A perdoret GPS ne Shqiperi?

26 Komente

perdoret shume, kur shkon ne mal, ose une personalisht e perdor shume kur shkoj per peshk. nese e ke fjalen per navigator, nuk perdoret smiley

Mua mu duk pak e cuditshme kur disa miq te mi qe ishin ketu per vizite kerkuan te blejne nje GPS. Prandaj pyeta.

Per brenda shqipnis nuk e perdor kush, s'ma merr mendja se ka kush probleme navigimi nshqipni. Por tashi me hekjen e ktyne vizave, njerzit dalin jashte thjeshte per weekends. Flas per shqiptaret qe kane makine me dokumenta te rregullta, dhe skane probleme me interpolin. smiley

per ate zot, kush puno ne shtet i duhet lidh nje rrip-antene ne qafe, qe ti gjesh ne cilen m*t kafeneje po kalojne diten...

ene cer fitove? edhe po ti shkosh te tavolina aq te paftyre jane sa te thone "nuk e shef qe jam ne mbledhje? dil njehere neser"

Te qesin prej "zyre" e? Gjifsesi, fito aq sa ti marresh zvarre noiehre..

Heheee, a e shef se sdin ti! Asht dasht me kene ma i vemendshem, sepse gjithmone lane dike rreth e rrotull zyrave(jo i punsum nga shteti), qi me mbledhe paret dhe kerkese-nevojen qe ke. Paret jane ne rraport te drejte me shkallen e vshtirsise apo shpejtsine e ekzekutimit. smiley

duhet fut ke kodi i mbijeteses per rrefugjatet kjo.. 

M'duket asht edhe nji formule qi llogarite gjith kte, qi mos tmendosh se ja fusin me vesh. Asht cdo gja e sakte, ballafaqe dhe e barabate per t'gjithe. Per t'mos pase probleme, kane vendose Euron si currency standarte, qi mos t'mendoni se ua fusim; se me monedha t'ndryshme lindin probleme n'llogaritje etj etj. Jo t'tane emigrantat kane marre bazat e ekonomise n'shkolle t'mesme, shume prej tyne as qi kane shku nshkolle tmesme. smiley

nuk e di nese GPS (navigatori) perdoret ne Shqiperi, por ky qe kam une ka hartat e 36 vendeve te evropes, inkluziv Shqiperine.

A del rruga Liria dhe Berisha aty? smiley 

po po,  ne Kamza city.smiley

See??? I'm tellin you, jemi bo shtet! smiley

Po, perdoret, taksite jane shumica te kompletuara me GPS. Mbaj mend se nje taksisti i kam dhene adresen e shpise dhe nepermjet saj u orientua me GPS megjithese nuk jam i sigurte nese GPS-i i referoi rrugen me te shkurter. Ne Shqiperi ka gjithcka, pervec nje qeveriseje te mire dhe nje lideri me vizion, madje dhe ajo ekziston por eshte ne opozite per momentin.

Une e perdor kryesisht ne funksion te nje programi te lezecem qe quhet Endomondo. http://www.endomondo.com/login

Eshte shume fun!

Regjistrohuni dhe bejme gara online! smiley

2 qen kufini daku.. e di ca te bojne apo jo smiley 

Ah, jo me hile te lutem! smiley

duhet ndare GPS nga navigatori sic thote swed.

jo vetem qe navigatori nuk perdoret, por dhe kur je tuj ardhe nga ndonje shtet tjeter per ne shqiperi, duhet bere kujdes, sepse ja fut kot, duke qene se nuk eshte destinacion i shtjelluar mire shqiperia.

sa per gps perdoret qe çke me te, sidomos per te gjurmuar robt dhe mjetet levizese smiley

bujrum kush eshte i interesum smiley

 

 

sa per gps perdoret qe çke me te, sidomos per te gjurmuar robt dhe mjetet levizese smiley

bujrum kush eshte i interesum smiley

N'raste t'tipit: "Zemer, do vonohem i cike, ka ardhe shefi i modh nga austria per t'diskutu rreth bilancit t'vitit qe shkoi."??

 

skenaret sajojini vete tani smiley

ciao !

Me Google map dalin ter rruget e Shqiperise biles edhe ndertesat. 

Nje ide interesante per emer kompanie navigimi/gps ne Shqiperi do ishte Vizione te qarta. Bo sa inat me vjen qe ndonje kopil do me vjedhe idene dhe do ta beje realitet. Me perjashtim nqs Pjeri e ka bere kopirajt kete shprehjen.

Une e dija se gps vjen ollredi nga shqipja gopi s'omes, me nje llaf middle of nowhere!

Ne Shqiperi punon xham, ne Slloveni e merte me miza.

ne shqiperi ne 2011 punonte vetem ne rruget kryesore tiran-gjirokaster, kurse nga gjirokastra ne sr ku ikja rruges gps e jephe makinen duke ikur kuturu asnje gjurm rruge nuk kishte ne hart,(kam degjuar qe paska nje program enkas per shqiper qe mund te shkarkohet nga interneti,deri tani nuk e kam gje ) ,flas per tom tom,nuk e di per gps e tj

Ketu e ke nje kompanin qe ofron sherbime GPS (Kjo me duket se eshte e vetmja qe operon ne Shqiperi)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).