42 Komente

po zej rradhen e para per te hyre ,atehere.smiley

 well, mund të hysh kontrabandë smiley

 

mire mire ,po ku te hyj se.smiley

Sa me kish marre malli ,per keto ngjyrat e Edit.smiley

 hyr tek "e vetmja rrugë". Kujdes trafikun dhe vijat e bardha. 

mo nuku flas. 

 

hajde me kembe te mbare!smiley

p.s  Leeuw ,dje  mbasdite isha ne stadium, pashe ndeshjen Roda-Twente.  mirepo so dola nga fanshop, mora biletat qe kisha porositur atje,  rastesisht erdhi Bert van Marwijk.  beme nja 2 foto  me te .bashke me shoket e mi.smiley

Boje me sa me shume bojra faqen Edo. Ka akoma shume "te vrare nga jeta" qe mashtrohen nga bojrat.

Keta "te vraret nga jeta" nuk kane pse te te mashtrohen me qofte edhe me ngjyrat. Le te shkojne e te protestojne ne bulevard dhe............. ikin per lesh si ata te katert!

Po lideri jot shpirteror Rama, ka dite qe i bo thirrje popullit qe ti mari vete ne dore fatet se Edit tani qe humbi bashkine si plas me. Tani si thua ti, po i ben thirrje per te dal per tu vra apo si?

une nuk kam lidera shperteror, ama shpirti nuk ka per te gjet qetesi derisa te zhduket nga ruzulli tokesor perbindeshi keqberes sali berisha!

Tani qe ka plot kohe te lire Rama po i kthehet publicistikes. Kjo i shkon Rames, hartimet i qan ky. Duket gjumi polar i opozites do vazhdoka gjate.

 So, faqja u bë e klikueshme dhe e shfletueshme për gjithë përdoruesit e internetit. 

Duket interesante. 

Përmban lajme, artikuj publicistikë, fjalime, gjithashtu edhe shumë foto. 

Pjesët më interesante janë katër libra, dy prej të cilëve mund të shfletohen online. 

dhe... blog. http://edirama.al/blog/

mund të shkruani komente aty. Ky është blogu i parë online i një politikani shqiptar, mesa di. It was about time! Shumë politikanë këtej, mbajnë blogje. Një pjesë madje, të politikanëve shkrimtarë, apo përgjithësisht tipa interesantë, janë goxha cilësore. 

 

Bukur shume bukur Me pelqeu artikulli dhe faqja e Rames.

Me sa shiko tani po behet politikan Rama. Vec sa keq qe ka shume balte mbi supe qe sa as artikuj te bukur si ky as bojrat qe jane ne faqen  e internetit nuk e bejne me ndryshe se politkanet e tjere shqiptare.

Sa keq......

Ehu Edo

Opozita ka humb fare , Sala po vjedh i qete , skandalet rrjedhin njeri-pas tjetrit dhe asnje se ngre zerin, njerzit po vriten, po rrihen, po vidhen Edi e ka mendjen ke Faqja personale , Do dhe Ca CIPSA shoku se shty kohen ne Texas Holdem !!!

 

Po nuk e ngre zerin njeri o M-L se te gjithe vjedhin Kush me shume e kush me pak. Opozita eshte e kenaqur me situaten. Do me shume te vjedhe? Natyrisht por edhe kaq mire e ka derisa asnjen nuk e pengon. Po i hoqe te drejten te vjedhe opozites atehere ajo do te ngrere zerin si ne 97en. Pozita po natyrisht kuptohet eshte mire gjithashtu.

Te gjithe vjedhin dhe te gjithe jane te lumtur

Sula te vjedhi sa tja kaj nonen.  Pse kush i fut hajdutet ne burg? Opozita? Apo Rama? Kujt ia ndiu u cu ne 21 Janar. U vrane kater vete dhe cfare u be? Ministri pergjegjes  u zgjodh kryetar. Opozita u be fajtore se pse nuk kishte fituar mijera vota me shume, qe te kishte per sulen e per Ramen. Nejse .... si ishte ajo fjala qe cdo pis milet e ka hak dovletin e vet.

Ja me ne fund u zgjidhen problemet e Shqiperise.

Rama eshte Shpresa ....Sigurisht,ai nuk mund te beje çudira,por gjithesesi ai ka aftesine te behet nje reformator,nje politikan qe mund te piketoje nje trase te re,per ta shpetuar Shqiperine nga rruga qe ajo ka zene e qe po e çon drejt gremines ...

Me kujton good old days kur berisha ishte shpresa pastaj nano u be shpresa jone.Pastaj nje pjese e jona e kuptuan se te gjithe jane per se prapthi nje pjese tjeter sidomos ata qe jane lindur se voni vazhdojne te shpresojne...

 Dhe me ne fund shpresa do vije   

sa here i hedh syte kendej, lexoj:

"Edi Rama me nje banjore personale interneti".

na lodhët! smiley

 Ajku, mirë u gdhive?

Si të ta heqim sëkëlldisjen që të ka zënë? 

 

Duke u kthyer nga shtepia drejt aeroportit te rinasit eshte nje reklame qe thote: Preke verën. Ne fakt fillimisht te mberrin pamja e nje vajze/femre te zhveshur mjaftueshem dhe me nje birre ne dore. Per nje te qinden e sekondes e lexova: Preke veten. E thashe me ze te larte ne makine dhe e kuptova qe s'isha e vetmja qe e kisha lexuar ashtu, por isha e vetmja qe po e pohoja me ze te larte. Prej kesaj nxora dy perfundime: qe shpesh imazhi e le ne hije fjalen dhe qe shqiptaret pergjithesisht kane turp nga fjala por jo nga imazhi.

p.s. tani po mendoj qe xhibi do ta komentonte me shume qejf te gjithen kete

smiley

xhibi une nuk jam, po:

betohem se edhe une ashtu e lexova! Betohem qe kam edhe deshmitare, te cileve, me ta lexuar ashtu pa kujdesin qe kerkohej, se edhe e lodhur nga rruga, iu thashe: "Nuk i zhvilloni me traditat ju ketu?".

 

Qenkesh tradite dhe une s'e paskam ditur? smiley Mos me thuaj! smiley

qe shqiptaret pergjithesisht kane turp nga fjala por jo nga imazhi. 

 

 

Hehehehe!!

Kjo ketu merr cmimin "Observimi i Javes"!! smiley

Nji sumell t'vogel t'verdhe ketu, duke t'heq kapelen ty Fin! smiley

smiley

t'rafte pika ty megjithe sumllën se kisha qin vjet pa e nigju smiley

Per nje te qinden e sekondes e lexova: Preke veten. E thashe me ze te larte ne makine dhe e kuptova qe s'isha e vetmja qe e kisha lexuar ashtu, por isha e vetmja qe po e pohoja me ze te larte.

smiley

Funny, sidomos po ta beje si skene filmi, e per efekt te shumefishimit te efektit, femra qe e thote kete "preke veten" keshtu si ne pavetedije, sikur pas 50 vjetesh ka zbuluar kuptimin e gjese, kjo pra duhet te jete (ne kete skene) ndonje tip aristokrate apo dicka e tille, gjithsesi serbese, si fjala vjen Ollga a Olimbia, meqe jemi shqipo, se po te ishim angleze perfekte fare do ishte sikur kjo te ishte plaka mbreterreshe, sidomos duke u kthyer nga spitali pasi ka vene doren e djathte ne allci. smiley

 

shqiptaret pergjithesisht kane turp nga fjala por jo nga imazhi.

Kjo eshte interesante, pavaresisht nese qendron polotesisht a jo, eshte interesante ta zhbirilosh...

 

P.S. PF, good to know. desh e bleva dhe une nje ashu nga ato brisqet si qemoti e pikerisht ajo me stepi, se do qe veshtire ta manovroje pa e bere surratin fertele.

Mos e vrit menien se me ka nodh e njejta gjo ene mu dhe cuditerisht po te ajo reklama ne Vore. ngaqe njof ene ate gocen qe ka bo reklamen, ene ca rob te birra tirona, thashe me vete "Po keta kone lujt mendsh komplet me keto reklama" ene po munohesha me gjet dopio-sencin e gjose. Po nderkohe u afrume ene e pashe mire.

Po une, qe piken e turpit nuk e kom nga fjala, ja kallxova gjithe qejf bashke-veturisteve.

nje post scriptum qe me mbylli cdo shteg...

por qeni qepen te haje: e mban mend ate shkrimin e eda derhemit?

Hem, e mbaj mend, por me duhet te pohoj qe e pyeta veten seriozisht nese me bente aq "te paturpshme" thjesht fakti qe jetoja "jashte shtetit".

meqe jemi tanet... do te rrefej sikletin e nje shokut tim te ngushte, siklet qe lidhej me dajen e vet shkodran, matematikan dhe poet ky - shum i repsektum (ndjes past). sa here ai vinte nga shkodra tek e motra (arsimtare edhe kjo), kishte qejf te me therriste dhe kalonim 2-3 ore me muhabete letersie, duhan e kafe. Te paharrueshme. E mire, mbaj mend nje here, filloi te recitonte daja (goxha burre) nje vjershe te Fishtes, ku perdorej fjalal kurve per Europen, dhe folja "shkerdhehej". Ai recitoi gjithe pathos. Te mos harrojme qe ne dhome ndodhej edhe motra e ketij shokut, studente e shkelqyer ajo ne ate kohe... Nuk u fol asnje fjale, dhe daja mbase s'kuptoi gje, por folja na rrinte mbi koke si shpata e Dhamokleut per minuta te gjata... Te nesermen ma tha... s'di c'me thon Cim, por dje vallaj... smiley

ps. oh s'dua te kujtoj torurat e reklamave te prendimit ne kohen e monizmit, kur qelloje ne ndonje vend kshu si "te rende" dhe po shikoje te themi san remon, dhe papandehur aty reklamoheshin gjera te higjenes se grave... dhe me e poshtra, me e poshtra, kur ndonjeri pyeste krejt pa piken e djallezise: ca jan kto? smiley

 

I pelqejm ti mbajme gjerat brenda neve, dhe kur i dine te tere e kur i bejme te tere. Hajde gjeje ku e ka origjinen kjo pune.

Ueeee car me ke kujtuuuu! Sa kisha shku m'jashtetit ene shof te Le Monde nje foto te nje marshallah 'biberoni natyral'. U shokova! per ne ato lloj pamjesh ishin te perceptushme vetem ne revista erotike (per te cilat nje shok mund te te thoshte qe kishte pa nej here mceftas te dhoma vllait te modh, 14 vjec isha une atehere mo). Nderkohe ajo ishte thjesht nje reklame qe i ftonte grate te benin kontrolle per kancerin e gjirit.

Hem,e maj men dhe une at shkrimin e asj zonjes.Maj mene bile,qe kjo u impresionu jo pak, sa ne ca komente qe bani ne nje debat me dike,u duk se ishte e ndikume prej saj.

Po te ishte gje e mire, perendia do e kishte vene n'balle,thone te vjetrit dhe jo aty ku asht.Kshtu qe sikletin per pune te tilla, prap une e shof te justifikushem deri diku.

Knej nga jam une ka qene per turp te perkdhelje femijen tan.Bashkshortet nuk i thirrnin n'emer njni-tjtrit. "A e njeve" (plage te vjetra) ,ose thuj nanes tane,apo pyt baben tan u drejtoheshin femijve,kur ishte fjala per prindin tjeter.Shprehja e cdo lloj emocioni konsiderohej si e pa denje.

Maj men dicka te tregume nga im ate.Kishte shku me taku t'vellane ushtare,qe kishte 1 vit pa e pa.I dhashe doren thoshte ai dhe ,kur oficeri (nga jugu) qe ishte prezent me pa, me thasmileyi more ke nje vit pa e pa vellane dhe thjesht i jep doren pa e perqafu ? E po ne e majme permrena dashnine,i paskesh than.

Lene masanej rastet ekstreme ku baba ka tre femije n'drrase (te vdekun) periheri, dhe pyetja asht, a u majt filani?

Me pelqen shume kjo faqe. Duket shume i qeshur dhe i embel ne ato fotografi. Dhe blogu i mire do jete... Rama di te shkruaj dhe mbase nga sqaron dhe disa gjera rreth punes se tij ne Tirane si dhe planeve qe ka per vendin tone.

Nga krahu i djathte dime gje? Une do doja per shembull Berisha te kishte nje twitter account... nuk e kame perdorur asnjehere vetekuptohet, por Berishen atje do ta ndjekja. Sesi do dukeshin ato batutat e tij te hequra nga konteksti dhe te shperndara ne internet, e imagjinoje qe tani: Shqiperia vendi i pare nga rritja ne Evrope; Shqiperia superfuqi berthamore; pucistat u larguan nga kryeministria, demokracia fitojti perseri etc. etc...

 Novator dhe kontravercial njeheresh.Ne  shijet,  ne veshje, ne shfaqjet, ne qendrimet, ne shprehjet bilez edhe ne vendimet qe ka marre, eshte ndjekur nga deshira e brendeshme qe te mbetej  unik.Me te gjitha keto, sa te mira aqe  edhe te  perfolura nga armiqte e shumte qe krijoi situata jone polivalente, por dhe qe uni i vet i  ka patur e gjene i ka,  te nevojshme per ti  shtuar, ai hyri ne historine e njerezve te shquar  te  ketij vendi, me nje faqe krejt te ndryshme nga te aradhes se vet intelektuale.Ka lene gjer tani,  me shume gjurme per mire.

   Megjithate  do te mbahet mend si i veçante, kur  edhe pse natyra  e vet si bli ne fundvjeshte, nuk shkau ne rruge krimi. Mangesia  e madhe  brenda natyres  tij mbetet impulset e pakta te zemres... Ndoshta ne kete faqe  do te jete  ai qe te na ndriçoje  ç`a nuk arriti apo nuk e lane  te beje,  ashtu si  do te  ishte me e mira.

 Se duhet ta  themi.Rruga e vet sapo ka nisur..Ka  akoma udhe per tu bere.Ndaj nuk i duhet te merret  shume me ate, .... qe e bitisi udhen 

 

Jam kurioze te di per ndonje pershypje te ngjashme pasi i hodha nje sy shpejt e shpejt njerit prej librave Creating Space Where There Appears To Be None, dhe verej se me kalimin e viteve - kuptohet une duke qene nen efektin e nje kurioziteti jo fort te shendetshem - dhe precipitimin e situatave te ndryshme ndryshon edhe teknika e doodles, sikur vijat behen me te luhatura, kombinimi i ngjyrave disi me agresiv... dua ta shoh prape se kam frike se eshte ndonje pershtypje me bagazhe smiley

ai hyri ne historine e njerezve te shquar  te  ketij vendi, me nje faqe krejt te ndryshme nga te aradhes se vet intelektuale.Ka lene gjer tani,  me shume gjurme per mire.

           I don't want to see

Urime perkthyesit per librin e Kandinskit.

ok mire po ku eshte pytja ketu

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).