Muzikë pa llafe

Mirë se vini në Katror!

Në këtë takim: The Smiths, Kings of Leon, Late of Pier dhe muzikë e re nga Girls, Metronomy e të tjerë. Gjithashtu, Jamie xx na sjell një shembull të dekonstruktimit të një kënge perfekte pop si "Rollin' in the Deep" kënduar nga Adele. Ndërsa për sa i përket muzikës shqip, këtë javë s'ka (burimet në dispozicion kanë shterruar)!

http://i.mixcloud.com/Cnypz

Lista e plotë:

  1. Late Of Pier - The Bears Are Coming
  2. Adele - Rollin' in the Deep (Jamie xx shuffle)
  3. Metronomy - Everything Goes My Way
  4. St. Vincent - Cruel
  5. Real Estate - It's Real
  6. Kings of Leon - King of the Rodeo
  7. The Smiths - The Headmaster Ritual
  8. Midnight Star - Midas Touch (Boards of Canada remix)
  9. Girls - Vomit

Ju uroj dëgjim të këndshëm!

Në kopertinë: ""landscape taken from a window" © Eni Turkeshi Photography

33 Komente

Squpu, ne degjim e siper.  Looooved Adele's remix/dekonstruktim btw. 

Flm smiley.

Cruel, shume e bukur!

xhemin porosite te mos na i beje me kenget kukurec smiley

rrofsh, square. smiley

+10 per headmaster ritual.

Vec muzike pa muzike si birra pa alkool mo na sill, pa me cdo gje tjeter ujdisemi. smiley
Ja ta degjojme...

He mo pra, as une s'e marr vesh ca shije mund te kete birra pa alkool!

Di gje ti, Monda? smiley

smiley Une te ofendoj traditen e shquar birrerore ne at'fare feje? 

Jo jo, shaqe bregu smiley

smiley.

Shije leshi ka.
Ndersa Monda, po te jete ashtu sic e imagjinoj une, me siguri gjithnje do e kete refuzuar paalkoolsen. smiley

p.s.Ajk, me nxorre kafen nga hundet.... smiley

smiley
urgjent nje tjeter. Edhe me ajk, si qemoti, se e paguan ajku u thuaj.

Ajku, i djeg Anes se e ka pijen me o me t'rena gjakundi (pyet gucen) o me maje tavoline, o me s'gjen dot detin tip "na ketu, ketej ketej se je tuj bo not n'zhavorr" smiley.

Ja, me kafe edhe shif si ben smiley.  E zeza une c'kam heq me ket te pijshme smiley.

Ndaj eshte duke konsideru meritat e birres pa alkool smiley.   

PS: Moi???? Absolument pas!

Ne te paren shoqate te alkooliste te famshem ne shqiperi, atje do te regjistrohem! smiley

smiley
Anes po i sugjerojme ahere nje kafe me vanilje, cikollate, pluhur kakaoje, i cili leshohet ne formen e nje fytyre qe buzeqesh, me qumesht pa yndyre, me nje cope aklli ne forme zemre dhe pa kofeine. smiley

Ja dhe udhezimet e nevojshme per te shmangur feqeskuqjen gjate porositjes: http://www.youtube.com/watch?v=1DELQfZJ2...

Videoja eshte sidomos per emin. smiley

Ate formen e zemres mos ma jep akull, te lutem... perndryshe, me shishe alkooli ne dore, me ke gjithe dimrin. Ftohtanjake, hesapi! smiley

lol
kete kisha ne mendje. smiley
Po reklame hesapi. E genjejne konsumatorin e ngrate ku dhe si te munden. Hajde shtyje kapitalizmin edhe pa alkool po deshe! smiley

emo, meqe po flasim per birra pa alkool, kafe pa kafeine, muzike pa muzike, mu kujtua "debati" yne i vazhdueshem muzike e re vs muzike e vjeter smiley dhe ne lidhje me kete desha te te sugjeroj kur te kesh terezi filmin e ri te W. Allen "Midnight in Paris" qe sigurisht nuk flet per muziken por qe ne menyre te padiskutueshme mund te hiqen paralelizma ne lidhje me kendveshtrimet tona. 

Cheers me nje birre si ta dush vete smiley

smiley

te kom ngacmu dje me spond te tema tjeter smiley

FLM. padiskutim qe do e shof! Sidomos duke pa emrin e directorit.

e kisha pa, po s'desha te te shkruaj andej se kisha hall mos na shperqendrohej Anonimi smiley (na e be hallall anonim)  

muziken me muzike, por birren pa alkool them une smiley

(prite kur te me fluturoje ndonje shishe kokes smiley)

Ore, po edhe per perendine, ne qofte, rendesi ka nijeti, pastaj mekati qe ke bere. C'nijet kane ata me keto birra? Po ashurja a ben te shoqerohet me nje gote birre? smiley

Une per vete nuk te qelloj. Te ftoj te besh kthese. smiley

Mire, ia hodhe me birren, po me veren s'ke nga ia mban, ama! smiley

Ajka, bej kthese 90° per hatrin tend smiley

Gotat e veres nuk i refuzoj Ana, por do te me shohesh dhe mua duke bere not ne zhavorr smiley 

smiley
Po ne nje vrime fyellit: not ne det pa uje. smiley

Rendesi ka qe te kthehemi ne shtepi me kembet tona, jo si ca e ca, qe flene poshte shkalleve te pallatit. smileysmiley

Falenderime per te zotin e shtepise, qe na mblodhi ne kete gezim e per te mira ju ardhshim! smiley

p.s. E tmerrshme, te te dale nami si pijedashese, kur pi vetem birre pa alkool! smiley

Loooooooooove, Adele!!! Ana, prape muhabet alkooli ti, s'paska faj Monda, te thake piten!! smiley

Piten bashke me damixhan! smiley Tanto, me mire nami, se sa syri, tha! smiley

Pite? now you're talking my language!

vetem Teuta na erdhi duarplot perfundimisht smiley

The story of my life: I bring the booze, the others drink it! smiley Per interistat i mcefim pijet e mira, ama... smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).