Mbeten pa punë 700 punonjës

S’ka energji, mbyllet Kurum Mbeten pa punë 700 punonjës

 

Kurum ndërpret punën, duke bërë që 700 punonjësit që aktualisht janë duke kryer dy javët e lejes së zakonshme, të humbasin vendet e punës. Shkak i ndërprerjes së punës në Kurum është pamundësia e furnizimit me energji elektrike nga OSSH. Në një njoftim për shtyp thuhet se për shkaqe të paparashikuara nga punëdhënësi të cilat kanë të bëjnë me arsye objektive të mungesës së energjisë elektrike.

Megjithë përpjekjet e bëra nga Kurum për sigurimin e energjisë, brenda dhe jashtë vendit detyrohet të pezullojë punën në Uzinën e Çelikut, në Uzinën e Oksigjenit dhe në Fabrikën e gëlqeres për 90 ditë.

Për rrjedhojë punonësit e Kurum ndërpresin marrëdhënien e punës. Ndërkaq të premten këshilli sindikal i konfederatës në Elbasan ka paralajmëruar protestë në qendër të qytetit.

27 Komente

nuk eshte aq e thjeshte kjo ...!

Neqfotse kompania po del me humbje nga mungesat ne energji nuk do mend qe do te largohet. Do ti bjere me lire te dislokohet ne nje vend tjeter se sa te humbi klinetelen jashte vendit.E besoj sa here i kane rene kokes me grusht ata te Kurumit qe i hodhen milionat e eurove ne Shqiperi dhe jo andej nga Kina. Ja kjo eshte Shqiperia Afrikane e shek XXI e cila nuk u ploteson nevojat bizneseve me produktet me elementare si energjia elektrike.

Nuk po vete larg, po te permend vetem nje cope Maqedoni qe kemi fqinje: Pa nje port detar apo rendesi te vecante dhe gjigandi i celikut boteror ,Mittal i cili ka investuar miliona euro...Ti bejme nje pyetje vetes perse tek ne nuk jane afruar investitore te rendesishem?

kane hudh miliona por kane nxjerre miliarda  se ashtu kot nga dashuria per shqiperine nuk rrine ata aty joooooo  mos harro se ata e moren gjithe ate kombinat pothuajse falas nga mejdani athere

pyetje shume me vend se pse nuk u afruan te tjere athere ?

sjane afruar apo i perzuni politika e asaj kohe ?

Po pse falas te punonin thua ti ....Kane punesuar 700-1000 vete dhe ky eshte kontribut per familjet e varfra shqiptare

Kombinati ishte cope cope o shqiptar, ckombinat morren: Investuan,hodhen leke dhe e vune ne pune. Nese sdo kishin investuar sot do ta kishin shitur per skrap ata krushqit serbe te Sal-Babes qe po mbeldhin skrapin tone.

Politka e asaj kohe?.Si ka mundesi qe gjithmone kur perballeni me deshtimet flisni me te djeshmen..Une po flas per tani lere ate qe iku se u bete bajate me te djeshmen...Jemi ne 2012 dhe akoma ankoheni per ata qe iken..Pse nuk jane afruar sot?

 

ata njerez qe punojne atje paguhen nennivel e duhur (krahasur ketu me nivelin e pagava ne balkan e jo ketu ne evrope) Nuk eshte e verte qe kombinati ka qene cope cope sepse po te ishte keshtu sic thua ti nuk do tu afronte asnje.

Nuk ka budalla sot qe te hudhi leke per "dacin ne thes". Ishte vendim politik apo thjesht pazari radhes i socialisteve te asaj kohe?

Ne kemi nje fjlae te urte po sdite te kaluaren nuk ke si te dishe te ardhmen

dhe kjo vlen per cdo gje qofte kontrate apo vendim politik

Fakt eshte qe shume shqiptare merren me dullen apo komunizmin duke lene plotesisht ne harrese kohen e "Tranzicionit" albanez qe per mendimin tim eshte shume e rendesishme.

Po sill o Shqiptar investitore serioze nese nuk je i kenaqur me keta qe ke(edhe dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete). Jo vetem qe nuk je i zoti te sjellesh investitore serioze por edhe keta qe jane afruar po i debon.

Te pakte ata punetoret marrin nga nje rroge minimale se ne shtet do merrnin 2800lek te reja ne muaj si ndihme socjale.Kur ke shtet ne rangun afrikan dhe investitoret do te sillen afrikance. Ka dhe nje fjale te urte "Me koken prapa nuk ecen dot perpara"

Art,  ose je shume naiv ose bo vete smiley

Dihet shume mire se me investore serioze nuk mund te lidhen kontrata qe i leverdisin "politikes" shqiptare. Dicka eshte shume e qarte se pazaret qe bo me turq nuk i bo dot me gjerman austriake pao skandinave apo engles se te peshojne koken.

Fakti qe mejdani ja dha turqve athere me cuditi shume sepse ne te njejten kohe turqit po ja shisnin te tyret perendimorve. 

Zyrtaret i morin paret ne menyre tjeter ...gjona qe dihen tani

dhe sinjali eshte shume i forte pa pare ska korrent ..pra per ata cope 700 qe mbajne familjet me buke nuk do tja di njeri ...

Dinamiti ishte zgjidhja me e mire per ate kombinat.ndoti lumin e shkumbinit qe nga elbasani e poshte nuk perdorej me per vaditje.helmoi disa nga tokat e bukes me te mira te shqiperise.kontriboi ne semundjet e popullates lokale difekte lindje prapambetje mendore etj.Donte 50 milione dollare ne vit qymyr koks nga ai i miri te importohej nga polonia.ndertimi i atij kombinati ishte cmenduri.

Me duket jeni informuar gabim... se ky kominat ishte nga me te miret ne Ballkan ne vitet 70 kur u ndertua dhe erdhi nga Kina,,,,ashtu si fabrika e konservave te Vlores qe ishte me e mira ne Ballkan e ardhur nga gjermania.

Shkak eshte bere refuzimi i KESH per te dhene energji per kompanite qe harxhojne me shume se 50 milione kw ne vit. Me gjithe problemet qe ka patur, nje vendim per mbylljen e perkohshme te aktivitetit do te demtonte rende eksportet shqiptare, ne te cilat Kurum ka kontribuar jo pak gjate 2011.

Ajo fusha e Bradasheshit eshte fiks per DisneyLand.

Cuna, vendosni dijet tueja ne pune dhe do arrini ne perfundimin qi qeveria dhe as KURUM nuk kane ma leverdi me ba nji hidrocentral vetem per nevojat e KURUM, se sa me e humb tane ate pare n'taksa (qeveria) dhe tane ato miliona investime (KURUM). Mund te kene pase probleme te tjera, por qi skane lidhje me energjine elektrike, jane filma gazetaresk. 

E njejta gja ndodhi dhe ne shkoder para 1 mujit, ku nji rrobaqepsi me pak ma teper se 100 puntore mbylli dyert nga mungesa e energjise elektrike dhe drejtori i fabrikes doli n'konference per top channel ne zyren e tij, i ndricum vetem nga nji qiri. Kuptohet, ky sygjerim i asht ba nga operatoret e top channel per me u kriju nji atmosfere tragjike e heroike alla "Enver, c'na muer malli!" sepse drita ka pase ai sa per te gjiru nji interviste (10ditet e fundit te punes jane ba me gjenerator, kshuqi mund ta kishin ndeze gjeneratorin per 10minuta se sbahet nami) plus qi operatoret e televizioneve te fshatnave, sot, marrin me vedi strobes e drite te mjaftueshme artificiale per xhirim ne cdo situatet e jo ma top channel qi asht televizioni ma i avancum ne shqipni, teknollogjikisht. 

Kjo e shkodres dihet se pse ka ndodhe. Baba jem qi asht gjithmone me opoziten, m'tha: "Lene more babe ate muhabet, se asht kput i tel padashje nga do puntor qi kane kene tuej punu ne rruge edhe kta i bajne pression shtetit gjoja po lame pa pune 100vete, edhe i mbshtet edhe top channel, se ajo zone asht plot me fabrika e punishte e asnjena nuk asht anku apo mbylle... plus qi mbas i javet rregullohen dritat sepse asht krejt zona pa drita jo vetem rrobaqepsia."

Tefe ti po thu qe seshte problem energjia, po firmat kane probleme te tjera qe dune me mbyll dyert. Ose dun me i bo presion qeverise per leshime te tjera?

O Patriot, bizneset e vogla me 2-3 punetore, mundet edhe mos me dale hesapi edhe detyrohen me i mbyll vertet kur ka probleme rrjeti(disa ditore). Por kto te mdhate nuk e rrujn fare per probleme te tilla sepse kane lindje direkte nga hidrocentralet, dhe sisteme emergjencet me gjenerator (i kane pase nkohen e enverit e jo ma tashi). Bahet fjale per KURUM, jo per "minimarketin" e lagjes. 

Mendoj se firma mund tu japi lejen mujore puntorve, qe eshte e pagueshme, dhe 1 muaj tjeter pa te drejte rroge, ose me 50% , dhe pastaj  me shprese se mund te kete shira dhe energji, fillojne punen normalisht. Plani B eshte qe qeveria, mund ta reduktoje paradite energjine per qytetet e fshatrat, per t'ia kaluar metarlugjikut apo firmes Kurum. 

Pjero, me siguri qeveria i ka lujt nga fjalet qi kane pase ne fillim (mbase pune shifrash). Ose nuk kane ra dakort n'lidhje me favore te tjera. Ky asht pression, shume lehte me u kuptu si i tille. 

Zgjidhje ka plot. Ky eshte nga ata problemet ku shikohet nese me te vertete qeveria do qe te zgjidhe problemet e biznesit dhe rrjedhimisht edhe te vetat, apo Kurum do bjere pre e amnezise qeveritare

Hajde menje hajde, ketu s'ka energji per te furnizu familjaret ky i qan hallin kurumit. E ke vone re sa frekuente jane bo "remontet" keto kohet e fundit?
Kurumi mund te bleje ne treg, ka plot, 92 Euro/MWh. Po s'gjeten dot me 2.5% komision i ndihmoj une

Na dhjeu dhe nje argument te pro-importuesve te plehrave. Se thoshin po u ndalua importi ku do e gjeje lenden e pare kurumi? Ja e zgjidhi vete kurumi dilemen, po nese s'rifillojne prape kam une dilemen time; ku ta cojme skrapin qe ka ngel te kurumi?

480 Miniera e 500 uzina mekanike merrnin energji pa nderpreje nga ai HC i "isherve " prej ku edhe Eksportohej por .... " nuk mjaftonte me pae Televizorin ne Vucidol or tie " ... Dhe "lubia Kom.Met " kishte . racionin me te madh ( ndonje specialist mund ta kujtoje me mire se sa )
Mbi koke do u bien te gjitha bajgat dhe do lepijne te gjith te vjellurat perfshi dhe Vuvuzelerine argumentuese per hallet e babasqapit , ketij Injoranti Xhahil e Kusar i paskrupullt ! Dhe dikush pyeste perse e Votojne ????? Babasqapi i Votuar ?????
Ne menyre ABSOLUTE vetem Vjedh me arme e hanxhare ne goje , me banda kriminelesh !. Ben vaki qe te arrije tek 25 % do jete me te vertete nje Befasi dhe Normalitet per Shqiperine !
I nderuar Swed .Kuptohet shume qarte se ne ekonomine e Tregut zgjidhjet Jane ...por behet fjale per SHTETE qe kane Integritet dhe Regullal Loje , jo per ekipe Qeverisese klienteliste e MEGAHAJDUTESH . Ketu behet fjale per Shtete qe drejtohen nga Karagjoze Politik e jo Ekonomiste .Dhe per ta vertetuar kete do mjaftonte vetem nje 'telefonate " e :"mikut im familjar zotrie " Fazllicit dhe gjindej zgjidhja pa patur nevoje per askend smiley ...per te mos permendur ndonje telefonate 'ku korrupsioni eshte zhytyr kemebe e koke e or tie midis Nanos dhe Mafies Turke .Nuk ka priivatizm Telekomi " Ai eshte PUS Hipokrizie , Injorance dhe Krimi Ekonomik ne cdo qelize te Qeverise qe drejton !

Konsumi nga publiku ishte teper i vogel atehere plus prerje dritash kishte edhe ne ate kohe sidomos ne kohen e veres kur thaheshin hidrocentralet.nuk e kuptoj se pse nuk importojme energji kur nuk ia dalim dot vete.

dale nga dale po ja degjojme dhe muziken e vizites se sales ne izrael.

Sipas te nje programi te PD-s

 Brenda katër viteve të ardhshme PD premton të punësojë 160 mijë qytetarë, nga 80 mijë që u punësuan në vitet 2005-2008.

Fushat të cilat do të prodhojnë më shumë vende të reja pune do të jenë industria, bujqësia dhe ndërtimi. Më konkretisht:

 

 

  • Gjashtë parqe industriale që do të ndërtohen, do të punësojnë dhjetëra mijëra qytetarë.
  • Janë gati për t’u ndërtuar 320 hidrocentrale të reja.
  • Biznesi i vogël do të ketë një zhvillim të madh.
  • Do të  bëhen  privatizimet që të fuqizojmë biznesin e madh.
  • Do të privatizohen të gjithë sektorët strategjikë.
  • Shqipëria do të ketë revolucionin industrial më të fuqishëm dhe më të shpejtë.

Shqipëria do të bëhet një nga vendet më të zhvilluara industriale, duke respektuar standardet më maksimale të mjedisit.

smileysmileysmileysmiley

____

Tani PDja t`mos ja fusi por..., kot, se nuk ka vend te zhvilluar "INDUSTRIAL" si Shqiperia qe te mos kete energji elektrike te furnizoje Kurumin e Elbasonit!

He me! Ku e ke ate "nje nga vendet me te zhvilluara?"smiley

  Si ke zene ti ,do hash jo vetem thonjte ,por dhe gishtat...Sala ate pune kasmiley

..c`a flet ti po hengra gishtat une me cfare do te shkruj pastaj ?smiley

po aty ta kam dhe une ,qe mos te lodheshsmiley

Berisha jo te lodh ,por te nxjerr nga trute.Ja shih Edin si eshte beresmiley

ne jemi "fuqi"...theksi tek u-ja

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).