Tironsi:

[...] Marreveshja e tregtise se lire (CEFTA) i ka hequr fare doganat. Pra malli serb kur hyn ne Kosove nuk paguan fare dogane. Ai duhet te trajtohet njesoj si malli vendas, pra te paguaje vetem TVSH e tatime apo taksa te tjera sic paguan nje prodhues i Kosoves. E njejta duhet te jete edhe anasjelltas: malli si i Kosoves, si i Serbise nuk kane detyrime doganore per te paguar kur kalon nga njeri shtet ne tjetrin. Serbi thjesht i bllokon sepse thote qe nuk te njoh e rrjedhimisht nuk njoh as dokumentet e leshuara nga autoritetet e tua.

Kur eshte bere CEFTA, Kosova ishte ende protektorat i OKB-s. Ne momentin qe u shpall pavaresia, Serbia filloi te mos i njihte me dokumentet shoqeruese qe i leshonin autoritetet e Kosoves. Dhe nuk i njeh as sot. Thote: ose futi si Kosove UNMIK, ose si Serbi sepse per ne Kosova eshte Serbi.

Kosova ne kete situate ka dy rruge:

(1) Ti nuk me njeh sepse thua qe marreveshjen e ke lidhur me Kosove UNMIK, por une sot jam sukseduesi (vazhduesi) i Kosove UNMIK. Rrjedhimisht ti po shkel marreveshjen dhe bllokon mallrat e mia e kjo automatikisht me jep te drejten qe edhe une te bllokoj mallrat e tua;

(2) S'ka marreveshje fare sepse une nuk jam Kosove UNMIK, por jam Republika e Kososves, rrjedhimisht mallrat e tua do hyjne si te ishin te nje vendi me te cilin une nuk kam marreveshje. Tarifa doganore mbi produktet Serbe (pa i bllokuar) dhe ato rrjedhimisht nuk jane me atraktive sepse u rritet cmimi. Keshtu edhe po hyne, arketon me shume e mund te subvencionosh prodhuesin tend qe ta besh me konkurrues.

Por qeveria duket ashiqari pse nuk e ben te pakten kete te dyten (se e para kundershtohet edhe nga nderkombetaret). Grosistet. Jane ata qe kane mbytur prodhimin vendas ne Shqiperi, e po e mbysin edhe ne Kosove. Duhet reaguar, edhe sa me shpejt.  Kosova ka fatin qe keto gjera shqiptaret sot i dine. Ne ishim dru fare ne 90, e bleme jo sapunin, po tallashin per djathe.

***

sol-nocturnus:

Serbia shpenzon zyrtarisht sot 50 milion euro ne vit nga buxheti i vet per te paguar administraten serbe ne Kosove. Kjo administrate eshte e famshmja strukture paralele qe jep dokumenta, qe ka komuna te vetat, gjykata, polici etj. Edhe jo vetem ne veri. Kjo pune ndodh edhe ne Shterpce, edhe ne Sharr, edhe gjetiu. Keto para, e mos me shume, Serbia i merr vetem nga tatimet mbi produktin qe shesin ne Kosove.

Politikisht e me qellim, mallrat serbe qe vijne ne Kosove jane te subvencionuara. Produkte serbe jo rralle shiten me lire ne Prishtine se ne Beograd. Nuk eshte bash logjike prej tregu te lire kjo, edhe pse disa po perpiqen ta reduktojne si zakonisht te tregu.

Po te nisesh nga ana e individit, natyrisht qe sot prodhimi i brendshem ne Kosove eshte latent, si ne cilesi, ashtu edhe ne sasi e cmim. Individi perfiton me shume nese konsumon mall serb, po te ecesh me ket parimin e "rritjes se dobishmerise personale". Mirepo kjo pune ka eksternalitete qe nuk i llogarit dot aq lehte (jo se eshte veshtire, po duhet lexuar pak me thelle, edhe kur pretendojne te gervishtim ekonomi ...)

Kosova (njesoj si Shqiperia) nuk ka prodhim te brendshem. Tregtia e lire me kedo, vec riprodhon varferine e tyre, duke e shtuar ate. Natyrisht qe propaganda e pushtetit eshte antiprodhim e protregti, se tangentin e ryshfetin per politikanin tregtia e ka me te madh e me te shpejte se prodhimi. Edhe per politikanin, po ta keqyre individualisht, ka me shume perfitim nga tregtia ...

Puna eshte se nuk ekziston vetem individi, pervec rastit kur ky eshte idiot (ne kuptimin origjinal te etimologjise se fjales).

Protesta nuk eshte anti popullit serb, as anti-serbe. Protesta eshte ne mbrojtje te Republikes, ne mbrojtje te prodhimit vendas, ne mbrojtje te se drejtes se popullit per te mos u zhytur ne varferi te pashprese, ne mbrojtje te se drejtes per organizim e proteste, ne mbrojtje te fjales se lire, kunder dhunes e brutalitetit se nje shteti policor.

http://www.youtube.com/watch?v=FSaI_GERudg

Per arsye teper, po teper te ngjashme proteste e tille do kishte vend edhe ne Tirane. Edhe ne Korce, edhe gjetiu.

Ata qe hedhin ne tryeze paragjykime e sharje e me pas terhiqen duke thene "s'e dija si eshte puna, se nuk me kishin informuar" do te qe mire te informonin se me c'informacion mberrijne gjer te paragjykimi a sharja, pse nuk kerkojne nga burime zyrtare ne pacin interes? Kjo levizje nuk ka deri me sot pyetje a dyshim, mbi veten, qe nuk i eshte pergjigjur e qe nuk e ka sqaruar.

_____

Shenim: Shkrimet me siper jane komentet e Tironsit dhe sol-nocturnus ne kete teme, dhe u pa e arsyeshme te vihen teme me vete per te interesuarit dhe per kedo qe ka ende paqartesi mbi shkaqet e protestes e Vetevendosjes.

76 Komente

Tironso rrofsh. Une isha nje nga te paqartet dhe tani u sqarova. Problemi duket i thjeshte, zgjidhja e komplikuar per shkak te dallkaukeve qe i kemi me shumice nga te dyja anet e kufirit. Uroj qe VV-ja te arrije te krijoje nje tipping point dhe te siguroje nje shumice qe t'i jape shkelmin druvareve qe abuzojne me lirine. Te kishim pat nje VV ne TR do kish qene ideale, no chance fatkeqesisht.

Tiranso dhe Olso; Sa mire  beni i  pari dhe sa me  te  drejte  e perhedh  Olsi ! Ah, te kishte  ky  vend ekonomiste, sa mire do ishte!

Ja mo,  keshtu  t`i  kemi djemte e ketij vendi.Ne mbyten mercenaret

po  qysh bre gjith kta lumenj patriotizmi ne Shqiperine londineze nuk mbushen dot as dy autobuze ne ndihme te vellezerve vetevendoses?.erdhi dit e arbrit, po qysh?

Avash avash bohet shelegu dash. Rendesi ka qe njerezit po ndergjegjesohen

Tirons, nga sa lexoj ti je nje aktivist i flakte i VV (se admirues jam dhe une e qindra si une qe pijme raki  ne lokal dhe ngreme dolli per komb e flamur ) dhe , pikerisht se je i tille, nuk me vjen hic mire qe adapton psikologjine zvarranike "avash avash" (eshte interesant se si te gjithe te huajt qe njohin sado pak boten shqiptare, gjeja e pare qe ju ben pershtypje eshte kjo avash -avash-500 vjet avash-avash, avash avash! -paranteze kjo).

Rendesi ka qe njerzit do ndergjegjesohen-thua.Ok.Ja ta shikojme pak ndryshe problemin dhe ta nisim prej ketej: a i shteri VV te gjitha mundesite dhe mjetet per ndergjegjesim te kolltukofageve te Prishtines zyrtare? A ka pat ndonje interpelance per ceshtjen e moszbatimit te reciprocitetit? A u informua mire opinioni publik aty, qytetari konsumator i mallrave serbe, me terma te thjeshte dhe te kuptueshem , per kete marreveshje, per zvarritjen qe i bejne qeveritaret zbatimit te saj (shkaqet, arsyet, interesat ) etj. Dmth a u konsumuan te gjitha rruget institucionale, dhe, pas kesaj, VV artikulon mesazhin se s`na mbetet gje tjeter , vecse te ndermarim veprime konkrete ne mbrojtje te sovranitetit tone? Politika nuk eshte vetem kauza e drejte por edhe arithemtike numrash. E drejta mund te jete ne pakice por...per nje levizje si VV me reputacion ne syte e nje shumice shqiptaresh ne Kosove e Shqiperi, numuri kufizuar i pjesmarresve eshte kompremetim dhe shiko, shpotite dashakeqe kane filluar te artikulohen ne median kosovare.

Jo pa brengosje (edhe pse duket si shpoti) bera komentin me lart per ata dy autobuze me aktiviste nga Shqiperia. Personalisht prisja shume me shume. Cfare dreqin presin keta kreshniket e AK qe mbushin sheshet me manifestime kombetariste? A nuk ishte ky nje rast i volitshem per te treguar se jemi "nje komb, nje gjuhe, nje qendrim"??

Ne vend te mentalitetit avash -avash, duhet synuar qe gjerat te levizin me shpejt.Kjo kerkon ndergjegjesim me te plote dhe organizim me te mire. 

Sinqerisht plako, une nuk jam fare aktivist i VV. Nuk i kam takuar ndonjehere e as kam bisedu me ta. Njof vetem tek tuk disa aktiviste, po s'jam aktivizu vete kurre. Thjesht kam besim te Ablin Kurti. Kam thene shpesh qe nje njeri si Kurti une e ndjek deri ne fund te botes, dhe kur me thirri u nisa (packa se lloca rruges smiley )

Qe ka nevoje per organizim me te mire, ka. Megjithate, me ate nivel qe kane, jane duke bere pune te madhe.

Sa per AKZ, lere mos e fol. I zhgenjyer jam. Po nuk eshte koha me fol per te tilla gjera, ka proteste prap te dielen e nuk kemi pse ngjallim (qofte dhe me komentet tona si te jashtem) inate mes VV dhe AKZ. Mire eshte qe AKZ te jete atje te dielen. Ka rast per te fituar me shume pike ne syte e shqiptareve.

 

po ç'zhenjehesh nga AKZ-ja, aman ! Qe te zhgenjehesh, duhesh te genjehesh (si fillim). Pse, tifozat e futbollit apo te Sinan Hoxhes te genjyen ty dhe i more si padashje per patriotë ?? smiley

Vazhdo aty ku je. Ke respektin tone. Qofte dhe virtualisht ! smiley

Artur, - E gjej mjaft realist kendveshtrimin tuaj. Pajtohem, pothuajse plotesisht me ju.

Ja edhe nji pijanec tjeter. Qeka mbledh klubi i pije-dashesve ketu. smiley

Nuk ka kuptim te permendet Aleanca KuqeZi ne kete mes dhe arsyen e jep sol-nocturnus kur thote:

- Protesta nuk eshte anti popullit serb, as anti-serbe. Protesta eshte ne mbrojtje te Republikes, ne mbrojtje te prodhimit vendas, ne mbrojtje te se drejtes se popullit per te mos u zhytur ne varferi te pashprese, ne mbrojtje te se drejtes per organizim e proteste, ne mbrojtje te fjales se lire, kunder dhunes e brutalitetit se nje shteti policor.

AK-ja nuk eshte 'anti' ndonje populli, por patjeter eshte anti-qeverive greke e serbe,kur keto veprojne kunder shqiptareve, psh ne rastin ne fjale kunder qeverise serbe.

Sa per dhunen e nje shteti policor, ketu hyjme ne terma propogandistike, ne fakt dhuna eshte miratuar nga nderkombetaret, eshte çik e koklavitur çeshtja.

Vetevendosja mbron prodhimin vendas, jam dakort, ne fund te fundit eshte patriotizem ekonomik, por ky eshte edhe program politik qe mund te zbatohet vetem kur merret pushteti, mund te propogandohet e te behet ç'eshte e mundur ne rruge institucionale, por jo edhe ne opozite edhe te imponosh programin tend, jashte rrugeve institucionale.

VV-ja pa lejen e nderkombetareve s'e merr kurre pushtetin, se ata mbeshtesin vjedhjen e votave, vetem e vetem qe VV-ja te mos e marre kurre.

Kjo proteste ishte teper e politizuar (poshte qeveria, poshte thaçi etj) dhe VV-ja ka ekskluzivitetin, nuk eshte se VV-ja ka kerkuar apo ka hapur bisedime me forca te tjera shoqerore e politike dhe te vendoste bashkarisht me to. VV-ja tha do e bej dhe i ka vdekur nena atij muhabeti, kush vjen vjen, kush nuk vjen kurre mos ardht'.

VV-ja ka nje perqasje ca si teper revolucionare ne veprim, AK-ja i ka rrenjet thelle ne Kushtetuten e Shqiperise dhe ne rendin kushtetues.

Plako, ca po flet? Mi sqaro pak ato me bold po deshe (me shume lutje) se nuk po i kuptoj.

Kete tjetren pastaj e ke jo-korrekte:

mund te propogandohet e te behet ç'eshte e mundur ne rruge institucionale, por jo edhe ne opozite edhe te imponosh programin tend, jashte rrugeve institucionale.

Nuk kishte dale vetvendosja per prodhimin vendas, se me qen do thoshte mos te lejohen as mallrat maqedonase e malazeze. ishte dale sepse ka nje REZOLUTE TE KUVENDIT TE REPUBLIKES SE KOSOVES, qe thote se me Serbine duhet zbatuar RECIPROCITET I PLOTE

Lidhur me te tjerat, nuk po komentoj, sepse sic thashe nuk dua te shtoj inate. Shpresoj shume te jeni atje te dielen

Atehere, ne çastin kur soli thote nuk ishte as anti-popullit serb , as anti-serbe, kjo shtese e dyte as anti-serbe, shoqeruar me shpjegimin, do te thote qe s'kane dale per flamurin kombetar, i pare si simbol i nje qendrimi ne thelb patriot ose nacionalist, ku detyrimisht ka nje qendrim paraprakisht anti-serb (jo detyrimisht anti-popull).

Perkundrazi pohon soli, ne thelb ishte kjo e ajo, duke e shtruar ne çeshtje te pastert te politikes se brendshme (mbroj prodhimin, jam kunder qeverise etj).

Kurse perforcimi i ketij 'qendrimi ne thelb', jepet tek e theksuara e dyte me te zeze, ku pasi ka trajtuar ne mbrojtje te çfare eshte, thekson se kunder çfare eshte.

Tani ti po te heqesh pjesen ne mbrojtje te kujt eshte, te del kjo fjali sqaruese:

Protesta nuk eshte anti popullit serb, as anti-serbe. Protesta eshte .......................kunder dhunes e brutalitetit se nje shteti policor.

Mirepo dhuna eshte miratuar nga nderkombetaret, prandaj them qe eshte ca e koklavitur çeshtja. Jo vetem dhuna ne proteste, por gjithçka qe nenkupton soli me dhune e brutalitet te nje shteti policor, se jo per gje po syrit te nderkombetareve nuk u shpeton gje ne Kosove.

Sa per rezoluten e Kuvendit dhe ndersjelltesine, nuk kam çfare t'i shtoj atyre qe thashe para protestes, nje parti politike duhet te ezauroje rruget institucionale para se te hidhet ne proteste, sepse ne kete rast mund t'u thote edhe nderkombetareve, pse hani mut kot, a nuk i provova te gjitha dhe jo vetem kaq, por para protestes mund te çohet çeshtja me ane te partive simotra ne Europe edhe ne publikun europian.

Mos shpreso kot per te dielen, se AK-ja vertet mund te duket 'e kush kercen naploni', po ka nje program strategjik, ku nuk perfshihet dalja hapur kunder gjithe faktorit nderkombetar. Pastaj nese do mund te ndodhe ndonje devijim taktik per kete çeshtje, nuk di ça te them, duhet pare si gdhihet Spahiu.

 

 

Nuk po flas qe te veni atje si AKZ. Normalisht po ajo ndjenje qe i shtyn aktivistet t'i bashkohen AKZ, besoj une te pakten, duhet t'i shtyje te vene te dielen ne Kosove. AKZ nuk eshte repart ushtarak qe t'i mbaje anetaret lidhur me urdherin e Spahiut. Nese Spahiu nuk ndihet, nuk ka pse aktivistet e AKZ te mos vene ne Kosove. Mendimi im ky, pastaj dihet qe secili e di vete

Shiko simpatia per Albinin eshte shume e forte brenda AK-se, biles edhe Spahiu e shprehu te veten. Do guxoja qe hiq nje pjese te mbeshtetesve nga Kosova qe s'kane simpati, pjesa tjeter e AK-se per Albinin individ ka shume respekt.

Kur AK-ja organizoi ne Kosove me 28 Nentor perkujtim-protesten, ne bashkepunim me Levizjen per Bashkim, Vetevendosja per shkak te nuk di cilit ferkim me Levizjen per Bashkim, ishte per hesap te vet. Po ne ate periudhe ishte edhe Rama, Vetevendosja bashkepunoi me Ramen.

Tani, eshte e drejta e gjithesecilit te bashkepunoje me ke t'ia ndieje, ne thelb AK-ja eshte e hapur ndaj kujtdo, por nuk mund t'i lejoje vetes te instrumentalizohet.

Ta kam llafin qe duhet ngrene ca kripe bashke, duhen vendosur veprimet e perbashketa ne rrafshin e duhur parimor, pastaj mund te kete bashkepunim ne terren.

Nuk ka kuptim psh qe te shkoje nje si ti ne Kosove , per flamur e kunder serbit e njekohesisht te dale bashkeprotestuesi yt e te thote ne nuk jemi anti-serbe (se ti dhe soli kemi shkuar per arsye te ndryshme ne proteste, arsyeja jote eshte edhe imja).

Njeri gozhdes e tjetri patkoit, i thone kesaj pune.

Sa per secilin prej kuqezinjve, njeri s'u thote gje, por gjithsecili, besoj une, e ndien (nese s'e ka bere te veten) edhe frymen kushtetuese e europiane te AK-se, ose e thene ndryshe nacionalizmi kushtetues i AK-se, largon ekstremet e majta e te djathta, perndryshe te dyja keto ekstreme mund t'i gjesh te mbeshtesin VV-ne.

Shiko AK-ja synon shume me larg se VV-ja dhe per kete duhet njefare organizimi dhe ndjeshmeri e hierarkise, perndryshe si mund te pretendoje te jete force ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni, ku ka mjedise te ndryshme e perparesi te ndryshme ? Sjelljet anarkike demtojne frymen e grupit.

S'jam dakord fare. E kuptoj qe oranizata mund te mos doje te perfshihet sepse i druhet reperkursionve politike, etj, po anetaret duhet te levizin.

Me duket se po tregohesh i pandershem e po e perdor si do ti ate qe ka thene Soli dhe pervec kesaj po hedh edhe shashka te tjera. Ne veprimin e pardjeshem te VV nuk kishte ASGJE anarkike. Ka rezolute te KUVENDIT. Pala serbe po SHKEL marreveshjen. Qofte nga pikepamja e rendit juridik te brendshem (rezoluta) qofte nga pikepamja e te drejtes nderkombetare, ajo qe kerkon VV eshte plotesisht e rregullt dhe eshte ne te drejten tone te kerkojme nga qeveriu reciprocitet.

E di qe mund te me thuash qe mjeti per ta zbatuar te drejten eshte i gabuar. Prap mendoj se je gabim. Ka qindra raste ne bote ku qeveria me veprim apo mosveprim shkel detyrimet e saj. Sipas llogjikes tende i bie qe duhet ndenjur urte e duhet pritur deri sa te behen zgjedhjet. Mirepo plako, ne realitet e dime se eshte ndrsyhe puna. Edhe muma ime, qe ia marsha te ligat sa te mire e kam, po s'i kerkova une buke, nuk ma bo plako, se harron. Edhe qeveria me e mire e bote, duhet te vihet ne presion prej protestave sepse thjesht nuk e ka gjithnje parasysh interesin publik sepse ne fund te fundit vendim-marresit njerez jane. Tani kur kjo eshte e vlefshme qeveri te hajrit, besoj se biem dakord, qe per Kosoven eshte e eshte e vlefshme.

Sa per nderkombetaret, don't get me started, po njerez jane edhe ata, nuk jane Olimpi qe flet me zerin e Zeusit qe degjon e sheh cdo gje. Duhet edhe ata ta dine hallin tone qe te na marrin parasysh. E hallin tone, qeverite tona nuk besoj qe ua kane shtruar. Keshtu qe nje rruge e dy pune. Protesto qe te te degjojne edhe ata.

Po nese mendon se po keqperdor solin, pyete vete, une s'di ç'te them me shume, as kam shtuar ndonje fjale, thjesht kam analizuar qendrimin tend dhe te tijin e nuk me dalin te njejte.

Komisari me Komandatin luftonin te dy kunder italianit, por Komandanti zakonisht luftonte kunder italianit, komisari luftonte kunder fashizmit. Do thuash ti po s'ka dallim, jo te them une ka dallim e te madh, komisari bente lufte kunder ideologjise fashiste, komandanti nuk e rruante per ideologjine ne ishte fashiste, naziste a çka tjeter, per te italiani ishte pushtues, po njesoj si italiani i 1920-s, prandaj duhej hedhur ne det sikunder 20 vjet me pare.

Ti je Komandanti, soli eshte Komisari.

Nuk them se duhet ndjenjur urte, po nuk me pelqen ky qendrim shtatanik, hapa me te ngadalte, nje rruge e mesit nuk ekziston ?

Nderkombetaret i dine te gjitha, me shume se ty e mua po se po, prandaj nuk besoj se u themi ndonje te re.

Sikunder e parashtrove problemin, aty qendron e gjitha, por nuk ke shtuar qe kjo gjendje eshte krijuar per faj te nderkombetareve, sepse ata e njohin pavaresine e Kosoves, por ndaj Serbise sillen edhe duke u bazuar te rezoluta 1244. Nuk arrijne t'i imponohen dot Serbise si shtet, por shpresojne qe duke u bere privilegje ne Kosove, te arrijne t'i imponohen opinionit publik serb, keshtu edhe politikeberjes se ardhshme serbe.

Tani me kete proteste opinioni publik serb, fillon edhe irritohet, keshtu qe per nderkombetaret çeshtja e statusit te Kosoves ngelet ne vendnumero.

Nderkombetaret kane faj per gjendjen, por duke iu pergjigjur ne shqiptaret me parimin e forces, ata nuk kane as ndonje argument per te ndikuar ne opinionin publik serb. Parimin e forces perdorin serbet, ate e perdorim edhe ne shqiptaret, e vetmja zgjidhje e problemit eshte perballja e armatosur shqiptaro-serbe, po sa jane gati shqiptaret per kete perballje (ta zeme se nderkombetaret terhiqen)?

Ne 1920 ne perdorem me Italine parimin e forces, per te zgjidhur problemi e statusit dhe kufijve te Shqiperise, po asokohe shqiptaret benin sakrifica, kishin nje ze kombetar (Esati hengri plumbin), Europa e dinte kete, Italia po ashtu.

Po sot, si mund te jesh serioz kur perdor parimin e forces, pa patur njerez te gatshem per sakrifica, pa patur nje ze kombetar ?

 

 

In a nutshel plako, une e ti nuk bikemi dakord deri ku duhet ushtruar presioni. Ceshtje sasie. Une di nje gje. Nderkombetaret nuk terhiqen nga Kosova sado te forta te jene protestat e VV. Ne fakt ata nuk terhiqen dot nga Kosova cfaredo qe te ndoshe. Kjo eshte e sigurt. Keshtu qe atyre shume shume shume faleminderit per cdo gje, por presione te tilla te mos na bejne se nuk i ha njeri. Atyre duhet t'u hiqet nga mendja  se mund te perkedhelin papushim opinion serb, duke bere leshime ne kurrizin tone. Enough is enough plako. 

Po t'e vesh pak ne pikepyetje ate qe po bejne nderkombetaret, e kupton qe kjo strategjia shto uje e shto miell-iste nuk ka per te cu gjekundi. Favorizo Tadic, lesho pe ne Kosove, e shpreso se do zbutet Serbia. Po heret apo vone, ne mos Nikoliçi dikush tjeter i atij krahu do vije ne pushtet ne Serbi. Eshte e paevitueshme. Po atehere cdo bejne nderkombetaret per te zbutur Serbine? Do bejne kantonizim? E gjithe strategjia e tyre bazohet ne ca prezumime te gabuara, bazohet ne perceptim te huaji plako. Mos i kujto kaq te kopsit plako, se rob jane edhe ata. Keshtu qe nuk kam une pse te mos ve ne dyshim startegjine e tyre (s'po i hyj fare qellimit) e te vazhdoj punen time duke rujt gjithmone mirenjohjen per cka kane bere per ne.

Sot Drashkoviçi ben nje deklarate paqeje e dashurie, duke i kerkuar Serbise te mos mbaje peng serbet e Kosoves.

Ja ta gezojme kete talljen e bythes, shqiptaret dalin destabilizues, kurse serbet paqedashes. Per me teper Tadiçi na del serisht i kercenuar me vdekje.

Qe s'ka per te çuar gjekundi jam shume dakort, por ne si e mbushim kohen e pritjes, duke u perpjekur secili te beje kredite politike apo jo ?

Shiko, nderkombetaret nuk kane zgjidhur pune ndonjehere, e kam llafin perfundimisht, jane interesa te ndryshme qe perplasen, prandaj ata jane gjithnje te hallakatur, por popujt, parite e zgjuara te tyre, dine te futen ne loje e nepermjet vullneteve kombetare te bejne pjesen e tyre.

Kete bene tanet ne 1912, e bene prape me 1920, po e bene edhe bullgaret me 1885 e me radhe, gjithe popujt kane ditur te shfrytezojne perplasjet mes Fuqive te Medha, per te permbushur interesat e veta.

Kete po e ben Serbia sot, kurse ne çfare bejme, kush po i shfrytezon perplasjet e nderkombetareve per interesat tona kombetare ?

Ne kete kendveshtrim, Albini po ben te paberen, po pajton Rusin me Amerikanin(taktikisht se strategjikisht jane te papajtueshem).

Europa don paqen me çdo kusht, Amerika ka planin e terheqjes nga Europa, detyrimisht don te ruaje status-quon qe e ka vendosur vete, Rusia don te zgjeroje ndikimin. Tani Europa te vetmin mjet qe ka per kompesimin e largimit Amerikan, nuk e ka tek forca ushtarake por te perfshirja e Ballkanit ne BE.

Pra gjendja nuk eshte aspak e mire per shqiptaret, deri tani kemi fjetur gjume dhe nuk jemi perpjekur te rikrijojme vullnetin kombetar, he se kemi amerikanin, e ndersa rizgjohemi qofte fale VV-se e qofte fale AK-se, pa hapur mire syte, VV-ja e entuziazmuar nga perpelitja e syve, shkon e u del kunder gjithe nderkombetareve, sikur gjasme perfaqeson gjithe vullnetin kombetar, me 2 autobuza nga Tirana.

Prandaj flas per durim, perpelitja e syve nuk eshte e mjaftueshme per demostrim force.

Se doli Monda dhe Finisterre pro demostrimit kombetar te forces, nuk do te thote qe jemi te gatshem per kete qe thua ti.

 

shkon e u del kunder gjithe nderkombetareve, sikur gjasme perfaqeson gjithe vullnetin kombetar, me 2 autobuza nga Tirana.

Nqs eshte keshtu, dhe nderkombetaret dine cdo gje (sic the ti ne fillim) atehere mos u shqeteso se nuk kane per t'u pajtu amerikoni me rusin per ca protesta te VV.

Po pak si non sens me duket mua. Sido me qene, ti kete mendje ke e une s'mund te ta nderroj. Peace plako

Pajtohen taktikisht, dmth e lene gjendjen te ndere, kamionat serbe te futen e me radhe.

Nejse lale, dil njehere nga Kruja sot, shih ça behet, mos i mbush mendjen kujt per te dielen.

E kom kerrin plot e nuk xen ma smiley   po do dal te shof i here ca surprize ka. Ne c'ore?

10:30- 11:00, po gjete rob ngjeshi ne autobuza.

VV-ja pa lejen e nderkombetareve s'e merr kurre pushtetin

 

smileysmileysmiley ore, po kush te tha ty qe VV-ja do me marre pushtetin ?? 

Per inatin tat, te nderkombetareve, dhe te gjithe institucionalisteve si puna jote, VV-ja nuk ka per ta kerku pushtetin, por do beje vetem opozite.

 

VV-ja ka nje perqasje ca si teper revolucionare ne veprim, AK-ja i ka rrenjet thelle ne Kushtetuten e Shqiperise dhe ne rendin kushtetues.

 

smileysmiley

E pra mo, sikur e ekzagjero i çik me perqasjen ca si teper revolucionare kjo VV-ja !
Po ti qenka flori ore ! Dhe une qe s'te lexoja kurre ty ! smiley

well, me kto rrenjet e thella sikur esht tepru i cik. e  kom fjalen letrarisht, gjithnji.

Dhe beje mire, ti je nga ata pro-VV e kunder AK-se, sepse VV-ja eshte e majte, revolucionare si komunistet greke, kurse AK-ja ty te vjen si fashiste. Te njoh i nderuar pro-grek.

Nese VV-ja do te beje vetem opozite, atehere s'ka per ta realizuar kurre programin e mbrojtjes se prodhimit vendas, pasi po s'e more pushtetin s'permbush dot kurre programin.

Prandaj thashe qe eshte pese me hiç ky muhabet i mbrojtjes se prodhimit, se duhet me pase pushtetin, te cilin VV-ja s'e merr kurre me kete rruge qe ndjek.

E ekzagjeron dhe shume me aspektin e levizshmerise, Kosova ka nje problem ne thelb diplomatik, i cili kerkon shume kohe e durim, po kerkon lobim ne Europe, e mbi te gjitha kerkon nje vullnet kombetar.

VV-ja nuk punon ne drejtim te vullnetit kombetar, levizshmeria e tepert e ben shtatanike, prandaj nuk arrin dot te bashkepunoje. Me siguri e vetme VV-ja nuk ka per te perfaqesuar kurre vullnetin (mbare)kombetar, prandaj edhe levizjet e saj nuk kane per t'u marre seriozisht ne kancelarite europiane, pra VV-ja nuk faktorizohet dot ne Europe si zeri i shqiptareve, rrjedhimisht nuk ka as fuqi diplomatike.

Emigrant, jo as letrarisht nuk e kam ekzagjeruar, ka nje arsye per keto rrenje. Ne kushtetute Shqiperia eshte shtet-komb, ne praktike eshte shtet aristokratik, gjeja me kryesore per bashkimin eshte zbatimi i Kushtetutes dhe sjellja ne jete e shtetit-komb.

 

Te njoh i nderuar pro-grek.

 

smiley

flori dhe shkuar floririt !!!! smiley

 Qesh se lirohesh daku, e mos ha shume fasule.

si po imponuaka VV programin e vet kur parlamenti e miratoi ate qe po kerkon VV te miratoje? C'e ke gjithe kete zell per te ndare VV nga AK, te ulesh me cdo kusht VV e te ngresh me cdo kusht AK, gjithnje kunder VV? Sikur ka fryme krejt te kundert ajo levizja qe thua se simpatizon. 

Futi edhe nji teke tjeter Arturo se ke per t'pa qe gjonat do ecin me shpejt! smiley

edhe ti i tekes je m duket. Ku ishe pardje ti Adam? Komentoje VV apo bashke me VV?

Duhet ta pranosh qe ishte per te qesh  smiley   Une kom qesh te pakten....lashe nam dhe ketu ne zire

Pa te keq, shoku, shaka po bojm  smiley  

Ndoshta, ndoshta... por kurrsesi nuk jam aq xurxull sa te kem guximin qe nga banaku i barit t'i jap leksione cunave te VV-se qe ne ndryshim nga ty dhe mua, kane leviz sumen dhe i jane pervesh aksionit.

Eshte minimalisht fodulle apo jo?! smiley

ouu? Qenke ne bordin e hyjnizimit te kulteve! Jo kritike, jo.

Jo fodulla! JO!

Leviz nje here ndenjesen pastaj fillo e jep leksione!

Shiko cfare absurditetesh shkruan ti:

Jo pa brengosje (edhe pse duket si shpoti) bera komentin me lart per ata dy autobuze me aktiviste nga Shqiperia. Personalisht prisja shume me shume. Cfare dreqin presin keta kreshniket e AK qe mbushin sheshet me manifestime kombetariste? A nuk ishte ky nje rast i volitshem per te treguar se jemi "nje komb, nje gjuhe, nje qendrim"??

Po ti mo njeri! Ti! Ti qe rri ne tavoline duke pi raki, je pikerisht nje nga ata qe munguan ne ate proteste!

Cfare dreqin presin keta kreshniket e AK...

Po ti cfare dreqin pret?!

Po pse irritohesh bre? A po shef ne kete pasazh (qe e quan absurditet) veten ne pasqyre dhe kupton se patriotizmi tastires te ban me u skuq pak a? Me fjale ne trondisim boten .levize sumen te djelen dhe bashkoju VV, ndryshe lere patriotizmin me parole.

Mire e ka. Hajde me mu Anonimo. Ftese zyrtare po te boj.

Ti Turo, si e ke mendjen? Hajde flasim edhe per pulitike e patriotizem rruges se po na dhemin gishtat nga tastet keto dite.

Jo mer daje,s`do behena t gjith heronj smiley na ngelen vreshtat pa vjele, vashat pa u martu e rakia pa u pi.e serbi kte po do. smiley

Fair enough plako. Jo te gjithe dalin ne terren.

Megjithate, mire eshte te hudhesh nanji leke per kete kauzen nese beson ne te, apo te japesh ndonje lloj ndihme te cfaredoshme. Perndryshe, te pakten zbut pak tonin kur ben kritiken, sepse nuk ke ku ta bazosh te drejten qe i jep vetes. 

Ndoshta ne disa aspekte shoh edhe veten, por mbi te gjitha shoh ty, "fodullin tipik shqiptar", dhine e zgjebosur me bishtin perpjete.

Me mire se c'e ke portretizuar ti veten nepermjet komenteve te tua veshtire te te pershkruaj une.

PS: Te kuptohemi... asgje personale. Mund te vazhdosh te pish teken tjeter tani! smiley

Dora që zgjat kur rrëzohem
Është ajo që ne na mban
Mos e lejo të harrohet
Se nuk kemi tjetër vatan

Po sikur mallrat serbe t'mos i blejë asnjë qytetar Kosovar, a nuk do të ishte më mirë se rrëmujat që bën VV.

Po sikur mallrat shqiptare te kushtonin me lire se ato serbe, a nuk do te ishte me mire?

PS: Mati, nga ty nuk e prisja kete! smiley Ishte si nje thike pas shpine! smiley

Eshte si t'i thuash balerinit qe i ke thy komet, pse nuk vallezon ti?

Malli serb hyn pa dogane, biles paguan dhe me pak taksa vendore sepse e sjellin njerez te lidhur me pushtetin (dallaveret me sasite jane te zakonshme), eshte i subvencionuar qe dmth u jep leke te thata qevria serbe atyre qe cojne mall ne Kosove, prodhuesit shqiptare u ngrejten zgupthi jo me larg se 12 vjet e iu dogjen gjithe c'kishin.

Pas gjithe ketyre qe po te them, a mund te thuash prap pse nuk ben te mundur vetvendosja qe fakiri i Kosoves te bleje mallin e vendit qe eshte me i shtrenjte se ai i serbit.

Mati kesaj radhe eshte kapur "maat". Instikti ja kerkon te jete me VV se mbrojne vendin nga shkjaji, por detyra ja kerkon te mbroje qeverine e Kosoves, se ketu (sipas mendjes se tij kuptohet) respekton sali-menderen. O Mat, respekto instiktin dhe behu edhe ti pjese e qytetarise se shqipove.

Malli serb hyn pa dogane..paguan dhe me pak taksa vendore sepse e sjellin njerez te lidhur me pushtetin

Kaq mjafton per ti dhene pergjigje, pse VV bllokoi levizjen e mauneve tregtare serbe,  ne kufi,  me sakte!

Tani ata qe se kuptojne, thjesht te perserisin disa here " Malli serb hyn padogane ne kufi....dhe paguan me pak taksa doganore sepse sjellin njerez te lidhur me pushtetin". Perseritja eshte mema e dijes! smiley

Flm per Tironcin, qe thote dhe bo gjona qe nuk kena bythe me i bo ne...po ashtu dhe per infon...... Nga te gjithe ne qe flasim dhe japim men si trima ketu mas tasiere vetem tiironci ka goje me fol.......

Ka pas qen nji parrullle per votimet....."Nese nuk voton, mos fol"

C'ke o me mua? C'bera?  smiley 

Tironco, je bo si ata  heronj te heshtur..... jo mer dak, detyren ke bo, bile ke bo edhe pak per mu.....lol

Plako une jam pak mo i levizshem ne kete ceshtje sepse kam studiu dr nderkombetare dhe dr nderkombetare ekonomike dhe i kuptoj me mire kurvlliqet qe behen dhe mashtrimin ashiqare te qeverive tona.

Djema mos u zini smiley nje pjese e fajit qendron edhe tek qeveria e Kosoves, por kjo s'do te thote se jam 100% me VV. Nese Kosova nuk perfshihet ne CEFTA apo perfshihet ne menyre te zhdrejte, siç u permend nga artikulli, ajo (qeveria) ka te drejte te lidhe marrveshje dypalshe me cilindo shtet/qeveri qe ajo deshiron. 

Nga kureshjta, pse ndodhi ajo beteja me polic perpara disa muajve. U arrite gje nga ajo Tironso? Mundoheshin te arrinin ndonje gje? Na sille pakez historine per ne injorantet jashte atij vendi...

Ku e ke fjalen, ne boten arabe?

Jo, kriza e korrikut.

U arrit qe Ilir Meta u dobesua 30 kile. Jo cdo e keqe del per keq ore smiley  Nothing is what it seems

I madh Hysamedin Ferraj tek TCH....ne pergjigjen qe i dha rudines...pse duhet te ndjekin VV qytetaret...

pergjigja

se qytetaret jane ajo shtrese qe i sherbejne dhe e duan ligjin...kurse pjesa tjeter jjane vetem qenie qe vetem hane dhe 10sin...dhe se kjo pjese e popullsise nuk i duhhet njeriu dhe nuk behet fare.....dhe per shkak se shoqeria jone ne perberjen e saj ka me shume nga pjesa e qenieve sesa e qytetareve jemi ne kete gjendje 2000 vjeçare...

jemi i vetmi vend qe festojme me madheshti 100 vjetorin e ndarjes dhe jo te pavaresise...

Hysamedin Ferraj.....shoqerise sone i lind detyra te formoje shqiptare dhe qytetare.....

10*

Brenda dhe jashte temes, por meqe po flitet per reciprocitet.  

Di njeri a ka mbeshtetje nga VV-ja per homazhin qe do behet per pervjetorin e 21 Janarit?  Nese po, i cfare llojit eshte?

____

Nga "nderkombetaret" te pakten Amnesty International eshte shprehur kunder dhunes se "shtetit ligjor" te Kosoves:

Amnesty International condemns excessive use of force by Kosovo police

Si pa lidhje duket ky reciprociteti midis VV dhe 21 Janarit.

mesa di une, VV s'do te duket se po mban ane ne politiken shqiptare. Te pakten jo hapur, edhe pse e perkrahu protesten e shqiptareve ne 21 janar duke thene qe shqiptaret jane popull i vuajtur nga qeverite. Tani kane arsye te dalin kunder Berishes, sepse i sulmoi, por s'besoj se do ta bejne.

Sa per nderkombetaret, aman... s'pine me uje ketu. Gjithcka qe thone e bejne eshte: e mira eshte e mire dhe e keqja eshte e keqe. Populli shqiptar duhet te beje te miren, sepse eshte e mire, dhe duhet te shmange te keqen, sepse eshte e keqe, ngaqe eshte e keqe. 

S'ka fare lidhje me "politiken shqiptare" ne sensin e ngushte te fjales.  Emeruesi i perbashket ne te dy janaret ishte dhuna.  Ne Shqiperi me keq akoma pati viktima, ndersa fatmiresisht, ne Kosove nuk pati.  Nga Shqiperia edhe pse ne numer te vogel, por gjithesesi pati mbeshtetje.  Po ashtu ne shtyp e ne mediat sociale u denoncua dhuna (nuk e di per mediat televizive se nuk i ndjek.)  

Rruga e Kombit eshte "two way highway."

Aman o Monde ishalla s'vijne se po hyne ne goje te Sales edhe ata, do vehen ne siklet te djathtet qe i mbeshteten ne 14 janar smiley

Po ne ne goje te ujkut hedhim valle, tha.  Apo jo? smiley.

Ah, dhe meqe ra fjala te VV e politika shqiptare. Sot kishte dale nje alamet artikulli i ashper kunder Sales, nga mediat kosovare, dhe e quanin te neveritshem faktin qe Berisha kishte fyer partine e trete ne Kosove. E degjova te Shqipi i xhunges. S'e mbaj mend nga ishte artikulli. Nese ju bie ne dore, na e hidhni ta lexojme.

Po monda, di une, do dergojne mesazhe ngushellimi me fejsbuk.

Alidemso, qe te behet populli si do Hysamedini do nja 100 vjet, atehere ty dhe mua do na kete humbur edhe guri i varrit.

Plako, pse kaq i padurum ti?! Po ngjan si shtatanik, si ata te VV smiley

Akeisti, meqe ra fjala e fejsbukut smiley.

(kortezi e PTF-s)

po do dal te shof i here ca surprize ka. Ne c'ore?

Tironsi, me vrap ne Kruje, por surprize s'eshte se po vika Skenderbeu per here te dyte smiley.

Po ça ka te keqe moj, Naimi i ka shkruar, keshtu e ka AK-ja, me poete e shkrimtare, VV-ja e ka me filozofe. Albini citon Hegelin, Spahiu citon Kadarene.

Tironso, çik me ngadale them une, po hysa eshte bradip fare.

Te permenda se me kujtove fejsbukun.  

Ilustrimi dhe komenti ishte per Tironsin qe donte info per ngjarjet ne Kruje. 

Asnje gje te keqe.

PS: Cik me i gjate, po edhe i cik mjeker, edhe tepke smiley.  

Let us not seek to satisfy our thirst for freedom by drinking from the cup of hatred and bitterness.MLK
Duke u marre me meten e co e trazirat ne kosove pa dashje harruam ditelindjen e nje prej njerezve me te medhenj te planetit.

Kur te nderroje emrat e vendbanimeve do ndryshoje edhe mbiemrin ne Kastrioti, Kreshnik Kastrioti, tingellon bukur apo jo ?

'''Kruje o qytet i bekur priti priti Kuqezinjte, po vijne me flamur ne duar te nderojne Skenderben.'''

Ka marre 225 pelqime per 2 ore dhe jane bere 42 komente, nuk e thote kot lutja, buken tone te perditshme jepna sot, pse lihet fejsbukisti pa gje, te vret perendia.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).