Keni shkuar kete vit tek Panairi i Librit? Keni bere ndonje blerje interesante? smiley

38 Komente

kemi blere librin-QOFTE DHE TALLAVA SERBE.

une bleva 10 cope te "Kurbanit". Them se mbas nje ose dy muajsh mund ti shes sa dyfishi i cmimit te blerjes prej 800 leke. Kjo per aresye se salija ka dhene urdher qe te blihen ne menyre te sforcuar te gjithe librat qe do te dergohen neper librarite e vendit.

hahahaha, me 10ve tu qesh, pse edhe kete do ta boj Sala...?

ej, mu tani mu rrit interesimi me lexu poezit e sokol olldashit mer... ne paskna pas lidhje shkrimtaresh ne hyqymet e s'e paskna dit... tobestrakfullah!

e kishte qa mo, nji vjershe,po i ka ra ballit se,  po per çmim te pare e ka bo.....

do t'shkelyj, i kishte thon... LOOL... smiley

 

Ti e di qe une jom zemergjone me ty ene me publikun e PPU. Nje ku e ke per ta kafshu pa fund :

Mos u merakos, e dashur
Nëse do të kemi uri,
Gjoksin tënd do të hamë,
Njërin unë, tjetrin ti
E nëse s’do të ngopemi,
Kofshën tënde të bardhë
Krahun tim të fortë.
Më vonë,
Testet e mia e mitrën tënde
E nëse serish s’do të jemi
ngopur,
Kraharorët e njëri tjetrit
do të çajmë
Me dhëmbë
E në grahmat e fundit
Do të kafshojmë
Zemrat.

kam une imagjinate shume te gjalle apo eshte e neveritshme per te gjithe kjo?

mire ky do hante testet e veta, se eshte autori, po ajo e shkreta pse ta hante gjoksin e vet?

Jo mos te te rreji menia se ke shume imagjinate! smiley Ose te pakten jo ne kete teme.

Kush eshte autori i kesaj poeme erotike?

Do e kesh menien n'msim ti apo do lush me emra filmash me shokun e bankes

smileysmiley

smiley

 

ej, ka pas njonen , qe e kom pas njof une, nji qe nuk u shifte me sy.....po e la kjo per nji tjeter....

mos mer... se ne jemi dhe rob qe kemi RRespekt per RRomancat

imazhi i perftum esht shum apokaliptik.

nejse mo, rendesi ka qe s'ka ardh vafti per dinner ala knejta...

smiley

eeejjj shume makabre si subjekt dashurie..... smiley

Nuk je aspak romantik, por krejt pragmatist, i ben llogarite ne dashuri, sic i ben llogarite ne fund te pesembedhjetditeshit. Nuk ke kohe te merresh me aventura dhe romanca dashurie, se i je perkushtuar punerave te medha. One shot - one possibility. Prandaj e zgjedh edhe vajzen duke i bere njehere llogarite ne makine llogaritese. I di mundesite e tua, e di edhe pjacen tende, nuk ke fare iluzione per kete. Per te qene i sigurte, e ul pak pjacen ne nje nivel meposhte. Apo edhe ne dy. Mjafton qe lidhja te jete e sigurte.

Mirepo vjen nje dite, qe ajo e kupton, qe nuk ka deshire te jete bashke me nje njeri qe e ka pjacen aq te ulet, pavaresisht se pjaca eshte ajo. Dhe i jep derrmen. Ne fund te shfaqes mbetet ai ne shi, qe nga njera ane nuk e kupton se cfare i ndodhi, nga ana tjeter betohet me grushtat mbledhur, qe qe sot e tutje do i thyeje zemren cdo femre qe do i dale perpara.

 

Ajo skena e ndarjes me duket si dicka e tille. smiley

Emo, jo, po ta dish ti, mbase edhe ti e njef, se po ta thash lidhjen, i bi m'te po po deshe ta thom u....

preferoj t'jetoj ne nji bote pa ate dije, patriot. ne ket rast eshte fare e vertete ajo shprehja "padija esht bekim".

ps. e kom pa ket tipin ne nji debat televiziv me ate seserin (ne krah kishte rrulken), dhe sinqerisht gje me antipatike rralle me kan zene syte.

kishte nje ndjesi jarge dhe te nje tipi te shpif te kinemase socrealiste qe bertet "shoke, spiunin e vrau Milua"

varja mo, s'di pse po e zejme ne goje kaq shume.

folena...

pse qeka adashe me grun e dritero agollit... smiley

ps. si tha, se u bo legjendare kjo: bleje ket librin, esht i mire, ai qe e ka bere eshte komshi me petro markon... smiley

ps. mos me ngacmo mo se du me dal... me le ktu.

hahaha, dhe une qe e pashe kalimthi foton e madhe tek stenda e mendova qe do ishte ndonje liber roze, po na paskesh qene liber kuzhine! Tani, te shkruajne te gjithe libra e te mos shkruaje asnje nga familja kryeministrore, thua ti? Ja pra, me omelsina e ka shkrujt, tek e fundit, dashuria kalon nga stomaku, apo jo? smiley

p.s. duhet ta theksoj se vetem sot e mesova se kjo qenkesh e reja e kryeministrit. rrofsh. smiley

Ohuuuu sa i vonume paske qene ti! Ky liber ka kohe qe ka dale. Nje shoku im qe tu da grune se ja bleu dhurate nuses se nje shokut tone.

ik, ik se pune te tjera te presin, neve na ka ardhe ora e gjumit, ti tani e fillon jeten e notes....

1-Selaniku Qyteti i Fantazmave
2-Enver Hoxha

L-M, po pate mundesi, a ma thua dot me pak fjale mbi c'arsye dhe pritshmeri blihet nje liber per Enver Hoxhen shkruar nga Blendi Fevziu?

E ke problem per pritshmerine me ta thone pasi ta lexoj se nuk e kam filluar akoma.

sepse b.fevziu ka perdorur arkiven dhe si ka nga mendja gjerat ,ndaj per kuriozitet e bleva.

doktori ofmedhemb,fabula,perralla shqipe,tregime per te gjitha koherat dhe nje qe s'po ja mbaj men titullin.Librat per femije jane bere te tmerrshem,pergjithesisht te perkthyer me nje fjalor lajle lule te panevojshem,si injorantet kur perpiqen te duken te kulturuar.keta ishin te nje shtepie botuese maqedone,logos por shqipja ishte e kendshme(per te perkthyerit).
per te rritur mora librin e dyte te beut te vlores,shkruar me baroneshen amelie(qe s'ja mbaj mend mbiemrin).
ne nje stende ishte nje liber i ka myftaraj ,per te cilin po thoja 'edhe ky gomari paska bere liber',dhe ai ishte bash prapa meje,po me sa duket s'me degjoi smiley

Nuk mora shume libra sivjet, nuk dua te me rrine aty e t'u fshi pluhurin e t'i shoh me dhembje per kohen e munguar qe s'arrij t'i lexoj dot.
Mora "Buze te ngrira ne gaz" poezi nga Zef Zorba, "Gruaja e se dieles" - Fruttero e Lucentini, nje Fjalor Frazeologjik te shqipes nga Jani Thomai, "Kohe e pamjaftueshme" te H. Kadarese. Mora dhe per nipin (se s'mund te imagjinohet ndryshe smiley dy si tip tabelash per te mesuar shkronjat dhe numrat. Shume te lezetshme keto. Kurse revista "Grupsat", qe ata ta jepnin vete, me la pak te ftohte. Por gjithesesi, eshte nje perpjekje e mire per te lidhur femijet me librat e revistat.

Una bleva ate librin me emer ahengxhi (Sidorela pra mo) te Kongolit, nje liber te Pamukut, nje liber per rolin e myslimoneve ne procesin e Pavaresise se Shqiperise (i shkrujt nga nji i jashtem), nje liber per kalamoj per cunin e nje shoqes tone, Novelat e Cehov, ene u trasha tani nuk i maj mo men te tjeret.

Rendesi ka qe nuk rashe viktime e librave ne "mode"

shyqyr qe s'isha ketu se kisha per te ngrene qofte tek pallati i kongreseve  e kisha per te blere  ( i marrosur nga turma) ndonje liber per enverin apo per kurbanin

paskam shpetuar nga qoftet dhe librat e politikaneve.

Books in Albania
http://www.economist.com/blogs/easternap...

All the fun of the Tirana book fair

Nov 15th 2011, 11:15 by T.J. | TIRANA

..

IN RECENT years the news from Albania has been dominated by the endless political struggle between Sali Berisha, the prime minister, and Edi Rama, the leader of the opposition. But suddenly, the clouds seem to have lifted. Mr Rama’s Socialists are back in parliament, talking to Mr Berisha’s people, and a resolution has been found to a disputed mayoral election in Tirana. Relieved Albanians are now talking about something else: books.

The event of the month has been the Tirana book fair, which ended on Sunday. I have never seen anything like it in the Albanian capital. Some of the more-than-80 stalls were virtually stormed by people waving cash in the hope of not missing out on the latest bestsellers. Ambassadors, bishops, celebrities and politicians were all out in force.

Yet the belle of the ball was Elena Kadare, who won an award for best writer of the year. Her new book is in part a kiss-and-tell memoir about life with her husband Ismail, who is regarded by many people here, himself included I believe, as the world’s greatest living Albanian. Much to the amusement of the local press Ms Kadare's book discusses her husband's various love affairs. The literary power couple, still very much together, spend half their year in Paris and half in Tirana.

Happily Albanians now seem keener to read about politics than to see it played out in the streets. The big political bestseller of the fair was Mr Rama’s book "Kurban" ("Sacrifice"), a memoir focusing on his time as mayor of Tirana, during which the city was transformed from a mess into a reasonably pleasant place to live.

After disputed local elections in May Mr Rama was forced from office by Lulzim Basha, of Mr Berisha’s party. When Mr Basha arrived at the town hall, a sheep was sacrificed there. This practice, which appears to hark back to Ottoman times, is what gave Mr Rama's book its title; its cover shows blood spattered over the image of a sheep.

Mr Rama's book-signings attracted large crowds (see footage from last Thursday). On Sunday an ecstatic Arlinda Dudaj, the publisher, shouted across the crowd to me that she thought 8,000 copies had been sold in a few days. Such figures would be regarded as a huge success for similar books in Britain, a far larger and richer country. But Mr Berisha has been busily denouncing his rival's book, and when he visited the fair he apparently refused to walk past Mrs Dudaj’s stall.

Henri Cili, another publisher, has also hit the big time. Among his blockbusters this year is a biography of Enver Hoxha, the Albanian communist dictator who died in 1985. “It is crazy,” said Mario Cili, Henri’s brother and the company’s managing director. He claimed that 14,000 copies had been sold in the past three weeks.

The book, by Blendi Fevziu, a well-known Albanian journalist, is the first serious account of Hoxha's life to draw on Albanian archives. With luck it will be translated for foreign audiences. Adrian Civici, an economist, told me that he had read the book in two days, and that it could have been subtitled "The man who killed all his friends".

Yet despite the hustle of the fair people are buying fewer books in Albania, just as they are across the world. Piro Misha, a well-known publisher, told me that sales were down as much as 30% compared to a year ago. And the eBook revolution has yet to begin here: few iPads or Kindles have been sold in Albania, and so few publishers have bothered digitising their books.

There was one more surprise at the fair. A big white marquee run by Serbs, selling grilled meat and beer to the sounds of Serbian pop, proved as popular with Tiranans as the books. On Saturday, a day before the fair closed, it was packed up and the Serbs left. Kosovars and nationalist Albanians were reported to have complained. A more prosaic account had it that people staggering out of the fair with heavy bags of books had simply guzzled all the meat and drunk the tent dry

 Lizandër, Nga  ajo "poezia" e Zv,Kaporralit te  rrugeve, duket se na ra neve   per te henger .. gjith sa ka vargu i 9-te.

Me kete thatesi qe po mban xhepave, vallahi i hengrem! Por ama Panairi................!

O sa kam qesh..Po sa kam qesh...Kur them une qe ka filluar kanibalizmi dhe sadizmi. Ky e ktheka Yll Pangon ne "amator seksual"........ smiley

Ja nje nga poezite erotike te Kol mavrise...

 

Mos u merakos, e dashur
Nëse do të kemi uri,
Gjoksin tënd do të hamë,
Njërin unë, tjetrin ti
E nëse s’do të ngopemi,
Kofshën tënde të bardhë
Krahun tim të fortë.
Më vonë,
Testet e mia e mitrën tënde
E nëse serish s’do të jemi
ngopur,
Kraharorët e njëri tjetrit
do të çajmë
Me dhëmbë
E në grahmat e fundit
Do të kafshojmë
zemrat.

Art, ... Qesh ti qesh,  por..... po   qeshim, me fatin tone te zi.

grave eshte tragjikomike....me te vertet..I them keto fjale me

Me vjen keq kur shikoj rinine anembane botes qe aspiron,kerkon,lufton ndersa andej...thjesht vegjeton si ato barerat e keqija.

Pashe dje nje emision per indigniados spanjolle qe kishin zene me force disa pallate lluksoze, te cilet ishin konfiskuar nga bankat. Apartamenti tashme quhet O18(October 18).Mes tyre kishte dhe police....

Jo  si çdo bar i  keq jo, por si  grami.Qe leshon rrenje sapo prek token degeza. Dhe si shtrihet ne te gjithe aren, ze e thithur gjitheçka lendesh gjen.Eshte bima me e pangopur ne bote......Duke lene per njerezine e thjeshte ..vargune e  9 -te te kesaj poezise qe ju beri  te  qeshnit..

duhet me qit moden me i ble librat me kile...

Ajo poezia e ngrenies, me 10-u t'u qesh, s'po me pushon e qeshura smiley eh ju marrte e mira ju marrte smiley 

Une per vete bleva ca libra misterioz, mbi ata qe "drejtojne" planetin, i shiste nje stende ne krahun e majte sapo hyje ne panair. Mendoj qe duhet te kete diçka interesante, diçka investigative nga ana e ketyre autorve. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).