Agjencia e lajmeve finaciare Bloomberg dhe megia e njohur gjermane Handensblatt deklarojne se sipas analizave ekonomike Prof Dr Bernd Raffelhueschen (Freiburg University) borxhi publik gjerman eshte shume here me i larte se sa deklarohet. Pervec borxhit publik te deklaruar (2 trilione euro) jane pagesa detyrime te perllogaritura ne 5 trilione euro shtese per shkak te sigurimeve socjale dhe fondeve te pensioneve.

Sipas Bloomberg dhe Handelsblatt, ka një shtesë 5 trilion euro. Ky "borxh qe Qeveria ka fshehur" dhe nuk është raportuar, do ta vinte në Gjermanin në një pozicion te sikletshem me nje borxh mbi 268% të PBB-së (i njejte me ate te Japonise). Kjo do t'i ulte se tepermi kredibilitetin qeverise Gjermane si katalizatori i Evropes.

E shpjeguar ndryshe: Niveli real i papunesise ne Gjermani eshte shume here me i larte ne nje kohe kur shumica e te papuneve ju nenshtrohen kurseve trajnuese per pune apo puneve vullnetare ne komunitet (te cilat paguhen 1 - 2.5 euro ne ore). Te gjithe te papunet qe ju nenshtrohen ketyre kurseve dhe puneve regjistrohen si te punesuar. Shto ketu dhe ata qe punojne perkohesisht dhe shifra eshte shume here me e larte. Probleme te tjera qe kane futur ne borxhe te medha qeverine gjermane jane popullsia ne plakje dhe sistemi i pensioneve.

71 Komente

normal. kështu ndodh me ç'do vënd që nukë ka një udhëheqës të urtë e të ndritur

vertet e cuditshme sepse pikerisht dy dite me pare po bente buje ne shtypin italian lajmi se Gjermania eshte lokomotiva e Evropes ,i vetmi vend qe ne 2011-en arriti te punesoje rreth 535.000 njerez duke arritur te ule ndjeshem nivelin e papunesise ...nje shifer kjo qe nuk ishte pare qe prej viteve '90...

ueee, edhe kete e paska bere Gjermania?! schande, schande!smiley

''Sipas Bloomberg dhe Handelsblatt, ka një shtesë 5 trilion euro. Ky "borxh qe Qeveria ka fshehur" dhe nuk është raportuar,

 pse e ke vene ne thonjeza, mo?  e ka fshehur, apo ka bere sikur e ka fshehur?smiley

Belul:

diten qe erdh gjermani

me makina te medha

maskuar me boje bari

qe te mos e shihnim na

... po s'e ngave, s'te nget, qe thua ti.

.smiley

 

gjermani mbaroi! (thote ky) ......, po rron inglizi.., rron amerika.smiley

 

me italine ndryshe ishte puna.... po gjermanin e nget sot, te djeg shtepine neser....  po do ja bejme bene.smiley

kta gjermont paskan qene thengjill i mbuluar.

Nga ky lajm perfiton shqiperia. Automatikisht marrim vendin e pare. U kry Sal u kry.

smiley

Tiger kartoni dhe Dojçi mer dajo, tiger kartoni   smiley

Kote e shani Salen, jo per ritje c'mimi tek rruga e jo per korrupsion. Shiko se c'bene Gjermania. Te tera mund ti thuashe per Sales, por nuk mund te thuaje qe na ka fshehur $3000 miliarde.

sipas profesorit borxhi grek eshte 12 here GDP po mesa duket nuk e rruka njeri per kshillat e profesorit pervec kompanive te sigurimit qe e pagujn

ç'pati palaçua qe e nxorri, sikur se dinim ne, apo do ndonje revolucion qe ta ktheje 50 vjet mbrapa Europen. 

e dinim o bir e dinim por s'na e majti sooma me e shkrujt

ps: revolucion asht ajo gjoja qi t'ço para 50 vjet, apo mrapa.. seç  kishte nji emër tjetër dikur

***********************************

Dmth Gjermania eshte si Enron-i dikur? Mos na thoni gjera te frikshme se pastaj do kendojme 'Vdiq Gjermani, moj Evrope e mjere, vdiq Gjermani  po kush mbeti, si Gjermani s`ka te tjere". smiley

Qe parashikimi i Marksit mbi falimentimin e shteteve do dale, kjo dihet por prisni edhe ca, pse nguteni. Ne akoma s´kemi fundosur Greqine.

.

Problemi eshte qe askush nuk e llogarit borxhin duke perfshire future commitments. Po bere ate duhet te perfshish dhe future GDP, i.e earnings, dhe fillon e futesh tamam ne fushen e ENRON-it me creative accounting. 

 

Tani per te zberthyer ca kete mitin qe taksapaguasit Gjermane po shpetokan vendet ne krize : Ekonomistet e zote ketu e dine fare mire se kjo eshte thjesht demagogji per konsum te brendshem ne Gjermani, per ti parapergatitur per ate qe do vije.

Realiteti

Asnje qytetar gjerman ska paguar asnje cent per shpetimin e vendeve ne krize. Cdo program Bailout ne BE per shpetimin e vendeve ne krize eshte ne bonde (dmth troc para te premtuara) Bondet e keqia po paguhen me bonde me te keqija...Sic thote ajo fjala e urte: Nuk lahet m..i  me  shu..e. Per qetezimin e tregjeve nuk mjaftojne bondet apo parate fiktive por qarkullim kapitali real. BQE nuk ka filluar te printoje vete euro(por me sa po shoh do veje atje puna). ECB porositi 455.3 miljarde dollare per tjua dhene borxh rreth 523 bankave evropjane, kjo disi per qetesuar tregjet. Por 455 miljarde euro jane nje aperitiv ne miniature per tregun e uritur: Vetem Deutche Bank eshte 1.6 trilione euro ne borxhe(ne maj te 2011 humben 50% te aseteve). Kjo e beri dhe MODDY'n ne gusht te 2011 ta zbriste ne kategorine "C" nga "A" qe ishte. Gje qe pati reagim te eger nga mediat gjermane

duke marre parashysh vetem borxhi italian i kalon 1.9trilione euro: Po te fusim ketu Greqine,Spanjen,Irlanden,Portugaline dhe shuma 5fishohet)

Is a big...big mess....Po degjohen zera politikanesh dhe ekonomistesh brenda Gjermanise per largimin e saj nga eurozona.

 

Amon mer art vetem te qerohet ky gjermoni nga europa dhe te na leje rehat ne europianve shqiptare ne europen tone te re. I bie barra prof dr sali birishs te krijoje dhe drejtoje unionin e ri. Ky njeri qenka derguar me mision nga zoti. All hail plankton..... i mean birisha smiley

Arto, pse pleksesh me gjera qe nuk i ke te fushes tende? Bondet paguhen, me gjithe interesa  dhe kete e dine edhe ekonomistet jo aq te zote. Qendron apo nuk qendron euro, gjermanit te thjeshte nuk i intereson, dhe qendron apo nuk qendron nuk percaktohet nga populli gjerman, keshtuqe propaganda ketu nuk ka asnje rol. mos hap panik kot se na mjafton ravi per kete pjese smiley

Bondet po paguhen me bonde, ta shpjegova me lart mungon levrimi i kapitalit likuid,real:LEKEVE. Realiteti eshte se sasia e borxheve eshte dyfish me saisine e lekeve qe ekziston neper tregje. Duhet nje mbrekulli te balancoje tregun. Sic e shpjegova me lart bondet jane thjesht leke te premtuara. Kemi nje vrime te zeze qe sa vjen dhe zgjerohet dhe ajo vrima e zeze po thith gjitcka alidemso... Une nuk po flas per propagande por realitetin. Puna e euros u be si puna e atij te semurit rende qe po perpiqet ta zgjase ca jeten por fundi i hidhur eshte i paevitueshem

Nje shenje tjeter: Shumcia e kompanive Gjermane kane humbur 40%-50% te vleres se tyre ne market qe prej korrikut te 2011

Hopa! Filloi viti 2012. E tha Ravi...!

...po Pjeri ska thene gje akoma ama... as te VQ.   ne fakt, mos tia hame hakun, i vetmi makroekonom ne evrope qe ka  parashikuar  nje periudhe disi te turbullt... me ulje ,ngritje.smiley

Me aq sa kam pa une, VQ nuk esht liber fallxhori qe e do kshu cope ti "ne Janar Gjermania do shembet".

 

e drejte... ne fakt autori me ka porositur me se nje here,shprehimisht bile; rilexoje librin edhe njehere.., ta pertypesh mire!  dhe ka te drejte, aq me teper une, ne pergjithsi, nuk jam lexues i kultivuar..

librat e rende flasin me simbolike. pas cdo faqe te thone: "vraje, vraje mendjen".

Belul, e ma men kuja i kemi thene murjele na, more? Asaj mizes  madhe, qe ka nje tromp me maje dhe çpon qete ne tule mu kur jane te  zene ne parmende.Po i çpoi ajo, qete marren parmenen xarra, te zotin dhe e lene vrapin  "qillometra" larg.....

Eh c'me nxorre mallin e Petrit tullacit qe bente parashikimin e kohes. 

"Koha neser do jete me vranesira te ndryshueshme dhe rreshje shiu vende-vende..." smiley

Ishujt Azore smiley

Ky Petriti ka qene nga Borshi, mos gaboj, nga Lekajt.

Figure tjeter ikone ka pas qen Zef Ashta i shahut qe mbyllte rubriken sportive smiley

Fisher kunder Kasparov.

Se bashku me doktor Hamdi Sulcebe, bejne nje trio te organizume mire (pa u fut te komentatoret e sportit sigursiht).

gjyshja ime(rp) e ka pas shume perzemer.dukej qe ish burre i miresmiley

shira lokale smiley

ne zonat malore, temperaturat me te uleta...

smiley
nga ky burri u frymezova njehere e ne klase te dyte bera nje hartim.fillimi i hartimit ishte nje sqarim i pergjithshem i motit e ne vazhdim :le te hidhemi tani ne qytetin b.curri ku temperaturat jane edhe te ulta edhe te larta dhe ka reshje bore pa pushim.fjalia u shpall monument dhe fletorja e hartimit ruhetsmiley

Budallai Fidel....! Mendoka ashtu "anapodha",kur bota eshte ne kulmin e lulezimit...me te  dy  sistemet  pershesh

The Sky is Falling The Sky is Falling
Tha zogu i pules dhe......

Jo mor Tom po bini glasa nga ata zogjte qe dinin te fluturonin...Filloi ajo qe Eurokratet kishin ca frike: Recesjoni

EUECON

Art, shum banka kryesore/te medhaja, po stacionojne tek BQE/ECB , miliarda euro, dhe gjer me tani jan parkuar rreth 450 miliard euro. Tani sapo pash tek tv Z (kanal per lajme ekonomike) se bankat po parkojne perseri euro aty, per tu perdorur ne nje dite (periudhe) me te keqe akoma, nese vjen. 

mire mor Pjer qe po i parkojne keto miliardat keta... po ku po i parkojne eshte çeshtja?!   se pikerisht ketyre BQE-ve me shoke, ua kam friken une....smiley

Pjer nuk e di nese e lexove por e permenda me lart kete

450 miljarde jane therrime buke perpara malit te borxheve dhe po te marrim parasysh ketu dhe ndarjen e ketyre 450miljardava ne 523 baka, perkeqesohet situata. Vetem Deutche Bank eshte 1.6 trilione euro borxh, po te fusim ketu bankat Franceze si Societe Generale,BNP Paribas,Credit Acricole qe jane ne prag te kolapsit....Fusim ketu bankat Italiane,Spanjolle,Irlandeze,Greke dhe ato 450miljardet jane shume e paperfillshme.

Art, po nuk eshte aq katastrofike gjendja sa e paraqet ti ketu, une bisedoj me bankier ketu, lexoj lajmet ekonomike dhe shoh se shum banka, edhe kete vit krize, paten rezultate jo te keqija. Biles keto dite qe po bejne bilancet, po shihet se kane depozita te shkelqyera, diç me pak se 2010, depozita qe po i parkojne ne BQE/ECB. 

Kredite po dihet qe po jepen me mase, nuk ka me si dikur qe i jepej kujdo qe kerkonte, me nje fjale bankat tani po hecin me kujdes, çdo veprim po e bejne ne bashkpunim me ECB, nuk ka mo qofte ke daja smiley 

Belulo, po i parkojne/stacionojne tek Banka Qendrore Europiane (BQE/ECB) . 

Per banikieret eshte pune e tyre per te mos perhapur panikun, besoj se e di kete Pjer. Por bankat jane ne krize te rende(kete e dine mire konsumatoret) prandaj dhe BQE ju shperdau ato karramelet(Ato nuk jane depozita per kohe te keqe por leke per mbijetese). Keto leke qe BQE ju dha 523 bankave jane per levrim kapitali....Por jane shume pak sic e shpjegova me lart. Eshte bere nje mish-mash se bankat jane ngaterruar me borxhet kombetare dhe keto borxhet dikush do ti paguaje..BQE nuk ka takat ti mbuloje keto borxhe : Ne rastin e borxheve kombetare vetem Italia eshte 1.2trilione euro borxh...Dhe kamata sa vjen dhe rritet dhe nuk mund te paguhet bondet dhe me letrat me vlere qe dalin nga BQE. Tregu kerkon kapital dhe nje nderhyrje agresive disa trilione euro.Ti flet per depozita te shkelqyera ne nje kohe kur Bankat kryesore te BE paten nje dush te ftohte dhe downgrade pertoke..Downgrade tregon realitetin se mungon kapitalidhe se sa e dobet eshte situata

Arto  me teper besim tek Pjeri, di ç'flet dhe ai... vete fjala parkim, (kur behet fjale per parate) eshte nje risi ne lemin e fjalorit financiar......

Art, tani ne janar, fillon aktivitetin (me 4 motorre) edhe EFSF, fondi i emergjences se Europes. Mos lexo vetem pjesen e erret te lajmeve ekonomike smiley por edhe pjesen e gezuar, te shpreses smiley

4 motorre?....Vetem nje pistonl i ka ngelur atij motorrit o Pjer, edhe ai pistoni na doli me defekt..ESF u perpoq te mblidhte ndonje kacidhe nga jashte Evropes por te gjithe lane duart: Kina,SHBA,Brazili nuk u perzjene fare..Askush nga ekonomite e medhaja jashte Evropes nuk investoi ne ESF. Akoma nuk e ke kuptuar si BQE po ashtu dhe ESF jane troke smiley

po he mer Pjer, shyqyr na sqarove per BQE etj.. e keni zakon te keq ju ekonomistat... flisni me terma e kode qe vetem ju te zanatit i kuptoni ...  harroni qe ne populli i thjeshte si kuptojme dot te gjitha...

alidemso, ketu dallojne njerezit e zot... krijimi dhe perdorimi i fjaleve ne menyren e duhur..   se p.sh fjalen depozitim e perdorin te gjithe.. edhe Hodo leckamani mund te depozitoj 100 euro ne bank... po fjala parkim, ne kete rast ,  na kumton qe kemi te bejme, me nje depozitim te permasave te tjera, jo dokudo.

p.s  Pjero te falenderoj per nderhyrjen ne kete debat ''titanesh'', do ta quaja une , me Art-in...  pikerisht ketu dallon ti...  nuk sheh vetm anen negative te ndodhive ekonomike sot ne Europe e  me gjere...  je optimist, nuk perhap panik.

Belo , puna eshte se si do i vej halli ketij Titanikut qe po mbytet...Por Titanet jane kthyer ne skulptura dekorative per argetimin e aristokrateve smiley

Heee! Murjele a murjele!

Une "Vizionet" i bleva per vete. Te libraria Adrion te pallati i kultures. 2 kopje kishin ngel 1 e mora une. Kur pagova, shitsja me hodhi nje veshtrim sikur thoshte: Qenke nga "ata".

Ha ha ha ha smiley u 10-va t'u qesh smiley 

Pasi ta lexosh (me vemendje) dua nje pershtypje a kritike. 

shitsja me hodhi nje veshtrim sikur thoshte: Qenke nga "ata".

Mund te ishte dhe ajo ndonje nga "ata"smiley

 

 

...po nuk eshte aq katastrofike gjendja sa e paraqet ti ketu, une bisedoj me bankier ketu, lexoj lajmet ekonomike dhe shoh se shum banka, edhe kete vit krize, paten rezultate jo te keqija. Mos lexo vetem pjesen e erret te lajmeve ekonomike por edhe pjesen e gezuar, te shpreses..

..njerzit ne pergjithesi lexojne ate qe besojne dhe jo ate qe ndodh  ne realitet o Pjer.... mgja habitem per ty si te shpetoj lajmi i djeshem i krijimit te 200 mije vendeve te reja pune ne USA muajin e shkuar...

"We're heading in the right direction. And we're not going to let up," Obama said on the heels of the government reporting Friday that the unemployment rate fell to 8.5 percent in December.

Obama noted that the jobs report showed the economy added more than 200,000 private sector jobs last month and that more than 3 million private sector jobs had been added during the past 22 months.

 

kaposh, kete lajm nuk e kapa, por pritej nje gje e tille, sepse Obama po kursen nga buxheti ushtarak per ti kaluar ne sektore me te nevojshme. Une kapa ate lajmin tjeter, ku USA (sipas analisteve) paraqitet me mire ne kapercimin e krizes. Duket sikur, dopio gjashten, duan t'ia lene ne dore Europes. 

Art, (se ika bona pak pazarin ketu tek dy dyqane, LIDL dhe Delhaize), ai pershkrimi qe ti i ben EFSF, sikur nga ngel me 1 piston smiley eshte figurativ bardh e zi. Sa per ndihme, Rusia dhe Kina, jane paraqitur te gateshme per ndihme. 

Vete ky fond, ka filluar te bleje obligacione shteterore te disa vendeve ne krize, kuptohet jo ne mase te madhe, thjesht sa keto vende te kalojne lumin e dimrit smiley

Pjero e ben pazarin ne LIDL ti?....Si ja ben me ato produktet gjenerike se sikur nuk shtyhen?.. smiley

 

Nje piston qe permenda eshte vetem Gjermania: Dhe ajo duket se ka probleme sic e permenda me lart..

Sa per interesin e Kines, u shpreh qarte Presidenti Kinez kur vizitoi Evropen perpara pak kohesh" Krize?...Nuk shoh ndonje krize ketu?"..Kina nuk ka dhene as shenjen me te vogel te interesit per te marre pjese ne FSE.

Sic thote ajo shprehja "Nuk i hipen kerrkush anijes qe po mbytet"

BE po e kruan me gjethe fiku

Taksa e karbonit : I rrit cmimet e biletave ajrore per konsumatoret

Kina gjithashtu eshte futur ne nje beteje ekonomike me Evropen kohet e fundit, per shkak te takses se re per dioksidin e karbonit per linjat ajrore qe vuri BE. Kinezet kane refuzuar kategorikisht ta paguajne kete takse.( Kjo takse do ti rendonte Kinezeve 47-100 euro ekstra ne cmimin e biletes).Po ashtu edhe SHBA,Kandaja,Brazili,India duket se eshte terbuar me kete levizje dhe se bashku me Kinen e kane injoruar kete takse. Imagjino sikur te gjitha keto super-vendet ti vinin tarifa reciproke kompanive ajrore te BEse?...Do ti binte takse e dyfishte per "ato" dhe do ti conte biletat ajrore ne stratosfere . Zedhenesi i qeverise Kineze u shpreh se do te marre kunder-masa  kundrejt BE dhe nuk e perjashtoi fillimin e nje lufte tregetare. Kina ka mundesi qe tja fuse kembet BEse ne nje kepuce dhe ate kepucen tjeter tjua servire dhe shese si biftek.

Shtyhen Art shtyhen, se jane te lira smiley 

Punen e takses se CO2 per shoqerite ajrore dhe kundershtimin e Kines e morra vesh para ca ditesh, por biletat nuk do rriten me shume se 20 euro, keshtu u tha te pakten. 

Ajo qe me shqeteson mua, eshte ngritja e çmimit te karburanteve perseri, dje. U fol dy-tre dite para kjo gje, dhe konsumatoret kujtuan se ishte loje smiley qe gjoja te shkonin te blenin shpejt, dhe asnjeri nuk e lujti bythen smiley veç kur u ngrit perseri çmimi. Po arrin ne kuoten e momentit te krizes 2007-2008 . 

20 euro i bie per fluturimet brenda BE, kurse per fluturimet interkontinentale i bie shume here me teper sice e permanda me lart.

C'mendon per pavarsine e energjise nga format e saj "fosile", Pjer? Dhe cili do jete efekti ne cmim te energjise ne rast kalimi ne energji diellore apo te eres?

Thjesht ekspertet e EU, emigrant, po pregatiten per nje rritje te çmimeve te tanishme, te karburanteve, energjise, etj, qe te jene te parapregatitur/te stervitur me çmimet (pakez) te larta te energjise nga era e dielli. 

Kjo quhet "kalitje", Pjer, per fidanat e domateve. I qesin per pak ne te ftohte dhe i fusin prape ne serra, per ti pergatit per ne fushe. Shume levizje e squt. Energji/karburant "xhaba" s'ka!

Flm!

Pjer te ka ngecur sharra ne GOZHDE me artin me duket... te ka dale nje konkurent i fuqishem per ekonomine dhe shume tema te tjera. Ti e di me mire por mendoj qe t'a rekrutosh si bashkeautor per vellimin e dyte te Vizioneve te Qarta. smiley

O Star-o...Une nuk jam ekonomist, thjesht paraqes lajme te ndryshme dhe parashtroj mendimet e mija personale me aq sa kuptoj nga ekonomia. Ekonomistet bejne analizat,libra,studime,grafiket. Une e kam diskutuar dhe shume here te tjera kete ceshtje dhe nuk kam vene re ndonje shenje optimizmi aktualisht.

Nje thenie me vend qe lexova kohet e fundit: Euro eshte monedhe politike dhe politika per kohe te gjate anashkaloi dhe injori shqetesimet e ekonomisteve...Tani po vuajne pasojat

Oh sa kam qesh me kete starin ku te ka shku menja me ju pergjigj Yllitsmiley,ky me duket se ja thon emrin Patrik??

Ylli, ai (Arti) nuk eshte konkurrenti im, po ndihmsi im ne te ardhmen, (nuk desha te thoja ushtari im smiley siç kam qejf ti quaj ata qe do futen ne ekipin tim ne te ardhmen)  

Te duhet nje politike pak me diskrete me kuadrin. Dikur ka pas "shefa kuadri". Tani "Human resource". Je ne rruge te mbare. Kaq di me te thon.

Karburantet u rriten nga puna e Iranit o Pjer, dhe nese tensjonet vazhdojne do vazhdojne te rriten

Dhe kete e paska zbuluar Pro.Doc. Brendi nga Freiburgu.

Brado eshte nje nga ekonomistet me te mire ne Gjermani ky Bernd-i

Te gjithe, jane duke kopjuar prej New Rigan-it dhe  ....Adamskuthit !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).