Qysh kur kam degjuar Kryeministrin te flas per nje model ekonomik te tijin, te zbatuar ne vitet e tij qeverisese, suksesiv dhe si merite e tij, ky vend i  shpetoi krizes, kam pyetur se pari vehten, por dhe shume ekonomiste:

Cili eshte ky model?

Per ate kryeministri sot u nis t'u flasi francezeve kur shume shqiptare si puna ime nuk ja kane haberin fare. Nuk kam marre pergjigje ekonomike, por vetem se: "e ç'pret tjeter nga nje i marre?"

Cili eshte mendimi i kualifikuar peshkist, per kete problem ?

90 Komente

O Grave, ne c'do vend te botes politikanet thone qe meritat e rritjes ekonomike jane te tyre kur ka rritje, dhe meqenese detyrimishte politikani nuk ka aq kontroll mbi ekonomine. Dhe kur bota ka renie, por vendi jote ka rritje, kete pune ka politikani, dhe meqenese perseri kjo nuk mund te jete merite e Sales apo e Edit. Kjo eshte puna e tyre, prandaj mos ja mbaj kaq shume inat kete gje Sales. Mbase Sala i ekzagjeron pakez gjerat, por keshtu jemi ne shqiptaret, popull qe i ekzagjerojme gjerat, qe nga zeri tek telefoni e deri tek pirja e cigareve.

Sa per model ekonomik. Mendimi im eshte qe thjeshte duhet te kete ligje, qe ligjet te jene te thjeshta, dhe qe ligjit te mos ndryshojne shume here. Ku na ka ligje ose ku ligji eshte i veshtire, si tek toka, investimi ulet. Mendimi im, jepja atyre qe e punojne sesa te krijosh nje kaos me nipera e ster-nipera qe si kane pare ndonjehere ato toke. Ajo thjeshte do sjelli mospunim tokeje, domethene renie ekonomike neser. Toka duhet te veje tek ai qe do ta punoj, tek ai qe do investoj.

Kur ligji ndryshon shpesh sic ndryshon me politiken ne shqiperi, perseri investimi ulet, se nuk di c'fare llogaria duhet te besh per taksa e sigurime. Prandaj, kaloje njehere ligjin, dhe mendohu shume, vetem po ke bere ndonje gabim te madhe qe sjelle ulje ekonomike tek vendi ndrysho ligjin qe ke kaluar ne vitet e fundit.

Qeveria e vogel do ta ndihmonte ate vend gjithashtu. Kur gjysma e puneve jane ne qeveri, njerezit jane gati te vrasin per parti. Hiq punet nga shteti, dhe do shikosh sa pak njerezit do ta cajne koken per Sale dhe Edi. Plus, 3 milione qe ka shqiperia, nje kryetar bashkie i qeverise e jo marrezine qe kemi ne atje ku nje ne tre ka pune shteti.

Ai vend nuk do as modele e jo me shume se kaq: ligje te forta, te thjeshta, te cilat nuk perdoren ne menyra kapricioze.

Kur gjysma e puneve jane ne qeveri, njerezit jane gati te vrasin per parti. Hiq punet nga shteti, dhe do shikosh sa pak njerezit do ta cajne koken per Sale dhe Edi. Plus, 3 milione qe ka shqiperia, nje kryetar bashkie i qeverise e jo marrezine qe kemi ne atje ku nje ne tre ka pune shteti.

Qeveri e vogel apo e madhe po te ngrihet sektori privat me paga te mira njerezit nuk do te preferojne me punet e qeverise.ne situaten e sotme qeveria eshte punedhenesi kryesor.perrallat e sales me rritje ekonomike sa here qeveris ai kemi 20 vjet qe i degjojme.ne 97 mburrej se vendi yne kishte rritje 8% ne vit nga me te lartat ne bote.rritja krahasoje me vitin 1991 kur s'kishte mbetur gur mbi gur ne shqiperi.sa i bukur ishte modeli i tij ekonomik e tregoi viti 1997.

Grave ne se me ndigjon keto pyetje e kane pergjigjen pa pyetur.
Shqiperia po Ha mundin e 50 vjeteve , po pi gjakun e saj. . Shitja ne kohe te shkurter e pasurise 50 vjecare , te asaj ne vazhdim si Energjia e Kromet , Braktisja ne mase e Popullsise deri tek nje e treta , ruajtja e dashurise dhe mentalitetit patriarkal ne popullsi duke mbajtur me ndihma shqiptaret e Shqiperise nga shqiptarete e emigruar ,e ndonje element tjeter qe ka te beje me "vetorientimin e njeriut " sipas parimit te Elzistence , jame Baza per te vleresuar ate Shoqeri .
Kur pyet per modelin Ekonomik te ze nje e qeshur qe as Pertefi nuk ta ndalon dot me seriozitetin e tij prej dhijari nga tufa e babsqapit.smiley
Vidh te Vjedhim , Te Dale ku te Dale ....ose po nuk pate bezdi popullorce do e gjesh tek skeci i Parodisteve te Vlores
shtyje ti e shtyje une
shtyja kush ta shtyje me shume...
" Se neoliberalizmi zotrie " ...me taksat e sheshta dhe ato kodrinore malore, se Grafiket zotrie te fermereve me Lope kuaj e qe , kashte dhe shegoro arrorre , se superfuqia energjitike zotrie me turizem te zhvilluar e MIQ e Turiste nga e gjithe Kosova qe tabi vjen nga Rr. e " betchel", se ...Rrnofte Modeli Ekonomik i Mullijve te Eres .
Ai ka filluar perdoret si LOLO ose Argetues sepse Bota e kulturuar dhe e qyteteruar edhe ne Vaki do gjeje mundesi te ksehaset . E ke ka ai ti qartesohet se cdo me then nje Model Ekonomik .Mire vete qe eshte pafille ( dhe me te bute nuk mund ta akuzosh se nuk ka ate zanat ) po ku ke degjuar ti qe te kete Ekonomiste ne Bote te kalibrit te Bodes qe thote " Modeli Berisha " smiley As ne Itali nuk beri vaki te ndigjonim per ate " mikun" e ketij "Modeli Berluskoni " perjashtuar ne Lini "Modeli Gadafi "ose i mikut te tij ne Egjipt " zotit .Bumarak "
Modeli i pastrimit te Parave te Mafies Nderkombetare , Trafikut te Influences nepermjet dhenies se Tenderave ( per te mos u hetuar nga Organizma serioze ) , Mbajtjja me therrime ne kufijte e ekzistences pa shprese jetese e Kuturu te Popullit , Propoganda marramendese e Mashtrimit e Hipokrizise e Genjeshteres me te shkruar e TV si dhe Kryesorja e Kryesoreve ..mungesa e PLOTE e Pergjegjesise nen terma bajate 'liberale " per fatet e Popullit e shndrojne ate Pozite te deklaroje cdo lloj Gomarlleku pa patur merak fare se perfaqeson Shqiptaret !
Por te mos harrojme se "model " ai dhe te tjere para tij , quajne Pasurimin e Shfrenuar e te Paskrupullt nepermjet Vjedhjes e Kontrabandes te nje GRUPI afer e ne sherbim kryekeput Vrastar prane tyre .
Dhe po tu shtosh ketyre nje Luuuuuuuuuuuuuuuume te tere Lehsish qe kane zbuluar se Modelet Linden Sot si cdo gje per here te PARE ne Shqiperi e gjykon vet per cfare ke pyetur smiley

po si stu merzit vetja o burr i dheut...te tkisha burre do m'kishe be me krize nervash,boooo...preji mor drute shkurt me fiksove fare

se neoliberalizmi zotrie... smiley

looool

smiley   smiley   smiley

Eh mer Grave, c'iu ka gjet ju me kete! Kete po nuk e rrahen njehere ashtu "fshatce" ne Davos, zor se ze mend.

Ky eshte modeli i ekonomise shqiptare dhe tutori te saj Sal Berishes....Pret se kush do tja pallosi me fort dhe paguaje me mire

Modeli nga te gjitha partite eshte dhe ka qene ne keto 20 vjet i njejti:

- Privatizo pa kritere e plane (Rendesi ka qe me ato pare te mbyllen disa vrima ne buxhet). Ketu vlen per tu permendur qe ne fillim duhet ta shkaterojme deri ne fund qe cmimi te jete sa me i konvenushem per bleresin. Ose po deshtoj tenderi atehere e blen banka e shqiperise me 4 fishin e cmimit.

- Puneso sa me shume anetare partie ne shtet (pjesa me e madhe na duhen per mitingjet e zgjedhjeve te ardhshme. Arka e shtetit mbushet me taksat dhe gjobat qe i vihen biznesmeneve mbeshtetes te kundershtareve. Motoja eshte tja marrim tjetrit dhe jo te prodhojme me shume qe te kemi te gjithe me shume)

- Dobeso sa me shume drejtesine (Se keshtu vidhet me shume dhe nuk ka fajtore)

- Atje ku fitimi eshte i madh, krijo monopol. Keshtu edhe kundershtari ska ca thote me. Kjo ben qe ta percaktosh fitimin vet. Mjer ata qe duhet te blene mallin apo sherbimin tend.

- Nderto sa me shume rruge (mundesisht me borxhe, ose projekte te financuara nga BB ose banka te tjera). Perpiqu ti quhash ato me emra si "Rruga e kombit", "Rruga e arbrit" keshtuqe nuk guxon njeri te te kritikoje. Nderto sa me shtrenjte dhe pa studim. Mos be asnjehere nje bilanc per te pare dhe mesuar kur te ndertihen rruge te tjera nese ishte e duhur ky investim dhe a u realizua kthimi i investimeve. Rruget ndertohen sepse bakshishi eshte i larte dhe cilesia mund te manipulohet lehte.

- Be sa me shume tendere me cmime pa tavan. Jep koncesione pa fund eshe aty ku nuk ka kuptim. Ne leter quhen projekte te kryera.

- Turbullo sa me shume me idene e uljes se taksave per bisnesin, dhe shto taksat e tjera dhe propogando me shume uljen se sa ngritjen se taksave

- Lutju zotit te bie shi qe te kemi drita dhe te shesim ca energji per te pastruar bilancin.

- Dhe me e rendesishme fol sa me shume per arritje. Gjithmone do te mbetet dicka.

P.S. Rritje ekonomike kane cdo vit dy sektore dhe kjo perben rreth 32% te rritjes. Ato jane telekomunikacioni dhe ndertimi. Po ashtu edhe bankat kane rreth 12 % te rritjes. Ne cdo nga keto sektor jane firmat e huaja qe perbejne mbi 65%. Fitimi shkon per to dhe kjo eshte arsyeja qe njerezit e thjeshte nuk shohin asgje. Ne rajon kemi rritjen e ekonomise me te madhe por rritja e mireqenies eshte me e uleta.
Si perfundim ashtu sic e tha idrizi per momentin rritja krijohet nga privatizimi i pasurive kombetare. Pyetja eshte se derikur ?

Qysh kur kam degjuar Kryeministrin te flas per nje model ekonomik te tijin, te zbatuar ne vitet e tij qeverisese, suksesiv dhe si merite e tij, ky vend i  shpetoi krizes...

E thote ne kuptimin, qe adopton nje model, i cili mban taksa te ulta, shpenzon pak nga buxheti dmth futet pak ne borxh, sepse eshte kriza e Europes eshte krize borxhi publik. Menjefjale thote "Ne s'kemi borxh te larte publik prandaj s'kemi krize" smiley Ne fakt, ne nuk kemi shume borxh, jo sepse nuk duam vete, por sepse aq kemi kapacitet per te marre, me teper nuk na japin, sepse nuk na e kane besen.

 

 hunter, Ky  qenka per tu quajtur model  zhvillimi ekonomik?

Nesise duke e lene kete per here tjeter, pyes a je ne gjendje te  thuash sa eshte shumatoria e borxhit te jashtem me borxhin publik nekete vend?

  Se dyti,me permend dot nje takse  qe realisht konsiderohet  e ulet dhe ne se e shikon te mundeshme ngritjen e saj,jashte  miresise se Salihut per ta mbajtur...."te ulet"? 

Nuk eshte modeli, po flisja per arsyen pse Sali Berisha thote ashtu
Per borxhin e jashtem dhe publik nje link http://open.data.al/sq/lajme/lajm/lang/s...
Per rritje taksa nuk ka kuptim, nuk mund te flitet pa marre masa kunder evazionit fiskal. Por nje gje do te doja une. Te vendosej takse mbi pronesine e shtepise (apartamentit) te dyte/trete etj parametruar me vleren e shtepise.
p.s. pse thua SHUMATORIA e borxhit te jashtem me borxhin publik nekete vend"? Nje pjese e borxhi te jashtem mund te jete pjese e borxhit publik. Ti mbledhesh do te thote ta numerosh dy here.

Modeli i ekonomise Shqiptare eshte liberal, sepse Shqiperia NUK ka nje bazament te forte e konsoliduar Industrialo-Kapitalist. Nje shtrese kombetare te Kapitalisteve qe udheheqin ekonomine kombetare/patriotike mungon. Liberalizmi sheron disa plage te trasheguara dhe hap mundesi per investore qe te jene te interesuara. Shqiperia ka nevoje per krijimin e strukturave Kapitale e Investoresh, gje qe po nuk buruan nga vete Shqiperia duhet te vijne nga jashte ne formen e interesit te perbashket. - Gjersa te formohen kushtet e tilla sic i kane vendet me te zhvilluara perendimore, si dhe ndergjegja popullore ndaj obligimit Taksor e Ligjor qe perben shtyllen me kryesore te politikave te qendrueshme e serioze ekonomike ne jemi te detyruar te perballemi me nje ekonomi tregu te liberalizuar per te cliruar dhe identifikuar mundesite, energjite dhe idete qe ose kane qene te ndrydhura nga shkaqet e shumta (politika e paformuar, stadi taban e mekembjes se ekonomise kombetare, problemet e mbehta sociale qe te detyrojne te investosh urgjentisht ne sigurimin e elementeve baze per jetese, etj etj) ose ose kane fjetur gjume ne ambjentin e mentalitetit anadollak e patriarkal te shoqerise shqiptare.

Pervec ndertimit e komunikacionit qe eshte rrjedhoje e shkretetires qe mbizoteronte, ekonomia shqiptare bazohet ne rradhe te pare ne perfitimin, perpunimin, trasportimin e tregtimin e lendes se pare (industria tradicionale) gje qe eshte pakez e veshtire te arrije shpejt kapacitetet e duhura dhe te mundeshme qe keto te kontribojne ndjeshem ne buxhetin e shtetit, xhepin e punonjesve dhe krijimin e fuqise menaxhuese, financiare rezistuese ndaj tregjeve e spekullanteve nderkombetare qe kaq shume varemi. Po te marresh parasysh performancen e ceket, te keqe e pa pervoje te vete aftesive tona shqiptare, nje politike e tille liberale "1 per 1" eshte zgjidhja e kohes, modeli i suksesit (qe vetem nje negativ dhe nje mburravec teorik i bagazhit pseudo-patriotik nuk i sheh) e politika me produktive! Nga globalizimi qe ne nuk mund ti shmangemi eshte vertetuar tashme se perfitimin me te madh e kane pikerisht vendet me te dobeta te botes. Shqiperia ka nevoje per hapje te tregut, liberalizim te tije, thithje investoresh, qendrueshmeri politike, stabilitet makro e mikro - ekonomik, me shume globalizim qe te mund te pozicionoje vendin ne mesin e interesit nderkombetar ekonomik e per rrjedhoje edhe politik. Kemi nevoje urgjentisht per infrastrukture trasporti e administrative -gje qe qeveria Berisha eshte duke punuar fort dhe me sukses te plote per aq sa na jepen e hapen mundesite, perkunder cdo frenimi e djallezimi qe i kanoset nga armiqte qe i kemi brenda ne shoqerine tone, parlament e deri tek i ashtu-quajturi president sherrxhi.  Per te gjithe ata qe pretendojne se qeveritaret po shesin vendin tek te huajte i them; me tregoni se cfare kemi bere deri me sot qe po na beni teori patriotike ama provinciale ne kulm? - kush eshte pervoja juaj qe te mburremi paket e te mos kishim nevoje te liberalizonim ekonomine per te mbijetuar a krijuar bazamente per te ruajtur cdo qindarke made in albania - alias - te dhjefsha ne te!

Ka disa ketu qe analizojne qeverine Berisha me analiza e teori skandinave, qe krahasojne ekonomine shqiptare me ato te USA e BE, qe anashkalojne realitetin e resurseve kapitale, njerezore e politiko-strategjike kur dihet dhe eshte percaktues mos-qenja ne BE apo renditja rajonale tradicionale ne te gjitha fushat dalluese. Ketyre i them se, per llapaqen e mburravec te sojit provincial albanez nuk ka nevoje bota, nuk do ti a dije njeri se ku bien shqiperia dhe se a kemi te hame buke apo bar, cdo mardhenie nderkombetare dhe cdo shanc per nje zhvillim ekonomik bazohet ne reciprokitet dhe matet ne bursen e dollarit! - vete angazhimi, performanca dhe fjalimi qe do te mbaje Berisha si i ftuar me respekt nga Sarkozi eshte nje deshmi qe i mbyll gojen cdo idioti qe ja ben shqiperise llogarite duke numeruar dhi e dhen.

kev

o Brad..ti e mban me buke kete kevinjonin? po i hedh leket poshte po te them. S'e ka gje performancen ky, merr nje tjeter pa mik...

popull mosmirenjohessmiley.nje qeverisje te tille cilesore  e ka hak franca.

se mos na e mbajne salen atje se keta evropianet jane shejtaner ,kokat e medhaja i mbajne per vete.

e thene thjesht e me nder, ne nuk kemi ekonomi   po thjeshte ca ndermarrje shitblerje te cilat siç thote populli, thjeshte ku rrjedh edhe do te pikoje..... i gjithe suksesi i kesaj ekonomie, sidomos pas '98 ka qene ne m bushjen e arkes se shtetit nga remminitancat dhe parate e pista....po ta mbani mend, renia filloi qysh me 2006, atehere kur qeverria mori nje vendim tre vjeçar ( e ka pas tre me te rejat, se e paska bo 30 vjet me duket) per moratoriumin mbi skafet, dhe kur hapi qesene per rrugen e kombit. E kam shpjeguar edhe ne nje koment tjeter, se rruga e Kombit ka qene nje grusht i forte poshte brezit per ekonomine tone..i thone 1.3 miliard euro te groposura dhe pa asnje mendim ekonomik. Qysh nga ky vit ka filluar renia e mireqenies.... qeverria mburret se e ka shtuar buxhetin, apo ka rritur te ardhurat nga doganat e tatimet......pordhe me rigon keto...se po te shohesh, nje e treta e buxhetit, perbehet nga borxhet qe merr kjo qeverri, kurse rritja e dogan-tatimeve, vjen nga rritja e referencave dhe e çmimeve nderkombetare te mallrave te eksportit...... Qeverria mburret se ka rritur rrogat, po nuk duhet te harrojme se rritja e rrogave, nuk eshte merite e rritjes se ekonomise, por merite e rritjes se inflacionit...se po ta kthesh klesidren kokeposhte dhe te shohesh se ç'blen me ato para, po njesoj te bie, bile me keq akoma se rritja e çmimeve ka qene katastrofike, dhe rrreth 30% te rritjes se tyre i merita i takon taksave....llogarite, po jua mbajti bejini vete dhe vetem atehere do te shihni modelin e vertete te kesaj rritjeje....qe eshte fanar ndiçues ne Evrope...dhe ketu do ta shihni dhe modelin ekonomik te kesaj qeverrie e cila ka paturpesine qe edhe genjen pa pike turpi, nepermjet falsifikimit te shifrave, i cili eshte dhe qellimi kryesor i largimit me nje shkelm bytheve te FMN

Korigjimi i idjoteve eshte nje pune e papaguar, pra pa bereqet, dhe duhet thene se nje nisme e tille nuk perputhet me planin ekonomik te kryeministrit..

Ketu jane thene te gjitha, dhe vec konkluzione mund te nxirren... Tja filloj une me me te lehtat... Ki popul ka nevoje te shkoje i teri per vizite te neurologu! Thika ne palce e shoqeruar me nje reagim inegzistent nuk ka si te shpjegohet ndryshe.

Per tju kthy prap temes, nese do te ndertohej mbi bazat industriale te cimentuara para 90s, nuk do te ishim ketu.

Korigjimi i idjoteve eshte nje pune e papaguar,....
Thenie perle , ...Me siper teje ke nje qe ka "mend " dhije stani si te vathes se babasqapit qe perdor fjale pa u dit kuptimin ," Modeli i ekonomise Shqiptare eshte liberal, sepse Shqiperia NUK ka nje bazament te forte e konsoliduar Industrialo-Kapitalist."
Babasqapi thote neoliberal ky thote liberal .... A i fut dot ne nje vathe keta .Se po te kesh Industri te forte me " bazament te forte " ....nuk je Liberal smileysmiley
Ai noshi sikur qeka brenda ca gjerave smiley po Ju i nerum 'Bama i dikeni tamam !
Po dhe kjo ama per te vertetuar ate thenien tuaj PERLE nuk eshte perle e vogel
" Ka disa ketu qe analizojne qeverine Berisha me analiza e teori skandinave, qe krahasojne ekonomine shqiptare me ato te USA e BE, qe anashkalojne realitetin e resurseve kapitale, njerezore e politiko-strategjike kur dihet dhe eshte percaktues mos-qenja ne BE apo renditja rajonale tradicionale ne te gjitha fushat dalluese "
E ku je o prof ...Koco Devole : %.... e % - s se %-ve jep % -n e %- s se pritur Skandinavo Europiane . "Profesor po cfare modeli kemi " ? .......Po ne ate po shpjegojme ....
O Grava a e more vesh Modelin e sqeperve smiley Apo ke akoma paqartesi ?

"A i fut dot ne nje vathe keta .Se po te kesh Industri te forte me " bazament te forte " ....nuk je Liberal smiley"

 

Nje vend qe ka nje bazament ekonomik te forte ka luksin te jete me doreleshuar tek pagat, aspektet sociale te klases punetore, perkujdesja ndaj ekologjise dhe cilesise se jetes, si dhe mund te orientohet me lehte te beje politike ekonomike patriotike e te simbolit kombetar.

Po kur nuk mbush dot barkun me buke sikur soji yt o orizodo albanez cfare pretendimi ke pervecse te hapesh kasollen jevgjite cope e rrecke duke shpresuar se dikush nga te huajte me pare ne dore do ti prishet mendja e do investoje ne shqiperi?

A e di ti o oriz i gjalle se sa eshte koeficienti i riskut te investimit per shqiperine ne bursen nderkombetare?

Jemi vend qe zhvillohemi vetem ne saje te ekonimise se tregut duke liberalizuar sa me shume sepse ndryshe nuk kemi se cfare ti ofrojme investorit te huaj! Po nuk pati perfitime nje investor i huaj ai do te zgjidhte 100 here me pare nje komshi rajonal.

A e di ti o oriz i gjalle se sa eshte koeficienti i riskut te investimit per shqiperine ne bursen nderkombetare?........

......me kete paragraf i ke thene te tera Kev.....po per kete risk te madh nuk eshte as faji i Idrizit, as i imi e as i joti, po eshte faji i atyre qe ti rri e mbron tere diten e tere naten, faji i atyre kusareve qe na prijne tufen tone, qe rrine e mbreterojne se ka ca si ty, e si pertef inxhinieri qe i thurni hosanara dhe u lani kembet dhe u pini ujet....ja pra kush e ka fajin....e kane fajin ata te vraret e 21 janarit, e kane fajin ata 26 e gerdecit, e kane fajin ai korrrupsioni galopant, qe e ka mberthyer per fyti qeverritaret tend te lavdishm. e kane fajin ajo mori ligjesh alla shqiptarçe, qe i ben ai Salibandi yt, vetem per te fitu vota ne menyre qe te jete i perjetshem ne pushtet.... A e ke marre vesh ti Kev djali se ky SAliu yt, ka miratuar nja 5 koncesione miliarda evrosh per energji eolike, apo h/c te medhaja, apo per investime miliardash euro ne fshatra turistike dhe edhe pse kane kaluar 5-6 vjet akoma asnje prej ketyre projekte miliarda eurosh, nuk eshte hedhur asnje tulle? A e ke merre vesh or Kev djali se ai ligji i legalizimeve,aq shume i trumbetuar ka mbetur ne sirtar dhe nuk po zbatohet, se keshilli i Evropes i ka hequr veshin atij Salistanit tat.....me pretendimin........se ku e gjen ti te drejten qe ti shpronesosh pronaret e ligjshem me nje ligj te thjeshte.......etj, etj, etj.....nuk po zgjatem shume, se me siguri ti ..........e mprehe shpaten edhe nje here per situaten.....

ali,

Salen mund ta kesh inat, mund ta urresh apo ta besh pergjegjez edhe per boshatisjen e kaskades se drinit por!

Sala beri ate qe shqiperia kaloi nga nje shtet qe borxhet e huate financiare i perdorte per paga e mbushje vrimash buxhetore, ne kohen e qeverise socialiste, ne nje shtet qe ruajti dhe rriti ekonomine shqiptare qe eshte motorri i investicioneve me te medha qe ka njohur ky vend ne keto 20 vjet. Eshte modeli ekonomik i Berishes qe arriti te mbaje krizen ekonomike boterore jashte kufijve te shqiperise. Eshte po ashtu qeveria Berisha qe mori guximin te beje reforma thelbesore, krijoje imazhin e nje shqiperie me te ardhme te mbare ekonomike, te ndertoje vepra te medha per mundesite tona sic ishte rruga e kombit, autostrata e tuneli per ne elbasan e shume e shume infrastrukture rrugore qe eshte nevoja me urgjente per te indistrualizuar vendin e krijuar kushtet per investime strategjike ne te ardhmen. nuk eshte faji i Berishes qe shume investore te huaj nuk permbushen obligimet e kontratat per shkak te krizes financiare boterore. Sigurisht qe ka nje zbrapsje te furise shqiptare te zhvillimit ekonomik por kjo i detikohet me teper krizes financiare boterore dhe politikes se frikes e trazirave qe beri PS-ja sesa gabimeve te qeverise Berisha.

Nuk mbron njeri verberisht qeverine Berisha por ka nje moral universal qe thote "jepi zotit ate qe eshte hyjnore por kacidhja/taksa e perandorit i takon Romes"!

Ti mund te argumentosh sic e ke zakon ne cdo pacavure qe shkruan me 21 janare e gerdeca por harron se cdo histori ka dy ane te medaljes. Berisha nuk eshte as Zot dhe as banori i vetem i shqiperise, analizo edhe faktoret e tjere qe jane po aq relevant sic eshte Edi Rama, ish-qeveria socialiste qe themeloi korrupsionin galopant qeveritar dhe se fundi vete popolon llafazan qe spaguan as drita as uje e as taksa por kerkon qiqra ne hell.

kev....me lexo me vemendje...

...........Sala beri ate qe shqiperia kaloi nga nje shtet qe borxhet e huate financiare i perdorte per paga e mbushje vrimash buxhetore, ne kohen e qeverise socialiste, ne nje shtet qe ruajti dhe rriti ekonomine shqiptare qe eshte motorri i investicioneve me te medha qe ka njohur ky vend ne keto 20 vjet..............

.e ku ndryshon marrja e borxhit, qe ka qene e nivelit 30 milion dollare per pagat qe i paguante FMN me borxhin prej 300 milion evrosh me interesa te larta qe e kalon disa here kete borxh? vetem nepermjet ketyre borxheve????? motorr me karburant borxh...? po kur te mungoje akrburanti, me se do te levizni, dhe kur pa, tashti qe niveli i mbledhjes se taksave dhe doganave ka rene nen nivelin e 85%...?

.........Eshte modeli ekonomik i Berishes qe arriti te mbaje krizen ekonomike boterore jashte kufijve te shqiperise........

edhe per kete mos ja fut kot kev, se nuk eshte modeli ekonomik, po niveli i pjerdhur ekonomiko financiar qe nuk ishte kompatibel me ate evropian bene qe ekonomia jone te qendronte jashte ketij sistemi....e sa per qeverrine socialiste te pas '98, mos harro se e mori pushtetin mbi nje toke te djegur , me nje inflacion prej 40% me nje popullsi te armatosur dhe qe pushtetin e saj e shtriu mbi tere teritorin vetem pas vitit 2001, dhe vetem ne 4 vjetet e qeverrisjes se dyte arriti ate zhvillim sa qe ishte e paparishikuar edhe nga optimisti me i terbuar....ti po flet per korrupsionin galopant....e vertete eshte shume e vertete, po ku jane sot keta te korruptuar? jane bere te gjithe shoke te komandantit tend, jane bere kanakare te tij, qe nga Meta, nga Nano e tani se fundi Islami, e pse??? per ta mesuar se si ta moderrnizoje korrupsionin qe e ka zene per fyti kete qeverri, dhe nga TI, nese e ke lexuar, vetem per kete vit, vendi yne ka zbritur edhe nja 8 vende me poshte........

dhe se fundmi, vetem qeverria e korruptuar socialiste e pas '98 e vuri ekonomine shqiptare ne shinat e zhvillimit, se qeveria e SAliut, para '97, e vuri zhvillimin mbi firmat piramidale, edhe kete mos e harro, se gjithe ai "zhvillim" erdhi nga ulja e nivelit te çmimeve, vetem e vetem per te pasur para per ti futur ne firma, dhe kjo ndikoi ne ate te ashtuquajturin zhvillim.......pasi edhe keto para, te Sudes, te popullit e te Xhaferrit, ne masen 60% i mori shteti dhe i futi ne buxhetin e vet....dhe kjo u quajt merite e qeverrrise vallaha i mblodhi nga taksat te cilat ne ate kohe as qe nuk mblidheshin nen nivelin e 40%

prandaj Kev, mos u nxito kur flet....

"sa eshte koeficienti i riskut te investimit per shqiperine ne bursen nderkombetare

sa eshte me qafsh?

Shqiperia konsiderohet si vend me risk te larte investimi, kjo shkakton interes vetem per investime afat-shkurtra, per nje kufizim fushash dhe vetem per investore qe premtojne e pretendojne perfitime te larta. Ata investore jane te prirur per rendite te shpejta dhe te larta keshtu qe ne mund te thithim vetem aventuriere e spekulante qe nuk mund ti dallosh dot menjehere. Investoret serioz dhe afat-gjate kane ne synim vetem tregjet e medha dhe marrin per baze nje infrastrukture, qendrueshmerine tradicionale politike dhe shkallen e kualifikuar te krahut te punes ne terren, kjo prekthehet ne rendite me te ulta por ama te sigurta. Shqiperia nuk ka as treg te madh dhe as infrastrukture qe te ndihmoje ne uljet e kostove, pervec krahut te punes qe konsiderohet si i padisiplinuar e i pakualifikuar.

Pikerisht kete ka parasysh edhe qeveria Berisha qe po ben nje pune te jashtezakonshme per te pasqyruar e reklamuar shqiperine si vend perrallor por edhe duke deshmuar me politike fiskale, investime strategjike e prodhim te ligjeve qe lehtesojne e mundesojne nje terren prioritar per investime ne ekonomine e mirqenjen tone.

"Pikerisht kete ka parasysh edhe qeveria Berisha qe po ben nje pune te jashtezakonshme per te pasqyruar e reklamuar shqiperine si vend perrallor

Dmth qeveria Berisha po mundohet t'ja u shese sapunin per djathe ketyre investitoreve. Sa te zgjuar qe jemi. Tani e kuptova modelin ekonomik Berisha

eh sa ka zanoti...

...nji torb' me vegla.

Modeli eshte ai i shitjes se gjakut, bazuar kryesisht ne ofrimin e krahut te punes, remitanca, marrje borxhesh dhe rrjepje te pasurive kombetare. Model pa model me nje fjale..

Por e keqja eshte se ne shqiperi nuk artikulohet asnje alternative ndaj ketij modeli der me tash, edhe pse anatemohet ndrojtur.

Ndryshimi i modelit sipas meje duhet filluar me zbimin e ketij gollomeshit ngapushteti, me permirsu pak njerzit perceptimin e realitetit, se me kete idiot nuk ka gjasa ti afrohemi ndonjehere.

Pa problem plako,rendesi ka qe e ke kuptu smiley Pritet mesymje e modhe.

Aman Brad ,thuaj Sales ,qe ta ul cik ritmin e zhvillimit ,se do na nxjerrin nga puna greket .smiley

Po te hoqen ty nga puna bie Qeveria.

o Brado, ka me i mor ne provim pas leksionit kto franceze & co. Naltmadhnia?
http://www.balkanweb.com/kryesore/1/beri...

"Unë besoj që duhet forcuar fibra kombëtare e reformave të çdo vendi dhe duhet proceduar me reforma të thelluara. Kjo është rruga e vetme e përballimit të krizës dhe e zhvillimi”,

- S. Berisha -

2 miliardë dollarë investime ne turizem ne Shqiperi nga “The Trump Organization” dhe “Siva”

Prishtinë, 5 janar 2012 – Me datë 21 dhe 22 janar në Ballkan do të qëndrojë, “Holding Kompani Siva Partners” me seli në New York e cila operon në tregun e financave dhe patundshmërive e cila tani po investon në rajon dhe atë në financa/banka, sigurime, energji, miniera etj. Siva ka hapur edhe fondin “Siva Global” ku partner janë z. Simon Elyakim, Mohamedi Ali, Valentino Giurraj dhe Blerim Grainca. Siva fillimisht po investon në Shqipëri bashkë me Donald Tramp në një objekt grandioz në turizëm i cili do ketë vlerën 2 miliardë dollarë. Kjo kompani nga data 15 deri 21 do jetë në Shqipëri ku takohen edhe me kryeministrin Berisha, pastaj vizitojnë Kosovën, Maqedoninë e Malin e Zi. Në Kosovë “Siva Global” do të investojë mbi 3 miliardë dollarë në fusha të ndryshme, si: financa/banka, sigurime, energji, miniera etj. Ata gjatë qëndrimit në Kosovë do të mbajnë edhe konferencë për medie. K.I.

Plako, ty te duket palle trumpi apo te dukemi palla ne qe na ve kshu prrallash ketu?

 smiley Doli Sahit Muja serisht ?....

Une e di qe i vetmi invetstim i Trump-etes eshte organizimi Miss Universe(ku ai vete eshte kryetari i jurise)

Po ja dhika Trumpi ktyne me kete filmin multiplikativ me poshte! smiley

 

http://www.youtube.com/watch?v=oqV249XP54M

 

p.s.

M'knoqi ajo qe mbajne konference shtypi n'Kosove per nje "objekt grandjoz" qe do ndertohet ne Shqipni....

Ah Hajdin Hajdin Sejdia,

Hije t'paska kopilnia, 

 

 

Mire mer Mrrok, jom i ngazllym me pa kto sene qe do e bojne Atmen Parris (te mos ngaterrohet me kryeqytetin e Frances), por e di qe do vdes pa e pa nji lajm si ky me posht (harfet xebe jane te miat):

Prishtinë, 5 shkurt 2012 – Me datë 21 dhe 22 janar në Ballkan (do të) qëndroi “Holding Kompani Siva Partners” me seli në New York, e cila operon në tregun e financave dhe patundshmërive(, e cila) dhe tani po investon në rajon dhe atë në financa/banka, sigurime, energji, miniera etj. Siva ka hapur edhe fondin “Siva Global” ku partner janë z. Simon Elyakim, Mohamedi Ali, Valentino Giurraj dhe Blerim Grainca. Siva fillimisht po investon në Shqipëri bashkë me Donald Tramp në një objekt grandioz në turizëm, i cili (do ketë) ka vlerën 2 miliardë dollarë. Kjo kompani nga data 15 deri 21 (do jetë) ishte në Shqipëri ku (takohen) u takua edhe me kryeministrin Berisha, pastaj (vizitojnë) vizitoi Kosovën, Maqedoninë e Malin e Zi. Në Kosovë “Siva Global” (do të investojë) eshte duke investuar mbi 3 miliardë dollarë në fusha të ndryshme, si: financa/banka, sigurime, energji, miniera etj. Ata gjatë qëndrimit në Kosovë (do të mbajnë) mbajten edhe konferencë për medie. K.I.

 kaposhi, i lexova sa ke shkruar  dhe nuk kam asnje vrejteje edhe pse ato miliardat nuk kane filluar asnje qindarke ne turizem gjer kete minute.Por ma perkthe ne shqip kete qe ke shkruar duke mi vene emrin ..si model ekonomik ? -Per ket eshte pyetja dhe jo per ...p.. e Salihut

....grava po te duken te gjithe si Sala,nuk eshte Saliu ai me larte o burre...

kaposhi ai  me siper  nuk me intereson fare dhe as qe marr mundimin ti referohem atij por ndonje te  semuri  qe nuk ka merre vesh akoma çna  ka gjet. Merre vesh se une tanime qe e mora pergjigjen nga idhulli yt, qe e leshovi balgen ne samitin ku ka vajtur.Ja si tha kokosh, pasi qe ua beri te shkoqura te gjitha idete gjeniale te tij njesoj si te .... Haxhi Plases, atyre humbomenove... ne takim:

"...Modeli im qendron tek Liria...!!!!"

Sonte e mora vesh une qe italianet, greket, portugezet, spanjollet  paskane patur ngaterrimin..... tek punet e lirise.

U  krypsha mente, qe nuk e kuptoni, nuk e merrni as me mendje se na perfaqeson nje i marre komplet....

 cili eshte modeli i ekonomik shqiptar?

Sa te jesh gjalle ne pushtet merr borxh, pastaj me gisht ne goje!

....pasi qe ua beri te shkoqura te gjitha idete gjeniale te tij njesoj si te .... Haxhi Plases, atyre humbomenove... ne takim:

"...Modeli im qendron tek Liria...!!!!"

...ok, le te dalin ekonomistet akademik(te majte apo te pavarur) dhe te debatojne ne menyre shkencore dhe te civilizuar ne nje debat kombetar ,qe te bindin opinionin se keto qe thote Sala  jane te rezikshme dhe jo  te verteta.Jo vetem te kundershtojne por te japin edhe rrugen ndryshe te zgjidhjes se problemit.Mqs ata jane kunder politikes Neoliberale(privatizimet totale dhe liberalizimi e plote te  tregut) qe po ndjek Sala le te tu thone shqiptareve te mirat dhe te keqijat  e kesaj rruge dhe ne te njejten kohe te promovojne ate politiken e tyre qe kerkojne te vijne ne pushtet .I kujt eshte faji pse nuk behet ky debat?Sic duket ata  nuk  kane deshire  per te ardhur ne pushtet my friend..

teoria e "neoliberalizmit"?..nuk te mjafton viti i mbrapsht ( 1997) me Piramidat, qe perfundoi me kolapsin e shtetit, apo e harrove ? 

...per "Neoliberalizmin" Sala e konsolidoj mendimin plotesisht vetem kur ishte ne opozite...

..dhe kur ishte ne pozite ne 1997, cfare konsolidoi ?smiley

Per ate kryeministri sot u nis t'u flasi francezeve

smiley

 

Po ç'franceze aman, asnje çerek medie nuk ka dhene as edhe nje çerek lajmi per kete kolokium, qe eshte nje nga dhjetra te tillet qe organizojne vende te ndryshme te BE apo te botes.

Ky eshte web-site zyrtar i kolokiumit : http://www.colloquenouveaumonde.fr/programme/
Pjesemarres jane vetem disa presidente kompanish e ndonje minister financash. Pjesa tjeter, eksperte ekonomie.

Ky harami yne ka shkuar (me parate e taksapaguesve shqiptare !) per reklame te brendshme, per tu thene ndonje shqiptari qe i ha ende dokrrat e tij "ja, mua me presin te medhenjte e kesaj bote". Nderkohe qe, prej 21 janarit, nuk ke nje vend te BE-se qe ta qase ne derë ! Shkoi ne Norvegji e Izrael, vende "pa lidhje" (do thoshin kosovaret), gjithmone me parate e taksapaguesve shqiptare, me te njejtin qellim reklame te brendshme.

Po te donit, mund te ishit regjistru dhe ju, qé linku : http://www.colloquenouveaumonde.fr/inscription/  por u ka dash me pagu nje shumë jo pak te majme.

Por e thash dhe me lart : nga para dhe mbrapa po i kaleron taksapaguesit shqiptare ! Apo jo Brado ? smiley
 

 STALKER, nuk di a e vute re takimin e veçante, te  Ketij  te  marrit, me krere te qeverise Franceze, per problemin e blerjes se helikoptereve, prej  "nje shoqerie Franceze" e afert me presidentin Sarkozi...?

E pra eshte nje turp, per kreret Franceze, qe vjedhin pare nga te gjakut te popullit te  varfer shqiptar, duke bashkepunuar ne kusari, me kryekusarin tone. Per ti  blere ata helikoptere, prodhim i "Bombardierit Kanadez",  u gjet shoqeria franceze e cila ne fakt  eshte vetem e vetem seksere, duke perfituar prej nje diference  te larte çmimi, per  sekserllekun e saj duke  ja shperblyer kryekusarit tone me fjale te  mira, si "burrec shteti", e mu  per ate  dhe qe e mbajne  me pendicilina kusarie,  te  perbashket me  nderkombetare, dhe i japin ashtu mbeshtetje, ... per  ta vjedhur  akoma, kete  vend te  mjere.

 Ju lutem, gjeni lutem mundesine dhe ja jepni  shtypit  francez dhe keni per ta pare se si eshte  e verteta e kesaj afere te ndyre... !

Ne  shqiperi nuk ka opozite.... 

Per ekonomi duhet me pvet ata qi shkruejn libra e karta. smiley

o me na pae, me na pvet-e...

heu burre i motit,
gjak i kastriotit,
heu mirsenaerdhe
o-o hej

po t'guxoj naj dit armiku
doren le ta zgjasi
(s'e maj men kte vargun ktu-e)
t'gjithve na ke gati
heu burr i motit... etj etj

Shum kan pas knu mer Teef, edhe n'dialekt, si shpjegohet.

 

The Prophet Karl Marx

 

O Spiritus, ato komentet e mija ne t'cilat permendi kommunizmin i censurojne (fshijne), ndersa ti vendos foton e Marksit dhe kta e zmadhojne dhe e bajne poster. Interresant!!! smiley

Ti e ke me kamunistat mer Teef , pranaj te censurojne smiley

ore per cfare lirie bohet fjale ketu? ah nese kaposhi e ka fjalen per grune e sali-ut terhiqem. Por nuk eshte liri ekonomike o kaposh te shfarosesh pyjet nga faqja e dheut, nuk eshte liri ekonomike te shkaterosh shtreterit e lumenjeve nga zhvatja pa kriter e zhavorit, nuk eshte liri ekonomike shfrytezimi pa kriter dhe studim i vendburimeve minerale ekzistuese e me gjere, nuk eshte liri ekonomike ndotja e tokes nga plehrat dhe geryrja e saj nga erozioni per shkak se nuk ka shtet qe te kujdeset per kete pasuri qe eshte e perbashket per breza te tere njerezish qe do te vijne. Nuk eshte liri ekonomike ti lesh njerezit pa pune dhe ti thuash ikni kepusni qafen ne perendim, nuk eshte liri ekonomike te vjedhesh voten dhe as te vrasesh qytetaret e pambrojtur ne mes te bulevardit. Kjo eshte thjesht nje katraure qe kerkon shpagim dhe ka per ta ardhur shpejt. 

.Boll e lexove

Kev, per modelin e suksesshem ekonomik e politik te kryekomandantit tend eshte kjo, dhe e shkruar jo nga M. Baze, e as nga E. Braçe.....

 

2011: të fundit por krenarë

 

 

  Me mbylljen e vitit kalendarik, sipas traditës, politikanë të lartë, prezantojnë bilancin e tyre vjetor. Në SHBA Presidenti Obama pranoi se mund të ishte bërë më shumë për programin e tij ekonomik, ë Gjermani Merkel tha se kriza e euro-s na gjeti të papërgatitur, në Britani u pranuan problemet me raportet europiane, në Itali e Greqi menaxhimi ekonomik u konsiderua dështimi më i madh. Në Shqipëri vendin e bilancit (sukses-dështim) e zë parada e arritjeve „historike“. Kështu, ndryshe
nga tradita perëndimore , në traditën tonë politikanë të lartë, ministra, drejtues të policisë, tatimeve, doganave, arsimit, shëndetësisë, etj, garojnë në ekranet  televizive duke propaganduar suksese e arritje të jashtëzakonshme. Vitin kur ne, për shkak të mosfunksionimit parlamentar dhe mungesës së reformave, u  penalizuam me refuzimin e ftesës për në BE, pushteti ekzekutiv e legjislativ thotë se ka shënuar arritjet më të mëdha në histori. Vitin kur vendi është prekur nga kriza ekonomike, kur fjala „investim“ është zëvendësuar me „kursim“ zyrtarët e lartë na thonë se kemi rritjen më të madhe në Europë. Vitin ku 22 atentate publike ndaj biznesit deri edhe gjyqtarëve mbeten të pazbuluara, kur në 9 raste grabiten banka dhe së fundi edhe makina e një ministri, policia thotë se asnjëherë nuk kemi qenë më të sigurtë. Vitin kur shënohet viktima e 13 në minierën-varr të Bulqizës, apo kur në krishtlindje media raporton për vdekjen e një fëmije nga varfëria, zyrtarët e lartë na thonë se jetojmë në bollëk, dhe na japin këshilla mos të abuzojmë me verën dhe mishin në festat e vitit të ri. Vitin kur asnjë zyrtar i lartë dhe i mesëm nuk përfundoi në pranga zyrtarët krenohen se arritjet e mëdha antikorrupsion. Vitin kur në mesin e ditës, para të gjithëve, disa militantë sulmojnë me shkopinj policinë dhe disa gardistë qëllojnë duke vrarë protestues të paarmatosur, dhe ku asnjë prej tyre nuk dënohet, zyrtarët e lartë krenohen me standardet e demokracisë. 2011 po ikën, pa lënë gjurmë, por duke lënë shumë plagë të hapura. Konsensusi politik i dy muajve të fundit më shumë se me paqen ngjan me armëpushimin, dhe Shqipëria, falë zgjedhjes së Avokatit të Popullit, ka plotësuar deri tani vetëm 1 nga 12 kriteret e BE për ftesën e anëtarësimit. Të fundit në integrim, të fundit në standarde demokracie, të fundit në renditjen e TIA për korrupsionin, të fundit në cilësinë universitare dhe shëndetësore, të fundit nga politika tek sporti, e përsëri, këto ditë, pushteti politik na fton të jemi krenarë për ata që kemi në krye, që erdhën me premtimin për të na shërbyer dhe po përpiqen të na sundojnë, që alternativat politike i kanë zëvendësuar me pazare biznesi e grupesh interesi, që në pasurimin e tyre me pushtet politik e financiar kanë humbur sensin e masës, janë bërë arrogantë dhe me sjellje mesjetare në mazhorancë dhe opozitë po e trajtojnë shtetin si plackë e shoqërinë si një turmë. 2011 po ikën dhe ne jemi aty ku politika gjithnjë na ka imponuar të jemi: të fundit...por krenarë! 

Afrim Krasniqi

Shqiptarja.com

Ali,

e para, A. krasniqi nuk ka kurrfare shkollimi dhe pervoje ekonomike.

e dyta, Berisha nuk eshte hem prokuror, hem gjykates, hem minister arsimi hem minister x e y!

e treta, Ky shkrim eshte shkruar nga nje kendveshtrim negativ. Nuk pasqyron asnje gje pozitive qe ka ndodhur me 2011 dhe se fundi nuk ballancon midis te dyja skajeve kendveshtruese. Nuk eshte njesoj sikur te pyesesh nje endacak e te papune, pa sukses ne jeten e tije rreth opinionit te tije per politiken e qeverisjen me ate opinionin e nje qytetari te rregullt e me pune qe ka pasur sukses ne jeten e tije.

e katerta, nuk eshte serioze te marresh rezultatet negative, te mbledhesh te dhena per ate qe su be (ka arsye shume) dhe te lesh menjane rezultatet pozitive apo per ato pune qe u bene dhe pastaj te dalesh ne tregun GABI te medias shqiptare duke shpresuar te lexohet nga kontigjenti opozitar packa se kontigjenti asnjanjes, apo PRO qeveritar e hedh si te pavlere ne kosh.

Ti Ali, mund te zgjedhesh vete kendveshtrimin dhe eshte ceshtje e jote se ne cilin kontigjent pozicionohesh por nje gje nuk i shpeton asnjeri, ballancimi dhe ballafaqimi eshte obligim e dispozite e nje gjykimi te drejte e serioz!

Ti Ali, harron apo nuk te intereson avidentimi se qeveria kriminalizohet, shahet dhe ofendohet tradicionalisht ne shqiperi, me orgji e gjueti shtrigash Mediatike te formes psiqo-terrorriste e anadollo-provincialiste por kjo nuk do te thote se te gjithe jane bageti e te verbuar qe manipulohen aq lehte vetem e vetem sepse opozitarizmi rrugac eshte sport popullor. Eshte ceshtje e secilit ne cilen grupim preferon e agjiton por nuk mund te imponosh duke mos respektuar kenveshtrimin e tjetrit. Ti mundohesh te me bindesh se Berisha eshte kucedra e Shqiperise, mund ta provosh por duhet edhe te jesh serioz!

Viti 2011 ka qene cka per mendimin tim. Pakez reklame i lejohet cdo qeverie sepse edhe ne USA e BE behen kesiso reklamash mbivleresuese por! Faji nuk mund ti hidhet vetem qeverise sepse edhe opozita ka nje rol percaktues ne demokracine, qetesine publike e politike qe favorizon/demton ekonomine e zhvillimin e demokracise. Beja nje here llogarine PS-se dhe halabakeve qe e perbejne sot. Mos injoro e deformo realitet per inat te vjerres...

kev

Kev, nga anet tona ne kena nji shprehje te bukur....o njeriu me mend, si te dhembi ashtu me dhemb.....

Ty te vjen keq kur ta shajme komandantin, por ama nuk je fare luajal me kritikat qe i ben qofte qeverrisjes socialiste e qofte opozites sot......behu korrekt, mati njerezit dhe fenomenet me nje kut.....e jo sipas qefit...

Po mundohem te imagjinoj aty ne France duke folur per ekonomine, Edi Ramen si kryeminister. Corape te verdha, kravate fantazi, kostum ekstravagant prej kadife lejla, mjekr parruajtuar alla Dr. House, teksa flet me gjestikulacione majmuni  te cilat hipnotizojne vemendjen e Sarkozy, Lagarde etj etj. aahh.

Ne ate vend ku GAY lleku pranohet deri k/minister , te ka munguar edhe pershkrimi i fotos Edit me incizimin e zerit te Jozefperckes "lakuric , lakuric " futi dhe aarroro - ullishtoro-shegoret ne mes dhe te q...fsha Jeten .I fodhi hallet Sqaperia dhe ... plot devocion te nderuarit duke pare dhe Hunden e Saliut ....i heqin poturet nga qejfi per Reforma !
Hundedosa smiley

Imagjinate  kjo hunter?Tashti je tuj fole kot fare.Pse breket  e benevreket e bejne kete te thote marrezia? Te siguroj se edhe  ashtu po  te ishte, nuk do ta tallnin me ato qe do te thoshte.E  ke inat jepi hakun.Po ky  eshte lere lere!

Si paskesh thone gomari yne atje: do mbjellim 250 milion drufrutore arrore.

eh, thuj shyqyr qe ket budall e ka nje shtet me 3 milion banore se perfytyroni psh sikur ket keric ta kishte Kina!!!!!!smiley

Mjer Globi  pastaj...............

Ufff Grave. E lexova dje pyetjen dhe e kalova me shpejtesi se pyetja i ben nder atij kaosi ekonomik duke presupozuar qe ka dhe qe po ecet sipas nje modeli ekonomik te caktuar.

Model ekonomik eshte aplikimi i koncepteve ekonomike te bazuar mbi nje politike/ideollogji te caktuar.

Eshte liberale hudhen koqet e Sules. Shteti inkurajon pronen e iniciativen private, mban taksat e uleta e blah blah blah. Harrojne te na shpjegojne se prona e "xanun" masivisht, u legalizua tamam nen qeverite e Sules. Nuk shpjegojne se pse taksidaret i hudhen ne fyt firmave te "atyreve" dhe as guxojne ti afrohen kompanive "qe jane tonat". Nuk thone asnje fjale per investimet idiote ne sektorin publik. Investimet (qe ne fakt ishin vecse ulje brekesh ndaj cekeve, italianeve, grekerve e amerikaneve) dhe qe kane per ti kushtuar shtrenjte taksapaguesve shqiptare. Listen e cudirave dhe e deshtimeve te ketij "modeli" mund ta zgjatesh sa te duash qofte ne ekonomi, qofte ne ambient e qofte persa i perket anes sociale. Mos harrojme qe te rralla jane shtetet qe operojne ne kushte kaq te favorshme si Shqiperia me te ardhura nga emigracioni sa 1/6 - 1/20 e GDP pa llogaritur poziten strategjike dhe lendet e para. 

Hej cna hape pune o Grave.... nejse. Nese vertet kerkon te modelosh ekonomine shqiptare duhet te nisesh nga nje baze me e thjeshte, dicka e tipit. Si e ndajne kusaret placken qe ja grabisin karvanit?

"...Si e ndajne kusaret placken qe ja grabisin karvanit.."

Uffff ! Se desh plasa, gjer sa me dole, ore Patriot,  ne "shtegun" e "modelit" berish-ilirjan,  qe kam pat nder mendje, kur bera pyetjen.

Modeli eshte nje dhe i vetemi:Ndarja,  si plaka....Ata,.... prej verteti(jo  plastike dua te thom),  prej kryekusarit  Sali-ilir, e mallit dhe parave, te lumeziut popull.

grava, si eshte e mundur qe nuk ka asnjeri qe t'i thote: "po mbylle o gomar gojen"? Une e pashe per njady minuta kete fjalimin ne France dhe me vinte te fusja koken poshte jastekut nga turpi.

Pas 50 vjetesh ne vashdojme t"i biem te njejtit avaz:

ne vitin 60' Enveri prape ne Moske
C'ja perplasi ne fitire
Cuditi gjithe nje bote
Ti Marksizmin e shpetove
na nderove Shqierine...

Jetojme  nje tragjikomedi origjinale me skene tere qiellin e tere   token meme.....Prite kur te flasi ne Grupin Parlamentar  dhe  ne Qeverri e mandej ne Kuvend ...per pritjen madheshtore ne Pariz  te.. Adamskuthit tone...!Bilez dhe shushatjen e biznesit Evropian, nga modeli ekonomik...  i  kusarise.

Delet  e Perendise... do ta  duartrokasin.

Ky  vetem prej duartrokitjeve.... mund ta haje.

Po dele do mbetemi ne te shkretet gjithmone.

 

Berisha: “Modeli ekonomik i Shqipërisë po tërheq vëmendjen botërore”. Por, kërkon 100 milionë $ borxh

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka deklaruar se qeveria e drejtuar prej tij u ka paraprirë modeleve të reja ekonomike. Këtë deklaratë Berisha e ka bërë nga Franca ku po merr pjesë në një seminar me temë “Bota e Re 2012: Rritje, Ndryshim, Risi”. Kreu i qeverisë tha se suksesi i ekonomisë shqiptare ka tërhequr vëmendjen botërore.

“Dje u diskutua gjerësisht mbi modelet e suksesit dhe siç e konstatuat theksi u vu kryesisht në vendet e BRIK-ut, Brazil, Rusi, Indi, Kinë, por, e vërteta është, se theksi dhe një vend të veçantë pati edhe modeli i Shqipërisë, si një ndër modelet më të suksesshme sot. Model, i cili ka garantuar rritjen e konsoliduar të ekonomisë, një model, i cili, ndoshta si asnjë vend tjetër, ka realizuar rritjen me 100 për qind të eksporteve shqiptare, pra, dyfishimin e tyre në harkun kohor 2009-2011, një model që ka shënuar rritjen prej 316 për qind të investimeve të huaja në harkun kohor 4 vjeçar, një model, i cili në një hark kohor 5-6 vjeçar i ka dhënë të ardhura ekonomike vendit mbi 7 miliardë dollarë më shumë. Ky model, i bazuar në lirinë ekonominë, taksat e ulëta, qeverinë e vogël, përmirësimin e klimës së biznesi dhe zhdukjen e pengesave burokratike, u konsiderua këtu dhe konsiderohet kudo, siç u theksua dje, si një model suksesi. Pata rastin të bëj një ekspoze të këtij modeli dhe të shpreh mendimet e mia për potencialet e mëdha të Shqipërisë”, u shpreh Berisha në një prononcim për mediet nga Parisi.

Më tej kryeministri tha se në këtë seminar janë diskutuar dhe modelet e reja të cilët duhen aplikuar për të siguruar rritje të qëndrueshme ekonomike. Në këtë prizëm, Berisha ka nënvizuar se Shqipëria tashmë e ka bërë një gjë të tillë.

“U diskutua gjerësisht për modelet e reja dhe se ku qëndron fuqia e tyre, sot u diskutua për kufijtë e rinj dhe drejtimet më të rëndësishme që duhet të ndjekë ekonomia botërore në vite që vijnë. Krahasuar me pikëpamjet e idetë që u mbrojtën, gjej që modeli shqiptar është në përputhje të plotë me këto drejtime të reja”, u shpreh ai.

Por, Qeveria duket se është detyruar të pranojë situatën e vështirë të financave publike dhe ka pranuar të hyjë në negociata me Bankën Botërore për një kredi që do të përdoret edhe për mbështetje buxhetore.

Lajmin e konfirmoi zyra e Bankës Botërore në Tiranë. Përmes një njoftimi për shtyp ajo njoftoi se Banka Botërore është angazhuar tashmë me qeverinë në përgatitjen e një kredie për mbështetjen e politikave të zhvillimit që lidhen me qeverisjen dhe konkurrueshmërinë, e cila mund të përdorë financime shtesë për të forcuar programin e reformave ekonomike.

Sipas Top Channel, bëhet fjalë për një kredi mbi 100 milionë dollarë.

Nuk jane te gjithe bageti.....

 

Me sa po kuptoj, ndryshimet klimaterike ne ekonomi po i ndikojne ndjeshem dinamikat e xhungles shqiptare. 

Nese deri dje "loja" ish si te fitojme, sot eshte bere, si mos ta humbasim ate qe kemi fituar dje. Kjo pak a shume eshte psikoza ne te cilen jetojne sot investitoret shqiptare.

Para dy vjetesh, "bosat" te thoshin merre dipllomen per ekonomi e piji lengun, se ne ktu funksionojm kunder cdo lloj teorie e ligji te ekonomise se tregut. Kto "bosat" po i shikoj sot me breke neper kembe duke marre borxhe per te paguar borxhet. Zerat e tyre neper telefona nuk kumbojne me si kembanat e kishes se Lacit. Habise per menyren se si funksionon tregu ne shqiperi, nuk i pergjigjen me me togfjalshin klasik "kshu shkojn gjonat ktu". Me sa duket, dale nga dale po u futet ne tru se ekonomia shqiptare eshte ekonomi tregu dhe se spekullimet kan nje vlere dhe dinamike te caktuar ne ekonomine e tregut dhe se shqiperia nuk mund te bej perjashtim dhe te dale jashte ligjeve fizike te galaksise se kapitalizmit.

Ashtu si u zhduken shume specie nga ndryshimet klimaterike ne fillimet e periudhes se akullt ashtu do te zhduken dhe "bosat" ne kete klime te re ekonomike. Dhe gjithashtu ashtu sic mbijetuan specie te cilat arriten te evolonin bashke me ndryshimet klimaterike ashtu do te mbijetojne dhe "bosat" te cilet arrijen te evolojne ne kte klime te re ekonomike. 

Ne fund te fundit mbijetesa e "bosave" do te varet nga intelekti dhe aftesite per te kuptuar tregun, rregullat, dhe ligjet e tij. 

 

“Modeli ekonomik i Shqipërisë po tërheq vëmendjen botërore”...

Por, kërkon pako gje..... 100 milionë, ( dollaro  u thosh Enveri) borxh..!

He ta lumsha...! Model jo shaka

JA dhe m odeli i ri i ekonomise...te q@fsha taksen Majko......te pakten ajo kish nje qellim serioz, kurse kjo ka nje qellim mafioz.......rrnofte rruga e Kombit.....rrrnoooofteeee!!!!!!!!!

Taksë shtesë për karburantet 

Taksë shtesë për karburantet

Sikur të mos mjaftonin taksat aktuale për karburantet, të cilat ndikojnë 100% në çmimin final, qeveria me anë të Ministrisë së Transporteve po përgatitet të vendosë një tjetër tarifë, me synim krijimin e një fondi të veçantë për mirëmbajtjen e rrugëve, raportoi “Shqip” në numrin e së dielës. 

Natyrisht, një ndërhyrje e tillë do t’i jepte tjetër ndikim negativ naftës dhe për rrjedhojë kostos për mjetet e transportit dhe ekonomisë në tërësi. 

Dokumenti i Ministrisë së Transporteve, që tashmë ka marrë miratimin edhe të qeverisë shqiptare, parashikon që gjatë tre viteve në vazhdim, një pjesë e fondit për mirëmbajtjen e rrugëve të merret nga një taksë e posaçme mbi karburantet. 

Qeveria ka rënë dakord vetëm në parim për vënien e kësaj takse, por masa e saj do të përcaktohet me anë të një ligji të posaçëm. “Rreth 98% të çmimit final të produktit, sipas ekspertëve, e përbën çmimi i produkteve në bursë së bashku me detyrimet fiskale dhe ato vendore. Taksat portuale të Depozitave Bregdetare, që menaxhohen nga koncesionarë privatë, janë nga më të lartat në rajon. E njëjta gjë vlen të thuhet edhe për detyrimet e tjera, deri tek Tatimi mbi Vlerën e Shtuar”, - sqarojnë tregtarët e naftës. 

 

Shkoni e punoni mos rrini gjithe diten para kompjuterit.

E diele sot mo smiley

Po eshte e driele mer Brad, apo ta kan lone ty edhe ket dite dite pune...??? eee o bo keq per qeverriun Brado, siç duket shpetimin e shifka tek puna diten e djele......smiley

Pyetja mund te lexohet gjithashtu si pergjigje deftore. Çili eshte modeli ekonomik shqipetar! Çili, nga Henri Çili. Te tjerat kuptohen vete smiley.

Po ç'ma e kujtove moj Erma, sapo e ndoqa ne nje emision tek e Djela e Gjebrese, dhe mi solli zorret ne fyt......nje njeri qe pretendon kulture dhe eshte nder me te pakulturuarin ne debatet publike....i thoshte bashkebiseduesit, pa pike turpi    ....genjen, ....ja fut kot, ....sikur po bisedonte ne nje klub me shoket e vet.....

po ce duam modelin ne si popull ,modelin e din oborri i kryemalokut,dhe klanit te tyre,model  ekonomok,qe nuk  hyn fare fjala ekonimi tek ne,bile edhe ne fjalorin e gjuhes shqipe kot egsiston se ne terren nuk gjen zbatim

Ja ku po i dalin edhe te palarat ketij supermodeli ekonomik......qe na paska bo çudira, qe paska rrit buxhetin vetem duke luftue korrupsionin....

 

83% e investimeve 6 vjeçare të qeverisë Berisha të mbuluara me borxh

 

Një nga mburrjet më të mëdha të Berishës gjatë qeverisjes së tij të dytë ka qenë niveli i lartë i investimeve publike. Në fakt, gjatë qeverisjes së Nanos, investimet publike mezi arritën të ngjiten deri në nivelin 15% të buxhetit të shtetit, ndërsa gjatë qeverisjes së Berishës, kanë kapur edhe nivelin 33% të buxhetit në vitin 2008, ndërkohë që ende nuk kanë rënë poshtë 20 përqindëshit. Dhe investimet, sado që mund të shpërdorohen gjatë tenderimeve, trupëzohen në objekte që kanë jetë të gjatë. Ndërsa shpenzimet operative treten në xhepat e zyrtarëve, në serbatorët e makinave shtetërore, në impulset e celularëve, etj. etj.

Por kur diskutohet për investimet publike, duhet parë edhe sesi si janë mbuluar ato financiarisht. Për këtë na vijnë në ndihmë të dhënat e Ministrisë së Financave për borxhin publik. Kështu, sipas këtyre të dhënave, rezulton se borxhi publik u rrit me 332 miliardë lekë (rreth 3.3 miliardë dollarë) në periudhën 2006-2011. Ndërkohë, totali i investimeve publike për të njejtën periudhë ka qenë 398 miliardë lekë (rreth 3.9 miliardë dollarë). Pra, i bie që 83% e investimeve publike 6 vjeçare të qeverisë Berisha të jenë mbuluar me borxh.

A ka ndonjë të keqe këtu? Jo, në rastin kur investimet janë bërë në fushat më prioritare dhe me to nuk është abuzuar. Sepse një investim i duhur dhe i paabuzuar, krijon kushte për rritje ekonomike të qëndrueshme në të ardhmen. Por Banka Botërore e ka kritikuar qeverinë shqiptare se nuk ka investuar sa duhet në fushat e arsimit, shëndetsisë dhe bujqësisë, dhe se ka parashikuar investime minimale në këto fusha për vitin 2012. Ndërkohë, Kontrolli i Lartë i Shtetit (KLSH) ka nxjerrë raporte të përvitshme që tregojnë për abuzime të vazhdueshme me investimet publike. Më i bujshmi ishte ai i bërë me Rrugën e Kombit, që, sipas KLSH-së, kapte shifrën 220 milion euro (rreth 290 milionë dollarë).

E.Zaloshnja  

Ti je i zilepsur se Sula po bo bujqesine dixhitale online, ndaj flet keshtu  smiley 

se harrova...

KAMUNIST!!!

Po pse sha mer burre, po ç'a te kom bo.....mer jahoo....?

Po ca mos te shaj o burre. Ti shan Sulen. E ke hak  smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).