Tone të qarta nga fuqitë botërore: Irani ka punuar për prodhimin e bombës bërthamore, sipas të dhënave të agjencisë vjeneze IAEA. Kërcënon një luftë e re Lindjen e Mesme? A është gati Izraeli për një sulm kundër Iranit?

 

Ky është raporti  më  i plotë deri tani për Iranin i Agjensisë Ndërkombëtare për Energjinë Bërthamore, (IAEA), i cili u bë publik ditën e martë (08.11.2011):  Në mënyrë të përpiktë, autoriteti në Vjenë rendit detaje të reja për armët bërthamore të Iranit.  Vendi ka punuar deri vitin e kaluar në drejtim të prodhimit të një bombe atomike. Por kërkimet përkatëse mund të zgjasin, thuhet më tej në raportin 25 faqësh.

Izraeli jep alarmin

Udhëheqësja e opozitës izraelite Zipi Livni u shpreh e alarmuar.  "Tani, ku e vërteta u zbulua para syve të botës, Izraeli duhet të mobilizojë botën e lirë që të ndalojë Iranin". Në mediet izraelite ishte spekulluar se për një sulm të mundshëm ushtarak kundër impianteve atomike iraniane duhet të kishte prova të reja për një program atomik të tillë. Presidenti i Izraelit Shimon Peres kishte bërë të qartë në fundjavë se një sulm i Izraelit dhe vendeve të tjera ndaj impianteve atomike iraniane po bëhet "gjithmonë e më i mundshëm".

Por ministri izraelit i Mbrojtjes, Ehud Barak  u përpoq të martën t'i largonte shqetësimet për rrezikun e një lufte të afërt me Iranin. "Një luftë nuk është piknik, dhe ne nuk duam luftë", tha Barak për radion izraelite. "Izraeli nuk është ende i vendosur për një ndërhyrje ushtarake". Sipas medieve, Britania e Madhe kishte sinjalizuar gatishmërinë e saj për të mbështetur një sulm ushtarak të SHBA-së. Por një luftë ndaj Iranit do të kishte pasoja të pallogaritshme paralajmëruan menjëherë Franca, Rusia dhe Gjermania.

Irani parapërgatit testet atomike

Autoritetet paraqesin në raport prova që Irani ka punuar për zhvillimin e një arme nukleare dhe tashmë ka ndërmarrë testime të komponentëve individualë për një kokë shpërthyese të raketës atomike. Lidhur me këtë ka dëshmi për përgatitjen e një testi atomik, të cilën Irani po provon ta bëjë në nëtokë.

Në raportet e mëparshme, autoriteti në Vjenë kishte raportuar tashmë për përpjekjet e Iranit për prodhimin e uranit dhe plutonit. Në raportin e fundit ata koncentrohen në përpjekjet e dyshuara për të mbushur me material radioaktiv kokat shpërthyese nukleare dhe për të arritur ndërtimin e raketës.

IAEA bazohet në burime të ndryshme

Vazhdimisht agjencia në Vjenë, IAEA, thekson se të dhënat e saj ajo i ka bazuar në burime të shumta. "Informacionet që formojnë bazën e shqetësimeve dhe analizën e autoritetit do të vlerësohen si të besueshme nga IAEA ja.  Ato vijnë nga burime të pavarura dhe të shumëllojshme, para së gjithash nga pamjet satelitore dhe nga informacionet e dhëna  nga vetë Irani.

"Informacionet flasin se Irani ka punuar për zhvillimin e një koke shpërthyese të raketave atomike, shkruan  shefi i IAEA-së, Yukiya Amano. Raporti numëron në hollësi një sërë eksperimentesh nukleare.

Rusia është gjithmonë për zgjidhje diplomatike

Rusia, që është më pak kritike ndaj Iranit dhe që vendit i ka dërguar centralin e tij të parë atomik edhe më tej është për një rrugë diplomatike. Rusia është "thellësisht e zhgënjyer dhe e befasuar" nga raporti, thuhet në Ministrinë e Jashtme në Moskë. Nga publikimi mund të ulen shanset për rifillimin e bisedimeve mes fuqive botërore dhe Iranit.

Po ashtu përpjekjet diplomatike lidhur me konfliktin për programin atomik iranian deri tani  kishin vënë në lëvizje vetëm pak presionin për ashpërsimin e sanksioneve. Për shkak të anëtarësimit  të tij në IAEA dhe të nënshkrimit të Marrëveshjes  për ndalimin e prodhimit të armëve bërthamore  në 1979, Irani është i detyruar që të paraqesë hapur programin e tij nuklear tek IAEA. 

Irani vazhdon t'i mohojë të gjitha 

Megjithatë Irani pas publikimit të raportit të IAEA-së theksoi përsëri se nuk ka asnjë program sekret të armëve atomike. Teherani do të vazhdojë kursin e tij, tha presidenti  Mahmud Ahmadinexhad. Ai paralajmëroi në të njëjtën kohë Izraelin dhe SHBA -në për pasoja të rënda në rastin e një sulmi ndaj Iranit.

SHBA dhe aleatët e saj pas paraqitjes së raportit mund të kërcënojnë me sanksione të ashpra kundër Iranit, eksportuesi i pestë më i madh në botë i naftës.

92 Komente

pak lidhje ka me temen.. Sarkozy dhe Obama jane te pakenaqur nga Netanjahu.. bile Sarkozy e quan Netanjahun genjeshtar...

Nje gje eshte e sigurt, ki pill ka derra.

Nuk eshte cudi te kemi lufte ne pranveren e afert. Me mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale vitin e ardhshem, nje lufte kunder nje rregjimi apo shteti qe ka perceptimin jo me te mire ne te dy kahjet e politikes ketu, thjesht do te mobilizonte ndjenjat patriotike dhe te clironte ndjenjen e bashkimit dhe perkrahjes per presidentin. Nje fakt mbeshtetes i kesaj hamendje eshte qe ne nuk kemi me dy luftra te hapura dhe kesisoj nje lufte e re mund ta zevendesoje nje lufte te vjeter dhe ne prap mbetemi me dy luftra, cka duket sikur komentohet te jete si etaloni i asaj qe ne mund te perballojme.

Don't mess with texas.

Yours,

Tariq

http://image.guardian.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/gallery/2002/09/18/gall1.jpg

the only things certain in life are: death and texas

Cak Norrisi me ka kerku ta coj te vetem ne Iran..

if they need external contractual statistical advice, say you could humbly help with.

U pa puna, duhen pranu ofertat e shoqnise per pune te bouing ose lakidi..

Ska si lufta!

Izraeli lufte kunder Iranit,ska by..... ,mendimi im personal dhe profesional.

mire mire.. po ata 23-shat e rinj te lakidit vec izraeli i bleu.. dominance totale ajrore..

Nuk ma merr mendja se do kete kohe per dominace ajrore po filloi.

po filloi ashtu do filloje dhe ashtu do mbaroje.. me bumje, kerpudha dhe aq..

I ke parasysh 10 pikat e artit luftarak popullor?

po une mbaj mend nja dy:  si vendas ke gjithmone avantazhin e njohjes se terrenit  dhe tjetra :  sulmo ne forem pyke..smiley

armiku ka befasine dhe avantazh ne mjete luftarake.

ushtari yne ka ngritjen ideopolitike dhe ben nje lufte te drejte. ja u bon 6. ta dish qe ne fund ne fitojme 6:4, qe te mos i bojm corap.

sulmo naten dhe mbrohu diten smiley

ne jemi te pergatitur deri tek kopsa e fundit e ushtarit te fundit smiley

duhet te ishte nate dhe kohe e keqe, per te mos shkare ne teroite e rreshqitjes (where is idris when you need him!). e ke menduar karakterin dimeror te mbrojtjes sone... daullet e shiut... dimri i vetmise se madhe... ishalla bie shi neser, tha panajot pano (RiP) nje dite para ndeshjes me gjermanet...

na mori malli per pak lufte me plan konspekt. ne mungese te saj, ja sister morphine nga marianne faithful (meqe po e nigjoja smiley )

 

ne rast alarmi ajror nxitoni te vendstrehimi me i afert..  femijet dhe grate te paret..smiley

a po, me e rendesishmja... mos harroni dritat hapur.smiley

Nah, nuk behet lufte aq kollaj me Iranin. Te bllokon ose minon ngushticen e Hormuzit qe e ka nen kontroll dhe te le high and dry, dhe kjo eshte me e pakta nga pasojat. I ka bere nje analize fantastike para nja dy vjetesh George Friedman te Stratfor Iranit, po e gjeta do t'a sjell, ishte me te vertete shume informuese, deri atehere edhe une kujtoja se ishte peshe relativisht e lehte.

Sa mire ky opsioni 'redakto' ja e gjeta smiley

Dy-tre paragrafet e pare jane vetem intro per artikullin qe eshte pak me poshte, so scroll down for it.

http://www.marketoracle.co.uk/Article560...

E tha Barraku, ai Izraeliti, ne nuk dum lufte, lufta me Iranin nuk o piknik.

Si do prekej Izraili nga minimi apo bllokimi i ngushtices se Hormuzit?

I bie qe Krisida neser ne mjes mbaron me ty se ti vetem pyetje ben smiley

Ideja eshte qe luften me Iranin nuk e ben Izraeli vetem me koken e vet dhe vetem me forcat e veta, se nuk ja del dot. Ne fakt ceshtja ne menyren si e shtron Friedman eshte qe edhe USA s'dihet a ja del dot. Nuk e rrezikojne aleatet e Izraelit, sidomos USA, bllokimin/minimin e ngushtices se Hormuzit pa arsye shume, shume te forta, se eshte hyrja ne gjirin Persik dhe i le te gjithe pa nafte si peshku pa uje (no pun intended) smiley Pertej kesaj, eshte pothuajse e pamundur te zaptosh dhe sundosh Iranin per arsye te gjeografise/relievit/historise etc. Vetem Aleksandri i Madh xheku ja doli, dhe deri diku osmanet, po deri diku ama.

Po ke nja 10-15 min, lexoje ate artikullin, se eshte vertet informativ. Une Iranin nuk e njihja dhe aq pertej ca gjerave kryesore, po Friedman makes a very good point. Edhe kjo strategjia e armeve berthamore permendet aty, si nje nga levat qe Irani mund te perdore per te pasur ca gure ne dore ne negociatat me komunitetin nderkombetar.

E lexova shpejt e shpejt.  Objektivi i Izraelit ama nuk eshte ndonje lufte tokesore apo pushtim, se normalisht s'i ka kapacitet, vullnetin, mundesine per te gjitha arsyet qe permend Friedman.  Biles jam dakord me Friedman qe thote qe eshte thuajse e pamundur qe Irani te pushtohet e sundohet, qofte dhe nga nje superfuqi si Amerika.  Izraelitet ama, po u ndjene te rrezikuar vertet, e shumta qe do bejne dhe kane mundesine te bejne eshte nje sulm ajror si ai ndaj reaktorit berthamor Irakien ne 1981-shin.  Ky sulm ishte i sukseshem ne Iraq.  A mund te jete nje i tille i sukseshem ne Iran? Mbase.  Normalisht mbrotja ajrore e Iranit eshte ku e ku me e mire e sofistikuar se e Irakut.

Gjithashtu Irani ne kete rast do kunderpergjigje me sulme raketore, por qe nuk dihet sa efektive do ishin.  S'besoj se as do mendonin te hidhnin bomba berthamore me keto raketa.

Sa per fuqine detare te Iranit per te bllokuar ngushticen e Hormuzit, kjo eshte e kufizuar duke ditur se Irani s'eshte njohur ndonjehere si fuqi detare ushtarake.

 

E gjithe kjo eshte "hype" per zgjedhjet e ardhshme ne Amerike. Por edhe njekohesisht se 'Bama (jo ky 'Bama yne) ka premtuar te terhiqet nga Iraku, duke e lene keshtu industrine e armatimit me gisht ne goje. Nga ana tjeter, cfare nuk ben vaki. Specia Njeri nuk ka dhene ndonjehere shpresa se mund te piqet pa u djegur me pare. 

Lufte do te kete derisa te shuhen çifutet

Shko re pirdhu!

Personalisht jam i mendimit se Irani duhet nuke nje sahat e me pare. Nothing personal. Izraeli le ta shohe vete kete pune.

Izraeli le ta shohe vete kete pune.....
C'pate o shoku Pal Vata smiley Pse ere me Atomike gjete me bo shaka ti ? Nuk i lexon strateget ti .....nga Hormuzi ne Dardanele e bejne COPE Luften Atomike smiley Beton ne det e bejne.... me ato qe ka ble Izraeli per epersi ne ajer smiley
Eshte Lufte Atomike pipllaaaaaaa ?!?!?! Ja ka njeri haberin apo JO smiley
Te pakten kujtoni thenien e atij qe e shpiku kur e pyten " si do jete Lufta e trete Boterore " .
" Nuk di gjo vallaj - tha ..Po e katerta do jete me shkopij e GURE " smiley

E di ti idrizo si bohen keto pune, ca japin informacion e ca e perpunojne.. Vulen prisnim.. smiley 

Jo me te gjithe 'Drizo, jo me te gjithe.. 

Pf ma njeh gjuhen mue ...Le qe as qe nuk mund mund te mendohet se eshte tek "te gjithe" jo ma ta klasifikosh me ket llaf smiley
Ke 'bama ...rast pas rasti smiley Sidomos kur bohen analiza per Luftrat e yjeve nga harketaret smiley

.. si ta kesh 'Drizo.. smiley 

Jo detyrimisht ka te beje me temen, por thashe sa per interes te pergjithshem.

Albania, UAE Sign Agreement on Air Transport

Ledion Veshi - 04.11.2011

Albania’s Minister of Public Works and Transportation Sokol Olldashi and the Minister of Economy of the United Arab Emirates Sultan Al Mansouri signed a bilateral agreement on air service between the two countries during a recent visit of the Albanian Minister in the UAE, Albania’s Ministry of Transportation announced in its website.

The aim of the “open skies” agreement was to increase cooperation in the field of air transport, including the creation of favorable and facilitated conditions for airlines of both parties.

During his visit in the United Arab Emirates, Albania’s Minister of Transportation Olldashi also met with the President of the Chamber of Industry and Commerce of UAE Mohamed Thani Al Romaithi. Olldashi invited investors from the Emirates to invest in Albania in fields such as infrastructure, agriculture, tourism, mineral extraction and the production of renewable energy.

http://www.balkans.com/open-news.php?uni...

Eh more njerez, ça me kan pa  syte ne disa qytete te Iranit ! Sidomos ne disa vende nden toke...  

Po  ish kreun e Mossadit a e degjuat si  tha dje?..."Do  te ishte  aventura me e madhe e Izraelit, ne se  vendos te godise  baza ne Iran... Do  te kishim nje shi  raketash, ne  Izrael..!"

Ne fakt epersia ajrore amerikano  -izraeltie do te bente  shume deme, por kurre qe atje, te mund te  kthehej  "nje  situate Bagdati"..

Amerikanet  le te mbyllin mire keto dy luftra,  qe nuk po u duket fundi edhe pas  sot, 10 vjetesh, ne se bombat  nuk jane mbaruar gjene.

Izraeli sikur te ulej  me arabet!.... Boll, me duke u  mburrur... me Ato te Daj Samit !

Te ulet me ata qe duan ta zhdukin nga faqja e dheut por te cilet i ka vene perpara si bageti 5-6 here qe nga krijimi si shtet? Edhe ne bejme mire te ulemi me serbet e greket e ti pyesim pse duan te na shfarosin...

Asnje lufte e kohes moderne e nisur me pushke, nuk ka perfunduar ndryshe veçse  me ulje ne tavolinen, per  tu marre vesh qe te hiqet dore nga lufta dhe te zoteroje paqja.

Po!....qe po!

Edhe  ne me serbet... e greket, padyshim qe ne tavoline do te ulemi...Eshte e vetmja mundesi, per ata qe kane haber, se paqja eshte me e mire se lufta.

Keni qene ne izrael? Pa  degjo si  flasin atje, per situaten "lufte ne pafundesi!"

Po po, do ulemi mbasi te jete bere lufta ama.  Ata qe na perket s'na i fal kush as na i dorezon serbi e greku nga dashamiresia.  Bota vetem armatoset me shume, ti flet per paqja me e mire se lufta.  Ta ka vene bazen ushtarake serbi mu ne Lugine ne kufi me Kosoven.

Une keto  i di dhe si  besoj une  edhe  shume mire.Por..di dhe qe keto  dite Rusi po nderton diku ne Nish, nje gje  qe sikur i ngjan Bon Stillit.Ata thone, "Baze  per masa emergjente", por sa  di une  perandorite e kane nje "gjuhe"   ...emergjence qe nuk para  perkthet per tu marre  vesh  kollaj.Ate punen e armatosjes per kushte lufte , une kam bere dhe stervitje si gjithe populli ushtar.Ju  e keni me te  degjuar....Pa  futu ne  internet dhe shif armet dhe   ushtrine e kohes se Atij! 

Nuk ja them emrin, se trembem mos e bej si beri  fevziu, i  cili  mbushi  nje deng me faqe  qe ja vune para te tjeret, qe te  gjitha me sharje... qe e lavderojne.

Per skrap perfunduan tere ato arme, kur ju thoni se do te duhet te  bejme lufte....  

Me habisin ata qe flasen per lufte, pa prekur taballek dyfeku me dore!

Me habisin ata qe flasen per lufte, pa prekur taballek dyfeku me dore!

Grave me aq dyfeqe qe kam bere une qitje, ti s'i ke pare as ne enderr (biles kam bere qitje dhe me ate pushken dhjetce jugosllave qe ke bere zborin ushtarak ti).  Cdo fundjave une i zbras nja 50 cope ne poligon...Kjo meqe ke qejf ta kthesh muhabetin ne "kush jam une e kush je ti qe me flet per lufte" edhe pse nuk ka lidhje me ate qe postova une me siper.

Grava, paske qene dhe ne Iran ti dhe te paskan fut neper llagemet e tyre....tobestrafkullah, ç'po na nigjojne veshet.......lol

 

Alidems, disa zyra te Krereve te shtetit  dhe   te Kryetarit te  Kontrollit te Shtetit, jane mobiluar me prodhime  ..iraniane...

   Po te ra per te shkuar diku andej shifi!Besoj dhe juve ju kujtohet nje produkt "Hurme Arabie", i veçante ne tregun e disa viteve me pare.Po ashtu nje Stacion mekanizimi  ne Vore dhe nje klinike  ..ne Tirane.Falas te gjitha..

  Qeveria Iraniane me dha mundesine te merrja nje Tanker 100.000 M. Ton me Gaz Oil, i cili nuk ishte me ne  standartet  per transporte te ne distancat  shume te largeta.Tankeri do te vendosej ne afersi te portit ne Vlore dhe nden regjim doganor do te shkarkohej prej tij sipas nevojave te  tregut.Çmimi i ardhjes do te  ishte ai i tregut  te brendshem iranian plus transportin dhe inshuranc.Ish Ministri Ruli ma dha Licensen per Regjim Doganor, por...  "ca amerikane, qe u ndodhe ketu" e kundershtuan prerazi...

Keshtu qe mua, ore alidems me mbeti ne gisht, per ta  futur ne goje..  vetem unaza  argjend  safi e me gurin  me zefir,  qe ma dhuroi  ish Presidenti Rafsanxhani.... 

Keta  "Ca amerikanet" dy gjera  i  kerkuan Berishes prerazi.Te mbante larg Iranin dhe ...Kinen.

E di mire qe eshte e vetmja kerkese, qe eshte plotesuar pa deshiren e tij

 

Ti demso nuk u cuditke nga analizat e FelLta te strategeve hormuziane ...po u cuditke nga keto te llagemeve.
Nga Suedezet i kane marre te gjithe vizitat neper llageme smiley
Futuni aty ke Beluli me Bradin dhe Emi me Spiritus se o ngrofte smiley Nuk te kap era e marrezise per te bere Analiza Strategjike si Imami per Luften Kibernetike smiley
As Sali babasqap Bajraki qe eshte pas Gjermanise , nuk ka guxuar ne kete fushe akoma ,sepse eshte pa Leverdi .Perparesi i dha Fushes se Plehrave sepse zbaton Parimet e Artit Ushtarak ...."Lufto vetem me Leverdi smiley

Neve na duhet te kemi nje ushtri te forte.

Ishalla fito Rrik Perri, keni per ta pa ket Metin e Iranit me bith ne hi

Mos o Dejoni se  ato te dy  fjalet e fundit te frazes tende, do benin gjithe hi, te botes tere.  

Ja Amerika qe do t'i sjelli "demokracine" nje tjeter shteti te lindjes se mesme... smiley Nuk po dine nga ta kapin dhe nje here thone qe Izraeli do t'i bije Iranit, e nje here nxjerin raporte me burime "te shumta"... Te kish qene ndonje vend tjeter as nuk do e kishin bere kaq te madhe, do i kishin derguar zogjte tashme, por duke qene se behet fjale per Iranin po ia masin pulsin, atij dhe opinionit mbare-boterore (pasi efektet do ishin te tilla).

kjo bi era spekullim. Pamvarsisht zhurmes qe bejne Irani ka nje teknologji ushtarake modeste, krahasuar me disa vende te tjera.

Albano,. mos e beso kete gjo, Irani ka teknologjine franceze mer daj, ka aeroplane Mirazh, gjujtes bombardues, ka tanke rus te prodhimeve te fundit, ka edhe raketa  te prodhimit te vet ka edhe nja 500 mije ushtare te mirepajisur, pranejmere edhe pak me shtruar ket pune.....se nuk osht e lehte....

armet berthamore ne duart e nje psikopati si ahmadinexhadi te bejne gjemen kur te duash. vendim i veshtire eshte, po them se do i bien po s'ktheu rruge sa s'eshte vone

Te lumte goja te lumte, nese e ke pas me verte ate kapercimin e pellgut, ky osht rasti.. Lakidi ka fillu me trash prap stafin.. 10 vjet qef!

Ps: se nervozohen buallenjte, nuk na duhet nje lufte tjeter.. 

Me sa vjet jon projektet e gavrmentit, bro?

me sa di un cimo, te pakten per fushen qe po flasim projektet vazhdojn derisa te ngopen me lek ata qe i fillojne projektet. derisa s'kena pa asnji der tani qe t'ngopet me lek, nuk dihet sa vazhdojne smiley

E ckom I menie tkeqe. Puna osht qe kto I majn zyrat neper ca zona rurale qe vetem kulla bsilazhi pret me dal. Edhe me punu ka shpia spara dun qafirat. 'Bama, desha shum me qen gabim on this one.

Skenari 1: Fitojne republikanet, pusit si gjenet funi.

Skenari 2: Fitojne demokratet, pusit si gjenet qe si gjenet funi, por per hir te "imixh rendering" duket sikur gjonat do zgjidhen se shpejti. smiley 

Nga aty ku je 40 min larg i ke, si njerin perbindesh(LH) si tjetrin(B). Po deshe me njit shkallet e aristokracie, vashingtoni nuk o larg..

Yep. We'll get this off line next. Right now I'm on cell.

vallai, meqe je aty dhe ke pas oferta shife iher, une them qe s'ka per t'u myll me i shtrengim duresh n'tavolin ky muhabet, e kap dhe e kalon dhe moshen e pensionit te lakidi smiley

Une per vedi po pres EPA.. Se shpejti duhet te na thone a do ta bojen te detyrushme instalimin e FGD dhe SCR-ve ne Tec-et e qymyrit ose jo.. Nese jo, do kthehem ne katolik.. mjafton qe te falem diten e vdekjes ene tuto ok!

aaa, kjo po qe eshte interesante, shume me funny se CFD mjes-drek-dark smiley

"armet berthamore ne duart e nje psikopati si ahmadinexhadi te bejne gjemen kur te duash."
..................................................... KAQ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Shembulli i "carcafit gjith zhdranga qe la Ruzhdia pas seksit smiley me Chetin ne vendet Arabe , eshte i mjaftueshem ....Nga BRENDA ....
Per Emin...Koha punon per ne smiley

smiley
E dija qe nje kryesore e kisha harru. Je I pazevendesueshem.
Po mire, pika e fundit mos kish te bente me proletariatin nderkombetar si aleat, qe do u binte prapa kraheve ne rast sulmi (te cdo koalicioni etj)?

puna eshte se haxhmedinit te iranit po i mblidhet litari ne fyt dale nga dale sepse populli nuk ka te haje dhe ai ben pordhe me ca reaktore atomik te kalbur te sajuar me mall kinez e disipline ruse dhe hop del ne skene izraeli e thote ndjehem i kercenuar dhe keshtu del prap haxhi i iranit thote se eshte duke filluar lufta pra ju keni nevoje akoma per mua si dulla njehere e nje kohe.

 

 

Nese Irani kercnon Israelin,do ta paguaje shtrenjte.
Presidenti i Iranit ne vend qe te rrije rehat dhe te merret me punet e veta jep deklarata provokuese qe drejtohen ndaj Israelit dhe Arabise Saudite.

Po le ta prvoje Ahmadinajadi se ne 3-4 dite,Israeli do ta beje pluhur.

Mos o Stavri, mos boj keshtu, se nuk e bon dot Izraeli pluhur Iranin as per 2 dite e as per 200 dite.....vetem Aleanca edhe ajo e ka pisk..punen.....

Israeli ka 4 milion banore kurse Irani nja 80 milion, a e kupton dot ndryshimin...?  e sa per teknologjine, mos harro se edhe irani e ka Rusin dhe Kinezin nga prapa ne ket mes, se edhe ata bukes buke i thone, i dun edhe ca pare lufte ata......

Lajmin , me gjth foton, e kishin ter gazetat perendimore, e kjo eshte kenge e vjeter, por ajo qe me habiti ishte kritika qe Sarkozi i kish bere Natanjahut, si genjeshtar, (gje qe e permendi edhe Beluli tek komenti i tij i pare). Kjo tregon se çifutet e Frances dhe te Europes, nuk jane dakort me çfar bejne ata te Tel-Avivit. 

 

Nuk eshte e cuditeshme momenti kur ky lajm u be i ditur ne media "Menjehere pas konfirmimeve se Izraeli po behje gati te sulmonte Iranin"...

Zyrtaret e larte te Pentagonit dhe te ushtrise amerikane e paraljmeruan Izraelin qe te mos merte vendime Donkishoteske(si planet per te sulmuar Iranin) se nuk do ti mbeshtesnin ne rast te tille. Obames mesa po po e shoh i ka ardhur ne maje te hundes me Izraelin, kete e shprehu dhe ne biseden me Sarkozin..."Nuk e shoh dot me sy ate palo genjeshtar, i tha Sarkozi per kryeministrin Izraelit...Mire ti, po une qe me duhet te perballem cdo dite me te"..Iu pergjigj Obama, duke nenkuptuar vemjet Zioniste qe kane bllokuar Pentagonin dhe po i vene shkopinj nen rrota.

Izraeli i eshte futur nje vorbulle e cila po e ve ne rrezik vete ekzistencen e tij. Kjo vjen nga politikat radikale te qeverise aktuale te cilet e kane izoluar totalisht ne rajon dhe tashme po e izolojne ne perendim. Zhvillime te reja interesante: Turqia nderroi sistemine rraketave per avjonet F-16 qe te godasin objektiva "miqesore" sic ishte klasifikuar Izraeli(nen kodet universale te NATOs) 

Izraeli i eshte futur nje vorbulle e cila po e ve ne rrezik vete ekzistencen e tij

Qe nga krijimi i tij ka qene ne rrezik egzistenca e Izrailit.  Historia flet vet...

Kesaj radhe i ka prishur punet me te gjithe, duke perfshire ketu shtete te fuqishme rajonale si Egjipti dhe Turqia..Po ashtu Gjermania,Franca,Britania dhe shume vende te tjera Evropjane e kane izoluar totalisht regjimin e Izraelit. Pranimi i Palestines kohet e fundit ne UNESCO(me nje cmim te hidhur) ishte nje dush i ftohte realiteti global per Izraelin. Ne anen tjeter vete politika e Izraelit po i krijon irritime te panevjoshme SHBAse e cila tashme po perpiqet te rilidhe mardheniet me arabet pas revolucjoneve. Une mendoj se klasa politike e Neosllaveve Zioniste si Lieberman po i hedhin benzine zjarrit mbi te cilin qendroje....Por s'do vije kerkush ta shuaje kur ti perpijne flaket 

Me Egjiptin s'kane prishur pune, te pakten deri tani jo.  Europianet s'e di ta kene izoluar komplet sic fryn ti, por ata nuk kane ndonje peshe kushe e di se ca gjithesesi (sidomos me krizen e rende financiare qe i ka kapluar).

Amerika qendrimin ndaj Izrailit s'e nderron per shume arsye.  Sa per lufte, Arabeve te gjithe bashke ju ka dale balle vetem nja 5-6 here, e i ka zbythur rendshem.

Me Egjiptin i prishen punet qe kur vrane "gabimisht" ata ushtaret Egjiptiane ne kufi. Nuk eshte Mubaraku ne skene , te cilit mund ti mbyllej goja me nje shuk me leke. Para pak oresh e hodhen ne ere nje tubacjon gazi i i cli furnizonte Izraelin dhe Jordanine. BE si union eshte ftohur politikish..Ishte faktori BE i cili mundesoi anetaresimin e Palestines ne Unesco(per te cilen u irritua dhe ca Obama gjate bisedes me Sarkozin). Sa per peshe Gjermania dhe Franca kane peshe te madhe mos e nenvlefteso kete. para ca kohesh Franca injoroi "kerkesat" e Izraelit per te mosmarre pjese ne ndertimin e satelitit ushtarak turk "Gokturk" . Ky satelit do te jete nen funksjon te spiunazhit dhe survejimit personal te Turqise(jashte kornizes NATO-s). Izraeli shprehu friken se Turqia mund te shiste vendeve te ndryshme(prefshire ketu Iranin) imazhe te objekteve dhe bazave ushtarake.

Se sa e dobet dhe e corjentuar eshte e politika se Izraelit e tregoi shkembimi i 1000 te burgosurve(terroriste) palestineze me ushtarin izraelit(gje qe beri te ngrinte shume vetulla).

 

Sa per luften e Arabeve, kishte nga mbrapa Britanine dhe SHBAne dhe leket "e kompensimit post-marshall te cilat vazhdojne i marrin dhe sot".

 

Hehe ca shtremberusi je.  E hodhen ne ere thote, sikur e hodhen ne ere vete autoritet Egjiptiane.

Nqftse une nenvleftesoj peshen e Gjermanise dhe Frances, ti nenvlefteson kapacitet e shkelqyera ushtarake e teknologjike te Izrailiteve.  Izrailitet jane nga te paktet ne bote qe kane industri vendase te armeve, e deri sa te kene mbeshtetjen e Amerikes s'ka arab qe i'u del perpara.

M'vjen keq me e pranu, por asht e vertete ajo qi thu. Izraeli, ka prodhu e pajis boten perendimore me arme pothuj ne t'tana luftat e 50vjecarit t'fundit. 

Egjiptianet si shohin me sy dot Izraelitet, sidomos tani qe kane ardhur ne fuqi Islamiket...

Te pakta vendet ne bote me industri vendase te armeve?.. smiley ...Gjysma e botes i prodhon vete armet mazllem..Ke te kujtoj ketu: Francen?Gjermanine?Italine?Britanine?Rusine?Suedine?Kinen?Japonine?Belgjiken?Indine?

Sa per mbeshtetjen e SHBAse..Harroje se i ka lene ne ujet te ftohte,sado qe te cirren gomeret e tea party.-t apo republikanet..SHBA po terheq trupat nga Iraku dhe Afganistani ne fund te vitit dhe nuk ka klleqe per luftera te reja

Ca zhvillime interesante nga froti turk: Turqia ndryshoi gjithe sistemin e raketave te F-16 "friendly or foe", gje qe i ben te mundur avjonet te godasin objektiva izraelite. (nen kuadrin e NATos Izraeli ishte nen ombrellen e aleances).

Po ashtu dhe ky sateliti turk, i ka futur ca friken Izarelit

 

 

 

Cilet islamike kane ardhur ne fuqi o karandash? S'jane bere zgjedhje akoma.

Ato vendet qe rreshtove s'jane gjysma e botes, dhe pervec Rusise, Kines e deri ne nje fare pike Indise kapacitetet e tyre per prodhimtari armesh jane te kufizuara.

Nuk ka rendesi se cirren gomeret e tea party apo republikanet apo ne jane ne pushtet kerricat demokrate.  Eshte bere ditur me qindra here, qe nje sulm mbi Izraelin konsiderohet si sulm mi SHBA-ne.

Mazllem, kush e qeveris tashme Egjiptin?...Kush eshte partia me popullaritet atje?

Tani po te kaloj tek Izraeli te cilin po e paraqet nga mace mamuth:

Faktet

Ti ze vendet me radhe qe prodhojne arme?(se jane shuuume,sic te thashe..Te permend vetem Kroacine ketu qe e kemi afer, e cila prodhon nga mjetet e blinduara dhe deri tek armet e precizionit te larte si RT-20) Apo do te permend prodhuesit dhe eksportuesit me te medhenj te armeve ne bote?. Ne rang te shpenzimeve te GDP buxhetit per armatime,Izraeli nuk hyn ne 10 vendet kryesore

.Izraeli i bie andej nga vendi i 11-te pas vendeve si Hollanda,Suedia,Franca,Gjemania,etj per eksport armatimesh

The Top 20 Arms Exporters, 2006–2010

Ketu ke listen e prodhuesve me te medhenj te armeve ne bote, e cila kryesohet nga SHBA dhe Britania dhe vazhdohet nga BE.Ndonje kompani Izraelite nuk shoh aty Mazllem,.....

Sa per sulm te Izraelit jane thjesht retorika boshe se analizuan kete ne Pentagon. Irani nuk eshte Iraku, Mazllem...Eshte kocke madhe per Izraelin dhe ai e di kete..Pa nje mbeshtetje amerikane do te ishte thjesht nje vetvrasje.

 

 

Egjiptin e qeveris keshilli i larte i forcave te armatosura.  Pra e qeveris nje grup ushtarakesh.

Ah more karandash sa peshe e lehte qe je.  Izraeli shpenzon 7.3% te PBB-se ne vit ne shpenzime ushtarake dhe kjo shifer eshte nga me te lartat ne bote qe mbase 2 apo 3 vende ne bote mund t'ia kalojne. Njehere e ne nje kohe izraeli shpenzonte gati 24% te PBB ne shpenzime ushtarake. Sherbimi ushtarak per meshkujt qe mbushin 18 vjec eshte i detyruar per 3 vjet.  Per femrat 2 deri ne 3 vjet.  Meshkujt vazhdojne stervitjen dhe mbetet pjese e rezervave deri ne moshen 40 vjecare. Qe nga fundi i LB2 e deri tani Izraeli eshte perfituesi me i madh i ndihmes ushtarake nga SHBA.  Buxheti i per ndihmen ushtarake te Izraelit deri me 2018 eshte 3.15 miliarde dollare ne vit.  Ky buxhet ka qene ne rritje konstante nga 2001 e deri tani, e mendohet qe do vazhdoj te rritet. Bashkepunimi ushtarak midis Izraelit dhe Amerikes eshte dhe me i afert se sa ai i Amerikes me vendet e NATOs, qofte kjo ne zhvillimin e teknologjive ushtarake, shit-blerjen e tyre, stervitjen dhe misione te perbashketa, bashkeperdorimin e informacionit etj etj. Tekonologjia e armatimit Izrailit, si i blere nga  Amerika si i zhvilluar brenda Izrailit, eshte e fjales se fundit.  Izraili eshte nje nga te paktat vende ne bote qe mund te nxjerr satelite zbulimi ne hapsire.  I vetmi vend ne bote qe ka sistem anti-balistic raketash ne shkalle kombetare.  Qe nga krijimi i shtetit Izrailit, forcat e armatosura kane qene ne konflikt te pakten 20-here, qe nga kater luftra te plota ndaj gati gjithe botes Arabe bashke (ushtrite e Egjiptit, Sirise, Libanit, Jordanit, Irakut kane vershuar drejt Izrailit), e deri te perplasja e perhershme me militantet e Hamasit, Jihadit Islamik, Fatahut e Hezbollahut.  S'besoj se ka force me te stervitur, me te kompletuar, me te mire armatosur, me moral me te larte se forcat Izraelite ne bote sot e kesaj dite.  (Ketu nuk po permenden faktin qe kane arme atomike edhe pse s'e mbajne nje politike mjegullsie ndaj kesaj gjeje, per arsye taktike e strategjike)  S'ka asnje dyshim qe Izrailitet kane aftesite teknike per nje sulm preciz mbi ndonje reaktor berthamor Iranian, nqftse siguria e tyre kombetare do rrezikoj seriozisht nga Irani.

Mazllem..Keta "gjeneralet" kush jane?..Se Vellazeria Islamike atje, levizin fijet kudo...Urrejtja pathologjike e Egjiptjaneve per Izraelin e kthen urrejtjen shqiptaro-serbe ne romance..

Izraeli shpenzon rreth 6,8% te GDP statistikisht (ne realitet jane "parazitore" )...18% e kesaj shume paguhet nga SHBA (sic e permende me lart) dhe nje pjese e mire paguhet nga vendet Evropjane si (post marshall). Tani qe u shterngua rripi, te shohi se si do ja bejne keta "parazitet". Po mire, te pakten po e pranon qe cdo gje qe krijuan ishte ne saj te SHBAse dhe britanikeve se pak me lart po flisje per "forcat e tyre" apo "industrite e tyre". Megjithate Izraeli nuk hyn ne peshat e renda.(Eshte ne kategorine e mesme).

Edhe ato 80-100 armet nukleare qe u armatosen ishte ne saj te SHBAse...Sa per satelitet, satelite nisi dhe Irani o kodosh, ne vitin 2009 satelitin ushtarak Safir-2(Pritet te nise dhe 3te tjere)...Ke vende si Pakistani,India,Italia,Spanja,Gjermania,Britania..Tuqia po e nis se shpejti(Satelitin ushtarak Gokturk) nje prodhim Turko-Italo-Francez. sa per satelite civile jane te panumert vendet qe po i prodhojne(me apo ndihme te kompanive te huaja). Sic e shpjegova me lart Izraeli kerkon nderrim regjimi se "edhe sikur" Irani te armatosej me arme berthamore thjesh do ti krijonte per tu mbrojtur dhe jo "sulmuar". Tmerri i armeve berthamore nuk vjen nga Irani por nga vende si Pakistani i cili ka me qindera arme nukleare(te prodhuara me aprovimin SHBAse) te cilat mund te bien ne duart te gabuara.

Kakaritjet histerike te Izraelit jane thjesht si ato britmat e femijes se llastuar i cili po shikon nje loder "te cilen ai e posedon",  ne duart e femijes se komshise.

Rroma pertoma flet si gjithmone.   Gjeneralet s'kane asnje lidhje me vllazerine islamike.  Gjeneralet jane nga e njejta kaste laike qe vjen dhe Mubaraku, i cili islamistet i shtypte rende.

Kete vit eshte 7.3% me gjithe rritjet qe jane bere ne buxhet.  Evropianet s'i japin ndihme ushtarake fare Izrailit.   Te thashe qe buxheti per ndihmen ushtarake nga Amerika eshte 3.15 miliarde ne vit deri ne 2018.  S'ka ndonje shtrengim rripi ketu.   Jo karandash jo, nuk pranova gje.  Lexo me shume per industrine e armative te Izrailit, dhe modifikime te shkelqyeshme qe i'u kane bere teknologjive amerikane, britanike e franceze.  Absolutisht hyn te peshat e rende ku behet fjale per shpenzimin si perqindje e buxhetit (mbi 15%) dhe si perqindje e PBB (mbi 7%).

Nuk i dihet sa arme berthamore ka Izraili, dhe te paret qe e kane ndihmuar Izrailit te zhvilloje armet e veta berthamore kane qene francezet e jo amerikanet.

Izrailit shikon sigurine e vete kombetare, dhe s'kerkon nderrim rregjimi se s'ka kapacitete per nderrim regjimi.  Reagimi i Izrailit s'eshte kakaritje histerike o karandash, po eshte reagim normal kur nje vend islamist si Irani pellet tere diten per fshirjen nga faqja e dheut te regjimit zionist e ne te njejten kohe kerkon te armatoset me arme berthamore.

 

Gjeneralet laike?? smiley  Nga vijne gjeneralet o Mazllem?...C'laikizem flet per Egjyptin te cilet jane 99% te lidhur rrenjesisht me fene...Kodra mbas bregut..Edhe Pakistani dhe Afganistani kane qeveri laike formalisht smiley

Kur flasim per Iranin kemi te bejme me nje regjim hibrid Sovjetiko-taleban por megjithate edhe sikur ti posedonte armet berthamore(qe ka shume mundesi ti kete) nuk jane aq budallenj te sulmojne tek dera e shtepise. Te thashe nese i prodhojne i kane per balancim force dhe "vetmbrojtje". Mazllem jane kakaritje boshe ato te Izraelit, se nuk po pranon realitetin e hidhur se ju kane rene pendet...Iku koha kur mund te terrorizonin lindjen e mesme tani e kane punen pisk "politikisht" dhe financjarisht: Amerika ja preu ndihmat ushtarake. Edhe ne arenen nderkombetare jane izoluar dhe e vetmja gje qe po bejne eshte te kercenojne poshte e lart. Per mendimin tim me i rrezikshem eshte Izraeli sikur dhe me 2-3rraketa berthamore sesa Irani me 100raketa..Kjo qeveri e sotme Izraelite e perfaqesua nga mafjoze ruse si Lieberman (Ish kercimtar ne klube nate) dhe fashite si Ehud Barak

Ketu ke nje artikull interesat nga media izraleite Hareetz. Ben fjale per kuislinget Fashiste qe kane zaptuar Izraelin sot dhe po e cojne drejt shkaterrimit

 

Karandash, qeverisja e Mubarakut a ishte gje qeverisje islamike?  Keta jane koleget e Mubarakut.

Je komplet i painformuar dhe vetem budalleqe keput.  Se do i perdori apo jo Irani armet berthamore, nuk e dime por cfare dime eshte retorika e tij per shfarosjen e regjimit zionist dhe financimi i Hamas dhe Hezbollahu qe si synim kryesor kane shfarosjen e shtetit Izrailit dhe zevendesimit me nje shtet Islamik.  Irani s'eshte regjim hibrid, por eshte kryekeput nje teokracike islamike.  Per vetembrotje nga kush i duhen armet berthamore Iranit? Izrailit s'eshte shprehur ndonjehere se do te shfarosi Iranin nga faqja e dheut.  Nejse po e le ketu se vetem budalleqe kepuske si gjithmone: i rane pendet Izrailit, Izraili eshte me i rezikshem se Irani me arme berthamore, qeveria Izrailit pefaqesohet nga fashiste e mafioze ruse.  Cfare gomarlleqesh me ok smiley

Mazllem..Mubaraku ishte autokrat dhe e bente nje sy qorr me Izraelin per shkak te interesave ekonomike. Tashme thesi eshte cpuar gjithandej, gjerat kane ndryshuar 180grade dhe ajo cka mbetur eshte urrejtja reciproke arabo-izraelite.Kete vetem rednecket nuk e kuptojne... Ata qe nuk besojne kete besonin ne perrallat e demokratizimit te Irakut apo Afganistanit dje...

Financimi i terroristeve vjen si bumerang nga vete politika fashiste e Izraelit, i cili e coi vete situaten atje. Ju dha nje shanc i arte per ta zgjidhur problemin e kufijve,te cilin e refuzoi..Dhe cbene tani, vazhdojne dhe debojne me teper palestineze nga shtepite duke ndertuar koloni te reja ...Dhe keto akte automatikisht rekrutojne terroriste nga pala tjeter. Mos bej shume ze se dhe Kosova si Palestina apo Kurdistani do kishte ngelur po te mos ishin futur Amerikanet dhe Britaniket.

O trangull ta shpjegova me lart..Liberman ka lidur dhe rritur ne ish republikat ruse: Ish kercimtar ne klube nate, dhe i mpleksur me mafian ruse..Barak i ka shprehur hapur idete fashiste per zhdukjen e gjithe Palestinezeve dhe pastrimin e tokes se shenjte(sic e quan).

Eshte mafioz rus se ka lindur ne ish republikat ruse (Liberman ka lindur ne Moldavi).

Mubaraku bente nje sy qorr per shkak te interesave ekonomike.

Terroristet financohen prej shkakut te politika fashiste te Izraelit.

smiley

Thjeshtezimet e nje dogmatiku te painformuar, qe ndjek linjen e ekstremisteve te majte kur vjen puna tek qendrimi anti-Amerikan, e si rrjedhoje tek qendrimi anti-Izrailit.

 

Mazllem...Moldavia cfare ka qene? smiley..Shko dhe hap ndonje liber historie se po diskutokam kot me ty ketu ...

Ka qene republike sovietike o krric smiley

O qyp... Jo fshat po katund ... smiley

Nqs kane aq deshire kta iraniant per me provu nji arme berthamore, mjafton me ju thane amerikanve dhe ata do t'jene ma se t'lumtun me i lshu nja 2-3cope n'tehran. Fuckin spordhjake!

 

A ishte shpërthimi në Iran paralajmërimi i diçkaje më të madhe?  

17 njerëz vdiqën në Iran gjatë një shpërthimi në një bazë ushtarake. Atë ditë shumë pak u mor vesh në lidhje me këtë shpërthim pranë Teheranit. Por tani dyshimet janë rritur ndjeshëm. Mes të vdekurve është edhe një ekspert raketash i rangut të lartë. Bëhet fjalë për gjeneralin Hasan Moghadam. Ky i fundit kishte lidhje të ngushta me Mahmud Al Mabhuh, një funksionar i lartë i radikalëve islamikë të Hamasit, që u vra në janar të vitit të shkuar në Dubai nga shërbimi sekret izraelit, Mossad. Izraeli nuk ka bërë komente. Ministri i Mbrojtjes Ehud Barak, komentoi shpërthimin vdekjeprurës duke thënë thjesht: “Sa më shumë, aq më mirë”.

Ndërkohë zërat për një sulm mbi Iranin bëhen gjithmonë e më të shumtë. Ministri i Jashtëm holandez nuk e përjashtoi një gjë të tillë kur foli në Bruksel. Kurse Obama po teston qëndrimin që do mbajnë Kina dhe Rusia.

Megjithatë, sërish publikisht edhe amerikanët thonë se një sulm mbi Iranin do kishte pasoja të rënda.

 

....ja filloi.....prisni dhe ca...dhe bota do te futet (ndoshta) ne kolaps....

 

Alidems, shume shume cka mund te beje Izraeli eshte goditje ajrore te cilat kane 20%shanc per sukses ne 1apo2 fabrika se shume nga keto fabrika jane thelle nen toke(dhe shume jane ne vende sekrete)..Po ashtu nuk duhet nenvleftesuar sistemi antiajror iranian.Iranianet arriten te prodhojn sistem antiajror ballistik me te avancuar se S-300 ruse..Po ne po e supozojme se do ti zinin ne befasi.Thjesht keto sulme do ta rikthenin 1-2vjet mbrapa programin e Iranit...Asgje me teper..Por per Izraelin pasojat do te ishin fatale

Por me te interesuar per te goditur Iranin nuk jane izaelitet por sauditet te cilet jane frikesuar nga rritja e influences iraniane ne rajon. Turqia po nis nje satelit ushtarak keto kohe ne hapesire(e permenda pak me lart)..I cili i ka shqetesuar se teprmi izraelitet per shkak se mund ti japin iranianeve imazhe ushtarake te rendesise se vecante..."Rroll the dice"..The stakes are high

 Kish tre  dite qe  ishte marre vesh se Stalinit i kish rene hemoragji  cerebrale.Halil Hoxha, babai i Enverit  i  vajti  ate mengjes per nje vizitkafe  nenes se Kiço Ngjelse.Aneja ishte shume e zgjuar  dhe nisi ta  pyeste me terezi, mudha Halilin.

-Po  si kushtu mo  Mudha Halil?Kaqe rende ki Stalini,thone? Na beri me zemer na beri.Nuk kemi vene medhe  buke  ne goje, qekur se na ra  kejo hata?O shpetoje gjadhe  thua?

Si u mendua ca mulla Halili, tundi pakez koken dhe ja mbiti..

-Nga  nje damdha kaqe e gjate, asnje nuk ka  kthier persembari.Patkojte nga  diedhi  ju kane vajtur..

-U pupu more Mudha  Halil ! Dhe kete kishim mangut...!

Kur  erdhi Kiçua per dreke plaka, mezi e priste t`i jepte haberin e Mudha  Halilit.

Dhe kjo  puna e armatosjes se Izraelit dhe te  Iranit.Nje damdha goxha e gjate aramtimi.O shperthenje se s`ben.Per.." te  miren e botes"

Goxha  u shtua................

Po grava po, te bejne si ne e te carmatosen se kshu do zgjidhen gjerat me mire.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).