Ndryshimi midis VV-së dhe Aleancës është se e VV-ja ka kauzë dhe bosht mbështetës ideologjik, ndërsa e dyta nuk ka as kauza dhe nuk ka as bosht ku mund të mbështetet.

Me lindjen e lëvizjes më të fundit në skenën tonë politike Aleancës KuqeZi,tashmë kanë nisur dhe analizat kundrejt saj,duke marë si fenomen ekuivalent lëvizjen Vetëvendosje dhe kredon e saj të majme politike të marrë në një elektorat të madh në Kosovë. Po a është Aleanca KuqeZi një Vetëvendosje? Analizat e ndërmarra kundrejt saj nga individë të ndryshëm dhe hulumtues mediatikë e shohin këtë lëvizje vetëm në dukjen e saj, duke lënë jashtë me shkak mënyrën e organizimit dhe boshtin ideologjik të Vetëvendosjes. Po ashtu dhe 'inputet', të cilave u përgjigjet ajo me aksione politike. Pra askush nuk e merr mundimin të analizojë si organizohet Vetëvendosja dhe si strukturohen KuqeZinjtë? Vetëvendosja nga mënyra e të organizuarit shihet  si organizatë horizontale, me forma dhe përmbajtje të njëjtë me një organizatë civile, pra e ka ruajtur dhe vazhdon ta ruajë me fanatizëm atë ''Lëvizjen'' dhe mohon sistematikisht shndërrimin e saj si alternativë partiake dhe pse është forca e tretë në Kuvendin e Kosovës. Ndërsa KuqeZinjtë, të cilët kanë nisur të strukturojnë organizmat partiakë: Forumin e Gruas, Rinisë, Diasporës, e kanë të centralizuar gjithë pushtetin rreth një individi të vetëm: Kreshnik Spahiut. Ky është ndryshimi embrional midis VV-së dhe AKQZ-së, sepse e para mbetet lëvizje horizontale pa organizma nën varësi  dhe me pushtet të decentralizuar prej të barabartësh, ndërsa e dyta është hierarkike dhe me pushtet të centralizuar ku asnjë individ i jashtëm  nuk mund të kontribuojë dhe të vetëvendosë siç ndodh në VV.

Ku është ndryshimi midis Nacionalizmit të Vetëvendosjes dhe Nacionalizmit të  Aleancës? Ndryshimi midis VV-së dhe Aleancës është se e VV-ja ka kauzë dhe bosht mbështetës ideologjik, ndërsa e dyta nuk ka as kauza dhe nuk ka as bosht ku mund të mbështetet. Vetëvendosja në esencë si term është e drejta universale e popujve nën një bashkim të dhunshëm federativ të ndahen dhe të krijojnë shtetin e tyre dhe pikërisht këtu nis dhe kauza e VV-së e nacionalizmi i saj. Theksi i nacionalizmit të VV-së bie mbi kolonizimin e Kosovës me anë të një sistemi mandatesh, i cili kufizon drejtëpërsëdrejti sovranitetin politik dhe mohon tërthorazi ekzistencën e institucioneve dhe shtetin e Kosovës, sepse ekzekutivin në këtë rast e kanë institucionet ndërkombëtare, madje më vendimarrës dhe ekzekutivë se vetë Qeveria e kryesuar prej Hashim Thacit. Një kauzë tjetër bie dhe mbi strukturat paralele serbe, të cilat bien ndesh me premisat e ekzistencës së një shteti dhe sovranitetit te tij sepse mohojnë ushtrimin e pushtetit publik në një territor dhe masë të caktuar njerëzish, gjithashtu dhe elementët e pavarësisë së pushtetit shtetëror nga çdo pushtet të një shteti tjetër, organizimit të një rendi juridik dhe mbrojtjes së tij dhe epërsinë e pushtetit shtetëror mbi çdo pushtet tjetër në vend, në  një kohë kur serbët e veriut kanë kushtetutë të tyre dhe një territor ku komandon një pushtet tjetër. Po ashtu ndeshet dhe me kolonizimin e ekonomisë, privatizimin masiv të shtetërores e së përbashkëtës dhe konceptin Komb i ndryshuar me synim të errët nga ndërkombetarët dhe kushtetutën Ahtisari, të cilët e shohin Kosovën si një bashkësi  ose Komb politik bosnjëzues kur 95% e popullsisë është shqiptare. Vullneti dhe vendimarrja politike e shtetasve të Kosovës shihet si a priori  ose e drejta kryesore për një bashkim Kosovë Shqipëri në një shtet të vetëm, të nisur në saj të dëshirës dhe forcimit, në një kohë kur sistemi mbinacional është shndërruar në një sistem varësie dhe GjeoPolitika si levë e rëndësishme e interesave të shteteve të ndryshme mbi shtetet e tjera.

Ndërsa Kuqezinjtë nuk kanë kauza dhe mbështeten në ëndrra të vilajeteve osmane, madje ata nuk zhvillojnë as një nacionalizëm të mirëfilltë që ka synim Volksgeistin, atë nacionalizmin kulturor të ringjalljes së vetëdijës dhe kulturës kombëtare por një Racizëm provincialësh AntiGreqi dhe AntiSerbi, në një kohë kur këta të fundit nuk  e cënojnë sovranitetin tonë territorial dhe politik sa kolonizimi i ekonomisë nga sharlatanë të huaj, anëtarësimi në çdo organizatë të mundshme ndërkombëtare, ndërhyrja në punët e brendshme të ambasadorëve të atashuar dhe kthimi i atdheut në kosh mbeturinash, etj, etj. KuqeZinjtë nuk meren me Hegelin dhe as me filozofinë moderne dhe nuk kanë në ndërthurje të tyre elementë tejet intelektualë dhe filozofikë, por tifozë të dehur nga duhma të boshta shoviniste dhe kauza kërnackash. KuqeZinjtë ose nuk e kanë marrë ose s’duan ta marrin vesh se varësia ekonomike krijon drejtëpërsëdrejti varësi politike dhe nuk mund të jemi të barabartë me të tjerët kur nuk kemi as një demokraci të konsoliduar dhe as një ekonomi të fortë, kur nuk kemi as një nivel kulturor dhe arsimor, kur nuk kemi as ushtri dhe vendimarrje të konsiderueshme në organizma ndërkombëtarë.

Kuqezinjtë duan Shën Naumin, por a mund të merret ai kur është dhënë me firmë? Kurrë. Kuqezinjtë duan Iliridën, Malësinë, Çamërinë, por a mund të merren ato kur në Iliridë ndasitë kanë krijuar hone mosmarrëveshjesh të mëdha, në Malësi nuk jemi as 10%, ndërsa në Çamëri de juro nuk ekzistojmë? Kurrë. Ndërsa me Kosovën dhe mundemi nëse në Ballkan nuk kërkohet riformëzimi i kufinjve në efekt domino. Dhe këtu ndodh ndryshimi më i madh midis dy organizatave, VV-ja e sheh krijimin e shtetit të madh si një mundësi per t’u shndërruar në faktor të rëndësishëm gjeopolitik dhe ekonomik në Ballkan e ndoshta dhe më tej, në një sistem hierarkik mbinacional ku të mëdhenjtë shfrytëzimin ekonomik me mallra dhe shërbime të ndryshme e shohin tek ne konsumeristët e shteteve periferikë duke na vënë dhe nën varësinë politike, ndërsa KuqeZinjtë s'kanë ide dhe formëzimin e një Komb'Shteti të madh e nisin në andralla shovene. Kurti e sheh shtetin e madh si  komunitet njerëzish të barazisë sociale dhe politike në një demokraci të drejtëpërdrejtë, ndërsa KuqeZinjte  heshtin kur demokracia shkatërrohet dhe minatorët shfrytëzohen nga Austriakët.

E si mund të jesh nacionalist kur hesht kundrejt shitjes së territorit me anë të ''1 euros'' së Berishës dhe kolonizimit kolektiv të ekonomisë shtetërore? Ky është kufizim sovraniteti dhe  kauza me të cilën Kurti dhe Vetëvendosësit dalin të demonstrojnë kundër Qeverisë. Si mund të jesh nacionalist kur Ambasadorokracia ose më saktë ambasadori amerikan në Tiranë luan me zell rolin e kryeministrit dhe ''Atit të Kombit'', ndërsa në Prishtine Vetëvendosësit kundërshtojnë mendësinë e sovranitetit absolut të ambasadorit amerikan Dell dhe rolin e tij vendimarrës? KuqeZinjte heshtin kundrejt marrëveshjes detare dhe dhënies së territorit detar në bazë të disa ''konventave'' fantazëm, ndërsa Vetëvendosësit luftojnë karshi marrëveshjes Kosovë-Serbi. Ose thëne me sakte e nisur ne citatin e Gjeneralit Sharl De Gol se: 'Patriotizëm do të thotë të duash të tutë, ndërsa Nacionalizëm të urresh të tjerët', dilet në konkluzionin se Vetëvendosësit duan të vetët, ndërsa Kuqezinjtë urrejnë të tjerët, ndaj s'mund të jenë kurrë njësoj.

ResPublica

109 Komente

Me ngjan se i sajon Kreshinku keto lloj shkrimesh, qe t'i rrisi piket vetes.

Ajo qe vlen ti perplaset ne turi Spahiut eshte kryesimi i KLDse. Pasi te kopsiste apo te nxirrte nje konkluzion per gjyqesorin, atehere do ishte me i besueshem. Nje njeri qe nuk i jep dum dickaje, po hidhet ne pune tjeter mua me duket korr e mos lidh. Gjithsesi, sforcohem te mos e paragjykoj sepse me se fundi nje person publik po thote ato qe une ka vite qe dua t'i degjoj.

A se desh harrova edhe dicka te rendesishme. Ku kullosin keta te Alenaces? Si shume para po harxhohen e kjo me ben te dyshoj. Nuk po akuzoj, thjesht kam nje dyshim qe me duket i bazuar deri sa nuk dime kush i financon.

M'vajt goja prap tu thone qe ne esence ky eshte si rrethrrotullimi i Lulit, LINES! 

Shi tani kur te vine e te pysin: "Je celoooos? " smiley 

Artiklla merito aq yje sa fishekzjarre kineze jane hedh per vitri n'Tirone..

Une vazhdoj t'i qendroj bindjes qe perderisa publiku shqiptar me nje fare prirjeje ideologjike te majte nxorri spontanisht nga gjiri i tij nje peedh te bukur si Erjon Velija, atehere nuk kish' se si publiku shqiptar me nje fare prirjeje ideologjike te djathte te nxirrte ne pah nje figure me te sakte se karabushi Kreshnik! 

Aq e kane dybene (kshu quhet ?) tha! smiley

 

 

p.s.

c'do te thote "karaduz"? 

Nuk rri dot pa e qesndis edhe ti mo  smiley 

Amon o burre, se kam kaq kohe qe ia shoh kacarrelat e sforcohem te shoh pertej tyre. Mos ma hap ket teme smiley 

Dicka te hajrit e thote neper te. Ka gjthmone shprese....

Jo perkundrazi! 

Rri, si nuk rri! smiley

Po ky m'hap barkun!! Seriozisht!

E pashe ne video kur kishte shku n'Kosove, dhe i pshtoi nji lot aty n'foltore!! smiley

C'a t'them une tashi! 

S'e kisha kap kete!!! U shtirka keq fare. Qeka ordiner.

Sorry mrroklle  smiley 

Flm Teuta per mundimin. smiley

Une ne fakt e kam degjuar si fjale perbuzese, prandaj doja te dija kuptimin e fjales ne shqip

syzi sikur eshte karagjoz, me duket.

karagoz dhe haxhivat-dy personazhe komike perrallash
syzi,vetullkaleshsmiley

pse jo xinxerfillja? smiley
Kara-perveç 'e zeze/i zi' perdoret edhe per token.
Kara burun-toke ne forme hunde
duz-e/i drejte
perfundimisht Belul ' i gjate ,i holle, me pak kurriz te dale smiley

Karaduz = shpirtzi .
Me vone mori percaktimin e nje Individi biles dhe individeve te nje tersie teritoriale si .....ku ne shqip me e buta merr kuptimin " Dhi ( Sqap ) e krimbur e bishtin perpjete "

Flm i nerume! smiley

Individve t'ciles teresie teritoriale a ban me dite? smiley

p.s.

t'kam pyetur nja dy here  per nje koment tendinpo ndoshta s'e ke lexu: Do na thush dicka me shume per robt ne malsine tone qe akoma vishnin xhupa t'ushtrise Austro-Hungareze, t'lutem?

Si, qysh, tek, ca viti, ku i pe, m'the t'thashe...

Se kjo e xhupit eshte dicka qe nuk duhet humb. Vec po t'a rush per ndonje shkrimtar ma t'mire...

Mrroklle ja një përshkrim shkodranisht i karaduzitsmiley

Karaduzi n'kmish t'najlonit 

turni tret n'fabrik betonit 

Karaduzi BC si hap rrugën 

Centaurit . Centauri e Perlini

ka thy kryet n'brigje drinit 

Aah, sa gjynof!! smiley

Malsori me i llaf, apo dukagjinsi?

Apo katunari n'pergjithsi?  

Se edhe une kshu nigjova: Nuk shkohet n'aksh kafe se o' karaduz i modh!! 

 

" Ndërsa Kuqezinjtë nuk kanë kauza dhe mbështeten në ëndrra të vilajeteve osmane, madje ata nuk zhvillojnë as një nacionalizëm të mirëfilltë që ka synim Volksgeistin, atë nacionalizmin kulturor të ringjalljes së vetëdijës dhe kulturës kombëtare por një Racizëm provincialësh Anti Greqi dhe Anti Serbi, në një kohë kur këta të fundit nuk e cënojnë sovranitetin tonë territorial dhe politik sa kolonizimi i ekonomisë nga sharlatanë të huaj, anëtarësimi në çdo organizatë të mundshme ndërkombëtare, ndërhyrja në punët e brendshme të ambasadorëve të atashuar dhe kthimi i atdheut në kosh mbeturinash, etj, etj. " vetem per kete 10 me YLL !
Me kete shprehje qe e ka mbyllur me " Indeferentizem " te pakuptimte etj etj kur kjo eshte pikerisht Palca e prurjes , padashje ky per mua HYN ne nje nga Analistet me te Mire per percaktimin e nje Force Politike .
Me tej pastaj , redaktori ve detyre besoj per sasine e rreshtave ! Mbetet borxh me nje shenim te na xebertheje Volksgeistin smiley

pavaresisht verejtjeve qe mund te beje gjithkush deritani eshte i vetmi qe po organizon nje levizje me fryme kombetare.le te dale ndonje tjeter me platforme me te qarte dhe te organizuar e ta mbeshtesim.sketerra aktuale politike ne shqiperi ben qe keta me gjithe mangesite e tyre(ku disa jane edhe te rritjes e te pashmangshme)te duken ''xhixhi' ''.parashikoj qe dyshja sali-meta te behet treshesmiley

Me ket shprese kom qen dhe une, po fakti qe qeka "perlot" ne Kosove, trego qe nuk ka aq sa duhet per t'u permiresu me kalimin e kohes  smiley 

 

deri tani njerezit ankoheshin se nuk kishin mundesi tjeter vec salinjve.tani u prish pune xheli.ja do ti propozojme te beje ndonje seminar te albini dhe do rregullohen punet.rendesi ka qe nuk eshte produkt ambasadash dhe ka nje mbeshtetje ne parim  nga populli .po s'ishte i zoti kreshniku  do dale dikush tjeter.

shqipo, i sigurte ne keto qe thu me siper? Jo per gjo, por do zoti nuk zhgenjen, se po zhgenjeu nuk mbet kauze pa u perdor e pa u hedh ne kosh. Fryka ime me keto levizje me sfond nacionalist eshte se shume shpejt perfundojne ne populizem te paster. Shiko ketej nga ne, levizjet nacionaliste jane edhe anti-islam, edhe populizem edhe floke te xhelosura dhe njerez spitullaqe. Kjo nuk do te thote qe dhe Shqiperia do te jete ashtu, absolutish jo. Kjo nuk do te thote qe dhe Kreshniku do degjenorje ne populizem, por pikerisht per kete i duhen kellqe te forta qe ta provoje. Dhe prova me e mire nuk eshte flamuri gjigand qe shpaloset ne Kruje me 17 janar (kete e ben kushdo me ca fonde ne dore) por shikimi nga lart i kodrave te Fushekrujes, nga deti i jugut, e me rradhe e me rradhe. Kuptohet askush nuk pret qe kreshniket te bejne gjithshka qe nuk eshte bere, e disa gjera dhe i kane bere, por le te shohim se sa do ta hedhin hapin pertej sloganeve.

asterisk,doza e nacionalizmit me ekstem ne shqiperi nuk e kalon ate te partive te qendres ne evrope ,pa folur per greqine ku ''megaloidheja'' eshte e padiskutueshme te i gjithe spektri politik.ketu flitet per nje kombetarizem foshnjor mbrojtes ,ku po te deklarosh qe kosova eshte truall e popullsi shqiptare quhesh radikal.pa le ta krahasosh me fqinjet, te cilet edhe pse shtetet e tyre i kane ndertuar edhe mbi troje te pastra shqiptare  perseri kane pretendime.me ka bere pershtypje  mendimi i shume grekeve qe si ka mundesi qe shqiperia ,megjithese te pakten gjysmen e territoreve i ka rreth e rrotull kufirit te saj nuk ka asnje platforme kombetare dhe as forca politike qe ta mbrojne .prandaj ne kemi domosdoshmeri ekzistenciale  qe te kemi forca politike atdhetare .niveli i nacionalizmit tek ne jo vetem qe nuk krahasohet me greqine apo serbine ,por as me shtetin pa emer e kombesi qe kemi ne lindje .une nuk kam degjuar njeri te kerkoje as nishin e as janinen ,bile as paramithine.''radikalet'' shqiptare thone vetem se korca,mitrovica dhe himara jane shqiptare.

Sinqerisht qe du me besu. Kam nevje urgjente madje. Po keto shtirjet, bashke me financimin e dyshimte, me bejne skeptik. Ti thu qe nuk eshte produkt ambasadash edhe kjo me gezon, po me tremb pyetja se produkt i kujt eshte? Nuk hedh njeri kot aq para sa te fluturosh cdo jave jashte e te marresh me qira salla per mbledhje. As partite politike qe kane kuota fikse nga cdo anetar, nuk ia kane dale te perbalojne kesi shpenzimesh pa u ndyer. Me duket pak si jo realiste te mendosh se mund te perballohen me burime te ndershme shpenzime te tilla nga nje aleanca popullore.

Sinqerisht nuk po aludoj per gje, por nuk rri dot pa e vrare mendjen per keto.

Behet shume mire qe vihen pikat mbi "i", ose syzet ideologjike aty ku sherbejne.

Gezuar Vitiriun njehere peshq e peshkushe!

E lexova me heret ket shkrymin dhe me thene te drejten, eshte koha per pak kritike te shendetshme ne drejtim te AKQZ-se (Pse e ka alenace kush e merr vesh!?? Kush eshte tjeter ketu pervec kacurrelsit te xhelosur?).

Qe deri me tani kjo eshte ne kufijte e nje levizjeje populiste kjo merret vesh. Po edhe qe po harxhohen fonde me tepri merret vesh. Po edhe qe udheheqesi kreshnik (e sypatrmbur) po le pas detyren per te bere politike merret vesh. Ajo qe s'merret vesh eshte se ku do dalin dhe c'ane do te mbajne. Ajo tjetra qe mua me tremb fare eshte se pasi i nxorren bojen shoqerise civile (me Mjaftin) tani i ka ardhur rradha flamurit me i nxjerr bojen (kuqezi pra merr vesht, ti?).

Disa thone prit te shohim. Ok, dakord le t'i mbajme njehere llastiqet (e gurit) ne xhep, por prape hallve e ftohfet me duket.. Me sa ve re nga programet e televizionet e atjeshme perpiqen ta promovojne (me anketa televizionesh, e Portokallira) por nese do qe te konsiderohet seriozisht bejne mire te nxjerrin dy gisht program (jo 1000 faqesh si i Ed Rams) e te bejne ndonje proteste per ndonje gje shqetesuse (te pakten ta perligjin ate flamur qe po e perdorin pak si shume). Perndryshe eshte vetem si nje grup tifozash kuqezi qe pasi dalin nga stadiumi shqepen me qofte serbe...

Ne fakt pritet qe programi/objektivat te dalin ne 17 Janar:

AK deklaron se më 17 janar kjo lëvizje do të shpallë nga Kruja, objektivat për të ardhmen e shqiptarëve.

"Më 17 janar do jemi në Krujë për të përkujtuar Skënderbeun dhe për të shpallur objektivat për të ardhmen e shqiptarëve. Në kalanë e Krujës do valëvitet flamuri gjigant. 2012-ta përfaqëson fundin e botës antishqiptare”, sipas AK.

Edhe Flamur, edhe Skenderbe, edhe oh sa mire me ken shqiptar.

Ndryshimi midis VV-së dhe Aleancës është se e VV-ja ka kauzë dhe bosht mbështetës ideologjik, ndërsa e dyta nuk ka as kauza dhe nuk ka as bosht ku mund të mbështetet.

Autori i shkrimit te me fali po une nuk lexoj dot me shume se kjo hyrja. Jo per gjo po fakti qe kauza e VV mund te jete me e prekshme, nuk do te thote qe ne Shqiperi nje levizje patriotike nuk ka kauza e bosht ideologjik.

Nqs Kosova nuk eshte akoma shtet i pavarur me plot kuptimin e fjales (mjafton te permendim mos kontrollimin e mbare territorit), kjo s'do te thote se Shqiperia nuk e ka domosdoshmeri rritjen e frymes kombetare dhe presionin ndaj politikaneve per respektim te interesave kombetare (mbrojtje o fjale e madhe).

A eshte e zonja AK me e bo kete? Kjo eshte teme tjeter. Ama ka meriten, sic thote Tironsi, qe po ngre zerin per gjera qe shume kane dashur t'i thone apo degjojne si tema debati.

 Sapo e lexova kete shkrim te ketij Klodit te BB, (me duket) dha arrij ne perfundim se e ka shkruajtur vertete me boothe....pse e them une kete. ne kete shkrim, nuk e di, se pse rreket te beje nje ngjashmeri te Kuqezijve me VV, kur as nuk e kane thene vete keto organizata, as e kane kerkuar po keto vete kete lloj ngjashmerie, e as ja kane kerkuar kete studim Klodit....

Qe ne fillim te heres, Klodi duhet ta dije se qellimet e krijimit te ketyre dy organizatave, jane qe ne fillim te pangjashme, nga vete qellimi qe i kane vene vetes. Nqs, VV ka pas qellim qe nepermjet nacionalizmit te saj, te shkonte drejte nje shtetformimi, kombetar dhe formimit te elitave te ketij saposhteti,  Kuqezinjte nuk kane pasur kete qellim, por diçka tjeter. Ata kishin si qellim  te zgjonin nacionalizmin e fjetur te shqiptareve, ne menyre qe shtetaret te mos shisnin shtetin dhe shtetasit e vet...pra nje dallim kryekeput i pangjashem 

dhe me poshte vazhdojne thagmat e KlodBB

Ndërsa KuqeZinjtë, e kanë të centralizuar gjithë pushtetin rreth një individi të vetëm: Kreshnik Spahiut. Ky është ndryshimi embrional midis VV-së dhe AKQZ-së, sepse e para mbetet lëvizje horizontale pa organizma nën varësi  dhe me pushtet të decentralizuar prej të barabartësh, ndërsa e dyta është hierarkike dhe me pushtet të centralizuar ku asnjë individ i jashtëm  nuk mund të kontribuojë dhe të vetëvendosë siç ndodh në VV.....

... e kush ta ka thene kete more Klodi, Spahiu eshte vetem nje ze ne ate morine e zerave brenda AKZ, ndoshta me i spikaturi, por ama kjo levizje brenda saj, nuk ka figura te diskretituara, po jane figura qe jane te merzitura apo te çmeritura nga politika aktuale, dhe qe per atdhetarizem e kane gjetur vendin aty, dhe madje jane vullnetare dhe punojne pa patur ndonje interes te paragjykuar.......

dhe ja nje tjeter.....qe eshte kontradiktor me veten...kur kerkon qe per te njejtat gjera e mat me kute te ndryshme.....

 

 Theksi i nacionalizmit të VV-së bie mbi kolonizimin e Kosovës me anë të një sistemi mandatesh, i cili kufizon drejtëpërsëdrejti sovranitetin politik dhe mohon tërthorazi ekzistencën e institucioneve dhe shtetin e Kosovës, sepse ekzekutivin në këtë rast e kanë institucionet ndërkombëtare, madje më vendimarrës dhe ekzekutivë se vetë Qeveria e kryesuar prej Hashim Thacit. .............Vullneti dhe vendimarrja politike e shtetasve të Kosovës shihet si a priori  ose e drejta kryesore për një bashkim Kosovë Shqipëri në një shtet të vetëm, të nisur në saj të dëshirës dhe forcimit, në një kohë kur sistemi mbinacional është shndërruar në një sistem varësie dhe GjeoPolitika si levë e rëndësishme e interesave të shteteve të ndryshme mbi shtetet e tjera................

dhe per AKZ thote

 ............KuqeZinjtë ose nuk e kanë marrë ose s’duan ta marrin vesh se varësia ekonomike krijon drejtëpërsëdrejti varësi politike dhe nuk mund të jemi të barabartë me të tjerët kur nuk kemi as një demokraci të konsoliduar dhe as një ekonomi të fortë, kur nuk kemi as një nivel kulturor dhe arsimor, kur nuk kemi as ushtri dhe vendimarrje të konsiderueshme në organizma ndërkombëtarë......

Si nuk e kupton dot more Klodi, se sa kontradiktor qe je me veten more djale...., Gjeopolitika eshte e njejte per te gjitha shtetet e vegjel. E gjithe historia e tyre eshte varur dhe varet nga humori i me te medhenjve, dhe nuk ka asnje fuqi vendimmarrrese as VV as AKZ e as ndonje organizate tjeter. E gjithe detyra e ketyre eshte vetem tek ngritja e opinionit nderkombetar, apo nderkombetarizimi i vete çeshtjes, pra ne kete plan qe te dyja keto organizata jjane ne te njjtin rrafsh, dhe jo ne dy rrafshe te ndryshme siç perpiqesh qe ti vendosesh more Klodi

...dhe vulen e tij prej antishqiptari Klodi e vendos ne keto paragrafet e fundit, ne te cilat KlodBB, me nje te rene te lapsit, e hedh ne koshin e plehrave, te tere luften qe po behet, ndonese jo me agresivitetin e duhur, per bashkimin e trojeve tona etnike, duke i kundervene fatalitetin e te qenit jo nen nje strehe....

Kuqezinjtë duan Shën Naumin, por a mund të merret ai kur është dhënë me firmë? Kurrë. Kuqezinjtë duan Iliridën, Malësinë, Çamërinë, por a mund të merren ato kur në Iliridë ndasitë kanë krijuar hone mosmarrëveshjesh të mëdha, në Malësi nuk jemi as 10%, ndërsa në Çamëri de juro nuk ekzistojmë? Kurrë. Ndërsa me Kosovën dhe mundemi nëse në Ballkan nuk kërkohet riformëzimi i kufinjve në efekt domino. Dhe këtu ndodh ndryshimi më i madh midis dy organizatave, VV-ja e sheh krijimin e shtetit të madh si një mundësi per t’u shndërruar në faktor të rëndësishëm gjeopolitik dhe ekonomik në Ballkan e ndoshta dhe më tej, në një sistem hierarkik mbinacional ku të mëdhenjtë shfrytëzimin ekonomik me mallra dhe shërbime të ndryshme e shohin tek ne konsumeristët e shteteve periferikë duke na vënë dhe nën varësinë politike, ndërsa KuqeZinjtë s'kanë ide dhe formëzimin e një Komb'Shteti të madh e nisin në andralla shovene. Kurti e sheh shtetin e madh si  komunitet njerëzish të barazisë sociale dhe politike në një demokraci të drejtëpërdrejtë, ndërsa KuqeZinjte  heshtin kur demokracia shkatërrohet dhe minatorët shfrytëzohen nga Austriakët...............

More Klod, po si nuk e kupton, se nese VV eshte nj organizate politike dhe me synime per te marre pushtetin, AKZ-ja nuk eshte e tille, ajo ka per qellim vetem te ndergjegjesoje kete pis milet shqiptar qe ta kuptoje se sè brendeshmi eshte ne radhe te pare shqiptar, e pastaj ballkanas a evropian, qe te rrise pak ate fryme nacionaliste qe ne trevat tone eshte ne nivelet minore, se ne jemi gati te japim edhe boothen per pak pasuri e pak pushtet, e shembulli me i mire eshte SAla me shitjen e detit, dhe ky Klodi me duket se e ka harruar qe ka qene AKZ-ja qe e kapi se pari problemin,dhe meqe nuk kishte tager ta shpinte ne GJK, u fut PS-ja qe e kishte procesin te gatshem te pergatitur nga Kol M. Pasha e nga AKZ,

po hajt mo,me siguri do te jete ndonje shkrim i sponsorizuar ky kunder AKZ....

C'pune ka nje levizje patriotike ne shqiperi nje zot e di... Shqiperia nuk eshte as ne sundimin gjerman, as ne sundimin Grek, as Italian, as Serb, asgje prej gjeje. Kjo eshte komplet marrezi qe kenaq ata qe ju ngrihet kur shikojne ndonje fotografi tanku, apo kur shqiperia mbaron 0-0 pjesen e pare me Hollanden... Do shtet dhe zhvillim atje... krijo nje opozite normale qe ta hedhi poshte Berishen, dhe qe te qeverisi me mire se ai duke krijuar dhe respektuar ligje. Kaq!

(Keto gjera ketu per opoziten nuk i theme nga qe jame kundra-Rames sic shume te peshku mendojne, por nga qe tek opozita kam me shume shpres.)

 

BTW: Keta te ResPublices jane Njesh fare ama. Ne rast se AKQ eshte fole injorantesh, keta jane snobisto-injorante. Shi tani, jane te shokuar sesi AKQ nuk konsideron Hegelin. Si nje organizate revolucionare nuk po mere ne konsiderate Hegelin? Pa Hegelin c'do behet? E ka ndjekur njeri revolucionin ne Tunizi. Arritjet me te medhaja kunder policise u bene nga divizioni i studenteve te filozofise se Hegelit te cilit jo vetem perballuan forcat e rendit por edukuan popullin mbi shpirtin e revolucionit. Gjithashtu dhe mbarimi i shkrimit me disa klishe internacionale nga Sharl De Gol (pse jo Derrida kesaj here) dhe disa klishe Ramisto-injorante te tipit shqiperia 1-euro apo ambasadokracia. Fazlic e humba une apo gje diku?

hahahahahahahahaha

Kjo eshte analiza me skandaloze qe mund te dilte, jo vetem per premisat qe i ka te gjitha paragjykime, por edhe per strukturen krahasuese.

Ne praktike i duhej struktura krahasuese per te vjelle paragjykimet ndaj AK-se dhe Spahiut, perndryshe do i duhej te merrej me argumentimin e paragjykimeve dhe paragjykimet kane te keqen qe kur argumentohen dalin si thashetheme.

Ketu qendron e vetmja bravo, qe i shpetoi me zgjuarsi formatit thashethem ose alla Myftaraj.

Une shoh vetem qe askush nuk ka kellqe te argumentoje kunder AK-se e njekohesisht ti shpetoje thashethemnajes e xhelit te Kreshnikut.

Ku i gjen paret thote miku, i njejti avaz, Sala ben fushate dhjetra miliona dollareshe, AK-ja ka kapur apo jo 100 mije dollare shpenzim qekur lindi, ai miku merret me parate e AK-se.

Mungon vetem moralisti i radhes qe te thoje, se ato para mund t'ia kishte dhene ndonje jetimoreje ose evgjiteve qe vuajne neper kampe.

Ju qofshi, tipa si ju kane hedhur balte mbi gjithe figurat kombetare qe kane dhene edhe jeten, per ju kreshniku eshte buke me djathe.

Po ajo qe me merakos eshte vetem qe me tipa si ju Shqiperia nuk behet as per 1000 vjet, jo ajo e Bashkuar, qe nuk behet kurre, se s'do e luanit bythen matane lagjes tuaj, po as RSH-ja.

Shyqyr qe te rinjte e sotem kane tjeter fryme ose ende nuk u eshte injektuar gjithe doza antipatriotike, perndryshe do ishte shume tragjike.

Kur shoh tipa si ky analisti e ca peshqiste, i gezohem faktit qe vdekja ekziston, keshtu brezat mund te ndryshojne, pa te ishit ju te pavdekshem do na kishit bere pavdeksine nje ferr te vertete.

Na vure ne seder palko smiley

Une do vdes (kur te vije seraja se ditet e mia i kam smiley ) po pytja ime ngelet. Ku i gjeti 100 mije USD Aleanca? Mos e merr si provokim se po pyes shume sinqerisht. Me thuaj qe kemi hap kete llogari e jane derdhur kaq e aq nga filani e fisteku edhe me shpirt do vij edhe une te hedh aq sa mundem.

Sa per patriotizmin e cave, mos ji kaq i sigurt qe s'e kane. Ka edhe njerez qe kane bere gjithmone e vazhdojne perdite me bo pjesen qe i takon per kete vend e per bashkim, po nuk hapen b.thesh me marre medalje. Ka njerez qe kane dhene shume dhe arsyeja pse shqetesohen eshte pikerisht se u dhemb vendi por edhe mundi i tyre i deritanishem. 

Tani ty plako, meqe mban ate emer, te takon t'i sqarosh pak robt, e jo t'i vesh perpara me arrogance.  

Po s'do rri duke sqaruar robte çdo here, ja psh Loriku ka dhuruar te pakten 40 mije euro + aktivitetet ne Rome, meqe luan me Lacion dhe gjendet ne Rome. Di qe himni eshte gati falas, qe kengetaret edhe ne Usa kane qene falas, ne Angli ka financuar nje tip qe s'ia di emrin etj.

Tani çte them une ty, gjithe bilancin e AK-se ?

Per patriotizmin e cave jam shume i sigurte dhe jo vetem kaq por ftoj kedo qe ndihet patriot, ti bashkohet AK-se jo per Spahiun, as per te ndryshuar gjendjen ne vend, por thjesht e vetem per te permbushur patriotizmin e vet.

Une personalisht gjendem tek AK-ja per te permbushur patriotizmin tim dhe askush nuk me ka penguar.

Po mesa kam vene re, edhe patriotet kane hallin se mos ua grabit Spahiu e 2-3 kokrra, gjithe mundin e tyre.

Sikunder e thashe une e kam çliruar mendjen nga halli se kush perfiton nga mundi im, une permbush patriotizmin tim dhe me kete jam ne rregull.

Nese tjetri neser do me mashtroje, do dal nga AK-ja e do shoh vend tjeter, deri tani AK-ja me patriotizmin hecin bashkarisht, per mua kjo ka rendesi.

Po ja mer burre kaq e thjeshte ishte, se me plase.

Ti mos u merzit se ka kritika e bojn robt pyetje, se cdo gje publike eshte patjeter subjekt skepticizmi edhe do ngjalli kundershti (controversy e kom fjalen mrroklle  smiley ). Me durim bej c'te mundesh me i sqaru, dhe po qe gje e hajrit, heret a vone do fitohet edhe besimi i te lekundurve. Durim plako edhe suksese!

Po nuk jam zedhenes i shtypit plako smiley

Nuk e kam hallin tek kritika, se dihet qe kritika nxit, po ç'pergjigje ti japesh njerit qe flet per xhelin e Spahiut ?

Ai i ka floket si kaçube, te shkurtera nuk i shkojne, normal qe do perdore xhel per ti mbajtur. Po te ishte pa floke Kreshniku, te njejtit kritikues do thonin ja ky tullac si naziskin. Tani he fol po deshe per kritike dhe kush e ben kritiken ata qe kane per kryetar e baba shpirteror nudistin Rama, po kjo s'ka bythe ku te rrije.

Te me dale dikush qe ben nje kritike te hajrit, qe futet ne thela e del nga aspekti formal, bjere ketu, po del salisti e thote AK eshte tufe injorantesh, pse kritike eshte kjo, injoranti qe shan per injorance.

Meqe e ke merak punen e lekeve, ja po te them edhe qe AK-se nuk iu dhane nja 100 mije dollare nga ambasada amerikane (per nje projekt kulturor) me motivimin, 'flitet se jeni levizje politike'. e thene ndryshe Berisha i ka kerkuar nder Arvizut dhe Arvizu ia beri.

Po keshtu nja 2 biznesmene qe kishin premtuar te financonin u terhoqen ne minutat e fundit nga presioni politik ne Shqiperi, ata te politikes u dhane ultimatum, po i financuat u prishet me ne.

Meqe do me konkretisht, takimi i fundit ne Mentana te Romes, ka kushtuar veç 305 euro, para te nxjerra nga akeistet, kontribut vullnetar.

Tani do thuash ti, po te tjerat kane kushtuar shume me shtrenjte, e vertete, por ama duhet te pranosh se robit qe impenjohet vullnetarish e ve para nga xhepi i vet, sikur i vjen ca per te bertitur kur sheh shpifje e paragjykime falas, ja si thua ti ?

O cuno a t'boj i pytje, po mos ma merr per keq! 

Po t'pys ty personalisht, vetem sepse u deklarove qe je anetar i AKZ-se, nqs nuk e kuptova gabim...

Ty, a t'bo no i cike pershtypje t'keqe qe nje rob, ne pune te shtetit, nenkryetar i Kshillit te Larte te Drejtesise, gdhihet ne mgjes dhe krijon nje shoqate nacionaliste?

Pastaj nuk shkon me ne pune po vjen verdalle neper shqipni dhe me tej. Po rroga i ecen,  njeri nuk e heq nga puna, njeri nuk perpiqet t'a heqi nga puna. Ky ne pune nuk shkon...

I cike e dyshimte, si katapultim, si vazhdim, a nuk te duket ty kjo pune? Mesazhi pastaj te pelqen, po pak si i cuditshem mesazheri apo jo? 

 

Kjo me poshte, jo per Akeistin: 

Une personalisht kam dyshime t'forta qe mbrapa Atdhedashsit Kreshnik eshte baba i Shkelzenit! 

Se ndryshe nuk ka si shpjegohet ngadhtesia e shtetit per t'pushu/shkarku nje nepunes te vetin qe thjeshte nuk shkon ne pune!

Nuk paraqitet ne fucking vendin e punes! 

Gjithsesi, edhe po mos jete, une e gjej shqetesuse qe nje nepunes i shtetit shqiptar krijon nje organizate, retorika e se ciles eshte qartazi anti-minoritet! 

Si shqiptar kjo m'shqetso! Sikur t'isha jo-shqiptar me kombsi, burimi i kesaj retorike nga rradhet e shtetit shqiptar, biles nga rangjet e larta te tij,  do m'alarmonte dhe do t'i bisha ziles sa t'mujsha! 

 

Po dhe aq anti-minoritet s'eshte ai mrroklle.  Se te ishte, do kishte shkarku me ligj e me detyre (neni 147) gjyqtare qe kane aprovuar nderrim kombesie bazuar ne dokumenta fallco. Mos i bie dhe aq shume ne qafe, ta kesha llafin smiley.

Per punen ... hmmm, po fjolle mer jane punet me sistemin gjyqsor.  E meqe punet me gjyqsorin jane fjoll, a s'merrna me i cik futboll, tha

Jo nuk me ben pershtypje qe nuk shkon ne pune (i thençin nuk shkon se 24h ne zyre rri, po hajt mo), perkundrazi mezi pres qe ta lere vendin dhe ti kushtohet Levizjes 24h ne 24.

Nga ana tjeter jam i ndergjegjshem qe po iku, veç sa do t'i beje nder Sales, keshtu qe atje te rrije derisa te mbaroje mandatin.

Mesazheri mund te jete sa te duash i dyshimte, problemi eshte qe ne Shqiperi 40 vjeçare qe kane mundesi te bejne rolin e tij e te mos jene te dyshimte nuk ka, prandaj si i thone ne vendin e te verberve, ai qe ka nje sy eshte mbret.

Meqe e ke kap keq me punen, pa studio pak datat e takimeve kur ka qene i pranishem dhe bej llogari lejen e zakonshme te çdo funksionari, datat e festave e te takimeve zyrtare qe mund te kete jashte shtetit (psh ne 17 tetor ishte i ftuar ne Rome nga KLD-ja italiane,shfrytezoi rastin per takim, me 28 Nentor eshte dite feste zyrtare etj) keshtu do shikosh qe Kreshniku ka shfrytezuar mjeshterisht ditet zyrtare te pushimeve, per te kryer aktivitetin.

Kjo e ngre shume, i jep shume pike, sepse te mbash dy kunguj ne nje sqetull kerkon sakrifice deri ne vetemohim.

Pastaj persa i perket drejtesise ne vend, te kujtoj kabllogramet e wikileaks ku gjendet se Kreshniku eshte kercenuar me vdekje (ai tjetri i kercenuar ishte nje gjeneral i ushtrise).

Sa per retoriken anti-minoritet, nxirre te faktuar, jo kot keshtu sa per te thene nje gje, leqe edhe sikur te ishte, perballe nje minoriteti si ai grek, qe na vjen me Delijorgja e Bollano, retorika nuk eshte e mjaftueshme.

Flm per pergjigjen.

Uroj qe ti t'jesh perjashtimi dhe jo norma e AKZ-se persa i perket minoritetit grek, dhe pamjaftushmerise se retorikes perballe tij. Fjala "perballe" ty ndoshta t'ka shpetu, por mu nuk m'hiku pa m'ra n'sy!

Gjithsesi, besimi yt tek aftesia e Kreshnikut per t'xhonglu midis lejes se zakonshme dhe diteve te pushimit eshte nje arsye me shume per t'mendu qe juve e dini si eshte puna, dhe t'pakten nuk po ju rren sic rrejti ai Velia ato pickat qe vishin verdalle neper Shqipni per te "zgjuar popullin nga letargjia"! 

Juve e dini, mendoj une, qe nacionalizmi juaj i organizuar ne AKZ eshte i tolerume, dhe i sanksionume nga Saliu dhe ata qe i shkojne Saliut permrapa!

 

 

Me vjen keq , po nese Greqia kerkon Vorio-Epirin, ai minoriteti yt i dashur do nxjerre andartet qe do therin shqiptaret si kane bere gjyshet e tyre.

Si i thone, rendesi ka te mos harrojme, ti do te harrosh puna jote. Keta minoritaret i ke te gjithe kundra AK-se, dashakeqes te AK-se, nuk me duket se akeisti perballe dashakeqjes duhet te beje dashamiresin, nuk jemi aq kristiane sa Krishti, qe te kthejme faqen tjeter.

Sa per Salen, mbidhni mendjen, njeri thote Bamiri tjetri thote Sala, sikur nuk shkon qe te jete me te dy apo jo ?

Sala me Kreshnikun nuk shkon qe ne kohen kur u zu me Bamirin.

Te gjithe fantazojne se me ke eshte Kreshniku, po sikur te jete me veten e tij nuk lejohet ?!

Pa me thuaj kush eshte ai shqiptar qe nuk eshte me veten e tij, po iu dha mundesia ?

Minoriteti im i dashur??

Po pse mer cun nuk bo muhabet si njeri? 

 

 

cdo gjo kerko, po jo kte!

ps. quhet management of expectations.

quhet ne fakt arsye per te mos u dhene muhabet gdhereve.

P.s Me fal qe nderyva po nuk mu durua (the situation matches my current situation)

Me vjen keq , po nese Greqia kerkon Vorio-Epirin, ai minoriteti yt i dashur do nxjerre andartet qe do therin shqiptaret si kane bere gjyshet e tyre.
c'mendje qe ke o tu mbyllte.ne me greket jemi aliate ne nato.

"Ne praktike i duhej struktura krahasuese per te vjelle paragjykimet ndaj AK-se dhe Spahiut, perndryshe do i duhej te merrej me argumentimin e paragjykimeve dhe paragjykimet kane te keqen qe kur argumentohen dalin si thashetheme."

Ne P te mizes. Arsyeja e mosarsyes............... smiley

Lene pash Zotin.

Nuk i ve shume faj me thon te drejten. Te njejten qasje kam pas edhe une (jo kaq kale karroce ishalla). Nuk desha me arsyetu se kisha nevoje me besu.

Qe njefare kohe ketu qe njefare Gene (respekte plako nese lexon me ndonje emer tjeter tani), sa here hapej muhabeti i Mjaftit thoshte: "po leket ku i gjejne keta?"   smiley  E une me vete thosha me vete "Na cave b.then me ket muhabet o gene". Mjaftistat e mbyten genen po ai, nuk tutej ne bote. "Po leket ku i gjene" thoshte gjithnje.

Tani, megjithese pa vetedije, po me siguri i ndikum nga Gene e historia e Mjaftit, une po beje tepke te njeten pyetje. Pergjigja nga akeisti, njesoj si nga mjaftistat: "Nuk bohet ky vend me ju", "hidni balte mbi cdo njeri", "shyqyr qe ka rini qe mendo ndryshe", "nuk thoni shyqyr qe dikush po ngre zerin"

 

Shyqyr ore njerez shyqyr qe eshte Aleanca Kuq e Zi qe thote ato qe mua me qan zemra me i thon. Po gjithsesi une du me e dit ku i gjen leket  smiley 

Dallimi teorik në përmbajtje midis VV dhe AKZ qëndron se e para është organizatë/lëvizje/parti me program patriotik të majtë, ndërsa AKZ është me program të djathtë. 

Dallimi në formë është Albini dhe "ai me flokët me xhel, në krye të një institucioni të dështuar, që bredh poshtë e përpjetë duke valëvitur flamur e këngë". 

 

Ja çthashe me lart:

'''Une shoh vetem qe askush nuk ka kellqe te argumentoje kunder AK-se e njekohesisht ti shpetoje thashethemnajes e xhelit te Kreshnikut.'''

Ti sikur dole fiks per te me konfermuar pohimin, edhe po te paguaja nuk do kish dale me mire.

Meqe ra llafi tek krahasimi mes Albinit dhe Kreshnikut, te dy ne levizjet e tyre jane njesha, dyshit, treshit nuk i dihet.

Nga ana tjeter nuk mund te behet dot krahasimi i figurave ne permbajtje meqe Albinin ne Shqiperi nuk do e kish pjerdhur kush, po njesoj nese Kreshniku do kish qene ne Kosove nuk do e kish pjerdhur kush.

Persa i perket dallimit ku Vetevendosjen e sheh si me program patriotik te majte, ia ke futur pordhes krejt kot, sepse mjafton wikipidi per te kuptuar qe natyra sociale e programit te Vetevendosjes buron nga natyra sociale e konceptit te kombit dhe kjo e ben dallimin esencial midis te djathtes nacionaliste konservatore ndaj te djathtes klasike (liberale).

Thjesht Albini si person ka simpati te majta dhe ky eshte vete problemi i Vetevendosjes, qe simpatite e majta te Albinin e nxjerrin vetevendosjen si parti e kuqe dhe Vetevendosjen si parti qe synon nje forme te zbutur (ose politikisht korrekte ndaj kapitalizmit) te nacional-komunizmit.

Nderkaq bashkimi i nacionalizmit me te majten, sikunder e thote historia (Duçja) rrezikon te degjeneroje levizjen ne fashiste.

Ky eshte rrezik qe ka Vetevendosja por kurrsesi jo AK-ja.

Po mirë, ti mos e humb rastin, më jep një birrë. 

Ça është ajo që kishe shkrujt ti, teoremë? Ti dhe Pitagora dmth... Kush i druhet këtyre vetëpërcaktimeve që bëke ti? Ehuuuuu sa e kemi lojt këtë lojën kur jeshim të vegjël, nuk mbahet mend: ai që arrin i fundit, tek dyqani i Sotiricës, është legen, etj. 

Xheli, është simbol i të qenit vanitoz dhe farsë, fake. Mushka populiste kshu i do drutë... i thua një xhel dhe nënkuptohen të gjitha. 

Dallimi është tek identiteti. Albini ka luftuar për kauzën e vet, ka bërë dhe burg, ka qënë betejë parimore, morale dhe e drejtë. 

Kreshniku është një nëpunës, i një institucioni shtetëror të dështuar, famëkeq, të shumë kritikuar si nga brenda dhe nga jashtë. Kreshniku është një nga fytyrat e këtij shteti të dështuar tashmë, që do të bëjë protagonistin. > këtu hyjnë flokët me xhel. 

Me këtë Duçen një herë në fund, e qave fare. Të informoj se nuk kam frikë nga "gogolët" e "bubuzhelët", shfaqin veç tek bashkëbiseduesi që i riprodhon, mungesë të thekshme argumentative.

 

Birra kismet, po s'hoqe dore nga komunizmi dhe te kthehesh tek nevoja e nje partie ultranacionaliste, s'ka birre, jam parimor smiley

Ta hodha me kunje kete punen e partise ultranacionaliste, per ta lidhur me Duçen e bubuzhelet, ti je nje nga shembujt e evoluimit ose me sakte devoluimit te species, sepse evoluim do ishte nga nacional-komunizmi(socializmi) ne fashizem, kurse devoluimi nga fashizem ne komunizem.

Ekstremet puqen, thuhet, ne fakt ne politike, ekstremi i majte ka gjasa te kaloje ne ekstremin e djathte (rasti yt eshte anomali, qe kalove nga e kunderta),sepse ne kohen e shtet-kombeve, mjaft te zevendesosh internacionalizmin komunist me nacionalizmin, per t'iu afruar ndjeshem fashizmit, ose rruges se trete.

Perndryshe nacionalizmi i mirefillte, sidomos shqiptar, ka pak gjasa te shkeputet nga ideali demokratik dhe kapitalizmi, prandaj nuk shkon ne fashizem (diktatura dhe modeli korporativist si rruga e trete, shih ketu afersine konceptuale te 'korporativizmit' me kooperativat komuniste).

Nejse se s'dua te mbaj leksion te doktrinave, por thjesht sa per te te kujtuar dhe paralajmeruar qe Vetvendosja nuk mund te jete as mish as peshk, prandaj do shohesh gradualisht nje kalim te saj djathtas, qe do imponohet nga vete politikat qe do ndjeke nese merr pushtetin.

Sa per xhelin dhe lidhjet qe ben ti lale, te ftoj te rishikosh Spahiun tek Opinion kunder Lubonjes, aty i kishte pa xhel e dukej si katundar shqiptar i 90, nga ata te l'America.

Ndryshimi midis VV dhe AKZ eshte se VV-ja ka vend ne Kosove per shkakun se Kosova sapo ka marre pavaresi dhe akoma nuk e ka te plot. Sepse territori i Kosoves akoma rrezikohet, sepse gjendja ne veri eshte me te vertete nje dhimbje kokeje e madhe. Gjithashtu, nuk ka kaluar shume kohe nga dhuna e Sllobodanit.

AKZ nuk ka vend ne shqiperi se shqiperise i duhet zhvillim i shteti ligjesor dhe zhvillim i ekonomise. Nuk i cenohet as toka e as gjuha. Keto zhvillime arrihen nga teknokrat qe punojne shume e flasin pak. Kreshniku, po do te beje dicka per ate vend, atehere duhet te punoj shume tek pozicioni i tije ne krijimin e shteti ligjor, dhe te flasi pak per ceshtje qe hedhin pluhur ne syte e njerezeve.

Por Kreshniku bene te kunderten e teknokratit. Ai flet shume, perdor pozicionin e tije per te bere politik dhe jo ndryshime cilesore. I pelqen zhurma dhe "show," jo puna.

smiley

Mesazhi patriotik ne kreshendo: vdekshi e cope e cik smiley

Eshte rrit ndjeshem blerja e xhelit ne treg,kush thote qe smund te jene.

nga kjo tem do maj mend konceptet "xhel" dhe "hegel" (theksi te e-ja e dyte, sigurisht), qe u riformatun dukshem.

jon si qofte te gatshme per naj bejte parodi majekrahi te tipit:

per nj'at kry ku ka ran xheli

nuk ban qare as hegeli

gjysa gjysa gjysmagjeli

s'po na del i drejt tegeli

kofinaqi pas te vjeli

pandeli jano vangjeli

mrrok, mos ma vej re se jom taze si mas dy mledhjeve me kinez smiley

 

Nisma e re e Aleancës Kuq e Zi, “Një komb, një kampionat”

Aleanca Kuq e Zi ka ndërmarrë një nismë të re, e cila tashmë ka të bëjë me fushën e sportit. Nisma e quajtur “Një komb, një kampionat”, ka për qëllim që të bashkohen kampionatet e futbollit të Shqipërisë dhe Kosovës.

Drejtues të Aleancës shprehen se u kanë dërguar një kërkesë Federatës së Futbollit të Shqipërisë dhe asaj të Kosovës, që të unifikojnë kampionatet, duke qenë se Kosova po diskriminohet në aktivitetet ndërkombëtare, duke mos u lejuar të marrë pjesë.

Sipas AK-, kjo nismë mund të realizohet në të gjitha sportet, duke qenë se shumë talente shqiptare janë duke humbur, ndërsa shumë të tjerë janë duke përfaqësuar shtete të tjera.

“Sporti I Kosovës është duke u neglizhuar nga aktivitetet ndërkombëtare, ndërsa shumë talente të ësaj po humbin. Për këtë arsye, duhet një unifikim i sportit mes dy vendeve”, thuhet në një deklaratë të Aleancës Kuq e Zi.

 

une e kam thene nja 5 a 6 vjet para kete.. si duket ka ardhur koha te shkruaj dhe une nje liber.smiley   jo per gje, po e ka mire Pjeri... i ka ''hipotekuar'' idete e tij me kohe te VQ, dhe thote me krenari:  kete e kam thene me kohe, lexoni librin..smiley

 

S'mbeti krap e karas e kokerr idjoti pa dhene mend ne ate hale vend

Rahmet Woody Allenit prej se gjalli :
Sa here qe degjoj Albinin me kaplon deshira te pushtoj Kuben,ndersa kur degjoj Kreshnikun me hidhet t'i shpall lufte Austro-Hungarise.
Nje komb-nje abetare,kjo eshte arritja jone me e madhe,gjersa per sende tjera kemi mbetur nje komb-6 milione hajvane.

..eeee, ka te drejte Grave, ka shume te drejte jakova, e di qe nuk na vjen mire, por kjo eshte jeta, te verteten duhet ta shohesh ne sy, dhe jo te fshihesh pas gishtit......

Sfida e shqipove tani eshte shkolla te mira per kalamaqerit e tyre,luftimi i mafies,krimit ,korrupsionit ndertimi i rrugeve, punesimi .persa i perket kufijve ato ne ballkan jane percaktuar gjithnje nga te huajt dhe shqipot kane pas gjithmone kycet e kashtes ne kete ceshtje.tani kur kosova po mbrohet na nato dhe ekzistencen tone si komb ia detyrojme asaj te dalin tipa si spahiu me shoke si shpetimtare te vatanit eshte karagjozllek.per me teper qe njerez me inteligjence te kufizuar si puna e z spahiu mbajne poste te larta ne shtet..

Une i keshilloj AK-se qe programin ta kete te pakten me 1000 faqe.  Duhet te lexoje te pakten nje here ne jeten e vet robi nje permbledhje patriotike 1000 faqeshe..

Nuk jom kundra, per at zot nuk jom. Po as per metane kuq e zi nuk jom. Si e kane planin mer lal? Cer kane ne menje? Nuk ka shqiptar qe nuk eshte patriot. Ja ta bojme si ai Akeisti me siper e tja dhurojme gjith patriotizmin AK-se. Cdo bejne me gjith ate patriotizem? Do ta bojne raki te forte, e ti vejne flaken, apo do ta lejne te fleje si tip vere ne fuci lisi, francez, se n'shqypni nuk gje mo lisa! Nuku gje se kam kerku me pre ca vet e nuk gjeta qe nuk gjeta.. hajt duro ene blune masanej pervec te kuqes e te zezes..

Qe ktu pra duhet shi,  cer plani kane? Noi llaf per ekonomine? Per drejtesine? Sidomos per drejtesine? se ne ket sektor Sula ja ma koqet per kandar per ti peshu qurret ketij pupagjelit... 

eshte gjynof me abuzu me ndjenjat e robve si akeisti..

Ja ta bojme si ai Akeisti me siper e tja dhurojme gjith patriotizmin AK-se. Cdo bejne me gjith ate patriotizem? Do ta bojne raki te forte, e ti vejne flaken, apo do ta lejne te fleje si tip vere ne fuci lisi, francez, se n'shqypni nuk gje mo lisa! Nuku gje se kam kerku me pre ca vet e nuk gjeta qe nuk gjeta.. hajt duro ene blune masanej pervec te kuqes e te zezes..

smileysmiley

Cer kane ne menje?
kane tallash .

Krahasimi ndermjet dy organizatave, mua me duket i gabuar apo pakez artificial, se tjeter qellim ka njera e tjeter qellim tjetra, ne te tjera kushte punon njera e ne te tjera kushte punon tjetra. Qellimet, fuksionet, kushtet, rrethanat, e ketyre dy organizatave, i permenden disa nga komentatoret ketu, e une s'po zgjatem, veç do ta mbyllja mendimin, se secila nga keto dy organizatat ka specifiken e vet dhe çdo krahasim ndermjet ketyre, eshte pa dobi per te mos thene keqadashese. 

Ah mer Pjer, ti do me e pas mire me te gjithe per hir te kauzes tate.....nuk haet ne dy çanake....

alidemso, komenti fliste per artikullin vetem, pa marre parasysh se ç'thone te tjeret, keshtu qe nuk e ke kuptuar mire komentin tim,  por/dhe duke qene se me dole ne shteg smiley aty tek kauza ime  qe ti nuk e di, per Shqiperine kauza ime eshte ti shoh shqiptaret sa me te ngritur ekonomikisht, sa me te bashkuar (pa dhune), dhe Shqiperine sa me te forte ekonomikisht. 

Ak nuk ka permbajtje ideore ka vetem xhel vezullues. VV ka ide, aksion dhe integritet. Ne kete aspekt Ak ti sjell zorret ne fyt..

Te krahasosh VV me AKZ-ne eshte sakrilegj. VV personalisht i qendroj perballe ideologjikisht, por hakun duhet dhene: VV ka nje lider karizmatik dhe qe ka sakrifikuar per Kosoven qe kur ka qene student dhe per aktivizmin e tij ka qene edhe ne qelite e Serbise se Milloshevicit. VV ka bosht ideologjik (personi qe eshte pergjegjes per kete bosht me aq sa kam degjuar eshte profesor Hysamedini), ka ide dhe integritet moral (te pakten per momentin). VV ne te ardhmen ka per t'u perballur me dy probleme, me nxjerrjen e nje lideri zevendesus per kete aktualin, nese do te jetoje si levizje a parti dhe me kapjen e nje baze elektorati permanent. Aktualisht nuk e ka asnjeren.

Nga ana tjeter AKZ-ja eshte nje grumbull sharlatanesh, me nje qe del si pune drejtuesi qe nuk eshte njohur kurre per nacionalist, qe nuk ka pasur kurrfare aktiviteti politik dhe qe edhe detyren qe ju ngarkua, e qullosi fare duke mos arritur te beje asgje te mire. AKZ-ja nuk ka bosht ideologjik, nuk ka ide, nuk ka filozofi qe ndjek. AKZ ka vetem nje nacionalizem vulgar, folklorik dhe qe e perdor per karriere politike. Po te kishte hapesire ne Shqiperi per ndonje parti me qasje kozmopolite a internacionaliste, Kreshnik Spahiu do te ishte i pari qe do ta formonte por kjo lloj partie nuk sjell asgje, prandaj ka zgjedhur medemek nacionalizmin qe eshte thjesht nje banalitet nga menyra se si e ben KS. Eshte bicim tallavaje politike.

qenka ne rruge te mbare akz-ja.

Shikoni, pompimi artificial i AKZ-se kryesisht nga mediat e majta, behet me motivacion elektoral medemek se ky sharlatanizem qe do jete edhe celula e pare e partise se Topit do mbledhe vota nga e djathta duke demtuar PD-ne dhe aleatet. Deri atje ka arritur fantazia e shfrenuar e Shekullit, sa ne nje tip sondazhi online AKZ-ne e nxori partine e pare ne vend, edhe me shume se PS-ja e Rames qe Shekulli mbeshtet fuqishem. E gjitha kjo eshte reklame me idene se do perfitoje Rama. AKZ-ja e te gjithe ata qe mund te bashkohen ne fakt nuk kane asnje mbeshtetje ne shoqeri. Te pakten jo ate mbeshtetje qe mund te merret ne konsiderate. Kjo jo vetem per faktin e njerezve qe e drejtojne por edhe se nuk kane ide dhe se Berisha apo edhe Rama po te doje me nje vizite ne Morine e me fjalimin e rastit i nxjerr jashte loje komplet.

Ooo Lefter....po mos komento per keto gjona se nuk ja thu fare, po fare ama, se bie ere SAli me kilometra larg.....te gjitha keto qe sapo the me larte i tha SAla para nje jave shoku....ti nuk ke nai mendimin tat...personal.....o lefter me YYYYYYY ne fund....

Ak duhet të largohet nga Kreshniku njeri që detyrën shumë të rënsishmetë ngarkuar në një nga shtyllat e shtetit ligjor ,Drejtsi,jo vetëm që se ka bërë siç duhet por e ka bërë shumë keq deri në shkelje të kushtetutës. Si mundet AK -istët të mbështesin një njeri të  papërgjegjshëm në kryerjen e detyrës aq më keq Cana që paska dhënë dhe 40000 € .

Aleanca duhet të ndryshojë emrin aleancë (lidhje) për çfarë e kundër kujt; të ndryshojë thelbin e vepritarisë së saj që është kundër (deri tani) gjoja të politikave të shteteve fqinj ndaj nesh por ta kthejë veprimtarinë pro politikave kombëtare , si lufta kundër importimit të plehrave , ruajtjen e pasurive kombëtare natyrore e jo natyrore ,si dhe politika ekonomike për bashkim (kampionatin dhe kombëtaren tja lejë organizatave përkatse) si heqja e doganave e unifikimi i tyre (si në Eu), dhenia e nështetsisë pa afat  qëndrimi , denigrimin e marrveshjes detit dhe njerzve qê e kryen atë . Kreshniku asnjëher se ka shtruar kte çështje si një çështje e rëndsishme e shmangur nga hetimi për tradhti shtetrore prej prokurorisë. Hajde nacionalist hajde do i thoja Ak -istit; çfarë shprese koti që ky të punojë pë atdhe  që dhe kur ka diçka në dorê se bën o se ka frikë ose ësht i korruptuar.

po jep interviste k.spahiu tek vizion+

''shhhhhhhht, po flet komandanti....smiley

AK eshte VK, po edhe artikulli eshte komplet VK. Me muhabet pa lidhje s'gjen gjekundi. Mesa duket respublika ka filluar te vetmbahet, suksese respublike ne rrugen e lehte te fletushkezimit

e thashe per ata kishin shume pyetje dhe paqartesira.

Ca u be me ate hymnin mo vlla?! Ai me refrenin "Jemi te gjithe Kreshnike!" Sikur s'po e degjoj me. Gjynaf! Ishte shume i bukur... per BBF-ne! Une vdissha per ate bjonden kur ja bente ne fillim te kenges: Mjaft ke duruar nena ime Shqiperi... Oh Yeah!!!

sinqerisht me vjen keq per disa djem te mire qe jane aty te AKZ-ja dhe po marrin ne shpine gjera qe s'ju takojne. Spahiu eshte patriot i sahanit, ndersa ata jane patriote te vertete, jane te sinqerte ne ate qe bejne. AKZ-ja mund te funksiononte shume mire ne nivel sensibilizues e kulturor po parti eshte kot. Nuk mund te ngrihen parti ose levizje me urdher nga lart, duan hapesire e baze ne shoqeri. Shqiperia per folklor ka festivalin e Gjirokastres, nuk ka nevoje per Spahiun. Banaliteti eshte me shumice keshtu qe... Nejse mire ben edhe Spahiu e te tjeret se mesa shoh do i shkepuse PS-se se Rames do vota.

Pertef besoj qe teorikisht Akz e ka shume me te lehte perballjen me Qeverine Shqiptare sec e kishte VV ne Kosove.
Po tu referohesh fakteve VV si nje levizje e paster patriotike kishte kundershtar jo pak por vete ish luftetaret e UCK, apo jo dhe sigurisht qe eshte pak e veshtire te paraqesesh nje ish UCK si tradhetare te interesave kombetare e megjithate VV ne nje fare mase ja doli qe te sensibilizoje Shqipatret se ka ardhur koha per te kerkuar dicka me teper se nje Pavaresi e Mbikqyrur.
Ne rastin e AKZ kjo levizje ka perballe nje qeveri e cila e ka treguar disa here se nuk e ka per gje te shese interesat Kombetare, kujto ketu (varrezat, detin,pleherat, politiken e jashteme te vasalitetit etj etj ) dhe nuk besoj se ka njeri qe akoma ka dyshime per kete.
POR perseri edhe pse "kundershtari"ne Tirane eshte shume shume me i lehte se "kundershtari"ne Prishtine Akz do ta kete me te veshtire pasi Shqiptaret e Shqiperise fatkeqesisht nuk e rruajne shume per patriotizmin e Kreshnikut, me nje fjale nuk ka akoma treg per Parti Patriotike ne Shqiperi.
Ajo qe mund te them eshte se Qeveria Berisha me gjiyhe keto zullume qe ka bere nuk do te rezistonte as nje jave po ta kishte seline ne PRISHTINE

Per te shtuar dhe dicka tjeter.. Cilat jane mardheniet aktuale te Qeverise Berisha me Vetvendosjen ???
Te garantoj se jane shume me te keqija se mardheniet e saj me PS e Rames pse?
Sali Berisha ka me shume frike Nacionalistet sesa Socialistet.

Kjo eshte politika ,edhe ketu ne amerike levizjet Tea Party apo OWS me te shtyre nga lart jane bere.

" Shqiperia per folklor ka festivalin e Gjirokastres,"....
Ka qene ai or tie ... Po asht vendlindja e Enverit Gjinekastra dhe Enveri e organizoi atje sepse donte ti mbetej emri ne Histori or tie . Nuk asht ma . Ja diftuem vendin. Tani kemi festivalin e Sqeperve qe krijojne politikane melodioz vathe si Pertefijte .
Pertefijte hane hane
hedhin valle me te madhe
I lumi Vucidol c'na fale
.........
Po ta lej me e vazhdue vet , se po ta then une do thush qe e ke inat Salen edhe sikur ta lartesoj para syvet te dhive te Tufes , do thush qe e ben se do ti marresh votat Saliut smiley
Dum Inxhinier!

xhamadani vija vija...

xhamadani vija vija, 

po plasni te gjithe. majshtas e gjathtas. iu ka hyre frika nga kreshniku. pse nuk e permendni kund pellumb xhufin. se ai sikur u ben boshtin ideologjik. kreshniku thjeshte u dha ze nje grupi te krijuar kur ata kishin nevoje. 

kur edi ishte ne prishtine tha se ju ne prishtine e bete me shpejt e me mire autostraden se sa ata te shqiperise. dhe e gjithe salla me kosovare qeshi. se ne prishtine jane vjedhe leket e shqipeve te kosoves, ne shqiperi te shqipeve te shqipnise. edhe ky krahasimi mes shqipeve te kosoves dhe shqipnise VV dhe AK eshte absurd. absurd deri ne marri. 

ak po formohet rishtaz. nga nje grup tifozesh ne nje ze te forte politik. dhe kesaj i tremben shume. sidomos djathtas ku nacionalizmi duhej te ish boshti. po me sa duket kane nisur ti tremben edhe majtaz. dhe ende ak nuk eshte bere politike. imagjino ca do te ndodhi kur te hyjne prej verteti ne politike. 

ku i marrin leket? po sikur t'i kene prej verteti pare xhepi, si ato te mijat qe harxhoj per punet e bashkise dhe te gjithe ketu ne bashki jane te bindur se une fitoj dhjetefishin nga rruget e mia jashte? apo eshte e pamundur. eshte e pamundur sepse asnjeri nga ne nuk arrin ta konceptoje se si dikush i fal pasurine e kohen e tij kombit te vet. per ne kombi eshte nje lope per tu mjele dhe nje tufe vica per tu tallur me to. 

kreshniku ka bere mjaft perpjekje per te ngritur zerin kundra gjykatesve. por ne shqiperi eshte sistemi qe nuk te lejo me punu. prej sistemit une tash nuk merrem me pune sepse ka dy muaj qe pres pergjigje, por shkruaj te peshku. dhe me djeg shpirti qe te punoj. por sistemi nuk te le te punosh. me kot lodhem. 

pastaj, normal qe ne si turme qe jemi, kur nuk kemi asgje kundra dikujt, merremi me pamjen e tij te jashtme. me se do merremi tjeter xhanem, se mos kemi pune... 

hajt ishalla ktheht ne levizje politike ak qe te luftoj qe sa me shume vota te mundemi t'ia japim atyre. 

dhe nuk e di kush me siper tregohet aq injorant sa perpjektjet per mosnenshtrim ndaj bollanos i quan politika antiminoritare. po te kishte politike shqiperia nuk therret ne emision nje trap grek qe me behet te thyej televizorin kur e degjoj e jo me ta ftoj ne perballje me ak. 

Te lumte shkinaks.......tani ke fol si burrat.....5*

Ore problemi eshte shume i thjeshte e ngrihet ne menyre shume te sinqerte prej shume nga ne!!

A eshte e besueshme Ak-ja, me liderin qe deri tani eshte personifikuar publikisht?
Cili eshte aksioni i Ak-se me sinjikativ deri tani, pervec deklarateve per shtyp, fotografive ne new york te spahiut *ciljeten, duke simbolizuar me duart e tij shqiponjen, ne diten festive per italianet e Shba-se?
Pervec xhirove ne shqiperi e bote, a ka verifikuar/testuar ne terren sa jane ata qe mund te mbeshtesin nje forme te saj politike(firmat e peticionit nese i perkthejne ne vota atehere pervec cunake, dalin e fare pyka nga realiteti politik shqiptar)?

Pse nuk kane zhvilluar ndonje manifestim gjigand per 28 nentor? Te shikonim dhe ne skeptiket qe politikisht ky aksion do mbijetoje..

Sa per Spahiun, ai ka nje problem shume te madh imazhi, pasi nga nje deshtak profesionist, ben akrobatin ne politike me nje hap po aq gjigand sa beri dhe kundrejt K.L.D.

Ak duhet te jete e besueshme, me e hapur, me bindese dhe me qasje shume me tolerante ndaj skeptikeve. Pelivanet qe flasin ne media apo neper forume ne emer te saj me shume i prishin pune sesa i ndreqin.

Tjeter problem eshte financimi. Ku gjenden fondet? Jane mijra euro, e jo pare xhepi. Nuk behet debat serioz me argumenta, jo dhe 40 mije filani, jo po te tjerat nuk i di une....jo po kshu apo ashtu. Ore mik, del me nje levizje, ne fillim lideri publik shprehet ne media (emisionin e balles, top show) qe ak nuk merr natyre politike, bukur. Ok. Por, problemi i madh eshte qe kjo levizje tani na doli antisistem, na qenka te gjithe te mbaruar pervec Ak-se. Pra, na ofrohet moral i larte.

Shume mire deri ketu. Te gjithe, Pd, Ps, me the e te thashe, jane fajtore. Ok. Por ama, ti kur tregon me gisht, beja publike cdo skeptiku, cdo qindrake qe harxhon, nga e ka burimin. Eshte e thjeshte, madje shume me e thjeshte e te merr me pak kohe sa te ngarkosh fotot e new yorkut.

Tjeter problem qe shoh une eshte kultura perjashtuese. Kete mentalitet, o je patriot si une, jo e antikombetar e antishqiptar, une nuk e pranoj. E konsideroj patriotizem dyleksh, patriotizem youtubi, dhe e refuzoj.

Ak-ja nese do te behet nje levizje serioze, duhet te jete e kujdeshme mos mbetet nje levizje tifozesh, te cilet, sic shkruajti dikush me lart, ne stadium bjer e sha serbi, e sa del nga stadiumi shqepet me qofte serbe.

Ak-se le te fokusohet tek transparenca, cilesia e njerezve qe zgjedh ti perfaqsoje, idete e qarte, realiste, dhe toleranca. Vetem atehere, per mendimin tim ka shanse te mbijetoje ne skenen politike, shoqerore, shqiptare.

kreshniku ka bere mjaft perpjekje per te ngritur zerin kundra gjykatesve.

 

Hahahahaha!! 
 

Si del e qeshme sarkastike kshu me sumlla, di njeri?

Ej, pervec detajit t'lezetchem letrar qe  Kreshniku ka bo perpjekje me ngrejt zonin, pa na sqaru sa i suksesshem ka qene ne keto perpjekje (me i llaf, a ja doli me e ngrit zonin apo jo? ) ..., desha me dit a bi njeri dakort me mu kur them se cdo rob qe ka pas dicka n'dore me ndiku (lexo DISIPLINU) procesin gjyqsor te Gerdecit dhe nuk ka bo gjo per kete problem-problem konkret ky, jo kshu llafe t'pergjithshme per sistemin qe eshte i kalbur e terci e verci- eshte ose komplet i papershtatshem per vendin e punes, ose komplet ne krevat me perfituesit e zvarritjes dhe eventualisht deshtimit te ketij procesi konkret-Gjyqit te Gerdecit.

Zgjidhni e merrni!  

Po me llogjike amo, jo me shqiponje me dy krena, nji nga Marta nji nga Prena

Po ta thashe me lart, prape fyellit ne nje vrime ti, ne kabllograme jepeshin si te kercenuar me vdekje Kreshniku dhe nje gjeneral i ushtrise, tani ti mendje ke, llogjiken pretendon se e perdor, meqe e therret, beji 1+1 do te dale me patjeter 2.

Kreshniku+ Gjenerali = Gerdeci nuk eshte puna juaj.

Ma the pra ma the!

Pranej nuk t'pyta ty mo, as nuk t'u drejtova mo! 

Kupto pershemull? 

Spahiu e tha troç dje, te barazlarguar nga Berisha, Rama dhe Topi, tani kush do me per Belulin ?

'''Deri atje ka arritur fantazia e shfrenuar e Shekullit, sa ne nje tip sondazhi online AKZ-ne e nxori partine e pare ne vend, edhe me shume se PS-ja e Rames qe Shekulli mbeshtet fuqishem.'''

Ramistet e zjarrte te Shekullit i ka vjedhe Tema me kohe e me vakt, ty te ka ngelur ora.

Shekulli ka ruajtur nje minimum prestigji qe i ben edhe josocialistet te hyjne, pikerisht nga keta te paangazhuar kane ardhur edhe votat per AK-ne.

AK-ja nuk i vjedh dot elektorat askujt, kush ka votuar perhere PS e PD, po ato parti do votoje, le te ngjallet edhe Skenderbeu e te beje partine Beselidhja e Lezhes, prape leshte ka per te marre nga elektorati i PD e PS.

Mirepo Shqiperia ka edhe nje mase te madhe te lekundurish apo qe s'kane votuar fare, sidomos te rinj, keta po mund ti marre AK-ja.

Meqe interneti eshte ende muhabet te rinjsh, brenda po edhe jashte shtetit, ja si shpjegohet sondazhi i shekullit dhe sondazhet ne pergjithesi ku Spahiu ka dale mjaft mire (pikerisht keto sondazhe te tjera e bejne te besueshem ate te Shekullit).

Tani nese robte bejne si hajvane me nje AK ende foshnje, qe s'ka mbushur ende vitin, ose me sakte qe s'ka lindur ende si force politike,po thjesht sa eshte e mbarsur ne shoqerine civile, as qe mund te perfytyrohet ku do arrije perversioni i mendjeve te hajvaneve, nese hyn ne politike dhe sondazhet e japin mire.

E keqja e ketij modelit shqiptar te kritikes eshte se duke i rene vetem kryetarit, ne praktike i bejne gjithe te tjeret inekzistente, keshtu edhe vete kryetaret e kane te lehte te vendosin diktaturat ne partite perkatese, sepse askush tjeter nuk fiton prestigj, meqe ne Shqiperi eshte matematikore, sa me shume e shan nje njeri aq me shume i shtohet prestigji.

Shpresoj qe Spahiu te mos i nenshtrohet ketij ligji te hekurt shqiptar, po te vazhdoje t'u jape hapesira gjithe aktivisteve qe e kerkojne dhe meritojne, siç ka vepruar deri tani. Pastaj qe televizionet kerkojne pothuaj vetem Spahiun, ky s'eshte faji tij, po i ketij ligji shqiptar, eshte faji i Celesave qe mendojne ne baze te kategorive te kultit te individit, televizionet shkojne aty ku gjejne audience.

 

me fal ak,po cfare po bejne aktualisht aktivistet e Ak.po mbledhin njerez?per cfare?
census census census...........
futboll futboll futboll.....
po me?
asgje
po tjeter?
nje keter

Urdhero bilancin Vlora, nga www.aleancakuqezi.al

 

Ju kujtojmë, se vetëm brenda harkut kohor të një viti:

“Kundërshtuam ndryshimin e kombësisë nga gjykatat në fillim të 2011” ,

“CENSUS-i dhe shtyrja e procesit në 6 muaj nga trysnia e AK”

“ Padia në Gjykatën Kushtetuese kundër ligjit të gjendjes civile, ku Kushtetuesja rrëzoi faqezinjtë”

“Gjykata shpall fajtor konsullin grek për dhunimin e varrezave në rrethin e Korçës”

Aleanca KuqeZi kundërshtoi heqjen e simboleve shqiptare në Preshevë dhe propozoi hapjen e shkollave shqipe kudo ku ka shqiptarë, ndërkohë u ngrit kundër ndryshimit të historisë nga presioni turk.

Fushatat: “Një gjuhë,një abetare ”e ”Një komb, një pasaportë” të organizuara në formën e “Workshop-ve “ me figura të njohura, ishin shumë të suksesshme.

Nisma: ” Fol vetëm shqip në Maqedoni dhe kudo ku ka shqiptarë” vijoi në tubime të tjera në Diasporë.

AK kërkoi konsull shqiptar në Manastir, si dhe rehabilitimin e godinës ku u mbajt Kongresi i Manastirit.

Mbështetja e minatorëve ne Bulqizë dhe kudo në Shqiperi e veprimi ndaj koncesioneve të huaja skllavëruese u bënë pjesë e kësaj Lëvizjeje.

Po kështu u kundërshtua deklarata e Kryeministrit, i cili iu kundërvu bashkimit Shqipëri-Kosovë.

Dhe së fundmi, Aleanca KuqeZi nisi fushatën: “1 milion aktivistë kuqezi për 100 vjet pavarësi”

Kanë qënë mbresëlënëse tubimet në Prizren, Prishtinë, New York, Romë dhe Londër, ndërkaq festimi i Ditës së Flamurit ishte kurora e këtij viti.

pushoni pak pra,se e paskeni haksmiley

Jo meqe duan politike kritiket, se nuk u mjafton aktiviteti shoqeror dhe opozita e ngritur mbi frymen e sensibilizimit ja ca pika po aty tek bilanci:

Me sugjerimet e shumta që AK ka përthithur nga tubimet e shumta në shtetin amë, Kosovë dhe kudo ku ka shqiptarë, ajo po përpunon programin e saj, në të cilin do të pasqyrohen;

(1) Ndryshimin kushtetues dhe të ligjeve të sistemeve elektorale në Shqipëri dhe Kosovë për të garantuar zgjedhje të lira dhe të drejta. Realizimin e votimit të identifikuar dhe numërimit elektronik të votave si garanci më e lartë e teknologjisë

(2) Realizimin e një kompromisi historik të gjithë faktorëve politikë institucionalë, qeveritarë, joqeveritarë, për ti dhënë fund ndasive, urrejtjes, paralizave dhe konflikteve politike mes institucioneve por dhe pushteteve.

(3) Garantimi i votës së emigrantëve në zgjedhjet parlamentare dhe lokale.

(4) Vendosjen e standarteve që garantojnë pluralizmin dhe rinovimin politik të gjithë pushteteve, nëpërmjet limitimit të mandateve politike dhe institucionale të pushtetit lokal, qëndror dhe partiak. Kryetarët e komunave, bashkive, kryeministri dhe kryetarët e partive të mos zgjidhen më shumë se dy mandate.

(5)Unifikimin e abetareve dhe përgjithësisht të sistemit arsimor në të gjitha shkollat shqipe si dhe financimin e shkollave shqipe kudo që rrezikohet asimilimi i shqipëtarëve, Greqi, Turqi, Itali, SHBA etj.

(6) Ndryshimin e modelit të sistemit të drejtësisë duke i njohur të drejtën publikut për zgjedhjen e gjyqtarëve dhe prokurorëve në nivelët e ulta të rretheve gjyqësore dhe depolitizimin e Gjykatës së Lartë dhe Gjykatës Kushtetuese.

(7) Strategji kombëtare për zhvillimin e turizmit shqiptar në cdo sezon në zonat bregdetare dhe malore në të gjitha trevat shqiptare.

(8) Politika mbështetëse për biznesin shqiptar dhe reflektimi në sistemin e privatizimeve, prokurimeve, koncesioneve etj, reformën doganore dhe fiskale për favorizimin e sistemit doganor dhe tatimor.

(9) Nxjerjen nga kontrolli politik të televizioneve publike dhe rikthimi i tyre në programacionet me qëllim mbrojtjen e identitetit kombëtar, interesave qytetare dhe informimi i publikut në mënyrë reale dhe të pacensuruar.

(10) Ndryshim tërësor i sistemit të rrënuar shëndetësor dhe korruptiv në një sistem të siguruar e social si dhe përfshirjen e modelit kontraktor pacient-qendër mjekësore.

(11) Krijimin e një kampionati në të gjitha sportet, futboll, basketboll, volejboll etj mes Shqipërisë dhe Kosovës. Unifikimin e festivaleve muzikore, folklorike dhe çdo aktiviteti tjetër artistik.

(12) Numërimi i popullsisë shqiptare në trevat etnike shqiptare si dhe në emigracion, për nxjerrjen e numrit të përgjithshëm të shqiptarëve, si dhe regjistrimi i pronave të paluajtshme brenda apo jashtë kufijve aktualë.

A pranoni feedback AK-isti? Nese po pershtypjet e mia:

1 - Fjalia e pare s'e marr vesh. Nese flet per ndryshim ndryshim kodi - JO, nese flet per ndryshim procedure votimi - PO. Po flas per Shqiperine ketu. Per Kosoven nuk di gje.

2 - N/A (aka s'e marr vesh, aka m'duket demagogji)

3 - JO, JO, JO aq me teper ne Lokale qe eshte çmenduri vetem ta mendosh, çmenduri them!

4 - PO

5 - PO

6 - JO

7 - N/A Si?

8 - JO, asnje politike mbeshtetese per asnje biznes, qofte i huaj apo shqiptar. Dmth nese flet per stimulim kapital fillestar (investim) Po, nese flet per subvencionim JO

9 - PO

10 - PO (me kufizim pa ditur menyren Si? )

11 - PO, por me interes te ulet

12 - PO, mgjs me duket pak demagogji. Kush do te ja numeroje Greqise psh?

Tung

p.s. ate pyetjen time per katrahuren e censusit s'mu pergjigje per cfare ishte fjala.

Vota e emigranteve s'ka pse te quhet çmenduri, jo vetem sepse ta zeme Italia ua njeh te veteve, por per faktin e thjeshte qe emigrantit i njihet e drejta e votes me ligj dhe regjistrohet ne listat e votuesve . Perderisa i njihet e drejta e votes dhe ai nuk voton dot per shkak te largesise, atehere behet fjale thjesht per çeshtje organizative, aq me teper qe vota elektronike, heq shume nga kokeçarjet dhe kostot e proçedures.

Mesa dihet vetem per t'u zgjedhur President ka si kusht qe duhet te kete banuar 10 vjetet e fundit ne Shqiperi, perndryshe emigranti mund te votoje e te votohet po njesoj si ai qe ka rezidencen ne Shqiperi.

Aktualisht votojne vetem emigrantet qe merren me avione prej PD-se e me pak PS-se, ne thelb ketyre partive u kushton veç 100 euro nje vote e sigurte (se kur mbushen avionet nga Italia e autobuzet nga Greqia, kostoja ulet ndjeshem).

Persa i perket biznezit, meqe qenke kunder subvencionimeve, a nuk subvencionoi Obama bankat me 1500 miliarde dollare sapo shkeli ne Shtepine e Bardhe ?

A e ke idene sa here e ka subvencionuar shteti italian FIAT-in ?

Mbeshtetja e biznesit dhe ne pergjithesi gjithe sipermarrjeve shqiptare qe hapin vende pune per shqiptaret eshte imperativ kategorik per rritjen e punesimit dhe zbutjen e konflikteve sociale, ketu futen edhe taksa te larta per importin, ne mos duke perdorur tarifa doganore te forta,meqe s'te le Europa, nepermjet TVSH-ve te diferencuara, ose psh nepermjet taksave te sheshta per shqiptaret dhe taksave progresive per te huajt.

Qellimi eshte varesia sa me e ulet prej investimeve te huaja, pra krejt e kunderta e politikes se Sales e qe do jete neser nese merr pushtetin, edhe e Rames.

Nje Shqiperi e shqiptareve do te thote edhe nje borgjezi shqiptare, sipermarres shqiptare, bankiere shqiptare, ne fund te fundit si i ka gjithe Europa, ne Itali i kane italianet, ne gjermani gjermanet, pse ne Shqiperi, t'i kene te gjitha, greke, turq, italiane, austriake, gjermane etj ?

Pse te kujt jemi ne, te njerkes ?

I ka Italia votat e emigranteve por per nje nr. te caktuar deputetesh, dmth nuk ka kurre peshen e votes te nje rezidenti aty. Me dike e patem diskutuar ketu, "No taxation without representation" por edhe njesoj vlen "No representation without taxation". Per nje model si ai italian me disa deputet nga diaspora, jam OK.

Ato te Obames nuk mendoj se jane subvencione, por jane borxhe.

Rasti i FIAT qe eshte subvencionuar nga shteti eshte pikerisht shembull, arsye e deshtimit, se pse nuk duhet subvencionuar sepse ushqen parazitizmin e stimulon paftesine.

Mbeshtetja e biznesit dhe ne pergjithesi gjithe sipermarrjeve shqiptare qe hapin vende pune per shqiptaret eshte imperativ kategorik per rritjen e punesimit dhe zbutjen e konflikteve sociale, ketu futen edhe taksa te larta per importin, ne mos duke perdorur tarifa doganore te forta,meqe s'te le Europa, nepermjet TVSH-ve te diferencuara, ose psh nepermjet taksave te sheshta per shqiptaret dhe taksave progresive per te huajt.

E pamundur dhe e padrejte. Sa per bizneset vendase, qe mbeshteten nga shteti, car te them une... maksimumi i shtrojne rrugen afer (flas per ndonje firme prodhimi, fabrike), i sjellin linjen e tensionit te larte, me raste i japin financime per punesimet e reja (nga te cilat 40%-50% i merr bakshish ministri/zvministri/dikasteri perkates/zyra punes etj)

Nje Shqiperi e shqiptareve do te thote edhe nje borgjezi shqiptare, sipermarres shqiptare, bankiere shqiptare, ne fund te fundit si i ka gjithe Europa, ne Itali i kane italianet, ne gjermani gjermanet, pse ne Shqiperi, t'i kene te gjitha, greke, turq, italiane, austriake, gjermane etj ?

Tani biznesmen vendas ke. Nuk jane te huaj. Dmth punojne, bejne tregti, bubrrojne, fusin trurin ne pune plot. Kurse sa per sektorin bankar biles po te them shyqyr, fat i madh qe nuk jane shqiptare smiley .

 

pershendetje

Tani ky argumenti i taksave me duket i pavend, sepse dihet roli kyç i parave qe sjellin emigrantet, keshtu qe ti perjashtosh se s'paguajne taksa, kjo nuk mund ti qendroje nje debati serioz.

Persa i perket subvencioneve , zakonisht me kete term perfshihet çdo ndihme monetare e shtetit, te dhuruara apo borxh me interes apo pa interes, keshtu qe kur flas per subvencionime parashikoj çdo lloj ndihme financiare nga ana e shtetit.

Piken e radhes e shoh te mundur dhe te drejte, pasi futet me gjeresisht tek koncepti i tregtise se barabarte si kundervenie nda tregut te lire (e qarkullimit te lire te kapitalit etj).

Ne jemi aq pak konkurrenciale per arsye historike e strukturore, saqe vetem nepemjet tregun te barabarte mund te jemi ne gjendje qe neser te hyjme tek tregtia e lire pa u demtuar prej kesaj, por duke nxjerre perfitime.

Ndryshe, prapambetja jone eshte e atille, saqe tregtia e lire na sheh si konsumatore e jo si prodhues, ndryshe nga ta zeme Gjermania e cila per shkak te prodhimit dhe eksporti te stermadh industrial veçse perfiton nga tregtia e lire.

Prandaj, nxitja e biznesit vendas dhe nje fryme kombetare e tij, do evitoje ta zeme rastin Fiat i cili e zhvendos industrine ku ta shohe me mire per veten e vet, duke demtuar prodhimin e Italise.

Po nese nje ndermarrje nacionale braktis vendin duke shtuar papunesine e ulur prodhimin, çmund te thuhet per sipermarrje ne duart e te huajve, ata s'do mendoheshin dy here para se te zhvendoseshin gjekundi tjeter.

Jane disa sjellje te stervertetuara ne praktiken ekonomike, çka i shtyn te gjitha qeverite te mos leshojne te pakten deget strategjike, nuk e bejne nga budalleku kete mbrojtje por nga pervoja.

Persa i perket sipermarrjeve qe thua vendase, nuk e di se ku i ke te dhenat, po metalurgjiku ne duart turke, minierat e kromit i kish austriaku, telefonia ne duar greke e turke, shumica e ndermarrjeve tekstile per eksport (fasoneri u thone, si s'gjeten nje llaf shqiptar) ne duar italiane, apo e ke llafin per qebabtoret dhe dyqanet e kepuceve ?

Lere bankat se eshte turp kombetar, gjithe paraja shqiptare qe levrohet nga te huajt, ne nje shtet normal kjo s'ka bythe ku te rrije.

u lodhe a derebardhe...

Jo shiko puna e taksave eshte thelbesore. Po ashtu edhe prania, rezidenca. Ceshtja qe emigrantet sjellin leke eshte tjeter pune. Nuk e kuptoj si arrin ti vesh ne nje plan nje emigrant qe 330 dites i kalon ne Itali psh me nje qe 330 dite i kalon ne Shqiperi. Pa keqkuptime e ofendime. Variantin qe perdor Italia, te thashe jam OK.

Per subvencionet, lol jane pus korrupsioni e abuzimi. Preferoj qe ato 2 leke ti shpenzojne per ndonje rruge se per t'ja dhene biznesmenit pd/ps/lsi-st i cili do ti haje ato leke me ministrin e radhes. Sa me pak leke ne duar shteti aq me pak mundesi abuzimi/korrupsioni (mendim liberal smiley )

Ne Shqiperi bizneset e medha jane te huaj e s'ka si te ishte ndryshe. Por ke plot te mesem e te vegjel shqiptare. Edhe fasonin e ke me pronar shqiptar.

Per bankat, qe jane ne duart te huaj, as e kam pike problemi aq me teper turp qe nuk jane ne duar shqiptare.

ka qene proverbial ai llafi i Vehbi Velise, rahmet paste, kur Rama filloi me ly fasadat. Fillun ta shajne Ramen...po ç'po bo ky keshtu, ............po na i bo pallatet si kanavace pikturash....... e ku di une. Gjate nje interviste, qe i moren ketij, I ndjeri Vehbi tha........

Keq kur punon i shkreti njeri, e keq kur nuk punon....... Ai i pari,(Brojka, shen imi) nuk nguli asnje gozhde per Tironen dhe i thone te gjithe ...ishte burre i mire. ...... ky tjetri qe sapo ka fillu punen, te pakten po e ben nje pune....menjehere filluan te sharat.....

Po kjo pune ndodh ketu ne Shqiperi, sa here qe dikush fillon e ben nje pune.....qe ne fillim do fillojme ti fusim shkopinj nder rrota....na mbyti skepticizmi dhe nihilizmi, per te mos thene egoizmi dhe xhelozia alla shqiptare....te tipit..........pse ai e jo une......ketu e kemi te keqen ne....asnjehere nuk behemi solidare me nje ide apo pune te mire qe kerkon te beje dikush, qofte edhe me piksynime te erreta, po po ta mbeshtesim te gjithe ne qe nuk kemi keto piksynime, edhe atij ja kthejme mendjen, nemos po e flakim jashte radheve tona, qe jemi shume me shume se keta te berit pis.....

Ket' pra po themi edhe neve skeptiket!

T'a lyje edhe ky noi pallat si Ed Rama - se Ed Ramen per me rregullu Tironen e vune robt, Tironen rregulloi ai. 

Kur ja vari lesht Tirones dhe robt i varen lesht!

Ket' kingun e kane vone aty me rregullu drejtsine ky nuk e bo!

Del me rregullu kombin!

S'kena t'drejte ne me i thone: Lyje mer derr pallatin, pastaj hajde na kallxo sa mire o' me qene shqiptar! ?

T'ja leje mer ket' pune Xhufit! Pse s'ja le Xhufit qe s'ka pune tjeter shtetnore ky kingu, e vete t'jete antar i thjeshte? 

Peedh me i bukur se Xhufi ky? 

He, mos jemi skeptike ne, per qellimet e ketij? Ky na e bo aq t'kollajte mer daje! 

Kaq t'kollajte! 

 

Spahiu: Unë në politikë? Ajo nuk është monopol vetëm i PD dhe PS
Fatjona Mejdini (KERKO ...
)

Intervistë“AK-ja, një lëvizje e të pakënaqurave nga sulltanët”

Drejtuesi i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, deklaron se përfshirja në politikë nuk është një krim dhe aq më tepër ekskluzivitet i demokratëve apo socialistëve. Në një intervistë për gazetën “Shqip”, Spahiu thekson se të ardhmen politike ose jo të aleancës e përcaktojnë anëtarët e saj, të cilët sipas tij do të jenë 1 milion më 28 Nëntor të 2012-s. Për të ka rëndësi fakti që Aleanca të pozicionohet si lëvizja më e madhe popullore mbarëshqiptare që ka njohur kombi gjatë dekadave të fundit.

Z. Spahiu, Aleanca Kuq e Zi ka arritur vitin e kaluar të sensibilizojë një pjesë të rëndësishme të shqiptarëve sa i përket kauzave të ndryshme, siç është dhe kundërshtimi i regjistrimit etnik. Por pavarësisht, nismat e AK-së nuk kanë sjellë ndryshim të situatave. A është sensibilizimi i vetmi qëllim që ka kjo lëvizje?

Sensibilizimi natyrisht që ka sjellë ndryshim situatash. E keni vënë re që pas lindjes së Aleancës Kuq e Zi menjëherë koalicionet e majta dhe të djathta ju a vunë emrin koalicioneve Aleanca... njëra për të Ardhmen dhe tjetra për Qytetarin? Po në fushata, foto, videoklipe e keni vënë re që kopjojnë çdo slogan patriotik, skenografi me flamur dhe nga zorri mundohen të bëhen më shqiptar se ç’janë? A ju ka rënë në sy se sa është shtuar dekori kuqezi në çdo festë tashmë? A e keni ndjerë se politikanët janë më të kujdesshëm kur flasin për Kosovën apo për shqiptarët në Maqedoni. E pra, Aleanca Kuq e Zi i ka bërë politikanët tanë të ndjejnë se u ka rrëshqitur “toka” shqiptare nën këmbë.

Muajt e fundit të 2011-s, AK bëri një riorganizim të strukturave të saj. Në të u formuan struktura vertikale dhe forume të veçanta, të cilat janë identike me ato të partive politike. A po i hap rrugën ky strukturim kthimit të AK-së në një forcë politike?

Nuk jam i sigurt se çfarë do të vendosin 1 milion aktivistë kuqezi, për të ardhmen politike apo jo politike të kësaj lëvizjeje por mendoj se të merresh me politikë nuk është krim dhe natyrisht nuk është monopol i demokratëve dhe socialistëve. Aleanca Kuq e Zi në vetvete është duke u marrë me debate politike dhe me çështje tërësisht shtetërore dhe institucionale. Thjesht Aleanca Kuq e Zi është lëvizja popullore mbarëshqiptare më e madhe që ka njohur historia e këtyre dekadave të fundit.

Angazhimi juaj në AK ka sjellë kritika të ashpra nga përfaqësuesit e mazhorancës, duke ju akuzuar se keni braktisur punën si nënkryetar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë dhe madje po e shfrytëzoni postin për të fuqizuar Aleancën. Mendoni se këto deklarata janë më shumë një kujdes i ekzekutivit për sistemin e drejtësisë apo një xhelozi nisur nga mbështetja që ju keni nisur të krijoni te qytetarët?

Jam një nga zyrtarët e këtij shteti, që punoj 18 orë dhe 7 ditë të javës, ndërkohë që shumë të tjerë mbushin kazinotë apo mejhanet e qytetit. Denoncimet për cenim të integritetit shtetëror dhe identiteti kombëtar i kam bërë në përmbushje të detyrës dhe funksionit tim dhe mendoj se ky është detyrim për çdo kënd. Sigurisht nëse Aleanca Kuq e Zi një ditë do të bëhej forcë politike, atëherë angazhimi im në dy organizime dhe përfshirje politike do të ishte krejtësisht i papajtueshëm.

Kryeministri Berisha ju ka lidhur edhe me Presidentin Bamir Topi, duke aluduar për një parti të përbashkët që ju do të krijoni dhe ka theksuar se forca juaj politike ka vetëm 1% mbështetje në popull. Si i gjykoni këto deklarata?

Nuk i kam ndjekur këto deklarata të Kryeministrit Berisha por edhe nëse e ka thënë, mendoj që çdokush është i lirë që të bëjë gjykimin e tij. Mbi 10 sondazhe të ndryshme dhe të pavarura në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni e kanë kuotuar Aleancën Kuq e Zi si lëvizjen më popullore dhe më të pëlqyeshme në të gjithë rajonin për shqiptarët, përfshi këtu edhe Shqipërinë. Për momentin kjo është e pakontestueshme.

Rezultatet e para të censusit treguan se vetëm 30.000 qytetarë refuzuan t’i përgjigjeshin formularit të regjistrimit. A u realizuan pritshmëritë e AK-së nisur nga thirrjet për bojkot të procesit?

Kjo është përralla më e pabesueshme që kam dëgjuar ndonjëherë. Së pari Aleanca Kuq e Zi nuk kishte bërë thirrje për bojkot por për t’u regjistruar për të dhe grisur faqen e zezë të formularit. Së dyti, qeveria nguron të publikojë se sa njerëz kanë kundërshtuar pyetjen për etninë, që d.m.th t’i jenë përgjigjur thirrjes sonë dhe së treti ky është një proces thellësisht i manipuluar dhe i mbyllur në tavolinë, për të zvogëluar numrin e shqiptarëve në rajon siç na nxorën 2.8 milionë dhe për të na nxjerrë popullin më të pasur në botë... Askush nga ata që e kërkuan grekët apo zbatuesit e tyre në Tiranë nuk e besojnë këtë.

Pranë AK-së, muajt e fundit, janë parë edhe figura të reja, si ish-ambasadorë të Shqipërisë. A pritet bashkimi me ju i figurave të tjera të rëndësishme të vendit gjatë këtij viti?

Në Aleancën Kuq e Zi ka një pakt dhe një marrëveshje intelektualësh që të mos afrohen ministra apo ish-ministra, pra ajo duhet të jetë një lëvizje e të pakënaqurve nga sulltanët e politikës.

Cilat do të jenë nismat dhe aktivitetet tuaja kryesore në këtë vit kur shënohet edhe 100-vjetori i pavarësisë?

Aleanca Kuq e Zi do ketë një maratonë kuqezi në çdo qytet, fshat, lagje, shtëpi dhe në çdo trevë shqiptare që sigurisht një pjesë e tyre do jenë surprizë nga organizatorët dhe për të cilat as unë nuk kam dijeni, pasi është bërë shumë e rrezikshme vjedhja e ideve në një klasë politike deficitare dha pa ide. Aleanca Kuq e Zi, në fund të vitit, do të publikojë emrat e 1 milion aktivistëve të saj dhe në fund për 100-vjetor unë kam premtuar që do jem anëtari i 1 miliontë i saj që do regjistrohem.

Nga mediat shqiptare në Maqedoni jeni shpallur njeriu dhe personaliteti më popullor për shqiptarët në Maqedoni, duke quajtur “Kreshniku i vitit”, por edhe nga disa sondazhe të tjera jeni kuotuar maksimalisht në raport me politikanët e tjerë shqiptarë, si e shikoni këtë vlerësim?

Ka ardhur koha për të investuar në suksesin e kauzës së Aleancës Kuq e Zi dhe jo të emrit personal. Suksesi apo dështimi i popullaritetit të një individi në këtë rast është një sfidë që lidhet me fatin e kauzës së çështjes shqiptare, që merr përsipër të përfaqësosh. Është një rrugë e gjatë dhe e vështirë, por fundin e saj do ta kërkoj me çdo mjet.

 

 

ketej qurraviteni perdite qe na duhet nje fryme e re politike, e pastaj sa here tenton dikush ta ktheje ne realitet, filloni "s'keni kellqe, s'keni kete, s'keni ate". Mire, rrini si jeni. Ne vend te mbeshtesni kedo qe ofron nje fryme te re, ndryshe nga kerrma qe frymoset cdo dite, dhe te krijoni sisteme qe te hiqni dhe frymen e re kur te kerrmoset ne te ardhmen, rrini mbroni kerrmat.

like

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).