Haredi (חֲרֵדִי): janë ekstremistët Ultra Orthodokse Izraelitë të cilët refuzojnë pjesëmarrjen e femrës në shoqërinë izralite dhe refuzojnë shtetin sekular të Izraelit. I përngjajnë filozofisë së talebanëve, si refuzimi i mënyrës së jetesës perëndimore
Foto nga Welt (FOTO AP)

 

Kohet e fundit jane shtuar se tepermi tensjonet brenda Izraelit midis dy grupeve shoqerore: Atij sekular dhe Ultra-Ortodokseve. Ky tensjon erdhi si reagim i shoqerise civile kundrejt propozimeve te nje pjese te komuntitetit Ultra-Orthodoks per venien ne fuqi te ligjeve te forta per segregimin midis meshkujve dhe femrave. Keto propozime perfshijne segregimin ne vende publike si autobuze,librari,shkolla,etj. Ne disa zona me perqindje te larte Ultra-Orthodoksesh Postera dhe reklama me imazhe femrash jane grisur apo demtuar. Po ashtu jane shtuar rastet e abuzimeve verbale te vajzave neper shkolla per menyren e veshjes

Naama Margolese, nje vajze 8 vjecare izraelite shpertheu ne lote perpara televizjonit publik izraelit kur shpjegoi per abuzimet qe i beheshin cdo dite kur kalonte midis nje lagje ekstremistesh. Shkaku ishte menyra e veshjes se saj mamase se saj.

Ultra-Orthodokset kane krijuar grupe vigjilantesh te cilet terrorizojne femrat neper rruge dhe shperndajne postera dhe pamflete me kercenime per femrat e veshura ne menyre perendimore. Zedhenesi i Policise Izraelite Micky Rosenfeld u shpreh se ka pasur incidente dhe sulme te izoluara ne zonat ekstremiste por numri mund te jete me i larte shprehen ne Haaretz, duke perfshire ketua shume femra nuk i kane raportuar keto sulme apo abuzime verbale.

Kryeredaktori i Haaretz i quajti ekstremistet si parazite te shoqerise izraelite te cilet nuk kane punuar asnje dite ne jeten e tyre dhe jetojne me ndihmat e shtetit. Tani po perpiqen ti imponojne izraeliteve nje menyre jetese arkaike

Perfaqesuesit e komunitetit Ultra-Orthodoks reaguan :Komuniteti i tyre nuk duhet gjykuar ne baze te disa elementeve ekstremiste. Komuniteti i Haredim pranon menyren e jeteses te komunitetit sekular, nuk deshiroj tju imponojme menyren tone sekularisteve. U shpreh Samuel Poppenheim , lideri i sektit Eda Haredit

Haredit perbejne 10% te popullsise izraelite dhe sipas statistikave jane segmenti qe ka rritjen me te larte demografike. Ata perbejne nje bllok te fuqishem votuesish dhe jane ne koalicjonin e qeverise izraelite. Keto vota ata i kane perdorur me zgjuarsi duke bllokuar cdo vendim te qeverise izraelite per reduktimin e financimeve te meshkujve ne gjendje pune qe deshirojne te studjone Torah. Po ashtu kjo pjese e komunitetit jane te perjashtuar nga sherbimi i detyrueshem ushtarak.Sipas statistikave 65% e ketij komuniteti nuk punon por jeton me financimet e shtetit. Keto privilegje kane rritur pakenaqesine ne pjesen sekulare te shoqerise izraelite.

14 Komente

Keta lloj puritanesh ektreme, si Hebrejte Ultra-Ortodokse, Talebanet, Amish-et ne Amerike etj, me duken pak tragjike ne shkeputjen e tyre totale nga moderniteti, por nuk e di pse me duken si nje pjese e nevojshme e koloratit njerezor... ndoshta gjithesia jone ne fund te fundit pasurohet nga prezenca e non-konformisteve te tille fanatike... per sa kohe qe nuk vijne te me tregojne mua si te vishem apo te sillem.

Ne çdo shtet ka keshtu soj fanatikesh, dhe eshte e çuditeteshme se ne te gjitha shtetet thuajse, keta qe perzihen (fusin hundet kudo) , qe perflasin te tjeret, etj, jane pa pune e rrojne ne kurriz te atyre qe punojne. 

Rruga ime eshte plot me keto. Mysybet jane. Per pune me duket se nuk ia thekin fare se gjithe diten vetem shkojne e vijne nga sinagoga. Vajzat dhe grate jane sikur i ke nxjerre nga revista "Shqiptarja e re" me modele flokesh kapelon, fund kove dhe kepuce sheshka. Nuk thone kurre miremengjes apo mirembrema qe te ta shprehin qarte qe nuk duan t'u hysh e tu dalesh. 

Sidoqofte, si shtrese e kane kriminalitetin 0, gje qe eshte ajo qe vleresohet me shume ne komshillek.

personalisht me trembkan.

Eh, kam nje mik irlandez une, fondamentalist kristian, qe asnje nga 9 femijet nuk e ka cuar ne shkolle, sepse shkolla si ide eshte cerdhe e edukimit komunist. Mburret se per te treja vajzt qe ka martuar dhendrat kane ardhur zyrtarisht ne shtepi dhe e kane falenderuar pas dasmes sepse i kane gjetur virgjeresha. Strange world.

po te jete per falenderime,baballaret tane duhet te rrinin dyerve te vjehrrisesmiley
gjene mire,ne lindjen e ketushme i fusin ndonjehere dhe te gjalla nen dhe.dmth ekstremi eshte njesoj kudo.
me duket melani grifith ka pas nje film me kshu lloji?

Plot 20,000 dollare mund te kushtoje ajo kapelja

kane dhe nje gjo te mire ato,smiley shumohen shume..grune e torturojne shume e detyrojne  te pjelli sa ti mbaj barku smiley deri ne piken e fundit te gjakut1

Haredit perbejne 10% te popullsise izraelite dhe sipas statistikave jane segmenti qe ka rritjen me te larte demografike. Ata perbejne nje bllok te fuqishem votuesish dhe jane ne koalicjonin e qeverise izraelite. Keto vota ata i kane perdorur me zgjuarsi duke bllokuar cdo vendim te qeverise izraelite per reduktimin e financimeve te meshkujve ne gjendje pune qe deshirojne te studjone Torah. Po ashtu kjo pjese e komunitetit jane te perjashtuar nga sherbimi i detyrueshem ushtarak.Sipas statistikave 65% e ketij komuniteti nuk punon por jeton me financimet e shtetit. Keto privilegje kane rritur pakenaqesine ne pjesen sekulare te shoqerise izraelite.

smiley

E paskan ne terezi keta. Ha, pi, *i!

Qe ti kuptoni me mire, shikoni filmin me titull Ushpizin (ose Miqte).

Ka edhe kendej nga ne.Nuk e di nese jane nga e njejta sekte,por mbajne zylyfe mbi supe dhe kapele te njejta.Me sa kam degjuar,ne banesat e tyre kane dy kuzhina;njeren per qumsht e tjetren per mish(qumshti e mishi duhet te mbahen ndaras).Grate e tyre jane te qethura qos dhe kryesisht mbajne paruke,ndersa meshkujt jane te obliguar qe ne çdo kohe te mbajne te fshehur trupin e tyre,duke perfshire ketu edhe aktin e permbushjes se obligimeve martesore.Per kete qellim perdoren kemisha te posaçme me prerje speciale qe mundesojne veprimin e papenguar te disa organeve dhe ne te njejten kohe mbulojne pjesen tjeter te trupit.Ata qe e njohin me mire kete sekte,thone se jane shume agresiv ndaj grave dhe femijeve te tyre.Thene troç,largom zot prej tyne.Nese jane apo s'jane te denje per sapun,konkluzionin nxjerrni vete.

C'do epoke le gjurme mbrapa.....duhen ca deshmi te gjalla smiley

mundesojne veprimin e papenguar te disa organeve

kot sjan popll i zgjedh...ne dhe nji qi na dha zoti o bom kryministr

"...te disa organeve ..."

Varet nga perspektiva nga e cila shiqohet objekti.Gjate betejave ballkanike,topxhinjte me te mire ishin ata qe trajtonin/mirembanin veçmas gjylet dhe armen/topin e tyre smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).