Stoku i Apple arriti sot vleren e me shume se $431.00 per share, duke e ngjitur vleren e saj te tregut me lart se sa GDP e disa shteteve ne bote.

Stoku i Apple u ngrit sot ne vleren e $431.37 per share, duke e ngritur kapitalin e saj tregetar ne 400 miliard dollare. Ne kete stad, vlera e Apple eshte me e larte se GDP e Greqise, raporton CNN. Apple mbetet kompania teknologjike me e vleresuar ne bote. Vetem Exxon Mobil qe faktikisht ka nje vlere rreth 414 miliard, vlen me shume per momentin. Kompania qe vjen pas Apple eshte PetroChina me 270 miliard dollare e ndjekur nga Mikrosofti me 235 miliard.

Nderkohe Timm Cook qe mori postin e drejtorit ekzekutiv te kompanise pas largimit te Steve Jobs ne fund te vitit te kaluar, thote se po perpiqet qe gjashtemujorin e dyte te kaloje edhe GDP e Shqiperise. "Ajo qe na i ka veshtiresuar punet" mesohet te kete thene Cook "eshte zhvillimi i shpejte dyshifror i ekonomise shqiptare, nen udheheqjen e PD".

31 Komente

vlen? vlen apo sa u thuhet idjoteve te paguajne? se ka ndryshim pf. edhe facebook "vlen" nja 50 e ca miljarde... po te themi te drejten, une do i jepja cmimin nobel atij personi qe mendon se keto kompani fantazma vlejne megjithmend sa "vlejne".

skllaveri!

Eh zotrules. Puna eshte se nje idiot me 400 bilion dollare eshte 400 bilion here me i zgjuar se nje idiot me 1 dollar. Po ti sa me i zgjuar je?

Sa lek ke ne xhep ti tani?
Jo per gje po une nje pale breke dhe ca tuta kam e llogaria ime bankare eshte dhe me e vobeket. Shpresoj te mos me cosh bailiffs -sat te dera per kete mesim qe me dhe, te cilin une,me arrogance rrjepacaku, e mora per gratis. Po budalla hesapi, mos ma ver re.

Po vlejne. Vlejne se jane te zonjat te gjenerojne te ardhura nga shitjet, reklamat, licensat etj. Te pakten keshtu mendojne idiotet e WallStreet. Kodaku sot shpalli faliment. Vlera e patentave (megjithe licensat qe ka dhene) llogaritet aty te 3mld.

Tekstualisht po krahason molle me portokala smiley

Do you know what the definition of "is" is? CNN-i nuk gënjen, por mashtron lexuesit për të pasur më shumë shikime tek reklamat që shet.

...ka lajme me te rendesishme sot per Apple

Apple joins e-textbook party with iBooks, iBooks Author apps

 

E-books represent less than 10% of the textbook market for the K-12 market, according to Simba Information, a market research firm.

Though Apple is targeting the new textbooks at any age or grade level, the initial emphasis is on high school textbooks. Books will be priced at $14.99 or less

 

Une nuk kam ble dhe nuk kam per te ble noihere aplle.. Iz aaa pisashit pradakt!

kabim e ke 'bama

kabim e ke ti..

Gabim e keni te dy, fjala gabim shkruhet me '' G '' .

ju put dhe "G" on the spat...gjigand!

Damn PF!!!!! smiley

Nderkohe Timm Cook qe mori postin e drejtorit ekzekutiv te kompanise pas largimit te Steve Jobs ne fund te vitit te kaluar, thote se po perpiqet qe gjashtemujorin e dyte te kaloje edhe GDP e Shqiperise.

smiley

smiley gjynof me e prek ket.. thenie e dites!!!

kuku me skiperine mos e krruj se ina te pajashem ne ndersa ti del per gjah.

jo lol, po oi

 smiley

Hahahahahaha un jam tu shkru prej ne ajfone edhe kur e hapa grafikun i bana zoom direkt tek piku i austrise e afriks jugut etj. E vetem mbas 10-15 sekondash, krejt rastsissht, u ula poshte dhe pashe albania aty poshte. Kam qeshe me lot! Rotfl

Mbase duhet shikuar GDP per capita per nje te pasur nje pasqyre me reale. Mua nuk me del linku smiley

 

 

Ups

na bleni noj iphone te cbllokuar e na e nisni me poste mer se bo mo lire. smiley

Jo, at'dit qe erdh haberi 

i Jonit, s'du me!

Jazek Nokias qe s'na e var fare, po hic fare ne US.  Se full prajz e fulli loodit u lodha duke u marr me te. 

PS: PF, hi five per paragrafin e fundit smiley.

samsungu po ben telephona te mire.kam vene re shume njerez qe po i nderrojne iphonat me samsung.

Sa të greqisë por Shqipërisë nuk ja kalon as për sa kohë është ritvan bode ministër financash e Sala kryeministër ; bëjn diversion kot jo po 6 muaj etj lene pastaj që Sala është ëndërruesi i parë ipad, kanë nderim për ëndrren e tij.

smileysmileysmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).