Qeveria greke ka hapur zyrtarisht tenderin ndërkombëtar për nisjen e punës për kërkimin e naftës në tre pika detare në zonën perëndimore të vendit, si gjiri i Patraikos, Katakolo dhe Janinës në kufi me Shqipërinë.

Vlerësohet se rezervat e naftës në këto tre pika detare shkojnë deri në 250 miliardë fuçi, citon agjencia e lajmeve “Ria Novosti” ministrinë greke të mjedisit, energjisë dhe ndryshimeve klimaterike. 
Sipas kësaj ministrie, zona ku pritet të kryhen kërkimet për naftë vlerësohet pozitive dhe pritet të tërheqë interesin e investitorëve për shkak të pozicionit të saj në kufi me Shqipërinë, e cila disponon ngjashmëri në sistemin e naftës.
Ndërkaq Greqia dhe Shqipëria nuk kanë arritur ende të finalizojnë një marrëveshje për kufijtë detarë mes të dy vendeve. 
Sipas burimeve të shtypit grek, kërkimet do të bazohen në parimin e vijës së mesit, apo distancës së baraslarguar në mes të të gjitha territoreve të vendeve të interesuara për të vendosur kufijtë e zonës detare të Detit Jon.
Kërkimet për nafte nga ana e Greqisë konsiderohen një mundësi e mirë për të nxjerrë vendin nga kriza financiare ku është zhytur.

(er.nu/news24/BalkanWeb)

26 Komente

Do Zoti nxjerrin nafte smiley jo vetem per te kaluar krizen, por mase na i dijne per nder qe i ua falem ca qindra km. Ndoshta zbuten dhe lejojne arvanitasit, çamerit autoktone atje te flasin shqip, gjuhen e nenes, e kushedi, lejojne edhe çamerit e debuar te marrin shtepite dhe pronat e tyre. 

EU, nuk e di, se barbaret greke, qe buzeqeshin kur shkojne ne Europe, te vrasin e te lene te ngordhesh , po te flasesh shqip. 

Zoti, Pjer, ka thene;... disa pune duhet ti dije dhe ti beje I ZOTI

Me habit se shume Shqiptare qe emigruan pas 90's nuk flasin shqip ne greqi, ne fakt nuk flasin shqip as kur kthehen ne shqiperi. Ti tani me flet per camerit autokrone dhe per arvanitasit... imagjinate te madhe kemi.

".....Sipas burimeve të shtypit grek, kërkimet do të bazohen në parimin e vijës së mesit, apo distancës së baraslarguar në mes të të gjitha territoreve të vendeve të interesuara për të vendosur kufijtë e zonës detare të Detit Jon..."

Mjafton ky citim, per te na pjerdhur greku, ... mu ne mez te Vendimit te Gjykates Kushtetuese...

Pse keshtu vendos GJ K e Shqiperise se cfare duhet te bejne Greket ne territorin e vet Grave?

 Bradland e kupton ate punen e vijes se mezit ti apo je aut.Ben fjaleper 353 kilometrat tona o mik!

Vija e mesit eshte kufiri mor shok,apo sju u a ka mesu Edvini akoma kete.

Nuk paske marre vesh se ate kufi hudhi poshte vendimi i Gj.Kushtetuese, or ti shoq i   Salimbanit.

Jo or shok se nuk paske marre vesht gje ti se GJ K hodhi poshte kufirin e ri qe desh tu vinte dhe jo te vjetrin per te cilin flet artikulli,akoma nuk e moret vesht se duke shpif po humbni votat?

Ah i varfri une qe nuk te mbush dot mendjen qe kufiri i vjeter mer per baze kontinentin(kufirn kontinental, ate qe ruante Enveri )dhe jo nje cope shkembi, qe caktuan çobanet greke "te deleve te Salihut",   per te cilin  rri "shkemb" dhe ti.Atje mbahu por nje dite do thuash: "ç`bera une ç`bera,  qe u befsha dru, qe fola  !"

Po me po,nejse.

ka te drejte brado. Vija e mesit eshte ajo qe u caktua me marreveshje. Gjykata e hodhi poshte marrevshjen per shkaqe procedure dhe sepse parimi i vijes se mesit nuk ishte i pershtatshem ne rastin tone sepse per specifikat gjeografike qe ka bregu grek dhe ai shqiptar nxjerr nje rezulat haptasi te padrejte

Ah ju pshurrsha ne Salen e Edin e injorante te mjere! Mjere kujt i ka mbete ajo cope toke qe dita dites po e shesin, vaj medet! 

dhe pastaj thone cu duhet nacionalizmi shqiptareve,,,

Shqiptareve vetem mos ua prekni Salen e Edin, se per te tjerat beni c'te doni me to. Doni t'u merrni nafte--te presin krahehapur vetem t'ua lavderosh Salen e Edin. Aman, Sala dhe Edi jane buka, uji e ajri per shqiptaret...ptu! popull i pjerdhur ne tru! 

Sikur marreveshjet e tilla si ajo AL-GR nuk zbatohen pa u ratifikuar apo mos e kam gabim!?

nuk zbatohen gjalle:

mbahu neno mos ki frike, 

se gjithe shqiptaret jane kreshnike

per fat te keq, jemi fut ne NATO dhe nuk kemi mo as edhe flote detare ushtarake. Sepse u mburem se po te na sulmojme apo te na marrin teritore, do te na mbroje ushtria e NATO-s. Por nuk na vajti nder mend se cfare behet nese te grabit teritore nje vend anetar i NATO-s? O burra duhet ngritur nga vari Selam Musaj, ndoshta edhe Mato Gruda nese e ka akoma ate topi-n italian.

Kam mendimin se keto jane shashka se asnje biznes ne bote nuk investon ne nje vend ku ka probleme kufiri, prandaj per mua kjo qelbet si politika

Vetekutpohet ajo pune. Ne fakt, nga ky artikulli une nuk kam mesuar absolutishte asgje. Por thjeshte i ngre nervat njerezeve, i bene te diskutojne me stomak e jo me mendje. Nje artikull i  mire, ne rast se kishte ndonje lloje gazetarie atje, do tregonte kufirin qe kemi tani, kufiri ne rast se mareveshja ratifikohej, dhe si ne rast te tilla ligji nderkombetar e ka zgjidhur. Shqiperia dhe Greqia nuk jane vendet e para me problem te tille, dhe jame i sigurt qe ka nje protokol per situata te tilla ne ligjin nderkombetar. Dhe dicka tjeter, jo rrezik por me siguri eshte qe atje nuk ka fare nafte.

e ku pirdh nafta per popuj?

thjesht per muhabet, para do ditesh GE nisi nje dergese pajisjesh per nje seri pusesh lundruese, me destinacion i teritor afrikan, ku ka probleme dhe pretendime jo vetem pronesie, por edhe pretendime mes klasash te dnryshme e grupimesh fetare te ndryshme... 

 

U dhjefsha mu ne Portokolle e Njohje Ligjesh Nderkombetare te gjithe Geqerve te "ditur " per kesi rastesh ! Sahanlepires pa Dinjitet ....Ky muhabet eshte i MBYLLUR dhe mund te hapet vetem si NJOFTIM i Qeverise SHQIPTARE pasi te anullohetr VENDIMI i " se shteti Ligjor Zotnie " Ketu eshte tamam shashke Politike !
Ku jane ata te AZK ..(.Apatart i zbulimit Kimik ) ose AKZ ( aparati Kimik i zbulimit ).....
Zotnise Pjer ...sikur po stonon nga vizioni Juaj i nderuar per ekonomine .Si rrjegull dikush Parapaguan si shperblim kur JEP ...Nuk thote "Ishalla" na jep gjo me mrapa smiley Sidomos dihet shume mire cfare te jep Greku mrapa smiley

Nafte ka, dhe perllogarite rreth 250milione fuci ne total(ne te tre zonat e eksplorimit) dhe keto sipas specialisteve jane uje i gazuar apo aperitiv per industrine e naftes. Duke marre parasysh kety shtresen tjeter Leviathan ne mesdhe e cila posedon 16 trilion fuci nafte dhe gazi.

Interesant eshte fakti se vete greket nuk bene kerkime por moren parasysh kerkimet Shqiptaro-Sovetike ne vitin 1971 dhe ato te me pasme te viteve 90. Ne te cilen nje ekspedite Amerikano-Kanadeze, ju dha leja per studim sizmik dhe eksplorim te detit Jon. Te dyja keto burime u perdoren nga greket si oferte per te joshur kompanine cifute Noble Energy(e cila ka mbeshtetje fuqishem nga lobi cifut) Noble Energy po operon ne basinin e Qipros dhe qe eshte futur ne konflikt dhe lufte nervash me Turqine. Interesante ishte dhe fakti i vizites se shpellarit ne Izrael pak kohe perpara eksplorimit

Njerez ... dicka e tille ishte vetem ceshtje kohe...me sa duken bathet nuk paska shtet shqiptare te pavarur ...sepse mire ky kryeministri trim dhe i paprekshem nga malet e tropojes por dhe oppozita me ne krye "trimin" ruci nga tepelena nuk ja mban te beje gje.  

Nga ana tjeter sarandiotet nuk do kene me klientele ku tja vene cmimet sa frengu pulen  

Lajm shume i hidhur...

Besoj se per ceshtje te tilla te puse nafte ne ujra nderkombetare apo kufitar, duhet te ekzistojne marreveshje, traktate nderkombetare.

Ec mo, artikujt per te "sensibilizuar" e tronditur opionionin publik shqiptar.

Mos u ngutni, se lajmi duket me teper sensacional...

Kjo puna e kufirit na ben te dukemi shtet pa Zot. Nje here ju japim nje here sua japim. Ju c'na ipni, etj etj... Meqe ne nuk e dime se c'duam, pse nuk e japin me qera per 99 vjet. Grekut mbase nuk do i pelqeje se thote qe sipas kesaj ideje i bie qe ne jemi zotet e tokes, po mbase i shtojne nje pike ku thuhet se toka eshte akoma ne diskutim po Greku paguan per perdorimin e saj.

Greku perdor token (qe do e perdorte sidoqe te qe puna), ne mbledhim ndonje lek. Pas 100 vjetesh mbase do na kene ardhur mend dhe dime si te veprojme. O ja shesim o e mbajme o e japim dhe 100 vjet te tjera me qera.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).