“Ina Rama nuk do votohet për një mandat të dytë, Berisha e ka respektuar në mënyrë të pamerituar Topin”

Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, rrëzon kandidimin e Fatos Nanos si President i vendit. Në një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu në “Tv Klan” ajo thotë se Ina Rama nuk do të marrë një mandat të dytë, teksa ka sulmuar ashpër Bamir Topin, duke kujtuar edhe disa ngjarje nga viti 1998.

Duket se raportet tuaja me Topin janë të tensionuara. Thatë që Topi ka shpallur projektin për krijimin e një partie, ai vetë nuk e ka deklaruar, por mbështetës të tij…
Unë nuk kam asnjë tension me zotin Topin.
 
Dy javë më parë, pati një tension të madh mes jush..
Unë jam politikane. Unë kam folur politikisht. Kam thënë atë që unë di dhe atë që besoj se zoti Topi ka zgjedhur të luajë në fushën e majtë. Kaq ka qenë deklarata ime. Pas kësaj, zoti Topi fyeu dialektin e Shkodrës. Unë i jam përgjigjur me dy fjali dhe sot po them që jam krenare për dialektin e qytetin tim. Zotin Topi unë e njoh në vitin 1996, kur u zgjodh për herë të parë deputet dhe unë u zgjodha për herë të parë deputete. Në atë periudhë, Presidenti Berisha e bëri ministër. Unë kam qenë në Komisionin e Ligjeve, kryetare. Për shkak se Topi ishte në qeveri, unë isha në Parlament, nuk kishim ndonjë raport njohjeje të afërt. Cilat janë momentet kryesore mbi të cilat unë kam vlerësimin tim që zoti Topi ka pasur me situatën në PD?
 
Ka qenë përfaqësues i të djathtës në PD dhe e ka thënë disa herë që është krenar për këtë gjë…
Një i djathtë që voton kryetarin e së majtës, vetëm në Shqipëri mund ta dëgjosh se mund të ekzistojë. Kujtoj që gjatë kohës së opozitës, ai ishte drejtor i Institutit të Bujqësisë ose të Tokave.
 
Ishte drejtor i kërkimeve veterinare…
Kujtoj që në 1998, një vit shumë i vështirë për PD-në, do bëhej konferenca e Tiranës. E gjithë media e shkruar hapej me titullin që zoti Topi do ishte kryetar i degës së Tiranës, sepse në fakt ishte propozuar. Kishte qenë ministër. Dy orë para fillimit të Konferencës, zoti Topi tha “unë nuk kandido”’, duke dëmtuar PD-në. Kjo është njohja e parë, zhgënjimi i parë që pata në atë periudhë. Kujtoj pastaj që para se të niste fushata për zgjedhjet në Bashkinë e Tiranës, zoti Topi kandidoi. Në atë kohë u bë një konventë e PD-së, dhe për shkak se PD-ja ishte mërzitur me atë që zoti Topi kishte bërë pak kohë përpara dhe nuk e votoi. Në atë kohë fitoi një tjetër kandidat që kandidoi për kryetar bashkie. Pas 3-4 vjetësh, përsëri Topi ishte ndër ata që e kërkonte, e dëshironte, dhe Berisha ia kishte premtuar se do ishte kandidati i PD-së për kryetar bashkie. Mbaj mend në atë kohë, kam qenë bashkë me kolegë të tjerë në zyrën e Kryeministrit Berisha, ishte ora 7-8 e mbrëmjes dhe deri në orën 12:00 duhet të dorëzonim emrat për kryetar bashkie dhe zoti Topi erdhi dhe na tha se nuk do kandidojë, duke na lënë në një moment të vështirë. Nuk kishim as kohë për të gjetur kandidat tjetër, sepse çdo gjë ishte investuar te zoti Topi.
 
Ka pasur analizën e tij, s’mund të kandidonte me zor?
Atë po them. Ka qenë zgjedhja e tij dhe interesi i tij. Por një nënkryetar partie s’mund ta linte partinë e vet në baltë, siç e la katër orë përpara. Të paktën 40 orë ose 4 ditë përpara se të mbaronte afati. Në atë moment nuk ia harroj zotit Ngjela kur tha “politikani është politikan. E hedh unë mandatin e deputetit dhe nuk e lë PD-në pa kandiduar në zgjedhjet lokale”. Në këtë aspekt, zoti Ngjela ishte goxha lart në raport me kolegun tim. Ishim të dy nënkryetarë partie. Unë bëj analizën time. Ajo që unë shihja ishte se zoti Berisha, nga një ngjarje në një tjetër, vazhdonte ta respektonte njëlloj zotin Topin.
 
Përse?
Arsyen nuk e di. Zoti Berisha e ka respektuar në një mënyrë krejt të veçantë, për mua të pamerituar. Kur vinin zgjedhjet politike, zoti Topi kërkonte gjithmonë të ndryshonte zonën elektorale. Unë nuk e kam ndryshuar kurrë zonën elektorale.
 
Ai në çdo zonë që ka shkuar ka fituar me rezultat shumë të thellë?
Nuk është krejt ashtu. Zoti Berisha përsëri, për arsye që unë nuk e di, ia plotësonte çdo kërkesë dhe dëshirë zotit Topi. Ishin zgjedhjet e vitit 2001, kur e mori mandatin me vendim të Gjykatës Kushtetuese. Ato ishin zgjedhjet më larg standardeve.
 
Ju thatë se ka refuzuar të bëhet kryetar i degës së Tiranës dhe kur nuk pranoi të kandidonte në 2003-n. Si shpjegohet që ky person, që dy herë e dëmtoi kaq rëndë PD-në, vijoi të mbetej kryetar grupi pas vitit 2005 dhe u zgjodh President në 2007-n, përfshi votën tuaj dhe votën e zotit Berisha?
Analiza juaj qëndron. Pyetjen pse ky njeri ishte aq i respektuar jashtë meritave të tij mund t’ia bëni Kryeministrit Berisha.
 
Ju personalisht ishit dakord që Topi të bëhej President?
Nuk kam qenë kundër. Kam pasur mendimin tim për integritetit e zotit Topi. Kam punuar me të gjitha forcat. Ka qenë zoti Berisha që e bëri President, ka bërë çdo përpjekje. Unë kam bërë përpjekje dhe ndoshta kam shtuar ndonjë votë që nuk ishte brenda grupit të maxhorancës së asaj kohe.
 
Si e keni shtuar?
Kam kërkuar votën e deputetëve që nuk ishin me PD-në.
 
Janë blerë vota për këtë rast?
Jo, ata kanë votuar të lirë dhe unë kam mbajtur fjalën. Pastaj, ai deputet është zgjedhur përsëri, sepse unë i qëndrova fjalës. Nëse s’do zgjidhej Presidenti për shkak të Kushtetutës që krijonte kriza, vendi mund të shkonte në zgjedhje të parakohshme dhe rrezikonim anëtarësimin në NATO.
 
Përse nuk morët pjesë në dekorimin e Arbnorit në Presidencë?
Sepse unë besoj që po të ishte gjallë Arbnori, nuk do të kish shkuar në atë zyrë për t’u përdorur politikisht.
 
Pse quhet përdorim politik?
Sepse mendoi vetëm për veten e tij dhe jo për zotin Arbnori. Me Arbnorin ka bërë një luftë të jashtëzakonshme. Kur diskutohej për zgjedhjen e Presidnetit, Arbnori ka qenë një ndër kandidatët.
 
Pasi t’i mbarojë mandati, a mund të kthehet Topi te PD?
Topi nuk ka vend në Partinë Demokratike.
 
Ku duhet të shkojë zoti Topi?
Te zoti Rama. Nuk ka ndodhur ndonjëherë që Presidenti të shkatërrojë Presidencën si këtë radhë. Unë e them me dhimbje dhe keqardhje.
 
Ka shumë komente, sipas së cilave ju jeni tensionuar me Topin se doni t’i zini vendin në Presidencë?
Unë gjatë 15 viteve që njoh Topin, kurrë ndonjëherë nuk kam pasur konflikt personal. Zoti Topi ka pasur gjithmonë konflikt me Kushtetutën, Parlamentin, por thellësisht në shpirt, besoj se ka konflikt me veten e tij. Cili është halli i Topit, pse ka rënë dhe përdoret për llogari të Ramës, çfarë interesash i lidh, a është se lejet e ndërtimit janë minierë, këtë nuk e di.
 
A keni ambicie për Presidente?
Aspak. Unë nuk kam ambicie se jam kryetare e Kuvendit.
 
Nuk do kandidoni në 2012-n?
Unë jam kryetare e Kuvendit deri në 2013, nuk kam nevojë për “do të”. Unë kam filluar të punoj me kolegët e tjerë për zgjedhjet e vitit 2013.
 
E shihni Nanon si kandidat të mundshëm për President?
Jo, nuk e shoh.
 
Ju personalisht apo gjithë PD?
Unë nuk e shoh. S’kemi arsye. E dyta, pavarësisht nga problemet që Topi ka me Parlamentin dhe urrejtja e tij për PD-në, dua ta respektoj, pavarësisht se ai e ka zhbërë Presidencën, dua ta respektoj në mandatin e tij deri në fund të korrikut dhe nuk dua të spekulojmë me një temë të tillë.
 
Do t’i ktheni të gjitha dekretet e Topit?
Sa herë të shkelin Kushtetutën dhe të mos plotësojnë kriteret e institucioneve kushtetuese. Nuk është çështje miqsh, shokësh.
 
Nëse opozita do  të kishte votuar Sali Shehu mund t’i merrte votat...
Asnjëherë. Mori 75 vota kundër dekreti i parë i Presidentit. Zoti President mori një votë. Gines.
 
Mjafton të lexoni disa paragrafë nga libri i Ramës për të kuptuar se ku jemi…
S’kam ndërmend ta lexoj. Kishte vendosur para Parlamentit kopertinën e librit dhe nga njëra faqe ishte pika e gjakut dhe syri i deles, nga ana tjetër ishte një thikë dhe pika gjaku. Edhe Dario Argente do ta kishte zili për frymën e horrorit.
 
E kujtoni që e therën një dele ditën që zoti Rama doli nga Bashkia e Tiranës?
Në fakt, nuk më pëlqeu fare as mua. Aty lexon gjendjen shpirtërore…
 
A kanë filluar të mendojnë njerëzit në PD se kush mund të jetë pasardhësi i Berishës?
Kjo është pyetja më idiote që mund të bëhet. Më fal se po flas në këtë mënyrë. Një kryetar partie që ka fitore pas fitore, në 2005, 2007, 2009 dhe 2011. Është i vetmi lider që e futi Shqipërinë në NATO, e futi në KiE, hoqi vizat, rriti rroga e pensione.
 
A ka një konkurrencë brenda PD-së për postin e kryetarit?
Asnjë. Duhet të jesh budalla. Berisha kapërcen veten, fiton me veten e tij çdo ditë. Kujtoj në 2006-n apo në 2007-n, në zyrën e time vjen zoti Topi. Për të treguar që s’kam asgjë personale dhe për të thënë që tradhtia ndaj Kushtetutës është tradhtia ndaj atij që… Më ka ardhur njëherë në zyrë dhe më ka thënë që vendin duhet ta drejtojnë ata që vijnë nga familja si puna jonë. Realisht, nuk e kam kuptuar herën e parë. Kur ka ardhur herën e dytë dhe ma ka thënë, nuk i besova veshëve. Nuk mund ta imagjinoja. Nëse pyet që a ka kësi tipash që shohin ëndrra me sy hapur…
 
A do të votohet Ina Rama për një mandat të dytë?
Jo.

120 Komente

Berisha kapërcen veten, fiton me veten e tij çdo ditë.

Mhmmmm e kapercen e ca te kapercyeri!  Eshte i paarritshem nga budalleqet qe nxjerr nga goja, nga superlativat me te cilat mburret, nga gjemat dhe traumat qe i shkakton atij vendi, nga lidhjet qe ben me cdo lloj llumi vetem per te mbajtur pushtetin.  Eshte e sigurte ama qe sa te vdesi, a te dali ne pension kleptobanda e tij ka per t'u therrmuar ne pesqind copa.

A kini meshire apo jo?

Boll na u kthyn zorret mbrapsht dje kur pame aq pak sa c'pame, prap doni me na shapllamos?

+1

Tironsi, me respekt per maan, tha smiley

PS: Shapllamosjen e ka me mandat KK-ja.  Ndryshe nuk do shapllamosej ketu. 

Pse e ka censuru Panorama Kryetaren e Kuvendit? smiley.

Vezhguesit e peshkut qe raportuan live nga terreni dje u treguan shume me te perpikte dhe i falenderojme:

KK-ja:

-"Shçiptart m´duken ndonj´her çe jan nje popull gati- gati madheshtor"

-Nuk ka fshat ne rrethinat e Tirans e Durrsit, çe t´mos ket rruge si t´Zvicres.

-Jam mahnit me standartin e Unazs, çe po ban Sali Berisha

Ke harruar edhe shprehjen madheshtore: Ashtu eee?!!!
Kjo ne fakt plotesohet me shprehjen e fytyres dhe tonin e zerit. Po edhe keshtu ne vetvete perle eshte.

Monda mos ma mer per te keq. Nuk e kam kapur kete pjesen per rruget zvicerane te fshatrave shqiptare, por rruge nga fshati ne qytet ku Zeneli vjen e shet qumeshtin, zarzavaten etj jane asfaltuar. Me perpara kapercente gropa e balte. Ai ne shpi te vet ka minimumi 6 vota e keto gjera shef ai. Si dhe sheh faktin qe djali i mdh mund te shkoje te i vellai ne Itali per pune disa muaj,

Ndersa ironia interneti vlen...

Meçene se e verteta eshte relative, dhe mund ti aplikohet cdo lloj koeficinti, duhet thane se distanca Zvicer-Vinecie eshte e barabarte me Shkoder-Tirane..

Sa i dobishem eshte ky ironizimi hiperbolizues i theksit (per mendimin tim i lehte nga c'pashe nga intervista ne Opinion) shkodran te Zhozit?

Jozit i duket i dobishem, perderisa e perdor me hiperbole dhe HiperBolet e kane problem vetem kur ironizohet, jo kur perdoret per qellim percarjeje.

Eh moj dashnorja e.. nejse..

Kush o kaps dhe do shpetim, bo mire te zevendose te gjitha PD-te ne artikull me Berishe (per ta kuptuar drejte Zhozin gjithashtu) dhe do lliheni gazit..

 

A kanë filluar të mendojnë njerëzit në PD se kush mund të jetë pasardhësi i Berishës?

Kjo është pyetja më idiote që mund të bëhet. Më fal se po flas në këtë mënyrë. Një kryetar partie që ka fitore pas fitore, në 2005, 2007, 2009 dhe 2011. Është i vetmi lider që e futi Shqipërinë në NATO, e futi në KiE, hoqi vizat, rriti rroga e pensione.

smiley Kjo eshte pergjigjia me idjote qe mund te jepte nje demokrat ,por e denje per nje politikane te rangut te Topallit.smileyRrofte diktatura!

Venus,nese ke pasur mundesi te percjellesh intervisten dje ne mbremje,duhet te te kete bere pershtypje reagimi qe pati Blendi kur filloi ti artikulohej pergjigjia e sipershkruar nga Zhozi. smiley

Jorida, nuk e ndoqa mbreme,se ndoqa Topin.Mgjth kam pas raste boll ,ta ndjek ne te tjera emisione te Opinioni .Edhe Fevziu i shkrete nuk mund ta mbulonte injorancen dhe fodullekun e saj ,me gjithe deshiren e mire te tij.smiley

Kur degjon Topallin nuk di c'te besh :te qeshesh me budalliqet qe nxjerr nga goja,smileyapo te qash ,kur e mendon ke kemi kryetarke.smiley

PS.do ta ndjek sezben neser ,nese eshte hedhur ne faqen e Klanit, ne internet.smiley

Zhozi nuk mund te perfundoje asnjehere nje interviste apo dhe debat politik qofte.Rikthehet ne vetvete,degjeneron biseden...Perpos gjithe negativeve te saj,ka perqasje "kokete",kjo eshte me groteske.Shikimet qe iu hodhen Blendin mbreme do kujtohen gjate. smiley

shaka eshte kjo interviste apo e vertete?

vertet ka folur keshtu Jozi?

Krak ,po me zhgenjen. Kaq shume e vleresoje Xhozin ,qe te duket shaka.smiley

Me duket e pamundur qe nje njeriu qe mban poste te larta te mos kete te pakte idene e taktit kur i drejtohet publikut, sado servile te jete me shefin. Vertet t'i duket publiku aq budalla sa te leshoje deklarata te tilla? Zoti na ndihmofte e i cofte ku e kane vendin keta medioker qe s'dine te bejne asgje tjeter vec sahanlepirjes ekstreme.

Jo mer,kjo s'me shkakton me habi .Me shume habi me sjellin ca te paanshem ,qe jane me shumice  dhe ketu te peshku qe i shajne ,u luajne fene ketyre llojeve ,por ama voten u'a japin ne menyre te padiskutueshme. Mjafton nje muaj fushate shembullore e ketyre ,qe ata t'i votojne.Kot s'i peruron Berisha veprat qe 2 vjet para ,se u'a ka blere mendjen.smiley

A ka një konkurrencë brenda PD-së për postin e kryetarit?

Asnjë. Duhet të jesh budalla. Berisha kapërcen veten, fiton me veten e tij çdo ditë.

 

Rrofte udheheqesi yne i lavdishem.

Unë nuk kam asnjë tension me zotin Topin.

 

 Zhozi ka tension seksual me Topin, prandaj i kundervihet aq keq. 

Respekte Jozi. Eshte spektakolare, e madhe. 

 

hajde rreshtohuni te gjithe pas ketij tani, Mati i Ri, ai truthari me flamur nga Gjermania, si e ka nickun... e gjithe berishelepiresit me radhe. 

ok kush eshte problemi yt? car te duhet ty?

 

Me fal, sigurisht qe eshte e drejta jote te jesh me probleme, por per sa kohe qe ajo  berishlepirja juaj sjell, per shembull plehra te jashtme, eshte edhe puna ime. 

Mua s'me intereson opinioni yt politik dhe nuk kam asnje deshire per ta nderruar. Kjo s'do te thote qe nuk duhet te respektoj, mund te diskutoj normalisht me ty, por nuk kam asnje deshire te te etiketoj. Ti pse e ben? Pse kerkon ne nje vrull "komunist" te me demaskosh dhe te me edukosh?

Thua, eja Mati i Ri per rreshtim te mundshmem pro-Topallit, gje qe ne fakt nuk eshte verifikuar, po hej smiley cfare duhet te them une per rreshtimin anti-Topalli te realizuar tashme? Nese nga njera ane ke dele hipotetike, nga ana tjeter nuk ke pershtypje per dele reale?

po lere o Hunter, c'merresh me te. lere, se shikon si bek krak-krak kudo. ky lloj militanti s'mund te kuptoje kurre mendimin ndryshe. kur ze ne goje dhe Matin, veri vizen fare. te ishin shqiptaret sa gjysma e ''Matit...'', vendi do ish ndryshe...

Ky eshte qen roje si puna e idrisit.

Ruajne fshataresine kooperativiste te peshkut nga mbeturinat borgjezo revizioniste.

o lira ,kaq e vleresoke Jozefinen ,qe nderhyre kaq e revoltuar kunder Krak ?

Para Jozit, ajo vlereson burrat qe rrahin grate. Keshtu ka thene, te pakten.

???? ooo po ti qenke troll seriozisht. Paska te drejte i pakapshmi per ty. Nga e nxore kete? Sa here eshte impenjuar Topalli ne iniciativa kunder dhunes ndaj grave? Per dhune ndaj grave ke kampionin nga krahu tjeter. Mund ta kesh antipati sa te duash per J. Topalli, por kjo eshte shpifje dhe sjellja jote eshte dicka patologjike, eshte mizantropi antifemer (qe e kam pare here tjera).

Apo e ke fjalen per Liren? Si mund te thuash per te kete gje?

Nejse, tung

S'e kisha per Jozin, e kisha per liren.

Lira e di vete per cilat komente te Lires e kam fjalen.

 

Nuk e di per cfare komenti e ke fjalen, por s'ka grua ne bote qe te vleresoje nje burre qe rreh grate. Edhe nje femer qe njefare menyre e vlereson, mund ta beje nga trauma qe ka perjetuar.

Ndoshta eshte thene ne kushedi cfare rrethane.

Jam dakord.

E kuptove nga fundi per ke ishte.smiley

Sa per veprimtarine e Jozefines per dhunen ndaj grave(ne ne njeren prej te cilave kam qene dhe vete),me mire mos e zer ne goje fare ,se ajo e shumzoi me zero qe ne momentin kur nuk u distancua nga ai epitet vulgar,aspak dinjitoz per nje femer cfaredo ,jo me per kryeprokuroren ,as per sy e faqe te pakten , te bere nga adhuruesi dhe babai i saj shpirteror ,Berisha.

te ishin shqiptaret sa gjysma e ''Matit...'', vendi do ish ndryshe...

Per kete te jesh e sigurt, do te ishte shume ndryshe. 

Duke lexuar edhe duke gelltitur si me zor si me te qeshur pergjigjet e Jozit derisa arrita te dy pyetjet e parafundit, dhe s'shkonte me. 

Un-fuckin-beliveable! Keta me perfaqesojne mua neper bote! 

Puuuuuuuuuuuuuuuu (krushqi me jovan breguuuun)

Shkodraneve u takon tani ta heqin per zhelesh kete debilen se vallaj me shume ua nxin fytyren atyre se kujtdo tjeter se 1 e 2 e une shkodrane e une flas keshtu e une krenare .....e une idiote.

.

Djema, nuk eshte e keqja tek nje grua e cila ka zene nje vend dhe mendon se ashtu  dhe mbahet.E keqja eshte tek nje sistem  i kopjuar shume keq, prej Berishes, i cili dhe  i detyron njerzit te flasin me urrejtje, per njeriun duke injoruar sistemin.E keqja jone eshte  sistemi neotiranik dhe kusar  qe po perjetohet e jo... nje Jozefine.

  Mirepo duhet thene  nje e vertete;se shemtia e ketij sistemi, ben...nje grua, pa cene  aparence,( per te mos merzitur disa  qe te thoshja mendim tim... edhe simpatike ) tu duket shumeve, si shemtia vete.Inati vjen prej tjeter gjeje, por... e ha ...Xhozi. 

Djema, nuk eshte e keqja ...

U Pjer-zu dhe grava smiley.

Cupkani, u pa puna.  Segregim. Si qemoti, gjindja ne oda t'veta gjinore smiley.

Monda, mu me duket se Grava ka te drejte. A te kujtohet Lenka njehere e nje kohe? Dinte vetem me ngrit doren dhe me bo lavde te shemtume per partine e udheheqesin..... Kjo po ndodh (ne te gjitha partite) edhe sot. Kryetari percakton se kush do beje perpara, kush  do zgjidhet per deputet, postet, ofiqet partiake, tenderat etj etj. Keshtu qe gjithe idiotet qe sjane per gjo tjeter, rruge per te bere perpara kane vetem te bejne lavde te shemtueme per udheheqesin..... Qe ku u perserit historia. 

Nuk i replikova graves per pjesen tjeter te postit.  Vetem per kushtrimin "djema" (jashte teme.)

Brenda temes, e per respekt per graven, heshta mbi postin.  Nuk e shohim njesoj.  Perkundrazi.  Bile s'bie dakort as me cilesimin e KK si "idiote qe s'eshte per gje tjeter."  E di shume mire ajo cfare thote e cfare ben, e as idiote nuk eshte.  

PS: Lenken s'e mbaj mend smiley.  Por me te lexuar e kam.  Paralelizmi ne fakt mund te behet ne vija teper te trasha.  Ose i fusim nje emerues te perbashket te dyja koherave dhe fleme mendjen. 

Nuk kemi perseritje por vazhdimsi.  Shoku sekretar Sali nga ajo shkolle politike vjen.

Monda, te jap llafin, se nuk kam per ta perdore prape...Pa-pa si jeni ju femnat ! Nji here "shkita" ke limeri i tjeterkujt dhe fap shpulla!Kurse ne te  shkretet,....  shofim shume, por nuk deftojme.....

Grave,mo ke qene gje ushtarak ?smiley

Pake zbor kemi bere  ne pikat e hapjes, veç 6 mujorit si mabruam fakultetin o Venus?

grave ca menime bluhen me goje myll, ndryshe peceten te lutna shume.. smiley 

*****

Imaxhinoni Zhozin nga karrigja e kryeparlamentares tek e "godet" Berishen.

" Jam e indin-juar dhe aspak dakort me sjelljen tuaj z. Berisha... po lodheni shume per ket popull e spo kujdeseni hic per shendeti tuaj.. po u semuret, ku te futemi ne pastaj?"

" .... Më ka ardhur njëherë në zyrë dhe më ka thënë që vendin duhet ta drejtojnë ata që vijnë nga familja si puna jonë. Realisht, nuk e kam kuptuar herën e parë. Kur ka ardhur herën e dytë dhe ma ka thënë, nuk i besova veshëve. Nuk mund ta imagjinoja. Nëse pyet që a ka kësi tipash që shohin ëndrra me sy hapur…  " 

 Ka njeri qe mund te ma zberthej a perkthej kete ketu. Ka nje shishe vere te para 2000. 

Do i kete dhembur Zhozit se nuk e di c'gjak mban ne vena.Eshte e biresuar vete ...

P.S Vitin e shishes se veres percaktoje... smiley

Ti do te zberthesh ato qe s'ka kuptuar as filozofja Jozefine?smiley 

Pjer, me te thene te drejten eshte kyparagrafi, qe gjat gjithe bisedes me Blendin, e beri.... nje grua, fare  fare  te zakonshme. te kisht thene ta zeme fjalen ..posibilitet a  ku  di une tjeter dhe hahej...Kurse me sa na  tha Jozi,   tha shum keq te mpleksur, nje gje qe Bamiri nuk e ka si fjalor perdorimi.Por ja  dhe e zeme se e paskej thene, cili eshte mekati i rende  aty. E pse qenkej habitore per Jozin, po ta drejtonte kete vend nje  perfaqesues i nje familjeje  te Tiranizuar ne vite, kur ky vend drejtohet per si  Mos O Zot Me!... prej mentaliteteve katundare, sa eshte   1000 here me mire te mbetet shkrete per  drejtim,.... se Volanti ne dore  kusaresh.

Mirepo keni pare qe une nuk e shikoj me urrejtje... kete lanete ?

Sinqerisht me vjen keq per te.

un keshilloj qe intervisten e zhozit ta ndiqni me video per te mos humbur gjestikualacionin qe e bente gjithcka me patetike. Ca shperfytyrime ben mire robi ti shohe me sy.

Qe, nje link, pjesa e dyte me interesantja.

Unë nuk kam asnjë tension me zotin Topin.

 

Aah, shqipja e famshme e Fishtes, tashme e qliruar edhe nga gramatika komuniste!! smiley

Gjergji dhe Luigji do ishin te dy krenarissimo!! 

"Ligji i pastertise..." ketu u ndala une, dmth pas nja 45 sekondash transmetim. Disleksike!

rekord deri tani...

smiley

Inati vjen prej tjeter gjeje

I sakte konstatimi.  Per mendimin tim thelbi i inatit eshte me primitiv sec mundohet te maskohet me sofistikime te tipit "sepse eshte besnike ne verberi e Berishes".  Mendoj se ka te bej me shume me te mos qenit "e tyrja" dhe te theksi i saj "malok" e i "trashe".  Kjo shpejgohet dhe nga transkriptimi hiperbolizues per theksin, absurditeve demagogjike qe nxjerr Zhozi nga goja.

As e ka fare per ate, dhe ben gabim qe i meshon percarjes kombetare ku te mundesh e sa te mundesh. Do te ndash nje mur nga lezha e siper, apo cfare? Te keshilloj t'i therrasesh mendjes fort, fort, edhe pse ka shume pak shanse te marresh pergjigje.

Not fair plako. S'ka lidhje prejardhja apo aksenti i saj.

Sado te viktimizohet ajo, ngelet copa e ....

Athere pse ky trankriptim i ekzagjeruar te theksit te saj? Pse mundimi kur nuk ka lidhje me ca thote? Pse mundimi kur realisht po ta degjosh ne pjesen derrmuese ne standart flet po i shkrete theks formohet para 12-tes, e normal do ta nxjerri koken diku.

Pse s'ia ve apo s'ia ka vu re njeri prejardhe dhe/ose theksin Zogajt, Biberajt, Mustafajt, Mark Markut, e sa e sa te tjereve?

Rri o burre pash Zotin. Ajo i acaro njerezit ne ate fare feje sa nuk lene as ata gjo pa thone nga nervat, po kjo nuk do me thon qe e kon inot se eshte gege e flet gegnisht. 

Edhe kjo me poshte nuk eshte e vertete.

po ta degjosh ne pjesen derrmuese ne standart flet po i shkrete theks formohet para 12-tes, e normal do ta nxjerri koken diku.

Ajo me tere mend flet edhe standarde nganjehere se ne standarde i ka lexu neper ato pak libra qe ka lexu ne shkolle e neper gazeta dhe ato pak fjale e shprehje qe perdor e i duken si "fjale te mdhoja". Ne cdo moment qe ajo nxehet, i del ai dialekti sic e ka nigju ne femijeri. Dhe ajo eshte tere kohen e inatosur dhe gati per sulm sepse e ka te pamundur mos me leshu mllef ne cdo cast.

Une me dialektin e saj nuk kam asgje. Po asgje fare, dhe deri diku i kuptoj ata qe preken kur dikush i sulmon dialektin.

Megjithate i kuptoj dhe ata qe nuk duan qe kryetarja e parlamenti te flase ne dialekt sepse mua nuk do me dukej normale sikur nje kryetar parlamenti p.sh nga Fieri, me fjalor 100 fjalesh si Jozi, t'i drejtohej deputeteve: "Ca thoj ti, e ca thoj ti?!?! Qysh ere t'flasesh ti. Po mazhorance ere?!?!", apo: "Ate qe i ka berë Edi Rama Shqipërisë, s'ia ka berë njeri e" "Po qysh ere të konkurrojm e?!?! "Vetëm të jesh bualla".

Mendo Nas Gjymin, kryetar parlamenti, si do flisje ti?

P.S. po e hiperbolizoj me make a point

Tre nga ata kater jane kundershtare te Berishes prandaj per peshkistet kjo e mbulon theksin e tyre.  Zogaj ne theks nuk eshte shume larg nga Topalli. 

Ajo mund ti acaroj njerzit me cfare thote, por mua me duket se kjo gje i'u jep shkas njerzve te shfryjne dhe urrejtjet emotive qe kane perbrenda nen mbulesen e pakenaqesise te qendrimit te saj Berishist.

Nga cka kam vene re une nga ajo (dhe e pranoj qe jo shume, se nuk kam tendence t'iu kushtoj shume vemendje ushtareve te Berishes), ne shumicen e kohes flet ne standard kur ben dalje publike (se normalisht s'na intereson se si flet ne shpi apo me shoqerine).  Ajo shprehje e kapjes prej zheleve fryhet cik si teper per efekte politike.

Prap s'po tregohesh fair shoku smiley

Tre nga ata kater jane kundershtare te Berishes prandaj per peshkistet kjo e mbulon theksin e tyre.

Deri para dy vjtesh asnjeri nuk ka qen kundershtar i Berishes. Bile Zogaj p.sh. bente ate qe ben Cili sot (normal shume me ne menyre fine e te arsyeshme). Po kurre, nuk mbaj mend une te pakten, qe ta kete tall njeri per dialektin apo prejardhjen.

Ajo terbo derrin mer burre, jo mo robt smiley 

Nuk e di per kete.  Zogajn  e mbaj mend si kundershtar te Berishes qe nga 1996-shta.

Gjithesesi i qendroj fort qendrimit tim, qe kjo shfryrje e robve mbi Jozefinen i lejon ata te fusin dhe ato komplekset e tyre antigege brenda shfryrje antiBerishe.

Prape vazhdon me gegnishten, i shkreti. Sa te lumtur jane politikanet qe ka njerez qe bien pre e ideologjive, qe bien brenda me fjale goje, sepse s'kane nje mendje te tyren.

Me siguri qe ata oficeret amerikane qe gjuajne budallenj per t'i cuar mish per top ne afganistan, njerezve si ti u bien nga pas, njerezve jo me lart se kafshe pune. 

Fyelli jot nje vrime paska me duket...po nejse. 

E di, cili theks nuk durohet? 

Theksi i pakuptimesise, theksi i shmangjes se pyetjeve, theksi i rrenave, theksi i lepirjes ... etj etj etj. Per keto s'durohen dot kesisaj trollash.

Theksi i shmangies se ceshtjes me vertet s'durohet, sidomos kur ky shfaqet ne trajten "fyelli jot paska nje vrime".

o burre une sjame kryetar kuvendi apo politikan! C'fare shmang apo nuk shmang une nuk perben asnje fare rendesie per asnjeri se skam ate lloj ndikimi. 

Argumenti yt qe ti sjell ne shumicen e ceshtjeve politike apo debatet ketu ne forum eshte pothuajse gjithmone i njejti, racizmi brenda per brenda Shqiperise. Kjo eshte arsyeja e komentit tim per vrimen e fyllit tat. Capisc!? 

Cfare lidhje ka theksi i Jozit me faktin qe duan me doemos aprovimin e ligjit te mbetjeve?????? Ja vetem ti i ben keto analiza.

Jo ai s'eshte argumenti im ne shumicen e ceshtjeve politike. Ky eshte thjesht nje shtremberim i joti.

Ate po pyes dhe une pra, c'lidhje ka theksi i Jozit? Pse na transkriptohen bisedat e saja ketu me nje theks te egzagjeruar?

ndoshta e kam une gabim, me sa kam pa ti ke qef ta permendesh kete punen e ndasive krahinore, pavaresisht deshires per zhdukjen e ketyre. 

Jo! Po e degjoj intervisten dhe Jozi ka folur me nje theks shume me te rende se sa transkriptimi i paraqitur. Megjithate kjo kerkon nje diskutim tjeter. 

Persa i perket intervistes.....e neveritshme. 

 

"E para do te doja te beja nje korigjim (gj merr pak si xh ketu, por jo shume).  Nuk eshte ligji i plehrave.  Eshte ligji i menaxhimit dhe trajtimit te integruar te mbetjeve te ngurta...."

S'me duket aspak i rende theksi.

Me sa ke pare ti, une s'kam qejf te permend pune e ndasive krahinore.  Jane ata qe ne menyre tinzare me gjera te tilla si keto transkriptimet e ekzagjeruara qe sillen me arsye specifike.

M'rregull! Bere si bere na fute neper ca gerrxhe e qorrsokake e dolem ne nje tjeter katund. 

Jo ore jo une vetem shpreha nje shqetesim timin mbi ca sjellje specifike te disave ketu.  Po te mos ishte ceshtje e vlefshme kjo, ti s'do kishe replikuar.

po mire o njerez, hodhi nje gur ne lume i pakapshmi e te gjithe i keni mbajtur ison,

sikur s'e dini qe ky po te nje llum kthehet gjithnje... kush jep shenja anti-pD eshte antikombetar... ketu perfshihen cdo gje, mbrojtja e jugut, e gjuhes letrare, dhe kundershtimi i gjuhes se veriut apo i robve qe votojne te djathtet.  Vetem ata jane shqiptare, te tjeret jane pasardhes te serbeve qe krijuan pksh e te grekeve. Kaq nga mesuar nga jeta, i shkreti, dhe kete perdor ku te mundet. akoma s'ia keni mesuar?

Monda, ja te ndihmoj pak per lenken. vizualisht s'ta sjell dot, se s'e kish guglli - qe dmth i kish hum vula. kur kerkoje "lenka cuko" gjeja e pare qe nxirrte guglli ishte "rikthimi i nanos" dhe jepte salen duke i dhene doren tosit. smiley

Pooor, mund te ndihmoj me nje dite nga puna e shoqes lenke, ne performancen e vet si folese e talentume tek pershendet kongresin e bashkimeve prefesjonale. m'fal qe esht anglisht; urdhno:

CUKO SPEAKS AT TRADE UNION CONGRESS IN TIRANA

ZERI I POPULLIT 7 Jun 82 pp 1, 2

[Speech by Lenka Cuko, member of the Politburo of the Central Committee of the Albanian Workers Party, Greets the 9th Congress of Trade Unions on Behalf of the Central Committee of the Albanian Workers Party]

Dear comrade delegates,
The entire Albanian people today live with your congress and attentively follow its work, because this is the congress of the heroic working class which stands on the forefront of the work and struggle for the construction of socialism and the defense of the homeland. On this occasion, on behalf of the Central Committee of the party and our beloved leader, Comrade Enver Hoxha, personally, allow me to bring to you fiery revolutionary greetings and to wish good work and complete success to your congress.
The 9th Congress of the Trade Unions of Albania meets only a short time after the 8th congress of the party, which both in regard to the time it was held and the majestic program it adopted, marks an event of great importance for the whole life of the country. It will enter the party's history as the congress of the rapid development of the socialist society relying entirely on our own efforts. The historic decisions of the Eighth AWP Congress and the brilliant prospects that it has opened up to the country have generated new enthusiasm and optimism
among the working masses. A new impetus has swept the working class, cooperativist peasantry, the people's intelligentsia, young people, women and all the people to implement the tasks set forth by the party to further strengthen the socialist order and to fulfill and overfulfill the tasks of the Seventh Five-Year Plan.
It is with this fervor, enthusiasm and determination characterizing our
working class and all our working people, that you have come to this congress of the trade unions to have your responsible and weighty say in all matters pertaining to the country's life, to show your brilliant achievements, to criticize shortcomings and to exchange experiences in order to give a further impetus to the socialist construction in all fields.
The party has always highly evaluated the work of the trade unions, and has devoted special care to their development and strengthening as broad organizations of the working class and other working people of our country. In its relations with the trade unions the party has been guided by the teachings of great Lenin that, in the conditions of the socialist society and the dictatorship of the proletariat, it is the Communist Party which leads and directs as the conscious and organized vanguard of the working class, whereas the trade unions are its levers, which work and fight for the application of the line and directions of the party. Socialism cannot be built with the forces of the party only, Comrade Enver Hoxha teaches us. It is built by the masses, whereas the party leads them and makes them conscious. Hence the irreplaceable role of the trade unions and the other social organizations which link the party with the broad working masses, educate them in its spirit and line, and mobilize them to implement the directives and orientations of the party. Their role and responsibility grow and extend in proportion with the growth and extension of the activity of the party, with the growth and extension of its programs.
From their founding, the trade unions of Albania have continuously been orientated by, sought inspiration and found their strength in the leadership of the party, in its correct Marxist-Leninist line, in the teachings of Comrade Enver Hoxha. On this reliable road they have grown and tempered themselves continually, becoming militant and fighting organizations of the working class, capable of carrying out ever greater undertakings.
In our socialist society, the working class and the working masses, freed from capitalist oppression and exploitation, are the masters of the country. They take part actively in the discussion and solution of the problems of socioeconomic development, the drafting and application of the laws and the state plans, the organization and management of production, the development of education and culture, the strengthening of the defense, the supervision and control of the activity of the administration and management, and in the governing of the entire life of the country. This is a living and concrete expression of our socialist democracy, as genuine democracy for the broad working masses, a confirmation of the fact that the construction of socialism in Albania is the creative deed of the working class and all the working people. It is the duty of the trade union to constantly raise and strengthen this decisive role of the masses in the construction of socialism, viewing it as a fundamental question of the communist world outlook and of revolutionary theory and practice, as a question that is directly related to the defense and consolidation of the dictatorship of the proletariat. The trade unions must be more persistent in ensuring that all the norms and practices intended to achieve the role of the working class and of the working masses be implemented to the last; they must oppose everything that contradicts the spirit and principles of socialism and the party's line and directives, mobilizing the working class and all the working people against bureaucratic and liberal
distortions.
In this spirit the trade unions must also defend the rights of the working class sanctioned in the laws and embodied in the state plans, which are related to the improvement of working and living conditions, to the correct implementation of the labor code and of the state and social security laws, to the measures for technical security at work, to the social-cultural needs, supplies, health service and so forth.
In a true socialist society the interests of the working class are indivisible from those of the state, because this state expresses and protects the interests of the working people, because its entire policy and activity are interceded for the welfare of the people. If the state loses its proletarian features and is transformed into a dictatorship of the new bourgeoisie, as has occurred in the revisionist countries, fierce class conflicts are bound to emerge between the working people and the state which oppresses and exploits them. In these conditions, the working class finds other ways and means, goes on strikes and stages demonstrations, in order to defend its own interests. This, as Comrade Enver Hoxha has pointed out, shows clearly that the state power there is no longer in the hands of the workers, that the dictatorship of the proletariat and socialism have degenerated. The trade unions of these countries have ceased to represent the interests of the workers
and have become appendages of the bureaucratic apparatus of the bourgeoisie in order to beguile the working class and keep it in a state of submission.
When Lenin argued for the role and place of the trade unions in the conditions of socialism, he made it clear from the beginning that they are the school of communism, militant political organizations, which, under the leadership of the party, work and fight for the communist education of the working people. In our country has grown a new working class, educated with lofty revolutionary qualities and virtues, which has responded to the tasks of the party in a fiery patriotic spirit. The trade unions also have made their great and valuable contribution in these achievements.
But in the present conditions, the party demands from the trade unions that they constantly raise the level of their educational effort, both in substance and in form, in order to arm the working masses increasingly better with the communist world outlook and ideals, make them professionally proficient and equip them with a broad culture and lofty moral virtues. They must take special care of the education of the working class and other working masses with the spirit of the people's patriotism, the spirit of the dictatorship of the proletariat and of the class struggle, that they may always remain consistent revolutionaries and resolute fighters for the cause of socialism and communism.
The trade unions must educate their numerous, loyal and devoted cadres and specialists trained by the party with the spirit of the working class, that they may always bear in mind that they can lead and successfully implement their tasks only through close reliance on the masses, with the spirit of the people's patriotism, and the spirit of the dictatorship of the proletariat and of the class struggle, that they may always remain consistent revolutionaries and resolute fighters for the cause of socialism and communism.
The trade unions must educate their numerous, loyal and devoted cadres and specialists trained by the party with the spirit of the working class, that they may always bear in mind that they can lead and successfully implement their tasks only through close reliance on the masses and their innovative and revolutionary thinking. They must educate the cadres to be modest, honest and just, they must never become arrogant but remain at all times pupils of the people and, together with the people. They must work and struggle to build and defend socialism.
The work to implement the party's line and policy, to implement its tasks in all fields, the study and mastery of Marxism-Leninism, of the party's and Comrade Enver Hoxha's teachings in the struggle against vestiges of the old ideologies and bourgeois and revisionist influences—all these have been and remain the most effective ways for the education of the cadres and the masses.
The trade unions must construct their work in such a way as to get as close as possible to the workers. This requires that the spiritual conditions of the masses, their demands and interests, which vary from one group to the next, should be well known, together with the degree of consciousness and the problems preoccupying the masses. Through their differentiated and qualified work, but also with tact and intelligence, the trade unions will further consolidate their links with the working class and all the working masses, they will better take to them the party's word and directives, they will play the role allotted to them by the party as schools for the revolutionary education and mobilization of the masses.
One of the main fields of the activity of the trade unions has been and
remains that of production, the mobilization of the working class and all
the other working people for the fulfillment of the economic state plan.
We have entered now into the second year of the Seventh Five-Year Plan, during which industry will develop on a broad front and in all its branches, socialist agriculture will reach a new level of development, socialist relations will be further improved, education, culture and sciences will advance further forward, the moral figure of the new man of our society will be raised higher.
In the conditions when in the bourgeois and revisionist countries, unemployment increases from one year to the other, inflation rises continuously, the cost of living increases not every year but every month and every day, as a consequence of the deep economic crisis into which they have been steeped for many years now, the reality of socialist Albania which knows none of these phenomena, the perspectives the 8th congress of the party and the Seventh Five-Year Plan have opened, speak of the correctness of the line our party has always followed, the stability of our economy, the strength and vitality of the socialist order. Another evidence to this is also the decision of the Council of Ministers on the reduction of prices of several mass consumer goods and the reduction of payments of several public
services. This new success is the fruit of the selfless work of the working class and the other working masses, is an expression of the care of the party and the socialist state for the raising of the wellbeing of the people.
This new plan is the first five-year plan which will be carried out relying
entirely on our own forces and possibilities. It will be a great test for
the party, the people and the working class. There is no doubt that this new test, like all the previous tests we have stood, will be overcome with success. This confidence we have built from the fact that the tasks of this plan are scientifically based and completely attainable, we build this confidence in the patriotism of our people, in their steel unity, their readiness and determination to cope with any difficulty in order to carry out any task.
As always, the working class will remain in the vanguard of the battles for the fulfillment of the tasks of the seventh 5-year period. Its efforts will be decisive. Hence the great and responsible tasks of the trade unions.
They are required to make the working class conscious that the plans in
industry, agriculture, construction, communications, the service sectors and everywhere else can be fulfilled successfully only with strong scientific and technical discipline at work, educational and professional training, the mobilization of the intellectual potential of specialists and scientists, the development of the innovative thinking of the working people and their revolutionary actions.
In their efforts to mobilize the working class in resolving production problems, the trade unions must cooperate and coordinate their work with the state and economic organs, just as the latter must rely more strongly on the trade unions, improve the organization and management of work and adopt technical, organizational and material measures to resolve production problems, to broaden the way for the initiative and creativity of the masses and to fulfill the state plan without fail.
The party is fully confident that in the struggles to come for the fulfillment and overfulfilment of the Seventh Five-Year Plan, the working class, the working masses and their militant organization, the trade unions, will remain at the height of their tasks.
Comrades, our people, led by the party, are secure about the present and see their future with confidence and optimism. At the same time they do not forget that in Albania socialism is built in the conditions of the imperialistrevisionist encirclement and blockade and tense international situations, which continue to grow more complicated. The events that develop in the world and around us demonstrate that the imperialist superpowers and their allies, caught in the grip of the economic crisis and locked in fierce rivalry to expand their spheres of influence and to establish their domination in the world, have increased their pressure on the peoples, have stepped up interference in their internal affairs and have embarked on open military adventures. The hotbeds of local wars, the imperialists have kindled, have expanded, just as the imperialists' preparations for new aggressions and global war have increased.
In order to plunder the great wealth of the Middle East and to enslave its peoples, the United States of America as well as the Soviet Union have stepped up their interference, thus making the situation in this zone still more dangerous. The situation is by no means less grave in Central America due to the brutal interferences of American imperialism, and in South America as a result of the British imperialist aggression against Argentina.
A turbulent and ominous situation continues around Afghanistan, where the  Soviet social-imperialists have massed an entire army. The navies of the superpowers have infested the Mediterranean, the Indian Ocean and the other seas with warships, thus creating new threats to the countries which have access to these waters. The armaments race and the trade of arms, as precursors of conflicts and aggressions instigated by imperialism, have assumed colossal proportions.
We must watch these situations carefully, understand them correctly and know how to orient ourselves. Their development, of course, does not depend on us, but they are connected with us in one way or another because they influence the life and work of our people and create difficulties and obstacles on the road of our socialist construction. The imperialists will never relinquish their hostile intentions against our country. They collaborate with their agents within the country to weaken and destroy the dictatorship of the proletariat in Albania, to take away from the people their socialist
victories and to restore the capitalist yoke and imperialist diktat.
In these circumstances, our valiant and patriotic people maintain and
sharpen their vigilance further, unite themselves ever more closely around the party, fight still more persistently for the strengthening of the economy and the all-round development of the country. The plans of the external and internal enemies against socialist Albania have suffered and will always suffer ignominous defeat confronted with the monolithic unity of our people, their determination to defend at the cost of any sacrifice the freedom and independence which they have won with blood, and the victories of our popular revolution. The strength and invincible character of our socialist homeland are founded on reliable factors: on the correct leadership of the party and its Marxist-Leninist line, on the lofty patriotism and revolutionary spirit, on the combat readiness of our entire people, on the strength and stability of our economy.
It is the task of the party, the trade unions and all its other levers to
constantly strengthen these factors and to thus make socialist Albania
stronger and more invincible.
Our party and socialist state have always followed a principled and consistent foreign policy which serves the defense of the lofty interests of our homeland, the cause of the revolution and the liberation of the peoples, the preservation of peace and build-up of security in the world.
Socialist Albania has always stoutly and irreconcilably opposed the superpowers and the other reactionary forces on every occasion and under any circumstances. It has fought resolutely and with all its forces against their hegemony-seeking and expansionist policy, their aggressive actions against the peoples.
Proceeding from the known principles of equality, noninterference in internal affairs, respect for sovereignty and territorial integrity and mutual benefit, our country has striven to maintain normal relations with all those states which abide by these principles. We have been and are for normal relations of good neighborliness with the countries of the Balkans and the neighboring zone, for bilateral fruitful collaboration in fields of reciprocal interest, we have wanted and want to live in friendship with their peoples. We have always pursued a similar policy toward neighboring Yugoslavia. But we cannot remain silent when we see that a savage policy of national oppression
is pursued against our Albanian brothers in Yugoslavia. Theirs is a
shortsighted policy and the sooner it is discontinued the better it will be
for the peoples of Yugoslavia themselves. The demands of the population of Kosovo to eliminate inequality and economic backwardness, to develop their national education and culture, to preserve their traditions and customs, to achieve the status of the republic within the framework of the Yugoslav Federation, are just and reasonable.
The foreign policy of our party and state has made our country win the great sympathy of the peoples of the world and a well-deserved prestige in the international arena, as well as numerous friends and well-wishers in all the countries. This is the reason why our people give this policy their powerful backing and all-out support.
Comrades, the AWP Central Committee is confident that the proceedings of your ninth congress will strengthen the Albanian trade unions and raise their work to a higher level. Always guided and inspired by the party's and Comrade Enver Hoxha's teachings, let us increase our mobilization at work, let us put all our efforts into fulfilling and overfulfilling the 1982 plan and the 5-year plan as a whole to make our socialist homeland stronger, more beautiful and more prosperous!
Long live our glorious AWP and the beloved leader of our party and people,
Comrade Enver Hoxha!
Long live the heroic working class!
Long live the Albanian trade unions!
Glory to Marxism-Leninism!

"Monda, ja te ndihmoj pak per lenken. vizualisht s'ta sjell dot, se s'e kish guglli - qe dmth i kish hum vula. kur kerkoje "lenka cuko".."

fizikisht ne 1990 ishte si  Helena Kadare sot, nje grua e beshme,mendohej shume para se te thoshte marrezira dhe ndersa fliste leviste doren poshte e lart barkut si Hulio Iglezias kur kendon,kishte nje aksent te forte myzeqar si ndozot Xhozefina e nerueme sot, canten si kacile s'e leshonte kurre nga dora, po nuk ngjante si whore..

teoria ime per vetvrasjen e mehmetit eshte qe ai 'ia hoqi vetes' kur e kritikoi kjo ne mbledhje. cdo gjo durohej, por jo me te kritiku edhe lenka. ene krisem...

po nejse, kshu hotele ne razem s'kishte lenka. kulmi i luksit ishte tennisi qe lunte me majt trupin ne forme. shoqeruesi, qe iu desh te behej edhe pressor tennisi, humbte gjithmon 3:2.

...shoqeruesi....

 

hehehehe!!

Ka ca dite qe sjell neper menn eufemizmin e viteve te fundit te komunizmit "shoqerohet me nje vajze/djale te mire" smiley

 

P.S.

Du t'i uroj mirseardhjen edhe "zotit Redaktorit" -to periphrase the creative Albanian of Josephine The Limping- si na ka nderu me kthimin e tij 'mes tone!

 

..duan e thone se Lenka perdorte dialektalizmen 'penis' ne vend te standartit 'tenis'...

dhe dilte huq ne servis smiley

 

.. po ama shokun Muho e pallonte sa here luanin kete 'penisin' , sic thoshte vete..

Muho e kishte difektin ne "slice forehands"... te ato kthimet me te preme smiley

 

po,po e kishte ate difekt se nga qe punonte me kembe i dhimbte dora...po keshtu jane punet e kesaj bote,ja psh dje kishim 'penisin' e Lenkes, sot 'pjeshken' e Sales. Po Xhozi, aha, Xhozi ha buke vec..Lere mos e nga me se do na vene teneqene 

 

.

si i kena kto, pionerat e enverit got nothin' on hunderri

smiley

to criticize shortcomings

"te metat dhe mangesite"... eh, e kom thon, ne do vdesim te pakuptum!

 

emo, e di ate ngjarjen ne France me shoqen L?Ndersa  Ish ne Paris  per tu vizituar,doli  nje mbasdite aty  rreth.Mirepo humbi orjentimin dhe ishte  duke ecur  me kembe buze  Sene.Si beri nja tre ore  ecje u kujtua dhe nxorri nga xhepi Numr.Tel te  Amabsades.

-Ku  ndodheni  tani  shoqja L-i thote shoferi nje Krutan

-Jam tek kjo tabela e madhe perballe kabines telefonit, ne rruge... qe lexon COCA COLA.....-i tha e lehtesuar qe ishte ambjentuar me Parisin.Mirepo a dein se ka qene njera prej basketbollisteve me te mira te Skuadres se famshme te Krutjes?

Trainer paten Viktorin...

Kurse une i njoha te bijen,si funksionare e Ambasades tone ne Kairo, ne vitin 1991.

Nje  vajze e mrekullushme dhe  qe une e mora vesh se ishte e bija e shoqes L, kur jam kthyer ne Tirane....

Se atje kishte mbiemrin Cani...

krutja dhe kemishtaj... ky fshati i funit sec ka i gjo prej rrobaqepsi, grave smiley

e ke menu naj her? kemishtaj... ne fakt here here merr edhe dicka prej kasapi. smiley

 

Kemishtaj lidhej me kubikët ! (mbjelljet me kubikë, i mban mend ?? smiley ). Ka qene andej nga vitet '77- '79. E mbaj mend si sot te qeshmen qe ka plas ne shtepi, kur gjyshja i tha tim eti nje dite kur ku i fundit erdhi nga puna : "mor çun, ç'a osht kjo puna e kemishave, qe flet kaq shume televizori ??" smiley

smiley

kubiket ishin nje metode kineze, dhe u perdor per misrin... kooperativa e Dajcit... hysen lacej... kemishtaj ishte per grurin (krutja s'e mbaj mend, por kishte ekip femnash ne volejboll), ndersa Plasa ishte per qarkullimin

Emo krejt papritur mu kujtu nje fjale magjike. Te kujtohej si quhej ajo mrroklla prej druni ku meshtesje pushken qe te sterviteshe per qitje?

STANOK.

stanoku kish dicka prej gijotine, ulej-ngrihej druri ne menyre qe shqekeza te vinte ne nje plan me thepin. drejteza qe bashkonte thepin me ullukun e shqekezes, quhej "vije shenjimi". vjia e shenjimit ne fakt duhej te bashkonte tre pika: thep - shqekez - fund tabele. Se pse fund tabele nuk e mbaj me mend tani, por mesa dukej predha godiste me lart se vija e shenjimit. me baze te distances se qitjes, behej edhe "gradimi" i pushkes, qe s'ishte gje tjeter vecse nje si tokez nen shqekez qe rreshqiste mbi nje pllake me numr si vizore, ku numrat tregonin distancen e qitjes. per 100 metra duhet ta gradoje tek njishi me duket. kembeza ishte me dy kohe, kur e terhiqje; e ndjeje rezistencen para se ta shkrepje perfundimisht. goja duhej mbajtur pak e hapur, qe te mbroje veshet; qyta duhej te mbeshtetej mire ne gropen e supit, pasi pushka prapsohet sipas ligjit te mekanikes, dhe mund te demtoje supin.

Sipas kesaj tates del qe edhe Roland b ka dicka si goje ne vend te anusit . Besoj nuk eshte e vertete pavaresisht se e prezanton veten me shkurtesen b ne fund. Kjo e rrezon edhe arsyetimin qe kemishtaj ka dicka nga "robaqepsia "
Si s'gjete i krahasim tamom xhanem smiley

Ore po sa shume qejf e paske bythen. Sa here qe shikon germen B aty te vete mendja.

 

 Po more emo, edhe pse jasht teme ja si e di une:Emra te tille jane  trashegimi Ilire, qe dyndjet  sllave, nga shek VI dhe i VII nuk i sllavizuan dot.Ne Laberi kane mbetur  toponime vendesh, tokash, trojesh qe shprehin kete lloj trashegimie.(Dh.Shuteriqi, Std. Albanologjike 1972) Ja p.sh: Hilegjinajt,Dedemengaset,Lekuraset,Shenepremtaset(pronari i  ketyre tokave sot eshte nje me emrin Muhamet....!), Kucajt,Doracajt, e plot si keto.....

grava, kshu per saktesi, Krutja ka pasur skuader te famshme volejbolli, jo basketbolli..

Po Belul, ke te  drejte.

ou, po kot qenkemi ankuar. Jozi e flitka standardin me mire se ne smiley

Ajo e flet gegnishten per pordhe mi goc!

 

A kanë filluar të mendojnë njerëzit në PD se kush mund të jetë pasardhësi i Berishës? Kjo është pyetja më idiote që mund të bëhet. Më fal se po flas në këtë mënyrë. Një kryetar partie që ka fitore pas fitore, në 2005, 2007, 2009 dhe 2011. Është i vetmi lider që e futi Shqipërinë në NATO, e futi në KiE, hoqi vizat, rriti rroga e pensione.

Fyhrer, Fyhrer, thuaj, Heil Sal Berisha! 

Kjo nuk eshte vetem e trashe .me kuptimin e ndertimit te frazes e te shprehjurit , se malli do kaperdihej me shprehjen "aq e ka " Kjo eshte jashte Faze mer jahu smiley
Si nuk i lexon nje mendim ku te shprehet te pakten Formalisht si Partia , Grupi kecerve Deputete , Kryesia e Partise se mamdhise , , Kuvendi i Kuvendareve debatikas Demokrate e me rradhe .
Vetem ..".Jo - per Ina ramen .... Jo - per Topin" ..... "A je i marre a shtihesh " - qe pyet per Berishen.......
Ne fakt nxorri fytyren e vertet te Klanit te Kusareve Berisha qe shpjegon perse ne Ate grupim anetaresia vlene per Mitingashe dhe Deputet per Kartona . Dhe bajraktarizmi shfaqet Intrigant e sidomos sevil e lajkatar me "gisht mbrapa" tek Meshkujt por kur e Lexon edhe ne Femra ...te peshtiroset !
Imterviste e skelqyer per Malokerine qe fle me "kanue e bajrak " Shprehja me e pavdekshme e bajraktarizmit
"Turqeta i zoti shpise ...( zotni Berisha ) ....Merhaba ju te qeret smiley "
Te "qeret" s'ka nevoje me i permene me emra se vijne vet , duke blegeritur e mbllacitur te pegerat e Jozefickes , si Ushteqim mendor i cilesise se pare per Rolandb me do shoke smiley.
Hundederri kesaj rradhe mendoj se perjashtiohet . Eshte mbrojtur me InteliDjence te Modhe mer jahu smiley.....Hundederri per Jozeficke smiley

vizualisht s'ta sjell dot, se s'e kish guglli - qe dmth i kish hum vula. kur kerkoje "lenka cuko" gjeja e pare qe nxirrte guglli ishte "rikthimi i nanos" dhe jepte salen duke i dhene doren tosit.

Guglli duhet ta di ndonje gje.

Pa prit pak! Po si kur Lenka Cuko te mos kete ikur ndonjehere? Po sikur ta kene vrare Tos Nanon qe ne ´94 dhe ne vend te tij pastaj nga burgu i Bences na sollen Lenka Cukon? Sepse forma e trupit dhe e trurit jane krejt identike.

Po sikur keto 15 vjetet e fundit te mos kene qene gje tjeter vecse nje konspiracion i madh kozmik, per te fshehur gjurmet e Lenka Cukos.

Po sikur Xhozi te mos jete ajo qe thote, por te jete e bija e Lenka Cukos?

Do prova per kete?

A i ke pare te dyja bashke ne nje dhome, edhe Xhozin edhe te bijen e Lenka Cukos?

Jo!

Think!

Ah moj Xhozi top sheqere, ty te gjeten per brigadiere...
Ligji i importit te plehrave= ligji pastertise per kukumjacken e Berishes
Doktorri e ka shnderruar PDne ne pavion psiqiatrie. Shume trishtues niveli politikes e sidomos kur kete nivel e pasqyrojne drejtuesit kryesor te shtetit.

Është i vetmi lider që e futi Shqipërinë në NATO, e futi në KiE, hoqi vizat, rriti rroga e pensione

...bagtine na e shton e, dhe femijet kenaqen kur shohine zotrine e tij smiley

Kur degjon kete skizofrenen qe e kane mbytur ne menyre deshperuese ethet e madheshtise dhe alucinacionet made in Zvicra ,e kuptoj pse Shqiperia eshte ne kete gjendje qe eshte.Jo per shkak se kemi ne krye kete lloj kafsherie ,por ngaqe kemi nje elektorat te verber  ,qe i mbyllin syte 4 vitet e mandatit (ose shohin vetem mirazhet qe u reflekton Berisha )dhe i hapin vetem diten e votimit sa per te na zgjatur lengimin .

 

Nje gje nuk kuptoj me kete gomarin :Kudo qe vete e merr kete podjumin me vete?...Kujt po i flet ketu?...Pulave,lopeve dhe mizave?

 

Ka qene duke bo prova teknike smiley

hahahaha tall b..then ti. Sala i flet nje 326 burrave te nje fshati, te cileve i solli rrugen e asfaltuar. Secili prej atyre 326 burrave ka mesatarisht 3 vota te tjera nga shpia. Llogarite beji vet. Ed Piktori i ciceron publikut dixhital nga e gjithe bota e qe elektoralisht vlen 0,0000000001% kurse Sala atyre qe kane peshe. Gje e madhe demokracia.

Kujt i thua rruge te asfaltuar ti?...Ti se shikon dhe podjumin e tij e ka vene ne mes te zhavorrit dhe pluhurit....

Opo ato votat e dime si i ka marre ai po thuaj llafit se eshte Albanistan....

Ai duket si kur po derdh ujet e holle!  smiley ..se kupton veten sa idiot eshte me kete parrulle!

Une nuk e kam te qarte nese Jozefina eshte injorante e lindur apo eshte gjeni, e cila i shfrytezon te gjitha menyrat per te qene ajo qe eshte. Vetem se jam i sigurte se ajo nuk eshte nje grua me intelegjence mesatare. Megjithate, votat vijne duke vepruar si vepron Jozefina dhe Berisha. Por ama eshte shume e veshtire te sillesh ne ate menyre, te flasesh ne ate menyre, te dukesh as injorant si qe duken ata. Une nuk kam durim ta degjoj as Jozefinen as Berishen. Se mbi te gjitha, jane ne krye te institucioneve shume te rendesishme, dhe me bejne vertete te ndihem ne siklet derisa flasin. 

"Pasi t’i mbarojë mandati, a mund të kthehet Topi te PD?

Topi nuk ka vend në Partinë Demokratike.

Ku duhet të shkojë zoti Topi?

Te zoti Rama. Nuk ka ndodhur ndonjëherë që Presidenti të shkatërrojë Presidencën si këtë radhë. Unë e them me dhimbje dhe keqardhje."

PO PSE MI DEBILE VEC RAMA E BERISHA JANE POLITIKA SHQIPTARE . (po iku nganjeri vete te tjeteri?)
JA KETE DUAN KETA TE KETE VEC RAMA E SALI .SE VEC KESHTU BEJNE PALLE , VJEDHIN E VRASIN KETA .
ME QELLIM BEHET KJO LOJE POLITIKE KUJDO QE I DEL KIUNDRA E QUAN ANETAR TE KAMPIT TJETER, SE KESHTU MBETEN VETEM DY KAMPE.Ahh gjermon gjermon.....

Te hengsha zemren, ina-ina ,Jozefina.smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).