Nuk votohet më për një projekt më të mirë, por kundër njërës apo tjetrës palë, nuk votohet për të ndryshuar cilësinë e jetës, por për të ndërruar ngjyrën e etiketës.

Ajo që po ndodh dhe pritet të ndodhë me fatin politik të Presidentit shqiptar, Bamir Topi, është përshkrimi më i mirë që mund t’i bëhet krizës morale politike në Shqipëri dhe ngecjes së vendit në një gjendje mpirjeje, pothuajse  pa asnjë shpresë për një ndryshim cilësor. Presidenti Topi bëri lajm kur në studion e Sokol Ballës deklaroi qartë se pas përfundimit të mandatit do t’i rikthehet politikës aktive, duke lënë të kuptohet se projekti i tij ishte i nevojshëm për shqiptarët, se ndryshonte nga kultura e konfliktit që po mban peng progresin e vendit dhe se do të përfaqësonte vlerat…  e vërteta të së djathtës. Këto nuk u thanë të gjitha kështu nga Topi, por ishin rrjedhojë logjike e deklaratave të tij. Pas kësaj, shtypi dhe opinionbërësit në Tiranë nisën të flasin më shpesh për projektin “Topi”. Vizitat e tij zyrtare shiheshin nën dritën e një alternative të re, ndërsa raportimet për takimet jozyrtare tregonin për një grup mbështetësish që po mblidheshin gjithnjë e më shumë rreth Presidentit të sotëm dhe liderit partiak të nesërm. U fol për nevojën e shpëtimit të së djathtës, mundësinë për të dobësuar Berishën, për të ekuilibruar pushtetet në Shqipëri etj. Me pak fjalë, projekti politik i Bamir Topit e kishte ngritur mjaft lart pritshmërinë e publikut.

Pa kaluar shumë kohë, vetë Bamir Topi, këtë herë në studion e Ilva Tares dhe më pas në një takim me qytetarë në Durrës, prodhoi një tjetër lajm. Nëse do të ndryshonte Kushtetuta dhe Presidenti do të zgjidhej nga populli, ai do të hynte në garë i sigurt për fitoren. Po me partinë e re, me grupimin e njerëzve rreth idesë së saj, me alternativën e të djathtës së vërtetë, çfarë do të ndodhte? Në mënyrë të pafajshme Bamir Topi e shfaq qartë shqetësimin e tij, që në këtë rast nuk është ngjizja e një projekti serioz politik, por gjetja e një posti apo një vendi për të në politikën e lartë shqiptare. Nëse Topi nuk do të jetë President, ai do të krijojë parti; nëse ka mundësi për t’u rizgjedhur, do të mbetet përsëri President. Me naivitet të plotë, numri një i shtetit përçon mesazhin se nuk duhet të jetë ai si lider në funksion të qytetarëve, por këta të fundit në funksion të karrierës së tij.

Sinqeriteti fëminor i Topit, që mendon të ketë alternativë për vete dhe jo t’u japë votuesve një alternativë të re, shpjegon ndoshta stanjacionin politik e shoqëror në Shqipëri. Askush nuk po ofron një projekt atraktiv, askush nuk po i motivon njerëzit me ide dhe kauza të reja, nuk ka entuziazëm, frymë ndryshimi dhe vizion për një shoqëri më të mirë. Nuk po lind asgjë e re për të bërë thyerjen në një shoqëri të bllokuar në dilemën e përzishme: me apo kundër Berishës, me apo kundër opozitës? Bamir Topi është vetëm një sekuencë në filmin bardhezi të Shqipërisë postkomuniste. Ai veç sa e shfaqi hapur motivin e vetëm që vë në lëvizje politikanët shqiptarë, të qenit pjesë e lojës për pushtet, të përfitimit, dhe jo të shërbimit ndaj qytetarëve. Partitë e vjetra dhe partitë e reja, liderët historikë dhe të rinjtë që nisin karrierën, janë të gjithë të njëjtë në këtë pikë. Gati hapur fare, duke e kthyer politikën e pamoralshme në një moral të pranueshëm edhe për shoqërinë, ata po e tregojnë këtë në kapërcimet e paskrupullta të qëndrimeve të tyre, në koalicionet e panatyrshme, në shantazhet për përfitime, në konfliktet gati personale dhe në shndërrimin e pacipë të votës së qytetarëve në licencë private për abuzim. Bamir Topi nuk është një jashtëtokësor që ra në tokën shqiptare. Ai është një shembull më shumë që i shtohet vargut të zhgënjimeve nga pritjet për ndryshim. E njëjta pati ndodhur me lëvizjen “Mjaft”, pavarësisht moshës së re, që nuk arriti të mbledhë as 99 vota dhe këmbeu mijëra përkrahës me 9 vendstrehime në Partinë Socialiste.

A ka më keq për një shoqëri që pret të mbijë fara e ndryshimit? Rasti “Topi” është në logjikën e politikës në shërbim të vetes, dhe jo të atyre që të votojnë. Kështu sillet edhe Kryeministri Berisha, që shqetësim kryesor ka mbajtjen e pushtetit, eliminimin e kundërshtarëve, dhe jo realizimin e premtimeve me të cilat mori votat e qytetarëve. Nuk po prodhon ide dhe kauza të reja sepse angazhimi për të menaxhuar interesat e ngushta dhe kalkulimet e vogla po i marrin pjesën më të madhe të kohës. Si mund të presësh që nga Bamir Topi të lindë një projekt serioz politik, kur edhe opozita gjithë betejën e saj e ka lidhur me fatin politik e personal të një njeriu, dhe jo me atë të qindra mijërave që e votojnë? Edi Rama e paralizoi për mbi dy vjet vendin me greva, bllokime e bojkote për t’i shërbyer karrierës personale në krye të Partisë Socialiste e tani vazhdon të bëjë pirueta duke e imponuar shtirjen e tij si kauzë të re të opozitës.

Kjo situatë, ku nuk gjenerohet frymë dhe ide të reja, ku alternativat që ngjizen abortohen që në muajt e parë, ka bërë që votimi në Shqipëri ta humbasë kuptimin e një zgjedhjeje. Nuk votohet më për një projekt më të mirë, por kundër njërës apo tjetrës palë, nuk votohet për të ndryshuar cilësinë e jetës, por për të ndërruar ngjyrën e etiketës. Kjo bën që njerëzit të ndahen thjesht më dysh dhe diferencën ta bëjë më i forti. Kriza e moralit politik ka futur në krizë gjithë shoqërinë, duke zbehur në maksimum shpresën se këtu mund të mbijë fara e një ndryshimi të madh. E në këtë terren, Bamir Topi nuk po bën asgjë më shumë, thjesht po kërkon një vend për vete.

58 Komente

Armand,
Topi mund te kerkoje thjesht nje vend per veten; Rama mund ti sherbeje thjesht karrieres se tij personale ne PS. Por amà bosin tend, do apo s'do ti, e pret nje dite gjyqi. Dhe ti kete e di smiley

Stalker, ajo nuk ka shans te ndodhe. Kot shpreson.

smiley Politika kunder eshte simptome mungese idesh dhe kulture. Mire e ka gjetur fjalen stanjacion politik.

Sula: Si i braktisi Topi 20 deputetët e PD, që më pas nuk u futën as në lista
“ Shpeshherë ndihesha keq ndaj ish-kolegëve të mi që nuk janë sot në Kuvend, të cilët shprehnin keqardhje. Ata nuk kishin marrë qoftë edhe një telefonatë apo një sms pas vitit 2009, kur nuk u përfshinë më në listat për deputetë. Ata u ndjenë të braktisur nga ai njeri, për të cilin kishin sakrifikuar shumë dhe e kishin mbështetur aq fuqishëm”

TIRANË Kushdo që ka parë zgjedhjen e Presidentit të Republikës, Bamir Topi në vitin 2007 në Kuvend, nuk mund të harrojë edhe kënaqësinë e shprehur asokohe të njërit prej deputetëve demokratë, Dashnor Sula. Por me kalimin e viteve dhe konsumimin e mandatit të Presidentit, shumë gjëra kanë ndryshuar në raportet mes tyre, dikur shumë miq me njëri- tjetrin. Në një intervistë për gazetën “Mapo”, deputeti i PD-së, Dashnor Sula rrëfen arsyet e krisjes së kësaj marrëdhënieje, si dhe qëndrimin e tij lidhur me ambicien e Presidentit të Republikës për krijimin e një force të re politike.

Z. Sula, kryeministri Berisha ka deklaruar se institucioni i Presidentit është kthyer në një partiçkë të vogël...ju personalisht, a keni krijuar një opinion tuajin mbi mënyrën se si po i ushtron kompetencat Presidenti i Republikës?

Duke iu referuar asaj që ju thatë, mund të them se vetë presidenti Bamir Topi ka artikuluar disa herë në qëndrimet e veta se e ardhmja e tij do t’i përkasë sërish politikës, duke lënë të kuptohet qartë se do të ndërmarrë një aksion të ri politik, që lidhet ndoshta me krijimin e një force të re politike. Personalisht më vjen keq që e konstatoj një fakt të tillë, sepse kam qenë një ndër mbështetësit më të fuqishëm, bashkë me shumë kolegë të mi e ish-kolegë që sot nuk janë në Kuvend, por që falë mbështetjes së tyre, Bamir Topi u zgjodh President në vitin 2007. Sinqerisht mund t’ju them se pa kontributin e PD-së, mbështetësve të tij, e veçanërisht kontributin e përkushtuar të Berishës si kryetar i PD-së, por edhe si kryeministër, Topi aktualisht nuk do të ishte President. Vetë Topi, para vitit 2007 nuk kishte një mendim të kristalizuar apo ta shikonte arritjen e postit të presidentit si një mundësi reale. Një ide e tillë u kristalizua nga dita në ditë, nga java në javë, nga muaji në muaj, falë mbështetjes (siç edhe e thashë më sipër) të mbështetësve që ai gëzonte, por edhe kryetarit të PD-së, i cili për hir të së vërtetës, pati edhe një kontribut tjetër të rëndësishëm atë vit, pasi ai arriti të ruante ekuilibrat edhe brenda PD-së. E them këtë, sepse jo të gjitha figurat kryesore në PD ishin dakord që Topi të zgjidhej President i Republikës.

Ju thatë që pa kontributin e Berishës, mbështetësve të tij, por edhe tuajin personalisht, Topi nuk do të zgjidhej President. Në fakt, meqenëse e prekëm pak të kaluarën, cili ishte kontributi juaj konkret?

Nuk do të hiqja një vijë ndarëse në këtë mes. E thashë pak më sipër se kontributi ishte i përbashkët. Mund të them se disa prej atyre që mbështetën fuqishëm Topin nuk mundën dot më të vazhdonin një politikë aktive në Kuvend, pra nuk u përfshinë në listat për deputetë të zgjedhjeve parlamentare të vitit 2009.

Si vijuan më pas raportet me z.Topi?

Të jeni të sigurt se pas vajtjes në karrigen e Presidentit, Bamir Topi (përjashtuar me dy ose tre kolegë), absolutisht shkëputi çdolloj lidhjeje me të tjerët. Ai humbi çdolloj kontakti me ta. Mua nuk më është dukur normale një fakt i tillë, sepse President i Republikës kurrsesi nuk mund të bëhesh dot i vetëm, sado kontribute të kesh. Pa mbështetjen e bashkëpunëtorëve të tu dhe pa kontributin e tyre, në mënyrë absolute nuk mund të arrish ato suksese.

Megjithatë, Topi sfidoi se, nëse Presidenti do të zgjidhej nga populli, ai do të fitonte...A mund të shihet Topi si alternativë e re brenda së djathtës?

Dëshira e tij për t’u zgjedhur nga populli është një shashkë e hedhur nga ai, sepse mbi të gjitha Topi ka qenë në PD dhe ishte kjo forcë politike që e bëri atë President. Ju siguroj se z. Topi e ka shpërdoruar besimin e PD-së dhe gjithë mbështetësve të tij...Dëshira e tij për t’u zgjedhur nga populli është një ëndërr me sy hapur, për të treguar që unë kam mbështetje popullore.

Por, a ka në fakt Topi mbështetje, ju duhet ta dini më mirë sa kohë keni qenë një ndër miqtë e tij më të ngushtë?

Këtë do ta tregojë koha. Personalisht nuk besoj se Topi do të gëzojë atë mbështetje që ka pasur, sepse më 21 janar dhe në zgjedhjet lokale të 8 majit, dy ngjarje shumë të rëndësishme për këtë vit që lamë, qëndrimi i Topit ka qenë totalisht kundër mazhorancës. Nuk dua të them se Topi duhet të mbante anën e PD-së, por qëndrimi i tij duhet të ishte parimor. Ju siguroj që PD-ja dhe vetë Berisha nuk i kanë imponuar atij qoftë edhe njëherë të vetme një vendimmarrje, duke filluar që nga përzgjedhja e kandidaturave për Prokurorin e Përgjithshëm, anëtarët e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese, si dhe shumë ambasadorëve. Absolutisht kjo forcë politike dhe vetë Berisha nuk i kanë bërë qoftë edhe presionin më të vogël atij për të sjellë apo propozuar njerëz që i duheshin PD-së. Me sa duket, Bamir Topi e arriti qëllimin e tij (sa duket e hershme) që kur një ditë të zgjidhej në krye të shtetit, të bënte më pas një lëvizje të vetën duke mos i qenë mirënjohës më PD-së, falë së cilës Topi gëzonte edhe mbështetjen. Nuk dua të them se ai nuk ka mbështetje, por ju siguroj se pas këtyre ngjarjeve mbështetja ndaj tij do të jetë minimale. Marr rastin konkret qarkun e Elbasanit, një zonë të cilën unë e njoh mjaft mirë. Ju siguroj se nga kontaktet që kam dhe ajo që unë vërej, nëse Topi do të finalizojë një forcë të re politike, atëherë përqindja e kësaj partie në këtë qark do të jetë minimale, duke u radhitur krah atyre forcave politike që sot kanë një numër të vogël mbështetësish. Unë e njoh edhe mënyrën sesi z. Topi punon. Ai nuk është shquar për aksione politike apo për ndonjë punë intensive, sepse të udhëheqësh një forcë politike dhe të jesh pjesë e saj do të duhet një punë e madhe dhe impenjative, gjë që nuk e shoh tek z. Topi. Ai, por edhe shumë politikanë të tjerë në PD që kanë gëzuar funksione të larta në këtë parti, absolutisht janë produkt i z. Berisha në radhë të parë dhe partisë që përfaqësojnë, sepse pa Berishën dhe pa PD-në, të jeni i sigurt se Topi nuk do t’i kishte këto suksese.

Ju keni qenë mik me z.Topi. Pse kaq pakënaqësi ndaj tij? Ku qëndron krisja mes ju të dyve?

Absolutisht unë kam qenë një nga mbështetësit kryesorë të z. Topi. E kam mbështetur atë në punën që ka bërë deri në vitin 2009, sepse kam besuar në parimet e tij. Kam menduar se qëndrimet e tij kane qenë pasojë e parimeve. E kam pasur këtë bindje kur ai ka qenë kryetar i grupit parlamentar të PD-së, madje edhe kur shkoi në Presidencë. E shikoja Topin si njeriun që fliste për parime dhe kishte një vizion të qartë. Më pak fjalë, ai ishte një njeri tek i cili unë besoja shumë.

Por çfarë ndryshoi?

Nga zgjedhjet parlamentare të vitit 2009, fillova të dalloja tek z. Topi një qëndrim ndryshe. Po shikoja simptoma të shkëputjes dhe të një sjelljeje, që mendoj se nuk ishte normale. U referohem raporteve njerëzore që ai kishte me mbështetësit, me miqtë, pikërisht me ata të cilët i kishin qëndruar shumë afër. Shpeshherë ndihesha keq ndaj ish-kolegëve të mi që nuk janë sot në Kuvend, të cilët në biseda të vazhdueshme shprehnin keqardhje. Ata nuk kishin marrë qoftë edhe një telefonatë apo një sms pas vitit 2009, kur nuk u përfshinë më në listat për deputetë. Ata u ndjenë të braktisur nga ai njeri, për të cilin kishin sakrifikuar shumë dhe e kishin mbështetur aq fuqishëm, sepse para se të jemi politikanë, jemi njerëz dhe njerëzit kanë nevojë që të kenë marrëdhënie korrekte dhe të shëndosha jo vetëm në ditët kur ke nevojë. Ditën tjetër kur je mirë dhe ke gjithçka, nuk mund të harrosh miqtë, shokët dhe mbështetësit.

Në fakt, për cilët kolegë e keni fjalën z. Sula, sepse Sali Shehun ai e propozoi për kryetar të KLSH-së, Bujar Leskajn po ashtu, me Gazmend Oketën ruan marrëdhënie të mira gjithashtu...?

Nuk kanë qenë vetëm këta emra që ju përmendët, sepse këta janë dy ose tre. Mbështetja për të në vitin 2007 ka qenë e madhe dhe bëhej fjalë për rreth 25 emra mbështetësish të fuqishëm të Topit, që tani janë vetëm katër ose pesë.

Ju personalisht, përse i keni prishur marrëdhëniet?

Mua më ka tronditur qëndrimi i tij për ngjarjen e 21 janarit dhe vota e tij më 8 maj për z. Rama. Historia ime, e familjes sime, është e lidhur ngushtësisht me PD-në, ndaj nuk mund të hesht sa kohë që Bamir Topi do të devijojë të tradhtojë këtë forcë politike. Në mënyrë absolute nuk mund të jetë bashkëpunëtori im.

Edhe ju keni pasur qëndrime të ndryshme ndaj PD-së?

Sigurisht që kam pasur qëndrime të ndryshme, qëndrime të cilat në momente të caktuara nuk kanë shkuar në koherencë me PD-në, por kjo ka qenë e lidhur me mënyrën sesi unë i kam perceptuar gjërat gjithnjë brenda PD-së. E kam pasur atë kurajë qytetare të shpreh mendimin ndryshe për gjëra që edhe nuk mund të kenë shkuar mirë në këtë parti, por kurrsesi ato nuk janë lidhur me synimin për të tradhtuar këtë forcë politike për çfarëdolloj arsyeje.

Le të flasim pak për qeverinë, më saktë për një tjetër deklaratë të kryeministrit Berisha se do të jetë në krye të fushatës edhe në vitin 2013. Ju jeni ndër politikanët që jeni angazhuar në PD prej vitit 2005, ashtu si edhe disa politikanë të tjerë të rinj, që për hir të së vërtetës shquhen edhe për ambicien e tyre për të ngjitur shpejt shkallët në PD. A mendoni se ka ardhur koha për një rotacion brezash?

Në dhjetëvjeçarin e fundit në PD ka pasur mjaft prurje të reja, veçanërisht në vitin 2005 disa prej tyre spikatën, duke filluar nga Lulëzim Basha, Aldo Bumçi apo Majlinda Bregu e disa të tjerë, që aktualisht janë në poste të larta drejtuese qoftë në ekzekutiv, ashtu edhe në funksionet partiake. Duke e njohur nga afër PD-në, mund të them se përpos prurjeve të reja, angazhimit të të rinjve, asnjëherë nuk e kam vënë në dyshim kontributin e z. Berisha dhe aftësinë e tij për të udhëhequr PD-në. Në mënyrë absolute e shoh si njeriun që mund ta çojë PD-në në fitore të tjera.

Mendoni se është ai që duhet ta drejtojë fushatën e 2013-ës?

Absolutisht po. Zgjedhjet e 2013-ës do të shërbejnë për të parë kontributin e gjithsecilit prej nesh. Rezultati i këtyre zgjedhjeve duhet të jetë edhe njësia matëse e secilit prej deputetëve, e zyrtarëve në PD e deri tek kryetarët e degëve, sepse në sajë të këtyre rezultateve do të mund të kemi edhe një pasqyrë më të qartë se kush janë figurat që duhet të jenë në krye të PD-së, në krye të degëve të PD-së për në zgjedhjet e pushtetit lokal të vitit 2015. Mendoj se njësia matëse kryesore për secilin prej nesh është pikërisht vota popullore. Është kjo votë që përcakton kontributin e të gjithëve ne.

Mapo

ky Sula eshte ai peqinsi pall *ari qe rref arbitrat n'stadium sa here rrifet peqini?
Po mire, e kupto ti se kjo intervista e ktij trapit ja ngre piket Bamirit n'vend qe me ja ul?

Jo more, tani qe nuk eshte me me Topin deputeti Sula u be i keq, kur ishte me te ishte i mire e? Perfaqesonte disidencen ne PD e? Intervisten e kam sjelle pikerisht per te pare se cfare thone per Topin edhe ish-perkrahesit e tij. Hajde more mbushni, se nuk i fusni shkopinje nen rrota partise me te organizuar ne vend me njerez si Topi! PD-ja perfaqeson grupe shoqerore ore mik nuk eshte parti kafeje e as parti qe e ka liderin veteriner dhe flet si i tille e ty te pelqen.

Ne fakt kollona te pesta ka pasur gjithmone ne te djathte, e provuan edhe ne 05 me LZHK-ne dhe bene nje vere ne uje, keshtu vere do bejne edhe me Topin.

sula mer shoku koqe ka qene koqe ka ngel, cer lidhje ka me topin kjo? ti po qe se topin nuk e shef dot te ndare nga ky koqja, m'nigjo mu, mos ja jep voten. persa i perket vrimave ne te djathte, me mire leje at muhabet se si shurruthlla i kane dhe brimat, s'ke kujt ti hudhesh syte te ajo lesh partie, pervec erles

une po flas per parti or ti mik, per kuplara kemi PS-ne. I ka edhe te bukura edhe te lehta edhe

ate thuj, shyqyr qe e keni

o daku, a mbush naj fije apo lesh?
Une ket dangallen e njof si rob qe hy n'fushe me rraf arbitrat dhe biles me nji vend, i kish gjujt edhe me celular tjetrit.
As di t'kete qene me Topin ose jo po as m'rruhet shume per me qene i sinqerte...thjesht po t'them qe sikur ky t'ishte kunder Milloshevicit fjala vjen, do m'bente me mendu se Milloshi mund t'mos ishte aq trap sa e benin

edhe nje detaj tjeter per te kuptuar se kush eshte ky sula: eshte nje nga ata te peste qe sula i modh i emroj ne komisionin parlamentar per te hetuar presidentin, kryeprokuroren, shefin e shish dhe opoziten per pucin ushtarak te 21 Janarit. Sa per dijen ky komision akoma nuk e ka mbaruar punen, pra raportimin dhe sula vazhdo te qendroje anetar i keti komisioni. Po a ka me idiot se ai?

fakti qe ky kllufi nuk eshte me me topin i shton goxha pike ketij te fundit

Politke me te qelbur se behet ne Shqiperi nuk beosj se behet ne bote (mbase mbase diku andej nga Lindja e MEsme a[po azia qendore )
Sa lind nje force politike , bile ne kete rast akoma pa lindur, ne i veme thiken dhe e vraism.....
Militantizem te zgjeruar popullor....... Vijne mercenaret dhe me jatagane i presin koken kujdo ......Dhe populli e mbeshtet ......Tamam anadollake......

Tomi, nuk e paske lexuar artikllin me duket. Ne artikull behet fjale per personalizim te politikes e partive per hesap te personit dhe jo se "lind" nje program shpresedhenes nga nevoja per nje ndryshim kualitativ te ri. Kjo eshte ajo qe nuk deshirohet ne popull dhe jo se populli eshte kunder nje ideje, programi te ri qe mund te identifikohet nje parti e re. Topi eshte karte e djegur dhe cdo gje qe ai mund te beje ka perbrenda mbllefin e hakmarrjen personale te pervojes 20 vjecare qe na ka sjellur ketu ku jemi. Me nje figure te perfolur nuk mund te reklamosh me! Nje program i ri lind dhe mund te binde vetem nga nje fryme e re, me personalitet te ri, nga nje grupim i ri te paperlyer, azharnuar e sidomos jo nga nje politikan qe ka 20 vjet qe eshte bashke-"fajtor" apo produkt i pervojes 20 vjecare. Politikani Topi nuk ka mbeshtetjen dhe reputacionin per ambicjen e tije sepse Ai zhgenjeu; me 21 janar, me 8 maj, ne rolin e tije gjate krizes politike, shperdori besimin ndaj mbeshtetesve te tije qe ja mundesuan presidencen, u tregua hakmarres, toleroi dhe beri pakt me nje demagog e nje te cmendur sic eshte Edi Rama, shperdoron institucionin e presidences per perfitime politike personale, figuroi si sherrxhi e jo parimor ne vend qe te bashkonte palet, te ulte gjakrat apo te mbronte rolin qe duhet te kishte presidenca, Ai deshtoi ne reformimin e luften ndaj korrupsionit ne institucionin qe eshte ne varesi te tije sic eshte Gjykata e Prokuroria, vertetoi nje here e mire se nuk ka qene kurre politikan i zoti dhe pas gjithe keto qe permenda, po te kishte pakez karakter e ndergjegje duhet te vet-largohet nga politika dhe jo te shpalle parti fantazma nga maja e presidences, te sulmoje mazhorancen vend e pavend, te bllokoje parlamentin, te beje kurthe me miratimin ose jo te ligjeve per hesape kryenecesie, te marre nje pozicion opozitar qe nuk i takon me moral por as me kushtetute, te shantazhoje dite per dite neper media etj. etj.

Bamir Topi kerkon te ri-gjeje veten ne ndonje karrige politike. Kjo eshte absurde dhe jashte cdo morali e personaliteti qe vlereson populli shqiptar. Ai ka marre fund dhe e verteta eshte se ai kurre nuk ka luajtur nje rol per tu vleresuar qe mund te ndertoje kalane e tije personale. Politikat e mira dhe partite vleresohen vetem atehere kur ato lindin nga poshte apo perfaqesohen nga personalitete qe kane treguar e deshmuar se kane pasur sukses, me shume particka e grupime fantazmash per te shitur me pas votat ky popull kaq i tendosur e rraskapitur nga politika nuk mbeshtet me!!!

kev

Kevin
Mbase nuk e kam lexuar me aq vemendje por perseri .... nese pajtohem me ty me idene e njerezve te rinj (dhe kur une them te rinj them FRINGO te rinj, JO te rinj me pak vjetersi etj) nuk pajtohem me punen e programit. Kjo eshte nje parti qe akoma nuk ka lindur si mund te kete program. Lere te linde te filloj te belbezoj dhe atehere te shikojme /degjojme se cfare programi ka. Eshte shpejt it futesh thiken vetem se akoma nuk ka lindur ....kete dua te them.....
Se cfarte kerkon Bamiri kete e di vetem Bamiri. Ne shikojme dhe lexojme at qe thote Bamiri. Perseri ti futesh thiken nje partie te palindur vetem se dyshon ne dicka qe ajo parti mund te bej kur te linde qe edhe mund te jete e vertete por e pa vertetuar prape me duket anadollakeri...

Tomi, Kur Bamiri flet per parti, ai flet ne hakun tone, nuk na repsekton dhe nuk na merr leje, sepse: Ai eshte president ne detyre; Ai ka detyrim kushtetues te qendroje asnjanjes, mbi palet apo midis paleve dhe jo te perfitoje nga posti qe ne e paguajme per ti gjetur pune e karrige pasi te zbrese nga kali qe nuk diti te qendroje krenar. Une nuk e kuptoj se si ti nuk e kupton kete klecke kaq serioze. Une nuk jam bageti qe te me detyroje nje president te degjoje interesin e tije personal ne nje kohe qe une kam nje pritje nga ai ne rolin qe i a ka rezervuar kushtetuta. Topi harron se ka obligim te jete ne rradhe te pare president dhe detyrim ti nenshtrohet kushtetutes, ta respektoje ate ...si shperblim te rroges qe merr dhe jo te me bombardoje ne media me politiken e tije qe nuk ka kaluar nga siti i zgjedhjeve. Nuk i takon topit te thure particka ne zyrat e presidences por ti sherbeje shtetit shqiptar si president i ndershem. Presidenca nuk eshte personale! Per nje kryeminister kjo ehste ndryshe sepse karriga e kryeministrit ka te beje me personin e partine qe ka pas. Kjo i ndryshon keta te dy.

Tomi, nuk jam kunder nismave dhe ideve qe na shpien perpara por jam kunder cdo deformimi qe na behet. Bamir Topi ka pasur shancin plot 20 vjet te tregoje se cfare mund te beje per shqiperine, ai deri me tanio asgje ska bere. Thashethemet se gjoja Berisha e ka penguar jane te pabaza dhe gatuhen vetem ne guzhinat e kundershtarit e me pas na serviren ne "seriozitetin" me te madh si te vertetat e "medhaja" Kjo duhet te marre fund dhe fillimin duhet ta beje vete Topi duke na treguar se ne shqiperi egzistojne megjithmend njerez me taban morali e te ndershem. Topi ka filluar nje lufte politike qe ne vend qe te punoje per qetesi politike ai e thellon apo e polarizonj akoma me keq. Nje Rame na eshte shume, nje Top ne opozicion eshte boll. Kjo jo nga perspektiva e PD-se por thjeshte nga interesi popullor e per cdo shqiptar te arsyeshem.

Politika e Bamirit ne zyrat e presidences eshte korrupsion i gjalle institucional per interesa personale. Kur te dale nga presidenca eshte e drejta e tije te beje cafre te doje por tani dhe ne ate post une i them JO dhe kjo duhet te jete karakter i gjithkujt qe deshiron te mos behet vegel e kesaj klase politike te keqe qe perfaqesohet edhe nga Topi me keto qe po ben.

Tomi, Kur Bamiri flet per parti, ai flet ne hakun tone, nuk na repsekton dhe nuk na merr leje, sepse: Ai eshte president ne detyre; Ai ka detyrim kushtetues te qendroje asnjanjes, mbi palet apo midis paleve dhe jo te perfitoje nga posti qe ne e paguajme per ti gjetur pune e karrige pasi te zbrese nga kali qe nuk diti te qendroje krenar.

konfuzioni im ktu kap vleren maksimale. E di pse? se m'kujton Salen qe drejtonte mbledhjet e PD-se kur ishte president i vendit. Ky Sale qe thote sot se kur ishte president, "flinte me kushtetuten poshte jastikut".
Gjasme u ofendut ju pse Bamiri paska diskutu per te ardhmen e vet politike...Sala i ka bo zbor ndergjegjes tuj per 20 vjet e nuk u ofendut 1 here. Lejini mer kto barcaleta se tallen robt.
If anything, ky Bamiri reflekton qetsi sa here del ne tv...mund t'mos jete i zoti me qit qimen prej qullit po une nuk po shof te qisin gjo n'drite as kto gangsterat e politikes qe rrafin gjoksin perdite.

Bardhak, Kur ka qene Berisha President, shqiperia ka qene shtet presidencial. Nuk jane njesoj kompetencat per te dy presidentet. Ekzekutivin sot e ka Kryeministri dhe jo Presidenti. Presidenti i sotem eshte vetem kukull per bukuri ne Media e per te krijuar parti fantazme. Kuptoje drejte ndryshim... Patsaj kjo eshte teme per Topin, nuk ka me vet-mashtrim te argumentosh nje X me nje Y. Berisha mund te jete cilido, kjo nuk eshte argument per te mos e marre ne site rolin e figuren e Topit. Keshtu humbet edhe Topi ne pike sepse cdo gje u lidhka me Berishen dhe se karrieren ai i a detikon Berishes, qofte nga negativiteti qofte nga pozitiviteti. Atehere ku eshte reputacioni i personit Topi?

presidencial ose jo, Berisha ishte president i Shqiprise, jo kryetar partie i PD-se. Nqse nuk gaboj, zyrtarisht, kryetar ishte Selami.
Ta marr si shembull Berishen se kto fjalet qe shkruni ktu ju, i ka thene Berisha kto dite...ju thjesht jeni percjelles.

Sa lind nje force politike , bile ne kete rast akoma pa lindur....

...kur befas hidhen skeptiket  dhe i ndryshojne edhe emrin ne.. 

Partiçkë të Bamir Topit ..

......Dhe populli e mbeshtet ......Tamam anadollake......por mqs popullin nuk e ndryshon dot ...me regullin e policit i bie te ndryshojne politikanet dhe jo populli.

 

...dhe ndryshimi i politikaneve behet vetem me DRU!!!!!!!.......

 ....per keto pikpamje revolucionare  te  debuan edhe  nga PD e Korces..dhe ti prap nuk paske ndryshuar fare...

Tom, te paskan debu nga grupi i Korces? smiley

nje here pilo peristeri po fliste me rastin e ditelindjes se udheheqesit. dhe kujtoi ato mote te largeta kur AI ishte bashkuar me grupin. Edhe tha shprehimisht "e pranuam" ne grup. Mirepo ne sekonde e kapi qe po fliste gabim, medemek u be Pilo e Miha me "pranu" ATE. Edhe shkundi koken sic behet kur the dicka gabim, qe nuk e kishe mendu ashtu, dhe tha: C'them dhe une, "e pranuam"... na pranoi AI ne... vazhdoi me ze te larte. smiley

 

....se ku dinim ne, vazhdoi Pilua... ishim.....,ishim si ajo  copa e gurit. AI na gdhendi...smiley

she she pilo kopilismiley

Emo i ngateron gjerat ( nga padija besoj)
Kur filloj levizja antikomuniste nuk kishte as "Pilo" e as "AI". Gojet e liga te atyre qe nuk kane jetuar ato vite apo qe i bejne historite sic i duan sipas militantizmit te tyre mercenar mund te thone ndryshe por e verteta nuk eshte ashtu. Nejsa varja thuaj Secili ka te drejte te kete mendimet e tij sidomos ne nje katrahure historie si kjo tona eshte vertet me thene Vari K....ne

smiley

t'jem si ty un e festoj ate dite qe ka ndodh vakija. paska qen dit e Kadrit! gjonat ndodhin per nje arsye. me sa duket AI Lart (AI prej verteti tani) ka vendos te mos lej ty ne ate company. pse-ne e di vete Ai. sa serioz qe bohesh najher mer! bindu qe nuk ka pas asnje force politike - ASNJE - qe t'ia vlej pishmonin a merakun. ja me thuj nje.

Force politke qe ja vle pishmoni -Asnji per be.
Njerez qe ja vle pishoni - jo shume... por konsiderushem

Toma me pikpamje revolucionare..hahahasmiley

.

Varet per cfare revolucione e ke fjalne Albano
Po te kash fjalen per revolucione "moderne" lakuriqsie te politikaneve "jo politikane" shqiptar vertet nuk me ke aty por po ta kesh fjalen per revolucione "antidemokratike" te pushtetit me dhune kunder politikes antishqiptare te shqiperise , per te edukuar mileitn e vilajetit te arnautit si te behet i civilizuar e ke voten time qe tani

si prdha nëpër brekë është. Çfarë thotë sot, nuk e thotë nesër. lol

 

Në fshatin “SOS”: – Xhaxhi Sali, Erit mos i jep dhuratë, se ka dajën me Ramën

Nga Kledian Lula

Në vijim të demagogjisë së tyre të shëmtuar e “klasore” në lidhje me “dashurinë për fëmijët shqiptar”, kryeministri Sali Berisha dhe bashkëshortja e tij Liri (Sllobodanka) Berisha, shkuan në fshatin “SOS” për të shpërndarë dhurata për fëmijët jetimë. Në fakt, sipas “zakonit”, çifti “Berisha” në këtë prag VITI RI 2012, së pari duhet të ishte dhe në familjet e fëmijëve jetimë të Gërdecit, të Ziver Veizit, Aleksandër Nikës, Hekuran Dedës e Faik Myrtajt, të cilëve “berishët” që kanë pushtetin, u kanë vrarë prindërit në 15 mars 2008 dhe në 21 janar 2011. Por “berishët” nuk denjuan të shkojnë pranë tyre me dhurata, me përkedhelje e ngrohtësi dhe pse jo, me pendesë e falje. Por ata i shpërfillën këtë jetimë, megjithëse klika e “pushtetit të tyre” u vrau prindërit në një fabrikë biznes-vdekjeje pronë e familjes kryeministrore dhe në një protestë sociale, ku ata kërkonin drejtësi, punë e bukë për fëmijët.

Në prag të VITIT të RI, “berishët” zgjodhën të shkojnë e të “derdhin lotë” dhimbjeje përballë jetimëve të fshatit “SOS”, ndoshta dhe për motivin e sigurisë, se atje ndoshta nuk i akuzonte njeri për vrasjen e prindërve. Mirëpo edhe në fshatin “SOS”, dy “berishët” nuk shpëtuan prej zullumeve të tyre, të bëra ndaj shqiptarëve. Ndërsa prej fëmijëve jetimë nuk pati akuza, mes tyre u shfaq e plotë përçarja që SALIU vazhdon të praktikoj ashpërsisht mes shqiptarëve. Po publikojmë episodin e përçarjes, që u shfaq e plotë edhe mes fëmijëve të fshatin “SOS”, por që nuk u transmetua nga disa TV shërbëtore të pushtetit “SALI”, ndërsa nga disa TV nuk u transmetua, në shkëmbim të ndonjë 1000 lekëshi që iu dha “eskorta” e SALIUT për të heshtur. Në momentin që kryeministri po shpërndante dhuratat për fëmijët (jo me lekët e tij, por me lekët e qeverisë), një nga fëmijët iu drejtua SALIUT me fjalët: – Xhaxhi Sali, xhaxhi Sali, Erit mos i jep dhuratë, se e ka dajën me Edi Ramën…”

Kjo është atmosfera në Shqipërinë e vitit 2012. Tepër e dhimbëshme, por kjo “klimë” ndasie e urrejtjeje është futur deri tek zemrat e njoma të fëmijëve. Kjo propagandë intensive djallëzore, ky qëllim i mbrapsht anti-shqiptar përçarës, por realizohet prej pushtetit të SALIUT, prej mediave të SALIUT dhe e prej vet SALIUT, për ndarjen e shqiptarëve:

- Në “shqiptarë miqë” dhe “shqiptarë armiqë”.

- Në “shqiptarë të PD” dhe “shqiptarë të PS”.

- Në “shqiptarë të SALIUT” dhe “shqiptarë të EDIT”.

- Në “shqiptarë që gëzojnë të drejta” dhe “shqiptarë pa të drejta”.

- Në “shqiptarë që duhet të hanë bukë” dhe “shqiptarë që duhet të vdesin për bukë”.

- Në “shqiptarë vjedhin prona dhe në shqiptarë që u vidhet prona me dajak pushteti”.

- Në “shqiptarë që duhet te jetojnë dhe “shqiptarë që duhet të vriten”.

- Në “fëmijë qeveritarësh që duhet të shkojnë në çerdhe, shkolla e pishina me eskortë policie” dhe në “fëmijë që dueht të ecin maleev me këmbë nga 4 orë për të shkuar në shkollë”.

- Madje deri dhe në ndarje të tilla: “Në fëmijë të PD” dhe në “fëmijë të PS”.

Dhe nuk ka si ndodh ndryshe, kur fëmijët e dëgjojnë përditë në ekrane SALIUN, që nuk flet si kryeministër, por si “pronar i vendit”. Nuk ka si ndodh ndryshe, kur fëmijët dëgjojnë përditë, madje dhe në derën e kishës e të xhamisë, në 1 Qershor e në Vitin e RI, që SALIU shpall dhe cilëson “armiqë”, ata që nuk janë politikisht me të, ata që i denoncojnë dhe i publikojnë plaçkitjet e krimet, ata që luftojnë ta ndalojnë të shesë Shqipërinë e të shpërbëj kombin shqiptar. Nuk ka si ndodh ndryshe, kur fëmijët dëgjojnë e shikojnë në ekrane ministrat, deputetët, politikanët, shkencëtarët, letrarët, historiano-mjeranët dhe agjitatorët e paguar të pushtetit, që dalin e shpallin “Armik të Shqipërisë” Edi Ramën dhe PS. Nuk ka si ndodh ndryshe, kur fëmijët dëgjojnë e shikojnë që prindërit e tyre, komshijtë dhe të tjerë shqiptarë hiqen nga puna, sepse janë anëtarë e simpatizantë të PS, ose sepse nuk zbatojnë urdhërat e klikës “SALI”. Nuk ka si ndodh ndryshe, kur fëmijët dëgjojnë e shikojnë, që prindërit e tyre vriten nga pushteti sepse dalin në protestat për punë, bukë e siguri për jetën. Nuk ka si ndodh ndryshe, kur fëmijët shikojnë që ushtarët e Gradës së Republikës shoqërojnë me eskortë të blinduar policie, kur mbajnë në krahë dhe spastrojnë rrugët nga njerëzit për mbesat dhe nipërit e SALIUT, për vajzat e LULIT, për shoqet e Jozefinës e të Argitës, për ortakët e Shkëlzenit, për Gimern e Ilir Metës, për bixhozxhinjt e Fatmir Mediut dhe dashnoret e Ylli Pangos.

Ja kjo është ndarja e armiqësia e instaluar mes shqiptarëve. Kjo frymë e nxiti dhe atë fëmijën tek fshati “SOS”, që t’i thoshte kryeministrit: – Xhaxhi Sali, xhaxhi Sali, Erit mos i jep dhuratë, se ka dajën me Edi Ramën…”

Pse? Sepse ai fëmija e di mirë, pra e ka kuptuar që SALIU e ka bërë ndarjen mes shqiptarëve në “miqë” dhe “armiqë” të pushtet-familjes kryeministrore. Jo vetëm të rriturit, por dhe ai fëmija tek fshati “SOS”, fëmijët në të gjithë fshatrat dhe qytetet e Shqipërisë e dinë tashmë, se “xhaxhi SALIU”, atij që nuk është me partinë e tij, me pushtetin e tij, me politikën tij në shërbim të verbër ndaj tij nuk u jep asgjë, nuk shkon t’i takoj e t’i përkedhel, madje nuk jep as dhurata për VITIN e RI. Sic nuk shkoi e nuk u dha dhurata për këtë VIT të RI, as 39 jetimëve të Gërdecit e as 10 jetimëve të 21 janarit 2011.

Rrofsh alidemso

nje artikull sic me pelqen mua, serioz, i balancuar, i qete, i thelle. Vete kisha kohe qe po kerkoja nje artikull ku cdo fjali ta kish fjalen sali brenda. Me ne fund e gjeta. Rrofsh

boisa me duket se ke ngaterru @arin me dollarin me duket....nejse pasojat e vitriut....

po pse pret ndonje gje te mire nga jeniceret ti?

Bamiri ja vlen te behet president i tregut cam ose i elektronikeve tek Ali Demi.

Nuk votohet më për një projekt më të mirë, smiley , por për të ndërruar ngjyrën e etiketës. Kjo bën që njerëzit të ndahen thjesht më dysh dhe diferencën ta bëjë më i forti.

Si nuk votohet? por at`here kur nuk u votoka per nje `projekt me te mire` pse i bie me qaf Bamirit, projektet me te mira qe mund ti ndryshojne ngjyren jetes , jane vete partite, keto e bejne ligjin dhe jo Presidenca!! 

 

 

Unë e njoh edhe mënyrën sesi z. Topi punon. Ai nuk është shquar për aksione politike apo për ndonjë punë intensive, sepse të udhëheqësh një forcë politike dhe të jesh pjesë e saj do të duhet një punë e madhe dhe impenjative, gjë që nuk e shoh tek z. Topi. Ai, por edhe shumë politikanë të tjerë në PD që kanë gëzuar funksione të larta në këtë parti, absolutisht janë produkt i z. Berisha në radhë të parë dhe partisë që përfaqësojnë, sepse pa Berishën dhe pa PD-në, të jeni i sigurt se Topi nuk do t’i kishte këto suksese!

Po o Sule sumetekeleku.. ne saj te Partise pra ne saj te partise i keni te gjitha ..sukseset, edhe Topi prandaj u be president, ne saj te Partise, jeni ju pa eshte Partia dhe Salia, pa partine dhe Sali Berishen nuk ka suksese!smiley

Si nuk ju ndane njehere hipokrizite ketij Shkullakut te squt..

" .... E njëjta pati ndodhur me lëvizjen “Mjaft”, pavarësisht moshës së re, që nuk arriti të mbledhë as 99 vota dhe këmbeu mijëra përkrahës me 9 vendstrehime në Partinë Socialiste... " 

Nje gje dallohet qarte ketu e pohuar nga nje llafollog "familjarisht " e "historikisht " me PD dhe Sqapin e kopese Berisha .
Ne se me te vertet qendron kjo arsyeja qe shpreh Syla , se Topi ka shkeputur kontaktet me kete kategori " Pilosh " , kjo eshte shenje e mire per te konceptuar ndonje force te Re Politike qe mund te linde.
Sa me larg ketyre "bagetive ne vathe " , sa me te distancuar te mbahen , qofte dhe familjarisht , aq me mire per cdo force Politike . Ky perfytyron qe " Mardheniet politike jane te ndara , po Rrofte bariu i Kopese qe i trajton si dhi vathe e i mba bashke " smiley
Ky Syla qe cfaqet si dhi pas babasqapit , ose duhet te jete nga Shpati ose nga Mollagjeshi ne krahinen e Gropes se Tezes " se Qarku i Elbasanit ne teresi eshte "vathe delesh " .
Hajde parti hajde ..... E cfare mund te presesh nga shtypshkruesit si Shkullaku qe frymezohen nga mentaliteti kesaj Kategorie Sylash qe flene me Berishen ne gji smiley

Topi po i shkoi deri në fund të bëjë parti, do ndajë shapin nga sheqeri brenda të djathtës. Do ndajë arrivistët, parvenutë dhe katunarët e katapultuar nga Berisha në pushtet, prej të djathtës qytetare. Përmes profilit të vet, do i bëjë të dallueshme dy kategoritë dhe do e lërë gjithë llumin shoqëror të zheleve "të djathta", në fund të kades. 

Këta lloj njerëzish, si Shkullaku, apo të tjerë të ngjashëm, shifen si kategori konservatorësh, të një rendi tashmë të tejkaluar prej shoqërisë shqiptare. Kur llumi të bjerë në fund të kades, këta kanë për të paguar një haraç moral shumë të madh. Nuk ka për tu hedh njeri as qurret më.

 

Pertef je larg te me flasesh per "Klodianen " mue .Ai qe njeh tie eshte Peqini smiley
Babasqapi YT nuk e njeh Skypnien , sepse s'ka pse i duhet .Njesoj si A.Zogu . Boll qe ne teritore te saj te kete Pertefer dhe Syler .qe JU sigurojne te "vjelura te bollshme , te kenaqeshme dhe .....superkalori per superenergji pa pllaka , per veten e familjen " dhe doemos edhe per qent qe i ruajne vathen .
Kur njifja une Sulat ti kenoje vjersha per Fermen e Peqinit qe u ngeir dhe u zhvillua nga Partia .... ...dhe mire beje .Shiko sa me besnikeri i qendron udheheqesve tani smiley
Dum inxhinier!

Tu them diçka per Dash Sulen?Eshte shok  i ngushte me nje shokun tim Drejtor Drejtorie ne Prokurori.Kane punuar bashke tere  kohes, gjer kur Dashi u be  deputet.

Me thote:.."Nuk ka njeri me zemer mire, me i dashur , me i shkushem dhe i drejte.Sapo ai hyn ne stadium, shperfutyrohet krejt... I iken truri vendit. Qe u prononcua per Topin , nje nga miqte e tij me te ngushte, beri gabim.Por  aty brenda PD-se "zien" situata.Cilet mund te jene neser pellumbat e Bamirit.Keshtu qe ka qene i detyruar te prononcohet, sepse Salihu eshte teper i tensionuar.....     

Ju anti-Berishianet jeni specie shume e cudicme, por edhe konfuze e kontradiktor ne qasjen tuaj!

Pse?:

1)- Sepse gjithnje kur behet fjale per nje "te djathte" qe ka nje mendim ndryshe nga shumica brenda PD-se, ju turreni me vrap dhe e shpallni hero te demokracise apo njeri me karakter....(!) Mjafton qe te notoje pakez ndryshe nga Berisha dhe ju e veshni me pellon e lidershipit, i syrgjeroni nje parti te sukseshme, e heroizoni deri ne shpetimtari i vendit apo thjeshte e konsideroni simbol i demokracise, patriotizmit e kombit!! ?? Patriotizmi, Ndershmeria e Kombi qenkan domate e speca qe mjafton te hapesh nje here goje ne drejtim te kundert dhe ja ku i bleve!! Rastet jane psh.: Topi, Oketa etj.

 

2)- Sepse gjithnje kur behet fjale per zera brenda PD-se qe mbeshtesin kursin e shumices, pra te Berishes, dhe thone mendimin e tyre per x; y qe spikatet i pakenaqur, i lenduar, i dermuar, i brengosur, qejfmbetur, i trajtuar padrejtesisht, gjynafqar, i prekur ne themer, duke qare ose thejshte, i ra biberoni ne toke... Ju e katranosni me epitete qesharake, pa intergritet shoqeror, dele e tufes, interesaxhi i ulet, gungac i Berishes, ndihmes shejtan, etj etj. qe te ben te mendosh se rrace me te poshter nuk ka!! ???

 

3)- Sepse kur behet fjale per deputetet e PS-se qe jane bere artopolanti me tingujt me te shpifur te Rames exzentrik, per ata te sojit "do bejme greve urie para kryeministrise, se na e kerkon Rama si deshmi te besnikerise fanatike", per ata 99-cat, bijte e bllokut, studentet e botes me pervoje zero pune e ata te klikes bashkiake qe mbushen rradhet e militantizmit ne kryesine e PS-se, Juve, nuk ju ka bezdisur, gerricur ndergjegjen, hapur kuriozitetin e habise, JO! Ju i beni ata bij te demokracise, shenjtore e hyjnore, te drejte e me shkolle, Jo jo, Ju i mbroni e i lartesoni si patriotet e kombit!? Packa se sulmoni, degjeneroni, baltanjosni, shuani, cmontoni, delendisni, tipat e ndershem por tashme te paket ne PS-ne Ramose si; Deputetin (nder me te miret), Z. Kastriot Islami ..sepse tha te verteten, i doli fjala per 2 vjet me rradhe, nuk i bindeshe nje politike karagjoze, te shpifur e anti-shqiptare te Rames dhe u "pushkatua" me nje - me dy, ne mes te dites per diell nga toga "e shpreses" sketerre!?

A e njihni veten ne militantizmin tuaj qesharak e sa kontradoktore jeni per nje vezhgues te qete?

Kev

Kevijnon  !

1) Eshte e vertet qe na behet qejfi kur nje i djathte del me nje mendim a qendrim ndryshe ,jo s'e na behet qejfi neve se demek :"shiko kena te drejte ne",jo mo jo ,por kjo gje eshte nje fenomen aq i rralle te e djathta ,si ato fenomet qiellore qe ndodhin jashte atmosferes se Tokes , e qe ndodhin vetem sipas nje cikli te caktur kohor dhe kur ndodhin ne i shikojme te mrekulluar sikur c'po shohim.

2) Zerat brenda PD ? Sigurisht ,qe jo te gjitha zerat brenda PD ,jane pjese e nje kori te stonuar berishian ,por si ne cdo kenge vleresohet solisti dhe solistet qe jane caktuar te kendojne kengen e Berishes, jo vetem jane stonature  e pershtire ,por jane njerez qe e kane shprehur hapur jo thjesht vleresimin per Berishen ,por adhurim te tij.

3) Deputete te Ps? Kush tha qe te gjithe deputet e PS jane te kulluar dhe jo militante te verber ? .Militante dhe njerez te pershtire ,sahanlepires ka nga te dyja krahet (kujtojme zgjedhjet per keshill qarku ,ku qene socalistet ata qe kundrejt perfitimeve materiale ,votuan kandidate te djathte)

Sa per Kastriot Islamin ,sinqerisht u be njeri i pershtire ,jo se dilte kunder Rames ,se Ramen as une s'kam ndonje debulese ,por kur njeriu nxjerr vetem vrer per 2 vjet  nga goja, per njerezit e shtepise ,s'ka pse rri me ne ate shtepi .Aman kur u be dhe Islami "xhakete e vjeter " per t'u marr shembull nga ju smiley...... per mua shyqyr qe iku ,te nderrohen cik ujerat ,se kane 20 vjet qe nuk rrjedhin ,por vetem qelben e behen ambjent i pershtatshem per zhvillimin e paraziteve.

Kevinjon,jo cdo njeri qe flet kunder Berishes a Rames ,eshte militant .

Venusi

 

"per mua shyqyr qe iku ,te nderrohen cik ujerat ,se kane 20 vjet qe nuk rrjedhin ,por vetem qelben e behen ambjent i pershtatshem per zhvillimin e paraziteve."

 

Venuse, Po pse nuk iken Gramoz Ruci qe ka qene edhe para 20 vjeteve minister i brendeshem i PPSH-se? A nuk eshte ai nje person i padeshiruar ne SHBA, nuk te ben pershtypje edhe perseja?

Per cfare te pershtirosi Kaci ty? pse tha per 2 vjet te vertetat qe u deshmuan ne realitet? A nuk tha Kaci se Rama do te humbe ne Tir.? a nuk tha Kaci bojkotoni bojkotin dhe futuni ne parlament? A nuk u futen ne parlament bishte shale? etj. etj. Po Rama me bojkotin e 21 janarin qe organizoi per te fundosur shqiperine sa per hakmarrje nuk te pershtiros ty? A nuk eshte nje detyrim personal e politik per nje deputet te flase ate qe mendon dhe te keshilloje "shoket" kur parasheh rrezik, gabim e humbje? A nuk e beri kete Kaci ashtu sic duhet te jete gjithsecili politikan, i pavarur dhe me kurajo? A nuk te pershtiroset ty perzgjedhja me telekomande te militanteve pro-ramiste ne krye te PS-se? A nuk mendon se te jesh demokrat, politikan duhet te perballesh me nje mendim ndryshe edhe ne rradhet e familjes?

Me vjen keq por ti ke prirje per te perjetuar nje revolucioner, pavarsisht se ka edhe revolucionere te pasuksesshem dhe per gjera pa shkak. Kjo te shtyn ndoshta te mos kuptosh konfuzionin duke kaluar ne paradox....

Nejse mendje mendje kjo dynja... Kev

Gramozi? Vallahi,do bente mire qe te ikte.

Po kush jam une qe ta zhduk nga Ps?  Une jam askushi  per PS-ne .Une jam nje votuese e heshtur e tyre. Kaq eshte kontributi im per ate parti. 

Une nuk e di cfare parashikoi Kaci ,qe Rama do te humbte nga  votat e pakta  ,apo qe do humbte nga votat qe do i villnin  smiley

Cfare te them tjeter une ...meqe peshorja e fajit  per ngjarjen e 21 janarit ,te cilen une personalishte quaj njollen me te erret te qeverisjes berishiane  ,anoka nga Rama ,po e le fare kete bashkebisedim me ty .Per ty racinalja dhe e verteta ka te tjera forma e permasa ....

per nje vezhgues te qete?

Kev

smiley

Personalisht nga njera ane me behet qejfi qe disa njerez qe i vleresoj mundohen te shprehin nje mendim logjik ketu. Po nga ana tjeter me vjen keq per ta qe humbin kohen me disa ketu. Te dashur Tomi dhe Cimi, a e kuptoni qe po luftoni me mullinjte me ere? A e dini ju se njerzit e afert te Berishes kane filluar qe tani (2 vjet para) me shpernda pako dhurate mbi 1000 euro (me ora dhe vera te shtrenjta, lodra per feije e veshje firmato) per te gjithe ata qe konsiderohen si "cunat e tyre". Dhe nuk behet fjale per ata militantet injorante si keta ketu, por per njerez cilesore te cilet duan t'i blejne me keto gjera.

Tani ju jeni cuna te zgjuar vete dhe e kuptoni se sa kollaj eshte me ble keta 4-5 budallanjte qe shkrujne ketu. Ja t'ju jap une shembullin e njerit ketu, Kevinjonit (nderro nick o gomar se i more ne qafe femijet, nuk te kane zgjedh per babe ndaj nuk kane pse e paguajne nje cmim te tille)

Ky duke perfitu nga njohjet e disa familjareve te tij, u lut qe te pinte nje kafe me Zonjen e Pare kur ajo ishte ne nje vizite ne Gjermani. Kjo vetem e vetem qe te fitonte disa pike te "punedhenesi" duke spiunu cdo muhabet qe do bohej ne tavoline. Une nuk e di nese, sic pretendonte ky ketu, Znj. Teuta i ka thene se kishin frike per vajzat se nga Berisha e njerzit e tij pret gjithcka, po nje gje eshte e sigurte qe njerez si ky perfitojne nga fakti se e dine qe Bamir Topi dhe njerzit e tij jetojne per te kercenu njerzit.

Thene kjo une jam gati edhe te te bej nje nder kur te te shoh. Jam gati te te ndihmoj per te lare surratin.

Lizander, Une te kam bere nje here oferten te takoheshim sy me sy. Ti nuk u pergjigje! Tani po te bej perseri nje oferte tjeter, te takohesh me mua.

 

Sa do doja një President që të mbante radhën, si Napolitano

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Presidenti italian, Giorgio Napolitano, ka marrë lëvdata nga të gjithë anët për mënyrën se si i ujdisi gjërat gjatë krizës e se si bëri dalje Berlusconi-n problematik që kish një mandat popullor për të qeverisur vendin. Por ai vlerësohet në Itali dhe për manierat e përkora dhe për skrupujt presidencialë. Ja, mbrëmë në Napoli ka shkuar në një kinema për të ndjekur filmin The Ides of March, ku Giorge Clooney luan rolin e një kandidati demokrat për postin e Presidentit të SHBA-ve. Nuk është se është ky fakt që të bën përshtypje. Është një tjetër. Ai dhe zonja e tij, Clio, janë vënë në radhë tok me njerëzit e zakonshëm për të prerë biletë jashtë kinemasë Filangieri, në qendër të Napolit. Mund të duket e pabesuehsme, por është tamam kështu. Është vënë në radhë pra, ka mbërritur deri tek sporteli, ka nxjerrë paratë nga xhepi i vet, ka paguar, ka marrë biletat, dhe ka bërë drejt hyrjes së kinemasë.

Mund të duket si një shkujdesje e panevojshme nga ana e një presidenti, por nuk është hera e parë që befason me të tilla gjeste. Para ca kohësh, teksa mbeti në trafik (po në Napoli), doli nga makina dhe filloi të ecë në këmbë, duke kapur në befasi dhe rojet e sigurisë. Kur lexon lajme të tilla të vinë në mendje udhëheqësit tanë që mbajnë veshur këmisha antiplumb, e që i bjenë shkurt për në punë duke dhunuar rregullat e trafikut e të shoqëruar nga një eskortë e madhe. Dhe …

respublica.al

Thelbi eshte qe nuk votohet per parti a ide, po kunder. Kjo eshte e 10re fare, si per mentalitetin e popullit si per gjendjen e partive dhe politikes.

E ne kete gjendje nuk eshte se thjesht nje parti me shume do zgjithe ceshtjen.

Gjithashtu qendron dhe ajo qe thote ky qe tek ne politikanet e njohur kur dalin nga tufa dhe dele-zezeohen shikojne zgjidhje te vetme vetem krijimin e nje partie tjeter. Po fundja ca te keqe ka se Bamiri po ben plane per te ardhmen e vet? Ok i ul pak pike ajo nqs ka thene direkt apo indirekt ok do bej parti etj e pastaj ok do rri prap president po te ndryshohet ligji, but not that big of a deal.

Por ama ne kushtet aktuale te nje akumulimi te frikshem te kapitalit politik dhe pushtetor ne duart e Berishes dhe Rames, kjo carje i ben padyshim mire kesaj gjendje te pergjithshme.

Fakti qe Berisha dhe militantet e vet po e intensifikojne luften Bamir-diskriminuese tregon qe ky (edhe) mund ti beje dem atyre, dhe sa me shume ti beje dem atyre aq me mire i ben mire gjendjes ne pergjithesi, se persa kohe pd dhe ps nuk do te demokratizohen, te pakten i ben mire te percahen dhe cfuqizohen.

Nga ana tjeter disa nga juve peshkmilitantet jeni qenie te pacipa, per te njejtat gjera flisni komplet 180 grade ne varesi se ne cilin krah politik ndodhin ngjarjet. Jeni vemje milivegjetative qe perdorni bythen e krietarit te partise ne vend te truve dhe vallezoni me rritmin e pordheve te tij, e shyqyr qe jeni ne perqindje me te vogel ne popull sesa ne Peshk.

Xhib me lejo vetem nje precizion te vogel. Presidenti nuk ka thene kurre do bej parti, e akoma me pak qe do bej parti ose prit se po rri President. Keto jane te gjitha trillime te njerzve te Berishes. Presidenti ka thene ekzaktesisht qe nuk pranon te kandidoje per President me kete menyre zgjedhje qe eshte sot. Dhe kur eshte pyetur se ne cilin rast ai do pranonte te kandidonte, ka thene se pranon te hyje ne gare vetem nese zgjedhja e Presidentit behet direkt nga populli dhe se ne kete perballje ftonte kedo qe t'i dilte perballe e le te gjykonte populli. Por ka shtuar qe ai nuk beson se ekziston vullneti politik per te bere nje ndryshim te tille.

Shkurt i gjithe ky artikull eshte nje perzierje deformimesh, te qellimshme apo thjesht nga mungesa e informimit, kete le ta thote i zoti i artikullit.

hahahaha, po ky armandua vetem gazetar nuk eshte me, per sa kohe eshte bere puthadore i berishes. Gjoja ka kapur nje detaj te nje thenje te bamirit per disa gazetar dhe kerkon te beje me te flluska sapuni. edhe une e degjova ate deklarate te presidentit, por me njemije gjasa ai perdori ate shembullin se po te zgjidhej presidenti nga populli ai do te rizgjidhej prape, thjesht si nje sfide ndaj berishes dhe cakenjeve te tij qe cfare nuk po lehin per te denigruar figuren e tij. Sepse, ne fund te ligjerate me gazetaret ai e mbylli duke thene se kjo gje, pra ndryshimi i kushtetutes dhe zgjedhja e presidentit nga populli nuk eshte e mundur te ndodhe (duke nenkuptuar per sa kohe qe eshte berisha dhe lakejt e tij ne pozite).

Sidoqofte, fakti qe armata e puthadoreve, servileve, turriqenerve te sali-ut eshte mobilizuar dhe aktivizuar si nje virus gripi, tregon se levizjet e Topit e kane shqetesuar ujkun plak, malokun e pandreqshem, kriminelin sali.

http://youtu.be/1ln-njFmPHc
Njemije here tua japesh kete njemije here mbllaciten "se Berisha or tie " ...po cu be Kaci ZI qe do u " thyente kafkat " , mos eshte ai prapa takuesve te perzemert ?
Pse qeka bere i dashur per PD - ne ai tani qe paska thene " te vemi ne Parlament " para dy vjetesh pas baterdise ne Grabitjen e Votes nga Megahajduti Berisha ? Per Garniture ?
Ky botkuptim tip "lopesh " eshte argument vetem per PD- iste qe jane mesuar me STALLE ne vend te Partise . Per cfare te vente kur thoshte Kaci ? Per sukseset e suksesuara qe suksesonte Berisha ? Pikerisht mosvajtja dhe mosndigjimi Kacit solli qe Populli e Bashkesia Nderkombetare te binden Perfundimisht se ai NUK Ndryshon . Pervec Vjedhjes e Grabitjes ai eshte dhe Kriminel e Vrases .
Dhe kete PYKE akoma me te thelle atij po Ja ngul Bamiri qe sidoqofte duhet ta dije MIRE se ka perpara Hipokrite Kalibri ne Media e qe 'duan takime " sa do ta nxijne jo si i ndjeri A.Hajdari me 50 pyetje Ballijsh , po rrezik ti kujtojne se ke ka kap per shalesh kur ka qen 12 vjec ne 8 vjecare !
Hyja kavaleria me fal ...kevinjoneria qe kupto qomet ti mer Jahu edhe nga Pulitika ....biles me shume se Left me ....yyyyyyy mbrapa e me shume se Pertefi pa inxhinier smiley
" Militante dhe njerez te pershtire ,sahanlepires " .... Foli dhe Petefit dhe shihuni ne pasqyre !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).