashte Gali?"

greket edhe sot zyrtarisht, i thone frances "Galia" zviceres "Helvetia"..

kjo thjesht per info.. se nuk ka lidhje me temen.

o eri, ishte ''ironike'' pyetja ime. ça, ishte e nevojshme  ta theksoja une kete?

p.s  e di goxha mire greqishten.smiley

Enveri e beri nje perpjekje, dhe e realizoi, Kocoves i dha emrin e Stalinit.

Sa bukur ja kane futur ketyre renegateve e minoritareve qe llapin kot tek kjo pjesa ketu:

''''madje duke adoptuar edhe sistemin apo praktikat greke mbi ndryshimin e emrave te qyteteve. Aleanca Kuq e Zi i kujton perfaqesuesit politik te grekeve, Ilir Paco se duhet qe te bashkepunojme per eksperiencat greke dhe ato Evropiane mbi toponimet'''

Ca leshin do ky renegati, kur aleanca do marre si shembull Greqine ? Nuk i pelqen Greqia keshtu ?

ah moj shqipni

e mjera shqipni........

Me vjen per te vjelle kur degjoj keto "nacionalizmat" e Spahiut. O zot i madh, kush po ben nacionalistin.

Po kush duhet ta beje Sala, qe shkel Kushtetuten per te zbatuar udhezimet e grekut ?

Sala po qe te ben per te vjelle kur leshon ndonje deklarate, pastaj perderisa i ka rene radha Spahiut, do te thote qe gjithe klasa politike ka merdhif, ka kapitulluar pa kushte para grekut.

Reciprocitet me Greqine, po te lene keto kukumjaçkat shqiptare te zbatosh parimin e reciprocitetit, mjaft te shohim kukumjaçkat, sorrat e laraskat e peshkut.

''''asnje spo thote qe do ti ndryshojne emrin Butrintit, Himares apo Orikumit etj.''''

Mos u ngaterro te lutem, Butrint nga Bouthrot-, ka te njejten rrenje me Budua (sot Budva ne Mal te Zi) eshte themeluar kur Korfuzi ishte i dominuar nga Liburnet (Korfuzi u mor nga doriket ne 753 p.l.k, dmth e pushtuan), eshte emer ilir e vendbanim ilir.

Himara, nuk i dihet etimologjia, por dihet qe nuk ka qene koloni greke, greket pretendojne se Kaonet ishin greke rrjedhimisht Himara ka qene greke dhe etimologjine e tyre popullore/spekulative e shesin per te vertete.

Ne fakt kaonet ashtu si dhe konet ne bazilikate kane qene ilire, konet ne fakt i njejti fis levizi gjate popullimit ilir te Mesapise, pra mesape, daune, frentane, kone etj levizen nga bregdeti ilirik drejt Puljes dhe Bazilikates se sotme.

Mos bjer pre e propagandes greke, Butrinti dhe Himara nuk luhen vendit se jane emra ilire dhe ndryshimet i binden fonetikes shqiptare ( si durresi, mati, shkodra etj).

faleminderit per sqarimin Aqif. dakord me ty.    une i rashe cik shkurt me keto shembujt ne fakt, meqenese  Ilir Paco duket i ''shqetesur'' per  emrat e lashte Iliro-Greko-Romak ne Shqiperi.smiley

"Himara, nuk i dihet etimologjia"

 

fjale per fjale do te thote stuhi ose furtune ne greqishten e vjeter dhe te rene bashke.

ma shpjegon dot te lutem kete punen e stuhise ne gjuhen greke, se me sa e njoh une greqishten fjala greke per stuhi e furtune eshte kategidha, ose furtuna. vetem kto njoh une. kurse era eshte aeras.

biles ka edhe nje kenge, lol, ka shume mundsi te jete ai qe kendon edhe topet e papagallit, me emrin kategidha. e gjithe kenga shkon kshtu... kategiiiiiiiiidhaaaaaaaa..... ne mendjen time shpertheu sapo te...... sapo te pash. smiley

ah. e gjeta.

http://www.youtube.com/watch?v=6_30BMui_...

Kurse une jam kinez.

Himara eshte vendbanim kaon, nuk eshte themeluar nga greket, keshtu qe te mos flasim dokrra te lutem.

Etimologjia jote eshte popullore, sikunder eshte ta zeme e Aferdites, te ciles gjuhetaret s'i kane gjetur ende etimologjine shkencore apo me skandalozja Odiseu.

Sipas ketyre pseudo-etimologeve qe merr si referim, vjen nga odysesthai, mirepo ja qe emri i Odiseut nuk ka qene aspak ky, por Olytteus, te pakten me i vjetri i njohur.

Greket s'kane ndonje olyttesthai, keshtu qe edhe etimologjia eshte popullore.

Prandaj te lutem shume mos na shit gjera te tipit Kimono vjen nga greqishtja.

te pakten fjala "himare" vetem ne greqisht merr kuptim, dhe ne asnje gjuhe tjeter ketej rrotull nuk shpjegohet..

keshtuqe nuk vihet ne diskutim argumenti..

per te rrezuar kete argument duhet te sjellesh ndonje version bindes te etimologjise qe e rrezon versionin grek.

ty thjesht nuk te pelqen qe ajo shpjegohet ne greqisht...por deshira jote nuk quhet argument.

o mik vllai... emri i himares vjen prej perkthimit te fjales stuhi ne gjuhen moderne greke, aq sa vjen emri i Milanos prej perkthimit te fjales bregu i lumit ne gjuhen e re angleze.  breg lumi ne gjuhen angleze te re eshte 'riverside'. tani ec e i thuaj nanjerit ti se Milano e 'riverside' kane ngjajshmeri fonetike a cfaredo. e di ca ka per te thene? ka per te te thene se nese profesioni yt eshte etimolog atehere ke per te vdekur per buke.

 

me aq sa e njoh une greqishten e re.. e theksoj kete, me aq sa e njoh une greqishten, nuk ka fjale ne greqishten e re te stuhise qe tingellon dicka, cfaredo e perafert, me Himare, ose Himara. Ose une nuk e njoh greqishten e re mjaftueshem, dhe nese kjo eshte ceshtja jam i gatshem te pranoj mangesite e mia ne kete. Ose mund te jete ndonje fjale e greqishtes se vjeter, te cilen une nuk e njoh sepse nuk e njoh greqishten e vjeter. ose ti s'di se c'flet.

korigjim i ksaj qe kam thene ktu edhe asaj me siper:

me duket se eri83 ka te drejte. biles jam i sigurte se ka te drejte.

 

ekziston nje renje fjale ne gjuhen greke e cila mund te shpjegonte, bindshem, se fjala himare vjen prej greqishtes.

fjala esste dimer. ne greqisht = qimona. ose himona. greqishtja ka nje germe te ndermjetshme e cila nuk eshte as h, e as q.

kjo eshte renja. himona. - dimer.

prej ksaj renje vijne fjale te tjera te cilat jane kandidate shume te bindshme per fjalen himare.

1. metahimazo. = pas stuhise. (fjale per fjale kjo do te perkthehej pas dimrit, ose pas-dimeroj. dhe kjo eshte arsyeja qe une nuk e gjeja fjalen stuhi ne kete mes. por cfare duket, pas-dimeroj dmth pas stuhise.)

2. prohimasis. = para stuhise. perseri. nese do perktheje fjalen pro-himasis fjale per fjale do te gjeje jo para stuhise por para dimrit.

3. varihimon. = stuhi e rende. perseri, fjale per fjale do ishte dimer i rende.

dhe me bindesja nga te gjitha:

4. epi-himerios. = i ekpozuar ndaj stuhirave te renda.

 

per mua kjo eshte mjaft bindese. sidomos duke patur parasysh se himara do te gjendej ne veri te greqise. dmth nga perspektiva e tyre, nje vend i ftohte, me stuhira.

 

lind pyetja.. cfare emri do t'i vinim himares? smiley

duke qene se (per mua), eshte e qarte se eshte nje emertim me origjine greke.

 

twin, eshte nje fjale greke ne fakt qe greqisht shkruhet:  ''κυμαρος'' dhe shqiptohet: ''kymaros''.  me sa e di une greqishten, kjo fjale nuk shqiperohet drejtperdrejt as stuhi e as furtune.   pershtatja ne shqip mund te ishte, per mendimin tim,  ''vershim uji'' si pasoje e stuhise apo nje ndodhie tjeter.  po ta vesh re, meqenese e njeh greqishten, si baze e kesaj fjale eshte: ''κυμα'' qe do te thote dallge. pra gjithashtu sasi e madhe uji.

nderhyra vetem per te thjeshtuar biseden. por nese kjo fjale ka lidhje me Himaren tone, kjo eshte  pune tjeter pastaj.smiley

ke te drejte Belul, kyma eshte dallga dhe kymaros mund te kete te beje me himaren tone. mgjths dicka me thot se ai varianti i 4 qe prura me siper eshte i dyshuari numer 1 i ksaj ngjarjeje... gjithsesi te mos e leshojme kymaros-in pa e intervistuar. smiley

twin, nuk e kisha laxuar postimin tend se kishim postuar ne te njejten kohe prandaj.  ke te drejte varianti jot nr.4, duket si kandidati nr.1.smiley

 Nje pyetje per ty eri83:

 

Etimologjikisht, ne greqisht, cfare kuptimi ka fjala ATHINA? smiley

Po qe per ate pune edhe etruskishten e shpjegon vetem shqipja, po hajde mbushi mendjen shkences.

Shkenca nuk hecen me deshira por me fakte dhe persa kohe qe i vetmi fakt eshte se Himara nuk ka qene koloni greke, atehere çdo interference greke eshte pastertisht spekullative.

Ne ndryshim nga ti, teoria greke nuk e shpjegon kaq 'varfer', por perpiqet ti beje kaonet greke, meqe eshte e vetmja menyre shkencore.

Ke nevoje per pune, studim, hulumtime para se te vish me shpjegime alla-kimono.

po mire.. hajde na sill edhe ti ndonje version tjeter qe te debatojme..

teorite nuk rrezohen duke i kundershtuar me hipoteza....pa sjell fakte kundershtuese.

pra duhet te dali nje fakt me bindes se i pari qe te rrezohet teoria.

keshtu eshte praktika shkencore.

Po si ore sill nje tjeter version, pse ça u be kjo loje kush eshte me i forti ne etimologji te gabuara ? Fakti qe une s'te sjell dot nje etimologji per Olytteus, nuk e ben te vlefshem pseudo-etimologjine greke.

Ketu ka nevoje per pune, jo per sundimin e etimologjise popullore, çfare do bejme gare, kush eshte etimologji me e sakte ta zeme per Aferditen, afron dita te shqiptareve apo grekja e pjella nga shkuma e detit.

Praktika shkencore kerkon shpjegimin e 'Khimaira' nga ilirishtja e rrenja te gjeje korrespondenten ne indoeuropianisht, jo futja ta fusim, se cila gjuhe e shpjegon.

Ky versioni yt shpjegon edhe kete te wiki:

Kimara is an administrative ward in the Kinondoni district of the Dar es Salaam Region of Tanzania. According to the 2002 census, the ward has a total population of 66,288.

Po pa ik u thuaj dar es sallamseve se greqishtja te than ne shpjegimin e fjales.

himara si ne lashtesi ne mesjete ashtu edhe sot ka pasur nje karakter bilingual..

si dhe nuk ka pasur tjetersime nga raca me gjuhe te tjera ne ate zone...

keshtuqe dhe vertetesia e emrit, kerkohet shkencerisht vetem nga gjuhet e ketyre dy kombeve...nese ne gjuhen e njerit emri merr shpjegim dhe te gjyha e tjetrit emri nuk merr shpjegim atehere vertetohet etimologjia e te parit...

keshtu flet llogjika...

keshtu flet llogjika...

jo mo jo, keshtu flet varianti "me do trapi mu"

 ti eri83 e ke mbushur koken me ca ide fikse qe jane bere me te ngurta se graniti. o burre i dheut, shume shkencetare thone qe greqishtja nuk i shpjegon dot as zotat as emrat. lexon ti apo e ke mbushur koken me greqeri. edhe lufta e trojes vete (se po dal nga tema)   ka mundesi qe mos kete ekzistuar fare por jane ndodhi te shpikura ose te marra andej kendej dhe te thurura ne nje. atje te tema tjeter le nam fare duke ulur dhe ngritur dominimin ateror ne familje. shikon ti o burre i dheut se c'behet ne shqiperi? kush pyet me per prinderit dhe te afermit? se shikon qe shqiptaret jane bere lemsh dhe zemeruar me njer-tjetrin dhe nuk degjojne askend, po do na degjokan babain. u ngrit nje i cmendur dhe vrau te birin dhe hopa ti, me vrap. jane bere si ne perendim eri, njesoj si keta, te ftohte fare. ti ose s'ke sy ose ke vendosur t'i mbyllesh per te mbajtur fiksimet e tua qe te kenaqin pa mase.

Po mo, se po ia shef hajrin globalizmit bota sot. Keta pseudointelektualet behen qesharak kur i perdorin konceptet vend e pa vend. Ajo shprehja e strehes se nacionalisteve ka pas vleren e vet ne kontekstin kur eshte thene, duke qene se nen ate strehe legjitimoheshin lloj lloj dhunash, po ne rastin konkret mer ngarkese paragjykuese. Verejtjet e tjera te Pacos qendrojne nga pak.

himara si ne lashtesi ne mesjete ashtu edhe sot ka pasur nje karakter bilingual..

si dhe nuk ka pasur tjetersime nga raca me gjuhe te tjera ne ate zone...

Tani i ke vene vulen . Konkluzion i erriu -t (eimiologjikisht ne labshe eshte ...erdhi suferina ose furtuna ... e kultures e dijes smiley )

Ca flet nga keto budallalleqe ? Edhe shpjegimi etimiologjik i 'suferines , vetetimes , furtunes etj vjen nga nje fenomen natyror qe Ju eshte dashur banoreve te emertojne nje vendbanim apo uddhetareve te tjere . Emertimi nuk ka perfshire KURRE nje krahine as nje siperfaqe te tere por nje objekt ose nje fenomen te vecante te asaj zone ku eshte Mali i Vetetimes ! Apo ke perfytyrimin se ai katind ka qene ne BREG te detit me pishina e klube me paidhaqe . Ose  ndryshe TI si Bashkekohes i asaj kohe , i ardhur sot si  mrekulli e Perendise do na kishe shpjeguar edhe emrin France e Gali smiley

Cdo here dhe ne cdo rast naiviteti  per te shpjeguar me cdo kusht origjina jashte KULTURES se KOHES te con ne qorrsokak . Po ky naivitet ,  nga mungesa e studimeve te thella per te njohur realitetin u jep shkas Spekulanteve te te gjitha kategorive per te nxjerre perfundime si rreshtat me siper . Dhe ne kete raport eshte shume here me i Vertete nje qendrim Naiv dhe plotesisht i besushem e ne rruge qe orienton drejt hulumtumiet se sa perfundimet sharlatane me prapavija te dyshimta ne sherbim te Politikave sharlatane , qe i dine aq mire gjerat sa qe nuk ka nevoje per asnje studim me . erriu shoke erriu .....

I nerum Belul .

Askush nuk thote qe edhe Pacua nuk eshte  nje prototip i lloit qe  "demaskon " smiley Por ne fakt ne kete rast pak rendesi ka Pacua . Me shume hem se ka rendesi ka ajo qe thote per keta lloj lloj URRA -Patridhash  e te xgjuarit e sumes si Spahiu qe hedh Berisha ne Loje si shashka , kur Pordhon Politike ! Nisma te tilla jane Flluska Sapuni dhe per kete kisha deshire ( qe nuk varet nga une ) me pa mbi syze . Thjesht me pa perdorimin e "karnavaleve " festive rinore te mbeshtjelle me flamuj te kuq or tie si e ardhmja e patriotizmit smiley

A vure re i nderuar se si ka filluar ai programi kompjuterik qe ..... mbush gropat e  faqeve , eliminon rrudhat  , rezaton qeshjen , shkelqen ndicimin e syve dhe nuk lag floket pas dy oreve not  smiley dmth retushimi televiziv qe ta paraqet Berishen si Model Hollivudi smiley . Keta retushuesit e Regjimit Berisha me Spahij e Pace nuk kane ndonje vlere por disa thenie mbeten Pikante . Aty kupton se sa e urte eshte fjala popullore "Gjuha vete tek dhemb dhembi " 

 Petro Marko,

Ju rrefej Himaren time!

 

 


" Dua te shtoj se Himare, para disa shekujsh, sidomos pas vdekjes se Skenderbeut, quhej gjithe krahina e Laberise se sotme, domethene duke nisur nga Radhima, ne Lekel e ne Butrinto. Dhe, sic, dihet nga historia, ajo krahine qe nder zonat qe i rezistoi turkut shekuj me rradhe. Aty sulltanet kane thyer koken e tyre, aty gjeten strehe shume nga shqiptaret, qe nuk duruan dot zgjedhen turke. Dhe, pasi aty, vendi ishte i varfer dhe nuk mund te mbante nje popullate te madhe, qe c'perngulej nga te kater anet e Atdheut tone, e vecanerisht nga veriu, andej iknin per ne Itali e vendoseshin ne tokat e mbretit te Napolonit, me te cilin Himariotet qysh nga Gjon Kastrioti kishin aleance".

 

 

 

http://www.gazetadielli.com/latest-issue/51-january-2011/1083-petro-marko-ju-rrefej-himaren-time

 

ora tre pasmesnate, ai nuk shkonte ala me fjet. po eja, i dashur, i tha ajo... edhe pak, ia ktheu ai shum ne te thella... dikush ne rrjet e ka gabim...

dmth nuk eshte llafi aq te shqiptarlliku i himares, por si te bindim eri83-shin. tani kjo mund te kerkoje vite dhe durim te papam, humbje betejash te vogla, rrezim dhe ringritje, optimizem, besim te patundur ne shkence dhe arsye... por ne kemi kohe, punera me te mira me bo nuk se kemi, penari na le te debatojme falas, dhe lidhja me internetin po kushton cdo dite e me pak... pra do vazhdojme me durim dhe prudence, derisa nje dite... do themi erdhi dit e arbrit... njerzit u binden... nderkaq himara do ket kalu ne influence anglo-amerikane... nje tjeter do thot se kjo shpjegohet nga "him" dhe "are"... do merremi me te pastaj, nuk shkojn kto bashk, do i themi, him dhe are nuk vene, por sa te shkoje le te shkoje, do arsyetoje ai e do na thote dicka per shekspirin dhe gjuhen e wellsit perendimor.

Do jetojme edhe pa bindur eri83-shat me shoke emigrant.  Le te flene rehat duke menduar qe Himara eshte greke, eposin e moren nga boshnjaket, gatimin e vodhem nga turqit e greket pa asnje pershjashtim, e na ka prure turqit nga kaukazi si kolone te tyre...

shqipja dykrenare eshte simbol i bizantit.

bashke me bizantin edhe i nja 100 civilizimeve e perandorive te tjera para tij.. shqiponja dykrenare ka nja 4500 vjet qe ka rekorde per te te ekzistoj, pra nuk eshte simbol ekskluziv i bizantit. e gjen ne civilizimet me te para ne mesopotami.

dhe nuk ka se si te jete ndryshe, tek e fundit fenomeni i shpendeve siameze ka miliona vjet qe ndodh, kur ne nuk ishim as majmune.. por me njerezit me te pare, me lindjen e simboleve me te pare, sic mund te jene ato te 40-50000 vjeteve neper shpella. ka lindur edhe simboli i zogut dykrenarsh prej zogjeve siameze. ky do mjaftonte per te frymezuar kete simbol. pra nese do origjinen e vertete te zogut dy-krenare, ajo eshte natyra.

 po jo moj alba, jo. se shqipja  dykrenare ekziston prej mijra vjetesh. nuk fillon historia jone me bizantin. edhe bizanti e gjeti te gatshem simbolin dhe e rrembeu. pse e paskemi marre ne prej tyre, nje grusht vend? c'llogjike eshte kjo? gati jeni te perserisni formula pa kuptim.

Njera koke perfaqeson perandorine romake te lindjes tjetra ate te perendimit.

 po pastaj? kete e di dhe bufi, po kjo s'tregon qe ne e morem simbolin nga ta. lexon ti, qe simboli ishte mijra vjet para perandorise bizantine.

Nga e kemi marre sipas teje sepse shqiperia e asja kohe ishte pjese e perandorise bizantine nga e cila feudalet shqiptare kopjonin stemat e tyre heraldike.

Pastaj ka mendime se emri shqiptar nuk ka lidhje me emrin shqiponje.

 po po shume mendime ka per cdo gje. po cuditerisht vetem ato per shqiperine dhe shqiptaret i merr si te verteta kurse per ca ''te tjere''  ti, automatikisht pa prova shkencore historike, i merr per te verteta. e mbyllim ketu se edhe shkenctaret qe u kane rene floket mbi keto ceshtje nuk bien dakort me njeri tjetrin, jo ne.

http://en.wikipedia.org/wiki/Double-head...

Origins

Double-headed eagles have been present in imagery for millennia. The two-headed eagle can be found in the archaeological remains[1] of the Sumerian civilization and through the Hittite civilization, dating from a period that ranges from the 20th century BC to the 7th century BC.

Cylindric seals discovered in Bogazkoy, an old Hittite capital in modern-day Turkey, represent clearly a two-headed eagle with spread wings. The aesthetics of this symmetrical position explains in part the birth of this religious figure: It originally dates from circa 3,800 BC, and was the Sumerian symbol for the god Ninurta, son of Enlil. It can also be seen in the same region in three monumental settings: Circa 1,900 BC during the Hittite surge from north-central Anatolia down into Babylonia; in Alacahöyük around 1400 BC and in Yazilikaya before 1250 BC. Here the context looks slightly different and totally religious: The eagle returns to its ancient origins as a symbol of divine power. The two-headed eagle is seen less and less during the last Hittite period (from the 9th century BC to the 7th century BC) and totally disappears after the end of the empire.[citation needed]

The double-headed eagle was also in use by the Arsacid Dynasty of Armenia and the Mamikonian family[2] in the 3rd to 9th centuries.

http://en.wikipedia.org/wiki/Double-head...

 

Kush ka deshire dhe kohe, mund ti hedhi nje sy ketij studimit te Prof. Memushaj per patronimine e Himares.  Nje tjeter argument i forte per perkatesine etnike shqiptare te Himares (perfshi dhe ata tre fshatrat dygjuhesh te kesaj krahine):

http://www.ramimemushaj.com/pdf/patronimia%20e%20himares.pdf

Kam pasur ca miq came.Plakes e shtepise i therrisnin "mana " greqisht mesa mbaj mend do te thoshte nene.ishin nga paramithia.Kishin qene te pasur .greket i vrane burrin.ne shperngulje  e siper i vdiq edhe djali i vetem.Te ngjethej mishi kur degjoje peripecite e asaj gruaje e gjendur papritur e pakujtuar pa shtepi e katandi ne shqiperi me djalin e burrin e vdekur.megjithate ata ne shtepi flisnin gjithmone greqisht!??

ne vere te vitit 92, kur kam vizituar greqine per here te pare, nja 30 klm ne lindje te athines, ne nje vend buze detit qe quhet rafina, me tregonte nje burre. reth te 50-ave, qe me keqardhje as emrin nuk ja mbaj mend tani se ka qene vertete burre i mire. mbante kanarina. hobi i tij ishin kanarinat, edhe kopshti, edhe me pyeti nje dite se cdmth 'uj', 'uuuj.. uuuj..' me thoshte.. cfare eshte? i thash se eshte uje. nero. hapi syte dhe po rrinte po mendohej. edhe u hutua per disa momente. iku diku tjeter. pse i thash. pse pyet? kshtu kshtu me tha. para shume vjetesh, na vdiq gjyshja. dhe fjalet e saj te fundit ishin ato. por ne nuk e kuptonim. mendonim se po na linte ndonje amanet.

1-χειμα – (hima)

a-χειμερινος χαιρος (himerinos keros) (kohe dimri)                                       

b-χειμωνας (kimonas)(dimer)                                                                      

c-θυελλωδης (thielodes)(ere e vrullshme me shi)                                        

d-τρικυμιωδης (trikimiodes)(stuhi detare)                                                    

e-βροχερος (vrokeros) (mot me shi)                                                           

f-ταραχωδης (tarahodes)(mot i trazuar, kaotik)

2-χειμαρροος - (himaros)                                                                                            

a-mot me stuhi dhe shi, rrjedhje lumi, bore apo shiu me vrull, perplasje dallgesh ne dimer.    

- χειμων + ροι < ρεω  (roi<reo- rreke,rrjedhje )                                       

b-fig. vrull, i papermbajtshem, zell, temperament.

3-χιμαιρα - (himera ose himaera)  mitologji, vajza e Τυφών (Tifon) (eng.Typhoon)  (old pers. Tufan) Tifoni ishte djali i Τάρταρος (Tartaros) nipi i Άδης (Hades) dhe babai i gjithe egersirave.

Old Greek Etymology

J.B. Hofman 

 χαιρος

kjo duhet me k "καιρός".

Cdo here dhe ne cdo rast naiviteti per te shpjeguar me cdo kusht origjina jashte KULTURES se KOHES te con ne qorrsokak . Po ky naivitet , nga mungesa e studimeve te thella per te njohur realitetin u jep shkas Spekulanteve te te gjitha kategorive per te nxjerre perfundime si rreshtat me siper . Dhe ne kete raport eshte shume here me i Vertete nje qendrim Naiv dhe plotesisht i besushem e ne rruge qe orienton drejt hulumtumiet se sa perfundimet sharlatane me prapavija te dyshimta ne sherbim te Politikave sharlatane ... po e shtoj tani me perfaqesues eri83

Tamama tamam kete thote Idrisi per njerez normale , qe nuk kane mend deri ne gryke .

Dje kur te kuptosh qe nga  koha kur u kalua nga "rrefimi " me goje - ne te shkruar si HOP Cilesor i dokumentimit te NGJARJEVE po kurre te gjuhes e vendbanimeve , do kuptosh qe edhe pylli nga e ka degezimin majmuneria Jote qe ka levizur per njemije e njeshkaqe nga PYLLI , ka pas folur me Gishta e me Ulerima ....por qe besoj se Ju si i asaj KOHE jeni i zbritur nga Qielli , te na Ndricosh SOT , mrekulline e prejardhjeve te Fjaleve me Greqishte .

Dhe me te Urte duhet te dish dicka nga KULTURAT qe Dominojne dhe Shkembehen midis grupimeve ( quaj fis a fare si te dush ) shume nuk kane pas PRIVILEGJIN ne BOTE te njihen pervecse nga te shkruarat e Latinishtes dhe Greqishtes ...... te dyja te vjetra, qe nuk perfaqesojne KURRE Italine e Greqine .....por KULTUREN e KOHES ne hapsira shume here me te medha ! 

 Ndersa metodologjite qe studiojne prejardhjen e fjaleve jane te PAFUNDME deri tek "belbezimet feminore " por  kjo nuk do te thote qe ne cdo rast te na nxjerresh Bythen Greke per shpjegim si Fund argumentues . 

Jo se je i vogel ne kete fushe , mund te jesh dhe studiues , por qe te kesh kaq ..OLE sa te marresh persiper me kaq vetertetesi origjinen e fjaleve qe emertojne krahina te Tera si Athina psh smiley ....kete vetem erriu shoke erriu ...mund ta beje !

Eshte i njejti stil i Fari Balliut qe shpjegon rrenjen e fjales DUMRE me Guam Re , ...Lutjet qe ben populli krahines per te RENE SHi se eshte vend i thate smiley . Kaq!

 

si mund te kontestosh nje teori, kur ti vete, nuk njef asgje tjeter pervec kesaj teorie???? llogjika akademike perendimore (nese ke studiuar ndonjehere ne perendim) eshte qe nje teori rrezohet kur del nje tjeter me bindese se ekzistuesja...

qofte edhe rasti i Dumrese (dum re) mund te rrezohet vetem nese zbulohet nje teori tjeter me bindese se kjo...

rregullat akademike te lojes jane: Mos fol kur nuk ke asnje teori alternative per te thene.

mua nuk me ben pershtypje nese emertimi eshte grek apo shqiptar apo kinez, mjafton te jete i vertete dhe bindes, dhe teorite nuk mbarojne kurre ne nuk e dime sec do zbulojne brezat e tjere per kete emertim, por sot per sot, ky version i emrit Himare, eshte me i besueshmi..

Idriz pa zzzzzzz ne fund, arsyetimi yt, sado i kamufluar....ne baze ngelet politik dhe nacionalist i ngjashem me te Pakapshmit e tu. smiley

qofte edhe rasti i Dumrese (dum re) mund te rrezohet vetem nese zbulohet nje teori tjeter me bindese se kjo...

Shiko Injoranca ( padija ) nuk eshte argument si per tu dhe per mua . Idrisi me sssss te bute jo zzzzzzz te forte , e di shume mire qe Dumre vjen nga shkurtesa e DUMRAVE ose = Dushkaje , biles e di me mire se Balliu dhe te gjithe urra - patriotet , me gjashte te zena dhe su kap dot koken .. Une nuk e kam zanat xeberthimin e toponimeve as gjetjen e rrenjeve te fjaleve se nga vjen emertimi i krahinave . Por aq kulture sa per te kuptuar spekulimet dhe pretendimet "e medhoja mer jahu ", e kena pas ne program mesimor ne kohen e shkollimit tone smiley

rregullat akademike te lojes jane: Mos fol kur nuk ke asnje teori alternative per te thene. ...

Megjithse e the ti me te sintetizuar une pikerisht kete kam dash te te them .Me fjalet e mija ...qe besoj nuk ke aq ..OLe sa te gjesh edhe perse nje shtet i tere SOT nga nje Athine ka emrin Greqi smiley . Dhe ne se e kupton mire shqip do te thote mos merr persiper te EMERTOSH nje krahine nga nje TOPONIM ose nga nje vecori natyrore ne nje Mal te emertosh nje Krahine si HIMARE ! Dhe z. Artian si njeri i nderuar ne kete rast me komentin e Petro Markos ( individ dyzetderhemesh ) ka rene pre e urra -  patriotizmit smiley

Me qe diku i "mburreshe " zotit se ne se do per gjuhet ...etj etj " BUJRUM " . Ka nje Institut ketu qe pagu ( o nene o nene) , boll te jesh i afte te japesh nje mendim ( jo te argumentosh )  se si nga NJE GJUHE e VETME Njerezore sot degezoget ne 6400 Gjuhe te deklaruara , pa futur Dialektet e Kines qe jane nja 70 me sa me kujtohet dhe pa futur nja 25 a tridhjete nen/dialekte te Shqiperise  smiley  Une i kom mare ca pare smiley

Vetem ama po ta jap nje paradhenie , me  sa ke ardhur tregon qe di GREQISHT , po per te interpetuar Emertime vendesh e krahinash Je me vite drite LARG ! Pastaj ...kushedi , ku i dihet ( ne ferren e vogel fle Lepri MODH mer jahu ).... mbase edhe argumenton smiley

e mo e...

"e mo e "

 

kjo eshte gjuha e fakteve...  mos shiko gjuhen e idriZit & co  si bejte kooperativistesh smiley

hi

 tjetër replikë e Paços:

Nacionalizmi është më shumë sesa streha e horrave.

Nga Ilir Paço

Reagimi  juaj zoti drejtues i Aleances, konfirmon edhe njehere ate qe shpreh titulli i opinionit tim te botuar ne Tema. Ju konfirmoni edhe njehere akoma se cfare do te thote nacionalizem.

Ju nuk pranoni mendimin e kundert nga i juaji, sepse sipas jush te kritikosh qendrimet e dikujt, aq me shume te nje “nacionalisti”, eshte nje krim i rende. Dhe ai qe guxon eshte patjeter i shitur…

Dhe e dini pse ju reagoni keshtu? Sepse jeni mesuar tu qendrojne pas kraheve disa gazetare te vegjel dhe “intelektuale” kompleksive qe mendojne se emri dhe dinjiteti, vendoset duke share racat, fete dhe vendet e tjera, por qe ne rastin me te pare do shiteshin per 2 akra apo per 2 aspra. Sepse jeni mesuar gjithashtu qe te mbeshteteni nga mediat, me shume sesa per patriotizem, per faktin se presin “prene” e radhes per skupe.

Dhe keto askush me mire se ju, nuk mund tua ofroje me iniciativat qe promovoni, si ndryshimi i emrave te me shume se gjysmes se Shqiperise.

Ju e tradhetoni veten dhe gjithe kategorite e moralit njerezor, te cilat cdo qenie mendon se promovon, kur thoni se do te perdorni te njejtin standart per toponimet si fqinji yne jugor. Pra per ju nuk kane rendesi standartet demokratike dhe ato morale, por realizimi i qellimit. Sepse nese fqinjet tane kane vepruar gabim, duke shkelur standartet edhe ju kerkoni qe te beni te njejten gje, ndonese jeni njeri I ligjit.

Ja pra se cfare eshte nacinalizmi. Eshte me shume se “streha e fundit e horrave”, qe kane djegur boten pergjate shekujve, e deri se fundi, jo larg, por ne ish jugosllavine e Milloshevicit. Eshte e pakta, te duash t’i mbyllesh gojen gjithkujt qe nuk mendon si ti. Eshte te merresh me aspekte private dhe konspiracione qe nuk kane asnje baze. Ndersa opinion im eshte thjesht dhe vetem, nje opinion personal i nje gazetari dhe asgje me shume.

Nuk ka te beje as me televizionin ku une punoj dha as me simpatite apo perkatesite e mia politike e shoqerore. Une jam i hapur dhe i paster dhe sado te hulumtoni ju dhe ata qe shfaqen ekraneve pas kraheve tuaj, nuk keni asnje shans te me perbaltni . Por une kam avntazhin, te refuzoj t’i hyj luftes personale dhe biografike se nuk eshte ne kulturen time, juve nuk duhet ta refuzoni per kulture, por per interesin tuaj.

nuk eshte replike kjo, o paco! Ti thjesht po i thua "horr e kaluar horrit" dikujt qe ka guxuar te shprehe mendimin e tij fare te lire, pavaresisht nese ti bie apo jo dakord me te, qofte dhe duke te quajtur te shitur...

po pastaj do thuash ti, qe dhe ti duke e quajtur horr, thjesht po shpreh mendimin tend te lire... dhe hap mbas hapi, replike mbas replike, o zoti paco, do marresh vesh qe pas shkembimit te njeqindte, ti nuk do jesh fare larg prej horllekut, por nje here nje hap me tutje, nje here nje hap me pas.]

ne kete moment qe po flasim, ti je nje hap me tutje; me kete lloj replike. smiley

Pra per ju nuk kane rendesi standartet demokratike dhe ato morale, por realizimi i qellimit. Sepse nese fqinjet tane kane vepruar gabim, duke shkelur standartet edhe ju kerkoni qe te beni te njejten gje, ndonese jeni njeri I ligjit

Keto evokimet patetike per "standarte demokratike" seriozisht me bejne per te vjelle, sa here qe i lexoj apo degjoj. Pra, fqinji yne, i cili prej 30 vjetesh eshte antar i BE (faqe e zeze per BE-ne, po kjo eshte teme tjeter), ka zbatuar standarte te papershtatshme, por ne, me prirjet tona "eurointegruese" (v.t., nje tjeter term "kontemporan&quotsmiley duhet te jemi shume me liberal se fqinji yne, per hir te "qellimit tone madhor per t'u integruar ne familjen (me mire, bordellon) e perbashket evropiane"!!!!

Ose, me shqip: "s'ka problem sa here na e fut greku (qe eshte turp te ta fusi greku, qe si shtet ngjan me te semurin ne koma qe e mban gjalle makineria, po nejse, diskutim tjeter), boll qe neve, ne nje kohe sado te larget (lexo: kur t'i doje t**pi legenave te Brukselit), ne te na fusin ne bordello, qofte edhe me breket ne fund te kembeve".

I nderuar z. Paco, shpresoj qe ju, per hir te standarteve te larta demokratike qe mbroni, te toleroni faktin qe une (si ndoshta dhe ca te tjere), nuk bie dot dakord me variantin e "te brendshmeve ne fund te kembeve". Hyrjen ne BE (per te cilen kam rezervat e mia) une e shoh si mjet per te jetuar me mire, jo si qellim qe justifikon cdo lloj poshterimi nga greket apo kushdo.

 S'ka pse të të bëjnë për të vjellë. Greqia u ka ndryshuar emrat toponimeve, para të paktën, 65 vjetësh. (Nëse marrim për të mirëqënë, se të fundit që u ndryshuan ishin toponimet e Çamërisë.) Ose para rreth 200 vitesh më parë, atëherë kur fituan pavarësinë. Ky i detyrimit të zbatimit të standarteve, nuk është gjë tjetër veç haraç prapambetjeje.

Greqia u ka ndryshuar emërtimet toponimeve, atëherë kur Enveri ynë, nuk pyeste kënd nëse do i vinte apo jo emrin Kuçovës si "Qyteti Stalin" 

Këta të AKZ, po duan të zbatojnë realisht një standart të prapambetur. Kjo është si të pohosh me gojën tënde se je i prapambetur, madje shpreh edhe vullnet për të mbetur i tillë. 

Ajo që duhet të bënte Spahiu me shokë, do të ishte tu mbushte mendjen komuniteteve vendase për ndërrimin e emërtimit të toponimeve. Këtu po, do flisnim për rrugë demokratike. Sepse ndryshe, një konflikt që perceptohet si i jashtëm, midis Greqisë dhe Shqipërisë, mund të shndërrohet (dhe ka shumë gjasa të shndërrohet) si konflikt i brendshëm. Pra midis shqiptarëve që duan ndryshim toponimesh dhe atyre që nuk duan... 

Ajo që duhet të bënte Spahiu me shokë, do të ishte tu mbushte mendjen komuniteteve vendase për ndërrimin e emërtimit të toponimeve."

Ajo qe duhet te beje Spahiu eshte qe te merret me sistemin e drejtesise i cili per nga cilesia eshte ne nivelin e xhibutit afganistanit laosit e kamboxhias.Pikerisht ketu fillon alergjia e shume prej nesh se ai nuk merret me ato qe duhet te merret por vete ben propagande gjoja kombetare.Patriot i mire eshte i qe ve rregull e qetesi dhe i mbush mendjen  botes me vepra  se shqipot dine te qeverisen.

 e po eshte e modes ne Shqiperi qe nje i zakonshem fare, nje gazetar  i thjeshte i punesuar si lexues lajmesh, kthehet fap, nje dite te bukur, ne qender te vemednjes per ceshtje "kyce", po te ishte per peshk, edhe mund te pranohet nje replike e till se hajt mo, per peshk kan dal te gjithe ketu, per zbavitje!  

Ne nje vend ku shoqeria ka me shume nevoje se kurre per DREJTESI e ku Presidenti i Republikes i delegon kryesine e KLD-se (organi me i larte i gjyqesorit ne vend) nje profesionisti te supozuar, i cili realisht eshte i angazhuar ne debate krejt ordinere si ky me Pacon, atehere eshte utopi te shpresojme qe ai vend mund te behet.

z.Spahiu nese ka nje projekt me AK-ne le te jape doreheqjen nga funksioni i kryetarit te Kld-se per tju perkushtuar ne ate cka ai beson.

Para se te ndertosh Shtet duhet te besh njerezit te besojne ne te. Ngrijeni Drejtesine ne nivelin e besueshmerise se qytetarit dhe i keni bere sherbimin me patriotik atij vendi. Ky eshte detyrim moral dhe institucional.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).