Hapja e kufijve dhe liberalizimi i vizave, jo vetem ka krijuar mundesine te levizesh lirshem, por ka krijuar kushtet dhe te lidhjeve dhe njohjeve me shtetas te tjere evropiane. Para ca ditesh, isha ne Athine, ne ceremonine e fejeses se mbeses sime me nje shokun e vet te shkolles, shtetas grek. Ajo cka me beri shume pershtypje ne bisedat e shumta, ishte ajo qe mendonin greket per Shqiperine. Ne fakt, nuk e kisha menduar te shkruaja per kete, por spunton e mora duke degjuar emisionin Opinion, qe trajtonte temen e krizes greke.

Greqia sot, po perjeton nje situate jo te mire. Ajo po vuan problemet e veta, si pasoje e njefare mendjemadhesie dhe neglizhence, dhe pse jo, edhe te nje perkedhelje nga Perendimi, shumevjecare. Keto lidhje qe ne kemi me Greqine, nuk ka se si te lene jashte vemendjes tone, problemet e saj. Ne nuk kemi gje ne dore per t'i zgjidhur, sepse ato i takojne popullit grek. Por, shqetesimi per njerezit tane, na ben qe te kemi ne tavoline dhe shqetesimin e shtetit grek. Jo vetem kaq, por ne traditen tone si komb, komshiut ne i jemi gjendur gjithmone prane, per te qare hallet me te. Ne darken e fejeses merrnin pjese dhe disa miq te familjes se vellait, me poste relativisht te larta ne Athine.

E sic eshte tradita ballkanase, (qe duke ngrene, merren dhe me politike), ata me pyesnin miqesisht per Shqiperine dhe pa pritur pergjigjen, shpesh jepnin opinionet e tyre po vete, per vendin tone, per ekonomine, per turizmin, etj. Cka tregonte se ata ishin te mirinformuar per ecurine e ekonomise shqiptare, madje kishin vizituar dhe Shqiperine Jugore ne vere. Flisnin mjaft mire per ne, duke e krahasuar me vendin e qeverine e tyre. Ata fajesonin qeverite e veta ne vite, shpesh me nervozizem, per vonesa ne reforma dhe mungese vizioni, qe megjithese prej shume kohesh ne BE, ka nje numer shume te madh njerezish ne pune shteterore.

Sot, ata perballen me shkurtime drastike, me privatizime, ( gjithmone nese behen), cka duhej te ishte parashikuar dhe bere me kohe. Qeverite greke kane pasur kohen e nevojshme per ta bere kete pa dhimbje te madhe. Njeri nga te ftuarit bashkebisedues, me tha: "Ate qe ju kaluat ne vitin 1997 mundohemi ta kalojme ne sot" . Une nderhyra dhe bera nje sqarim qe 97 ishte nje tentative per t'u kthyer edhe nje here pas. "Ne keto gjera filluam t'i bejme qe ne vitin 1992 kur viziton Greqine, dyqanet bosh, lokalet bosh. Ne ato pak dite qendrimi atje, vura re nje frike per te nesermen qe te gjithe e ruanin brenda vetes. Miqte e mi greke futeshin dhe ne detaje qe ata kishin konstatuar gjate vizites ne Shqiperi dhe nga informacione te tjera. Te ne vijonin ata biseden: "Nuk gjen makina te medha dhe te shtrenjta aq shume sa te ju". Une nuk kisha vajtur me qellimin per te eksploruar Greqine dhe as gjendjen e saj, por biseda gjate darkes me miqte grek me beri te vemendshem ndaj ketyre gjerave.

Ata flisnin me respekt per guximin dhe vizionin me te cilin kryeministri shqiptar po u ben balle ndikimit te efekteve negative te krizes se fqinjeve, ne ekonomine shqiptare dhe jo vetem, por edhe te nje pjese te politikes shqiptare. Atyre u benin pershtypje, investimet e pandalshme ne rruge dhe arsimimi i larte, permes formave te lehtesimit dhe te krijimit te mundesive te te gjithe atyre qe mbarojne shkollen e mesme, per te vazhduar me tej. Te dyja keto, investimi ne infrastrukture dhe dije, jane te rendesishme per zhvillimin e nje vendi, te dyja sjellin e mbartin me vete kulturen e nje kombi dhe po te dyja jane pararendese te zhvillimit. "Ai qe i ben keto ka kapur demin nga briret",- shpreheshin ata.

Ata flisnin e flisnin pa pushim e ne fakt, nuk e fsheh, ndjehesha mire, sepse po flitej realisht mire per vendin tim e per kryeministrin e vendit tim. E do te ndjehesha njelloj edhe sikur ky kryeminister te mos ishte Berisha, mbiemrin e te cilit mbaj dhe une. Ndjehesha mire edhe per faktin se kjo behej nga perfaqesues te nje kombi, qe per hir te vertetes, kemi pasur histori jo te mira mes nesh. Gjate bisedes, nje nga miqte grek nderhyri e me tha: "Nga ju shqiptaret, degjoj ne media, qe flisni per krize ne vendin tuaj, madje pati dhe protesta te shumta per te rrezuar me dhune pushtetin, e deri atje sa dikush nga vendi juaj ka kerkuar te mos pranohet Shqiperia per te marre statusin e vendit kandidat, per ne BE. Por, a dini te dalloni ju shqiptaret, ndryshimin mes Shqiperise dhe Greqise se sotme. Te ky dallim ju do te vereni kush eshte kriza". Ne fakt, ngela i shtangur me kete analize.

Ata ne kete tavoline nuk perfaqesonin shtetin grek, sepse ishte nje darke familjare mes miqsh, por ata dinin me shume se shume analiste e politikane tone, qe ne kete realitet shqiptar, shohin vetem zi. Une nuk them se te ne eshte "fushe me lule", ka shume per te bere, por nje gje vihet re, qe trendi yne eshte pozitiv dhe po sfidon krizat e vendeve te tjera. Gjate kthimit, ne avion, mendoja se kudo ne bote ka njerez te mire, qe te japin ate qe te takon dhe te vendosin ne ate vend qe ti meriton. E kete vend ti e siguron vetem me punen tende. Me qendrimin tone, me perfaqesimin tone dinjitoz, edhe si emigrante, edhe si qytetare, ne kontribuojme ne vleresimet per vendin tone. Une ndjehesha mire, edhe nga mbesa ime, qe ishte pjese e kontributit per kete vleresim. Ndersa per politikanet, ajo eshte zgjedhja e tyre.

34 Komente

smiley.

I ziu ti paske pi ouzo te paholluar.

" Ne darken e fejeses merrnin pjese dhe disa miq te familjes se vellait, me poste relativisht te larta ne Athine "
Te kujt vella mo se kye e ka mnieminin.... Berisha smiley
paska vlla me poste te larta ne Athine Berisha kshtu ?
Nga e psonise o Albano smiley Dita njemije , se po kthehen ne "monumeht kulteure . ...ruhen nga PPU " kjo kategoria e Stavridheve smiley
pash zotin po e njeh se qeka si dervish teqeje kur llafos , e bije dot para vitit te ri ?
"Ai qe i ben keto ka kapur demin nga briret",- shpreheshin ata..... smiley
Ky eshte flori e shkuar floririt ore ... .mbi 24 karat ...( ah sa vlen per kete rast ajo smile e zotrulsit )
Po ku ka dema ne Vucidol or tie ? .Mos e ke qe "ka kapur dhite per briresh" smiley
Bej zamet Albano se qeka njesh ! Nderin ja bere qe e prure , nuk ka perse te mos te te ndigjoje te vije te na llafose per Berishen smiley Mbase e mba te fshehur , po ndonje variant te "ekzilit " te Grekerve ne parajsen Shqiptare nuk ta ka shprehur .?
Ben zamet Albanoooooooooooo se u bene BOZE Stavraqit e sukseseseve te suksesuara te suksesmadhit babasqap Berisha smiley Na i bej kete dhurate per vit te ri !

Mos mer burr i dheut me keto artikuj se po na shkaterroni IQ. Vini paralajmerim te pakten.

Po c'te duhet mer me te HUJ....Lexo mer ate perlen qe ka pru Albano. E hudh TUC cdo carac te lagjes neve .Le mo qe Nesim e kompani duken milingona .Hec mer ketej nga Shqipria per IQ dhe thuj ne Pf , e ke te shkrujtme siper 24 Kar -at smiley
Si i tha nones ajo
"Pse mi s 'ke cu gjo ti ? Filanja e mushi shpine "
"jam larg none.Jam ne Peskara smiley dhe ....... "C'me duhet mu me sa je ......." smiley
Ky rrefysi eshte valut o EM !

smiley

e lexova. sapo.

ejvalla.

Si tha Enver djali? Jeni ju, pa jemi ne, tha.

Asgje s'ka ndryshuar ne shqiperi qe kur Noli shkruante vargjet e famshme:
Dhe faiku faqen nderron
dje shante sot levdon
fryn bulcite e bubullon
se qymyri zbardhellon.
me kujtohet kur vlora ne 97 u be si mogadishu koha jone shkruante:ne vlore merret fryme lirisht.

Sa eshte shtuar prodhimi i trangullit smiley

Ajo tok vetem tronguj ma or ti shoq smiley

..."Une nderhyra dhe bera nje sqarim qe 97 ishte nje tentative per t'u kthyer edhe nje here pas. "...

I paske sqaruar qeee! Fjale kopetenti jo shaka

Eufori qesharake....Eshte si puna e asaj historise kur beut po i pikonte ca catia, ndersa bujku me meditje qe jetonte ngjitur ne kasolle me kashte i qante hallin...He de, mos u merzit  i tha beu se ti do ta rregullosh..njady dite pune eshte

 

GDP e Grekeve PP eshte $ 29,600 (2010 ) ndersa GDP e shqiptareve(me statistikat e fryra te SalStatit) eshte $ 7,700 (2010).....Ndaj veri ca fre mushkes or tej!. Eshte tjeter ceshtje te shkurtosh vajtjet ne buzuk ne fundjave dhe...Ne anen tjeter nje vakt ne dite se nuk ta mban xhepi..Me gjithe kete krize ekonomike qe eshte ulur kembryq 90% te shqiptareve qe jetojne ne Greqi preferojne te qendrojne atje dhe te mos kthehen "ne ekonomine me te fuqishme te Evropes"..Edhe ata pak qe morren mundimin te ktheheshin ne atdhe po i bien kokes me grushta tashme...

 

edhe mund ti hysh artikullit e te pretendosh se e ben fertele, po si ka thene nje burre me mend: mos debato kurre me nje idiot, se ta ul diskutimin ne nivelin e vet dhe te mund me eksperience. kshuqe, jepi agim

Ju pershendes te gjitheve nga zemra me kete kenge te kenduar nga thellesia e shpirtit te gjithe kombit tone, ane e mbare botes.

http://www.youtube.com/watch?v=tN7FK-3zI...

Hahaha, thuhet 'Ne vitin 97, o seç te hengren mbrapa krahesh (ne mos gaboj)´. Hahahaha...

Ai kthehej nga Bukurshti me avionin e linjes.Ne qiell re , re , re. Ende i jehonin brenda qenies se tij  duartokritjet e gjata kur  shqiptoi i ekzaltuar frazen : this is a miracle off freedom ! Por sakaq u zymtua kur kujtoi  ate pafundesi kengesh te ngritura per idhullin e tij . "Ku je nisur dhe po vete lule o shoku Enver" ...Ne Paris u mblodh UN-oja... Ate dite qe erdh haberi... dhe mes kesaj kakofonie me copeza kengesh , u ngrit si nje shpend i trembur pyetja qe e mundonte prej kohesh:A   do te kete nje kenge dhe per mua? smiley

Po mi non po, per popllin jena tu punue smiley

i falet mer i falet se fundja ing. e kish titullin profesional ky boti autor, ke gazeta e sander frangaj.

tmerrrrrr, inxhinier ky derr? ky dhe ferdinand xhaferri na nxine faqen smiley

HUH!!!!

Ata flisnin me respekt per guximin dhe vizionin me te cilin kryeministri shqiptar po u ben balle ndikimit te efekteve negative te krizes se fqinjeve, ne ekonomine shqiptare dhe jo vetem, por edhe te nje pjese te politikes shqiptare. Atyre u benin pershtypje, investimet e pandalshme ne rruge dhe arsimimi i larte, permes formave te lehtesimit dhe te krijimit te mundesive te te gjithe atyre qe mbarojne shkollen e mesme, per te vazhduar me tej. Te dyja keto, investimi ne infrastrukture dhe dije, jane te rendesishme per zhvillimin e nje vendi, te dyja sjellin e mbartin me vete kulturen e nje kombi dhe po te dyja jane pararendese te zhvillimit. "Ai qe i ben keto ka kapur demin nga briret",- shpreheshin ata."

Sala duhet ti kete paguar keta te kohajone me flori ne dore qe e bejne veten gazi i botes.

S'ka nevoje, Alba, per spiune e bojaxhinj s'ka vuajtur ndonjehere vatani yne.

Jooo nuk mundesi qe Koha Jone te beje ironi me Berishen ne kete fare feje!

Se ky titulli (pse lujta mendsh te lexoj artikullin une?) ishte IRONI, apo jo? smiley

po ti lexoje mer, se s'ke me u pendu!

Eshte humor, pak i trashe po ka aftesi shokuese te jashezakonshme.

Si shume jane shtuar keta "outliers".

Ketu duhet vene nje shenim tip 7 days, qe kush e lexo artikullin i ulet IQ me 10%..

"Ata flisnin me respekt per guximin dhe vizionin me te cilin kryeministri shqiptar po u ben balle ndikimit te efekteve negative te krizes se fqinjeve, ne ekonomine shqiptare dhe jo vetem, por edhe te nje pjese te politikes shqiptare. Atyre u benin pershtypje, investimet e pandalshme ne rruge dhe arsimimi i larte, permes formave te lehtesimit dhe te krijimit te mundesive te te gjithe atyre qe mbarojne shkollen e mesme, per te vazhduar me tej. Te dyja keto, investimi ne infrastrukture dhe dije, jane te rendesishme per zhvillimin e nje vendi, te dyja sjellin e mbartin me vete kulturen e nje kombi dhe po te dyja jane pararendese te zhvillimit. "Ai qe i ben keto ka kapur demin nga briret",- shpreheshin ata.

Ata flisnin e flisnin pa pushim e ne fakt, nuk e fsheh, ndjehesha mire, sepse po flitej realisht mire per vendin tim e per kryeministrin e vendit tim. "

Jam kurioz a u cojshe ne kom per respekt kur permendej emri i Sules?
Ca jane mer keto? C'eshte mer ky?
Kini miresine te veni foton e ketij shkronjesit qe te nderrojme rrugen kur ta shohim.

epo nuk na u da fanari ndiçues ne te shkreteve, e mytem boten me drite, por vete po ne errresire mbetem......

Du me e vazhdu icike Emo edhe me pak rrefenje te nje vizitori ne 2011...
Atmosfere vella atmosfere . Midis miqsh te te njejtit rajon . Bohej fejese e modhe dhe cfare te shifje or tie ... Djali shqiptar - vajza nga familje afendikosh . Me njerez ne pushtet vella . Une e di ti mo per shkak te hunes si comage ...rrij pak anash mo .
Mu afru nji gru - vajze me i cik te hapme me shume se ke ne , ke ajo pjesa e gufmume e gjoksit
"Mos u ndruani ...hani t ...hani . A keni Ju ne vendin tuaj per te ngrene ? "..pyeti zonja
"Po na kem k./ministrin ma te fuqishem ne rajon zonje .Me hanger e ba qejf..." i thashe driso
"A...mos eshte ai me ate hunden bajagi te madhe "......dhe filloi te afrohej me shume
"Njaj asht zonje Njaj Hundederri , . Po na i thirim 'hunderrens" .
" Oh sa keq .....tha zonja duke u larguar ...Une mendoja se suksesi Juaj vinte nga Hunda .. smiley

 

Mos u merzitni, se edhe ne kena mare prej tyre, dhe do te ndjekim rrugen e tyre......Editorial/Topi fut në krizë ekonominë, emërimi i Fullanit çon euron në 200 lekë inShare Nga Adriatik Doçi   Mes interesit qytetar për të çliruar, më në fund, Bankën e Shqipërisë nga klani i familjes në pushtet dhe interesave personale, kreu i shtetit, Bamir Topi, ka preferua këtë të dytën. Bamir Topi ka këmbyer në një farë mënyre dekretin për emërimin e Ardian Fullanit në postin e Guvernatorit me ruajtjen e vendit të punës së vajzës, në Bankën e Shqipërisë. Me dekretin e djeshëm, kreu i shtetit ka rinovuar gjithashtu edhe kontratën pazareve të tjera me Ardian Fullanin, pazare të cilat lidhen me shkëmbime favoresh dhe çështje pronash. Atëherë kur Topi pritej të fuste në ngërç mazhorancën qeverisëse, e cila e ka quajtur “horr bulevardi” dhe “aleanca e plehut”, kreu i shtetit vendos të dorëzohet para presionit të Berishës, duke propozuar si Guvernator, pikërisht njeriun që ka kapitulluar institucionin më të lartë financiar në vend. Gjatë 7 viteve në krye të Bankës, Fullani ka dëshmuar me zell varësinë e tij politike ndaj qeverisë në pushtet, ndërsa ka luajtur lojën e Berishës për mrekullinë ekonomike. Fullani ka financuar direkt qeverinë, për nevoja të saj elektorale, me aferën e shitjes së ish-hotel ‘Dajtit’. Fullani do të mbahet mend gjithashtu për këto 7 vite qeverisje të Bankës së Shqipërisë edhe për faktin se përgjatë këtyre 7 viteve ai nuk nxori kurrë në dritë të diellit buxhetin vjetor të këtij institucioni. Guvernatori i qeverisë mundësoi krijimin e të gjitha kushteve për përfitime abuzive, veçmas në bonot e thesarit me përcaktimin e vlerës së tyre në treg, në një treg të dominuar abuzivisht nga një bankë e vetme. Por, aferat më të mëdha të Fullanit, të cilat pritet të fundosin popullin në varfëri, do të shënohen gjatë këtij mandati. Jo rastësisht Berisha i ka diktuar Topit kandidaturën e Fullanit. Në këmbim të mandatit të dytë, Fullani duket se i ka premtuar Berishës lehtësimin nga borxhet, duke rritur inflacionin dhe çmimet. Manovra është e thjeshtë: Fullani do të presë më shumë lekë, në mënyrë që Berisha të shlyejë borxhet. Nga ana tjetër, leku do të zhvlerësohet, ndërsa euro do të fluturojë. Një praktikë të tillë Guvernatori ynë dhe Berisha e kanë ndjekur që nga vitit 2005, në kuadër të propagandës për mrekullitë ekonomike. Çdo qytetar shqiptar e ka provuar në lëkurën e tij trefishimin apo katërfishimin e çmimeve që nga vitit 2005. Megjithatë, skandali i zhvlerësimit të lekut me arkitektë dyshen Berisha-Fullani, pritet të thellohet në vitet në vijim, pasi qeveria gjendet përballë sfidës së frikshme të rritjes së borxhit. Fullani do të presë lekë më shumë, Berisha çlirohet paksa nga borxhet, vlera e euros pritet të shkojë 200 lekë, ndërsa populli do të falimentojë. Sipas nenit 161 të Kushtetutës, Banka e Shqipërisë ka të drejtën ekskluzive të nxjerrjes e të qarkullimit të monedhës shqiptare, të zbatimit të pavarur të politikës monetare dhe të mbajtjes e të administrimit të rezervave valutore të Republikës së Shqipërisë. Megjithatë, më shumë se për interesa të Berishës, Topi e ka propozuar Fullanin për llogari të interesave personale. Topi nuk propozoi Dhori Kulen, por Fullanin, pasi ky i fundit i ka marrë disa toka me qira tek Rruga e Kavajas. Nuk propozoi Dhori Kulen, por Fullanin, për t’i kujtuar vajzës vendimin e punës, e cila është e punësuar në Bankën e Shqipërisë, pra në institucionin që do të drejtohet nga Fullani. Me këtë rast, Topi ka plotësuar edhe një kërkesë të Ilir Metës, i cili synon të shpëtojë nga drejtësia, duke votuar për Fullanin Guvernator. Bashkëshortja e Fullanit, Arjana Fullani, anëtare e Gjykatës së Lartë, i ka premtuar të pandehurit Meta pafajësinë, në këmbim të mbështetjes së burrit për një mandat të dytë në krye të bankës

Kur isha njehere ne Dardanele, me ca miqte e mi italo-greko-slloveno-kroatas, sa moren vesh qe isha nga Shqiperia, me thane: Oh, lum si populli juaj, lum si ju, njehere me Hoxhen, tani nen Berishen, jeni vendi me i lumtur ne bote. Ishte dhe Kuba pas jush, po Fideli sikur s'po i qendron besnik vijes marksiste-leniniste...

Greket do ishin mire te ulnin shpenzimet per qellime shoviniste, se ka dhe me keq. 

Artikulli qe Alidemsi solli ketu , ishte vertet interesante, veç pakez e fryre , per te mos thene se dyshoj ne ca gjera aty. 

...edhe mua qe jam anti-ramist i bindur ky artikulli karagjoz me beri te gajasem. Komentet jane mese te goditura!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).