Me duhet te blej nje celulare dhe aparat fotografik te ri,por do doja te me jepnit ndonje sugjerim para se t'i blej.

56 Komente

Per celular merre 4G, per aparat merre CANON.. ti gezosh kur ti blesh.. smiley

Mund te me japesh dhe nje shpjegim  ,se pse jane te mira keto ? 

nqs je e pakujdesshme mos e lesho Nokia-n smiley

hahahaha !kam nje shok qe mban Nokia te vjeter ,vetem se eshte haraq dhe kur e humb vend e pa vend ,e ndjekin nga mbrapa per t'ja dhenesmiley

duhet ta kemi njesoj prasmiley
une perdor Nokia se me bie shume nga duart,dhe mgjs behet 100 copash e mbledh e ve ne xhep si rob prape.
shyqyr s`kam as komplekse smiley

varet se per se do ti perdoresh Venus...si celin ashtu edhe aparatin... nese celin e do vetem per te folur, merr nje samsung te thjeshte dhe je mbretereshe, nese e do edhe per gjera te tjera, merr perseri nje samsung me tuch, po te jete origjinal, jo kiinez....po keshtu dhe aparatin...dhe na varresi te perdorimit eshte dhe buxheti, dhe ne varesi te buxhetit eshte dhe malli qe do te marresh....

Alidems ,po une nuk e kam vetem per marken ,por dhe opsionet qe ofrojne ....

po pra prandaj po te them...per çfare e do ti personalisht celin...se ketu qendron puna, pastaj edhe tek ofertat qe te ofrohen.....se per ti parapri (psh9 teknoologjise, bli nje cel me 4g, interrnetin e se ardhmes tek ne....kot ta thashe sa per info...

Jo ,jo,vetem Nokia s'kam pas ndonjehere.LG3,Samsung,Motorola ,ZTE....nuk me rrojne faresmiley

hahahaha e kisha harruar kete lloj Nokia...eh,po sa te privilegjuar ishin ata qe e kane pas te paretsmiley

Ej,po une dua te me aggiornoni me te rejat ,jo me keto reliket e prehistorisesmiley

por mos harro i/e dashur venus: qi nuk o palla, hekr i dheut por asht krahi skanerbeut

Venus bli me te shtrenjtat dhe mbledh mendjen.. psh per ato qe te sugjerova une do te pakten $ 1700.. smiley

rrofsh ,se s'po dija  ku t'i harxhoja leket smiley

epo ti e do edhe te mire edhe te lire si i tha ai tek skeci qe donte te blinte nje kapele, jo kjo eshte e madhe, kjo tjetra e vogel, kjo e shtrenjte..etj dhe ai ne fund i tha ik poshte asaj peme qe te bej hije se ashtu sic e kerkon ti tha nuk ka.. smiley. Mos i mbani paret te ndrydhura per gjera qejfi, leshojini se me shume ua shton Zoti.. smiley

Mos i mbani paret te ndrydhura per gjera qejfi, leshojini se me shume ua shton Zoti..

Mos te kom gjo moter une ty se ti duket sikur i ke dale per hunesh Belit tim?

venus, varet nga buxheti

Une pata nevoje fiks per celular dhe aparat fotografik dhe sapo i bleva, per vit te ri. 

 

Per celular s'te keshilloj Iphone. Kane dale celulare me te njejtat parametra dhe qe jane me te lire. S'ke pse e paguan ti emrin. 

Per aparate fotografike, Canon eshte me i miri, por dhe me i shtrenjti. 

Une, sipas buxhetit tim, bleva per vit te ri nje celular dhe nje aparat fotografik. Aparatin e bleva te euronics, nikon, 12 MP, 10.000 leke te reja. Bateria i mban gjate dhe fotot per perdorim familjar jane shume mire. Videot i ka normale, jo shume te pastra ne ambiente me pak drite. S'ben dot foto e filmime artistike me 10.000 leke. smiley Por ka variante me 140.000 leke, qe jane goxha te mira, qofte Nikon si ky i imi, po me 14 MP, qofte marka te tjera. Une mora 12MP sepse dhe 8MP jane te mjaftueshme per syrin e njeriut. Ndryshimi eshte vetem kur u ben zoom, ose kur do te presesh nje pjese te fotos. Me me shume MP, kur pret nje pjese te vogel te fotos, del me e paster. Merre patjeter me bateri litium,  jo me pila. Une kam nje gjysme profesional, me nje qerre lente e gjera, e vetem sepse eshte me pila bleva kete nikonin.

Celular bleva samsung galaxy gio, 22.000 leke te reja. Vetem me touch, kamera 3.2MP, kishte nje karte 2GB brenda, processor dhe ram me te shpejte se Iphone 3GS (800 mhz), por me te ngadalte se IPhone 4. Ky brez i samsungut ka dhe galaxy ace, qe eshte edhe me i mire, sepse ka xham me te forte, ka xhamin qe perdor Iphone, dhe kameran 5 MP. Te tjerat i ka po njesoj si galaxy Gio. S'e di se sa me i shtrenjte eshte, por nese eshte me shume se 3000 leke me i shtrenjte, s'ia vlen, sepse i paguan vetem per kameren dhe xhamin, qe prapeseprape do te te thyhet po te ra nga dora nese je ne kembe. 

Dhe nokia ka variante te mira. Eshte nje qe ka dhe ekran me touch, dhe tastiere, por e ka ekranin e vogel. Kamera 5MP. Bente 18.000 leke te Neptuni, nokia C301. Kujdes me ato qe jane me touch e me cmime me te lira se 20.000 leke, sepse s'kane 3G. Mire eshte ta kesh 3G, tani qe po e marrin dhe kompani te tjera e do t'i ulet cmimi.

Po deshe celular te lire fare, 5.500 leke te reja e shiti vodafoni dhe ishte shume i mire. I shiste 11.000 leke. Per 55.000 ishte fale, sepse i kishte te gjitha opsionet. Do ta kisha marre per vete, por mbaroi. Ka procesor 550 mhz, dhe ishte kater here me i lire se nje me 800 mhz. Ndryshimi i shpejtesise i ndihet vetem tek lojerat. Nese e mbajne me lire se 11.000 kur ta nxjerr prape vodafone, ia vlen. Quhet vodafone 585. Para se ta blesh, shiko ne youtube per review te cdo pajisjeje qe mendon se mund ta marresh. Lexo dhe komentet poshte.

ja nje shpjegim prej profesionisti....

Faleminderit Kushosmiley

Kishe goxha info qe mund te me hyje ne punesmiley

Nese do aparat fotografik te thjeshte, atehere te preferoj Lumix. Eshte nje marke qe nuk do te te zhgenjejere. Nje te mire mund ta gjesh nga 100 Eu e larte. Por me mire mos blej aparat te thjeshte. Shfrytezoje kameren e celularit me mire sepse nuk eshte se ka ndonje dallim te madh. Nese do refleks, une per vete perdor Nikon D90 dhe jam shume i kenaqur. Tash ka edhe modele tjera te Nikon shume te mira, por jane pak te shtrenjte. Sa per celular, tash ne treg gjen celulare te mire Samsung ose htc me sistem operativ android me cmime shume te lira, duke filluar nga 100 Eu. Nese do ndonje te shpejte dhe teknologji te fundit do ta preferoja Samsung Note. Por nese je femer, atehere asesi jo, se eshte shume i madh per doren e nje femre smiley Eshte super i shpejte dhe super i madh. Sidomos per surf. Eshte si te thuash, gjys celular gjys tablet. Kryesorja eshte te ikesh nga tipa Nokia, LG, etj etj. Mos gjuaj para kot. Mer nje me sistem android nga Samsung ose HTC. Zgjidhje ke nga 100 Eu e larte.

 

Faleminderit Ben smiley

do i kem parasysh dhe keshillat e tua.

hej, nicon D90 eshte perfekt, ka 2 vjet qe ma kane dhuruar dhe se nderroj me asnje. ka foto te paster shume(sepse eshte profesional) dhe ste duhet ta karikosh ore e minut. kshq. i bej like komentit te benit.

sa per cel. iphone nuk te sugjeroj, une kam iphone 3 dhe me behet ta flak nga ballkoni. vec emrin kane!!

se harrova... nese mundesh nga buxheti, mire eshte qe celularin 3G ta marresh me dy kamera, edhe para edhe mbrapa, qe ta kesh per videocalling, se mund te perdoresh skype kur je ne vende me internet wireless ose kur 3G te jete i perballueshem si sherbim. Ky qe bleva une kishte nje kamera, vetem per foto. 

deri sa te behet e perballueshme 3G-ja,jam bere per cel te ri une.Nejse dhe sherbimin internet qe ofron vodafone me oferten mujore , me mjafton .Nuk eshte se jam maniake pas celitsmiley

U fol edhe per MP me larte. Per nje aparat te thjeshte, 8 MP eshte mjaft. Nuk ka nevoje te paguhet per me shume se 8 Mp. Me rendesi eshte te kete stabilizues te fotografise. Une pata blere ne fillim nje Samsung i cili nuk kish stabilizues te imazhit (Image stabilization) dhe nuk mund te beje asnje foto te hajrit. Ndersa per refleks patjeter se eshte e nevojshme te kete 14 MP e larte.

Tanksat e mij jane 12.1 dhe 12.3mp, shkrepin gadi 10 frames per second secili dhe sinqerisht qe akoma sme jane lyp ka teper pixels. N'fakt tashi qi po e mendoj, n'shumicen e rasteve 6mp jane te mjaftueshme, por varet se cfare lloj fotografiet ushtron.

Ne fakt ashtu eshte. As une nuk e perdor me me teper. Po nese blen nje refleks me 800 Euro e siper, atehere nuk jam kunder te kete 12 ose 14 MP. Arsyeja, mjafton nje here te te duhet, aty e ke. Pastaj, tash nuk besoj se mund te gjesh ne treg ndonje refleks me me pak se 10 MP. A sa per nje aparat fotografik te thjeshte, jo qe nuk ke nevoje por eshte edhe e demshme me me teper se 8 MP. Sepse po ta shkrepesh nje foto me me teper se 8 MP kualiteti do te jete edhe me i dobet. E kam lexuar ne nje reviste kete. Shkaku ishte se ngjeshet fotoja me teper se sa duhet, apo keshtu dicka. Me thjeshte, nuk ka kapacitet nje aparat i tille te prodhoje foto aq te madhe.

Un jam nikonist dhe vetem trupat kane ba $4000.00, pa ba hesape battery grips e lenses e aksesor tjere. Kto dyja jane:

D700

D300

Sa shume do t'i hynin ne perdorim ndonje fotoreporteri ne protesten e VV tash smiley Dhe sa shume do te doje t'i kem edhe une smiley Dhe e fundit, nese ke ndonje profil ne flickr me deshire do ta shikoja.

4G thot nusja...fiuu, truni vockel

Venus, pyt 100 vete dhe bej si di vete.

celularin merre iphone 4GS, aparat fotografik me c'kam degjuar te segmenti i aparateve profesionale Nikon eshte me i mire se Canon (ma ka thene nje fotoreporter i nje goxha agjencie)

Merri te dyja te zeza smiley

un them kombinoi: roze dhe black smiley

Per celular te sugjeroj sony xperia . Ka parametra fantastike dhe kamera te persosur(10mp). Eshte nga te vetmit telefone me Video HD dhe eshte me i lire se iphone.

 

Per kamera te sugjeroj Olympus VR-310. Ka parametra shume cilesore,14 mp,10Xzoom optik, Video HD dhe cmim teper te arsyeshem. Varjon rreth 135 euro

 

 

COOLPIX S8200COOLPIX-S8200NIKON te nderon smiley

Me duket se dalkan te dyja nga nje fabrike se une per vete e kam Nikon kurse nusja olympus dhe baterite i kane njelloj ..Here pas here i shkembejme baterite kur boshatisen

Cfare Nikon Coolpix eshte ky? smiley

info falas nuk ka.hudh paret smiley

lekist smiley

merr nje telefon android..ka plot te tille qe jane shume te mire dhe te lire por gjithashtu ka dhe me te mire sesa iphone...dmth mund te zgjedhesh sipas qejfit. samsung, htc, motorola etj..ka shumllojshmeri.

sa per kamera, prap ka plot zgjedhje, une kam qejf panasonic lumix..po ti shif sa e ke buxhetin dhe kerko ne website qe bejne krahasime te kamerave per vleresimin e atyre brenda buxhetit tend.

Iphone 4s per celular. 

Per aparat fotografik do te te keshilloja te shikoje ndonje semi-pro te Canon (40D, 50D, 60D).

Variablat:

  1. nevojat...
  2. buxheti...

n'qoftë se NOKIA din me ba nji gja, ajo/ai âsht celulari... Samsung (s'fundmi ka ble SONYn) galaxy ka hì fort në treg...

për imazhe ka vetëm NIKON DSLR simas buxhetit/nevojave dhe variantin...

D90

Venus

Une jam i martuar dhe nusja ka Iphone une nje te thjeshte fare.

E kam ble 26 mij lek te vjetra , ka menu shqip.

Mban nje jave bateri dhe karikohet per 20 minuta.

Nusja rri gjithe merak sa here ngrihemi nga lokali ,uuu celulari e mora apo jo.Me te ra Iphone ne toke minimumi na 100 mije lek dem, bie celi im asgje.

Dhe po humbi nuk ben shume lek, te mbaron pune, i thjeshte .

 

Bej ca te duash por vetem dicka se kam vujt shume , kur me ka humb celulari me kane ikur numrat ndaj i kam hedhur numrat ne PC dhe sido te shkoj puna i kam aty.

 

Telefoni me i lire qe kam pa ke dyqanet eshte 16 mij lek te vjetra , ka aekran shume te vogel sa te del vetem emri i atij qe te merr smiley

Qe je i martuar e di ,se te kemi uruarsmiley

Sa per celin dhe une jo se jam e fiksuar shume ,por do doja nje cel jo shume te shtrenjte ,por qe ka opsione te mira.Te shtrenjte nuk e marr jo ,se nuk me rrojne shume mua.Harxhim i kot lekesh eshte per mua.Sa me vjen gjynah per lekun ,aq s'me vjen gjynah per mallin.

Thone ,qe atyre qe s'u rrojne shume gjerat(sidomos kepucet) ,rrojne shume smiley

 

per celular te keshilloj Nokia E6. eshte dhe me touch dhe me tastiere azerty. ka foto 8 mpx dhe hyn tek kategoria business. eshte gati si blackberry i fundit por me i lire.

sa per aparat fotografik, varet nga buxheti dhe se per cfare e perdor. nese e do per perdorim te rastesishem, tip hajt ti fusim nje foto meqe u mblodhem, nuk ja vlen te shpenzosh kot ne aparate profesional. nje aparat 14 mpx e ben punen, e gjen lire.

Prandaj me thoshte im vella mua nga Shqiperia qe me bli nje Nokia E6, se ti dergoj une parat.. (se mos mi ka derguar ndonjehere ato qe thote.. smiley

po ti beje zemren gur, zgjidhe qesen!!
Per vete kam nje nokia E5 dhe i permbush te gjitha kerkesat e mia prej kohesh. Prandaj them se versioni i ri eshte ne lartesine e duhur.

po ta mbajti xhepi, për celin, blej iPhone 4s! soooo coool! i humbet të tëra komplekset që mund të ketë robi që s'ka bërë shkollë për të përdorë celularin. vërtet smart phone.

për aparatin fotografik, ky iPhone që të them, e ka një alamet aparati të integruar. nëse do diçka më profesionale, nuk di ça të them.

 

E Venus sa të nderon peshkënia  plot këshilla copê u bënë .Kur ta blesh nlajmëro të pimë nga një dolli e ti gëzosh!

hahaha! me kujtove vitet e shkuara, kur te vinin njerezit per te uruar per placken e re smiley

Tani,ti te vish dhe dolline do ta pime,po une leke nuk prish me ,keshtu qe ti pergatitu nje ciksmiley

Kur t'i bel une ,do ve dhe nje foto ketu(jo timensmiley) ,si shenje falenderimismiley

 

Rrofsh për zemërmirsinë , foton me padurim e pres!smiley

Unë s'po të jap ndonjë këshillë, e merr me mend vetë ti ... smiley

Qe do te thote? 

"C'lodh koken kot per cel,kur mund te humbesh koken kur se pret"smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).