Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

_________

Pa çensurë - 28

325 Komente

An animal rights activist stages a naked protest against animal slaughter for meat production in Barcelona, Spain, Dec. 15, 2011.

A ju shtyn kjo lloj proteste qe te hiqni dore nga ngrenia e mishit? Mua jo njehere. Bile nga reklama te tilla, po heqim dore edhe nga ngrenia e zarzavateve!!!

Bredharaku do thosh:"na e mbushe diten me horror "smiley

apo ju nga Kanadaja ,nje shije keni ?smiley 

PF, jam kurioz nga do ta filloje degustimin e antipastes dhe cfare do lije pa prekur smiley

 

Curiosity killed the cat

Po c'antipaste ? shqiptaret e shijojne  antipasten ,aq sa shijojne dhe te brendshmet e femrave kur jane para aktit  smiley

 

 

pranaj mos harxhoni kot pare duke blere gjera te sofistikume, shqiptari drejt e ne thela , pa prelud.popull i uritur, lol

 

Kur mashkulli dëshiron seks për një natë, nuk duhet të shtiret kinse është romantik, sepse femrat reagojnë më mirë ndaj qasjes agresive dhe të drejtpërdrejtë.

Një hulumtim i ri tregon se femrat më lehtë do t’i lëshohen momentit dhe do ta pranojnë seksin për një natë nëse mashkulli e bën të qartë këtë, pa flirtim të tepruar dhe me sjellje seksuale.

Studimi i realizuar nga Universiteti i Kansasit, në të cilin kanë marrë pjesë rreth 1.000 meshkuj dhe femra, ka treguar se meshkujt me qasje të drejtpërdrejtë kanë më shumë sukses, ndërsa femrat do ta pranojnë më lehtë seksin nëse mashkulli ka sjellje më agresive dhe të guximshme, sikur femra të jetë pronë e tij.

mos nigjo ata te Kansasit se jane trapa te papam, por vazhdo e u trego xhentellmen, patrioto ... loool smiley

 

referoju studimeve ma t fundit alidemso, mos ndigjo patriotin se po t merr n qaf smiley

edhe une ashtu them Alidems.

Emo eshte akoma te muhabeti i Qemos:"Lemoje dhine ore,pastaj mile"smiley

dmth ti thu: mile dhine pastaj lemoje smiley

une them :mile dhe shijoje te ngrohtesmiley

po ne veren e nxehte si i bohet Venus smiley

Venusi eshte doktoreshe femrash ose ose veterinere per gjene e leshte.. smiley

Per ne vere ? 

Mile me ngadale ,qe te ftohet ne menyre natyralesmiley

Ketlin ,mund te jene dhe me pupla smiley

Venuso, me kujtove batuten e atij fshatarit anglez qe kur e pyeti njona nga keto te shoqatave te kafsheve se cila ishte aresyeja sipas tij qe po cmendeshin lopet iu pergjegj
- Pse ty po te ti shtrydhnin gjinjte perdite dhe te ta benin njehere ne vit, nuk do cmendeshe?

mire qe e kish kuptuarsmiley

Nashi ta morim vesh, ne do mesojme ka ju, apo ju do mesoni ka ne....? ket Nuk po e kuptojme ne.... Po pse ju kena çu anej ju mer edepsyza....jja per keto gjona ju kena çu, me na msu se ç'oshte puna, ç'oshte ddashnia, ç'oshte hajnia, ç'oshte ajo pune....,  si bohen kalamojte....ja pra per keto gjona ju kena çu anej, e jo per nai gjo tjeter, se te tjerat i kena vete parasyysh......

 

jon shum sasior... shum ngusht e shofin jeten smiley

smiley

smiley

per sasi dhe ngushtesi, mos ke parasysh ket tina.....gjidi pizeveng......

blllaaaahh... smiley

amon cer t'kom bo?

je admirues volumesh ti shoku por me estetiken ke probleme.shif ktuna:Xh.Lo

Eshtë shpina e famshme e Jennifer Lopez-it, e zgjedhur si testimonial e Fiat-it 500C by Gucci.

ky "horrori" te zgjat jeten

Une per vete pas kesaj reklame heq dore nga luga dhe piruni,mishi i zogut te njome hahet me kthetra.

Mprihi mire kthetrat ,se mos te qellon ndonje zocke e eger smiley

Jam kocke e forte smiley

Juve e shikoni kshu si cope mishi kete femren dhe argetoheni me lakuriqesine e saj. Po ta shikoni nga afer do vereni sa e trishtuar eshte kjo, ke syte. smiley

Kjo tjetra, po nga AnimaNaturalis, komplet naturalis, perveq tatuse smiley

gjib o bir, përse na e ngazëllen në pothuajse mesnatë ?

kjo po qe qeka kafshe fare. 

si mund te shprehet vleresimi me i nalte me nje cilesor kaq te ulet "kafshe" ? Ket se kam kuptu.Venusi ka ndonje shpjegim smiley

cilesori kafshe ne kete rast eshte pozitif, si me thone ...derr g*pi..... pra eshte ne nje shkalle me te larte pozitive........... 

njesoj si per Olsin qe do te ishte kjo.......

Me vjen keq qe po te zhgenjej ,Spiritus,por me ket' cmim kaq te larte s'me kane vleresuar ndonjehere.smiley

Bera nje googlim per "kafshe" dhe shih c'me doli :

kur femra kthehet ne kafsh esmiley

zakonisht ky vleresim behet ne distance Venus, dhe nuk ke shanc me e ndigju smiley

...sorry, front view no available

 

o po nuk ta din vleren ty ,o jo smiley  Sinan Hoxha burgoset duke mbrojt Flamurin Kombetar ne Presheve

Mbrojti flamurin shqiptar dhe ofendoi serbet, arrestohet ne Presheve kengetari Sinan Hoxha, blof autoriteteve serbe, burgoset per 8 ore
Kengetari i njohur i muzikes popullore Sinan Hoxha do t’i bashkengjitet sot faqeve te “Bluetooth”-it me nje lajm qe e ben pjese te nje skandali. Pas publikimit te kenges per bashkimin kombetar nen titullin “Kuq e Zi” ne bashkepunim me koleget Meda e Seldi, e cila duhet thene se ka arritur nje rekord klikimesh (mbi 1 milion e gjysme) edhe pse ka vetem pak dite qe eshte publikuar, kengetarit nuk i kane munguar ofertat per koncerte nga te kater anet e globit. Shume te tilla i kane ardhur atij edhe nga Presheva, e cila permendet disa here ne tekstin e kenges.

E pikerisht gjate nje koncerti te mbajtur ne Presheve, ku ka pasur nje pritje madheshtore, ose me sakte gjate rruges se kthimit, Sinan Hoxha eshte konfliktuar me autoritetet serbe, te cilat i kane kerkuar te heqe menjehere xhaketen, mbi te cilen eshte qendisur shqiponja dykrenare. Kete xhakete Hoxha e ka veshur edhe ne xhirimet e videoklipit tej e tej Shqiperise. Ofendimeve te pales serbe per simbolet tona kombetare, Sinan Hoxha u eshte pergjigjur me te njejten monedhe, duke i fyer gjithashtu ata dhe sic mesohet mes te tjerash, i ka thene “Fuck Serbia”, ama kjo gje i ka kushtuar jo pak. Tete ore te mira ne qelite e paraburgimit, derisa organet shqiptare kane nderhyre per lirimin e tij. Ndonese na vjen keq per kete ndodhi, ndihemi mire kur mesojme qe Sinani s’ka lejuar perdhosjen e simboleve tona kombetare, te cilat duhet thene qe jane te ndaluara te ekspozohen ne Presheve.

Bluetooth

 

oferta per koncerte  nga  te kater anent e globit...

kesaj i thone te kesh nuhatje biznesi.Rrote nacionalizmi dhe Spahiu Kreshnik smiley

Glob katror

Zotrules

Cfare do te thote?smiley

Si° duket paska fillu me reflektu....

 

Sinani fillon te shoqerohet me femra pas problemeve me Seldin

 

 

 

Ata u shfaqën si një çift i pathyeshëm në karrierë, ndërkohë që përflitej edhe për marrëdhënie të tjera dhe punët e financave shkonin si mos më mirë. Kuptohet që në këtë rast fatlumi mund të konsiderohej Seldi, i cili u katapultua në tregun muzikor falë reputacionit që kishte siguruar prej vitesh Sinani.

Pas fejesës së Seldit me një vajzë me banim në Suedi, u tha se marrëdhënia me Sinanin u prish, ndërkohë që asnjëri nuk pranon të flasë, por Sinani ka gjetur një tjetër mënyrë për të reaguar.

Gjatë netëve të festivalit në RTSH, ai është shfaqur në krah të njërës prej këngëtareve më të bukura, Beatriks Ramosaj, ku nuk i ka kursyer asaj as gjestet e përkujdesjes dhe të xhentilesës në publik. Në fakt për të qenë të sinqertë, këta djem duken shumë më bukur në shoqërinë e femrave, sesa të njëri-tjetrit

 

Seldi? Amon mer c'i keni kto emra, se na hutut!

a do shkojme n'evroptt na apo jo........????

emigranto, kur do ma japesh nje vlersim/kritike smiley per librin "Vizione te qarta"   smiley

Pjero, po prit mer daj te mori veten iher, pas gjithe ketyre grushtave qe ka honger.....masanej kerko.....

Po kam nji verejtje per ty, miqesore kjo....Para se te kerkosh duhet te japesh, Ai te ka bo nja tre a kater pyetje ketu ne keto diskutimet tona dhe ti jo vetem qe nuk i ke kthy pergjigje, po per mu, te me falesh, po tregon edhe nji ndjenje menjemadhesie te pashpjegueshme.....duke e anashkalu ne menyre shume vulgare.....gjona qe ty nuk te nderojne...te me falesh, po una i kom gjonat açik.....

Alidems, duke patur nje fat qe 100% e shqiptarve nuk e kan patur, njohjen e drejtimit te ketij sistemi/planeti, dhe njohjen e perplasjeve te prapaskenes te ketyre .... nuk ia lejoj vetes te mos i pergjigjem komentatorve qe me shkruajne, eshte dhe nje nga rregullat e sistemit tashme tu pergjigjesh atyre qe te shkruajne. Vetem avdallet, megallomanet, diktatoret, etj, nuk kthejne pergjigje. Keshtu qe une sa mundem iu kthej pergjigje atyre qe me shkruajne. Mund te me shpetoje ndonje, sepse une nuk kam sekretari te mi shohi te gjitha. Une e vlersoj emigrantin dhe e quaj nje nga komentatoret me te zgjuar ketu tek Peshku. Per te qene i sinqerte, vetem nje komenti te tij nuk iu pergjigja, per shkak te kohes se kufizuar. E mendova ti pergjigjesha, duke i dhene dy kordinata nga libri im, sepse pergjigjet per shum pyetje ndodhen brenda Vizioneve te qarta. Pra doja ti thoja te lexonte X faqe e X rresht e Y faqe e Y rresht, sepse aty ndodhej pergjigja, sepse fatkeqesisht per turmen/hajvanet dhe fatmirsisht per nje pjesez te zgjuar te elites, une librin e kam shkruar dhe formuar ne ate forme, qe ne nje artikull ti nuk e gjen te ter domethenien, ti e lexon dhe thua per nje moment; "ç'jan keto budalliqe", "ç'jan keto  naivitete" , sepse domethenien dhe kuptimin e vertete ai/ajo faqe/kapitull/teme e merr mbas disa faqeve te tjera. pra ekziston nje far kodi, qe pak (makroekonomistet dhe gjenite) njerez e zberthejne. Per shum veta ato rreshta duken si budalliqe, te parealizushme.

Keshtu qe vetem nje here nuk i kam kthyer pergjigje Emigrantit me koshience, por nga koha e kufizuar, jo per gje tjeter.  

Ti shpesh me flet edhe me heshtje, Pjer. Dhe ne nje pergjigje tenden gjenden shume sqarime te terthorta edhe te pyetjeve te bera me pare. Une nuk dua te mendohet se mos i kam shprehur me vete ndonje pakenaqsi alidemsit. Natyrisht te gjithe jemi te etur te degjojme sa me shume, dhe te marrim sqarime ne cdo pyetje qe kemi. Por e dime qe kjo bote eshte e limituar. Dhe duhet te jemi mirenjohes perpara se te jemi kerkues.

Plus qe, sikur te rrije ti te sqaroje cdo pyetje e deshire lexuesi, dita jote duhet te kishte 40 ore, o Pjer, dhe prape do te dukeshin pak.

Jo, thuaji alidemsit. Ne te dy nuk kemi asnje lloj te atille problemi.

.............une librin e kam shkruar dhe formuar ne ate forme, qe ne nje artikull ti nuk e gjen te ter domethenien, ti e lexon dhe thua per nje moment; "ç'jan keto budalliqe", "ç'jan keto  naivitete" , sepse domethenien dhe kuptimin e vertete ai/ajo faqe/kapitull/teme e merr mbas disa faqeve te tjera. pra ekziston nje far kodi, qe pak (makroekonomistet dhe gjenite) njerez e zberthejne. Per shum veta ato rreshta duken si budalliqe, te parealizushme..............

Ket e kam kuptu me kohe une mer Pjer djali, se ti nukj bo pjese tek ajo 100%, po per ne budallenjte kur do shkrush nai gjo.... se .........ca gjera edhe si kuptojme, edhe kthesat sikur i marim ca me vonese......per Belulin kjo....

alidemso... nese se ke kuptuar librin, fajin e ke vet... une per vete i kam degjuar dhe ndjekur rigorozisht keshillat e Pjerit.. e kam lexuar librin 2 here... dhe po e lexoj per te treten.  ndryshe sdo ta kisha kuptuar kurre.. pastaj Pjeri e ka thene disa here shkoqur e qarte: ''lexojeni librin perseri, ... ta pertypni mire''  

 dikur nxenesit e pyesnin Gëten:  preofesor, na thoni, cfare duhet te lexojme qe te behemi te mencur e te ditur si Ju?    -klasiket greke, pergjigjej Gëtja.-    po i kemi lexuar prefesor, thoshin ata.    -po lexojini prape.... e prape, u pergjigjej Gëtja..
 

e kuptove kur thote Pjeri ''gjeni''...smiley   po te flet me gjuhen e Gëtes..smiley

by the way: per hir te profesionalizmit, batuta e sakte eshte:   ''se ca gjera i kuptojme me vonese.... edhe kthesen e marrim me vonese...smiley

Kohen nuk e di. Por do kesh nje analize serioze!

Mos u shperqendro ne shume objekte tek volumi 2. Megjithse tundimi eshte i madh. Mendo qe lexusi prej verteti nuk do thot sa qeka zgjeru Pjer Thomasi, por sa esht thellu.

 

emigranto, favore jane kto qe ben mo? smiley

Tani dhe kaq e lehte nuk eshte kjo pune,do shtohen shume keta me ilace ne ditet ne vazhdim,ai Plani Francez qe do rregullonte Tiranen dhe qe Lul Basha e anulloi nuk do kaloje pa pasoja,kush jane pasojat,ja do vijne ata qe fituan Tenderin e Planit Francez dhe do kerkojne 2.4 milion eurot qe dhane nen dore per ta fituar,kujt do tja kerkojne,ja te shohim kush e ka rradhen me pi bar miu ne ditet qe vijne.

C'halle mund te kete patur Ardian Klosi qe deshi te vriste veten? Gjynah gjithsesi, s'eshte zgjidhje ajo pune. Zgjidhje eshte, po s'ia vlen.

po nese eshte zgjidhje, pse s'ia vleka?

depresioni eshte jo nje gjendje mendore por nje semundje,ne te cilen jo domosdoshmerisht vetelendimi do motiv te dukshem.
Zoti e ndihmofte,semundjet e mendjes jane te veshtira.

Një ambasador aspak danez

EDI LESI

http://www.panorama.com.al/opinion/nje-a...

Në Shqipëri ka një vlerësim të përgjithshëm për Danimarkën, si përfaqësuese emblematike e cilësisë në të gjitha drejtimet e jetës. Aq sa, shpesh, kur kërkohet të çmohet diçka, ose në të kundërtën, të përçmohet, përdoren krahasimet me standardet daneze.  “Pse, në Danimarkë jemi këtu?!” – thuhet rëndom kur kërkojmë që diçka të jetë me të vërtetë e arrirë. Mirëpo, për paradoks, është vetë ambasadori danez në Tiranë që na e përmbys pak këtë model të perfektes duke na çuditur me intervistën e fundit që ka dhënë në mediat shqiptare. Ambasadori danez jep receta dhe ndërhyn në çdo gjë, aq sa nuk dihet më se në emër të kujt flet ai. A flet si përfaqësues i një shteti, si shqiptar, si analist i majtë, si politikan, apo si demiurg. Çfarë tagri ka, vallë, ky diplomat që na tregon se si duhet ta zgjedhim Presidentin, çfarë duhet të bëjmë me kabllogramet e WikiLeaks-it, si duhet ta ndërtojmë sheshin “Skënderbej” etj.
Ka ndodhur një ngatërresë fatale me sa duket me përfaqësuesin danez Karsten Jansen, pas marrjes së Presidencës së BE-së më 1 janar të këtij viti nga Kopenhaga zyrtare. Ai ndoshta mendon se me këtë rast ka marrë Presidencën e Shqipërisë, jo në kuptimin e ofiqit, se dhe President i Shqipërisë po të ishte, nuk do të futej kaq thellë në detaje, pasi nuk e lejon Kushtetuta, por të Presidencës së vendit tonë si përgjegjësi koloniale.
Fillimisht, ambasadori danez e nis duke fyer dhe akuzuar të gjithë politikanët, çka për hir të së vërtetës, është bërë një klishe që nuk nxit më keqardhjen e askujt, duke dhënë pretencën e tij se ata nuk kanë Shqipërinë dhe shqiptarët në qendër të vëmendjes. Më tej, z. Jansen fyen dhe popullin shqiptar që, sipas tij, vazhdon t’i zgjedhë këta përfaqësues. Shqiptarët kanë hyrë në vitin e 100-të të pavarësisë së tyre dhe ata kanë një shekull që kanë fituar të drejtën për të marrë vendime siç e gjykojnë ata vetë. Edhe tokë vikingësh po të ishim sot, me siguri ambasadorit danez do t’i takonte të ishte më i kujdesshëm në sugjerimet e tij. Ambasadori danez e quan zgjedhjen e ardhshme të Presidentit si test për demokracinë. Në fakt, ky është një zmadhim i padiskutueshëm i kësaj situate. Zgjedhja e Presidentit është një moment i rëndësishëm për vendin, por jo një test për demokracinë, pasi kemi të bëjmë me një procedurë të përcaktuar qartë në Kushtetutë, dhe me ndryshimet tejet konsensuale që janë bërë në ligjin themelor, ky moment nuk paraqet në vetvete asnjë lloj prove për të ardhmen e tonë. Ambasadori danez shprehet se ndërhyrja e Bashkisë në sheshin “Skënderbej” është e njëanshme dhe e minutës së fundit. Por, më shumë se kaq, z. Jansen, që duket se ka talent për metafora, e quan rehabilitimin e sheshit njësoj si të ndryshosh buzëqeshjen e Mona Lizës dhe ta kthesh atë në ngërdheshje.  Me siguri që ambasadori danez nuk ka votuar më 8 maj të vitit që kaloi për zgjedhjet lokale në Tiranë, por është e sigurt që pas kësaj interviste ai e tregoi votën e tij. Ai u shpreh qartë se është mbështetës i Bashkisë së mëparshme. Nuk i intereson shumë atij se sa vuajtën qytetarët e Tiranës, më shumë se dy vjet, në rrathët e ferrit dantesk të krijuar nga trafiku monstruoz i bllokimit të sheshit, nyjës kryesore të qarkullimit në kryeqytet. Meqenëse ka pasion pikturën dhe rilindësit italianë, Jansen duhet të ndërmendet për një hop, se nëse Da Vinçi do të kishte jetuar qoftë edhe një javë në atë katrahurë që solli sheshi, ai me siguri nuk do ta kishte bërë Mona Lizën të buzëqeshur, por të trishtuar, gjithë pluhur, të stresuar dhe me shenjat e dëshpërimit njerëzor prej faktit se Bashkia ku ti jeton nuk do t’ia dijë për cilësinë e jetës tënde.
Ambasadori danez na çudit edhe më shumë kur thotë se bojkoti i opozitës nuk e bllokoi statusin e vendit kandidat për në BE. Jansen ndoshta ka vendosur të replikojë me vonesë me zotin Fyle, apo të tjerë përfaqësues të lartë të BE-së, të cilët më shumë se një herë janë shprehur qartazi se bojkoti i opozitës dhe qëndrimi i saj radikal i kushtuan vendit mosmarrjen e statusit të kandidatit për në BE. Akoma më shumë, Jansen e çmon bojkotin e opozitës duke thënë se kjo solli shpluhurosjen e disa problemeve të fshehura prej kohësh. Pak si joeuropiane kjo deklaratë, po të kujtojmë zërat e përsëritur kundër bojkotit të Bashkimit Europian dhe Parlamentit Europian, ku Danimarka që paguan diplomatin Jansen është anëtare aktive.
Ambasadori Jansen gjen kohë të flasë edhe për WikiLeaks-in, sado një temë tashmë e dalë mode, duke thënë se kabllogramet duheshin shqyrtuar me seriozitet. Për kabllogramet ka folur vetë ambasadori amerikan dhe ka thënë të kundërtën e kësaj që ka merak z. Jansen.
Kështu pra e ka nisur Presidencën e BE-së në Shqipëri ambasadori Jansen. Këto janë, në fakt, qëndrime të çuditshme, të kontestueshme, të njëanshme, joprofesionale dhe aspak diplomatike. Me një fjalë, qëndrime aspak daneze, duke pasur parasysh standardet e vendit nga vjen z. Jansen. Mund të themi me plot gojën pas kësaj interviste, se z. Jansen është një ambasador aspak danez. Në fakt, ka një thënie shqiptare në kësi rastesh. “Ha një lugë çorbë të prishur diku, dhe tërë jetën do të vjellësh”. Me gjithë këto të vjella, për fakt të keq, vaktet e prishura që ka ngrënë zoti Jansen duhet të kenë qenë të shumta, në mos vazhdojnë ende.

O Zot sa kafshe do kete regjistruar istati tek ai 2.8 miljoneshi. Kafshe me prona

Artikulli niste me insinuata te demshme per te gjith palet e permendur ne artikull, dhe e mbaronte/mbyllte po me insinuata te demshme. Autori, do ishte mire qe para se ta nxirrte per botim, te freskonte pakez koken, e ta rilexonte pereseri, per ta rregulluar me mire shkrimin. 

Tani dhe kaq e lehte nuk eshte kjo pune,do shtohen shume keta me ilace ne ditet ne vazhdim,ai Plani Francez qe do rregullonte Tiranen dhe qe Lul Basha e anulloi nuk do kaloje pa pasoja,kush jane pasojat,ja do vijne ata qe fituan Tenderin e Planit Francez dhe do kerkojne 2.4 milion eurot qe dhane nen dore per ta fituar...

..po sikur ti kthejne edhe interesin sipas  burses,nuk besoj se ka ndonje broblem per donatorin..

kom i pytje per peshkun...pse nuk e la shqiptari sqetllen? 

mos u anko,shqiptari s`e lan nje here,turku tre heresmiley
nuk ka te krahasuar,apo s`hane dhe pikante .

sepse shohim tek te tjerët atë që jemi

une nuhas tek te tjeret ate qe nuk jam vete...

o robo, ti je rob o çeke çen. q'tduhet ty me nuhat sqetllën. nga sqetlla ska pa hajr njeri..

...po vje sqetlla ere 2 sedilje mrapa mer toc

aaa, pun sedilesh, varilesht,  thash mos ishte punsexi

tu nref ty nga era burrit shqiptar?

“The Guardian”: Duhet të vizitoni Shqipërinë

Turizmi shqiptar po zë gjithnjë e më shumë vend në faqet e shtypit britanik. Gazeta prestigjoze “The Guardian”, duke shkruar për destinacionet për pushime në vitin 2012, u rekomandon lexuseve përveç Parisit, Bazilikatës në Itali, Vjenës apo Guimaraeshit në Portugali, edhe Butrintin në Shqipëri. 

Pasi njofton se nga fundi i marsit turistet britanik mund te udhtojne dy here ne jave me linjen e njohur britanike low-cost “Easyjet” ne Korfuz, “The Guardian” shkruan se ishulli grek përbën portën drejt Butritit vetem pak km pertej detit ne bregdetin shqiptar.

Nje vend turistik tashme pjese e trashegimise boterore te UNESCO-s, “The Guardian” shkruan se Butrinti eshte ne zemer te parkut kombetar dhe rrenojave te qytetit romak 2500-vjeçar, qe sic e cileson gazeta e madhe britanike eshte nje nga qendrat me te medha evropiane e me pak te vizituara arkeologjike me nje tempull te mrekullueshem greko-romak.

Gazeta jep dhe hollesite e udhetimit dhe oraret per turistet poteciale britanikë nga Korfuzi drejt Sarades. Nderkohe, edhe ne media te tjera anglosaksone botohen sugjerime per destiancionet qe duhen pare patjeter gjate 2012 dhe mes tyre renditin rivieren shqiptare.

Se fundmi, ne Londer u zhvillua edhe panairi boteror i turizimit, event qe ka ndikimin e vet ne promovimin e atraksioneve turistike te Shqiperise, kesaj industrie vitale te ekonomise. Por ato qe mungojne jane reklamat turistike qofte ne mediat vizive apo edhe metro apo ne mjetet e transportit publik, siç bejne Mali i Zi, Turqia apo Kroacia ne nje gare te ethshme per te konkuruar ne nje treg gjithnje e me agresiv. Pa harruar hapjen linjave britnaike loë-cost britanike, pavaresisht specifikave qe lidhen me marreveshjet koncensionare per aeroprotin e vetem te Shqiperise.

Sterlina e forte dhe pasioni i njohur i pushuesve britanik, aq me teper ne kushtet e krizes ne Eurozones, duhet te jene nje arsye me shume per te synuar thithjen e ketij tregu masiv si ai britanik nga nje vend shume i panjohur dhe i viziutar si Shqiperia. /TCH

http://www.gazetatema.net/web/2012/01/08...

me duket se thote dhe qe duhet te kthehen ne Korfuz para se te bjere nata...

Aty te ka lulka....Leket paketes turistike i mer Korfuzi, dhe sikurish Thomson-i i Mbretneshes...Ato shkoqurinat e kafeve i lene ne Sarande smiley

no impact tourism...smiley

Djali i is-Ambasadorit shqiptar ne Danimarke(Qemal Minxhozi): debohet nga Danimarka. Kishte shkelur te drejten e qendrimit pas mbariti te studimeve per Ekonomi ne Universitetin me te mire ne Danimarkes, ate te Kopenhagenit.... Per tju shuar ca kurjozitetin: Vetem bursa e studimit varjon nga 7000Euro ne vit ne 14.000Euro(per Master)

Ca thu mor burre.....paskemi zgjedhje te parakoheshme.

Lajmin e konfirmojnë burime pranë Qendrës spitalore universitare, të cilët shtojnë se prej disa kohësh publicisti merrte ilaçe antidepresive.

Hallall qendra spitalore qe shperndan kartelat e pacienteve ne gazeta. Wtf?!

do i kete dale Skenderbeu ne enderr..

Bohhh... kush shkon neser ne pune!! Si i behet per ca pushime?? smiley

Si i behet per ca pushime??
Pi nje grusht me ilace.. smiley

Jo,gjynah se eshte akoma e re smiley

Sa fringo eshte magnumi brad? Mos me thuaj qe eshte e sapo dale nga fabrika? smiley

@ketlina:
Hahaha... jooooo... dua pushime relaksi, jo pushime "halli" smiley
Ti gjithsesi rrofsh per keshillen smiley

@bradland:
Rrofsh qe ma qan hallin smiley

kjo kriza na rriti nivelin e depresionit

të kujt ?

[avatar]

"Antipasta " e  siperme, ..... i sjell te  gjitha pasojat.

 

Ilir Meta!!  

 

George Clooney thotë se frika më e madhe në jetën e tij është të lëndojë dikë dhe ka pranuar se ai jeton për të shmangur lëndimet e ndjenjave të njerëzve. Aktori 50 vjeçar, i cili aktualisht është në lidhje me Stacy Keibler, ka sqaruar se ai nuk e pëlqen fare idenë që të bëjë personin tjetër të ndihet keq. I pyetur nga medjat amerikane se cila është frika më e madhe në jetën e tij, ai tha: “Të lëndoj dikë”.

http://media1.picsearch.com/is?U5cPGTupjc1GzQ41x72r96QZ2xM5axyWjfc80lX5YOQ

si nuk e lëndoi hiq or burrë i dheut

kto shamit e zeza se c'u japin nje nur femrave...

po, po, ma ka than gjyshi mue : kush nuk lëndon, lëndohet

Vetëm pak ditë pasi Katy Perry dhe Russell Brand konfirmuan se do të ndahen, ky i fundit ka paraqitur një kërkesë formale në gjykatë, çifti ka vendosur të lëvizë secili në rrugës e tijë. Pra, Russell gjatë fundjavës ka vendosur që të largohet nga vila, ku ai ka jetuar me Katy Perry, e cila ka vlerë prej 6.5 milion dollarë.Sipas burimeve jozyrtare, Russell do të largohet sa më shpejtë të jetë e mundur në mënyrë që gjërat e tij të zhvendosen. Nuk është bërë e ditur në qoftë se shtëpia do të mbetet në bashkëpronësi, sepse ata e kishin blerë vetëm pak muaj pas martesës apo Russell ka vendosur të heqë dorë nga pjesa e tij.

http://media5.picsearch.com/is?eAve7NBshJVQOgWIK8CPG0PIYw933pspJx_QhqEsAbs

 

Dy jetimë në kërkim të drejtësisë për baballarëtSaga e Rezart Hanës dhe Ardian Hoxhës, të bashkuar në dhimbje për të zbardhur të vërtetën e vdekjes së baballarëve. Vdekjet misterioze që po trondisin dy të rinjtë

Ata janë të dy djem të shkolluar mirë, që njohin jurisprudencën dhe që kanë një qëllim të përbashkët: të zbardhin të vërtetën për vdekjen e baballarëve të tyre.

I pari është djali i Remzi Hoxhës, personit që u vra nga Shërbimi Informativ. Ardian Hoxha studion në një shkollë private në Kosovë, por është një luftëtar i vendosur për të çuar deri në fund drejtësinë. Së fundmi është përfshirë në polemika me drejtuesit e Gjykatës së Lartë, që janë nën akuzë se kanë mundësuar që Ilir Kumbaro, i akuzuar për vrasjen e Remzi Hoxhës, të arratiset pa lënë gjurmë. Së fundmi, historia e hetimit për vdekjen e babait të tij është koklavitur shumë. Prokurori që po e hetonte ngjarjen ka vdekur nga një sëmundje misterioze. Por nuk është ai i vetmi person që ka lidhje me këtë ngjarje që vdes në mënyrë misterioze.

“Është shumë e çuditshme se si vdesin ‘papritmas’ personat, qoftë në anën e të implikuarve në krimin ndaj babait tim, apo edhe në anën e atyre që e luftojnë atë. Nuk jeton më Bashkim Gazidede, ish-kreu i SHIK-ut në kohën kur u rrëmbye prej këtij institucioni babi im. Po ashtu, pak vite më parë vdiq në rrethana enigmatike, ndonëse u tha nga sëmundje e pashërueshme, Pirro Visari, ish-funksionar i SHISHit në kohën që ai drejtohej nga Fatos Klosi, personi që u mor me hetimin  nga ky institucion të çështjes së tim eti. Të gjithë e kujtojnë vdekjen pas disa ditësh qëndrimi në spital të gjyqtarit Xhelal Elezi, i cili pësoi hemorragji cerebrale në sallën e gjyqit, njeri i nderuar dhe me integritet. Po ashtu, nuk jeton më Ylli Xhaxhika, mjeku i cili ia kishte shëruar plagët babait tim teksa e kishte parë atë në gjendje tejet të mjeruar shëndetësore. Në fund, them me bindje se humbëm një njeri të përkushtuar ndaj profesionit të vet, prokurorin Xhevat Hana, për të cilin as nuk e dinim që ishte i sëmurë. Kjo është e trishtueshme dhe e çuditshme njëkohësisht”, thotë për Shqip Ardian Hoxha.

I dyti është Rezarti, djali i Xhevat Hanës, prokurorit të ndjerë. Nesër në Shtëpinë e Ushtrisë do ketë homazhe në nderim të tij nga ora 11:00. Por i biri, që studion juridik, nuk do rreshtë së kërkuari drejtësi për një vdekje misterioze.

“Babai, është sëmurë papritur në fillim të muajit dhjetor. Kishte disa ditë që ankohej për dhimbje të forta të këmbëve. Fillimisht ai dhe ne menduam se dhimbjet i vinin nga rishfaqja e një reumatizme të vjetër. Por në datën 12 Dhjetor, pati edhe një hemorragji të papritur të brendshme. Shkuam urgjentisht në Spitalin Nënë Tereza. Kujdesi i mjekëve, faktikisht ka qenë maksimal. Kur panë gjendjen e tij, u alarmuan. Pas ndihmës së parë i bënë të gjitha analizat. Ne të shqetësuar, kërkonim të dinim se nga se vuante, por ata nuk na jepnin dot përgjigje. As ata, nuk e kuptonin dot shkakun e kësaj sëmundje të papritur. Kjo ishte edhe arsyeja që atë natë, ata na thanë se babai duhej dërguar urgjentisht jashtë vendit, mundësisht të nesërmen… Këtë sugjerim, siç janë edhe procedurat, ja përcollën zyrtarisht edhe Ministrisë së Shëndetësisë. Por nuk ndodhi asgjë. Asgjë. Zvarritje pa kuptim, vetëm vërdallisje dhe llafe: Jo po procedurat, jo duhet kohë të gjejmë një klinikë të mirë…ndërkohë gjendja e babait keqësohej përditë,” thotë Rezarti për Shqiptarja.com.

“Babai, nuk u ankua në asnjë çast. Kur e kuptoi se çfarë po ndodhte me Ministrinë e Shëndetësisë, pashë që u trishtua më shumë, sesa u mërzit. Nuk bëhet fjalë se ai është prokuror i njohur, por siç thanë edhe mjekët në gjendjen që ishte ai, shteti duhet të ndihmojë çdo qytetar. Të them të drejtën, kur mjekët nuk dinin çfarë diagnoze të jepnin, jo vetëm unë por edhe familjarët e tjerë dhe miq të babait, dyshuam se kjo sëmundje e papritur, kishte të bënte me procesin e “Remzi Hoxhës”. Të gjithë e dinë se ai hetim dhe gjyq i gjatë, është shumë i komplikuar dhe me interesa njerëzish të pushtetshëm. Madje doja të njoftoja edhe median fillimisht, por u tërhoqa, derisa të thoshte fjalën e saj mjekësia,” vijon më tej i biri i Hanas.

Historitë e këtyre djemve nuk janë ndryshe nga shumë histori në këtë vend, ku shteti të vret dhe përpiqet të zhdukë çdo zhurmë.

 

“Kamza City”

 Entela Resuli

Nëse Faik Konica do të ishte gjallë e do lexonte emrin e vet në një nga rrugët e Kamzës në Tiranë, kush e di me ç’shprehje do ta zëvendësonte atë të famshmen e tij: “Shqipëri të kam dh… nuk të mora vesh asnjëherë”. Në një ecje vetëm disa dhjetëra metra në këtë qytet të ri e “modern” të Shqipërisë, siç e ka quajtur vetë kryetari i saj i bashkisë, shikimin mund ta përplasësh me shumë emra rrugësh, të cilët të çojnë menjëherë në çdo qytet të botës që ke ëndërruar. Nuk e dimë se në ç’mënyrë banorët kësaj zone, të cilët në pjesën më të madhe të tyre janë veriorë, u tregojnë të afërmve që u vijnë për vizitë vendndodhjen e banesës… Sapo vë këmbën e parë në Kamëz, mirëseardhjen ta uron “Bulevardi Blu”, i cili shtrihet gjatë gjithë gjatësisë së këtij qyteti, në të dyja krahët e të cilit pritet nga emra rrugësh nga më të çuditshmit. Emrat e qyteteve më të mëdha të botës, personaliteteve të huaja (e diku mund të gjesh edhe ndonjë rrugë që mban emër shqiptar). Aty mund të gjesh rrugët: “Amerika”, “Dubai”, “Australia”, “Roma”, “Stockholm”,  “Montekarlo”, “Gjermania”, por mund të gjesh edhe rrugën “Shkupi” dhe… “Monarkia Shqiptare”. Nuk mungojnë edhe emra të krerëve të shteteve të mëdha, pasi aty mund të gjejmë rrugën “Nicolas Sarcozy” e atë “Silvio Berluskoni” e mes tyre Bashkia e këtij qyteti nuk ka harruar të vendosë edhe një emër shqiptar, “Faik Konicën”. Përveç “Bulevardit Blu” rruga tjetër me gjatësi më të madhe është rruga “Berisha”, e cila në gjatësinë e saj kryqëzohet me rrugën “OSBE” apo “Kosova”. Të gjithë këtë panorame e kemi fiksuar në fotografi dhe po ju paraqesim një album me rrugët e Kamzës…

 

Rruga për në Kamëz

A keni kaluar ndonjëherë në Kamzë? Nëse nuk keni kaluar, kaloni. Emrat e rrugëve ju çojnë larg, të paktën për një moment mund ta shihni veten në Nju York, ndërkohë poshtë tabelës që është shkruar ky emër, gjendet një grua e cila shet në mes të baltës e të pluhurit perime, bie në sy preshi, gjysmë metra i gjatë dhe ajo grua që rri e mbledhur skrupull pas një kandari të vjetër që peshon me gurë. Ndoshta tregtarja ambulante nuk e di që gjendet në një rrugë që mban për emër një kryeqytet të botës. Ose ndoshta i ka shkuar mendja se shitorja dhe peshorja e saj “precize” janë gjetja e duhur për t’i kujtuar Nju Jorkut se tashmë Shqipëria po zhvillohet me hapa të mëdhenj ekonomikisht. Ky qytet i ri, shumë shpejt mund të kthehet në një atraksion turistik për shqiptarët, por edhe për turistët e huaj. Askund tjetër nuk mund të gjejnë personalitete e vende të zhvilluara bashkë!

 

Mungon rruga “Lady Gaga”

Një dreq e di se përse është menduar të vendoset kjo “turli” emrash në qytet. Mos ndoshta Kamza do që të futet në Bashkimin Evropian përpara Shqipërisë!?… Imagjinoni pak njeriun e asaj lagjeje që mundohet t’i përshkruajë vendodhjen e shtëpisë mysafirit të largët. E nuk do ishte çudi që një ditë një nga ato rrugët që mbijnë përditë në këtë fushë të vjetër të Tiranës të shohim ndonjë emër, si psh: rruga “Lady Gaga”.

 

Kamza Kamza Kamza

Kamza është një qytet në veriperëndim të Tiranës, me afërsisht 90 000 banorë (2009). Në këtë vend në vitin 1952 u hap Universiteti Bujqësor i Kamzës. Emri Kamëz lindi rreth vitit 1430. Dëshmitë e arritura deri në ditët tona pohojnë se në tokat e Kamzës kishte shumë ullinj të egër. Rreth trungut mbinin filiza që quheshin kamza ulliri dhe për këtë arsye tokat midis lumit të Tiranës dhe Tërkuzës u quajtën Kamza. Vetëm 7 kilometra nga kryeqyteti, të shfaqet një gjigant vilash e investimesh pafund që mban emrin Kamëz, sa e re dhe bashkohore, aq dhe e rëndësishme për vetë pozicionin strategjik pranë kryeqytetit Tiranë, aeroportit të Rinasit dhe portit të Durrësit. Një ndër qytetet më të reja të Shqipërisë, Bashkia Kamëz e dyta më e madhe në Qarkun e Tiranës, dhe e gjashta në Shqipëri. Ndryshimet demokratike lejuan një migrim të pakontrolluar të qytetarëve nga i gjithë vendi drejt qyteteve kryesore. Ky fenomen ndodhi edhe aty, ku shumë banorë nga veriu dhe verilindja e Shqipërisë u zhvendosën drejt zonës së Kamzës

 

Te kish zgjatur dhe me shume popullariteti i vjetshem i Lek Plepit,sot do ishte emertuar ndonje rruge me emrin e tij.Nejse,si dihet ...smiley

well, no wonder; lek plepi eshte shume shume sintetik si emer. permbledh deshiren sublime te shqiptareve per monarki (lek), per pasuri (lek) dhe per dije (akademia e plepave).

mendoj, se me shume se  nga nevoja per leke ,shqiptaret e "krijuan "Lek Plepin ,se kishin nevoje per nje idhull ,qe t'u mbushte zbrazetine shpirterore.Frymezim ,frymezim i papare qe.smiley

 

jes, jes

leku i plepit, i par i fisit

ç'hije t'paska maja e lisit

C'lidhje ka plepi me lisin,apo dru hesapi smiley

 

hije m'ka o bijt e mi

kam dhan jeten për shqipni

Mu me bo cudi, ajo rruga Berisha, mos ta kisha pa vet se kisha besu ketu ne foto.. Ka nje histori ajo rruge.. Kur o propozu emri i rruges, "Berisha" osht cu njoni e ka thone une gjalle nuk shkel mbi Sali Berishen, kush eshte ai burr qe shkel mbi Berishen? qetsi m'salle...

Nejse, une besoj kom bo ca foto te pallatit flamur amerikon, cdo gjoje blu, gjer te shtyllat e dritave, etj etj.. 

Pershnes Kamzen me I'm blueee

As Sali Berisha jo, por Berisha, dhe kuptohet vetvetiu qe eshte ai i madhi.

Sic nuk ke nevoje te thuash rruga "Gjergj Kastrioti ......", mjafton Skenderbeu.

Dmth për të dalë Nwe Nwe York duhet të kaloke tek rru ka Berisha.

ju ngushllohuni me faktin se emrat e qyteteve tuj, rrethojne ato amerikane dhe evropian qe ne berthame rrethojne, rrugen Berisha dhe rrugen LIRIA!

Pra 1) protone/neutrone 2) elektrone me fuqi te larte (merikont ne evropiant keto) 3) elektronet e lire (ju)( mvje keq me te thone ama, por asfalti nuk ka ardh akoma aty ke ju.. e hoqen asfaltin tuj paraprak, e ziftosen, ene ja shtrun tapet, siper, Liries..

si eshte kjo Vjollca Marina mo vlla......

Puma... versioni bio.smiley

 

Pas tatuazhit penisi i tij qëndron gjithmonë në ereksion 

Priapus

Një 21 vjeçar ka bërë një tatuazh në penis, por kjo e ka lënë me pasoja. Tani ai ka një gjendje gjysmë ereksioni të vazhdueshme. Pacienti iranian, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, kishte shkruar në penis “rrugë të mbarë në udhëtimet e tua” (boroë be salaamat). Më pas kishte shkruar një shkronjë M, që mendohet se është iniciali i të dashurës.

Por doktorët thonë se tatuazhi e ka bërë atë më priapism, që është një gjendje mjekësore e njohur kur dy organe nuk lidhen siç duhen. Atij nuk i lidhen mirë arteriet me venat. Kështu gjaku vërshon përmes arterieve dhe ikën përmes venave. Kjo ka ardhur për shkak se gjilpërat e tatuazhit janë ngulur më thellë. Priapizëm është emërtuar sipas zotit romak të pjellorisë Priapus, që gjithmonë portretizohej me një penis gjigant në gjysëm- ereksion.

Mjekët thonë se zakonisht problemi zgjidhet vetë, por ekziston edhe mundësia e ndërhyrjes.

 

Sportelet e CEZ mbeten tri ditë pa energji2012-01-10

 

 

Fier

Megjithëse interesi i qytetarëve fierakë për të kryer pagesat e faturave të CEZ është rritur, shërbimi nga kjo kompani mbetet në kufijtë minimalë. Ditët e fundit, në sportelet e pagesave janë krijuar radhë të gjata të cilat kanë sjellë shumë herë edhe konfuzion. Një nga faktorët që ka ndikuar në shtimin e radhëve për orë të tëra ka qenë mungesa e energjisë elektrike pranë sporteleve, çka ka vështirësuar marrjen e faturës së konsumit të energjisë. Ka rreth tri ditë që në të treja sportelet që shërbejnë për të paguar faturat e CEZ-it nuk ka energji, ndërsa qytetarët fierakë ankohen, duke e parë problemin me gjerë se sa kaq. Mungesa e faturës u kushton qytetarëve, të cilët, sipas kontratës me CEZ, paguajnë aktualisht një kamatë që kap masën 0,5 për qind të vlerës së faturës për çdo ditë vonesë.

smiley

 

 

Brad,na sqaro cik si qendron puna..smiley

 

Basha injoron Çiljetën, preferon motrat Koçi në festën e Vitit të Ri

Dëshira për të qenë sa më afër të rinjve dhe aq më shumë kur ata janë të pëlqyer nga publiku, është kthyer tashmë në modë për politikanët shqiptarë. Përfshirja e tyre në aktivitetet e të rinjve shihet si një marketing i mirë për të tërhequr pranë vetes atë pjesë disi indiferente ndaj punëve të ngatërruara politike. Kryetari i Bashkisë së Tiranës,Lulzim Basha, ka preferuar të jetë i pranishëm në mbrëmjen e Vitit të Ri, ku krahas të rinjve aktivistë në forumet e Partisë Demokratike, kishte dhe shumë personazhe të njohura. E konceptuar si një mbrëmjë tërësisht rinore pa asnjë lloj protokolli, duket se i pari që u argëtua pa fund ishte vetë Basha, i cili e shijoi deri në fund atë natë në karaoke, duke mos i rezistuar dëshirës për të kënduar së bashku me të tjerët. Gjatë darkës, emrat e njohur në muzikë të cilët tashmë kanë bërë publike preferencën e tyre për Partinë Demokratike, kanë qenë të shumtë, por kurioziteti ynë ishte të shikonim se me kë do të preferonte të rrinte më së shumti kryetari Basha. Ai gjatë gjithë kohës ka qëndruar në shoqërinë e motrave Koçi, ku Greta dihet që është zgjedhur edhe nënkryetare e Forumit Rinor të Partisë Demokratike. Basha gjithashtu ka takuar edhe reperin e njohur Noizy, të cilit i ka marrë edhe kapelen,  duke e vendosur vetë në kokë. Duhet thënë se edhe si reper, Basha mirë ngjante. Por ajo që na bëri përshtypje, ishte qëndrimi në një cep i Çiljetës, e cila ka qenë e para që është aktivizuar në PD, por që Basha nuk shkoi asnjë moment për t’i dhënë dorën dhe po ashtu bëri edhe Çiljeta, ndërkohë që pothuajse të gjithë të pranishmit e kishin takuar. Çfarë mund të ketë ndodhur, a thua në PD nuk ka vend për dy

Eshte shnosh shume smiley

edhe.....po harxhonte fondet e partise me cokollatasmiley

...po nuk i del njona mer, sado e shnoshte qofte (tm Olsi) po do dy, dhe i do te njoma fare......njona 16 ....dhe tjetra 14 ...... smiley

po si t'thote tjetra qe me eshte bo gjoksi "si gjyshe", kto do presesh...

sidoqofte, shume jo xhentellmen ky qoftja solemno-blu-buzeqeshes.

...epo kujt i ka hum, qe ta gjej ky buzeqeshesi i teto Sofkes.....

Ku osht meçef ai Arti....... NA arto paske pas te drejtepo nuk te paskena besu......     smiley

Bild: Dështakët grekë blejnë avionë luftarakë për 4 miliard euro
  

“Në Greqi mbizotëron një kurs i ashpër kursimesh për të siguruar para nga BE. Pagesat sociale dhe pagat janë shkurtuar, taksat janë rritur. Por disa politikanë grekë duket se nuk e marrin seriozisht situatën. Athina kërkon të blejë 60 avionë ushtarakë flakë të rinj për 4 miliard euro- sapo në arkën e tyre bosh të vërshojnë paratë nga BE,” shkruan e përditshmja gjermane Bild.

Athina duket se ka ndërmend që sapo të marrë paratë nga BE të shpenzojë çmendurisht për armatim. Në listën e blerjeve, e zbuluar nga një gazetar i Zeit, janë edhe fregata, helikopterë, nëndetëse për të tjera miliarda.

Fakt është se Greqia është një blerësit më të mëdhenj të armëve në Europë.

Në vitin 2010 vendi shpenzoi 3 përqind të buxhetit për tu armatosur. Brenda NATO-s vetëm SHBA ia kalon Greqisë. Sipas medieve gjermane, nga këto kontrata të majme pritet të përfitojnë kompanitë franceze e gjermane të armatimeve.

Alidemso, kjo kontrata ishte me detyrim per te marre kestin e dyte: Thoshin "ato" gojet e liga. E detyroi Merkozi Papandreun...Papandreu si hakmarrje i beri ate "golin" e referendumit"

Ketu ke nje artikull interesant per kete ceshtje ne anglisht nga Ekathemirini

Indeed, some Greek officials privately say Paris and Berlin are using the crisis as leverage to advance arms contracts or settle payment disputes, just when the Greeks are trying to reduce defense spending.

“No one is saying, ‘Buy our warships or we won’t bail you out,’ but the clear implication is that they will be more supportive if we do what they want on the armaments front,” said an adviser to Prime Minister George Papandreou, speaking on condition of anonymity because of the diplomatic sensitivity.

Franca ne anen tjeter po i shet 6 fregata Fremn, 15 helikoptere Super Puma te kompanise Franceze EADS,40 avjone luftarake Rafale

 

Kesaj i thone pastrim leku ndershteteror smiley

 

pse s'na i posto pjetjet bre admin...i kisha me ter men

smiley

me ja fut nji pordhe kjo kushedi ku dilka cijujava smiley si e ka emrin kjo rraca mo vlla.

smiley

Ajo pordha e con ne vendin e origjines, Ne Meksike smiley

Sa kam qesh me kete skenen e Bollywoodi-t smiley

 

Singham Bollywood action scene

Studimi i Fundit e kthen Ngrohjen Globale ne nje Fe Obskure...Po i zhgenjej ca AlGoristet e Forumit

Global warming much less serious than thought - new science
We're looking at just a couple of degrees with double CO2

Environment Biology Physics Space SPB PARIS Rise of the Machines™
Global warming much less serious than thought - new science
We're looking at just a couple of degrees with double CO2

By Lewis Page

Climate scientists funded by the US government have announced new research in which they have established that the various doomsday global warming scenarios are in fact extremely unlikely to occur, and that the scenarios considered likeliest - and used for planning by the world's governments - are overly pessimistic.

The new study improves upon previous results by including data from the remote past, rather than only examining records from recent times.

"Many previous climate sensitivity studies have looked at the past only from 1850 through today, and not fully integrated paleoclimate date, especially on a global scale," says Andreas Schmittner, professor at the College of Earth, Ocean, and Atmospheric Sciences at Oregon State uni.

"When you reconstruct sea and land surface temperatures from the peak of the last Ice Age 21,000 years ago – which is referred to as the Last Glacial Maximum – and compare it with climate model simulations of that period, you get a much different picture.

"If these paleoclimatic constraints apply to the future, as predicted by our model, the results imply less probability of extreme climatic change than previously thought," Schmittner adds.

The baseline assumption of climate science at the moment is that given a doubling of atmospheric CO2 compared to pre-industrial levels the most probable result is that the Earth would see a surface temperature rise average of 3°C - and that there would be a significant chance of much bigger, perhaps fatal rises.

Schmittner and his colleagues' analysis says that the planet's climate simply can't be this sensitive to CO2 changes, however, or much more extreme events should have occurred at certain points in the past - and they did not. For instance, if the climate were sensitive enough that doubled CO2 could mean catastrophic warming, the low carbon levels seen 21,000 years ago should have resulted in an equally lifeless iceball planet.

"Clearly, that didn't happen," Schmittner says. "Though the Earth then was covered by much more ice and snow than it is today, the ice sheets didn't extend beyond latitudes of about 40 degrees, and the tropics and subtropics were largely ice-free – except at high altitudes. These high-sensitivity models overestimate cooling."

According to the new improved analysis, the most probable result as and when double CO2 occurs is actually a rise of just 2.3°C - only just above the 2°C limit which international climate efforts are seeking to stay within. Plainly there's no great need to fear a rise above 450 parts per million (ppm) CO2, as people currently do - in fact there's no likely prospect of getting near a 2°C temperature rise for a century or more at present rates of CO2 increase (rising about about 2 ppm/year at the moment from a level of 390-odd). And Schmittner and his colleagues' results show a much tighter grouping of possible futures, too, so the scope for way-out doomsday scenarios is hugely reduced.

The Australian quotes Schmittner as saying: "Now these very large changes (predicted for the coming decades) can be ruled out, and we have some room to breathe and time to figure out solutions to the problem."

The new study is published in top-ranking boffinry journal Science. The research was funded by the US National Science Foundation. ®

Njëmbëdhjetë vjeç e gjysmë. Zhvilluar fizikisht. Mendoja për problemin e së keqes dhe së mirës. Në moshën katërmbëdhjetë vjeçare isha pa fe. Nga të trembëdhjetat deri në të pesëmbëdhjetat modifikova pesimizmin tim për lumturinë. Në fund të pesëmbëdhjetave u hasa me problemet emocionale. Ja ku jam në një pikë të vdekur.

15 Korrik 1967.

Është një burrë, të cilit i përkëdhel kurrizin. Duhet të bëjmë edhe këtë edhe atë, por asgjë nuk ndodh. Jam shumë egocentrike. Një gur mes barit leshil. E ftohtë, e çuditshme, e prerë.

Në meshë vendosa të shkoj kur të më teket. Jo medoemos të dielën, por im atë më tha se më duhet të mësohem me oraret. Të shohim nëse do të mbetem pa Zot. Do doja t'i bërtisja gjithë qejf pastaj: „Shih si më ke shkatërruar!“

Kam shumë probleme për të zgjidhur ende. Kam nevojë për një psikoanalist, psikiatër ose analist, ç'të jetë.

Ky më hedh një vështrim prej të marri pa thënë asgjë, duke pritur.

Jam shume e emocionuar dhe nuk kam kurajo. Mbas pesë minutash më pyet: „Ke folur me njeri për probleme? Pas tri a katër frazave thotë: „Ah, pra ke frikë!”

E urrej. I them se ndihem keq, si një vullkan i saposhpërthyer. Ai: „Shumë mirë, vaçanërisht për analogjinë”.

Ditari i Anës, Le storie di ieri (1967)

Kuiz? Pse i duhet levofloklacina Finit?

he pra, pse? smiley 

Radikali COOH i jep gjithe pjeses se djathte piridonike nje natyre acide organike, ndersa unaza aromatike ne te majte eshte ajo qe siguron vetite "farmako-kinetike". Ekzistenca e nje halogjeni (Fluor ose Klor) rrit veprimin antianaerobik, por qe eshte e shoqeruar me rreziqe fototoksike. Kjo strukture dy-qerthullore (biciklike) heteroaromatike na sjell ne mend, me nje mall biokimik te shprehur zbehte (mes perkorjes pedagogjike te Dr. Vlash Mares), klasen e kinoloneve (quinolones) me veprim antibiotik.

flm.

Damn! smiley Ty asht gjynah me t'lan me shku dam rrugvet t'botes, tuej pase minierat e bulqizes. smiley

smiley Flm. Me siguri ashtu eshte. Eshte formula e kesaj/ketij.

Edhe Fatos Nano do te kishte zili smiley

Me t'pas lezet. smiley

po po smiley

smiley

happy birthday to you Ketlin smileysmiley

gezuar Ketlinsmiley

Flm.. smiley

Ke ditelindjen dhe sna solle nje Poezi ?

U befsh dhe njeqind smiley

smiley Flm! Spo ta prish.. smiley
Jeta është teatër,
një godinë me themele të vjetra,
me dritare ndjenjash,
ku dritëjeta përthyhet në peshën e syrit.
Aty luhen pjesët e jetës.

Një nga një futen vocërrakët e lindur,
biletat i mbajnë në largësitë që i presin.
Pafajsia u shkruhet në rrudhat e gjyshërve,
që vdesin t'u kenë ngjarë atyre, duke u rikthyer
në skenat e dramave të ndaluara,
brenda mureve të moshës...

Brenda çdo moshe vështroj njerëzimin,
duke brohoritur e menduar pavdekësinë,
fatin që luhet aty lart tek shkallët e tij,
ku heronjët e dramës "Romeo e Zhuljeta" vdesin....

Ashtu siç puthet vdekja me tokën e lagësht,
ndjenjat kanë ftohtë, kokën e këpusin,
trupin ua ngroh dielli me dashuritë e përjetshme
ëndrrat e djegura në lulet sipër tokës mbesin.

Fajtore bëjmë dramat e jetës tonë,
ajri na mbështjell fatet me dëshirat njerëzore.
Të gjithë jemi aktorë që luajmë me jetën
disa lypin me duart nga qielli, vdekjen!
Zot shpëtoi, përsa kohë ndihen vetëm!

Po pra sma prishe,une te thashe nje keshtu si per ditelindje dhe jo me drama,lypje,vdekje e koka te keputme smiley

Gzur ditelindjen dhe 100 te tjera! smiley

Famnderit PF! smiley

Edhe nje qiiind te tjera Ketlin...... lumturi dhe gezime ne jeten tende.....

Flm, flm alidems, ne diten tende ishalla.. smiley

Ron, ti e ke Librin (The Book)!

Une nuk besoj qe repressioni do arrije nje shuarje te kauzes. Ne te vertete effecti eshte bumerang.

We shall not, we shall not be moved,

We shall not, we shall not be moved,

Just like a tree standing by the water line,

We shall not, we shall not be moved!

The Union is behind us

We shall not, we shall not be moved...

Cimo te lexosh letren qe i ka cu Pjeri, Ramiz Alise eshte nje kryeveper.
Bravo i qofte!!!
Po me dha leje Pjeri do ta scanoj dhe do ta nis eshte dicka qe DUHET LEXUAR!!!

nuk thote gjo Pjeri po he

P alejen e autorit nuk e bej.
Jam njeri me etike

e mbaj une pergjegjesine.

Brado
Une po them ti coj Emigrantit pjese nga libri qe nuk gjenden ne internet si psh: Letra derguar ramiz Alise dhe Sali Berishes. Gjithashtu do te theksoje dhe intervisten qe tregon se ne shqiperi gjithmone ka pasur disidence te vertete dhe Pjeri ka qene pjese e saj.

Brad, ky sajti ketu, nuk eshte i imi. Ai qe e ka ndertuar (pavarsisht nga qellimi i mire apo i keq) nuk ka bere mire qe e ka shperdare. 

Nese eshte ashtu, mund ta raportosh te wordpress ose dhe ta paditesh.

Edhe kete cilimiun qe e solli ketu.

Po me vinka keq Pjero,une per vete se kam ndertuar e gjeta keshtu rastesisht,por si do qe te jete puna une e solla per mire dhe jo per keq smiley

Brado ke kohe qe je duke bere Klain e Trojes ne lidhje me Vizionet. Gjasme mundohesh per mire por...

Po me ngaterron me sfungjerin smiley

Nejse, Pjeri eshte ne gjendje te llogjikoje vete por une medoj se prurjet e tua nuk jane te rastesishme. Dicka aspak pozitive fshihet mbas nickut Bradland.

Pjer, sorry brother! Interneti eshte sa shpikje e madhe, aq edhe kot. Kur eshte kot, i fus nji te shame Bill Gates-it edhe ndihem mire.

Nejse. Roni e kishte blere, kaq po te them tani per tani.

Cheers!

Emo une jam ne NY ne daten 21. Do te kish deshire ti diskutonim bashke nja 2 gjera per librin. Sa keq qe Pjeri eshte aq larg.

nje sec se 19-20 jam vete afer DC (ne columbia). let's talk, man!

Me gusta

ky muhabeti i censuroreve qe thote Pjeri me kujto gjith perpjekjet e kota qe jon bo me nalu gjonat e medha. Prohibicioni i alkoolit, ndalimi i gjuhes shqipe, ndalimi i marijuanes, ndalimi i krishterimit... kot e kane. duke perifrazu heroin e popullit Manush Alimani, them qe komentet tona pro ceshtjes jane si bari i livadheve, qe i kositun del edhe ma i vrrullshem.

Emigrant:
Kurse une mendoj q

Emigrant:
Kurse une medoj se vargu Shekspirian "E gjora zemer, qe po lengon nga thik e mrehte e shpirtvogelsise" eshte kuptimplote per gjendjen psikike dhe shpirterore ne te cilen gjenden censuroret e Vizioneve.

Ja mu sikur i shof, penarin qe po lan duart si ponc pilati... nuk isha une thote. ndersa ne do i themi: nuk mund te thuash se nuk e ke bere ti, ndaj ata floke censori mos i tund ashtu.

Monda si Lady M. lan duart me sapun Camay... pastaj me Dove... pastaj me Palmolive qe eshte e forte kunder njollave, por e bute per lekuren... e ka kot! Shekspiri e ka dhene verdiktin.

As Blendi nuk del i lare nga kjo mesele, per arsye qe nje lexues i vemendshem i di mire. Llukani pastaj, eshte si xhenghis khani. Ka aq piramida me koka te prera pas vetes, sa nuk meriton vecse: fale zot se nuk di c'ka shuan...

Mos valle kemi te bejme me nje manifestim te asaj qe Spartak Ngjela e quan "urrejtje patologjike ndaj intelktit"??? Nese po athere Pjeri nuk ka pse ndihet keq pasi ne menyre te terthorte e gjen veten ne panteonin e te persekutuarve.

puna eshte kur do mbaroje ky persekutim se...

Nese e marim si te mirqene faktin se jemi popull i vonuar, athere kam idene se persekutimi do te vazhdoj dhe ca. Gjithsesi jam optimist pasi duke qene se shkrimtaret/shkencetaret jetojne larg Shqiperise dhe fuqia e persekutimit eshte me e ulet ndaj tyre. Do te ish mire sikur ata te perkraheshin nga masmedia por gjithsesi mundesite alternative egzistojne per vepra si Vizionet qe te shkojne tek lexuesit.
Fundja fundit populli i ka dhene pergjigje pyetjes nese ka mundesi te mbulohet dielli me shosh.

............... athere kam idene se persekutimi do te vazhdoj dhe ca.

.....8 mije vjet do te zgjase, - tha Kryetari i Madh.

- Jo 8 mije vjet, por.........., - tha ai, qe disa vite me vone zuri te shkruante nje autokritike, por ngaqe ajo nuk i dilte e thelle, provoi ta hiqte plumbin me plumb.

ja kur..... e ka percakru Ravi.....

 

Fundi i botës, shfaqet pllaka e dytë misterioze e Majave

Tempulli i gurit i Majave në Meksikë

Mban të njëjtën datë, ishte groposur në dhomën sekrete të tempullit.

Thellë, në një dhomë sekrete të groposur për mijëra vjet brenda një tempulli guri në Meksikë, është zbuluar diçka e errët dhe e tmerrshme. Kështu besojnë mbështetësit e teorisë së fundit të botës. Vendosjet astrologjike dhe formulat numerike, sipas tyre nuk mund të gabojnë: më 21 dhjetor të këtij viti do të ndodhë apokalipsi i parashikuar 5125 vjet më parë nga fisi Maja dhe bota do të marrë fund. Majat, një civilizim i famshëm dhe i avancuar, kanë tërhequr sërish vëmendjen në shtetin meksikan, Yucatan dhe në Guatemala. Deri tani provat për teorinë e fundit të botës vërtiteshin rreth një pllake të vetme guri të gjetur në Amerikën Qendrore në një tempull të Majave, e cila e përshkruante kalendarin e Tokës deri më 21 dhjetor 2012. Me gjithë skeptikët e kësaj teorie, mbetet fakt që Majat kanë qenë vëzhgues e njohës astronomikë të jashtëzakonshëm dhe të pasur me njohuri të përparuara matematike. Dhe nëse ata kanë menduar se kalendari nuk duhej të shkruhej përtej vitit 2012, duhet të ketë pasur ndonjë arsye. Kjo çështje e ka tërhequr kaq shumë vëmendjen e publikut, sa edhe NASA ka një sektor që i dedikohet teorisë së fundit të botës. Ndonëse referimet për këtë ishin vendosur mbi pllakën e gurit të gjetur në Tortuguero, Meksikën jugore në vitet ’60, pak ditë më parë në tempullin e Comalcalcos u gjet një tjetër pllakë, e groposur thellë në dhomën sekrete të tij, e cila mbante të njëjtat shifra që parashikonin fundin e botës. Sipas një përshkrimi në pllakat e gurit, një zot i tmerrshëm lufte i Majave do të zbresë nga qielli në këtë ditë. Pllaka e dytë daton e gdhendur 1300 vjet më parë dhe tani po mbahet në Institutin Nacional të Antropologjisë dhe Historisë në Meksikë. Fakti se faqja e pllakës ishte mbuluar me një lloj stukoje, gjë që tregon se data është mbajtur sekrete dhe për vetë popullin Maja që vizitonte tempullin, ka shtuar akoma më shumë frikën për fundin e botës. Mijëra amerikanë po telefonojnë NASA-n, duke e pyetur nëse duhet të vrasin veten përpara kësaj dite. Shkencëtarët thonë se nuk ka një kërcënim të vërtetë në horizont, ndërsa ekspertët e majave nuk e mohojnë rëndësinë e kalendarit të këtij fisi, por thonë se shifrat e tij mund të jenë keqinterpretuar.

Kalendari
Kalendari Maja fillon në vitin 3 114 para erës sonë. Civilizimi Maja besonte se ai përfaqëson “rendin aktual të botës” dhe ai vazhdon në 144 000 cikle ditore (pak më shumë se 394 vjet), të njohur secili prej tyre si baktunë. Baktuni 13 (një numër i shenjtë për Majat) përfundon me solsticin dimëror të 2012-s, më 21 dhjetor. Pas kësaj date, ‘Cikli i madh’ përfundon dhe sekuenca e kalendarit ndërpritet.

Monti i jep nje paralajmerim serioz Merkelit: Italia po vlon nga zemerata popullore

Rosanna Arquette ne filmin "Crash" - 1996

http://3.bp.blogspot.com/_-nmpEaAYNWA/TIp2-n_8-HI/AAAAAAAADiw/4It8XOoZVFQ/s1600/C1.jpg

Duhet thënë që filmi “Crash” është një ndër filmat më të arrirë vizualisht. Ka qenë një seancë, që e kam ndjekur shumë skeptike, qoftë për regjisorin, që nuk më ngjallte shumë besim (David Cronenberg), qoftë për dramën që mbartte filmi. Ose, më saktë, për aranzhimin e disa episodeve që dukej se nuk kishin shumë lidhje me njëri-tjetrin. Luajnë disa aktorë që gurin e provës e kanë kaluar me filma të tjerë (Holly Hunter, Rosanna Arquette, James Spader). Pra, një film, që kishte mbledhur aktorë, të sprovuar tashmë, por që nuk premtonte asgjë më shumë në karrierën e tyre. Dhe realisht, filmi nuk është se i ka dhënë shtysë karrierës së këtyre aktorëve. Por, ka qenë një prej atyre filmave, ku jo domosdoshmërisht skenari dhe loja e aktorëve bën filmin. Është në plan të parë, ndriçimi dhe zhdërvjelltësia e lëvizjeve dhe pse nga sa më kujtohet Holly Hunter lëvizte me një bastun. Ky film shquhet per poetikën e lëvizjes.

 

 

 

Libri i ri me poezi i ArB eLo "Zero 3D" gjendet tashmë në librarinë "E Për7shme" në Tiranë, rruga e Elbasanit. Ose këtu: online

 

Shume urime, i nderuar! smiley

rrofshi!

linku "online" eshte gabim...

Tiranë. Berisha në shtëpinë e Ilir Metës në bllok

Sipas ditëve të fundit që kaluan, gjykata ka vendosur që të japë vendimin për Ilir Metën nga mesi i Janarit, të këtij viti.
Por sot mediat kanë njoftuar se është parë eskorta e kryeministrit Sali Berisha, parkuar para derës së shtëpisë së Ilir Metës që ndodhet në bllok, në krah të ish- restorant Berlinit.
Kjo vizitë e liderit të mazhorancës në banesën e Ilir Metës duket se përforcon retorikën e djeshme të kryeministrit, i cili la të kuptohej se, nëse gjykata do të shprehej për pafajësi të tij, dyert e qeverisë do të jenë të hapura.
Por le të presim në orët në vazhdim për të zbuluar detajet e vizitës së kryeministrit në shtëpinë e ish-vartësit të tij i cili rrezikohet të futet në burg për korrupsion.

cake farts

the act of getting naked and farting on a cake. to be a true cake fart the asshole must come in contact with the frosting.

?WtF? smiley

veq osmoni t'bo dermon ty mer qun

oops !

oops!

Nuk e di se ç'dreq me dergoi te kjo faqja http://www.tirana.gov.al/ dhe desha te pyes ketu se u bera kurioz: a thu vertete kjo eshte faqja zyrtare e bashkise se Tiranes!? Une them te jete ndonje zhgaravine e ndonjerit qe ka kohe te tepert dhe provon ta beje edhe nje faqe per bashkine.

jo per tjeter, po me aq pak sa e kam ndjekur Bashen ne fushate, ai ka permendur edhe faqen e bashkise atehere (edhe pse mua mu duk bullshit kjo gje). Apo mos eshte nje faqe te cilen e ka pas ndertu Edi? Sido qe te jete, kjo faqe eshte si thone gjermanet Schrott.

Kur urren nje perfaqesim, nje embleme, urrejtjen e ke me te qete, ti lodhesh me pak, se luften e ben ne fushen e simboleve; i thua vetes, une jam simbol i njerezimit, ajo aty simbol i barbarise, ligesise. Ka nje lufte simbolesh, ti urren simbolin qe te ka vene perfund. M. V.

Mu kujtua kjo kur pashe simbolin e 100 vjetorit te Shqiperise. Simbol i 100 vjetorit te Shqiperise? Ne 100 vjet Shqiperia ka arritur te ristilizoje, pasi ka rrethuar etnikisht, nje simbol te lashte te rajonit. Dicka qe ne te mund ta dashurojme pa u lodhur. Ne mos njeren koke, tjetren.

smiley

nuk dua ta dashuroj, porse me mund dhe lodhje. smiley

dashuria jote ate do ta beje me te mire. smiley

Te s'emes bre sot s'po likan Pjerin e shkrete te shkruaj nje koment per VQ se fap gersheret.

Si m'shkoj jeta neper store t'VS more milet.

dua arme dhe municion te luftoj...smiley

 

 

Imazhi e pesë ushtareve femra, pjesë e ushtrisë izraelite krejtësisht të zhveshura nën helmetën ushtarake dhe pajimeve të tjera të detyrës po bëjnë xhiron në internet.

Fotoja është shkrepur brenda një baze ushtarake izraelite dhe ushtaraket mbajnë veshur vetëm helmetën dhe brezoret me municione.

Imazhi ka përcarë opinionin publik në Izrael në pro dhe kundër; nga njëra anë pjesa “më e moralshme e shoqërisë”, që e quan foton si veprim të turpshëm të ushtareve, dhe nga ana tjetër “entuziastët”, sipas të cilëve fotoja tregon një imazh “hareje” për Izraelin.

Ndërkohë, vetë autoritetet ushtarake kanë dënuar foton. Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes deklaroi se do të nisë një hetim dhe do të merren masat e nevojshme disiplinore ndaj vajzave ushtarake në foton në fjalë

 

Doitwithasmile.gif image by jen9cat 

po te isha cifut, do beja pjese ne grupin e "entuziasteve".

ps. por s'jam. smiley

ja ti je veshur, ushtarake

a s'me njohe valle,

jam ushtari pak capken

qe te sheh me mall.

(kenge "moniste" )

11:11

lol, dhe une e degjova ate

bebe gjashte muajshe me dy gishtat lart

mungesa e logjikes ne kete rast tregon shume per logjiken e saj ne pergjithesi

komplet debile

sic tha dhe Lord Marshal i necromongersave, convert now or fall forever!

Tim Tewho?

Wow wow wow
Time out Pats, Fiqo running out of beer.

ca konsideroj une striking resemblance

o Fiqo, nuk di ca meno ti po te shkalafitesh ne ket fare feje ket robin e 3:16s me nji rezultat te vendos nga 6 TDs, 6 pike secila, diten e 6 te javes, kjo mu m'fut friken plako.
Kam pershtypjen se edhe Ravi e meshtet ket teorine e 6-6-6

Une nuk flas para tweeterit smiley
Presim tweetin e Chad-it 85 iher smiley
No walk in the park would be complete if your dog doesnt lift his leg at every tree.

Rrefim: 

-Forgive me for I have sinned and blasphemed: I was secretely rooting for the Pats yesterday.  In my defense, I might add that is was painful, but I did it nonetheless.  Also in my defense, since Tebow took Lord's (the Foottball Lord) name in vain aplenty, I wished him to eternal silence.  To never be heard from again, never ever ever. 

-You're forgiven.  And, Almighty Lord is very attentive to the people who do Lord's work.  And and, as a reward, after 46 Hail Football of course, Sparano will have a great season.  So, go in peace. 

Ja ja, ju se keni seriozisht e? E? smiley

Milan ! Bojeni pra nje.

do rrosh ma shume se une

po kerkoja temen, ke me e thene, qe, ppu ka shku kaq per lesh, sa  as sport spo diskutohet mo

smiley

Ca te bejme Politiken ja kemi lene Popullit smiley

ku po e shifni ndeshjen ???
ndonje link...ju lutem

une nje here e dergova,tjetri ka ardh me deshiren e vet smiley

Rrofsh. Flm.

 

Seksi, 8 vende ku mund të bëni një të shpejtë 

Secili prej jush mund të gjendet në një moment pasioni ku do të dëshironte të mos humbiste kohë për të ndarë kënaqësinë me personin që ka pranë. Ka nga ata që zgjedhin vende të ndryshme për të bërë atë çka mund të quhet seksi i shpejtë por tanimë studiuesit kanë arritur të dalin me një listë prej tetë vendesh që konsiderohen si më të përshtatshmet “për një të shpejtë”.
1.Ashensori
Presupozohet se ambienti brenda një ashensori është i mjaftueshëm për një moment të tillë dhe se koha që merr ngjitja dhe zbritja e tij mjafton për të kaluar një kënaqësi. Këshillohet që në çdo raste sipas situatës të mund të bllokohet ashensori përmes sistemit të alarmit derisa të mbaroni punë dhe asnjëherë mos zgjidhni të dilni prej tij në katin përdhes.
2. Kinema
Ju mund të mendoni se është një vend me shumë frekuentim por në fakt presupozohet se përbën shumë interes për atë çka njihet si seksi oral. Në momentet me frekuentim të rrallë të sallës diçka e tillë gjithnjë është e mundshme për një moment jo fort të gjatë.
3. Brenda lokaleve të natës
Ndodh që të jeni në një takim të rëndësishëm dhe të jeni me një person të zjarrtë duke folur gjëra të zjarrta. E në një rast të tillë mund të shfrytëzoni pjesët më të errëta të restorantit ose të lokalit të natës për të kryer një të shpejtë.
4.Poshtë shkallëve
Nëse keni vetëm pak minuta në dispozicion merrni njeriun e dashur dhe gjeni ambientin poshtë shkallëve në pallatet me ashensor dhe përpiquni të shfrytëzoni momentin duke mos shpërdoruar kohën.
5. Makinë
Nuk është një ide origjinale por e shpejtë. Nëse nuk do të arrestoheni për sjellje të pahijshme në publik atëherë ju jeni me fat dhe keni përjetuar një eksperiencë të mirë.
6. Rrugica
Ndodh që të gjeni ndonjëherë një rrugicë të vetmuar e më thuajse aspak lëvizje. Mund të gjeni pozicionin në këmbë për të mbyllur punë shpejt e shpejt në pak minuta.
7. Zyrë
Seksi në zyrë shpesh cilësohet si ajo çka e bën jetën më të mirë. Nëse është e mundur bëjeni pjesë të axhendës së punës.
8. Dhoma e ndërrimit
Në disa butiqe dhe qendra tregtare dhomat e provës mund të jenë momenti dhe vendi i duhur për të kryer një të shpejtë.

 

........................studiuesit kanë arritur të dalin me një listë prej tetë vendesh që konsiderohen si më të përshtatshmet “për një të shpejtë”.

kushedi sa kohe u ka marre studiusve te hartojne kete liste....,me ne fund.smiley

Nëse keni vetëm pak minuta në dispozicion merrni njeriun e dashur dhe gjeni ambientin poshtë shkallëve

smiley

Keta studiuesit me duket kane qene Aleanca e cunave te hedhur qe marrin vesh nga femrat e klases se tete.

nuk di po duhen min. nja 30 min me mor veten me u msu me pa inter-milan pasi ke pa fillmisht nfl playoffs. Ca me thon, lujn ala nesta, zambrotta, samuel...ibra anej thote qe i ka ik deshira per me lujt po vazhdon e lu si zonje e rond. Duhet t'jete e dhimbshme me e pa Milanin Brad.

* pa harru militon. Sa ka shku ky, 50 vjec?

eh mer milanista, me u bo gol edhe ai Milito i qelbet e rakitik, qe  gjithe sezonit qe ka bo vetem tre gola...lum ju qe jeni......smiley

cugini mos u merzisni, here tjeter smiley

Mos me thoni qe fitoi Interi! smiley

Ca thu ti me daku! Ec aty Inter!

Yes, ec aty, Inter dhe mos ndalo me!

oh çu kënaqëm
Milan who ??

smiley

c'ju gezon hidherimi i tjetrit, o milet shpirtkazme! smiley

ti je ay interisti me zëmër milanisti (sipas Teutës)? smiley

si si va be' ciao ciao ciao ciao smiley

 

 

Ska gje le te gezohen,ne dime ta kthejme dhimbjen ne force.

po ne pranej jena ketu...per tua heq merzitine....smiley

Tifozat e Barces co ku hahen pak por keta te Interit as me Garnele nuk kaperdihen.

Ne vigjilie te vendimit te gjykates per Meten, naltmadhnia e tij eshte duke i bere ore historie 300 spardemokrateve si dhe i prezantoi vizionin e 100 viteve qe vijn...ene thoni ju po deshet qe nuk esht i mencur ky smiley

... Me kish zene ethja e objekteve prej berthamash pjeshke. Ne kamp pese a gjashte te burgosur punonin objekte artistike me berthamat e pjeshkes. Ne Spac kjo lloj pune artistike erdhi nga nje kamp tjeter, nga Ballshi. Ata te Ballshit qe e sollen, thane se ishte shpene aty nga Burreli; por disa te thoshin se origjinen e kish nga Maliqi, ose nga Rinasi. Nga Maliqi nuk besohej, se aty puna ishte shume e rende. Nga Rinasi po, ishte e mundur. Disa te tjere thoshin jo, jo nga Rinasi por filloi ne Elbasan ne ndertimin e fabrikes se cimentos, e ca te tjere plot siguri jepnin variantin e cimentos se Fushe-Krujes. ...

“Sunday Times”: Greqia falimenton deri më 20 mars! 

Kthim tek dhrahmia “parashikon “Sunday Times”

Falimentimin e Greqisë brenda 10 javëve të ardhshme “parashikon” gazeta “Sunday Times”, pas ndërprerjes së negociatave për PSI greke për reduktimin e borxhit, si dhe paaftësisë së vendit që të shlyejë aksionet shtetërore që skadojnë më 20 mars.
Sipas gazetës britanike, Greqia mund të falimentojë gjatë 10 javëve të ardhshme, duke tronditur monedhën e përbashkët euro.
Në qoftë se kjo do të ndodhë, atëherë Greqia është e detyruar të dalë edhe nga euro.
“Udhëheqësit evropianë nuk duan të lejojnë falimentimin e Greqisë, por kjo nuk është më tabu, sidomos pas zhvlerësimit masiv të shteteve evropiane të premten e kaluar, duke shkaktuar probleme në Fondin e Shpëtimit të vendeve të zhytura në borxh të Jugut”, shkruan artikulli në fjalë.

Prit o Belul mos u nxito. Une pa marre konfirmimin e profesorit Thomas, nuk u besoj ketyre lajmeve.

e drejte Boss...  do presim makroekonomin tone.smiley  nuk u besojme te huajve...

''ore thone qe na i kane me te hedhur keta te huajt....smiley

 

- Ore ci ke keta maluketer ti? Thone qe e ke me te hedhur.
- Po ta kisha me te hedhur do ta kishe marre vesh zotrote....

Boso, nga ke humb...?

Me ka vene per fundi shkolla....

Absurde: Në fshat e mbajnë për të çmendur, por ai është Gjeni në Matematikë, Fizikë, Kimi dhe Gjeometri

Nga Ilir Konti - Wed Aug 31, 5:12 pm

Është tepër e ulët që një gjeni i matematikës të gëzoj këtë respekt kaq përbuzësh nga bashkë fshatarët e tij. Nëse kjo gjë do të ndodhte në një vend tjetër të botës, me siguri Fatmiri do të ishte një Ajshtajnë i dytë! Ai arrin të deshifrojë deri në njëzet numra!

Bëhet fjalë për Fatmirë Rrokaj në fshatin Varibob të Mallakastrës, një gjeni i vërtet i matematikës.
Historia e tij filloi shumë herët, që kur ai ishte 13-vjeç, pra kur ai ishte në klasë të shtatë aftësia e tij mbi matematikën u dallua menjëherë nga mësuesit, pasi ai mund të shumëzonte numra deri me 20 (njëzet) shifra. Gjë e rrallë dhe e pa dëgjuar ndonjëherë, nuk kishte ndodhur kurrë më parë një rast i ngjashëm.
Por kjo aftësi e tij Gjenike, në vend që të merrej në konsideratë dhe ai të gëzonte respektin e gjithkujt, të fitonte atë që atij i takonte, ashtu siç edhe një Gjeniu apo shkencëtari, matematikani të vërtet, fatkeqësisht mendje-ngushtësia e fshatarëve të tij, e kthyen atë në vegël argëtimi.
Mbasi aftësia e tij bëri bujë të madhe në gjithë zonën, të gjithë filluan të luanin me të duke i dhënë atij për të zgjidhur ekuacione, probleme, etj. Thonë që aftësia e tij ishte e një kalibri të ‘Lartë’, e një dimensioni tjetër, kur ai bënte përllogaritjet me mendjen e tij, shumë herë saktësia dhe shpejtia e tij mund t’ja kalonin dhe një makine llogaritëse.
Fatmir Rrokaj, veç aftësisë në matematike, ishe i dalluar edhe në lëndë të tjera siç ishte Kimia, Fizika dhe Gjeometria.
Kur Fatmiri, atëherë fëmijë, refuzonte t’i përgjigjej dëshirave të[ sëmura të bashkëfshatarëve të tij, ata jo vetëm që nuk mbeteshin aty, por e rrihnin atë, duke i pësuar atij trauma psikike.

Ndiqni këtë fenomen tek i përgjigjet SAKTËSISHT pyetjeve të njerëzve përreth duke u krahasuar paralelisht dhe me një makinë llogaritëse, saktësia e tij është absolute.

Për më tepër ndiqni këtë video:

 

ky qenka si Dustin Hoffman te Rain man.smiley

ket do thosha kur e pashe Belul po e kishin fshire komentin.
Mbaj mend dhe nji rast tjeter per nji te mbyllur ne psikiatri. E ka dhene TV nja 2 here ato kohe...nga '98 ne mos gaboj. Quhet sindroma savant. Keta kane nji aftesi mahnitese per me kry perllogaritje qe njeriu normal nuk i ben dot pa makine llogaritese. Po gjeni eshte fjale e madhe...duke pas parasysh dhe nivelin gazetaresk qe kemi, dyshoj se ky eshte gjeni ne kuptimin e vertete te fjales mgjte duhet me pa videon dhe qe ktu nuk shof dot youtube

Kur nuk vleresojne profesorin atje qe eshte nivel pecco grosso, ca pret ti per te tjeret. smiley

Bredho, shikoje dhe videon se eshte interesante..  me gjithe dhuntine dhe aftesine qe ka, i semure psiqik eshte lumadhi..

e cfare vleresimi pret ti  Boss?!  nuk e shikon,  nje te degjuar titullin e librit... dhe  çëfesht..., çensurori.smiley

katili censurori,
te ziun laps nxorri.
gome-shkreta shume fshiu,
gezimin ne buze ngriu

Paskan djeg Komunistet librin e Blendi Fevziut '' Enver Hoxha " smiley

Pjero,amon jo ne nje librari libri jot me te Fevziut smiley

n'elbasan plako

smiley

ma shpjego cik ket ti Brado:
"E. Hoxha" i Fevziut, $18
"Aksidenti" i Kadarese, $11
"VQ" i Pjerit $7.
A ka 8ythe ku t'rrij kjo?!

i pari eshte me detyrim, 2 te tjeret sipas shijeve dhe nevojave.. 

DUARTTROKİTJE PA FUND NË STAMBOLL PËR POETEN SHQİPTARE İRENA GJONİ (PAPA)

Në datat 8, 9 dhe 10 janar Zyra e Këshillit të Ministrave për kulturën dhe artin, në bashkëpunim me organizmin kulturor Rumeli Turkleri të varur e të financuar prej saj me qendër ne Stamboll, organizuan një konferencë shkencore përkujtimore për dy poetë me origjinë shqiptare Qemal Bejatli dhe Mehmet Aqif (autori i Hymnit turk), por që aktivitetin letrar të tyre e kanë pasur në Turqi. E ftuar nga Shqipëria në këtë aktivitet prestigjioz dhe përfaqësuese e këtij vendi, ishte poetja dhe studiuesja nga Saranda Doktorante Irena Gjoni. Vendet e tjera pjesëmarrëse ishin Greqia, Bosnje- Herxegovina, Bullgaria, Kosova, Maqedonia, Serbia, Rumania dhe Turqia. Merrnin pjesë gjithashtu edhe përfaqësues të lartë nga kryeministria turke, prefektura e Stambollit, përfaqësues të konsullatave të Ballkanit në Turqi. Veprimtaria u organizua në sallën e madhe të konferencave “ Bajram Pasha ”. Konferencën e përshëndeti Kryetari i Bashkisë për “Bajram Pasha” z.Hüseyin Burge, prefekti z.Durmush Gencer.Konferenca mori përshëndetje nga Këshilli i Ministrave, Presidenca, nga një numër deputetësh turq si dhe nga personalitete te kulturës turke.
Aktiviteti ishte ndërtuar në dy pjesë, në atë akademike dhe në manifestimin poetik me pjesëmarrjen dhe prezantimin e poetëve nga Ballkani. Ligjëratat kryesore për dy figurat e njohura në fushën e letërsisë në Turqi, Qemal Bejatli dhe Mehmet Aqif, u mbajtën prej profesorëve të njohur Jakup Çelik dhe profesor doctor Ridvan Canim, të cilët në kumtesat e tyre sollën jetën dhe veprën e dy poetëve të lartëpërmendur. 
Një vend të rëndësishëm në këtë aktivitet, pati manifestimi poetik dhe prezantimi i poezive ballkanike nga vetë poetët prezent në takim. Përfaqësuesja shqiptare Doktorante zj. Irena Gjoni, u prezantua me poezinë “Shtoi zot vallet” të shkëputur nga vëllimi poetik “Tatuazh në shpirt të detit”. Ishte një përzgjedhje e goditur, e pasur me shumë elemente e detaje autoktonë që përcillte kjo poezi. Ishte një prezantim dinjitoz i përfaqësueses shqiptare. Pati një pritje të ngrohtë prej publikut në një sallë të tejmbushur, ku kishte spektatorë që qëndronin edhe në këmbë. Tejet të ndjeshëm ndaj prezantimit shqiptar, duke e ndjekur në një qetësi të admirueshme. Ishte poezia e parë që hapi manifestimin. Irena Gjoni e paraqiti poezinë në shqip dhe më pas drejtuesi i takimit e prezantoi edhe në turqisht. Të përkthyera në gjuhën turke, vargjet u dhanë të pranishmëve idenë e vërtetë të poezisë të përcjella edhe përmes zërit të ëmbël të poetes që diti ta ndriçojë sallën nën hijen e flamurit të kuq shqiptar
dhe që diti përmes prezantimit të saj ta vinte sallën në heshtje për disa minuta. Dhe me të mbaruar prezantimi i poetes shqiptare, salla nuk reshti për minuta të tëra duke duartrokitur e uruar. Megjithatë, sadisfaksioni ishte akoma më i madh, kur poezia “Shtoi Zot vallet”, në përzgjedhjet dhe gjykimet e profesorëve dhe specialistëve turk, u konsiderua si më e mira e gjithë takimit dhe për këtë u vlerësua me çmim të parë. Nuk ka si të mos ndihesh i lumtur kur dëgjon se poetja shqiptare zj Gjoni, ulet në fronin “Mbretëresha e poezis” për sezonin 2011.
Aktiviteti u pasqyrua gjerësisht nga televizionet e Stambollit, në veçanti tv Rumeli të cilët poetes fituese, Irena Gjoni, i morën intervista ekskluzive, si fituese e çmimit të parë. U trasmetuan në edicionet qendrore të lajmeve si dhe në një emison të plotë për aktivitetin. Po kështu ky aktivitet letrar i rëndësishëm, u pasqyrua edhe në televizionin shtetëror turk TRT. Përfaqësimi me dinjitet i poetes Irena Gjoni, është njëherësh prezantim dinjitoz i poezisë shqiptare në arenën ndërkombëtare. 
Poezitë e përfaqësuesve të Ballkanit pjesëmarrëse në takimin e Stambollit, u përmblodhën në vëllimin “ 5 Rumeli sir soleni”.
Pjesë e aktivitetit ishin edhe vizitat në vendet më tipike të Stambollit si, Xhamia Blu, Kisha e Shën Sofisë, Udhëtim përmes urës së Bosforit etj. 
VARIANTI SHQIP I POEZISË
SHTOI ZOT VALLET

Shtojzovallet kishin epoka pa bërë vizitë
Në botën dhe jetën e njerëzve
Kurioziteti shtojzovall nisi rrugën
me fustane të bardhë antike
që ngatërronin epokat, gojëdhënat

... ... ...
... ... ...
... ... ...

Hapën sytë në frymëmarrjen e zgjuar te njëra-tjetrës
Sikur shumë bukuri,
të kishin një mendje
Kujtonin rrugën nëpër ngatërrim epokash, gojëdhënash
Takim me një shpirt të vrarë
Në momentin ku i lihej i pazhdukshëm, 
Një tatuazh zhgënjimi
Dhe nga dhimbja klithte me tërbim sakati

Shtojzovallet e dhimsura,
Kaq panë në botën e njerëzve
Në një vizitë,
Shumë më te shkurtër se rruga

Gjithçka u dukej makth ëndrre, makth drite
trupëzuar tek një flokëverdhë si shtojzovallet
Ulur në hijen e zonjave të shtëpisë
Duke thurur gërsheta tatuazhesh zhgënjimi
Të tepruara nga një natë më parë
Në pritje të “MIRËMËNGJESIT” të shtojzovalleve

Duke u ngjasuar me veten, 
Me frymë i lanë trupin,
Me qerpikët e gjatë i krehën flokët,
Zërat dhe dritat ia qepën mantel, 
Duke e bërë simotrën e tyre

Nën ritmin shtojzovall:
“SHTOI ZOT VALLET”
Shtojzovallja e re kërcente
Duke argëtuar dhe tatuazhin e zhgënjimit...
VARIANTI TURK I POEZISE
ALLAH'IM HAYALLERİ ÇOĞALT

SHTOJZAVALJA ziyaret yapmadan,
Dünyamızda ve insan hayatında ,
Zavalı merakla yola başladı,
Beyaz antik elbisesiyle,
Karışmış zamanla söyleyişleri,

Gözleri açtılar,
Gözlerini açıtıklarında birbirinini nefesleriyle idiler,
Akılları çok güzel sanki,
yolu hatırladı,
karışmış zamanla söyleyizşlerle,
vurulmuş bir gönlle buluşma,
sonsuz bir zamanda,
yabancı bir resmile,
sakat korkuyla bağırıyordu,

Acılı hayatlar 
bu kadarını gördüler insan hayatında,
bir ziyarette,
Bir yoldan da kısa idi,
Herşey bir ışık herşey bir rüya,
Birleşmiş sarışınların halaylarını çoğaltılar,
Hanımların evlerinde gölgeleri oturmuş,
Yalancı saç örgüleri ile,
Bir gece öncesinde kalmış,
Sabah bekleyişinde halayları çoğaltılar,

Kendisiyle benzeyen,
Nefesiyle vücudunu yıkar,
Uzun kirpikleriyle saçlarını tarar,
seselerle ışıklarala dantelerini diktiler,
Kendine kıskardeşini yaparak,

Ritim ile halaylar arttı,
''ALLAHIM HALAYLARI ARRTIRDI''
SHTOJZAVAYA ara ara onayarak
EĞELENERE,
Yalancı bir rseimle.......
İRENA GJONİ

Besoj qe kane pasur ndermend t`a japin kete cmim ne Bayrampasha se eshte lagje arnautesh,se sa per perkthim qe i paskan bere poezise,qenka nje mishmash i vertete.
Urime Irenes!
Sa per festimin e pervjetorit te Mehmet Akifit ka qene madheshtor sivjet,por duhet te them qe s`para permendet shqiptaria e tij,pervec se ne shoqatat shqiptare.
Ne bashkine e Bajrampashes u behet qejfi fuqishem shqiptareve sepse merrret vota tribalisht atjesmiley

"qe diti përmes prezantimit të saj ta vinte sallën në heshtje për disa minuta"

doner air..smiley

sdo jete e larget dita kur ne avion te servirin mish te pjekur ne hell.smiley

 se mora vesh akoma cila kompani ajrore  eshte kjo...  se jemi edhe per rruge te gjate pas do kohesh..

Per rruge te gjata nuk hahet mishi i pjekur se te ze barku.. smiley

po sikur kane wc, avionet... na ato me vakum qe te trembin...,  te duket sikur do te thithin, po ka ama..smiley

smiley Sa jam trembur une heren e pare kur kam hipur ne avion.. thashe booboboboo u sperkat qielli me uje.. smiley

se mora vesh akoma cila kompani ajrore  eshte kjo...

Hallall Tajar

smiley

loooool

ejvallah.

e di c`me kujtove,
shkoj njehere te pasticeria e lagjes dhe pyes per akullore(dimer)
dhe shitesja(jevge) qe nuk e bente dot lidhjen e dimrit me akulloren me hedh nje shikim nga koka te kembet e ndalon te barku:
Ke neps motraaaasmiley

smiley mire te ka thene, ajo mire qe nuk te pyeti sa muajshe je? smiley

vlonjatet jane shkelesit me te medhenj te intimitetit qe kam njohur ndonjehere.
e kane si hobismiley

ndersa keta  krokodilet duhet te japin direkt doreheqjen,te parevokueshme,  nga familja e nderuar e aligatoreve....smiley

.

 

Small, crafty, cowering, timorous little beast,O, what a panic is in your little breast!You need not start away so hastyWith argumentative chatter!I would be loath to run and chase you,With murdering plough-staff.I'm truly sorry man's dominionHas broken Nature's social union,And justifies that ill opinionWhich makes thee startleAt me, thy poor, earth born companionAnd fellow mortal!I doubt not, sometimes, but you may steal;What then? Poor little beast, you must live!An odd ear in twenty-four sheavesIs a small request;I will get a blessing with what is left,And never miss it.Your small house, too, in ruin!Its feeble walls the winds are scattering!And nothing now, to build a new one,Of coarse grass green!And bleak December's winds coming,Both bitter and keen!You saw the fields laid bare and wasted,And weary winter coming fast,And cozy here, beneath the blast,You thought to dwell,Till crash! the cruel plough passedOut through your cell.That small bit heap of leaves and stubble,Has cost you many a weary nibble!Now you are turned out, for all your trouble,Without house or holding,To endure the winter's sleety dribble,And hoar-frost cold.But little Mouse, you are not alone,In proving foresight may be vain:The best laid schemes of mice and menGo often askew,And leave us nothing but grief and pain,For promised joy!Still you are blest, compared with me!The present only touches you:But oh! I backward cast my eye,On prospects dreary!And forward, though I cannot see,I guess and fear!

bukur...

vertet?

po.

hem, mire. nje margaritar i sinqerte, sic thote Stalkeri meposhte? smiley 

Ty ste pelqeu?

ndoshta jo, por s'ma mban te mos e marr parasysh personalen e tjetrit

Në linjë me Althusserin, duhet thënë se shteti nuk nënkupton vetëm Aparatet Represive Shtetërore. Në fakt, sipas tij, aspekti tjetër shumë i rëndësishëm i mirëmbajtjes së kohezionit në Shtet janë Aparatet Ideologjike Shtetërore. Si funksionon kjo në hapësirën politike të Kosovës? Në Antigona të Sofokliut, sikurse në të gjitha tragjeditë tjera të antikitetit grek, ekziston kori (khoros) si trup. Kori është trup homogjen, i pa-individualizueshëm, obligimi i së cilit është komentimi kolektiv i aksioneve, ngjarjeve, etj. Pra, ky është kori i common sense-it, aktiviteti i të cilëve bazohet në racionalizimin e asaj që e bëjnë ata në pushtet. A.H.

epo nuk thone kot: gjella me kripe, e kripa me karar.smiley

Real Madrid Barcelona 3 me 2.

E kam me tifozat dhe jo ata qe se kane haberin nga futbolli.

brado je ne vete? kush di bej ato 3 gola Barçes, marika?smiley  qe ketu je kabim ti.. kot qe te flasim per te tjerat..

Ke dyshime qe tek Reali ska kush ti beje golat ? Qe ketu fillon gabimi jot Belulo smiley

po jo or jo.. 1 gol edhe mund ta bejne ata.. nje korne,  nje faull tutje tehu..   po 3?  as ne enderr.  

Brado, sikur edhe keq te luaj Barcelona , nuk e mund dot Reali.. tashme eshte psikologjike.. u bene rreth 2 vjet qe ky grup lojtaresh qe ka Reali po rrihet  si gomari ne duhan nga barca .  kur reali te rinovoj  80-90% te ekipit me lojtare te tjere, atehere mund te flasim  per ndonje fitore te mundshme.. ku grup , e perseris, nuk ka shanc te fitoj. si i thone nje fjale nga anet tona.. ''keta jane si qeni qe eshte rrahur qe kulish''.smiley 

Asaj pra i nisem une qe jane rrah si gomori ne duhon.......por sonte do fitojne smiley

çu be ai Bradi?smiley

1 - ka Pepja ditelindjen.

2 - e kane lone Barca kupen Reali kampionatin.

po ti kur paske pasur keto informacione, çna pyet kot ne specialisteve.smiley

smiley

Nuk e dija me perpara,ne minuten e 80 me erdhi me sms smiley

ky ka me kene, viti i madrilistave ne Spaj, kurse ne Europe asht Milani zot per kyt vit. Reali asht para me pike ne kampionat dhe kjo sherben si nji nxitje akoma ma e madhe me mujt barcelonen ne kupe. Parashikoj nji ndeshje te madhe per arsyen se te dyja ekipet kane lojtare te medhenj, sidomos Reali qe ka nje brez te ri vertet te frikshem, Calejon vlen mu vecu.

E tu desh John Stewart me me dhone te drejte??smileysmiley 

Drejtesine e te dhenit drejtas nuk e du taze, e du kshu me humor (i thashe Botes). 

smiley

PS: S'na ka bere apdejt em per familjen Kardashi smiley.  Kane hy edhe ata n'telash me do kinez.  Kjo tregon qe emi e ka lene supermarketin and he has gone local.

Real Madrid duhet të ndërrojë emrin, ta bëjë REAL BITCH!! smiley

ahahaha. 

Këtë rradhë shënuan dy mbrojtës, herën tjetër, Messi do u bëjë gol me bythë, ose Valdesi nga porta në portë. 

 

.......................

...te rrembeu firari moj kaurke e bukur

pishe e selvi ai trim i dukur...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).