Të mërkurën, 11 Janar, ora 17.00 në sallën e madhe të Kinemasë Imperial , në qendrën Kristal (rr. Komuna e Parisit) Lëvizja VETËVENDOSJE! ju fton të merrni pjesë në takimin më drejtuesit e kësaj Lëvizjeje. 

Pjesmarrës në këtë takim do të jenë: 

Albin Kurti – kryetar i Lëvizjes VETËVENDOSJE!

Visar Ymeri – drejtues i grupit parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE!

Aida Dërguti – nënkryetare e Lëvizjes VETËVENDOSJE!

27 Komente

Penar, nuk e mendon se ka ardhur koha per nje kend lajmerimesh, shpalljesh dhe pse jo edhe reklamash?

ca tersi, te kishim nejt dhe ca per kete

Vetevendosja paska ardhur me artilerine e rende, ne poker ky quhet 'all in', dhe bejne mire qe vijne se po ua lane ne dore vetevendosesve te pavendosur te saktivistes, s'kane per te rekrutuar gje nga Shqiperia.

Do jete takim interesant, se asnje nga keta nuk jep leksione mbi luften e klasave.

Shif ta them i gjo une ty e te shof cer protezash do perdoresh per ta blu.. per mu, komunistet e vertete te asaj kohe ishin qy nga puntoret e thjeshte, gjer ke mesusit, akademiket, dokteret etj. Keta akumulun ate pasuri kombetare qe ka 20 vjet qe shitet dhe po ma jo vetem fukarane edhe edhe pushtetin me buke. Si duhet shperdna kjo pasuri?

Ajo pasuri iku, mbaroi, u grabit, ca nga PD-ja ca nga PS-ja, s'do kujtojme pulat e ngordhura tani.

Ceshtja eshte se jo vetem ajo iku u grabit, por kane grabitur edhe nja 7-8 miliard dollare nga pasuria e ardhshme, ai 60 % i borxhit shqiptar.

Ka perenduar me kohe e me vakt koha e komunizmit, te pakten ne Shqiperi, Albini qe eshte djale i zgjuar me ngadale do beje nje kthese 90- 120 grade, ne menyre qe ta vendose Vetevendosjen ne vendin e duhur dhe te vije ne pozitat e pritshme te AK-se, sepse nuk ka kuptim qe te pakten ne Shqiperi te ekzistojne paralelisht te dyja.

Levizje ne thelb enveriste. Orientimi, perberja dhe perkrahja qe ka vjen kryesisht nga ky pellg politik.

Dicka tjeter qe del eshte se cfare do nje parti e kosoves ne shqiperi?

kot per kuriozitet, cfare ke dash me thone "levizje ne thelb enveriste"????? keta promovojne Enverin si udheheqes i denje i shqipetareve dhe i trojeve mbare shqipetare apo...............

Po sikur keta vijne ne shqiperi per te ndergjegjesuar edhe popullsine ketu per bashkimin e trojeve ne nje shtet te vetem? Ndoshta e kane ne programin e partise se tyre.

Po ca lodhesh o burre amon?! Robit qe nuk nigjo, mos i fol fare me mire. E ky duket qe nuk eshte nga ata qe do me nigju.

Lexo me vemendje me siper se e ke pergjigjen po ti duket qe nuk lexon , vetem flet. Orientimi ideologjik i kesaj partie eshte enverist. P.sh. shiko vetem autarkine ekonomike qe e artikulojne
rendshem. Pa folur per njerezit kyq te vv qe jane enveriste te njohur.

A mund te shtjellohesh pak? Une nga vetvendosja kam degjuar se insistojne qe pasurite e perbashketa mos te shiten per dy leke. Kjo ka qen linja kryesore e planit te tyre ekonomik. Ku e ke problemin me ket kendveshtrim ekonomiko social?

me vjen keq por nuk te kuptoj dot. Ndoshta i ke mendimet e qarta por te mungon aftesia per ti shprehur!!  smiley

edhe dicka tjeter, kur thua "orjentim enverist" une menjehere kuptoj qasjen e tyre ndaj luftes se klasave, mohimin e te drejtave te besimit fetar, zhdukjen e prones private, centralizimin e ekonomise dhe ne pergjithesi kufizimin e lirive individuale. Ndersa kur me thu qe njerzit kyq te VV jane enveriste te njohur, une hutohem pak se psh Albin Kurti i lindur ne Prishtine/ Jugosllavi, kryetar i saj, ka qene vetem 10 vjec kur enveri la kete bote. 

Nuk e kam fjalen per Albinin personalisht - megjithese mosha nuk ka rendesi, por bindjet dhe idete e njeriut - po flas per nje sere njerezish te tjere ne partine e tij, me pozita ne VV.

Ismail Kurteshi, kryetar i keshillit drejtues te VV, enverist i njohur.

Gani Krasniqi, kandidat per deputet i VV, enverist i njohur.

Rexhep Selimi, deputet i VV, enverist i njohur.

Avni Klinaku, kandidat per deputet i VV, enverist i njohur.

Fadil Fazliu, kandidat per deputet i VV, enverist i njohur.

Lista vazhdon...

Po te shkonte PD ose PS e Shqiperise te ushtronte aktivitet politik ne Kosove, do te ishte skandal, do te behej nami, cdo nje parti kosovare te ushtroje aktivitet politik ne Shqiperi?

 

Avni Klinaku dhe Fadil Fazliu jane antar te Levizjes per Bashkim jo te VV. Rexhep Selimi eshte nder bashkluftaret e pare te Adem Jasharit. Ismail Kurteshi e Gani Krasniqi gjithashtu emra te njohur te UCK-se. Si do qofte, prej nga i nxori edc-ja everist nje zot e di. Te dashur bashk kombas, te lirohemi nga mentaliteti i regjimit te kaluarku gjendeshin armiq e baltoseshin njerezit deri 3 breza mbrapa.

Do vij me gjithe qejf, po si jo i pershtatshem ky orari. Do ishte më mirë në 6:30 - 7:30 pm.

 

People's front of Judea? F*** off... we are the Judea's? People's front ... people's front of Judea ... pffft!
Atij kombi deshperimisht I duhet urgjentisht nje enver qe t'i sjelle ne vete.

Ka ketu qe nuk lexojne me vemendje .Perse e bejne kete ndaj para shtresave tona .. , akoma nuk po kuptohen . Shume here Ju kemi spjeguar qe te na lexoni me Vemendje dhe pas nje mejtimi kemi shpalosur mijra mejtime se si duhet te na lexoni .C'ka ketu per te mos u kuptuar ? Theksojme se nga "leximi me vemendje " mundet qe edhe levizja per VV mund te pesoje ndryshime , te thella , te pritshme , aksesore . autarkike qe artikulohen !

c'duan ne shqiperi pyeti nje salist(ndoshta) aty lart.pergjigjen e dha a.kurti kur tha se shqiperia eshte me e madhe se republika e shqiperise.

Zoti ju a befte mbare, pa komunizmi qe disa thone ketu ka vdek me kohe e me vakt.
Arroganca e tyre sot i duhet Rep te Shqiperise, por jo Kosoves.
Uroj qe AK te mesoj prej tyre dhe ata te mesojne prej AKse

Baza e VV dhe shume nga drejtuesit saj (disa i kam permendur me siper disa jo) jane njerezit e LKCK-se (Levizjes Kombetare per Clirimin e Kosoves). Nje organizate marksiste-leniniste qe ka qene dikur pjese e LPK-se (Levizjes Popullore te Kosoves), po ashtu nje organizate enveriste. Me shume lexoni ketu: http://en.wikipedia.org/wiki/National_Mo...

VV eshte shfaqur trendi e ka thithur padrejtesisht shume te rinje duke fshehur fytyren e vertete ideologjike te saj apo duke perdorur edhe sensibilitetet fetare, por tanime qe po ngre zerin shume duhet dekonstruktuar.

edc
Une nuk i di keto por.... ja te mendoj per nje moment se keto jane te verteta... e pastaj..... Kujton ti VVja apo baza e saj do te kthej komunizmin, ne Kosove, Shqiperi apo ne Bote ?????? Jeni bere si Don Kishoti me keto luftrat kunder komunizmit. Ai vdiq or mik dhe nuk Shen Pjeter qe ta ngjalle. Aq me teper ne Shqiperi , qe komunizmi shqiptar ishte pjelle e konjukturave nderkombetare dhe u poll dhe u rit nga keto konjuktura.
Ajo qe kam une me VV- ne eshte sjellja e saj arrogante ( me te drejte apo pa te drejte) ne nje kohe kur statusi Kosoves eshte akoma ne pikpyetje dhe demi mund te jete me i madh se fitimi
VVja ,apo AKja po te mesoj dhe sillet me shume si VVja, i duhen Rep te Shqiperise.... lufta kunder korupsionit, qeverisjes se keqe, shitjes se pavarsise , rrezikut shovinist , i duhet Rep te Shqiperise, Shqipetareve ne Maqedoni , e Mal te Zi.
Komunizmi .....pfffffff..... Mullinjte e eres

edc-ja po ben propaganden e dikujt.

Lëvizja për Integrim dhe Bashkim e Smajl Latifit te ciles i referohet

nuk egziston. Smajl Latifi i ju bashkangjith AAK-se. Per me shume nuk kane asnje lidhje me VV.

Sa per Levizjen per Bashkim (LPB) te Avni Klinakut ajo u formua ne 2009

nga Lëvizja për Bashkim ( jo Lëvizja për Integrim dhe Bashkim )

ndersa VV eshte qe ne 2004. LPB-ja nuk ka lidhje me VV jane parti me vete.

Sa per ate artikullin ne Wikipedia i bie qe UCK-ja paska qene nje

organizate Komuniste.

Kjo me kujton budallaket LDK-se, si duket edc qenka nje Rugovist.

Une shoh ne horizont nje aleance te VV me AKZ.. smiley

Eshte ende heret te kalohet nga dashamiresia ne aleance, AK-ja ka perkrahje te pastabilizuar e profil gjitheperfshires, VV-ja perkrahje te stabilizuar dhe profil te percaktuar, eshte si te beje aleance avulli me ujin. Natyrisht e mira kerkon bashkepunim, meqe s'mund te kete vullnet kombetar pa bashkepunim.

Mesiiarte, eshte fakt qe Thaçi ka qene enverist, Haradinaj po ashtu, Albini po duket, Klinaku si e pohon ti vete etj.

Tani Thaçi fillimisht e Haradinaj me vone e mohuan enverizmin, Klinaku po ashtu, i vetmi qe s'e ka mohuar enverizmin per momentin eshte Albini. Berisha e shiti si triumf te madh kthimin e Haradinaj ne 'te djathte'.

Edc, mund te beje propaganden e ndokujt, po ama faktet jane fakte dhe mbi to s'kalohet siper duke thene ky po ben propaganden e ketij apo atij.

Gjithsesi eshte per t'u pershendetur nje dalje e Vetevendosjes nga kufijte e Kosoves, me ne fund po kuptojne se nuk mund te zgjidhet çeshtja e statusit te Kosoves, pa nje mbeshtetje mbarekombetare, por thjesht duke u fokusuar ne Kosove.

Mendoj se merita i takon ''filozofise''(ne mund te quhet keshtu) se AK-se, se nuk mund te zgjidhen problemet e shqiptareve duke pare secili vetem shtetin ku banon.

Jo me kot Spahiu deklaroi se ne kongresin e Majit do te kete nje kuote prej 30%, per shqiptaret jashte kufijve te RSH-se.

Ca gallate, s'kaluan as 24 ore qekur Spahiu uroi Albinin, doli Thaçi me gjuhen e Sales duke share Aleancen KuqeZi.

As urime e mbeshtetje dashamirese nuk u lejokan me, eh ç'vete, ishalla s'del Sala te akuzoje AK-ne si levizje bolshevike, hajt te merresh me salistet pastaj.

VV kerkoi nga shqiptaret te ndihmojne me bllokimin e rrugeve ne Kosove, per te ndaluar hyrjen e mallrave serbe.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).