Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

_________

Pa çensurë - 29

420 Komente

Pse njerzit te paragjykojne nga ipad? thu se jua ke vjedh mo vella. 

Xhibo, paralajmero here tjeter, o njeri, me keto videot, se jemi dhe ne pune... smiley

Or ti shocie, fjala "sex" nuk ishte paralajmeruese mjaftueshem? smiley

Mgjths humor ishte pergjithesisht, ca ka bosja jote qi ankohet.

ncuq, eshte bere kaq e rendomte, sa nuk impresionon me njeri smiley

pervec shefit tim, per arsye shume fetare. smiley

Xhibi po bën ndonjë studim për pornografinë ?

Do You Feel Guilty About Having More Money Than Others?

Hopefully by now I’ve convinced you that your guilt does nothing to help others. But it also does nothing to help you. In fact, it’s quite the opposite. When you feel guilty about having money, it can push away the money, creating a never ending financial struggle in your reality. You may have more than others, but you don’t have nearly as much as you want.

ku eshte ai xhibi mo vlla..  lajm spektakolar.  se çeshte  nje OJQ qe organizoka ca sherbime falas per ne emigrantet.smiley

sa keq qe nuk ofroka bamiresi per ne minoritaret!   smiley

po mire o, per kete ''situat'' deklarohu emigrant ti.. sikur do te kerkoj censusin ty ajo.smiley

kur te mbarosh pune thuaji:  ''na fal se te genjyem.., Ramiu''.   (qe per emon kjo.smiley)

 

Kjo eshte bamirese "kamikaze",qe mendon per te "uriturit"smiley

Vajza me çrregullimin e rrallë gjenetik 
20/01/2012 


Vajza me çrregullimin e rrallë gjenetik

Një emision “talk-show” i televizionit britanik “ITV” kishte të enjten një të ftuar krejtësisht të veçantë. 

E quajtur Hazel Jones, 27-vjeçarja dëshmoi se kishte lindur me një sëmundje tejet të rrallë të quajtur “uterus didelphys”, çka do të thotë se ajo ka dy vagina, së bashku me dy mitra dhe dy uteruse.

Pas publikimit të historisë së saj në rrjetin kombëtar, pronari i kompanisë më të madhe të filmave pornografikë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Steven Hirsch, i ofroi biondes tërheqëse një kontratë rekord prej një milion dollarësh, për të interpretuar në një prej filmave të tij.

Përveç shumës së majme, të resë i është ofruar edhe një akomodim prej pesë yjesh dhe pushime falas në Los Anxhelos, gjatë xhirimit të filmit. Ajo u shpreh se nuk ka vendosur ende nëse do të pranojë ose jo ofertën.

Duke rrëfyer çrregullimin e saj të rrallë, Jones zbuloi se ka arritur të bashkëjetojë pa probleme me difektin që ka. “Pasi zbulova që kisha dy vagina, ia thoja të gjithëve këtë. Në shkollë të mesme dhe të lartë, ishte një mënyrë për të qenë popullore. Nuk e kam patur problem t’u tregoja pjesët e mia intime vajzave që ishin kurioze”.

Hazel shkoi për herë të parë tek mjeku pasi i dashuri i saj i vuri në dukje se kishte një ndryshim nga vajzat e tjera. Ajo rrëfeu se më parë e ka patur të vështirë të kryejë marrëdhënie seksuale, por tashmë e ka kaluar këtë fazë dhe ka refuzuar mundësinë që kryejë një operacion kirurgjikal për heqjen organeve paralele, pasi do t’i kishin mbetur shenja të dukshme nga operacioni. 

 

smiley te lexoje komentet ishte gallate..

eh, ti dhe xhibi luani ne te njejten skuader.

dmth mund te kete dy shtatzani me kohe te ndryshme kjo vajza. Interesante

ja kjo po qe eshte tamam OJf....

 

Seks falas për emigrantët
 

Blogerja dhe aktivistja kineze Liumang Yan, ka vendosur që për një ditë të kryejë seks pa para, duke luajtur rolin e një prostitute. Ajo ka ofruar shërbime seksi për emigrantët, duke mos u marrë para, për të njohur botën dhe psikologjinë e femrave që punojnë si prostituta.

Yan tha se një prostitutë e arrestuar, u detyrua të paguajë 3000 juanë kinezë dhe të shkojë në shtrat me 150 meshkuj, për të paguar dënimin. “Prostitutat jetojnë me frikën nëse do të fitojnë 20 juanë ose do të humbin 3000 – nëse i viziton ndonjë polic sekret”, u shpreh ajo.

“Shërbimi im i parë ishte me një djalë 18 vjeçar. E ndihmova të vendosë prezervativin dhe i thashë se duhet ta ketë me vete gjithmonë, nëse vazhdon të shfrytëzojë shërbimet e prostitutave. Atë ditë kam ofruar shërbime seksuale për katër burra. Njëri prej tyre ishte 50 vjeçar dhe nuk e kuptonte pse po e bëja”, ka thënë ajo.

M'GLADBACH - BAYERN 2 - O

smiley

Po Bajerni sikur eshte ne Chamopions Liga sivjet, si ka mundesi qe u mund? Aq me teper nga nje ekip qe duket sikur ka lidhje me shume me muzike se me futbollin.

Me sa po shoh une se pjesa e pare ka mbaruar Bayernit i mungon fati sot,per tu habit se eshte i vetmi ekip ne Bundeslige qe e ndjek hap pas hapi Fati dhe Albitri smiley

Voice...

Mbaroi 3 me 1 ,dobet Bayerni shume dobet.

Basha rrit cmimin e bilets se urbanit ne 50 leke, pasi mbajti premtimin e uljes se taksave dhe tarifave duke ulur taksen e eksportit te leshit.

Dhe sigurisht qe kete e ka bere vetem duke menduar per ne, popullin e thjeshte... qe te ecim me shume ne kembe dhe te mbajme trupin ne forme... se si shume jemi shendosh kohet e fundit smiley

Kete qe si shume jemi shendosh kohet e fundit e ke me kunj.

rendesi ka qe u ul taksa e leshit,se me kete te ftohte qe po ben ,na duhet lesh me shumice

Kjo tregon qe burri nuk te ngroh shume.

Cfare te bej ,ky burri im nuk ka qelluar burre leshi ,si i cave,keshtu qe me duhet te ble ca 

...ble ca....

burra apo lesh.

lesh pra .

Po ju meshkujt si ja beni?

Varet,por besoj se nuk eshte pune leshi,mendoj se eshte pune shpirti,po e ke shpirtin e ngrohet nuk merdhif.

eshte tjeter gje kjo.une s'po flas per te ftohtin shpirteror 

Atehere mos u merr me asgje tjeter,rregullo te ftohtin shpirteror dhe cdo gje do te te duket ndryshe.

ai oxhaku te shtepia mire punon?

I papam fare,por me pluherat jam pak keq,por besoj se e rregulloj sonte dhe kete pune se do dal pak me vone.

s'ka gje ,se kur te martohesh do shpetosh nga pluherat,se nuk do e ndezesh fare smiley

atehere besoj se do me duhet te blej dhe nje tjeter dhe ti ndez te dy paralelisht.

Ah....dhe qesh pak se si shume seriozisht e ke marre kete bisede smiley

pse kaq pesimist ?

Jo nuk do ta quaja pesimizem,me shume do ta quaja Siguracion.

kush tha qe nuk po qesh une.....se mos i shikon te gjitha ti

smiley

Jo ne fakt mendova se mos sot Partija ju ka thene te mos qeshni smiley

urdherat jepen kur je ne pozitesmiley

 

Lum si ti,te paskam zili,nuk do merrke urdhera dhe per nja 5 vjet smiley

ore ,une jam nga ato qe rrine tere kohen ne opozite ,keshtu qe dhe per 10 vjet .....smiley

Do me duhet te pres kaq gjate ?

ti vete e ke ne dore.Zgjidhi zinxhiret e skllaverise dhe fito lirinesmiley

Do mundohem smiley

 

 Horrori, vetëdigjen publikisht pesë të rinj marokenë  

Pesë të rinj marokenë i kanë vënë zjarrin vetes për të denoncuar hapur nivelin e lartë të papunësisë dhe varfërisë në vendin afrikano-verior. Sipas aktivistit të Shoqatës në mbrojtje të të drejtave të njeriut, të rinjtë kishin javë që planifikonin të bënin një veprim të tillë, madje edhe ta filmonin, pasi vetëm në këtë mënyrë do të mund të tërhiqnin vëmendjen jo vetëm të shtetit por edhe të ndërkombëtarëve.
Të 5-të të rinjtë janë shtruar në gjendje shumë të rëndë pas djegieve të shumta në trup, por 2 prej tyre janë në gjendje kritike për jetën. Në videon e xhiruar nëpërmjet një telefoni celular duket qartë 1 prej personave në fjalë i gjithi në flakë dhe të tjerët që tregojnë djegiet në trup. Një situatë e tillë ka shkaktuar panik tek kalimtarët e tjerë në rrugë ndërsa video ka bërë xhiron e botës.
Për botën arabe ky veprim është bërë tashmë i zakonshëm. Më 17 dhjetor 2010 një tjetër qytetar i vuri flakën vetes në mes të rrugës, ndërsa javën e kaluar, po në Tunizi, 4 persona i vunë flakën njëri-tjetrit për të protestuar kundër papunësisë, 2 prej të cilëve ndërruan jetë pa mbërritur në spital.

 

 

Fenomeni i rrallë i pa ndodhur më parë…borë në Sahara 

Një fenomen shumë i rrallë ka ndodhur gjatë kësaj jave në shkretëtirën më të madhe në botë më të cilën temperatura arrin deri në mbi 50 gradë celsius.
Borë ka rënë të martën në rajonin Beshar në verilindje të Algjerisë. Shtresa e bardhë mbuloi dunat e rërës dhe ajo do të jetë me shumë rëndësi për ujërat nëntokësore.
Deri më tash në histori është shënuar se borë në Sahara kishte rënë vetëm një herë, më 18 shkurt 1979.

 

miku im,  e rralla perjetohet   vetem nje here..!

Ka ndodhur qe c'ke me te!!!

Baby found with mouse in mouth at daycare
http://abclocal.go.com/wabc/story?sectio...

NEWARK, N.J. (WABC) -- A mother in New Jersey was horrified when her daycare provider told her what her 8-month-old daughter put in her mouth.

It was a mouse, and most likely a dead mouse.

"Lately she's been vomiting. Everything she's eaten, she's throwing it back up," said Brittany Barba, mother.

Brittany Barba has pulled 8-month-old Alanah out of The Donald K Tucker Childcare Center, where she volunteered, and the baby's paternal grandmother works.

The grandmother, she says, discovered the rodent in the child's mouth.

"And she said take her to the ER, who was watching her?" Barba said.

"And then there's germs, mice carry disease, disgusted by it all," said Nadiyyah Miller, cousin.

Kiburi Tucker invited us into the center. He is the Executive Director, and a father of five.

"This was an isolated incident, I was really hurt by this, it could have been my child," said Kiburi Tucker, executive director.

The state health department, he says, paid a visit, offering suggestions, like moving shelves and furniture away from the walls.

He sent the state health department a request too, asking them to visit and suggest more ways to fight the problem.

Brittany says supervision that day was too lax.

"They need to watch the kids more," Barba said.

Tucker says he's satisfied teachers where doing their jobs adequately and says that it was that split second of a turned head, which may have given Alanah time to put the rodent in her mouth.

He says the once a month extermination though, will get bumped up a notch now.

"He's coming two times a month now to make sure this never happens again," Tucker said.

Booo, prape me provime... e kishim harruar kete kohen e sezonit!!!

http://www.balkanweb.com/metropol/2693/a...
Arsyet e vërteta të tradhtisë në cift

TIRANË-Meshkujt dhe femrat tradhtojnë njësoj vetëm se arsyeja kryesore është mospërputhja më dëshirat dhe nevojat e jetës.

Duke lexuar revista, parë televizion dhe duke folur me miqtë dhe të njohurit shpesh pyesim: Përse meshkujt tradhtojnë? Por duke qenë se edhe femrat janë po aq të pabesa, sikurse anëtarët e gjinisë së fortë, nuk mund të jemi joreal, por duhet të pranojmë faktin se tradhtia është e ndërsjellë.

Tradhtia është një arratisje nga problemet dhe vendimet e jetës që kurrë nuk përfundon ashtu siç planifikojmë. Arsyet se përse tradhtojmë janë nga më të ndryshmet. Ato janë bërë objekt studimi për shkencëtarët dhe psikologët. Por, përse tradhtojmë?

Kthesa e jetës dhe pengesat
Zakonisht njerëzit ndodhen në marrëdhënie të cilat i kanë ndërtuar mbi bazën e besimit reciprok dhe të përkushtimit. Por, çështja kryesore është përballja me ulje-ngritjet në raporte çift, zhgënjimet dhe pritjet që sjell jeta? Fillimet janë gjithmonë të përsosura, ndërsa dashuria ndihmon për të kapërcyer, ose më mirë shmangur të gjitha pengesat.

Me kohë lumturia që mund të kishte ekzistuar në fillim nis e tretet e bashkë me të tretet edhe detyrimi i brendshëm që kemi për t’i qëndruar besnik tjetrit. Por, a mund të zgjasë një gjë e tillë? Dhe, a jeni të gatshëm të sakrifikojë lumturinë që të keni mbështetjen e partnerit? Këto janë pyetje që kur përballeni me problemet, ju thjesht duhet të gjeni përgjigje. Jeni të sigurt se marrëdhënies suaj i ka ardhur fundi dhe ju, me apo pa vetëdije, kërkoni lumturinë te dikush tjetër, pa probleme në lidhje dhe shqetësime!

Pritjet afatgjata
Në një raport çelës kryesor janë marrëdhënie cilësore me partnerin. Pritjet në të njëzetat nuk janë të njëjta me ato në të tridhjetat apo dyzetat, që do të thotë se njerëzit ndryshojnë, rriten, përparojnë, por edhe pritjet ndryshojnë. Për të ditur se në cilën fazë jeni me partnerin tuaj, pyeteni veten për dëshirat dhe bisedoni me partnerin për të ardhmen tuaj duke krahasuar dëshirat dhe planet.

Problemet lindin për shkak të mungesës së komunikimit dhe kërkesave jo gjithmonë reale, pas të cilave, zakonisht pason zhgënjimi dhe të ikja në një botë imagjinare që mund t'ju ofrojë një person tjetër. Gjëja më e rëndësishme që ju duhet të bëni është të tregoni çka prisni nga partneri dhe atë çka kërkon nga ju, përndryshe do të trokisni në errësirë, do të krijoni energji negative e cila me kohë, rritet përfundimisht në diçka shumë më të keqe.

Ka edhe keshtu... smiley 36-vjeçari i virgjër është baba i 14 fëmijëve
SHBA - 36-vjeçari Trent Arsenault është babai i 14 fëmijëve, por nuk ka kryer asnjëherë marrëdhënie seksuale në jetën e tij. Ai është një dhurues sperme, i cili merr porositë në faqen e tij në internet dhe më pas i dërgon tek të interesuarit kundrejt një pagese.

36-vjeçari e ka treguar në televizion historinë e tij të rrallë, duke pohuar se brenda 5 vjetëve u ka dërguar 328 kampione sperme 46 femrave, të cilat kanë sjellë në jetë 14 fëmijë, në San Francisko të SHBA-ve.

“Jam i virgjër, por kam 14 fëmijë. Mendoj se do të jem i tillë deri kur të bëhem 40-vjeç”- deklaroi Arsenaut.

Ndërkohë Agjencia e Mjekësisë Amerikane ka vendosur një gjobë prej 100 mijë dollarësh për 36-vjeçarin, për shkak se banka e tij private e spermës nuk ka asnjë garanci për jetën e nënave dhe fëmijëve që ato sjellin në jetë.

(er.nu/BalkanWeb)

Rrëfehet gruaja e policit: Kisha marrëdhënie me kolegun e burrit
TIRANË- Zbardhet skema e vrasjes së policit, Bashkim Memia, i cili u ekzekutua nga kolegu i tij, Genc Domi.

Motivi i vrasjes është tradhtia e viktimës me gruan e mikut të tij Domi. Në dosjen e prokurorisë janë zbardhur momentet e vrasjes së ndodhur në mes të ditës dhe para syve të dhjetëra banorëve të Kombinatit.

Polici Genc Domi nuk e ka kapërdirë dot faktin, kur kolegu i tij, Memia në zënkë e sipër, i ka kujtuar marrëdhënien intime që kishte prej vitesh me gruan e tij. I acaruar nga ky fakt, Domi ka nxjerrë nga brezi pistoletën e shërbimit dhe ka qëlluar në drejtim të policit Memia.
Gjykata vendosi ta kyçë në qeli, policin Domi pasi nga të gjitha provat, krijoi bindjen se ishte i dyshuar kryesor për ngjarjen.

Dëshmia
I dyshuari për vrasjen, Genci Domi u ka pohuar hetuesve se me viktimën Bashkim Memia kishte njohje miqësore prej disa vitesh. Së fundmi, ai ishte vënë në dijeni të faktit se Memia kishte marrëdhënie intime me bashkëshorten e tij, V.Domi. Ndaj motivi që e shtyu për ta vrarë ishte pikërisht tradhtia e mikut. Marrëdhënien intime me viktimën Bashkim Memia e ka pranuar dhe gruaja e autorit, V.Domi, madje ka pohuar se lidhja mes tyre zgjaste prej disa vitesh.

(Shkrimi i plotë sot në Gazeta Shqiptare)
(el.me/BalkanWeb)

Cne sonte ti keshtu me lajme makabre dhe erotike?

pak nga te gjitha.. smiley

Greqi - Lista e Turpit (online evazoret fiskal)

http://www.gsis.gr/debtors/fp.html

Like. Superlike.

Kush merr vesh greqisht, cfare do te thojne emertimet e kolonave?  googletranslate nuk e nxjerr mire.

Βασική οφειλή Δ.Ο.Υ. - Detyrimet Tatimore?

Βασική οφειλή Τελωνείων - ???

Συνεισπραττόμενα - ???

Σύνολο - Totali

Παρατηρήσεις - Komente

Βασική οφειλή Τελωνείων - ???-detyrimi thelbesor doganor

Συνεισπραττόμενα - ???-te bashkembledhura, te bashkearketuara                              

Παρατηρήσεις - Komente    -vezhgime,ankesa

s'di ne degjove qe Heidi Klum ishte ndare nga Seal.

s'e kisha mbajtur per te mundur qe nje divorc i njerzve qe s'i njoh do me gezonte kaq shume. bota pasketaj rrotullohet me mire, sikur i kane hedhur lubrifikues ne boshtin e vet te pjerret. Lube your engine every 3000 miles! Use Castrol!

 

“Pravda”: Aliene Drejt Tokes. , NASA, Hesht!

Me konkretisht, jane “tre disqe gjigande UFO-sh”. Me i madhi prej tyre ka nje gjeresi prej 242 km dhe eshte i shoqeruar nga dy anije te vogla. Sipas gazetes ne fjale, dihet vendndodhja e tyre, si dhe eshte e sigurt qe jane duke udhetuar ne drejtim te planetit Toke. Eshte konstatuar se momentalisht ndodhen pas orbites se Plutonit!
Me e pa besueshme nga te gjitha faktet e paraqitura ne reportazhin e gazetes “Pravda”, eshte se anijet e Alien-eve jane identifikuar nga NASA permes programit HAARP, program ky qe eshte marre me studimin e fenomenit te Aurores ne Polin e Veriut ne Alaske! Nderkohe, NASA, hesht!
Po sipas gazetes “Pravda”dhe “Demokracia”, te vetmit qe reagojne jane kinezet, te cilet akuzojne amerikanet per mbulim dhe fshehje faktesh persa i perket ekzistences se jashtetokesoreve dhe vizitave te tyre ne Toke.
Persa i perket skeptikeve, gazeta e famshme “Pravda”, arsyeton reportazhin e saj, duke e lidhur ate me “burime te mire informuar dhe te sigurt, nga programi jo-fitimprures, i njohur nderkombetarisht Hulumtim mbi Ekzistencen e Jetes Jashtetokesore; SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence)”, duke shtuar se tre anijet do te diktohen dhe do te shihen nga teleskopet optike kur t’i afrohen planetit Mars!
Tani, persa i perket momentit se “kur” do te ndodhe e keqja, si dhe ardhja e “Mysafireve te padeshirueshem”. Sipas “Pravda-s”, kjo perkon me daten e profetizuar te Maya-s, ku sipas kalendarit te tyre kane percaktuar diten e fundit te shkaterrimit te botes, pikerisht me 21 dhjetor 2012.

 

E dhane shenjen. Sapo ra nje termet i lehte...

Goditja e dyte e termetit.

 Hajt per hajer!

Paska qene dita e termeteve sot. E leme me kaq them une!

me c`ndodh aty...

Shif ti goc mos ke telefonin me perpelitje se knej na Ali Demi skena ni gjo.

edhe sikur, po a(m)bazhurin nuk e kam me te rreqethme. po mbase ka rene vetem ketej ka lagjia ime. 

Aha paska komshiu dhomen e gjumit siper abazhurit tend atehere.

smiley kam taracen lart, prandaj me kishte zene frika... kati 10, robo! 

Bo...bo...kati 10 mu moren mende dhe mua qe e lexova.

Termettt??? S'kam ndjere gje une...

apo si keni ato pallatet ju shume te sigurta.. smiley

Nje pjese popull nuk mjaftohen duke facebookosur vetem diten, duan edhe naten.

Kroati Tomislav Zvonaric projektoi modelin e një “shtrati Facebook”.

http://www.balkanweb.com/upload/gallery/53882.jpg

 

What's next, facebook vibratore ne forme parmendash Farmville-i? smiley

Erjon Braçe sulmon Blendi Klosin: E shkatërrove partinë

Klosi: Partia Socialiste është një parti që ka diversitet të madh mendimi

Partia Socialiste herë pas here kthehet në arenë debati brenda llojit. Organizimi më i fundit i ndarjes së anëtarëve të kryesisë nëpër qarqe ka shkaktuar pakënaqësi, ndërkohë që deputeti i Beratit Erjon Braçe e ka sulmuar sot publikisht sekretarin organizativ Blendi Klosi për paaftësi në organizimin e partisë. Shkak për akuzat e Braçes u bë një intervistë e dhënë po sot e Klosit për Top Channel, ku ai pohonte se ndarja e bërë nga Asambleja është më specifike, më e detajuar dhe kërkon që të gjithë të zgjedhurit e PS të përhapen 100 përqind në gjithë territorin e Shqipërisë. “Ne do të kontaktojmë me çdo shqiptar, për t’i dhënë atij informacion mbi programin tone, çfarë ne premtojmë që do të bëjmë kur të vijmë në qeverisje, çfarë propozojmë që të bëjmë dhe çfarë ne ofrojmë kur të vijmë në qeverisje”, tha Klosi. Por fill pas kësaj intervistë, deputeti Braçe shkruante në faqen e tij sociale në Facebook se Klosi është një provokator i qëllimtë: “A e dini se sot në PS nuk janë kryer zgjedhjet e drejtuesve të PS në 117 njësi vendore ku është e organizuar partia? Pra ne me shume se 1/3 e tyre. Duke nisur nga kryeqyteti i Shqipërisë dhe PS-së, Tirana. Zgjedhjet në PS janë mbajtur javë të tëra para Kongresit të PS. Në këto njësi nuk u mbajtën në periudhën normale e nuk janë mbajtur as 2 muaj pas Kongresit duke paralizuar veprimtarinë e PS atje. E dini kush është përgjegjës për këtë? Sekretari Organizativ dhe drejtuesit politikë të PS në Kryesi, Asamble e degët lokale të PS të ngarkuar për këto zona”.

Ndërkohë në intervistën e Klosit ishte një deklaratë që synonte të prekte të pakënaqurit për ndarjen e re të punëve që bëri Asambleja. “Askush nuk është i pazëvendësueshëm në këtë parti, askush nuk është i pakritikueshëm dhe do të jetë puna e gjithsecilit që do të jetë kriteri bazë, vlerësimi për çdo anëtar kryesie, për çdo anëtar të Asamblesë Kombëtare, për çdo të zgjedhur të kësaj partie. Jemi të gjithë jo në shërbim të një grupi të caktuar, jemi të gjithë në shërbim të shumicës së popullsisë që nuk do më të qeveriset nga Sali Berisha”, tha Klosi.

Kësaj fraze, që Braçe e quan provokatore, ai i përgjigjet se i pari që duhet të zëvendësohet është vetë Klosi. “Problem në këtë parti nuk është zëvendësueshmëria e pamotivuar, por mungesa e përgjegjësisë ndaj detyrës dhe analiza e përgjegjësisë së gjithsecilit. Nëse flasim për “zëvendesueshmëri” i pari i zëvendësueshëm duhet të jetë Sekretari Organizativ. Pastaj me radhë të gjithë ata drejtues politik të çdo niveli që kanë krijuar gropa të tilla në veprimtarinë partiake, por edhe elektorale”, shkruan Braçe.

Pas reagimit të Braçes, Klosi për Shqiptarja.com, deklaroi se Partia Socialiste është një parti që ka diversitet të madh mendimi.

http://www.gazetatema.net/web/2012/01/24...

eee, po dihej ajo.. shqiptaret e renuan shtetin grek.smiley

Braçe: Zot, të lutem shpëtoje Meidanin nga varësia ndaj mazhorancës dhe honorareve

Deputeti socialist, Erion Braçe, ka reaguar në mënyrë të ashpër ndaj ish-presidentit Rexhep Meidani, që në një shkrim të sotëm ironizonte kërkesën e PS-së për një president konsensual. Braçe ka kërkuar nga ish-presidenti që të shkëputet nga varësia nga mazhoranca dhe nga honoraret që merr.

“Zot, na shpëto nga ata që nuk lexojnë, por më shumë shpëtoje ish-presidentin nga varësia ndaj mazhorancës së sotme. Nga dy deklarata për “çështjen e Presidentit të Republikes” të bëra dje dhe sot;

Njëra: “Presidenti nuk duhet të jetë nga familja Berisha dhe nga klani i tij që i garanton jetën luksoze”!! Sa hipokritë mban kjo tokë-vjen nga mungesa e të lexuarit, edhe të Kushtetutës! Në …Kushtetutë nuk thuhet se si nuk duhet të jetë Presidenti. Në Kushtetutë thuhet se si duhet të jete Presidenti “përfaqësues i unitetit të popullit”;

Tjera: “Presidenti me konkurs, absurde”!! Brenda një shkrimi të gjatë, pa lidhje, por me honorar- vjen për shkak të varësisë së dukshme të ish Presidentit nga maxhoranca e sotme. Kërkund, po e theksoj, kërkund, qoftë edhe një njeri i vetëm, posaçërisht nga PS, nuk ka thënë që Presidenti do të zgjidhet me konkurs!!!

PS i përmbahet frymës së Kushtetutës, “President si përfaqësues i unitetit te popullit” dhe ky produkt, përmes një procesi përfshirës dhe të dialogut politik!

Zot, bëji të lexojnë, por edhe të fitojnë pavarësinë e tyre nga mazhoranca dhe honorari”, shprehet i revoltuar Braçe për deklaratat e Rexhep Meidanit.

http://www.gazetatema.net/web/2012/01/11...

.

ama gazeta e Meros e ka shkruar....,  si nuk i ka bere nje lidhje shperthimit diellor me Saliun xhanem.smiley

Studimi, jeta e vetmuar të bën më të zgjuar!
VIRXHINIA- Studimi i realizuar nga instituti kërkimor në Virxhinia, SHBA ka arritur në përfundimin se jetesa e vetmuar rrit koefiçentin e inteligjencës ndërsa identifikimi me grupe të ndryshme sociale ose profesionale sjell reduktimin e këtij koefiçenti, sidomos midis femrave.

Studiuesit për një kërkim të tillë kanë përdorur rezonancën manjetike, për të vërtetuar se si truri reagon ndaj mënyrës së përceptimit të informacionit në kushtet e vetmisë dhe grupeve sociale.

Nga testimet, u verifikua se personat që kërkonin zgjidhjen e një problemi nëpërmjet këshillave dhe diskutimeve në grup, e kishin më të vështirë të arrinin një zgjidhje përballë një situatë të caktuar.

Të njëjtat situata, ishin më të thjeshta për t’u zgjidhur nga personat e paasociuar në një grup.

"Testimi u krye me individë që kishin të njëjtin koefiçent zgjuarsie. I ndamë në grupe dhe i dhamë disa detyra e informacione të caktuara. Rezultatet ishin befasuese dhe personat që kishin një feedback social, verifikonin një rënie drastike në aftësinë e tyre për të zgjidhur problemet që i parashtroheshin",-u shpreh një prej drejtuesve të studimit.

Jo vetëm kaq, por ka rezultatet treguan edhe për një diferencë midis dy gjinive. "Në femrat e asociuara në grupe vihet re një rënie më e madhe e koefiçentit të zgjuarisë se sa tek meshkujt me të njëjtin koefiçent fillestar", argumentohej në studim.
(el.me/MIA/BalkanWeb)

Po per femrat si eshte? smiley
Ai po flirton. Si ta kuptoni më herët?
TIRANE-Në bazë faktesh, dëshmish dhe historish të vërteta, ne kemi përgatitur një listë prej 3 pikash për të identifikuar të gjitha shenjat që tregojnë se ai, i dashuri, bashkeshorti po flirton me dikë tjetër.

1. Ai me kujdes të tepruar ruan pajisjet e tij. Mënyra më e mirë për të zbuluar flirtet është përmes e-mailave inkriminues, bisedave në mesenxher, mesazhet në celular apo faturave të paguara. Pra nëse ai flirton me dikë tjetër, do t’i mbrojë pajisjet e tij ose do të reagojë në mënyrë vetëmbrojtëse nëse ju në mënyrë të pafajshme prekni telefonin ose kompjuterin e tij.

2. Ai fillon të merret me fitnes. Kjo është aq e qartë, por është një shenjë të cilën shumë femra nuk e vërejnë.

3. Ka aromë tjetër . Kur ai vjen në shtëpi, dhe ka aromë ndryshe prej asaj që kishte në mëngjes.

4. Asgjë nuk duhet të të shqetësojë më shumë. Nëse mashkulli juaj papritmas fillon të sillet përreth shumë i gëzuar dhe duke fishkëllyer, atëherë ju duhet ta zbuloni arsyen pse, sidomos nëse ai ishte i rrëmbyer më pare. Një kombinim i seksit shtesë dhe kujdesit do ta bënin më të qetë atë, madje edhe më të çiltër.

(d.b/Telegrafi/BalkanWeb)

 

Skulptura e penisit tërbon zyrtarët vendorë 

Një person i panjohur në Gjermani ka vendosur të ngrejë një penis prej dëbore, të gjatë rreth dy metra, në hyrje të Drebach, Gjermani. Shumë shoferë ndalonin dhe fotografonin penisin gjigant. Diçka e tillë ka tërbuar zyrtarët vendorë, që kanë nxitur të prishin skulpturën. Por çka e bën më qesharake këtë histori, sipas Bild, janë mbiemrat e personave që u përfshinë në sulmin ndaj ‘penisit’, të përkthyer në zhargonin e rrugës. I pari që e sulmoi skulpturën ishte këshilltari bashkiak Manfred Ficker (ficker- në shqip q…rës), që tha se ishte një shaka pa kripë. Më pas kryebashkiaku Jens Haustein tha se ishte e papranueshme që në hyrje të qytetit të kishte diçka të tillë. Ai thirri shefin e punëve publike Roland Musch (musch- në shqip p…) dhe ky i fundit urdhëroi punonjësin Johannes Sack (sack- tope) për të prishur ‘penisin’.

ujk ne lekure deleje, kisha degjuar...,  po derr.................smiley

 

ADN-ja e shqiptarëve nuk ngjason me atë të vendeve të tjera në rajon 

Një studim i profileve të ADN-së për vendet e rajonit ka treguar se banorët e Maqedonisë ngjasojnë më shumë me bullgarët, serbët dhe kroatët me boshnjakët, kurse shqiptarët nuk kanë ngjashmëri me ta. Siç njofton Balkan Insight, studimi është kryer nga Instituti për Mjekësi Ligjore në Shkup dhe tregon se cilat grupe janë më afër gjenetikisht në rajon.

Greqia nuk pranoi të merrte pjesë në studim. Drejtuesi i institutit, Zlatko Jakovski thotë se Maqedonia, Serbia, Bosnja, Bullgaria, Kroacia dhe Kosova dërguan të dhënat e analizave të ADN për personat që kanë vdekur në territoret e tyre. Ai thotë se studimi nuk ka qëllime politike, por thjesht mjekësore. Përfundimet janë botuar në disa revista të rëndësishme shkencore.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Greket nuk kishin pranuar pasi dilnin me gjak shqiptari.....

Normal qe kemi dal gjak i ndryshem nga ai sllav. Kemi gjak arbrit e gjak turku. smiley

Barcelona - Real Madrid 1-2   !!!!!!

Que?! Noooo, no lo creo para nada...thone keta te Barces. smiley Sot Murinjo sa te kthehet ne shtepi, firmos per rikthim te skuadra qe i shkon per shtat nje skuthi si ai. I njeh mire ti, i kemi kusherinjte nga fshati. smiley

Ai legeni Pepe perseri do luaje.Federate e poshter ajo e Spanjes.

Beno, me mire qe luan Pepe, shpresoj per nje diskretitim total te Realit sot.

parashikoj nje fitore te ngushte Barçes sot.. ndofta dhe barazim.  kjo sepse Barça do luaj me e vetkontrolluar per te shmangur ndonje demtim te mundshem te lojtareve kryesore... ndersa Reali:  edhe ata jane plotesisht te bindur qe nuk fitojne dot kurre ndaj kesaj Barcelone . keshtu qe as nuk kane per te guxuar nje gje te tille.. thjesht  do bejne te pamunduren te shtyjne 90 minutat per te shpetuar nje turpurimi,total, te mundshem....

Deri tani 3-0 rastet per realin.

mire kshu me raste.. bile, vazhdimisht, reali shenon  i pari...., po perfundimi eshte  gjithmone ndryshe..

Gjynah qe nuk hyri ajo predha e Ozil, do kish qene gol legjendar. Higuain si perhere eshte egoist muti.

Swiss chesse defense for Barca. Fat i madh qe nuk jane 0-3 deri tani.

akoma ja vle me von i bast te vogel kunder.. leku modh..

E rrasi Pedroja smiley

E zhyti Alvesi smiley

SUPERGOL!

Tash eshte ne pyetje vetem sa gola do hyjne ne porten e Casillas smiley Parashikoj karton te kuq o per Lass Diara-n o per Casillas

Une dua ti degjenerojne fare, jo manita po 6 me 0. I kane rraf iher 6 me 2 ne Madrid por eshte harru smiley

po eshte harru se ka pas shume petlla prej asaj kohe smiley nuk di c'te mbash mend perpapra smiley

edhe sikur te kete karton te kuq per Realin, nuk mendoj se do kemi rezultat shume te thelle.. ndofta edhe 1 gol tjetr nga Barça ... tashme   rezultati eshte vulosur perfundimisht..  ne futboll ne kesi rastesh funksionojne ca rregulla te pashkruara. ekipet e respektojne njera tjetren...

E largoi Lass-in se sigurt do dilte me te kuqe smiley

Iku Lassativi smiley

Me ket modelin e flokve Ronaldo po me nxirrka mallin e Tores.

Ho me, t'osht njesh najhere n'autobuz Torja e? Shyqyr qe nuk i ka bo floket si Ivi smiley

Mos, I fuckin jinxed it.

E boni dhjaksi!

Nuk mund ti ecte fati gjithe ndeshjen. Mbrojtje pleher.Kush nigjo Murinjon tu u hap bythesh neser.

Hahahahaha barazim. Por que? smiley

u be prape interesante kjo ndeshje..smiley

keshtu e kane keto ndeshje. Sa duket se balancohet situata ne lojen e rradhes perseri fiton Barca smiley 

Mirmengjesssss smiley

 

10 REKORDET më të çuditshme seksuale 

Rekordet seksuale janë befasuese. Kështu, ylli i pornos, Lara Love tentoi të thyejë rekordin për më shumë gojore, por mjeku e ndaloi përpara se të pësonte ndonjë kolaps. Në janar të vitit të shkuar ajo tentoi që të kënaqte me seks oral 250 meshkuj, por kur shkoi tek i 150-ti, mjeku e ndaloi. Megjithatë rekordi për gojoren mbetet në SHBA. Në prill të vitit 2005, pornostarja Summer Nyte u bëri seks oral 249 meshkujve në 14 orë. Lexoni më poshtë 10 rekorde të çuditshme seksuale:

 

-Gjinekologët amerikanë Virgina Johnson dhe William Masters kryen një studim në vitin 1966. Ata arritën të raportojnë për një pjesëmarrëse në studim që vendosi rekord për orgazmën më të gjatë: 43 sekonda e gjatë me 25 kontraktime vaginale.

 

-Gjatë një panairi seksi në SHBA, pornostarja Lisa Sparxx vendosi rekord në kategorinë ‘pallimi më i gjatë’. Gjatë 24 orëve ajo bëri seks me 919 meshkuj.

 

-I vdekur në vitin 2006 në moshën 43 vjeçare, pornostari amerikan John Dough vendosi rekord për më shumë akte seksuale të njëpasnjëshme. Për filmin ‘Burri me më fat në botë’, ai kënaqi seksualisht 101 gra në 3 ditë.

 

-Në nëntor 2008 u vendos në Japoni rekordi për orgjinë më të madhe në botë- me 500 pjesëmarrës.

 

-Në vitin 600 përpara Krishtit u zbulua në Greqi dildo-ja i parë. I ashtuquajturi Olisbos ishte një penis prej druri, guri, lëkure.

 

-Aktorja e Hollivudit Mae West ka bërë seksin më të gjatë në botë. Për 15 orë rresht ajo kënaqi seksualisht partnerin Ted.

 

-Julia, vajza e perandorit August, mendohet se ka fjetur me 80 mijë meshkuj. Për këtë arsye ajo u dërgua në ekzil nga i ati dhe jetoi në ishullin Pandateria deri në vdekje.

 

-Pornostarja Sharon Kate ka xhiruar 1023 filma, në të cilat qëndroi përpara kameras, dhe 31 si regjisore.

 

-Sërish në Japoni. Prostitutat e këtij vendi kishin një praktikë shumë të çuditshme dhe super të shtrenjtë. Ato zhyteshin në ujë dhe më pas u shkonte klienti. Frika e vdekjes bënte që muskujt e vaginës të kontraktoheshin aq shumë dhe klientit kjo i dukej tepër erotike.

 

-Në vitin 1998, vibratori rozë me emrin ‘Rampant Rabbit’ u shfaq në një seri të ‘Sex and the City’. Që prej atëherë është lodra seksuale më e shitur.

" Julia, vajza e perandorit August, mendohet se ka fjetur me 80 mijë meshkuj"
80 000x20cm mesatarja,=1 600 000 cm= 16 km.
Yyyt khurrve e keqe smiley

Gjithe ajo ushtri ,donte cik moral te ngritur..

dhe thone historianet pastaj ,qe Augusti kish shume autoritet  te vartesit e ushtaret e tij. 

 

Rrofsh qe me more si etalon smiley

 

Duke patur parasysh jetegjatesine e atehershme, i bie qe per 30 vjet (pubertet-menopauze) te kete patur 7 meshkuj ne dite. Me te medha ato "gjerat" se vepra e Karl Geges smiley

s'te mori njeri per etalon jo. mora nje mesatare thjesht mjerane. nuk e dija qe kishe kaq nevoje per afirmim. sikur te ishe ne krize makuliniteti.

PS: per c'jetegjatesi e ke fjalen?

dil nje xhiro andej se eshte hapur nje teme blu, vdes per tema blu ti..

HORROR !

smiley

 

Kur ka aq kontroll ndaj gjokseve imagjino sa kontroll ka ndaj v...eshit.

P.S. Ue tani para se ta dergoja e pashe qe s'e paska bere AnaH kete koment me lart, nuk e di pse e lexova ashtu ne fillim anuqe smiley

ti mendon se mund te me bejne pershtypje gjera te tilla, Xhib?! 

ncncncncnc.... me vjen mire qe s'me njef smiley

 

Ty nuk te impresionon nje aftesi e tille me nje fjale? Ca pritshmerie te larte keni ju femrat memedhenjese mer yahoo, si per veten ashtu dhe per veten.

Brad, dhe sa spica te kane ngelur pa futur sot mer spicanjos?

Po ku jane spicat mor spinxhibukst.

Xhibo, si goce me namuz qe jam,  ca gjera mbetem pergjithmone mes meje dhe pasqyres... 

Ore ashtu duhet te jete, degjome mua, ca gjera duhet ti dime vetem une ti dhe pasqyra. Po ku te le Bradi rrehat, do te dije dhe ky cdo detaj, eshte mesuar qe ja di te gjitha sekretet partise.

Xhibo... ik e p.... po ik anej! 

smiley

Jo, nuk shkoj te pihem andej ku thua ti sikur dhe vetullen ta dredhesh me ritem Gjigjileje.

Une nuk kerkova asnje detaj xhibiluq,por me beri pershtypje se ishte krejt pa lidhje.

Me falni per nderhyrjen por,ajo qe skuptoj une xhibo,pse mendove qe e ka bere AnnaH kete komentin me lart ?

O Brad, duket se ky kte Anen e associon me cicat. Kushedi.

Mos e nggaterro Anen me ato ggjera Teefe,Ana eshte goce kinge.

hahaha, kujdes nga fantazite e semura, Teefe, shkaktojne infarkte... 

Kush ka dokumente per relike, ti dorzojne! 

Po jane shume vone mor burri i dheut, cfare kane bere ne keto 100 vjet ? ..dhe pastaj ja hedhim fajin Grekut Serbit ect!! Nuk jemi konservator ne, si popull, sic mund te jene te tjeret qe investojne per historine e tyre., dhe qeverite qe kane ardhur njera pastjeteres ne ket drejtim duke qene njera kunder tjeteres kane djegur ose shktaruar dokumente historike, duke bere "rishikime" simbas mendjes se tyre, si gjithmone historine tone na e bejne te huajt, dhe ne referencat ne te shumten e rasteve i kemi marre nga arkivat e te huajve dhe jo tonat. Me sa di, mund te jem gabim,kjo qeveri qe eshte sot  ka "vu dore" me kohe, ne arkivat e shtetit! 

Po shkrimet e Tiranacalling pse s'dalin me tek brigjet arqipelagiste?

5 balle Richter termeti ketu tek une... 

“Kthimi” i Blerta Zeqirit, fiton në “Sundance Film Festival”

http://www.balkanweb.com/kultur%C3%AB/26...

TIRANE- Filmi i regjisores kosovare, Blerta Zeqiri, i prodhuar nga “Prishtina Film”, është filmi i parë kosovar, por edhe shqiptar, që merr pjesë në programin zyrtar të festivalit më të madh të filmit të pavarur në SHBA, “Sundance Film Festival”. Por, kjo nuk është hera e parë që Zeqiri paraqitet në skenat botërore të filmit, pasi filmat e saj kanë marrë pjesë në mbi 40 festivale ndërkombëtare të filmit, ku edhe janë shpërblyer shumë herë.

Por, padyshim kjo është fitorja më e bujshme e regjisores nga Kosova. Filmi i saj rrëmbeu gjashtë nga tetë çmimet e festivalit. Pas shqyrtimit të 7,675 filmave të shkurtër nga anembanë bota, “Sundance Film Festival” përfshiu filmin “Kthimi” të regjisores Blerta Zeqiri mes 64 filmash të programit të filmit të shkurtër të festivalit. “Sundance” është themeluar nga aktori i famshëm amerikan Robert Redford dhe njihet si festivali më i madh i filmit të pavarur në SHBA. Mbahet çdo vit në Park City, Utah. Shumë regjisorë të njohur botërorë si Quentin Tarantino, Jim Jarmush, Alexander Payne, Robert Rodrigez, Kevin Smith, Steven Soderbergh, Spike Jonze kanë dalë nga ky festival. Edicioni në fjalë do të mbahet prej 19-29 janar 2012. Filmi “Kthimi” është një histori e pasluftës dhe flet për një burrë (Lulzim Bucolli), i cili i kthehet gruas (Adriana Matoshi) dhe djalit të tij nga një burg i Serbisë. Shumë gjëra kanë ndryshuar që kur është shpallur i zhdukur. Të vazhdohet aty ku e kanë lënë katër vite më parë mund të mos jetë aq e lehtë sa duket. Filmi i regjisores nga Kosova, është i pari film që me këto çmime hyn në historinë e sukseseve ndërkombëtare.
---

http://www.sundance.org/festival/blog-en...

Emigranti shqiptar kërcënon publikisht me thikë: Do pres organin gjenital

Si skaloi nje lajm me organe gjenitale pa e marr vesht ti mor burre.

smiley

Edhe un qe jam i ri ktu, e kam vu re kte gja. smiley

Ah si ma kujtove Volos-in me kte lajm. smiley

Kush nga lopet eshte Volosi Teefe.

Mos m'pyet dy here, se ta them! smiley

Peshku (pa) me uje..
Peshku thote: - Nuk mund t'i shoh lotet e mi sepse jam nen uje.
Uji thote:- Une mund t'i ndjej lotet e tu sepse ti je ne zemren time.

Ooh la la! smiley

Peshku (pa) me uje..
Peshku thote: - Nuk mund t'i shoh lotet e mi sepse jam nen uje.
Uji thote:- Une mund t'i ndjej lotet e tu sepse ti je ne zemren time.

E pse po qiante peshku, apo i kishte hyre timi ne si?

E pse po qiante peshku, apo i kishte hyre timi ne si?

Lexo pergjigjen e Hyses me poshte.. smiley

smiley
Ishte njehere nje djale i vogel..
dashuria e pare e te cilit ishte nje vajze e vogel ne nje foto
te cilen ai e gjeti ne nje cep rruge.. por ai ishte thjesht femije
Dhe ajo ishte thjesht nje fotot e humbur e nje vajze te vogel
kaloi kohe dhe ai u martua,por foton e mbante ende..
... Nje dite gruaja e pa foton dhe i tha :
ku e ke gjetur kete foto ?
Burri i tha : Ahhhh kjo foto e kam gjetur ate qe kur kam qen nje femije,por ti pse pyet?
Gruaja i kthehet dhe duke iu dridhur zeri i thot :
Te pyeta sepse kete foto e humba kur isha 7 vjeç.

Damn, kjo gruja paska pase dy gjana:

1. shume memorien e forte.

2. shume perzemer kte foton.

Hasa (xhibi) smiley vendos ti shkruaj

1 leter Hyses:
-Vellai im i dashur,si je ?
Si po ja kalon ne
... kurbet ?
Ne jemi shume mire.
Para se te shkruaja me
shume dua thjeshte te
permend 4 pika
1.Gruaja jote po ben sex
me ke ti dale perpara
2.Gruaja jote ben sex
me te gjithe fshatin
3.Gruaja jote ka bere
sex edhe me mua
4.Si mendon per piken
3 ???
''
''
Hysa ja kthen:

-Vellaui im i dashur,me
behet shume qejfi qe
jeni mire.
Edhe une shume mire
jam...Para se te shkruaj
per jeten time .
po i shkruaj dhe une 4
pika:
1.Gruaja ime ,le te beje
sex me ke te doje,nuk
ka problem.
2.Fshati nuk eshte aq i
madh,keshtu qe as ajo
gje nuk eshte problem
3.Gruaja ime eshte me
SIDA..
4.Si mendon per piken
3 ???

dies irae luhet 35 here ne dite pergjate nje reklame mapo-je. o tempora o walter benjamin!

megjithate,

Ishin tre burra qe po benin nje eskursion kur papritur u del perpara nje lum i rrembyer. Te tre po mendoheshin se si ta kalonin kur i pari u gjunjezua duke iu lutur zotit:
- O zot te lutem me jep fuqine ta koloj me not kete lum!
Zoti ia plotesoi deshiren duke i dhene atij nje pale krahe dhe kembe te fuqishem, ai e kaloi me not por gati sa su mbyt nja dy here. I dyti duke e pare ate i lutet zotit... dhe i thote:
- O zot me jep mjetet dhe fuqine per te kaluar kete lum!
Atehere zoti i jep atij nje barke dhe nje pale krahe te fuqishem, edhe ky e kaloi lumin por gati sa su mbyt disa here. Atehere i treti i lutet zotit:
- O zot me jep inteligjencen per te kaluar kete lum!
Zoti e kthen kete ne nje grua, kjo ecen 10 metra majtas dhe e kalon lumin nga ura.

Meshkujt…smiley
Ata qe jane te zote, jane te shemtuar.

Ata qe jane te bukur, jane te keqinj.

Ata te bukurit e te zotet, jane gei.

Ata te bukurit, te zotet dhe heteroseksualet, jane te martuar.

Ata qe s’jane te bukur, por te zote, nuk kane para’.

Ata qe jane te bukur, te zote dhe me para, nese nuk jane te martuar, jane plot me te dashura.

Ata te bukurit dhe pa para, jane budallenj.

Ata te bukurit, jo te zotet, jane te pasur dhe natyrisht heteroseksuale, nuk besojne ne fusheveprim.

Ata qe quhen te lezetshem dhe goxha te zote, e kane para, jane te frikesuar dhe shume koprace.

Pas termetit te fundit ne Itali...

Kujt ja jepni voten?

A ndikoheni sadopak ne shijet shqipgastronomike nga stereotipi se lakrori eshte perfaqsues i klases borgjeze dhe byreku i asaj aristokrate?

Fale nje filmi qe po shoh, per here te pare ne jeten time u njoha me nje fenomen te llahtarshem feminicidi ne Ciudad Juarez ne kufi me USA-n. Sipas Wikit, 5000 gra te vrara deri me tani.

E frikshme. Ca eshte kjo shpifesire?!

Ols, perqendrohu tek fraza "ne kufi me USA", dhe cdo gje behet e qarte. USA, miku im, USA. Nqse Violeta Manushi ankohej per namin sikur "hante burra", ketej burrat ushqehen me gra. C'ka na sjell tek kenga "Kuvendon Marta* me gra", por kjo eshte nje tjeter ceshtje.

*Behet fjale per Martha Stewart.

Duke kerkuar ne internet, nje shpjegim ishte qe ne El Paso, qyteti fqinj amerikan (i ndan vetem nje lum, praktikisht jane si nje qytet), paska shume ish te denuar per krime seksuale.

atje ne teksas, ne vendin e ullinjve, cdo demokrat eshte nje republikan gjetiu. ata u vene brire jo vetem grave te tyre te shkreta, por edhe kadillakeve te tyre dallkauker (verej ngjashmerine jo-rastsore kadillak-dallkauk ne tingullim)

http://4.bp.blogspot.com/_En-TMcjRDK8/Sg7_mKzvAuI/AAAAAAAAB24/vlis8Y-vcvw/s400/Cowboy+Cadillac.jpg

 

 

Dhjetë ligjet më të çuditshme seksuale
  

Në mbarë botën ka ligje të çuditshme seksuale. Shumica kanë mbetur prej kohësh dhe nuk janë zhdukur. Më së shumti i gjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të mbetura që nga koha e puritanëve. Lexoni më poshtë 10 ligjet më të çuditshme seksuale:

 

-Në qytetin e vogël amerikan Hastings, Nebraska, çiftet janë të detyruara që kur bëjnë seks, të mbajnë veshur këmisha nate.

-Në estoni është e ndaluar të luash shah ndërsa bën seks.

-Nëse një burrë në Uruguaj e kap gruan me të dashurin, ai mund t’i vrasë të dy ose mund të zgjedhë që gruas t’i presë hundën dhe të kastrojë të dashurin e saj.

-Kush fton për seks një grua të huaj në pub-et angleze, është fajtor për skandal kombëtar. Dënimi është nga 180 euro deri në tre muaj burg.

-Në Florida është e ndaluar qartësisht që të bësh seks me një ferrëgjatë (lloj iriqi).

-Në Irlandë është lejuar shitja e prezervativëve vetëm pas vitit 1978.

-Në Arizona, SHBA, nuk lejohen më shumë se dy dildo për shtëpi.

-Në Cleveland, SHBA, gratë nuk lejohen të veshin këpucë lustrafin dhe fund për shkak se meshkujt mund të shohin mbathjet e tyre të reflektuara në këpucë.

-Në Siena të Italisë gratë me emrin Maria nuk lejohet të punojnë si prostituta.

-Në Guajanën Franceze është e ndaluar që të masturbosh- mendohet se të sëmur shpirtin e mendjen.

 

Nuk ke pune me kete ti,kjo eshte fusha xhibit,hoqe dore nga merua ti keshtu ?

po i boj gjimnastike trurit............. njeriu do edhe me nderru gjellen or hunter.....

 

Bledi Strakosha, i habitur me prindërit që nuk pranojnë fëmijët gay 

Bledi Strakosha-Joni Peci

Prezantuesi shqiptar, Bledi Strakosha, përmes profilit të tij në Facebook, u ka dalë në mbrojtje të drejtave të homoseksualëve.

Derisa kishte parë në një emision për të rinjtë homoseksualë në Shqipëri, Strakosha ka reaguar duke shprehur habinë e tij për ata prindër që “ndonëse jetojnë në vitin 2012, thonë se nuk mund ta pranonin kurrë fëmijën e tyre homoseksual”.

Kjo nuk është hera e parë që ai i ka dalë në mbrojtje komunitetit homoseksual, ndërsa faqet e thashethemeve në Shqipëri spekulojnë se ai është në lidhje me stilistin Joni Peci.

duken i cik tuti-fruti...po s'ka gjo.

Duhet te shikoni Top-Channel-in tani. Ec aty Shkodra!

Ku eshte ky Teefa mo lla?!

O AK, a ka mundesi me e gjet se kush o pasivi e kush o aktivi ne ket mes...?

Ca ka ndodhe ma?

Kishin improvizuar tek TCH nje dasem shkodrane ne miniature, me kostume e me kenge. Shume bukur.

Meshkujt e martuar kanë më pak gjasa të vdesin nga sëmundjet e zemrës sesa beqarët. Shkencëtarët kanë vëzhguar meshkuj me tension të lartë gjaku dhe kanë zbuluar se pas tre vjetësh martesë, burrat që kanë jetë të lumtur bashkëshortore kanë zemra më të shëndetshme sesa vëllezërit e tyre të pamartuar.

Dieta seksuale ndikon në zemër
Ndërmjet ushqimeve të përmendura në dietat seksuale dhe me shumë ndikim është vaji i peshkut. Ai është i dobishëm edhe për zemrën. Gjithashtu, më pas, është i nevojshëm edhe një raport preciz i vitaminave dhe i mineraleve, konsumimi i çokollatës është prezenca e balancuar e ushqimeve të ndryshme të tavolinës. Edhe më të rëndësishme se ushqimet, të cilat favorizojnë orgazmën, janë ato të cilat e rrezojnë këtë balancë. Mund të jepen disa shembuj të substancave shumë të ngjashme, të cilat me shumë lehtësi mund ta “vrasin” orgazmën. E para është kafeina, një substancë me të cilën ne abuzojmë shumë shpesh, sidomos në ditët që jemi shumë të mbingarkuar me punë. Kafeja dhe shumë ushqime të cilat shtojnë kafeinën duhet të konsumohen me një farë kursimi.

Gratë janë shumë më të prirura për të përjetuar sëmundje të ndryshme të zemrës dhe arterieve kur bashkëshortët e tyre tregojnë armiqësi gjatë grindjeve në familje, ndërsa arteriet e meshkujve marrin goditje kur ata, apo gratë e tyre mundohen që të dominojnë në një argument, sipas një studimi të ri. Psikologët në universitetin e Utah kanë ndërtuar argumente, që kanë të bëjnë me çiftet e martuara ndërmjet 150 vullnetarëve. Ata kanë pranuar të skanojnë arteriet e tyre koronare për të parë shenja të kalcifikimit, vështirësive në kthesat e arterieve, që mund t’i çojë njerëzit drejt infarkteve.

Ku i shkon mendja mer yahoo smiley

http://img854.imageshack.us/img854/2289/ediramakurbani.jpg

 

P.S. Ketline, per nje moment me ngriu gjaku se desh e lexova ate fjaline e pare te artikllit si "Meshkujt e martuar e kane me te gjate". Pastaj e lexova me vemendje dhe u qetesova kur e pashe qe flitej thjesht per vdekjen.

Shyqyr qe s'te tremb vdekja ty, se na duhesh ketu tek peshku jo per gje.. smiley

Kur ndodhi para ca muajve u be buje e madhe dhe eshte diskutuar gjeresisht se cfare po ndodh me racen njerezore!!! A mos valle po shkon drejt kafsherise? Ja ti shikoje tek ne psh, vrasin njerez ne nje demostrate paqesore sikur te ishin qener rrugesh dhe jo te kerkojne falje, por edhe mbas nje viti thone mire ja beme.

Ndihme!

A mundet kush te me gjeje ca foto te magazines popullore, Mapos se madhe?

Faleminderit smiley

po jo buxhukun dha baxhakun, jo. smiley

jo, kjo eshte kerpudhe gerdeci smiley 

S'te le qeveriu te besh as nje shaka, me biqak ne dore dhe tek paqensura. smiley

Mallrat e mire nuk i hiqnin nga vitrina shiteset xhibo. Po duhet te marr edhe autorizimin nga i pari, po e po smiley

Si s'e ditke ti c'eshtja Mapoja, o xhib! Mos na qudit!

O po ta kemi mire me shendet birone e Peshkut dhe mos i zente ndrishk palla ne keto kohe dimrash jarebi, pa dihet ajo pune qe mallrat e kane fajin gjithmone.

Ca si te trashe keta shkopinjte, mor Abdi, heee?

Më a pë o, ç'ke me xhibin?

shit albanian girls say 

http://www.youtube.com/watch?v=7rVPWDBLdQA

U be nje video para ca kohesh ne youtube, me titull "shit girls say", shume i lezecem e qe u pasua nga dhjetera gjera te tjera me pas, si "shit gay guys\new yorkers\LA\black guys\ say"... cdo kategori njerezish nxori dike qe bente nga nje shist say.

Prite Zot man! smiley

S'e dija kete shprehjen prite zot, as ate nuse status, do jene ose a malsore thing ose a american-albo thing. smiley

Good job, sidomos nqs e ka edituar vete. 

"Ç'na bënë me këto targat AA... S'po i njohim më laçianët." (.cit) smiley

 

Shshsh’t, filloi Meneksheja dhe Halili!

“Gymysh”.

“Mehmet”

“Xhanan”

“Menekshe”

“Halil”

“Ezel”

“Pasion”

“Zemra rreh vetëm për Lolën…

Sa shumë ndjesi, klithma, emocione, rrëmujë, pasiguri, “eksitime” ka sot në ekranet shqiptare. Sindroma të papërshkrueshme janë ngërthyer në shpirtrat e shqiptarëve këto kohë të turbullta për xhepat e për jetët e tyre BOSH…, nga rrëfimet prekëse të elementeve TELENOVELA. I madh e i vogël, janë rrëmbyer nga historitë prekëse, që të lënë në ankth çdo 24 orë të ditës. Burra, me apo pa kollare, me gotën e rakisë së kumbullës, apo të rrushit përpara në kioskat e qebaptoret anës rrugëve në çdo cep të Shqipërisë rënkojnë për vuajtjet e Menekshesë së butë, apo të Gymyshit trime. Një tjetër panoramë nuk mund të rrëfehet as me fjalë, as me shkrim e as me ndonjë kronikë speciale lajmesh. Në ambientet e shtëpive ku çdo çast pas orës 16.00 të pasdites çdo lloj karakteri gruaje dorëzohet përpara bukurisë së Mehmetit, idhullit të çdo femre në redaksi gazetash, televizionesh, zyrash, biznesesh, dyqanesh, shtëpiash me qera, vilash luksoze, parukierish, baresh, restorantesh, zyrave të drejtorive në shkolla, dhomave të lagështa të konvikteve, madje edhe në dhomat e ftohta të hoteleve që kundërmojnë, e gjithfarë ambientesh të tjera. A thua se sindroma telenovelë është kthyer në ushqim shpirtëror për të gjithë ne, e në veçanti për gratë shqiptare. Askush mos të mburret më kot nëse njëherë të vetme është treguar indiferent dhe nëpër mjegull edhe pse nuk e ka pasur mendjen ka dëgjuar komentet e femrave duke i dedikuar komente nga më të pabesueshmet, ikonave dhe heronjve të tyre në telenovelat që shohin, ndaj ndodhive të pa emërta që depërtojnë e penetrojnë çdo mëndje femërore. Por aq më keq kur ky vend është kthyer në një gropë pamundësish, ku edhe adoleshentët një djalosh rreth të 20-tave në barin e lagjes time, gërthet e më pyet,

-Çfarë i ndodhi Menekshesë dje, më thuaj të lutem…!!!unë qesha, dhe shokët e tij si për të mbuluar vetveten se kurrë nuk e kanë parë të brishtëzën e telenovelës që ka pushtuar zemrat mashkullore qeshën në kor.

-Hhaahhhaha shiko xhananin mor burrë se ai është më i dhimbshëm…tha një prej tyre shkujdesur. A thua se adoleshentët e sotshëm kanë vuajtur aq shumë ne jetën e tyre sa duhet të shfryjnë ndjenjat përpara rrëfimeve turke, spanjolle, braziliane e gjithfarë produksionesh të tjera që duket se kanë gjetur treg të mirë në Shqipërinë e pamundur financiarisht. Rrëfimi i djaloshit që shkaktoi të qeshura vuri pikën e madhe mbi I, kur ai ja pati me zë të lartë.

-Menekshenë e dua se më shkakton dhimbje, atë do shoh…!Por ka edhe më keq, burrat ankohen se gratë po bëhen të varura nga kjo sindromë që dy prej ekraneve më të fuqishme në vend ju kanë bërë peshqesh këtu e disa muaj më parë, ndërsa gratë shqiptare ankohen se Halili sindrom i Mehmetit është burri ideal që do të donin të kishin në krah. Madje në ëndrrat e tyre luten që shkenca të klonojë aktorin dhe ta hedhë në treg, se ato janë të gatshme të paguajnë me çfarë do çmimi për ta pasur qoftë edhe një minutë përpara syve, në krah, në shtrat, në tavolinën e ngrënies, në dhomën e gjumit në jetën e tyre kaq të vakët e të pavërtetë. Më tej telenovelat kanë pushtuar edhe çdo rrjet social, ku gërmëzat e para dhe komentet janë të pashmangshme dhe si për ironi nuk shkruhen e nuk thuhen nga njerëz do si do, por nga persona publike.

Në një vit gratë shqiptare “japin 2 muaj jetën” për telenovelat

Kjo “sëmundje” që nisi një dekadë më parë, ka pushtua ekranet botërore disa vite më parë. Vazhdon të mbajë peng, në ditët e sotme, jo vetëm amvisat, por adoleshentë dhe të moshuar. Mes fansave edhe shumë burra. Çdo ditë shqiptarët i kushtojnë 6 orë telenovelave. Ose e thënë ndryshe rreth gjashtë ditë në muaj, nga dy muaj në vit, që llogaritet dy vjet jetë në një dekadë. Gjithçka si për ironi të fatit nis pas orës katër të pasdites kur femrat që

punojnë në zyra vrapojnë mes rutinës së përditshme dhe stresit të punës, drejt shtëpisë së tyre e sa hap e mbyll sytë ndezin rrëmbimthi televizorin për telenovelat. E para nis me historinë e një femre të fortë që nuk qan kurrë e që ka një titull “Zemra rreh vetëm për Lolën”. Ajo i gozhdon amvisat duke i hutuar në rrjedhën e ngjarjeve që përshkon duke harruar se në familjen e tyre ka edhe disa njerëz të tjerë që kërkojnë kujdesin e tyre. A mos vallë gratë shqiptare i kanë kthyer telenovelat si një ushqim shpirtëor, në pamundësi për të kaluar kohën e tyre të lirë dhe aq të pakët më ndonjë libër, bisedë shoqërore pa përgojuar askënd, apo ndonjë drekë të këndshme diku në një vend të qetë me të dashurit e tyre. Duket se i vetmi moment i kenaqshëm për amvisat shqiptare tani për tani mbetet pa dyshim “ mashtrimi telenovela” “zhgënjimi i ëmbël, drithërues” për gratë e vetmuara, me personazhet mbresëlënëse si burra te fortë e të bukur deri në dhembje si MEHMETI, që bëhen copë për gratë tyre, e që nuk u mungojnë në asnjë rast paratë, ku jetojnë diku në Stambollin e largët në buzë të detit në një vilë përrallore.

Pse i shohim telenovelat??! “Mashtrimin e ëmbël që drithëron çdo zemër”

Disa prej amvisave në rrëfimin e tyre tregojnë se telenovelat i shohin pa ndonjë qëllim të caktuar, por në njëfarë mënyre ato u dhurojnë qetësi dhe se në atë orë televizionet nuk kanë asgjë tjetër për të parë. Por ka edhe raste flagrante kur gra të cilat kanë qenë përherë të mbyllura në zonat e largëta të vendit me një jetë të varfër shpirtërisht janë ndikuar nga të vërtetat e gënjeshtërta që mbartin në vetvete telenovelat. Ka raste kur gratë shqiptare të ndikuara nga ngjarjet e telefilmave turke, apo braziliane qofshin, kanë influencuar në sherret familjare duke u shprehur se do të donin vërtet të jetonin në telenovela dhe se janë zhgënjyer nga jeta e tyre e do të dëshironin më gjithë shpirt një jetë si në telenovelë. E pikërisht këtu ka nisur  gjullurdia në shtëpi. Kur shtëpiaket tona, kanë filluar me ato pak mundësi që kanë, ti ngjasojnë femrave në telenovela duke kërkuar ndoshta lumturinë e vërtetë. Imitimet janë nga më të pabesueshmet, femrat shqiptare, jo vetëm që në shumë raste vishen e sillen si personazhet në telenovela por arrijnë të gatuajnë, të flasin, të mësojnë, të krihen, e të sillen në jetën e përditshme si to. A thua se personazhet e pavërtetë të këtyre stimujve kaq të largët e kaq të gënjeshtërt janë e vetmja mundësi e mirë për to. Në gjykatën e Tiranës fatkeqësisht ka disa raste flagrante  disa precedentë që kanë të bëjnë me divorcet që në një farë mënyrë që janë të ndikuara nga ndryshimi i papritur i personalitetit të femrave duke kërkuar divorc, pasi kanë mospërputhje karakteri me bashkëshortët e tyre edhe pse kanë një jetë të tërë që jetojnë me ta. Në një prej ekraneve më të fuqishme në vend stima e telenovelave është kthyer më shumë se një fiksim, telenovelat turke sa vijnë e shtohen në këtë ekran, ndoshta edhe për faktin se me turqit kemi jetuar gati 500 vjet dhe sixhadetë shumë ngjyrëshe e mobiliet e ngarkuara me motive të lashta i ngjasojnë shtëpive tona. Por jo vetëm kaq, zakonet edhe ato më prapanike na afrojnë më shumë me ta. Menekshe duket se ka rrënuar çdo zemër mashkulli, me përulësine brishtësinë e ëmbëlsinë e saj, është idhulli i femrës që për dashurinë e saj Halilin sakrifikon të ikë prej babait të saj xhelat e burrit shelemen, me të cilin e ka martuar i ati, për ti zhvatur mbi 25 mijë euro. Kjo telenovelë fillon rreth orës 17.20 të pasdites dhe ngujon në ekran nëna me fëmijët përkrah, të moshuar që mezi qëndrojnë ulur, burra që nuk kanë me çfarë të mbajnë frymën e familjes se janë pa punë e zyrtarë që fshihen nën petkun e profesionit. Ngjarjet e kësaj telenovele i mbajnë gratë aq ngërthyer përpara televizionit sa harrojnë që kanë vënë në sobë gjellën që është djegur e është sosur, apo zyrtarë që harrojnë se duhet të raportojnë tek shefi i tyre për punën e bërë. Përpara Menekshesë, atë çast asgjë tjetër nuk ka vlerë, madje ndodh që në ndonjë prej urgjencave të kryeqytetit me njëmijë e një rrokaqiej, mjeket e infermieret femra, e harrojnë të sëmurin në barelë duke u fiksuar me ankth përpara Menekshesë magjistare që ka iluzionuar pa përjashtim një pjesë dërrmuese të femrave shqiptare. Një orë para kësaj heroinë të paskrupullt që i lë gratë tona pa bërë asnjë punë, është një tjetër telenovelë me një titull provokues “PASION”. Skenat e prapaskenat e një vajze që në fillim ishte ordinere, por pastaj vetëm prej dashurisë me një burrë të pasur e shumë më të madh se ajo në moshë arrin të tjetërsohej, shikohet me epsh të madh e interes të pazakontë. Dhe si për ti vënë vulën si ëmbëlsira mbi tortë në televizionin e Menekshese një tjetër telenovelë më një histori të dhimbshme që ka në qendër Ezel një personazh mashkull aq fatlum sa nuk ka femër në Shqipëri që mos të jetë e marrosur pas tij,i cili kërkon të hakmerret me vajzën që ka dashur në rininë e tij të hershme. Edhe kjo telenovelë është po turke, dhe madje ka fituar një sërë çmimesh për aktorët, e regjinë me të mirë. Edhe kjo po turke…! A thua se regjimi turk tani po na zapton me filma e ngjarje të paqena e shiten në mendjet e dobëta të femrave shqiptare si e vetmja jetë e lumtur që ëndërrojnë ta përjetojnë qoftë edhe për një herë te vetme edhe sikur të vdesin në jetët e tyre .

Është koha për ti thënë STOP sindromave Telenovela?!

Është koha për ti thënë “STOP” varësisë prej këtyre gënjeshtrave të ëmbla. Gra, vajza, nëna të dashura mblidhni mendjen dhe bëni diçka më të hajrit. Ju burra luftoni për familjet tuaja e punoni e merruni me diçka tjetër të shëndetshme duke lumturuar gratë shqiptare, në të kundërt turku erdh e na pushtoi sërish…me EZELËRA, Meneshkshera, Gymyshëra, e s’do na mbetet tjetër që kur të mos i gjejmë në shtëpi nënat e motrat tona ndoshta edhe vetë ne, do të nisemi për në Turqi duke i kërkuar në qytetet ku janë xhiruar këto telenovela…DUKE KËRKUAR KUTURU PERSONAZHET E TYRE TË DASHURA, se vetëm atje ndoshta mund ta gjejnë LUMTURINË E KËRKUAR NGA NE…

 

Sondazhi/ 70 për qind e grave shtëpiake, të varura nga telenovelat

 

Një sondazh i thjeshtë tregon se më shumë se 70% e njerëzve që nuk punojnë po i “konsumojnë” me kërshëri të madhe telenovelat Turke. Njëri prej personazheve të telenovelave që pas Kosovës po e pushton seriozisht Shqipërinë është aktori Kenan Imirzalioglu me rolin e Ezel në serialin e titulluar me të njejtin emër. Imirzalioglu në Kosovë është bërë i njohur me rolin e Mehmet Kosovës në miniserinë “Jetë e Hidhur” ku si rezultat i gjithë kësaj,v Imirzalioglu viziton Kosovën në javën e filmit turk në Kosovë. Në të njëjtën kohë me “Ezel”-in, për “konsumuesit” e telenovelave rikthehet sërish heroi i serialit “Gymysh”, aktori i famshëm Turk, Kivanc Tatlitug i cili ka thyer e ka dëshpëruar mijëra zemra femrash në Shqipërinë tonë tek kur u njoh më tepër me emrin Mehmet. Tatlitug kësaj radhe shfaqet në ekranet televizive Shqiptare me rolin e Halili-t.”Menekshe dhe Halili” bën fjalë për një dashuri të pamundur dhe rrugëtimi i tyre i jetës për të qenë më në fund të lumtur.

 

Telenovelat, “pushteti i butë” i Turqisë mbi botën

Agjencitë turistike thonë se destinacioni kryesor për vitin 2011 ka qenë Stambolli, raporton Balkan Insight. Arsyeja duket shumë e çuditshme. Shumë nga maqedonasit vërshojnë aty për të parë vendin ku janë realizuar disa nga telenovelat e tyre të preferuara. Në një artikull të publikuar së fundmi nga portali turk Hurryiet, thuhet se telenovelat turke po rrisin ndjeshëm ndikimin e Turqisë jashtë vendit, veçanërisht në Ballkan dhe në Lindjen e Mesme, duke mbështetur kështu të ashtuquajturën ‘pushtet i butë’ i diplomacisë turke. Sipas “Hurriyet” më shumë se 100 telenovela turke janë parë në mbi 20 vende këtë vit, duke fituar më shumë se 60 milion euro. Revista Time së fundmi e përshkroi eksportin e telenovelave turke si një ‘sekret të kryeministrit turk, “Rexhep Taip Erdogan”. Telenovelat turke kanë nisur të transmetohen vetëm së fundmi në Shqipëri, pasi më parë transmetoheshin kryesisht telenovela të Amerikës Latine. TV Klan e nisi i pari me telenovelën Gymysh. Kanali televiziv pagoi mijëra euro që protagonistja e saj të shfaqej në një festival këngësh. Pas tij serinë e vijoi Vizion Plus me një tjetër telenovelë. Së fundmi edhe Albanian Screen ka nisur të transmetojë një telenovelë të quajtur ‘Sulejmani i madhërishëm’ me sponsorë bizneset turke që operojnë në Shqipëri.

 

Këshilla për telenovelat nga Psikologja Enxhi Millona:

 Psikologja: Telenovelat, kjo jetë ëndrrash që po tjetërson gratë shqiptare

Fenomeni “telenovele”, prej disa vitesh dhe sidomos këto vitet e fundit, është kthyer në një “kalim kohe” perfekt për shumë nëna dhe gra shqiptare. Por sa e mirë apo e keqe është diçka e tillë? Sipas një studimi që është bërë në Brazil, telenovelat kanë ndihmuar shumë gra të ndryshojnë pikëpamjet e tyre rreth divorcit apo lindjes së fëmijëve. Dhe nga përgjigjet ka rezultuar se është rritur numri i divorceve dhe është ulur numri i lindjeve. Jo rrallë herë kemi parë dhe dëgjuar që shumë prindër i kanë quajtur fëmijët e tyre me emrat e personazheve të ndryshëm të telenovelave. Ku shkoi fantazia? Gratë ëndërrojnë burrat e telenovelave, qajnë bashkë me personazhet, ndjejnë dhimbjet me to, i lënë të gjitha punët e tyre, madje harrojnë edhe fëmijët kur vjen ora e serisë së ardhshme. Të gjitha këto gjëra ndikojnë në perceptimet e tyre për realitetin dhe rrisin stresin e ditës. Ato shohin familje ose shume të pasura ose shumë të varfra, bashkime klasash të ndryshme ekonomike (gjë që vihet re në çdo telenovelë), jetë ëndrrash ose jetë makthi. A nuk ka jetë normale, mesatare? Por një gjë e mirë mund të jetë që më në fund, prej këtyre telenovelave, gratë kanë mësuar se mund të jenë të forta dhe të pavarura, meqenëse në shumë qytete të Shqipërisë ekziston akoma mentaliteti i egër. Pavarësisht çdo gjëje, shihni po edhe kontrolloni veten para se t’iu kthehet në një varësi të vërtetë psikologjike apo në shtrembërim të realitetit të kësaj bote.

 ARTA AGOLLI/Tirana Observer

 

Men-united!

Gruja kalon naten jashte. Burrit i thote se naten e kish kalu te nje nga shoqet. Burri merr 10 shoqet e saj ne telefon. Asnje nuk konfirmon historine e gruas.

Burri kalon naten jashte. Gruas i thote se naten e kish kalu te nje nga shoket. Gruja merr 10 shoket e tij ne tel. 8 konfirmojne historine, 2 te tjeret thone se burri eshte akoma aty.

smiley te dy jane te sinqerte..

Une distancohem nga kto deklarata. 

Po sikur une ti them burrit tim qe e kam kaluar naten me Teefen, ca do thuash ti, do distancohesh? smiley

Jo, do kerkosha ndihmen e grus (nqs sdo ishte e vertete por shpijfje smiley ), pastaj nqs do ishte e vertete thjesht do thirrja ndonji ish-dashnore per me m'nxjerre nga balta..., kuptohet qe duke thane se kame kalu naten me te, grun do e lesha jashta ktij debat..., fundja pse me e shqetsu per detaje t'parandsishme.  smiley

Dmth. do me nxirrje mua genjeshtare.. smiley
Ec e besou dashnoreve pra, ata mendojne vec per te dale nga balta .. smiley

ncncnc, jo ne peshk e goce.. letra tretet, peshku mbetet..

Renie! Kryefjala sot: Renie!

Renie temperaturash.

Renie t...esh nga te ftohtit.

Renie Ekonomike.

Renie Besimi.

Renie ...

Ec mo.

Analisti amerikan në 1913: Shteti shqiptar, sajesë e Europës

http://www.panorama.com.al/kulture/anali...

E ardhmja e Shqipërisë së pavarur sipas Albert Bushnell Hart

“Mund të civilizohet, por deri atëherë do të duhet të përjetohen zhgënjime, dështime dhe luftëra civile”

Ndërsa jubileu i 100-të i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë këtë vit ka marrë udhë, duket se ende shumëçka rreth kësaj ngjarjeje madhore në historinë e çdo vendi të qytetëruar mbetet për t´u zbuluar e trajtuar. Shumë kontribute, vlerësime e fakte kanë nevojë t´i nënshtrohen një gjykimi sa më realist.
Nën këtë këndvështrim, duket se një vend duhet të gjejnë edhe individë e studiues të huaj, të cilët, duke i parë gjërat me ftohtësi e larg emocioneve, na mundësojnë sot të shohim më me realizëm seç shihej, jo vetëm pavarësia e Shqipërisë, por edhe e djeshmja dhe e ardhmja e shqiptarëve në sytë e botës së civilizuar. Një ndër ta është edhe profesori amerikan, Albert Bushnell Hart, që jetoi në vitet 1854–1943, e i cili në enciklopeditë amerikane e më gjerë njihet si historian e shkrimtar, lektor në Universitetin e famshëm të Harvardit e botues i disa veprave e studimeve në zë për kohën, duke bërë emër sidomos si njohës shumë i mirë i historisë amerikane.
Pikërisht, në kohën e luftërave ballkanike, që përkojnë me periudhën kur Shqipëria tashmë kishte shpallur pavarësinë e saj – dhe mundohej përmes kaosit e turbullirave që ngrinin krye, të ruante atë pak sovranitet të fituar me gjak – ai angazhohet me analiza e komente rreth situatës në Ballkan, ku edhe shqiptarët do të ishin pjesë e tyre. Më së shumti, mendimet e tij thitheshin nga prestigjiozja amerikane, “New York Times”, e cila duket se përcillte me shumë interes ngjarjet në kontinentin plak, ndërsa rajoni i ngërthyer nga masakrat, trazirat, kaosi e pasiguria, po zinte edhe faqet e para të shumë platformave madhore botërore.
Janë pikërisht vitet 1912-1914, ku ai na shfaqet me analiza e prognoza, mbi atë se çfarë mund të vinte nga trazirat ballkanike dhe cila do të ishte e ardhmja e tij. Kështu, ndërsa qeveria provizore e Ismail Qemalit ishte ende objekt i diskutimeve dhe Shqipëria “de facto” i nënshtrohej observimit të rreptë të koncertit të 6 fuqive europiane, me statusin zyrtar të një vendi neutral, ai shfaq hapur skepticizmin e tij mbi probabilitetet e mbajtjes më këmbë të këtij shteti të ri nga vetë shqiptarët, por nga ana tjetër nuk e vë fare në diskutim se ky shtet, kurrsesi, nuk duhej aneksuar e qeverisur nga ndonjë fqinj i tij. Interesant është fakti se ai nuk e përmend në asnjë rresht emrin e kreut të qeverisë e asnjë nga liderët shqiptarë. Gjithsesi, ai e justifikon nga ana tjetër vendimin e Fuqive të Mëdha (të cilat ai në artikull i cilëson me termin “Europa e bashkuar&rdquosmiley, me faktin se kishin ekzaminuar rreziqe, të cilat shtetet ballkanike nuk ishin në gjendje t´i dallonin.
Më shumë duket sikur mbizotëron tek ai ideja se Shqipëria duhej të ishte një protektorat i një fuqie të vetme, ndoshta austro-hungareze, ashtu sikurse Bosnja, çka gjithsesi mbetet vetëm një aludim i shprehur në formë jo eksplicite prej tij, duke vijuar t´a vlerësojë si absurditet atë që ai e cilëson  “autonomia” europiane e Shqipërisë, shprehje të cilën “New York Times” e ka përdorur, në rastin konkret, për të pagëzuar të gjithë artikullin (shih: Europe’s “Autonomous Albania” Absurd, Says prof. Hart; Albert Bushnell Hart; New York Times; 19.10.1913).

Ai u bën gjithsesi një pritë të fortë paragjykimeve ndaj shqiptarëve, duke vlerësuar lart traditat, virtytet dhe historinë e tyre, duke e sjellë atë më pranë lexuesit amerikan. Ai aludon madje edhe për ish-presidentin amerikan, Theodore Roosevelt (në kohën kur shkruhej artikulli i prof.Hart, Roosevelt tashmë i kishte konsumuar dy mandatet e tij presidencialë në periudhën 1901-1909) për të marrë fronin e Shqipërisë, me shumë gjasa, i ndikuar edhe nga lajmet se Europa tashmë po përpiqej të gjente një mbret për shqiptarët. Gjithsesi, Ismail Qemali, siç bënin të ditura edhe vetë mediat amerikane, qysh në maj 1913 e kishte refuzuar një ide të tillë, duke mos e marrë madje, fare seriozisht si propozim.
Por ajo çka vlen më shumë për ne, është fakti se ai na shfaqet njëkohësisht edhe si njëri ndër parashikuesit më të saktë të fatit të Shqipërisë e të shqiptarëve, duke na bërë të mendojmë sot, rreth 100 vjet më pas, se prognozat e tij paskëshin qenë vërtet realiste. Ai e mbyll artikullin e tij me fjalët: askush nga fqinjët ballkanikë të Shqipërisë nuk e ka forcën fizike apo potencialin njerëzor për ta çuar Shqipërinë drejt civilizimit…. Dy milionë banorët e saj nuk mund të lihen në fatin e tyre dhe as të fqinjëve të tyre. Ata mund të civilizohen dhe një ditë madje të shndërrohen potencialisht në një fuqi ballkanike; por deri atëherë do të duhet të përjetohen zhgënjime, dështime dhe luftëra civile, para se Shqipëria të mund të bëhet njëra nga anëtaret e familjes botërore të kombeve të lira.

Në krye të artikullit të sipërcituar, ai tenton që në hyrje të thyejë një përcaktim negativ e paragjykues mbi shqiptarët, sugjeruar atij nga një serb, i cili i cilësonte shqiptarët në mënyrë sarkastike e gjithëpërfshirëse, thjesht si plaçkitës e vrasës ordinerë.
“Ky karakterizim jashtë kornizave normale –pohonte asokohe profesori amerikan – përputhet me paragjykimet e çdo njeriu që ka pasur rastin të hyjë në kontakt të ngushtë me popujt e Ballkanit. Grekët erdhën në atë tokë ku jetojnë rreth 25 shekuj më parë; romakët 20 shekuj më parë; bullgarët rreth 11 shekuj; por shqiptarët gjendeshin aty ku janë sot, para se grekët e parë të shfaqeshin në tokë. Ky popull (d.m.th. shqiptarët) flet ende një gjuhë aq të vjetër sa edhe ajo e etruskëve. Ky popull nuk është asimiluar dot kurrë nga pushtimet e po kështu civilizimi s´ka mundur dot të depërtojë”.

Më poshtë ai shkruan se: ky popull është malësori skocez i Ballkanit, indiani amerikan që ka akses në vendkalimet tregtare…. Ju mund ta urreni një shqiptar apo ta doni atë, ta vrisni apo të shënjestroheni prej tij për t´u vrarë, por ai megjithatë mbetet  unik, dhe, edhe pse pjesërisht barbar, kërcënon të bllokojë të gjitha planet për të zgjidhur çështjen ballkanike.

Pyetjes se ku ndodhet Shqipëria, ai i përgjigjet se shumë nga fqinjët e saj kanë përfytyrime të ndryshme rreth çështjes së kufijve të saj dhe pohon se: Zyrtarisht pritet që një komision i veçantë ndërkombëtar të merret me përcaktimin përfundimtar të tyre, por se Shqipëria në përgjithësi përshkruhet si vendi që ndodhet i shtrirë në bregun Adriatik, nga Mali i Zi deri në brigjet përballë Korfuzit, e duke u shtrirë më pas në brendësi të kontinentit, nga Prishtina drejt Shkupit e Manastirit.
Më poshtë ai përmend se në këto troje (në atë kohë) shqiptarët numërojnë më shumë se 2 milionë banorë, duke parashikuar se, nëse i nënshtrohen një rregulli e qeverisjeje siç duhet, ata kanë prirjen ta shtojnë këtë numër në të ardhmen.
Pasi përshkruan më pas historinë e hershme te tyre, si një vendkalim strategjik në kohën e Perandorisë romake, këta të fundit renditen si të vetmit që arritën t´i fusin përkohësisht shqiptarët në rrugën e rregullit e civilizimit.
Ndërsa konstaton se nga shumë burime Shqipëria përshkruhet në raportet e huaja, e ndarë kryesisht në tri rajone, ai thekson se në fakt kjo ndarje nuk duhet marrë si e mirëqenë, pasi shqiptarët kanë një shkallë të lartë tribalizmi e, në këtë kontekst, mund të numëroheshin 20 ndarje apo nënndarje.
Po kështu, ndërsa flet për tri religjione prezente në atë kohë në Shqipëri, ai vë në dukje se si Vatikani, ashtu dhe Greqia e sulltani, i mbajnë duart ende të shtrira drejt Shqipërisë, duke tentuar të ndikojnë në fatin e këtij shteti të sapopavarësuar.
Prej tij na vjen edhe një interpretim interesant, i cili përputhet plotësisht me atmosferën kaotike në të cilën ndodhej Shqipëria e asaj kohe, ku spekulantët e aventurierët, ardhur nga vende të huaja, kishin gjetur terren për të vënë në jetë planet e tyre. Kështu, diku ai pohon se katër vjet më parë, një djalosh aventurier francez, me emrin Gabriel Louis Jaray, kaloi katër apo pesë ditë duke përshkuar Shqipërinë Veriore – duke e cilësuar veten modestisht si i pari europian që kishte ndërmarrë këtë udhëtim. Ai më pas i renditi ato çka pa në një libër me shënime, i cili në fakt nuk e meriton emrin që mbart: “L`Albanie inconnue”.
Ky francez njihet publikisht për botimin e një libri (botuar në Paris nga shtëpia botuese “Hachette”, në vitin 1913, me 238 faqe) me mbresat e tij gjatë udhëtimit që ndërmori në trojet shqiptare të Kosovës dhe Shqipërisë së Veriut, në vitin e largët 1909. Kësaj vepre, sapo doli në qarkullim, edhe vetë mediat amerikane i kushtuan vëmendje, duke marrë për bazë shumë nga përshkrimet e vlerësimet e Jaray-it mbi shqiptarët. Të botuara pikërisht në kohën kur edhe prof. Hart analizonte gjendjen në Ballkan e shkruante edhe për Shqipërinë, duket ato kishin ngjallur edhe një farë xhelozie nga prof. Hart, pasi ky i fundit, jo vetëm që s´ishte dakord me disa përcaktime të autorit, por fizikisht, me ç´konstatojmë, nuk kishte qenë ndonjëherë në vendin e shqiptarëve, gjë e cila e bënte atë të ndihej disi inferior.
Kështu, si kundërvënie ndaj autorit, profesori amerikan thekson me doza ironie se: një rajon, i cili është shënjuar në mënyrë të detajuar në hartat e inxhinierëve austriakë dhe ku janë shtruar sipërfaqe të tëra me hekurudhë, zor se mund të cilësohet “i panjohur”.
Por nga ana tjetër, ai rrëfen me vlerësim e pozitivitet për eksperiencën e një mikut të tij nga Chikago, me emrin Charles R. Crane, i cili gjatë qëndrimit në Stamboll, ndërsa ishte takuar me disa bajraktarë shqiptarë dhe kishte marrë ftesën e tyre për të kaluar një herë edhe nga Shqipëria, ishte befasuar kur autoritetet turke e kishin paralajmëruar të mos shkonte në atë vend, pasi kushdo që shkon atje, sipas tyre, do të gjente vdekjen. Madje, edhe nën protestën e zotit Crane, ata kishin këmbëngulur për ta pajisur këtë të fundit me një eskortë shoqëruese.
Ndërsa kishte hyrë në zonën e fshatrave shqiptare pranë qytetit të Manastirit, një grup vendësish i kishin dalë përpara dhe të habitur nga prezenca e taborit shoqërues turk, e pyesin të irrituar se nga kishte ardhur dhe cilat ishin qëllimet e tij. Ndërsa i jep shpjegim se eskorta i ishte dhënë me pahir nga autoritet turke, fshatarët shqiptarë e kërcënojnë, duke i thënë se nëse eskorta shoqëruese nuk do të largohej brenda gjysmë ore, ata do t´i vrisnin të gjithë.
Mirëpo, pas këtij kërcënimi vijon konstatimi se “pas largimit pa rezistencë e të menjëhershëm të eskortës turke, udhëtimi dhe misioni i amerikanit nga Chikago, vijoi më së miri, duke u gjendur nën shoqërinë bujare të shqiptarëve, të cilët e përcillnin atë të sigurt nga fisi në fis”.
“Në fakt – thekson autori -  arsyeja e vërtetë se pse zyrtarët turq, e kishin penguar vizitorin amerikan të mos shkelte në ato zona, ishte fakti se ata kishin frikë se ai mund të bëhej dëshmitar i asaj çka kishte mbetur nga ndërhyrja e trupave turke, pas shtypjes së një kryengritjeje”.
Ndërsa flet më poshtë edhe për përpjekjet e dhunshme të turqve për t´i mbajtur shqiptarët nën kontroll, ai konstaton tashmë nën një realitet të ri, se misionarët amerikanë po bëjnë një punë të lavdërueshme në qytetin e Korçës. Ai flet për çiftin e bashkatdhetarëve të tij, Kennedy, i cili kishte formuar ndërkohë një opinion shumë të mirë për shqiptarët.
“Kur në Korçë ishte instaluar administrata pushtuese greke, këta të fundit shumë shpejt kishin çuar ndër mend se prezenca dhe misioni i çiftit amerikan kishte synime spiunazhi dhe i kishin dhënë urdhër të largoheshin nga Korça. Në fakt – thekson autori – për çiftin Kennedy s´kishte aspak dyshim se shqiptarët do të ndiheshin shumë më mirë nën një administratë shqiptare sesa nën atë greke”.
Ndërsa flet për burra dinjitozë e aftësi luftarake të shqiptarëve, të cilët edhe në Perandorinë turke kishin mbajtur ofiqe të larta dhe madje kishin iniciuar e drejtuar revoltat e marshimet e xhonturqve në Stamboll, pasi konstaton se shqiptarët kanë një ndjenjë të fortë për vendlindjen, edhe pse shumë prej tyre kanë preferuar të bredhin e punojnë sa andej-këtej, madje deri në Amerikë, edhe pse ndër fqinjët sllave mbizotëron mendimi se ata s´janë veçse një popull barbar e grabitësish, megjithëse shfaqin një nivel të ulët kulturor, profesori amerikan, Albert Hart, pohon se “gjithsesi shqiptarët janë bërë tashmë një faktor kyç” në situatën që paraqiste Ballkani në atë kohë.
Diku ai përmend se: “në këtë popull të ndarë e të copëzuar, ku asnjë klan e fis nuk pranon të vihet nën kontroll as nga vetë shqiptarët, përpos liderëve të klaneve e fiseve të tyre, Lufta e madhe Ballkanike e 1912-s erdhi si një rrufe e papritur. Disa nga shqiptarët iu bashkëngjitën turqve, disa të tjerë trupave pushtuese ballkanike, por shumë shpejt u bë e qartë se serbët, malazezët, grekët dhe bullgarët, të gjithë kishin hartuar plane konkrete për Shqipërinë, të cilën e shihnin si territor që duhet t´a ndanin mes tyre, pas largimit të Turqisë. Kur Turqia ra, shqiptarët menduan të shpallnin pavarësinë e tyre: kolonë grekë mbërritën nga Jugu, malazezët morën Shkodrën, kryeqytetin nominal të Shqipërisë së Veriut, serbët ndërkohë avancuan drejt perëndimit, duke dalë në brigjet e detit Adriatik”.
Profesori amerikan pohon se “s´ka pasur kurrë një komb shqiptar të njohur deri atëherë ndërkombëtarisht, porse në mënyrë të koordinuar e të papritur, Europa e zbuloi një të tillë”. Përfundimi i tij në këtë rast duket disi tendencioz e jo fort i bazuar, por gjithsesi ai vijon më tej, duke sjellë në vëmendje se njëra nga arsyet e mundshme se pse, sipas tij, Shqipëria “autonome” e Europës kishte diçka jonormale brenda, ishte fakti se “shqiptarët tashmë po shfaqen të dështuar në traditën e tyre të vjetër për t´u bërë ballë depërtimit të pushtuesve të huaj”. Duket se vlerësimi i fundit motivohej pikërisht nga situata konkrete e performanca e qeverisë shqiptare në atë kohë, kur mbi territorin e saj, po vërshonin shumë ushtri e trupa të huaj, duke i cenuar seriozisht sovranitetin e sjellë ngado ndjenjën e kaosit e të papërgjegjshmërisë.
Por, duke iu rikthyer sërish terrenit shumëngjyrësh religjioz të Shqipërisë dhe kombinacioneve të racave, minoriteteve e gjuhëve të ndryshme që haseshin në territorin e saj (duke e trajtuar edhe si një fenomen ballkanik), duke konstatuar edhe mungesën e një gjuhe e një alfabeti të unifikuar, ai thekson se “do të jetë tejet e vështirë të mbahet më këmbë një shtet i tillë”.
Skepticizmin e tij në lidhje me “Shqipërinë autonome” ai e lidh, përtej arsyeve të lartpërmendura, edhe me faktin se ky vend pra, vështirë se do të mund të ofrojë dot unitet dhe se “i mungon disponimi i duhur për t´iu nënshtruar rregullave qeverisëse, se nuk ka ndonjë eksperiencë parlamentare e kushtetuese, s´ka traditë monarkike e trashëgimi princërore”.
Por më tej prof. Hart aludon fare hapur se “kjo është vetëm një sajesë e Komunitetit Europian, pjesërisht për të penguar tri shtetet sllave për të arritur në Adriatik. Është një shtet me kryeqytet Shkodrën, i shtrirë gjeografikisht në skaj të vendit, praktikisht thuajse i paarritshëm nga banorët në rajonet e tjera të vendit, për të qenë sa më pranë influencës austriake e italiane”.
Ndërsa vijon të rendisë edhe disa arsye të tjera që lidhen me “dëshirën e shqiptarëve për të mbajtur gjithmonë armë, mungesën e gatishmërinë e tyre për të paguar taksa, për t´u rreshtuar nën armë nën një shërbim të rregullt ushtarak, ndërtuar rrugë, shkolla e thithur investime etj.,” ai megjithatë pohon se “sidoqoftë, shqiptarët nuk janë ajo racë barbare që pretendojnë fqinjët e tyre, megjithëse ky vend – sipas tij – nuk është ende gati të marrë përsipër përgjegjësinë të ndërtojë një shtet modern”.
Sot, si dëshmitarë të asaj çka kanë mundur të ndërtojnë e të realizojnë shqiptarët, 100 vjet pas konstatimeve e prognozave me bazë skepticiste të profesorit amerikan, mund të themi se fatmirësisht disa prej tyre nuk janë vërtetuar. Duke mos dashur të gjykojmë nga baza thellësisht nacionaliste, kurrsesi nuk mund të besonim e të vlerësonim se skpeticizmi i studiuesit amerikan kundrejt aftësive shtetformuese të shqiptarëve, lidhet me ndonjë ndikim keqdashës nga fqinjët e qarqet më antishqiptare të kohës,  por mbetet i bazuar e motivuar tërësisht e thjeshtësisht nga zhvillimet e situata e pashpresë, në të cilën gjendej Shqipëria e asaj kohe.
Parë nga perspektiva e sotme, kur tendenca e gjykimi nuk është e nuk mund të jetë më bardhezi, kontributi i tij sidoqoftë, nuk i duhet lënë harresës. Në një kohë shumë të nevojshme për shqiptarët, ai, në një mënyrë indirekte, diti të përcillte në mënyrë realiste, jo vetëm problematikën, por edhe karakterin e këtij populli, për një publik e komb me tradita demokratike e për më tepër, me shumë ndikim në fatet e mëtejshme të shqiptarëve, siç ishte ai amerikan. Në një aspekt më të ngushtë profesional, nëse do të shihnim thelbin e mendimeve të tij, e vlerësonim sidomos prognozën mbi sfidat që e prisnin Shqipërinë për t´u renditur me dinjitet në familjen e madhe të kombeve të lira, së ardhme, do të shihnim se atij në shumëçka duhej t´i japim të drejtë.

 

A mund ta dallosh fytyrën e frikshme në këtë foto?
 

Me shikim të parë, të duket sikur nuk ka asgjë. Por kjo foto ka ndarë njerëzit në internet në ata që nuk e shohin dhe ata që e shohin. Por në momentin që e sheh, e ke vështirë që të heqësh sytë prej saj pasi gjithçka bëhet e qartë. Fotoja është bërë një hit në Facebook dhe në Twitter.

sqenka dhe aq e veshtire alidemso,,, pas jastekut te pare  eshte fshehur..smiley

ec aty belul sypetriti, u ka kalitur mire parita juve. garant komunist i vjeter ne zanat

hallell qumshi

faleminderit o Zigur djali!

i vjeter the?? sa smbahet mend...  ke degjuar ti per ata ''200 petritat'', une isha nr: 199.smiley

Tani ngelet te gjendet vec gjinia.. smiley

Belulo, po nuk e kisha per ty mer daj......se ti je edhe i kesaj....edhe i asaj.......

no doubt no doubt, bro

po muhabeti eshte qe Metin, Titin, Xhokun, dhe Shyqon maj men ne ate zone numerimi, po u plaktim e sjemi mire me emra. se ti mase e ma men qe u isha aty ne treshe te pare

 

Shef ti - Manchester United ka blere Frederic(k) Veseli-n nga Manchester City. Majr, shum.

PER TE INTERESUARIT.. smiley
Rëndësia e kalciumit në shtatzëni

Trupi ka nevojë për kalcium për t’i mbajtur eshtrat të fortë. Qumështi, jogurti, madje edhe akullorja ndihmojnë të merrni sasi të mjaftueshme ditore të kalciumit. Gjatë shtatzënisë dhe dhënies gji, trupi juaj ka nevojë për më shumë kalcium për fetusin që rritet dhe foshnjën e porsalindur. Ka mjaft burime të tjera të shijshme të kalciumit, të cilat mund t’i përdorni për të pasuruar konsumin e kalciumit.

Ruajtja e eshtrave
Reklamat mund t’ju bindin që eshtrat e forta janë problem kozmetik, siç janë muskujt e fortë dhe dhëmbët e bardhë. Megjithatë, osteoporoza është sëmundje serioze dhe vdekjeprurëse.
Osteoporoza, apo zvogëlimi patologjik i dendësisë së eshtrave, ndikon në më shumë se shtatë milionë amerikanë, ndër të cilët shumica janë femra. Shtatëmbëdhjetë milionë amerikan vuajnë nga forma e butë e sëmundjes e cila quhet osteopenia. Gjendja nuk është asgjë më mirë as te ne.
Mungesa e kalciumit për një kohë të gjatë mund të sjellë deri te përkeqësimi i strukturës së eshtrave, derisa eshtrat janë aq të brishta sa që lehtë mund të thyhen. Në të vërtetë, te osteoporoza e avancuar, eshtrat në boshtin kurrizor, apo thënë më mirë unazat, mund të shkaktojnë kërrusje karakteristike të shpinës.
Mungesa e dendësisë së eshtrave nënkupton që madje edhe traumat më të vogla mund të nxisin fraktura, ndërsa rrëzimi mund të shkaktojë lëndime serioze, siç është thyerja e ijëve. Njerëzit të cilët vuajnë nga osteoporoza me kohë mund të mbesin të lidhur për shtrati, si rezultat i lëndimit të tyre, por mund të zhvillohen edhe komplikime të tjera serioze, madje edhe vdekja.
Studimet kanë treguar se ushqimi i pasur me kalcium mund të parandalojë humbjen e masës eshtërore dhe të mbrojë nga zhvillmi i osteoporozës.

Fortësia e eshtrave gjatë kohës së shtatzënisë
Gjatë shtatzënisë ndryshon niveli i hormoneve dhe fetusi, i cili është duke u zhvilluar mund të tërheqë kalcium, prandaj niveli i përgjithshëm i kalciumit në gjak është i ulët. Ajo rënie nuk ndikon në fortësinë e eshtrave. Disa ndryshime hormonale e kompensojnë këtë rënie të kalciumit ashtu që trupi të ketë kalcium të mjaftueshëm për eshtrat tuaja dhe fetusin që është duke u zhvilluar. Në të vërtetë, trupi juaj ndërton eshtrat gati dyfish më shpejt sesa kur nuk jeni shtatzënë.
Kjo është arsye pse është kaq e rëndësishme marrja e sasisë adekuate të kalciumit. National Institutes of Health rekomandon së paku 1.200 miligramë në ditë. Vitamina tipike për gratë shtatzëna ka rreth 200 miligramë. Marrja e shtesës së karbonatit të kalciumit jep rreth 600 mg në tri tableta që përtypen. Madje edhe me shtesë të mirë, ende është e nevojshme të merret kalciumi nga ushqimi.

Kalciumi dhe dhënia gji
Gjatë dhënies së qumështit me gji, bie niveli i estrogjenit mu sikurse edhe pas menopauzës. Kjo është arsyeja pse ka më pak mundësi për të mbetur shtatzënë derisa ushqeni foshnjën me gji. Për shkak të këtij niveli të ulët të estrogjenit edhe për shkak se bebja merr kalcium, nivelet e kalciumit ulen shumë poshtë.
Gjatë dhënies gji eshtrat fillojnë të humbin fuqinë e tyre. Shumica e femrave humbin mes 3 deri 5 për qind të masës eshtërore gjatë 10 deri 18 javëve të para të dhënies gji.
Ushqimi i pasur me kalcium është kyç gjatë dhënies gji. Rekomandohet vazhdimi i marrjes së vitaminave për femrat shtatzënë dhe kalciumit gjatë ushqyerjes me gji. Akoma nevojiten të paktën 1.200 miligramë kalcium në ditë.

Sa kalcium nevojitet?
Femrat në moshën 25 – 50-vjeçare dhe ato në moshën 51 – 65-vjeçare, të cilat marrin terapinë zëvendësuese hormonale duhen të marrin 1.000 miligramë kalcium në ditë.
Për femrat në moshën prej 11 deri 24-vjeçare, rekomandohen 1.200 deri 1.500 miligramë në ditë. Femrat të cilat janë në moshë mbi 51-vjeçare dhe nuk marrin trajtimin zëvendësues hormonal duhen ta ruajnë dendësinë eshtërore me marrjen e 1.500 miligramëve kalcium çdo ditë. Me vite, trupi absorbon kalciumin në mënyrë më pak efikase, kështu që duhet të hamë më shumë për të marrë sasinë e njëjtë të kalciumit.

Shtimi i ushqimit të pasur me kalcium
Produktet e qumështit janë të pasura me kalcium, por edhe me yndyra, prandaj treten vështirë. Shumë njerëz nuk kanë tolerancë ndaj laktozës, çka do të thotë që nuk janë në gjendje t’i tretin sheqernat e qumështit. Intoleranca ndaj laktozës mund të shkaktojë fryrje të pakëndshme të barkut, gazra, madje edhe diarre. Pra, produktet e qumështit nuk janë burim i dëshirueshëm i kalciumit për shumicën e njerëzve.
Ndoshta do t’ju befasojë fakti se sa shumë ushqime të tjera të shëndetshme janë të pasura me kalcium. Perimet me gjethe, siç janë lakra kineze dhe lakra e gjelbër, janë burim i shkëlqyeshëm i kalciumit. Salmoni është po ashtu burim i mirë i kalciumit.
Trupi më së miri e absorbon kalciumin gjatë shujtave mirë të balancuara, ku po ashtu përdor vitaminat dhe mineralet e tjera. Hulumtimet kanë treguar se kalciumi absorbohet në doza të vogla.
Shtesat e kalciumit janë edhe një mënyrë tjetër për të përmbushur nevojat tuaja për kalcium, veçanërisht gjatë shtatzënisë dhe dhënies gji, edhe pse shtesat duhet t’i merrni me ushqim për t’u rritur absorbimi. Nëse zgjidhni shtesa, merrni ato me karbonat të kalciumit, citrat të kalciumit dhe laktat të kalciumit. Shmangni shtesat e përbëra nga mielli i eshtrave të bluara që mund të përmbajë plumb.
Keni parasysh që trupi juaj ka nevojë për vitaminë D për ta absorbuar kalciumin. Kështu që dielli i mjaftueshëm (i cili i ndihmon trupit tuaj ta aktivizojë vitaminën D) dhe qumështi i pasur me vitaminë D janë po ashtu të rëndësishëm për absorbimin e kalciumit të mjaftueshëm.
Kalciumi është i rëndësishëm gjatë kohës së shtatzënisë dhe dhënies gji. Por, kalciumi duhet të jetë pjesa qendrore e ushqimit çdo ditë për shkak të dobive të veta shëndetësore afatgjate. Duke marrë kalcium të mjaftueshëm, si pjesë e ushqimit të balancuar mirë dhe ushtrimet e rregullta janë më e mira çka mund të bëni për zvogëlimin e rrezikut nga osteoporoza, sëmundjet e zemrës, kolesteroli i lartë dhe depresioni.

Eshtra të fortë gjatë shtatzënisë dhe gjatë dhënies gji
Ushqimi i balancuar, i cili përfshin produkte qumështi dhe perime me gjethe, garanton dozë të shëndetshme të kalciumit çdo ditë. Multivitaminat dhe shtesat për gratë shtatzëna duhen të sigurojnë hekur, acid folik, kalcium dhe vitaminë D.
Ushtrimet, siç janë: vrapimi, aerobiku dhe ngjitja në male në të cilat duhet të mbani peshën tuaj (për ndryshim nga vozitja e biçikletës dhe notimi) do të ndihmojnë në ndërtimin e eshtrave të forta. Këto aktivitete po ashtu përmirësojnë mbajtjen dhe mund të ndihmojnë në zvogëlimin e komplikimeve gjatë lindjes dhe të përshpejtojnë lindjen.
Filloni herët. Herët, shumë më herët sesa kur jeni shtatzënë nëse përfshini gjëra ushqimore të pasura me kalcium në ushqim, eshtrat tuaja do të jenë më të forta dhe do të keni rezerva më të mëdha të kalciumit, të cilat do jenë të dobishme për fetusin dhe për të porsalindurin.

Hani këto ushqime:
- jogurt
- sardele (konservë)
- qumësht
- lëng portokalli, të pasur me kalcium
- lakër të gjelbër
- salmon
- tofu
- parmigjan
- lulelakër
- panxhar
- lakër
(ma.ar/koha/BalkanWeb)

Qumështi, jogurti, madje edhe akullorja ndihmojnë të merrni sasi të mjaftueshme ditore të kalciumit.

Wrong, wrong wrong...

qumështi është një nga ushqimet më të rrezikshme dhe më të panevojshme që mund të hash, dhe sidomos në shtatzani... proteina e qumështit (caseina) është treguar se shkakton kancer...

Kalciumi i marre nga qumështi nuk thithet siç duhet nga organizmi i njeriut. Normal, qumeshti i lopës eshtë bërë për viçat, jo për njerëzit, dhe sidomos jo për të rriturit.

Ushqime tê pasura me kalçium që merret mirë nga organizmi janë: jeshillëqet dhe frutat, plus peshku! Brokoli, spinaqi, majdanosi,sallata, lakra, ... bajamet, susami, portokalli, sardelet,etj... përmbajnë kalçium të mjaftueshëm për kockat e njeriut. Si i bën lopa xhanëm që ha vetëm bar? Po kali?  smiley Kërko në google "No milk" dhe krijo mendimin tënd.

Lady Gaga: Dua të kem një fëmijë sicilian

TIRANË-Lady Gaga ka lëshuar një tjetër deklaratë bombastike në Radio Ibiza. “Dua një fëmijë nga një italian dhe posaçërisht sicilian”, ka deklaruar Gaga e cila ka shprehur dëshirën për t’u bërë nënë brenda një viti.

Artistja e ka deklaruar me kohë lidhjen e saj të veçantë me Italinë dhe konkretisht me Siçilinë. “Gjyshërit e mi janë siçilianë dhe jam rritur me zakonet e tye. Në shtëpi kam shumë gjëra që më kujtojnë këtë vend”, tha ajo.

(d.b/BalkanWeb)

Adelina Ismaili: Nuk fle me paratë, por me centimetrat e Valit smiley

Diva e Kosovës ka dhënë gjatë kësaj jave një tjetër rrëfim ekskluziv për një media vizive në Kosovë, në të cilin ka folur pa dorashka. Është përgjigjur për gjithçka. Nuk ka refuzuar asnjë pyetje dhe në çdo përgjigje ka qenë e drejtpërdrejtë. Intervista në studion e KTV ka nisur me pyetje rreth karrierës 25-vjeçare të saj. Mes përgjigjeve të Adelinës për hapin e saj të radhës, atë të përfshirjes në tregun evropian, na ka bërë përshtypje fjalia e gjetur e yllit të skenës. "Në Evropë s'të ndihmojë dashnorët, as sponsorat, aty ka rëndësi vokali dhe imazhi, sidomos gjatë viteve të fundit". Në vijim të intervistës 32-vjeçarja ka folur edhe për lidhjen e saj me Valin, menaxherin e saj, për të cilin në një intervistë të para dy javëve tha se e dashuroi dy orë pasi e kish njohur. Fjalëve se është lidhur me një miliarder, Adelina iu përgjigj: "Unë nuk fle me xhirollogarinë e Valit, fle me centimetrat e tij". Ka mjaftuar kjo përgjigje për t'i dhënë një herë e mirë fund aludimeve të disa mediumeve. Ndërkaq ajo ka shtuar se planet për fejesë e martesë ekzistojnë, por ato janë shumë intime dhe ylli i pamposhtur i skenës dëshiron t'i mbajë vetëm për vetë. Gjatë këtij rrëfimi Adelina i është rikthyer edhe një herë temës së shumë përfolur për rrahjen e Leonora Jakupit dhe ajo ka thënë tekstualisht kështu... "Ka qenë rrahje, jam shpallur e pafajshme nga gjykata. S'ka qenë ndonjë tragjedi ndërkombëtare". Pyetjes së gazetarit se kush e nisi sherrin, ajo i është përgjigjur: "Tani Leonora nuk është aq mistike sa ka qenë. Ka ndodhur shumë thjesht, vajza ka qenë e shoqëruar me katër truproja. Unë kam qenë duke u zhveshur në dhomën e zhveshjes ku ajo hyri me truprojat edhe pse aty meshkujt nuk lejohet te hyjnë. Nëna ime i ka tërhequr vërejtjen atyre meshkujve misteriozë, që nuk dihet as sot se kush janë. Ndërkohë që, një moment ajo ka sulmuar fizikisht mamin tim. Unë kam hyrë për t'i ndarë, por ajo ka filluar duke më sulmuar edhe mua pastaj unë jam vetëmbrojtur nga ai shpërthim mllefi dhe kemi përfunduar në polici. Në gjyq jam shpallur e pafajshme në çdo pikë dhe kemi qenë vetëm unë e ajo, këtë e keni dhe ne procesverbal". "Jeni pajtuar tani?", - e pyet gazetari, ndërkohë që bukuroshja Ismaili i është përgjigjur: "Nuk e shoh të arsyeshme. Jo pas asaj që ma ka bërë pas rrahjes. Aq bukur e ka shfrytëzuar për karrierën e vet dhe për krijimin e lidhjeve me mediume të ndryshme. Për mua ka qenë ndryshe se unë jam rugoviste, jam ende". E pyetur për lidhjen me Enver Sekiraqën e Triumf Rizën, ajo ka mohuar se është bërë shkak ndonjëherë për përleshjet midis tyre, duke potencuar që kjo gjë është konstatuar dhe në gjyq. Madje, për Sekiraqën ka thënë se janë të tjera këngëtare që e njohin shumë më mirë se ajo, duke dhënë fakte që shumë nga këto gjëra janë verifikuar në gjykatë, por tani ka dhe regjistrime në youtube se kush ka qenë dashnorja e kujt. Diva e muzikës shqiptare nuk ka dhënë detaje dhe as emra, por ka lënë të nënkuptohet që në të ardhmen mund të ndodh që të publikojë dhe njerëzit e përfshirë në këto gjëra, gjithmonë duke potencuar që ata njerëz janë të lidhur me estradën kosovare. Kjo ka qenë në vija të trasha, ajo që ikona e muzikës ka deklaruar ekskluzivisht në studion e KTV në Kosovë.
 

 

Though she's not wearing Diesel knee pads. smiley

Sot ne mengjes do te kisha dashur te kisha qene ari i murrme.

s'e shof dot, jam ne pune...

: )

Sono i giorni della merlda.....

Ajo : cfare eshte xhelozia ? Ai : kur me sheh mua me dy femra , duke ecur ne rruge.....
Ajo : domethen edhe une po te jem me dy meshkuj....?!
Ai : ZEMER MOS NGATERRO XHELOZINE ME DAJAKUN. .smiley

RE/MAX Albania

 

RE/MAX Hap Zyrën e Parë Në Shqipëri.

 

Tani është fakt. RE/MAX nis zyrarisht aktivitetin në Shqiperi. RE/MAX Unlimited, zyra e parë franchise e rrjetit nderkombetar imobiliar RE/MAX ndodhet në Rr. Elbasanit, përballë Ambasadës Amerikane, Tiranë. Aktualisht përfaqësohet me katër Partner Shitje të trajnuar dhe licensuar nga Akademia RE/MAX, të cilët do mund ti sherbejnë me profesionalizëm nevojave të publikut për të blerë, shitur apo marrë me qira pasuri të paluajtshme. “Kemi bëre zgjedhjen e duhur për të investuar në RE/MAX pasi të operosh një zyrë RE/MAX do të thotë të behesh pjesë e rrjetit imobiliar Nr.1 në botë dhe të perfitosh nga te gjitha avantazhet e një marke lider ne treg” thote pronari i zyres RE/MAX Unlimited Z. Alfred Ibrahimi.

 http://www.remax-albania.com/#

 

NASA paralajmëron tragjedi globale

    

NASA nëpërmjet një email-i top sekret paralajmëron punonjësit e saj që të përgatisin familjarët e tyre për një gjendje emergjence globale, për shkak të termeteve të fuqishëm që priten të godasin planetin tonë, por jo vetëm ato.

Drejtori i NASA-s Charles Bolden nëpërmjet një video email-i i bën thirrje gjithë punonjësve që të organizohen në mënyrë që të jenë të pergatitur për emergjencën e radhës globale që pritet të godasë Tokën, pasi nëse një punonjës i NASA-s e mbron familjen nga një rrezik i mundshëm, atëherë ai do të jetë i aftë të përballojë ditën e punës që e pret.

Mesazhi i drejtorit të NASA-s është sa i frikshëm aq dhe i pazakontë, lexoni mesazhin e plotë dhe nxirrini vetë përfundimet.

Ja çfarë thotë ai në këtë mesazh :

“Unë dua disa minuta për të folur me ju për Gatishmërinë Emergjente që na pret. NASA është një organizatë unike. Ne jemi e vetmja organizatë në qeverinë federale që është përgjegjëse për sigurinë dhe mirëqenien e njerëzve, jo vetëm këtu në Tokë, por edhe jashtë planetit.

Në përvojën time në menaxhimin e astronautëve, kemi folur gjithmonë për rëndësinë e përgatitjes së familjeve, për pasjen e një programi të posaçëm për mbështetjen dhe mbrojtjen e familjes. Dhe kam frikë se programi ynë nuk është aq i mirë sa duhet të jetë.

Pra, unë kërkoj nga ju të gjithë, nëse banoni në bregun Perëndimor, në bregun Lindor, në zonën e Liqeneve të Mëdha, mendoni për fatkeqësitë natyrore që mund të ndodhin në zonën tuaj, mendoni sic keni bërë gjatë sulmeve të 11 shtatorit, mendoni dicka e cila mund të vijë nga forcat e jashtme dhe bisedoni me familjen tuaj, duhet ta bëni në mënyrë që të përgatiten për ngjarje të paparashikuara.

Hartoni një plan për shtëpinë tuaj. Mendoni për një strategji komunikimi me familjen. Ku mund të mblidheni të gjithë nëse ndodh një emergjencë natyrore dhe ndodheni në pika të ndryshme të qytetit.

Gjëja më e rëndësishme për ne, është që të kryejmë me sukses misionin tonë dhe që njerëzit tonë, familja jonë të jetë e sigurt me qëllim që ju të vini të qetë në punë, dhe në rast tragjedie familjet tuaja të jenë të sigurta.

Pra, unë kërkoj nga ju që të mblidhni familjet tuaja dhe të mendoni mirë se cfarë duhet të bëni në një rast emergjence globale shpresoj që të adaptoni programin e pergatitjes për familjet tuaja, ndërkohë që të gjithë të jemi të qetë që ti bëjmë ballë tragjedisë. Ju e dini se cfarë bëni. Ju e dinië se carë duhet të bëni ju dhe familja juaj në rast emergjence dhe mbi të gjitha, jini të pergatitur.

 

Parashikohen anomali nga aktivitetet dhe stuhite diellore

 

Rendi i ri Botëror, me çfarë na spërkasin nga sipër?  

Teoritë më të mëdha konspirative!

Ka shumë kohë që dikush, na spërkat me “Substanca të dyshimta” dhe kjo për të kontrolluar sistemin klimaterik, për të kontrolluar kompletë popullsinë globale e mbi së gjithash për të kontrolluar mendjen tonë.
Kështu mund të përmblidhet në përgjithësi teoritë e komplotit të ashtuquajtur Chemtrails, d.m.th “Gjurmët Kimike”, që ne i shohim shpeshherë të lënë pas nga avionët (tymi i avionëve).

Shpjegimi shkencor, se gjoja janë “gjurmë uji me avuj të ngrirë”, që krijohet për shkak të krahëve të avionit (Profili i tyre), nuk i bind teoricienët që shprehen të rezervuar për fenomenin, si dhe skeptikët e komploteve, që argumentojnë se gjurmët e avionëve janë jo “Tym”, si pasoj e lëndëve djegëse që përdorë avioni, por spërkatje e ajrit me substanca të ndryshme kimike helmuese, p.sh: kripëra barium, oksid alumini, kadmium dhe silic, të cilat janë kancerogjene, që shkaktojnë te njerëzit një sërë simptomash të ndryshme dhe çrregullime jo natyrale, siç është, kriza të astmës, humbje të kujtesës, lodhje, nervozizëm dhe dhimbje koke.

 

 

 

 

 

I pari, që ju referua dhe zbuloj këtë çështje, madje i dha emrin Chemtrails, ishte gazetari kanadez William Thomas. Termi rrjedh nga fjala contrail (gjurmë të grumbullta, ose shtigje kondensimi), të cilat janë linjat e njohur të gjurmëve të lëna pas nga avionë, siç edhe gjurmët e ndotjes së makinave, pra smogu që prodhon makina.

Në 1998 një sipërfaqe prej 60 kilometra katrorësh, pranë Espanola-s, në Ontario Kanada, u bënë spërkatje të rregullta ajrore. Mbas matjeve të kryera posaçërisht, rezultoi se në atmosferë kishte “Substanca”, grimca alumini dhe silic, pesë herë më shumë se norma e lejueshme.

 

 

 

 

 

Mbas fenomenit të çuditshëm, vendasit shfaqën simptoma të ndryshme, si alergji, humbje të përkohshme të kujtesës, simptoma të astmës, lodhje, dhimbje të forta në kraharor dhe koke. E njëjta gjë u vu re dhe në Irlandë, ku pjesa më e mashe e njerëzve, ankoheshin nga simptomat e astmës, alergjisë për shkak të ndotjes së ajri me spërkatje të shpeshta që ndodhën në atë periudhë. Një mjek amerikan, nga Arizona, raportoi se ajri i spërkatur, është përgjegjës për dhimbjet e forta të kokës dhe sëmundjet e mushkërive, si dhe epidemitë e ndryshme.

 

 

 

 

 

Përqindjet e larta të barium-it nuk absorbohet nga lëkura dhe janë kryesisht përgjegjëse për rënien e flokëve dhe sëmundjet e stomakut, kur ato depozitohen në ushqim. Kripërat e barium-it, përveç dëmit që shkaktojnë në shtresën e ozonit, kanë pjesëmarrje të madhe dhe përgjegjësi në fenomenet ekstreme të motit, të cilat kohët e fundit janë shtuar kaq shumë.

Ky fenomen kaq intensiv, ka shqetësuar miliona njerëz në të gjithë botën dhe deri më sot asnjë organizëm, apo qeveri, nuk ka dhënë asnjë shpjegim.

 

 

 

 

 

 

Por fenomeni Chemtrails, jo vetëm që nuk zhduket, por mbetet për disa orë në ajër dhe gradualisht zgjerohen dhe bashkohen së bashku për të formuar retë artificiale, duke mbuluar kështu një zonë të gjerë. Zakonisht operacionet e spërkatjeve të ajrit, ndodhin në ditët me diell dhe më pas moti pëson ndryshim drastik, duke u kthyer në kushtet e motit që mbizotëronin më parë në rajon.

http://www.youtube.com/watch?v=xCpEcHya7Jk&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=q28dQaaLQGQ&feature=player_embedded

ps

Sa te lumtur kena qene kur ishim injorante.....?????

 

 

 

 

 

 

 

ja dhe kete dhe nuk po flas me...per keto tema......

 

U.S military prodhon fishekun e “zgjuar” që ndjek objektin, e qëllon në shenjë   

Shkencëtar për llogari të ushtrisë amerikane, kanë krijuar fishekun e ‘zgjuar’ i cili ndjek objektin e vënë në shënjestër.
Fisheku i përsosur, arrin një distancë prej 1,5 kilometër dhe vetëkomandohet, pra ai ka të instaluar sistemin e “zgjuar” dhe kështu mund të kthehet vetë nga duhet, me qëllim që të mos i shpëtojë objektivi, duke arritur rezultatin më maksimal.

Drejtuesit e Laboratorit Kombëtarë, Sandia, i cili i përket kompanisë Lockheed Martin, njoftuan zbulimin e tyre rreth fishekut të “zgjuar”, pikërisht pas përfundimit të suksesshëm të provave përfundimtare.
“Tashmë disponojmë një teknologji shumë premtuese, me të cilën mund të komandojmë, veç raketave dhe predhave të armëve të rënda, akoma dhe fishek të vegjël armësh, si dhe mund të prodhojmë sasi të mëdha me një kosto shumë të ulët, brenda një kohe rekord”, deklaroi studiuesi i kompanisë Sandia, Red Jones.

Fisheku, i cili ngjan me një gjelbër, ka një gjatësi rreth 10 cm.                                                    
Ai, gjatë udhëtimit në ajër, ndihmohet nga një sistem leizeri, i cili me anë të rrezeve, vë në shënjestër objektivin (akoma dhe objektet e lëvizshme si p.sh; një makinë, tank etj), më tej, një sensor optik i vendosur në majën e fishekut, merr përsipër komandimin e plumbit derisa ai të godas objektivin.
Plumbi i “zgjuar” mund të ndryshojë drejtim dhe destinacion, deri 30-herë në sekondë, ndërkohë që udhëton me shpejtësinë e zërit.
Ndryshe nga fishekët e zakonshëm, të cilët prodhohen që të fluturojnë/udhëtojnë sa më drejtë të jetë e mundur, fisheku i “zgjuar” mund të vetëkomandohet dhe të ndryshojë drejtim. Në këtë lirshmëri të tijin, fisheku ndihmohet nga disa krahë mikroskopik që ndodhen në anët e tij.

Sipas Sandia, në kushte reale, p.sh; në fushëbetejë, fishekët e zakonshëm mund t’i devijojnë/dështojnë shënjestrës, deri në nëntë metra, të një objektivi në ndodhet në distancë prej 1 kilometrash, ndërsa fishekët e “zgjuar”, në rastin më të dështuar mund të devijojnë nga shënjestra deri në 20 cm.
Edhe pse fillimisht, kjo teknologji ishte destinuar për të prodhuar predha të dimensioneve të mëdha, si raketa, predha topi, predha tanku etj, më pas u vu re dhe u shfrytëzua mundësia që ajo mund të përdorej për të krijuar fishek të dimensioneve edhe më të vogla, si ato të ushtrisë, policisë, akoma dhe për fishekët e armëve të gjahtarëve amator.

_____________________________________________________

 

ps

A e mendoni dot nje lufte te tille, ku probabiliteti i te asgjesuareve eshte ne rendin e minimumi 90%...? Nuk do te kishte fare hhijen e nje beteje, por te nje shfarosje ne mase........Me i llaf ai qe i ka keto lloj fishekesh, e ka fitoren ne xhep........thjesht vetem te drejtoje armen dhe ike per lesh bubi.......hemmm, po me duket vetja si ne ato filmat fanta-shkence...... hej bela.....

Po si ore asnjoni nuk e rrujti fare per keto lajme horrorr qe na ushqejne.....

Ne edhe nji tjeter per inotin tim.......

 

Virusi i ri, shkatërron kompjuterin edhe nëse nuk hapni attachment 

Një valë e re sulmesh kibernetike po kërcënon kompiuterat në të gjithë botën. Bëhet fjalë për disa e-maile që përmbajnë një lloj virusi i cili ka aftësinë që të bëjë efektin edhe pa u hapur materiali i bashkangjitur të attachment. Përdoruesi as nuk do të paralajmërohet fare se diçka e tillë po ndodh pasi vetëm do të ketë një mesazh “loading”. E-maili automatikisht shkarkon programe shkatërruese për kompjuterin tuaj në momentin kur përdoruesi klikon për ta hapur. E-maili në vetvete nuk figuron i infektuar pasi gjeneron gjithçka pasi hapet ndaj nuk mund të pikaset paraprakisht nga sistemet e mbrojtjes.

 

E rruajta une alidemso. Tani duket shume me bukur. smiley

Kjo ishte e papame. smiley

Divorce Albanian Style

live te Opinion, duket shume shume interesant.

Qenka edhe ne youtube

http://www.youtube.com/watch?v=Zk1ijkPIs...

bobobo tani nxori nje fytyre e eger, ish Oficer Sigurimi, me nje theks nga zona e....OK u kuptua cfare theksi smiley Emri Ylli Hila. Kur ja thane emrin e tij nje prej protagonisteve, nje zoteri i nderuar me emrin Vasili nga Korca, qe i kishin ndare nga e shoqja polake, Barbara dhe i kishin persekutar te dy. Sapo zoteria Vasili degjoi emrin Ylli Hila, zuri koken.

Foli sigurimsi Ylli Hila. Tha qe ajo ishte agjente.  Tha qe gjithe te denuarit e shpallin veten te pafajshem. Burre plak por nje QEN i vertete, nje qen i pandreqshem. Doli edhe prokurori i ceshtjes, emri Pandi Konomi, nje tjeter qen.

Apapapa

dhe e tmerrshmja eshte se gjithe keta zagaret e kesaj epoke te zymte, edhe sot hane buke nga dora e sales e rrojne me gjithe te mirat, dhe nese atehere i ndanin robt, sot i vrasin, nese atehere i conin me pune ne fshat, sot i pushojne nga puna fare e i lene pa buke.

xp e di vete ti

?

sfungjeri

kkrt ndaloi dhenien e "shoku i cimit", e vetmja reklame e hajrit shqiptare smiley

 

di gje per aresyet apo justifikimin?

nxit dhune, ngaqe po e hedh nga tarraca

E pse te duket reklama me e hajrit?

sepse ka humor, aktrim te natyrshem, pa sforcim, dhe sepse degjohet gjithandej, eshte perhapur si skec i suksesshem portokallie, dhe detajet teknike jane cilesore, po ashtu dhe ideja.

budallalleqe. Kjo mund te jete thjesht nje justifikim banal per te mbuluar aresye te tjera. Mua me mjafton te konstatoj kush e di sesa filma horor e me dhune qe transmetojne pa perjashtim te gjitha stacionet tona televizive per te kuptuar fallsivitetin e ketij organizmi aspak dinjitoz.

20~22

20 ne proporcion te drejte me 22, Luckus? ncncncnc smiley

Pa dashje me doli tilde, po gjithsesi c'rendesi ka? Vlerat ato jane. smiley

Këtu Ravintsara. Kini mendjen andej nga marsi... Një gjë e madhe për njerëzimin ka për të ndodhë prapë, më duket. Më e madhe se Fukushima vjet.

O o, o! O Rav smiley

Cfare do te ndodhe?

s'e di... po me përmasa astronomike, ose me rëndësi kapitale për të ardhmen e njerëzimit... si tip "kërcimi kuantik" ... si pikë pa kthim... wait and see

mund edhe të plasë lufta e tretë botrore, se anash po i vijnë...

Ravi, na thuaj ndonje me specifike, moj aman.  ku, kur tamam?? se jam per udhe te gjate ate periudhe.... da ta di per nder.smiley

Sa reklame po i ben vetes ti Belul me ate udhen.. smiley
Me anije kozmike do ikesh? smiley

reklame the?!smiley      thjesht, kam merak....     smileyray:

une them 15 ditet e para te marsit... po ç'rëndësi ka ku do jesh, i vetmi vend ku duhet të shkosh është në Zemër smiley

smiley

falemnderit Ravi.smiley    si gjithmone, je shume e qarte.smiley

Keshtu the dhe vjet ti. Per tralala je boll se per data...

smiley

Tere keto gjera! Une votoj per luften e trete. Vdekjen e rendomte nuk e dua.  

...you oughta try that with a girl sometime

smiley

"Thonë" se ka për të ndodhë një ditë të ftohti të madh. 

Sa për të ftohtin... s'po flitet për gjë tjetër në gjithë Evropën...

smiley

Një piktor që kishte realizuar shumë vepra të ndryshme dhe të bukura, ishte i bindur se akoma nuk kishte pikturuar punën e tij më të mirë.
Ai u nis në kërkim të frymëzimit , mund të ishte një rrugë me pluhur,
një model, apo një dite...Rrugës takon një hoxhë, ai e pyet :
Për ku je nisur ? Nuk e di ?-përgjigjet piktori .
Unë dua të pikturoj gjënë më të bukur në botë.
... Ndoshta ju mund të më tregoni se ku ta gjej .
Është shumë e thjeshtë - thotë hoxha .Në çdo xhami ,
apo besim ju mund të gjeni atë që kërkoni .
Besimi është gjëja më e bukur në botë .
Piktori vazhdoi të ecte .Rrugës takoi një nuse të re .
Ai e pyeti :A mund të më thuash kush është gjëja më e bukur në botë ?
Dashuria !- përgjigjet nusja e re .Është dashuria ajo që të varfëron
e pasuron , kuron plagët , dhe mbush atje ku është boshllëk ...
Pa dashuri nuk ka lumturi !Piktori vazhdoi kërkimin e tij .
Një ushtar i rraskapitur shkëmbeu rrugën me të .
Kur piktori i bëri të njëjtën pyetje ,ai u përgjigj : Paqja !
Paqja është gjëja më e bukur në botë !
Lufta është gjëja më e shëmtuar ...
Aty ku ka paqe do gjesh edhe bukurinë !Besim , Dashuri , dhe Paqe !
Si mund ti pikturoj ?! Ai mendonte i trishtuar ...
Duke tundur kokën ai i drejtohet shtëpisë .
Duke hyrë në shtëpi , pa gjënë më të bukur në botë :
Në sytë e fëmijëve të tij pa Besimin .
Dashuria shkëlqente në buzëqeshjen e gruas së tij .
Në shtëpi mbizotëronte Paqja , për të cilën i kishte folur ushtari .
Artisti krijoi pikturën më të bukur dhe e titulloi : " Shtëpia ime ".

http://www.youtube.com/watch?v=KQP1PXf46Os

smiley

..mos harro qe edhe buka pervec shtepise eshte nje domosdoshmeri qe bashkon njerzit, familjen, pa buke ska paqe! smiley

pa paqe, s'ka as bukë

p.s.: gruri s'është edhe aq i shëndetshëm për njeriun; po ç'ti bësh, botë përsëmbrashti fund e krye; gjërat më të panevojshme i kemi vënë në qendër të jetës.

Normal, është hap' Porta e Yjeve ... smiley

Ravinstare, kishe parashikuar gje per 2011 ti, se s'e mbaj mend?

Po kishte parashikuar qe do vinte 2012 - ta patjeter se zben.. smiley

lol

porta e yjeve? prape? cudi se ate sikur e ndreqen para nje dekade dinarike (e barabarte kjo me 5.3 gwen-kohe-momentume sipas sistemit te ri marsupialo-karbonik te Rrethit te Shtate) nje dergese e vecante nga galaksia e brezit te henave te brishta te trogloditeve lindore! Asgje s'mund t'u besosh atyre qe vijne nga realitetet kuaternare te siriuseve longitudinale te andromakes se paracelusit te dyte. Keshtu e bene ata edhe me portalin e gedon "arma"-s, (seksioni i auto-regressive-moving-averages pas filtrave Kalman te portave vandervalsiane), nuk di ne ju kujtohet, por atje pasi e mbyllen ate portal, kishin harruar pa transpozuar tre qeliza te quajtura "brahmane" ne cep te diagonales se kundert (off-diagonal) te kastave "shankar-tagore" ne submatricen lunare te bllokut tranzicional matricor me 6 permasa primare te Gilbert-Hemlockut, dhe pastaj te gjithe krruanin koken qe pse ne sistemet e atjeshme diellore elipset ekuistereometrike te Keplerit u zevendesuan nga orbita katrore te tipit euklidian me thyerje te rregullit te pare te Minskit!

smiley Gjithë kjo që përshkruan ti ndodhi në Anti-Universin tonë... ke një bug më duket, Anti-emigranti po të përcjell kujtimet e veta dhe të duken si të tuat.. ki mendjen, se këto bugje do ndodhin gjithmonë e më tepër... e do përfundosh smiley

Rav, edhe sa dite na kane ngel? smiley

Ty, shumë pak... po s'ka gjë, do riciklohesh gjetkë... smiley

Me pelqejne shume keto pergjigjet alla profet te tipit "Koha do te jete me vranesira te ndryshueshme dhe me rreshje shiu vende-vende..." Tregojne maturi dhe besim te patundur ne vetvehte. 

Të hyri frika, Pëf? Mos u bëj merak se fjala mort nuk bën. Fati yt është shkruar e vulosur përpara se të hapej peshku pa ujë.

Qafshgjith tani po nuk ma tregove mengadale se si arrite te dalesh ne konkluzionin qe u tremba pasi degjova llafin tend. Jam kurioz te di procesin tend te mendimit se kshu dukesh tipe goxha fantashkencor. Apo ishte muhabet me tafti bafti, si ai mashkulli dominant ne hotelin me 5 yje te Evropes? smiley

Jo vetëm që ke frikë nga vdekja, po vuan edhe nga pasiguria mashkullore e në pranverë të ndodh të dalësh shëtitje te parku i qytetit vetëm për të parë gishtat e këmbëve të vajzave që kanë filluar të mbathin sandale. Apo s'është kështu? smiley

Me keto Vizione te Qarta qe ke ti, them se do beje nje cift ideal me Pjerin. Ika, ika se e ndjej qe po me bie IQ dhe s'po i gjej dot me germat shpejt ne tastiere. Te fala alieneve nga ana ime.

Ku ka vizione të qarta, nuk ka më nevojë as arsye për çiftëzim; kjo e fundit duke qenë, në rastin më të mirë, përpjekje për të harruar, kohën e një orgazme, skizofreninë karakteristike të njeriut të privuar nga hyjnorja, e në rastin më "të keq", përpjekje për të shfryrë mllefet e ditës, për të ushtruar pushtetin apo thjeshtë për t'u ndjerë pak "gjallë". E gjitha kjo ndërthurur me zbatimin gati robotik të programit "riprodhohu dhe popullo botën", i cili pa sistemin "nevojë-kompensim" të përmendur më lart, nuk do ishte shumë efikas në vetvete.

Kur zgjohesh nga iluzioni, kupton se nuk ke qenë i ndarë nga tjetri/tjetra por i ndarë nga Vetja. Atë që kërkoje dëshpërimisht te dikush tjetër e gjen brenda Vetes. Në atë moment, vetë Jeta jote bëhet më ngazëllyese se të gjitha orgazmat e miliarda njerëzve mbledhur bashkë, e ajo që merrje për kulmin e ngazëllimit në krevat, nuk të duket më shumë se një tështitje.

smiley Po mua c'mu desh!!!

E keqja e ju profeteve internetore eshte qe kur te qepeni, nuk te ndaheni me, sikur me qene sekretare partie. Ik e futi nje shurre Rav, edhe mos e vrit mendjen.

Ku ka vizione të qarta...

Ravi, mos ke gje lidhje me Pjerin?

Porta e Yjeve... smiley ...po kete c'ti bejme?

Nje nga konspiracite me idioteske dhe qesharake.....Reptilianet

top 10 conspiracy theories time magazine lizard people

Bota kontrollohet nga krijesa replitilane te cilat kane fuqi te shendrrohen ne njerez. Reptilianet jane pergjegjes per lufterat,gjakderdhjet(duke perfshire ketu Holokaustin,Nazistet,Komunistet,etj)

Te gjithe lideret boterore dhe familjet mbreterore jane reptiliane smiley

Nuk është aq qesharake sa ç'duket.

Po c'konspiraci o Art, kjo tashme futet ne fondin e te vertetave absolute qe ruhen ne Savre afer Parisit. Dhe jo pa qellim. Po te na vije ndonje e keqe, nga Parisi do na vije, per shkak te pozicionit alfa-numerik te notre dames kundrejt big benit, por ky eshte tjeter muhabet. Te ish per reptilet, konspiracia nuk do ish zbuluar kurre, por ata i nxori zbuluar liga e insekteve, me te cilet kane aleance ontologjike ne sundimin e ketij planeti. Ndodhi ne zonen gjermanisht folese, ndoshta ne Viene, ku nje nga insektet harroi te anamorfizohej ne njeri, dhe njeri aty, nje fare Franz, Franz, nje njeri qe nuk dallohej per asgje, si 100 mije francerit e tjere perreth, qelloi qe e pa. Insekti i tha kerko c'te duash, vetem mos trego. Franzi i tha OK, nuk tregoj, por me kusht qe te me lesh ta shkruaj pas menyres sime kete histori dhe ti ta besh ate shkrim si pjesen me te celebruar te letersise moderne. Ne vend mer jahu, i tha insekti. Dhe ashtu u be. Ne fakt Franzi nuk tregoi, por ia la te shkruar nje shoku te vet, nje Max, Max. Me porosine qe mos ia defte njeriu. Por Maxi pastaj ...

 

Edhe simbolin e euro po ta shikosh me kujdes ka formen e buburrecit smiley

Megjithate gjithmone kam patur ca dyshime "personal" kur shoh kete surratin pa pike gjaku...Me kujton ate breshken Mock tek Liza ne Boten e Cudirave smiley

 

 

 

Sa permende nsektin gjerman...Menjehere me vajti mendje tek ky buburreci ketu 

Infeksioni eshte shume me i rende sec kujtonim. Kaloi Atlantikun.

http://i2.listal.com/image/1009268/936full-dumb-%26-dumber-screenshot.jpg

Ja po te jap fuqine qe ta shkaterrosh kete hale planet me disa klikime te keypad dhe mouse......Release your stres... smiley

Te mos te duket e lehte..teper e veshtire per tu shkaterruar ...Coc u munduan ata Eugjeniket,...Edhe duke punesuar nje workaholik si Hitoja,....por u dashka nje lufte e III ti beje derman

hitoja ishte gjeni i se keqes, por kishte dhe huqin qe merrej me dhe fliste per gjera qe s'i kuptonte. ua dhjeu tere ate pune te shkreteve djem. jane bere qe edhe sot flasin me frike, me ze te ulet. hitua eshte archnemesis i eugjenikeve, Art! Keqkuptimi do vazhdoje rreth 200 vjet. Nejse, 65 kan kalu, anyway.

Rav,kur hyn ti ne peshk duhet te trembemi,se vetem per te dhene habere te keqija hyn ketu ti .smiley

të këqija të duken ty venus...varet nga pikëpamja

e madhe Rav smiley

qe do te thote ,qe ajo qe eshte "e tmerrshme " per mua ,eshte " e kendshme " per ty?

I mbani mend emrat e njerezve qe sapo njihni?

loje gjeniale per te zhvilluar trurin. Ne fillim duket e lehte, por kur dalin tre-kater veta, behej e veshtire. Raundet e veshtira dalin kur regjistrohesh me e-mail, e paska kete te keqe, por s'kerkon konfirmim. Thjesht fut emailin e nje pasuord cfaredo. Faqja eshte plot me lojera te tilla. Ia vlen.

http://www.lumosity.com/brain-games/memory-games/familiar-faces

Bora, bora!!!!! smileysmileysmiley 

ftohte, shume ftohte.. dita eshte goxha e bukur, plot diell, por prape..-8.smiley

ALvenusi - 3 Shkurt 2012 - 21:21

qe do te thote ,qe ajo qe eshte "e tmerrshme " per mua ,eshte " e kendshme " per ty?

Që do të thotë : ajo që është e tmerrshme për personin tënd të vogël, është e këndshme për Veten tënde të lartë, për atë që Je,  pertej lojrave efemere të personalitetit/personit që mishëron në këtë botë.

Rav

dyzimi i qenies eshte i pashmangshem sipas teje?

Nuk mund te ndodhe, qe une si "e lart " apo  "e vogel" ,te mendoj njesoj?

 

Pikërisht, këtu qëndron "rrengu" i mishërimit në botën tonë, thelbi i "rënies" apo simbolikisht "kafshimi i mollës" së "njohurisë". Kur vendosëm të bëjmë pjesë në këtë lojë, "u ndamë" nga burimi ynë, vumë një vello, ramë në harresë. Nga kjo Ndarje fillestare buroi dhe ndarja e gjinive, ndarja në dritë e hije, ndarja në bardhë e zi, ndarja në të mirë e në të keqe, ndarja mes njerëzores dhe hyjnores... ndarje kjo që sjell injorancën, mungesën, mungesë kjo që sjell vuajtjen, vuajtje kjo që sjell përpjekje, përpjekje kjo që sjell akoma dhe më shumë ndarje, më shumë mungesë, më shumë vuajtje... Dhe e vetmja mënyrë për të dalë nga rrota e hamsterit është pikërisht të orientohesh në aksin e Vetes tënde të lartë, sepse ajo është e vetmja gjë Reale; personaliteti është virtual, po aq virtual sa një avatar në Second Life. Kur vihesh në vijë të drejtë, nuk ka më ndryshim midis asaj që do dhe asaj që të "duhet", sepse nuk ushtron më vullnetin tënd, po vullnetin e Tij ( Vetes tënde të lartë ); asgjë nuk të pengon më, pas kësaj, të jesh vetë-Vetja.

Ai aspekti i molles mua me shqeteson ca.....Dituria dhe inteligjencen u barazua me mekatin dhe te keqen. Ishte "po ajo molle" , qe u morr si shembull kur dogjen Kopernikun ne turren e druve.

Feja është treguar gjithnjë shembullore në shtrembërimin e të vërtetës; nuk ka asnjë mëkat fillestar, ka thjeshtë "rënie" në dualitet, për të "njohur" të mirë e të keqen. Nuk kemi qenë gjithmonë kështu, si rracë njerëzore, e kam fjalën. Kopshti i Edenit nuk është pjellë e pastër e fantazisë njerëzore. Ishte Toka kur njeriu jetonte në Unitet, përpara "rënies". Po qindra-mijra vjet kanë kaluar dhe shumë qytetërime kanë  lulëzura e janë zhdukur që atëhere e edhe ajo grimë historie që mbeti u interpretua si "mit" apo si fantazi e primitivëve. Kemi një zakon të keq: kujtojmë se jemi kulmi i zhvillimit të njerëzimit.

Rav  smiley

ne rrotullohemi ne orbita qe jane mijera vite drite larg.Kur te te kuptoj une filozofine tende,i eshte gjetur fundi Universit.Une jam vecse nje qenie tokesore: si  ne pamje ,ashtu dhe ne shpirt ..une shoh drite deri ne ate pike qe mund te shihet dhe po s'me mjaftoi ndez dhe nje elektrik qe ta zgjase,mgjthate ekzistojne disa kufij ,te cilat ca i kalon pa problem ,per ca duhen viza dhe per ca ....me mire mos t'i kalosh. ca pengesa duhen Rav,per te shmangur situata kaotike.Edhe vete Universi brenda tij ,i respokton keto rregulla dhe fale ketyre ligjesive ,ne ekzistojme. Imagjino c'do ndodhte sikur te gjithe te ishim elektrone te lira qe levizin kuturu ... 

Eh,c'me ktheve dhe nje here ato makthet e filozofise ne shkolle

PS:  shpresoj te te kem kuptuar, qofte nje perqindje te vogel,por.....nejse do kemi kohe ,sa pa ne ndodhur  ndonje katastrofe apokaliptike nga ato qe parajmaren ti smiley

You've gone for wool a long time now...

Edhe unë të kam xhan!smiley

Yes but you've gone for wool.

Kur të jesh gati të lesh paragjykimet ndaj leshit, do jesh më afër realizimit.

Kam realizuar nje gje. Qe you have gone for wool. And I can think that in 6 other languages. E realizon dot kete ti?

zotrule, shiko, me shku për lesh është një gjë; me pasë opinion mbi vajtjen për lesh është një gjë tjetër. ti je inteligjent dhe mund t'a konstatosh fare mirë një vatje flagrante për lesh, po inteligjenca jote nuk të nxjerr dot nga kurthi i (para/ prapa-) gjykimit që të detyron vazhdimisht të mendosh se vatja për lesh është diçka negative në vetvete, diçka e përçmueshme apo që nuk do ia uroje njeriu. Kur të arrish ta shikosh pra leshin si diçka që të hyn në punë në Dimrin e Madh që ka kaplu botën psh, dhe vajtjen për lesh si diçka as më të mirë e as më të keqe se vajtjen për dru, atëhere do jesh gati... Këtë po them unë.

vajtja jote per lesh edhe ne rastin me fatlum qe mund te imagjinosh ti, nuk eshte gje tjeter vecse vajtje per lesh mendore. nuk ka dimer te madh apo te vogel qe mund te justifikoje nje devolucion kaq te theksuar te qenies.

DMT rav? nuk me je pergjigjur ende.

leshvajtja per lesh.

boll pe qimen te syri i tjetrit, po hiq trungun që ke në syrin tënd, thotë një fjalë e urtë frënge

unë mund të kem vajtur për lesh, po ti që ngele duke i rënë në një brimë, si i bëhet? smiley

S'ke shkuar per nje qime, ke shkuar per nje mullar me lesh.
Ndoshta kjo te ben te thuash qe "thote nje fjale e urte frenge"... ate e thote bibla. Prandaj e quan traun qime ti. Gjendje e deshperuar.
dimethyltriptamine? E rav?
gone for wool.

DE, Hamburg

Nje grup shkencetaresh Ruse po bejne nje nga kerkimet me interesante te shekullit. Cpime ne liqenin e ngrire Volstok(ne Antarktide) per te marre dhe analizuar kampione uji. Cpimet po kryen ne thellesi 3,7 km ne kushte dhe temperature ekstreme(te njejtat kushte si temperatura e liqneve te ngrire ne satelitin e Jupiterit,Europa). Ky eshte kerkimi i pare qe eshte bere ne ate liqen misterioz

Masat e akullit mbi liqen jane grumbulluar per me se 14milione vite dhe shkencetaret besojne se do te gjejne mikroorganizam te shkeputura totalisht nga zinxhiri i evolucjonit te cilat mund ti jene adaptuar jetes ne kushte ekstreme. Megjithate shkencetaret gjeten ne siperfaqen e akujve te liqenit lloje te cuditeshme mikrobesh te panjohura nga shkenca.

 

Unusual microbes found in the ice above Lake Vostok

 

 

 

Ad Krasta ngeli tu u mor me Peshkun Pa Uje 

Nuk duron ta kritikoje apo ta shaje njeri.

 

LIRA kujdes se te ka vu Adi ne shenjester smiley

peshku do thermonte edhe tomas gotshalkun ose rudi karelin, jo me krasten. peshku eshte forca e paperballushme e anonimatit te tmerrshem edhe pse (ose ndoshta pikerisht sepse) medioker ne nivel individi. nqse krasta merret me peshkun, kjo thjesht me kallxon qe cuni paska nuhatje dhe stil!

E paska honger edhe Krasta krymin!!! smiley

edhe krasta eshte yni. smiley

jo me ne, por yni.

jo me shume, por 3 muj kurs intensiv ketu kan per ta pastru nga e gjithe spanglishtja e lanes dhe e bordurit. do e bojn nje goxha cun qe rrezik kalon ne ane tjeter te barrikades, dhe:

1) kurre nuk thote "akoma" por ende

2) nuk thote "pretendoj" por metoj

3) kur pret dama ne emision nuk i merr per dore neper shkalle, nje gjest shum i pavend mikroborgjes ky per cilindo qe ka shkel me komt e veta bulevardin deshmoret e kombit para vitit 1991, por rri si zotni ne kolltuk, dhe kur zonja avitet, i tregon me dore kolltukun tjeter duke thene mirsenanderuat zonje, dhe vazhdon lenden e shfaqjes duke e harru teresisht qenien e pippo baudos dhe te gadishullit apenin gjate gjithe shfaqjes.

3muj peshk biles do e bojn qe t'i gjeje shqipen e duhur fjales performance!

smiley

Je i papam! Je potent! Je pezante! Ne kuptimin benevolo te fjales! smiley

aaa pranej na xu lemza neve ?

demek tashti duhet me u bo mbare ene me pa Krasta Show neve a ?

ncqqq

osht e ronde mer burre me duru Krasten bashke me 'elitën' ntelektuale trapçarëse te tiranes per dite premte mbrema . Mo mire me ja lloc me birra instead

smiley

 

05-02-2012

Flamurtari 2 - 0 Vllaznia 

smiley

Si ndikojnë femrat në trurin e mashkullit !

Shpesh themi që meshkujt ‘për një moment bëhen budallenj’ kur e shohin një femër shumë të bukur. Duket që tani ka edhe mbështetje shkencore për këtë.
Hulumtimet e reja tregojnë që madje edhe vetëm përmendja e emrit të femrës mund të ndikojë përkohësisht në punën e trurit të mashkullit.

Universiteti holandez Radboud ka kryer testet në 90 heteroseksualë të rinj meshkuj dhe femra. Detyra ka qenë që të lexojnë me zë fjalë të shkurtra nga goja e hulumtuesve, derisa i ka xhiruar kamera. Kur u është thënë meshkujve që janë duke i shikuar femrat përmes ekraneve, do të pasonin ndryshimet: meshkujt do ta kryenin detyrën më dobët.

Nga ana tjetër; kur femrave u është thënë që meshkujt janë duke i shikuar, nuk ka pasur asnjë ndryshim. Udhëheqësi i hulumtimit, psikologu Johan Karremans, ka konkluduar në deklaratën për Daily Mail: “Vetëm përmendja e femrave ishte e mjaftueshme për të reduktuar aftësitë kognitive të meshkujve.”

Ai ka shtuar që të anketuarve madje nuk ka pasur nevojë as t'u tregohet se çfarë femre po i shikon, apo se a ka pamje atraktive apo jo.

Hulumtuesi i njëjtë që në vitin 2009 ka kryer hulumtimin i cili ka konkluduar që mashkulli i përballur me femrën vuan nga ‘budallallëku’ i përkohshëm. Shkencëtarët nuk kanë shpjegim për këtë dukuri, e as edhe për dallimin e dukshëm në mes reagimit të femrës dhe mashkullit kur përmendet gjinia e kundërt. Ekziston teoria e cila thotë kështu: derisa femrat për të sharmuar gjininë e kundërt mbështeten para së gjithash në pamje, meshkujt mbështeten .në karakter, sharmë dhe inteligjencë - prandaj sjellja e tyre në situatat e tilla përjeton ndryshime më të mëdha.

Megjithatë, duhet theksuar që mosha mesatare e të anketuarve ishte 21 vjeç, çka jep shpresë që meshkujt me kalimin e kohës do të sillen më me maturi.

 

 

 

smileysmileysmiley

Tasi me groshe nuk u nda... smiley

Kjo fotoja e fundit e ve ne kategorine mutacjonit midis Bin Laden dhe Frederik Engelsit

Opiuchus, ku  i ke gjet keto fotografite. Tek fotografia e 92-shit, ai tipi ne te majte te Sales, siper shishes se ujit, jam une duke filmuar. smiley

smiley

Mgjths kjo fotoja e trete do ishte me mire te ishte bere tip futuristike ose alien-like.

Ne fakt eshte ide fantastike per nje film vizatimor-real, dmth skenat alternohen me ato vizatimore (ne mungese te buxhetit per te qene me aktore) me fjalime te Berishes: Nje skene duke lindur nje femije, nje fjalim, nje skene duke shkuar ne shkolle per here te pare, nje fjalim, nje skene duke puthur te dashuren ne adoleshence, nje fjalim, nje skene e dasmes, nje fjalim, nje skene kur lind femija i pare, nje fjalim, e nja dy te tjera deri ne fund, nje skene varrimi dhe nje fjalim i Berishes, mundesisht nga ato qe thote do vazhdoj te jem ne krye derisa te me votoje populli smiley

Nuk e di nese e ke pare kete filmin vizatimor te dilbert, ku flitet per nje vend imagjinar te quajtur Elbonia

Shkencetaret Britanike kane arritur te krijojne keto 3 vitet e fundit 150 qenie njerezore hibride(mutacione midis njeriut dhe kafsheve). Keto programe te krijuara ne Qendrat shkencore te disa universiteteve te njohura jane mbajtur sekret.

 

 

Po ashtu shkencetaret kane arritur te krijojne nje specje te vecante dhije duke e perzjere me adn-ne e merimanges. Ne paraqitje te jashtme keto dhi nuk ka ndonje ndryshim nga dhite e zakonshme. I gjithe sekreti qendron tek qumeshti i ketyre dhive i cili eshte i perzjere me mendafsh merimange, ku prej te cilit prodhohen xhaketa antiplumb te nje cilesie teper te larte dhe teper te lehta.

 Amon mer art se na hape barkun me keto qeniet njerzore hibrite smiley

Kjo nuk eshte ndonje cudi e madhe, ka vite qe po perzjejne adn-ne e njeriut me ate kafsheve, kryesisht ne Britani(e cila ka ligje teper liberale per sa i perket kerkimeve shkencore). Shkencetaret e mbeshtesin kete teze duke pretenduar se po i perdorin per kerkime mjekesore per luftimin e semundjeve te ndryshme. Pershembull aftesia e reptilianeve per rekuperimin e pjeseve te trupit te demtuara os misteri i nje krijese si kandili i detit i cili jeteon perjetesisht

Megjithate shume kritike shprehen se po perpiqen te krijojne super-njeriun,

hepi bërthdej bob

E pabesueshme! Nena lind 11 femije njeheresh!smiley 

Imazh i pabesueshem: 11 bebe sa parakrahu, te renditur njeri pas tjetrit, ndersa perbri nje ekip mjekesor i lumtur, ku mesa duket gjithcka po ecen mire deri tani!
Per momentin dihet qe nena e 11 bebeve eshte nje indiane. Me shume gjasa, shtatzania e jashtezakonshme eshte rezultat i nje fertilizimi in vitro.

Gruaja lindi ne nje qender mjekesore ne Surat, te rajonit Gurajat ne Indi. Nje rast i ngjashem ishte dhe ai i amerikanes Nadya Suleman e cila lindi tete femije njeheresh.

 

hahahahahaha, me siguri nuk do te jete ndonje si kjo.......

Kur Skënderbeu adhurohej nga princeshat e Europës

http://www.panorama.com.al/kulture/kur-s...

Së shpejti një roman mesjetar francez për heroin kombëtar.

“Skënderbegu ose Aventurat e Princit të Shqipërisë”,

 


Nga filmi “Scanderbeg, the warrior king”

“Nuk ka më kohë, Imzot, për t’jua mbajtur sekret ndjenjat e mia ndaj jush. Virtytet tuaja e justifikojnë mjaft mirë dashurinë time. Princ, ju dashuroj. Dëgjojeni pra nga goja ime këtë pohim shumë të sinqertë. Po ama, mos ma refuzoni sekretin që zemra ime nuk ka mundur t’jua mbajë sekret më gjatë, nëse është e vërtetë që dhe ju keni për mua të njëjtat ndjenja të ëmbla. Mos më tregoni kurrë veçse anën e juaj si një princ i Shqipërisë; sepse unë vetëm këtë anë dashuroj. Unë vetëm atë dashuroj zemra ime, kur ju do të bëheni zot i saj”. Këto fjalë të zjarrta dashurie Alzelida, princesha bullgare, ia drejtonte Skënderbeut… Po, po, bëhet fjalë pikërisht për heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeun.. Por, që ta ndajmë qysh në fillim…, bëhet fjalë për një pasazh të shkëputur nga romani “Skënderbegu ose Aventurat e Princit të Shqipërisë”, i cili mendohet të jetë shkruar në vitet 500-600 në Francë dhe që pritet të dalë së shpejti nga botimi prej shtëpisë botuese “55”. “Romani është shkruar nga një shkrimtare anonime franceze. Dhe pse është një fikshën, një rrëfim i udhëhequr nga fantazia, në të ne shohim se një nga figurat më të rëndësishme të historisë sonë, ka qenë një personazh i dashur dhe i njohur në Europën e atyre viteve. Forca dhe suksesi i tij e ka frymëzuar këtë shkrimtare franceze ta shohë si personazhin kryesor të romanit të saj, si një burrë që e do vendin e tij, i cili di të jetë prijës dhe të sjellë fitore, por të jetë njëkohësisht i adhurueshëm për princeshat e asaj periudhe. Dhe pse kemi të bëjmë me një rrëfim letrar, Skënderbeu na shfaqet si një udhëheqës i denjë dhe si një nga figurat më të rëndësishme politike të kohës”, thotë Alda Bardhyli, drejtoresha e botimeve “55”. Ashtu siç thotë edhe Bardhyli, ky roman është një dëshmi që Gjergj Kastrioti ishte një personazh interesant, që lëvrinte mes historisë dhe mitit qysh në shek. XVI-XVII, që nuk frymëzonte vetëm shqiptarët (ky fenomen u bë i dukshëm gjatë periudhës së Rilindjes Kombëtare), por edhe të huajt. E pas gravurave e pikturave të të huajve, pas krijimeve në fushën e muzikës, na shfaqet edhe një roman i shkruar në Francë.
I adhuruar i princeshave


Gjergj Kastrioti, piktura e Rembrandit

Ashtu siç rrëfehet edhe nga titulli i romanit të përkthyer nga Beqir Ajazi, romani vërtet është i mbushur me aventura, por jo vetëm nga ato luftaraket, por edhe në kuadrin sentimental. Ndryshe nga ç’jemi mësuar ta shohim “atletin e Krishtit”, Skënderbeu na shfaqet si një mashkull i adhuruar nga princeshat e kohës. Dhe nuk ishte vetëm ajo bullgare, e cila nuk skuqet t’i pranojë atij hapur dashurinë, madje bëhet edhe një shtytëse e tij për t’u kthyer në atdhe, por edhe vetë sulltanesha kishte pasur dikur një histori dashurie me të riun shqiptar, të rritur në oborret e sulltanit. Ndonëse përkundrejt dashurisë së tij ajo kishte preferuar të bëhej gruaja e Sulltan Muratit, sulltanesha Melisë nuk mund të harronte kohërat e kaluara, pranndaj edhe përpiqet ta shpëtojë atë nga dënimi që e priste si rezultat i një kurthi të ngritur ndaj Skënderbeut. “Mos u tremb për asgjë. Duke ju mbrojtur, mendoj se po ndihmoj pafajësinë e shtypur. Kredia që gëzoj mbi mendjen dhe shpirtin e Sulltanit përbën një mbrojtje të fortë kundër akuzave që ju bëhen, të cilat i kanë lënë Lartësisë së Tij të mendojë se ju po vini në lëvizje intriga të ndryshme dhe sekrete për të hipur në fronin e Shqipërisë, të cilin Sulltani e ka marrë vetë që pas vdekjes së babait tuaj… Aldeliza do të kishte përfunduar në Saraj, po të mos e kisha shpëtuar unë nga kjo goditje. Lartësia e Tij nesër do t’ju pyesë… Justifikohuni. Mos harroni gjithashtu se dashuria e Sulltan Muratit për mua nuk do të arrijë kurrë që të harroj se dikur ju kam pasë dashuruar…”, i shkruan ajo Skënderbeut të burgosur. Roani ka edhe shumë letërkëmbime të këtij soji, ku Skënderbeu nuk shfaqet edhe aq “naiv” në këto lojëra dashurie. Anonimja franceze, me shumë gjasë mund të ketë qenë një Daniel Steel e kohës, e ndoshta romanet e saj plot trima të fuqishëm e histori dashurie do të kishin qenë me gjuhën e sotshme “bestseller”.
I mbështetur në histori
Pavarësisht se është një krijim i mirëfilltë artistik, “anonimja” franceze nuk është mbështetur në boshllëk, kur ka shkruar romanin e saj. Nga sa lexojmë, ajo duhet të ketë shfletuar, apo dëgjuar për historinë e jetës së Gjergj Kastriotit, të cilën pastaj e ka zbukuruar me skena mallëngjyese, pse jo edhe dashurore. Kështu, kur bëhet fjalë për fëmijërinë e Skënderbeut dhe mënyrën se si ai u gjend dhe u rrit në oborrin e Sulltanit, ajo i referohet pak a shumë historisë që njohim të gjithë, por sigurisht të letrarizuar. “…Vetëm mbretëria e Shqipërisë po i rezistonte dhunës së Muratit, çka e detyroi atë që të marshonte personalisht me një ushtri të madhe kundër Gjon Kastriotit, mbret i shqiptarëve. Duke i vlerësuar forcat e veta të pabarabarta me ato të turqve, pa shpresë për kurrfarë ndihme, për të mirë të popujve të vet, u detyrua që të negocionte e të merrej vesh me Sulltanin, të cilit ai i dorëzoi qytetin e Krujës, kryeqytet i vendit të tij, ku ai e kishte qendrën e fronit. Veç kësaj, ai qe detyruar që t’i jepte Sulltanit djemtë e tij si peng besnikërie. Sulltani e detyroi atë që t’ia sillte vetë djemtë në kampin e tij. Dhe ai i shkretë qe i detyruar t’i bindej”, shkruhet ndër të tjera. E më tej vijon me skenën mallëngjyese të ndarjes së prindit nga fëmijët, shoqëruar me lot të nxehtë nga princesha e vogël, të cilët, sipas autores, mallëngjyen edhe vetë Sulltanin, rritjen e Skënderbeut, simpatinë që ai fitoi në oborr, betejat e para e kështu me radhë…

eshte portokalle kjo bote, tha...  greket po na vijne si emigrante, tashme... ndekaq, coku jane shtuar edhe kriminelet italjane ne Shqiperi..smiley

tani po e besoj me te vertet qe Shqiperia ka rritjen ekonomike me te madhe ne Europe...  ok,  gjithmone pas Gjermanise..smiley

 

Fier, arrestohen dy italianë për vjedhje me dhunë

Franco Gallucci dhe Giuseppe Margiotta

Fier – Dy shtetas italian janë vënë në pranga me akuzën e vjedhjeve me dhunë.

Të arrestuarit janë Giuseppe Margiotta , 33 vjeç dhe Franco Gallucci, 31 vjeç.

Të dy shtetasit italian me banim në Lecce kanë kryer tre vjedhje në qytetet Ballsh, Fier dhe Lushnje si dhe disa të tjetra të cilat ende nuk janë dokumentuar nga policia.

Në Ballsh, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë vjedhur me dhunë një sasi bizhuterish në një argjendari. Gjithashtu edhe në Fier kanë vjedhur në argjendari ndërsa në Lushnje dy persona i kanë marrë me dhunë 1.5 milion lekë dy personave nga ky qytet.

Vjedhjet janë kryer me 17 janar, 26 janar dhe 7 shkurt.

Arrestimi i tyre u bë nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Fier në bashkëpunim me Prokurorinë e rrethit Fier dhe Drejtorinë e Policisë së Qarkut Vlorë.

Gjatë verifikimeve të kryera në bashkëpunim dhe me Zyrën Ndërlidhëse Interforze të Policisë Italiane në Shqipëri, rezultoi se Franco Gallucci, ishte i shpallur në kërkim për llogari të autoriteteve italiane të drejtësisë, për veprën penale të vjedhje me dhunë.

 

 

Çiljeta: Berisha ka të drejtë, gazetat rozë na nxinë jetën  Berisha ka të drejtë, gazetat rozë na nxinë jetënTIRANE - Kryeministri Berisha ka sulmuar gjatë ditës së djeshme mediat, veçanërisht gazetarët e faqeve rozë, të cilët veç të rejave nga bota e spektaklit pasqyrojnë në gazeta edhe detaje sekrete nga jeta private e personazheve publike.
Në mbledhjen e qeverisë ai paralajmëroi se do të ndryshojë ligji “Për të dhënat personale”, për t’i dhënë një mbrojtje më të mirë personave nën hetim, por në mënyrë të veçantë artistëve dhe këngëtarëve.

Nisur nga kjo, kryeministri kërkon të ‘vdesë’ median rozë, sepse qëllimi parësor i këtyre faqeve është zbardhja e të rejave nga jeta private e personazheve publike, ose të paktën kjo është ajo ecka bëjnë tabloidët më në zë në gjithë botën.
Megjithatë, kryeministri nuk është i vetmi që mendon kështu. Në të njëjtin kah me të qëndrojnë edhe këngëtarët, të cilët si gjithmonë kërkojnë që të jenë prezentë në gazeta, vetëm për gjërat që ata duan të tregojnë, duke përfshirë rrallë herë në këtë mes edhe jetën private.

Këngëtarja Çiljeta Xhilaga është një nga ato emra që me apo dashjen e saj e ka gjetur veten çdo fundjavë në kopertinën e ndonjë gazete, shpeshherë edhe me tituj abuzivë. E është pikërisht ky fakt, ai që e ka bërë Çiljetën, e cila përveçse këngëtare e njohur është edhe anëtare e Këshillit Kombëtar të PD-së, të mendojë njësoj si kryeministri. Këngëtarja seksi ka thënë për “Gazeta Shqiptare” se: Përkrah në mënyrë absolute nismën e kryeministrit Berisha. Ka ardhur koha që gazetat të fokusohen më së shumti në jetën profesionale të artistëve dhe t’i lënë ata ta jetojnë të qetë jetën e tyre jashtë skenës. Këngëtarja ka shtuar, se gazetat janë bërë jo rrallëherë shqetësim për familjarët e saj dhe si për fund ka thënë: “Ka ardhur koha të marrin fund shkrimet e pabaza, të cilat na shqetësojnë çdo fundjavë familjarët dhe na e nxijnë jetën ne këngëtarëve”.

(er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 

O Qiviri, po hapni bre paqensure 31shin se na bete azmatike ketu me gjithe keto komente. 

http://3dblogger.typepad.com/.a/6a00e54fce13cf88340147e06d6e4d970b-800wi

Fabio Capello, papritur, dorehiqet si trajner i Anglise...

me i q!r tëmën se kujtohet njeri te hapi, ''Pa censure 31'', u meruam.smiley

airbag bio..smiley

Tirana-kryeqytet, zbulohet qarkorja e Ahmet Zogut

http://www.panorama.com.al/kulture/tiran...
 


Qeveria e dalë nga Kongresi i Lushnjës duke hyrë në Tiranë më 11 shkurt 1920

Si sot 92 vjet më parë u shpall Tirana kryeqytet dhe ky vendim do të hynte në fuqi menjëherë, kur qeveria e zgjedhur në Kongresin e Lushnjës do të vinte këmbë në qytet, më 11 shkurt. Edhe pse Kongresi u zhvillua në Lushnjë, vendimet e tij do të kishin jehonë më të madhe në kryeqytetin e porsazgjedhur, i cili priti qeveritarët e rinj. “T’i bahet me dijt popullit atjeshëm se kabineti ri i zgjedhun nga mbledhja Kombtare e Lushnjes, më 11. të k. muajit mrriti në Tiranë e filloji nga puna. Tirana u shënua për kryeqytet”. Kështu shkruante në një qarkore drejtuar të gjitha prefekturave të Shqipërisë, ministri i Brendshëm i asaj kohe, Ahmet Zogu. Shefi i sektorit të protokollit dhe ceremonialit pranë Bashkisë së Tiranës, Valter Gjoni, na vë në dispozicion një sërë dokumentesh, mes të cilave qarkore apo fotografi, që tregojnë se si u vunë në jetë, pikërisht në Tiranë, vendimet e Kongresit të Lushnjës. “Kongresi i Lushnjes u ndie më së shumti në Tiranë, ku ruhet më së miri elementi historik. Kemi godinën e Regjencës (Këshilli i Naltë), sot Akademia e Shkencave, kemi disa pllaka përkujtimore, për godinën e qeverisë, pastaj më vonë të Bashkisë, ndërkohë që është kryetari i bashkisë së Tiranës, Ismail Efendi Ndroqi, që e priti dhe e sistemoi qeverinë që doli nga ky kongres. Ishte Bashkia e Tiranës që mbështeti të gjitha veprimet patriotike të Kongresit të Lushnjës”, thotë Gjoni. Pikërisht ky moment, ai i hyrjes së qeverisë së zgjedhur në Lushnjë, është fiksuar në një fotografi, e cila na vjen e dëmtuar nga koha, por ku mund të shquhen disa prej protagonistëve të saj. Janë kryetari i Bashkisë së Tiranës, i cili do të mbesë në histori si kryetari i parë i kryeqytetit të ri, Ismail Efendi Ndroqi, por edhe Aqif Pashë Elbasani, Abdi Toptani, Ahmet Zogu, Eshref Frashëri dhe Mytesim Këlliçi. “Në arkivin e Bashkisë, por edhe në të tjerë arkiva, gjenden dokumente shumë interesante në lidhje me këtë. Një ndër to është procesverbali i Kongresit të Lushnjës”, thotë Valter Gjoni. Në këto procesverbale mësojmë për zhvillimin e kësaj ngjarjeje. Duket se protokollarët e asaj kohe ishin shumë të kujdesshëm për të mbajtur mirë të dhënat, datat, orët, pjesëmarrësit. Edhe mënyra se si quheshin deklaratat apo udhëzimet asokohe. Gjejmë termat “zëdhënie” e “qarkore”, ndërsa për seancat plenare përdorej termi “çelje”. Dhe jo vetëm për dëshmitë historike që mbartin, por edhe nga mënyrat e formulimit, ato do të ngjallnin mjaft kërshërinë e publikut. “Të gjitha këto i japin një shtysë të mëtejshme idesë për ngritjen e një hapësire për ekspozimin e kësaj historie të vendit. Po shkojmë gradualisht në 100- vjetorin e Tiranës kryeqytet dhe është e domosdoshme që kjo ngjarje e përjetësuar edhe në emrat që mbajnë rrugët e kryeqytetit, të ketë hapësirën e vet, qoftë në muzeun që Bashkia ka kohë që po mendon ta ngrejë apo si një muze më vete”, thotë Gjoni.
DOKUMENTET
Në këtë 92-vjetor të Kongresit të Lushnjës, por edhe të shpalljes së Tiranës kryeqytet, studiuesi Valter Gjoni na ofron një sërë dokumentesh interesante, të cilat pak ose aspak janë publikuar. Por edhe një informacion të shkurtër se cilët ishin katër burrat që përbënë Këshillin e Naltë apo Regjencën, që kishte pushtetin e kryetarit të shtetit. Bëhet fjalë për Aqif Pashë Elbasanin, Imzot Luigj Bumçin, Abdi Toptanin dhe Mihal Turtullin, emrat e të cilëve i mban edhe nga një rrugë e Tiranës. Por ato që përbëjnë më shumë kuriozitet, janë dokumentet. Krahas qarkores që ministri i asaj kohe, Ahmet Zogu, u dërgon prefekturave për shpalljen e Tiranë Kryeqytet, kemi edhe disa faqe nga procesverbali i Kongresit të Lushnjës. Ndër të tjera në këtë procesverbal janë shënuar edhe formulat e betimit të delegatëve të Kongresit, por edhe të Këshillit të Naltë. Asokohe shqiptarët betoheshin para Perëndisë, por edhe mbi besën e shqiptarit. Interesante është fjala që Regjenca ka mbajtur në Parlamentin shqiptar, ku në emër të saj Eshref bej Frashëri shpreson që të ketë një fqinjëri të mirë me Jugosllavinë e Greqinë, se Italia do të njohë vullnetin e shqiptarëve e do të ndryshojë politikën ndaj saj, se “Ingliterra” e Franca do të vazhdojnë të mbështesin interesat e popujve të vegjël… Një lumë falënderimesh vjen për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe presidentin Wilson për rolin që kanë luajtur në “indipendencën” e Shqipërisë. Një tjetër dokument na bën me dije vështirësitë e mëdha me të cilat u përball qeveria e re shqiptare. Aq sa u detyrua të merrte një “hua të brendshme” nëpër qarqet e vendit dhe, siç na dëshmon, ky dokument i quajtur “Zëdhënie”, Gjirokastra, Shkodra e Korça ndihmuan qeverinë e re me nga 1 mijë apo 2 mijë lireta, të cilat do të ktheheshin me përqindje.

QARKORE MINISTRISE SE BRENDSHME
T’i bahet me dijt popullit atjeshëm se kabineti ri i zgjedhun nga mbledhja Kombtare e Lushnjes, më 11. të Muajit mrriti në Tiranë e filloji nga puna. Tirana u shënua për kryeqytet. Për dorëzimin e aktevet në Durrës masat e nevojshme janë marrë. Jeni të porositun qarkoret e lidhuna sa ma shpejt të ndahen në nënprefekturat e katundarit të qarkut tuaj. Tiranë më 13. II. 920 Ministri i P. Brendshme, Ahmet Zogu

BETIMI I DELEGATËVE
Në procesverbalin e Kongresit të Lushnjës, ndër të tjera gjejmë dhe formulën e betimit të delegatëve: “Mbledhja kombtare jep fjalën e nderit e besën e shqiptarit duke u betuar në emën të perëndis se deri sa Këshilla e Naltë vepron mbas ligjet të Shtetit tue ruejtun indipendencën e plotë të Shqipnis me mish e me shpirt, do të jetë mprojtës e përkrahës i gjithhershëm i kësaj Këshille”.

BETIMI I KËSHILLIT TË NALTË
Pas betimit të delegatëve, është radhë e regjentëve të betohen para Perëndisë: “Betohem n’emër të Perëndis, tue dhanë besën Shqiptare e fjalën e nderit para mbledhjes së Kombit se do shërbej popullit dhe Shtetit Shqiptar drejtësisht, do të mbrojë ligjet dhe indipendencën e plotë t’Atdheut Shejt”.

Kreu i parë i kryeqytetit


Myderiz Ismail Efendi Ndroqi

Lindi në vitin 1876, në Tiranë. Mësimet fillestare i ndoqi në Tiranë në shkollën “Ruzhdie”, ndërsa studimet e larta në Stamboll, studioi për teologji nga viti 1893-1908. Gjatë kësaj kohe u bë një veprimtar në Lëvizjen Kombëtare, duke u shoqëruar me atdhetarët Ismail Qemali, vëllezërit Frashëri etj. Ismail Efendi Ndroqi ishte ndër udhëheqësit kryesorë të Lëvizjes Kombëtare Çlirimtare në Tiranë. Gjatë viteve 1914-1915, u burgos me shumë atdhetarë të tjerë nga forcat e Haxhi Qamilit. Në vitin 1917 u zgjodh kryetar i Bashkisë së Tiranës, ku shërbeu me ndershmëri deri më 1922-shin. Ka qenë një nga nismëtarët kryesorë në organizimin e Kongresit të Lushnjës. Dhe ishte pikërisht ai që priti, me shumë luftëtarë të tjerë, në Qafë-Kashar, qeverinë e Lushnjës, duke hyrë në Tiranë në krye të saj, përmes ushtarëve italianë që përpiqeshin ta pengonin. Pas 92 vjetësh, Tirana mbeti kryeqytet dhe kleriku Imail Efendi Ndroqi ka hyrë në histori si kryetar i parë i kryeqytetit Tiranë dhe si kryetari që i hapi dyert qeverisë së Kongresit të Lushnjës.

AQIF PASHË ELBASANI
Lindi në Elbasan, ku kreu shkollën fillore dhe të mesme, ndërsa studimet e larta i kreu në Stamboll për drejtësi. Veprimtarinë politike e nisi qysh se Shqipëria ishte nën Perandorinë Osmane. Pas shpalljes së Pavarësisë u emërua në administratën e shtetit. Në vitin 1913 u bë prefekt i Elbasanit. Në kohën e regjimit të Vilhelm Vidit, për gjashtë muaj u emërua ministër i Punëve të Brendshme. Pas kësaj u detyrua të linte vendin e të kalonte në emigracion politik, në Bari të Italisë, por nuk qëndroi gjatë. Në mbarimin e Luftës së Parë Botërore u radhit në krah të forcave politike që organizuan Kongresin e Lushnjës. U zgjodh kryetar i punimeve të Kongresit dhe anëtar i Këshillit të Lartë.

IMZOT LUIGJ BUMÇI
Lindi në Shkodër 6 nëntor 1872 dhe vdiq më 1 mars 1945. Ishte peshkop i Kishës Katolike dhe diplomat shqiptar. Kreu arsimin fillor në shkollën e Jezuitëve dhe më pas Kolegjin Saverian të Shkodrës. Përfundoi studimet universitare në Itali, ku u shugurua prift. Kthehet në Shqipëri, ku fillon veprimtarinë patriotike dhe luftën kundër pushtimit osman. U bë nxitës i kryengritjes së Malësisë së Madhe. U emërua peshkop i Lezhës më 11 shtator 1911 nga Papa Piu X. Në 1919-n kryeson delegacionin e qeverisë shqiptare në Konferencën e Paqes në Paris. Mori pjesë në Kongresin e Lushnjës, ku u zgjodh një nga katër anëtarët e Këshillit të Lartë.

ABDI TOPTANI
Lindi në Tiranë (1864 -1942) ku kreu shkollën fillore, ndërsa të mesmen në Stamboll. Shumë shpejt do t’i bashkohej lëvizjes kombëtare. Si veprimtar i çështjes kombëtare, bashkohet dhe bashkëpunon ngushtë me Ismail Qemalin në periudhën e shpalljes së Pavarësisë. Firmëtar i Deklaratës së Pavarësisë, ministër i Financave në qeverinë e parë shqiptare. Mori pjesë në Kongresin e Lushnjës, ku u zgjodh edhe anëtar i Këshillit të Lartë. Si kundërshtar i regjimit të Zogut, dënohet me vdekje, por ky vendim nuk u zbatua si pasojë e reagimit të madh publik.

MIHAM TURTULLI
Lindi në Korçë (1847-1935), ku edhe mori arsimin fillor e të mesëm. Studimet e larta për mjekësi (okulist) i kreu në Greqi dhe në Francë. Jetoi për shumë vite jashtë vendit, kryesisht në Egjipt dhe Zvicër. Veprimtar politik i çështjes kombëtare, disa herë ministër në qeveri të ndryshme dhe publicist në organet e diasporës. Në Kongresin e Lushnjës u zgjodh anëtar i Këshillit të Lartë. Përveçse veprimtar i çështjes kombëtare, Mihal Turtulli vlerësohet edhe si filantrop i madh, pasi kontribuoi mjaft për qytetin e Korçës, veçanërisht në fushën e zhvillimit të arsimit.

ALMA MILE

"Give me control of a nation's money and I care not who makes it's laws" — Mayer Amschel Bauer Rothschild

 

Ron Paul :Familja me e fuqishme e planetit: Rotschilds fshihet pas planeve te luftes ne Iran. Kerkon te marre nen kontrroll bankat iraniane(te vetmet qe kane ngelur jashte ombrelles Rothschild me ato Koreanoveriore)

Roschilds-et per ata qe nuk i njohin ose pak kane degjuar jane dinastia financjare qe ka nen kontroll 99% te aseteve financjare boterore duke filluar prej Bankes Boterore, institucjoneve financjare(fusim ketu me te fuqishmet si Goldman Sachs,J.P Morgan,etj).

Per shume konspiracjoniste kjo dinasti eshte berthame e NWO

Pres Ravin te me plotesoje ketu smiley

NWO normalisht nuk duhet te kete asgje te beje me parane apo asetet financiare.

NWO, - si e imagjinoj une, duhet te jete dicka e perafert me komunizmin, ose njefare "project venus" me "resource-based economy" (where money's worth nothing.)

qe te mos hyj me thelle se kaq; mendoj se ke nje gabim te vockel ne konsekuence.

PS: its.

Pershendetje zoto: Kur kontrrollon parane kontrrollon gjithcka...Shif ca se kush po qeverisin Evropen sot?...Bankieret e pazgjedhur te instaluar ne menyre jodemokratike. Kete "elitat" po jua servirin evropjaneve si "e keqja me e vogel e domosdoshme"... Edhe greku edha ai italian kane qene nen payrroll of Goldman Sachs..Eshte kjo thjesht koecidence?..

NWO ose teoria Kissinger, nuk eshte nje qeveri miagjinare sic mund ta banalizoje dikush..Eshte nje ideologji qe po ndiqet gjithandej si nje domosdoshmeri per federalizimin global dhe nje kontrroll me efikas mbit "turmat"..

Puna eshte zoto vellai se "disa" po i shqeteson kjo liria e individit...Ju dhame ca si shume liri po peshperisin me njer tjetrin dhe tashme dhe kam frike se po i afrohen "atij" modelit kinez..

nqse ata zoterojne 99% te aseteve boterore dhe parase, cfare interesi kane t'i shumezojne me zero nje dite te gjitha? cfare kontrolli do kene atehere? eshte kontradiktore. nese NWO eshte ai pa para, pa "kraci"-ra...

tani kam pak kuriozitet te di modelin e NWO qe perfytyron ti arto. smiley

Kontrrollojne parane po jo turmat...Turmat e Evropes kane ca si shume kerkesa keshtu qe po merret si model ai kinezi. Ne anen tjeter turmat sikur jane shtuar ca si shume por perflitet...Duhet filluar krasitja smiley  Gjithmone nen emer te mbrojtjes se planetit  smiley

art, vetem 3% e parase se Amerikes egziston si monedhe e printuar (metal apo leter qofte). Besoj se e kupton qe gjithshka tjeter eshte "virtuale", pra, borxh i paster ashiqare. Njesoj rezulton te jete ne te gjithe boten e "zhvilluar".

duhet te mos bie dakord me rritjen e turmave si faktor pengues i asaj ideje; perkundrazi, mua me duket njesoj si afshi qe kur ze, ze tere kopene.

po doja njecike, shkurtimisht idene e NWO per te cilen po flet ose i referohesh ti.

Eshte edhe ajo tjetra qe makinat printojne "para sa here te kene nevoje"...Leter ka me bollek

Tani te kalojme tek NWO..Mendimi im

Shkurtimisht eshte ide ca e mocme packa se Kisinger e ktheu ne doktrine..

Federalizimi apo unifikim global i ka rrenjet teper te lashta duke permendur Aleksandrin,Dariusin,Cezarin,Genghis Khan,Sulejmanin,Napoleonin,Hitlerin...Thjesht une nuk e shikoj si nje sekret levizjen e elitave te fuqishme per nje "Pangea"...Eshte nje ide ca utopike ne thelb, se ne realitet deshtuan "keqasi" ne vete qendren e civilizmit boteror te cilen duhej ta shisinin apo paraqisnin si model per pjesen tjeter te botes: Evropen. Evropa me nje kulture paksa te perafert deshtoi ne  federalizimin dhe diferenecat veri jug sa po vijne dhe po thellohen smiley

nuk e kuptoj per cfare e ke fjalen. nuk dua historine e doktrines, as historine e kultit. dua doktrinen.

psh, ka nje model te NWO, ku paraja hiqet nga qarkullimi, dhe te gjitha transaksionet, blerjet, shitjet, etj, behen me kredit. ide qe qarkullojne jane kartat bankare, psh(keto jane tashme realitet paralel), ose ideja me e re, installimi i mikrocipeve, ose skan retinal, dixhital, adn-je, etj... ku nje person real perkon me nje person virtual, ne dosjen e te cilit jane dhe borxhet dhe kreditet, etj etj etj...

ka nje model tjeter, ku paraja hiqet nga qarkullimi, rrezohen elitat, eleminohen "kracite"; zhduken bankat, institucionet financiare, doktrina financiare, shkollimi financiar, lenda e gjithshka qe ka te beje me financat, si nje dicka obsolete, krejtesisht e panevojshme.

sistemi me i perafert me kete te dyten eshte komunizmi... ka dhe ide te tjera te ngjashme qe qarkullojne, - me siper te permenda "project venus"...

ka dhe shume modele te tjera, kryqezime mes paleve, ose ide alternative...

mund te kete te trete, te katert, etj... nuk e di se cilit po i referohesh kur thua NWO.

eksperimenti evropian, nuk eshte "rend" ne vetvete. nuk ka te beje fare me "rendin". aleanca te tilla ka patur gjithnje gjate historise se njerezimit.

Doktrina eshte e njejte me ate te komunizmit..Thjeshte i kane ndryshuar emrin..E kuptuan se kontrolli dhe kufizimi i te drejtave mbi individin ishte sistemi ideal per elitat.

Skenarin apo fazen e pare po e perjetojme..Cdokush eshte i profilizuar dhe futur ne dosje, marrim parasysh mediat sociale,llogari bankare,te dhena nga me intimet.

Eliminimi i elitave "manekine" dhe dalja ne sken te elitave te verteta sepse politiken globale ka shume kohe qe nuk e kane bere politikanet e zgjedhur nga populli por qarqe financiare te intereave te ndryshme...Fakti sot Evropa dalengadale po drejtohet nga bankiere dhe teknokrate (te cilet ju bie barra me e madhe per shkaqet e krizes)....Si ka mundesi qe gjithe kjo katrahure dhe masaker ekonomike dhe asnje baniker,institucjon finacjar nuk eshte mbajtur pergjegjes?...Eksperimenti evropian eshte znafilla e NWO.

nje sekonde se e ke ngaterruar pak muhabetin.

doktrina e komunizmit nuk e ngre kultin e individit, perkundrazi.

per cfare rendi te ri boteror e ke fjalen? 

PS: sic thashe me siper, modeli evropian nuk eshte ASPAK i ri. aleanca te tilla shtetesh dhe kombesh ka patur gjate gjithe historise se njerezimit.

Nuk permenda asgjekundi qe doktrina komuniste ngre kultin e individit. Permenda qe doktrina komuniste ka kontrroll dhe kufizon te drejtat e individit.

NWO eshte thjesht nje term te cilin e shprehu "simbolikisht" dikur Kisinger dhe ca kohe me vone Bushi(i jati). Te permenda pak me lart qe nuk eshte ide e re: Aleksandri u perpoq te pushtonte dhe unifikonte krejt palnetin,kete kerkoi dhe Roma,Otomanet apo Hitleri dhe kjo jashte konteksit dhe limitit Evropjan. Nuk kemi te bejme me alenaca shtetesh tashme por me shtyse per nje federalizim panevropjan dhe kriza po  mundeson. Ky eshte dhe pikesynimi i BEse, dhe zanafilla e monedhes euro...Megjithate ky eshte mendim personal

doktrina komuniste nuk kufizon e as kontrollon te drejtat. ajo i zhvillon ato duke qene se individi eshte cliruar nga barra e skllaverise se kapitalit. sistemi komunist ende sot e kesaj dite nuk eshte praktikuar gjekundi nga ndonje shtet apo komb. ajo qe kaluam ne shqiperi apo evropa lindore, psh, apo kina, koreja, kuba, etj... nuk ka qene aspak komunizem, ishin bazuar keq, ideuar keq dhe te taksura per te deshtuar turpshem dhe me dhimbje. pse? pikerisht per ato te drejta te kufizuara dhe ato kulte individesh te ngritura.

federalizim ka patur qe ne babilonine e lashte, persine, asirine, etj.

ne fakt, edhe karta e te drejtave te njeriut qe eshte tek kombet e bashkuara, deklarata universale e te drejtave te njeriut, eshte adoptuar nga karta e te drejtave te mbretit Kir te persise se lashte, shekulli i 6 para Krishtit.

Diktatura e Proletariatit si baze themeli e doktrines komuniste: Barazia e cdokujt duke hequr nga skena stimujt finacjare dhe kontrrolli mbi zgjedhjet dhe orjentimin e individit. zgjedhjet dhe orientimi i individit komunist duhet te perputheshin plotesish me vijen e diktatures se proletariatit...Kjo u vendos si alternativa e vetme per individin.

Megjithate komunzimi ideal eshte tejet utopik..gati gati i perngja kristianizmit sepse bazohet ne barazi te plote duke hequr stimujt financjare(te cilat e bejne nje shoqeri te kete progres). Teorikish bazohet mbi individin por duke e futur po ate individ ne nje prese apo dare te kalibruar sipas permasave te fabrikes.

arto, po dhe amerika thote qe eshte demokratike, ose demokracia me shembullore ne bote. tani si i behet? meqenese ata jane shembulli, duhet te themi qe demokracia eshte ashtu dhe nuk ka te beje fare me pushtetin qe duhet ta kete populli?

per cfare NWO-je e kishe fjalen?

Nuk ka demokraci shembullore..E njejta gje si me komunizmin

Problemi eshte sepse kur politika influencohet apo behet drejtperdrejt nga biznesmenet e pazgjedhur nga votat e popullit, aty kemi falimentimin e te drejtes demokratike.

Po te jap 2 shembuj

 

  1. X qytetar, nuk ka mundesi te paguaje kredine e shtepise(te cilen e ka paguar tek 85% per 12 vjet) dhe banka,shteti,policia,shoqeria i sekuestrojne shtepine, dhe shume gjasa perfundon ne burg per pjesen tjeter te parave qe ka borxh.
  2. X bankier (nga banka e te cilit X qytetari ka marre kredine) falimenton dhe banka kalon ne pronesi te shtetit..Mungojne nja 1.2miliarde dollare, dhe ai shprehet se nuk i di se ku vajten....Ne ato 1.2 miliardet jane dhe leket e shtepise se X qytetarit qe ka paguar per 12vjet...Bankier del nga komsioni hetimor dhe gjasat jane qe ne fundjave te kape avjonin personal dhe te bashkohet me familjen ne jahtin privat ne Karaibe. A eshte kjo demokracia ideale e cila e trajton individin te barabarte perpara ligjit?..

Nuk eshte demokraci pra. Kete po them. Doktrina dhe venia ne jete jane dy gjera krejt te ndryshme. Eshte dhe Faktori I trete aty, faktori parazitar, qe thjesht zapton emrin dhe pretendon. Sistemi ne amerike vetem demokraci qe nuk mund te jete. Gjenialiteti I ketij sistemi dhe perparesia mbi sistemin qe kaluam ne qendron ne faktin qe mashtrimi aty eshte stil jetese duke te ofruar dhe komoditete apo tantalizuar individin me incentiva ne shkembim te skllaverise.
Per here te fundit tani, per cilin NWO e kishe fjalen.

Une flas per NWO qe po instalohet gradualisht dhe po rivendos rendin e dy klasave ekstreme: miljarderve dhe te varferve..Per NWO qe redukton gradualisht ato pak te drejta individuale. Kriza ne thelb thjesht po ndihmon ne kete drejtim dhe here here me ve ne dyshime se mund te jete nje krize artificjale duke shkatuar precedent dhe pretekse per ato e do pasojne....

miremengjes art.

art, gjithmone bota eshte kontrolluar nga pak njerez. e vertete qe asnjehere nuk ka patur globalizim kaq te madh, te pakten sipas historise konvencionale.

mesa shoh, e paske fjalen per kontrollin total. dmth NWO i mikrocipit. Nje qeveri mbi te gjithe boten.

Kam ca pikepyetje mbi kete. me e rendesishmja eshte: si do detyrohet Amerika te leshoje pushtet? Po Kina? (etj) 

Ngaqe ftove Ravin me siper, prandaj dhe ta bera pyetjen. Ravi imagjinon nje tjeter soj NWO; te ndryshem nga ky qe thua ti.

Bibla flet per nje tjeter soj NWO.

Te gjitha shenjat dhe gjasat jane qe bibla te jete egzakte deri ne detajin me te vogel.

kam nje pyetje tjeter, por do te ta bej me vone. smiley

Mirmengjes zoto

Gjasat po vijne se nje "elite ekonomike" do sundoje de juro globin se facto ka kohe qe po e sundon globin me pejashtim te disa vendeve. Keto elita po perpiqen ta zvleftesojne termin e vjeter:"superfuqi" me "globalizim" apo NWO. Megjithese dalin si rivale SHBA dhe Kina jane kaq te lidhura ekonomikisht njera me tjetren ,saqe kolapsi i njeres do te shkatonte dhe kolapsin e tjetres. Kina eshte e varur nga kompanite amerikane dhe ne anen tjeter qytetaret amerikane jane te lidhur nga produkti kinez. Une besoj se do vije koha do te gjejne pika te perbashketa. Politikanet do te detyrohen nga banikeret dhe elitat ekonomike(sic po bejne ne Evrope) dhe krizat jane shtysa me e mire per te marre masa drastike.

Nuk e di teorine e Ravit per NWO, te them te drejten..(shpresoj te mos kete lidhe me Lord Xinu smiley )

Ka shume njerez qe e lidhin NWO me termin fetar (kryesisht ne psalmin 2:1-3/ Danieli 7:7-8/ shume pjese te Apokalipsin etj). Megjithate si agnostik qe jam i bazohem nje shpjegimi me llogjik dhe racjonal.Ne fillim gjithcka u servir si nje lufte kunder bishes se kuqe komuniste qe sipas elitave ishte e keqja e madhe e globit. Komunizmi u demonizua qe ne qelize (dhe pa te drejte sepse kishte te keqijat dhe te mirat e veta). megjithate pas triumfit te viteve 90 dhe kaosit qe pasoi pati nje vakum dhe pauze. U desh te krijohej nje bishe tjeter ne menure qe te perparonin me planete e tyre..Islami, terrorizmi. U demonizua islami pas viteve 2000 dhe tashme turmat jane te zhgenjyera,tejngopura nga retorika idioteske e pasigurise se jetese nga te huajt me lekure te erret..Te gjithe e kane kuptua se lufta kunder terrorit sishte gje tjeter vecse nje lufte kunder lirise se individuale!..

Megjithese une e admiroj filozofine biblike si nje udhezim per persosjen e karakterit njerezor,nuk e pranoj faktin qe ne Bibel liria individuale shihet me teper si nje mekat..E ka zanafillen tek ai kafshimi i molles dhe fitimi i njohurise: Megjithate do te shkruaj pak me vone per skepticizmin tim dhe kontradiktat biblike.

art, po e kap nga fundi...

Eshte e vertete, bibla ka vetem nje qellim te vetem. Shpetimin e njeriut, clirimin e njeriut, lumturine e njeriut. edhe premton dhe jete te perjetshme me kete rast. edhe deri me sot qe te gjitha profecite e saj, jane plotesuar 1000% dhe ne detajin me te imet; dhe nuk ka rezultuar ndonjehere gabim. Ka ende profeci per t'u plotesuar art. dhe bibla profecite i ka bere haptaz; madje eshte i vetmi liber deri me sot qe profecite jane lexuar qarte, e zeza mbi te bardhe, qe perpara se te ndodhnin; e jo si sharlatanet qe perpiqen ta imitojne, ose ata qe pretendojne se kane virtyt hyjnor per t'i deshifruar... ose ajo klasa tjeter qe bejne demek se u jane plotesuar filan profeci dhe qe gjithnje i kane deshifruar vite e dekada pasi jane hedhur ne qarkullim.

dhe bibla eshte i vetmi liber qe e cliron njeriun. absolutisht, bibla eshte i vetmi liber qe ka thyer ndergjegjen njerezore gjate gjithe historise se njerezimit, dhe ne te njejten kohe, me fjale drejtesie, sqaron statusin e njeriut ne te gjitha universet, statusin me te larte te mundshem per ndonje qenie that's just short of being god. and gods, does the bible call the sons of man; the sons of god.

islami sot, nuk demonizohet nga kush. islami sot demonizon vetveten. ashtu ka bere dhe "krishterimi" dikur, madje dhe sot po e ben me perfaqesite politike.

eshte fakt qe gati cdo dite ka nje myslyman qe hedh veten ne ere, dhe vret me veten edhe 10, 20, apo me shume te tjere.

islami sot eshte vrasesi numer nje ne Irak, partner me vdekjen vete. ka vrare 100 here me shume se "armiqte" "te krishtere" amerikane. dhe kjo behet me mendjemadhesi, arrogance dhe krenari per te treguar superioritetin... ne vrasje dhe masakra. dhe keshtu marrin jetet e bijve te zotit. se mashtrimi nuk mjaftoi.

per sistemet politike, ne fakt nuk ka proces ekonomik apo teknologjik qe te shpjegoje pse njera mbijeton ndersa tjetra shembet.

nuk e di po rav me duket se NWO e pret shume dhe ja keput kot per cdo stine... asnjehere s'i ka dale. me duket sikur jeton ne DMTLandia.

kina me ameriken jane si dy gjarperinj qe sapo kane kafshuar njeri tjetrin. tani qe i ka zene helmi, jane delirante per njeri-tjetrin. qe te dyja mund te jetonin shume mire pa njera tjetren, ne fakt, me mire bile. te pahelmuara.

Roschilds-et per ata qe nuk i njohin ose pak kane degjuar jane dinastia financjare qe ka nen kontroll 99% te aseteve financjare boterore duke filluar prej Bankes Boterore, institucjoneve financjare(fusim ketu me te fuqishmet si Goldman Sachs,J.P Morgan,etj).

smileysmiley

http://farm1.static.flickr.com/35/105877408_9eeee459c2_o.gif

Mr mastrubator...Do qe ti konstatoj me fakte keto qe parashkuajta? smiley

smiley

Ah jo jo, terhiqem para juve me Ph.D. ne google.com, sidomos kur na jep website te tilla serioze dhe akademike si kjo lawfulfulpath.

http://farm1.static.flickr.com/135/328275358_6b386b4586_o.gif

Science Has Gone too Far GIF - Science Has Gone too Far

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).