TIRANË- Ministria e Brendshme, përmes një deklarate për media informon të gjithë qytetarët shqiptarë se afati i fundit i përdorimit të pasaportës së vjetër për jashtë shtetit (jo biometrike), do të jetë 1 marsi i këtij viti .

Me propozim të ministrit të Brendshëm, Bujar Nishani, Këshilli i Ministrave ka vendosur që pasaportat jobiometrike do të jenë të vlefshme si dokument udhëtimi deri në datën 1 mars 2012".

"Ky vendim mbështetet në paragrafin e parë, të nenit 9, të ligjit nr.10306, datë 22.07.2010 "Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.8668, datë 23.11.2000, “Për pajisjen e shtetasve shqiptarë me pasaportë për jashtë shtetit, të ndryshuar”,-thuhet në deklaratën zyrtare të ministrisë së Brendshme.

Me nxjerrjen jashtë përdorimit të pasaportës së vjetër, jobiometrike, nga data 1 mars 2012, të gjithë shtetasit shqiptarë do të mund të udhëtojnë jashtë shtetit vetëm me pasaportën e re biometrike.

(el.me/BalkanWeb)

45 Komente

Na rrofshi per vere se na kenaqet me serviset qe ofroni per shtetasit shqiptare qe jetojne jashte. Acarim nervash!

C'fare prisje ti per ata qe jane jashte shtetit?

Pres qe qeveria shqiptare te ofroje sherbime per ata njerez qe s'kane mundesi te udhetojne momentalisht ne Shqiperi, dhe kete mund ta arrinin tek zyrat e konsullates apo ambasades shqiptare kudo qe ato ndodhen. 

Po mire moj xhan, prit! Dhe mos u merzit...

Drejt...

Pse, akoma me te vjetren qenke to moj xhan? smiley

ehhh...mos me prek ne plage?! smiley

Belle,problem e kan ata shqiptar qe duan te dalin nga Alb,jo ata qe do hyjn,pra ti mund te kthehesh ne atdhe deri ne 2014 ,nuk te ndalon dot asnj airoport,por per te dal nga Alb pas 1/3/2012 duhet pasaport bimoetrike,besoj se u sqarove

tung

Ky gomar kaq i pashem a eshte valle shqiptar apo nengomaretas i huaj? smiley

kush e ka bo n'mend me u kthy per vizite, e ka nji cope leter te atij vendit nga vjen; kush nuk e ka, e ka bo hesap kthimin me/pa passaporte

Ne shqip Br3, ça do me thene se s'po te marr vesh.

po thosha qe nuk besoj se i prish kujt pune kjo gje...e kishin thene me kohe.
Ata qe jane ne Shqipri e dine qe nqse dun me vizitu jashte, duhet te nxjerrin biometriken.
Kurse nqse ti e une qe jetojme jashte kemi bere ne mend me bo nji vizite ne Shqipni, e ben ate biometriken aty nqse e shofim te nevojshme, perndryshe, dmth qe nuk na hyn ne pune se kemi naj dokument alternativ. Ja, ket po thosha une

Ah ok se s'te morra vesh.

Por me duket se e ke gabim te pjesa e dyte, sepse policia shqiptare te kerkon pashaporten per te dale nga atdheu, e nuk njeh " dokument alternativ" keshtu qe mund te prishi shume pune.

me "alternativ" kuptoj passaporte tjeter, te vendit ku rri ose dokument te atij vendi qe zevendson perkohsisht passaporten

E pra, ketu ta kam fjalen, ti thua qe per ata shqiptar qe nuk jane shqiptar ky nuk eshte problem.

dokument te atij vendi qe zevendson perkohsisht passaporten - nese je shqiptar nuk egziston, nese je i huaj SHIKO ME SIPER

Pune plehrash te etura per dy lek te qelbeta! smiley

Paska ngel pa lek qeveria smiley kjo eshte menyra me kulturuar smiley me i detyru njerzit me bo pashaporten e re, qe perkthehet miliona leke ne xhepat e qeverise. 

Jane levizje  te tilla te peshtira qe e kane cuar popullsine ne 2.2 milione qe eshte sot...Sa shqiptare e kane revokuar shtetesine shqiptare vetem per ti shpetuar ketyre lloj torturash ne atdhe.....

Futja kot, duke pasur nje pashaporte mire e bukur, madje dhe me vize... detyrohem qe te nxjerr pashaporte te re ... te harxhoj kohe, para, nerva... se disave iu intereson qe te rritet numri i pashaportave te reja...

Kush di me u pergjig?
Une hyj e dal nga shqiperia me pashaport kanadeze
Po ti tregoj doganes Turke pashaporten e vjeter shqiptare qe daten e skadences e ka ne 2015 a ka problem?

Kjo behet per Te kursyer 70 $, por nuk ja vle me nxjerr pashaport Te re shqip...

Pse s'u lejokan kanadezet ne Turqi?

Lejohen per 70 dollare me shume se arnautet...

Pagujane vize dhe ne Turqi cmimin i vizes(te cilen e merr ne kufi) eshte i ndryshem per cdo vend.Me kujtohet rreth 2004 kur u nisa nga Britania me psaporte shqiptare, pulla ime kushtoi rreth 15dollare kurse per britaniket rreth 35-40.

shef ti - per 70 dollar ndihet shqiptar tjetri. lol

Ka ndonje jurist ketu te shpjegoje nese nje ligj si ky i 2010 mund te anulloje pashaportat leshuar para 2010, ligj prapaveprues? Mua me duket absurde deri shkelje e te drejtave. Ekziston mundesia per ta hedhur shtetin ne gjyq ne kete rast?

Per fat te keq jo, s'ka asnje shkelje ligji.

Po si eshte e mundur te anullohet afati kur ato pashaporta jane shitur? Eshte sikur te shitet nje makine me 2 vjet garanci dhe pastaj garancia te anullohet. A nuk eshte kjo shkelje kontrate? Si mund nje vendim apo ligj te kete efekt prapaveprues? Nuk e ndalon kushtetuta shprehimisht kete?

Neni 9 i ligjit nr.10 306 datë 22.7.2010 Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.8668, datë 23.11.2000 “Për pajisjen e shtetasve shqiptarë me pasaportë për jashtë shtetit”. Percakton :

Dispozitë kalimtare
Pasaportat e vlefshme jobiometrike mund të nxirren nga qarkullimi përpara mbarimit të afatit të vlefshmërisë me vendim të Këshillit të Ministrave.

---------

Eshte ne rregull Ministria me ligjen. Me moralin, nuk e di!!

Po si qenka ne rregull ligji? Ligji eshte i vitit 2010, pashaporta e blere para 2010.

Ka shume probleme me kete vendim, qe po i radhis me poshte. Si mund te organizohemi per te ndryshuar dicka apo per ta zgjidhur kete budallallek?

- duhet te thuhej shume me heret, para dhjetorit. Kur u tha ne janar,  shumica e emigranteve/studenteve/etj qe preken nga ky vendim ose kishin ikur ose ishin gati per te ikur e nuk kishin me kohe per te bere pasaporten e re.

- duhet te lihet me shume kohe ne dispozicion. Nuk na lene shefat apo profesoret te ikim e te vijme sic i do qejfi qeverise shqiptare. Per me teper nuk i kemi te teperta ditet e lejes qe te rrijme radhave ne Shqiperi pa plan.

- nga punonjes te prodhimit te pasaportave me eshte konfirmuar qe sherbimi ekspres zgjat me shume se koha e deklaruar, qe dmth duhet te planifikoj te pakten nje jave qendrim. Nese llogarisim tre dite sic thote qeveria dhe vijme per te bere pasaporten, rrezikojme te mos dalim dot nga kufiri shqiptar dhe per rrjedhim te humbasim edhe leket e biletes se avionit, dhe te detyrohemi te blejme nje last-minute te shtrenjte.

- sherbimi ofrohet neper pikat konsullore vetem ne Itali dhe Greqi. Po per te tjeret qe jane tjeterkund?

- kostot reale per ne qe jemi jashte shkojne ne rastin me te mire 350 EUR, ne mos edhe me shume. (udhetim, pasaporte, qendrim)

- perderisa karta biometrike e identitetit u be ne pranine tone dhe shteti shqiptar ka gjithe shenjat e gishtave, perse duhet te jemi ne prezent per te bere pasaporten e re?

Ju ftoj te shtojme me shume argumenta dhe te kontaktojme te gjithe autoritetet qe mundemi, ne shtetet ku jemi , per te bere presion qe ky vendim te anullohet ose ndryshohet.

Kjo puna e pasaportave eshte idiotsi. Nese pasaporta e vjeter eshte leshuar dhe ska skaduar s'mund ti thuash tjeterit te ka skaduar dhe duhet ndruar.duhet pritur deri sa te skadoj pastaj ndroje por ...... mbase ka te bej me .....

New Albanian Passports Being used by Terrorists
http://www.reportingproject.net/occrp/in...

Wednesday, 14 December 2011 14:09

An investigation by Albanian journalist Gjergj Thanasi has revealed serious security breaches with Albania’s new biometric passport system. Biometric ID cards and passports are now a requirement for Albanians wishing to travel to European Union countries without visa restrictions. They contain unique information about the holder, such as fingerprints and information about the individual’s physical characteristics. The passports are considered harder to falsify than traditional identification documents.

As Thanasi notes in his report, the only way to falsify biometric passports is for corrupt authorities to enter bad information. That appears to be happening, Thanasi’s report shows. Since the introduction of biometric passports in Albania in May 2009, the Albanian emigration police and the border authorities of several European countries detected numerous cases of biometric passports with “borrowed” identities. These falsified passports were detected through random fingerprint checks on European borders.

During a session of the security sub-committee of the Albanian Parliament, the Director General of the Albanian General Register Office Armand Teliti said that the Albanian authorities have so far detected over 500 biometric passports with identity information stolen from other Albanian citizens.

So far, only a few owners of falsified passports have been arrested to date, as well as a small number of civil servants in remote Albanian villages, and several employees of the Aleat-Safran company, which was contracted to make the passports. The defendants received short prison sentences and had to pay fines..

According to Thanasi, some of the bearers of these passports are ethnic Albanians from Kosovo, who still need visas to travel to Europe. Others include Albanian citizens who have been banned from entering the European Union. Still others are convicted criminals, individuals wanted by the authorities, and even Iranian citizens linked to terrorist activities.

Durim Sula of the Albanian newspaper Investigimi, and Dr. Idriz Tafa, writing for the Durres Bulevard, said Yemeni terrorists as well as members of the Iranian Revolutionary Guard have falsified Albanian biometric passports with stolen Albanian identities. Press reports say Albanian authorities are working closely with US security specialists to identify these people.

The passports have been at the center of several major scandals. The death of high-ranking Albanian intelligence officer, Isa Copa, is being linked in press reports to an investigation into Iranian citizens bearing stolen identities. Copa was murdered in late October of this year. Further, Bujar Himci, the deputy minister of Internal Affairs, and Veli Myftari, the Director General of the Albanian Police, were arrested for embezzling US$4 million from government funds allocated for biometric passports. They were later imprisoned after an American company called Euroget proved that it had been illegally prevented from bidding for the tender to win the contract to make biometric passports in Albania.

While Himci and Myftari were convicted for embezzling funds, no high-ranking officials have yet been convicted for illegally issuing passports or aiding terrorists.

Shife ca maskarejsh, po pse muk thoni para festave mer ju hongert dreqi por tani mas pilafit.

Po mos me ta ngec ne fyt mer burre, se u vjen keq. Ti ha i here, pastaj folim.

para festave skishe kuptim se ti dovije , mas festave po qe te vish prap. kshu ene atllehu duhet me forte smiley

po dihej qe do e benin nai pisllik kto...pranej e bona vjet pashaporten e re, packa se s'me duhej per ndonje gje.

a ka mundesi me mar vesh per gjera qe u thane po mbeten pa u pergjigjur:

1 nqs dua te futem me pashaporten shqiptare jobiometrike, nga japonia ne kore (nuk duhet vize per ne kore) ose te fluturoj per ne malajzi ku nuk ka nevoje per vize hyrese, mqs passporta skadon ne 5vjecarin ne vazhdim, a do me refuzohet hyrja? do e provoj ne fakt mqs e kam dhe nje plan B e C ne rast refuzimi, po gjithsesi thahse mos kishte ndonje info me shume.

pra duke e lene menjane daljen nga shqiperia (qe do behet e pamundur me sa shihet me kete pasaporte), a do mund tua shesim identitetin shqiptar paleve te treta, tashme qe ky identitet quhet i pavlefshem nga shteti qe e ka leshuar. personalisht mendoj qe eshte nje risk ne vetvehte udhetimi me pashaporte shqiptare dhe kur ehste i mundur pa vize, gjithsesi, per sport pse jo ....

 

2 nqs do desha te hyja ne shqiperi me pashaporten ne fjale (jo biometrike dhe e pa skaduar) pas marsit 2012, a do kishte ndonje problem? me sakte nqs vazhdoja ta beja kete gje ne vazhdimesi deri ne skadencen e saj a do kishte ndonje problem?(dil me passport jo-shqiptare e hyr me shqiptaren).

sa per punen e pareve vajtja ne turqi me shqiptare sigurisht qe ka interes. po mendoj te provoj te shkoj ne kuba me shqiptaren kot per experiment, mgjse ne karaibe nuk ka shume interes udhetimi me nje passport shqiptare, dhe kam degjuar trajtohet njesoj si gjethe te tjerat, pra me nje vize hyrese.

3 eshte vertet e paprecedent qe te te thuhet ne mesin e validitetit te passportes qe ska me vlere nga shteti qe e ka leshuar (vetem nje shtet bananeje si Absurdistani i ben keto gjera). vertet problematik ehste fakti te besh pasaporte biometrike, dhe te lesh shenjat e gishtave me kete palo shtet, po nejse kur te vije ai moment do mendohemi perseri.

Keta sikur na kishin dhene garanci qe pashaportat e vjetra do vazhdonin te kishin vlefshmeri paralelisht me biometriket. Per me teper vendimi i marre nxitimthi, dhe afati kohor minimal i percaktuar, besoj se do u hapi probleme shume emigranteve. Mesa duket, paskan nevoje urgjente, ne tremujorin e pare te 2012, per para...

Mendoj se kan problem ata qe duan te dalin jasht territorit te republikes por jo ata qe hyjn, sepse pasaporta e tyre skadon ne 2014 asnje airoport nuk mund te refuzoj ,per rrjedhoj gjat qendrimit ne atdhe te gjith do mund te marrin pasaporten bimoetrike,duket i zgjidhur problemi

ose nderroni nacionalitet dhe mbani pasporta e vendeve ku jetoni

% me te madhe te lekeve e mer kompania e mikrosoft sepse ata e kan krijur programin  "biometrik" dhe jua kan shitur shteteve, gjithashtu mikrosoft ka ne bazat e te dhenave te gjitha detajet tona personale duke perfshir edhe ngjyren e syve smiley ketu ne be u be debati i madh se belgjika filloi e para projektin pilot 'biometrik' sh belg e hodhen shtetin ne gjyq sepse ata kishin cartat aktuale te paskaduara nderkoh shteti i detyronte te aplikonin per cartat e reja

Ajo cka eshte e cuditshme eshte se ne njoftimin per shtyp te MB permendet vendimi i KM, dhe baza ligjore ku ai mbeshtetet nderkohe qe ne faqen zyrtare te KM-se, vendimi nuk gjindet.

Nje tjeter problematike eshte nese emigranti nuk pajiset me pashaporte biometrike brenda afatit te percaktuar. Pyetja qe ne kete rast shtrohet eshte : A mund te kryeje veprime ligjore ne shtetin ku jeton edhe mbas afatit te percaktuar?

Sipas nenit 9 te ligjit nr 8668, datë 23.10.2000, vlefshmeria e pashaportes, nuk rezulton te kufizohet njeanshmerisht nga shteti, pervec rasteve qe permendet ne nen. Ndersa paragrafi i pare i nenit 9 te ligjit nr.10306, datë 22.07.2010, i jep mundesine KM-se te kufizoje vlefshmerine e tyre.

Mesa duket baza ligjore per vendimin qenka ok.

Pergjigje: Pra, mbas dates 1 mars, shtetasit shqiptare me banim jashte vendit nuk mund te kryejne asnje veprim ligjor me pashaporten e vjeter ne vendet ku jetojne pasi kjo e fundit shpallet e pavlefshme.

Ps. Urime, edhe kesaj here treguesit e Ministrise do jene akoma me te kenaqshem...

Pasaporta eshte prone e Shtetit Shqiptar . Kur Shteti ma merr mbrapsh me zorr para afatit nderkohe qe une kam paguar leke per ta perdorur pasaporten per nje periudhe te caktuar, a duhet te me ktheje leket se paku per periudhen e mbetur?

zgjidhja e mesme dhe me drejta do te ishte pajisja e qytetareve me pas e vjetra me nje flete shtese me cip, memorje mag etj.

Thjesht, lire...

An ex post facto law (from the Latin for "from after the action") or retroactive law is a law that retroactively changes the legal consequences (or status) of actions committed or relationships that existed prior to the enactment of the law. In reference to criminal law, it may criminalize actions that were legal when committed; or it may aggravate a crime by bringing it into a more severe category than it was in at the time it was committed; or it may change or increase the punishment prescribed for a crime, such as by adding new penalties or extending terms; or it may alter the rules of evidence in order to make conviction for a crime more likely than it would have been at the time of the action for which a defendant is prosecuted. Conversely, a form of ex post facto law commonly known as an amnesty law may decriminalize certain acts or alleviate possible punishments (for example by replacing the death sentence with lifelong imprisonment) retroactively. Such laws are also known by the Latin term In mitius.

A law may have an ex post facto effect without being technically ex post facto. For example, when a law repeals a previous law, the repealed legislation no longer applies to the situations it once did, even if such situations arose before the law was repealed. The principle of prohibiting the continued application of these kinds of laws is also known as Nullum crimen, nulla poena sine praevia lege poenali, particularly in European continental systems.

Some common law jurisdictions do not permit retroactive criminal legislation, though new precedent generally applies to events that occurred prior to the judicial decision. ex post facto laws are expressly forbidden by the United States Constitution. In some nations that follow the Westminster system of government, such as the United Kingdom, ex post facto laws are technically possible as the doctrine of parliamentary supremacy allows Parliament to pass any law it wishes. However, in a nation with an entrenched bill of rights or a written constitution, ex post facto legislation may be prohibited.

Sa prettendime paskeni ...mani shnim aty cfare thote babasqapi dhe nxitoni . Doni dh Ligje JU !
Kush ka men e lexon "kapercimin " futuro - xhibist nga frymezimi per babasqapin e bujqesise ne krahasim me ngjashmerine e gamorit pa pasaporte biometrike smiley

idriso: gomari eshte ajo kafsha qe duron pa mase dhe tej limitit...Qelloje,ngarkoje,abuzoje...Ama ka nje fjale te urte populli..Po re nga gomari....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).