Deklarimi i të ardhurave personale është një dokument që do të shërbejë më pas për të verifikuar nivelin e taksave që qytetarët kanë paguar në raport me të ardhurat e tyre.

 

Qytetarët shqiptarë, duke filluar nga 1 janari i vitit 2012, do të duhet të bëjnë deklarimin e të ardhurave personale.

Deklarata individuale vjetore e të ardhurave dorëzohet në Drejtorinë Rajonale Tatimore brenda datës 30 prill 2012 për vitin fiskal 2011. Deklarimi i të ardhurave personale është një dokument që do të shërbejë më pas për të verifikuar nivelin e taksave që qytetarët kanë paguar në raport me të ardhurat e tyre.

Në zbatim të nenit 13 të ligjit, detyrimin për dorëzimin e deklaratës individuale vjetore të të ardhurave e ka kryefamiljari dhe gruaja në deklarata të veçanta, sipas modelit të miratuar, duke plotësuar rubrikat respektive të deklaratës individuale vjetore të të ardhurave.

Nëse kryefamiljari për periudhën tatimore ka realizuar të ardhura individuale vjetore, më pak se kufiri 800 mijë lekë, ka të drejtën të përfitojë nga njohja e shpenzimeve të zbritshme. Por nëse nuk kanë realizuar të ardhura, ata duhet të deklarohen në deklaratën e kryefamiljarit dhe atë të gruas, duke plotësuar kutitë përkatëse.

Ndërsa, nëse fëmijët realizojnë të ardhura individuale gjatë periudhës tatimore, ata duhet të deklarojnë individualisht këto të ardhura nëpërmjet plotësimit të deklaratës. Nëse kryefamiljari realizon të ardhura vjetore mbi kufirin 800 mijë lekë, ai nuk do të përfitonte nga shpenzimet e zbritshme dhe do të tatohet me 10 për qind për pjesën mbi shumën e përcaktuar.

Ekspertë të ekonomisë kanë vlerësuar pozitivisht ndërmarrjen e një nisme të tillë ligjore. Sipas tyre, deklarimi i të ardhurave personale do t'i shërbejë formalizimit të ekonomisë, por edhe ndërgjegjësimit qytetar.

 

73 Komente

Po atyre biznesmeneve te medhenj do u marrin ndonjehere taksa keta? Se me qytetaret jane shume korrekte. Biznesmenet s'paguan taksa me vite, shteti u ofroi amnistine. Biznesmenet s'paguan as per amnisti. Shteti e shtyu amnistine. Ata akoma s'kane paguar.

Nderkohe qe produktet e tyre shiten me 10% manget ne peshe. Gazetat e bene publike, shteti nuk reagoi. Rriten dritat, rriten ujin. Pensionet ua rriten me 60 mije leke ne vit dhe u hoqen shperblimin e fundvitit prej 50 mije lekesh.

Ca duan me prej qytetareve keta plehra?

C'ja fut kot dhe ti?! Eshte per shkak te ankesave vend e pa vend si kjo qe "mbreti" ndodhet akoma ne pushtet.

Shyqyr qe e ndermoren ket hap. Kjo duhet t'ishte bere qe ne kohen e socialisteve por si cdo reforme ne shqiperi ecet me ritmin e kermillit.

Sa per amnistin fiskale, u be sepse shteti s'ka lek dhe eshte i gatshem te ligjeroje dhe te ardhurat e dyshimta vetem per te rritur disi buxhetin ne ket kohe krize (ose super zhvillimi nese degjon salen. lol). 

Gjithsesi ti vazhdo ne kete rruge. Vendit urrejtes/dashurues te verber te partive politike i duhen, dhe jo njerez qe mendojne vete dhe informohet mbi realitetin ne menyre qe te mos meren neper kembe.

ALB358, - Une nuk e di si funksionon andej, se kjo gje, sigurisht, qe eshte e pare ne nje model.porne  se do te lihet ne dore te inspektoreve tatimore, per ta bere bilancin e seiceles familje , kjo  do te beje  leme per korrupsion.ndersa po ti jepet e drejta bankave mundet  te  jete efektive.Por ama ne kushte e nje informalitetit  te  skajshem, si do te jene ato bilnace? Imagjino sikur  une te kem 20  apartamenet  te  pahipotekuara, por te leshuara me qera..?Per faj te  shtetit, mos hipotekimi!

Kush i deklaron apo kush dreqin mund ti gjeje ku jane e ku nuk jane? pra te tera  i kishte  Nebileja,  por na i mungonte ferexheja, per tu bere ..nuse ! Do deshtoje  fillimisht edhe kjo  si shume te tjera

Normale qe do ket korrupsion dhe do jet rrumpalle ne fillim. Prandaj thash qe duhej bere qe ne kohen e socialisteve qe deri tani ne 2011 te ishim mesuar me ket gje. 

Kjo behet vetem per te nisur formalizimin e ekonomise. Tani shtetit i duhen dhe disa masa te tjera qe kjo reforme te funksionoje dhe une nuk e di a jan marre. Psh qe punonjesit duhet ti dergojne formularet perkates (pjesen e tyre) nje kopje shtetit, dhe nje punonjesit. Ne menyre qe shteti te kontrolloje a genjen apo jo. Por normale qe reformat fillohen mbrapsht atje. smiley

Gjithsesi viti i pare eshte, ka shume mundesi qe shumica ose nuk do ta plotesoje fare, ose do e plotesoj gabim. Edhe ktu ku jam une nje pjese goxha e madhe nuk ia ka idene si ta plotesoj formularet (Jan goxha te komplikuar) dhe paguajne dicka tek $50 ndonje kontabilist per ti bere. Atje do jet me i thjeshte. Jo per shkak te efikasitetit te shtetit tone por per shkak the thjeshtesise se ekonomise sone.

Nejse.

 

P.S. Sa per ato apartamente nuk do i interesoje fare a jane me hipoteke apo jo. Nuk eshte kontroll i pasurise. I interesojne vetem te ardhurat vjetore. Pra qe ti te paguash 10% e te ardhurave nga ato apartamente.

 

..........Nëse kryefamiljari për periudhën tatimore ka realizuar të ardhura individuale vjetore, më pak se kufiri 800 mijë lekë, ka të drejtën të përfitojë nga njohja e shpenzimeve të zbritshme. Por nëse nuk kanë realizuar të ardhura, ata duhet të deklarohen në deklaratën e kryefamiljarit dhe atë të gruas, duke plotësuar kutitë përkatëse.

Ndërsa, nëse fëmijët realizojnë të ardhura individuale gjatë periudhës tatimore, ata duhet të deklarojnë individualisht këto të ardhura nëpërmjet plotësimit të deklaratës. Nëse kryefamiljari realizon të ardhura vjetore mbi kufirin 800 mijë lekë, ai nuk do të përfitonte nga shpenzimet e zbritshme dhe do të tatohet me 10 për qind për pjesën mbi shumën e përcaktuar.

Te nderuar peshq! 

A ka mundesi ndonjeri prej jush te ma shpjegoje me konkretisht kette ligj dhe kete skeme?

1. ç'eshte kufiri i 800 mije lekeve, neto apo bruto? (se per pensione merret neto, sa merr ne dore)

2.ç'jane shpenzimet e zbriteshme dhe te pazbriteshme dhe kush i vendos dhe si vendosen keto?

3. ç'eshte realizimi i te ardhurave ( mos eshte realizim plani)

4. si behet rimbursimi i atyre qe nuk reallizojne planin e te ardhurave?????

Te nderuar peshq, edhe ju qe jeni jashte dhe mbase i paguani keto....a mund te na jepni shembuj si funksionon andej nga ju.? FAleminderit per mirkuptimin.

ps

do te doja nje shpjegim me profesional prej Pjerit ne terma makro dhe mikro...(natyrisht po pati kohe)

Nese te ardhurat e familjes jane te 780 psh ke 10% tatim personal. Pra keni derdhur ti dhe gruaja jote 78 mije leke ne vit. Ok. Tani te vijme te te shpenzime te zbritshme. Ilacet psh. nese ke shpenzuar kete vit 50 mije leke dhe i ke te dokumentuar (me fature nga farmacia/spitali) keto i zbret. Varet nga ligji nese ti njohin te gjithe apo jo. Patjeter vendoset edhe nje kufi sa jane te shpenzime te zbritshme. Ta zeme se ti njohin 100%. Dmth ta ardhurat bruto tuaja jane 780mije - 50mije = 730mije pra tatohesh mbi 730mije jo mbi 780mije, pra derdh shtetit 73mije leke, jo 78mije leke. Ok? Tani ti thua, po une dhe gruaja i kemi paguar gjate vitit ato 78mije leke, ku ti marr 5mije qe pagova me shume? No problem plak smiley qeveria te ka borxh 5mije leke e ti rimburson duke te mbajtur me pak 5mije lek vitin qe vjen.

Mesa marr vesh nga lajmi lart, siper 800miije nuk ka zbritje. Pra kusuri siper 800mije tatohet normalisht. Ate

Por nëse nuk kanë realizuar të ardhura, ata duhet të deklarohen në deklaratën e kryefamiljarit dhe atë të gruas, duke plotësuar kutitë përkatëse

nuk e mora vesh.

p.s. une e kam mbledhur mendjen, do te ve nje lajmerim e do t'ja bej lagjes deklarimin me 5mije leke. smiley Pare per kafe/cigare kupto.

 

Tani, ose artikulli nuk sqaron shume gjera, ose ligji eshte i paplote. Alidemso, kur vjen puna te taksat, gjithmone llogarite behen ne bruto. Te ardhurave (bruto) iu hiqen shpenzimet (ato qe si te tilla jane miratuar me pare nga qeveria) dhe mbi bazen e te ardhurave (neto) percaktohet taksa qe do paguash. Kesaj se fundit i hiqet apo shtohen taksat e paguara tashme (nese) dhe del pagesa qe duhet te besh apo ato qe duhet te marresh nga shteti. Punonjesit marrin nje forme te caktuar nga punedhenesi e cila percakton parate (ardhura bruto) qe ka marre punonjesi. 

E njejta llogjike ndiqet edhe per kompanite me nje person, ne te cilat te ardhurat e kompanise jane praktikisht te ardhurat personale.

Keto jane llojet me te zakonshme te biznesit. Por ligji gjithashtu parashikon procedura te ndryshme per lloje te tjera te biznezit si partneritet, fermer, shpk etj. 

Mendoj se qeveria, duhet te vendosi punonjes shtese per te ndihmuar popullaten ne kete drejtim. Ka shum njerez qe nuk dine si ti mbushin formularet, e çfar dokumentash duhen ti bashkangjiten. Televizionet mund te ndihmojne shume ne kete drejtim, duke lene ekspertet e financave te shprehen çdo dite. 

Te dashur djema smiley edhe ketu ne perendim, shume emigrant e europiane, nuk dine si ti plotesojne formularet per te ardhurat, sepse keto formulare shprehen me shifra-kode apo kod-shifra, te ndara ne kollona e ne rreshta, (keshtu i kan bere ata te fiskalitetit) , shum nuk dine ku duhet te shenojne bruton e ku neton (ate qe marrin ne dore). Prandaj duhet nje sqarim si fillim, nga ekspertet e finances, kuptohet m'varet nga formulari, ndoshta ne Shqiperi i bejne te thjeshta e te qarta. 

Mua me vjen çdo vit formulari, dhe kur vjen puna (megjithse jam i forte ne makroekonomi) e dorzoj formularin tek personeli i ndermarrjes (si gjith te tjeret) per ta plotesuar ata, se mikroekonomia nuk eshte puna ime.  Si mund ta dij une se numri 235-  psh me ke korospondon, dhe duhet ta plotesosh, apo numri 240-  çfar do te thote. Keto jane shifra konvencionale qe korrospondon secila me nje te ardhur apo shpenzim. Ndoshta ne Shqiperi, nuk i bejne me kode, por me fjale te thjeshta smiley gje qe i afrohet edhe nivelit kulturor smiley

Masss ka fillu dhjami i sali berishes me u trashu e tash den me fillu me ba diete.....Dashka me ken ket here zemer bardh me 10% takse qe po ja veka vedit.....se ska tjeter familje shqiptare qe ka arritje prej 8milion lekesh te vjetra ne vit ne nji koh qe kriza ekonomike ne shqiperi po tejkalon limitet.Jam kunder ketij vendimi anormal pe rkohen qe ekonomia e familjes shqiptare akoma nuk ka arrit stabilitet  e siguri ekonomike.Papunsia kalon rekordet e ky dashka me na vu takse .... a nuk i del TVSH ja ?doganat po prap i pagujm,taksa banese paguhen,nje sherbim ne bashki pagujm 100fishin me marr nje certifikat.....e kerkon vetdeklarim t ardhunash personale as ska shance qe do arrihet ky projekt ,ktu ne evrope ka njerez qe nuk tregojn keto te ardhuna jo ma ne shqiperi qe ndergjeqsimi i qytetarit nuk konsiderohe ti tille sespe pervec se budalla asgje nuk  del tjeter.me punu per qeverine edhe privati qa na duhet qeveria me na drejtu xhepin tone ? jo mor jo qeveria te bejn bilance dhe programe ekonomike sociale qe shqiptari te tejkaloj te ardhunat minimale si ne europe  prej 14000eur ne vit,e pastaj te taksojn ne rastin eduhun por jo me kete shume qesharake.KETU TREGON VARFERI STADI I SHQIPETARIT BERISHJAN.

10*****

Shkodra e ke gabim. Niveli i taksave dhe tarifat qe pagohen per sherbime jane teme tjeter dhe nuk kane te bejne me taksimin e te ardhurave personale. Taksa 10% mund te jete e larte apo e ulet, tarifat mund te jene te larta apo te pajustifikuara, por deklarimi dhe taksimi i te ardhurave personale e afron Shqiperine drejt normales. Duhet te ishte bere me kohe.

Jo zotni,aspak e drejt une ketu ne belgjike punoj dhe e kuptoj boll mire qa asht kjo takse dhe them se ne shqiperi eshte acoma heret me u vendos kjo takse e tepert per kohen.....a shikjon qa po bahet sot ne bote?ligjet sociale sikur po i afrohen fundit...ndoshta neser edhe sigurimet shoqerore sdo vlejne me.Pensionet me sa po shihet edhe 20-30vjet ban vaki mas me exsistu ma.e jo ma me pagu ket takse mbi t ardhunat e mija personale,prej ka vjen kjo e ardhun sipas teje?po nga punesimi apo vet punsimi e atehere a nuk del e njete kjo takse e dyfishte?ketu ne zemer te evropes po punohet me eleminu sa do pak taksat ndaj qytetarit te thjesht e ne shqiperi u dashka me i vendos ....kur je ne pune te ndalet ne rroge interesi i sigurimeve shoqerore,po ne pune paguan 21%takse mbi punesimin qe shkon direkt ne interes te buxhetit te shtetit e nga rroga e plote  per shtetin me njihet 3000eur ne fund te muajit une paguhem kash ne dore vetem 1577eur.Te duket normale ty kjo?kur me gjithe ket ndales interesash e detyrimesh ndaj shtetit prap po kjo pjese e mbetur e rroges me preket prap me takse te ardhurash sic po kerkohet me u vendos ne shqiperi dhe perfundimisht une mbetem me 1350 eur ne fund muajit.pritni pritni edhe pak se kena me fillu me kerku kohen e viteve 1992-1997.ketu ne eurpoe vetem taksa ka e punohet shume por borxh se borxh ose ndryshe debitor ndaj shtetit je tan jeten.jam kunder sistemit social qe po punohet te vendoset ne shqiperi.KAPITALIZEM ME LIGJE SOCIALE KA VETEM FALIMENTIM.cdo dite investitoret e medhenj po braktisin gjermanine,BENELUX,francen e tjer e po vendosen ne vende si polonia ,cekia rumania,e tek ne po ky interes duhet shikju e jo me analizu ligjet e gabume sociale te evropes tash 60vjet...ne europe 1 punon 2 tjere ushqehen gratis e kjo nuk eshte ekonomi pervec ligj i forcuar i detyrum(ndryshe grabitje e hapur),prisni edhe pak kur nje dite ne do punojme dhe te huajt do vijne tek ne pe rte ngrene gratis sic po ndoll ne europe sot me ndihma sociale kot 600 eur person e kush i paguan keto..vetem taksat e shumta ne kuriz te individit.

KAPITALIZEM ME LIGJE SOCIALE KA VETEM FALIMENTIM.

Mos t ishte apliku (shpik) ky lloj kapitalizmi kapitalizmi do tkishte cof me kohe,  kish me triumfu manej  Socializmi!smiley

..kapitalizmi pa ligje sociale con njerezimin ne pabarazi sociale pra ne lufte ose ne revolucion.smiley

Pabarazi sociale thot...jo ma zotni se kapitalin tim pse  u dashka une ta ndaj me ty une??kur une punoja ti beje feste...e tani u dashka qe une te siguroj ty,cfar arsyet?pastaj revulucion ekonomik ka njohur gjithmon njerezimi por jo presione psikologjike.a e din ti se sot sistemi SD ne europe eshte sistemi me i ashper qe individi perballet.paguaj thot mbrojtjen shendetesore,paguaj thot solidaritetin, paguaj thot tvsh-n os endryshe ketu TVA 21% s e ti punon e kjo a nuk te duket ty diskriminim direkt a nuk ndihesh ti si skllav aa ? te punosh me mund e te paguash takse sespe je lodhur? jo jo kjo ehste pabarazia e jo kunderta.zoteri ketu ne europe nje azilant flen me i qete naten se sa une qe punoj.ai ska detyrime ndaj shtetit perkundrazi ai kur troket tek dyert etyre jane te mirepritun ndersa une me tregojne vetem tribunalin...ik protesto po deshe se jemi shtet demokratik te thot.hajde gjeje drejtesine ti.une deshiroj nje sistem puro shqiptar te vecant nga keto sistemet e teperta ne evrope,sepse ne si njerez do perballemi me kriza edhe me te thella neser.per 20vjet tjera ne kemi nevoj per kapitalizem 100% e jo ta kthejm ate ne NENE TEREZA.

O scutar kjo taksa 10% nuk po vihet tani, ka ekzistuar gjithnje dhe nuk eshte vetem tek ne (ne shumicen e vendeve eshte me shume se 10%). 

Kjo deklarim i te ardhurave personale tingellon si dicka e keqe sikur cfar po deklaron por eshte me shume "pagim vullnetar i taksave". Me pak fjale ne prill ti llogarit sa para ke fituar gjate vitit te shkuar, si dhe sa taksa dehet te paguash per ate vit (10%). Nese ke fituar nen nje sasi te caktuar (nuk e di sa eshte atje) shteti te rimburson disa nga shpenzimet qe do te thote do paguash shume me pak se 10%. Nese jo, duhet te paguash te gjithe 10%. Ose nese do te kishim taksim progresiv, sa me shume te fitoje perqindja do te rritej. Pa kete reforme tatimi progresiv qe ka si plan Rama nuk do te mund te implementohej (kuptohet nese fiton zgjedhjet).

Nuk sakrifikohet nje reforme e nevojshme vetem se eshte Sala ne pushtet. Nuk digjet shpia per inat te vjerres. C'rendesi ka kush e ben reformen, rendesi ka te behet. Si me rastin e gjykates administrative para disa kohesh. Te gjithe e donin pa perjashtim sepse kemi nevoje; edhe opozita e donte, por nuk e votuan per arsye politike ose me sakte per arsye personale. Kjo menyre e te vepruarit eshte absurde.

O ALB 358, nuk e di sa je ne dijeni, por ketu kemi nje takse personale te sheshte ne masen 10%, qe shteti ja merr te gjitheve qe arine te marrin te ardhura. Psh, per pagesat e punonjesve per rrogat, punedhenesi i mban nga paga 10% dhe keto ia jep shtetit. Nese je konsulent dhe kryen nje sherbim, po keshtu maresi i sherbimit kur te jep shperblimin (fee) ta mban 10% dhe ja xhiron zyres se taksave. Nese ke nje depozite bankare, banka kur te jep ineteresin te zbret 10% dhe kete shume ja nep shteit. Nese ke nje ambient dhe e jep me qira, qiramarresi e mban 10% e shumes mujore dhe e transferon tek shteti dhe qiradhenesit i jep 90% te shumes se negociuar. etj,. etj. Tani mos duhet paguar edhe nje 10% tjeter mbi kete shume qe ka ngelur mbasi eshte paguar 10% i pare? 

Tani mos duhet paguar edhe nje 10% tjeter mbi kete shume qe ka ngelur mbasi eshte paguar 10% i pare? 

..koj tax paguhet ne gjithe boten dhe quhet income tax ose "Taksa mbi te ardhurat personale" .Niveli prej 8 milion leke te vjetra ne vite te ardhura per kryefamiljar eshte nje nivel i arsyeshem per gjendjen aktuale ekonomike.

 

 

O kuazimondo se paske lexuar ate qe kam shkruar. Sic e tha dhe kaposhi nuk jemi i vetmi vend qe e kemi. E kane te gjithe vendet e botes (pervec disa "parajsave" fiskale). Dhe nuk paguhet dy here por vetem nje. Per ate 10% e pare flitet ne kete reforme. 

po ate 10% e pare qeveria e merr, ashtu sic ta tregova une me shembujt qe te dhashe. Biles edhe ata qe marrin me pak se 800.000 leke te ardhura ne vit e kane paguer ate 10%, ose sic quhet ndryshe "tatimi mbi te ardhurat personale-TAP". Pra i bie qe thjesht te plotesosh nje formular ku deklaron te ardhurat qe ke marre gjate nje viti, dhe ketu flas per te ardhurat neto, pra ato qe ke marre ne fakt qofte nepermjet kalimit ne banke, apo me cek, apo nga arka e ndermarrjes. Ndersa 10% qe te eshte mbajtur, ne fakt ti s'mund ta deklarosh sepse ti di vetem qe ta kane zbritur nga paga bruto, por nuk e di nese sipermarresi/punedhenesi tend e ka derdhur ate tek llogaria e shtetit.

Tani, dua te di tek shteti yt, ju kur realizoni nje te ardhur, te themi nga rroga, punedhenesi jua mban income tax ne momentin qe ju jep rrogen, apo ju e paguani ate ne fund te viit fiskal vete? Po kur kryeni nje konsulence/sherbim kompania qe ju ka pajtuar a jua mban income tax -in kur ju jep shperblimin?  

Varet nga tipi i te ardhurave. Per shumicen paguhet ne fund te vitit fiskal. Kompania qe paguan nuk e mban taksen sepse nuk eshte e njejta sasi takse per te gjithe. Plus qe duhet te behen zbritjet e ndryshme.

Sa per pjesen e pare, per ato te ardhura qe qeveria shqiptare i mer qe ne fillim ateher nuk ke pse i paguan prap. Me siguri qe do te njoftohesh nga punonjesi para dates 30 prill per sasine e fitimeve per vitin 2011 si dhe sasine e taksave te paguara. Kuptohen nese shteti nuk ka harruar ta perfshije kete ne reforme. lol.

Te pakten knej keshtu eshte, dhe ka kuptim. Diku andej nga prilli te vin letra nga te gjithe punedhenesit qe ke pasur me shifrat perkatese. Te njejtat letra qe te ka sjelle ty, i dergohen dhe shtetit ne menyre qe te beje krahasime per te ndaluar mashtrimet. Ndersa per ato fitime te ardhura nga vetpunsimi, duhet ti japesh vet.

Deklarata tingellon e keqe, pikerisht se shoqeria jone eshte e pa pregatitur, ajo e di se aty korrupsioni eshte i gjalle dhe i fuqishem, reformat behen sa per sy e faqe,Qeveria siduket ka ngel keq me para,arka eshte bosh, ku e gjeten kete `reformen`  tani ka fundi ?.. kane qe ne 2005 qe jane ne pushtet, pse del tani ky ` Deklarimi i pasurive te qytetareve..` ?!!! ....por  populli  ka sy dhe shikon, ka vesh dhe degjon, kupton qe ne Shqiperi, nuk ka sistem Drejtesie te vertete, nuk ka shtet ligjor te besueshem institucionet  perdorin dy standarte atje  nje per `te fuqishmit` dhe nje per `te dobtit`, mjer ai qe ka te ardhura te mira ciper 8 milionshit, do ta rrjepin..  prandaj tingellon pak si keq ky deklarimi i te ardhurave, sitemi aty eshte me `te futme`

 

mjer ai qe ka te ardhura te mira ciper 8 milionshit, do ta rrjepin

Cfar do e rrjepin mer burr se 10% eshte. Nuk do e gjej gje. Ne vendet e tjera eshte te pakten 20. 

10% ne dukje ne parim  eshte nje takse e vogel, mire e ke ti, por ne praktike eshte ndryshe  ajo taksa e vogel behet takse e modhe. autoritetet vendore, taksaxhinjtee , risin taksa te tjera psh, qe shkojne ciper 20%..ideja ime eshte se taksidaret ne shqiperi te bien kokes ne qoftese shikojne se ti ke nje bisnez me te ardhura te mira, perdorin ligjin per te arrit  qellimin, jo se duan te punojne korrekt  per shtetin por punojne per te marr dicka nen dore, shukun e pareve, qe gjasme "te bejne nder ty, qe te mos paguash  me shume se 10%". Ndodh ky marifet ne shqiperi apo jo ? smiley

Te dyja palet taksidaret e shtetit dhe klientet, qytetaret ne Shqiperi bien ne ujdi  ne marveshje me njeri tjeterin, dhe ska burre ne bote qe ligji te zbatohet korrekt .. drejtesia ne shqiperi eshte gogol sa per te friksuar eshte nje mjet per te arrit qellimin vetem per perfitime personale, ne dem te shtetit dhe te individit, prandaj thash atyre qe kane te ardhura ciper 8 milionshit, do ti rrjepinsmiley

Nga ajo qe kam ven re une eshte qe te gjithe bizneset pothuajse pa perjashtim bejne evazion fiskal, ose shkelin ligjin ne nje menyre apo tjeter. Eshte ky "faj" nga ana e tyre qe i ben preh te korrupsionit te shtetit. Per shkak se punonjesit tatimore e dine kete fakt, jane ne gjendje te kerkojne para ne kembim te mos venjes te ndonje gjobe a ku e di une. Nese bizneset do te zbanin ligjin, nuk do kishim probleme te tilla. Problemet qe do hasnin do kene lidhje me vonesa kot me kot per shkak se "zbatojn ligjin" dhe nuk sillen si pjesa tjeter. Pune m**i sido qe te veprosh. lol.

Gjithsesi kjo reforme nuk para ka lidhje me bizneset. Qeveria do jet e kenaqur me sado para qe ti japin taksapaguesit sepse sido qe te jete, me kete reforme do arrije te mbledhe me shume "income tax" sesa me menyren aktuale. Plus qe eshte formule e thjeshte dhe nuk kane se si te bejne presion. Fitove 10 milion gjate vitit te shkuar, ke per te paguar 1 milion. Nuk eshte shkence. Tani, shumica kane per te genjyer dhe nuk do te deklarojne te ardhurat reale por do deklarojne te ardhura te reduktuar ne menyre qe te ulin taksen. Si vit te pare, nuk do ti ndodhe gje, por me kalimin e viteve do fillojne te ndeshkohen.

ALB me duket se nga keto qe thua nuk e ke kuptuar lgjion. Une ta zeme ne vitin 2011 kam pasur te ardhura nga puna prej mesuesi me page bruto mujore 50.000 leke, ose 600.000 leke ne vit por qe neto kam marre 38,280 leke ne muaj sepse me jane mbajtur 11,720 leke ne muaj (5,000 leke per income tax -10% te pages bruto dhe pjesa tjeter prej 6720 leke kontribut per pensionet dhe sigurimet shendetsore), nga nje konsulence per nje OJF per anketimin e komuniteti Rom, ku nenshkrova nje kontrate prej 250.000 leke morra nje lump sum prej 225.000 leke (250.000 leke - 10% te mbajtur nga OJF), si dhe kam dhene mesim privat disa nxenesve ku kam marre gjithsej pare ne dore nga prinderit e tyre pa dokument (fature apo mandat arketimi) 120,000 leke. A me thua ta ni sesa leke duhet une ti paguaje shteti per te ardhurat qe realizova ne vitin 2011?

 

E kam kuptuar shume mire kuazimondo. smiley

Ti duhet ti paguash shtetit vetem ate pjese te taksave qe nuk i ke paguar, pra ne kete rast, fitimet nga mesimdhenia private. Ato te punes shteterore si dhe te ojf, nese nuk te jane dhene ty, i jan dhene shtetit.

po pse budalla jam une ti paguaje ketij shteti 10% te te ardhurave qe kam marre nga mesimdhenja private? Ajo pune nuk ka asnje lloj dokumenti dhe shteti nuk ka si te ma vertetoje qe une kam marre te ardhura. Me gjithe qejf do ti paguaja nese do te kisha nje qeveri qe mendon per mua, por me kete qeveri te kriminalizuar do te ishte nje gabim i madh ti paguash.

Ajo eshte ceshtje tjeter pastaj. Gjithsesi ti dije po po ben evazion fiskal dhe do te te vrase ndergjegja! Nuk do te zere gjumi naten mer i shkrete!!! smiley

Nuk ke faj ti qe nuk ke qef ti paguash por kjo pune eshte si ajo gjeagjeza, kush erdhi e para, pula apo veza. Ne kete rast nga njera ana nese nuk paguan taksat dhe shkel ligjin, nuk ke sesi ankohesh kur te tjeret shkelin ligjin dhe pushtetaret jane te korruptuar. Nga ana tjeter kur shteti eshte i korruptuar, ateher perse me taksat tuaja duhet te kontribosh ne xhepat e pushtetareve? Eshte rreth vicioz. smiley

Gjithsesi ti mos e vrit mendjen shume se viti i pare eshte, dhe do jete rrumpalle. Po vitet e tjera mire eshte te paguhen, se e para nuk jane shume (10%), dhe e dyta taksat mbarten me kalimin e viteve, qe do te thote edhe nese e marin vesh mbas 10 vitesh qe ti ke bere evazion fiskal sot, do te te duhet ti paguash + inflacionin + gjoben. Ktu ne kanada policia tatimore shpenzon i tuf me lek psh. $100,000 per te rekuperuar vetem $10,000 taksa te papaguara, vetem per te derguar mesazhin qe nuk te falin. lol

si nuk do t'i gjeje gje? ne vendet e tjera, 3% te ulen bursat behet nami, fillojne protestat. Popullit iu dashak marre dhe nje 10% tjeter vec taksave te perditshme ne cdo gje qe blen, dhe s'qenka gje? Kesaj i thone qe edhe po te pjerdhe Berisha ne mikrofon, ne te themi amin, sepse eshte Berisha?

Ky ligj vetem nga komunistat zbatohet si puna ime, qe i kam paguar shtetit shqiptar ket 10% smiley

Ketlina ...eshte gje e MIRE . Ua kane bere "rrup - sup ". S 'kini me lemosha .
Dallohet Qaerte MJAFT ...Dhe ky "mjaft "domethene shqeto : Ikni Sqeper , Mashtrues e Dallkauke . Ikni tutje .
Sepse do vinte Koha qe nuk mbahet me ai Vend me Fjalime e Therrime te Vjedhsave Nderkombetare e Kontrabandisteve e Grabitesve te vendit,
Ka mundesi qe grupi i babasqapit te manivroje , ta shese si Fitore e demokracise qe po vendos Shtetin Ligjor por ne fakt eshte " Cpuarja e tullumbaces se Jozefperckave " I shikon sa te :urte jane bere smiley . Nuk e trashin me zerin smiley S'ka me "kaposh deti " per pensionistet !
Z.Pjer mund te na i shpjegoje me mire se cdo me thene nje shtet Normal qe qytetaret paguajne taksa .Dhe ne se kjo shtrihet edhe ne Fshat do shohim te ringjallen K/Ngritjet e Tanzimatit nen ritmet Rrep te kenges Mbarebotrore me titull
" Xhelep e vergji nuk ka
Se eshte popull fukara "
Eshte nje kenge Moderne e kompozur nga populli qe hë per hë FLË e mbytyr nga melodia e Tallavave qe e kane mbuluar me "Disqet e Krimit " e " tundbythjen e Çiljetave " .
"Se fermeret zotrie
jane ç'përmbledh nje liber shpie "

Ky eshte nje hap ne drejtimin e duhur .qytetaret duhet te deklarojne te ardhurat ne fund te vitit si ne gjithe boten e zhvilluar.emigrantet te cilet kane vitet qe jane larguar por prape jane nenshtets shqiptare a kane detyrime fiskale ndaj shtetit?

Jo. Je rezidente ne US kshu qe edhe nese ke te ardhura qe vijne nga shqiperia do tia paguash IRS-s. 

 po je titullar i nje prone te caktuar me vlere te ardhurash mbi 8 milion sigurisht besoj se do te kesh detyrime fiskale edhe pse je jashte shtetit

mire ia bejne. se u lodha duke bere deklarime te ardhurash une per emigrantet te cileve iu nevojiten ne shtetet ku jetojne. duhet t embledh nje grumbull vertetimesh per te deklaruar se nje familje qe ka dy femije studente jashte ka te ardhura prej 3000 euro ne vit. ose me keq akoma, i ka te ardhurat zero. te pakten tani do behet deklarimi i pasurise dhe do mbetet si dokument. 

po  ne itali kam pershtypjen se nuk behet personalisht. te pakten une asnjehere se kam bere personalisht. e ben ndermarrja qe te puneson dhe ti ia kerkon ndermarrjes dhe ato te japin CUD. vetem se nese ke me shume se nje punedhenes duhet te marresh shume CUDe dhe atehere komplikohet puna. 

nejse, kjo besoj se eshte reforme pergatitore. dhe i perafrohet asaj qe do te beje Rama, te taksohen ata qe fitojne aq shume sa nuk fshehin dot te ardhurat, se im ate qe eshte pensionist, dhe qe qumeshtin qe shet te baxhoja e shet pa fature dhe nuk jep fature as nuk merr per grurin qe shet e per arat qe merr me qera, do deklaroje 11000 leke ne muaj dhe duke patur dy kalamaj ne shkolle te cilet paguajne takse shtetit me fature prej afro 50000 lekesh ne vit i bie qe s'ka te ardhura as per buke. dhe e njejta gje funksionon edhe per te gjitha zanatet e tjera, elektricistin qe punon pa fature, firmen e ndertimit qe ben shtepia prej 2000000 leke ne 2 muaj etj. 

Reagimi i pare i shqiptareve ndaj ketij ligji, do jete si ai i Brahushit

A kujdes se na tremet,shifni si po na dridhen gjujte smiley

Nuk ka kujdes se na tremet me kete ligj.

Ky ligj do te coje ne ate qe qeveria do t'u marre qytetareve para nga kursimet ne banke, nderkohe qe bizneseve s'u merr asgje.

O kif kuptoje ligjin mer burr se per vete e ke. Nuk do te mare njeri kursimet. Ne fakt qeveria nuk ka te drejte te kontrolloje se sa para ke ti ne banke. Ajo thjesht do te informohet nga banka per fitimet (interesat nga llogarite e kursimit) qe ti ke pasur gjat vitit. Psh nese ke $100,000 ne llogari kursimi (lum si ti! smiley ), dhe me 5% interes ke fituar $5,000 gjate 2011, atehere kete te ardhur duhet ta deklarosh dhe do te paguash 10% te saj, ose $500.

Kjo ndodh ne te gjithe boten, nuk e shpiku sala, por me % te ndryshme. Psh ktu ne kanada shkon nga 20% deri ne 45% kshu qe mos u qani per ate 10%! haha

jep nai shembull tjeter er burre, se dollari e ka interesin 0% dhe sikur te kesh 500,000 mije lol
jep shembull me leka..se leku te kput ne thume me interesin e tij te larte.

Hiq shenjen e dollarit dhe ve shenjen e lekut dhe ja ku e ke shembullin. smiley

Nuk e njoh ne detaje ligjin shqiptar dhe nuk dua te ta prish humorin, por ne Gjermani dhe Zvicer behet edhe deklarimi i depozitave bankare sepse edhe % hyne tek te ardhurat personale. Ne Gjermani shteti mer informacion edhe nga bankat. Ne Zvicer jo po po se e diktojne edhe mund te denohesh smiley
Jam i bindur qe e njejta gje eshte edhe tek ju ne Kanada, se sa per Ameriken po pyet edhe per paret e amerikaneve ne Zvicer bile smiley

Harrova te te them se e njejta gje behet edhe per pronat shtepi, apartamente toka. Cdogje qe sjell para ose chf ose Euro smiley

E di qe hyjne dhe fitimet nga depozitat si dhe fitimet nga pronat. Ketu ne kanada nuk e trego sesa para ke ne banke, ose se sa eshte vlera e shtepise. Kjo per shkak se vlera e shtepise eshte dicka qe ndrysho gjithmone po ashtu dhe vlera e asseteve financiare (ndoshta jo e depozitave te kursimit). Ajo qe deklaron ketu eshte thjesht shifren se sa kan qene te ardhurat nga depozitat ose nga qeraja, dhe me pas llogarit tasken. Por nuk duhet te deklarosh vleren e ketyre aseteve. Kuptohet qe shteti mund ta llogarise vete vleren e ketyre aseteve duke bere veprimet mbrapsht.

Ne gjermani duhet ta plotesesh ne formular vleren e aseteve apo vetem sasine e te ardhurave prej ketyre aseteve?

P.S. Nga formulari qe ka sjelle kuazimondo poshte, edhe ne shqiperi nuk futet ne formular sasia e depozites ose vlera e shtepise por vetem sasia e te ardhurave.

Ne Gjermani nuk duhet te japesh vleren nqs ti nuk e ke shitur shtepine. Eshte e njejte si ne formularin shqiptar. Nqs nuk ka prodhuar fitim ose humbje nuk ka nevoje ta shkruash. Nqs e ke dhene me qira atehere do te deklarosh qirane. Pra eshte vetem shuma e te ardhurave nga asetet.
Sa per llogarite bankare duhet ti deklarosh te gjitha (pra gjendjen jo vetem fitimin). Ketu ne Zvicer nuk ka te drejte te te kontrolloje sa ke, por ne Gjermani mund te pyesin banken dhe ligji nuk e pengon (pra banka eshte e detyruar ti japi informacione). Pra shkruhet gjendja ne llogarine bankare (ke bere apo jo fitime ska rendesi)

O ALB po deshe mos e doiskuto me kete teme se po ngateron dynjane, please! Sipas ligjit tone ketu e 15 vjet me pare, per cdo depozite me afat qe kane subjektet private, pra edhe njerzit e thjeshte, per interesat e fituara i mbahet 10% takse ne burim, Dhe per kete eshte e ngarkuar me ligj subjeti financiar qe ne rastin konkret eshte banka. Pra kur ne fund te periudhes se maturimit te depozites une fitoj interes ta zeme 200, 000 leke, banka mi zbret 10% ose 20, 000 leke dhe me krediton llogarine, pra ma shton vetem me 180,000 leke ose me 20,000 leke me pak. Dhe kete shume presupozohet se banka ja jep shtetit, por qe une nuk mund ta ve dorren ne zjarr se nuk kam ndonje dokument ku te shoh qe kjo shume me emrin tim te jete transferuar ne llogarite e zyres se tatimeve te shtetit tim. Si veproj banka ne kete rast, veprojne te gjitha subjektet e tjera duke mbajtur tatimin mbi te ardhurat qe ne burim. Pra nuk e lene qe ta paguaje une te themi ne nje kohe te dyte, por shteti e merr menjehere sapo krijohet e ardhura.

O kuazimondo nuk po ngatarroj njeri, po lexoje me kujdes. Une nuk thash qe bankat nuk e mbajne fitimin sapo ai behet. Une thash qe per ate fitim qe nuk vjen nga nje pun ne shtet apo kudo tjeter ku pagesa e tatimit mbi fitimin behet ne fillim, do te duhet ta paguash taksen vete. (Psh ne rastin e fitimit nga mesimdhenia qe ke shkruajtur me siper).

Kur te besh deklarimin e te ardhurave, si dhe te gjitha shpenzimet e zbritshme, do te dale nese ke per ti paguar shtetit apo nese ka shteti per te te rimbursuar. Kuptohet qe edhe shteti do te beje verifikimet e veta. Sic e thash me siper, banka, punedhenesit duhet te te dergojne nje leter me te gjitha informacionet mbi fitimin, si dhe taksen e paguar, para date 30 prill. Nje kopje e ketyre letrave do ti shkoj dhe shtetit.

10% e interesave shteti e mban qe tani.

Te pakten sipas bankave. Une kur kam kontrolluar interesat qe i dija 4%, doli se ishin 4% minus 10% te 4%. Nese banka te thote se do te marresh 1 milione leke te vjetra ne vit prej interesave, ti ne dore merr 900.000 mije leke te vjetra qe tani. E ke kuptuar keq ligjin.

Jam shume dakort me shqetsimin tuaj per drejtsine e ligjit,po une e kam me funksionimin e tij.Shqiptarve pergjithsisht ligji u ka hanger mune,sidomos kto ligjet per financat.U ba nami per "kasat fiskale" sa i shiten ustallaret dhe,po bahet i vit e m'asni ven, nuk merr kupon tatimor.

problemi ne kete rast eshte se parate jane te identifikueshme ne banka, se sa kane hyre ne vit. S'di nese ka mundesi shteti te nderhyje aty.

Ky ligj do te coje ne ate qe qeveria do t'u marre qytetareve para nga kursimet ne banke, nderkohe qe bizneseve s'u merr asgje

Ceshte ky ligj keshtu, po sikur une ti fus parate ne "banke private" ( qyp), dhe qypin ta gropos ne bythe t fikut, cdo bej qeveria ?!!    smiley

Mire qe bene dicka me men me ne fund. Kjo ka qene e nevojshme qe ka heret. Urojme qe te zbatohet dhe te mos te kthehet per gjueti shtrigash. Por ne nje vend ku mungon drejtesia nuk do te shkojne dot larg.
Qeveria tani do te ishte mire qe te sqaroje njerezit se si duhet te plotesohen formularet.
Une po qaj hallin e atyre qe sdin as shkrim as kendim (politikanet dhe biznesemenet) si do te informohen smiley.
Le te shohim sa do e risin rrogen parlamentaret per te kompesuar humbjet smiley

http://www.peshkupauje.com/comment/reply/39835/420735

bera kaq e kaq pyetje, po asnjonit nuk ja majti me me kthy pergjigje, po te gjithe tu u mor me politike te modhe...po lejani mer Pjerit keto politika makro, e me ktheni pergjigje per keto pytje te thjeshta te cilat jane dhe thelbi i ligjit per shtresast e varfera...

alidemso shiko me poshte:

 

DEKLARATA INDIVIDUALE

 VJETORE E TË ARDHURAVE

 

Numri i Vendosjes së Dokumentit (NVD)

(Vetëm për përdorim zyrtar)

____________________________________________________________

 

 (1) Numri Serial:  ______________________________________

 

(2) Periudha tatimore (viti)

 

 

Vendos ‘X’ në kutinë e duhur nëse nuk po dorëzon për herë të parë për këtë periudhë të dorëzimit             KORRIGJUESE

 

SEKSIONI  A : TË DHËNA IDENTIFIKUESE

 

 

[3 ] REZIDENT NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË

 

 

[4] JOREZIDENT NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË

 

 

 

TË DHËNA IDENTIFIKUESE PËR INDIVIDIN

 

 

(5)

Emri_________________,

Atësia______________;

Mbiemri______________,

Seksi:   M          F  

 

(6)

Numri i identifikimit personal sipas letërnjoftimit të deklaruesit ______________________________________________________

 

(7)

Adresa  kryesore: __________________________________________________________________________________________

 

(8)

Qyteti/Komuna/Rrethi: ______________________________________________________________________________________

 

(9)

Statusi i Deklaruesit

 

I/E martuar

I/E martuar me fëmijë

  Beqar/e

     I/E ve

I/E divorcuar

Kryefamiljar/e

 

 

 

TË DHËNA PLOTËSUESE PËR INDIVIDIN

 

(10)

Telefoni________________,                          Cel.______________________,             E-mail________________________

(11)

Të dhëna mbi pronësinë e banesës  kryesore:

a) Në pronësi        b) Me qira      c) Falas nga pronari          d) Te tjere

 

(12)

Emër/Mbiemër i pronarit ___________________________, Adresa___________________________________________

 

 

ADRESA E BANIMIT NËSE ËSHTË E NDRYSHME NGA  ADRESA E TË DHËNAVE IDENTIFIKUESE

 

(13)

Adresa___________________________________________________________________________

 

(14)

Nr. Tel:___________________,  Cel______________________, E-mail______________________

 

(15)

Të dhëna mbi pronësinë e banesës ku jeton :       a) Në pronësi        b) Me qira         c) Falas nga pronari        d) Të tjera

 

(16)

Emri /Mbiemri i pronarit _____________________________Adresa___________________________

 

 

PERSONA NË KUJDESTARINË E DEKLARUESIT

 

(17)

Persona nën  kujdestarinë e 

deklaruesit gjithsej

Numri i personave brenda familjes

 në kujdestari

Të tjerë persona në kujdestari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Personi Deklarues
(Emri/Mbiemri) _____________________________________                                                    Data e deklarimit ____/____/_____

 

 Firma _____________________________________________

 

             

   (1) Numri Serial:  ____________________________                           NVD: ____________________________

 

  (2) Periudha tatimore (viti) ________________________                              

 

 

SEKSIONI  B : TË DHËNA PËR LLOGARITJEN E TATIMIT

 

TË ARDHURAT BRUTO

[3]

Të ardhurat bruto nga paga apo shpërblime nga marrëdhëniet e punësimit  për individët……..

[3]

 

 

[4]

Fitimi nga zhvillimi i veprimtarisë së Biznesit të Vogël………………………………………..

[4]

 

 

[5]

Të ardhurat bruto nga dividenti ....................................................................................................

[5]

 

 

[6]

Të ardhurat bruto nga qiraja……………………………………………………………………..

[6]

 

 

[7]

Fitime kapitale nga shitja e pasurisë së paluajtshme në pronësi të deklaruesit………………….

[7]

 

 

[8]

Të ardhurat bruto nga interesat bankare……................................................................................

[8]

 

 

[9]

Fitimi kapital i krijuar nga investimet në tituj apo nga pasuri të paluajtshme…………………

[9]

 

 

[10]

Shuma bruto të fituara nga lotari apo lojra të tjera të fatit……………………………………...

[10]

 

 

[11]

Të ardhurat bruto nga pasuria intelektuale liçensa, të drejta ekskluzive dhe pasuri të tjera që përbehen vetëm nga të drejta dhe që nuk kanë formë fizike…………………………………….

 

 

[11]

 

[12]

Fitime kapitali nga dhurimi……………………………………………………………………...

[12]

 

 

[13]

Të ardhura bruto të realizuara jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë…………………….

[13]

 

 

[14]

Të ardhura bruto të tjera të papërmendura më lart ……………………………………………...

[14]

 

 

[15]

SHUMA E TË ARDHURAVE BRUTO (nga 3 deri 14) ………………...................................

 

[15]

 

SHPENZIME TË ZBRITSHME

[16]

Pjesa e shpenzimeve për kontributet shoqërore, shëndetësore dhe kontributet vullnetare të pensioneve për fondet e pensionit vullnetar…………………………………………………….

 

 

[16]

 

[17]

Shuma e interesit bankar të kredisë së marrë për shkollim ……………………………………..

[17]

 

 

[18]

Shpenzimet për mjekim për vete apo për fëmijët dhe për personat në kujdestari për pjesën e pambuluar nga sigurimi i detyrueshëm shëndetësor……………………………………………

 

 

[18]

 

[19]

SHUMA E SHPENZIMEVE TË ZBRITSHME (kutia 16 deri 18) ……………………………

 

[19]

 

TATIMI I LLOGARITUR  PËR T’U PAGUAR

[20]

Të ardhura të tatueshme (kutia 15 – 19 kur 15>19)……………………………………………..

[20]

 

 

[21]

Shpenzime të pambuluara nga të ardhurat (kutia 19 – 15 kur 15<19)……………………….....

[21]

 

 

[22]

SHUMA E TATIMIT TË LLOGARITUR (Kutia 20 x10%)

 

[22]

 

TATIME TË PAGUAR GJATË  PERIUDHËS TATIMORE

[23]

Tatimi mbi pagën ……………………………………………………………………………

[23]

 

 

[24]

Tatimi mbi interesat…………………………………………………………………………..

[24]

 

 

[25]

Tatimi mbi qiranë……………………….………………………………………………………

[25]

 

 

[26]

Tatimi mbi dividentin …………………………………………………………………...………

[26]

 

 

[27]

Tatimi mbi të ardhurat e tjera……………………………………………………………………

[27]

 

 

[28]

SHUMA E TATIMIT TË PAGUAR GJATË PERIUDHËS TATIMORE(kutia 23 deri 27)….

 

[28]

 

 

 

 

 

[29]

TATIMI I PAGUAR TEPËR NGA VITI I MËPARSHËM DHE I PARIMBURSUAR....

[29]

 

 

[30]

TATIMI I PAGUAR TEPËR (për rimbursim)……………………………………………...

[30]

 

 

[31]

TATIMI I DETYRUESHËM PËR T’U PAGUAR………………………………………….

 

[31]

 

 

Personi Deklarues
(Emri/Mbiemri) _____________________________                      Data e deklarimit ____/____/_____

 

Firma _____________________________________UDHËZUES PËR MËNYRËN E PLOTËSIMIT TË DEKLARATËS INDIVIDUALE VJETORE TË TË ARDHURAVE

 

1. Numri serial përdoret nga Drejtoria Rajonale Tatimore (organi tatimor)dhe shërben për të azhornuar regjistrimet tuaja kur paraqitet deklarata.

2. Periudha Tatimore është periudha që përfshin deklarimin nga data 1 Janar deri në 31 Dhjetor te vitit raportues.

 

SEKSIONI  A : TE DHENA IDENTIFIKUESE

Të dhëna identifikuese për individin.

3.  Rezident në Republikën e Shqipërisë. Plotesohet duke vendosur shenjën “X” në kutinë nëse individi është resident në Republikën e Shqipërisë.

4.  Jo-Rezident në Republikën e Shqipërisë. Plotesohet duke vendosur shenjën “X” në kutinë nëse individi nuk është resident në Republikën e Shqipërisë.

5. Emri, Atësia, Mbiemri, Seksi, plotësohet me të dhënat e individit i cili deklaron me anë të kësaj deklarate, me gërma kapitale.

6. Numri i identifikimit personal sipas letërnjoftimit të deklaruesit  plotësohet sipas numrit që deklaruesi ka në dokumentin e letërnjoftim ID-së (në kartën e identitetit).

7. Adresa kryesore plotësohet  për adresën që deklaruesi ka sipas të dhënave në regjistrin e gjëndjes civile.

8. Qyteti/Komuna/Rrethi plotësohet sipas regjistrit të gjendjes civile.

9. Statusi i Deklaruesit  plotësohet duke vendosur shenjën ”X” brënda kutive.

 

Të dhëna plotësuese për individin

10. Telefon, Celular, E-mail, plotësohet me numrin e telefonit, celularit dhe adresën e e_mailit, që disponon  deklaruesi.

11. Të dhëna mbi pronësinë e banesës kryesore plotësohet duke vendosur shenjën “X” nëse banesa është në pronësi të deklaruesit me dokumenta ipoteke, marrë me qira apo është dhënë falas në përdorim dhe të tjerë.

12. Emër/Mbiemër i pronarit, Adresa plotësohet për emër/mbiemrin e pronarit të banesës dhe adresën e tij, kur deklaruesi është me qira apo pronari ja ka lënë në përdorim falas, e të tjerë.

 

Adresa e banimit nëse është e ndryshme nga adresa e të dhënave identifikuese.

13. Adresa e banimit të deklaruesit nëse ka ndryshuar nga adresa e deklaruar në të dhënat identifikuese.

14.Numri i telefonit, Celulari, E-mail, plotësohet me numrin e telefonit, celularit dhe adresën e e-mailit nëse ka ndryshuar, nga të dhënat identifikuese.

15. Të dhëna mbi pronësinë e banesës ku jeton, plotësohet duke vendosur shenjën “X” nëse banesa është në pronësi të deklaruesit, marrë me qira apo është dhënë falas.

16. Emër/Mbiemër i pronarit, Adresa plotësohet për emër/mbiemrin e pronarit të banesës dhe adresën e tij, kur deklaruesi është me qira apo pronari ia ka lënë në përdorim falas.

17. Persona nën kujdestarinë e deklaruesit, plotësohet nga kryefamiljari apo bashkëshortja kur kjo është kryefamiljare duke vënë në kuti, numrin e personave brenda familjes në kujdestari dhe numrin e të tjerë personave në kutinë tjetër.

 

SEKSIONI  B : TË DHËNA PER LLOGARITJEN E TATIMIT

TË  ARDHURAT  BRUTO

3. Të ardhurat bruto nga pagat apo shpërblimet nga marrëdhëniet e punësimit për individët, plotësohet për totalin e pagave dhe shpërblimeve që deklaruesi përfiton nga të gjitha marrëdhëniet e punësimit gjatë periudhës tatimore.

4. Fitimi nga zhvillimi i veprimtarisë së Biznesit të Vogël, plotësohet nga deklaruesi për shumën e fitimit pas tatimit që deklaruesi i vetepunësuar, realizon nga veprimtaria e biznesit të vogël me qarkullim mbi 2.000.000 lekë.

5. Të ardhurat bruto nga dividenti për pjesmarrje në shoqëritë tregtare apo nga veprimtaritë e biznesit, do të plotësohet për shumen e dividentit që deklaruesi përfiton nga të gjitha pjesmarrjet e tij në shoqëritë tregtare, apo veprimtaritë e biznesit.

6. Të ardhurat bruto nga qiratë, do të plotësohet për totalin e të ardhurave bruto që individi realizon nga dhënia me qira e një ose disa objekteve.

7. Fitimet kapitale nga shitja e pasurisë së paluajtëshme në pronësi të  deklaruesit, do të plotësohet për totalin e fitimeve të realizuara në zbatim të nenit 11, të Ligjit Nr. 8438, datë 28.12.1998 “Për tatimin mbi të ardhurat”, te ndryshuar dhe akteve nënligjore në zbatim të tij.

8. Të ardhurat bruto nga interesat bankare, do të plotësohen për totalin e të ardhurave nga interesat bankare që individi ka përfituar, gjatë periudhës tatimore.

9.Fitimi kapital neto i krijuar nga investimet në tituj apo pasuri të paluajtshme do të plotësohet për totalin e fitimeve të realizuara nga investimet në tituj, shitje aksionesh, e pasuri të paluajtshme.

10. Shuma bruto të fituara nga lotari apo lojra të tjera të fatit, do të plotësohet për totalin e shumave bruto të fituara  nga lotaritë apo lojra të tjera të fatit.

11. Të ardhura bruto nga pasuri intelektuale liçensa, të drejta ekskluzive dhe pasuri të tjera që përbëhen vetëm nga të drejta dhe që nuk kanë formë fizike, do të plotësohet për totalin e të ardhurave bruto nga të gjitha, sa përshkruar më sipër.

12. Fitimet kapitale nga dhurimi, do të plotësohet për shumën e fitimeve kapitale të realizuara nga dhurimi.

13. Të ardhurat bruto të realizuara jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë, do të plotësohet për totalin e të ardhurave bruto të realizuar jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë.

14. Të ardhura bruto të tjera të papërmendura më lart, do plotësohet për totalin e të ardhurave bruto të tjera të cilat nuk janë të përfshira në të ardhurat e sipërshënuara.

15. SHUMA E TË ARDHURAVE  BRUTO(3-14) plotësohet për totalin e të ardhurave  nga kutia 3 deri në kutinë 14.

 

SHPENZIME TË ZBRITËSHME

16. Pjesa e shpenzimeve për kontributet shoqërore dhe shëndetësore dhe kontributet vullnetare të pensioneve plotësohet vetëm kur individi ka derdhur kontribut për fondet e pensionit vullnetar në zbatim të Ligjit “ Për fondet e pensionit vullnetar” .

17. Shuma e interesit bankar të kredisë së marrë për shkollim për vete apo për fëmijët dhe personat në kujdestari, do të plotësohet për shumën e interesit bankar të kredisë së marrë për shkollim nga banka brenda territorit të Republikës së Shqipërisë.

18. Shpenzimet për mjekim për vete apo për fëmijët dhe personat në kujdestari për pjesën e pambuluar nga sigurimi i detyrueshëm shëndetësor, do të plotësohet mbështetur në faturat e lëshuara nga institucionet shëndetësore brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, për justifikimin e shpenzimeve për mjekim,sipas përcaktimeve në aktet nënligjore.

19. SHUMA E SHPENZIMEVE TË ZBRITËSHME, plotësohet për totalin e shpenzimeve nga kutia 16-18.

 

TATIMI I LLOGARITUR PËR T’U PAGUAR

 20. Të ardhura të tatueshme, plotësohet për diferencën ndërmjet shumës së të ardhurave bruto (kutia 15) me shumën e shpenzimeve te zbritshme(kutia 19), kur (15 > 19) .

21. Shpenzimet të pambuluara nga të ardhurat, plotësohet për diferencë kur shuma e shpenzimeve të zbritshme (kutia 19) është më e madhe se shuma e të ardhurave bruto( kutia 15).

22. SHUMA E TATIMIT TË LLOGARITUR, plotësohet për shumën e tatimit te llogaritur që rezulton nga shumëzimi i të ardhurave të tatueshme (kutia 20) me përqindjen e tatimit mbi të ardhurat  në masën 10%.

 

TATIME TE PAGUARA GJATE PERIUDHES TATIMORE

23. Tatimi mbi pagën, plotësohet për shumën e tatimit mbi pagën dhe shpërblimet mbi pagën të paguar gjatë periudhës tatimore.

24. Tatimi mbi interesat, plotësohet për shumen e tatimit mbi interesat bankare të paguara gjatë periudhës tatimore.

25. Tatimi mbi qiranë, plotësohet për shumën e tatimit mbi qiranë të paguar gjatë periudhës tatimore.

26. Tatimi mbi dividentin, plotësohet për shumën e tatimit mbi dividentit të paguar gjatë periudhës tatimore

27. Tatimi mbi të ardhurat e tjera, plotësohet për shumën e tatimit mbi të ardhurat e tjera  të paguara gjatë periudhës tatimore.

 

28. SHUMA E TATIMIT TË PAGUAR GJATË PERIUDHËS TATIMORE, plotësohet për shumën e tatimit të paguar nga  kutia 23 deri në kutinë 27 të deklaratës.

 

29. TATIMI I PAGUAR TEPER NGA VITI I MEPARSHEM DHE I PARIMBURSUAR, plotësohet për shumen e tatimit te paguar teper nga vitit i meparshem dhe qe rezulton i parimbursuar deri ne diten e deklarimit.

 

30. TATIMI I PAGUAR TEPËR (për rimbursim), plotësohet per diferencen nese tatimi i paguar gjate periudhes tatimore (kutia 28) eshte me i madh se tatimi i llogaritur sipas deklarates (kutia 22).

 

31. TATIMI I DETYRUESHEM PER T’U PAGUAR, (kutia 22 minus kutinë 28 minus kutinë 29) plotësohet për diferencën midis shumës së tatimit të llogaritur sipas deklaratës (kutia 22) minus shumën e tatimit të paguar (kutia 28) minus tatimin e paguar tepër nga viti i mëparshëm dhe i parimbursuar (kutia 29).  

 

Në fund të faqes së pare, të dytë dhe të tretë të vendoset emir, mbiemri, firma e deklaruesit dhe data e deklarimi.


 

I shikon qe kur i ploteso nuk deklaron sasine e parave qe ke ne banke ose vleren e aseteve, por deklaron vetem te ardhurat.

Po ashtu dhe per tatimin qe e ke paguar gjate periudhes tatimore i cili do zbritet.

 e pashe me kujdes ket sheme, po perseri nuk mora pergjigje....

e para cilat jane shpenzime te zbritshme, se ketu nuk del e qarte....

e dyta, cili eshte sasia qe nuk tatohet ne totalin e te ardhurave te familjes, dhe cilat quhen te ardhurat e familjes, ato te kryefamiljarit apo te te gjithe familjes, qe edhe nga deklarata nuk del e qarte....

i pata shkrujt nje profesori te ekonomise, Oltion rrumbullakut, me premtoi per nje pergjigje por nuk e solli, kete teme e kena pas diskutu eshe vitin e kaluar, por vetem torrem lesh, se asgje konkrete nuk doli, tamam si edhe sot.....

ne fund te fundit, duhet te dihet, se kush do te paguj, si do te paguj, cili do te rimbursohet, sa do te rimbursohet dhe kur do te ndodhe kjo, mbi çbaze apo nivel minimum jetik do te behen keto perllogaritje...pra dalin shume probleme dhe deri tani asnjeri nuk iep ndonje pergjigje, natyrisht e kerkoj kete pergjigje nga te sektorit, si Endrity, apo dikush tjeter qe di per keto gjera.....

 

Shteti me taksa mbahet por mendoj se ketu ne shqiperi keto taksa sikur kane qellime tjera....shlyerje borxhesh qe qeverit post komuniste kan marre ne shtete te ndryeshme.Shikjoni pagesat e pensioneve sa jane maksimalja asht 180 mij lek vjetra n muaj ose me tepru 200 eur.ku del stadi ekonomik ketu ?po nje biznes i vogel qe tan diten me dyqan hapur  ban gjiro ditore  maksimumi 100 mij lek vjetra e interes ne  kete shume ai ka buken,vajin, 500gr djath bardh jo cilesi e mire .....duhet me pagu energjine,taksen bahskiake prej 80 mij lek ne cdo 3 muaj.sigurimet prej 150 mij lek vjetra ne cdo 3 muaj.i detyroi te pajisen me kasa fiskale me cmime  arrogante katastrofike prej 500 mij lek vjetra ndryshe gjobe deri pezullim aktiviteti e sot po ky bisnes i vogel duhet te cenohet nga qeveria?une denoncoj cdo here pasivitetin qe sindikatat e pamvarura shqiptare nuk ngrihen ne protesta gjenerale kunder vendimeve mafioze qe cdo qeveri veprojn ndaj njerezve te vegjel ne shqiperi.ka tash 22 vjet sindikata gjoja te lira demokratike e asnjeher nuk i pashe neper rruget e kryeqytetit shqiptar me kerku t pakten pune .......imagjinoni cfar sigurie ka atje e u dashka me pagu taksa kot?sindikatat jan motori  mbrojtes i intresave te puntorit ku direkt keto taksa duhen analizu njeher ne kete dikaster e jo vetem ne tryezen e ministrave bakmedhenj shqiptar.

ka tash 22 vjet sindikata gjoja te lira demokratike e asnjeher nuk i pashe neper rruget e kryeqytetit shqiptar me kerku t pakten pune .......imagjinoni cfar sigurie ka atje e u dashka me pagu taksa kot?sindikatat jan motori mbrojtes i intresave te puntorit ku direkt keto taksa duhen analizu njeher ne kete dikaster e jo vetem ne tryezen e ministrave bakmedhenj shqiptar.

ne gjithe boten sindikatat jane te majta se jane ne anen e punetorise kunder pronareve.ne shqiperi ato jane te djathta aliate me pd qe supozohet te jete parti e pronareve.

per kto pra them uen se nuk ja vlen..ne amerike bertasin per 0000.01% rritje interesi e sindikatat bertasin e te ne sali berisha den me na ba 10% imagjino del isaj si per 15 vjet me ble nji makine te re ne dyqanet ne BERLIN.

ajo qe do te ndodhi rendome eshte se te gjithe do te plotesojne formularin duke e nxjerre me ZERO. Pra tatimi i mbajtur ne burim nga punedhenesi, kontraktuesi, banka, qirramarresi etj, eshte aq sa 10% e te ardhurave te realizuara gjate nje viti. Sepse nese une shkoj per qejfin tim ne oren 10 te darkes tek nje x person dhe i pres floket duke i mare ta zeme 800 leke, une kete nuk kam pse ta raportoje si te ardhur sepse as ai nuk me kerkon fature apo bill-in. Po keshtu edhe nje baxhelle qe shkon me klientin e vet per ta zeme 5000 leke nuk ka per ta deklaruar si te ardhur, etj. etj. Keshtu qe gjithe kjo pune voluminoze me letra kohe te shpenzuar etj. etj do te jete nje vere ne uje. Ah, nese nuk do te kishim sistemin qe kemi sot, ku me ligj punedhenesi, banka, qirramaresi etj jane te detyruar te mbajne nga shuma per te paguar tatimin mbi te ardhurat dhe tia kalojne shtetit, atehere po qe do tia vlente ky sistem. Por keta dublojne punen pra thjesht rrisin kostot ne kuriz te popullsise pa asnje efekt ekonomik per arken e shtetit. Ose, ose e bejne me nje qellim djallezor, per tiu qepur vetem disa personave te piketuar.

 

Kuazimodo, shteti, sado i dobet qe te jete, pranga ti ve....me ka pas thene nje shoku imi vjeter....

shteti yne i nerum, i ka vajt atje ku s'ma mo, pa na ka vu taksa mbi taksa, dhe perderisa i ka vu edhe do ti mbledhi, ndinese jo ne masen 100% po tek 70% do te shkoje e per ket te jesh i sigurte.... e sa per ato shqetesimet e tua, se mos valle punedhenesit bankat, apo kudi une se çfare vallaha do ja dredhin shtetit per ket gabohesh ti, ato jo vetem qe nuk mundin qe t'ja dredhin shtetit, por ja kalojne direkte ngga borderote apo faturat direkt e ne buxhet....se ato i kap kollaj shteti...po ai shteti nuk ka se ç'te bon ty, qe bo kurse ne menyre ilegale si  mesues, apo pret floke pa fatyre, se per ata qe punojne me fatura e me kompjutera i bo zabum ai.......

qellimin ky shtet me kete ligj, gjoja e ka per te barazuar te ardhurat, dmth, tja heqi atij qe ka mor me shume dhe t'ja japi atij qe ka mor me pak, medemek marksizem i gjalle, po se sa do t'ja arrije qellimit ai, kjo mbetet per te verifikuar, ne keto vite te fillimit, nuk besoj se do te shperndaje deri ne 30% te shumes qe mbledh, e pjesa tjeetr do te shkoje ne buxhet, po me vone besoj se gjonat do te kristalizohen....

Aloidemso nuk me ke kuptuar. mbase nuk jam shprehur qarte. Desha te thoja se me sistemin qe kemi aktualisht, ku psh punedhenesi ta mban tatimin ne burim, pra qe ne momentin kur te jep parate (te ardhurat), kur banka te mban tatimin per interesat e fituara nga depozita qe ne momentin qe maturohet, etj, etj, nuk ka pse te behet prape nje pune voluminoze per deklarimin e te ardhurave personale gjete 1 viti me shprese se mos shteti arketon dicka me shume se ato qe i ka marre qe ne burim, pra qe kur u krijua e ardhura. Pra eshte nje dublim qe ka kosto te larte ne krahasim me ate se sa mund te arketohen taksa me shume nga sa jane paguar ne fakt.

Nejse burokracite jane pjese e sistemit, derisa sistemi te filloje te funksionoje dhe sa me eficent behet aq me pak burokraci do te kete....

4. Fitimi nga zhvillimi i veprimtarisë së Biznesit të Vogël, plotësohet nga deklaruesi për shumën e fitimit pas tatimit që deklaruesi i vetepunësuar, realizon nga veprimtaria e biznesit të vogël me qarkullim mbi 2.000.000 lekë.

per ata qe kane biznese, duket sikur do taksohen dy here, nje here do taksohet fitimi i biznesit dhe njehere fitimi i individit.

me shume mundesi keshtu do taksohen edhe te ardhurat e llogarive bankare (duke u nisur nga cfare thote kuazimondo ... une nuk kam llogari ne Shq)

8. Të ardhurat bruto nga interesat bankare, do të plotësohen për totalin e të ardhurave nga interesat bankare që individi ka përfituar, gjatë periudhës tatimore.

 

alidems: ne lidhje me pyetjet e tua... vendoset nje minimum te ardhurash te cilat nuk taksohen (sepse mendohen si te nevojshme per mbijetese). Ne rastin konkret jane 800.000. Keto jane bruto (gross). Nese ti je taksuar gjate vitit per keto te ardhura, atehere ne fund te vitit do te te kthehen mbrapsh. Nuk e kam idene si do e realizojne  ... duke te derguar cek apo duke te bere derdhje ne banke. (gjithashtu, kjo e ardhur nuk taksohet ne vitin ne vazhdim).

artikulli vetem per keto flet. Nuk flet per shpenzime te tjera te pataksueshme. Ketu ka deklaron dhe shpenzime te tjera te cilat mund te kualifikohen per takse me te ulet ... si psh, pagesa e kreditit te shtepise, shpenzime shendetesore, etj. Nuk permendet ne artikull dhe me shume mundesi kete here po e mbajne te thjeshte, po se kush shpenzime do perfitojne ulje taksash do behet pjese e politikave te dites (kjo eshte e ndryshme nga TVSH).

Fitimet e "realizuara" ne kete rast eshte thjesht nje perkthim i drejtperdrejte nga ndonje material ne nje gjuhe te huaj. Thjesht duan te thone "fitimet".

per ata qe kane biznese, duket sikur do taksohen dy here, nje here do taksohet fitimi i biznesit dhe njehere fitimi i individit

Nese jane korporata po, por nese jane biznese te tjera nuk taksohen 2 here. Neser eshte paguar gjate vitit nuk ke pse e paguan prap.

Para nja nje muaji doli ai brigadieri i ILKDP dhe tha qe zyrtaret fshehin pasurine, tani dalin zyrtaret dhe na thone ne te deklarojme te ardhurat. E bukur e?

Pse nuk ke besim ti qe zyrtaret do te deklarojne te gjithe te ardhurat nga korrupsioni dhe do paguajne taksat perkatese? smiley

cer deklarimi mer? zyrtaret do marrin leke nga ata qe do mcefin leket te deklarata, dhe ato leke qe do marrin do i mcefin per vete. e vetmja gjo e mire qe vjen nga ky lloj deklarimi eshte qe ata qe s'kane paguar taksa mjaftueshem, pjesen e papaguar do e ndajne me robin hood-in, po ky lloj robin hood-i nuk ja merr te pasurve e t'ja japi te varferve, po e mban per vete smiley

Kur ishte presioni i vendosjes se kasave fiskale me ultimatum deri ne fund te muajit prill , koleget me i konsideru eee rreth meje me dyqane ju thash qe te solidarizohena e ta refuzojm blerjen teper te shtrejt te ketyre kasave ato iken si kurvat.......e kur pashe ato i kishin blere me kohe bile...e une mbeta si delja e zeze mes bardhave.imagjinoni cfare asht shqiptari sot nji dyftyresh i papame jo ma me protestu e arrit me ndalu vendimet e mafias made in albania!imagjinoni se cfar qeverie asht sot me ka borxh 300eur se kam dy bisnese e me ka than ti likujdojm me taksen vendore ...hahahah dmth berisha merr paradhanje para tek une  eme detyron me pagu taksen vendore per 2 vjet..po une ndoshta neser e mbylli bisnesin ku shkojn dy 2 vitet?e po ky 10% do ket emesele .....

Une kam kaq vjet qe punoj me honorare. Me jane paguar ne banke dhe per cdo transferte, shteti me ka marre 10%. Po ashtu kam punuar dhe me te huaj, me honorare, qe me kane paguar ne banke por s'ka qene puna brenda shqiperise e me kane dhene aq sa me kane thene. Nga interesat e perfituara prej ketyre parave, qeveria ka marre prape 10%. 

Cfare dreqin duan prape tani?

ja se e saktesuan tani, e degjova sapo ne tCH...

do te plotesojne deklaraten e pasurise te tere ata qe marrin mbi 2 milion leke ne vit, dhe jo vetem nga pagat por edhe nga te ardhura te tjera, si edhe ata qe marrin me pak se 1 milion ne vit, per te pat fatin per te marre rimbursim... e çfare rimbursohet do thoni ju....vetem tre astortimente...

1. kestet per kredi arsimore

2.Ilaçet apo vizitat mjeksore, por jo me teper se 8500 leke ne vit per person dhe jo me teper se 32mije per familje

3.dhe siguracioni vullnetar

tani rashe rehat.......se kush do merrrej me gjithe ato letra apo kush i ruante tere ato bileta kasash.....smileysmiley

Sot qeveria me nje vendim te sajin e shtyu afatin e deklarimit te te ardhurave per vitin 2011 deri ne fund te Shtatorit te 2012. Gjithashtu, vendosi se deklarimin e kane per detyrim ta bejne vetem ata persona qe kane realizuar te ardhura mbi 2 milion leke (te reja) ne vit dhe qe kane burime te ardhurash ne me shume se nga nje burim punesimi. Shtyrjen e deklarimit e argumentoi me shtyrjen qe i eshte bere amnistise fiskale!!!!!, ndersa per rritjen e kufirit te deklarimit nga 200 mije leke qe ishte me pare ne 2 milion leke, nuk e pane te udhes te jepnin shpjegime. U deshen komentet ketu tek peshku, qe keta idiote te kuptonin se po risnin kostot e njerezve kot per se koti.

 

3 Janar 2012 - 22:13 

Aloidemso nuk me ke kuptuar. mbase nuk jam shprehur qarte. Desha te thoja se me sistemin qe kemi aktualisht, ku psh punedhenesi ta mban tatimin ne burim, pra qe ne momentin kur te jep parate (te ardhurat), kur banka te mban tatimin per interesat e fituara nga depozita qe ne momentin qe maturohet, etj, etj, nuk ka pse te behet prape nje pune voluminoze per deklarimin e te ardhurave personale gjete 1 viti me shprese se mos shteti arketon dicka me shume se ato qe i ka marre qe ne burim, pra qe kur u krijua e ardhura. Pra eshte nje dublim qe ka kosto te larte ne krahasim me ate se sa mund te arketohen taksa me shume nga sa jane paguar ne fakt.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).