79 Komente

Me jep ca mua.

smiley

bli ar (flori).. gjithmone mire.smiley

mos je gje turk tismiley?ketu kur te ftojne ne dasma te ze frika se duhet te cosh flori,edhe i eshte rritur dhe cmimi te shkretit.e mbledh nusja floririn dhe e ruan.e shkrin,e ben varese,pastaj e shkrin perseri e ben varese dhe byzylyqe,pastaj merzitet e ben prape monedhe.lozin me flori si me plasteline gjithe kohen me nje llaf smiley

Jo turk moj ,por mos ka dyqan floriri thuaj .smiley

hahahahaha

E madhe!

ngri e shkri floririn... po nuk beka firo fare?smiley

p.s   jam anglo-sakson.smiley

ah nice to meet you smiley

ejvallah, çok gjyzel.smiley

Kam pare nje dasem turke, ku nusja me nje shporte te vogel mblidhte florinjte. Alla alla keta turqit. Te peshojne me florinj more aman.. Megjithate une floririn turk se pelqej.. Me pelqen me shume diamanti smiley

ideja eshte te ruajtja e vleres dhe lehtesia e perdorimit ne raste te vecanta.

Keni qene ndonjehere ne dasem te Shqipetareve ne Maqedoni?? Nuses i thyen duart nga byzylyket. Eshte nje marrezi e vertete. Grate nga ana tjeter shamite e kokes (ferexhete me pak fjale) i kane te zbukurara me biçim napolonash floriri kur kane leke. Turqi hesapi smiley.

Eh,e shkreta une ,mire qe me dhane dhe nje cope unaze floriri.smiley

 

Eh venuse mos u merzit kur u ndane nga nje cope na ra te gjitheve smiley

Po po ,por varet nga copa.Ka cope e cope.smiley

Edhe pastrueset te puna ime ,jane te mbuluara me flori .

Une u them :Une nuk i mbaj,se nuk me shkojne me veshjen ,e i le ne shtepi .smiley

Nese s'blen dot prone, do te vazhdosh te kesh kete medyshje.

Po te mos kishim keta kasape ne qeveri, do t'i ktheje ne leke pa e vrare mendjen, por keta tanet kane per borxh ta zhvleresojne lekun brenda 24 oresh e te te shkoje huq.

m'i jep mua te t'i fsheh 

kshtu bejne shqiptaret si te varfer por ca kursime i kane te tere. kot ankohen me duket ...

Lira une them shqiptaret jane borgjeza smiley kur vijne ketu ne Amerike hiqen sikur vijne nga hena, vetem duke u mburrur ne ne Shqiperi e shijojme jeten, ne vishemi me mire, etj etj, harrojne qe kur ikin nga ky vend mbushin valixhet me rrecka.. smiley

po prandaj i mbushin me rrecka,se juve s'kane c'ju duhen rreckat e bukura.smiley

Pse t'i len te ven dem.smiley

per hir te se vertetes duhet thene qe vine te veshur ultra. valixhet vallaj i mbushin me lloj lloj gjerash. po kjo eshte si pune semundje, se edhe ne kur ikim prej andej cfare s'marrim me vete. kot fare, sikur s'ka ketu. s'rrime dot pa u ngarkuar sic duket.

mos e eklipso ceshtjen smiley

Ky eshte ai rrota qe llahtarisi gjithe gazetaret ekonomike smiley. Ketu ne Holl. nuk la vend pa u komentuar, nje jave rresht...

ngavash re...se goldman-it i ran breket ket 3mujorin e kaluar

Berbero,pa na thone sa ke nuk te ndihmojme dot,po pate diku tre apo kater mije futi i te bome qejf deri sa te marohen se nuk te hyjne per gjo tjeter ne pune.

...smiley

e di pse po qesh? mu kujtu i her qe te kom thon qe parja e sales eshte e omel (1000 fronga te jep te zyra, ene po 1000 fronga gje ne xhep kur arrin ne shpi), jo si e tosit (nanos) qe te jep 1000 fronga te zyra, masanej te bo ner gja e te shoqero per ne shpi, rruges te propozo me u kthy te nji lokal qe ka qofte te mira sic peshpritet... e mire, si perfundim kur arri ne shpi, fut doren ne xhep e gje vetem 500 fronga...

tani per edin nuk e di se si e ka? apo ky dreq s't'jep asigjo hic ... smiley

smiley

 

 

apo ky dreq s't'jep asigjo hic...

Nuk njjihet per dorxhiar,sarraf i modh,mere me men mo ene vetes ja ka mush menjen qe ka vetem 3000 euro smiley

Beji namin ne Amsterdam shemeeee, apo s'ti hoqi vizat Sala! K..va, alkool, hashash. Namin beji. smiley Vdekur qe vdekur, te pakten ndjeja lezetin para se te ndodhin hataja. Shijoje njehere jeten.

nuk po diskutoj per parate qe shpenzoj per veprimtarine e perditeshme. Po diskutoj per kursimet, pra per ato para qe i kam te investuara ne deposite me afat dhe qe jane ne euro. Sa per pare qejfi ato nuk me kane munguar, biles hera heres teprojne.

shef ca thon kto kokcicat e PD...s'i ke per gjo

Mos bej sic thone peshqit se ke per te ngelur fukara gjithe jeten..smiley. Bli sa me shume pasuri te patundshme se ke per t'ia pare hajrin nje dite. E kam nga eksperienca kete gje... smiley

kete gje po e mendoj seriozisht keti, them te blej nje apartament ne Pogradec, edhe nje tjeter ne Tirane dhe kusurin te blej ndonje toke bujqesore andej nga peshkopia dhe ca krere bageti. Kete te fundit e dua si burim te fundit, ku edhe mund te prodhoje ndonje gje per te mbajtur frymen gjalle nese do te ndodhe kataklizmoja.

Po ti e paske zgjidh problemin,blej o ca dele se ti nuk harxhon as leke me i qeth smiley

Qe pastaj tju shesi leshin qe e qeth vete.. ketij i thone fitim, por mos i shit ne euro.

po ku e di ti qe ate token bujqesore nuk do te ta bejne 'impiant perpunimi' te mbetjeve te 'pasarelave' te Milanos
p.s. prit kur vjedhi ndonje nga te PD ket shprehjen qe ti beje me interesante plehrat ahaha

Bofte hajer ky peshku.  Une kom toke po du ojro. Ti ke ojro po do toke. U zgjidh. Vetem se une e kom anej ka Tepelena. Osht i toke e mire fare. E ke dhe afer rruges. Po te kaptosh 3-4 male del edhe m'bregdet. Me burimra, vaditra, kullimra, e gjithe te mirat. Hudhe ojron plako, mos e maj mo smiley 

"Kam ca kursime ne EURO, cfare duhet te beje tani?"
Si fillim, shpenzoi disa nga ato per nje kurs te gjuhes shqipe, sepse nuk thuhet "beje" por "bej" smiley

 

Si fillim, shpenzoi disa nga ato per nje kurs te gjuhes shqipe, sepse nuk thuhet "beje" por "bej" 

Nuk thuhet shpenzoi, por shpenzo. smiley

Folja "shpenzoi" në atë kontekst është shumë e saktë.

Po pra pasuri te patundeshme,boj o qejf sa te jesh gjalle,pasuri te patundeshme  kemi vetem 3 metra katrore.

Po ato te patundshmet te bejne qe te tundesh o Brad, se t'i mbushin xhepat plot, ose ose te tundesh flamurin kuq e blu.. smiley ti mos mendo tre metroshin kur je gjalle, shijoje jeten dhe mos mendo ca do lesh mbrapa as cfare do marresh se dihet kur mbyll syte asgje nuk merr.. smiley

po ate pra po them,me shiju jeten por jeta nuk shijohet duke blere pasuri te patundeshme,shijohet ndryshe.

 

Kam ca kursime ne EURO, cfare duhet te beje tani?

Tani qe po mendohem ,vallahi goxha ne pozite te veshtire je.Nuk do doja te isha ne vendin tend,se s'do mundja te flija dot.smiley

Mendohu mire.smiley

Po qe per `ca`euro, mo u merzit, cer t`ka ngel pishman, tani eshte koha ta realizosh! Beji rush e kumbulla! smiley

Une rrushin e kom bo vere dhe kumbullat kete vit i bona raki.

Bej cfare te te doje e bardha zemer, por beje perpara 21 dhjetorit te 2012-es!

- This message was approved by Ravin -

Kam ca kursime ne EURO, cfare duhet te beje tani?

Ate qe enderroje te beje kur te hiqeshin vizat mo Berbero: Merri shtepite pub(l)ike te Evropes me radhe. Tani rrezik e kane me ulje se Evropa po kalon kriza. smiley

Sa mire qe e mesoke mo xhibiluq,dhe ajo i duhet berberhones,te vije me breke ne Rrinas.

Ari nuk eshte variant i keq, po edhe gold ETFs (Exchange Traded Funds) e bejne punen, si p.sh SPDR Gold Trust (GLD), ProShares Ultra Gold (UGL)( kjo e fundit edhe e quajtur double gold ETF eshte shume me agresive, per shembull per 5% rritje ne cmim te arit, aksionet e investuara ketu rriten me 10%) ose Market Vectors Gold Miners fund (GDX). Kane avantazhin qe blihen per shuma relativisht te vogla (jo minimum shume i larte) .
Megjithate, nuk ka asgje pa rrezik. Ne kete rast, nje nga rreziqet eshte qe dollari amerikan qe ka qene oversold gjithe keto kohe, ka shanse te stabilizohet dhe te shenoje edhe rritje, ne keto raste, cmimet e mjeteve te tilla si ar, argjend dhe nafte, bien.

Ose, ose, mbathja andej nga Polinezia Franceze ca kohe, carpe diem, quam minimum credula postero - perkthim i lire, kape diten per fyti besoji sa me pak te ardhmes) smiley

Ari është i bukur, po nuk hahet... smiley Nqs mbijetesa materiale të merakos këto kohët e fundit, unë them të blesh konserva, ujë dhe bombula gazi. smiley Po edhe këto, s'besoj se do kesh kohë t'i përdorësh... pas tërmetit ekonomik mund të vijë termeti gjeologjik te bodrumi yt, kështu që... Them prishi që tani, bli dhe bëj ça ke dashur të blesh dhe të bësh qëkur... se nuk i dihet.

Kam një parandjenjë për këtë Nëntor... smiley

Per Arin dhe une jam dakort qe eshte gje e vdekur,por me keta Nentornat nuk na e ke shpjeguar fare,ti me gjej vetem vendin se te tjerat i gjej vete smiley

Dhe nuk te kam pyetur Ravi per vete si ja ben,se keshtu i bie qe te mos kesh kursyer asnje leke,he se ndodhi sot....he se ndodh neser....apo bodrumin me konserva smiley

Si të ta them Brad, kam besim tek providenca hyjnore... Jo që s'kam kursyer gjë po kam dalë me të kuqe këtë trimestër, për herë të parë qëkur kam konto bankare,... po qe puna për shifra. Por ja që kam patur gjithmonë një çati mbi kokë, për të ngrënë e për të pirë, për t'u veshur e për t'u mbathur, dhe nuk jam lodhur shumë për të gjitha këto... Jam gjendur në momentin e duhur në vendin e duhur, me njerëzit e duhur... E rëndësishme është të mos ndihesh i varur nga dikush/diçka, që nëse jeta të shtyn drejt ndarjes prej asaj gjëje apo prej atij njeriu/situate, të mos ndihesh si i hedhur në humnerë...

Kam një parandjenjë për këtë Nëntor... 

Dreq o pune!!!

Penaro ku eshte ajo ikona me verdhoshin qe kap ato? smiley

Cfare parandjenje, te mire?smiley

Jooooooo se besoj,nuk bie rrufeja ne .....

Pleherat qe do na vine , do na sherbejne si hajmalie.smiley

Jo, jo... Plehrat do sherbejne si dyshek qe te biem me bute. smiley

S'di ca t'them per kete. Duhet ta diskutosh nje here me Ravin.

Kam pershtypjen se ajo imagjinon nje skenar lehtesisht me te ndryshem.

Rav ,hedh nje "bombe" dhe zhduket .

Raaaaaaaaavvvvvvvv,na sqaro oj goce,mo na ler keshtu ,gjynah.smiley

Avash ti avash,ju te kuqt akoma jeni me Socializmin,ka ardh Kapitalizmi mi goc,eshte 55 euro seanca e sqarimit smiley

Na marrsh te kuqen ,neve ti.smiley

Ca sqarime na detyrohet Rav,se na beri me zemer .Mos ta hedhim ne gjyq ,fare.smiley

Ravi ca ka pas per te thene, i ka thene. E rendesishme eshte qe te na lameroje per diten e sakte. Keshtu qe le te mos ta shqetesojme tani per tani, dhe ta lejme te kontemploje.

S'e di, kam përshtypjen se do ndodhin shumë gjëra tronditëse për botën sidomos rreth datave 11, 22, .. Gjithësesi që prej 28 tetorit përditë ndodh nga një "tërmet", në të gjitha kuptimet e fjalës... Mjafton të dëgjosh lajmet... smiley dhe ka për të vajtur kreshendo...

Konkrete ravi konkrete,se me 11 dhe 22 e di dhe une qe do kete ere dhe shi.

hem, Ravi sipas teje zoti punon me te njejtet numra me njerezit?

Kuazimondo, nigjo plakun, duke qon se m'vijn çdo minut menime. Ndaji eurot ne 4-5 pjese. Si fillim;

1) Ble nje gazoniere apo apartament (sipas shumes) ne plazh, Durres, Vlore, Sarande, Shengjin, Velipoje, Divjak etj. 

2) Fut ne banke ne Shqiperi nje shume me te vogel se nr 1 , aty tek 5-10 mij euroshi, se interesi eshte i shkelqyer, 5% ne vit. 

3) Ble aksionet e ndonje firme nafte ose farmaceutike (se ke fitime edhe per 30-40 vjet), por ne shume me te vogel se nr 2, aty tek 3-4-5 mij euro. 

4) Meshih/mçifi ne shtepi, ca euro, per dite urgjente apo te zeze, jo me shume se nr 3, aty tek 2-3 mij euro. 

5) Merr nje student/e te informatikes, dhe nje student/e te gjuhes anglisht e frengjisht, dhe hap nje faqe per martesa dhe relaci, ne tre gjuhe, shqip, anglisht dhe frengjisht, ben lidhje, njerzit paguajne nje shume simbolike 50-100 euro per njohje e martese. Gjermanishtja dhe hollandishtja do ishte jo keq, se ka shum kendej nga europa veriore vetem. Nese je kompiuterist, ul shpenzimet. Kjo faqe nuk te kushton me shume se 1-2 mij euro per gjith vitin ose 2-3 vjet. 

Pjer ke harru: berbero blej dhe nje Jaht,porosite ne Hamburg se bojne zbritje smiley

Pjero mos u bej modest,thuaji qe te blej Librin,Iluzionet e di vete ti dhe aty i ka te gjitha    , ca duhet me bo.

nje pyetje kam une...si mund te blesh aksione duke qene ne Shqiperi??dmth si mund te jete procedura qe duhet ndjekur???

 

pecikondra, per njerzit e thjeshte/zakonshem smiley jo ne kuptimin ofendues smiley bankat nxjerrin lajmerime tek skedat e tyre aty ne banke dhe mund te pyesesh, sepse jane bankat ato qe marrin persiper kete pune. 

O Pjero. Pse nuk hap nji program live "Ca po menoj tani?" I madh, i madh plako! smiley

Ndaje mendjen dhe harxhoji ato leke, po shpejt, para se te vije Rama e te t'i marre taksa.

Meqe trullin anej nga bregu e zaptoi ky tropojani me te tijet,ti per hakmarrje shko e blej i kulle knej ka Valbona,kshtu ve dhe nerin n'ven e pergjigjesh flake per flake smiley

                                                                              smiley         

pyet njehere deri sa garanton shteti dhe ndaji ne dy llogari ne banka te ndryshme. Cfare mbeten, lexo Pjer'in 2-5 ... injorohe 1'in smiley

Ktheji ne paund britanike

+1

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).