Marrë nga vëllimi "Mirazh" i Arb Elos

 

reciton: Ajku

kolona zanore: squarepusher

 

Për ata që bezdisen nga kokëposhtët e videos dhe parapëlqejnë mënyrën audio të paraqitjes: 

http://www.mixcloud.com/ael/arb-elo/

Shumë falenderime squarepusherit për ndihmën bujare.

 

Dëgjim të këndshëm!

 

29 Komente

Bukur! Ajo si zhaurime treni ne sfond e bente dhe me te rende atmosferen. Bravo! 

Per çdo zhaurime duhet te falenderojme squarin. smiley

Te lumte, Ajk!

Kisha filluar te besoja qe gjeste te tilla, ku hyn edhe nje vemendje gati prekese ne vetvete, kishin humb perfundimisht. Flm!

Provo me lexu edhe iher postimin dhe mthuj a te duket se e lexon me zanin e Ajkut? Lol thats f crazy!!!! 

 

me pelqen gjesti dhe gjithe fryma qe percohet permes tij.

thuhet qe po vjen shekulli i mungeses se ujit. une aty do shtoja edhe te afeksionit njerezor. Iashalla kemi hik sa pa pllakos e plote thuj.

Shume e nderuar, em! 

me pelqen gjesti dhe gjithe fryma qe percohet permes tij.

emo, paskemi qene ne te njejten linje

Kur e degjon, te bie ne vesh perdorimi dendur i  fjaleve me sh dhe prapashtesat ash, esh.Zeri i Ajk me vibraton e vecante por duhet punuar me shume me regjistrin e poshtem.Regjistri lart ok.smiley

Kush je ti ma; Alma Bektashi a? smiley

     

   smiley

smiley

Vertet ka plot fjale me sh po edhe me s e, kete te fundit, une e kam shume zet. smiley

S-ja kshu? Ben vaki kur e shikon si iniciale, kushedi... smiley 

Jo jo! smiley

Bukur

pergezime per muziken Square...kush dreqin jane?

bukur edhe Ajku,

gjynah qe poezia nuk funksionon deri ne fund!

Panda Bear - Take Pills (nga albumi Person Pitch) i copezuar dhe pershtatur sipasz rastit, rrofsh smiley

Gjeja me e leztshme, nese dikush ka kohe, mikrofon e deshire, do ishte te rekuperonim ndonje liber ne shqip e te benim nje audiobook per shkarkim e degjim nga PPU, keshtu qe secili e degjon per qejf ndersa i jep makines neper lagjet e jashtme te Londres, ndersa pret autobusin ne Quebec, ndersa shetit ne parqet e Jorkut te Ri, ndersa numeron stacionet ne ndonje periferi te Mynihut...

Ke puna jone, ne kuader te pergjegjesive sociale, ishte dhe nje projekt per te ngritur nje biblioteke audio per femijet e institutit te te verberve. secili prej nesh zgjidhte nje liber per ta lexuar. Regjistrimet u bene ne nje radio, po ende s'i kam degjuar, ne fakt. 

Me pelqeu shume idea.  High five per te tre. 

Shpresoj per encore, bis etj smiley.

PS: Ajk "me pa emocione" radhes tjeter smiley.

Mu kujtua filmi "Radiostacioni".smiley

Beluli mund te me ndihmoje me ndonje batut.smiley

Urime Ajku per recitimin, dhe padyshim per kurajon per gjestin. smiley

Can you please say kupa me kapak kupa pa kapak por kete here si refren kenge melodioze? smiley

Des kopjaci me paska vjedhur idene. Do thoja ndonje prozhekt bashkepunimi hedhje-pritje gjerash letrare, tip recitime-leximesh, do ishte nje shqipinternetrisi e kendshme. smiley

Shume e bukur poezia dhe interpretimi teper profesional, zeri duket shume seksi i ajkut..
Me cilen aktore do e krahasoni ajkun? Une them me Luiza Xhuvanin.. smiley

Ju falenderoj shume qe e keni degjuar! 

Gjithashtu falenderoj squarin per zhaurimat e zgjedhura me kujdes dhe Arb Elon, i cili na dha lejen per kete eksperiment. 

 

bravo te dyvesmiley

Ajk ze interesant e dashursmiley

Shushumëshë eshe bushukushur!

Sasha mëshë shushumëshë eshekspesherishemeshenteshe tëshë tishillasha nëshë tëshë ashardhmeshen.

smiley

ajku qenka ajka?

Ne gjuhen frenge perdoren dy fjale per foljen 'degjoj' :
- entendre (hear)
- écouter (to listen)

Dua te dal ketu : une e degjova (entendre) poezine, por nuk e degjova (écouter).
Mendimi im eshte se kjo vjen nga fakti qe procedura e ndjekur nga video (ne fakt, eshte procedure shume e njohur ! - vetem ne youtube ka me mijra te tilla) eshte e bazuar ne ilustrimin e nje poezie me imazhe, por jo ne filmimin e saj. Pra poezia (fjala) nuk eshte filmuar, por thjesht ajo degjohet (entendre), 'ndihet' (te themi keshtu) e shoqeruar nga imazhe.
Po a mund te filmohet fjala (poezia ose proza), ne menyre te atille qe te mund te degjohet (écouter) ? Dhe si ?

Ne fakt, po, edhe fjala mund te filmohet. Edhe pse eshte e veshtire te gjehet procedura (procédé) efikase dhe ekzakte. Per shembull, ne kinematografi, regjizore si Eric Rohmer apo Tarantino jane mjeshtra te filmimit te fjales (ka më 'llafazanë' se filmat e Tarantinos ?? E megjithate, gjithshka eshte e arrire, funksionon!). Ose, ne disa filma te Tarkovsky-t degjohen poezi (sidomos tek 'Stalker' apo 'Nostalghia' ). Pa harruar teatrin e filmuar qe, edhe pse ndofta me më pak vlere se teatri-live, mund t'ja dale mbane.

Megjithate, ne rastin tone kemi te bejme me se shumti me video-art sesa me kinematografi. Dhe ne rastin konkret, behet fjale per nje poezi. Por dhe ne kete fushe, ka qe arrijne te filmojne fjalen ( =qe fjala te degjohet). Nje menyre eshte per shembull filmimi i atij qe lexon, edhe pse duhet ditur si ! Po me kujtohet se dikur ne tv, ka qene 'konkursi i fjales artistike', per te rritur dhe femije, dhe me duket se fjala degjohej më mire, edhe pse thjesht e regjistruar me kamera televizive (besoj se merita i shkonte faktit se interpretimi ishte live, edhe pse ne e shihnim te regjistruar).
Po me vijne gjithashtu ne mend edhe nje çift kineastesh franceze, Huillet/Straub (qe me te shumten e krijimtarise se tyre e kane kryer ne Itali e Gjermani) : ndofta kineastet qe kane mundur ta filmojne ne menyren me te magjishme fjalen (tekste nga Pavese, Vittorini, Brecht, Sophocle, Dante...). Te gjitha, pa nje perjashtim te vetem, te interpretuara nga aktorë amatorë.
 

 

Pergezime! E mrekullueshme...

E bukur më pëlqeu ! Zëri mjaft i ëmbël (dhe sfondi i përshtatshëm) se gjeta dot postimin se kisha dëshirë ta lexoja duke ndëgjur se kështu krijohen ndjesi më të mëdha . Si vrejtje do të thoja që zërit mund ti japësh më shumë variacin lidhur me teksin dhe figura të ishte jo përmbys por me drejt dhe në negativ. Në  audio ishte më e kënshme .

Ps : s'paska faj Beluli që fliste për këngë. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).