Vendimi i Papandreut për referendum mbi marrëveshjen e samitit të BE mbi borxhin grek, shkaktoi një seri reagimesh në vend por edhe jashtë tij.

“Surpriza e Kryeministrit për një referendum mbi marrëveshjen e kredisë të re me Treshen dhe reagimet e para zyrtare, tregojnë se në thelb çështja do të jetë përfshirja ose jo e vendit në eurozonë” shkruajnë sot mediat e huaja.

Në këtë gjatësi vale ishin edhe deklaratat e ministrit finlandez Aleksandër Stub sipas të cilit “nëse Greqia voton kundër këtyre reformave, atëherë është ajo që ka shkelur marrëveshjen".

Kryeministri Papandreu deklaroi mbrëmë se qeveria e tij beson në gjykimin e popullit grek dhe se urdhri i tij do të ishte detyrues.

Për më tepër, Kryeministri do të kërkojë një votë besimi për qeverinë në parlament. Debati për votën e besimit ndaj qeverisë në Parlament, do të fillojë të mërkurën dhe do të përfundojë të premten në mesnatë me votimin. Mbështetja e Parlamentit për qeverinë nënkupton votën e shumicës absolute e deputetëve të pranishëm, që nuk mund të jenë më pak se 120.

Ndërkaq thuhet se referendumi popullor për marrëveshjen e BE do të zhvillohet në muajin janar të vitit 2012 dhe ndoshta në datën 15 të tij. Zhvillimi i referendumit duhet të miratohet nga mbi 180 deputetë në Parlament dhe në të duhet të marrin pjesë 50% të qytetarëve.

Vendimi i Papandreut për një referendum mbarëpopullor, erdhi pas reagimeve kundërshtuese të opinionit vendas mbi marrëveshjen e Bashkimit Europian për shkurtimin e borxhin grek, e cila vlerësohet si humbje e sovranitetit të Greqisë. Nga ana tjetër Papandreu është përballur me mospajtime edhe brenda partisë së tij lidhur me impaktin e masave ekonomike.

Disa analistë thonë se një referendum i tillë mund të prishë marrëveshjen e gjerë mbi krizën e borxheve në euro e disa të tjerë sugjerojnë se rrëzimi i marrëveshjes së kredisë, do të thotë dalje e Greqisë nga Euro dhe tronditje e madhe për Eurozonën. Sipas “Nju Jork Times”, vendimi i kryeministrit grek jo vetëm rrezikon të ardhmen e tij politike por mund të dëmtojë përpjekjet ndërkombëtare për të shpëtuar Euron.

“Kryeministri grek ka tronditur botën” shkruan “Wall street journal” ndërsa shtypi gjerman dhe austriak e konsiderojnë vendimin “të rrezikshëm”.

Keq është pritur edhe nga opozita vendase vendimi në fjalë. Zgjedhjet e parakohshme janë kërkesa e gjithë partive të opozitës greke. Kreu i partisë së opozitës Demokracia e re, Antonis Samaras e quajti të rrezikshëm vendimin për referendum dhe beson se zgjidhja e "bllokimit", janë zgjedhjet.

Zgjedhje kërkoi edhe Partia Komuniste, duke e cilësuar vendimin si një shantazh ndaj popullit.

Kryetari i LAOS i bëri thirrje Papandreut të "guxojë" e të kërkojë votim të fshehtë.

"Mashtrim i qeverisë për të fituar kohë në pushtet" e përshkroi vendimin kryetari i Grupit Parlamentar të SYRIZA, ndërsa Aleanca Demokratike ka argumentuar se "edhe një herë, zoti Papandreu ka zgjedhur të fusë vendin në një aventurë e madhe për të shpëtuar të ardhmen e tij dhe PASOK-un."

Në këtë kontekst, gjatë mbledhjes së grupit parlamentar Papandreu refuzoi zgjedhjet e parakohshme dhe skenarët e bashkëjetesës, duke thënë se "ne do të gjykohemi në fund të katër viteve dhe nuk mund të heqim dorë nga lufta".

BE ende nuk ka një qëndrim zyrtar mbi vendimet më të reja të kryeministrit grek. "Nuk ka komente për këtë çështje. Ne jemi në kontakt dhe të presim njoftimin zyrtar nga autoritetet greke”, tha një zëdhënëse e Bashkimit Evropian Carolina Kotova, kur u pyet për vendimin e shpallur nga Kryeministri Papandreu në mbledhjen e PASOK.

202 Komente

Kjo me duket pakez si pa kuptim, ose Athina ka humbur rrugen ne oborrin e vet. Mundet qe Papandreu ta beje per te matur pulsin per zgjedhjet e ardhshme, mundet te jete merzitur me euron, mundet ta kete kuptuar se duke i bere presion indirekt EU/BE, arrin te marri ate qe kerkon. Shum hipoteza mund te ngrihen rreth kesaj te papriture. 

Ngri hipoteza sa te duash ti. Ajo qe po ben Greqia eshte gjeja me normale ne bote. Kushdo qe eshte i mbytur ne borxhe nuk do qe ti paguaje ato, dhe do perpiqet me c'do menyre ta evitoje barren e borxhit. Referendumi eshte arma e fundit e Greqise per te dale nga kjo mesele pa paguar borxhet qe ka marre ne vite dhe qe e di shume mire do ti rendojne ne kurriz per vite te tjera me rradhe. Falimentimi per Greqine eshte e vetmja zgjidhje. Shtetet qe i kan dhene borxh shtetit grek jan vete fajtore qe kan lejuar qe ti jepen borxh aq shume para nje shteti si Greqia. Fajin e ka pranuar edhe vete Sarkozi kur tha se Greqia nuk duhej te ishte pranuar kurre n EURO sepse falsifikoi te dhenat, por mire t'ju behet se koka ben koka peson thote populli. Dikush duhet ti thoj Sarkozit qe greqia para se te falsifikonte te dhenat per hyrjen ne EURO ka falsifikuar te dhenat per hyrjen ne BE, dhe ka qene per vite te tera nje vryme e zeze per dollaret amerikan perpara se te kthehej vryme e zeze per parate e taksapaguesve europiane. Mir t'ju behet. KOKA BEN, KOKA PESON.

osht poshteruse me te kap dhe greku per fiqsh... Ca me teper kur dihet se ku e ka menjen.. smiley 

“Kryeministri grek ka tronditur botën” shkruan “Wall street journal”

Po kete nga e nxorren?! Kam gazeten para syve dhe nuk shoh asnje titull te tille. Titulli ne faqen kryesore eshte "Greek vote threatens bailout" dhe ca me tutje lexoj "referendum...a move that stunned Europe.......".
Nejse, Greqia filloi rrokullisjen finale bashke me euron. Por e keqja eshte qe po terheq dhe Wall Street me vete.

per mbi qeverine eshte parlamenti dhe permbi te eshte populli qe e jep vendimin nepermjet referendumit. Dhe nese referendumi nuk duhet perdorur as edhe per kete situate tejet kritike per greqine, kur duhet? Mendoj se Kryeministri i Greqise eshte tejet i pergjegjshem per kete vendim qe ka marre.

Eurozona ka vetem dy alternativa: federalizem ose shperberje.  Me ose pa referendumin e greqise, nuk mund te shtyhet me gjate ne stilin "hiq e mos e keput." 

Duke lene menjane aventurat personale te Papandreut dhe politikat partiake lokale, refendumi duhej bere me kohe (i ngjashem me rrethanat e referendumit te Islandes.)  

Kjo ishte e vetmja zgjidhje per Papandreun, i cili ka humbur teper popullaritet ne Greqi nga masat shternguese. Paketa (ndihme per euron) me te cilen Evropa lau duart, vjen automatikisht e bashkangjitur me masa te reja shternguese te cilat nuk eshte e mundur qe te zbatohen. Ne Greqi ka filluar rebelim i plote kombetar: Gjithe sektori publik dhe taksapaguesit nuk mbledhin taksa dhe jane ne greva te njepasnjeshme...Sindikatat e policeve kane paralajmeruar per greva dhe keshtu nese vazhdohet me masa te reja kalojme ne nje kaos total dhe drejt nje lufte civile te cilen Papandreu e sheh ne horizont(nese vazhdohet me masa te reja shternguese). Problemi tjeter eshte se megjithe kete pakete, masat shtenguese do ta tkurrin me teper ekonomine Greke(e cila po tkurret me nje ritem galopant). Papunesia do te rritet me tej...Dhe fituesit ne kete rast jane mbeshtetesit e projektit te deshtuar te euros(I cili ishte i deshtuar qe ne ditet e pare te krijimit). papandreu po e le ne duart e popullit greke te vendose per te ardhmen e tij: Nese do te qendroje apo te largohet nga euro.

Nese puna eshte keshtu si thua ti Art, athere i bie me mire qe Greqia te ndahet ne tre pjese, pjesa jone e çamerise ti jepet Shqiperise, pjesa tjeter ku jetojne maqedonsit dhe vllehet ti jepet Maqedonise, dhe pjesa poshte ngelet Greqi. Edhe per perendimoret behet me mire, duke qene se shqiptaret jane me te disiplinuar para EU dhe USA. 

Pjer..Te fshijme jarget e euforise, se stuhine e ke tek dera..Mos harro qe shtepia e komshise qe digjet do na djege shtepine tone...Shenjat kane kohe qe jane dukur ne Shqiperi megjithese i kemi injoruar . Leke nuk ka me ,nese Greqia eshte ne krize : per ne standartet e "asaj" krizes greke jane standarte "luksi"...Sa per Camerine, c'te them :Eshte zone ca si e shtrenjte per landfill dhe gllumbullime plehrash... smiley

Cameria duhet tu jepet shqiptareve qe ta menderosin ashtu si kane bere me ppjesen tjeter te shqiperise.

Si nen ze ,ne keto "gazetat" e vogla te perditeshme si " Dejli Nhuz " ne nje faqe andej nga mezi ku lodhja ben punen e saj dhe nuk ke kohe te lexosh me smiley shprehej nje mendim qe me dukej i sakte .
Permendete situaten e represioni te 29-39 te Amerikes .. ".ku EUROPA i qendroi afer dhe e ndihmoi Ameriken "...dhe pas disa kolonave me argumente ekonomike te Kohes ,dilte ne perfundimin se " zgjidhja e ardheshme eshte nje ndihme e AMERIKES , si detyrim ndaj DEMOKRACISE , per te ndihmuar Europen "...dhe etj etj si shkarazi permendete " mundsine e Kines per ndihme smiley
Mu duk interesant dhe shume konkret , pa shume "vizione .... smiley
Dhe si pa e kuptuar , vetvetiu , me lindi dhe nje ngjashmeri me kengen tone " Mbahu neno mos ki frike .... "... dhe mendoja me veten "Po Greqia a mund ta kendoje kete kenge ? A ekzistojne mundesi reale per kete ? " Kuptohet qe nene per kete rast eshte per Greket !
Pyetje e bere sepse kujtoj qe me shembjen ose KOLAPSIN e Greqise , Rajoni rrezikohet JO PAK ! Dhe ne keteRajon gjendet edhe ky vendi Shqiperi me ministri mbrojtje kunder Luftes se Yjeve smiley dhe me 20 a tridhjete gjenerale dyerve te Gjykatave , po me minister me syze ama smiley
Nuk eshte ndonje URIM i Madh leshpersheshi per Greqine ne keto momente .
Dikur ne menyre simbolike i dhuruam GRURE .Greqise ... ........... megjithse ishim 'flake per flake " nga rishkrusit e Historise Urra - Patriotike !
Po sot sikur te merret nje Vendim "jo si shakate e fsheses " ........Shqiperia PERMBYTET nga te "revoltuar " te Pa Shprese , Pa Pune e Pa Dinjitet Njerezor ne nje shtet me ne krye Hajdute e Kriminele.
Per aktin e Referendumit them se eshte nje nga Shfaqjet me te SHKELQYERA per Sistemet Demokratike , kur vendi Rrezikohet ....Kush e sheh si Akt Politik dhe si "manover qeverie " eshte me vjete drite Larg konceptit te Demokracise .Per mua Qeverite kane vetem nje rrugedalje "Ti mratoje Populli ne vendimmarrje Historike " . ndryshe .....Era Ghadaf ....

ja arritem dhe kesaj dite, te shofim politikanin me karabush ne greqi te kthehet ne pickedhie te klasit te pare. let's hope qe rradhen tani e ka berisha

E ke gabim swed, Papandreu eshte politikani me inteligjent qe ka pasur ndonjehere Greqia ne historine e saj. Rrethanat e detyruan te luaje "Karten e fundit".....Vete nuk largohet dot nga eurozona keshtu qe fatin e le ne duart e Grekeve dhe jo te Merkozit.

Kuptimi thelbesor i shprehjes Demokraci

Demokraci- δῆμος (dêmos) "njerezit" dhe κράτος (Kratos) shtet "fuqi"

Arto, Papandreu nuk krahasohet as me Simitis, jo me me te jatin e me Karmanlisin e pare. Nejse, shije shije eshte kjo pune smiley

swed nuk flas doy per Karamanlisin e vjeter apo te jatin(Andrean) se jane te nje epoke tjeter, por per Simitin thjesht them se eshte nje nga pergjegjesit kryesore per borxhin Grek me investimet idioteske miljona euroshe ne lojerat olimpike dhe ato ne armatime

Me të jatin, jo. He was in a league of his own. Imagjino që i bëri Evropianët t'i paguanin Greqisë për tu fut në BE. Krahasona me ne... që po ua lypim me dorën shtrirë.

me Simitisin, krahasohet që çke me të. 

Papandreut të vogël, i kanë vënë pistoletën tek koka kur ishte fëmijë i vogël, duke i kërcënuar të jatin (Andrean) se do e vrisnin. Besoj se prej asaj kohe ka fituar gjakftohtësinë që e karakterizon. Një shkrimtar, politikan, e krahason me "vrasësin me fytyrë ëngjëllore".

Mu më ka bërë përshtypje në një moment... Pangalos kishte deklaruar se demokracia në Greqi, erdhi në vitin 81 dhe jo 74. Të djathtët u revoltuan e bënë të dilnin nga parlamenti. Papandreu hipën në tribunë, edhe u flet: daleni more, ku shkoni? Ku shkon or zotëri (i thotë ish kryetarit të kuvendit), kryeministri i vendit po ju flet, nuk do rrini as ta dëgjoni? Ishte moment mbresëlënës sesi kapi dashin përçor për brirësh (ish kryetarin e kuvendit) dhe i frenoi deputetët e djathtë. Grande Papandreu. Aty më pëlqevi shumë.

 

Ja, e gjeta dhe video. http://www.youtube.com/watch?v=OhLJw4nVNG8

shife nga min. 4.00 dhe më tej. Gjuhën sdo e kuptosh dot, po body language merret vesh. Shif si i bën të heshtin të gjithë ata. Pa të shame, pa kërcënime, pa ndërhyrje, pa bodyguardë. Vetëm duke folur.

 

swed, mua ky Krieministri grek me duket burre zotni dhe me personalitet, figure e respektuar kur e krahason me ca te tjere. Bile nganjehere me ngjan me Edi Ramen tone, i qete dhe qe e merr shtruar por qe gjithmone e arrin ate qe kerkon. smiley

sipas disa miqve te mij vendalinj, njerez me intelekt dhe qe marrin vesh nga politika, ky tipi nuk kishte shance per te ardhur ndonjehere ne pushtet nese demokracia e re nuk do ishte mbushur me skandale kur qeveriste. thene kjo, mund te konkludohet lehte qe ngjan vertete me Edi Ramen tone smiley

Mua me pelqen si levizje.

Tingellon, doni Euro apo Dhrahmine, doni te rrini ne Europe apo jo?

Ne rregull se per greva e protesta, por jeni ne gjendje te merrni pergjesite tuaj?

Per ata qe kuptojne teknikalitet e bonove (Art, megjithe pasionin e shumte, kjo fatkeqesisht nuk nenkupton ty) kjo eshte kulmi i hipokrizise dhe i thikes pas kraheve. 

Referendumi do thote jo me shume gjasa, dhe mbase as nuk do presim deri ne ate pike sepse Europianet do e konsiderojne zyrtarisht insolvent Greqine e do e lene te falimentoje para nje referendumi. 

Nqs kjo ishte zgjidhja e Grekeve duhet te ishte bere ne fillim, perpara se kriza te arrinte deri ne piken qe rrezikon vende problematike po solvente si Spanja dhe Italia duke kursyer sa e sa miliarda ne bailouts te dhena per Greqine, dhe perpjekje te pafundme politike nga ana e Europianeve per ta shpetuar Greqine. 

Per ata qe nuk e kuptojne se ca do ndodhe, Greqia me shume gjasa do falimentoje dhe do dale jashte euros (ndryshe euro rrezikohet si projekt per vendet e tjera, histori e gjate, nuk po futem tani). Shkurtimi i pagave qe nuk behet dot ne menyre te brendshme me shkurtime buxheti, do behet shume kollaj nga tregu i jashtem duke zhvleresuar maksimalisht monedhen greke. Vlera reale e te ardhurave greke do jete gjithsesi e ulet, me apo pa euron. Biles gjasat jane qe ne fillim zhvleresimi te jete akoma me i madh (Dohrnbusch Overshooting quhet termi teknik, mbase Goldman dhe Pjeri e dine se per ca po flas). 

Aksesi ne tregjet nderkombetare do jete komplet i bllokuar per shume vjet, mbase me shume se 10. Dhe si rrjedhoje Greket duhet te fillojne te ribalancojne buxhetin e tyre per te funksionuar nga dite ne dite. Duke qene se ata jane insolvent si shtet, do jete perseri nje proces i vuajtshem. Vendet qe e kane kaluar me sukses nje krize te tille e kane bere vetem nqs kane arritur te shfrytezojne monedhen e dobet per te rifituar avantazhe konkuruese (Argjentina me eksportet ne lende te pare) ose per shkak te pasurive natyrore (Rusia, me eksportet e naftes). 

Kjo e gjitha mund ta preke shume Shqiperine, megjithese keto vite kane treguar qe edhe nje lloj pavaresie e kemi fituar. Ndersa Greqia nga ana tjeter, me shume gjasa, e me shume te drejte, do konsiderohet si delja e zeze e Europes. 

E gjitha kjo behet sepse Papandreu po ben Pons Pilatin per te lare duart. 

Endrit, a mund te shpjegohesh pak se si eshte solvente Italia me trilionat qe ka borxh?

Shume thjesht. Italia ka surplus (jo deficit) primar, pra i gjithe borxhi eshte per shpenzime kapitale jo per te financuar veprimtarine e perditshme. 

Akoma me shume, projeksionet e buxhetit e vene Italine ne pozita me te mira se USA dhe UK, qe kane probleme afatgjate buxheti (sidomos USA). Arsyeja e vetem pse Italia po goditet me interesa te larta eshte sepse nuk ka kontrollin e vet te politikes monetare (self-fullfilling crisis). 

Per raste akoma me ekstreme shiko Japonin qe e ka borxhin afer 200% e megjithate ka deficit minimal, dhe merr borxh me interesa te ngjashem me ato te Gjermanise. 

Greqia nuk ka as lende te pare, as pasuri natyrore e as sektor te zhvilluar prodhimi qe ta kaloje krizen me sukses.

Analize shume e sakte..Megjithate dua te theksoj ketu se "default-i" Grek dhe rikthimi i dhrahmise do ta zhvleftesoje mbi 60%monedhen por ne anen tjeter do ta ktheje ne zone terheqese per investime dhe "turizmin" i cili prodhon nje pjese te madhe te GDP,greke.

Vertet Greqia nuk ka industri te rende por ka sektor bujqesor dhe turistik teper te zhvilluar. Zhvleftesimi i monedhes do te prodhoje nje bum turistik. Une besjo se do te kete nje rritje ekonomike pas largimit nga Euro(gje e pamundur ne planin e BEse, sic e permenda me lart). I vetmi ndryshim do te jete se te gjitha investimet do te jene kryesisht nga jashte sepse me inflacjonin qe do te pasoje do te jete e pamundur per biznesin grek te marre kredi apo stimulohet.

 U hodh nje teori per krijimin e nje zone lehtesuese ekonomike per Greqine (por referendumi i ndryshoi rjedhen gjerave)

Ashtu sic e thote dhe I Pakapshmi, une kam dyshime ne keto avantazhet konkuruese te Greqise. Nuk besoj se ka hapesira per shtim te turisteve, aq me teper ne Mesdhe. Qofsha i gabuar. 

Por e gjitha kjo do ndodhe kur te balancohet buxheti i brendshem, pa ndihmen e borxheve, gje qe do jete shume e veshtire. 

Sa per FDI, mos harro qe nje pjese e madhe e bankave greke mund te falimentojne me defaultin grek, menjehere ose me vone, kur do kene borxhe ne euro dhe kredi ne dhrahmi te zhvleftesuar. Nuk besoj qe investitoret do vihen ne rradhe per te investuar perseri ne Greqi mbas kesaj. 

Dhe mbas kesaj qe beri Papandreu, nuk e di pse duhet t'i ofroj Europa oferta te tjera Greqise per ta mbeshtetur me investime a gjera te tjera. 

 

Jam plotesisht dakord. Turizmi grek, megjithese i fuqishem, po konkurrohet qe tani mjaft mire nga Turqia dhe nqs puna vjen te cmimet me te favorshme, Turqia ka me shume eksperience ne kete loje, duke qene qe ka qene gjithmone jashte BE.

''E gjitha kjo behet sepse Papandreu po ben Pons Pilatin per te lare duart.''

Teorite e tua jane vec teori dhe nuk marrin parasysh realitetin dhe specifiken greke. Papandreu po ben ate qe duhet bere, duke u dhene nje shuplake opozitareve qe cirren per padrejtesi. nqse do kish rruge tjeter, papandreu do e kish shkelur me guxim dhe zgjuarsi. po rruge tjeter nuk ka dhe papandreu s'mund ta mbaj greqine peng te sharlataneve opozitare dhe shtyje situaten deri ne absurd. grekeve ju eshte dhene mundesia qe te jene popull per te qene, por ja qe s'jane. ndoshta kjo situate do t'i zgjuarsoje qe para se te hidhen ne demonstrata dhe llafe boshe te mendohen mire kur te hedhin voten. besoj qe populli grek do jete aq i zgjuar dhe do di te votoje pro papandreut. papandreu u afron grekeve rrugen e spartaneve krenare, kurse e kunderta do i coje ne ''spartanizem'' pa dinjitet.

Respekte plako!
Me ne fund gjeta dike me te cilin te debatoj.
Tabloja jote e te ardhmes greke ka kapur pikat kyce, po kam bindjen se tranzicioni nga euro tek dhrahmia ka per te qene me i dhimbshem se kaq. Une parashikoj nje panik bankar, edhe ca perplasje civile me serioze para se te arrihet tek dhrahmia.
I vetmi as nen menge qe ka Papandreu sot eshte qe rreth 40% te borxhit "junk" (ne shqip: plehre) grek e ka ECB-ja. Gjermanet dhe francezet po mundohen qe ai borxh mos ta marri "qethjen", prandaj po duan ta evitojne nje "disorderly default" te Greqise. Me nje "JO" te referendumit, e vetmja gje qe ECB-ja mund te beje eshte te mbylle rubinetin. Mbyllja e rubinetit eshte panik bankar, ne nje vend qe megjithese eshte ne Eurozone, do te jete praktikisht jashte eurosistemit. Kjo eshte arsyeja pse Sarko dje mua me dukej i zverdhur, ndersa vetem karabushi Papandreu nuk po e kupton kete gje (ose thjesht edhe ai nuk e qeth fare)
Pastaj, Greqia vertet mund te kaloje ne dhrahmi, po borxhet e jashtme besoj do i kete prape ne EUR. Dhe duke qene se dhrahmia do te marre tatepjeten, ne nje shtet ku disiplina fiskale eshte "llaf i ndyre" pesha e atyre borxheve nuk ka per t'u ulur ndonjehere.
Ti parashikove 10 vjet para se te hyje prape ne tregjet nderkombetare?! Qenke shume dashamires dhe optimist per greket.

Shume dakord me analizen tende dhe te Endritit, vec kam pershtypjen se po e keqkuptoni Papandreun. Nuk eshte se ai nuk i kupton pasojat ne Evrope te nje "JO-je" te referendumit, por se me shume se sa per Evropen ai eshte i interesuar per fatin e Greqise. Kam pershtypjen se ai i kupton dhe i kupton mire ato pasoja, por po shikon c'eshte me e mira per njerezit e tij. Jo vetem qe ai kerkon te shkarkoje pergjegjesine e madhe prej shpatullave te veta, por ndoshta mendon se ajo "Jo-ja" shume e mundshme mund te coje drejt nje zgjidhje qe eshte ne te mire te grekeve, sic mund te jete shpallja e falimentimit ekonomik te Greqise dhe per pasoje mospagimi i borxhit. Me te demtuarit ne kete mes sigurisht qe do jene  gjermanet e francezet, por ky nuk eshte shqetesimi paresor i Papandreut.

Sic themi dhe une dhe Goldman, nuk ka asnje garanci qe Greqia del me mire me monedhen e saj, te pakten ne afatin e shkurter. 

Me shume se sa per Greqine, se per Europen jo e jo, Papandreu nuk do qe ti ngelet atij faji. Dhe e bukra eshte qe opozita, qe kurdohere do e priste nje referendum, eshte kundra se e di qe nqs nuk merren ca vendime perfundimtare tani, do i bjere prap asaj barra per ti marre vendimet jopopullore.

Per dhrahmine jemi dakort. 

E vetmja gje per te cilen une mbase nuk jam shume dakort, deri diku, eshte qe ECB nuk eshte banke dytesore, pra nuk ka si qellim kryesore te fitoje nga asetet qe mban, po te shpetoje sistemin. 

Problemi eshte qe menyra si eshte dizenjuar ECB eshte problemi i dyte i kesaj dreq eurzone (problemi i pare ngelet unioni monetar pa ate fiskal), e deri diku rrjedh prej te parit. Normalisht banka qendrore ekziston per te qene "lender of last resort" refuzon ta beje kete sa per te eleminuar precedentin per me vone, sa per te kenaqur Gjermanine qe do me cdo kusht nje inflacion te ulet. Per mua nqs problemi eshte sa se "humbet" ECB ne kete mes, me mire lere te falimentoj e merru me Italine e Spanjen. Po besoj qe i tremben me shume idese se ca ndodh pas falimentimit me monedhen, sesa ca ndodh me junk bonds qe ka ECB. 

Nqs ECB-ja do pranonte "qethjen" atehere besoj se do te ishte njelloj sikur gjermanet, francezet, etj, t'i kishin bere nje donacion prej 70 miliard EUR popullit te shumevuajtur grek. Kete gje ata nuk duan ta bejne.
Eurozona eshte dizenjuar keq? E sigurt. Me teper sesa thjesht unioni fiskal, duhej unioni politik. ECB-ja nuk mund te jete "lender of last resort" sepse perballe nuk ka 1 sovran, te cilin duhet ta "bail out", dhe te stimuloje inflacionin (pra ta monetizoje borxhin) me metoda te tipit "quantitative easing - QE", "de-basement of currency", "asset purchase program", ose, me thjeshte akoma "prerje e parase". Duke mos pasur 1 sovran dhe 1 ekonomi, ECB-ja eshte ne situaten me te papershtatshme ku si sovrane perballe saj ulen konservatoret gjermane, sazexhinje franceze dhe hajdutet greke.

Sakte. ECB-ja si funksion primar ka mbajtjen e inflacionit te ulet dhe ngaqe eurozona s'ka bashkim fiskal e politik, ECB-ja nuk eshte banka qendrore tipike e nje shteti sovran. Duhet bere e ditur ama qe edhe pse ECB-ja ka perballe nje mori tipash, ajo gjendet ne Frankfurt dhe influencen me te madhe mbi te (me te drejte) e kane gjermanet.  Puna a eshte a mund ti shtrydhin dot gjermanet greket qe te pranojne planin e fundit?

Po me duket se nuk kane shume mundesi per te zgjedhur greket, apo jo? Ose pranoni planin, ose jashte Eurozones! Dhe kjo iu be e qarte me duket dje, edhe nga Sarko. Franca eshte aleati me i madh qe ka Greqia ne EU, po ia dhane edhe ata shkelmin, nuk ka per t'i mbajtur me njeri brenda.

Me greket besoj se nenkuptojme qeverine e PASOKut dhe qeveria e PASOKut me gjithe Jeffreyn (emri i vertete i ketij karagjozit) do te dali e lare nga gjithe kjo mesele duke bere referendum, qe disa ketu na e quajne vendim demokratik dhe perfshirje e popullit ne nje vendimarrje te rendesishme.  Dengla! Papandreu e mori mandatin nga populli dy vjet perpara per te marre vendime te tilla, dhe ky veprim eshte larje duarsh nga pergjegjsia qe i takon atij dhe partise se tij.

Me leje, te futem edhe une ne diskutim?

Me kte qe boni Papandreu tregoi qe nuk ka b@le fare. Ne vend qe te merrte persiper pergjegjsite qe i takojne, u dhjaks dhe ia la popullit kopilin ne dere. Do duhet te shofim cila do te jete pytja qe do bohet ne referendum, po nqs do jete "A duhet t'i pranojme masat shtrenguese dhe shkurtimet?" jam i sigurt qe pergjigja e pergjithshme do jete Jo. Ministrin e financave nuk e kishte konsultu fare.

Kjo qe iu propozu ishte rruga me e mire e mundshme per Grekun. Sic ka thone edhe Endrity mo siper, me shume mundsi do ta shpallin te falimentum para se te kete mundsi me organizu referendumin. Gjithmone ne rast se nuk humb votebesimin qe ket te premte ne parlament, ku ka shumicen me vetem 2 vota. Ne rast se ndodh kjo, veshtire se mund te perballoje te paguje detyrimet, aq me pak te qendroje ne Eurozone.

Nga njona ane, i bohet mire te edukohet icik publiku, i cili kujtoi se po mashtrojte me vetedeklarimin e taksave, ku kishte doktorra qe deklarojshin nga 700 EUR ne muj fitime. Tashti le te durojne pasojat. Ne rast falimentimi, edhe ne rastin kur mund te menojsh se Greqia me nji nencmim te monedhes se vet mund te jete konkuruese ne turizem, prap populli ne pergjithesi do te duhet te jetoje ne nji standard mo te ulet. Duke pa edhe historine ne kohet e funit, popullsia ne ate vend e ka tregu qe nuk pajtohet kollaj dhe besoj se do sjelli protesta, greva, rremuje edhe me teper se ca do te ishin bo me masat shtrenguese.

Besoj se jan bo pishman lideret e EA, qe deshen te tregojne solidaritet me popullin Grek, kur mund te kishin "bail out" bankat e veta me gjithato pare qe i dhan qeverise greke per bailout.

Vendim prej frikacaku qe shmang pergjegjesite qe i takojne ligjerisht dhe qe partia e tij i ka fituar ne menyre demokratike.  Po s'e ushtron dot pushtetin dhe po s'mban dot pergjegjsite e te qenit kryeminister, atehere jep doreheqjen.

Vendimi eshte me se demokratik: Ne vendime te tilla madhore duhet pyetur me perpara populli grek...Do te qendroje apo jo ne euro? pasojat dihen..Perpara ke greminen dhe mbrapa ke lumin e rrembyer. Po i ve nje paralel me referndumin e kushtetutes evropjane qe pesoi nje dush te ftohte ne France dhe Hollande. Referndumet jane masa me demokratike per cdo politikberje e cila do te kete efekte thelbesore.

Eshte vendim politik sa per mos shkuar ne zgjedhje te parakohshme e sa per te mbajtur karrigen sa te mundet, ose deri sa te kete ata 2 deputetet plus.

bravo Papandreu! ja u la dopio 6 ne dore atyre qe na hiqen si revolucionare, si protestues qe kerkojne te drejtat e humbura ( qylin nga Europa). sa mire ja u beri. ai ju kerkoi qe te beheshin spartane me dinjitet por ata duan te behen spartane te mbaruar. le te shikojme si do katandisen me deshiren e tyre per ''demokraci''. le te shikojme si do votojne. por ndoshta do u vine mend para se ta hedhin fletushken ne kutine e votimit.

Zhgenjim. Sic duket u terhoqen nga ideja e referendumit smiley gjynah do te isha kurioz si do te reagonin greket. Ndoshta, ndoshta do ta bojkotonin fare votimin nga frika e te mos marrurit pergjegjesi mbi vete dhe kete do ta argumentonin si bojkot ndaj klases politike te korruptuar. Tani oburra te thyejme ndonje vitrine xhami per proteste permanente, te lire e te zemeruar.

Referendumin e ke ne linje per ne fund-dhjetori ose janar...Referndumi do behet, askush nuk e ndryshon dot kete fakt. E vetmja gje qe mund te bejne eshte te marrin borxh "Riston" tone (zagarin e Berishes) per ca kohe gjate numerimit dhe ta nxjerrin rezultatin pro

Ky eshte ne rrezik te mos fitoje as mocionin e votebesimit te premten, qe mund ta coje vendin ne zgjedhje te parakohshme para se te behet referendumi.

...Vertet Greqia nuk ka industri te rende por ka sektor bujqesor dhe turistik teper te zhvilluar. Zhvleftesimi i monedhes do te prodhoje nje bum turistik....

O Art nuk mbahet vendi me 3 muaj turizem dhe me vaj ulliri qe eksportojne.

Greket dhe i ati i Papandreut apo Karamanlisit nuk fituan se ishin teper te zgjuar por thjesht nga konjukturat e Luftes se Ftohte qe i privilegjonte ata si vendi i betem jokomunist ne Ballkan.

Jam i sigurte se po te ishin sot Andrea,do te kishte hequr te njejten problem si i biri.
Por te besh referendum per masa shtrenguese vetem ne Greqi po e shoh.Dihet rezultatet e referendumve te tilla.JO.
Prandaj jane qeverite dhe zgjidhen nga populli nje here ne 4 vjet.Qe ne keto 4 vjet te marrin dhe masa jo popullore.
Megjithte lexova diku qe nese papandreu do referendum,ky behet vetem me vendimin e te pakten 180 anetareve te parlamentit.Sot Papandreu ka vetem 152 me vete.Opozita deklaroi voten se saj kunder referendumit dhe 6 depotete u larguan po per kete aresye.

Turizmi grek eshte teper i rendesishem per ekonomine. Po ta them me shifra.. Turizmi ze rreth 1 te 5 e GDP me 15 milione turiste ne vit (Turizmi prodhon rreth 23miliarde euro ne vit, gje qe e ben miniere ari). Kete vitin e krizes pati rreth 6.5% rritje te turisteve vetem ne muajin gusht. Sa per bujqesine mos e nenvlefteso se prodhimet bujqesore greke jane teper kerkuara neper bote.Prodhimet bujqesore zene nje perqindje te larte te importeve greke.

Sa per bujqesine mos e nenvlefteso se prodhimet bujqesore greke jane teper kerkuara neper bote.Prodhimet bujqesore zene nje perqindje te larte te importeve greke.

Ti e di qe prodhimet bujqesore ne Bashkimin Europian (me insistimin e Frances kjo) marrin subvencione komunitare te majme? Ti e di qe fermeret e subvencionuar, prodhojne mbi kerkesen, marrin subvencione dhe groposin prodhimin per te mos ulur çmimet ne treg?

Kane kohe qe subvecjonet jane pergjysmuar.Kjo ka qe ne 2004 ,kur fermeret e Kretes bllokonin Athinen me traktore..Megjithate rregullat strikte te BE e bejne pothujse te pamundur importin e produktve jashte Unionit

...Vertet Greqia nuk ka industri te rende por ka sektor bujqesor dhe turistik teper te zhvilluar. Zhvleftesimi i monedhes do te prodhoje nje bum turistik....

O Art nuk mbahet vendi me 3 muaj turizem dhe me vaj ulliri qe eksportojne.

Greket dhe i ati i Papandreut apo Karamanlisit nuk fituan se ishin teper te zgjuar por thjesht nga konjukturat e Luftes se Ftohte qe i privilegjonte ata si vendi i betem jokomunist ne Ballkan.

Jam i sigurte se po te ishin sot Andrea,do te kishte hequr te njejten problem si i biri.
Por te besh referendum per masa shtrenguese vetem ne Greqi po e shoh.Dihet rezultatet e referendumve te tilla.JO.
Prandaj jane qeverite dhe zgjidhen nga populli nje here ne 4 vjet.Qe ne keto 4 vjet te marrin dhe masa jo popullore.
Megjithte lexova diku qe nese papandreu do referendum,ky behet vetem me vendimin e te pakten 180 anetareve te parlamentit.Sot Papandreu ka vetem 152 me vete.Opozita deklaroi voten se saj kunder referendumit dhe 6 depotete u larguan po per kete aresye.

Nuk mund te fajesohet Greqia per naivitetin e BE-se dhe babezine e bankave europiane te cilat gjithmone kan mbylluar nje sy aty ku i intereson BE-se politikisht (gabimisht politikisht). Tani le te vuajne pasojat e te mbyllurit nje sy ndaj nje shteti te tille si Greqia qe disa here ka genjyer dhe disa here ja ka hedhur...

Greket kan vite qe nje gje thone dhe nje gje tjeter perpiqen te bejne... Ata siguruan miliarda euro nga bankat dhe shtete te ndryshme europiane, dhe tani nuk duan qe ti rikthejne ato borxhe aty ku i kan marre hua duke deklaruar falimentimin apo duke menaxhuar aq keq politikisht dhe ekonomikisht sa ta bejne falimentin te pashmangshem dhe keshtu te hedhin ne ere gjitha to miliarda te cilat kan nje vlere reale diku. Greqia e di shume mire qe ka nje jete edhe pa BE-ne, pasi Kina dhe Rusia jan gati te investojne ne Greqi per te rritur influencen e tyre ne Europe. BE-ja para disa ditesh arriti qe ta shmang perkohesisht falimentin e Greqise dhe te rrise indikatoret ekonomike, por po na del qe Greqia e ka pas edhe nje as nen menge. Del kryeministri grek dhe shpall referendum mbi shkurtimet (kush eshte ai popull qe voton per shkurtimet????) si arma e fundit dhe vdekjeprurese per argumentin e falimentimit. Duke fituar me referendum te drejten per ti thene BE-se qe nuk i ben dot shkurtimet, Greqia deklaron falimentin dhe ato miliarda qe ka marre borxh per aq shume vite me rradhe, bashke me miliardat e dhuruara keto muajt e fundit ikin per dhjame qeni...... Ja ashtu.

Nje reflektim nga Sarkozi para disa ditesh qe ishte SHUME PAK, SHUME VONE......

Deri diku jam dakort me problemin politik. 

Po c'ne babezi e bankave? Bankat investojne kudo, biles bonot jane gjithmone nga investimet me te sigurta sepse historikisht kane rrezik me te ulet falimentimi. Nqs quan kete babezi, atehere bankat as nuk duhet te japin ndonjehere kredi per sektorin privat. 

Greqia mund te doje t'u shpetoje borxheve, problemi eshte qe pasojen do e vuajne gjithsesi. Ose do e vuajne me zhvleresim te brendshem te standartit te jeteses, pra duke pranuar shkurtime, ose do e pranojne me nje dhrahmi te re te zhvleresuar. Forcave te tregjeve nuk mund tu shpetosh perfundimisht. Nuk e di nqs do ngrihen ne protesta edhe kur te marrin vesh qe me dhrahmine e re nuk do blejne dot asgje, po rezultati i njejte do jete. 

Babezi e quaj une dhenien e borxheve aty ku eshte deshmuar papergjegjesi ekonomike dhe politike. Bankat kan dhene aty sepse e kan pare Greqine si pike te dobet ku mund te perfitojne goxha para sepse ishte politikisht OK ti jepje para Greqise, dhe te jesh politikisht OK dmth qe sado e rrezikshme te jete kjo hua, politika do te shpetoje nga rreziqe te tilla. Prandaj babezi.

Sa per problemin e dyte qe Greket njesoj e hane si me falimentim si pa falimentim nuk jam aspak dakort. Pa falimentim Greqise do ti duhet te jete skllave e kesteve me interes te larte per shume vite per te mos thene dekada ne vazhdim. Duke falimentuar ne anen tjeter padyshim qe niveli i jeteses nuk do te ndryshoje, madje mund te behet me keq se pa falimentim, por ama hapet nje perspektive e re, ku rritjet ekonomike nuk pergjysmohen nga kestet e huave dhe borokracite. Plus sic te thashe nuk duhet injoruar faktori KINE-RUSI ne nje Greqi te falimentuar dhe te dale nga EURO-ja me marredhenie te keqija me fuqite europiane.

?????

Hajde paragrafi i pare, po paragrafi i dyte nuk ka pike kuptimi. 

na nxin kto greket...na e hoqen mundesine e unloading te ca stocks deri vitin tjeter!!!

pse nuk shesin ate copen e detit qe moren falas nga shqiperia njehere...ca melearda ne buxhet patjeter.

noshke, same here.

po pra, duke prit .. yyp stoku, ene i cik, he dhe pak...

mund te jet koordinu me goldman smiley  "short i cik kto bankat se do hudh nje shashke neser - tha Papandreu"

Ore peshqer, sidomos ju qe ja thoni nga ekonomia dhe financat: kam disa kursime ne Euro, cfare duhet te beje me to tani?

ktheji në florinj dhe poshtë jastëkut. 

"mendtë e kokës dhe një lirë" - thotë një fjalë e urtë greke për kohë krizash.

p.s nuk e kisha për kët lirën e peshkut smiley që edhe falas të ta japin, s'e merr njeri.

 

Perse ke nevoje t'i konvertosh. Euroja nuk do te zhduket si monedhe. Sigurisht qe vlera ne tregjet nderkombetare do i bjere, por ne europe s'ka c'ndryshon.

ble ca stoqe. hapi syte mire, shiko tregun, kompanine, edhe po te ulen njecike, do ngrihen perseri me vone. floriri eshte shume i shtrenjte. tani per tani s'ja vlen.

ose ose, bli ndonje apartament te lire dhe jepe me qira.

Lira mos e ke fjalen per te blere aksione te kompanive qe kuotohen ne burse? Se ne ketu , stoqe u themi mallrave demode qe kane ngelur neper magazina ngaqe nuk shiten!

Kazino!

nuk eshte zgjidhje, se ja i dyfishova cfare do ti beje eshte pyetja!

Mbaji mbaji, e keqja me e madhe Euro do kthehet nje monedhe e Europes veriore (Gjermani, Hollande, Austri, mbase me kete rast e pranon dhe Danimarka, Suedia jo). Dhe me shume gjasa tere vendet qe dalin do perballen me sulme spekullative dhe terheqje parash nga bankat e tyre drejt Euros. Kshuqe ne afatin e gjate mbase dhe ka rritje te vleres se Euros. 

Nejse referendumi nuk do te behet.Ky eshte lajmi i fundit.
Nga ana ime:
Te ... nenen dhe vajzen o Jorgo Papandreu se humba shume para sot.

Papandreu eshte nga te paktet politikane qe kishin kurajon te thyejne shume tabu, ne shoqerine greke. Fakti qe kerkoi personalishtme interes te vecante dhe si pasoje u ndryshua ligji per nenshtetesine greke, duke perfituar per tij me mijra femije emigrantesh qe kane lindur apo thjesht kane studiuar ne shkollat greke, perkundrejt nje takse modeste. ishte nje nder sinjalet e para qe dha ne lidhje me qendrimin e tj nga problematikes se brezit te 2 te emigracionit ne greqi. Kesaj nisme i bashkangjiten dhe nje sere nismash te tjera te cilat e diferencojne qartazi nga gjithe ata qe kane hartuar politikat e emigracionit e integrimit, para tij.
Tjeter fakt, perpjekjet e deritanishme, te pabesueshme, me risk politik absolutisht te madh per te personalisht por edhe per Pasok-un. Masat e ndermarra kane nje rrezikshmeri te larte, sa i perket sovranitetit kombetar por ama pervec pjesesh se interpretueshme te gjithe e kuptojne qe duhet te vinte dikush, pak rregull ne gjithe qe "mence" te madhe ku te gjithe hanin e askush nuk paguante...

Prandaj, dhe referendumi eshte nje levizje tejet interesante qe ndermerr. Ne dukje ngjan si thike me dy prehje, por une jam optimist qe do kaloje me sukses nga kjo situate e per me teper nese kjo ndodh, atehere dhe nismat e marra te deritanishme nuk do mund te kene baze politike per tu kritikuar. Natyrisht qe nje rezultat pozitiv ne referendum ndihmon dukshem dhe ne pozicionimin e tij politik apo dhe te Pasok-ut.

"Natyrisht qe nje rezultat pozitiv ne referendum ndihmon dukshem dhe ne pozicionimin e tij politik apo dhe te Pasok-ut."

Cili eshte pozicionimi i tij dhe c'do te quhej rezultat pozitiv ne referendum?

O celes papandreu po luan me zjarrin. Nje pergjigje pozitive thjesht konfirmon ate si kryeminister. Po ama nje pergjigje negative shkaterron vendin. A nuk eshte idiotllik te luash me te ardhment e vendit ne kete menyre per interesa politike?

Megjithse sot eshte dite pushimi,nuk e ndali Kryeministrin Belg(ne doreheqje) te dal me nje deklerate, te thene me nje ton qe nuk e kisha degjuar me pare :"Duhet spjeguar grekeve se problemi i euros nuk eshte problem ekskluziv grek,qe mund te zgjidhet me nje referendum ne Greqi".
Natyrisht,e drejta e referendumit eshte baze e demokracise,mirpo cfare do te ndodhte sikur Belgjika te organizonte nje referendum me nje pyetje te vetme: "A jeni per perjashtimin e Greqise nga eurozona"?
Ka kohe qe Greqia i ka hyp ne maje te organit secilit qytetar te zakonshem te BE-se(me BE nuk mendoj per rumunet,qipriotet,sllovaket dhe trabantet tjere),por ,eshte hera e pare qe degjohen zera edhe nga ekspertet dhe politikanet :"shqelmojeni grekun jashte"

Nuk i intereson evropit te shqelmoje grekun jashte, pa plackitje!  A mund ta plackisin, SOT?

greket jane me fat qe kane nje politikan si papandreu. mendjehapur si nje europian i vertete. 

Une them se e vetmja arsye qe e ben Papandreu referendumin, eshte qe cfaredo te ndodhe, te mos i thote njeri mbrapa "ti e bere" e te haje ndonje burg.

 

Levizja qe nderrmerr (ne fakt propozon pasi duhet marre nje here propozimin nga parlamenti) Papandreu tani eshte me teper nje mesazh i brendshem sesa nje i jashtem. Pavaresisht instabilitetit te tregjeve financiare keto dite apo deklaratave kryesisht te nxituara e emocionale te disa per drejtuesve evropiane besoj se ndermori nje hap qe duhej bere.

Hapi duhej nderrmarre jo per shkak se klima populiste ne disfavor te tij eshte tejet e renduar kohet e fundit ne greqi por rrezikohet dukshem dhe e ardhmja e Pasok-ut dhe e faktorit politik te moderuar ne greqi. Ne kete katraure sociale fare mire mund te mbijne nga hici "particka" (term i huazuar ne dialektizmi i shqipes sone-flm kryeministrin qe na i kujton) ekstremiste te cilat krijojne nje klime te paqarte ne skenen politike me ndikim te drejteperdrejte ne shoqeri. Tjeter, nese arrihet te shkohet deri tek referendumi, shumica e shoqerise greke e di qe qe pjesa me e madhe e masave duheshin marre, madje prej kohesh (ndoshta ka dhe tejkalime) por ama nese vihen para pergjegjesise se nje falimentimi te mundshem, dhe masave qe do i detyrojne mos ndermarrin rruget e botes si 30 -40 vjet me pare, jam i bindur qe shoqeria ka pjekurine e duhur per ti dhene mbeshtetjen e duhur Papandreut ne kete referendum.

Nje nga problemet e kesaj krize, eshte qe detyroi komentatore pergjithesisht politik te merren me ceshtje shume teknike ekonomike. 

Kjo duket dhe ketu teska flitet per "mentalitet perendimor", "qendrime kurajoze" etj etj, pra shprehje qe i has neper editoriale politike. Problemi? Nuk kane asnje lidhje me ekonomine. 

Greqia eshte insolvent! Pike, mbaroj. Ose do pranoj shkurtime drastike te brendshme, ose do dale me monedhen e vet qe do zhvleresohet ne cast ne tregjet nderkombetare dhe do e uli keshtu standartin e jetes. Euro ka nje problem ne menyren si eshte planifikuar, nuk parashikon transferta fiskale pa nje union fiskal. Ky eshte rregull teknik, kohe per ta nderruar sot nuk ka. Zgjedhjet e Greqise jane dy. Cdo lloj komenti eshte nese do pranoj rrugen e pare apo te dyte. Se eshte modern, i zgjuar, burre i mire, Papandreu apo Sarkozy etj etj te dashur peshq nuk ka dhe nuk ka patur ndonjehere lidhje me kete situate. 

Ama, cdo gje eshte politike. Sado teknike te jete ceshtja, ajo eshte edhe poltike. 

Sdq, referendum s'ka per te pasur, por ajo ujdia e javes se kaluar ka ngordhur gjithashtu. Njesoj dhe qetesimi neper tregje: 5% zbritje Dax-i gjerman sot, 6.7 ai italiani. 

Nuk eshte ceshtje komentatoresh.

Federalizmi i Euorzones, apo unioni fiskal eshte gjithashtu zgjedhje dhe vendim politik.  (Ose te qartesohet perkufizimi i fjales "politike" ne menyren se si po perdoret ne kete diskutim.)

Per Greqine insolvent:

Paketa e Rreptesise, nga nje raport i Trojkes se para ca diteve, edhe me 60% haircut, nuk arrihej gje.  U ra dakort per 50%, plus austerity measures, plus heqje te sovranitetit, plus asetet e shtetit grek te privatizohen nga "third party," plus Merkel "a permanent supervision Greece," plus papunesia ne rritje, ulja e pensioneve etj etj etj.  

Po ta marrim si nje fenomen me vete, greqia duhej te ishte argjentinizuar me kohe.  (Dhe per krahasim, shif rritjen e ekonomise se Argjentines qe nga falimentimi.)

Por greqia eshte maja e ajzbergut.  Kriza, pervec financiare, eshte ne fakt krize e Eurozones.  Pa union fiskal, pa federalizem, Eurozona nuk mund te funksionoje ne nje tablo gjeoekonomike jo te njejtrajtshme te vendeve perberese.  

Monda, e kam permend vete me siper rastin e Argjentines, duke thene qe kam dyshimet e mia se mund te kopjohet ky lloj suksesi. Po te ishte kaq e thjeshte, vendet gjithmone do falimentonin. 

Edhe per Penarin:

Absolutisht qe sistemi i BE dhe Eurozones eshte nje vendim politik. Ketu jam me ju. Po ne momentin qe ky sistem ekziston dhe nuk ka per tu nderruar, atehere zgjidhjet e mundshme jane te limituara dhe teknike brenda ketij sistemi. Papandreu mund te jete dhe misherimi i Churchillit dhe Lincolnit, forcave te tregut nuk ka ca tu beje as ai as populli grek sikur 1000 demostrata te bejne. Me pelqeu nje koment i Lires me perpara ku tha, ta shofim sa te forte jane keta radikalet protestues ne momentin qe nuk kane alternative me te mire per te dhene. 

Nejse ika njehere se e kam mendjen te Borussia tani per tani. 

p.s ma fal outburstin per sonte, e kisha icik prej ketyre debateve per heqje/ulje TVSH-je ne Shqiperi, para se te shkruaja po shifja nje mini-debat ne facebook qe ma hoqi mendjen fare, po per here tjeter si histori. 

Per kur t'i rikthehesh smiley.

Nuk eshte se falimentimi i Argjentines ishte fushe me lule.  Perkundrazi, me goxha dhimbje per argjentinasit fillimisht.  Plus u be nen masa te rrepta, si psh vendosjen arbitrare te limitit te terheqjes se lekeve nga bankat per ca kohe etj.  E krahasova jo ne kuptimin qe mund te kopjohet pike per pike, por qe thjesht si shembull qe falimentimi ne fund te fundit nuk eshte vdekjeprures per vendin, e perkundrazi.  (Ndjese ne e ke permendur me siper, po i hedh nje sy me vone se s'e kisha lexuar.)

Vendet e tjera (jashte eurozones) ndoshta s'falimentojne gjithmone (mgjth Argjentina e kishte bere edhe me pare) por ama kane monedhen e tyre dhe pavaresine fiskale qe lidhet me te.  Kujtojme zhvleresimet e monedhave perkatese itali, greqi pri-euro psh.   

To be continued ... smiley.

Argjentina eksporton mish, shume mish, plus gjerave te tjera. Prandaj e pati te lehte te perfitonte nga zhvleresimi i monedhes. Greket nuk e kane kete favor, prandaj do e kene shume te veshtire te perfitojne nga nje gje e tille. 

Nga ana tjeter kjo ve ne rrezik projektin e euros. Nqs vendet ikin e vine kur te duan, dhe nje vend i eurozone falimenton, atehere de facto euro greke/portugeze/qipriote nuk eshte e "barazvlefshme" me euron gjermane, dhe tere projekti i nje monedhe te perbashket deshton, te pakten teorikisht. Prandaj dhe europianet kane qene kaq te duruar me keta. 

endrito, as e ve ne dyshim qe je specialist i mire i fushes. ketu po flitet per referendum, keshtu qe spektri eshte i gjere. tani me be nje nder, nqse ke dijeni. a me jep ca emra stoqesh nga europa qe bejne hajer dhe kane divident te larte. nqse ke informacion dhe s'e ke besdi.

Pse jane kaq loqe kto greket mer jahu! Dhe kur do e marrin vesh kete gje keto loqet e Europes???

beji evrot dollare...dhe pound britanik. hyr ne kontrate per ndonje gje qe shitet me euro...

edhe nje gje gjoja te zgjuar pas 999 budallaqesh qe thua, shkon dhe e posto ne temen e gabuar .)) smiley

Ca kryevepre mer ej!
Mir tu behet Europianeve, e prishen Perandorine Osmane ne menyre kanibale per te shpetuar popullin mendjendritur-fisnik-shumevuajtur Grek. Perpara se ti pranonin ne BE duhet te kishin lexuar esen e Konices "Ju tregoj grekerit". Po me habisin kta gjermanet shume popull i duruar.

I duruar theee? Nuk mban mend qe u shenonin emer, mbiemer dhe gjithe dhembet cdo cifuti prej atyre milioneve, para se ti digjnin? Po filloi te te numeroje gjermani...keq puna!

O zot sa veprim idiot dhe i papergjegjshem. Duke pare situaten e popullit mesiguri qe nje votim "Jo" eshte i mundshem. Por nuk besoj se populli grek e kupto qe nese voton "Jo" do te thote shkaterrim per ekonomine e vet dhe probleme te medha per vendet tjera, perfshi dhe ne (megjithse me Salen ne krye s'do na gjej gje. hahaha). Ditet e sotme do te dukeshin te arta ne krahasim me ate qe do te ndodhte.

Kjo eshte absurde. 

Me vjen per te qeshur me shumicen e komentuesve ketu qe per kete gjest te Papandereut sot e quani burre me mend apo politikan klasi.
Sot bursat u fundosen nga ky burri me mend.
Por po te ishte ndonje shqiptar dhe te bente te njejten gje(nuk ka rendesi Berisha,Rama apo kushdo),nuk do te mbaronin sharjet,per keta te papergjegjshem qe cuan boten ne kaos.Ndersa Papandreu e coi boten ne kaos sot dhe quhet burre shteti.

Akoma shumica e komentuesve vuan nga sidromi qe cdo gje qe ben nje i huaj dhe sidomos nje politikan grek,eshte absolutisht e drejte.

Staver si paske lexuar komentet me duket. smiley

Pothuajse te gjithe po e kritikojne ashper.

Jo bre vella i lexova.
Kemi goxha qe e quajne burre me mend ,politikan klasi,dinak etj etj.

Aman thjesht se eshte grek,i jepet OK.

Them se po te ishte nje qeveritar shqiptar dhe te bente te njejten gje,shqiptaret do ta shanin nga te gjitha anet.
Nuk e mban mend,qe ne nxorrem vendin tone pergjegjes te ngarjeve te 11 shtatorit?

pyetje : zgjedhjet e fundit ne Greqi ishin zgjedhje te parakohshme ? Dhe kur jane mbajtur ?

Ne 2009 dhe te parakohshme me duket.

*yth e qut!

Nga nje artikull interesant tek BBC: 

 

Anecdotal evidence suggests that the Greek elite are buying up property in London just as fast as they can find berths in Poole for their yachts. They are voting with their spinnakers, on the basis that the game is up. In any future Greece on offer, they will have to start paying taxes and they do not want to.

Papandreu politikan i zgjuar, i drejte, largpames??????

Ja pyetini njehere greket vete! Ata qe jetojne ne Greqi. Dhe jo ata te djathtit, por te tijte. Sot Levizja GjithSocialiste ( PASOK) GREKE, jepet ne sondazhe ne nivelin me te ulet historik qe nga 81.

Ky largpames i premtoi grekerve se " Lefta Yparhoun" ( leke ka!) perpara zgjedhjeve. Ose e dinte se genjente, ose nuk e kishte idene. E morri vendin me nivel borxhi 130% , per 8 muaj nuk beri asgje, dhe tani, mbas "hair-cut" po i premton grekerve se me 2020 do kene arritur ne 120%.

Duke mos patur asnje demagogji te shese me, hodhi shashken e referendumit.

Vaso Papandreu , deputete Pasok, kerkoi sot qeveri shpetimi, pa Papandreun. Deputete te tjere (te pakten 2 ) u mevetsuan (dolen nga grupi) Imagjinoni sikur Papandreu mos te ishte kaq i "zgjuar",  "i urte" dhe "largpames"...

Te pakten ai qoftja tjeter, Kahraman-Aliu, dinte me ta lene kopilin ne dere. Urte e bute....dhe u harru...

Nuk e kuptoj endritin kur flet per teknikalite dhe se dalja nga euro nuk eshte zgjidhje.

Thelbi i borxhit s'ka lidhje fare me teknikalitetet as me unionin fiskal a ku di une, por lidhet vetem me perspektiven e rritjes ekonomike ose me sakte besimin se do te kete rritje ekonomike.

Borxhi te shkaterron edhe me pak se 100% e PB-se, nese perspektiva ekonomike eshte e zymte, nuk ka rendesi ne je AAA apo CCC, sa ka perspektiva.

psh ne si Shqiperi mund ti kepusim borxhe e te shkojme ne 150%, po nese rritja eshte 6-7% dhe gjithe treguesit thone se kjo rritje do vazhdoje per 10 vjeçarin e ardhshem, atehere jemi ne rregull me borxhin 150%, sidomos ne qofte masivisht i shqiptareve.

Tek rasti i Greqise çka e ben borxhin shkaterrues eshte perspektiva e zymte, askush nuk ka besim tek rritja e metejshme ekonomike e Greqise, prandaj edhe 130% peshon si me qene 300%.

Borxhi si koncept lidhet kerthizisht vetem me besimin ne rritje te vazhdueshme ekonomike, le ta bejne Europen jo federale keta, po shtet unik si me qene shtet kombetar, euro eshte e denuar.

Keta duan ta mbajne Greqine me vete, derisa ti japin dum krizes 4 vjeçare, se ende s'po kuptojne asnje mut se ç'po ndodh e si dilet prej kesaj krize.

Sapo te marrin vesh si dilet nga kriza 4 vjeçare, te dalin vete palagur(palagur i thençin po hec), te shikoni sesi do i japin derrmen grekut, nje te fluturuar nga zona euro, biles bashke me Portugaline, ne menyre qe shtete te vogla e periferike si Greqia e Portugalia te mos cenojne me me sjelljen e tyre dhe dobesine fiziologjike financiare, ne te ardhmen vendet e medha te Europes.

Per tani e duan grekun thjesht per shkak te efektit domino, sapo te zbusin a zhdukin efektin domino, direkt do e shoqerojne grekun tek dera, dil jashte te lutem se na ke çare trapin.

Greku ka vetem nje shprese, rikthimin tek dhramia, sepse sado i pabesueshem te behet shteti grek, pas falimentimit, te pakten do te vendose te ardhmen mbi baza te shendosha.

Greku sot s'ka te ardhme, po vazhdoi keshtu, njesoj s'ka te ardhme, nese ia nis nga e para, te pakten mund te shohe nje te ardhme. Per menyren si eshte strukturuar ekonomia pas heqjes se Gold Standart, gjeja me e rendesishme eshte besimi ne rritjen ekonomike.

 

Kthimi tek dhramia nuk eshte aq e thjesht sa duket. Greqia nuk eshte nje ishull e izoluar. Sistemi bankar, kompanite etj jane te integruara me te gjithe europen. Nje rikthim tek dhramia do i shkepuste te gjitha keto lidhje. Do ia kthente bilancet permbys te gjitha kompanive/bankave. Parashikimet jane se dhramia do te zhvlersohej menjeher me 60% ndersa gdp do te pergjysmohej. Me pak fjale greket do te ktheheshin rreth 10 vjet prapa.

Edhe dicka, duket sikur nese shpall falimentimin dhe rikthen dhramine, eshte sikur te filloje nga e para, por nuk eshte keshtu. Problemet e borxhit do ta ndjekin nga pas. Tani greqia operon me deficit buxhetor megjithse me te ulet se ne vitet e tyre te "arta", por prap nuk e kane buxhetin te balancuar qe do te thote nuk eshte aq ne tension, megjith masat shtrenguese qe ka mare. Dhe e dime se cfar efekti tek publiku kane sjelle ato masa. Falimentimi do te sjelle automatikisht balancimin e buxhetit sepse nuk do te kene me akses ne tregjet financiare per nje kohe te gjate. Si kujton do te reagoje populli nga masat e ardhshme edhe me shtrenguese? Ose nga te berit 2 here me te varfer?

Europa me planin e shpetimit dhe default 50% i dha nje rrugdalje greqise. Ne vend qe ta pranonte, Papandreu kerkon te fitoje pike politike dhe deshiron te beje referendum. Ai eshte pro, opozita eshte pro, ateher pse te besh referendum?! Populli ndodhet ne nje gjendje shume emocionale dhe mund te mos mendoje drejt, pse te rrezikosh aq shume? Prandaj eshte papergjegjshmeri e jashtzakonshme te luash fatin e vendit per arsye politike. 

Sido qe te jete puna ,Greqia ka vajtur 10 vjet mbrapa(si te pranoje apo refuzoje paketen). Problem i madh eshte tkurrja ekonomike dhe papunesia e cila po rritet ne menyre galopante. Largrim nga euro do perkeqesoje transaksjonet dhe sektorin bankar por ne anen tjeter do ti jape mundesine ekonomise greke te kete rritje.Nese qendron brenda euro-s ekonomia greke do te tkurret me teper dhe do te jete e pamundur per te te konkuroje brenda eurozones. Keshtu qe do te kthehet ne nje barre edhe per vete eurozonen. Problemi i madh ne vend ishte sektori publik i cili mbulonte 70% te GDP i cili duhet te zevendesohet patjeter nga ai privat.

O Art ne thelb te ekonomive moderne eshte borxhi. Nuk e kam fjalen per borxhet e shteteve, por te privateve. Ky eshte borxh mese i nevojshem, perndryshe bizneset nuk operojne dot. Falimentimi do te sillte ngrirje te te gjithe sistemit, kjo per shkak te integrimit me europen. Eshte shume me keq se falimentimi i argjentines.

Largimi nga euro nuk do perkeqsoje transaksionet, do ngrije te gjithe ekonomine. Kompanite e medha do kene krize likuiditety, papunsia do shkoi ne stratosfere, inflacioni po ashtu. Do i duhen vite te ndaloje recesionin galopant. Rritja ekonomike qe flet ti do ishte shume, shume larg. 

Me planin e BEs asnjera nga keto nuk ka pse te ndodhe. Do i duhet te balancoje buxhetin gradualisht por pas 2, 3 vitesh do te kthehet rritja ekonomike. Pastaj ekonomia ka rene vetem disa perqind ndryshe nga pergjysmimi i saj ne rast se vendosin te mos e marin ndihmen.

Shume nga keto kompani kane kohe qe jane larguar. Hidh nje sy vetem imprteve tone te cila tashme i jane kthyer Italise. Por ceshteja eshte ketu eshte se shumica e GDP e Greqise(rreth 70%) gjenerohet nga sektori publik i cili do te shkurtohet drastikisht. Te gjithe po i kthejne syte tek ai privat i cili po tkurret dhe largohet nga vendi. Por qendrimi ne euro e ben Greqine jo-te favorshme per investime ndersa largimi ne anen tjeter do te zhvleftesoje monedhen vendase(me pasoje inflacjon) por do te gjeroje vende te reja pune. Modeli Argjentines eshte e keqja me e vogel

Nuk jane larguar o art jo se eshte ekonomi $350 miliard dollareshe dhe vetem 40% (jo 70%) eshte sektori publik (prap edhe 40% eshte shume). Pjesa tjeter jane kompani private te cilat do te shkaterroheshin nga falimentimi, per shkak te ngrirjes se kreditimit, inflacionit, pasigurise, ngrisjes se shpenzimeve konsumatore etj.

Ne biznes edhe frika hipotetike shkakton ngrirje te investimeve private, e jo me e keqja reale. Sa per punesim me vje keq por as qe behet fjale. Per te kunderten po, dhe ne masa shume te medha. Cili biznesment puneson ne periudha kur nuk ka shitje, e ardhmja eshte e erret, liquiditet nuk ka etj. ?

Nese ti thua qe kompanite po largohen tani, atehere ky largim do jete akoma me i madh me vone. 

 

E pse kthimi tek dhramia do i shkepuste keto lidhje, mos valle kush s'e ka euron eshte e shkeputur nga sistemi financiar i Europes ?

Greqia, pavaresisht se askush nuk e hap gojen te flase, se duhet anashkaluar ne dikursin mbizoterues, ka deficit shume te thelle tregtar, e thene ndryshe mallrat e Greqise fale euros kane humbur aftesine konkurrenciale, po njesoj edhe turizmi apo transportet detare qe fale flotes se madhe tregtare te Greqise kane qene te rendesishme.

Euroja me vleren qe ka nuk eshte monedhe e pershtatshme per vende me kapacitet te ulet konkurrencial, kjo e ka demtuar si Greqine ashtu edhe Italine, pavaresisht se ne fillim euroja u shit si shpetimtarja si ne Greqi , si ne Itali.

Po keshtu per Shqiperine euroja do te ishte shume tragjike.

Ne nje kohe qe ekonomia varet kryesisht nga aftesia konkurrenciale pra nga kapaciteti eksportues i nje vendi, privimi nga monedha kombetare per vendet me aftesi te ulet konkurrenciale i ben keto qe heret a vone te humbasin autonomine financiare nga vendet me kapacitet te larte konkurrencial, ne rastin tone Greqia e Italia nga Belgjika dhe Gjermania.

Nuk eshte aspak e rastit, pertej diskutimit te borxhit, qe Greqise po i heqin krejt sovranitetin mbi ekonomine e vet dhe kjo vjen per mendimin tim, pikerisht si pasoje e hyrjes ne euro.

Euro eshte nje menyre qe qendra e Europes tu heqe autonomine financiare fillimisht dhe sovranitetin ekonomik vendeve periferike, bash si ndodh ne shtetet kombetare ku qendra dominon krejt periferine.

Ne kete pike nuk eshte ne loje vetem mireqenia e shtetit por edhe vete sovraniteti i shtetit dhe me kete nuk lozet lehte.

Gjithsesi une jam me mendjen e atyre qe nuk e privojne kurre veten nga manovrat e monedhes, keto manovra i vleresojne jetike, te jete per mua Shqiperia nuk hyn kurre ne euro.

Ndryshe eshte te mos e kesh euron dhe ndryshe eshte te shkeputesh nga euro. E gjithe ekonomia e greqise eshte ne euro. Vetem lajmi qe greqia do ta lere euron do te sillte largimin e te gjithe kapitalit nga greqia per shkak se monedha e re qe do te krijohet do te jete shume me e lire sesa euro. Kjo gje po ndodh edhe tani megjithse nuk ka asnje lajm te tille nga qeveria greke. Te gjithe bizneset i kane kredite ne euro, borxhe te cilat do ti kushtonin shume me shume kur ti paguajne me dhrami. Plus gjith kesaj do te jete problem dhe inflacioni galopant si rezultat i: Qeverise do ti duhet te printoje para per te paguar borxhin, per te likuidituar bankat, etj. Plus qe askush nuk do te doje te bleje dhrami per shkak te pasigurise se monedhes. Te gjitha kete perkeqsohen akoma me teper nese pervec kthimit te dhramise, edhe falimenton.

Lenja e euros do ishte problem i madh edhe nese do ishim ne periudha normale, jo me tani.
Anet pozitive qe permend ti do te vini disa vite me vone.

Sa per shqiperine, ka ane pozitive si dhe ane negative per hyrjen ne euro. Gjithsesi nuk ka rendesi sepse pas kesaj krize do te vedosen shume kritere per tu futur ne euro.

Nuk e kuptoj endritin kur flet per teknikalite dhe se dalja nga euro nuk eshte zgjidhje.

Thelbi i borxhit s'ka lidhje fare me teknikalitetet as me unionin fiskal a ku di une, por lidhet vetem me perspektiven e rritjes ekonomike ose me sakte besimin se do te kete rritje ekonomike.

Ne fakt, kjo eshte e gjitha nje teknikalitet i madh per shkak te mospatjes ne kontroll monedhen tende. Shif se si UK ka borxh 100% te GDP, me rritje te ulet, e me norma interesi mbi borxhin te krahasueshme me Gjermanine. Per raste me extrem shif Japonine, qe i eshte afruar edhe 200% gjate dekades se kaluar e nuk i ka ndodhur asgje. Quhet self-fulfilling crisis. Tani ca eshte e pse eshte nuk po i futem ketu, po po deshe me shume detaje ja ku e ke emrin, e futju Google-it per qef. 

Ke nje pasaktesi te madhe endrit, Japonia ne 1990 ishte vendi me eksportet me te medha ne bote dhe duket se asgje nuk i rezistonte dot konkurrences japoneze, ndersa nga 1997 deri me sot, ka humbur vetem pozicione dhe se ka marre me veten, Japonia ne ndryshim nga ç'thua ti ka 14 vjet qe lengon ekonomisht.

Per krahasim qe ta kuptojne te gjithe, te ardhurat per fryme ne 1990 ishin 10% me te larta se te SHBA, kurse sot jane 30% me te uleta se te SHBA-se.

Nese kjo do te thote se s'ka ndodhur gje, une nuk e di se ç'duhet te ngjaje qe te thuhet se i ka ndodhur diçka.

Problemet ekonomike te japonise nuk kane te bejne aspak me borxhin e saj. Japonia ndryshe nga greqia (dhe te tjeret) e ka te gjithin borxh te brendshem. Po te shohesh normat e interesit per bondet japoneze jane nga me te ulta ne bote.

Quhet self-fulfilling crisis.

"Profecia qe vetrealizohet". Jo vetem ne finance. smiley

Per mendimin tim jo me Greqia, por Bota Njesistemshme eshte para  nje katastrofe te paralajmeruar.Eshte para katastrofes se sistemit. Kjo  katastrofe ka nis qysh heret me  aty  ku  gjithmone kane ndodhur  "Nisjet", me Evropen, por  me njemije e nje menyra  u kamuflua.Kur plasi ne Amerike, thesi i grisur  gjithandej u pa Greqia e informaliteteve ne te gjitha treguesit.Por jo vetem ajo.

 Greqia e semurur rende,  ka fatin e mire se ka nje udheheqes i cili  po ben politike te  stilit amerikan, gje qe eshte refelektim i formimit te tij. E kete  e them jo se  ai eshte grek e mua me mungon respekti  per politikanet  e vendit tim sepse keta tanet jane jashte cilesdofaze per te marre vesh ça po ndodh.Keta na thone jemi  pas Gjermanise, kur  gjithkush qe fut doren ne xhep e merr vesh se na drejtojne te Marre.

 Por te themi ate  qe eshte, Papandreut  i duhet te perballoje  problemin me te  veshtire ne tere historine e Greqise, qe nga koha e qyteteve shtete.Problemet e Greqise  se sotme, qe jane edhe te  shume shteteve ne Evrope e ne bote, kurre nuk mund te  zgjidhen ne kuadrin e perpjekjeve se strukturave politike te  brendeshme sepse vine prej nje kompleksi  faktoresh ku tejashtmit kane ndikimin paresor.Pra nuk mund te  zgjidhen vetem nga strkturat  politike  greke, ca me pake duke mobilizuar resurset e brendeshme,.... si turizmi  apo dhe bujqesine.Borxhi  te ve perpara si nje  ortek.Nuk te  qendrojne me kembet  dhe e vetmja zgjidhje e ofruar mbetet "vetvrasja".Kete na ka ofruar pervoja. Dhe kete  gje sa  shof une Papandreu e di mjaft mire. Greqia eshte  vendi  ne prove  para vetvrasjes ose zgjidhjes.

Por ..mua me frikson  e ardhmja e vendit tim.Ja u kam thene  proverbin e vjeter  lab.

"Po degjove vaje e te qara  tek komshiu, prite ulerimen  ne shtepine tende...! Se Zoti  e ka marre...  shtruar mbare.. denimin"

 Me kete qetesi e marreveshje,   te  munguar dhe  me kete  qeverri te  korruptuar, gjer  ne perfeksion kusarie,  mjere ne ! Por le t`i  largohemi te keqes,... duke u  marre me hallet  e te tjereve.

  Mua me duket se Papandreu, me politike te  brendeshme  qe po  ndjek, ku fus  edhe  referendumin, po parashikon nje terheqje te vemendjes se gjithe organizmave vendimmarrese te botes , kryesisht te Amerikes, per te gjetur zgjidhje integrale, te kesaj situate dramatike.Kthimi tek Dhrahmia nuk besoj se  do te jete zgjidhje, pasi borxhi nuk ndryshon prej ngjyres se monedhes.Por dhe e  ardhmja e eurozones dihet?

  Kam mmendimin se situata ku sistemet  kane sjelle pasoja te renda,  te ketyre permasave  jane "zgjidhur" me ...Lufte.

7 miliarde...  Mos o  Zot!

Greket po bejne politike te pandershme.Moren gjithe ato para borxh dhe tani nuk duan ti paguajne.Qeverite greke per te blere votat e qytetareve kane bere abuzime me para borxh.Shembull tipik ishte sistemi i hekurudhave te greqise ne pronesi te shtetit grekTe ardhurat 100 milione euro, fondi i pagave 400 milione euro mbi keto edhe 300 milione te tjera shpenzime operimi.100 milione te ardhura 700 milione shpenzime .Deficiti mbulohej me pare borxh.Dhe europianet qe u dhane pare pa hesap u treguan syleshe te medhenj.

Grave, me gjithe respektin qe kam per ty, po te them se Papanderun po e shikon me syze roze.

Referendumi nuk do te behet dhe do shkohet ne zgjedhje. Greqia matematikisht eshte e falimentuar. Zgjidhja me pak e dhimshme do kishte qene dalja nga eurozona 2 vjet me pare. Papandreu mbajti nje gjendje amorfe, ne kohen qe duheshin marre vendime drastike. Dhe te siguronte mbeshtetjen e Pakices, te cilen e snoboi mendjemadherisht deri 1 muaj me pare. Islandezet e bene kete dhe sot po marrin fryme shume me lirisht.

"Qe nga koha e qytet-shteteve"??? Jo Grave, qe nga krijimi i shtetit te ri Grek(1831) Greqia ka falimentuar edhe 3 here te tjera. Kjo eshte e 4-ta. C'te ben te besosh se ata kryeministrat e tjere e kishin me te lehte se ky tani?

 Ore  Bari  xhani! ..C'me ben mua te  besoj...  se ata kryeministrat e tjere e kishin me te lehte se ky tani?

Po  se  te keqes i  qasesh lehte qe sapo nis.Apo jo?

Sa i perket thenies qe nga koha e qyteteve shtete e them si prestigj, si madheshti e kultures greke.Kurre nuk ka rene kaqe poshte greqia.

E sa per date  pa shife se Kongresi i Terzenes u  be me 1825, ku dhe nisi me kryeminister shqiptarin Gjon Gjika,( Kapodistra), ne se une nuk e kam... llafos

Tung

..llathos, beso duhet

Dakort me ty bariu, te njejten gje do i thosha edhe une graves.

Shtoj vetem se per nga menyra si eshte ndertuar politikisht bota, pra me modelin e shtet-kombit, keto zgjidhjet globale jane utopira, ne fund te fundit secili shtet do shohe menderen e vet, ashtu si gjermanet thone se s'duan te paguajne per greket edhe greket thone, pse ta heqim ne barren kur euro eshte monedha e te gjitheve?

Le pastaj Amerika qe s'e rruan fare, per te mos thene qe euron e ka hale ne sy, se qekur ka dale euro ka rene pesha e dollarit ne tregjet boterore, e monopoli i dollarit qe ka qene nje nga shtyllat e ekonomise amerikane eshte tronditur rende.

Dikur Amerika e eksportonte inflacionin e vet neper bote fale monopolit te dollarit, me euron i duhet ta mbaje vete peshen e inflacionit.

Ketu po afrohet koha qe kishin frike te gjithe qysh me 2007, kur thane qe shtetet te mos ndermarrin politika nacionaliste, tash eshte pjekur koha qe gjithsecili te shohe ç'eshte e mira e vet ne dem te kujtdoqofte... ohu politika globale pa nje perandori globale eshte eksperiment utopik, shikoni Kinen e Rusine njerez ato jane e ardhmja.

 Akëisti, " shikoni Kinen e Rusine njerez ato jane e ardhmja...!"

Eeee! Me ate jam une, kur them Sistemi!Por  kjo qe sapo thoni Ju, shpie tek ajo qe kam thene une.Tek dyfeku.Ne se nuk do  kete zgjidhje globale do te kete Lufte.Patjeter!  "Menderet", .... bashke perballe te keqes andej duhet te vije zgjidhja.

E  dini Ju si bejne derrat  e eger, kur u dalin ujqit perpara? I  bejne menderet puqur,  bashke.....!

Grave c'ne kaq pesimist?! smiley

Nuk ka se si te jete kina dhe rusia e ardhmja me sistemet e tyre te semuara dhe te korruptuara. Ke pare njeri qe deshiron te emigroje ne Rusi ose Kine? 

Rusia eshte ekonomi e bazuar ne resurset natyrore. Vetem fale cmimit te naftes/gazit po ka sukses. Ndersa ne rastin e kines ka te beje fuqia e lire puntore. Te dy keto modele ekonomike nuk jane aspak "sustainable". E ardhmja eshte "knowledge economy". Ketu futet europa amerika etj.

Problemi i tanishem eshte thjesht nje krize qe do na duhet ta kalojm. Churchilli tha qe cdo problem eshte nje oportunitet; Dhe ka te drejte. E mira e krizave eshte qe nese veprohet drejte, prej saj dilet edhe me te forte. 

Mos ki merak, do te duhen nja 2, 3 vjet dhe do e kalojme dhe ket problem, kuptohet nese greket nuk na bejne nei te pabome me ate referendum. Perndryshe do na duhen 5, 6 vite. lol

Sa per lufte, eshte e pamundur ne ditet e sotme. Vendet jane tmerrsisht shume te integruara me njera tjetren. Jo vetem ekonomite, por edhe njerezit. Nuk eshte e lehte tia mbushes mendjen popullit per te hyre ne lufte (E kam fjalen per luftra boterore, dhe jo te tipit afganistan, irak.). 

Kush mund ta shpjegoje  pse Bursat mbreme  reaguan shume ashper,  prej vendimit te Papandreut ?......................................

Sepse i varur buze gremines, kur europa i hodhi litarin, Papandreu vendosi te hedhe zarat per te vendosur nese do e kapi litarin apo jo.

Papandreu , "ate thesin e rende qe i vune ne kurriz" ju a la ne dere Merkozit....Merkeli eshte ca e lodhur duke bindur gjermanet se nuk ka zgjidhje tjeter pervec shpetimit te grekeve...Sarkozi ne anen tjeter eshte ca i lodhur dhe i pagjume nga ulerimat e "foshnjes"...Thesin e provuan ta ngrene ca "ato marketet" dhe te shikonin se ckishte brenda....dhe u thyen ne mes ....Nuk kishin kurrizin e forte...

Eh o grave....Perderisa leket dhe fondet te luhen si puna e kumarit dhe shkaktaret e vertete te mbeten te padenuar(dhe vazhdojne "ate" te luajne ate kumarin me mjeshteri), kriza do vazhdoje derisa sa turmat e coroditura te thone mjaft!

Ehe..Ai Simitisi qe e permenden me lart si politikan "model"...Ishte "ai vete" qe e thirri Goldman-in i cili i fallsifikoi shifrat ekonomike per te hyre ne euro....A e permendi kerkush fallsifikatorin ?...A i kerkoi kerkush llogari?

Borxhi grek ne vetvete nuk eshte aq i madh sa te trondisi tregjet valutore.Greqia ka nje GDP me te vogel se Houston county ne texas.Problemi me borxhin grek eshte frika se mos edhe vendet e tjera qe kane nje borxh kaq te madh vendosin te mos ta paguajne.Nese kjo ndodh bankat vithisen se bashku me to edhe gjithe ekonomia sepse dihet qe kapitalizmi rron me para borxh.

Te ishte per lufte do kish plasur me kohe, ajo puna e shkaterrimit te ndersjellte e heq luften si alternative.

Keta na mbushen mendjen se ekonomia nuk eshte 'zero sum game', po si e thote edhe Sala, me ne fitojne te gjithe. Persa kohe qe burimet ne planet jane te kufizuara ekonomia eshte zero sum game, ne kendveshtrimin afatgjate, strategjik, njeri fiton tjetri humbet.

Tani ka ardhur koha qe greku te shohe qe ne kete zero sum game qe eshte euroja, te mos jete ai qe humbet, por ai qe fiton.

Nderkaq nuk perjashtohet qe Kina dhe Rusia nje dite do perpiqen ta debojne Naton nga Azia, se ato te shkreta burime te kufizuara mbeten dhe kur te mos kete me per te gjithe, me i forti do fitoje. Veçse jo me nje lufte te hapur, perndryshe vemi tek shkaterrimi i ndersjellte, por nepermjet shteteve satelite te zones.

Sa per bashkim e zgjidhje globale, deri me sot ujkut nga goja me te mira si hiqet gje, keshtu qe Amerika s'ka per te leshuar absolutisht asnje gje qe e vlereson jetike, njeriu nuk e ka prirje natyrore leshimin vullnetar te pushtetit, fuqise, perkundrazi ka si prirje natyrore luften per pushtet.

Gjithsesi neve s'na ndryshon gje, perderisa per ne ekonomia ka qene gjate gjithe 2000 vjeteve te fundit nje zero sum game ku ne dalim gjithnje humbes.... derisa ne pushtet te vijne ata qe do ndryshojne historine duke na nxjerre fitues.

Grave, themelimi i shtetit grek eshte me 1830 (me fal per 1 )

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%8...

Thjesht per kujtese, beteja thelbesore qe ndryshoi rrjedhen e kryengritjes mese te fashitur greke, ajo e Navarinos, u zhvillua me 20 tetor te 1827.

Si pasoje e fitores se NATO-s te asaj kohe (Rusi-France-Angli) u detyrua P.O. te jepte mevetesine e Greqise poshte vijes Arta-Volos.

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_N...

Dhe meqenese ishte kjo beteja vendimtare, greket zgjodhen edhe nje here  te festonin fillimin e luftes (ashtu si edhe me 1940 ) dhe jo fundin e saj. Ku ne te dy rastet vendimtare ishin te huajt.

Prej ketej edhe paqartesite mbi fillimet e shtetit grek. smiley

Çi paskan bo ekonomise Boterore mer jahu . Te kujtojne ate mbledhjen e KNER-it qe donte te shkatronte Imperializmin ekonomikisht .U vendos e vetmja rruge LUFTA. Aty nga fundi u nigju dhe nje ze qe u votua pa komente dhe Unanimisht !
"Une them , le ti cojme ca ekonomiste shqiptare Amerikes dhe per dy -tre vjet e ke "terapi -shock -un ....per toke smiley
Eh thuj , kur s'dine shqip ata te tjeret pe se jashtmi " Ashtu te vuajne ". Biles tu mesojme edhe kur i kane festat . ....Boll BURRA e GRA se late NAM smiley

Cfare po i thote Angela?

http://images2.corriereobjects.it/Media/Foto/2011/11/02/merkel_big.jpg?v=20111102160537

Sot?.....Do ti shkul ato mustaqet ty Schwachkopf!!

Sot ne G20.

Jane ulur gjithe bashke, me Europe, Amerike e Kine. Mendimi se ka qoshe te lumtur eshte iluzion. Ashtu si nga efekti domino, Tom Smith nga Utah nuk pagoi kredine dhe pasojat mberriten te Paolo Rossi ne Itali, ashtu ne kete bote te globalizuar, te integruar e te varur njeri nga tjetri, ekziston frika qe falimentimi i Greqise te marre me vete Italine, Spanjen dhe Europen bashke. E bashke me te SHBA e me pas edhe Kinen, e cila po s'pati kujt ti shese mallrat e te kete rritje +12% ne vit i shperthen revolucioni i 3 miliard banoreve (prandaj kinezet jane ofruar te blejne bono te shteteve me veshtirese, jo nga dhimbja e madhe per to, por nga frika).

Sido qe te veje puna Greqise gropa e zeze e Italise do ta shpartalloje euron sic shparrtalloi Vezuvi qytetin e Pompeit....Askush nuk po flet per te..Po fusin koken ne rere si struci...

Gjermania humnbi luften e dyte boterore por fashizmi fitoi!
Kjo nuk eshte krize e kapitalizmit por krize e fashizmit!

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is. smiley

Yogi Berra

eh çgallate vete  me keta greket.. keta, te ''fortet'' e evropit, mezi arriten nje marveshje me bankat private tu falin 50% te borxhit grekeve... ndersa greket, te 10re por krenare, thone: do bejme referendum.smiley

ore greke te 10re, po nese do te behej edhe ketej referendum per ''punen'' tuaj, e garantuar qe rezultati do ishte: 1)as edhe nje euro qindarke ndihme 2) me shqelma jashte euros, jashte EU ( ''edhe nga ura edhe nga ura..''  qe per emon kjo.smiley)  dhe 3) borxhi te kthehet 100% . se si ,do kthehet, e thjeshte: shisni cfare keni per te shitur: ishuj, tempuj, pasuri te tundshme, te patundshme etj.. ja keshtu!smiley

Mbi situaten, disa probleme per t'u pasur ne konsiderate (ndoshta permendur nga komentuesit ne nje menyre ose ne tjetren) : 

Ne Greqi:

-Problemet ne Greqi jane institucionale.  Ne nje situate normale, Trojka duhet te insistonte ne reforme e konsolidim institucionesh.  Sistemi i taksimit ka qene e vazhdon te jete kunder-prodhues.  Evazioni fiskal si ne biznese ashtu dhe per eliten ekonomike ka qene dhe mbetet i pakontrollueshem.  Ky mbetet nje problem i brendshem qe me apo pa krizen, me apo euron, me apo paketen e rreptesise duhet te gjeje zgjidhje.  

Nderkohe perpjekjet e bera per te adresuar kete problem rendojne vetem klasen e mesme, pensionistet etj.  

Psh: "estate tax" apo "taksa e vdekjes" u rrit (kur vdes nje prind dhe trashegimtaret trashegojne shtepi, prona etj).  U rrit ta zeme nga 5% ne 8%.  U kerkohet tashme trashegimtareve te paguajne diferencen e perqindjes se rritjes ketu e 10 vjet me pare, e jo ne diten e me pas te hyrjes se ligjit ne fuqi.  Ne te njejten kohe ka doktore (psh) me 2+ shtepi me pishine etj qe raportojne 15 mije euro te ardhura ne vit.  Eshte nje shembull elementar dhe ne dukje pa lidhje me problemin por tregues i zemerimit te publikut me masat qe kane vene ne shenje klasen e mesme, (ulje rrogash e pensionesh, papunesi etj)  nderkohe qe elefanti ne dhome nuk adresohet. 

Paketa e rreptesise:

-Nga vete dokumenti i Trojkes qe "rodhi" para disa ditesh ne media, ceteris paribus, nuk pritet nje rezultat pozitiv.  Perkundrazi.  Dhe nuk ka se si, paketa e rreptesise do te coje ne tkurrje te ekonomise me shume se tkurrja e borxhit, dhe paketa vete eshte vetem fond per te financuar deficitin buxhetor e jo stimulus ekonomik.  Per me teper,  ne nje situate recesioni e depresioni eshte shteti qe duhet te stimuloje zhvillimin e ekonomise ( FDR-izem apo pak "Keynesian gov't spending multiplier" ).  Paketa perkundrazi advokon te kunderten.  Nuk ka asnje mundesi qe nen keto rrethana te kete rritje ekonomike te qendrueshme e qe ne te njejten kohe te ulet borxhi.

Mbi gjeo-ekonomine jo te njetrajtshme te Eurozones:

-Thene ne terma anekdotale, per sa kohe qe nje vend shet mercedes e vendi tjeter shet domate, s'do shume hamendesim se cili vend ka deficit tregtar e cili vend ka suficit. Po ashtu, perbrenda nje unioni pa tarifa, nje vend qe ka ekonomi net-eksportuese (Gjermania), do krijoje e do bashkejetoje me nje vend qe eshte net-importues.  Per nje bashkejetese frutdhenese i bie qe vendi me ekonomi net-eksportuese te jete huadhenes, me apo pa pelqimin e publikut apo te politikes lokale.  Ketu s'kemi te bejme thjesht me dinamiken Gjermani-Greqi por edhe vende te tjera te eurozones.

Ne mungese te unionit fiskal, keto pabarazi te gjeo-ekonomive perberese te Eurozones theksohen ne kohe krize, dhe minojne sistemin. 

Union fiskal apo sovranitet monetar?

-Zgjidhjet afatgjata jane keto.  Nuk ka asnje zgjidhje tjeter te qendrueshme.  Marrim rastin e Italise.  Ekonomia e dyte manifakture ne BE, pra qe s'mund te krahasohet me Greqine, Portugaline etj. Ekonomia e katert ne BE.  Pas deklaratave te Papandreut dje, paniku nuk ishte "Po Spanja, Irlanda" etj, por "Po Italia?"  (Rreth 1.8 trilion dollar borxh.)

Shifra te larta borxhi ka dhe Japonia.  Ndryshimi primar midis dy vendeve, ne kuptimin perse Japonia nuk perben headlines ne krahasim me Italine eshte sovraniteti monetar.  Nqs shihet evolucioni i borxhit italian, shperthimi filloi ne dekaden e kaluar, me hyrjen e euros e prej andej mori tatepjeten.  Pra humbja e sovranitetit monetar ka bere qe nje vend qe ne fakt i ka te gjitha mundesite te jete solvent, rrezikon te behet insolvent per shkak te humbjes se sovranitet monetar.  Nuk ka nje "kreditor te mundesise se fundit" sic mund te ishte Banka Qendrore e Italise, nuk ka pavaresine e zhvleresimit te monedhes anipse me rrezik inflacioni (Argjentina per krahasim e ka inflacionin, te pakten ate zyrtarin, rreth 10%, por debati mbi fobine ndaj inflacionit vs rritje ekonomike mund ta leme per teme tjeter.)  

Cfare mund te thuhet ne kushtet e sotme, vete struktura fiskale e Eurozones, me nje ECB qe akoma refuzon te jete me e guximshme, eshte kthyer ne nje gur ne qafe e qe po i con vendet drejt mbytjes.  Ne kete kontekst, Greqia per se eshte thjesht Kasandre, por jo Troje.

Nqs nuk ndermerren hapa te menjehershme per union fiskal, atehere sovraniteti monetar mbetet "tmerri i fundit".  

Shifra te larta borxhi ka dhe Japonia.  Ndryshimi primar midis dy vendeve, ne kuptimin perse Japonia nuk perben headlines ne krahasim me Italine eshte sovraniteti monetar.  Nqs shihet evolucioni i borxhit italian, shperthimi filloi ne dekaden e kaluar, me hyrjen e euros e prej andej mori tatepjeten.

lol eshte krejt e kunderta. Shperthimi ka ndodhur ne vitet e fundit te qeverisjes demokristiane e sidomos me qeverite socialiste te Craxi (shpenzo, shpenzo, shpenzo e futi zhvleresim te lireta cdo vit).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/it/0/0f/Debito_pubblico.jpg

Hyrja e Italise ne Euro dhe masat shternguese te imponuara nga Traktati i Mastricht bene te mundur per here te pare mbajtjen ne kontroll te borxhit. Sa per sovranitetin monetar, eshte komod, por duhet justifikuar popullit inflacioni qe ne disa raste kap dy shifra. Dmth prap se prap, populli e ha e sidomos shtresat me te dobeta. Sidoqofte e vertete, situata e Italise edhe si strukture ekonomike edhe me nje avance primar pozitiv eshte ndryshe nga ajo greke.

 

Bukur bukur debati. Po me pelqen. 

Shiko, puna e patjes se monedhes tende nuk do te thote detyrimisht inflacion, megjithese Italia abuzoi rendshem me kete koncept. 

Eshte me shume nje lloj mase ndaluese per spekullatoret. Duke e ditur qe sidoqofte teknikisht ai shtet eshte ne gjendje te paguaj borxhin, ne rastin ekstrem duke krijuar para te reja, atehere nuk fillon asnje lloj sulmi. 

Ketu me shume se me fundamentals te ekonomise luhet me psikologjine e njerezve. Problemi eshte qe sa me shume frikesohen spekullatoret/investitoret aq me probabel behet default-i, pra ceshtja eshte si ta evitosh qe ne fillim spiralen per poshte. 

 

Po shohim pak a shume te njejtin grafik:

Megjithate duhen pare me tej ceshtja e borxhit te Italise.  Ashtu sic tha edhe Romani, sic po thua dhe ti pak a shume, Italia ka pas problem me borxhin edhe para euros.  Duke rezultuar ne "current account deficit" qe pak a shume do te thote qe po akumulohet borxh ne nje nga sektoret jo-eksportuese te ekonomise.  Borxhi i qeverise per se (government deficit) i Italise, deri te pakten ne 2009 ishte ne nivele te njejta.  Por u rrit borxhi ne sektorin privat.  Para 2000, Italia ka pasur pak a shume current account surplus, dhe sektori privat kompensonte per borxhet/shpenzimet e shtetit.  Pas 2000, me euron, eksportet italiane humben avantazhin kompetitiv.  Shoqeruar kjo me humbjen e sovranitetit monetar, plus diregullimet etj, borxhi eshte rritur ne permasat qe eshte sot.  

Persa i perket inflacionit dy-shifror me raste, e permenda dhe me siper qe Argjentina psh luhatet te pakten zyrtarisht ne inflacion dyshifror (10% zyrtarisht por ben vaki te jete me shume.)  Megjithate nuk e di se kush do te argumentonte pro skenarit te jo-falimentimit te Argjentines sot.  Ne Islande, inflacioni luhatet tek rreth 6% ama papunesia po ashtu ne ato shifra, krahasuar me perqindjen dy-shifrore greke.  

Nejse, se u zgjata pak dege me dege, situatat perkatese biem dakort qe s'jane njesoj.  Por ne thelb nje union qe s'eshte union e nje ECB qe ben sehir.  

Sot shtypi perendimor e quajti; nje rrufe ne qiell te paster.  Une mendoj se Papa Ndreu (arvanitas me origjine), duke e pare se masat qe do merreshin per ti shpetuar krizes, do te ishin shum shternguese, drastike, ka menduar qe neser per çdo te papritur (demostrata, greva, etj) ta kishte gojen te hapur, si ndaj popullit (brenda) ashtu dhe ndaj EU (jashte). Ne rast te nje PO -je, dhe demostratave te mepaseshme nga shterngimi, e kishte gojen dhe doren te lire per pergjigje, dhe ne rast JO-je e kish justifikimin gati ndaj EU-se, dhe lante duart si Ponc Pilati, duke thene; çfar tu bej une ketyre, keta keshtu duan.  

c'e ka gjete europen me keta grekerit. perendimoret kujtuan se grekrit do zbatonin rregullat e lojes. s'e dinin ata qe nga popull i mbledhur si ne shporten me shume zarzavate, keta dreq grekerish nuk njohin as mirenjohje, as nder, as iman. c'tu beje papandreu atyre? ata tere jeten kane fallsifikuar dhe vazhdojne me fallsifikime ( gjoja demonstrata se u eshte ngrene e drejta).pac fatin e budallait i thone kesaj dhe grekerve u ka rene lapsi te kene kete fat.

Si gjithmone peshqit jane eksperte, me se pari, te devijimit te debatit. S'kishte si te ndodhte ndryshe edhe ne kete rast, ku emocionet tipike ballkanike (me se paku do i konsderoja qesharake) drejtuan shume prej jush te shprehin konsiderata personale ne lidhje me nje ceshtje politike e me nje fenomen te caktuar e qe per hir te se vertetes nuk kane asnje lidhje me debatin e ngritur, tashme ne nivel evropian.

Duhet apo nuk duhet bere referendumi e c'pasoja do te kete ?

Kjo eshte pyetja kryesore, as folkorizmat tipike tonat, e as analiza gjenetike apo historike nuk kane vend. Madje do shtoja qe dhe ajo ekonomike-finaciare nuk eshte se luan ndonje rol paresor ne lidhje me temen, megjithese mesa shoh mjaft peshq qenkan dhe profesioniste te mire per rrjedhoje, nje mendim profesional eshte gjithmone i kendshem ne debat.

Referendumi per mendimin tim eshte "kapaku i shpetimit" per demokracine greke. Nese arrin te behet atehere qytetaret greke do vihen para, pranimit te nje realiteti te ri e mjaft te hidhur por te sigurte (qe shprehet me nje Po ) dhe nje pasigurie te pergjithshme, ekonomike, financiare, politike e akoma dhe shoqerore ( ne kete rast nje Jo, kundrejt paketes dhe masave te ndermarra). Referendumi nuk eshte vetem nje justifikim i masave te marra nga qeveria Papandreu, eshte gjithashtu nje mesazh kundrejt partenereve evropiane, nje sinjal i drejteperdrejte, qe masa te tjera shtese nuk mund te merren mbi nje shtet me specifiken e vete, sic eshte Greqia. Tjeter funksion qe ka referendumi, eshte legjitimiteti qe i jep qeverise ne lidhje me masat e marra deri tani e me zbatimin e tyre nder vite, keshtu qe do evitoje grevat e pergjithshme te cilat per hir te se vertetes muajt e fundit kane sjelle deme te jashtezakonshme ne funskionimin e strukturave shteterore, e jo vetem. Pra kemi nje levizje qe ndoshta do duket si kamikaze por une do ta quaja tejet kurajoze, duke marre parasysh situaten ku ndodhet Greqia. Eshte levizje kurajoze per vete faktin qe Papandreu, si nje politikan vizionar, nje evropian i vertete, para te ardhmes se tij politike apo te Pasok-ut vuri popullin e vet. Kerkon pra te dije, ja pranon vete populli masat, apo do vazhdojne te shkojne pa drejtim....dhe gjithmone duke genjyer vetveten e parteneret, ose si mund te thuhet ndryshe, me marifete alla ballkan.

Mendimi im eshte qe referendumi veshtire se do arrije te kryhet, jo per shkak te presionit nderkombetar por te vete frikes se klases politike greke, ne lidhje me pjesemarrjen mjaft te ulet qe mund te kete ne kete referendum.

Si fund dua te ritheksoj qe referendumi eshte i nevojshem per ti kthyer kredibilitetin, legjitimitetin klases politike te moderuar ne greqi. Rreziku i forcimit/krijimit te partickave extremiste eshte eminent, cka mund te sjelle dhe nje tjeter instabilitet mjaft te padobishem, ate politiko-shoqeror.

Meqe jeton ne Greqi, nje pyetje te thjeshte per ty: Ne se behej referendumi sot, cila ane beson se ka shance me teper per te fituar, "PO-ja" apo "JO-ja" ? Flm

Nese do lexoje me vemendje pyetjes i jam pergjigjur ne komentet me lart, megjithate pervec perqindjes tejet te ulet te pjesemarrjes besoj se shoqeria greke ka akoma pjekurine e duhur per te pranuar pergjegjesite e deritanishme, duke i dhene driten jeshile Papandreut, nepermjet Po-se.

Nuk duhet te nenvlersohet gjendja emocionale e popullit. Eshte shume e veshtire ta besh popullin te votoje me llogjike, aq me teper ne ket situate kaq te trazuar qe ndodhet greqia. Populli eshte i zemeruar me politikanet, me europen, me te gjithe, dhe mund te beje nje gabim shume te madh per te cilin do te pendohen me vone.

Pak a shumë ne të dy bashkë jemi në të njëjtën linjë mendimi. Papandreu u tregua në lartësinë e duhur të situatës duke përfshirë popullin në vendim-marrje. Nuk bëhej ASGJË pa u përfshirë populli masivisht. 

Në një farë mënyre, nga opozita ky vendim është quajtur si shantazhues, sepse nuk u ofron zgjidhje reale. Po ama as opozita nuk mundet të ofrojë në këto kushte diçka të tillë. 

Referendumi bën realitet atë çka ka propaganduar Papandreu gjithë këtë kohë: përparësi ka shpëtimi i Greqisë, gjithë të tjerat vijnë më pas. Unë besoj se do e kalojë me sukses mocionin e mosbesimit të qeverisë të premten në darkë, dhe populli do votojë PO. 

 

Julo, me fal shokun qe po hyj kshu si pyke, po jam shume kurioz; Si e justifikojne qendrimin e tyre para opinionit ata deputete qe jane kunder referendumit?

Se kjo ka efekt bumerang me duket mu. I bie o qe poplli nuk di (poplli te merr inot), o qe poplli nuk duhet pyt per ksi gjonash (poplli prap te merr inot). Mbi cfare arsyetimi thone qe per nje ceshtje te tille qe do u bjeri te tereve ne kurriz pa perjashtim, nuk u dashka referendum?

Deputetët që janë kundër referendumit janë të të dy anëve. Ka deputetë qeveritarë kundër referendumit dhe opozitarë.

Të parët, ndahen në disa grupime të vogla apo fraksione, që për arsye dinamike brenda-partiake, ose e mbështesin Papandreun, ose janë kundra tij. Ka disa dinamika. Njëra është psh votimi i masave të marra nga Evropa thuajse me detyrim, "për të mirën e përgjithshme". Ka deputetë që parimisht janë kundër masave, po e kanë votuar "nga halli", e kështu këta nxjerrin kokën përsëri. Ka të bëjë dhe me besimin tek Papandreu, a është i aftë të na nxjerrë përtej lumit. Nëse nuk është i aftë, pse të na marrë me vete?

Deputetë të tjerë të maxhorancës, janë ankuar se Papandreu nuk i ka pyetur paraprakisht për vendimin e referendumit. Akoma nuk dihet pyetja që do përmbajë. Ka disa që thonë se të bësh referendum tani, do të thotë të luash me zare. 

***

Opozita, kryesisht e kritikon referendumin si shantazh. Parimisht nuk ka si ta kritikojnë... dmth ai vërtet shkon të marrë vendimin e popullit, po a është i denjë ta bëjë këtë gjë? A e meriton? Gjithashtu thonë, se referendumi nuk i përgjigjet një kontradite. Kontradita është: unë dua që masat prej Evropës të votohen, por Papandreun nuk e dua. Ku dhe si do më përfaqësojë mua ky referendum etj.

Mendimi im është që përparësi ka të vendosë populli që masat të merren, Greqia të dalë prej krizës momentale ku ndodhet e pastaj të tjerat. Papandreu nuk besoj të vazhdojë të jetë KM për shumë kohë akoma, apo qoftë dhe si kandidat, po çështja është që për hir të kësaj, të mos shembet çdo gjë.

 

... dhe MF Global falimentoi parmbrëme... smiley Unë them "sit back and enjoy the show" se do ketë qyfyre smiley

Nder te paktat tema qe me pelqeu shume debati...Debat i bere ne rafshin profesional dhe teknik.....me shume vlere, dhe nga peshq te mençur....

megjithate, do te shtoja, se ketu na u dhane shume keshilla dhe sugjerime, po kisha nje pyetje pak naive (pasi une ne kete teme jam spektator dhe jo lojtar, pasi njohurite e mia ne kete fushe jane primitive) Keta te mençurit e evropit, a jane ne sinkron me njeri tjetrin, se me duket se njeri i bie gozhdes dhe tjetri patkoit...... Megjithese jane , medemek, te bashkuar, ata shikojne interesat e veta, qe te gjithe, dhe sidomos ata qe jane jashte evros, po bejne gallate me te tjeret......

Gabimi i BE, sipas mendimit tim, ketu eshte, qe nuk beri, te pakten brenda zones se Euros, nje sistem fiskal te vetem, po u la dore te lire anetareve, qe ta bente secili sipas deshires, me vetem pak direktiva....dhe ky eshte difekti kryesor ne kete bashkim monetar....

Gabimi i BE, sipas mendimit tim, ketu eshte, qe nuk beri, te pakten brenda zones se Euros, nje sistem fiskal te vetem, po u la dore te lire anetareve, qe ta bente secili sipas deshires, me vetem pak direktiva....dhe ky eshte difekti kryesor ne kete bashkim monetar....

Edhe aq i paditur nuk qenke. Ky eshte problemi. Po arsyeja pse kjo nuk u be eshte sepse me pak fjale ben nje bashkim politik te mirfillte. Nqs i heq nje qeverie te drejten te perdori taksat ashtu sic do ajo, atehere asaj pak a shume i heq pushtetin politik. 

Sa te bashkuar jane? E bashkuar eshte Gjermania, te tjeret jane spektatore ne kete mes Alidemso, pak a shume. Po ka shume qe besojne se Gjermania po gabon me qendrimin qe po mban. 

 

Ja cfar shkruan nje gazete gjermane:

"As tough as it sounds, Greek politics is no longer just the business of the Greeks alone. ... Greece's fate also determines that of the other 16 euro-zone members. And if it's true that the future of the European Union hangs on the euro, then the entire project is in jeopardy. The summits in Brussels last week were an expression of the responsibility that Europe is willing to take on for Greece. But where then is Greece's responsibility for Europe?"

Problemi eshte qe njerezit gjithmone ndjekin interesat e tyre. Prandaj u vu ai dreq traktati i Mastrihtit, qe shtetet te mos i binin me top unionit monetar, po qe vendosen te mos ta zbatonin. Greku do shofi interesin e vet, si cdo qytetar tjeter. Problemet e kordinimit nuk zgjidhen duke pritur per frymen e shenjte, apo qytetare te pergjegjshem etj etj. Zgjidhen me ligje konkrete, te detyrueshme per te gjithe. 

Nje lajm, i mire apo i keq, nuk e di....BB dhe FMN, vendosen qe te mos ja levrojne kestin e gjashte greqise, deri sa te zhvillohet referendumi....? Si ta kuptojme kete...(per te dyja krahet)...

Endro, ca gjona i kapim edhe me intuite shoku, po perseri nuk ja them kesaj pune, si ty dhe te tjereve.......jane jashte domenit tim.....

Dy arsye. E para qe ta detyrojne greqine ta beje referendumin sa me shpejt te jet e mundur.
Dhe e dyta, i kane vene kusht qe nese pergjigjja e referendumit eshte negative, nga ne nuk ke me para.

Referendum.......Po qe po i ec presioni ketij,megjithese ca thuhet.....ka me plas keq me Gjermont smiley

Referendumi do bëhet, po thonë Merkel dhe Sarkozi, për qëndrimin ose jo të Greqisë në BE. 

bukuri. Janë vënë pikat mbi i. qartë pastër, bukur. 

Papandreu fitoi shumë pikë si politikan me këtë. Debati kishte dalë jashtë shinave në Greqi, tani është vendosur për tu përballur në pikën kryesore: doni të rrini apo jo?

 

Shume te fuqishme deklaratat e Merkel dhe Sarkozy. Qendrim mjaft interesant i Papandreut ne deklaraten per shtyp ku u pozicionua qartazi pro referendumit se 4 dhjetorit (mundesisht).

Po jetojme kohe te veshtira, me transformime mjaft interesante ne gjirin e BE-se, kohe ultimatumesh, kohe liderash...

Që të marrin vesh se çfarë është bërë, duhet që dikush të kuptojë psikologjinë e popullit grek. Papandreu zëre se i ka çuar tek psikologu me këtë referendumin. Pranoni që jeni kështu si jeni, apo jo? smiley

Nëse Greqia do thotë PO, atëherë do kenë bërë një hap përpara realisht në mentalitet për të qënë brenda Evropës.

 

Merkel thote:  referendumi, ne esence,  behet nese Greqia do te rrije ne eurozone apo, apo jo.

a po, u vendos gjithashtu qe paketa e fundit prej 8 miliard euro qe ishte akurduar Greqise nga EU dhe FMN para 1 jave, u bllokua.  Merkel dhe Sarkozy thane qe keto leke do ti jepen Greqise pas referendumit.smiley

French President Nicolas Sarkozy told a news conference: "Our Greek friends must decide whether they want to continue the journey with us."
Greece will receive no more European bailout aid until it has put an end to uncertainty and agreed to meet its commitments to the euro zone.
A referundum is usually the worst way to get approval over serious and technical issues: it is a sure way for irresponsible populism, demagogy, etc. And you don’t call for a referundum AFTER having agreed on a plan and putting your country signature on it, all this without any consultation with the 16 others nations having made painful concession to save your irresponsible arse, putting in turmoil a whole region and a whole currency for your pity national politics.

Coc ju kam lexu mbi ket lojen (besoj)..

Ket rradhe e gjeta une i pari se ku ka kopju kaposhi..

geri costello

 

 

Me apo pa ndihmat e Evropes Greqia dihej qe do te perfondonte ne "default", nje lloj falimentimi,
Problemi qe Evropi perpiqet te bej eshte qe ky defulti te ishte nje falementim i bute "smooth as posibale"
Dhe kjo ulje e bute jo per Greqine por per Evropin dhe boten. Referendumi do te thote qe greket thone Kur dihet renia/falimentimi jone, perse duhet te merakosemi per boten?

C'do minut qe kalon e ben edhe me te qarte IDIOTESINE  e Papandreut me shpalljen e referendumit.

1-Nuk ka asnje gazetar, analist, drejtues lajmesh etj ne Greqi qe te aprovoje ose te justifikoje kete veprim. Perkundrazi, po kthehet ne bindje tek te gjithe ketu qe kjo u be vetem per te shpetuar ( c'mund te shpetohesh) duke u mshefur pas popullit.

2-Jo vetem opozita, por edhe ministra dhe deputete te Pasok-ut po i kerkojne Qeveri Shpetimi Kombetar.

3-Deklarartat e Europes ishin mjaft te qarta

a) kur marrim vendime kolegjiale, i zbatojme detyrimisht te gjithe

b)Po bete referendum, do e beni sa me shpejt ( jo ne janar sic desh Papandreu)

c)Europa diktoi Pyetjen : Doni te rrini ne Euro apo jo?

d) Euro do jete e forte me apo pa Greqine (Merkel)

Keto gjera nuk u thane kur "qethen" borxhin, por ju tha ne fytyre PPndreut kur  shpiku kete bidatin e referendumit.

4)-Sot qe ne mengjes ne te gjithe radiot dhe tv shprehet ndjenja e poshterimit e perceptuar ne Kan-e.

Arrivist, Egoist dhe i papergjegjshem, keto jane epitet e perdorura nga te gjithe. PA PERJASHTIM!

Vetem termeti qe shkaktoi ne bursat e botes do te ishte i mjafte per te merituar ate pamje si qen i rahur para te tjereve ne Kan.

Bariu, edhe me "qethjen" 50% deri ne 2020, borxhi do jete ne nivelet 120% GDP.  Shtoi kesaj masat e rreptesise, shtoi shitjet e aseteve me cmime monopolitare (take it or leave it, but you have to take it), me fal, por s'e kuptoj kete retorike zemeruese.

Bursa ate pune ka, dje ashtu, sot +180 DOW.  Edhe?  

Nuk po mbroj Papandreun, perkundazi eshte per t'u kritikuar pa hesap (sic duket ne diskutim, secili/a sipas hesapeve a pikepamjeve te veta.)  Mgjth, ta heqim Papandreun, populli qe proteston kaq muaj ne rruge per masat e rreptesise, a nuk do te kete nje ze/vote ne te ardhmen e vet? 

Populli votoi per Jeffreyn, per Karamanin, per Simiten, per baben e Jeffreyt etj. dhe gjithe politikat e tyre e te futurit detit te borxhit me luge ne brez qe populli te dali ne pension 55 vjec, te punesohet ne shtet me rroga te majme e bonuse per larje duarsh, te genjeje e mos te paguaje taksa, te thyej pjata buzuqeve kur alvanosi i varver te derrmohet ne ndertim e agrikulture e kshu me rradhe.  Populli me nder fjales, ta mbaj ne b*the te gjithe kete mesele!

Monda, une solla vetem atmosferen qe perjetohet ne kte moment ne Greqi

Neser eshte votbesimi i qeverise. Me mjaft gjasa, ne mbremjen e te premtes, do te jete habi nqs kryeminister do te jete Papandreu.

Ministri i ekonomise Venizelos, me 04:45 deklaroi se nuki do te kete referendum. Kur nuk te mbeshtesin, kur te kundervihen edhe ministrat e tu dhe deputetet e tu, ne cfare referendumi do shkoje Greqia?

Referendumi qe te realizohet do 3 steps

1-Votbesimi i neserm

2-Vendimi me 2/3 per referendum nga Kuvendi

3-Quorum-in e pjesmarrjes.

Per mendimin tim, asnje nga keto nuk realizohet dhe Greqia qe sot hyn ne nje qerthull pa krye. Kush jeton ketu ka kohe qe e ka kuptuar, tek psikollogjia dhe atmosfera qe thithet e deri tek rrogat e vonuara gjithandej.

 

 

 

Dale nga dale po e shohim se ku i rreh Papes se Ndreut te Grikerve.

Problemi qysh ne fillim nuk ka qene si te shpetojme Gerkeqine por se si nje qark i paster qe ka kapur shtetin e Grikerve te shpetoje "Thesarot" qe kane vjedhur me kohe e vakt dhe si te ruaje posicionet personale ne kete shtet.

Kjo ka qene dhe kryesorja qe e "detyroj" po kete klike te fallsifikonte datat per tu futur me do e mos ne zonen e euros, qe thesaret e vjedhur te kishin te njejten vlere dhe kjo klike te mos behej aspak e varfer.

Me dhenjen e borxhit nga EU per greqine do te hapet nje kapitull tjeter. Ne gjermanisht i thone "kasasturz" dmth jane njerez asnjeanes ne kete rast evropiane qe do te kontrollojne se ku hikin dhe centet e jo me eurot.  Ky proces do te thote dhe automatikisht spastrim politik, dicka qe kesaj klase ne greqi nuk i intereson fare.

Pra me nje fjale Papes se Ndreut sa vjen dhe po i mblidhet litari ne fyt.

 

Luxembourg PM Jean-Claude Juncker and German chancellor Angela Merkel

Junker i thote Merkelit.... "Na beri gjemen moj, te thashe une"....Merkeli nen ze "E ka fajin Fyhreri qe ju sul cifuteve gabimisht...."

cannes

Sarkozi i thote Papandreut...."Lutju zotit perpara se te fillosh ate pjate"

Ministrja e ekonomise se Frances me guvernatorin e Bankes se Kines

"Kemi ngelur troke..jami te hapur per cdo propozimi te Kines"....

 

 

 

E bukur kjo me çifutet smiley

Sido marrte puna e grekut, nje gje eshte e sigurte, Shqiperia shpeton perfundimisht nga presioni ekonomik dhe financiar i Greqise, shpresoj qe te shpetojme edhe nga eksporti bujqesor grek, qe po na mban peng prej 20 vjetesh.

 

Te shpresojme se kjo kriza greke do te detyroje "sektorin tone bujqesor" te zhvillohet...Megjithate duhen politika shteterore per ta zhvilluar ate(shteti eshte inekzisten ne Shqiperi)

Deri me sot ka hecur me kembet e veta nen presion te shumefishte, si te BE-se ashtu edhe Maqedonise e me pak Serbise.

Armiku me i madh i fshatarit shqiptar ka qene e eshte BE-ja, ne radhe te pare Greqia e te dyte Italia, te cilat per arsye klime  prodhojne te njejtat produkte e per arsye afersie kane kosto  te uleta transporti.

Me merdhifjen e Greqise, hapen 'tregje' te reja, te cilat o do ti zaptoje Maqedonia e Serbia o do nxisin fshataret 'te specializohen' e prodhojne per tregun, ne vend se te prodhojne per veten e te shesin tepricat. Deri tani specializimi ka qene sakrifice se prodhimi i tepert sezonal hidhej poshte per shkak te dyndjes se mallrave greke.

Shteti nuk ka per te bere gje, sikunder ne keto 20 vjet, kete e mora parasysh, por vete mekanizmat e tregut mund te stimulojne fshataret te 'specializohen' sa te mundin.

Ne fakt, me 400 000 shqiptare qe flitet se ka ne Greqi (po edhe 200 000 ose 100 000 sikur te jene) Shqiperia do preket nga kriza greke se s'ben. Po ashtu mbetet per t'u pare efekti i gjithe atyre bankave greke ne Shqiperi. Keshtu qe probleme per ne do kete sido qe te shkoje puna e referendumit. Ishalla qofte e lehte, po si zor!

Une e di qe jane 850 mije.

Po sikur po afrohet edhe ora qe shqiptaret te mendojne se Shqiperia behet nga brenda e jo nga emigrantet, si thua a duhet te rritet ky populli yne apo sa te jete jeta do shikojme nga emigracioni ?

Emigracioni ka te mirat dhe te keqijat e veta, tani qe do sjelle me pak leke, politika duhet te filloje te administroje mire vendin, jo me mendje hajt mo se kemi paret e emigrimit, mund te bejme palle e te vjedhim sa te duam.

Sa per bankat greke, shqiptaret vetem ne qofshin budallenj qe te mos i terheqin leket, nese jane budallenj le ta pesojne, terhiqi parate e çoji ne banka te tjera.

Ky eshte nje ideal shume fisnik, po gjithe ata te ikur ne Greqi, kane ikur nga nevoja dmth sepse nuk kane alternativa aty ku jane, gje qe ka mundesi t'ju rindodhe edhe grekeve ne vitet qe vijne. Shqiperia nuk absorbon dot kollaj 200 000 te papune te tjere, aq me teper qe shumica e punesuarve jane te tille ne sektorin publik. Politika jone nuk e can fare, po fare fare koken per administrimin e vendit dhe nuk jam optimiste qe kjo do ndryshoje nga ngjarjet ne Greqi, po ishalla qofsha e gabuar. Edhe puna e bankave nuk eshte aq e thjeshte, se ka edhe ngrirje mjetesh dhe depozitash. Greqia ka para sot per sot vetem deri nga mesi i dhjetorit kur ka nje kest te stermadh per te paguar, dmth laku eshte ne fyt, si me euro e si pa euro.

Po mire, se nuk eshte e thene te kthehen ne Shqiperi, mund te levizin ne Europe, ai eshte fati i emigrantit, te levize atje ku ka pune.

A neqoftese ata ne Greqi s'duan te jene me emigrante po te ngulen njehere e mire e te kthehen ne vendas, atehere nuk e shoh se perse duhet te shqetesohemi, bene zgjedhjen e tyre si per mire si per keq.

Sa per bankat, une s'merakosem fare, ka 4 vjet kriza, 2 vjet qe Greqia merr flake, kane pasur gjithe kohen per ti terhequr, ne s'e kane bere atehere nga koka e tyre e kane.

Politika diçka do e beje, se perndryshe po plasi kriza ne Shqiperi, do jete aq e keqe sa do ti fshije te gjithe kesaj radhe. Shqiptari vertet toleron vjedhjen e votave e korrupsionin, por persa kohe qe fut ndonje kacidhe ne xhep edhe per vete, po qe se keta vendosin te vjedhin e te mos i lene asnje kacidhe ne xhep popullit, shqiptaret gati jane, regjimi komunist ne 91 dhe Sala ne 97 rane per arsye pastertisht ekonomike.

 

Obama duket i eshte qepur me buke ne traste Presidentit Kinez...."Hej Hu, si do ta leme ate muhabetin?...E kam litarin ne fyt mor vella, duhet te me kuptosh...Kane filluan po ngrihen njerezit, bllokojne sheshet dhe portet...Nuk i mbaj dot me...Neser do ti kesh ne dere si refugjate po te them"

Hu Jintao : "Bavak....Eshte bere keq puna..po te dhashe ty, do ti ngelet hatri Merkelit,Sarkozit,Barrosos,Van Rompyit dhe shume te tjereve...Kujt ti jam me perpara une?"

Erdogani, nen ze me vete...."Hehe.Ashtu ju pafsha!..Ju thashe se do ktheheshit nje dite ne lypesa...Qafira o qafira!.."

Cameron peshperit me vete:...."Ah qe se mesova ate kinezcen...Me tha Vernon Bogdanor atehere qe mesoje kinezcen mor djale se do te duhet, po as qe e degjova(si idiot qe jam)..."

Merkel ne reshtin e fundit: ..."Ju turr menjehere Jintaos Baraku? Nuk i rrihesh pa e kapur per xhakete...Po ky idioti yne Barroso ca po ben?...Apo mediton si gjithmone...Hej ckemi punesuar nje grup te paftesh dhe leshkosh...Si gjithmone do ti mbaroj punet vete"

Zapatero lart: " Mbaroi dhe kjo pune..iku per lesh dhe Evropa....Hajde tani lutju by..es se Kines dhe Indise...Si u katandisem keshtu..hem..."

Sikur mora vesh qe Papandreu u terhoq nga referendumi....

e vertete, sapo e lexova.....

 

Greqi, anulohet referendumi për marrëveshjen me BE-në
 

Pas presionit të madh ndërkombëtar, por edhe vendas, Greqia duket se ka hequr dorë nga referendumi për pranimin ose jo të paketës së shpëtimit nga ana e Bashkimit Europian.

Lajmi bëhet i ditur nga disa media ndërkombëtare, ndërsa ende nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Papandreu kishte kërkuar që grekët t`i drejtoheshin kutive të votimit për të vendosur miratimin ose refuzimin e masave anti-krizë të qeverisë Papandreu, e vecanërisht për t`i thënë po ose jo marrëveshjes së arritur në samitin e Brukselit mes lidërve të BE-së dhe Athinës.
Por, referendumi është kundërshtuar nga një pjesë e ministrave,nga ndërkombëtarët si dhe një grup deputetësh të PASOK, ku këta të fundit kërkuan Qeveri uniteti dhe zgjedhje të parakohshme, ndërsa deputetja e PASOK, Milena Apostolaki u largua nga kjo parti, duke zvogëluar në 152 numrin e deputetëve të maxhorancës nga 300 deputetët e Parlamentit të Greqisë.

Pak më parë ndërkohë, Papandreu deklaroi se nuk ka ndërmend që të dorëhiqet si kryeministër i Greqisë.

 

Po u terhoq nga presjoni jashte por dhe rrebelimi brenda partise se vet .....Por Merkeli ja beri te qarte se nuk do mernim kokerr leku(nga ato 8miljarde) deri ne perfundimin "pozitiv" te referendumit..Leket ju mbaronin andej nga mezi i djetorit

Terhiq e mos e keput...

greket duhet te behen njerez. pike, vize dhe pike prape. duhet te mesojne qe te respektojne rregullat e lojes. boll me mashtrime, vjedhje dhe te hedhura pas kraheve. kur jane mosmirenjohes dhe kundrejt europes, vuri vizen. jane si ata specie qe u jep leke borxh dhe s'te dalin me perpara qe mos te paguajne mbrapsht. perfito, perfito, vidh, qyl, genje dhe kujtuan se keshtu do e hidhnin lumin. po s'kalohet gjithe jeta me mashtrime dhe genjeshtra.nje here do mbesesh diku. jane bere per turp! se dine te shkretet qe po nuk zbatuan rregullat e lojes do flaken si nje lecke dhe s'kane per ta marre veten kurre.

Uf, edhe dhi e zgjebosur, edhe bishtin perpjete keta

Megjithate referendumi nuk eshte terhequr ende.Nuk e permendi se do ta terheqe referendumin...Po pret nga opozita per bashkepunim

Papandreu tërhiqet: S’ka referendum 
03/11/2011 16:35 

Facebook6
 S’ka referendum

Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, bëri një kthim 180 gradë në lidhje me vendimin për mbajtjen e një referendumi popullor për miratimin e reformave të thella ekonomike dhe marrëveshjes së arritur në samitin e Brukselit me liderët e BE-së, për nxjerrjen e Greqisë nga kriza. 

Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë, e mbajtur në orët e pasdites së enjte, Papandreu e cilësoi idenë e mbajtjes së një referendumi popullor si një taktikë për marrjen e mbështetjes së konservatorëve për qeveri uniteti. 

Kryeministri grek hodhi poshtë gjithashtu edhe zërat për një dorëheqje të mundshme të tij dhe rrëzimit të qeverisë, çka e çonte vendin drejt zgjedhjeve të parakohëshme. 

Papandreu kërkoi nisjen e bisedimeve me 

Kriza grekeGreqi, orë kritike për qeverinëReferendumi në Greqi, presion nga G20Dilema torturuese e Greqisë

partinë konservatore, Demokracia e Re, e udhëhequr nga Antoni Samaras. Demokracia e Re prej javësh kërkon dorëheqjen e Papandreut. Tashmë pritet nisja e dialogut mes dy palëve për gjetjen e një gjuhe të përbashkët në përballimin e krizës së rëndë financiare që ka përfshirë vendin dhe shmangien e falimentit të vendit. 

Siç duket, presioni i liderëve të Bashkimit Europian, veçanërisht presidentit francez, Nikolas Sarkozy dhe kancelares gjermane, Angela Merkel ndikuan në tërheqjen e Papandreut nga ideja e mbajtjes së refrendumit. 

Greqi, nis mbledhja e jashtëzakonshme e qeverisë
Orteku i reagimeve ka filluar me deklaraten e zëvendëskryeministrit Evangjelos Venizellos, se pozicionohet kunder nje referendumi ne te cilin do te vihej ne pikepyetje ekzistenca e Greqise ne Eurozone. Deklarata e tij eshte mbeshtetur me pas nga shumica e ministrave te kabinetit qeveritar, te cilet kane kerkuar qe qeveria te zbatoje marreveshjen e samitit te BE dhe te mos hyje ne rrugen e peripecive te tjera teper te rrezikshme.

Disa ore me vone edhe deputete te tjere nga grupi parlamentar i socialisteve kane deklaruar se nuk i japin votebesimin qeverise duke u shprehur hapur kunder referendumit. Ky fakt con automatikisht ne humbjen e shumices se socialisteve perderisa tashme numerojne me pak se 150 nga 300 vendet ne parlament, nese neser zhvillohet votebesimi i qeverise.

Funksionare te larte te PASOK-ut kane riperseritur sot kerkesen per krijimin e nje Qeverie te Shpetimit Kombetar, deri ne zhvillimin e zgjedhjeve te parakohshme, ne menyre qe vendi te shpetoje nga katastrofa.

Me heret shefja e zyres politike te kryeministri Papandreu ka deklaruar se ai nuk do te dorehiqet, por eshte fakt se prej disa oresh ai ndodhet pothuajse i vetem, midis shume zjarresh dhe per me teper duke pasur kunder, shumicen e ministrave te tij dhe deputeteve socialiste.

Nje grup deputetesh socialiste kane propozuar pak me pare edhe krijimin e nje qeverie te Shpetimit Kombetar me kryeminister ish-zevendespresidentin e BQE-se, Lukas Papadhimos.

Nga ana e tyre konservatoret greke kane deklaruar nepermjet kryetarit te tyre Andonis Samaras krijimin e nje qeverie te Unitetit Kombetar dhe me pas zgjedhje parlamentare.

Zhvillimet e vrullshme politike ne vend jane ndoshta me te rendesishmet, qe kane ndodhur ndonjehere ne historine greke te pasluftes, perderisa behet fjale per krizen me te madhe politike ne dekadat e fundit,e gershetuar kjo me kercenimin e falimentimit ekonomik te vendit, nje nga skenaret me te tmerrshem per te ardhmen e Greqise.  

Interesant qe mendohet se qeveria e shpetimit dhe zgjedhjet e parakohshme do t'a nxjerrin vendin nga katastrofa. Vendi si me zgjedhje si pa zgjedhje, prape eshte i falimentuar. Qeveria qe do dale nga zgjedhjet, do jete prape jopopullore nqs vendos te pranoje te qendroje ne eurozone ngaqe kjo do kete pasoja ne ekonomi. Po ashtu cdo qeveri qe do dale nga zgjedhjet do jete jopopullore nqs vendos te dale nga eurozona ngaqe edhe kjo do kete pasoja ne ekonomi. Kam pershtypjen se per momentin gjithe qellimi eshte te blihet ca kohe derisa te jepet edhe kesti i fundit i paketes dhe ky diskutim te shtyhet edhe ca muaj te tjere.

po si mundet nje ekoni e Eu me expotret me te medhaja (ne volum) ne planet dhe me popullsi + 300 mio banor te mos ket leke per greqin me popullsi +- 11 mio banore  qe esht vetem 3% te gjith popullsis EU?pas gjith kesaj kinema dhe spekullimeve ,i shkreti popull  e populistet gjithmon te emocionuar kur shofin skena te tilla kinemaje .

ca gallate kur lexon komentet e specialisteve ne te jitha fushat ketu te ppu !

ti altin i ben llogarite tamam si nje shqiptar i mire. po pse ti po more borxh tek nje i pasur, ke te drejte morale te mos e kthesh dhe t'i kerkosh dhe llogari qe pse nuk me jep perseri. ku i keni mesuar keto? se prindrit e mi i dhane dikujt borxh qe u zhduk pa lene gjurme dhe ca e shikonin qe hante e pinte neper turizma. greket duhet te behen njerez per se mbari dhe te paguajne borxhet. po, mund te kerkojne lehtesira por qe duhet t'i pervishen punes dhe te kthejne cfare kane marre, duhet. pastaj, mjaft folem per greqine, te bejne si te duan. ne u mbushem me plehra.

kur i jep dikujt 100 eur borxh nuk i jep gje tjeter veçse te drejte per te bler mallra/sherbime per 100 eur,dhe ne thelb borxhet shlyesh me mallra /sherbime,  ato muhabetet qe dikush mer borxh e ha ne turizem/greket te behen popull per sembari  nuk i marr vesh un smiley

po i jep te drejte te bleje, por ai bleresi( huamarrsi) ka detyrimin qe ta ktheje borxhin qe i dhe. ne kete jete o Altin, ka te drejta dhe detyrime. dhe po zbatove vetem nje ane te ekuacionit, ate qe te pelqeka ty dhe grekerve aq shume ( vetem te marresh hua dhe mos paguash) behesh si ai qe hante neper restorante dhe s'paguante borxhin. tani, ti ose s'do ta kuptosh kete ekuacion te thjeshte qe krijon balancen, ose gjeja vete pozicionin vetes tende dhe grekerve bashke. po keto '' teorirat'' qe Europa eshte e pasur dhe pse nuk vazhdon te mbaje greket me para, leri menjane se jane shume menyre e trashe per te mbrojtur fqinjet tane te mire.smiley

un nuk i shof greqerit vetem si fqin te'mire' por si shtet i Eu dhe planetit ton,

nuk i ka dhen njeri hua greqerve falas kurr ! (perkundrazi ata qe japin hua falas(pa garanci) rrezikojn ta shofin borxhliun' duke ngren neper turizme) ,e aq me teper europianet qe jan mjeshtra per mashtrime spekullime kolonializime,por edhe per te tjere gjere me te mira,kurr nuk i kan dhen dikuj asgje falas,desha thjesht te siguroj ty se baballaret qe themeluan Eu kan len trashgimtar dhe nuk do e len ne doren e grqis fatin e Eu,

njatjeta

Altin  thote:"...ca gallate kur lexon komentet e specialisteve ne te jitha fushat ketu te ppu !"

Jo Altin! Me duket se nuk e ke te arrsyshem opinionin.Ketu sjellin opinionet e tyre  djem, vajza e zonja qe duhen degjuar me admirim, pasi flasin me kopetence duke  shprehur kapacitete qe une nuk i degjoj ne asnje  debat apo tavolina  ku jo  me u ne por  i  gjithe populli edhe  pse nuk di filozofine e gjerave, hallet e bejne te mbaje veshet ngritur.Por degjon sherre dhe cinizma qe e kane bere te  neverise debatin si forme demokratike e qyteterimi.Dhe e bejne pa ja u  kerkuar  apo paguar kush.

Une kendoj me shume durim e kenaqesi me te  shumtet e  te  tillve, qe kane   shprehur kapacitete  ne kete prurje.Kam mesuar shume  prej tyre.

I pergezoj te gjithe, duke u lutur,qe nje  dite politikane te vendit tim, t`i  lene sherret dhe  te degjojne edhe keta, per  te miren dhe prosperitetin e Atdheut.

21 Vite  na iken me sherre.Akoma ?    

un nuk du ta me marrin per specialit,thjesht thash mendimin tim,nashti historin e grqis e dim diku ne vitet 60 rusest e 'leshuan' greqin  perendimoreve sepse nuk e "menaxhonin" dot per shkakt te pozites se saj te shperhapur,dhe ne shkemib mbajten hungarin/cekin (me tanke) tani influenca kineze esht sh e madhe ne greqi,,,,

mos harro se greqia ka floten detare tregatere me te madhe ne bot,turizem me rendiment sh te lart e te tjera avantazhe

bursat spekulloj ne rastin me te par te mundeshem,si e shjegon ti vetem nje mendim per referendum ,perpara sesa referendumi te konfirmohet (per te mos menduar gjat dites qe do shvillohej) bursat bien,?bile ne sulmin me te vogel 'terrorist' bursat bien /ngrihen sipas interesave te spekulatoreve

si nuk paskan leke Eu? vetem per godinen e re te Nato ketu ne bruxel jan ven ne dispozicion  3 bilion € !

mendon ti se etrit qe themeluan Eu do te len ne fatin  e Eu ne doren e greqis  dhe grqerve qe han feta dhe muskaka?!

lere se u zgjata shum dhe po marr ngjyra 'specialist' nashti smiley

 

asnje llafe s'te mora vesh. jam e kenaqur vetem per nje gje: i pa gjithe bota kush jane grekerit. se shqiptaret i njohin shume mire kush jane keta dreq grekerish qe vec keq na kane bere tere kohes; genjeshtare, fallsifikatore, te pabese. pra ngeci karkaleci.

nashti, po e mbyll dhe une.

U terhoqen nga ideja e referendumit??????

gjithmone bq. qe bq. mbeten.

Jo vetem, por tani ky kaculi ka pranuar fatin e paevitueshem e doreheqjes si qen i rrahur.  Ku jane ata qe na e ben vizionar, te zgjuar, politikan klasi e ku di une cfare?

Pataten e nxehte e la ne tavoline...Dhe nuk ja mban njeriu qe ta preke me dore ate patate. Puna eshte se kushdo kryeminister qe do vije do te perballet dy opsjone me masa drastike reformash dhe revolta popullore nga ana tjeter..Apo me shkeputjen nga euro dhe nga vete BE-ja

Megjithate Papandreu fitoi ca kohe me keto levizje qe beri dhe mbetet politikani me i moderuar dhe vizjonar grek. Por nuk ishte faji i tij nese i lane te drejtonte nje anije gjysem te mbytur. Zgjedhjet e parakoheshme do te kishin nje efekt me shkaterrues se "ai referendumi" qe ju frikesuan..

Tunxh bir do kete zgjedhje te parakohshme gjithesesi.

Mazllem, Dhe cfare?...Dhe i nglet faji Papandreut ketu?..

E mori anijen karrakatine ne mbytje dhe ju sulen "Nuk te duam ty kapiten se po e mbyt"..Ok po ju thote merreni dhe te shikojme se cdo menderosni juve"..."Jo po nuk e duam tani thone se po hyn uje"... smiley

Papandreut i ngelet goxha faj me dhjaksllekun dhe pavenedosmerine e tij per te marre vendimet te renda kur ato duhet te ishin marre.  Karriera e tij politike merr fund ketu, dhe merr nje fund te turpshem.

O njeri, Papandreu arriti te beje reforma dhe shkurtime drastike qe nuk mundi ti arrinte ti bente asnje kryeminster tjeter grek. Kur ke nje popull te tere kunder me protesta dhe ne revolte...Kur taksambledhesit dhe gjithe buxhetoret refuzojne te mbledhin taksat dhe bejne greve, atehre nuk ke zgjidhje tjeter "demokratike" vecse ta hidhte ne "referendum".

Ke nje tufe te madhe jevgjish qe duan te jetojne ne qyl.

Presioni i nderkombetareve por sidomos psikoza ballkanike e shoqerise greke e shtyu Papandreun te terhiqet nga referendumi e per pasoje te hapi rrugen per zgjedhje te parakohshme. Mendimi i Oranje Leeuw, me gjen kryesisht dakort, greket nuk jane akoma gati ti shohin gjerat ashtu sic jane e te vendosin me gjakftohtesi, ndoshta dhe sipas formules se Merkel, po ose jo eurozones. Pra, vazhdon telenovela ballkanike greke me istabilitet te vazhdueshem politik...plot me marifete e shmangie pergjegjesie. E vetmja gje pozitive eshte fakti qe grevat e pergjithshme ne vend jane pezulluar duke tentuar te vihet vendi ne "shinat" normale institucionale.

Papandreu ne fjalimin e fundit ne parlament i tha gjerat shkoqur. Mbajti gjithe pergjegjesine mbi supe ne nje kohe kur asnje nuk e mori persiper e asnje force politike nuk erdhi me program konkret sesi mund te dilej nga situata e krijuar.

karabushi deshte te kthehej ne pickedhie po nuk i eci, sic thote populli "shkoi per lesh e doli i qethur". shanci i fundit qe ka per te ngelur ne politike eshte te fitoje zgjedhjet, adheruajz do beje mire qe tani te filloje te pergatisi kapakun per librin e tij autobiografik me titull "si kujtova se isha me i zgjut se gjithe europa"

Papandreu vjen nga nje familje me tradite e cila historikisht, te pakten 50-60 vitet e fundit, jo vetem ka dominuar te majten greke por i ka dhene shoqerise nje kontribut te konsiderueshem. Ai nuk shfaqet ne skenen politike si nje kamikaz ballkanik por me nje kariere mbi 20 vjecare ne politiken greke e jo vetem. Pra, ne kete prizem duhet pare dhe levizja e Papandreut, cka per mendimin tim nuk ishte nje marifet per parteneret evopiane por nje ultimatum per gjithe ate katraure qe mbizoteronte prej kohesh ne shoqerine greke. Duhesh pranuar faji, duheshin marre masat, duhet te shpreheshin vete qytetaret nese ishin pro evropianizimit apo vazhdimit te marifeteve ballkanike. Fatkeqesisht, mbizoteroi opsioni i dyte...

Papandreu beri nje gabim fatal per veten e vet, i luajti te gjitha per te gjitha, dhe humbi sa hap e mbyll syte. Si perfaqesues i klases politike qe e coi Greqine ne kete pike ku eshte i takonte te merrte persiper te gjitha pergjegjesite karshi bashkepatrioteve te vet por edhe karshi partnereve qe ne fund te fundit kane tridhjete vjet qe vetem e ndihmojne Greqine. Te perpiqesh qe nen ombrellen e demokracise direkte ti lesh popullit grek ne dore fatin e Euros dhe si rrjedhoje ndoshta dhe te vete Bashkimit Europian eshte me e pakta te behesh pickedhie me ata qe te nxorren nga balta. Kur e futen Greqine ne kete rruge politikanet nuk e pyeten popullin grek me referendum "a jeni dakord te zhytemi ne borxhe deri ne gryke" por vepruan vete ne emer te popullit, tani jane ne loje interesa akoma me te medha, le te veprojne prape po vete ne emer te popullit.

Swed, kur fola per pergjegjesi kisha nder mend jo vetem ate politike por edhe ate shoqerore, pasi pertej euforise, pjesa e konsiderueshme e shoqerise greke e kuptonte prej kohesh qe dicka nuk shkonte me funksionimin e shtetit, me vete sistemin. Por, megjithate, dore per dore, klasa politike se bashku me shoqerine greke, me vetedije, u drejtuan drejt gremines financiare..

Dhe ketu del ne skene Papandreu.

Ne momentin kur Papandreu (bashke me te e gjithe klasa politike e moderuar) gjykohet jashtezakonisht negativisht per dicka cka nuk ishte ai ose Pasok-u pergjegjes, duke bere qe per disa muaj te tere, pjese te rendesishme te strukturave/sherbimeve publike te paralizohen nga grevat e pergjithshme (cka vetem financiarisht sillnin deme jashtezakonisht te medha) atehere ishte domosdoshmeri qe sovrani te vihej para proves.

Une e kam thene dhe me lart, vendimi i tij mund te ngjaje si kamikaz por ama duhej bere. Njerezit akoma nuk jane te vetedijshem, ose me mire nuk duan ta pranojne, qe jane dhe ata pjese e sistemit qe ushqyen prej viutesh pra dhe bashkepergjegjes per situaten aktuale te krijuar.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).