Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.
 
Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.
 
_________
 

314 Komente

 

The brightly-painted horse

Had a boy's face,

And four small wheels

Under his feet,

 

Plus a long string

To pull him by this way and that

Across the floor,

Should you care to.

 

A string in-waiting

That slipped away

In many wiles

From each and every try.

 

 

2

 

Knock and they'll answer,

Mother told me.

Ask and you'll be given...

Harvard rebels, finaaaally:  

(Studentet ikin nga mesimi i Pr. Mankiw, ekonomist me fame, nder te tjerash, dhe i lene nje pusulle)

 

Wednesday November 2, 2011

Dear Professor Mankiw—

Today, we are walking out of your class, Economics 10, in order to express our discontent with the bias inherent in this introductory economics course. We are deeply concerned about the way that this bias affects students, the University, and our greater society.

As Harvard undergraduates, we enrolled in Economics 10 hoping to gain a broad and introductory foundation of economic theory that would assist us in our various intellectual pursuits and diverse disciplines, which range from Economics, to Government, to Environmental Sciences and Public Policy, and beyond. Instead, we found a course that espouses a specific—and limited—view of economics that we believe perpetuates problematic and inefficient systems of economic inequality in our society today.

A legitimate academic study of economics must include a critical discussion of both the benefits and flaws of different economic simplifying models. As your class does not include primary sources and rarely features articles from academic journals, we have very little access to alternative approaches to economics. There is no justification for presenting Adam Smith’s economic theories as more fundamental or basic than, for example, Keynesian theory.

Care in presenting an unbiased perspective on economics is particularly important for an introductory course of 700 students that nominally provides a sound foundation for further study in economics. Many Harvard students do not have the ability to opt out of Economics 10. This class is required for Economics and Environmental Science and Public Policy concentrators, while Social Studies concentrators must take an introductory economics course—and the only other eligible class, Professor Steven Margolin’s class Critical Perspectives on Economics, is only offered every other year (and not this year). Many other students simply desire an analytic understanding of economics as part of a quality liberal arts education. Furthermore, Economics 10 makes it difficult for subsequent economics courses to teach effectively as it offers only one heavily skewed perspective rather than a solid grounding on which other courses can expand. Students should not be expected to avoid this class—or the whole discipline of economics—as a method of expressing discontent.

Harvard graduates play major roles in the financial institutions and in shaping public policy around the world. If Harvard fails to equip its students with a broad and critical understanding of economics, their actions are likely to harm the global financial system. The last five years of economic turmoil have been proof enough of this.

We are walking out today to join a Boston-wide march protesting the corporatization of higher education as part of the global Occupy movement. Since the biased nature of Economics 10 contributes to and symbolizes the increasing economic inequality in America, we are walking out of your class today both to protest your inadequate discussion of basic economic theory and to lend our support to a movement that is changing American discourse on economic injustice. Professor Mankiw, we ask that you take our concerns and our walk-out seriously.

Sincerely,

Concerned students of Economics 10

http://www.npr.org/2011/11/03/141969009/economics-class-protests-perceived-bias

hehehehhehe: "in America is that we do offer a lot of financial aid."

A ka pyt noihere zyren e pranimit dhe te FA ke Harvardi ky pupagjeli? 50k/vit gjoba kundrejt FA mesatar 25k...?

 

Para ca muajve, qysh kur ne qarqet e larta financiare u vendos qe vendin e Trishetit, ta zinte italiani Mario Draghi, une shkuaja direkt tek Peshku, mirpo adminat, nuk e lejuan si njoftim e as si pyetje. A nuk tregon kjo se ata kane kompleksin e inferioritetit. Ne fakt, njeri prej tyre nuk e lejoi. A nuk e demton kjo reputacionin e Peshkut. 

''A nuk e demton kjo reputacionin e Peshkut.

PO!smiley

bile une parashikoj nje renie te metejshme, drastike, te aksioneve te peshkut ne bursat e Europes.... do katandiset peshku nje me Greqine..... nje me Hodo leckamanin thuaj..smiley

PO mire mer admina, te nerum, edhe pa censure, edhe censuroni, po ç'bohet mer jahu kshu......... Une postova nji foto te shkrete, pse ma hoqet, a kini din, e iman, apo jo......??????

Ambasadori Arvizu si Batman për “Halloween” 

 

Perveq seksit, tashme femrat mund te bejne dhe sport me qente. smiley

kto shqiptaret jane te varfer prandaj s'kane veshur kostume...po sikur te kishin mor i dor kshu me vete, sa per sport:

Where's Lenka? 

dje pashe nje karikature te lezetçme ne nje gazete.

skena:  ne nje restorant grek ketu...    nje klient (hollandez) ne tavoline  duke lexuar menune...     ne krah  kamarieri grek, (nje tip ky veshur me rroba tradicionale greke) ,  me nje bllok dhe laps ne dore gati per te marre porosine  thote:  hë, vendoset, ça do merrni?    klienti pergjigjet:  jo, akoma... do bej nje referendum.smiley

Perché, mentre il manganello può sostituire il dialogo, le parole non perderanno mai il loro potere; perché esse sono il mezzo per giungere al significato, e per coloro che vorranno ascoltare, all'affermazione della verità. E la verità è che c'è qualcosa di terribilmente marcio in questo paese. Crudeltà e ingiustizia, intolleranza e oppressione. E lì dove una volta c'era la libertà di obiettare, di pensare, di parlare nel modo ritenuto più opportuno, lì ora avete censori e sistemi di sorveglianza, che vi costringono ad accondiscendere e sottomettervi. Com'è accaduto? Di chi è la colpa? Sicuramente ci sono alcuni più responsabili di altri che dovranno rispondere di tutto ciò; ma ancora una volta, a dire la verità, se cercate il colpevole… non c'è che da guardarsi allo specchio. Io so perché l'avete fatto. So che avevate paura. E chi non ne avrebbe avuta? Guerre, terrore, malattie. C'era una quantità enorme di problemi, una macchinazione diabolica atta a corrompere la vostra ragione e a privarvi del vostro buon senso. La paura si è impadronita di voi, ed il Caos mentale ha fatto sì che vi rivolgeste all'attuale Alto Cancelliere, Adam Sutler. Vi ha promesso ordine e pace in cambio del vostro silenzioso, obbediente consenso. Ieri sera ho cercato di porre fine a questo silenzio. Ieri sera io ho distrutto il vecchio Bailey, per ricordare a questo paese quello che ha dimenticato. Più di quattrocento anni fa, un grande cittadino ha voluto imprimere per sempre nella nostra memoria il 5 novembre. La sua speranza, quella di ricordare al mondo che l'equità, la giustizia, la libertà sono più che parole: sono prospettive. Quindi, se non avete visto niente, se i crimini di questo governo vi rimangono ignoti, vi consiglio di lasciar passare inosservato il 5 novembre. Ma se vedete ciò che vedo io, se la pensate come la penso io, e se siete alla ricerca come lo sono io, vi chiedo di mettervi al mio fianco, ad un anno da questa notte, fuori dai cancelli del Parlamento, e insieme offriremo loro un 5 novembre che non verrà mai più dimenticato. (V)

I know I have been, dirty, sneaky, immoral, poorly-endowed slimeball

Bonus point kush e perkthen ate citatin ne shqip. smiley

 

Nusja kercen me te atin ne dasme. smiley

 

I kërkoi seks stjuardesit, rrezikon 10 vite burg

 

Katherine Golberg, punonjëse sociale në Londër, mësohet se ka kërkuar të kryejë marrëdhënie seksuale me punonjësin e shërbimit gjatë një udhëtimi me avion nga Johanesburgu (Afrikë e Jugut) për në Londër.  Golberg e ka provokuar punonjësin edhe duke e prekur në pjesët intime.

Guys, when cornered, you might want to borrow this line from Siri:

My End User Licensing Agreement does not cover marriage.

smiley

E fresket fare kjo. E bera para dy oresh ne kryeqytetin e lalucave. smiley

Shtabi elektoral i martesave! smiley

looooooooooooooooooooool me shkrive !!! Super foto!!

keshtu eshte kur e krru me partine tone 

 

 Në ç’vrimë është futur Altin Goxhaj?!

 

Altin uturaku.......

A e mbani mend një burrë rreth të 40-ve, me pak flokë të rëna përpara dhe shumë emotiv. Shfaqej të paktën 3 ditë në javë dhe më tepër për të na bindur e thënë se Edi Rama ndoste ambientin, po shkatërronte Tiranën, po e rriste nivelin e sëmundjeve dhe po korruptohej me gjithçka. Ishte në mbrojtje të konsumatorëve dhe dalja e tij u shpeshtua gjatë fushatës elektorale të 8 majit.

Me pasion dhe me një manekin që e vërtiste gjithandej duke demonstruar se konsumatorët shqiptarë keqtrajtoheshin nga Edi Rama. Quhet Altin Goxhaj. I madhi mbrojtësi i konsumatorëve, përfaqësuesi i një shoqate joqeveritare që gërthiste për shoqata të tjera se kishin përvetësuar fonde, kur qeveria i jepte nga 200 mijë euro publicitet kundër opozitës muaj për muaj dhe që i ndante me miqtë. Askush nuk e hetoi. Po çështja është se ku është fshehur Altin Goxhaj?. Thonë se është bërë pjesë e stafit të Bashës në bashki për konsumatorin. A të jetë e vërtetë thua?. Po, po. E paska emrin të institucioni si përfaqësues i zyrës së mbrojtjes së konsumatorit. Po tani që Berisha dhe Basha na i sollën plehrat nga jashtë me ligj, përse nuk e nxjerr kokën nga vrima e miut ky Altin Goxhaj dhe te mbroje konsumatoret shqiptare?.

Vallë ta ketë një hall të madh?. Hallin e kockës së pushtetit që po lëpin, të bythëlëpirjes së kryebashkiakut me procedurë, apo të zënies së kokës me derë …?.

ps

 

oooooooo sa kom qesh....hahahahahahaha, ky qe do demontonte korrupsionin dhe Sorrosin.....hahahahaha, çar halabaku.....

Ky mund te ishte bashkeatdhetari juaj!

Stop Dhunes!!!!!!!!!!

smiley

edhe une e maj men kte. jo per gjo, por ka pas bo nomin te peshku. vinte edhe titllin "av" perpara, qe vdeksha qe sot un se kot qe rrojm! smiley

hej, por te merrte para me te shame, a thu ti se i kputeshin zorret e barkut per at cik konsumator... i revoltum ne kulm, e? ta merrte erzin pa nji pa dy! nuk mund te duronte qimen per konsumatorin... pse nuk ia veni ushqimet ne qese me te mira blersve, psh, po sikur ti cahet qesja rruges blersit, kush e ma pergjegjsin!!!

cer pislliku! me keq se plenat!

hej, P., a i ke parasysh ata intelektualet anej nga 40-ta qe linin itali e austri ku ishin diplomu ne universitet e atjeshme, edhe vinin me vrap ne shqipni se nuk e duronin dot qe kjo ishte e pushtume nga fashistat... i bojshin mootin Grazit, Vienes e Romes... me vrap neper Kurveleshna (nga thoshte qe jam me origjin ky myteberi) e ne ato malet ku kerciste "belxhiku vence" qe kta flliqsinat e sotme i qujne gja me ironi "zona e pare operative"? I qujn sot, se dje mbushnin breket! Ja meno ata intelektual, dhe e kupton se ku ka degradu sorti i burrit ne shqiperi.

Nejse, nuk eshte per ta ekzagjeru edhe aq shume, sepse si puna e ketij myteberit ka patur, ka, dhe do te kete gjithmone. Nena e ketyre tipave eshte gjithmone me barre dhe si ky tipi nuk lindin, si per burrat e vertete, ne distanca respektive kohore dhe vendore, por jane rrace miu, qe shumohen me qindra ne dite. Megjithate nuk ia vlen te merzitesh, se ne fund te dites, nje macok i ben zap nje lukuni te tere minjsh.

Ai tregimi me fushen e plehrave me pelqeu shume. Jo te gjithe dine te tregojne gjera shume specifike profesionale, sidomos me kimi dhe pesticide, me gjuhen e letersise. Dhe kjo e shkruar ne nje te shkuar jo shume te larget, per nje te ardhme te larget, dhe kjo e ardhme e larget eshte sot. Well done, bro!

Ja paske kaluar dhe Idrizit me kete paragrafin e fundit.

kurse ti ke tejkalu veten smiley

 

Dhe ti me je bere si ai trolli shumemersh qe me vjen nga mbrapa. smiley

ta ka qefi e smiley 

Qe me te me ndjekin trollet nga mbrapa me postime? Ndonjehere, por zakonisht merzitem shpejt me ta se jane pesha te lehta.

ca te bej une se sa here futem ti je ne krye te komenteve duke kerkuar prova e duke bere konstatime.. smiley 

Asteroidi 2005 YU55, i madh sa një portavion, thotë NASA, do i kalojë Tokës shumë afër (0.85 x distanca Hënë-Tokë) të martën, me datë 8. Një objekt kaq i madh nuk është afruar kaq afër që prej 250 vjetësh dhe nuk do afrohet më përpara 2028-ës, po sipas NASA-s dhe ansjë efekt nuk do ndihet mbi Tokë: as çak, as bam, as natë pa gjumë, as kriza nervash, siguron NASA.

ia hudhem dhe ket radhe!

mallkimi i vjeter mayas ka pas qen: a te raft nji asteroid m'kaptin, te rafte... e kishin zbulu ne nji piramid lately

edhe nji t'funit: me rastin e gzushem te ardhjes se plenave nga italija, pershnes me hitin e muharrem ahmetit "Italija". Teksti duhet apdejtu i cik, por s'i bi gjo

italija me gaxho

bailamos tabdil hava

italija me pavarot...

jasha jasha jasha

sa bukur me vasha...

rrak e tak teneqe

sajmiri me musteqe...

http://youtu.be/i5gjHLk0SW8

Në fakt ajo që populli ynë nuk ka kuptuar akoma është se me rastin e gëzueshëm të kataklizmave ndërkombëtare që mayat na kanë hedhur si mallkim dhe efektet e të cilave kanë filluar të ndihen që prej dy vjetësh, qytetërimi botëror nuk mund t'ia lejojë vetes që me përmbytjen e qyteteve të përmbytet edhe ato që janë nënçmuar pa të drejtë nga shumica por që janë quajtur unanimisht nga ekspertët burimi i ardhshëm i energjisë: PLEHRAT.

Si rrjedhojë, kjo lëndë e çmuar do zhvendoset në javët dhe muajt në vijim nga një vend në tjetrin, duke ndjekur një plan specifik te kalkuar mbi kalendarin e kataklizmave. Në Itali përmbytjet e shumta po vërtojnë këtë teori të konspiracionit të plehrave. Lajm i mirë pra për popullin tonë: aty ku vijnë plehrat, nuk do bjerë rrufeja! Gëzohuni pra o shqiptarë!

Nuk se eshte e domosdoshme, po pierogi te shijojne akoma me shume kur i shoqeron me nje nice PolishP smiley

Ky ndryshimi i ores tani ne vjeshte me merzit. Nate qe ne 5 smiley

E pra, çdo gjë është llogaritë me ta bo jetën sterr. Edhe mu më pëlqente më shumë versioni 'akoma natë në 8 të mengjesit'..  Njeriu e vetmja gjallesë që refuzon t'i përshtatet cikleve të natyrës. Pika e raftë!

dy engjej smiley ,qe se braktisen nenen e tyre .

Na e ngjethe mishin me kete foto.smiley

Edhe mua m'u ngjeth mishi kur e pashe te postuar nga nje shoqja ime gjenoveze ne FB.

Aty e mora vesh lajmin.

Une e kisha degjuar ne lajme ,por s'i kisha pare.Kur i shikon eshte tjeter gje.

na perlote .smiley

Gostite e festave te marrin ne qafe! Stomaku eshte shuuuuume i zemeruar me mua!

te rejat e fundit nga Greqia.. palet, pozita-opozita, paskan rene dakord thote, per nje qeveri te perkohshme te ''unitetit kombetar''  deri sa te behen zgjedhje te reja. Papandreu nuk do te jete kryeminister i kesaj qeverie.

<3

Cne,kot keshtu per qejf?

efekti qe me jep mesazhi me para ketij smiley po se di pse ketu nuk del tamam figura

Ou... qenka vene opisioni redakto?! Sa mire...

nga Net Isveizi

...

Na grishin drejt portës sashembtare të një faltoreje ku gurrëzohet lutja,
Lutja e harabelit azilant për t’a bërë çerdhe varrin e stërgjyshimit,
Lutja e direkut për t’u kthyer rish në pyll t’i jetë hije eremitit, 
Lutja e sirenave për t’u çlirur nga akuariumet toksike të librave,
Lutja e unazës për të humbur pse iu dashka dhënë tjetër përmasim arit,
Lutja e bletës për mos të punuar mëditësisht në mbretëri bursistësh,
Lutja e çekanit mos kalitë çekan’ e gozhd’ e klithje krishtërimi,
Lutja e farës së trëndafilit sythimegër që po vdes deri në rrënjë dëshire,
Për t’u mbjellë qoftë dhe veç një stinë zvarrimtare dheragjirit tënd,
Në i bën vend gjembëmbëlthit terrenisht veç aroma mbet jotja,
Xhindët e së keqes në trajtë nëpërkash flatrat do lidhin liganave ëndrra,
Xhindët e së mirës formë shkabash do adhurosh karrigesh paralitike,
Sepse ti sa unë s’ditëm ku t’ia kërkojmë qëllimet pa tjetërsi jetës,
Përzgjedhës jo veç për kryet e idhujnive mbrojtur çdokushtesh,
Nga ushtritë aureolike të Fe’ve që ende s’po dijnë që toku kanë një Atë,
Por, dhe spektrin e petkave festive të shpirtpadukshmëve roje qiejsh,
Ceremonialisht krenuar dritëngjizësit pse na mbajnë aq pranë,
Ani pse mua vorbulla e stuhisë së nxirnive më rrëmbeu busull saj,
E veç kur t’a kryej të plotë ciklin e faljes do të më kthejë fjordmendimit,
Dhe pse ty t’a hajni zafirin e syrit hipnotik kryqëzata karat’iste,
Rish për të të sjellë penduar lashtëtarit mozaik altarmuzeut të emrit,
Kaq thënka e vërteta meqë amshimi i robit lidhet me ç’ka vetes i mbron,
Emrin e postierit të zërit të perëndisë në ne që, kurrë s’duhet imituar,
Emrin e femrës ku merr ç’ka do, tok me ç’ka do të japë e marrë,
Emrin e gjarprit që s’na ndahet e hijes i fshin gjurmët me gomë mëshire,
Emrin e nevojës mos me qenë vetmarë kur të pagëzohemi parajsorë,
Emrin e qenit që fal familja e mirë kur do të formojmë një komb,
Emrin e fqinjit kovaç që i kalit heshta armikut por edhe parzmore besës,
Emrin e frutit që peizashesh ngjizon ekzotikës së vaginës sate,
Adhuruar për t’u mbjellë prej kazmës së penisit tim instiktesh verbëruar,
Kur më e rëndësishmja ide mbet të dishë si ecet gjurmësh sigurie,
Shkrepani ekstazës ku subkoshiencshëm t’i mbrujësh diej evolucionit,
E jo cila markë t’i ka regjur shtigjet e këpucëve çmimkrokodilore,
Ani pse si krijesa amplitudiane që jemi tej parashikim mospapërkryerjes,
Daullet e kënaqësisë na i japin ritëm zemrës vetëm për atë që bëjmë,
Se sa-lumenj adrenaline perceptimit ndjenjësor për ç’ka bëjmë,
E meqë ju ende nuk e dini ç’jeni: miza, fluturza, bletza a xixëllonjza,
Frikësuar pas rrjetës endur me platintaret thinja skalpit hyjnor të arsyes,
Nga merimanga e kotësisë që çuditet si s’ra niveli i kaltërsisë,
Në të çarat e qiellit të inteligjencies suaj që i paqmë s’mund të quhet,
Mes brohorive jepmëni drejtësi t’u emëroj guvernatorë injorance,
Në republikat e egoizmit ku papërgjegjshëm guxojmë alternativisht,
Oh falmëni! s’po dua të flas kurrë më për masturbimin turmëzor të votës,
Bile as për disiplinimin e duelit këndezor që pruri demokracizmin,
Por as për hobe sharjesh që godasin meritës minaret përgënjeshtrore,
Ndihmuari tash mësuam si kodohen dukuritë saktë klasifikuar,
E, s’mund të m’a quani sfurk fyerjeje fjalën ndaj shtatores që e mallpret,
Kur primitivisht në sistemin tim të vlerave kurrë pa ç’hyjnizuara,
Të pa ekzistueshëm e kam shpallur fenomenin piramidor pa faraon,
Shkretitë e mentaliteteve të tjera gjykofshin si t’ua kenë devetë mbroth,
Veç, të fisnikemi dua t’u kujtoj se kemi lypmë për vdekjet përkohtare...

Mos harro te marresh cadren me vete per cdo te papritur. Me te mund te mbrohesh, ose te fluturosh, po te jete nevoja.

cili eshte ndryshimi i gjelit me kaposhin ?? gjithmone nqs ka ndryshim ....

Gjeli rri ne kotec,Kaposhi ne peshk smiley

Gezuar 8 nentorin smiley

Belul, 

Je i sham!

ok!

enough is not enough, cause if it were, pieces of not-enough would have had enough of it, but they can't have enough of it, cause how could they ...

Jam shnosh aq shume saqe tani kur eci ndjej se keto pjeset e dhjamosura tek veshkat kane fitu inercine e tyre. Une eci para ato shtyjne prapa. Une lart, ato poshte. Nderkohe barku shkon sa majtas e sa djathtas.

Jete e veshtire dhe e lodhshme. S'kuptoj pse nuk dobesohem nga mundimi i terheqjes se gjithe ketyre kileve teper. smiley

Burrat e stresum' qetsohen me mish - thonë dijetarët

Dhe unë që koleksionoja të linjtat... smiley

Jo moj ,une kujtoja se seleksionoje UFO,ose copa asteroidi ti.smiley

Unë.... seksolonoja UFO..?? smiley Jo, jo, sikur kam thënë dhe më përpara, Ata nuk kanë ashtu... smiley

Ty do te kene qelluar femra.smiley

Jo mi,po ca femra qe deklarojne se jane rembyer nga UFO-t ,thone se jane shfrytezuar seksualisht prej tyre,ne menyre sistematike.smiley

Kanë rënë në të tjerë UFO ato, se ka nga ata që e njohin "mëkatin fillestar" dhe nga ata që nuk e njohin.

Të parët jetojnë në dualitet, kështu si ne, madje nganjëherë edhe më keq se ne, sepse ka rraca që kanë ra keq në dualitet e nuk e njohin empatinë (të ngjashëm me njerëzit psikopatë), janë si tip robotësh biologjikë me paletë të kufizuar emocionesh dhe pa asnjë lloj perspektive evolucioni shpirtëror; kurse të dytët janë përtej së mirës dhe së keqes dhe jetojnë sipas principit Kristik (nuk thashë Kristiane, as fetare, hë!) në 3D të bashkuar. Këta nuk ndërhyjnë kurrë në punët e njerëzve sepse iu duhet të respektojnë arbitrin e lirë. Po mos paç punë me ata të parët!...  smiley

Interesante, zonjushe, shume. Po arbitri i lire, ndoshta e keni fjalen per "vullnetin e lire"? Albitri, ne vetvete nuk eshte asnjehere i lire, se ka mbi koke dhe komisarin e fushes.

Pikërisht për vullnetin e lirë e kam fjalën, që ndryshon nga vullneti hyjnor. I pari është vullneti i personalitetit, mendjes, llogjikës, dëshirës, ëndjes, frikës... të gjitha këto që shtyjnë qeniet në një univers të dyzuar të zgjedhin të bëjnë diçka apo diçka tjetër, në bazë të 'së mirës' ose 'së keqes', koncepte këto që s'egzistojnë në universe të bashkuara (aka parajsa). Vullneti hyjnor është si shtrati i lumit që vendos nga shkon rryma, është rruga e zgjidhjes më të thjeshtë, është zgjedhja optimale në univers, të cilën për ta arritur nuk është e nevojshme të mendohesh a bën apo s'bën, mqs bërja apo s'bërja në vetvete janë të bazuara po në konceptin 'mirë apo keq' që nuk ekziston si i tillë. Pra vullnetit hyjnor, vetëm mund t'i bindesh, ama jo siç i bindet punonjësi punëdhënësit, fëmija mësuesit, apo qytetarët ligjit e besimtarët fesë, por siç 'i bindet' rrjedha e lumit pjerrësisë së shtatit apo siç u binden pemët stinëve. Nuk kam parë ndonjëherë rrjedhë uji të shkojë shtatëpjetë, as pemë të qajë për humbjen e gjetheve në vjeshtë. Po njerëz kokëmushka të bindur se po bëjnë të mirën dhe që druajnë të keqen, ka rrotull 6 miliardëshit mbi tokë...

Qesh qesh derisa te te kapin keta alienet qe lozin per te dyja skuadrat smiley

Jozefina Topalli:

"Politika ka nevoje per femra, sepse femrat jane krijuese, ndersa burrat shkaterrues".

Pallle! Vertet palle! Nuk e sheh dot asnje lloj diskutimi pa i ndare gjerat ne llogore, burrat andej, grate ketej. Nuk thote dot "Politika ka nevoje per femra, se femrat jane krijuese, e bashke me burrat mund te arrijne shume". Duhet llogorja. 

 

I rren mendja se transmeton arome gruaje To-pallit.

Jemi jemi ,goxha krijuese jemi..smiley

Ufffff, peshkut i duhen tre ore qe te hapet! I njejti muhabet pavaresisht nga kompjuteri dhe lidhja internet! smiley

 

 smiley   hiqme ,po deshe ,se .......smiley E heq nga Facebook-u, i djeg shtëpinëAskujt nuk i pëlqen të refuzohet, qoftë për një vend pune, qoftë në marrëdhëniet personale dhe përjashtim nuk bën as Facebook-u. 

Kur dikush na eliminon nga lista e tij e miqve gjithmonë na vjen pak inat: “Pse më hoqi? Cfarë kam bërë?”

Por, historia e mëposhtme i kalon kufijtë. 

Në Iowa të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një grua e quajtur Jennifer Christine Harris i vuri zjarrin shtëpisë së shoqes së saj Nikki Rasmussen sepse kjo e fundit e kishte hequr nga Facebook-u. Incidenti ndodhi kur Rasmussen po flinte me bashkëshortin, por fatmirësisht të dy dolën në kohë nga shtëpia.

Sipas policisë, gjithçka filloi kur Rasmussen i kërkoi Harrisit të krijonte një “event” në rrjetin e famshëm shoqëror për të ftuar disa miq në një festë që ajo donte të organizonte. Harris e bëri detyrën e saj, por ditët kalonin dhe shumë pak njerëz konfirmuan pjesëmarrjen. Rasmussen fajësoi shoqen për dështimin e festës dhe e hoqi nga lista e miqve në Facebook.

Harris u acarua aq shumë për këtë dhe shkoi në shtëpinë e mikes duke i vënë zjarrin garazhit dhe më pas flakët u përhapën në të gjithë shtëpinë.

Jennifer Harris tashmë është ndaluar nga policia dhe ka humbur punën e saj si mësuese.

 

admin, pse e hoqe opsionin ''kerko''?! apo i ke ndryshuar vendin dhe spo e shoh une..smiley 

 

35 përqind e fshatarëve në Brazil ka bërë seks me një kafshë
 

Një studim i fundit ka zbuluar se 35 përqind e meshkujve në zonat rurale të Brazilit kanë bërë seks të paktën njëherë me një kafshë. Studimin e realizuan një ekip urologësh, të cilët po merren me faktorët që shtojnë rrezikun e kancerit në penis. Studiuesit kanë arritur në përfundimin se meshkujt që bëjnë seks me kafshët gjatë jetës së tyre, janë dy herë më të rrezikuar për të vuajtur nga kanceri në penis.

Po ashtu ata që janë përfshirë në akte seksuale me kafshë, janë më të prirur për të kaluar sëmundje seksualisht të transmetueshme. 45 përqind e personave që vuajnë nga kanceri në penis në Brazil thonë se kanë bërë seks me një kafshë. 21 përqind e atyre që bëjnë seks me kafshët e vazhdojnë marrëdhënien për më shumë se pesë vjet.

Ato shkojnë me kafshë të tilla si pela, lopë, dosa, pula, etj.

 

........mire me lopet dhe pelat, po me pulat ç'paten....??????

smiley

Tani ,e frymezuar nga ajo tema me gay dhe nga ky materiali qe ju meshkujt s'likeni gje te gjalle pa "e provuar" smiley..me lind pyetja,Po kafshet shkojne me kafshe te te njejtit seks?smiley

Eh ,femrat e shkreta ,nuk dine nga te ruhen me pare.smiley

http://youtu.be/EX76boRkq4U

...

 

Poco tempo fa è venuta a mancare una signora di 98 anni di nome Irena Sendler. Durante la seconda guerra mondiale, Irena ha ottenuto il permesso di lavorare nel ghetto di Varsavia, come idraulica specialista.

Irena portò in salvo migliaia di neonati nascondendoli nel fondo della sua cassetta degli attrezzi che portava nel retro del suo camion. I bambini più grandi li nascondeva in un sacco di iuta. Teneva anche un cane nel retro del camion, che aveva addestrato ad abbaiare quando i soldati nazisti entravano e uscivano dal ghetto. Durante tutto questo tempo, è riuscita a salvare 2500 tra bambini e neonati. Fu catturata, e i nazisti le ruppero entrambe le gambe e le braccia picchiandola selvaggiamente.  Irena tenne un registro dei nomi di tutti i ragazzi che clandestinamente aveva portato fuori dai confini e lo teneva in un barattolo di vetro, sepolto sotto un albero nel suo cortile. Dopo la guerra, cercò di rintracciare tutti i genitori che potessero essere sopravvissuti per riunire le famiglie. La maggior parte di loro erano morti. Irena ha continuato a prendersi cura di questi ragazzi, mettendoli in case famiglia o trovando loro famiglie affidatarie o adottive.

 

Impresionuese!

paska qene kandidate per cmimin Nobel, por ia ka marre Al Gore... nejse, mund t'ia kish marre edhe Obama.

virus....smiley

Merkel, Putin und Bush, spazieren während des G8-Gipfels am Strand! Putin: "Unsere U-Boote schaffen es einen Monat unter Wasser ohne einmal aufzutauchen!" 

Bush (unbeeindruckt):"Unsere U-Boote schaffen es sogar noch zwei Monate länger unter Wasser!" 

Beide blicken erwartungsvoll in Richtung der Bundeskanzlerin, doch bevor diese eine Antwort parat hat, steigt ein U-Boot aus dem Wasser auf und ein Mann in schwarzer Uniform tretet heraus, hebt seine Hand und schreit: "HEIL HITLER, WIR BRAUCHEN DIESEL!"

Genug mit Hacker Pschorr,ab heute gibt es nur Agustiner!

Ditët e Naimit - festë e poezisë dhe kulturës

Në Tetovë, u mbajt edicioni XV i FNP "DITËT E NAIMIT"

Prej datës 20-23 tetor, në Tetovë, u mbajt Edicioni i XV i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë "Ditët e Naimit". Në te morrën pjesë poetë nga vende të ndryshme të botës si: SHBA, Anglia, Holanda, Danimarka, Italia, Zvicra, Spanjë, Polonia, India, Malta, Izraeli, Ukraina, Bullgaria, Serbia, Mali i Zi, Shqipëria, Kosova, Maqedonia. Hapja e siparit të kësaj feste të poezisë dhe kulturës u bë përmes ndezjes së fishekzjarreve dhe vendosjes së luleve te shtatorja e poetit kombëtar shqiptar Naim Frashėrit, në 111 vjetorin e vdekjes. Buqete me lule vendosën drejtori i Festivalit, Shaip Emërllahu dhe laureati i këtij edicioni, poeti amerikan Craig Czury. Ndërkaq, anëtarët e SHKA ’Jehona e Sharrit’ para Qendrës së Kulturës ekspozuan veshjet kombëtare shqiptare me flakadanët e ndezur në duar. E gjithë kjo si, dhe hapja e festivalit u ndoq në transmetim të drejtëpërdrejtë në Televizionin shtetëror – Programi në gjuhën shqipe.

Edicionin e XV e hapi drejtori i Festivalit, Shaip Emërllahu, i cili në mes tjerash tha se,

’’Ditët e Naimit’’ është operatori i parë poetik dhe kulturor shqiptar, i cili në krye të herës, e gjykoi si të domosdoshme rivendosjen e një infrastrukture moderne ndërkomunikimi me kulturën dhe letërsinë shqiptare, si dhe ate të huaj. U ngrit para 15 vitesh në këtë cep të gjeokulturës sonë, duke u bë prurësi dhe përhapësi i llojit të vet, ku kryefjala është poezia, art ky që shumë mirë di t’i lidhë popujt. Projektshënjuesi kulturor ‘Ditët e Naimit’ paraqet formën e vetëdijes sonë globaliste për të komunikuar, ruajtur dhe afirmuar identitetin tonë kulturor e shoqëror. E gjithë kjo, provon se letërsisë, kulturës dhe qytetërimit tonë, me hapa të përshpejtuar i duhet të rivendosë urat tradicionale të shkëputura të komunikimit me botën’.

Në vazhdim Emërllahu theksoi se, ‘nën dritën e një formatimi të ri global, këtyre modeleve të interkomunikimit iu nevojitet një rishikim, pra një kod që do t’iu përgjigjet kërkesave, të cilat i dikton kjo epokë unifikuese. Për t’u bërë një materializim i tërë kësaj, duhet që ky Festival të jetë pjesë e sistemit me buxhet të siguruar. Kështu, duke u lexuar drejt roli dhe rëndësia e këtij Festivali të rëndësishëm kulturor e letrar, sivjet Qeveria ate e ka futur në programin e saj, ku merr përsipër t’i siguroj mbështetje programore, pra ai do të ketë buxhet të garantuar. Ne duke shfrytëzuar këtë jubile, gjyjkojmë si mundësinë më të mirë për të përshëndetur këtë akt të drejtë të Qeverisë. Gjithashtu, tani kur jemi te kurorëzimi i një pune, përpjekje dhe sakrifice 15 vjeçare të anëtërëve të Drejtorisë dhe bashkëpunëtorëve të shumtë të Festivalit, dua të çoj një falenderim dhe një përgëzim deri te ta, për ta zbutur sadopak atë lodhje e sfilitije të asaj rruge të gjatë, jo të lehtë, por gjithsesi e drejtë’.

Në orët letrare të festivalit u prezentuan poetët e ardhur nga vende të ndryshme si: Craig CZURY (SHBA), Diti RONEN (IZRAEL), Richard BERENGARTEN (ANGLI), Gustavo VEGA (SPANJË), Marianne LARSEN (DANIMARKË), Jan Baeke (HOLANDË), Samira BERGMAN (ZVICËR), Krystyna LENKOWSKA (POLONI), Xhuzepe NAPOLITANO (ITALI), Anna BAGËRJANA (UKRAINË), Sabahudin HAXHIALIÇ (BOSNJË DHE HERCEGOVINË), Kristiana STANKOVA (BULLGARI), Nevena KOKANOVIÇ (SËRBI), Ndue UKAJ dhe Ag Apolloni (KOSOVË), Agron TUFA (SHQIPËRI), Haxhi SHABANI (MONTENEGRO), Salajdin SALIHU, Lulëzim HAZIRI, Hrito PETRESKI, Ekrem AJRULI, Ivan ANTONOVSKI dhe Delvina KËRLUKU (MAQEDONI),

Në ditën e dytë të Festivalit, poetët shkuan në Universitetin Shtetëror të Tetovës, ku drejtori i Festivalit Shaip Emërllahu, laureati Craig Czury dhe kryetari i Jurisë, Agron Tufa, u pritën nga rektori prof. dr. Agron Reka. Më pas, në amfiteatrin e USHT-së, u bë përurimi i laureatit nga SHBA, Craig Czury. Rektori, prof. Dr. Agron Reka, në fjalën e tij, tha se, poetët që vijnë nga të gjitha meridianët e botës, përpos nderit që i bëjnë USHT-së, në këtë mënyrë, ata nuk e nderojnë vetëm krijimtarinë poetike, por edhe figurën e rilindësit tonë të madh, Naim Frashëri, vendin tonë, neve si nikoqirë dhe të gjithë dashamirët e fjalës artistike. Gjithashtu, ai Drejtorisë së Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë ,,DITËT E NAIMIT” i shprehi falënderime, që pjesën më të bukur të këtij Festivali e organizojnë në ambientet e Universitetin Shtetëror të Tetovës, duke uruar që ky bashkëpunim të vazhdojë edhe në të ardhmen. Më pas, laureati i Festivalit të këtij edicioni, iu përgjigj pyetjeve të kryetarit të jurisë, por edhe studentëve dhe profesorëve që kishin të bënin me natyrën e shkrimit të tij poetik, poezinë dhe letërsinë amerikane.

Në fund, për kontributin në afirmimin e letërsisë, artit dhe kulturës, rektori, prof. dr. Agron Reka, poetit amerikan Craig Czury ia dorëzoi emblemën e Universitetit.

Sipas programit të Festivalit, në Bibliotekën e Universitetit të Evropës Juglindore u mbajt ora letrare ‘Poetë dhe vargje’.

Në ditën e fundit të Festivalit, në lokalin për art ‘Oda’ u përuruan vëllimi me poezi i poetit nga Ulqini, Haxhi Shabani ‘Jam ai që nuk jam’ dhe libri me vështrime kritike i kritikut Remzi Salihu, "Provokime metaforike". Për librin e parë, foli kritiku dhe studjuesi Ndue Ukaj, ndërsa për të dytin filozofi tetovar, Bujar Plloshtani.

Gjithnjë, në kuadër të programit poetët vizituan Teqen Arabati Baba, në Tetovë, ku u pritën nga kryegjyshi botëror, Baba Edmond Brahimaj, i cili i informoi poetët mbi historikun dhe rolin që ka luajtur kjo teqe në të shkuarën, por edhe ju përgjigj interesimeve të tyre mbi thelbin e bektashizmës, ndikimin e tij në jetën e njeriut etj.

Në orën e madhe letrare "Meridiane poetike", që u mbajt në sallën e madhe të Qendrës së kulturës ‘Naim Frashëri’, krijimet e tyre i lexuan poetët e shumtë pjesëmarrës, u ndanë çmimet letrare të Festivalit, si dhe u shpallën Anëtarët e Nderit. Juria e përbërë nga Agron Tufa (kryetar), Haxhi Shabani dhe Salajdin Salihu, çmimin letrar ’’Naim Frashėri’’ ia ndan poetit nga SHBA, Craig Czury. Drejtoria, atij, ia akordoi edhe titullin e lartë Anëtar Nderi, titull që e mbajnë emra të njohur të letërsisë shqipe dhe asaj botërore si; Ismail Kadare, Desmond Egan (Irlandë), Abdellatif Laabi (Marok), Lionel Ray France), Eva Lipska (Poloni) Zef Skiro di Maxho (Itali), Manlio Argueta (Salvador), Erik Stinus (Danimarkë), Thomas Tidholm (Suedi), Peter Poulsen (Danimarke), Aleksandër Zoto (Francë), etj.

Fitues i çmimit letrar "Menada" u shpall poeti anglez, Riachard Berengarten, çmimi "Oeneumi" iu nda poetes izraelite Diti Ronen, çmimi "Qiriu i Naimit" iu dha poetit shqiptar Ndue Ukaj, ndërsa çmimi special shkoi te poeti spanjoll, Gustavo Vega. Ndërkaq, Anëtarë Nderi i Festivalit u shpallën përveç laureatit edhe poetët Xhuzepe Napolitano nga Italia dhe Diti Ronen nga Izraeli.

Edhe këtë vit Festivali botoi antologjinë e poetëve pjesëmarrës të përgatitur nga Shaip Emërllahu dhe e përkthyer në shqip nga poetja gjermane Silke Liria Blumbach, me titull "Rizgjimi i lutjes’’.

Skena e Festivalit u ideua nga piktori Savash Veliu. Sonzor të këtij edicioni ishin Telekomi i Maqedonisë, hotel EMKA, logos-A, Renova, Fondacioni ‘Dauti’, Restorani ‘Arbi’ dhe ‘Matoshi’.

Festivalin e ndihmuan, edhe Agjensionet turistike ‘Euroturist’ dhe ‘Bashkimi turs’, SHKA ‘Jehona e Sharrit’, ‘Albanian translation’ etj.

A.Arsllani

11 Nendor,cfare kohe,si Pranvere.

11 / 11 /2011

ora 11, me 11/11/11

pas pak do te shkoje

11:11 me 11/11/11

ca ishin keto te shtena bresheri ketu ne TR?

Ka vdekur nje minator tjeter ne Bulqize :'(.

11/11/11, dite e ''shenuar'' thone..smiley    si su be e gjalle kjo Ravi te na jepte ndonje haber. smileyray:

Do jete duke perpunuar informacionet.smiley

Kushedi sa ka mbledhur.smiley

.

Më falni po sot e kisha pushim se nuk ishte parashikuar ndonjë gjë e veçantë në kalendarin apokaliptik; jo për gjë po zakonisht nuk ndodh asgjë kur e presin shumica se vetë fakti që përqëndrohet një vëmendje aq e madhe  në një pikë krijon efekt akumulimi të tensionit që lëshohet më vonë. Them se duhet të mbajmë veshët ngrehur dhe sytë hapur për ditë në vazhdim. Po s'ndodhi ndonjë gjë e madhe deri nga fundi i muajit, do jetë për në pranverën ose verën që vjen, mgjs përditë po ndodh nganjë katastrofë... ja, sot u njoftuam për largimin nga toka të rinocerontit gri të fundit. Familja e shpirtrave të rinocerontëve mbyll kështu kapitullin e mishërimit në Tokë dhe çel sezonin e "ikjeve"... mgjse sezoni është çelur që në janar të këtij viti me gjithë zogjtë, peshqit, delfinët etj që filluan të binin nga qielli e të shuheshin nëpër brigje, ..sipas origjinës... kështu si pa-kuptuar...

Rav,cdo gje e ka nje shkak ,pavaresisht se jemi shume te pafuqishem per t'u dhene nje shpjegim shkencor disa gjasave  a fenomeneve "te pazakonta" 

Dhe ata rinocerontet ,kushedi cfare muzike te tmerrshme do kene degjuar,si ky delfine  i shkrete.smiley

 

  

Ekspertët kanë akuzuar një park ujor në Zvicër se ka vrarë një delfin duke lejuar që vetëm pak përtej pishinës së tij të organizoheshin party me muzikë techno. Hija, një delfin tetëvjeçar- u gjet i ngordhur pasi u çorientua dhe u stresua nga aktiviteti gjigant. Ekspertët thonë se parkut do i hiqen licenca.

        Rav ,duhet te instalojme ndonje kamera te fshehte ne dhomen e gjumit ,se si dihet.smiley  

Fotografi amator Jeff Norris, i cili sapo ishte kthyer nga Iraku, arriti të bëjë një foto infra të kuqe një Alien që rrëmbeu të dashurën e tij Jenna, nga banesa e tyre.

Norris thotë se ai dhe Jenna ishin në gjumë në shtrat,dhe u befasuan kur Alieni u shfaq në këmbët e krevatit.I tronditur nga skena që u paraqit, Norris thote se ai nuk mund të lëvizte dhe fliste. 

Alieni mori Jennen dhe filloi të ecë ngadalë drejt derës. Norris u ngrit dhe duke u përpjekur për të shkuar pas të tij është mbërthyer nga një lloj "fushe te forte" dhe për këtë arsye nuk mund të lëvizte, sikur te ishte i paralizuar.

Pastaj ai ra për tokë dhe me mundim arrin te marre pajisjet e tij, një kamerë per fotografime natën dhe arrit të kap imazhin unik, Alienin me të dashurën e tij.

"Ai dukej i qetë dhe ishte me të dashurën time në krahët e tij, por kur kam fotografuar skenën, unë kam qenë në gjendje, isha shumë i shqetësuar dhe vrapova jashtë shtëpisë."
Nga ky moment Norris nuk e ka parë të dashurën e tij për tre ditë.

Autoritetet e Fe Sante-s kanë dërguar një ekip të posaçëm në vend për të hetuar situaten,te drejtuara nga Capiteni Dr John Malley i Komitetit te OKB-së për ''Projektin e studimit Inteligjent'' i cili ka shqyrtuar foton që Norris kishte kapur.

Dr. Malley thote per TV se: "Ne kemi bërë teste dhe analiza në repartin e fotografisë në OKB dhe këto teste kanë konfirmuar autenticitetin e fotove pa shenja të manipulimit Ne atëherë zyrtarisht, deklaruam se ;-Eshte rasti i pare që tregon një rrëmbim nga qenie te paindentifikuara. "

O'Malley vazhdoi duke thënë se Alieni ishte një "Zeebin." Zeebinet janë pjesë e një prej shumë racave Jashtëtokësore që janë duke bërë një pushtim në vazhdim, i cili ka filluar tetorin e kaluar dhe qe do të vazhdojë deri në dhjetor 2015.

Dr Malley thote se Zeebinet, vijnë nga planeti Xixuc dhe u ulen shpesh në planetin tonë, duke bere udhëtime për muaj te tere. Ai thote se qytetarët e huaj nga planeti Gootan do të mbërrijë në Toke ne nëntor 2011 - dhe duket se mund të jenë armiqësor.  

E rrasi nje Azerbajxhani

kujt ja rrasi mo?

Shqiperise, kujt tjeter.

 Haxhinasto kerkon qe Austria te sjelle armet e SkenderbeutE Premte, 11 Nentor 2011 15:03 0 KomenteE-mail Print PDFhaxhinato-armetTIRANE - Ne 100 vjetorin e shpalljes se Pavaresise se Shqiperise, qeveria shqiptare synon te sjelle nga Austria armet autentike te heroit tone kombetar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Deklaraten e beri zevendeskryeministri, njeheresh minister i Jashtem i Shqiperise, Edmon Haxhinasto gjate nje konference te perbashket per shtyp ne Tirane, me Sekretarin e Shtetit ne ministrine e Puneve te Jashtme te Austrise, Wolfgang Waldner. Haxhinasto tha se me rastin e 100 vjetorit te Pavaresise do te shihet mundesia per te sjelle ne Shqiperi armet e Skenderbeut. Waldner u pergjigj: "Me lejoni t'ju siguroj se do ta diskutojme me personat pergjegjes dhe do t'ju kthejme pergjigje sa me pare". Armet e perdorura nga heroi yne Kombetar ndodhen ne muzeun e Vjenes ne Austri.

S'po e gjej dot pacensuren e letersise, por po e hedh nje leter ne poste...

Zef Zorba (Buze te ngrira ne gaz)

Përtej...

Kjo botë (ruajna Zot) e rrëshqitura!
Mbi ledhe të fildishta
rreth dielli thik,
e na lëbyren sytë
në kundrim të ngulitur
përtej...
e mbesim shtang.

Pjergull

E nyjça krahë
të lacaruar
shtjellohen.

Malle

Këso netësh
në Qaf-Hardhi
piklohen
shkurret
me ëndrra xixëllonjash.

 

Një grua e mban sekretin vetëm 32 minuta  

Kini kujdes se çfarë thoni pasi një grua e mban sekretin vetëm 32 minuta. Studiuesit thonë se 85 përqind e grave kanë shumë dëshirë të bëjnë thashetheme, por nuk janë në gjendje të mos ruajnë gjërat që thuhen.

Teknologjia moderne është për tu fajësuar për këtë fenomen, pasi informacioni tani shpërndahet në një numër shumë të madh njerëzish.

Studimi me 3 mijë femra ka zbuluar se duhen 32 minuta dhe 45 sekonda përpara se një mikeshë ose një kolege të shpërndajë informacionin tek një person tjetër.

 

Burrat jane bere me keq.Grave dhe u ka cik lezet o burre ,por jo meshkujve  kur bejne si gra te liga.

“In view of the fact that God limited the intelligence of man, it seems unfair* that He did not also limit his stupidity.”

K.A.

* "unfair" is putting it so so mildly.

Qe sot vendosa te mbyll numrin e AMC,shkaku nje reklame e tmerrshme me 8 here zile.

smiley
sa kollaj te leshoke ti

Pse kollaj te duket ty qe nje reklame e shpifur te ti beje nervat kacurrel nderkohe qe ti po degjon AC/DC ?

Rendesi ka qe te kesh hapur numrin VOD smiley

Ai i hapur eshte deri ne nje moment te caktuar,ckemi.

Xham fare smiley

xham jo xhanem ...smiley

xham xham... kristal smiley

Kristal-Kadare smiley

.

me behet qejfi smiley

me three smiley

Duke kerkuar te ndjek nje pako postale nga Shqiperia rastisa ne nje variant shume origjinal te inglishtes tek http://www.postashqiptare.al/emsen . Ne anen e djathte te faqes me germa kapitale dhe ne te kuqe shkruhet RECOMANDITATIONS.
Perkthyesit jane te mirepritur. Ne vazhdim te faqes do gjeni plot material per interpretim.

Sa kohe e bukur, albeit e ftohte. 

http://hdwallpaperpics.com/wallpaper/picture/image/gif.gif

 

 

PD nxjerr në treg poezitë erotike të Sokol Olldashit

Mos u merakos, e dashur
Nëse do të kemi uri,
Gjoksin tënd do të hamë,
Njërin unë, tjetrin ti
E nëse s’do të ngopemi,
Kofshën tënde të bardhë
Krahun tim të fortë.
Më vonë,
Testet e mia e mitrën tënde
E nëse serish s’do të jemi
ngopur,
Kraharorët e njëri tjetrit
do të çajmë
Me dhëmbë
E në grahmat e fundit
Do të kafshojmë
Zemrat.

smileysmiley

Vertet te Olldashit jane keto venus? 

smiley

Hajde erotike, hajde! Ky u dashka cuar te psikologu urgjentisht!

keta i paska infektuar edmond tupja te gjithe, me poezine e tij erotike.

ahahahaha... loool!

kjo e mylli me ner edhe ket paradite smiley

gjigande!

Po ty s'te pelqeu imja ,me lart?smiley

.smiley

lene se u shkriva

ka plas gjelozija letrare mer, c'osht kshu!

Cudi si nuk ka kap peshqit,xhelozia.smiley 

give it some time... eshte vetem ceshtje kohe... smiley

lool

have a great weekend everybody! smiley

epo nxito ,se shoket e tu e kane" bere" me kohe.smiley

Nxito ore cun ,se shoket e tu ,i kane djemte ushtare-do thoshte Belili.smiley

 

Nani dhe ket........tani relaksohuni fare....Katër koka derri në truallin e xhamisë shqiptare në Zvicër  ARTICLE | ateTime" datetime="2011-11-13" property="dc:issued">13 NËNTOR, 2011 - 09:41 escription">

Katër koka dhe një trup derri janë gjetur në truallin ku është planifikuar ngritja e një xhamie shqiptare nëGrenchen të kantonit Soloturn në Zvicër. Lajmin e bën të ditur agjencia e lajmeve albinfo e cila shton se kjo i ka irrituar si qeveritarët lokalë ashtu edhe komunitetin musliman të qytetit. I njëjti burim shton se përveç trupit dhe kokave në vendin ku do të hidhen themelet e xhamisë janë derdhur rreth 120 litra gjak derri, për të "përdhosur", siç shkruan raportuesi, truallin e xhamisë (Sigurisht, nuk kuptohet njësia matëse që mund të kuantifikojë një sasi gjaku të derdhur në tokë!). Albinfo njofton se policia kantonale ka filluar hetimet pas marrjes së informatave për incidentin. Xhamia që do të ndërtohet në këtë ngastër toke në zonën industriale të qytetit, i takon bashkësisë islame shqiptare të Grenchenit. Aty është planifikuar ndërtimi i një qendre dykatëshe kulturore me xhaminë në kuadër të saj. Në kohën kur blerësit e tokës patën deklaruar se aty do të ndërtonin një xhami, ish pronari, një politikan i SVP-UDC-së pati paditur palën blerëse. Ai ia kishte shitur truallin një biznesi të vogël dhe prona kishte ndërruar duar duke kaluar te bashkësia islame. Politikani që i përket një force anti-emigrante është ndjerë i mashtruar nga blerësi. Ankesa e ish-pronarit ishte hedhur poshtë nga gjykata dhe bashkësia islame shqiptare kishte marrë të drejtën e ndërtimit të xhamisë.

 

Ramadon Kafsha: po pse re Pilafit te sperkat me Bizele i thoni Rizoto ju?

smiley

http://www.liveleak.com/view?i=6cb_1321141514

 

a short silent film of London taken from the back of a vehicle showing some of the best recordedordinary-street scenes ever. What are now termed Classic Cars abound in this as yet undated film. It has the early 1950's aura to it. It wouldn't have been during the 40's and it was definitely not the 1960's, safe to say approximately early 1950's. Great colour film for the period.

 

 

Sa vjen e bëhet më i mërzitshëm Peshku. Një javë rrjesht, tre tema janë në krye. S'qarkullon ajri fare. Nostalgjike për peshkun e viteve 07-08? Bohf... është bo si blog politikanësh.

Ka te beje me periudhen ne te cilen jetojme. Krize nga jashte e krize nga brenda... ki durim smiley.

 Rav,te mbeshtes.smiley

e ke ngaqe s'u permbysem

stine e merzitshme ne olimp, pra mo...

E pashe nja dy here, Erma e me duket se sa e frikshme dhe aq e mrekullueshme. Atmosfera e Tokes, pastaj, eshte e mahnitshme.

Me thene te drejten, banxhi-xhamping une jam e bindur qe s'kam per ta bere kurre, por nje fluturim me ballone a me parashute do ta beja me gjithe qejf, jo nga aq lart sa ky xhaxhi, kuptohet. smiley

E mi non, si i kupton kufizimet e tua kur e krahason veten me keshtu tipash smiley. Une deri tani s'guxoj per b.j., por refuzoj te them qe s'do guxoj kurre. Vetem kjo me ngelet per te ngushelluar veten smiley.

Dhe pas kesaj eksperience adrenalineshperthyese, te ndezesh nje cigar-domethenese smiley

Eh ishin vitet 60-te, se tani do ishte çensuru ajo pjesa smiley.

Pse tani ndalohet duhani pas renies nga qielli? smiley

Por re ne 'New York' ndalohet o posi smiley.

Cigarja sherben per te rregulluar frymemarrjen pas aktiviteve te tilla "perveluese" smiley

a thu? atehere ne paketat e cigareve si mase prevenuese duhet shenuar edhe: larg gjerave "perveluese" smiley

Ka kontradikte ne vetevete kjo qe thu ti se eshte vete perveluese smiley.

per vetpervelimin nuk paguajne siguracion kompanite e cigareve smiley

Si e shof une kete punen e xhambit dhe te parashutes: Xhambi eshte nje hedhje me kokeposhte, ku stomaku te rrekelleket e te perzihet bashke me gjithe senet e tjera te barkut, e ti nuk shijon dot asgje nga ai fluturim, je tamam si gur, qe e terheq me shpejt forca e rendeses, duke qene se hidhesh nga nje distance me e shkurter. Adrenalina, thone, qe qenka c'qenka ne kete mes! s'di c'te them.

Kurse parashuta, te jep mundesine te soditesh ca rreth e perqark, magari, te jep dhe nje ndjesi lirie, atje ne ajer dhe zbritja eshte me e ngadalte, me e bute e s'te kokolepsen rropullite. Pastaj, hapet a s'hapet parashuta, keputet a s'keputet litari, ne dore te Zotit, jemi. smiley

Per keto gjera, nuk e prish qederin fare, eshte mire qe robi te mos rri duke ngushelluar veten per sa vete shkojne ne Hene, psh. smiley

Çeshje ambicieje, kam pershtypjen, ne e vret a s'e vret mendjen smiley. S'kam c'ti bej, eshte e permrenshme smiley.

Gjithë puna është të ngrihesh aq lart sa të mos e dish më ku është lart e ku është poshtë.

Po pastaj, Rav, c'forca mund te te mbajne prape lart qe te mos rrezohesh keqazi?

Eshte duke u konsultuar me manualet Rav smiley he Rav se eshte e thjeshte: sa me lart te ngjitesh, aq me afer Zotit -si burim Drite dhe nuk ka me "renie".Gjithcka eshte perlindje smiley

Bravo! Shoh që i paske bërë detyrat e shtëpisë. smiley

rrofsh per duartrokitjet. 

Nuk e kam ndjekur debatin ne shtyp, a e ka trajtuar njeri nga kendi anti-tubim, anti-demokraci, sheshin e ri?

Po ajo kthesa mu ne mes te paramecit mos eshte perfaqesim i ndonje forme burrashtetase?

Po Alket Islami pse qet nga keto foto lakuriqe, ai sikur e kishte mire me qeverine?

Mu si shuall kepuce po me duket.smiley Kemba e djathte,aman.smiley

ne lashtesi, zakoni ishte qe nje qyteti te pushtuar, ia plugonin sheshin me parmende! smiley

ps. ky ka pas qen qyteti im, me qe ra fjala.

jo. eshte paramec. ne pikpamje te kultures (jo ne para, asnjehere ne shqiperi nuk ka qarkulluar para sa tani!) shqiperia ka shkuar tek njeqelizoret. Vetem se ju them qe ka edhe me keq - pra ky nuk eshte fundi (ashtu si ne taksonomi viruset psh jane nen njeqelizoret).

SAD!

Po c'ke ti Emo, ti duhet ta dish qe virusi do te haje gjallesen, e kur gjallesa te vdesi, viruset do vdesin bashke me te dhe c'do gje do te filloje nga e para. Ose, i bejme latent o vella, mjafton te ngreme ne kembe sistemin imunitar smiley. Per cilin version je? Amon mos m'u merzit smiley.

ne fakt, pare keshtu nga siper,  ngjaka si always.smiley

amon mer, ti sikur i perdor vete, qe t'shko menja aty smiley

Po ti, c'ne Belulo,qe te ka zene halli t'i njohesh smiley

po ato jane cilesore mo,por ky shesh ta shpif.smiley

Hannibal Lecter.smiley (Huntelaar) qenka gati per ndeshjen e sotme. do bej gol thote.....

 ....edhe 1 me koke. ska dhimbje ta pengoj.smiley     

 

Vret gruan e 3 vajzat për nder: Do e bëja 100 herë  

Një person, i akuzuar se ka vrarë tre vajzat e tij për nder në Kanada, tha se do e bënte sërish një gjë të tillë sikur ato të ktheheshin në jetë 100 herë.

Muhamed Shafia, 58 vjeç, mallkoi vajzat e tij, Zainab, 19 vjeç, Sahar, 17 vjeç dhe Geti, 13, duke thënë gjatë një bisede me policinë se ato ishin prostituta.

Ai është në gjyq për vrasjen e tyre, pasi ato u gjetën të vdekura në makinën e familjes së tyre së bashku me nënën, Rona Amir, 50 vjeç, në një kanal në Ontario, Kanada.

Fillimisht policia mendoi se ishte një aksident. Por më pas zbuloi se pas vrasjeve qëndronte Shafia, i cili ishte zhvendosur në Kanada nga Afganistani. Ai është poligamist dhe ka edhe një grua tjetër. Policia ka regjistruar biseda të Shafias me gruan e tij të dytë, Toba Jahja, të cilës i thotë se vajzat po i prishin nderin e familjes duke dalë në takime. Ai tha se ishte e vështirë t’i shihje vajzat me të dashurit e tyre.


Muhamedi bashke me gruan e dyte dhe djalin, duke dale perpara gjyqit


Sahari, vajza 17 vjec, u gjet e vdekur ne sediljen e pasme te makines


Gruaja e pare, Rona Amir


Geti ishte vetem 13 vjec


Vajza e madhe, Zainabi

 

 

 

Sahari... rac e bukur, mer.

Imagjinoj Muhamediin se si i shkonte tensioni 24 kur degjonte fjalen "date". Ne fakt i thone edhe hurmave (te arabis).

He he he smiley.

1-2 me siper, skajizmat sikur nuk jane shenja te mira.. smiley 

3 me siper... tmerr.. te q*fsha nderin!

2 u be, per 1-shin sikur nuk shquhemi per keqardhje, po miqthore eshte smiley.

Arbitri komplet miqthor, asnje karte per karateistat me fame boterore. smiley

do-s-do, do esh temja!!!

Nuk e di se ca po ndodh, por deri tani Gjermani 2 - Hollande 0

Habitem se thone qe Hollanda ka ekip te mire tani.

3-0

Sikur 1/3 e atyre qe thone te ishte e vertete, do kishim pare ndeshje interesante sot, jo kshu gjerash kopshti smiley.

Hajde gol hajde.

3 - 0

sikur po luan Gjermani - San Marino

O Klose, patch vetem 1908 jarebi

Raki me mjalt dhe kanelle @Serendipity - fix per nje dite te ftohte si sot smiley

Po loz gjermani hollande,kurseje kanellen.

po mire mo, gjermani fiton une pi raki alla Serendipity... ca te keqe ka? smiley

Po si e spaska te keqe,po ne te tjeret ku ta gjejme serendipityyyyne? smiley

Ne Tirane te Re, afer Karlsbergut smiley

Jo jo flm,jam rehat ketu ne Ksamil deri neser ne dreke smiley

peshkim te mbare smiley

s'ka me mire se nje 'ale' per nje dite te ftohte smiley

Edhe Bosnjes i hiku trreni i integrrimit.
Ca goje terrs.

Shyqyr qe s'u bene kater se do kisha humb bastin.  Si Martini mo, numer tek ullinjsh, o 3, o 5. 

e mo se miqsore ishte, duhet me i lene pak gjermanet tu hipi vetja ne qejf. Eshte bere gjermoni si Napoli, loz vetem me kundersulme.
Portokallite dobet sidoqofte. Keshtu eshte kur nderton sulmin me Babel qe ben 1 gol ne 100 ndeshje. Hollanda nuk ka me prurje te reja lojtaresh vitet e fundit.

gjermoni ... loz vetem me kundersulme.

Te kishim ca qereste tha smiley

Te kish pas sulme qe te kishte kundersulme qe edhe te shtyhej i cik ndeshja se gerrhmiat e Neuer na bezdisen i cik.  Ne nje moment lujti edhe volejboll per uje syve smiley.

e kisha idene qe catennacio lozi gjermoni sot. Zoterimi i topit ne disfavor te tyre e tregon kete. Me kete loje e kepusin skuadra si italianet psh ne evropian qe kane te njejten skeme.

No gol Gomez?????
Ca boni vaki.
Apo si ka dhe bluzat e dyta si t'Xhetsave ket here dojci smiley

smiley.

Si t'i merr, ashtu t'i jep Perendia e Sportit smiley

klozilla sot, no gozilla smiley

Ma cpove bakushen
Si tullumbacin e ditlindjes
Un fik ti ndez qiririn
O kuceder e zbutur smiley

Mesohet nga burime qe s'duan te identifikohen se kenga "Lovely Rita" e grupit englez "The Beatles" ne te vertete i eshte kushtuar Rita Markos.

Jo, jo, informacioni yt vjen nga burime Cointelpro. Ne fakt "Lovely Rita" ishte codename për një aliene që pati marrë zemrën e Xhonit dhe që më vonë e mori të tërin, paçka se u tha se Xhoni vdiq. Vrasja e tij qe thjeshtë mise en scène... smiley

Per admirueset e baletit, pershendes me Angle (8:47 and on smiley  )

L'égoïste est celui qui n'emploie pas toutes les minutes de sa vie a assurer le bonheur de tous les autres égoïstes.
Lucien Guitry

smiley

Chaque année, il y a de plus en plus de cons. Cette année, c'est encore pire, je pense que les cons de l'année prochaine sont déjà arrivés.
Patrick Timsit

 

C'est con, hein? smiley

 

Nga Net Isveizi

Në 180 gradë fat unë jam njera pikë e pashpjegimshmërisë së universit,
Kur misticizmit të panikut ti je veç tjetri kënd i adhurisë skepticizmit mohuar,
Teksa diku sipërfaqe papërcaktimërisë përballë sekmentit eterik që tash na lidh,
Ndodhet në hartën e legjendës i treti far që toku na sajonka trekëndësh,
E ky është ylli mëngjesor i besimit që shpreskozmosisë riagon kaltërenjpjekur,
Për të guxuar verbrisht të trokasim në portën bermudiane të vesit panik’pa,
Horroriste kjo shtëpizë ku vjollcat e ndjenjave t’i rrëmbenka meditiumesh pakoha,
Ku energjitë e shpirtrave të humbin ndër duele gravitacionale ideshë,
Duele që tash e çdo çast na bindin t’ia kritikojmë ngadhnjimtarinë të nesërmes,
Duele ku admirojmë vetveten dhe kur pasqyrohemi lig ndër sy tjetrarësh,
Duele mirkuptimi ku pasi kanë mbaruar punë duart ri’thirren në tryezë fjalët,
Duele aktesh mizore mëshire që s’i eklipsojnë dot jetët mbushur krime pafaljesh,
Duele që s’vlerojnë rëndësinë e asaj ç’ka ndahet por të gjithshkasë ke,
Duele pa guxim për t’a shpërndarë përgjegjësinë pse humb delegim e drejta,
Duele ku sipërfaqja e arsyes e fshihka thellësirën kur kurrë jo: shkaqet-qëllimin,
Ku motorrët qindracilindërsh përkushtimorë i djegin valvolat durimsosura,
E duke klithur heshturazi batiskafëve prishur të SOS’it mbyten veç qiejsh syri,
Kështu herë unë bëhem destrojeri diletant që ia thyen timonin busullës,
Herë ti murlanimi naiv i pasionit që thëthin tërçka dëshirimit plluskëzohet,
E herë ai krateri që pret shterjet e vullkanit të zemërimit me zotat ende palindur,
Përmes reve të hirit të iluzionit do të kridhem shtjellfund misterit të dilemës,
Irealisht të mbërrij brenda atomit riciklues të bigbengimit të dashurisë,
Fjalët të bëhen planete, shkronjat-yllësi, qeshmat-orbita, lotët-asteroidë,
E vizoren e shekujve shpejt t’i thyejmë rish për t’u gjetur ujërat orbitkondensimit,
Tredimensionalizëm qenies që na bën të ndihemi indiferentizmit fajtorë,
Pse duhet t’i përzhbiremi kuptimit të botës gen për gen aorta çdo dhembjeje,
Ndërkaq që e dijmë që veç primitivizmi shkencor i fal bujarimit lumturenja,
Fal gëzofin e përkëdhelës kur grerëzat e acarit të shkarravisin fytyrën,
Fal klarinetën e përroit kur buzët e pyllit pranverën po vivaldizojnë memecërisht,
Fal vallen e kërpudhave kur purpurlazi mollët pushtojnë premtirës edenianët,
Fal verën e vetëtimave kur rrufetë ia shpojnë kadet kantinave të erës,
Fal lepujt e ortekëve kur mushkëritë e zjarrit duan të na i shtrojnë nderimit gosti,
Fal pelerinën e lakuriqësisë kur breshëri i epsheve ia prish të korrat hënës,
Fal liqenin e lulkuqeve kur flamujt e virgjërisë ngrihen kështjellë lavdit,
Ndonëse turpi qenka mbretëreshë e gjithshkasë që kurrë s’u ndaloka ilegalitetit,
E mbreti është përzënë sepse prej farës së tij shekspirëzuar lind rrëzimi,
Klandestin endet ndër ruralitete anektodash ku e vërteta frikonka të shkelë,
Ndërsa shërbëtorët sfurqarë me urdhrin e tij mbledhin tejanë kashtën e emrit,
Bile dhe heshttëtarët besnikëzuar me krahun e tij e gjejnë territ armikun,
Por ja që ne ngutjegabimazi po ia mjelim vjedhurisht lopët filozofisë,
Me qumësht helmëtirash për t’ia gatuar çekollatat ditlindjeve të ardhmës kahpa,
Kur bile nuk ka as rrënoja të së shkuarës në antropologjinë e arsyetimit,
E vetëm koloseumi i së sotmes vazhdon të uturijë nga hijetirat e historizmit,
Kthyer disfatirash që na presin e arratirë nga katastrofat harrimëzuar,
Tashmëtira është një kombinat kimik që fuqinë na e nxjerr nga depot e ëndrrave,
Në serat vegimzhgënjore na i mëkon zarzavatet e gjakut me limfë dheu,
Duke na i përjashtuar nga perandoria e baktereve të rendit mbivlerës,
Pra rish u ngatërruam në labirinthin perceptual pa i gjetur as hyrjen kuptimit,
Për të na dalë fundi pendpashkulur bilbili i lirisë nga kafazi i faraonëzimit,
E me shtatë penelatat e harmonisë t’ia ngjyrosë ajrin mbiekzistencës strehdjegur,
Ajrin e mushkërive të perspektivës së një shprestire që s’shfaqet kund,
Ajrin ringjallës të qelizave të dhembës kur i ndjen mungesë kujt nuk është më,
Ajrin pa vlerim të pasionit që veç alpinisti çmendri ia vjedh flamujve-majës,
Ajrin palcndyror të aparatçikëve që ende u shërbejnë kompjuterave e jo njerëzve,
Ajrin që na mbron në sytë e të tjerëve kur s’duam t’u paraqitemi shtrembrarë,
Ajrin e ndarjes së urtësisë me miqtë kur problemet pjestohen si përfitimet,
Ajrin e të rejave kontribute që investohen po për të vjetrat konsekuenca,
Sepse shenjttësia e frymës sonë ka nevojë të përzihet në karburatorin e tejecjes,
Me benzolin e këngës që shpërthimtar bëhet kur nuk ia njeh tonalitetin,
Pastaj t’ia akordosh kitarën rock&rollit të instiktit që tejkalon shpejtësinë,
Duke mos qenë as dinastia Megadeth’iane e saturnimit varrnajor të egoizmit,
As hierarki kalimtare Metallica’re neptunëzuar orbitkryqthyer cinizmit,
Por veç ritëm ufor Cred of Fill’ëse e kalorësi patkonjyjëzore Kremator’ëse,
Sa për t’u bindur që, lufta pashpallur e klasave në kauzën e injorancës muzikore,
Kufijtë po ia vendos rruzullimit jo në hemisferat që ia besoi besimit Zoti,
Njeriut që kryengritazi shpik sistemet e traktateve të paqës nënshkrimfallce,
Për të ekuilibruar ballët e dufit të oqeanit me velat hapur të hipokrizisë,
Eh! skllavtarit që fort rebeluar i vërtetoi teoremën utopike revolucionizmit,
Thjesht për të përftuar prangat sinfoniplatinta për shkabat e trurit kurrë rrokqiejsh,
Gjithsesi falmëni nuk doja t’u ngjitem fshehtazi majë pemës së intelektit,
Ndaj rrëzohem në shpatin e shkrepanive të arsyes pa dëborë konsekuencash,
Duke u rrokullisur lugina para’ardhësish deri ndër kroin ngrirë të dritës,
Me vertebrat e krenarisë fort frakturuara e me brinjët krejt shvidhosur prej trurit,
Me shkallët e kërcinjve të mosnënshtrimit shqyer hallkë më hallkë betimnie,
E me llampadarë duarsh shkërrmoqur rish në diamantë rëre plazhevjedhjes,
Diamantët kallp të meteorëve pakënaqsorë përdorur për skllavje fajesh,
Diamantët virgjtarë që mund ia blen faraoneshës kur shpirtit-s’ia blen dot fuqinë,
Diamantët e kurajos vullnetarike më karatarë se energjia e krejt ushtrisë,
Diamantët pa zë të poetëve që s’i bren merakvdekja por ëndrra tejpërjetëse,
Diamantët falur armikut të mençur kur të godet kështjellave paprekshmëtare,
Diamantët që e fshehin gjenialitetin jo në evitim lufte por në fitimin e saj,
Diamantët eshtërorë që pasi i trofen nis kronikanësh hyjnorin akt rishpërndarjeje,
Por, ja që kahun e drejtë na u dashka t’a masim përmasash fatzhbërësie,
Sa më saktësisht për t’a parashikuar zhvendosjen llokacionit të sedrës,
Ndoshta thjesht për t’ia asgjësuar kaprollin devijor përbuzësimit të honizmit,
Së paku brirët do na hyjnë në punë masturbonjava ritualplakëruqe të karnavaleve,
Rrasat e mishit do t’i thajmë e do t’i bluajmë miell e gatuajmë veç petulla,
Kur dhe shkarpat e kokallave do i mbledhim për të numëruar langonjtë,
Ndërsa vetë regjur nën lëkurën kriptharmur prej thonj blasfemirash lejimtare,
Himne do këndojmë për mrekullinë e sizifiadave që s’i ndoqëm rrokullimnaje pas,
Sepse... pse kaiket e virtyteve nuk na janë ende salmonë niagariadnajash,
Dhe gardhet e domosdoshmërive s’na lejojnë t’ia kapërcejmë kopshtijet frikës,
Ja që qenkemi pjatanca argjendi tamburuar veç për divizionin e familjes,
Nuk mund të shitemi për t’i garantuar supën e përditshmërisë barbonizmit,
As për t’i siguruar ethet e verës brokshterë ekstazëtirës pijanecore gjuhtredhlirë,
As testikujt e qirinjve të meshës së të dielës koorpormatave të fajit invalidtar,
Tash jemi veç hangarë drithi për cirqet e lypsave që ditkan të falenderojnë,
Bile dhe gurra mushti për parlamentet e hajnistëve me damka imuniteti

...

RROFTE SHTATMET NENTORI!

nje kenge per ty qyteti im....

hahahaha, e bukur kjo

O Ravi si vajti puna me ate fundin e botes mi? Se the qe ne nentor do i mbyllnim llogarite dhe beme ca shpenzime, tani duhen paguar kartat e kreditit smiley

Haha...; durim se tani fillon më e bukura. Ndyrshimi ndodh njëherë brenda vetes, pastaj kolektivisht: ti, mirë, i qenke afruar çlirmit; mos harro se bëhet fjalë për zhdukjen e çdo ligji a paradigme burgosëse që kemi përjetuar në Tokë, kështuqë zbrazja e portofolit është shenjë e mirë (shiko Evropën, xhepshpuar edhe ajo mgjs s'do të lëshojë pe); zhbërja në këtë botë është bërje në botën tjetër, sipas teorisë së vazave komunikuese. Shresoj që me këtë rast të dekompleksohen ata që "e" kanë të vogël, se e kanë shpirtin të madh! smiley

 

po nentori s'ka mbaruar akoma, bej durim.

p.s.: Ka shumë rrezik të bjerë një tërmet i madh (8, 9,...) diku në një zonë delikate këtej nga fundi i nëntorit. Ionosfera është jashtëzakonisht e ngarkuar elektromagnetikisht... dhe nqs lidhja e kësaj të parës me lëvizjen e pllakave tektonike është e vertetë (siç është vënë re në tërmetin e madh japonez me 11 mars), shancet janë të forta. Po, wait and see... Gjithësesi s'do doja të isha në Zelandën e Re, as në Kaliforni...

 

p.p.s: gjithësesi, deri në verën që vjen, ose bota është kthyer parç, ose jemi të dënuar për 25 000 vjet të tjerë në këtë paçavure që po na rezervohet për 2013-ën: burgosje totale e konshiencës njerëzore, new world order, ushqim i modifikuar gjenetikisht; varfëri e gjendje katastrofike e ambjentit. Ndryshimet klimatike janë në derë, tha para dy ditësh Agjencia Ndërkombtare e Energjisë, dhe dera e dalja është bllokuar. Me një fjalë, edhe zyrtarisht po na tregohet se si bota po ndryshon në mënyrë të pakthyeshme.

Lajme nga SpaceWeather:

GREAT FILAMENT: It's one of the biggest things in the entire solar system. A dark filament of magnetism measuring more than 800,000 km from end to end is sprawled diagonally across the face of the sun. NASA's Solar Dynamics Observatory took an ultraviolet picture of the structure during the late hours of Nov. 17th:

If the filament becomes unstable, as solar filaments are prone to do, it could collapse and hit the stellar surface below, triggering a Hyder flare. Indeed, part of the filament already erupted on Nov. 16th, but Earth was not in the line of fire when the twisted lines of magnetism snapped. A similar event today would likely be geoeffective because of the filament's central location on the solar disk.

Sokol je nje rompicoglione.

 

Neutrinot me te shpejta se fotonet! Let's say hello to the new era!

Bayern - Dortmund 0 - 1 

 

Fiorentina - MILAN 0 - 0.

Scheisseeeeeeeeeeeeeeee

Tel Aviv, 50 femra pozojnë nudo në shenjë proteste

http://www.balkanweb.com/upload/gallery/45511.jpg

Pesëdhjetë vajza, aktiviste izraeliane solidarozohen me Aliaa Magda el-Mahdi, e cila vetëm pak ditë më parë publikoi në blogun e saj një foto nudo. Motoja e protestës ishte “ Dashuri përtej kufijve“. Që prej publikimit të fotot, në Egjipt kanë nisur polemika të shumta, ku në vend një gjë e tille quhet një krim i rëndë.

IshgazetaAniles

xhibo, c'e ke kete ''izraeliane''. izraelite, xhibo, izraelite.

Po nuk e kam une chiquiten izraelite bre Lira, e ka gjagji Balkanwebi, qe i rente nje gje qe perzuri Anilen e pavarur.

Ne 2009 ne Iran gjate "revolucionit jeshil" u arrestuan 4000 protestues.

Ne 2011 ne US deri tani ne levizjen "Occupy" jane arrestuar 4600 protestues.  

Forbes via Yahoo News: The Top 0.1% Of The Nation Earn Half Of All Capital Gains

Capital gains are the key ingredient of income disparity in the US-- and the force behind the winner takes all mantra of our economic system. If you want  even out earning power in the U.S, you have to raise the 15% capital gains tax.

Income and wealth disparities  become even more  absurd  if we look at the top 0.1% of the nation's earners-- rather than the more common 1%. The top 0.1%--  about 315,000 individuals out of 315 million--  are making about half of all capital gains on the sale of shares or property after 1 year; and these capital gains make up 60% of the income made by the Forbes 400.

It's crystal clear that the Bush  tax reduction on capital gains and dividend income in 2003 was the cutting edge policy that has created the immense increase in  net worth of corporate executives, Wall St. professionals  and other entrepreneurs.

[...]

Make no mistake; the battle that is to be fought over  the coming attempt to reverse this reduction in capital gains  will be bloody and intense.

[...] 

I commend you to the late Justice Louis Brandeis warning to the nation that " We can have democracy in this country, or we can have great wealth concentrated in the  hands of a few, but we can't have both." We have to make up our minds to restore a higher, fairer  capital gains tax to the wealthiest investor class-- or ultimately face increased social unrest.

*****

Sec degjova se pas nje muaji mund te rikthehen vizat?! Sa e vertete eshte kjo??

Mos nigjo shume topchannel dhe mos lexo Shekullin,kjo eshte e verteta smiley

S'kam degjuar as njeren dhe s'kam lexuar as tjetren smiley

 

“Nuk bëj më 3 herë seks gjatë natës”

Si të gjithë baballarët e rinj edhe Ramjeet Raghav ka zbuluar se në momentin që vjen në jetë një fëmijë, jeta seksuale nuk është më aq aktive sa më pare… dhe ky burrë që ankohet është plot 95 vjeç.

Fermeri indian u shndërrua në babain më të vjetër në botë në moshën 94-vjeçare, kur vitin e kaluar bashkëshortja e tij 58-vjeçare lindi një djalë.

“Isha mësuar që të bëja dashuri me gruan time 3 herë brenda natës, gjithashtu edhe ditën kur kishim mundësi. Por, tani që djali është 1 vjeç nuk është më e mundur sepse jemi të lodhur ose thjesht nuk na jepet rasti”, thekson Ramjeet, i cili pranon se ka filluar të përdorë edhe Viagra.

Edhe pse është i lumtur që është bërë baba, 95-vjeçari shprehet se një fëmijë është mjaftueshëm.

“Mendoja se doja një familje të madhe, me shumë fëmijë, por po shikoj që qenka e vështirë të jesh prind”, thotë Ramjeet.

 

Mos i beso cdo gjeje qe lexon ne gazeta. E verteta eshte qe ky tipi do jete mbushur me viagra ndonje nate dhe ka shenuar... kaq. Per te tjerat genjen.

Ka pare ndonje enderr ky.Ti beje testin e ADN-se femiut smiley

historia e ketij eshte shprese e gjall mer; mos e vrit ondrren! smiley 

Kur e paska ndjere ndryshimin ky plak matuf(95 vjec),duhet te jete e frikshme per ciftet qe vendosin te krijojne familje...smiley

jo, jo, ky eshte nje shembull qe duhet te ndiqet nga ata qe nuk ua ma sooma per tu martu.......sikur po shtohen ca si shume...

Pse,per tu martu duhet te ta mbaje "soooma" ?smiley  Martesa behet e frikshme kur partneret vendosin te kene nje femije.Eshte e padiskutueshme qe raporti ne cift ndryshon.Perpjestohet koha,energjia etj etj.Eshte merite e te dyve kur perpiqen ta ruajne sa me pak te ndikuar marredhenien e meparshme por me duket e veshtire.smiley

.... e shef qe do b..... martesa.....nuk eshte gje e lehte......

E ke gabim, Jorida. Njeriu s'ben tmerre apo gjera te frikshme me qejf. Vetem gjera te bukura. Nese e ben pa qejf... tmerri fillon qe ketu, mungesa e qejfit.

Dakord jam per te qenit "e bukur",epitete pafund qe mund ti vendosin ata qe jane nje lidhje martesore por marredhenia ne cift,ne menyre absolute ndryshon.Rasti i sipershkruar,kur ketij plakut i ngrefet,nuk ka mundesi ta kete partneren se po i qan femija etj etj.Sa raste te tilla mund te kete gjate nje jete bashkeshortore,boshlliqe qe akumulohen dhe ne nje mom do shfaqen me patjeter.

zakonisht femija me shume mbush boshlleqe, sesa krijon, ndaj duhet bere kur ndien boshllekun, jo sepse duhet bere, apo sepse vajti ora, apo se bene te tjeret e te thone vazhdimisht ta besh dhe ti.

rasti i plakut kot s'ka dale ne lajme. Qyfyr mbareboteror, ka ardhur nga india deri ketu te peshku. Nuk vlen per te bazuar argumentet.

Ajo qe thua ti eshte dicka qe vlen te diskutohet, jo plaku. Per mendimin tim, nuk jane boshlleqe, por ndryshime. Ai vendi qe me pare mbushej duke bere seks, nuk mbetet bosh (nese ndodh te pakesohet), por mbushet nga dicka tjeter. 

Sado qe te ndryshojne ciftet nga njeri tjetri, dicka eshte bezdi vetem nese behet pa qejf... qe i bie, nese martohen kur s'jane gati, nese bejne femije kur s'jane gati. Sepse ka qe ndikohen nga hallat e tezet, "kur do t'ia beni bam ju"? Ose qe nxitojne per shume arsye te tjera boshe, qe sjellin boshllek. Dmth, arsyeja e boshllekut nuk eshte vetem se u martuan apo se bene femije, por nese i bene kur s'ishin gati... 

Lak,mesa po kuptoj ndajme koncepte te ndryshme per raportin ne cift,martesen,sex-in para dhe pas marteses. 1.Sex-i nuk mbush asnje vend ,gezon nje pozicion te vetin qe behet edhe me i rendesishem gjate marteses.Sex-i eshte i domosdoshem per te dy dhe ardhja ne jete e nje femije kurrsesi nuk mund ta plotesoje ate domosdoshmeri qofte dhe e anasjellta.2-Une nuk po mundohem te analizoj nje bashkejetese te nxitur mes dy individe te parritur.Sado e forte,e deshiruar,e pershtatshme te jete "te berit prind";jeta seksuale tronditet fillimisht.Por sex-i nuk lidhet vetem me aktin,ka ndikim shume me te fuqishem ne subkoishincen e vete individit,ku "njerezit e rritur" dine ta evidentojne dhe ti japin rendesine qe ka realisht. 

Them se ndajme ndryshe konceptin e nevojes te njeriut per seks nga partneri. Ndryshon koncepti i seksit nga koha kur cifti sapo e ka njohur njeri tjetrin e me pas. Behet me pak. Te te ndryshoje sasia e nevojes per seks, s'do te thote te vuash, apo te kenaqesh me pak nga seksi. Po njesoj kenaqesh, por te mbetet kohe dhe per gjera te tjera, si per shembull te merresh me femijen. Prandaj duhet pritur sa te vije kjo kohe, qe te mos tronditesh se ndenje pa seks ngaqe femija qau, e te jesh po i permbushur, edhe seksualisht, edhe nga kenaqesia e te qenit prind. Nuk ben njeri seks njesoj si ne ditet e para te fillimit te seksit me te njejtin partner. Nese po, jane per lajm. Po ndryshoi partner, ne fillim do te jete prape shume nevoje per seks, pastaj po te e njejta pike shkon. E keshtu me radhe.

Ndrysho mendesine Lak se te fluturoi partneri!  smiley Pertej shakase,kjo nuk do te thote se ajo cka po artikuloj une eshte ne funksion te mbushjes artificiale te nje marredhenieje te papjekur per femije apo frike per largim te partnerit,mbajtjes pas vetes duke i ofru jete seksuale pertej nevojes reale qe mund te kemi te dy.Ato cka mendoj kurrsesi nuk jane ta pabaza,do te thote qe dicka eshte lexuar dhe frika me e madhe e ftohjes se raportit ne cift(edhe kur jane te realizuar etj etj ) eshte pikerisht kjo,ardhja e nje femije (sidomos femija i pare) trondit ndjeshem jeten bashkeshortore,jeten sexuale,perkushtimin ndaj partnerit...Lum kush rivendos balancen pa krijuar hendeqe.

ok, une them qe nese ndodh, shkaku s'eshte femija, por lepuri fle diku tjeter smiley

ka dhe kshu, e

Kjo eshte tjeter bisede,ska lidhje me cu tha me siper. smiley

Gjithsesi lak,me pelqen rezultati : "You have got a male."smiley

shiko, joride, se ka edhe keshtu.....kur ke  dy dhe kerko tre, apo kater...si te ajo tema tjeter...

 

 

 

 

Ti mund te sjellesh raste per ta ilustru por largohemi shume nga konteksti per te cilin po ndanim komentet...Mua me intereson analogjia qe mund te behet ne lidhje me ciftet e reja vecanerisht,te cilave u ndryshon aktiviteti seksual.Per ta kuptu kete nuk duhet te kesh femije domosdoshmerisht.Ti mund te me kundershtosh duke thene se argument im nuk mund te jete i mjaftueshem per te mos u martuar.Per kete jam dakord,por qe eshte faktor qe i ben partneret qe ti hyjne marteses me pasiguri dhe me frike eshte!

Ne fakt me frike duhet te merret,vetem fakti qe te mendosh qe gjithe jeten duhet te rrish me nje grua eshte i tmerrshem,se po u martove duhet ti vesh kapak dashnoreve.

Kjo mund te jete frike e te dy sex-eve.Mund te duket monotone,e merzitshme,e lodhshme bashkejetesa me nje individ.Ofrohen dy opsione ne kete rast:1.Mos u marto(meshkujt nuk para e bejne se u pelqen te shijuarit te dashnores,para ose pas gruas.Alternim..)2.Te martohesh dhe te jesh ne nje lidhje te hapur,te gjesh dike qe mund ta donte kete menyre jetese ,ta pranonte pa asnje kompleks. 

E para nuk eshte e pelqyeshme,kurse e dyta nuk eshte e pelqyeshme fare.

Me e mira do ishte qe te martohesh sa me vone qe te jetosh sa me pak me gruan por ne ate sado pak te jesh korrekt.

95 vjec dhe viager, po me duket nje binom i pabesueshem. Plus 58 vjeç dhe femije... smiley

Jorida, ulja e aktivitetit seksual pas lindjes se nje femije, ka shpesh shkaqe fizike, s'eshte pra thjesht ceshtje deshire.
Njerezit pastaj kane frike te martohen meqe vete institucioni i marteses eshte ne krize. Nje nga arsyet eshte jetegjatesia dhe emancipimi i gruas. Mbarevajtja e martesave ne shekuj eshte ngritur mbi stabilitetin qe ofronte pozita e gruas ne familje.

Ka shkaqe fizike por qe shfaqen me vone.Nuk mund te flitet per shkaqe fizike qe cojne ne uljen e aktivitetit seksual te cifti 30-35 vjec.U zhvendos konteksti ne kete raport,rasti i indianit nuk perben asnje interes per mua. smiley

Pergezoj ata qe i hyjne marteses,por dhe marteses varet si i hyn.Ashtu sic ekziston lidhja ne martese,ekziston dhe zgjidhja...Ka shume qe e mendojne si alternative krejt normale,ketu dobesohet institucioni i marteses... 

Kjo pra eshte ceshtja,ti hysh apo te mos i hysh,varet shume dhe nga valet e frekuences se ne cfare stadi jane,mund te mos jene dhe te njellojta.

Ah se desh harrova me lujt synin smiley

"...vete institucioni marteses eshte ne krize. Nje nga arsyet eshte jetegjatesia dhe emancipimi i gruas.

E vertete. Prakushti (emancipimi) per ta bere familjen nje institucion sa me te pershtatshem dhe funksional per  permbushjen e te dy partnereve, kthehet befasisht ne varrehmihesin e ketij institucioni.Ne fakt eshte nje nga frytet "e hidhura" te individualizmit.Familja me teper funksionon si institucion i pergjejgjesive te perbashketa. Bashkeshortesia  si marreveshje bie ndesh me imperativin  per lumturi personale kurse cdo pengese, veshtiresi bie ndesh me kete te drejte fondamentale.Ketu eshte kriza. Ideologjia mbizoteruese e modernitetit ne jeten bashkeshortore gjithmone e me shume po behet cilesia e jetes, kenaqsise personale dhe jo stabiliteti formal.Lidhja bashkeshortore e lidhur sipas formules  "ne te mire e ne te keq"  projektohet perhere e me shume si bashkejetese ne te mire. 

Jorida, flasim per cifte normale besoj. Aktiviteti seksual i nje gruaje menjehere pas lindjes eshte i kompromentuar pikerisht nga akti i lindjes nga njera ane, dhe nga lodhja e javeve te para (foshnjet duhet te ushqehen cdo dy ore, edhe naten). Pa llogaritur ketu depresionet e rastit. Kurse babai i ri eshte minimumi i shqetesuar nga te qarat e femijes ore e pa ore.
Natyrisht pastaj qe sa me te rritur ne moshe te jene prinderit aq me me vonese rekuperojne fizikisht,

Spiritus, burrat e kane ndjekur historikisht lumturine individuale me kollaj se grate e tyre (ne hapesirat brenda dhe jashte shtepise). Thjesht eshte zhvendosur aksi, me duket mua.

Pikerisht pra...Po smund te themi tani se per me teper meshkujt u shnderrokan ne suport maksimal per bashkeshorten.I kuptokan keta te fundit se edhe te meshkuj,po ashtu si te femrat zhvendoset vemendja te femija dhe aktiviteti seksual bie natyrshem.Grate e shkreta thuaj;te merrem me burrin,me femijen,me veten ! Mos u marto dhe mbaroi filmi. smiley 

Burrat jane lloje-lloje, ashtu si edhe femrat. Sic edhe marredheniet jane lloje-lloje. Sipas meje duhet ta provosh te pakten nje here per te vendosur te heqesh dore nga nje konvencion historikisht kaq i rendesishem. Plus qe une per shembull jam kunder prinderve single.

Jeta eshte shume e shkurter per te risku kaq shume.Kunder prinderve single nuk ke cfare ben,jetes asnjehere nuk i dihet.Mund te jesh e perfshire ne nje raport shume pozitiv por nje mori arsyesh,nderpritet si marredhenie.Mua nuk me pelqen ne menyre absolute alternativat qe i njohin partneret vetes...Mund te perzgjedhin te divorcohen pa ndjere kurrfare pergjegjesie kundrejt vetvetes,partnerit por edhe femijeve qe mund te kene.Kjo perben PROBLEM. smiley

Po mos e merr me kaq fryke mi goc,fut komet njehere smiley

Kush pa shih kush flet.smiley

Pse zogu,si po te dukna ne ty keshtu,qe po flasim smiley

1.Nuk jam zog 2.kete pershtypje me ke lene,sikur nuk i ke futur kembet.Edhe nese jam gabu,nuk do me vinte aspak keq.smiley

je merzit kot me duket,po flisnim ne pergjithesi,rishikoje dhe njehere si koment kur te qetesohesh se me ke rene pak ne qafe kot smiley

Mire.smiley

Per kete cvendosje aksi po flisja dhe une. Kjo e ben krizen me te dukshme.

Mos u marto dhe mbaroi filmi.

Jorida, do te ndryshosh dhe ti mendje nje dite, si gjithe te tjeret, e rrezik do te ta hame llokumin ne peshk (sikur s'shkon llokumi me peshk, e). smiley

kam pershtypjen se femrat e vuajne me shume jeten jashtmartesore sidomos mbas te 30-35 -ve ,megjithese mundesite i kane per te kaluar me mire se meshkujt.ndoshta e ka fajin'' programimi '' dhe ''hormonet''

Te besh seks vetem me nje person per gjithe pjesen e jetes qe te mbetet?!

Me duket pakez utopiko-primitivo-hipokrite. Praktikisht e pamundur.

Ne te ardhmen do te egzistojne vetem individe te lire nga cdo lloj skllaverie te institucioneve te se shkures te cilet do te bashkejetojne per nje kohe te caktuar, ne funksion te interesit shpirteror apo/dhe te lindjes dhe rritjes se nje femije.

praktikisht e pamundur? Po nese lidhen, bejne seks per here te pare bashke, vazhdojne bashke e nuk ndahen, sugjeron qe duhet te tradhtojne?

C'njerez te merzitshem! smiley

Dritan Prifti ne konference shtypi pas luan rames. LOL

Ka nxjerrë disa mashtrues të përmendin gruan time! Në qoftë se unë do të merrem me gruan i Ilir Metës ta keni të qartë të gjithë që s'ka as ekspertë, as gjykatë, as media, as parti që mund ta shpëtojë më atë zotëri. Mos të guxojë më të prekë me shpifje familjen time. Unë po ju them që nuk kam absolutisht asnjë frikë nga Ilir Meta. Unë e njoh Ilir Metën, ai mbështjell kokën me peshqir dhe futet në jorgan kur ka siklete. Nuk është ndonjë lloj trimi Ilir Meta. Le ta provojë me mua. Jam i gatshëm të përballem deklaratë më deklaratë, video për video, grusht për grusht, dhëmbë për dhëmbë. Si ta dojë ai dhe ku ta dojë ai. Ok? Se shumë njerëz mendojnë "është myzeqar ai, s'ka këllqe". Unë jam edhe myzeqar, se kam babain nga Myzeqeja, por jam edhe vlonjat, se kam mamanë nga Vlora. Në qoftë se do përballje me mua mos ta bëjë me mashtrues si Bekim Halili, të dalë me mua ballë për ballë në një studio televizive dhe t'u themi shqiptarëve të vërtetën

Unë jam edhe myzeqar, se kam babain nga Myzeqeja, por jam edhe vlonjat, se kam mamanë nga Vlora.

smiley 

smiley

Po, pra ti i do vlonjat dhe nga nena dhe nga baba... po ka dhe ndryshe, qe te marrin gjak ne vetull... smiley

+1 

Jo, s'e kam fjalen per familjet qe ndahen, e kam fjalen per rastet kur vendoset te kihet nje femije pa partner te qendrueshem (ose te pergjegjeshem).
smiley Jeta s'eshte hiç e shkurter.

Spiritus, meshkujt s'kane bere asgje per te drejtpeshuar aksin smiley . Ne pergjithesi s'jane emancipuar ende nga emancipimi i grave.

C`mund te bejne ne nje bote ku emancipimi keqkuptohet si revansh?smiley

Pisk e kane te gjoret! smiley. Grate e kane fajin gjithmone, shtrigat!

Nuk i demonizova  dhe as i bera fajtore Edhe vete ato (grate) jane viktima te nje kulture  qe i tejkalon thjesht rolet gjinore ne familje. Burrat jane pjese e problemit por edhe e zgjidhjes. Ja e drejtpeshova aksin.

Eshte edhe me e komplikuar se kaq me duket. Mjetet e komunikimit masiv vendosin ne te njejtin ekran si gruan e shfytyruar me acid, ashtu edhe ate qe sakrifikon familjen per karrieren, por s'dihet pse pjesa e fshehur e ngjarjes misherohet ne nje burre qe ne rastin e pare ndjehet i rrezikuar ne autoritet dhe ne rastin e dyte ne normalitet (ne te dyja rastet gruaja heq dore me hir a me pahir nga dicka e natyrshme per te). Bota eshte ende e burrrave, ndaj keta s'e vene akoma ujin ne zjarr per te ndryshuar koordinatat e tyre brenda qyteterimit.

''Se shumë njerëz mendojnë "është myzeqar ai, s'ka këllqe". Unë jam edhe myzeqar, se kam babain nga Myzeqeja, por jam edhe vlonjat, se kam mamanë nga Vlora.

shqiptaret jane te ndare ne vlonjate, dhe ata qe duan te jene vlonjate.smiley

smiley

Deri tani thoshte qe s'ka frike nga Meta, kurse tani thote qe eshte trim se e ka mamane vlonjate. smiley

 

ça te bej i varfri, perpiqet te rregulloj pak imazhin.. se helbete, si myzeqar ste merr njeri seriozisht..smiley

Duhet ti thote kush se nuk mburret njeri me pshatin e mamase mes shqiptareve smiley

Mondaaaa,shpirt,eshte pa censureeeeeee apo harrove.

smiley

Cik ngadale me keto britmat shpirterore se skuqemi kollaj smiley

smiley Ju apo Ti? smiley

Edhe ju-ja edhe ti-ja smiley.

Ups, prape smiley

Kjo tregon se je vajze e turpshme,le qe cme duhet mua,coku ke dhe ti nje dell na Vlora smiley

Ja se nga merr zemer dhe Prifti.

Edhe kete ma the? smiley

Mire shpirti mire!

Bauman's 2003 book Liquid Love tackles this issue of exclusion for us "liquid moderns", who have lost faith in the future, cannot commit to relationships and have few kinship ties. We incessantly have to use our skills, wits and dedication to create provisional bonds that are loose enough to stop suffocation, but tight enough to give a needed sense of security now that the traditional sources of solace (family, career, loving relationships) are less reliable than ever. Bauman finds his liquid modern hero working everywhere - jabbering into mobile phones, addictively texting, leaping from one chatroom to another. The liquid modern is forever at work, forever replacing quality of relationship with quantity - always panicking about being left behind or becoming obsolete.

Djema,nje gol i trabzonsporit ose i Interit me jep 6 mije euro.

Sa keq e kishin ndricuar monumentin e Skenderbeut ne qender! Praktikisht e kishin lene ne erresire!

Edhe nen drejtimin e Bashes, Bashkia e Tiranes vazhdon me kete vesin e keq (te shpikur nga "nuk e di se kush i zgjuar&quotsmiley te perdorimit te gabuar te ndricuesve te zhytur ne toke qe gjuajne ne drejtim vertikal nga poshte lart.

Bashkia e Rames i perdori per te ndricuar ASGJENE tek rruga pedonale pergjate bllokut dhe rrenojave te keshtjelles, ndersa Bashkia e Bashes po i perdor per te ndricuar veglat e kalit te Skenderbeut (edhe ato gjithsesi pak te ndricuara).

O njerez, fiksojeni nje here e mire ne tru: Ato lloj ndricuesish po nuk e perplasen driten diku, kot sa i ve!!! Nuk mund te ndricohet ajri!

Nuk mund te ndricosh monumentin e Skenderbeut qe eshte me i gjere poshte dhe me i ngushte lart (nga trupi i kalit tek koka e heroit kombetar) me ndricim qe gjuan vertikalisht!!!

Zot i madh! Na shpeto nga budallenjte!

pedonalja ka drita dhe lart dhe poshte

ato poshte s'duken per ndricim, se sa per te te qorruar kur kalon siper

por nga larg duken lezecem me ngjyra, edhe pse jo ndonje gje e vecante qe te te lere mbresa

Asnje nga juve s'paska pasur iksperienca me zezaqka recently, even though 'tis the season? smiley

i thote greku shqiptarit

me jep nje hekur te vogel dhe une te bej titanikun

me jep motren dhe une te bej ekuipazhin dhe pasagjeeretsmiley  i thote ky yni

100 vjetori i Panvarsise do te festohet nga qeveria ne TIRANE, dhe jo ne VLORE!!!!

 

 

 Shmangia e Vlorës nga 100 vjetori i Pavarësisë është vepër antikombëtare!

“Këtu kemi të bëjmë me një vepër djallëzore, antikombëtare, nëse do të bëhet ndryshe. Kjo në radhë të parë është një përpjekje për të përçarë kombin shqiptar. Atë akt të madh që bëri Ismail Qemali me Mehmet Pashë Dërallën, me Isa Boletinin, Nikollë Kaçorrin, Luigj Gurakuqin, apo shumë të tjerë, këta duan ta zhbëjnë. Është një vepër monstruoze ta gjykosh aktin kombëtar të Vlorës me syzet aktuale të 2012-ës”, shprehet Milo.

 

 

Të mos shkosh në Vlorë, sepse Vlora është bastion i të majtës shqiptare dhe të zhvendosësh festën, kërkon t’i mohosh Vlorës meritën historike. As Ahmet Zogu, i cili  mund të jetë akuzuar për shumë gjëra në adresë të kombit shqiptar, në marrëveshje tradhtare me serbët, nuk e ka bërë një veprim të tillë. Përkundrazi, unë kam parë të gjitha dosjet që reflektojnë në arkiv se si ai festoi 35 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë më 1937. Për kohën ka qenë një organizim i shkëlqyer, një manifestim shumë i bukur, duke filluar nga Vlora e duke ardhur në Tiranë, duke bërë ç’ishte e mundur për kohën. Këta që sot po shfaqen si alter-egot e Ahmet Zogut, nuk po e imitojnë as atë. Nuk besoj se Berisha do t’i shkojë deri në fund këtij projekti absurd neronian”, është shprehur Milo për gazetën “Panorama”.

nuk thu shyqyr! Edhe ajo na duhej qe te na vinin katunaret e maloket ne Vlore e te qelbnin detin. Le te mbushin Tironen dhe ikim ne per nja 2-3 dite ne Voren heroike.

Volra Vlora Volra Vlora bjerri mo te lumte Dorra.

Ti duhet te marresh ndonje cmim.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).