Jam gay. Kjo ka qenë fjala fatale, e cila është shoqëruar me një sherr të madh në familje, prindërit kanë tejkaluar çdo limit duke e ofenduar dhe kanë marrë edhe vendimin drastik duke e përzënë nga shtëpia duke i thënë të mos shkelë më kurrë në të.

IRANE- A.K nuk di si ta përshkruajë atë që ndien në këtë moment për familjen e tij. Zngënjim, tradhëti, braktisje... të gjitha. Dhe kjo sepse ai vendosi të tregojë një të vërtetë tejet intime dhe që kishte të bënte vetëm e vetëm me të: Jam gay. Kjo ka qenë fjala fatale, e cila është shoqëruar me një sherr të madh në familje, prindërit kanë tejkaluar çdo limit duke e ofenduar dhe kanë marrë edhe vendimin drastik duke e përzënë nga shtëpia duke i thënë të mos shkelë më kurrë në të. Ai thotë se kishte besuar se arsimimi i prindërve dhe liria që ata i kishin dhënë për marrjen e vendimeve, i kishin krijuar iluzionin se ndoshta do ta pranonin edhe këtë sjellje të tij seksuale.
HISTORIA
Gjithçka ka nisur rreth 10 ditë më parë, kur ai ka vendosur që t'u tregojë të vërtetën e prirjeve të tij seksuale. A.K. na tregon se e kishte bindur veten që ishte më mirë që këtë fakt t'ua bënte të ditur edhe familjarëve të tij, pasi, sipas tij, gjatë gjithë jetës së tij i kanë pëlqyer vetëm meshkujt. "Unë jam i bindur për atë që jam dhe ndihem mirë kështu. Fakti që më pëlqejnë djemtë nuk më vë në siklet dhe duke qenë se isha i bindur për këtë, mendova se gjëja më e mirë ishte që të vija në dijeni edhe prindërit, në mënyrë që atyre të mos u vinte e papritur apo ta merrnin vesh nga të tjerë. Por në momentin që u thashë, u duk sikur u pëmbys bota. Bëmë një sherr të paparë dhe ata më përzunë nga shtëpia. Madje më kanë nxjerrë me ulërima nga shtëpia dhe më thanë që të mos kthehesha më kurrë atje, pasi unë nuk isha biri i tyre. Nuk di se çfarë ndjeva në ato momente. Ndihem i tradhëtuar. Kisha menduar se të paktën prindërit do të më mirëkuptonin, pasi ka prindër që u janë bërë fëmijët vrasës dhe nuk i kanë mohuar dhe jo unë që në fund të fundit kam vetëm një prirje seksuale të ndryshme nga shumica e njerëzve. Nuk kam fjalë për ta përshkruar atë që ndiej dhe nuk e di nëse ndonjë ditë do t'i mund të fal për këtë gjë. Dua të mos e kujtoj më këtë gjë", - na thotë ai. Por duket se ai e ka të pamundur ta harrojë atë që la në Vlorë vetëm pak ditë më parë. Kjo pasi prindërve nuk u kalonte inati për këtë "gjëmë" që u kishte i biri dhe kanë dërguar në Tiranë djalin tjetër që ta gjejë dhe ta rrahë. "Pasi më përzunë nga shtëpia, unë erdha këtu në Tiranë tek disa shokë të mi. Ka një javë që fle tek ata. Ata më treguan se kishin takuar vëllain tim, i cili po më kërkonte mua për të më rrahur sepse prindërit ndiheshin shumë të turpëruar nga ajo që u kisha bërë. Absurde!" - përfundon ai.

STREHIMI
Aktualisht strehimi është kthyer në një çështje emergjence për të, pasi ai nuk ka një vend ku të fusë kokën. Shokët nuk e mbajnë më, pasi ai as nuk punon dhe në një situatë të tillë ai ka kërkuar ndihmë te "Ambasada PINK', një organizatë që merret me mbrojtjen e të drejtave të gay, lezbikeve, transgjinorëve dhe biseksualëve (LGTB). Që prej dy netësh ai ka fjetur në një ambient të rregulluar me vështirësi në një zyrë që i kanë rregulluar administratorët e ambasadës PINK, ndërsa na thonë se tashmë po kërkojnë një shtëpi për të. "Ai nuk ka të flejë dhe kjo ëhstë e tmerrshme. Ne po mundohemi t'i gjejmë një shtëpi, sepse nuk mund ta lëmë jashtë. Ai erdhi dhe na kërkoi ndihmë dhe ne e ndiejmë veten të detyruar. Nuk e kuptoj se si prindërit e kanë lënë në mes të rrugës", - na thotë njëri prej administratorëve të ambasadës PINK, që po kujdeset për të sistemuar të riun.
(s.g/shqiptarja.com)

267 Komente

ate dergesen e vllait tjeter me e rraf ne tirane nuk e kuptoj; perndryshe nuk di ku qendron problemi ketu? Po u thuhet prinderve pse nuk doni te bashkejetoni me nje gay, qofte ky edhe femija i tyre? Me c'te drejte kjo? Po te jete keshtu gjithnji, qe kur jemi bere ne me i tregu robve me cilin/cilen duhet me bashkejetu? Dhe cfare atitude duhet te kene ndaj prirjeve seksuale? A nuk eshte ky dhunim i i te drejtave (te prindeve) ne kete rast?

Po ky gay, pse nuk e merr jeten ne sy? Dmth per zgjedhjet e veta te mos diskutoje pasojat? Je gay, qofsh me nder (nuk di sa shkon kjo, pasi "nderi" eshte nje index i percaktuar kolektivisht, por per hater te shprehjes), dashni dhe respekt me zor s'kerkohet (as nga prindi, dhe nga askush!), jeto jeten tate, zhgenjimi nuk eshte i ri ne kete jete, do thoshte ai boti, puno, nxirre jeten me duret tuja, paguj qerane e baneses, ke te drejte te ulerasesh fort nqse nuk te marrin ne punera qe je i afte t'i besh mire mqse je gay, nqse nuk te qasin ne shkolla per kete arsye etj, por kshu me teper vallaj, nuk me duket e drejte. Robt duhen leju te kene pelqesat e tyre (dhe ktu perfshihet si gay-lliku, edhe neveria organike per gay-llikun).

Po pra. Nuk dashka me e shtru bythen me i dal zot vetes, se ka fryke mos i prishet bytha. Keto gayt mer vlla, m'duket se presin qe ti japin te gjithe medalje kur dalin nga dollapi.

Pfffffffffffff, ndoshta presin mos t'i nxjerri njeri me shqelma nga shpia. Apo pranimi si qenie normale ne shpi te duket dhenie medaljeje ty??

Jo mi Erma. Po sa histori ke degjuar ti kur prinderit qe nuk kane pelqyer partnerin e se birit/bijes i kane thene qe nese shkojne me ate, nuk kane vend ne shtepi. Dhe askush nuk cuditet. Se praktikisht ai nuk po ben asgje antiligjore dhe femija nuk eshte i mitur. Mos i viktimizoni kaq shume gjerat. Nese doni barazi, pranojini te mirat dhe te keqiat e jetes si te barabarte. Mos filloni me variantin "me hoqen nga puna se jam zezak dhe qe mos dilnin si racista, pushun edhe gjashte te bardhe dhe dy kineze!"

O pf i dashur, nxjerrja nga shpia e dikujt per hir te partnerit me duket po kaq monstruozitet! Nuk eshte çeshtje viktimizimi (qe ne shqipetaret dime ta bejme si asgje tjeter), eshte çeshtje NORMALITETI.

Erma, atehere ky qenka problemi jot. Duhet te rritesh edhe pak dhe ti shohesh gjerat drejt ne sy, as nga lart e as nga poshte. Se ai lloj kenveshtrimi ka gjithmone tendencen ti mitizoje/cmitizoje gjerat.

Ja te ta pershtas me pak fjale situaten. Babai merr vesh qe i biri eshte gay. Zhgenjehet e para se kishte menduar qe cuni do i sillte ne shtepi nje nuse qe do ia mbushte shtepine me kalamaj, kurse ky i sjell nje burre qe s'di te beje tjeter vec te dhjese. E dyta as nuk e mendon dot krushqine, te hyrat e te dalat e njerezve per urim, ashikun qe masi ha darken terhiqet ne dhome per ti bo nji tegel cunit etj..etj... Me nje llaf, masi i ka plas shpirti ulet me cunin dhe i thote qe po nuk gjeti ndonje goce te mire e te heqe dore nga bandilli, ato nuk mund te rrine dot ne te njejten shtepi. Ti se e mendon tani? Me te drejte te zotit i takon pleqve qe te lene shtepine qe e kane bo vete e te rrine ne azil, apo cunit qe te shkoje e te filloje jeten e re me ashikun. Dashuria ka dhe sakrifica, pra. Po dashnori pse nuk e mori ne shtepi e t'ia prezantonte familjes po e la tek ambasada pink? Se kshu edhe ai ka dale bythqim, apo jo? Se dashuria e vertete del mbi cdo pengese...

Problemi gjithmone i joni eshte pfff... Asihere i tjetrit per fat t'keq, se do kishte qene kollaj. Thone ata te kishes ne fakt, hidhja Jezusit mbi supe problemet e tua, por mua s'me ka dale gjo. E kam provu disa here por hiç. Prape vet i kam heq...

kurse ky i sjell nje burre qe s'di te beje tjeter vec te dhjese

smiley

po pritsha kur po ia bon bam! loool...

ps. erma, na fal! smiley

po kshu e kena ne... mos na e vej re... smiley

 

 

Ta kam bo hallall, ne fakt e dija qe me ket teme bom do bohej gjith kohes... Osht e ditme ai muhabet ne forum Shqipetar smiley, mu m'i kan marr ment Hollandezt.

ja e sheh... fuqia bindese e kolektivit smiley

loool...

ps. O PF, ma bere kte qeder, nuk me hiqet nga koka ajo skena e tmerrshme ku ky i prezanton "ate" prnderve...

vdekje, ku je, mos u bej buzholle!

erma, ne mos gabohem PF e ka tek ajo qe gayt kerkojne trajtim ndryshe nga te tjeret. Eksperienca ime personale ne pune me ka treguar qe jane njerez qe kerkojne trajtim special si nga koleget e punes ashtu edhe nga shefat e kompanise. Dhe ne emer te te qenit minoritet ngjiten me shpejt se te tjeret ne hierarki dhe kjo eshte e neveritshme.

nuk do jet e larget dita qe do kerkojne 1000 lekshin e luftes.

gaylliku do konsiderohet si ndihme humanitare, do trajtohet ne axhenden e Kryqit te Kuq prej organizmave nderkombtare.

Emigranto, nje krahasim te rond do jap tani por kshu me vjen: 'As une nuk i denoj Gjermonet qe i kishin inat çifutet (e drejta e tyre ne fun t'funit), por pse i deportun te gjithe mo amon?? Nuk i linin dot te rrinin aty ku ishin??

genocidi shteteror nuk eshte njesoj me qendrimin individual ndaj prirjeve seksuale.

Diskriminimi eshte baza e te dyjave!

diskriminimi (pa percaktim) eshte baze ne fair-llikun e botes. apo nuk e mendon keshtu? eshte e sigurte qe po nuk pat diskriminim, ka pabarazi!

Emi: 'Eshte e sigurte qe po nuk pat diskriminim, ka pabarazi'.

Huh??? Du shume me u grind Emo, por nuk po t'marr vesh, a m'kupto smiley?? Mos perto, ma shpiego pak ça do t'thush.

meqenese njerezit nuk jane te barabarte, trajtimi i barabarte i tyre perkthehet automatikisht si pabarazi.

ky eshte parim shume i pergjithshem i analizes se grupit (shoqerite perfshire), nuk eshte ndonje gje specifike per homoseksualizmin, qe te merremi vesh. per rastin ne fjale e diskutojme po te duash, vetem qe keto teorizimet keshtu behen shpejt te merzitshme.

Po mire mo, e mbyllim shpejt e shpejt kete muhabet. Kundershtimi i te vertetes nuk perben detyrimisht vertetim te genjeshtres. Gjithsesi, njerezit duhen trajtuar si te barabarte ne concordance me kerkesat e tyre. Kerkesat e homoseksualeve eshte qe te pranohen ne shoqeri jo si 'outliers' por si pjese integrale e shoqerise. Kjo nuk ka te beje aspak me marredheniet prinder-femije, por me marredheniet individ-individ. Respekti i vullnetit te tjetrit eshte nje detyrim i çdo shoqerie te zhvilluar. Nese ke parasysh greket dhe romaket homoseksualizmin nuk e denonin. Arsyeja ishte se zhvillimi i shoqerise nuk kishte patur nderhyrjet moralistike fetare qe erdhen me vone, ne gracken e te cilave jemi ende. Me fal qe e zgjata. Sa per prinderit injorante, ata jane po aq ne vershtiresi shpirterore dhe sociale tani qe djali i tyre ka 'ikur' per çeshtje identiteti seksual, sa çdo ishin po ta kishin ne shpi.

jo mos na ngaterro kaq shpejt me greket e lashte. me vone atje. dhe pa problem fare.

por si fillim mendoj qe na duhet te bejme nje "forme edukimi" - i bente fronti demokratik kto dikur, tani i ben hollivudi:

ja: smiley

http://youtu.be/YsYdznqu4jI

e konspektojme kete me laps ne dore, se me pas e kemi xherri zainfeldin ne axhenda... por ate ia le ne dore PF-se me mire smiley

 

well, poor choice of wine I dare say: Merlot!?

Ishin ende ne mesdhe, nuk ishin shpik akoma verat Kiliane smiley

+1

 

I didn't know

You KNOW!!!

baba jam gay -i tha te atit.s'ka gje bir i babait vetem b*thq*r te mos jesh

Ca gey je ti mo,gey asht Elton John,George Michael.Ti je kokrra e bythq*mit,i tha i jati

Natyrisht qe prinderit do ta debonin. Nga nje ane djali ne fjale, ka fluturuar me pras ne b....  por nga ana tjeter ligji nuk lejon diskriminime per shkak te prirjes seksuale, mirpo edhe nga ana tjeter, prinderit nuk mund ti denosh sepse shtepia eshte e tyre, ata kane rregullat e tyre si shumica e familjeve shqiptare, nje e drejte kjo qe nuk mohohet, dhe problemi ngelet ne mes, dhe kur ngelet ne mes, ne kete rast nderhyn shteti (qe ka te drejten nga Kushtetuta), qe e merr ne mbrojtje kete person/djal, duke i dhene; 1)strehim, 2)ushqim, nje e drejte kjo qe te gjitha kushtetutat e vendeve (shumica) te EU ia japin qytetarve te tyre, pa dallim feje, nacionaliteti apo gjinie. 

une kam qene shume homofobike si natyre. por pastaj linda tre djem qe i dua mbi jeten time. dhe nje moment, kur po mendoja per te ardhmen e tyre, sesi me shkoi mendja: po sikur ndonjeri nga djemte te me vije nje dite e te me thote, mami, u perpoqa shume te jem ndryshe, por eshte e pamundur, jam gay? u trondita shume qe me shkoi mendja tek kjo mundesi, sidomos qe femijet i kam ende shume te vegjel, por ama  vazhdoja tia beja vetes pyetjen pa fund. tani e di se nuk do te me pelqente, por qe gjerat qe nuk i kemi ne dore, nuk i kemi dhe pike. Aty homofobia ime mori und njehere e mire. Nuk eshte e lehte per prinderit ne Shqiperi ta pranojne nje realitet te tille, dhe e sigurte eshte qe edhe kur e pranojne , e vuajne gjithe jeten. Por gjendja duhet te ndryshoje.

Duhet mi moter, duhet. Por cdo prind thote: "ishalla nuk me bi mu per rrisk, se siklet i madh eshte."

Ky eshte problem socjal teper delikat...Eshte teper e veshtire per shoqerine shqiptare te geltise kafashata te tilla...Nuk dua ta paragjykoj ate djalin por duhej ta kuptonte se sipas vendit dhe kuvendi.

Une e kam me teper me ca kaqole poltikane derdimene si Tritan Shehu qe po na dalin si psikologe tani dhe deklarojne se "Na qenka semundje e cila duhet kuruar me medikamente". ...Hej medet thuaj....

Ca jane keto komente keshtu, tamam acarim nervash. Nuk hidhet tjetri ne rruge ashtu, te perfundoje ku te perfundoje. Po sikur dikush te pesoje nje aksident e te behet invalid, duhet hedh ne rruge se s'do i plotesoje me detyrimet e vazhdimesise se familjes? Prinderit kane te drejte te mos e durojne kete anormalitet po e quajme, te femijes se tyre, tja bejne te ditur, e t'i tregojne faktin qe tashme i duhet t'i dale zot jetes vete, jo direkt ne rruge te madhe. Njerezit neper bote nuk pranojne te hidhen ne rruge kafshet e shtepise ashtu, ketu duartrokiten prinderit. Cuditshem, ne te njejtin vend ku cirren 24ore ne dite per te drejtat e njeriut e qytetarit, apo per nje shtet a shoqeri sociale qe mungojne.

Vertet, me shume po me habisin komentet se sa fakti ne vetvete.

Edhe me duket  e drejte ajo qe ka thene ky

Kisha menduar se të paktën prindërit do të më mirëkuptonin, pasi ka prindër që u janë bërë fëmijët vrasës dhe nuk i kanë mohuar dhe jo unë që në fund të fundit kam vetëm një prirje seksuale të ndryshme nga shumica e njerëzve.

Vaj medet!

The only gay in the village.... smiley  E futi Llangothlin ne harten roze

ja sa ta marr vesh ai xhuxhi i ambasades, se i rregullon ai gjerat... Do behet nami, si ka mundesi qe ne vendin ku sot festohet Bajrami dhe njihen (apo do te njihen) martesat e gay-ve me ligj ndodhin kto gjera?
Se ne Shqiperi, njerezit le te vriten rrugeve nga qeveria, te vidhen, te mashtohen dhe te manipulohen te gjitha i kuptojn se i kto demokracia edhe n'evrope, por po na preke gay-ve aty nuk te falim besa!!

Pune dreqi...por po mendoja njè lajm tjetèr qè lexova dje mè duket..njè grua qè kèrkonte burrin i cili ishte zhdukur,thoshte se nè familje kanè disa vjet qè kanè probleme me djalin 23 vjec qè shpohet..(me qè rra llafi,kam parè e dègjuar se shpohen shumè andej rinia..tamam fshatar shqiprie..a ju ka thènè dikush se nuk èshtè mè as nè modè e as moderne tashmè kjo punè,i fusni njè cigare dhe shijoni jetèn se ja shpifèt vetes e botès)..i cili(djali) shpesh i rrihte e keqtrajtonte dy prindèrit,dhe kjo grua kèrkonte ndihmè nè lot,se me zhdukjen e burrit e kishte tè pamundur tè pèrballonte si djalin ashtu edhe jetèn...tani...siklet èshtè...nuk ka dyshim..por mè mirè njè djalè gay..se sa njè qè tè nxin pleqèrinè e nuk tè lè tè vdesèsh rehat..fundja do e bèj zemrèn gur,do mbyll sy e vesh,e nuk do gèzoj nuse e nip..e do justifikohem me botèn(shumè problem,kjo bota),se djali mu bè prift pèr shembull smiley!

Ky tani do me diskretitu familjen qe eshte kunder pederastllekut apo cfare.

erma,po pse tek '' Acarim nervash '' dhe jo tek '' Sociale '' apo ka qene zgjedhje e Adminit smiley

Jo mer Bred, prej komenteve smiley, se kshu teme sociale eshte. Admini vendosi ta 'perzgjidhte' si t'zgjedhur smiley.

Ngushellimet me te sinqerta prinderve. Uroj qe ta rimarrin veten sa me shpejt. Nje fatkeqesi e tille as armikut mos i ndodhte. E tmerrshme!

Jam dakort me emin dhe pf-ne. Ne thelb. Llafet me ngjyra do t'i kisha kursyer smiley , por me gjithe qe jam per lirine seksuale dhe kam njohur e kam miqesi me plot djem homoseksuale (vajza s'njoh per cudi!), s'shoh asnje skandal tek ky rast nese s'kemi te bejme me nje femije, por me nje qytetar qe ka liri dhe detyrime (djali eshte 19 vjec), si edhe nese s'ka dhune ne mes.

doja ta thosha me pare, por s'ma mbante. se jane shume te eger kur vjen fjala ne kete pike, s'te fal kush... por une jam nisur nga pandehma (ose "supozimi" me fjalor) qe specia (grupi) i rrezikuar ne kete mes kane qene ata prinderit. apo jo?

Eshte e sigurte qe pas 20 vjetesh te kesh nje gay ne fis (te deklaruar - deri kusheri i trete) do te sjelle po ato perfitime qe sillte nje partizan i 43-shit ne biografi ne monizem. Te drejta studimi, pune te mira ne dogana etj. Fisi nga "i lidhur me partine" qe ishte, do quhet "jane fis i civilizuar".

Po te shikosh ilir-janin poshte, besoj e kupton sa i holle eshte kufiri mes buonsensit te ruajtjes se lirive per te gjithe (pra edhe te prinderve per te vendosur brenda shtepise se tyre) dhe diskriminimit.

dikur ciftet e reja me pune vullnetare arrinin te merrnin nje dhome e kuzhine me aneks.

C'i pengon gay-t e sotem, a s'me thua? Pse e quajne veprimtarine e tyre vetjake nga nje sherbim per progressin dhe emancipimin, ne nje veprimtari qe kerkon lehtesira dhe "perks"?

Dikur thuhej qe te jesh komunist nuk do te thote privilegje, por detyra te renda, te medha... Pse sot ndryshe? Ka ardhur koha qe ca gjera te thuhen me ze te larte. Mjaft me! (Tin tin tin!) Deri kur kshtu ma?

 smiley

Ju burrat shqiptare 24 karatsh keni nje gje qe te tremb.

Nk po e them Fin... nuk po e them... po per Zotin dole ne shteg shume te keq. Ruzhdija p.sh nuk do e kishte bere kete gabim. smiley

Kaq naive dola thua? smiley Ruzheeeeee, ku je? 

po nga e keqja. si tha per dashurine e vertete jelena, duke cituar ate botin: nuk eshte te shihemi sy ne sy tha, por te shohim te dy ne nje pike. ashtu i perfytyroj edhe une "keta", duke care dallget e jetes, nje cift ne mes mijerash, te padallueshem ne asgje, mu si monica lewinski si banore e manhattanit, nje tenente me shume ne dy meleone, pra u lutem te vihen ne rresht per nje, ato paradat me ngjyra le ti lene dhe te bejne parakalim me shoket npara tribunes me 29 nentor... smiley

kjo ne emer te thjeshtesise, perkorjes dhe barazise. te gjithe gay s'do behemi dot, (sikurse jo kushdo eshte dot nga Kuci VL), por kjo s'do me thene qe te ndihemi ne disadvantage tani... for Christ's sake...

He se kot ankoheni, do kalojne ca dhjetevjecare para se te jeni ne minoritet. Plus qe, dreqi e mori, a s'jemi pak si shume ne glob (7 miliarde m'duket)? smiley Pse te mos mbeshtesim nje kulture qe na sjell me pak lindje?

Eh ju neo-maltusianet e rinj! Edhe levizjen e paster gay doni ta shfrytezoni per qellime e juja?

me mire lufte thua ti? 

 Finistrre, ne rastin konkret i gjithe qellimi i shkrimit eshte te penalizojne familjen,, por nuke besoj se eshte kaq i thjeshte problemi. Nje femije te shthurur, nuk e do as kush, sido qe te jete ai ,gay ose jo gay.Problemi eshte edhe i shoqerise! Se ne rastin konkret te shkrimit, djali deklaron une jam gay, nuk thote me ke eshte gay, do te ishte interesante ne se ne si lexues do te kishim nje informacion me te gjere, dhe jo te cunguar vetem ne nje aspekt,thjeshte ai eshte gay! 19 vjecari nuk ka histori, fjala vjen, si cdo djal qe lidhet me nje vajze, ka nje histori si fillim, pastaj ka perplasje me familjen, dhe njerzit pastaj gjykojne ku eshte problemi! Une e kisha fjalen pse penalizohet familja, gjithmone duke patur parasysh ate informacin qe jep shkrimi! 

Ate pra desha te them edhe une. Djali eshte rrit eshte bo per nuse/dhenderr. Le ti dali per zot menderes si ne kuptimin e pare ashtu edhe ne te dytin,

smiley ti ke çupa per vete pf qe flet kaq serbes apo si?

Dy shyqyr Zotit. Nejse, pa shaka tani, po per mua ky gejlliku mbetet nje deviacion. Jo ligjerisht i denueshem, sigurisht, por boll i bezdisur sidoqofte. Ashtu sic mund ta vesh re edhe tek Erma, tani kane fillu te perdorin edhe Jezusin ne propaganden per mbrojtjen e ideve te tyre. Pak a shume darka e fundit e Jezusit po te kishte qene ne ditet tona do te kishte qene keshtu

5 The Last Supper

Tashti une historikisht s'po i hyj hic ketij muhabeti se do na dale qe ne ca qyteterime devijimi ishte te mos kishe shoq-shtrati e intelekti, plus qe s'e harroj dot historine e Turingut smiley, por nga ana tjeter s'me pelqejne revanshizmat per hir te modes se momentit. 

Shkrim i dobet, i shtirur shume keq, thjesht vetem per te hap muhabet per torren e b*thes, qe ne Shqiperi eshte bere e modes. dhe cuditrisht te gjithe b*th q*ret ne Shqiperi, jane te varfer, jane ose pa pune, ose te pashkolluar, ose te braktisur nga familja, ose rrojne ne meshiren e fatit, dhe te rruges...dhe per kete fajin e ka familja? Kur qenka kaq problem problemi i `torreve`, le ti marri shteti ne ngarkim, ti shkolloje, ti strehoje, se edhe ketye, sic duket keshtu u pelqen, u pelqen qyli, dhe rrehatlliku! Por ke byth dhe ta mban shko vazhdo rrugen tate si da doje kokra e bythes, por mos i hidhni fajin famijes, se eshte gjynof! 

Ky 19 vjecari ne se nuk e ndihmon familja, ta caj jeten me.. partnerin mashkull, se bashku sic bejne 19 vjecaret e tjere, qe kane parnere, femer! 

 

@pasi ka prindër që u janë bërë fëmijët vrasës dhe nuk i kanë mohuar dhe jo unë që në fund të fundit kam vetëm një prirje seksuale të ndryshme nga shumica e njerëzve

Mjafton ky krahasim pikant per te zbuluar hipokrizine e moralit te njerzve puritane.Besoj se dhe prinderit me te emancipuar (shqipetare sigurisht) nuk do ta kishin te lehte ta pranonin kete fakt.Por e gjitha kjo eshte ceshtje e kultures, moralit dhe vlerave. Erma thote me te drejte qe homoseksualet ndiheshin me rehat ne Greqine  e lashte.Kjo eshte e vertete sepse njeriu ne agimet e shoqerise njerzore  ishte me prane natyres se tij, i pa restriktuar nga morali fals.Lerini njerzit te ndjekin parimin e kenaqsise se natyrshme deri aty ku nuk demtojne te tjeret.  

+1.

Drame personale por indirekt dhe e grupit ku ky djale ben pjese. me sakte, te themi, ka tentuar te ngreje nje problem te grupit permes nje fati personal, por ka mbetur me dobesite e veta. megjithate kjo nuk mohon dot dukurine qe edhe ne IRANE smiley po shperhapet dalengale.

Me vjen shume keq per kete rastin ne fjale. I zhgenjyer nga familja. Qe do te thote ka jetuar ne nje iluzion dashurie. ky do e kaloje kete dallge, padiskutim, por ama shija e braktisjes do i mbese si cikne ne tru. Cfare nuk te vret, te ben me te dobet.

Duke te heqe ato shtesat e 'hoxhes se lagjes " torbestakfurllah smiley desha ne te thene duke perseritur ate konkluzen tuaj te nderuar ...." homoseksualet ndiheshin me rehat ne Greqine e lashte " ......si te pranuar megjithse nuk kemi qene bashkekohes smiley po nderhyj besoj , pa te shkaktuar bezdi !
Po gjithsesi them se prandaj nuk ekziston me Greqia e Lashte se nuk ka PATRICe ti majmin e ti ushqejne per ti pasur si "Vrime qejfi " dylberet .
E di qe ketu do me kapesh si " dervish teqeje" smiley mbasi nuk quheshin patrice , por te Pasur ose te Kamur . Pranej ka HOMO sot se ka kush i ma me BUK smiley.
Leini denglat me dasuri ......nje ne Njemiliarde do dal si psikopat ose si shmangje nga Natyra Njerezore . per tu perfaqsuar si Vluar ose si konti ....qe bente cdo dte13 milje per te vahtur e te mastrubohej me pamjen e nje 12 vjecari smiley Po ja qe vetem ky shembull njihet ne Histori .
Per me teper e me sakte ne esence e zanafille SUMPERDORJA njihet si vere QEJFI dhe jo si Dashuri !
Ne pikpamje Morale dhe ekonomike ai djali duhet nxjerre Jashte dhe me Shqelba Sumes.. U dashka te paguajne prindirit dhe operacionet per " zgjerim e ngushtim" te zorres se sumes qe i ndodhin djalit smiley .Ndersa si jnjerezore nese e shte daiagnostikuar si i "semure me devijacione nga normalja " them se do kujdes dhe mbajtje afer !
Le qe c'ta zgjasesh e besh terkuze pasi kane filluar Disertacionet me kete Teme smiley ....dhe te mecurit e PPU nuk do mbeten prapa liste smiley ...
KJO sumqamja nuk Hyn ne Vleresimet e shoqerise NJEREZORE jo vetem te standartit te jetes Shqiptare por ne 90% te Botes ku rrojne NJEREZ .
Ne kete kuader teorite e 'sumnajave " mendoj se HYJNE ne nje lloj shoqerie .( ne arrifte te mbijetoje )kaq masivisht me njerez por e emertuar ......nje shoqeri Pas Njerzore .
Keto debatet e Justifikimit te seksit me vera te ndryshme njesoj si Oral , me qen , mace e mij e me lloj - lloj kafshesh , eshte bere si Trendy ne krijimin e Vlerave te Reja Njerezore mbi privacine e Individt ne shoqerine njerezore te Post MUTernes smiley
Ashtu ISHTE dhe per Inerci lexon shume komente , pothuaj te tera ne kete Linje .
Po halli qe kerkojne LIGJERIM Martese ????
Absolutisht ARTIFIC si problem Shqiptar ....Nje vend pa Uje , Pa mjeksi , Pa Kushte Morale , Pa Shoqeri te nivelit mbi Mestar Ekonomik eshte nje Absurditet ,
Dhe si rrjedhoje si mbetet gje per argument per te perdorur e perfaesuar si MUTerne ne Lumin e Llumin e teorive qe kane permbytur BOTEN si copeza Biznesi nga ato vende dhe per ato shtresa prej te cilave ..........
me te vertet Pjellin e Vjelin PARA !

"""Kisha menduar se të paktën prindërit do të më mirëkuptonin, pasi ka prindër që u janë bërë fëmijët vrasës dhe nuk i kanë mohuar dhe jo unë që në fund të fundit kam vetëm një prirje seksuale të ndryshme nga shumica e njerëzve.""""

Shume i pafytyre! Ky edhe te ben gjemen edhe kerkon qe ta kuptosh! Te shkretet prinder!

Hahahahahahahaha, po c'gjeme te ben mo anonim??

kam pershtypjen qe ''anonimi'' eshte paksa ironik ne komentin e tij.....

A thua Belul? Atehere s`po kapim ironine  terholluar.

Edhe une po prisja, se me eshte dukur djale i urte smiley.

epo spiritus eshte pak ore e vone...  reaksioni i shqisave eshte pak me i ngadalte ne kete ore..smiley

Anonimo, (gjithmone nqs je ti pas olsib, sic kam vene re qe te drejtohen) ti para disa kohesh ishe nje avokat i zjarrte i homoseksualeve. Biles mbaj mend qe ke sjlle nje shkrim ketu dhe me ka ardh keq qe more shume fyerje te pamerituara ad hominem. Sa shpejt ndryshojne orientim njerzit.

Si prind,do te beja te pamunduren qe femiu im te mos regrutohet nga homoseksualet,por,kurren e kurres nuk do ta nxirrja jashte shtepise per arsye se ai keqmenaxhon vrimat ne trupin e tij.Tek e fundja,ç'rregullimet hormonale nuk kane te bejne me edukaten prinderore,prandaj prindi nuk ka se per çka te turperohet.

Po ca te them une o spiritus. Ja, po lexoja emigrantin dhe pf-ne se sa bukur e devijuan temen edhe mendova se menyra me e bukur per t'iu pergjigj ishte pikerisht ajo me siper. Cuni 19 vjecar qe ka kurajon me iu hap familjes dhe me i thene se eshte gay qenka "krimineli", ndersa familja qe pasi ka lindur dhe ka rritur ne gjirin e saj kete koker pederasti, dhe qe tani e nxjerr per zhelesh prej shtepie, eshte "viktima".

OK, sorry, terhiqem.Por ironia ka gjasa te mos kuptohet , me mire nje argument i "ashper". 

Ols, pikerisht ketij meodramatizimi gaytar po perpiqesha ti shmangesha. Me nje llaf nuk ka as kriminele, as viktima mer daj. Vivi e lascia vivere. Po sado qe shoqeria hapet paragjykimisht, industria e bravave vazhdon te lulezoje. Pse thua ti?

O PF, nuk funksionon ne kete rast "vivi e lascia vivere". Ata dy tipat qe e kane debuar prej shtepie jane e ema dhe i ati dhe jo dy njerez cfaredo. Ja e zejme se te jesh gay qenka nje gje e keqe. Minimalisht prinderit (sipas mendesise se tyre primitive) duhet te mbajne pergjegjesi per kete dhe jo ta flakin jashte dhe "ku t"kom pa".

Ols, ti lufton akoma per imazhin e dhunshem kur i jati gjen nje fotografi te ashikut poshte jastekut dhe pasi i bertet te birit pa e lene te flase e nxjer perjashta me shqelma dhe pastaj ia hedh rrobat nga penxherja. Pse nuk e shqyrton dhe ate situaten qe kam dhene une me siper, pra long termin ku prinderit jane perpjekur ta sqarojne qe nuk pajtohen me kete menyre jetese, jane zene e grindur derisa me ne fund i kane thene se nuk e shtyne dot me keshtu dhe i takon atij te zgjedhe qe te respektoje menyren e jeteses qe i kane dhene shembull prinderit ose te dale me vehte. Pra zgjedhja e fundit i eshte lene atij? Dhe pse pastaj keto tipa vrapojne pernjehere ne gazeta e ambasada per ti cjere masken familjes dhe per te bere viktimen. Sa vajza ke njehur ti qe jane ndodhur ne te njejten pozite, jane larguar nga shtepia, jane martuar me ate qe nuk i kane lene prinderit e kane rritur kalamajte, shkuar ne pune, e bere gjellen pa kerkuar te dalin heroina apo viktima. Ols, sic e ka vene ne dukje edhe emigranti me siper, te qenit gay nuk eshte privilegj, por normalitet, apo jo? 

Duhet te mbajne pergjegjsi edhe kur ti nuk je me minoren me ligj?

.smiley

e mer mire mooo...

une per vete pak drejtsi po kerkoja. Si martin luter kingu. Une e enderroj boten pa perdhune nga kasta brahmane gay. Cdo kush eshte i lire te enderroje. Edhe endrrat do na i vrisni?

Sikur ti te kuptoje me pak vonese qe je gay dhe yt bir te te thoshte qe s'e duron dot kete fakt (djali 19 vjec), cfare do beje a s'me thua?

Good point Fin. I fitove piket qe humbe tek pyetja tjeter. Jam kurioz ta shoh pergjigjen.

Ouch!  smiley

ky eshte momenti kur robi e kupton qe peshku mund te jete si nje lojtar shahu qe levizjen vdekjeprurese e ka ruajtur per ne fund... smiley

 

do ta nxirrte te birin nga shtepia, kete do bente..  prape, djali 19 vjec  do ishte humbesi i madh.smiley

bwooh, tani e pashe kete. cfare situate bizarre, komplet kunder cdo pritshmerie. Sepse skema kerkon qe femija te vihet ne dilema te medha mes dashnis dhe prinderve qe nuk duan ("dmth, prap me shoferin ti!?", "ai nuk eshte shofer, por kjo as qe ka rendesi!" <<-- ku eshte kjo belulo?); ndersa ketu eshte prindi qe i duhet te beje zgjedhjen? dashnia vs. kalamonit?

Mire, ne rastin e pare e kuptoj diktatin e natyres qe per vijimesine e species, e le dashnin te triumfoje zakonisht. po ne rastin bizarre, cfare mekanizmi vepron? Nje rast qe une di - nena zbuloi shuuume vone qe ishte lesbiane dhe iku me te dashuren dhe dy gocat i mori i ati, nje professori im ky, ktu - prap fitoi dashnia.

Reagimin e femrave e kuptoj po per meshkujt me duket pak e habitshme.Sa me shume gay, aq me te favorshme raportet kerkese-oferte. smiley

Spiritus, ne nuk duam te fitojme nga tradhetia, por ne beteja singullare, sic thoshte Don Kishoti. smiley

Kur i thashe gjyshes sime "O No, une jam lezbik" me perzuri me bastun nga avllia. smiley

Fin, do ta pyesja nese djalin e ka nga familje e mire apo jo? smiley

PS: Mishi puckuriza puckuriza emigrantit. smiley

Me fal, e paskam kuptuar keq. Nuk ka logjike ne kontekstin e diskutimit ketu pyetja jote Finis sepse nuk jane dy situata analoge. Prindi ka pergjegjesi ekonomike ndaj femijes ndersa femija ndaj prindit jo. Pra nuk eshte femija qe do me mbaj mua me buke e me shtepi, por une ate. Nqs. Une i them se jam gay, dhe ai s'e pranon kete nuk mund te me nxjerri dot prej shtepie sepse shtepia eshte e imja. Nuk e di ne e kupton ndryshimin thelbesor.

Jo de, se djali eshte 19 vjec dhe familja s'ka me pergjegjesi ekonomike per te. Kete po mundohem te te them. Nese kur familjaret vdesin, e shtrashegojne per kete arsye (s'di nese sipas ligjit shqiptar, femijeve u takon medoemos nje pjese e trashegimise, sic ndodh ne ligjin italian), atehere ndoshta do te mund te shihnim nje princip padrejtesie, por ne keto kushte, me vjen keq, por kthehet ne demagogji te demshme edhe per vete levizjen gay.

Sic thashe, jam per liri seksuale dhe kunder diskriminimit, por pikerisht kjo me ben te kem detyrime edhe karshi atyre qe e mendojne ndryshe nga ata qe e mendojne ndryshe. Ne rang te te drejtave te shkolles, punesimit etc etc do te isha e para qe do te kembengulja per barazi pa kushte.

Dhe mos me thoni tani qe mqs. Femija na qenka 19 vjec (pra i rritur) mund te mbaje veten ekonomikisht, sepse nuk po flasim per kontekste suedie e hollande, por per kontekste mesdhetare ku shumica e femijeve nuk jane te zotet e vetes ekonomikisht ne kete moshe. Ky lajmi i kesaj teme nuk do te ishte lajm nqs. Do te kishte ndodhur gjetke. Behet lajm ne momentin qe familja e debon djalin e vet nga shtepia dhe ky nuk ka mundesi per te perballuar strehimin dhe jetesen. Ky eshte lajmi. Nuk eshte lajm fakti qe familja nuk eshte dakord me zgjedhjet e te birit, por qe eshte e gatshme ta hedhi ate ne mes te 4 rrugeve ne momentin qe s'eshte dakord. Te capi?! Naten e mire.

Aha, ketu e ka fajin qeveria qe nuk ka investu ne hapjen e fronteve te punes. smiley

Olso, e keqja e ju qe mbroni te drejtat gay eshte se po me nje brime i bini fyellit. Po dhe ju pastaj c'faj keni? Fajin e ka fyelli qe eshte me nje brime.

Aha, dmth djalit i pelqen bujaria ekonomike tradicionale e familjes shqiptare qe i'u financon jetesen femijve ndonjehere edhe tek 30-tat, por nuk i pelqen fakti qe e njejta familje nuk puqet hic me homoseksualitetin?

Si the? Zgjedhjen e te birit? Kujdes se homot thone qe s'eshte zgjedhje por jane te lindur te tille.

kur flasin shqiptaret per te dale nga shtepia ne moshen 18 vjec....ka marre fund

 

Deshira e prinderve ne te kaluaren ishte qe djali kur te rritej te behej nje doktor i zoti apo inxhinier, arkitekt.. etj dmth shkollimi qe femija te kishte kulture dhe edukate per jeten e tij, kurse sot vallai ne qe kemi vetem meshkuj, shpresojme vetem gay mos te behet se kane per te na felliqur gjithe jeten.. Prandaj mua kur me thone cunat qe i urrejme gocat, zemra ime vete e di cfare heq. Zot na ruaj i lutem Zotit dhe luaj vendit. Ata jane te vegjel, nuk e pranojne si teori pranine e gocave, kurse ne praktike i shof qe u pelqen te luajne me to.. smiley Le te behen kur te rriten cfare te duan vetem gay jooooo..

"Le te behen kur te rriten cfare te duan vetem gay jooooo.."

Zoofilë psh, je ok ?

Nuk e di po shume prej jush te qenurit gay e banalizoni me penetrimin e kallomit nga mbrapa. Sa materialist dhe njekohesisht mjerane qe jeni!!! Dhe nga ana tjeter, po te pyeteni se a ndjeni te njejten neveri per lezbiket do te thoni me siguri qe "JO". Per mua, afeksioni/dashuria qe ndjejne njerez te caktuar per te njejtin seks, eshte shume here me pak i demshem sesa aroganca dhe diskriminimi qe shume meshkuj i bejne seksit femer.

Mor po per ate pune, afeksioni/dashuria qe ndjejne njerez te caktuar per te njejtin seks nuk eshte i demshem hiç fare, po hajt mo, edhe kaq sa thua, s'eshte keq...

 

Dilemat e biseksualizmit- Pasazhe nga letra e nje te panjohure:

...Jam totalisht konfuze,po konfuzioni nuk eshte i kufizuar nga raportet e mia intime,po ve ne diskutim shume gjera te mia,si qendrime,reagime,frike etj etj.Kam ndertuar shume raporte te gabuara,thuajse te gjithe jane te gabuar per fajin tim…. para nje ajve i thashe vajzes qe ndjej akoma dhe per djalin dhe doja te reflektoja,nuk pata guximin ti thosha qe e kerkova e qe po rekuperoj nje raport me te.Jam shume lepur e di.Ajo nuk heq dore,me kerkon,eshte vertet kokeforte,me quan frikacake se nuk kam bythe te jetoj kete gje te re qe me tremb. Konfuzioni im ka te beje me keto gjerasmileyse u ktheva tek djali,dhe tani qe e kam e shoh sic e shihja me pare them me vehte he se ai aty eshte,dmth e bej situaten qe ai te me kerkoj njecik me shume se une,nuk kam besim tek ai sepse kam frike qe mund te jete nje gracke qe ai te me lendoje  me vone,ndaj jam shume e ndrydhur, Me tremb obsesionimi i tij ndaj meje,ndoshta ngaqe me tremb dashuria.Ai me fton perhere te jem e lire te bej c`te dua dhe te them te verteten,  une nuk rresht dot se genjyeri,e kam pak kete difekt,ose me sakte i them gjerat po le ndonje detaj akoma nga frika se mos e lendoj.Mgjth jam e bindur qe pas kesaj frike, duhet te fshihet dicka tjeter...kam frike une te degjoj te verteten,kam frike te shoh personin real qe jam.

 

 Pastaj persa i perket vajzes ajo me ka joshur si asnje mashkull me pare,asnje mashkull nuk me ka deshmuar nje intimitet kaq delikat, te rrethuar me dhurata, vemendje dhe aq kokefortesi sa ajo,dhe ky eshte vetem konturi,dmth ne intimitet eshte akoma dhe me e fuqishme e gjithe kjo. Ajo ne krahasim nga djali, eshte me e pergjegjshme,behet copa,ka smire,ka inat,eshte si ata meshkujt e koheve te meparshme por ne trupin e nje femre.Ana e saj mashkullore me terheq shume,e ka aq shume te zhvilluar sa asnje mashkull qe kam njohur deri me sot.Ka nje problem te madh,ajo dhe une ngjajme shume,une genjeshtra te bardha ajo po ashtu,une frike te impenjohem ajo po ashtu,une shume meshkuj ajo shume femra,vec nuk jam ndjere kurre kaq e sigurt me pare sesa me te,normalisht siguria me te eshte me shume materiale,e prekshme, fizike.

 Ka momente qe mendoj se nuk dua as njerin as tjetrin,dhe nuk me tremb vetmia,por paaftesia ime per te krijuar raporte,perdorimi i dhunshem qe i bej njerezve,jam kaq e etur per vemendje por nuk e kerkoj haptazi si nje femije,kam mesuar te mpreh armet me kalimin e kohes,plus keto kohe shoh dhe meshkuj te tjere qe me kerkojne qe bejne hapa drejt meje....s`me kane dashur kurre kaq shume smiley.Ndoshta tentativat e mia per te mbajtur afer mashkullin kane te bejne me faktin qe dua ti vertetoj vehtes qe jam e afte te kem nje lidhje,te bie ne dashuri,te kem prane dike te cmendur per mua por une s`do jem kurre e cmendur aq shume per te,e shoh si nje lloj dorezimi.21 vjece kur hyra ne krize i beja vehtes pyetje si kush jam une,pse jam ketu,cfare duhet te bej e cili eshte kuptimi i i jetes.Sot e di kuptimin e jetes,eshte dashuria por jam e paafte te ndertoj e te luaj me dashurine,  e perdor dhe  lejoj te me perdori.Dua thjesht mjetet e duhura per te krijuar raporte autentike.

 

sa shume komente! edhe naten qenka komentuar, si ne fushate! sa teme e mbare per komente lume!

Finis e kuptova qe je gay-friendly, por ato qe shkruan sinqerisht nuk kane lidhje me kete teme.

PF, ore a e ke vene re qe edhe ti po te njejtes brime i bi?! smiley

I pakapshem, ajo s'eshte bujari, por papaftesi e familjes dhe shoqerise per te rrit individe te pjekur dhe te zote te vetes.

Per nje gje jam dakord me ju. Shkrimi eshte shume i dobet.

per mua edhe sikur tja fusi gomari nuk ka noi problem. ca na duhet ne se ca be robi me sumen e vet?  t'boj ca t'doj. ta caje, ta ndaje, ta jape me qera, puna e vet.  per mu eshte teresesht puna e vet.  keshtu qe sme duhet fare .  botes... nuk e marr vesh pse i hyn ne xhep kjo pune ?

sa per prindet, ky eshte muhabet kismeti, nuk ke ca ti besh, nuk eshte se e nderron dot femijen. ne vend ti thone qe ti tenden e ke bej cte duash por ki mendjen e ruaj veten, keta na qenkan ndjere te fyer rende ne moralin e tyre. e varit trapin moralit kur nxjerr femijen ne rruge .....

por te jesh gay eshte nje gje, te jesh kriminel tjeter gje, fatkeqesisht jetojme ne nje vend, ne kete kohe, qe anti-vlerat i kane vlera, shprehjet me ordinere :vodhi, mire beri qe vodhi.  ci ki robt atij legeni bjeri kija nonen, tplasi trapi bej noi dor lekesh ....etj pra vidh, prit, vrit e keshtu me rradhe dhe ne qajme hallin se ca ben robi me sumen e vet, apo kane hall se ua mori borxh ndonjerit prej tyre smiley.

ai mund te marre edhe komen e karriges , apo ndonje tjeter ne mal mund tia hype deleve me rradhe ... e ca i duhet njerezve kjo?

keshtu qe prinderit me mire te ishin te gezuar qe femija nuk ishte nje  i tille nga keta njerez te cilet nuk kane pse te shkojne ne kopshtin zoologjik ( tani edhe pa bilete) sepse te gjithe kafshet jane rrugeve, ku mbizoterojne hijenat, apo kur rruhen ne mengjes apo bejne tualet.

 

 

Po jetojme ne tranzicionin e kalimit nga morali "ka  rendsi si e perdor bythen", ne moralin "bytha asht e imja,baj ca t'du me ta"smiley

@ Pf, une Jezusin ne kete rast nuk e solla per propagande, por per gallate meqenese po flisnim per seksualitetin ne paganizem. Por nese deshiron mund te flasim per te, dhe per moralin e tij gjitheperfshires dhe gjithe pranues.
Eshte pikerisht krishterimi qe e kundershtoi i pari homoseksualitetin, por jane pikerisht vlerat e krishtera humaniste qe perendimi bart (por jo vetem, lexo me poshte) qe kane bere qe homoseksualizmi te prandohet sado pak, se perndryshe do i varnin siç i varin në Iran etc. Këto vlera të kombinuara me njohuritë shkencore sjellin pranimin e homoseksualizmit jo si devijim por si nje realitet i cili ka qene gjithmone i pranishem, por i fshehur pas petkut te moralit (lexo M. Proust, Bajronin e famshem, historite mbi Ali Pashen etj).
Eshte e turpshme te lexosh se si ne 2011 perdorues te rregullt te web-it, te shperndare ne te 4 anet e botes flasim per homoseksualizmin si nje semundje, ves, si diçka ku mund te rekrutohesh, si diçka per te cilen duhet te justifikohesh etj etj etj. Nuk arrijne te besojne faktin FAKTIN FAKTIN qe homoseksualizmi eshte nje realitet i imponuar nga ligjet e natyres dhe jo nga nje trill adoleshentesk. Si i tille homoseksualizmi (studimet e fundit tregojne qe percaktimi behet qe ne barkun e nenes) nuk mund te trajtohet si diçka e cila ka lidhje me moralin. Pranimi apo jo i homoseksualeve si pakice (relative edhe kjo, po nesje) eshte nje çeshtje e moralit shoqeror, por jo i qeni apo jo homoseksual.

@ spiritus; Tregimi eshte i kendshem, sidomos per te shtyre fantazite e meshkujve te frustruar seksualisht dhe te ben te reflektosh pak (por pak fare), por nuk jep fortë dilemen dhe dramen e plote qe i shoqeron keta individe gjithe jeten e tyre. Ndoshta ka te beje me gjuhen e perdorur, qe dukshem eshte e nje vajze te re ose e nje gazetari medioker.

ne fakt erma, pasazhin me lart nuk e solla per te nxitur fantazite seksuale te meshkujve por per te kuptuar nje fenomen sikurse eshte biseksualizmi, ndoshta jo aq i paragjykuar sa homoseksualizmi,por perseri me dilema dhe hera heres, sikurse thua, dramatik smiley

Ps: ajo lista me Bajron e Ali Pasha se ke idene sa e gjate behet, duke fillu nga Alksandri i MADH (homoseksualizmi nuk ka ndikuar ne cilesimin  Great ) e deri ke Elton John 

Do doja ta korrigjoja komentin, por nuk e korrigjokam dot me, se jam e bindur qe nuk ishte ai qellimi yt smiley.

Sa per Elton John, e di ate barcaleten 'O ba jam gay. Jo mor bab, gay ishte Elton John smiley'.

s`ke cfare korigjon, hijet e dyshimit tashme kane rene smiley 

Po asnje nuk e kundershton Faktin more Faktin qe u percaktoka qe "ne barkun e nens " si normalitet .
Po nuk na the ate ndjenjen e "dashurise " qe nuk eshte e lidhur me cfrytezimin e veres ....qe ne BARK e formon ne menyre Natyrore apo eshte Vlere Shoqerore smiley
O erma ....Po Ju desh Shqoqerise te kaperceje nje PENGESE per momentin e ben pa patr nevoje per shkolle dhe cliron aq shume ENERGJI e dije sa nuk ta merr mendja . Aq me teper po u FINANCUA nga Parallijteeverqejfit smiley
Biles zevendeson dhe shprehjen popullore
"Paraja e hedh ujin perpjete " me shprehjen
" Bytha e hedh shurren me perpjete "
Dhe mos dil kaq shpejt me 'konkluza shkencore " sepse po dalin pa u thre mir Boja e Mijrave perfundimeve dhkencore Mjeksore Psikologjike e Shoqerore qe eshte
Devijacion seksual "
Sot duhet ndryshe por neser mund te rikthehet me fuqishem tek te parat e me rradhe .
E vetmja Shfaqje qe mund te jape nje fakt "mosperfilles " per kete teori eshte Kllonimi .
dmth krijimi i njerezve Laboratorike q

OIdriso, edhe sikur 350 ta dergosh mesazhin, prape pothuajse i pakuptueshem eshte. Po dy pyetje kisha une, e para, komentin e dergove 30 x se u frymezove nga tema mor djale, apo nga komenti im?? Dhe e dyta, keto komentet mbi shkencen i ben se je vete me titull shkencor apo i ke kshu, me t'degjume??

Po asnje nuk e kundershton Faktin more Faktin qe u percaktoka qe "ne barkun e nens " si normalitet .
Po nuk na the ate ndjenjen e "dashurise " qe nuk eshte e lidhur me cfrytezimin e veres ....qe ne BARK e formon ne menyre Natyrore apo eshte Vlere Shoqerore smiley
O erma ....Po Ju desh Shqoqerise te kaperceje nje PENGESE per momentin e ben pa patr nevoje per shkolle dhe cliron aq shume ENERGJI e dije sa nuk ta merr mendja . Aq me teper po u FINANCUA nga Parallijteeverqejfit smiley
Biles zevendeson dhe shprehjen popullore
"Paraja e hedh ujin perpjete " me shprehjen
" Bytha e hedh shurren me perpjete "
Dhe mos dil kaq shpejt me 'konkluza shkencore " sepse po dalin pa u thre mir Boja e Mijrave perfundimeve dhkencore Mjeksore Psikologjike e Shoqerore qe eshte
Devijacion seksual "
Sot duhet ndryshe por neser mund te rikthehet me fuqishem tek te parat e me rradhe .
E vetmja Shfaqje qe mund te jape nje fakt "mosperfilles " per kete teori eshte Kllonimi .
dmth krijimi i njerezve Laboratorike qe nuk kane as nene as Baba . Dmth nuk kane vlera Shoqerore por vetem Malli
Vlera kembimi e Vlera perdorimi smiley

Dhe une si puna jote jam errma ...Me te digjuar e te lexuar e kam ( po jo nga ty se je shume e vone dhe e siperfaqeshme ) , .dhe personalisht ( mbaj pergjegjesi per veten ne kete rast ) nuk e kam provuar smiley Keshtu qe mos prit ndonje perjetim personal aq me teper Disertacion smiley
Me kete rast po i pergjigjem edhe ketyre te "disertacionit" qe i dine problemet me thelle, deri ne zorret e barkut dhe qe kane aparate e merren me studime se si vibrojne e regjistrohen sinjalet e diferencuara per prirjet Seksuale nga Prapa smiley e qe shphegojne ...... ne lindjen e fenomenit GAtY smiley
Kjo teori tregon se eshte nje fenomen i papercaktuar ne ç'drejtim kerkohet çlirimi i energjise seksuale dhe vazhdon deri ne PJEKJEN e Plote te seksit qe arrihet ne muajin e Gjashte . Keshtu thote ky libri im .
Ai nuk e trajton si "Devijim " kete periudhe por as si "Prirje ", sepse do kishim nje rekomandim praktik "shkencor " per shoqerine ne terei qe pranon te jete Njerezore dhe te LINDE pasasardhes . Vecanerisht do rekomandohej nje kujdes prinderor , me "futje gishta "t femijes per ti pare se ku e perjeton qejfin smiley e te diferencohej se çfare te ardhme seksuale ka . Ja ketu te shpien keto marrezi teorike driteshkurtra te fantashkebces .
Pavaresisht se dikush e paska kexuar se prirja Lind e diktiohet ( zbulohet , shfaqet , kuptohet ) qe ne bark. te nenes , ndoshta i duhet te lexoje e te kuptoje me tej shpjegime te tjera .
Kjo qe arsyeja qe une u urova Dite te mire Pa ngatrim zorresh te barkut smiley !
Prezantimi i Teorive te tilla dhe per me Teper Mbrojtja si "shkencore " e kesaj teorie ne Shqiperi e nga shqiptare , verteton pa medyshje nje Brez KOKPALARESH te edukuar Artificialisht e pa baze , ne nje Shoqeri me konceppte Jo te Lirise Njerzore por pikpamje anarshiste ose me shqip KUTURU ,ose Berishiste " bjeri ti bijem " e ngjashme dhe motamo si koncepti ...... Lirise pa Cak .
Realisht per kete devijim çnjerezor mental nga normalja dhe i "meshirushem" per prirjet Homoseksuale , maximumi i jone eshte Toleranca dhe mbajtja Afer e ketyre te Semureve psikike !
Ndersa teorikisht them se eshte i Kuadratuar ne 'trille " te Kohes se KURVERISE se Mendimit .se sa nje REALITET . Psh Kodi da Vinci smileysmileysmileysmiley
Besoj dhe anonim kakavija - vija smiley me kuptoi kesaj rradhe

ols dhe erma: mbase nuk ka nevoje per kete qe po them, por dua te sqaroj qe te pakten une nuk e kam fjalen ne te drejtat e personave gay; fjala eshte qe keta te mos tejkalojne te drejtat e tyre. Pasi e drejta ka nje dialektike shume te cuditshme, nuk eshte perjetesisht me te njejten pale dhe eshte shume e ndjeshme po ashtu ndaj sensit te mases. Dhe kur ky i fundit prishet, ajo kalon automatikisht ne palen tjeter.

Permende cifutet, ti erma. Po, holokausti eshte vertet nje zezone e madhe, nderkaq pushtimi i pakufi i filmave, mediave prej tij, ne menyre shperpjestimore, ngaqe "cifutet e sotem mundin", kane fuqi etj, e kompromenton ate ceshtje ne syte e mi, sepse e ben ate te thithe vemendje ne kurriz te problemeve te tjera po aq akute, ne mos me shume.

Sepse, ashtu si lotet, edhe vemendja e botes eshte nje sasi konstante!

Hajde debat ,hajde!

Nejse, ca gjera duhen provuar mbi kurriz ,qe te shohesh si do reagosh.Mgjth duke e njohur veten ,nuk besoj se do kaloja ne masa ekstreme te tilla ndaj djemve te mi.Maksimumi do i kisha vene nje gur zemres dhe do e pranoja dhe nje fakt te tille.Jeta vazhdon.smiley 

Si do e pyesje djalin per dhendrin tend? Si e ke te dashurin/burrin te keqen nena? smiley

Si te donte ai.smiley

Ehhh zemra e nenes sa e madhe eshte thuaj, djali e vrau ja mori zemren dhe kur ra djali bashke me zemren e nenes ajo i foli dhe i tha, u vrave bire? smiley

E pra ,ketu ta kisha dhe une..smiley

Eshte e veshtire te mohosh femijen tend, per te vetkenaqur egon tone.smiley

O venuske. Nuk te mohon prindi, kur te thote dil e rro me vehte motra. Ketu tek ne te japin keshilla ne revista se si t'a besh femijen tend qe pas 18 vjec te largohet nga shtepia dhe te behet i pavarur. Mos na e ktheni prap kohen kur jetonim tre kurora ne dy dhoma e guzhine. Familjet e zgjeruara qe jetojne ne Kullen e Gurit jane shenje e primitivitetit. Dhe pikerisht per aresye te kontradiktave te pashmangeshme ne lifestylin e brezave te ndryshem, sa me heret te shkeputesh aq me mire eshte. Ashtu edhe prinderit nuk hyjne dot ne zgjedhjet e tua, edhe ti nuk i ve perpara dilemes "O dil, o te dal".

Dhe mos kujto se te harrojne prinderit kur kalon pragun e shtepise, se ndryshe do te thoja qe qenke akoma femije. Ne jemi me mijera km larg, e na qajne pleqte ne telefon sa here qe i marrim e duan te flasin ne telefon me nipat e mbesat qe nganjehere edhe s'i kane pare vec ne fotografi. 

Brezi jone s'kemi nevoje per melodrama, se dramat i kemi pjese te jetes se perditeshme. smiley

O PF,nuk e kisha ne ate pike qe e merr ti .Une thjesht shpreha mendimin tim ndaj pranimit te ketij fenomeni ,sikur t'u ndodhte djemeve te mi.Tani, ti mos gjyko si nga Kanadaja. Sa per vecimin e femijeve ,jam dakort.S'jam nene " e semure",jam shume praktike .Se sa e sukseshme do jem ,nuk e di .Shpresoj.smiley

E kompleksove shume situaten.S'guxon robi me dhene mendimin e vete.smiley

knej per cunin mbas 18 vjec fillo edhe i problem tjeter: nuk i afrohet asnjona, se ai qe jeto ala me prindrit dmth qe esht loser. smiley

 

cne me flamur amerikan ti? se po flet si nga Tirana jo per gje, se kjo eshte ajo qe ka ndodhur ne Tirane: cuni mbas 19 vjec nuk i eshte afruar asnjona

Si keta te dy psh.. smileyhttp://www.youtube.com/watch?v=6WVJadPBZ...
GEI DHE UNË

Nuk të shoh me pështirosje
Di që je njeri si unë
Di që bashkë kësaj bote
Hamë, pimë, flemë gjumë.
.......................................
Por s'do desha të dija kurrë
Që nga kopshti i Edenit
Nga Adami që ish' burrë
Tek ty lindi gen i geit.

Nuk e di ç'pati Adami,
Ç'pati Eva nuk di gjë.
Mos vallë Zoti nga inati
Nga të dy, krijoi një?

Atë një që e do veten
Pa të kundërtën e saj,
Molla paska mëkat tjetër
Të Adamit me Adam...

homoseksualizmi eshte vetem mashkullor  dhe sipas statistikave 2% e popullsise  paraqet shenja te tilla.te tjeret e bejne se u duket trendy.ai 2%-shi ndoshta e ka kuptuar se sjellja si te ''persekutuar'' do tju jape ''letra me vlere'',dhepo u perqafua nje metode e tille ka rrezik qe 2% te behet 20%.ja ku na doli dhe poli i 3-te aq  i kerkuar ne skenen shqiptare.

E di qe do ua percjell aktivisteve hollandez ket idene tate! Nuk i dihet, ndoshta e marrin si shembull, dhe po ia arriten do te te kontaktoj te te japin meriten per ate qe te te takon si largpames.

sa vdisni per nje cik ''oli ren'' ju!te dhenat i kane nxjerre seksologet dhe keto nuk eshte se mund ti konstatosh edhe me sy te ''lire''

Ky mund te jete Gay, por prinderit i paska bythqira qe kane zgjedhur boten dhe opinionin e botes perpara djalit te vet.

Barcalete:

- O bab, une jom gej.

- E ca eshte kjo mer te keqen baba?

- Gej, bab, gej, si Xhorxh Majkell. E njef Xhorxh Majkell ti bab, e njef, ai muzikanti.

- Po mer bab, po, po ca eshte kjo gej?

- Po gej, o bab, si Elton Xhoni, ai muzikanti tjeter.

- Po mire mer bab, je muzikant ti?

- Jo.

- Po pare si Xhorxh Majkell dhe Elton Xhoni, ke?

- Jo.

- Po ti s'je gej mer te keqen baba. Ti je bythqim. 

kjo eshte teme e veshtire per te mbajtur nje qendrim te prere, pro djalit gej apo pro prinderve te tij.. e verteta eshte qe ky djal ne nje vend te lire ka te drejte te ndihet seksualisht si ti doje qejfi atij.... por nga ana tjeter (ketu hyn proverbi qe eshte permendur ketu me siper: sipas vendit dhe kuvendi .  qe do thote ne kushtet e shoqerise shqiptare, kultures, tradites etj , nuk mund tu kerkosh prinderve shqiptare te djalit  te sillen si prinder hollandez apo anglo-saksone... 

me beri pershtypje kjo thenia e ketij djalit:    ''Ndihem i tradhëtuar. Kisha menduar se të paktën prindërit do të më mirëkuptonin, pasi ka prindër që u janë bërë fëmijët vrasës dhe nuk i kanë mohuar dhe jo unë që në fund të fundit kam vetëm një prirje seksuale të ndryshme''

pikerisht, pikerisht  nese ky nuk eshte bere vrases, kane  nje ''fare  merite'' edhe príndrit e tij, apo jo? dmth, kane ditur ta edukojne sic duhet duke ia plotesuar nevojat qe ka pasur ne jete....   dua te them,  nese prindrit  qe e rriten, e lane   e shplane , e  mbathen e ushqyen per plot 19 vjet,   ne gjaknxehtesi e siper kane marre nje ''vendim'' jo te drejte, atehere edhe kategorizimi qe u bene   ky prinderve, tashme publikisht , eshte gjthashtu zhgenjyes...

Idrizo, perserite edhe nje here se s'e kuptum! smiley

ols dhe erma: mbase nuk ka nevoje per kete qe po them, por dua te sqaroj qe te pakten une nuk e kam fjalen ne te drejtat e personave gay; fjala eshte qe keta te mos tejkalojne te drejtat e tyre. Pasi e drejta ka nje dialektike shume te cuditshme, nuk eshte perjetesisht me te njejten pale dhe eshte shume e ndjeshme po ashtu ndaj sensit te mases. Dhe kur ky i fundit prishet, ajo kalon automatikisht ne palen tjeter.

Po e di kete mo emigrant dhe jam 100% dakord me ty.

Tani, problemi eshte qe kjo teme s'ka lidhje me kete qe po thua ti. Prandaj mendoj se ti e devijove biseden i erresuar pak ne logjike nga ky prekoncepti qe shpjegove me lart.

Lajmi eshte shume i qarte (edhe pse i shtruar me nje gjuhe koti): ky djali i ka deklaruar prinderve qe eshte gay dhe keta e kane nxjerre ne mes te rruges.

Tani, ja te te them une nje qendrim qe do ishte shume i drejte qofte me ate qe thu ti, qofte me ate qe them une. Te isha une si ata dy prinderit e ketij djalit (kundra homoseksualitetit, por njekohesisht prind), une do t'i thoshja:

"djal i dashur, une nuk jam dakord fare me orientimin tend seksual, madje e di cfare? me vjen aq shume pershtire (dhe ketu prindit i kujtohet nje histori rinie kur njoni i kishte fut duret) sa qe as nuk mund t'i lejoj vetes qe te jetoj ne nje shtepi me ty. Keshtu qe, qe neser do te te gjej nje monolokal, do te jap edhe nje shume te vogel mujore per buken e perditshme per 1-2 vjet sa t'i dalesh jetes per zot, dhe ti per mu ke vdek, s'egziston me."

Qendrim radikal dhe i shpifur edhe ky, por ama ti merr pergjegjesine tende si prind ndaj femijes. Po si ore?! Mqs. ti nuk je dakord qe femija jot qeka gay, atehere u dashka ta hedhesh ate ne rruge?! Dhe kush?! Ti! Prindi! Qe nqs. ai djali jot eshte sot gay, 90% te kushteve ja ke kriju ti... se meqe ra fjala: une nuk besoj se njeriu lind gay. Sorry erma.

 

"ai djali jot eshte sot gay, 90% te kushteve ja ke kriju ti... "
Per cfare kushtesh e ke fjalen Anonim? Prindi i ka ka krijuar kushte te rehatshme per te jetuar ky femije, jo kushte atmosfere te favorshme ne familje qe ky femije te rritet dhe te ndihet gay. Come on! Rasti nuk eshte i lehte nga prinderit, sidomos kur nuk jeton ne Tirane....Opinioni te vret, te ndeshkon, te therr gjer ne palce. Ne nuk merremi me hallin qe te bie ne familje po themi,. po bota, cfare do te thote bota?

Ketlina nqs. te intereson me te vertete, mund te te jap informacione me te detajuara.

Gjithsesi, shkurtimisht dhe ne menyre shume bruto, gjithcka rrotullohet perreth kompleksit te Edipit + baba pasiv vs nene posesive (per meshkujt) dhe probleme dhune seksuale mashkullore ne femijeri (per femrat), etj, etj...

Baba pasiv + nene posesive => gjysma e atyre qe njoh une perputhen me kete model prinderish. shpresoj te mos jene te gjithe homoseksuale, por edhe nese jane me mua ne rregull jane smiley.

Ja po te them edhe nje rast tjeter per te kuptu se sa te komplikume jane gjonat. Behet fjale per nje shokun tim ne Milano - qe Emigranti dhe PF e njohin mire smiley 

Paraprakisht e kam informu qe do ta perdor si "case study" tek Peshku pa uje dhe ai eshte shume dakord me kete smiley

Atehere teoria e tij eshte kjo: Une - thote ai - jam cuni i katert i nje familje me 4 cuna. Tre vellezerit e mi nuk jane gay. Si ka mundesi qe une jam?! Do te thote qe keshtu kam lind!

Gabim!

Shpjegimi im "shkencor" smiley Ai jo vetem qe eshte cuni i katert, por eshte edhe cuni me i vogel i lindur shume vite pas lindjes se cunit te trete. Tani eshte mese e qarte qe pas 3 cunash te dy prinderit (por mbi te gjitha nona) ka shpresu qe ky te ishte goc. Fatkeqesisht ky nuk doli goc. Atehere nona per inerci e ka rrit kete si goc.

Rezultati?!

Sot ky djali bashkejeton i lumtur me shokun e tij te zemres. smiley

Nona dhe baba, jane dakord me kete. Kur ja tha te emes, ajo i tha se "ne fakt une e mendoja se ti ishe gay". Me babain u desh nje cik me teper stil, por gjithsesi u kry!

Ah se harrova, midis nenes dhe babait, babai eshte "me i urti".

Ne fakt Ano kjo qe po thu ti nuk eshte 'hard core science' por (une me dashamiresi) po vleresoj shembujt qe vine nga praktika smiley, edhe pse me duhet te them se keto shpjegimet pa shifra statistikore nuk ma mbushin syrin hiç. Gjithsesi meqenese edhe une kam ca raste te tilla, po e pranoj. Ama sa per te te qartesuar ty edhe veten smiley, po te sjell nje shprehje qe e kam bisedu edhe me nje PPU-ist tjeter: 'Perjashtimi verteton rregullin = the exception that proves the rule' (ta sjell edhe ne ca gjuhe te tjera po deshe ti). Keshtu qe ky rasti qe ti jep qendron, por nuk perben arsyen kryesore perse dikush ka tendenca homoseksuale. Arsyet jane komplekse dhe nje shpjegim i thjeshtesuar mund te te mjaftoje ty, por jo mua. Gjithsesi e vleresoj tolerancen tende shume smiley, e aq me sh humorin smiley.

Erma, une shkruajta paraprakisht qe kjo ishte shume "bruto". Nuk pretendoj me be shkence ketu tek peshku pa uje.

Gjithsesi me ler te te them qe une ty te shoh shume te apasionuar pas teorise :"gay lind". Personalisht une jam kundra kesaj, por kjo s'do te thote se e mohoj a priori.

Ajo qe du te them eshte se e verteta gjendet tek "e mesmja e arte". Nqs. je me te vertete e interesuar te njohesh mendimin ndryshe une mund te kerkoj ndonje titull libri nepermjet nje shoqes time ne Milano qe merret me keto gjona, ku ti mund te informohesh me shume rreth kesaj teorise tjeter.

PS: Te falenderoj per konsideraten. smiley

No, no more books please smiley. Nuk eshte pasion per temen, eshte pasion per te drejten i dashur smiley.

Po ne emer te se drejtes pra! smiley

Po si mer,cdo gje ne rregull ne familje,te del cuni nga shpija dhe vjen ne darke dhe te thote :'' O ba une jam Gay'' dhe Prinderit e paskan fajin qe e kane nxjerre jashte ? C a thoni mer se po na cudisni,ka plas moderrnizimi modh mor vlla.

Dmth paska vajt n'Tirone per specializim smiley .. mos gjuni, mos gjuni.. smiley 

Te shkuara atij dhe te kaluara prinderve; gjaku nuk bohet kollaj uje.

Per kuriozitetin tem, a ka dash djaloshi me e bo publike ket kontradikte familjare? 

 

tirona kuqe

emo, 

Ky 19 vjec esht dhe gjasat jane nuk di as nga lidhet gomari(munci per i 'xhok' te shemtut ketu)..ca me tej ky n'Tirone mund te bi edhe viktime.. muhabet tjeter gjithsesi.

Per ket arsye une nuk i vej faj ketij per artikllen por atyre qe gjeten rast per te ringjall kauzen.

obobo... a gamor's joke perceived smiley

roger.

Dy dite shkrimi ne pazar dhe asnje proteste ne Vlore???? Aaaaa, Lezha i tregoi vendin Klodit... Burrat me mustaqe e pa mustaqe te Vlores duhet te ngrihen e te protestojne, ta nxjerrin ne youtube, t'i germojne e t'i zbulojne ketij djalit ndonje damar origjine nga Kavaja a nga Elbasani....t'i vene nderin qytetit ne vend. smiley
Pertej ironise, ky djali ta gezoje lirine seksuale ne maksimum e te gezoje te drejtat si gjithe te tjeret, por keto viktimizimet ben mire t'i lere, te behet i zoti i vetes sic ja kerkon mosha. S'i kane ndonje faj mami e babi 19 vjecarit.

shee shee.... , te ka faj Korcarka, o.  e para, ky eshte anonim (jo kakavia te mos keqkuptohemi.smiley). pastaj prinderit e bene  detyren, e derguan  me ''sherbim'' ne Tirane.smiley.   e internuan.. e garantuar, nuk shkon me ne Vlore ai.smiley

Anonim, jo anonim, emrin e qytetit tulle e kishin vene ne ate artikull... Me mire syri se nami thone...smiley

Epo surratin nuk e kishte nxjerre de.. Rrip ka per te ngelur ky i Vlores . Klodi eshte VIP se ka marr pjese tek brodheri dhe atje djali per tu dukur interesant e shfaqi hapur preferencen e tij seksuale. Prandaj u ngriten Lezhianet se atyre u vinte inat dhe me shume turp qe Klodi kishte vite qe e kishte shitur menderen tek italianet dhe jo me atdhetaret e vet.. smiley

shoket tuj na detyrun smiley

loool... oh sa kom qesh!!!

rroft vasil ruci, thuj!

Skenderbeu...Migjeni....vlonjatet....next! C'mitizimi vazhdon... smiley

paske harruar familjen: Gjergj Elez Alia.smiley, kronologjikisht.   nejse, mosha ben te sajen.smiley

Po jo mo lla, mos i ngatrro gjonat. Ne rastin e familjes Alia behej fjale thjesht per nje ceshtje incesti! smiley

PS: Hej, po nga Vlora paska qene ky?! Turp! smiley

Ke te drejte xha Belul, ne te rinjte nxitohemi nganjehere..."I riu, si veriu" thone....Me fal! smiley

Tani per rastin e Gjergjit e te motres, i binin kot, po fare fare kot ne qafe. Ne deshin te gjenin incest ne folkun shqiptar, jane ca ninulla qe kane qene kenduar ne ca fshatra te Myzeqese (gjithe myzeqareve te peshkut u betohem se s'kam asnje gje personale):

Nani nani biri im,
Vellai i burrit t'em!

Protestojme ne emer te atit te birit shenjte..smiley

kjo ka dy mundesi;

- e ka bo me vjehrrin;

- e ka bo me cunin;

shume te mjegullt myzeqaret. plus duhet te thoshte 1/2 vllai nga nona, edhe pse vargu i dyte do dilte i gjate.

 

shiko tani: Korcarka u perbetohet gjithe myzeqareve te peshkut.. skam asgje personale thote....  bukur!  lind vetiu pyetja:  po me vlonjatet, ç'fare ke personale ti?!smiley

hiqu dreq, hiqu.., ptu, ptu ..tpu.. topestrafullah.smiley

Hiqu dreq ftujake duhet me thone smiley...

p.s. Korçarka nuk e kam me ty (per te shmangur keqkuptimet smiley)

sheee...sheee....goja vesh me vesh...smiley

 emo, Vasil Ruci the vlla?   urdhro,  nga ndeshja legjendare kunder Bracelones ne Vlore. per histori. ndeshja perfundoi 1 me 1.smiley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

smiley

booo, cme kujtove... kam qene ne te gjitha ndeshjet qe jane luajtur ne Vlore. Barcelona (2 here), Partizan i Beogradit, Vismut AUE, Leh Poznan, Olimiakos i Pireut, HJK Helsinki (ne kete ndeshje ka luajtur edhe Cim Muca per Flamurtarin ... lejoheshin huazime te tilla nga FSHF aso kohe) 

ndeshjet luheshin ne shtator,zakonisht ne oren 5 mbasdite.. ne shkonim ne stadium qe ne oren 12..   vape e madhe, ndersa ne atje, me fara luledielli dhe dergonim dike jashte  stadiumit te na  sillte  ndonje qeske me uje.... se shishet plastike snjiheshin ne Shqiperi aso kohe.smiley   sidoqofte kane qene nga momentet me te bukura te jetes time.  faleminderit Flamurtarit, dhe Vasil Rucit ne vecanti.smiley

Dy dite shkrimi ne pazar dhe asnje proteste ne Vlore???? 

- O ba, une i bie bythes.

- Po kuja i ke ngjare o mavri? Dajove? Ne i biem gjoksit a te qivja udhen.

Mqns vazhdoka kjo , dikur kam lexuar se grekt e vjetër e vyshkën deri në tharje  qyterimin e tyre që kur dhe kryezotin e vet Zeus e bën gey (jo ashtu siç thotë Luliani por b..irës )

Robi jeton ne shoqeri, adoleshentlleqet e tipit une s'pjerdh ça thone te tjeret , jane te vlefshme ne adoleshence, si reagim i dobishem, meqe thua kam personalitet dhe individualitet.

Prinderit, perderisa ka pase dite debat i kane thene je ça je mbaje per vete, mos na felliq, se pastaj na duhet me shku jashte shtetit per te jetuar, do beheshin gazi i botes, ai eshte babai i byt...irit... robi rron ne shoqeri prandaj duhet ti pershtatet asaj.

Ky 19 vjeç mund te shkoje ku te doje, emigracioni eshte plot me djem qe kane levizur jo 19 vjeç por edhe 14-15 vjeç e ne moshen e ketij kishin vite pune mbi shpatulla.

Prinderit kane bere te pashmangshmen.

Tashi, asht e vertete qi bytha asht e jotja..., por si me ja ba se bythen e ke nga sperma dhe veza e dikujt tjeter? (kjo ishte per me ju uru nji buon proseguimento. smiley

Praper kshu temash t'avancume ke Peshku? 

Po mjaft er burre si s'u lodhet?

 

p.s. 

Kush e gjen ironike ket' qe k'to dune me qit me zor bythqim baben qe e ka qit ket' cunin nga shpia t'nreje doren! smiley

 

esht per te ardh keq qe nuk te shqeteson tiparet mesjetare te shoq shqiptare e stereotipi i shqiptarit te eger mafioz, medioker, neandertal e kriminel, por te shqeteson ndjeshmeria e njerezve ketu qe japin perkrahje morale per nje fatkeq 19 vjec pa perkrahje nga askush!

show a little tolerance or simply shut up, doesent hurt ur manhood! shnet!

Une nuk e di per ty cun, po per mu, nje babe qe qit cunin nomevjech nga shpia se shko me "burra t'kqi" nuk o' egzakt stereotipi i "shqiptarit te ever mafioz, medioker..."

Nejse, si tha ai i mochmi: Dikujt i pelqen hoxha, dikujt hoxhica, e dikuj' tjetri e bije e hoxhices!! 

Edhe un' t'uroj shnet! smiley

Ato tiparet i atribuohen shoq shqiptare ne pergjithesi mos ma ngushto kontekstin e argumentit.

Une besoj ne lirine e zgjedhjes se e shoh te gabushme veprime kaq radikale ne kurriz te femijeve, pa meshire , ne emer te kuranit, kanunit, moralit maqohizmit etj, 

A deri dje plot e kan shit nonen baben motren e tyne per ni grusht pare, sot qohen protesta kunder ni homoje, e as buk as rrym ska nshpi te vet, e dalin neper bllogje e shesin moral. nejse...

 

 

 

 

 

stereotipi i shqiptarit te eger mafioz, medioker, neandertal e kriminel,

Qashtu, qashtu. Ja keta kane qene baballaret tane ...

Bo...bo...ca bohet ketu,si sna hapet nje teme me lesbike mo ti kishim pare njehere keto gocat e peshkut ca menje kane smiley

Lezbizmi nuk i prish pune perandorise.

Madje, eshte i mireduartrokitur. 

Si mund te kuptohet kjo '' i mireduartrokitur "  Anna H .

Mezi prisni ta trajtoni nje teme kaq te rendesishme, apo jo, Bradland?

Pse jo Anna H mund te jete interesante cfare ju mendoni per kete fenomen dhe ku i dihet? mund te kete dhe surpriza smiley

C´ke ti Bredo, heres tjeter, pa merak fare smiley.

Mos te lutem se nuk e kemi aq te forte stomakun.

Pse clidhje ka me stomakun?

Ka lidhje po jo aq te drejt per drejte si ai organi tjeter i trajtuar gjeresisht ne rasting gay.

Ouuu nuk ke informacion,ai organi tjeter trajtohet gjatesisht smiley

Duartoktitjet prape nga femrat do vijene smiley

Keto temat me gaygol gjithmone shume te komentuara.

Po pra eshte nje gje ketu smiley

 

Do te ishte interesante ndonje histori me lezbianizmin se, nuk ka mundesi qe `zhvillimi modern`i Shqiperise, te vij vetem me gejllikun!  smiley 

vallai, po sikur te kishte nai goc qe ti thoshte te prinderve...un jom lezbike, me pelqejn vecse gocat. Besoj qe prinderit do kishin te drejte ta vrisnin fare..si mer mos me bo ca nipce e mbesa, per ca mut ja bon koken ato t'shpise....investim pa perfitim, bust a nut fo' nothin....hapu dhe te futem, bashke me gruan

Ca tipash! Po si more do ta perzinit nga shtepia djalin se eshte homoseksual. Perzenia nga shtepia eshte zhbiresim, s'do t'ia dish se jeton, se ha, se vdes. Ka vdekur per ty. Menderisht, eshte vrasje. Vrasje jo fizike, me duart e tua, te djalit tend. Vrasje mendore.

Po ju te gjithe qe flisni ketu e keni nga nje ne fis qe eshte marre me droge e mbase prej asaj droge kane vdekur njerez, qe jane marre me prostituta qe i kane rrahur per te prostituuar, e mbase qe ka vrare e kane prere... sidomos ju te emigrimit qe ngelet neper gazetat e botes e na nxite faqen me lloj-lloj krimesh makabre. Keta s'i perzini nga shtepia ju! I quani "te forte" e mburreni! Keto jane perversitete 1000 here me te renda se homoseksualiteti. Por per keta eshte thjesht "kane marre rrugen e keqe, por c'te bejne, femija mbetet femije, do t'i paguaj avokat ta nxjerr nga burgu e te vrase prape".

E ke shkrujt me inat komentin tend, por ka diçka te vertete aty...
Kuptohet, kur thua se "keto jane perversitete 1000 here me te renda se homoseksualiteti" ja fut i çik me top (se homoseksualiteti nuk eshte fare, po hiç fare perversitet), por nejse, mire me kaq...
Dhe e perseris: e ke te sakte per sa shkruan per ate zallamahine qe ngrene shqiptaret sot, kur ndonje i afermi i tyre bie ne pranga, pas 'trimerive' qe ka bere. Sidomos justifikimin, qe e kane ne maje te gjuhes ! E kam konstatu vete tek njerez qe nuk i kam dhe aq te larget...

Dhe prap e perseris : edhe pse nuk jane te krahasueshme si dukuri, eshte e vertete qe ne aspektin e etikes, reagimet ndaj ketyre dy fenomeneve edhe mund te krahasohen.

 

ps: Ore, ai çuni ka shpetu ! E ka mbyll, sapo edhe e ka hap at kapitull personal qe ka.
Me mire vone se kurre - thone ajo shprehja
Me mire heret se vone - ja ktheu ai çuni smiley
 

Ha Emo, pashe me siper ate komentin tat per ate qe e kishte lone gruja per lezbike. smiley

 

Bojshim muhabet me grate ca dite me perpara duke pi nga nje birre. E di si ishte kjo pune dmth. Ofendim me te madh se me te lone burri per burre tjeter thoshin, nuk ka. Me nje llaf, ti thush tjetres qe bytha e atij burrit atje eshte me e mire se ajo gjoja jote... Hapu dhe te futem...

Kurse kur te le gruja per lesbike, esht si me thone qe kenaqet me pak, ne rastin ne fjale 'me luge bosh". Si mungonte gjo, thote burri me te drejte. Po di dhia c'osht tagjia?

PF, thjesht per muhabet, njoh nje rast ne Milano ku nje cift me dy femije ne nje fare pike te jetes u ndane pasi ai dhe ajo zbuluan se ishin te terhequr respektivisht pas njonit dhe njones. Te betohem qe eshte histori e vertete.

Well, shit happens.

S'ka nevoje te betohesh Ano. Lexo Proust-in smiley.

Sa njifke dhe ti o burre smiley

ishte burre shume inteligjent - nga keta te brezit sex drugs and R&R; simpatik, i lexum, jetonte ne nje trailer te mbushur plot me libra, sepse te bijat ishin rritur nderkaq, kishin mbush 18 vjec dhe shihnin punen e tyre smiley

tani ky nuk e la veten ta vinte jeta (lexo lesbizmi) poshte, dhembja u shndrru ne force dhe nuk i linte kusur post mortem, kupton... c'nuk na vret na ben me te forte, kind of thing...

Shef ti?!

Sa keq po me vika per grate tuaja.

- Ku e lame?

- Me bythe perpjete.

- ...

m'duket se gjith problemi ishte qe ky ishte gay ne shpi te babait...te kishte qen gay ne shpi te vet, cdo gjo do ishte m'rregell.

shef ti, i ka emancipu emigrimi

Sigurisht, bile, sikur te mos kishte ndodhur ne Shqiperi edhe me mire do te ishte, diku larg, shume larg, e te mos na diskreditoje, standartet tone te moralit qe e gjithe bota fshehtazi na i ka zili.

Kjo ceshtje keshtu ka per te vazhduar shume e shume gjate, nuk mund t'i emancipojme prinderit per gjera me "te pranueshme" si bashkejetesa ndermjet nje burri e nje gruaje psh, jo me te pranojne qe djalin e kane gay.
Ndoshta djali do kishte bere mire t'u prekte pulsin, t'i vinte nje cik anes e anes me tip pyetjesh e hetimesh, qe t'u blinte mendjen, njehere, pastaj t'ua plaste bomben ne dere. As njera e as tjetra pale nuk e ka te lehte qe ne fillim, ndaj dhe reagohet egersisht. e ndoshta me kalimin e kohes, dhembja e inati do te zbuten gradualisht.
Nga ana tjeter, kjo mund t'i sherbeje dhe djalit per t'u bere i zoti vetes e te mos prese me nga prinderit.

ndaj dhe reagohet egersisht

Egersisht reagojne te egrit, si prinderit, si ata qe e miratojne ketu me komente veprimin e prinderve. Jam i sigurt qe dhe ky djali ka shanse te jete egersire, s'ka ditur ta menaxhoje situaten, por mbetet 19 vjec, femije, ka shanse te ndryshoje. Po me te rriturit, si i behet?

Nuk reagojne vetem te egrit egerisht, sidomos kur preken ca tela te tille. Prinderit njesoj ndihen te zhgenjyer nga femija i tyre. Prinderit ndihen te zhgenjyer dhe kur u thua "Shiko, se ky ai eshte ai djali/vajza qe dua" e ai/ ajo nuk permbush "standardet" e tyre. Ju duhet kohe te gelltisin "corben" e femijes se tyre.

Djali, po, eshte 19 vjec, eshte fare i ri, e do te dije ta perballoje, edhe atij i duhet kohe ta kaperceje zhgenjimin. S'ka jetuar ende as cerek shekulli, ehuu sa veshtiresi do te kete perpara, si te gjithe ne, tek e fundit.

Shiko, kohe me pare,une pata reagu me i koment dhe s'du te them me shume se at'here.Prindi,vllai,shoku,dhe tjetri qe ndan hapsiren me ty,nuk te ka asnje borxh, pse te perjashton,s'te pranon,te perbuz e te flak,kur ti ke denatyralizime te ktij lloji.Dikush permen zoofiline,si rast qe tjetri te kete frike,se mos fmija e vet bahet.E njajta gja asht.100% e njata gja.Vrima ku perdoret vegla adequate,nuk asht e duhura.Natyra i bani do gjana ne funksion te njana qetres e, k'ta s'e bana une si hetero,por natyra.Sa do te squt t'iu duket vetja,nigjoni mu budallen,se natyren nuk e korigjoni dot.Sa here do te orvateni ta bani i gja te tille,ani pse e motivoni me lafe te bukura,ini t'ia fut vetes,jo vetes si person,por vetit si rrace.

Po pra Pjeter po, mire i ke hyre sqarimit permes natyres. Tani une nuk e di nese je mekanik a biolog, megjithese biolog nuk e besoj, se nese do ishe do te dije pak statistike. Nese do te dije pak statistike do te dije qe ne natyre asnje fenomen nuk ndodh me siguri 100% siç thua ti. Gjithmonë ne çdo tipar ka nuanca, në çdo formë ka trajta të ndryshme dhe në çdo fenomen kan intesitete te larmishme. Kështu edhe me te qënit apo jo hetero- apo homoseksual. Asgje nuk i perjashtohet dot ligjeve të natyres (qe ti dukshem nuk i njeh edhe pse i permend), as edhe prirjet seksuale.

Mire pra mire,nuk i njof, e drejte.Le te themi se une i njof rregullat ne vija te trasha.Dmth, sikur une e permen dhe kam munsine time me e kuptu,funksionimi i jetes permes natyres, u munsu permes do rregullave t'caktume dhe kjo, jo vetem per njerzit.Une si jo profan, po budall komplet,tham se arsyetimi yt ekstra asht, modifikim qe njerzit i bajn rregullave baze te natyres.Dhe bash kunder ksaj jam une,mire apo keq.Dhe meqe ne komentin tim u drejtohem,ne i fare mnyre njerzve te squt si ju (pa tallje),a m'ftillo pak,a ka raste te nillojta ke kafshet,masi ne ti i shpjegon gjanat ntyrce?

Kete po te shpiegoja Pjeter se jemi kuptu por s'jemi marre vesh. Une nuk po jap nje arsyetim. Nese do te ishte arsyetim do te kishe te drejten e plote ta hidhje poshte me argumentat e tua sigurisht. Une po te jap nje fakt. Fakti i shperndarjes se dukurive ne shoqeri (ne kete rast prirjeve seksuale) nuk eshte i shpikur nga une. Koncepti 'Normal Distribution' ty ndoshta nuk te thote gje, mgjtht une po e sjell per te te vene ne dukje qe dukurite dhe fenomenet natyrore nuk shpiegohen dot vetem me ndjesite e njerit apo te tjetrit apo ndjesite te nje shoqerie te tere, sepse siç ka treguar dhe historia, veprimet te cilat bazohen ne emotivitet shoqeror sjellin ne diskriminim. Diskriminimi sjell ne shfarosjen ndonjehere te grupeve te caktuara shoqerore/kulturore dhe etnike. Me c'te drejte lind pyetja?? Le te jemi pak modeste ne mendimet qe shprehim!

Mire,une prap kamngul me guximin qe karakterizon injorantet si puna ime.Fakti qe ti sjell asht gjet,simas meje, permes arsyetimit te njerzve, qe e perdorin ate (arsyetimin).Tash prap po te pyes,meqe njeriu asht qemtus mjaft i imte i natyres,asht aktor aktiv ne te dhe bash me ATE,ARSYEYIMIN,shpjegon dhe dukurite e saj,a ka raste te njellojta,s'po tham te gjallesat, po ke gjitaret e qere.Dhe nqs asht vetem ke njerzit,une me fodullikun qe e kane, trapa si puna ime te tham,te dhjevsha faktin, (duke vu arsyetimin tim,sido te jete,mbi te)

ok! kamngulja ime prej mushke e ka bazen ke kamngulja jote me m'sqru smiley.Me anglishten time shatra patra e kuptova se m'bjen evidenca dhe per kafshet.Une si fshatare qe jam dhe besoj e di, qe fshtaret e kane jetu jeten ne relacion shume te ngushte me natyren,kisha nigju thashetheme te tipit,filani i'a hipi lopes,po kurre demi demit smiley

Eshte e qarte qe do te duhet nje rruge e gjate per emancipimin e shoqerise ne menyre qe ajo te pranoje bashkejetesen dhe kultivoje tolerancen me dukuri qe tradicionalisht jane trajtuar si "devijanca" "tabu" dhe "degjenerim". Por si mund te emancipohet shoqeria,  kur mesazhet qe i jepen jane kontradiktore: nga njera ane valvitet ne turinjt e njerzve flamuri te drejtave te gay, ndersa nga ana tjeter, homoseksualizmi trajtohet si monstruozitet. Lexoni, "Panorama" sot -Kadare: homoseksualiteti i E.HOXHES ishte shkaku i vdekjes se qindra njerezve. Konteksti eshte i ndryshem por ec e shpjegoja njeriut te zakonshem qe vetem ben lidhjen eshkurter: homoseksual-monster.(pa neglizhuar faktin qe nje person monstruoz mund te qelloje dhe homoseksual)

Lexoni, "Panorama" sot -Kadare: homoseksualiteti i E.HOXHES ishte shkaku i vdekjes se qindra njerezve.

A seriozisht e ke? Me ter mend spiritus???

flm!

përmes shtëpisë botuese “55″

E qarte.

Nejse, por  me c'pashe vjen edhe nje tjeter t'i tregoje babait arat, nje tjeter i huaj qe na thote neve c'ishte kadareja dhe enveri. Dhe nje idiotizem i ri ne shpjegim te lodhur te kronikes (pas gomarlleqeve te arshi pipes, a thua se ato nuk jane mjaft) per te perqasur personazhin efemer te Argjir Argjirit me Enver Hoxhen.

une nuk di pse duhet te ndodhe gjithe c'po ngjet me ismailin. ai shembullin e lasgushit me heshtje e kish.

Nga fragmenti qe lexova ne gazete (pjese nga libri i ketij botit) gjithcka duket nje perifrazim i apologjise qe Kadare ka bere per veten ne "Ftese ne Studio", "Pesha e  kryqit", "Dialoge me Alen Bosque" etj. etj. Shume  e gjetur kjo perqasja me Poradecin qe ishte i vetmjaftueshem me vepren qe fliste dhe veten  e zhytyr ne heshtje, si distancim nga paravolite e kohes. 

Une nuk di ndonje shkrimtar tjeter (ndoshta jam i painformuar) qe te kete shpenzuar kaq energji, boje dhe leter per te shpjeguar, retushuar dhe riprojektuar veten dhe vepren e tij te shkruar nen totalitarizem. 

Per faj te nobelit te munguar...

sakte! dhe e keqja eshte se i kane dale me dobet se versionet origjinale... smiley

i rrine njera tjetres si kanati "flegres", si tavani "qiellzanes", si Ebu Qerimi "Mark Alemit"...

Me lejo Spiritus te bej nje krahasim qe mendoj se i perqaset Kadarese.....pervec paranojes me teprice qe sic e shpreh dhe vete ....."dendesia me e madhe e psikopateve eshte ne Lagjen Palorta " smiley
Sic duket e shfaqi ne pleqeri . Po ajo qe doja te thoja eshte krahsim jo ne ligjerate te drejte me Napolonin.
" Vizoni i tij i dallueshem e shndritshem si Yll Karvani , tasnme me orvatjet e tij te pashpresa shkelqente si Yll ne spaletat e ish Gjenerlit "
Gjithsesi me qe jemi brenda temes Vekja paska qene supermodern , ndersa ky Rrota e kackavallit te Fariut qeka per tu "arrestuar " per Genocid ndaj prirjeve seksuale SOT pasi e kategorizon si burim KRIMI smiley
Mjere shqipot kush i edukon e kush u flet. Nga keta lloj fyejsh politike si ky pe perjashta shteti , ka ketu Hunj me TUFA thuaj debilit qe u bien vrimave me melodi me mallengjyese smiley Dhe ne se ka njeri ti thote se Shqiperia nuk ka vetem Kamzen me rrugen BLU . Atje nuk ka Universitet akoma smiley Zakonisht duartrokuitet Fariu dhe Saliu !

gjithe zhurma nuk behet se po u shkelen te drejtat 2%-shit me mungese hormonesh,por sepse 2%-shi kerkon ti imponoje pjeses tjeter menyren e vet te jeteses.ka shume byth*ira(se gay me duket si implementim,asociim) qe bejne jeten qe deshirojne pa u bere karshillek te tjereve dhe nuk i nenshtrohen asnje diskriminimi.u be bythqirlleku si puna e plehrave -biznes

Personalisht nuk mund ta fsheh nje fare percmimi per ata qe hiqen si superiore se jane gay (te tjeret le te shofin punen e vet se nuk du me ja dite sa kohe nuk behen te bezdisshem)
Po ama jam kunder cdo lloj droge e te mos flasim pastaj per ata qe trafikojne droge. jam kunder vjedhjes e le pastaj vrasjen. Aman mer po kur do degjojme per nje familje qe perze femijen se eshte trafikant, hajdut apo kriminel!

E shef or Cim se si e keqperdor "prindri" ate te drejten qe ti permend ne krye te komenteve.

Po me absurdja eshte se po te flasesh ketu (ne PPU) per problemet e minatoreve, apo te cilesdo shtrese sociale ne veshtiresi, do 'sigurosh' shume here me pak komente se po te hapesh tema per preferencat e bythes se ketij apo atij. Shkurt JENA per gjynof si shoqeri!

Lizander, ca te thjeshta fare ne menyre deftore.

- Nuk du as t'i tregoj ndokujt, as te me tregoje kush si e bej jeten time. Cfare pelqej e cfare nuk pelqej.

- Lejoj qe c'ke me te debat e replike, brenda mases, mbi shijet, konceptet, etiken dhe moralin etj. Por ne fund te dites, nqse keto zgjaten pa fund nga pala tjeter, e marr si perdhunim qe me behet (ne veshe), e madje forme shantazhi.

- Me shkop ne rere heqim sinoret (kufijte) si Pitagora. Ti (jo personalisht smiley ) e ke atje, une e kam ketu. Mund ende te jetojme dhe te bashkeekzistojme ne paqe, edhe pse u beme 7 miliard - ky planet qenkej me i madh nga c'e dinim.

- Nuk dua te me hyje brenda kufirit qe hoqa me shkop, ose brenda territorit qe e shenjova duke permjere, askush qe une nuk e dua. Dua te me respektohet kjo e drejte. "Nuk e dua" mund te shnderrohet "e urrej" bash kur dhunohet ai kufi. Po per kete arsye nje nga tmerret me te medha qe kam eshte mos behem i bezdisur per tjetrin dhe ai/ajo nuk ma thote.

- Ne mardhenie te "jo socializimit" qe jane business, shkolle, gara te cdo lloji, konferenca jo private etj, pelqesat personale bien automatikisht. Do punesoj psh, nqse jam duke marre ne pune, cdo zezak, gay apo evgjit qe eshte i zoti professionalisht perpara cdo skraparlliu, mirditori me lekuren e bardhe si bora apo tironsi qe ka gdhendur elegji "te guri". Po ashtu, do i jap doren (pa e lare me alkool me pas) cdo zezaku, gay apo evgjiti qe shkruan nje tekst te bukur letrar! Ashtu sic do i them Kadarese qe boll na cave trapin, kur ai e ben kete, edhe pse nuk eshte gay apo nga Ghana.

- Pa qene te qarta keto gjera qe rregullojne qeninen time individuale ne mjedis shoqeror, te drejtat dhe detyrat e mia atje, nuk mund te flitet, filozofohet, moralizohet, you name it.

Cimo, me te thone te drejten kisha lexu vetem komentin tat dhe te nje te Nohise nga 200 komentet e ketushme. nuk di fare se si kane reagu robt per ato qe kishe shkrujt. thjesht nga nje rob qe e vlersoj, mu duk me agresivitet te tepruar ai komenti jot. Se une e ti pavaresisht se na krijo nje fare neverie kjo gjo, dime me e bo dallimin e gjonave. Sic e thu ti shume mire ty nuk ta ndjen nese robi o i kuq, i zi, jeshil apo (d)ylberist kur o puna me i gjyku aftesite profesionale. Po a mund ta menosh qe rob si keta qe perzejne femijen se o gay, mund ta bejne kete diference.

Sa per ate rrethin e bome me shkop, ke shume te drejte qe robi e ka te domosdoshem, po une mendoj se ai influencohet edhe nga debatet shoqnore.

Dakort me ty. As une nuk e prisja qe do kishte kaq animozitet.

Sipas mendimit tim, problemet e minatoreve anashkalohen me mendimin qe 'duar te forta' e drejtojne ate masaker. Ndersa ndaj homoseksualeve (apo romeve bie fjala) mund te behemi te gjithe 'dore e forte'. Ehh, c'nuk te ben pafuqia dhe me fal per shprehjen por 'b...q...sia', por ajo e verteta, dhe jo ajo qe ka te beje me orientimin seksual.

Ajo e "verteta" nga ato ane rrjedh... gjithsesi, a te vje keq qe ca nga ne qe perpiqemi te terheqim vemendjet, e bile bojme edhe noi gjo per pune minatoresh, jetimesh e me the e te thash, ja lejojme vetes te menojme (se per ta thone dihet qe se themi se kohe te errta keto, fillo identifikimi) se na cane trapin me ksi tabloidesh? Une gjithmone kam thone dhe gjithmone do them lejini robt ta jetojne jeten si te dune, dhe kjo vje me nje kusht te fort reprociteti.

Meqenese u bo e modes, ja ta tregoj ene une i rast. Nje "wide receiver", nga ata qe ngrejn flamurin pasi kane bo ca kalamoj, u pezmatu ne maksimum kur mori vesht se i biri mori rrugen e te jatit. 

E funit, a di gjo nese artiklla eshte bo me pelqimin e 19 vjecarit?

Ncuq, s'di gjo. I'm just the messenger.

Mire e ka mor vlla,per nje kokerr pederasti me gjithe timin 208 komente.

per pruresen e temes: si qe ajo puna e shperndarjes normale dhe gayllikut edhe nje here?

Jo Emo, leje at nji muhabet, se s'po guxoj me pru mo tem tjeter ketu te PPU, se do thoni 'ja aktivistja e gay-ve, viktima e kolektivizmit smiley, manipulusja e shkences' per hir te te drejtave te minoriteteve, qe detyrimisht shkelin te drejtat e maxhorances ne te drejten e kerkimit te se drejtes se tyre smiley. Po e lash ktu ndoshta harrohem ene do guxoj me komentu ne artikuj te tjere, mgjths kam frike se u damkosa perjete smiley.

sa u bona gati per icik diskutim shkencor... pa fat si gjithnji.

qe te bindesh qe e kisha me ter men, po te them ryrjen e muhabetit: si do e konsiderojme gayllikun, si nje ndryshore kategorike apo te vazhduar? kategorike eshte po/jo, je gay, s'je gay. E vazhduara eshte me nuanca, fillon te 0 e mbaron te 1, ama me gjithe perpjestimet e pafundshme mrena segmentit (ose intervalit - domethonia e ktij te fundit eshte qe perjashton skajet, qenien 100% gay ose straight... brrr ftoft kur e meno...). Kjo sepse Normalja ne fakt eshte strikt nje shperndarje per ndryshore te vazhduara, dhe jo diskrete.

tek cdo grua ka nga nje cike helene te trojes, tha ismaili te ai filmi me nendetse. smiley

 

"tek cdo grua ka nga nje cike helene te tojes, tha ismaili te ai filmi me nendetse" dhe tek cdo burre (shqiptar) ka pak gayllek.
Ma bej hallall po nuk rezistova dot.

Po te vazhdueshme mer Emo, t'vazhdueshme smiley. Me e vertetu smiley:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kinsey_scale

Po c'ke ti, ta premtoj une, temen tjeter kur mund te perdorim Normal Distribution, do jem e para ne rradhe ta fus si argument smiley.

shume bukur. tani le te bejme edhe ate hapin e vockel per njeriun, por kercimin gjigand per njerezimin e te kalojme nga individi tek popullata - kete ktu ne peshk nuk para e bejne, dhe e keqja eshte se admini nuk asgje kunder ksaj... nuk di pse e morin me kaq fryk... un po guxoj dhe po e shtyj ene i cik me tej nga kinsey tek galtoni: si do e perkufizojme nje "outlier" te kam rixha... me numra po flas e? jo me paragrafe filoqyli smiley

 

Citoj 'dhe me e keqja eshte se admini nuk ka asgje kunder ksaj' Hahahahahaha sa kam qesh mer t'marrte e mira.

Une per vete 'outlier-at' i kom heq gjithmone nga eksperiementat e mi sa here nuk me ndryshonin rezultatin, ene i kom lon sa here qe ma nxirrnin ate significant smiley. Gjithomone per hir t'shkences :, kupto ti, merr vesht smiley.

e shef praaa?.. smiley

smiley

mvje mir kur kuptohen drejt gjonat. vdes per i cik drejtsi, ma kon von ndukje ket te mete qe i vogel: "urt e but e plot tigoni"... loool

thx per biseden.

ciao!

Brado, kjo tregon se shoqeria jone "i do" keta pederaset........po shkojme drejte tyre......., si i ka thone i pari, .........te kritikon ai qe te do......lol

A ka njeri ketu ne peshk qe ndihet ndonje cike ashtu pederast, apo edhe lezbike se nuk mund t'i perjashtojme te shkretat? smiley

Po ka, edhe cfare pastaj?

+1

Po po ,ka gay ne ppu.Une nuk do i cilesoja "pederaste". smiley

Po si do i cilesoje moj jorida? b.q. smiley
Spiritus kam parasysh nje plake kur thoshte me mire te kesh 10 meshkuj ( jo gay keta smiley ) sesa nje femer ne shtepi, se femra thoshte ajo ka 100 vrima dhe nuk ngopet..smiley

Po mire,b.q e leme....

U prish dynjaja #-o

po jo moj ketlin, kjo eshte per Pushkinin qe bente shetitje me varke me 10 femra dhe habitej si nuk mbytej varka smiley

Te pakten ne raportet ne cift, ka pak gayllik .Perjashtimet perforcojne forcen terheqese te rregullit smiley

po nxirrini nje here me emra ,ta dime te gjithe ,kush ka "gabuar",shoku Koli.smiley

 tha Beluli.smiley

duke qene qe mundesia per te qene lez-bike eshte diku te 25%-shi ,priten me shume +1-sha nga peshkataret,nderkohe qe nga 2%-shi veshtire te dale ndonje klodsmiley

Keto shifrat i ke llogaritur vete apo t'i ka thene njoni qe i njef mire keto pune?

pse duhet patjeter te kesh qene  ne amerike qe ta dish ku bie?

Une ne Amerike jam po keto shfra nuk i di.

pyet ndonje shoqe.nuk eshte njelloj homoseksualiteti m me ate f.ne nje pjese te mire te rasteve lesbizmi  eshte nje nje zgjedhje nga halli.prandaj shumica e tyre jane te shemtuara.

Tani i bie qe 25% e femrave jane te shemtuara dhe behen lezbike ndersa vetem 2% e meshkujve jane gay. Tani problemi qe kam une eshte ky: 98% te meshkujve qe nuk jane gay jane te bukur? Se po te jete keshtu me te shumten e jetes e paskam kaluar prane ketyre 2% te gayve te shemtuar.

te meshkujt funksionon ndryshe .te 2% futen ata qe i pase hormonet me tollon.dhe sa per shemtine Klodi te dukej i bukur?nuk flas ketu per ata qe duan ta ''luajne''homo thjesht si antikonformist apo trendy.

Une e kisha pyetjen si e zgjidhin problemin meshkujt e shemtuar meqense femrat e shemtuara e zgjidhkan me lezbizem?

Nuk ka femra te shemtuara... vetem femra dembele. smiley

Ti thua jane femra dembele sepse pertojne t'ua lerojne token dhe t'ua bejne pjellore.. smiley

Jo moj jooo..c'lerime, c'toke? Ke gabime konceptuale ne postimin tend...smiley Ta kisha llafin qe cdo femer ka sensualitet, bukuri, quaje c'te duash... po ca pertojne t'i vene ne pah. smiley

Ka femra te shemtuara qe cke me te! Si kudo edhe ne Shqiperi: Qy nga gert bogdani te alibeaj...

 

nuk e kuptoj pse ''kundershton'' kur gjerat jane te qarta.ja p.sh mashkulli i shemtuar klodi e ka zgjidhur problemin.qe te mos ngelet edhe ty hatri po them qe ka edhe lezbike te bukura(rralle-tek).nuk besoj te futesh te lezbi edhe ato qe e bejne per nxemjesmiley,derisa te ndizet kompresori

Te vetmen gje qe kuptova ne kete muhabet eshte se ky niku "shqiptar i vjeter" eshte shume i pershtatshem.

235 komente mer shoku eeeej. e kane nda menjen adminet, pa u ezauru cdo lloj opinioni per sumcet dhe sumcllikun, nuk ka tema te reja

cfare t'i besh ,jane probleme jetike.smiley

Diskutimi shkon  ke problemet qe dhembin smiley

te tjere hane kumbulla te tharta ,te tjere thartohen.smiley

kush tha qe jane te tharta kumbllat?

ka ,mo dhe kumbulla te tharta.te tera kumbullat ne Amerike qenkan embeslura keshtu?smiley

S'po me kujtohen si quhen.Jane ca jeshile dhe kane forme si te bajames,por me te medhaja

kom i shok, puno ne urgjenc.. me thote i dite komplet i pezmatum:" 12 vjet edukim te larte, nete pa gjume, ditelindje te harrume e te mungume per te qit xham te thym e miusha nga bitha robit" 

Gjithmone kam patur idene qe ca komente neper keto tema mund te kurseheshin duke marre e duke dhene me shume privatisht.

Prit te behen 300 sa te fillojne te shahen ne publik pastaj e vazhdojne ne privat.. smiley

ore nje gje dua te di un clidhe kemi ne me ngjarjen ne IRAN ?

ja dhe nje galla

o ba un jam gay

babi:cfar dmth gay?

po ja homoseskual si psh L di Caprio

babi :ai esht gay kurse ti je bythq** lulishte

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).