Me cfare dhe si ngrohen ne dimer shqiptaret ?

Ne kohen qe cmimi i energjise elektrike po rritet, rezervat e lendes drusore po paksohen si rezultat i degradimit te pyjeve, perdorimi i gazit me bombula eshte gjithnje edhe me i rrezikshem e i pasigurte, cilat mbeten alternativat me te mira per nje sistem ngrohje ne Shqiperi?

189 Komente

eshte nje firme tek unaza e re,ben oxhaqe me sistem,me pese dru ngrohesh 5 ore me temperature 25 grade,kushton 2000 euro.Nje i tille qe desha ta marr ne Gjermani kushtonte 8500 euro,me kete Prodhim i Korces kam shpetuar,dmth gje me te mire nuk ka.

Brad, po ke kohe nese mund ta spjegosh edhe pak kete sistetim si funksionon. Jam i interesuar per shtepine time ne Maqedoni. Po me intereson se çfare instalimesh duhet bere neper shtepi. A duhet instalim i radiatoreve?

Kam degjuar qe disa perdorin simstem me dru dhe me radiatore te njejte si ato qe perdoren me rryme ose nafte qe qarkullojne ujin. Po thone se harxhohet sasi teper e madhe drureve dhe nuk jane fare efikas. Nuk arrine temperatura ne dhome dot ne 23 grade. Ne anen tjeter me rryme as qe behet fjale, ne njeren ane ngaqe ka nderprerje ndonjehere dhe ne anen tjeter eshte shume shtrenjte. 

 

Falemnderit paraprakisht.

Ky nuk ka nevoje fare per instalime,thjesht nje prize ku ndizen dy elektromotoret te cilet jane te instaluar brenda ne oxhak,eshte tamam si sistemi i ngrohjes ne makine.

A e ke bo shperndamjen e xetsise dhe ne dhoma tjera apo vetem per dhome t'ndejes?

Shume flm. Duket edhe i bukur. Problemi i vetem ngelet se me duhet nxehtesi edhe per dhomat tjera, ndersa ky sistem duket se funksionon vetem per nje dhome.

Nuk funksionon vetem per nje dhome,oxhaqet jane te masave te ndryshme,ka per ngrohje oxhaqe per 70 metra katrore.....e deri per 200 metra katrore une kete te fundit kam marre dhe i gjithe kati per 5-6 ore eshte diku tek 23 grade celsius.

Ky qe ke vu ti (tpakten ajo fotoja) asht e njajta gja me ate qe kishte halla jeme ne itali, vecse kjo sherbente, jo vetem si oxhak qe ngroh vetem ate hapesire ne te cilen ndodhet por si te thuash edhe si ngrohje qendrore sepse kishte nji sistem t'mirfillte (edhe t'thjeshte) qe shperndante nxehtesise dhe ne dhoma/ambjente tjera me ane te kondukturave dhe ventilatoreve (te cilat ti nuk i shihje se ishit te inkastruara n'mure dhe kishte nje grille sikurse ato duja qi jane siper pjeses se xhamit nga dhe ku del nxehtesia). Kuptohet, nuk kishte efikasitetin e kaldajes, por pap se prape, kursen. 

Brad, ku egzaktesisht gjendet kjo firme(d.m.th ku te unaza e re?) ...Ka nje emer ose nje info me shume orientuese?  Kur thua sistem cfare duhet te kuptojme...behet fjale per nje sistem te thjeshte apo te nderlikuar...?

 

Une u mundova ta sjell foton por nuk del,eshte si oxhak i thjeshte por eshte i mbyllur me xham,ka dy elektromotorre shume te vegjel qe gjithe nxehtesine nuk e harxhon por e hedh brenda ne dhome,sistem kete quanin ata qe ma montuan,une kam provuar shume te tjere por ky eshte i vetmi qe me pak dru ngroh nje ambient 200 metra katrore qe ne me pak se 15 minuta nga ndezja ambienti behet ne 25 grade.

Une po ju jap dhe numrin e firmes po te doni ata ju sqarojne me mire. 0682067304

sistem primitiv

Ne fakt eshte me praktiku dhe me i liri ne konsum ketu tek ne,swed,i kam provu te tjeret dhe i kam heq,kisha njerin qe donte 300 mije leke gaz ne muaj,merre me mend vete sa kam harxhuar vetem me istalimet,lere pastaj kaldajen dhe e hoqa,jom ke zoti me kete primitivin. Le qe me kete me gaz me gjeti belaja me plaken,sa here e merrte molli per mu,i luante noj gjo Kaldajes dhe me thoshte hajde ne Shqiperi se o prish Kaldaja smiley

po tym s'bo fare?

As qe bohet fjale Tironso,ska nga ta nxjerre tymin.

po normal, me primitivi eshte me praktiku smiley Praktikisht ke ble nje sobe druri me dy ventilatore 2000 Euro. mit so viel geld haette ich dir einen pelletsheizkessel installiert smiley

Po jo mo se seshte vetem soba ,prit se jane mermeret e kuq,dhe kubeja eshte me stuko Veneciane.Po pellet ku ti gjeje ne Shqipni une swedo? apo ti mor me maune nga Gjermanija,ta thashe ky me ka shpetuar,tani qe po flasim,ne 8 te darkes i kam fut ca dru dhe akoma gjithe kjo dhome 55 metra katrore eshte 23 grade.

cpaskeni qene per cik sobe smiley

Po zjermin e shef?

Shikoje tek komenti i katert foton.

rrofsh! Po kjo qeka nona mer!!! E kom ble per Zotin.

Pytja funit Brado.

Ku blehen drute; Sa leke jone; ene sa harxho ne muj me ket ti me u ngrof ne darke?

ne muaj nuk e di por ne vit jo me shume se 200 euro dru,po cdarke une e maj dhe gjithe diten ndez kur jam ne shpi,dru ke gjithanej por une i marr tek treshi afer kamza city,se jane te thata.

ok, sobe me ventilator, mermer te kuq cheap dhe stuko veneciane, prape me humbje je smiley

Kur kom fitu nojhere une mor amon smiley

shife te linku jot qe ta murrsh vesh cer humb me ate lloj sobe qe ke ble: 

Nennwärmeleistung 6 - 16 kw

Wasserseitig 6-12 kw

po meqe je msu me humje, s'ka problem smiley

Ma boj hallall, po ca dmth? Me sqaro pak te lutem se du me ble i gjo per nrofje keto dite e me hutut fare tani

dmth perafersisht qe per 16 kW nxehetesi qe prodhon djegja e drurit, sobes qe perdor bradi i shkojne kot 12 kW se nuk ka ciklin e ujit. 

Brado, po se ke pas ti instalator llosha edhe per nje filter te kane lone te te mbushen radiatoret me gelqere, nuk eshte faji i sistemit. Nejse, ta gezosh se harrova me ta thone qepare smiley

Ah jo,se ke kuptu nuk humb me shume se 5 kw por ama e ke me ajer te nxehte dhe kursen carjen e shtepise nga instalimet.

Flm. smiley

se kam kuptu? :O 

po ta fal kete here po mos e perserit me se me ngelet hatri smiley

Asigjo skom humb,ta shpjegoj une instalimet e ujit do ti hapesh cdo vit bashke me kaloriferat sepse uji eshte me gelqere dhe te bllokohen,mos me thuj amon se i kom rone kalemit keq fare per kete pune se kom lone lesht deri tani me kete ngrohjen,tani jane per bukuri.

po edhe pellet ka n'shqipni po ca t'them un ty, eshte vone tani, hajde se flasim mbas ketij dimri kur te jen prish ventilatoret ene gjejme i zgjidhje per dimrin tjeter smiley

Ventilatoret te prishen sa here te kene qejf,25 euro bon nje smiley

e ku ka si soba drunit me?!?! smiley

Maj men i komshije, kur i shkojshim ne me honger nanji gjo, ngaqe dote me na heq qafe shpejt i hiqte ato rrathet e sobes dhe e fuste mrena ne zjerrm bythen e tenxheres. 

Bradland, te lutem mund te me japesh nje nr tel kontakti te kesaj firmes se jam shume e interesuar. Te faleminderit. 

E ke diku aty nga komenti 8 a 9 se nuk po e gjej karteviziten.

E gjeta smiley Sh. thx 

 Pse akoma, "dielli ne dimer eshte  jorgani i fukarait ?"  smiley  

 

sa me intereson mua kjo tema kur behem per te ardhur ne dimer.mgjs gjithmone e kam si kunj ne zemer.me vjen shume keq qe akoma kemi mbetur pa zgjidhje.
ata te mite psh kane marre nje oxhak ne itali,i cili ne pamje te jashtme funksionon me dru.por siper,te mbuluar ka nje kaldaje e cila me ane te nje pompe te brendshme shperndan ujin e nxehte ne gjithe elementet.
dhe megjithe kete zgjidhje te kendshme(per dru nuk vuajne se krasisin vazhdimisht),kur ka bere vaki te ikin dritat eshte nje horror i vertete sepse pompa shperndarese nuk funksionon dhe ka rrezik te plase kaldaja.e te ftohesh zjarrin ne moment,ne nje ambient te mbyllur ku rrihet nenkupton tym me shumice,legena me uje,ndonje perzhitje parakrahesh(depilim pa lekesmiley.
kesaj i thone mos te te lene ne punen tende dmth...

Gabim me kaldajen eshte me e komplikuar dhe me e shtrenjte duhet ta kishin bere me ajer nxjerres,si sistemi i ngrohjes se makines,edhe kur dritat ikin nuk ka asnje rrezik funksionon si oxhak i thjeshte.

lere se kam qene aty ne situate te tille.edhe stres edhe helmohesh.po do eksperience cdo gje.

Nje nga problemet me te madh qe verej eshte mosizolimi i duhur i ambjenteve, ndertesat komuniste dhe postkomuniste te ketyre viteve jan komplet te papershtatshme per ruajtjen e energjise. Nese ne kohen e xhaxhit e ruanim energjine per fryme dhe bumi i lindjeve ne fundvere dhe vjeshte; ne keto vitet e fundit rritja e siperfaqeve te banimin eshte ne progresion te zhdrejte me ruajtjen e energjise. Ne te shumten e e banesave ndryshimi eshte me te pakten 5 grade nga jashte brenda, ku sigurisht brenda eshte me ftohte. Nese nuk meret si faktor kryesor izolimi, atehere gjetja e menyres se ngrohjes nuk ka asnje efekt kur kemi gjithmone humbje energjie. 

- Panelat diellore jane nje alternative por jo e lire. Impjantet kushtojne min 20.000 Euro. Ne shqiperi nuk ka ligj dhe mungon mundesia qe tepricat ti fusesh ne rrjetin e KESH dhe ti shesesh. Duhet dhe qe te kesh mundesi per te rezervuar energjine gje qe po qe se duash ta besh eshte shume e shtrenjte.

- Ketu ka edhe ngrohje me gjeotermi. Cpohet ne toke derisa te arrihet ne thellesi ku temperaturat jane te larta dhe pastaj funksionon si kalorifer. Uji pompohet ne thellesi dhe vjen siper i ngrohte ne formen e avullit. E meta eshte qe gjate cpimeve shkaktohen levizje te tokes (minitermete) qe mund te demtojne shtepine. Shpenzimet amortizohen mbas 35 vjetesh (Ne shqiperi mbas 60 vjetesh bile)

- Per zonat fshatare perdoren impjante bajgash te cilat ose thahen dhe perdoren si lende djegese ose hidhen ne cisterna dhe metanin e cliruar perdoret si djegesh. E njejta behet edhe me silazhin

- Per furrat moderne si oxhak perdoren edhe mbetjet e tallashin te presuar. Por ne nuk eshte se kemi ndonje industri te perpunumit te drurit.

-Mbi te gjitha une do te thosha ate qe tha ggogolus qe duhet te izolohen shtepite me mire.
Jam i bindur se po te behet analize spektrometrike shtepive ne Shqiperi del analiza e kuqe ngaqe shtepite nuk jane te izoluara. Me sa di une ne shqiperi nuk perdoren materiale izoluese. Edhe bukepeshku qe perdoret perdoret me teper per te ulur peshen e betonit se sa izolues.

- Mullinjte e eres. Kostoja eshte shume e madhe. Te lartet kushtojne nga 700.000 euro e larte por mund te mbash rreth 10-15 shtepi me nje te tille.

- Si zgjidhje personale mbetet edhe qymyri ose briketi. Po ke ne nuk funksionojne as minierat dhe as teci qe te prodhoje briket.

P.S. Po pate pare panelat diellore jane mundesia me e mire. Puna eshte e kostos. Nqs do ta besh per qejf se kosto e nergjise se prodhuar eshte me e larte se e asaj te blere.

Emil, jam i interesuar veçanerisht per kete sistemin me gjeotermi. Muajve te fundit ne ndertesen ku banoj ketu ne Zvicer e kane ndryshuar sistemin dhe tash e kemi me gjeotermi. Po nuk e kam idene sa mund te jene kostot e nxemjes ne fund te vitit. A mos ke njohuri se si i llogaritin? Nuk kemi marre ndonje informate shtese nese do te na kushtoje me teper se deri tani, po ketu nuk i dihet asnjehere. Jam i interesuar se mos te kete luhatje ne "Nebenkosten"

te jesh i sigurte qe do kete kosto me te vogel se sistemi qe keni pas. nuk e di nese e keni paguar koston e instalimit sepse instalimi eshte i shtrenjte, kostot operacionale jane goxha te ulta ne krahasim me ngrohjen konvencionale, mirembajtja eshte dicka me e shtrenjte.

Une nga fillimi i janarit jam ne kete banese. Ai zoteriu qe ka banuar ketu para meje 5 vitet e kaluara me tha se nuk kane paguar kosto shtese per ngrohjen (duke e ditur se çdo muaj pagujme kosto shtese, por ne fund te vitit kane mjaftuar keto para se ndonjehere te kerkojne edhe me shume), por me tha vitin e fundit e kane ndryshuar sistemin dhe ky do jete viti i pare me sistemin e ri, pra gjeotermik. Dhe tha nuk e di se sa mund te jene kostot. Kosto instalimi nuk kemi pasur. Po si the vete, swed, nuk e di sa mund te shkojne brenda vitit kostot e riparimit, rrymes per qarkullimin e ujit, ejt. Per ate nuk jam i sigurte.

Megjithate, jam i habitur se jane shume efiçiente. Nejse, ketu objektet jane super te izoluara. Por une prisja mos te jete aq ngrohte se nuk i besoja edhe aq ketij sistemi - shkon uji ne thellesi te tokes dhe vjen larte i ngrohte smiley

Hi Ben. Ketu ke disa informacione:
http://www.energiesparhaus-ratgeber.de/g...

Familja qe e njoh une thote se amortizohet pas 23 vjetesh nga instalimi. Plus ketyre eshte edhe kosto e korrentit te pompes( pra korrenti per pompen). Edhe ata pompen e kane reth 1.5 kw-tshe.
Ata nuk mund te me thone dot se sa kushton 1 kwh ngrohje.

Llogaritja fillestare e afruar eshte qe kostoja luhatet per Kwh nga 7 - 18 Rp. Pra rreth 80 - 200 leke (te vjetra) me tonat.
Por qiradhenesi nuk e besoj qe te ta llogarise me cmimin e prodhimit. Por si rregull eshte nje kosto 30 - 40 % me e ulet se e gazit.

Ngrohjet qendrore nuk e di, sepse projekti i madh ne Basel u bllokua per shkak te levizjeve sizmike.
Thone qe do ta fillojne prape pasi te permiresojne sondat.

nje nga alternativat me te mira do ishte ngrohja nepermjet gazit por jo me ane te bombolave por me linje direkte por per fat te keq kjo menyre ne vend mungon pastaj edhe ndertesat e reja nuk jane te predispozuara per nje sistem te tille.

E para punes (por e para fare fare) duhet qe te izolosh termikisht te gjithe shtepine: muret, dritaret, tavani, dyshemeja (githcka qe ndan ambjentin e jashtem nga ambjenti i brendshem) duhet te kete nje rezistence te larte termike.

Ne momentin qe ke siguruar kete, cdo sistem ngrohje apo ftohje eshte i mire. Natyrisht une personalisht do preferoja perdorimin e paneleve diellore apo sistemet qe perdorin nxehtesine e prodhuar nga oxhaku (nese shtepia ka oxhak) per te ngrohur te gjitha ambjentet.

E ke llafin per sfyngjer izolues?

Le se e paska thene demsi me poshte.smiley

Alternativa me e mire eshte sistemi koreano-jugor, ku ujti ngrohte kalon poshte ne dysheme nepermjet tubave, dhe kembet te rrijne ngrohte smiley Nuk perjashtohet si mundesi edhe izolimi i mire i shtepive, por ne Shqiperi, nuk eshte si kendej ne Europen veriore, ku shtepite i izolojne me nje si tip sfyngjeri. 

e ke llafin per sfyngjerin izolues......smiley

Prape sfungjeri ? smiley

sfungjeri izolues eshte i shtrenjte ne shqiperi. sa te arrije nga koreja eshte bere si "e lire kripa ne durres po e ha qeraja rruges" smiley

e ka llafin per kete:  glaswol quhet ketu...  fjale per fjale perkthehet:lesh-xhami.smiley

por tashme, ne shqip njihet me emrin legjendar......,sfyngjerizoluesi..smiley

 

Pikerisht Belul, prodhojne shum vende nga ky material, qe une e quaja ; Sfyngjer-izolues, per shak se ndryshon nga lesh-xhami i dikurshem qe i thonim. 

ekziston dhe ne forme shkume qe ngrin... ne bombola. Hyn aty ku nuk deperton dot sfungjeri.

Duke patur paraysh sasine e diteve me diell ne shqiperi me optimalja do ishin panelet diellore, POR kjo nuk zgjidh problemin naten kur dhe i ftohti arrin kulmin. Akoma nuk eshte arritur te gjendet nje menyre efektive per "magazinimin" e energjise kur nuk ka diell. Shto ketu edhe koston dhe behet e papranueshme per shqiperine. Ndonje teknologji "niche" si ajo qe ka permedur Bradi i ben derman njerezve. Per sisteme gazi, dielli, ere etj. as qe arrihet kurre ne shqiperi.

dajoshi1 ; " ....Akoma nuk eshte arritur te gjendet nje menyre efektive per "magazinimin" e energjise kur nuk ka diell... " 

Menyra e vetme qe njoh une eshte, akumulimi i energjise nga baterite dhe leshimi i tyre naten. Megjithate, per me shum njohuri, pyet Swed-in, se ai eshte ekspert per energjine. 

Sec mu kjtua qe kur i permed ndonjerit ne shqiperi per shtepite ne amerike thote: "e me se i di une ato, shtepi druri jane. ne ktu i kemi me tulla mer daj". smiley

smiley dhe flasin gjithe mburrje, se nuk e dine qe tulla dhe cimentoja te fut reomatizmen ne palce, kurse shtepite e drurit qe jane ketu jane te ngrohta ne dimer..

Duhet qe dhomen e ndenjies ta rrafi Jugu smiley 

Kur bje me fjet, mulohesh me batanije.

Dy batanije dhe nje qiri smiley

spray foam + dritaret me xhama reflektues.

Brad, po kur shkon nga dhoma e ndejtjes ne dhome te gjumit, si ja ben?

Ah kur shkoje une tek dhoma e gjumit eshte 20 grade,ky oxhaku eshte per 200 metra katrore sepse elektromotorrat i ka te fuqishem dhe ka kater dalje ku dy ketu ku jam dhe dhe dy ne korridor ku ngroh dhe ambjentet e tjera.

pa korrent punon ky?

OK. Mire do kishte qene te kishe bere edhe nga nje dalje ne te secilin prej ambjenteve te tjera (gjithmone nese kapaciteti ngrohes i oxhakut do te mund t'i perballonte), se i bie qe te mbash hapur dyert e dhomave qe ajri i ngrohte te kaloje shpejt nga korridori tek to.

Kjo eshte puna se une dyert i mbaj te gjitha hapur dhe per 15 min ngrohet gjithe kati.

mire do kishte qene, po ventilatoret nuk kane disponibel renie presioni te nevojshme per ta shperndare sipas qejfit. eficienca pastaj shkon akoma me per lesh se nuk ka sistem rregullimi, etj etj. sobe pra, s'te besohet ty?

Jam shume dakord me kete. Nuk eshte sistem prej verteti. Eshte gje e sajuar qe gjithsesi per Shqiperine qe eshte ngrof deri dje me soba gazi e me budalliqe te tjera, eshte e mire.

Jam shume dakord qe me uje do te kishte qene me mire. Brado, sistemi qe ke bere ti eshte i mire duke konsideruar kushtet e Shqiperise, por te kesh gjithe ate burim nxehtesie sic eshte oxhaku dhe te mos te krijosh nje sistem prej verteti per ta shpernda kete nxehtesi, eshte gjynaf.

Ti edhe ujin e nxehte per t'u lare do ta kishe me oxhak.

Olso ujin e nxehte per tu la e ka zgjidh Paneli smiley

Se c'kane dale disa kondicionere superekonomik (me inverter i quajne) por kushtojne shume. Me nje llogari, kosto i energjise elektrike te kursyer nuk ja vlen diferencen e cmimit.

Une i kam perdor shpesh here keta.

he si duket? ja vlen? sa e bleve ti? sa harxhon ne muaj?

Per nje shtepi rreth 90mk dhe 3 Duct-e (dalje), mbaj mend qe kostoja ishte rreth 5000 Euro.

Por shtepia eshte super e izoluar termikisht (material izolues super - jo lesh vari karin guri apo xhami + xhama triplex me 2 dhoma ajri + asnje lloj ure termike) keshtu qe kondicioneri perdoret shume pak.

Faturen e elektricitetit, sd'i me ta thene se s'kam pyetur.

kaja nanen 5000 Euro!!!! smiley

E di, por klienti nuk kishte probleme lekesh. smiley

kete kane te mite ne vlore.fiks

ngrofsi me i mire per mua eshte caliku, ose borsa me uje te ngrohte. Ah harova qe ene benevreket dhe fanella dhe corapet e leshit bojne punen e vet. Futini nganjere edhe komet ne legen me uje te nxehte, shtoni pak edhe dozen e alkolit dhe robi nuk ndjen ftohte.

Bradland:

eshte nje firme tek unaza e re,ben oxhaqe me sistem,me pese dru ngrohesh 5 ore me temperature 25 grade,kushton 2000 euro.

... po ne pallate qe aktualisht i kane oxhaqet,( ato te kohes se enverit)  kjo firma mund ti aplikoj kete lloje sobe?

..ky variant po me pelqeka edhe mu, eshte me natyral dhe i pershtatshem per momentin,Bradland flm per nr e tel; dhe informacionin!smiley 

.. shqiptaret duhet te shpikin nje forme  sistemi ngrohje, qe tu pershtetn rrethaneve dhe gjendjes ekonomike, se koha e ngrohjes me korent ka ik! ..eksperiencat nuk mungojne, ju kujtohet "kanocja" dhe "dushi" me vojgur? smiley se shteti ka merdhif per popullin e vet,.. i ka siguruar atj vetem rrezikun e vdekjes me bombula gazi dhe shtrenjtesine e energjise elektrike per ngrohje!

 

Njerez, me falni qe e perseris, por gjeja e pare per te cilen duhet te shqetesoheni nuk eshte ngrohja por izolimi termik.

Po e ilustroj me nje shembull: nqs. dilni lakuriq ne mes te dimrit eshte e kote qe trupi juaj te prodhoje nxehtesi se e gjitha do te shperdorohet dhe ju do vdisni nga te ftohtit. Po keshtu, eshte e kote qe ngrohni shtepine nese ate e keni lene lakuriq.

Robt ne Shqiperi jane aq injorante sa qe harxhojne qindra Euro per te blere nje xhup te mire, por kursejne leke per izolimin termik.

Nqs. keni nevoje qe t'ju keshilloj per materiale te mira izolimi, me thoni.

Jam shume dakort me juve,,, ku mund te blejne njerezit SFUNGJER IZOLUES?

Sa me pelqejne keto pyetje ketu tek PPU, qe kerkojne mend per ceshtje vendimtare per 20-30 vjetet e ardhshme, ene thjesht per ta marrur mendimin veresie fare.

Nuk ka ngelur gje tjeter, vecse te dale ndonje edhe te pyesi, se cila eshte menyra me e mire per te marre patenten.

Nqs. shqipot do ta merrnin me seriozisht ceshtjen e investimit ne pronat e paluajtshme, nuk do te kishim kete katastrofe urbane sot. smiley

Jane loqe fare. Luajne me leket sikur t'ja kete fal armiku!

Edhe per kete e kemi pergjigjen,1000 euro pa shkuar fare ne kurs smiley

Sigurisht,Izolimi Termik eshte i pari,po sbere kete pastaj te tjerat per ngrohjen i ben kot se ka humbje.

Edhe une them se izolimi eshte gjeja e pare qe duhet bere. Me e mira eshte qe dhomat te vishen me nje frame 2X4, pastaj te vihet lesh xhami midis dhe pastaj drywall. Dhomat ne shqiperi jane boll te medha dhe po u zvogeluan nja 10 cantim, nuk eshte gje e madhe. Kalo pastaj gjithe sistemin elektrik tek drywalli dhe u kry. E njejta gje them se duhet bere edhe me tavanin nese je kat i siperm ose dyshemene nese je kat i poshtem. Ja si e kam bere une shtepine time.

 

Ato dritaret e vogla i paske lene si kullat e veriut, per te nxjerre vetem pushken. smiley

 PF, termoizolimi nuk diskutohet qe eshte kryesori, ky rasti jot eshte rasti i nje Landlord privat qe ka nje buxhet te mire per te ndertuar ose pershtatur nje shtepi. Por edhe atje ne Shqiperi, kur ndertojne nje shtepi nga themelet, bejne te njeten gje, sic i ke ber ti mendojne edhe per termoizolimin qe ne fillim.

Mos te shkoj mendja qe atje nuk dine te bojn shtepi, per qef! smiley nuk vu njeri per men atje smiley dine ti bojn shume mire, dhe jo me 2- 3 bed-room flat ne basment por me vila shume katshe me 15-16 dhoma, ultra fare., me termoizolim, ME OXHAK ODE,  me te gjiiitha, kush ka buxhet e ka zgjidh hallin!.. po poplli shkret ku hyjn edhe prinderit tane,si tja bojn?, se knej nuk vijn dot, sikur tja bosh edhe me 3 shtresa izolimi shtepine! smiley  shtepi te re, nga themelet, nuk kemi takat ti bojm, atje!

... une e kisha fjalen per shumicen e banesave ne shqiperi,  shumica e banesave te ndertuara,ne qyetet shqiptare ,te vjetra dhe te reja, jane pa materiale termoizoluese kjo dihet...nuk flas per qytetin e bathores dhe simotrat smiley

shtepite e kohes se enverit, ato ne pergjithsi jane te ngrohta ngrohen shpejt, dritaret jane me duralumin te gomuar per bukuri njerzit i jane pershtatur kohes ngrohen me korent, por prap sic e kam thene me lart kjo nuk eshte zgjidhja per kushtet e shqiperise, nuk eshte as e leverdishme dhe as e sigurte, ky eshte problemi. per mu soba eshte ilac panvarsisht se banesat jane pa materiale termoizoluese! 

Kjo bluja e televizorit nuk eshte pershtat me ambientin.

PF, komplimente! Te lumshin duart e te rrish gezuar! Me pelqen shume si e ke rregulluar, sidomos divanet e bardhe! smiley I adhuroj! Po pres sa te rritet femiu se tani na i ben ngjyre larosh brenda javes. smiley

 

Sa per temen, dakord me Pjer Thomas, sistemi i ngrohjes koreano-jugor me ane te ngrohjes nga dyshemeja eshte kryeveper!

me vertete te lumshin duart dhe mendjasmiley
finalizimin beje me nje te vogel nga bregu dhe je ne rregullsmiley

PF-jo pune e paqme. Ia pafsh hajrin.
Psd: Oxhaku me karrent?

Po. Elektrik Dru!

Si nuk doli mode ky tu-baj-fori, asht derman! Edhe n'kohe t'xhaxhit asht perdore shum, t'ka kry pune. lol

Egzakt PF. Nice Job.

Une preferoj ta bej veshjen e brendshme me nje rrjete metalike me elemente vertikale te distancuar 60 cm nga njeri-tjetri, material izolues 5cm +2 shtresa kartonxhesi. Trashesia totale: 7.5 cm.

PS: Te hongsha kolltuqet! smiley Po dritaret pse aq te vogla?

Harrova me thene... profilet metalike kane nje fashio plastike mbrapa qe i ndan nga muri qofte per aspektin termik qofte per ate akustik.

Eshte basement daje. Aty eshte niveli i tokes. Bile edhe ato dritaret do i mbyll me grila druri veneciane nga brenda se eshte entertainment room.

Ketu tek ne s'ka preferenca, se materialet jane standart. Po levize nga kodi (p.sh. distanca 16&quotsmiley te shkon nje djall e gjysem materiali dhe puna, se duhet ta besh me shtese. 

Edhe ketu largesia 60 cm e interakseve te rrjetes metalike eshte e kondicionuar nga dimensioni standard i lastrave te kartonxhesit KNAUF (qe na vjen nga Dibra Modhe) te gjera 120cm.
Ndersa trashesia 5cm profilet metalike + (1.25x2) lastra kartonxhesi = 7.5

PF mos m'thuj qe shumicen e punimeve i ke bo vet

* shum yll ka dale kshu

Absolutisht te gjitha vete. 2 muaj dimri project per dhomen. Shtepine e bleva te lire dhe te pavene dore, se sic e di eshte zona shume e shtrenjte dhe i kam bere restaurim total, tek pulle (pervec punetorit me qera per cirak per pune qe duan kater duar)

Thanks. Mbase puqemi ndonjehere per nje birre.

ta gzosh plako dhe me gjithe qejf.
* kur m'thu se ke ble te lire, me duket sikur tallesh se e di fare mire sa "te lira" jane po te kuptoj qe flet relativisht smiley

Ylli, nqs. je i interesuar per nje rast konkret, pra per nje shtepi qe ke ndermend te izolosh, me thuaj.

Te rrini gezuar, PF.

PS. Ju dhont Zoti shendet!!!

Rrofsh Emo. Ti ca bone, a u sistemove me ne fund?

Jam ne Manhattan tani. Je i ftum sa here te vish ktu dhe une te jem around.

U preka kur pashe basementin tat. edhe u gzova, natyrisht. Por u preka se pashe cfare mund ta kisha bo edhe vete. Tani imagjino, 2/3 e basementit tim ne Jug e ka bere nje firme e vockel zanatcinjsh, te cilet m'i conin fotot e punes se mbaruar me cell phone, dhe une ju transferoja paret smiley  (1/3 e pa bere akoma eshte tamam media room)

Kuptohet, ishte dikush nga komshinjte qe e kontrollonte po ashtu dhe konfirmonte. Pra, i dashur, 2/3 e basementit u be, duket mire kshu, por une nuk e kam pare akoma smiley (sad smile).

Sikur ka pas ca metoda ushtrie kush e ka bere ate te uruar .Une e kam bere ne Korce dhe ngroheshim me "sobe me tallash " . Kur u lirum ( korrik ) pas ca diteve do ta festonim ke shpia njonit ne Tirane .Na pyti vllai njonit qe kishte rradhen per Ushtar qe "merdhifte "
" Po noten me care ngroheshit "
Nji ushtar tjeter i lirum si pune ...t foli " Me p... lali , me p..."

@Tafuti dhe per gjithe te tjeret, me poshte nje panoramike e shkurter (dhe si me qene ne kafe) mbi izolimin termik te ndertesave: Nuk eshte thjesht ceshtje leshi guri apo leshi xhami, (apo sfungjer izolues, sic thote Pjeri), etj. Behet fjale per sisteme.

Sistemet klasike:

1) Njeri prej tyre eshte ai qe ka treguar PF me siper qe eshte praktikisht veshje nga brenda e gjithe lokalit/lokaleve, (fashio plastike + rrjete metalike + material izolues + kartonxhes).

2) Pervec ketij kur ndertesa eshte e ndertuar, egziston edhe sistemi kapot (si kapota, xhaketa qe vishet ne dimer). Kjo behet me polistirol nga jashte + rrjete + suvatim.

 

3) Sistemi me i mire eshte qe kur ndertesa eshte ne ndertim, shtresa izoluese vihet ne mes dhe prerja e paketes murale duke filluar qe nga jashte eshte: suvatim + tulle + hapesire ajri (me qellim termo dhe fono izolues) + material izolues + tulle + suvatim.

Pervec ketyre pastaj ka edhe sisteme te tjera qe mund te egzistojne te vecuar apo t'i bashkangjiten te pareve, si psh. fasada e ventiluar (xhami ose pllakash).

 

Pra, SISTEM! 

Dhe ne te gjithe kete pune nuk duhen harruar:

1) Ato qe quhen Ura Termike, dmth. pjeset qe mund t'i shpetojne izolimit, fjala vjen pjeset tek kollonat, tek cepat e mureve, tek bashkimi i murit me dritaren, etj. Urat termike, nqs nuk tregohet kujdes jane si vrimat apo prerjet qe ti do te kishe ne nje xhup. Sado i mire qe te jete xhupi, i ftohti do te te futet nga vrimat.

2) Dritaret dhe portat qe duhet te garantojne nje rezistence termike te mire.

 

Fig: Xham me dy dhoma ajri

Materialet izoluese jane materiale me nje rezistence te larte termike.

Ato jane:

1) Leshi i gurit - material i perfituar nga perpunimi gurit.

2) Leshi i xhamit - material i perfituar nga perpunimi i xhamit.

Aspekte pozitive te leshit te gurit dhe te xhamit:

Karakteristika te mira izolimi termik, akustik dhe kundra zjarrit, cmimi i lire.

Aspekte negative:

Vuan lageshtiren dhe ndryshimin e temperaturave. Rrjedhimisht cilesite e tij degjenerojne me kalimin e kohes. Gjithashtu punetoret shpesh here ankohen per irritim te lekures gjate aplikimit te ketyre materialeve. Prandaj tani ka filluar qe te ofrohet i veshur me shtresa mbrojtese nga te dyja anet. Te mos ngaterrohen keto me shtresen e aluminit. Shtresa e aluminit sherben per reflektimin e nxehtesise.

3) Polistiroli (Buka e peshkut).

Ka karakterstika te mira persa i perket izolimit termike, por jo atij akustik. I bardhi eshte relativisht i lire, bluja eshte relativisht i shtrenjte.

4) Polietilen i fryre (polietilene espanso), material i perfituar nga polimeret sintetike. Sot per sot materiali me i mire per izolimin termo-akustik.

Aspekte pozitive: Rezistence shume e mire termike dhe akustike, nuk pyet per lageshtiren, nuk pyet per ndryshimin e temperaturave, nuk pyet per insektet. Ruan vleren e tij ne kohe. Praktikisht nuk vdes kurre.

Aspektet negative: i shtrenjte.

Shume spjegime te mira Anonimo. Une e kam shtepine te izoluar gjate ndertimit. Murret jane me 2 tulla nga 16cm dhe ne mes ka 5 cm lesh xhami, asgje tjeter. Nuk e pashe kete te spjeguar me larte. Madje te gjitha shtepite andej keshtu jane izoluar para disa vitesh. Si e mendon kete izolim, a eshte ne rregull apo duhet me ja fut edhe nje tjeter? Une e mendoj ta izoloj edhe njehere nga jashte, si qe e spjeguar ti tek numri 2.

Pastaj problemi tek dritaret. Tek ne duhet ta marresh mjeshtrin qe e ke te aferm se nuk ben, paçka se ai nuk e ben punen ne rregull. Dritaret nuk jane te izoluara mire. Deperton ftohti nga jashte edhe ate mund ta veresh po ta afrosh doren aty afer. Duhet vene dritare te reja edhe pse ka me pak se 5 vjet qe jane montuar.

Beno e kam pershkruar tek pika 3 e "sistemeve klasike" izolimin qe ke ti. Thjesht sistemit tend i mungon dhoma e ajrit se ai qe e ka ndertu eshte tregu kernac edhe s'ka dash me harxhu ajrin. smiley

Keshtu sic e ke, nuk eshte keq. Nderro vetem dritaret, me dritare te reja ose plastike ose te ashtequajturat "termike" (qe kane nje ndershtrese grafiti tek profilet), por gjithsesi ne te dyja rastet do te te keshilloja xham me dy dhome ajri (njera me ajer, tjetra me gaz ose te dyja me gaz).

Nqs. e ke ne Shqiperi, ta gjej une furnitorin.

Nqs. do ta blindosh fare, bej nje veshje te brendshme. Ne situaten tende, eshte e vetmja menyre qe te garanton izolim termo-akustik 100% pa ura termike. Me kapoten nga jashte do te kishe plot ura termike.

Edhe per kete ta gjej une furnitorin.

Aty eshte problemi. Shtepia eshte ne Maqedoni, perndryshe do te te kontaktoja menjehere. Po ky izolimi nga brenda eshte pak problem se me duhet te izoloj cdo dhome vec e vec dhe kur e mendon se shtepia eshte e perfunduar (dmth qe 5 vite banojne prinderit) kostoja shkon shume larte. Duhet e gjitha nga fillimi. Ndersa nga jashte mund te me kushtoje me pak dhe ashtu ashtu dua t'ia ndryshoj ngjyren. Por flm shume per pergjigjet, tani i kam gjerat me te qarta se si funksionojne. Se kam qene krejtesisht i pa inofrmuar ne kete drejtim. Mirembetsh.

Po une qe jam ne florida qe edhe tani qe eshte janar u kripa tu pagu per air condicion se spo e bej dot cool ambjentin ,imagjino ne korrik qe le lesht me FPL-ne (florida power energy). kurse ketu behet muhabet ngrohje?smiley

Ti e ke kollaj mer shoku, termoizolim plus panela diellor elektrik!  nje shtepize te vogel per baterite (une nuk i rekomandoj per mrena shpise) nje dopiokonvertitor me i cels automatik edhe ti me shume bo pare se harxho! sistemi nga 10k-20k.. Sa me shume te harxhosh ne fillim aq me shpejt ke per ti mor leket e tuja mrapsht! smiley 

Se shtrohet edhe kjo pyetja tjeter smiley sh ne vere me c'fare frekohet robi aty ne AL se kur isha ne vere ne tiron nuk flejshe dot se me dritare hap e djerset curk ,s'kishte me keq,e po ti shtoje kesaj zhurmen e motorave , e te hargalisurave qe bonin cunat e lagjes deri me 3 te notes,dushe me mbyll dritaret,e tu bote nje vap qe un e di c'kam heq ato nja dy jav sa ndenja aty .

Izolimi termik vlen qofte ne vere, qofte ne dimer pasi perben nje pengese per shkembimin e temperaturave (jashte <-> brenda).

Nqs. ne dimer nuk lejon kalimin e te ftohtit nga jashte brenda, ne vere nuk lejon kalimin e te nxehtit nga jashte brenda.

Per freskimin e ambjenteve gjate veres perdoren edhe sisteme te tjera suplementare qe bazohen ne konceptin funksionues te oxhakut dhe te levizjes se ajrit te nxehte nga poshte lart. Por ky eshte nje muhabet tjeter qe kerkon plot rrjeshta te tjere per t'u shpjegu dhe besoj se persa i perket pyetjes qe ka bere autori kam dhene pergjigje shume me teper se te mjaftueshme. smiley

Dakort me kete,e kuptova qe rakia e rrushit del nga rrushi,por kjo i takon te ardhmes nuk e di tani a behen ndertimet aty me kete teknologji? hyrje te re blene pleqt e mi te stacioni i parafundit ne kinostudjo dhe gjith ai pallat nuk kish garazhd per makina , po i kish bo te gjith dyqane. E kam llafin ndertohet pa nje perspektive.

I dashur, nqs. njerezit blejne apartamente tek spekullatore te tille, ata jane bashkefajtore!

Olso,cilet jane ndertuesit me te besueshem sot ne tr? Kam pershtypjen qe te gjithe jane horra pa dash me te ofendu nese je ndertues edhe ti.

Ka plot ndertues te mire dajosh. Jane pak. Por jane. Jo te gjithe prej tyre jane mjaftueshem te informuar dhe te shkolluar, por gjithsesi deshira e mire nuk mungon.

Por nga ana tjeter klientet duhet te fillojne te informohen dreqi e mori (ne kete sens harxhova kohe dhe shkruajta edhe ato infot me siper) dhe te mos blejne apartamentet me vrap sikur s'do kete me shtepi per te ble.

Shumica e shqiptareve ka financu keto 20 vjet spekullatoret dhe maskarenjte e ndertimit dhe jane bashkefajtore ne shkaterrimin e territorti te vendit tone.

Investimi ne prona te paluajtshme eshte nje investim shuuuuuuuuuuuuuuuuuuuume i rendesishem!

Nuk mund t'i dedikosh te njejtin perqendrim qe i dedikon blerjes se nje pale kepucesh.

Nuk jemi me ne kohen e xhaxhit! Ka apartamente sa te duash sot. Nuk mbarojne. Keshtu qe informohuni dhe mos zgjidhni me nxitim.

po shpi mer Ols, pa apartamentin e do nji qe do me qen se s'bo afer punes. A bojn shpi te mira, dhe sa shkon pak a shume?

Je i interesuar emigrant?

Jo, me shume per njerezit e mi; vete nuk kam nijet te vij tani afer. Por kurre s'i dihet. Une jam rrit ne shpi private, jam formu ashtu dhe gezimin apartamentit nuk ja kam pas najhere.

Po te dergoj ca info me PM.

Olso me ty jam. Kane gjet shesh e kan bo pershesh. I ke ra fiks ne koke me siper kur thua si shpenzojne paret shqiptaret sikur nuk i kane te vetat. Do kohe te ndryshoje mentaliteti.

Po jane loqe o burr! Loqe!

Ne i shperdorojme parate! A thu se jemi me te pasurit e botes!

Ne vend qe t'i perdorim ato pak pare me nikoqirllek, i shperdorojme si idjota! Sepse jemi injorante te pagdhendur! Dhe keshtu mbajme peng mireqenien tone. Injoranca ushqen varferine dhe krijon nje rreth vicioz: Varferia ushqen injorance - Injoranca varferi...

Dhe ky rreth nuk e di kur dreqin do mbyllet!

Po kjo eshte ajo c'fare ofrohet aty. Ndoshta konkurenca ne te ardhmen do beje qe ndertuesi te jete me i pergjegjshem kur te shikoje qe nuk do ti shitet apartamenti,se deri tani kane bere palle.

Jo, jo, se ofrohet edhe me shume!

Por shqipot shkojne e blejne qe ne themel dhe ndertuesi (nqs. nuk eshte i pergjegjshem) normal qe do ja fusi sa krahu. Nuk funksionon me ligji kerkese-oferte nqs. ti shkon dhe blen nje produkt qe nuk mund t'i dallosh cilesite, nje produkt qe nuk egziston!

Nejse mo,une ate hyrje me qira kam per ta leshu se nuk do jetoj vete,por dua te jem me ne brendesi se kam ca plane te tjera. flm anyway.

Anonim,

 

Njeriut te thjeshte nuk mund ti vesh faj se ai kerkon te jetoje e blen shtepi ...problemi ketu qendron komplet ne vend tjeter...tamam tek illi i rames qe nuk donte tja dinte per keto gjera aq te "vogla".

Ndertimi ketu ne hasiren gjermane ka ligje shume te detajuara dhe nga ana tjeter institucionet perkatese ta peshojne koken mire me kontrolle vetem mos u rafsh ne dore po te kapen me gabime se te kiken licensa e firmes per nje sekond dhe ngel rrugve pa pune. Nje termo isolim i mire kursen energji jovtem individit por dhe shteti e shoqerise smiley

Ta them kete nga pervoja personale.

Institucionet qe bejne keto ligje dhe i kontorllojne ne u zbatuan apo jo jane zakonisht ato te bashkive...se ckane bere boset e bashkise se Tiranes keto vite besoj se e di ti me mire se une sepse ne tirane skam pare asnje pallat me termoisolim bile ka

10 katsha pa ashesonre

Per shqiperine do te thoja une se pervecse nje isolimi te mire teknik per zonen malore duhet ngrofje qendrore me gaz dhe per zonat fushore e kombinuar me gaz dhe fotovoltaik (energji diellore).

 

Thone qe leku te ngroh me mire nga te gjithe. Thone qe me te zgjedh cfare sistemi te te doje kokrra e qejfit.

po pse rrini ne vene te ftofta mer qerratenj...shko atje ku o nroft, se dhe leku atje po shkon kto dit smiley

Variant per fshat.
Mban nja pese lope. Gjate kohes se veres bajgat e tyre ne çdo n dite lyen ne forme suvaje pjeset e jashtme te mureve te shtepise, nese ato jane me gure apo qerpiq. Pas nje kohe pasi te thahen, ato largohen dhe stivohen ne nje vend te mbrojtur. Gjate dimrit keto perdoren si material per ngrohje. Mendoj keshtu jane ngrohe ne kohera te lashta. Me kujtohet si femije sekuenca e shtepive te lyera me bajga, kur kalonim neper disa fshatra kodrinore.

shtepite e kohes se enverit, ato ne pergjithsi jane te ngrohta ngrohen shpejt

Ky eshte carlliku me i madh qe kam lexuar deri tani ne kete teme! Sorry ilir, por keshtu eshte!

Shtepite e Enverit jane SHPELLA KUBIKE!

Ky eshte carlliku me i madh qe kam lexuar ..

..leni karlliqet ti, ku tshko menja mer burre  e paske qef keshtu ?  smiley,smiley

s`behet fjale per ndertesa; si parafabrikatet, apo ato me, ndertime vullnetare, etj! ka pallate qe jane bere para 60` me nje teknologji te vjeter,pallatet e shallvareve, pallatet agimi, shtepite tek shkolla 11 janari, myslym shyri..vasil shanto, 21 shi. ne kombinat, ato qe dikur kane qene me sitem ngrohje, me avull, nga teci i kombinatit, psh, nuk jane keq edhe sot!

...tani une nuk krahasoj dizenjon e sotme te shtepive me ato `te shtepive te enverit` dje, sepse edhe teknologjia ka ndryshuar, edhe koha gjithashtu, zdo mend qe ka  diference ne cdo aspekt, mos ja fut kot!

..thelbi i problemit nuk eshte personal, eshte problem global ne sferen shqiptare. sistemi i ngrohjes ne shqiperi eshte i pa unifikuar aspak unik  sic e ka gjithe bota, me kuton apo jo? mos u kap nga bishta fjalesh..smiley

Nuk kapem me bishta fjalesh i dashur. Eshte carllik ai qe ke thene. Pike! Shallvaret nuk perbejne rregullin. 99% e pallateve te Dulles kane qene (dhe jane) te paizoluara termikisht. Trashgimia imobiliare qe na ka lene regjimi eshte nje pleher e madhe, jo vetem persa i perket aspektit arkitektonik, por edhe persa i perket komfortit ambjental. Shtepite e Dulles jane burime semundjesh te te gjitha llojeve, qe nga ftohja e deri tek raumatizma.

Nuk eshte e vertete ajo qe thua. Sistemi ka qene i unifikuar. Tekniket e regjimit (nen presionin e planeve 5-vjecare te kursimit) e mendonin te tille: nje sobe me dru qe ngroh dhomen e ndejtjes, dhe pastaj shko vrit veten persa i perket dhomave te tjera.

E vetmja menyre per te bere te banueshme keto ndertesa (pasi sot ato duhet te shpalleshin teorikisht si te pabanueshme) eshte qe te aplikohet sistemi i iziolimit termik "kapot" pra nga jashte.

Sistemi i ngrohjes koreano-jugor me ane te ngrohjes nga dyshemeja eshte kryeveper

Me falni qe po bej bitch-in dhe po nderhyj gjithandej ne kete teme, por gjerat qe lexoj ketu jane fantastiko-shkencore dhe e ndjej per detyre qe te hedh drite. smiley

Cfare eshte ky sistemi koreano-jugor i ngrohjes nga dyshemeja Teuta?!

Mos e ke gje fjalen per panelet radiante?! Qekan koreano jugore?! Ne Shqiperi jane eksperimentuar qe ne vitet 70-te ne nje ndertese institucionale ne Rrugen e Kavajes.

Ngrohja me panele radiante nuk eshte e keshillueshme pasi shkakton dilatim te venave te kembeve, cka sjell si pasoje uljen e presionit ne gjymtyret inferiore dhe nje sens te vazhdueshem lodhjeje dhe rendese.

Stop bitching you, do te te behet ves! smiley

Te te sqaroj, se une s'jam e fushes dhe nuk marr persiper te jap mend. Kur thashe "koreano-jugor" ndoshta jam shprehur gabim, sepse doja te thosha sistem qe perdorin koreano-jugoret.

Nuk e di si/qysh/tek ngrohnin dyshemene, kishte nje pajisje ne mur me te cilen komandoje temperaturen e dyshemese dhe per 10 minuta, behej shtepia vale...se me uje, se me qymyr, s'di gje. smiley

 

Une do te vazhdoj deri ne vdekje te bitch ne kete teme Teuta sepse ajo qe ndodh ne Shqiperi persa i perket komfortit ambjental te ndertesave eshte nje cmenduri totale (si gjithe cmendurite e tjera shqiptare ne fakt). Jetojme keq dhe per me teper harxhojme gjithe ato para per te jetuar keq! smiley

Kur thashe "koreano-jugor" ndoshta jam shprehur gabim.

Jo lal! Hodhi budalli (Pjeri) nje gur ne lume, dhe ti shkove e ndoqe duke amplifiku budallikun e tij. Tipike shqiptare edhe kjo! smiley

Nuk e di si/qysh/tek ngrohnin dyshemene, kishte nje pajisje ne mur me te cilen komandoje temperaturen e dyshemese dhe per 10 minuta, behej shtepia vale...se me uje, se me qymyr, s'di gje. smiley

Quhen Panele Radiante. Vendosen ne dysheme dhe/ose ne mur dhe/ose ne tavan.

Dysheme:

Mur:

Tavan:

e c'te keqe kane keto plako? Per ato te dishemese e mora vesh (megjithses qa me ben se ne shpi une per dembelllik shkoj, me u zhgerry neper divana0 , po keto te murit pse nuk bokan?

 

Jo, jo te murit jane ok. Kur thashe qe ulin presionin e gjakut te gjymtyreve te poshtme e kisha fjalen vetem per ato te dyshemese.

Keto te murit i bejne keq vetem portofolit.

Po ca na sugjero pra mo? Du me ble dicka po nuk po di me zgjedh

 tani per tani sugjerimi i bradland eshte me i mire per menimin tem! soba 2000 euro!  smiley

Po ta 10 casauboni. Sjell smunlliqe thote  smiley 

Po ta sqarova mo i uruar qe s'doja te thosha metode/prodhim koreano-jugor, por metode e perdorur ne Kore te Jugut! Aapapapapa, sa shpejt qe nxefesh!

Po kush u nxef mi shoqja e koreano-jugoreve! smiley

Qe Kim Jong Il-i paste meshire per ju! smiley

smiley I du fort, per Zotin!

Amen per ate te dyten, se me nje sy hap flene te shkretet!

Eh moj Teute, i thone ndoshta koreano-jugore, sepse ai i pari qe ka menduar te shese kete sistem ngrohjeje e ka me te lire ta bleje ne Korene e Jugut sesa ne Europe, ne  Gjermani psh ose gjekundi tjeter. Thjesht injorance e gjalle e bleresve e kombinuar me nje strategji te rafinuar te shitesve, sepse nje sistem ngrohjeje me emrin koreano-jugor eshte me shume ekzotike dhe seksi, sesa po ta quash ngrohje dyshemeje.

Ky sistemi i sotem i ngrohjes se dyshemese eshte nje derivat aspak i ndryshem ne princip nga hypokaustumi qe perdornin greket e lashte dhe me vone edhe romaket (me rregull treshi ka qene i njohur edhe tek ne).

 

Me kete rast dua ta kundershtoj pak Olsin ne kete pike, pasi ngrohja e dyshemese dhe e mureve me tuba radiante te integruar ne ta eshte shume me e keshillueshme dhe me e mire sesa ngrohja me radiatore te jashtem ose me konvektore, pasi me shume sesa temperatura e larte (ajo qe thote Brad per 25 Grade eshte njehere ne limitet e semundjes), rendesi me te madhe ka ai qe quhet komfort, i cili garantohet nga nje shperndarje indirekte dhe e njetrajtshme e nxehtesise, e cila garantohet vetem nese muret akumulojne nxehtesi dhe e rrezatojne kete ne menyre te ngadalte.

Armiku nr 1 i komfortit te njeriut jane kembet e ftohta.

casaubon, po flas jo vetem duke u bazuar ne eksperiencen e te tjereve, por mbi te gjitha ne eksperiencen time personale. Shtepine ne Milano e kam me panele radiante.

Aspekte pozitive:

1) Te ngrohen kembet (qe sic e thua edhe ti jane pjesa me e rendesishme/ e ndjeshme e trupit kur vjen fjala per ngrohjen apo edhe ftohjen).

2) Nuk duken/ nuk zejne vend. Nuk ke as kondicionere as radiatore verdalle.

Aspekte negative:

1) I ndjen kembet te lodhuara dhe te renda! Ta garantoj! Une nuk ndjehem mire me panele radiante i dashur. Dhe shume njerez ankohen per te njejten arsye.

1) Te ngrohen kembet

Tashi ti Anonim, a e ke seriozisht apo je tuej qit kujin? A thrret shoqnine e ja fut dyshe-dyshe me porta hungareze e me lek in salotto??? Tokes ja fut parket more djale edhe nuk ndin ftoft as xet. Un sju kuptoj se pse i keni kaq n'qejfe gjanat t'cilat s'i shihni. Un kam nji parim, thjesht dhe bukur. Asiher s'me ka pelqy Frank Gehry apo Zaha Hadid. Jam ma shume i inklinum kah Renzo Piano, ai t'pakten t'len me i pa tane tubat, edhe e din se ku ndodhen. smiley

Teef, anej ka Hotel Dajti ma kishe prish i fije qefin, po m´duket se po e rregullon qitu.

Tashti, dakort jam me ty, me mos me mcef gjo, po puna ktu nuk qendron ma teper tek estetika apo mosestetika e tubit t´nrofjes apo t´ajrimit, por ka te beje me ate qe na t´dushmanit e qujm "Bauteilaktivierung" (theji kryt po t´dush me kto fjal t´gjata e gugllo i fije) dhe ka te beje me shfrytezimin e komplet tavanit apo dyshemese si pllake ngrohese.

Eksperiment:

1) Vej nji spirale hekuri te ngrohet ne korent (konviktoret e kan pas provu me sustat e krevatit) dhe hiqe nga korenti. Mat kohen sa gjate do te rrije e ngrohte.

2) Ket spiralen fute brenda nje pllake betoni. Ngrohe ne te njejten mase dhe kohe si heren e pare dhe hiqe nga korenti. Mat kohen sa gjate do te rrije pllaka e ngrohte.

Perfundimin sille ketu me shkrim! smiley

Ka kohe qi kam kry pune me detyrat e shpise. Ktu n'amerik skam nevoje me e vra trunin as per xet as per ftoft. N'shqipni ma ka ndertu baba kalane me 8 dhoma, sallon, kuzhine, aneks, 2-3banjo, dhome me la e me tha tesha, garazhd e vend per 3 makina (2 nga t'cilat jane t'xanun nga 2 mercedeza), oborr me landscape najsss e i rrethum me avlli e me hekra 4meter siper, kulla roje n'cdo coshe me kambalec gadi per t'montu kundraajroret (n'rast nevojet, se nuk i dihet serbit.,) e persa temes; me kaldaje (nafte) qi ngroh krejt shpine(mduket italiane kane kene ata qi kena pas thirr me ardhe me e montu, se mbaj mend se ka kohe)+oxhakun n'sallon, e per fresk kane vu kshu AC sikurse tan mileti. smiley

LOL, me shkrijne fjalet koreano-jugor dhe ekzotik ne nje fjali! smiley

Per mua ishte zgjedhja me optimale, shtepia ishte gjithmone ne temperature 19-21 grade maksimumi, dhe per familje me foshnje, ishte fantastike. smiley

Plus, mot e jete kembet dhe duart akull une, keshtu qe, kishte lezet. smiley

PS: Une e kam provuar ne Kore, keshtu qe, s'kishte si te ma merrte mendjen shitesi me "joshje ekzotike" smiley

@casaubon
Shiko, se kjo puna e venave nuk eshte per tu nenvleresuar, vuaj vete nga nje forme e lehte. Duhen evituar kontaktet direkte me burimet e ngrohtesise - eshte nje nga rregullat baze. Dhe nuk eshte aq i rralle si problem, nje ne tre femra ne Gjermani kane probleme te ketij lloji (u cudita kur e lexova tek nje broshure tek mjeku, po njekohesisht sikur edhe u ngushellova).
E me e keqja e problemeve me venat, eshte se nuk ka zgjidhje perfundimtare. Pavaresisht se i trajton me lazer, ose ben nderhyrje te posacme, ato kthehen prap me gjithe problemet e tjera nga pas. Ca si une asaj dyshemese me ngrohje i ruhen si djalli temjanit. smiley
Gjithashtu sh dakort edhe per problemet e gjymtyreve te poshtme, te permendura nga Anonimi, nuk jane aspak per tu nenveleresuar, por kjo nuk do te thote qe duhen mbajtur kembet e ftohta; nje pale corape me te trasha, e zgjidhin sh mire problemin, por ketu asnjehere s'me eshte dashur t'i perdor.

po na thinjen leshte duke u marrur me kete pune, por deri tani nuk kam pare ndonje studim qe te keshilloje nje gje te tille. Behet fjale per nje Vorlauftemperatur prej 35 Gradesh dhe nje Rücklauftemperatur prej 28 Gradesh, te cilat nuk jane me teper se temperatura normale e trupit, keshtu qe edhe gjakut edhe eneve te gjakut nuk u prish apo ndreq pune. Ndoshta ajo puna e variceve ka shkak tjeter.

Ty nuk ta ka njicik qejfi qe te dalesh nga banja apo dushi zbathur ne nje dysheme te ngrohte? smiley

po natyrisht qe nuk eshte i ngrohti qe i shkakton keto probleme, po i perkeqeson dhe i rendon, i ndihmon edhe te shpalosen me lehte.

vallaj, casaubon, me sh do ma kish qejfi me vesh nje fund pa komplekse!

Anonimo, mos hap panik kot, nuk ka sistem ngrohje me te mire sesa nje ngrohje radiante e projektuar mire.

I LOVE to "hap panik"! smiley

Gjithsesi, mua ajo ne Milano s'me pelqen! Sorry!

Ok pra, po nese sistemi qe ke ti ne Milano nuk eshte i projektuar drejt dhe ty ne sistem te qarkullon uje me 50 grade dhe e ke shtepine me pllaka, nuk e ka fajin sistemi, e ka fajin projektuesi ose instalatori.

Eshte me mermer dhe parket. Parketi mendoj se mbeshtetet ne nje material tip zifti. Edhe tubat jane te zhytur aty.

Ndofta temperatura eshte e larte, por nuk e kam idene se sa mund te jete pasi eshte sistem i centralizuar.

nejse, edhe ashtu si eshte nese e ke problem mund te rregullohet pa bere shume dem, rol te dores se pare ka sistemi i rregullimit. Gjynah eshte vetem qe eshte me ngrohje radiante dhe me parket dhe nuk te kenaq, nderkohe qe duhet te ishte perfekte. BTW, tubat nuk zhyten ne zift, mbi tuba ka nje shtrese beton te varfer te perziere me nje/disa aditive dhe mbi shtresen e betonit ndoshta ka primer

Eshte pallat i ndertuar ne vitet 70. Kur bera "levigimin" me thane qe teknika e perdorur per ta ngjit kishte shume mundesi te ishte me zift. U cudita edhe une ne fakt. Ke te drejte, ka me teper logjike qe tubat te jene nen shtresen e varfer. Po te ishin ne zift do te krijonin nje si tip dyshemeje plastike smiley

swed, te kuptohemi, kur kritikoj sistemin me panele radiante jam i ndergjegjshem qe kritikoj dicka te shume te mire. Pra, po flasim per detaje.

"Magari"... te kisha panelet radiante ne kete shpellen ku jetoj ketu ne Tirane.

Po ca na sugjero pra mo? Du me ble dicka po nuk po di me zgjedh

Po sa here duhet ta perseris mo burr?

E para punes izolimi!!! Per ngrohjen zgjidh ate qe eshte me e lire!

Nqs. ke me te vertete ndermend ta besh izolimin, me kontakto ne privat.

Pyetja eshte cila eshte alternativa me e mire per nje sistem ngrohje ne Shqiperi,dhe jo du te filloj nje shtepi nga fillimi dhe cfare sistemi ngroje mund te zgjedh per me te mirin,pra robi qe ka shtru pyetjen e ka shtepine por i mungon ngrohja,pra nuk do shume mend kjo pune.

S'ka! smiley

Nje pyetje, mqse paska dhe nga ata te fushes.... per ate emisionin "Nga e Para" me Selimllarin, si mendoni ju, ato familjet e perzjedhura qe u ribejne shtepine per kater dite (?!) jane vertet fatlume, apo fatkeqe moderne? smiley

p.s. qe te mos dal fare nga tema, me duket se kane bere edhe izolime ne nja dy raste, nese s'gaboj.

Asosacioni ngohje nga dyshemeja-koreane vjen nga fakti qe ato ishin te paret ne mode qe perdoren nje gje te ngjashme. sistemi i ngrohjes quhet Ondol smiley

http://en.wikipedia.org/wiki/Ondol

Po pra, por nje tjeter gje tipike e shqiptareve eshte te kene lexuar dicka e te emocionohen njesoj sikur te kene mesuar gjithcka, e te vrapojne ta vene ne dukje me force. smiley

Mjafton te kerkosh ne google me South Korean heating system dhe gjeja e pare qe nxjerr google eshte underfloor heating. smiley

qendrimi i zakonshem ndaj cdo innovacioni, patrioto. n'fakt do me habiste e kunderta. nje dite kauza e Tij do fitoje. durim. Bej Saber, thot turku.

Ilirjan, ja ku e ke pergjigjen e pyetjes tende:

... keto pune nuk jane "pyet njeqind dhe bej si di vete", por jane "paguaj ca lek dhe merr nje specialist per ate pune dhe bej ate qe te thote ai" (casaubon - 11 Janar 2012 - 13:39)

Po deshe specialiste, me thuj smiley

Swed,flm smiley  `specialist` per te dhon men si kaza-buoni, gje sa te dush te Partizani panjohur, po spara  kam qef  te harxhoj kohen kot, se e ha sapunin per djath!

Lale, pyt njiqind vet e boj si di vet! Ta boft Zoti mbar!

Po qe se do me msu se si bohet nji balon tauke, hajde prap ke peshku ene pyt.

 une 1 pytje kam bo. deri tek 100-ta, kemi kohe!  smiley megjt flm,  sa per balonat  une di edhe tabaken edhe tauken, ti di ndonje tjeter?

Ols ose Pedro. Termoizolimi eshte disipline e arkitektit , e ndertuesit apo eshte zanat komplet me vehte?

Ketu tek ne eshte i arkitektit. Ka shume vite, qe te marresh lejen e ndertimit (kerkesa per lejen e ndertimit ketu tek ne eshte kompetence e arkitektit) duhet mes te tjerash te dorezosh edhe llogaritjen e energjise se nevojshme per ngrohjen dhe ftohjen e nderteses. Pa ate nuk ka leje ndertimi. Ka edhe nje ligj te posacem per te percaktuar normen e energjise se lejuar, qe quhet EnEG dhe pas 2009 eshte forcuar shume.

Ok, thanks Pedro.

Certifikimi energjitik i nderteses. Gjermania eshte ne pararoje per kete.

ca i puno rreklames Anonimi...qite emrin mer, se kshu si Anonim Kakavija...s'te merr dot njeri ne pune

Nje alternative tjeter. That's Passive House.

The Passive House concept represents today's highest energy standard with the promise of slashing the heating energy consumption of buildings by an amazing 90%.

A Passive House is a very well-insulated, virtually air-tight building that is primarily heated by passive solar gain and by internal gains from people, electrical equipment, etc.

The 3–5% additional construction costs generally pay themselves back in 5 to 10 years in the form of energy savings.
There is no heating system in a passive house.

cudi, gjith ky muabet sobash e mangallash, ose tani po bon me ftofet ne shqipni (dmth qe ajo ngrofja globale esht bullshit), ose e kena pas ne dikur lekuren si te derrit... dhe kto sot jon merdhifsa te gjith. Pranej thoshte Roni duket, qe shifte vetem rob te merdhif anej  smiley

ore s'te besohet po te jesh atje tani planifikon dhe orarin e banjes dhe kthehesh ne sistemin e edukates qytetare' dush nje here ne jave'

Eshte nje nga problemet me kryesore sot per sot, jo vetem ne aspektin njerezor, por edhe ne ate ekonomik. Shperdorjme para pa fund duke ngrohur ndertesa te cilat nuk kane resistence termike dhe te gjithe energjine e prodhuar e nxjerrin jashte. Edhe nuk ngrohemi sic duhet, edhe shperdorojme leket.

Nje pyetje qe lidhet ne menyre indirekte me kete teme: a paguan ç'do familje tarifen e dritave/ujit ne Shqiperi?

Pershendetje Anonim , une jam i interesuar qe te bej nje izolim termik me kapote (panel polisteroli , rrjeta , dhe finitura ) a egzistojne keto materiale ne shqiperi? dhe nese po a di ndonje adrese ku mund ti gjeje ?? une punoj dhe jetoje ne itali dhe gjeja e pare qe italianet bejne per ndertesat eshte izolimi termik  qe eshte i efektshem si ne behare dhe ne dimer  si dhe eviton lageshtiren  , faleminderit 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).