Nga Yehuda Amichai

 

Dhe s’do lëmë të na pushtojë ngashnjimi. Sepse një përkthyes
nuk duhet të ngashnjehet. Qetësisht, do përcjellim
fjalët nga burri tek djali, nga gjuha e njërit
tek buzët e të tjerëve, ashtu si pa ditur,
siç një baba përcjell 
tiparet e fytyrës së atit të vdekur
tek biri, dhe vetë ai nuk është asnjë prej tyre. Thjesht një ndërmjetës.

Do kujtojmë gjërat që patëm ndër duar
dhe i humbëm.
Çfarë qenë dhe s’qenë tonat kurrë.

Ne s'duhet të mbërthehemi prej ngashnjimit.
U shuan thirrjet dhe ata që thirren. E dashura
më la disa fjalë para se të shkonte
t’i thosha në vend të saj.

Dhe çfarë vetëm neve na u tha, të mos ua themi te tjerëve.
Kurrë. Veç heshtje si shenjë pranimi. Nuk duhet
të ngashnjehemi, pra, nuk duhet.

 

Përshtati në shqip: Majlinda Bashllari

3 Komente

smiley

me pelqen.

Flmnd, Ajku smiley

*****

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).