Fotografi të rralla të Shqipërise nën pushtimin fashist

Kaloni mbi secilën foto për shpjegimet përkatëse.

436 Komente

Veri najs. Nga i ke gjetur fotot? smiley

Por ama do hapesh debate ketu me gjithe keto ndertime gjate pushtimit fashist. smiley

Kush eshte ? Gazmend Oketa?  smiley

O torinezo shume i gjetur ky komenti yt! BRAVO

Kombi i mikelanxhelos dhe da vincit si thone shaka.Populli shqiptar me ate mendjen e tij fort te ndritur i etiketoi si breshkaxhinj.

hallall ta boft Zoti!

Kto vite kon qene ndodhta eksperimenti me i paster per perplasjen e kulturave in action! Eshte shum gjynof qe kjo periudhe mun te studiohet si duhet vetem kur cdo deshmitar i gjalle do ket merdhif. nga ana tjeter, cdo deshmitar i gjalle ka ngarkesen subjektive mbi pushtimin. pune dreqi. por eshte ndoshta periudha me interesante nga ana e nji studimi kulturalist.

Arrini t'i shikoni te gjitha fotot?

Olso un i pash me shume vemendje se me ke  kenaq pa mase  me ato  prurjet e tjera te  venit.Por  ketu  sepse mu kujtua  ajo shprehja e te  madhit Kadri Roshi."Germo Tare  germo".... per punet e medhaja te kohes  façizmit !

C'te te them o grave?! Fotot ja ku jane! Edhe deshmite fizike i ndesh duke ecur ne Tirane e duke udhetuar neper Shqiperi.

Secili ta gjykoje sipas mendjes se vete.

Nuk dua te mbaj anen e ndonje pale duke postuar keto foto. Thjesht solla nje deshmi me shume, per te gjykuar me ftohte historine tone, ne menyre qe te kuptojme te tashmen dhe te bejme hapa me te pjekur ne te ardhmen.

nuk di c'te them o grava po ato ndertesa qe beri italia atehere jane te vetmet pjese te tiranes qe vijne ose me mire vinin era qytet.shiko kryeministrine ka ende fasaden e para 70 vjeteve.piramida e ndertuar vetem 20 vjet para duhet ribere.ndoshta pushtimi italian nuk do te kishte qene ndonje hata e madhe sepse do te kishte sjelle zhvillim te pakten nga ana arkitektonike.bota te respekton me teper nese ke arkitekture te zhvilluar.shiko serbet megjithe prapesirat qe kane bere respektohen me teper se ne ne bote se per shkak te zhvillimit qe paten nen austro hungarine.

Bravo Olsi! smiley

 Alba2265. Se pari jo te  gjitha ato  ndertime i perkasin kohes se arte si "ndertimtare" me façizem.

Se  dyti, kush thote se italianet  nuk kane bere ndertime dinjitoze kudo ne bote?

  Por na marrin me gure vete italianet ne se dokush prej "te mençme" tane u  thote: ".. façizmi beri gjera te  mira.." jo   me per ku pushtovi,  por ne vet Italine dhe per djemte e saj...

Une nuk kam lexu kerkund se pushtuesat kane qene ndertuesa te  kombit te pushtuar.Ky  eshte thelbi  i  idese time.

Per fashizmin kam lexuar sa jam lodhur...  

O grava e vertete qe pushtuesi nuk nderton apo rinderton, pushtuesi thjesht shkatrron. Asht fakt qe italiant kane ndertu ne shqipni! Tashi ti po deshe quaje pushtues, apo ca te duash ti! Nqs ne ato librat qe ke lexu thuhet se taljani ka vra e ka pre  e ka shkatrru, dhe jo ndertu, at'here shko lexo ndonji liber pa yll e pa emnin e enver hoxhes n'kopertine. Qemal Stafa ka kene emni qe u perdorte nga propaganda enveriste, dhe kohet e fundit jane hedhe poshte krejt fjalet e enverit (ne veprat e tij) se gjoja naten para se te vdiste Qemali, e kishte kalu naten me te. Dmth edhe ngjarjet n'pseudo-librat e tij i ka fiction! smiley

 Teefa je tuj be i gabim t`vogel.Behet  llafi per i sistem qe e kan pas qujt   façizem dhe jo  per ku  ka fjeti i Qemal...qe nuk po me merakos hiç ajo pune mue

Sistemi fashist  shkaterrovi  italine, or lum miku.E jo me paska ndertue  Shqypnine tate e temen.

Ene ket  nuk e paske lexue or Teefa?   

Thjesht po thosha qe enveri ka cu karabinieret per tvra qemalin. Kurse Enveri thoshte dika krejt tjeter. Nejse, ska randsi kjo. Randsi ka qe enveri u le fajin karabinierve ashu sikur dhe edirama i le vajin sales per 21janar. 

Ket paragraf tatinTeefa   po  e quj  se nuk e kam lexue.Po ma uli fort  piacen e muhabetit...

Ke te drejte, ndoshta asht teper. Enveri dhe bishat e tija t'kuqe jane te nje stadi tjeter.

Shkatrrimi qi kane ba fashistat ne itali nuk krahasohet me shkatrrimin e komunistave ne shqipni. Fashistat nuk e shkatrrune kulturen! Ato shkatrrune italine thjesht sepse i shkun nga pas hitlerit dhe lufta shkatrron. Asht e kjarte qe socializmi ne cfardo lloj forme kjofte, asht gjithmone i keq! 

Teefa, po ta them me sinqeritet.Nuk po du me tu  kundervu,  por se me pelqen te  debatoj me Ju. Tani, mundet me ma spjegue  se  kujt e din se i  thone socializem, tek sa shprehesh nji keshtu:   "Asht e kjarte qe socializmi ne cfardo lloj forme kjofte, asht gjithmone i keq!"

Nji  ket ma bej hallal si pytje, por du  me ma be te qarte.Qe  dhe une ta  kuptoj ashtu sikurse Ju

 

Me leje smiley, teefa e ka fjalen per:

Partia e Fyhrerit eshte Partia Nacional-Socialiste e Punetoreve Gjermane (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei)

NSDAP-Logo.svg

Lexo llafin e pare: NATIONAL. Socializmi lindi si teori globale, jo lokale. Emertimi i pare e veçon teresisht NSDAP-in. Punetor nuk do te thote proletar. 

Po te shprehesha keshtu si ti, do te te thoja qe shumica e shteteve totalitare, sidomos pas LB2, quheshin "Republika DEMOKRATIKE X". 

E kam fjalen per cdo lloj hipokriziet qe vjen nen emnin SOCIALIZEM! Historia e ka vertetu  qe socializmi mund te vijne vetem ne formen e diktatures. Pse ky debati per taksat, ku "socialistet" kerkojne takse progressiste, te duket normal ty? Te duket normal qe dy shtetas, te barabarte perpara ligjit te detyrohen qe njeni te paguje ma teper (%) se sa tjetri, vetem sepse njeni asht fukara e tjetri millioner? Kto kerkesat e t'majteve duken sikur po i thone te pasurve "per te pase te drejten me jetu dhe shiju ne vendin e babes tand, duhet te paguash % me te nalte se sa komshija jot fukara.", duket sikur te majtet  vazhdojne te mos i kene qejf pasaniket sepse kjo si kerkese asht definitivisht, e padrejte! Kjo ngjan shume me luften e klasave. Kshu kane nise te gjitha. Internetin kerkojne me e censuru, dhe bashke me te dhe fjalen e lire. E cuditshme, apo jo? 2012, flitet per censure te fjales dhe shprejhes se lire te mendimit. E pabesueshme! 

Sot ne amerike nje pasanik nuk mundet te zhvendosi pasunine ne zvicerr, pershembull edhe pse bahet fjale per te njajten banke (dege) sikurse ajo ne te cilen i ka parate ketu ne NY. Fundja asht parja jeme, right?, a kam te drejte me ja vu edhe flaken krejt dollarve e me idjege per qejf, fundja jane te mijat, right? Shteti ka vendose sanksione bankave. Kulmi! Fakti qe pak e nga pak, shteti asht tue kene perhere e ma teper ne jetet tona duke na imponu se si e me cfare ta jetojme jete, asht thjesht e tmerrshme!

Teefa

nuk ke te drejt ti djegesh dollaret e tu,ato jan pasuri e sheteti, per me teper denohesh po e bere nje gje te till !por njihu me mir me te drejtat  dhe detyrimet e tua  ne shoqeri

Cilen Itali shkaterroi fashizmi or shoq? Duçen e donin si dreqin, paster, nuk e kishin frike. I gjithe skeleti infrastruktural i Italise se sotshme, eshte pjelle e atij fashizmit qe ti nuk sheh dot me sy. Edhe Gjermania, prej nazizmit u be, ishte dhe eshte akoma sot shteti me i fuqishem ne Europe (deri para dy vitesh ishte shteti me eksportet me te larta NE BOTE, ia kaloi Kina pas 50 vjetesh).

Persa i perket luftes, duke qene se Spanja ishte jashte ketij konflikti, Hitleri do e kish rrafshuar Italine sepse ishte dhe eshte hyrja me e madhe detare ne Europe, pra rreziku me i madh per vete Gjermanine. E gjithsesi Italia u rreshtua me fituesit dhe perfitoi nga plani Marshall. Po te argumentonim thjesht ekonomikisht, shteti qe humbi me shume se cilido tjeter nga LB2, packa se ishte vend demokratik dhe kunder Hitlerit, eshte Britania e Madhe. Kaloi nga pronare e gjysmes se globit ne nje ishull pa asnje burim natyror. Italia pavarsisht paktit te hekurt me Hitlerin, doli me fitim nga LB2, si shtet, si popull.

 

Mos fillo te me flasesh per lirine e fjales dhe te opinionit e per budallalleqe te tilla sepse ne asnje superfuqi boterore, ne ASNJE, nuk ka demokraci praktike, por veç teorike. 

Une nuk kam lexu kerkund se pushtuesat kane qene ndertuesa te kombit te pushtuar.Ky eshte thelbi i idese time.

kjo eshte nje teme qe diskutohet shpesh ne bote per pasojat e kolonializmit .disa thone qe u mori token vendasve disa thone qe solli zhvillim.shba psh a do te ishin keto qe jane nese do te ishin ne duart e indianeve apo australia ne duart e aborigjinaleve?

Bisedohet per luftera pushtuese te koheve moderne dhe jo kur lutohej me shigjeta neper pyje dhe lendina pa  ane e fund krejt natyrale.Aty dhe nje hu te ngulej, do bente  beli

Por fiset gjermanike....  nuk e ndertuan  Romen....

Puna asht se ky blog ushehet me dhe ushqen nostalgjine e viteve te xhaxhit. Kto jane si puna e atij prokurorit tek "divorce albanian style" qe kish qene marangoz pa asnji klase dhkolle dhe partia e kish ngrit direkt ne detyre pa shku nshkolle asnji dite. Prokuror! Pervec se ka marre ne pike te qafes qindra njerez e nuk pranon as faj dhe as te pakten te kerkoje falje, ai vazhdonte te bertiste me te madhe "Enver Hoxha ishte burre shteti, blah blah blah." kto duhen vare me kafshate ne goje, edhe pse ishte 85vjec!

Teefa... e mbylli me i llaf:" kto duhen vare..."! Nji ku dul fronti i ri i puneve

Shiko, un nuk besoj ne drejtsi "ai vret e torturon qindra t'pafajshem e internon e shkatrron familje, e nfund as me e fut n'burg nuk lodhet kush!", how about "ai vret, e ne e marrim e lidhim, i presim kapaket e syve qe tmund te shikoje gjate gjithe kohes, e pastaj i torturojme tan ropt e shpis me rradhe e n'fund ja vrasim para syve. At'her n'fund e denoi me izolim  deri sa te vdesin."? I don't care a asht 80 apo 100vjec! Pastaj mbyllen dosjet! smiley

Teefa  te gjitha keto qe po me thu jane shume te sakta.Por une te  pyeta per llafin socializem qe qenka i keq ne cilendo forme qe te  shfaqet.ket  a ma  spjegon ta  kuptoj?

Bota ka tpakten dy kategori njerzish: ato qe dojn me sundu (boten apo dugajen ku punojne) dhe ata qe dojne vetem nji cope buk e djath e aheng. Dhe nji sistem, sado i mire qe te duket ne leter, por qe per ta vu ne zbatim asht e nevojshme me pase shtet policor per tja imponu popullit me zor, dmth qe nuk asht i mire.

Socializmi asht i keq sepse qe kur asht hedhe ne leter nuk asht mendu mire. Per sa kohe qe njiri te lindin vetem dhe jo çili ne grup sikurse bleta, dhe si individ te kete andrra apo synime per te arrit me lane gjurme apo me arrite majar, ideja e te "share"-unit nuk ka kuptim. Une du qe ti me pase buke me hanger, por du qe t'jem ma i pasun se sa ti. Ma i suksesshem se sa ti. Ma i bukur se sa ti. Ma i mecem se sa ti. Dashnoren ma te mire se sa ate qe ke ti. Floke ma te mire se sa ato qe ke ti. Etj. Etj.

Ti mund te thush qe kto mundesh me i pase edhe ne socializem, po cka te duhen kur nuk mundesh me pase andrra? Ti si socialist mundesh me ma dhane i pune me rroge fikse, dmth per te kriju familje mjafton, kshuqe duhet te jem I lumtur sepse cdo muaj te jetes time do marr 100lek dhe ato mjaftojne per te jetu dhe ushqy fmijet. Ne kapitalizem ka nji pafundsi modelesh percdo produkt sepse gjithkush tenton te dali me dicka me te mire/lire/bukur se sa konkurenca qe asht ne treg, e ne kte mnyre arrihet perhere e me shume ti afrohemi perfeksionit. Ne nje bote socialiste, synohet qe objektet thjesht te kryejne funksionin, cilsia dhe teknollogjia asht e dobet sepse nuk ka komkurrence; po pate nevoje njerin nga ato 2-3 do blesh dhe si more njanin si more tjetrin, paret i shkojn shtetit. Ndaj nkohen e xhaxhit ke pas 2apo 3 zgjedhjeje per cdo orendi shtepijake, tavolina, divane, karrige, tv, radio, apo mobilje tjeta. Nkte mnyre asht kursy dhe asht siguru vazhdimesia e asaje qe ishte, quaje si te duash. Nuk ka punu kush per ato rroga qesharake sepse kemi dasht te miren e socializmit apo te shqipnise, po te ishte ashu at'here do ishim duke punu edhe sot falas. Kemi lene te detyruem me i thane derrit daje! Kjo nuk ban asgja vetem zbeh kenaqsine e ule deshiren per t'jetu. Njeriun, egoja e mban gjalle. Une nuk e kuptoj se si kemi duru ne komunizem! T'gjith floket njisoj, rrobat njisoj, apartamentet e vogla njisoj (pervec shokve dhe ismail kadarese qe ka pase me 5dhoma), t'mobilum njisoj. Socializmi kundershton natyren njerzore. Jemi t'barabarte para ligjit apo Zotit, por nga intelekti dhe botkuptimi jemi tgjithe ndryshe. Pse te tentojme te jemi te barabarte at'here kur thjesht mundemi me kene te lire e te ndryshem, dhe vizualisht.

e ke zberthy gjith boten ne 5 rreshta. shum Taf je mer Tef

Epo bota mund te zberthehet edhe me 1 rresht. Rresht i cili s'do linte vend per ironi e sarkazem. Dhe se kam fjalen per rreshtat e EdiRames, t'cilet okupojne 4-5 faqe te librit, secili.smiley

ja nji rresht botzberthyes, psh:

Xhim Kerri, ti je bota!

 

Une do thasha "Vdekje fashizmit, liri popullit!", ajo e jotja rrezikon te merret pa nenkuptime. smiley

Grava, duhet fiksuar nese ne kete teme do diskutohet per ndertimet, pa marre parasysh implikimet politike apo duke i konsideruar te dyja bashke. Mua me duket se eshte rasti i pare dhe nuk dua fare te merrem me bindjet politike personale te njerit apo tjetrit. Tere fotot e sjella ketu jane fakte. Ti thua se gjate asaj periudhe nuk u bene gjera te mira ne Itali e lere me diku tjeter. E ke gabim pasi gjate asaj periudhe e vetmja levizje e lindur ne Itali qe hyn ne arkitekturen moderne eshte futurizmi dhe e dime mire se sa e implikuar me fashizmin eshte levizja ne fjale, por ja qe Antonio Sant'Elia p.sh. ka lene mbrapa disa vizatime e plane qytetsh te shkelqyera, apo La casa del fascio e Giuseppe Terragni-t qe eshte po ashtu nje ndertese e shkelqyer e arkitektures moderne. Ne Itali keto. Nese vijme te Shqiperia, mua me duket se ne ceshtjen e ndertimeve nuk duhet te kete diskutime pasi ndertesat jane mes nesh. Kemi po ashtu foto per te pare gjendjen para dhe pas nderhyrjes italiane. Tani ti do thuash mbase se nese do na kish pushtuar Rusia dhe ndertimet ne Shqiperi te ishin bere nga konstruktivistet ruse (ide e ndertesa te shkelqyera edhe nga keta), do kish qene me mire. Gjermanet po ashtu. Nga ana arkitektonike njelloj mire do ishte per ne. Ja qe jemi vend i vogel dhe arkitektja e pare shqiptare eshte diplomuar ne vitin 1952! Eh... 

Skica te Sant'Elia-s lart dhe Casa del Fascio poshte:

Pus nafte nde Devoll...? Bah ! Paska  hup pra ! Si koka e viçit nde qypt

Disa foto te tjera, qe nuk postohen per here te pare, por qe i perkasin kesaj teme. Besoj se kemi tani per tani permbledhjen me te pasur ne rrjet te fotove cilesore nga kantjeret ne Shqiperine e pushtuar nga fashistet.

 

Nga ndertimi i Bulevardit kryesor te Tiranes - pamje nga Universiteti drejt Maternitetit.

Universiteti dhe Bulevardi, pamje ajrore

Nga ndertimi i godines, sot Universiteti Politeknik i Tiranes

Nga ndertimi i Bulevardit

Nga ndertimi i Hotel Dajtit dhe Universitetit

Nga ndertimi i Bulevardit

Kryeministria ne ndertim

Hotel Dajti ne ndertim

Hotel Dajti dhe Lana

Ols, je i lutur  prej meje, lodhu  e sill fotot e Hanovrit,(Gjermani Niderzaksen)   para bombardimit aleat....  dhe  pas tij!

Aty  do shifen mire fort, pasojat   "koheve ndertimtare " me nazifaçizem

admina, eshte  teme e kendeshme .Leneni pake hap ate "valvolen e shkarkimit"...me mase sigurisht 

une them ta shtrengoje cik ,se u be boze fare kjo teme.

Olso ke bere gje shume te  mire sepse per mua  ka rendesi pamja e Tiranes prej  Kodres Liqenit...(Universitetit)

E Tiranes se  "Shtetit Modern".. te qafethyerit,  Naltmadhnise se Tij

Anonim ti Lodhesh por edhe harrin. Urime dhe flm per infot qe "kerkon " gjen dhe i sjell !
Qe Italianet jane "maje gjeri e ashtu melleri " nuk ka mbetur ta vertetojme ne per arkitektet e tyre as per Ndertimet e tyre .Jane Kulture Boterore.kane trashegimtar Boterore 2000 (2 mije ) Vjecar dhe rralle njeh Historia Boteror ndertime cilesore si ato te bera nen perandorine Romake te Lindjes se te Perendimit qe i rezitojne Kohes e pjellin MILJARDA .
E gjith perandoria kudo ku shtrijeh Ndertohej per ta . Dhe nuk kishte si te Reflektonin ndryshe ne Italine - Shqiptare te Kurores se Emanuelit.
Kush ngazellehet e habitet me punime Italiane "ne SHQIPERI e per SHQIPERINE " ndoshta ka nje mentalitet te Semure preshor e rron me Komplekse Inferioriteti .
Per " komoditet mendimi " do te thonim se ndertimet ne KOSOVE jane bere per te mire te Kosovareve nga Regjimi Serbo -Kroat i TITOS dhe jo si Pjese e Jugosllavise smiley
Ishte Merita e jashtezakoneshme e atij Brezi te Kulturuar qe nuk pa "Fashizem " dhe nuk Pelliti e lehu "se fashizmi zotrie " per ndertimet , por i Ruajti , Mirmbajti Cfrytezoi dhe i Trashegoi Brezave
Ndersa percet qe krahasojne "Piramiden " e deri Qytete te TERE te ndertuara nga shqiptaret le te mendojne per nje Cast sikur ( ah sikuri por ne keterast Mjaft REAL ) ne krye te Vendit e te Puneve ne Shqiperi te kishin ARDHE Shqiptare pas 90 , dhe jo Kusare e Bandite qe huazuan propogande gebelsiane , dhe atehere doshihnim se si do trajtohej se si do trajtohej Piramida e Pallati Kongreseve dhe shume e shume Obkelte qe rajersoneria e Xhahileve u vuri Kazmen dhe akoma pretendon te kthehet me KAZMA e QYSQI per 100 Vjetorin e Ish Shqiperise !
Edhe njehere flm dhe urime per Punen e mire !

Idris me qafsh se nuk jemi ne format e edukimit marksist leninist ketu.Po te jap te drejte per pjesen pas vitit 1990.U deshen 20 vjet levizje te lire popullsie dhe pasi gjithe urbanistika dhe tokat me te mira te shqiperise te ishin mbushur me ndertime pa leje brezi i debileve qe po udheheq shqiperine te kujtohej te bente nje plan urbanizues.Eshte hera e pare qe shqiptaret jane te lene azat pa tutelen e ndonje fuqie te huaj dhe shiko si i bejne punet me bythe ndertojne ne fillim pastaj bejne planin dhe gjithshka duhet prishur e bere prape nga e para .ndersa talani i beri me plan njehere e mire dhe ka 70 vjet qe s'ka pas nevoje me vene dore ne ato qe beri.ja ketu e kishim llafne.

E di dhe e kuptoj qe je ne format e Edukimit Demokrat .
Por qe te shtrosh nje mendim ka shume rendesi ne cfare 'rrethi " individesh qe mendojne e shtron . Ne se ke te besh rreth e rrotull me individe qe te peshperisin ne vesh se "socializmi zotrie " dhe ti kane bere TRUTE Pershesh patjeter qe ti e ke konkluzion shume te drejte Alba .Por them se askush nuk mund te marre mundimin te analizoj Ndertimet e Italianeve se nuk e kane ate kapacitet. Kyt nuk e them per Tye e per ndonje tjeter smiley qe e njoftun Shqiperine nga Historite qe tregon Babasqapi qe ne Shtetin e Arberit me ndertime te Kostandin Shpatarakut e Arkitekt Sinanit per te mir te Skypnies.
Po ta perseris edhe njehere dhe ne se nuk te mjafton e mesipermja .
Italianet Palnifikuan dhe Investuan ne SHQIPERI si pjese Teritoriale e saj , brenda teknologjise se Kohes . Ne format e eukimit marksist nuk eshte thene se qene Ndertime Italiane por Ndertime te Italaineve Fashiste ne Shqiperine e tyre .
Dhe ketu duhet bere diferencimi edhe me ke llafos , me Tefra apo me Alben . Tefa ka marre persipe nje rrol "'hokatari " me mend shkodret . Po ketu ne kete rast me qe i Jepet ngjyra argumentuese pak a shume serioze , vijne pak me mbrapa Hokataret smiley
Asht e drehta Juej me menue si me dasht , "boll me ken Sjodran dhe tana i din dhe tana i ban "...dhe s'po e vazhdoj mae !

Asht kollaj me thane une se ti ke marre nji rrol, whatever. Argument, vlla. Me bind, po e pata gabim! Italianet ndertonin ne shqipni, dhe nje vit e ca me pas Sovjetiket perdhunonin grate gjermane dhe hanin patate ne Berlinin lindor. Please, me bind! smiley

shume foto te bukura, per t'na kujtuar ene nji here se gjithmone do kemi nevojen e FBI, SNKD, KRJN. ISNT, GROD, KRATAT. DERAKN, KART, RETUN, SETOR, DOTEA, BESTAN, GURSTAN, dhe shume frmave te tjera te jashtme.

Qe italianet kane qene superfuqi ndertuese, kjo as e diskutohet.... ata ndertuan Ameriken e jo me nje cope vend si Shqiperia, e cila as qe mund te krahasohej me potencialet e Amerikes. E kemi diskutuar edhe ne nje teme tjeter kete gjene, me duket tek ajo tema...a ka qene i mire fashizmi apo i keq..... apo diçka e tille pasi nuk po me vjen ndermend saktesiaht. Po e rendesishme eshte, se njai Tef...edhe sot pas kaq kohesh, po na shfaqet nje kolonialiist e shkuar kolonialistit, kur dhe vete kolonialistet e kane mohuar kette gje dhe kane pranuar gabimet e tyre. Eshte e perboteshme dhe e padiskutueshme se pushtimet e vendeve te ndryshme, nuk jane bere kot per sport....po per arsye te caktuara ekonomike...EKONOMIKE ...Pushtuesi, e ka pushtuar ate vend thjeshte per ti marrre burimet e tija ntyrore dhe per te perfituar sa me shume prej tyre e per ti shnderruar ne  para....kjo eshte ne themel te çdo pushtimi. Qysh nga kohet e lashta, ku pushtimet beheshin per te perfituar teritore gjuetije, e deri ne dite tona, ku pushtimi ushtarak eshte zevendesuar me pushtimin nepermjet globalizimit te ekonomise ...... dhe si rrjedhoje, pushtuesit, kane menduar se do te qendrojne aty shume gjate, dhe  kane ndertuar vepra dhe qytete shume funksionale dhe te bukura, qe ne vendet e tyre konservatore, veshtire se do te arrinin qe ti ndertonin.... pra thjeshte ndertimet e pushtuesve ne vendet e pushtuara, nuk jane bere ne funksion te zhvillimit te atij vendi, po ne funksion te vete madheshtise se pushtuesit per ti bere karshillek vendasve. Ja po te shikoni, te gjitha ndertimet e Italise Fashiste, u bene ne funksion te jetegjatesise se pushtimit....psh, u ndertua Hotel Dajti, si hotel ushtarakesh, u ndertua  UP sot, si korpusi i komandes se pushtimit per Ballkanin, u ndertuan tere ato rruge, thjeshte per komunikimin ushtarak dhe pjesa me e madhe e tyre i ndertuan ne funksion te konceptit ushtarak per te sulmuar Greqine,  e keshtu me radhe....pra pushtuesi i llogarit ndertimet per hesap te vet dhe jo per te sjelle zhvillim tek vendasit.. E pastaj hyjne ne veprim te tjere faktore social- psiqik ne mardheniet midis dy forcave antagoniste  pushtues vs te pushtuar te cilat sjellin bashkepunim ose jo, ne te mire apo ne dem te zhvillimit te vendit..... dhe hallakatja e mendimit te njatij Tefe, duke bere lidhje qe nuk egsistojne, tregojne boshllekun inteligjent te tij.... se sipas tij na mbetet te therrrasim ......rrnofte façizmi...... jepi Tefe....

""" pra pushtuesi i llogarit ndertimet per hesap te vet dhe jo per te sjelle zhvillim tek vendasit...
Do me lejosh i nerum Alidems me te be nje nderhyrje qe perben THELBIN e te kuptuarit te ceshtjes,
Italianet nuk bene ndertime si PUSHTUES . .......
......Ata Planifikuan dhe Ndertuan ne Shqiperine e prapambetur Italaiane........
si me ndertu per pjese te tjera te vendit te Italise se athereshme . Shqiperia ishte ITALI si me thene Lombardi , Toskane , Barez etj etj .Po nuk u kuptua sic eshte pjesa shqiptare e suazes se Mbreterise Italiane ...do shkasesh patjeter ne Politizime me Komuniste e Balliste dhe sidomos me Demoktrate or tie qe bejne Historie smiley
Jam plotesisht dakort me Permbajtjen he per he te Cfaqjes se Investimeve drejt Jetgjatesise se Objektivavae me fazat perkatese te zgjerimeve te metejshme ne Ballkan nga Italianet e Fashios!

Duke lenè jashtè politikèn apo qèllimin e kètyre ndèrtimeve...ç'do fuqi qè ka kaluar nga ato anè e ka lenè njè gjurmè..nuk mund tè ndodhte ndryshe, mirè apo keq quhet histori..ajo qè mè bèn pèrshtypje èshtè se nè qoftè se dje jo ç'do gjèje ju vu kazma nè emèr tè luftès kundèr fashizmit apo tè huajit(shembull kèto ndèrtesat qè shihen nè foto),sot akoma vazhdon e diskutohet ti vihet kazma ç'do gjèje nè emèr tè luftès imagjinare kundèr komunizmit apo nè fund tè fundit ato qè vetè shqiptarèt ndèrtuan(shembull tipik Piramida nè Tiranè)

Anonim , përshëndetje ,vërtet je i palodhur i përkushtuar për fotografinë dokumentare dhe flm që i ndan me ne.Për ti bërë qefin nji pornografisti ktu por dhe për pak shkëmbim , me demek jo vetëm të marrim por dhe të japim diçka do shtoja : Titulli nuk është i saktë , kurse nëntitulli jo vetëm i pasaktë por dhe tepër ngacmues (për disa dhe acarues )(për të tjerë provokues) Pse them jo i saktë titulli sepse po ndryshonte nënkupton sikur më vonë u ndërpre ndryshimi dhe ngelëm tek ura e beshirit; mirë do thotë dikush po pse ngacmues , acarues, provokues pasi është fakt pushtimi ndërtimet apo ndryshimet përputhen? Do ishte shumë e drejtë dhe aspak ngacmuese nqs si nëntitulli do ishte  vënë periudha  psh 1930 -1943 dhe çdo foto të ishte dhe viti rruga tiranë -elbasan psh është 1932-1937.Po titulli nuk do ishte më i drejtë me "Ndërtimet italiane në Shqipëri" Investimet do ishte dhe më drejtë pasi në fakt krahu i punës ishte shqiptar.Diskutimet e tjera jo dobia e pushtimit jo fashizmi i gjej pa vend se nqs ka njerês që mbrojnë pushtimin më kolonianizmin apo neokolonianizmin i them se ne sot jemi një neokoloni jo vetëm ekonomike por dhe politike ndërtime e ndryshime bëhen çdo ditë por zhvillimi dhe rritja e mirqenjes së tërësisë së shqiptarve është mjaft e ngadaltë.po kështu do tï thoja dhe mbrojtjes sê diktaturës etj etj. Le të mbetemi tek fotografia dhe dokumentari , cilësia e ndërtimeve , planimetria , akitektura, vlerat e qëndrueshmëria në kohë prandaj them që titulli dhe nëntitulli e zhvendosin vështrimin dhe diskutimet në kahun që s'duhet. Nqs do të më thuash që titulli dhe nëntitulli kanë  kte qëllim ath tërhiqem bile debatin e quaj të pavlerë në këtë fushë nqs Jo ath ndryshoi titullin e nëntitullin sa s'është prishur plotsisht qëllimi si fotografi e dokumentar i ndërtimeve  e ndryshimeve të një kohe të caktuar që përkon me periudhën e fashizmit në Itali dhe ndikimin e tij në  Shqipëri.  

Bukur mësova se në Qukës paska pasur një minierë mineral hekuri ;ndoshta mineral hekurnikeli si gjithë zona a ka ndonjë gjeolog -minerar që e sqaron.        Në Devoll (në brigjete lumit apo krahinën e Devollit ?)paska pasur puse nafte në shfrytzim si dhe kërkime për vendburime të tjera.

 

smiley Rrugën e kombit Ilir "Egnatia"

smiley

E madhe!

Ja një sqarim nga "Shqipni e harrume" për bulevardin "DK"                 

Tiranë, 1940. Nga punimet për shtrimin e Bulevardit të Perandorisë (Viale dell' Impero), sot Dëshmorët e Kombit. Punimet e filluara në vitet 37-38, në kohën e mbretit Zog, i cili nuk arriti as t'i vinte emër (në atë kohë quhej thjesht Bulevardi i Madh) u vazhduan nga italianët deri në fund të vitit 1940. Pishat që hijeshojnë edhe sot atë, jan mbjell që atëherë (siç shihet edhe në foto) sipas projektit të arkitektit italian Gherardo Bosio, projektues i gjith kompleksit të Bulevardit. Fotot jan bër afërsisht në të njëjtin vend pran Urës së Hotel Dajtit, me një diferenc kohore prej disa muajsh nga njëra-tjetra dhe tregojn, e para pjesën e bulevardit nga ura drejt Universitetit; dhe tjetra nga ura drejt Qendrës. Në foton lart shihet në ndërtim gjithashtu godina e sotme e Kryeministris, ndërsa prball saj në anën tjetër të Bulevardit, shihet një sondë që po bën sondazhe në zonën ku pak muaj më pas, do të fillojn punimet e ndërtimit të një tjetër godine të madhe, ndërtimi i sê cilës do të ndërpritej në nivelin e bodrumeve për shkak të Luftës. N� vitet �50 kjo godin� do t� p�rfundohej, si seli e Komitetit Qendror t� PPSH-s�. N� foton e dyt�, shihet Ministria e Mbrojtjes e cila ka t� nd�rtuar vet�m pjes�n ballore. Krahu nga ana e parkut Rinia, do t�i shtohej asaj pjes�risht ne vitet �60 dhe pjes�risht ne vitin 2004. Gjithashtu jan� t� dukshme pirgjet me pllaka asfaltike t� cilat vinin nga Italia, me t� cilat u shtrua shtrati i rrug�s. N� koh�n e fillimit t� punimeve, projekti i nd�rtimit t� k�tij Bulevardi u kritikua r�nd�, duke th�n�: �Ekzistojn� qytete pa bulevarde po bulevard pa qytet nuk kemi par�� apo duke e quajtur si �Katedrale n� shkret�tir��. K�to, sepse duhet t� kemi parasysh se at�her� qyteti mbaronte tek Lana, Tirana e Re nuk ekzistonte dhe projekti ishte shum� i shtrenjt� p�r koh�n.   

 Ps : u mërzita duke korigjuar "?" është  "ë"          

sa i mire qe ka qen façizmi..nga ana arkitektonike

Si me ta tregu juna tyve ..hë, ke hang nojher hallve , njashtu dhe façismi asht si hallvë vahllahi.

kshu u mahnit Kavia ene me rrugen e kombit...vdes per makinat e ndertimit. 

Citoi tamon keto perla or ti se te sula Cimin ene Belulin?

"Façizmi osht si hallve po me shume sheqer amo"

''Duçja, e ka bere Italine...., xhehnet mor xhehnet e ka bere''.smiley

Shume interesante. Miniere je Olsi.

 alidemsi; ".... pra pushtuesi i llogarit ndertimet per hesap te vet dhe jo per te sjelle zhvillim tek vendasit... "  

Athere, sipas llogjike, i bie qe edhe PPSH, i beri ndertimet per hesap te vet, dhe jo per te sjell zhvillim tek vendasit. 

Pjer, mos me detyro qe te te fus nai te shame tani.........se e meriton.......

alidems, kur mungon argumenti dhe arsyeja, vjen e shamja. Nese ti qendron ne kete kategori, ne te shamen , mund ta thuash  je i lire, veç humbet respektin tim. 

Poq e e do nje te shame te mire e do, po vençe ama...se po flet per dy gjera krejt te kunderta......pushtuesi eshte pushtues, dhe PPSH-ja nuk ishte pushtuese, po si çdo parti e çdo vendii qe aspironte per popullin e vet.......pamvaresisht se çar solli... dhe me thuj se nuk e meriton  tani te shamen.......

PPSH, ka sjelle zhvillime me ane te ndertimeve? Une do te thosha qe ka ule standartet afer vlerave negative. Ti quaje edhe zhvillim! smiley

AK, te falenderoj per fotot e kohes se fashizmit, jo se jam fashist, as komunist, por verteton edhe nje here teorine e Marksit, ku thote se per nje vend te prapambetur, feudal, eshte me mire nje pushtim apo kolonizim nga nje fuqi e zhvilluar, se perfiton, se sa te drejtohet e te lihet ne meshire te feudalve primitive. 

Pjeeeeeer ...kur e ka thone ket Marksi mer daj......

JA disa foto te tjera nga kjo periudhe qe sapo foli AK.....

Kjo eshte nje veper e Italianeve.....

...edhe kjo eshte nje veper e italianeve....

.....sheshi qendror i Tiranes...viti 1938

Sheshi qendror i Durresit.....1938

...ne Durres...

................

......Durresi..........

Nuk e di pse ajo fotoja e durrsit "Sheshi qendror i Durresit.....1938" dhe ajo poshte saj, me kujtojne piazza san marco, edhe le calli di venezia. 

italianeve u duhej infrastruktura qe shqiperia e mallnise se tij katunar Zogji as nuk e kishte marr mundimin ta bente se i duheshin xhixhat per ti marre ne angli me vete.

te gjitha investimet ishin ne funksion te rrjepjes se ketij vendi te pasur me burime natyrore pa fund.

 Behete fjale per vitet 30 per periudhen e arte te kultures boterore, italianet kolonizatore nuk mund te vinin te jetonin neper konake apo shtepite me qerpich. 

Po admirimi per keto lloj fotosh tregon dhe nje here varferine tone te madhe dhe ne kete fillim te shekullit te ri, sa te zbrazet jemi duke vleresuar vetem faciaden dhe duke mos bere as perpjekjen me te vogel per ndryshim.

Koha e komunizmit te pakten u perpoq per dicka, qe majmunet e ketij vendi mos te kerkonin emancipimin vetem te veshja, po dhe te shkenca, kultura, jeta shoqerore etj etj.

Nuk e di nese keto qe shkruan i shkruan me bindje apo thjesht injoron realitetin e gjerave. 

 

cili eshte realiteti, qe tani ne shekullin e ri ky komb budallenjsh me gjithe se jeton ne informacion nuk ngurron te ndertoje shemtirat me te shemtuara dhe budallekut te tyre i vihet perpara si alternative ndertimet e kolonizatoreve.

Pyetje: Cila eshte fabula qe perpiqeni te perconi? Qe me mire te ishim koloni e italise?

Apo e ka fajin regjimi popullor qe erdhi me pas? Nuk kuptoj nje gje pse paria qe u luftua pas ardhjes se regjimit popullor nuk kishte bere as perpjekjen me te vogel per te ndryshuar nje gje ne kete vend, megjithese kishin pare e kishin studiuar bote?

Njesoj si ne kete shekull te ri!

Cuna ftillohuni "O balo te hengert tenja e ke te keqen brenda"

Ne c'drejtim e shtron pyetjen? Ne ate ekonomikun, politikun, socialin, apo te treja bashke? Me thuaj e te pergjigjem.

Fabula? Ok i pame fotot per kantieret e ndertimit, kush i ka ndjekur dokumentaret e institutit LUCE i ka pare keto foto sic ka pare shqiptaret te veshur si majmuna me kostume popullore qe bertisni "Viva il Duce, Viva il re". Tani lind pyetja cili eshte qellimi i fotove.

  • Te na tregoje qe nuk jemi te afte te bejme gjera si italianet
  • te na tregoje qe qellimi i italianve nuk ishte rrjepja jone po ishte emacipimi
  • te na tregoje qe ne aspektin arkitektonik duhet te vazhdonim ne rrugen e italianeve
  • Te na tregoje qe Zogji ishte nje legen qe i kishte lene shqiptaret si leckamane e injorante ne shpi balte.
  • etj etj

Vetem nje nga pikat qe shtron ti me duket e denje per pergjigje, e treta. Pergjigja:

Po, duhet te kishim vazhduar ne rindertimin e infrastrukturave ne Shqiperi, sidomos me stilin italian. Dhe kjo gje ndodhi smiley

 

Bosio, që në veprat e tij të fundit në Shqipëri, po prirej gjithnjë e më tepër drejt një skematizimi dhe një purizmi abstrakt, fort i rrallë edhe në arkitekturën italiane të kohës, bën një përjashtim me projektin e Pallatit të Fashos që i shërbente për të marrë licencën e një lirie të skajshme në projektimin e objekteve të tjera të sipërcituara (të gjitha vepra të tij - me ose pa bashkëpunim - përfshirë këtu edhe Stadiumin dhe hotel “Dajti&rdquosmiley. Por edhe ky “lëshim” ndaj një monumentalizmi neoimperial dhe figuracioni tradicional që luhatet mes renesansës italiane dhe mesjetës shqiptare, nuk bëhet pa një kriter vetjak. Që në të ritë e tij Bosio kur fliste mbi raportin mes modernes dhe traditës theksonte se ai ishte për “një arkitekturë të gjallë, që pulson, që paraqet bukurinë e harmonive rioshe larg atyre që quhen proporcione tradicionale…por që identifikohen me bukurinë që mund të krijohet nëpërmjet teknikave të reja, që nuk ecën me kokën mbrapsht dhe sytë e fiksuara në të kaluarën, por sheh përpara dhe vetëm ndonjëherë ndalon për tu përkulur me respekt mbi veprën e paraardhësve tanë”.

Ky është motivi që Bosio në projektimin e Planit Rregullues të Tiranës propozonte që të ruhej krejtësisht bërthama e vjetër e qytetit “për të mos humbur gjurmët e qytetit të vjetër mysliman”, dhe Tirana e Re ndonëse projektohej me kritere perëndimore duhej të ruante në tërësi dhe të fuqizonte me impaktin e saj karakterin e brishtë të “qytetit kopësht” të cilin për arsye social-historike Tirana për fat e kishte.

Ky respekt i Bosios për traditën vendase edhe në urbanistikë, nuk ishte dhe aq karakteristik për të. Respekti ndaj traditës, pa tradhtuar idealet e racionalizmit dhe të funksionalizmit në urbanistikë, iu forcua në Shqipëri. Këtu ai, ndonëse kishte një pushtet shumë të madh në funksionin e tij (si kryearkitekt i vendit), nuk veproi si në planet rregulluese që i kishin dhënë famë në Afrikën Lindore Italiane popullata e së cilës i konsideronte të paqytetëruara dhe primitive. Në ato qytete arkitektura dhe urbanistika e Bosios kanë një natyrë të dukshme koloniale dhe i mbivihen me dhunë çdo forme ekzistuese lokale. Vetë Bosio shkruante se “varfëria materiale e jetës abisinase nuk ka prodhuar as art, as sisteme konstruktive që të mund të jenë të nevojshme për ne…, asgjë për tu përftuar nga pikpamja urbanistike e arkitektonike”.

 

Te na tregoje qe Zogji ishte nje legen qe i kishte lene shqiptaret si leckamane e injorante ne shpi balte.

xp - doja te thoja, effkey, ke mbllacitur shume vepra te E. Hoxhes dhe miqve te tij. Projektet e medha kane nisur qysh ne kohe te Zogut - sigurisht te drejtuara dhe financuar nga Italia se ne ishim ende ne mesjete. E kuptoj qe mund te duket e pamundur, por bonifikimi i kenetave nuk ka filluar kur Enveri mori pushtetin por me pare (shiko fotot qe solli Kakavija te nje shkrim tjeter). Mos harro qe shume Tiranas (dhe shume te tjere nga qytetet/fshatrat e tjera) ende mjekohen ne spitalet qe ka ndertuar Italia.

mos me qaj hallin se ca kam mbllacitur une. Mua me mjafton kaq informacion nga historia: Qe Zogji vrau gjithe patriotet e ketij vendi, shiti vendin te italia, dhe nuk la asgje mbrapa pervec nje ure.

Sa per projektet qe filluan italianet qe ne kohen e Zogjit ishin ne vazhden e pregatitjeve per pushtim. 

Tu digjej aq shume shpirti per ne italianeve nuk vinin ne shqiperi me ushtri sic erdhen.

L’espansione finanziaria dell’Italia in Albania (1925-1943)

La Banca Nazionale d’Albania e la SVEA

di

LORENZO IASELLI*

1. La fondazione della Banca Nazionale d’Albania e della Società per lo Sviluppo Economico dell’Albania (SVEA)1

L’interesse politico ed economico dell’Italia verso l’Albania, manifestatosi già prima della guerra mondiale, in funzione anti-austriaca, si consolidò allorché la Conferenza degli Ambasciatori del 1921 riconobbe all’Italia uno speciale “mandato” sulla giovane repubblica balcanica.

Nell’immediato dopoguerra, dopo il fallimento dell’accordo Tittoni – Venizelos, l’Italia si era schierata per la conservazione di uno stato albanese indipendente nei confini originari del 1913: questa circostanza, abbinata al “protettorato italiano”, avrebbe comportato notevoli vantaggi di ordine politico (contrasto delle aspirazioni francesi nei Balcani), militare (rottura della continuità del possesso di serbi e greci sulla costa orientale dell’Adriatico e controllo dello stretto di Otranto) ed economico (in particolare si riconosceva grande importanza al “valore di transito” del territorio albanese)2. L’Albania aveva, dunque, un valore strategico per l’equilibrio adriatico e costituiva la porta principale per un’espansione economica verso il Vicino Oriente.

Tuttavia le relazioni economiche tra Italia e Albania assunsero un decisivo rilievo soltanto a partire dal marzo del 1925, allorché furono concluse le convenzioni che accordavano all’Italia concessioni petrolifere e l’incarico di creare una banca di emissione. La convenzione per la costituzione della Banca Nazionale d’Albania fu firmata il 15/3/1925 dal Ministro degli esteri albanese, Mufid Bey Libohova, e da Mario Alberti3, rappresentante di un gruppo finanziario italiano – in cui figuravano le principali banche del paese – che, su invito della Società delle Nazioni, aveva organizzato l’operazione4.

Gli accordi furono successivamente ratificati dal parlamento albanese, che il 23 giugno e il 5 luglio promulgò la “legge organica per la Banca nazionale d’Albania” e la legge sul nuovo ordinamento monetario.

L’articolo 18 della convenzione, inoltre, prevedeva che la nuova banca di emissione avrebbe dovuto procurare, tramite una società appositamente creata (la SVEA), un finanziamento di cinquanta milioni di franchi oro allo Stato albanese.

Il prestito, destinato alla costruzione di opere pubbliche, sarebbe stato garantito dai proventi delle dogane e dei principali monopoli albanesi.

Gli accordi seguivano di due mesi la proclamazione della repubblica albanese con a capo Ahmed Zogu, il quale aveva cercato l’appoggio finanziario del regime per consolidare il suo potere nel paese. Dal punto di vista diplomatico l’ingresso del capitale italiano in Albania fu avallato dai governi inglese e americano, interessati ad ottenere l’adesione dell’Italia al patto di sicurezza per la Renania e, più in generale, a contrastare la crescente egemonia francese in Europa Orientale5.

La banca fu costituita a Roma il 2 settembre del 1925 ed il suo capitale fu fissato in 12.5 milioni di franchi oro. La distribuzione delle quote azionarie e le norme statutarie assicurarono all’Italia un controllo pressoché totale sulla condotta dell’istituto. Il progetto iniziale prevedeva che il 49% del capitale della banca fosse riservato a cittadini privati albanesi, il 26% al gruppo italiano, e la restante quota ai gruppi svizzero, belga e iugoslavo; di fatto, invece, questa distribuzione venne a modificarsi perché le azioni spettanti agli albanesi furono attribuite all’Italia e, per alcuni accordi intercorsi tra Alberti e la Banca Commerciale di Basilea, la partecipazione italiana finì con l’attestarsi intorno all’80% del capitale6.

Inoltre fu assicurata l’indipendenza dell’istituto dal governo albanese, fu fissata la sede legale a Roma e fu attribuita la presidenza ad un italiano7.

La politica generale della banca sarebbe stata dunque condotta in Italia, da organi sociali a maggioranza italiana; l’amministrazione dell’istituto fu affidata ad Amedeo Gambino, che avrebbe operato in contatto con i direttori delle filiali in Albania8.

La convenzione prevedeva l’introduzione di un nuovo sistema monetario e la creazione del franco albanese, che fu agganciato all’oro secondo la vecchia parità dell’unione monetaria latina (0,290322 grammi per franco).

La Banca Nazionale d’Albania, pur essendo tenuta per statuto ad adeguarsi al gold exchange standard, operò fin dall’inizio in regime di gold standard, assicurando la piena convertibilità in oro delle proprie banconote9.

La possibilità di mantenere il tallone aureo nonostante il persistente deficit commerciale del paese si fondò evidentemente sul cospicuo afflusso dei capitali italiani in Albania e sulla moderata espansione della circolazione albanese.

L’ordinamento bancario e monetario albanese rappresentò un notevole piano di “ingegneria finanziaria”, congegnato dall’Alberti, che riuscì a conseguire i seguenti importanti obbiettivi: diffondere l’impiego della banconota e dell’assegno in un paese che non aveva mai avuto in passato alcuna esperienza di banca ed in cui erano inosservate anche le principali forme di legislazione commerciale e tributaria10; preservare allo stesso tempo la stabilità della nuova moneta evitando tendenze inflazionistiche. La politica monetaria piuttosto restrittiva della Banca Nazionale d’Albania fu subordinata – come si documenterà più avanti – agli obiettivi politici del regime e alla difesa della lira sui mercati valutari. Del resto tale politica veniva giustificata anche dal fatto che la banca, essendo al contempo istituto di emissione e di credito ordinario, doveva ridurre al minimo i suoi rischi e in considerazione delle scarse possibilità di investimento offerte dalla arretrata economia albanese.

Ulteriore obbiettivo da raggiungere attraverso la Banca Nazionale d’Albania consisteva nel rastrellare le monete metalliche (d’oro e d’argento) utilizzate in passato nel paese sia per effettuare pagamenti sia come forma di risparmio tesaurizzato, incorporandole nelle riserve dell’istituto a copertura della nuova circolazione di banconote.

Te lutem AK, silli te perkthyera artikujt, apo e ke vetem per emigrantet e Italise. 

Pjero, pertoj me e perkthy. smiley

Athere kot qe e ke sjelle, s'ka kuptim, asnjeri nuk e merr vesh. 

Brenda pergjigjeve qe dhashe Belulo, ishte pyetja brenda. 

Foto Kot. E per cfare duhej hapur nje teme e tille. Te gjithe e dine qe Italiani beri dy ndertesa e tre rruge me qellim qe te ndertonte infrastukturen pushtuese per te kaluar ne greqi dhe me tej per te bere te mundur endrren e Duces me Mar Nostrum.

Keto ndertime per aq sa moderne mund te duken nuk sollen asnje zhvillim real. E gjitha ishte nje infrastrukture shfrytezuese, e bere per qellime te caktuara.

Jane nja dy tre kokrra pepinesh ketu ne peshk qe realisht te velin kur vjen fjala te marrdheniet Italo-albaneze..

italia eshte vend i vdekur dhe sot e kesaj dite. biles dhe veriu qe eshte me i fisem eshte ashtu prej francezeve dhe gjermaneve qe jetojne ne ato zona..

Ta kishin marre qe ne 1920 italianet Shqiperine, do ishim ndryshe tani!!!

Di ndonjë koloni Italiane që ësht ndryshe për merita të italianëve .Italianët janë vetë si koloni në pothuajse gjysmën e territorit.

Di ndonje koloni angleze apo franceze qe eshte zhvilluar per merite te tyre? Nuk ke c'te dish sepse NUK KA. 

Amerika e kanadaja kanë qenë koloni angleze dhe franceze , sot shtete nga më të zhvilluarit në botë  por vendasit pothuajse të zhdukur . India është një koloni angleze ku anglezët investuan dhe vodhën sa deshën; një shtet i zhvilluar sot.

Po ca zhvillimi qenka zhdukja e popullit autokton? Po flisnim per zhvillim te kolonise, jo te kolonizatorit. E gjithsesi Shba-ja beri nje goxha lufte me Angline, apo e mbaj mend gabim une? Festojne akoma sot, ne 4 korrik, "pa asnje pompozitet e pa ceremonira", nje gje qe quhet "INDEPENDENCE DAY". Francezet ne Kanada shfarosen Uronet, luftuan me anglezet dhe shiten e blene tokat e atjeshme per vite me radhe. 

India pati Gandhin mesa mbaj mend, e ai nuk protestonte per te ndaluar zhvillimin e Indise, perkundrazi. Anglezet atje kane SKLLAVERUAR. S'di qe italianet te kene ushtruar skllaverine ne Shqiperi, kush punonte paguhej, kush donte te studionte ne Itali, e kishte mundesine etj.

Gjithsesi mos harro faktorin kohe: trojet shqiptare 500 vjet nen Turqine dhe 0 zhvillim, 0 infrastruktura, madje luftim te traditave, te gjuhes, ndryshim te fese, emrave, toponimeve etj. Beri shume shume me mire dhe shume pak me keq Italia ne 4 vjet, sesa Turqia ne 500. 

Tung!

Gandi protestonte kundër kolonializimit dhe e filloi me importet e  prodhimeve angleze ;                                                  Amerikanët kërkuan pamvarsinë kundër kolonizatorit anglez ; në të dy shembujt kolonizatori anglez kishte sjell zhvillim por gjithnjë si përfitues i parë.

Pjesa finale e dokumentit te postuar me siper:

 

7. Conclusioni

I documenti d’archivio della Banca Nazionale d’Albania e della SVEA – in gran parte inediti – consentono di fornire nuovi elementi di valutazione sulla bilancia dei pagamenti italo albanese per gli anni 1925-1938 e di ricostruire adeguatamente i rapporti finanziari tra i due paesi anche per il periodo 1939-1943, per il quale non sono state pubblicate stime precise o pienamente attendibili.

Nella prima fase dell’espansione finanziaria italiana in Albania (1925-1938) il ruolo svolto dalla Banca Nazionale d’Albania e dalla SVEA fu determinante per il raggiungimento degli obbiettivi politici del regime. La politica monetaria e creditizia della banca – come illustrato – fu del tutto subordinata alle esigenze monetarie italiane e fu indirizzata al mantenimento della dipendenza economica e finanziaria dell’Albania nei confronti dell’Italia.

Grazie al decisivo apporto del capitale pubblico, nel 1939 gli investimenti italiani in Albania avevano quasi raggiunto i due miliardi di lire, cifra di gran lunga superiore a quella relativa agli altri paesi balcanici, dove, pur potendo vantare una fitta rete di affiliazioni bancarie, il capitale italiano aveva ottenuto solo successi parziali e limitati, restando in posizione subordinata rispetto a Francia, Inghilterra e Germania.

Nonostante gli effetti favorevoli della documentata “politica fiancheggiatrice” operata dalla Banca nazionale d’Albania nei confronti della Banca d’Italia, le restrizioni al trasferimento di capitali e la condotta del governo albanese avevano tuttavia impedito fino al 1939, di poter ottenere nel paese significativi risultati né in campo economico né tanto meno in campo politico.

I dati della contabilità generale di Bancalba sulla bilancia dei pagamenti italo albanese per il periodo 1939-1943 documentano d’altra parte il notevole sforzo finanziario condotto dall’Italia in Albania e inducono ad avvalorare la tesi secondo cui, al momento dell’occupazione del paese, si decise di puntare sulla piena valorizzazione delle risorse economiche albanesi piuttosto che, ad esempio, su quelle dello stesso Mezzogiorno d’Italia, al fine di colmare il tradizionale fabbisogno nazionale di materie prime.

Se infatti non si fosse creduto nei vantaggi economici che poteva garantire il piccolo stato balcanico, ci si sarebbe probabilmente limitati ad un’occupazione strategica del territorio, senza investire cifre considerevoli nei soli anni 1939-1943.

I risultati ed i sondaggi effettuati dalle società italiane operanti nell’industria estrattiva albanese avevano confermato infatti la ricchezza del sottosuolo del paese: posti a regime, gli impianti italiani avrebbero garantito la copertura di un terzo del fabbisogno nazionale di idrocarburi, dell’intero fabbisogno di cromite e bitume e di gran parte di quello di altri materiali ferrosi; inoltre le risorse idriche e i dislivelli presenti sul territorio dell’Albania assicuravano nel futuro un’ampia disponibilità di energia idroelettrica a costi competitivi.

Ma vi era anche un vantaggio di tipo indiretto, che risiedeva invece nel fondamentale valore di transito del territorio albanese. Costituendo vie di comunicazione stradali e ferroviarie in senso longitudinale – e, dunque, in antitesi rispetto al sistema ferroviario ereditato dall’impero asburgico, sviluppato in senso verticale e fortemente penalizzante l’espansione economica italiana in Oriente, – l’Italia avrebbe guadagnato notevole competitività nell’intero bacino balcanico e contrastato il drang nach Osten tedesco.

La costruzione di centrali idroelettriche e di un efficiente sistema di comunicazione presupponeva tuttavia la realizzazione di una serie di cospicui investimenti, la cui convenienza economica poteva essere valutata solo dopo un certo numero di anni.

Uno sfruttamento pianificato su un periodo di tempo abbastanza lungo da poter ammortizzare gli investimenti iniziali e creare un mercato più ampio, avrebbe potuto dunque garantire ad un’operazione sostanzialmente politica, come quella dell’occupazione dell’Albania, una remunerazione economica significativa sia in termini di approvvigionamento di materie prime, sia in termini strategici, ai fini della creazione di una via di comunicazione privilegiata per estendere l’ingerenza economica dell’Italia nei Balcani.

te ura shijakut te shfaqet kujtesa, shfaqet gjermania mbushur plot me benca

te ura shijakut te shfaqet kujtesa, shfaqet italia kur shef fuoristrada...

o tananana o tananane, jom nji vajz e bukur nga tirona re.

ps. hajde indriti... hop... (instrumentale ne venitje...)

smiley

Isha nji vajz e bukur, vajz me pretendime

nji djal nga shijaku mori zemren time smiley

Kjo djathtas ka humbur kot ...si artiste hollivudi paska qene smiley

Isha nji vajz e bukur, vajz me pretendime

nji djal nga shijaku mori zemren time smiley

smiley

ka von dor naj xhemol, qamil a xhaferr n'te, gjith gjiz, hurdhna dhe raki 17 gradshe me qymyr... pfff... me plas kur e mendo!

Qamili dhe Xhaferri:

JA dhe disa foto te vjetra kulturore......

Kjo eshte vallja e shpatave e luajtur qysh me 1940 (te pakten nga fotoja)....

....edhe kji eshte nje foto me veshjet kulturore te zones se mbishkodres

Ky nuk ka nevoje per koment......

edhe keto jane pasuri te shkodres.......sidomos pjeses myslimane...

edhe ketu pjese e nje dasme nga zona e nenshkodres.......

edhe kjo nuk ka nevoje per komente....vjen nga zona e Malesise se Madhe...

dhe kjo eshte fotoja me domethenese, qe pakkush e njeh dhe e di.....marrja e nuses me duvak.......

dhe qershia mbi torte...nje pamje nga dita e dasmes e NAlltmadhnise se tij......dhe pamja e trishtuar e nuses se re.......Jelena Mihajllovna..... smiley

Fotot jane shume interesante nga pikpamja e dokumentarit fotografik kurse nga nga pikpamja  historike cdo gje eshte e njohur, dihet, ska gje te re,smiley italia fashiste investoi shume  ne ndertime  rrugesh ca banesa aty ketu , por te gjitha   u kryen sigurisht per interesat e saj ekspansioniste!,

.. gjeti nje popull te keputur nga luftrat per mbijetes me otomanet osmanllij, me fqinjet sllav dhe grek dhe filloi gjasme te mbeshteste endren e shqiptareve, per nje shqiperi te madhe dhe te forte! Por dihet qe Shqiperia me shume  vidhej se po ndertohej nga italianet! Koncesionet e naftes dhe produkteve te saj, shfrytezimi i minierave, te kromit qymyrit ect ishin krijuar pe te rrjepur pasurite nentokesore te shqiptareve, italianet ndertuan shfrytezuan erdhen dhe iken duke e lene shqiperine me te shkatruar se kurre. 

Pacet fashizmit dhe vinceremos. Kush mallengjehet pas infrastruktures se fashizmit dhe NUK shikon roberimin (dhe shkerdhimin) e nje kombi, duhet te kete probleme me vetedijen kombetare.

Ma percakto pak cfare nenkupton ti me "roberim" dhe me "shkerdhim". A priori kam pershtypjen qe percaktimet qe do besh, do ngjasojne shume me dukurite e kombit tone  pas LB2. Megjithate jepi, me thuaj.

Ne socializem synohet funksionalizmi. Dhe persri ndertesat qe kane ndertu talijant kane kene dhe jane shume ma nelt nga ana teknike dhe vizive, t'pakten per mu. Italiani ka le me te bukuren, e ka ne gjak, edhe ne kushte socializmit, dezajnerat e arkitektat italian kane lane mrekullina nga pas. Kjo nuk mund te thuhet per Sovjetiket shqiptar. smiley

O z .Ilir -jani .... me fal i nderuar se e kutpoj nderhyrjen tuaj , por dua te bej nje nderhyrje qe mundesisht mund te thuash ne se je Kunder apo Jo.
E trajtoni JU si pjese e Italise Ligjerisht , apo si njesi teritoriale te Pushtuar perkohesisht ?
"""" Por dihet qe Shqiperia me shume vidhej se po ndertohej nga italianet!"""
Ishte Itali mor burre .Keshtu u trajtua edhe Butrinti me vlerat e tij . Ne se shmangemi nga permbajtja e asokoheshme e Shqiperise si ......PJESE e Mbreterise Teresore ITALIANE me vecorite e saj , qe shpjegon Realisht dhe Argumenton SHKENCERISHT Ekzakt me cdo dokument qe nga filmimet e LUCE e cdo lloj Investimi Italain edhe ne pllakat e "Gjeneral Gramafonit ", atehere do fillojme te shmangemi ne teori Tefrash "une kam mendimin tim , ti tund koken tende "?
Ishte Pjese e ITALISE njesoj si Milano , Sicilia , Sardenja etj etj .

Ti vazhdon duke mos thane asgja. Ti nuk ke argument per t'me ba me ndrru mendje. Edukimi e formimi jem kulturor, m'ka msu me thane "Po, ke te drejte!", kur dikush ka te drejte. Nqs ti mendon se une jame me ate kategorine "Baba jem thoshte gjithmone keshtu, e ti qe thu te kunderten e asaj qe thoshte baba, nuk ke te drejte!", e ke gabim. Problemi me processin mos-mendimit e trunit kalbun qe perfaqsoni ju, asht se nuk jeni ne gjenje me mendu n'mnyre kritike duke vu cdo gja n'dyshim. Ju shkoni n'shkolle dhe nuk dyshoni kurre qe teorite per te cilat flet msusi mund te jene t'gabueme. Shqiptari kte pune ka ba qysh se e ka fale zoti! Nuk i ka interresu kurr me vu nje teori apo process ne pikpyetje dhe me u mundu me nxjerre dicka ma te mire se tjert. Gjithmone keni thane "Ky ka te drejte, prandaj po e bajme edhe ne kshu!" Pyes veten, se po te mos ishin popujt tjere, a thu do te ishim still duke jetu ne shpella ne populli shqiptar?

E si perfundim, shka me ba une tashi qe emni ENVER m'irriton, dhe emni MILANO ban krejt te kunderten? 

 

Natyrisht oidriso, Ducja ne fjalimet e veta publike thoshte se;  Shqiperia eshte ne zemren time., qe do te thote se ajo shikohej si pjese e mbreterise te kurorezuar nga Viktor Emanueli (II)..si  pjese e saj, ligjerisht.smiley

Dhe fill nga ky moment (kurorzimi) filloi edhe eklipsi i mbretit tone, qe fluturoi si Zog. Pra investimet beheshin ne kuadrin e mbretit te madh te shqiptareve Viktorit te Emanuelit per mbretin e vogel Zog ne menyre ligjore sigurisht  ata e dinin se Zogu do te fluturonte, sic edhe fluturoi!

Perderisa ti e di pergjigjen, nuk ja vlen. 

Imja ishte pershtypje, jo bindje. Gjithsesi, duke qene se te gjithe njerezit vdesin, atehere gjerat qe ngelen jane veprat (ne kete rast, infrastrukturale). Mua qe kam lindur shume vite pas okupacionit fashist dhe ne fund te sundimit Hoxhist, me interesojne ato qe kane ngelur dhe jo arsyet persa jane ndertuar apo kostot e tyre. Llogjika ime, ne fund te fundit, "shpeton" kryevepra si piramidat e Gizes apo Murin e Madh  kinez.

Ma percakto pak cfare nenkupton ti me "roberim" dhe me "shkerdhim". 

Ka parasysh kete me duket:

Imagjino te kish vajtur ne France kjo anija, do e kishin fundosur ne afersi te brigjeve. Une nuk e di ne c'periudhe ke ardhur ti Ols ne Itali, por ata te 1991-it kane patur privilegje qe s'ta merr mendja. Tesere per te udhetuar falas kudo ne Itali, me trena, pavarsisht kilometrazhit. Hyrje falas ne stadiume, kinema, teatro. Me tregonte dikur nje miku im, qe kur i shihnin ne rruge, i merrnin ne shtepi qe te benin dush, i mbanin per dreke dhe pastaj i percillnin me 10.000 lireta. Apo shites dyqanesh dhe baresh qe dhuronin panine, rroba, etj etj.

Nuk kishte te bente aq shume me pritjen e italianeve se sa me "shkerdhimin" e shqiptareve pergjate 45 vjet nacional-socializem-hoxhist.

Faktor ishte edhe ky, por nuk po flasim per azilante politike, por per mijera njerez qe dynden diku ne pak dite. 

Kjo nuk perfaqeson shqiptaret, perfaqeson atra dy tre mij vete qe jan aty ne ate anije. Shumica e shqiptareve, ne fakt 99 % qe do te refuzonin te ishin ne ate anije ne ato rrethana nuk perfaqesohen nga ata 2 -3 mij qe jane aty. Ndoshta ti perfaqesohesh, edhe Fevzua me ata qe fton ne studio, une per vete nuk perfaqesohem nga kjo fotografi.

Anija quhej "Vlora" dhe kishte 20.000 vete persiper. 

anija quhej vlora, dhe une e mbaj mend shume mire kur eshte nisur dhe kush ka hipur ne ate anije. Sidomos anijet nga vlora i mbaj mend shume mire kur jan nisur e kush nisej me to. Shumica derrmuese e popullsise te vlores, mbi 90 % as nuk denjonte te shkonte afer plazhit kur niseshin keto anije. Shumica ishin djem te rinj pa pune pa shkolle etj. Shumica e vlonjateve perpiqeshin te kalonin me menyra te tjera, si me letra fallco me peshkarexhe etj etj.  Sidoqofte nje anije eshte e tille, ne kete fare menyre, dhe eshte hera e pare, nuk mund te portretizohet e gjith historia e emigracionit shqiptar me kete anije dhe ato imazhe.

Mire e ke ti, vetem se anija "Vlora" u nis nga Durresi smiley

nuk thashe qe eshte nisur nga vlora. ashtu sic edhe ta shpjegova qe te tjera anije jan nisur nga vlora, dhe ne te njejten menyre me te njejtet njerez. Psh dihet qe ne ate anije kan qene i gjith llumi i te papuneve dhe pashkolluarve te durresit dhe tiranes.

Kjo nuk perfaqeson shqiptaret

Sigurisht, sigurisht.

Ne 99% te tjeret qe mbetem ne vend ishim ku e ku me mire se keta.

Patjeter qe te gjith donin te kishin nje jete me te mire. Une ashtu si shumica e shqiptareve ne ate kohe isha ne kushte te veshtira financiare, por as une as vellezerit e mij nuk lejoheshim afer ketyre lloj formash emigrimi, nga qindra e qindra njerez qe une njoh ne rrethin miqesor e famijra njoh vetem nje familje 4 vetash dhe disa te tjere qe mund te kene emigruar ne kete menyre si zgjedhje. A na perfaqesojne ata te gjith ne te tjereve? Jo, perfaqesojne vetem veten e tyre, kete po them une. Do mbaja barre perfaqesimi si shqiptar po te ishte nje fenomen i shumices derrmuese te emigranteve shqiptar, po nuk eshte e tille. Ka gati 2 milion emigrante shqiptar neper bote, dhe nuk perfaqesohen aspak nga ky imazh.

Me fal, po seriozisht cfare ka ky imazhi per t'u ofenduar ne plan personal emigrimi?  

Seriozisht po pyes se une nuk e kuptoj.

Ne nje forme ose ne tjetrin, eksodi shqiptar i viteve 90 ishte levizja me e madhe e popullsise qe pas LIIB.  Ne nje forme ose ne tjetren, dramatike do shtoja, thyem disa rekorde perfshi edhe % e akadamikeve te ikur qe mbase nuk iken ne kete "Mayflower" me lart, por qe iken. 

Ai imazh, duke pasur parasysh fenomenin ne pergjithesi me shifrat e larta, e me dramen qe u perjetua e vazhdohet te perjetohet, perfaqeson me se miri per mendimin tim ate periudhe.

Ka pasur vlonjate qe lidhen fucite me njera-tjetren, qe iu rrop lekura nga kripa dhe dielli e disa syresh i kthyen pasi arriten ne Itali, per ta provuar prape.

Ndjese edhe njehere per nderhyrjen, se ne fakt s'kisha ndermend te shkruaja fare ketu, duke pare rrjedhen e debatit, por pyetja eshte e sinqerte. 

jo ska gje, pyetjes tende te sinqerte do ti jap nje pergjigje te sinqerte.

Nuk ka patur familje te rregullt shqiptare qe do te lejonte femijet e saj te vinin ne rrezik jeten duke udhetuar ne ate fare feje nga syte kembet ne ate kohe. Pra atdheu vertete ishte i varfer i keputur, por jo aq sa te vihej jeta ne rrezik per t'ja mbathur nga syte kembet. Nqs prinderit e tu e shikonin te arsyeshme kete lloj ikjeje atehere nuk je njesoj si 90% e me shume e familjeve shqiptare qe njoh une. Ne Vlore edhe kur niseshin me detin vaj me gomone, as gjumi nuk i zinte njerezit derisa merrnin vesh qe filani kishte arritur shendosh e mire.

ps. aman se i njoh mire kush bente fuci, dhe kan ik a skan ik 5 veta gjithsej, mua mi tregon ti kto?

Me fuci, vetem nga pallati im 10 veta. Nder keta, per njerin (me mbiemer Sota) nuk ka lajme qe nga ajo dite. Kaq! 

Familjet shqiptare te atehershme shanin e mallkonin edhe studentat e protestave te 1990-es, madje njoh nja dy raste qe kane dashur ti mohojne fare si femijet e tyre.

Po ti mua me thua qe paskan ikur vetem nga pallati jot 10 veta? Genjejne edhe po e thone, ja ta them une, po ik ore aman..... puuuuuu ta them une qe kjo puna e fucive u perhap vetem gjat nje vere, veres te pare  ate dyte te emigracionit, e tentuan disa veta.. e pane qe qe pune me rrezik e sja mbante me bytha njeriu, as ne 97 spati njeri byth te bej te tilla aventura. I kam pare vete se si behshin aman... vetem ne kume shumica camerit qe kishin punuar ne peshkim dhe tek tuk ndonje ne ndonje lagje tjeter tentuan te bejne ate pune.

italianet na ndertuan...gjermanet erdhen turista. Qiri nones, si nuk kemi dit asiher me i kuptu te mirat qe na dhuro fati.

I kuptoi dikush ,i kuptoi .. I kuptoi Kola, dhe ca si Kola.

Shiko, fakti qe njerzit lindin dhe vdesin nuk i ndryshon asnje argumentit baze se njerzit jetojne te organizuar ne kombe dhe shtete. Te pakten deri tani. Me tej: Nqs ti ke lindur pas okupimit fashist dhe regjimit hoxhist, kjo nuk do te thote se ti jeton jashte koordinatave  HISTORIKE.Nqs ti infrastruktures , qe nga Piramidat e deri tek Korpusi Universitar, u qasesh thjesht si objekte soditjeje dhe vepra arkitektonike, nuk do te thote se ato jane ndertuar jashte konteksteve historike. Askush nuk te pengon ty ti shikosh nga pikpamja funksionale sot apo ti kqyresh si objekte kulturore por kur ti refuzon te ndash dhe mohosh infrastrukturen ne funksion te pushtimit kolonial, dhe kur fashizmin apo kolonializmin ta shikosh vetem si progres dhe zhvillim, jashte konteksteve poltike dhe historike, them se dicka nuk funksionon mire ne botekuptimin tend. 

Djema (TM Pjeri) te m os e politizzojme problemin, dhe gjibi e pati te drejte kur e porossiti AK se do te hapte fronte te reja lufte..... Le te mos e politizojme temen, dhe AK, me teper luajal se je ne shtepine tende.....Tani te gjithe e dime se façizmi nuk eshte as bulevardi as Parlamenti e as Topi me hallve......  dhe me kryesorja eshte qe ne jemi me anen e fitimtareve te kesaj lufte. Te gjitha llafet e tjera jane pordhe me rigon......ne fituam luften, dhe njekohesisht edhe i gezuam trashegimine qe lane fashistet, te cillet i ndertuan me parate, mundin dhe gjakun tone......, por emrin e mire si gjithmone e merr trajneri.....  Prandaj te dashur Peshq, te pakten ne kete teme, mos u merrni me politike, por kush ka te sjelle, ose ne te kundert te komentoje vetem mbi aspektin teknik dhe jo ate politik.....

Flm per mirekuptimin.....

 

Nje pus Venecian

Pamja e Portit te Durrresit nga Kodra e tij....

Qendra e Tiranes, ne vitin 1937

Kisha Ortodokse, Tirane, 1939

Xhamia e Plumbit e pare nga nje ane e panjohur.....

nje kafene karakteristike e qyteteve shqiptare....

Nje pamje e panjohur me pare e qytetit te Ohrit

dhe kjo nje pamje e qytetit te Manastirit e vitit 1920...

Me fal Opiuchus ... E vleresoj nikun tuaj si te Logjikshem !
Kete shpjegimin tuaj une e kuptoj njesoj si per " cdo shtet bananesh " .A ka Logjike argumentuese ? Me domethenjet e shprehura deri tani (pa Glorifikuar ndertimet si te bera "ne Shqiperi e per Shqiperine ) them se nuk ka !.Eshte njesoj si te argumentosh ndertimet si Koloseu qe i ka rezistuar Kohes ashtu si dhe Korpusi Universitetit qe i ka rezistuar deri tani 70 vketeve ( po te perjashtosh ndonje Barabarizem te Ri qe ka mbjelle fshehurazi Sqaperia e sotme ). Te dy objektet kane arkitekte Italiane !
Thjesht eshte nje Prurje per Aftesite e Italaianeve ne fushen arkitekturore te cfaqura ne shekuj me punime qe i rezistojne shekujve . Njesoj si mund te lisnim per akitektura te tjera te Europes !
pruresi zgjodhi Italaianet me argumente ne trojet Shqiptare te Italise .OK Shume e drejte dhe Interesante aq me pteper e faktuar dhe e Argumentuar me dokumente Historike si Fotot Italiane !!
Mendoj se askush nuk e kundershton kete argument te pakundershtueshem , me perjashtim te ndonje "nxitimi " te vogel ne krahasimet me Murin Kinez smiley Dhe keshtu prurja nuk do kishet nevoje per argumente Hokataresh Politike si Tefa , thjesht nje kurore humori apo hapje dhembesh per dite te diele !

Vazhdon me kene i gabuem rreth hakut Tefes, ti! smiley

Te gjitha mund tia falim shokut Enver, po jo faktin qe nuk i shkaterroi keto ndertesa-cibane te fashizmit, bashke me rruget e gjithshka tjeter qe okupatori na la si dobic!

xhibi, e ke me ironi ,  se per mua dhe shum e shum te tjere, ndertimet italiane, jane dhe mbeten kryevepra artitekture. 

Jo aspak me ironi. Nese Enveri do i kishte shkaterruar keto gjoja-ndertime te bukura te okupatorit, jo vetem qe sot keto fotot e AK-se s'do kishin kuptim, po ne vend te tyre do ishin ndertime te tjera, krejt shqiptare dhe aspak fashiste, dhe mund te ishin me te bukura se keto, po gjithsesi do ishin ndertime shqiptare, te bere me duart tona, si pallatet dhe traktoret qe beme sipas modeleve vellazerore komunistlindore.

Merr bunkeret p.sh. Edhe sot mezi ti prishesh, pse, se jane bere me shpirt shqipari.

Pa permendur pastaj kazanet e rakise dhe indrustrine e veshmbathjeve.

Ok, nuk e paske me ironi, e paske me shaka. Isoj o! smiley

Askush nuk po ve ne dyshim  veprat ndertimore. Problemi fillon kur infrastruktura shitet si argument per ta pare pushtimin fashist si progres. Me kete argument duhet te hymnizojme ne pafundesi komunizmin. Prandaj Piramida nuk duhet prishur.smiley

Nejse, nuk duhet politizuar tema. Fotot duhen pare si deshmi e historise ne termat teknike.

Une vleresoj infrastrukturen fashiste dhe akoma me teper ate komuniste qe nuk e prishi te paren dhe qe zhvilloi vazhdimisht, per te pakten 30 vjet, te sajen. Por nuk jam as neo-fashist e as neo-komunist, ama te dyja perfaqesojne PROGRES (ndryshim pozitiv ne krahasim me situaten e meparshme). Se fundmi, them po, Piramida nuk duhet prishur. Duhet rekonstruktuar, vetem kaq. 

fashizmi nuk ishte ideologji apo levizje politike brenda vendit qe tenoton dhe merr pushtetin per te qeverisur atdheun ( pa dashur fare te bej apologji te komunizmit), fazhizmi ishte pushtim i huaj, fashizmi ishte levizje me karakter kombetar Italian, dhe pushtoi shqiperine per interesa te italise nacionaliste. nqs beri rruge dhe ndertesa i beri per te bere te lehte zhvirgjerimin e Shqiperise nderkohe qe vriste perdhunonte neper shqiperi dhe neperkembte dinjitetin tone kombetar.

Fashizmi nuk e ka perdhosur aspak dinjitetin kombetar shqiptar, perderisa nuk ka tentuar dhe nuk eshte munduar te ndryshoje zakonet, traditat apo fete e shqiptareve. Vuri ca parrulla "Viva il Duce" dhe aq, me teper s'beri. E gjithsesi, Italia ka synuar Shqiperine edhe perpara fashizmit, pra edhe kur ishte nje shtet demokratik, fitues ne LB1 dhe me kryeministra arbereshe ne ato vite. Pa Italine Shqiperia do kish marre fund si shtet, pavarsisht borxheve qe i kishte te pares. Imagjino nje skenar ne te cilin Shqiperia nen mbretin Zog, nuk lidh marrdhenie (te barabarta ose jo) me nje shtet tjeter:

1-do vdisnin 90% e njerezve, per shkak te mungeses totale te infrastrukturave dhe sistemit te rrenuar agrar.

ose

2-do pushtoheshim gjysme per gjysme nga grek e serbe (duhen para per te patur nje ushtri) dhe Lamtumire atdhe!

 

Llogarite behen ne prizmin afatgjate 1ora, perndryshe mjafton qe shteti te stampoje para dhe ti beje te gjithe te pasur... per ca dite. Ne prizmin afatgjate pra, Shqiperia nuk ka dale e humbur nga okupacioni fashist apo nga marrdheniet me Italine.

Po mir gjith keto merita qe ja njihke ti fashizmit pse nuk ja njeh italia? (ta them une pse, sepse fajin per pushtimin dhe vjedhjen apo tentativen per vjedhje te shqiperise ja hedh fashizmit, jo italise, dhe jo komplet pa te drejte megjithate) Po ndonje fashist italian me simpati per shqiperine ke njohur zotrote? se jeton edhe ne itali prandaj them. perdhunimi i dinjitetit tone kombetar ishte pushtimi i shqiperise dhe vendosja e shkabes jo mbi gjakun e kuq te shqiptareve por mbi trikolorin e pepinove. besoj e di ti mire se si filluan kryengritjet antipepino ne vlore? ne 28 nendor pepinot lidhen flamurin kombetar shqiptar mbas nje bishti qeni dhe e lan te bridhte neper vlore.

RRuget dhe ndertesat e kam shpjeguar se si dhe per interesa te kujt jan ndertuar. Shqiperia dhe shqiptaret nuk ishin planifikuar te kishin asnje lloj perfitimi nga ky investim xhuxhmaxhuxh ne krahasim me cpo i vidhej shqiperise. Flas me ty, se me kta kellirat e berishes si ky me i poshtmi qe me thote nuk bej apologjine  e pushtimit te shqiperise por ne fakt e ben as qe dua te debatoj fare... jo se mendoj qe koka jote prej shkembi malcie te reflektoj por shpresoj te mendohesh pak me shume mbi kete ceshtje.

Planet afatgjata le ti bente po te donte italia, shqiperine e kishte partnere shume te vullnetshme pa pasur nevojen ta pushtonte, por jo nacionalizmi dhe fashizmi italian nuk e donte Shqiperine partnere ne shit-blerjen e pasurive shqiptare, per ata ishte me elehte te pushtohej shqiperia dhe te vidheshin pasurite e shqiperise per interesat e Italise. Ja ashtu.

Kush te tha qe Italia nuk ia njeh meritat infrastrukturale fashizmit? Ia njeh qe c'ke me te. Jo vetem kaq, por shumica e instituteve qe merren me popullin, jane krijuar nga Ducja. Po te lexosh, do veresh qe deri ne 1938 nuk ka asnje kritike te qendrueshme per fashizmin, as nga burimet italiane, as nga ato nderkombetare (Churchilli vdiste per Beniton). Nje fashist italian me simpati per Shqiperine ishte Ciano dora vete. Ose Ducja, qe peruroi "Palazzo Scanderbeg" (dhe sheshin gjithashtu) mu ne mes te Romes. 

Flamuri shqiptar gjate protektoratit ishte i kuq, me shqiponje... dhe me dy fasci (simboli i fashizmit) perbri kraheve te shqiponjes. Por edhe gjate komunizmit kishte yllin e kuq persiper smiley

 

Persa i perket historise se qenit, qe une nuk e njoh si ndodhi, eshte thjesht nje veper e nje grupi te vogel njerezish, veper e tyre pra, jo pasoje e nje qarkoreje te shtetit italian. 

 

Me muhabetet qe ben ti, duket sikur sapo ke lindur dhe shpreh vetem historine e pare qe te kane treguar. Gjerat jane shume me komplekse sesa kaq. Italia dhe Gjermania (perendimore) qe ishin armiqte e SHBA, pavarsisht ketij fakti perfituan nga plani Marshall dhe hyne ne borxh me ta. Eshte ekonomia qe funksionon keshtu, nuk ka, nuk ka patur dhe nuk ka per te patur shtete 100% autonome. 

Me habisin postimet e tua dhe te ca te tjereve ketu qe bejne sikur Shqiperia perpara pushtimit fashist ishte ne lulezim, kish industri, infrastrukture, kulture, emancipim dhe pushtimi e rrenoi. Nuk ishim Zvicra babale, luften do e hanim o nga njera ane o nga tjetra. Ca ti bej une qe Stalini pati fat...

ehuuuuu mir o mir ke drejte.

Mire fare, meqe te jam pergjigjur hollesisht e ma kthen varikarisht, me kaq mbarojne dhe bisedat me ty.

Po ca te them o tani, ti injorove komplet ate qe kam shkruajtur une. Nuk po them a ja njjeh italia punen fashizmit ne itali, po them ne shqiperi dhe pse? te kam dhene edhe shpjegim. Te thash edhe nje here me lart qe bashkepunimi ekonomik behet kur ka konsensus te dy palve jo me njeren pale pushtuar. Dhe ato rruge dhe ndertesa qe nje levizje nacionaliste e nje vendi pushtues i ka ndertuar per interesat eveta qe kan qellim vjedhjen sa me lehte te shqiperise te pushtuar nuk mund ti marrim si nder qe na paska bere fashizmi. Na plasi bytha se ka quajtur sheshin skenderbe ducja, ai nuk respktoi shqiperine  epavarur per te cilen ka luftuar skenderbeu.

Dhe qe ta kuptosh mire qendrimin tim, edhe sikur te vij amerika te pushtoj shqiperine me premtimin dhe sinqeriotetin me te madh per ta bere vendin me te pasur te botes, une behem edhe me vete berishen ta luftoj. eshte pune qendrimi, pune principi etj etj teme shume egjate. Nqs ti je dakort me pushtimin fashist te shqiperise nuk kemi vertete cfar bisedojme ne kete teme, kot qe te bisedojme.

Shqiperia nuk mund te mos pushtohej ne ato vite, pra meqe kjo ishte e paevitueshme, shyqyr qe e pushtoi Italia. Ca nuk kupton ti te kjo gje? Sot qe "mendja boterore" eshte krejt ndryshe nga atehere, edhe une do i kundervihesha cilitdo pushtuesi ushtarak. Por lufta i dashur 1ora, ka qene dhe do te jete gjithmone thjesht nje mjet pershpejtues i nevojave ekonomike. Te pushtuar jemi sot, shume me teper se atehere qe kishim parrulla te Duces neper rrugicat e Shqiperise. 

Nuk kishte pse te pushtohej fare shqiperia, ishte shpallur vend NEUTRAL. italia po ta perseris per te disaten here do te kishte dore te lire per bisnes dhe perfitime shume te pabarabarta me palen shqiptare pa qene nevoja te pushtohej shqiperia ushtarakisht. biles po te ishte bere ajo gje, edhe sot e kesaj dite do kishim lidhjet ekonomike me italine, por jo do vidhej sepse nacionalizmi italian ishte per interesat e italise ashtu sic ishte gjermani per ato te gjermanis etj. une jam shume krenar qe megjithese mbretuci yne ja mbathi si langaraq populli shqiptar ja theu turinjte pepinove ne lufte. dy here.

Edhe nejhere asgje nuk justifikon pushtimin asokohe te shqiperise te pavarur. asgje

Edhe Belgjika e Hollanda u shpallen vende neutrale, por... Pushtimin nuk dua ta justifikoj, une thjesht them qe ka ndodhur. Me behet qejfi dhe mua per te njejtat gjera. Me behet qejfi edhe per Sheshin Skenderbej ne Rome, edhe per ndertimet italiane ne Shqiperi. 

Gabim oo edhe qe beligjika dhe holanda u pushtuan pse car kujton ti? e di ti sa pare pagoi gjermania per reparacione apo nuk e di? Nuk ishin thjesht pare per tullat qe shkaterruan gjylet jo...

Pushtimi eshte vjedhje e planifikuar dhe e organizuar e nje vendi tjeter e mbrojtur nga ushtria. Nuk ka asnje lloj kuptimi tjeter nje pushtim pervec se ksaj qe te them une. Pushtimi eshte vjedhje, grabitje e nje vendi. Nqs ti je i vrafer por ke shume fruta perime ne kopsht dhe do mi shesesh mua, nuk do te thote qe une te vij me nja dy bandite ne shtepine tende te marr cme do qejfi dhe te te jap ty vetem per te ngrene, te marr leket e tua, te shes ato qe mbjell ne bahcen tende dhe ta mbaj vete fitimin, dhe te ma dish edhe per nder madje sepse e punova bukur bahcen tende, kam bere edhe shkalle aty edhe kam shtruar koridore qe te mos ropatem kot kur te punoj, kam bere edhe nje kanal qe sjell uje ne menyre te nxjerr sa me shume fitim, kam mbjell edhe nja dy karafila, qe i dua ne fakt per zonjen time. Po dal pak thua ti, se kjo eshte shtepia ime, vertete jam i varfer por po deshe une ti shes lire, po te me vish ne shtepi e te me degjenerosh? Ngrihesh ti me thyen turinjte mua dhe banditeve te mij, une largohem, por nje dite ngrihet nipi yt e thote, sa budalla paska qene ai gjyshi jone, ai burri me ata banditet goxha burra, biles mbollen edhe karafila te bukur ne bahce.......

Ofiukus !smiley

Qa ki bre? smiley

Ka folur 1ora në postimin më lart dhe për mue. Qaj e qesh.

As qaj as qesh. Une nuk thashe qe s'ka patur pushtim. Po te me kesh lexuar do e kesh vene re qe politikat e Zogut si shqiptar, persa i perket marrdhenieve me Italine, i kam denuar (para 2-3 ditesh madje)Por me mire me Duçen sesa nen thundren e Serbise apo Jugosllavise apo Greqise. Nga ana tjeter i kam njohur Hoxhes meritat e veta persa i perket rimekembjes se shtetit shqiptar. Sot ama, saktesova qe nuk jam as neofashist e as neokomunist. Une po analizoj ketu, nuk po derdh pasionin tim per njeren ane apo per tjetren.

Stomaku konsumon ushqim, jo ideologji, po ashtu catia qe te mos pikoje do tjegulla, jo plane pesevjecare, si dhe rruga do asfalt, jo nostalgji per partine.

Sa per dinjitetin e poshterimet, mjafton nje foto si ajo qe sjell AK me lart me njerzit e varur si majmuna ne anije, mjafton nje shikim i syve te tyre (tone) te atyre koheve, dhe sidomos nje shikim i syve te atyre qe na shikonin atehere per here te pare (pas kaq kohesh), na shikonin sikur te ishim vertet majmuna, kafshe egzotike te dale nga pyll-burgu afro 50 vjecar komunist.

Ky nuk eshte aspak argument legjitimi i pushtimit, afermendsh, ashtu si nuk shikoj askund ne komentet e AK qe solli keto foto te hymnizoje aktin e pushtimit sic thua.

Ato ndertimet jane fakt, natyrisht, jane ndertesa dhe rruge, veshtire ti mohojme dot thjesht duke folur mire a keq per to. Por jane dhe nje pike referimi per vendin tone, per cka ishte dhe cka kishte para tyre dhe cka (nuk) u be me pas, perfshi dhe vitet post-moniste.

Flm. xhib. Me mire se kaq nuk mund t'i isha pergjigjur.

Me vjen keq qe edhe nje njeri si spiritus qe duket i kthjellur nga trute, ben ketu muhabete kaq te mykura.

Po perifrazoj fjalet e nje arkitekti/urbanisti italian te kohes se fashizmit pergjegjes per projektet ne Shqiperi:

Zoti, kur sheh qytetet tona nga lart, diku buzeqesh nga bukuria e asaj qe kemi ndertuar e diku rrudh vetullat. Por kur Zoti sheh nga lart vendin e shqiponjave, as nuk qesh e as nuk qan, per arsyen e thjeshte se Shqiperine Zoti e gjen ashtu sic e ka lene.

Cfare do te thoshte Zoti sot?! smiley

Fashizmi ne Shqiperi erdhi me ushtri. Ishte pushtim i Shqiperise te pavarur. Kushdo qe mbeshtet fashizmin mbeshtet pushtimin e Shqiperise, dhe kushdo qe mbeshtet pushtimin e Shqiperise meriton te behet mut per qente. Fashizmi ishte ideologjia e NACIONALIZMIT ITALIAN. Nqs fashizmi ndertoi rruge i ndertoi per te bere te lehte transportin e pasurive te Shqiperise per interesat e Italise, dhe nqs ndertoi ndertesa e beri kete per te strehuar aty zyrtaret e pushtimit dhe qente qe benin lehjen e rradhes per interesat e Italise. 

Italia nuk ka se si te hap gojen per keto vepra te fashizmit, se perndryshe do ti duhet te paguaj reparacionet dhe vjedhjen galopante (te lene pergjysem ose ne tentative) te pasurise te Shqiperise per interesat e Italise. Keto rruge dhe ato ndertesa jan nje pike uji ne detin e pasurise qe u vodh dhe tentua ti vidhej Shqiperise nga Italia fashiste.

edhe ne habitemi sot ,se si kish njerez qe mbeshtesnin fashizmin asaj kohe ....i kemi quajtur me lloj -lloj nofkash :"tradhetare", "kolaboracioniste" etj

 

PS: thote mire Berisha ,qe historia duhet te ndryshohet.

"Struktura e Tiranes eshte ende ajo e vizatuar nga arkitektet italiane gjate periudhes se protektoratit. Aksi i hedhur nga Brasini vazhdon te perbeje berthamen monumentale te qytetit, si edhe te vetmen arterie te rrjedhshme ne qarkullimin rrugor. Pergjate ketij aksi shpalosen monumentet e historise shqiptare te shekullit te fundit.

Pothuajse si ne nje festival provincial e me nje retorike totalitare, ndertesa "te ngurta" fashiste i lejne vendin ndertesave po aq "te ngurta" komuniste, duke zbuluar keshtu nje vellazeri te vecante dhe alienizuese.

Ndertesat duket sikur jana katapultuar nga nje vend tjeter, pothuajse si skenografi te vendosura aty per te treguar gjithcka cfare Tirana nuk eshte ne fakt, por qe per pak caste deshironte qe te ishte."

 

- Domus 894

"Kto vite kon qene ndoshta eksperimenti me i paster per perplasjen e kulturave in action! Eshte shum gjynof qe kjo periudhe mund te studiohet si duhet vetem kur cdo deshmitar i gjalle do ket merdhif. Nga ana tjeter, cdo deshmitar i gjalle ka ngarkesen subjektive mbi pushtimin. Pune dreqi. Por eshte ndoshta periudha me interesante nga ana e nji studimi kulturalist."

- emigrant

Po kam une nje te njohur, deshmitar i asaj kohe, reth 90 vjec eshte. Dhe kur e pyes per fashizmin dhe kete perplasjen kulturore me thote:italianet ishin te mire.na futen kulturen e ngrenies se makaronave.Perplasja e madhe kulturore ishin pordhet.Si pordhet? Po ja , ata pirdhnin dhe qeshnin duke e pergezuar autorin e pordheve me "Salut" kurse per ne pordhet jane ceshtje dinjiteti. E di ti ate historine e Hasan pordhes....

Nje perplasje tjeter kulturore ishte se italianet hanin breshka kurse ne or mik hame mish maje gjeri.

 

Po, patjeter.

Trivia: A e dini pse Pallatet Moskate quhen keshtu?

Ti je mason, se s'ka mundesi te krenohesh kaq shume e shpesh me te qenurit murator smiley

 

Ca jane pallatet Moskate? E pse quhen keshtu?

Gjeniale! smiley

"Designing from scratch" (disa foto te tjera nga arkivi i Luce-s).

 

Qendra e Tiranes, viti 1928:

Sot Teatri i Akademise se arteve, fillimet e punimeve:

 

Stadiumi, fillimet e punimeve:

Sot, kryeministria:

Sot, muzeu arkeologjik (?), fillimet e punimeve:

Tirana Nuova (Tirana e Re):

Keto dy te fundit, jane Pallatet Moskate.....

Nuk jam i sigurt alidems. Si ato m'u duken sapo i pashe, por pallatet moskate jane me te medhaja me duket. Keto jane pallatet (me te njejtin stil) ne rruget aty afer ndoshta.

Gjithsesi nuk jam i sigurt.

jo, jo, tre kateshe jane....ato jane

Flm. Jane aq "te perdhunume" sot, saqe kane humbur fare formen. Kisha nje kujtim vegjelie dhe i mbaja mend me te medhaja.

E Lir. Varri i Ali Pashes

E Lir, Janina Kryeqyteti i Ali Pashait

E. Lir, Kalaja e Gjirokastres

Pallati i Ali Pashes

Nje skice nga E. Lir, e shtepise, ku u vra Ali Pasha

Pamje nga avioni i qendres se Tiranes...

Oborr i nje shtepie shkodrane...

Pamje e qendres se Prizrenit.

Thjesht per saktesim smiley Foto eshte nga Prishtina, jo Prizreni smiley
Te ka shpetuar pa e lexuar ose gabim shtypi pa dashje smiley

me fal, po e vertete, nga nxitimi......thx per verejtjen......

Anonim se ke përfill postimin tim me një fjalë qêllimi i temës ishte a ka qenë façismi si hallva apo si mut.Në të dy rastet i mirë del herë për barkun e herë pêr tokën.

 Le të mbetemi tek fotografia dhe dokumentari , cilësia e ndërtimeve , planimetria , akitektura, vlerat e qëndrueshmëria në kohë prandaj them që titulli dhe nëntitulli e zhvendosin vështrimin dhe diskutimet në kahun që s'duhet. Nqs do të më thuash që titulli dhe nëntitulli kanë  kte qëllim ath tërhiqem bile debatin e quaj të pavlerë në këtë fushë nqs Jo ath ndryshoi titullin e nëntitullin sa s'është prishur plotsisht qëllimi si fotografi e dokumentar i ndërtimeve  e ndryshimeve të një kohe të caktuar që përkon me periudhën e fashizmit në Itali dhe ndikimin e tij në  Shqipëri.  

 

me një fjalë qêllimi i temës ishte a ka qenë façismi si hallva apo si mut.

 

Po jo or burr i dheut jo!!! As njera e as tjetra! Nuk me intereson kjo. Pse tregoheni kaq primitive dreqi e mori, se me lodhet!

Ajo aty siper eshte historia jone! Secili le te nxjerre konkluzionet e veta! KAQ! PIKE! CASE CLOSED!

Po ashtu mendon ti se je karikuar në max por unë ta kam shkruar që në fillim dhe ti nuk pranove të ndryshosh titullin dhe nëntitullin tani thua jo.Nuk është historia jonë por historia e ndërtimeve publike në një periudhë të caktuar në Shqipëri .Dhe duhej folur për kto  dhe jo fashizmi a kolonializmi ndryshuan Shqiperinë dhe që nga ajo kohë s'kemi bër asgjë; po të paktën i kemi mirëmbajtur. Këndvështrimi jot është jo vetëm i gabuar por dhe acarues për peshqit pjesmarrës dhe jo pjesmarrës. 

Nuk jam i une i karikuar ne max, por perkundrazi jeni ju, qe skllever te kompleksiteteve tuaja, beni muhabete vari carin ketu. Muhabete Nafijesh.

Shkarikohuni nje cik qe t'i shikoni gjerat me qarte.

Titullin do ta vendos si te me doje palla. Kur te besh ti temen tate, vendose si te te doje palla jote.

Me vjen keq me shume prej jush qe jetoni jashte, por keni mbet shume me primitive se ne qe jemi brenda.

Nqs. s'e kupton se ca nenkupton titulli, ky eshte problemi yt dhe jo i imi.

Nuk kam marr persiper me rrit IQ e komunitetit te peshkut. Thjesht doja me sjell ca fotografi ketu. Nqs. s'i kuptoni ju, mos kini merak se ka plot te tjere qe vizitojne kete blog dhe qe i kuptojne e i vleresojne.

Keto ndertesat qe shikon ketu ti zoteri, rrezikohet te zhduken sot. Gjysmat jane shkerdhy. Gjysma tjeter pret te shkerdhehet.

Vazhdoni merruni me nazi-fashizmin dhe komunizmin ju se i bini mire fyllit.

Pikërisht kjo që thua vlen për ty se në vend të flitej për ndërtesa u fol për fashizmin me një fjalë për atë që të donte palla ty.I vetmi që s'ka kuptuar gjë ngelesh ti. 

Po le te flitet per ca t'ju doje e bardha zemer.

Une postova fotot. Juve, llafet.

Ekzorcizohuni! Se 20 vjet kane kaluar e prape te helmuar si dreqi jeni.

Për fotot unë të kam falenderuar dhe të falenderoj pastër. Qëllimi i kërkesës sime ishte në funksion të dëshirës tënde që mendoja se kisha kuptuar pavarsisht se ti se ke shprehur as me fjalë dhe as me foto krahasuese (dje -sot). Nuk është mirë të paragjykosh.

Përgjgja e mëparsshme ishte më e gjatë por u nis para kohe . Ndër të tjera të thoja miqsisht  ji më i thjeshtë ! Uthulla e fortë prish e enën e vet. Sh. faleminderit dhe një herë .

Eh po une jam nje cik arrogant. Ca me bo. smiley

Hallve apo mut?!

Vitet nen fashizem, ashtu si vitet ne Zogun, ashtu si nen komunizem, ashtu si vitet nen otomanet... etj, etj... deri tek iliret dhe pellazget...  (e deri tek Eva e Adami) jane e shkuara jone. Jemi ne! Kaq. Nuk mund t'i themi "mut" vetes. Do te ishte vete-asgjesuese!

Ne duhet te kuptojme qe nuk eshte as morale as logjike qe te sakrifikojme pasurine tone (iliro-arberoro-otomano-zogisto-fashisto-koministe) per hir te ideologjise.

Ketu gjerat ndertohen e prishen aq lehte. Kjo nuk eshte e drejte. Nuk eshte logjike. Eshte shperdorim materialesh e energjishe!

Eshte idjote dreqi e mori!

Nuk thashë që je arrogant , për mua je për së mbari, por që thjeshtësia është vityt. E kam thënë më duket tek tema tjetër që ne vuajmë mallkimin e Rozafës.

Po pra, po ajo legjenda e Rozafes ka dal per me nxjerr ndonje mesim, jo me e repiku ne pafundesi. Se fundja legjenda e Rozafes njihet edhe mes sllaveve, por ja qe Beogradi eshte goxha qytet, Zagrebi gjithashtu, edhe Podgorica ne ate mediokritetin e vet nuk eshte keq. Po ne? Ne pse keshtu?!

Sepse edhe ne 2012-en (vitin qe Ravintsara ka prediku si fundin e botes) ne nje teme qe ka te beje eksluzivisht me "materialen", ne merremi me "ideologjine" dhe "gjeopolitiken".

Po ky vend paska qene pjelle e gjithe ketyre ministrave te jashtem mor jahu!

Po si nuk u morr njeri me aspektin material te gjese dreqi e mori, por vuuuuu... me vrap me sqaru diferencat midis fashizmit dhe komunizmit! Direkte duke u rreshtu ne llogore, sipas shplarjes respektive mendore! A thua ti se per kete jemi keq ne!

Se mbeti per t'u sqaru tek peshku dhe nga peshkataret e leshit nese fashizmi apo komunizmi ishte i drejte apo jo?

Hej Zot i madh! DHI TE ZGJEBOSURA ME BISHTIN PERPJETE!

ols, ki parasysh qe legjenda e murimit, sipas heretikut, ka lind me se s'bo nga nje popull muratoresh. mistria lind kengen. jo e anasjellta. ne fillim qe mistria! po te mos ishte shqiponja, mbase per simbol te kombit do kisha zgjedh peplumcen, ashtu sikurse po te mos kishim kete flamur qe kemi, do kisha zgjedhur floket e hamide hanemit.

do thush ti pse perfundum qe bejme vetem kasolle tani? sepse ngjizja dhe realizimi, ols, nuk jane zakonisht e njejta gje. ne keto hesape dita nuk duket qe ne mengjes. ne mengjes te rren syni (cka na sjell prap te peplumcja). shpesh madje, ne keto gjera vepron ajo qe quhet "ligjesia e gomarit" i cili sa eshte pulisht eshte aq i bukur, aq pellazgjik e i-lirik, sa s'behet.

Kur rritet, behet gomar (qe rimon me ne sot).

ps Insistoj qe kjo do kish qen alamet teme, po te mos e prishte Teefa. smiley Ate e ke kolon te peste te venetikut. loool.

E the ti, e the! Dhe e the shume bukur, ashtu si vetem ti do te mund ta thoshje:

Kto vite kon qene ndodhta eksperimenti me i paster per perplasjen e kulturave in action! Eshte shum gjynof qe kjo periudhe mun te studiohet si duhet vetem kur cdo deshmitar i gjalle do ket merdhif. nga ana tjeter, cdo deshmitar i gjalle ka ngarkesen subjektive mbi pushtimin. pune dreqi. por eshte ndoshta periudha me interesante nga ana e nji studimi kulturalist.

Vdekja, arritja me e bukur e jetes. Problemi eshte se keta perpara se te vdesin bejne goxha deme.

ols, ki parasysh qe legjenda e murimit, sipas heretikut, ka lind me se s'bo nga nje popull muratoresh.

smiley Je i jashtezakonshem!

Faleminderit!

wow... pavaresisht shqipes se renduar, jam krejtesisht dakord me ty kete here ... Fotot te mrekullueshme Per vete do te isha treguar jo kaq zemergjere per t'i botuar (kaq te rralla e kaq me vlere sa jane)   Thanks for sharing    

Nje sqarim. Te gjitha fotot qe kam sjelle ketu jane te realizuara kryesisht ne vitet 1939-40-41.

 

Ja edhe ca te tjera, nga Luce.

 

Rruga Tirane-Durres me pemet e sapo mbjella pergjate saj, ne te dyja anet.

Rezistuan deri ne vitin 1991, kur "the brand new man" i preu per t'u ngrof:

 

Materniteti, ku kane lindur shume koka te ndritura te vendit tone:

 

Hotel Kontinentali, me nje stil jo-litorio (alidems ku eshte ky?):

 

Hotel Dajti (nje nga fotografite e shumta te sjella ketu), nje nga hotelet me luksoze dhe me kapacitetin me te madh ne Ballkan per kohen kur u ndertua. Sot, prone e Bankes se Shqiperise e cila e bleu per t'i dhene qeverise 3 milion Euro a Dollare. Nuk dihet ende fati i tij. I rrjepur totalisht nga brenda, ndoshta do te iki ne te s'emes si shume vepra te tjera:

Hotel Kontinentali eshte prish i dashur, ka qene pas komitetit.... dhe ne vend te hotelit jane bere palllatet e Piaces..... nuk di a e ke parasysh.....

Ndertesa e komitetit ka qene ish-Bashkia?! Pallatet e Piaces jane ato pas muzeut kombetar apo jo?!

PS: I bie qe ajo ndertesa ne fund djathtas te jete ish-Estrada (sot selia e universitetit UFO)?

po ish Bshkia, . ndersa sa per Estraden nuk eshte ajo, edhe ajo ndertesa qe po thua ti eshte prishur, se estrada ka qene pak e spostuar ngga kontinentali, ka pas qene pak me mbrapa......

...ja ku e keni me te sakte......

Materniteti, ku kane lindur shume koka te ndritura te vendit tone:

 

Ke te drejte! smiley

Hotel Kontinentali ka qene (nuk di ne eshte ende sot) pas nderteses qe ka qene Lidhja e Shkrimtareve (sot ministria e kultures). Per disa kohe (fundi i viteve 90 - fillimi i shek. 21) sherbeu si strehe per FSHF. (shpresoj te jem i sakte).

Nqcq!

Ai qe thu ti eshte hotel Internacional! 

Bingo Mrroklle smiley
E drejte smiley

Kakavia ke foto nga ndertimi i Bankes Shqiptare ?

flm, duket qe ti paske nje burim te sigurte fotosh nga ndonje arkiv kush e di i fshehur per nja 70 vjet, dhe si kohe nuk jane dhe shume. quhen relativisht ndertime te reja. ne fakt kane qene ndertime cilesore persa i takon inxhinierise, italianet ne kete aspekt kane qene mjeshtra, ne itali angli e gjetke ka ndertesa ne gjendje shume te mire, mbi 150 vjecare pa restaurime te pergjithshme..

Po aty siper e kishe mo ilirjan.

 ok, burimi ishte pytja se une nuk po shoh gje apo seshte dhe nate tani smiley

E pas gjithe sa eshte fole, me ne fund do te duhet te merret vesh se flitet, per dy gjera krejt te ndryshme.Per nje gje te  thjeshte fare, qe kot fare,  ngaterrohet ajo e thjeshta e bukur me nje sistem i cili  gjese se thjeshte fare, arkitektures, vetem dem i ka bere.Flitet per nje stil modern ndertimesh,  nisur ne vendin e primititvitetit dhe te  kasolleve, jo  si  qellim por si pasoje e nje qellimi  ogurzi.Pasatj, ca, qe akoma nuk e kane marre vesh se ishte fashizmi ai qe jo ndertoi, si qellim, por qe  dridheroi boten dhe zhduku ne kater vite 56 milione  njerez dhe qe hiç nuk ishte  nje "kantier ndertimi ", por "funeral varrimesh", mundohen te bejne te mençurit, ombjektivet, vleresuesit e te erresuarve..e pordhe me rigon dhe na e paraqesin façizmin ..si hallven...Lal Qazmit

Mirepo...........

 Ky vleresim i  ketyre te  mençurve te vonuar tek neve, ja qe bie ndesh me perfundimet e vet italianev,nga sa e si ekatandisi vete italine   dishepulli i  ketyre taneve, Bandito Musolini, qe urreu gjithe  italianet si rrace e si komb.Te Duçes pra!Ka njeri qe nuk e ka mesuar kete?..Ka posi !

  Jo ne fund, por qe ne fillim te luftes,  kur  pasi qe guxoi dhe i ra Frances imarri Duçe(me koke te vet dhe pa pyetur as Gjeneral Gracianin), ai pra  Duçe "ndertuesi" ne vetem kater   dite i rane breket ne fund te Kembeve.Po pse valle i ra Frances? Per te ndertuar, qysh perse! I ra  Frances (sipas te mençurve tane, se deshi te mesonte  Ing.Franceze, te stilit arkitekturor te Le Kurpuzjese, .... se si  duhej ndertuar Franca ..ne  France...E mo flisni, ju te mençurit e ndertimeve madheshtore  dhe ashtu, te   miresive te façizmit!

Dhe e dini  si u  tha italianeve kur u dhje ne brek ushtria e tij 8.5 milioneshte  ?  (nje mut kishte aqe ushtare,  po deshte te genjente Hitlerin) Ja vuri fajin ushtrise se italianeve, nje populli,  "pa principe"..qe, ja si  ka thene Deçe beu juaj:

..."Populli italian nuk eshte i denje per ide gjeniale..Vrej se pergjegjesia kryesore, per disfaten mbi  francezet  eshte e borgjezise italiane dhe endrrat e saj te perjeteshme, per komoditete dhe mireqene materiale.Nje mengjes te bukur do tu tregoj italianeve gjithe te verteten, duke ju perveshur me me shume vrull punes, per edukimin e nje rrace krejt te re italianesh edhe me te forte..." 

Musolini, Denis Mek Smith .faqe 150, paragrafi i katert

 Them, mbi sa lexoj,qenka marre shume me ndryshimin e rraces se shqiptareve, dreqi.Nuk i dul kohe  per te italianeve.....

[...]

 

"Ushtari gjerman habiti boten... bersalieri italian habiti ushtarin gjerman" - Erwin Rommel

 

Italianet nuk ishin ushtare te keqinj (kane dominuar boten per 1000 vjet), por ishin me pak te pajisur sesa te tjeret. Shumica e flotes italiane psh, u fundos per shkak te dekriptimit te kodeve te komunikimit nga ana e anglezve.

Frances i ra per te rimarre ato qytete qe i perkisnin, Nicen dhe Savoian. 

 

Ate idiotesine e 56 milione te vdekurve per shkak te fashizmit nuk arrij ta kuptoj sesi e polle, por gjithsesi ngelet idiotesi. 

 

Eshte mese e dukshme qe mosha tek ti, ben te sajen. Je i ngurtesuar ne njohurite e tua monotone dhe unidireksionale, e s'ka Zot qe te te beje te logjikosh, as kur te serviren fakte historike te pastra dhe te pakundershtueshme.

 

Mos dil xhiro ne Tirane se italianet e kane ndertuar, rri ke shpija me kallama.

Plako ku e ke pare ti, ne cilin liber historik apo dokumentar ku mburret ushtari italian se na habite... po pyet njehere gjysherit tane qe kan qene ne lufte kunder te dyve, se te thone qe me italianet kan tall allatet, dhe kur erdhen gjermanet kujtuan se do benin luft ashtu edhe me gjermanet. Me italianet hidheshin pese pushke, vriteshin ca italiane dhe mbaronte beteja, sepse ishin frikacak dhe skishin deshiren per lufte ne shumicen derrmuese, ishin njerez te varfer te marr nga jugu i italise, dhe sdonin te vdisnin rrugeve te botes per nje ide (fashizmin) qe as nuk e kuptonin fare. Ishte ndryshe me gjermanet, ata luftonin deri ne fund, o ti vrisje o te te vrisnin, s'kishte shakara.

Italianeve nuk u ka ngel kot nami per frikacaker te medhenj, pikerisht nga L2B u ka ngel. Ne afrike disa mijra anglez kapen rob 100 mij italian, eshte edhe me filmime, nje anglez me nje pushke, dhe 1 mij rober italian qe kalonin te keputur para ti, dhe nja 500 metra me tutje nje anglez tjeter me nje pushke. Kete nam italianet nuk e kan vetem tek veteranet shqiptar te luftes, por edhe tek greket, edhe tek anglezet edhe tek amerikant, tek te gjith. Sic thashe une kam lexuar nuk e di sa libra per L2B dhe kam pare me dhjetra dokumentare, por kete qe po thua ti qe italianet kan treguar ndonje trimeri te madhe ne lufte nuk e kam pare gjekundi, madje nqs italianet kan qene famoz per ndonje gje, kan qene pikerisht per oficerat e tyre te jashtezakonshem, shume te pergatitur dhe shume te zgjuar, qe ne kushte shume te pabarabarta me homologet e tyre te huaj kan bere lufte.

Ducja kishte me te vertete nje ushtri shume te madhe, ndoshta ushtrine me te madhe ne bote ne ate kohe, por me ushtare shume te pamotivuar dhe barkthare te marre shumica nga jugu i italise, te cilet nuk kishin as ndonje afeksion te madh ndaj shtetit italian... dhe me tanke dhe avione te lutes te pare botrore. Ducja mendonte se duke pasur shume mund te fitonte ndaj teknologjise me te re..gabim i madh, sic edhe u provua. 

Dhe ROMA e lashte nuk eshte ITALIA, ashtu sic greqia e lashte nuk eshte Greqia. Mos i ngaterro keto koncepte. Roma e lashte kishte kryeqendren ne romen e sotme, por nuk ka asnje lidhje apo kontinuitet perandorak, kombetar shteteror midis romes dhe italise. Shqiperia psh mund te jete poaq apo me shume romake se sicilia apo vende apo popullata ne veri te italise, ashtu sic shqiperia dhe popullata shqiptare mund te jete shume me greke (antike) se sa shume vende apo popullata te sotme ne greqi.

Duke i thene te gjitha keto, me lejo te te them edhe kete, qe nuk dua ti ul vlerat Italise si shtet dhe si kulture. Italia eshte vendi nga ky nisi rilindja dhe iluminimi europian, djepi i kultures europiane, dhe vendi me vlerat me te medha arkitektonike dhe artistike ne europe. Ama historia e L2B te italise ne shqiperi eshte nje histori turpi, dhe sic ta thash edhe diku me siper italia vete nuk i jep merita vetes sepse do te ishte nje gomarrllik i jashtezakonshem po ta bente kete gje. Nuk po thote njeri qe ato qe ka ndertuar italia ketu nuk jan te bukura apo nuk kan vlera arkitektonike, por nuk mund te vleresojme ne nje pushtues qe i beri per veten e tij, patjeter qe vleresojme bukurine e tyre si fenomen, por kaq. Jam i bindur qe po te mos ishin, do i kishin ndertuar vete shqiptaret, ashtu sic ndertuan muzeun kombetar, muzeun e krujes, piramiden e shume vlera te tjera aktiteturore dhe kulturore shqiptare.

Dhe nje gje te fundit qe ta mbyll, Shqiperia ka qytetet me te vjetra dhe vendbanimet me te vjetra ne europe, duke filluar qe nga berati, shkodra, durresi etj etj, te cilat nuk gjenden as ne vendet me te zhvillauara dhe historike europiane. Ideja qe shqiptaret nuk kana bere dhe nuk mund te bejne vet civilizim eshte propaganda me e felliqur antishqiptare qe une kam degjuar. Shqiptaret kur krijuan mundesite te bejne punet e tyre krijuan shtet model, qe ta them me siguri edhe mema e modernizimit boteror, britania do ta kishte zili ate shtet per menyren operacionale dhe te menaxhimit shoqeror. ( duke hequr aspektin e dhunshem politik)

Berati, Gjirokastra, Durresi, Shkodra, Korca,e shume te tjera fatkeqesisht te shkaterruara nga kemba e pushtuesve.

O fiko.....e ke gabim pergjigjen qe i ke dhene graves. Se pari ushtria italiane, ishte e mirefuurrnizuar, jo si thote Ora, po ashtu edhe ofiiceret i kishte shume te pergatitur nga ana ushtarake .....por italianeve u mungoi  se pari arsyeja e lluftes, dhe se dyti shpirti luftarak...... Italianet, ne çdo situate dhe kohe, nuk kane qene shquar per luftetare, o vetem per drejtues, dhe kete ta thote historia me se miri, pjesa me e madhe e ushtareve romake (kohe me te cilen Italia Mbuurret) pak ishin romake, pjesa me e madhe ishte nga vasalet e Romes...... Ah, Italianeve u duhet ulur ne gjunje vetem per pune (ndertime9 dhe per kultuure dhe art.....  dhe nje popull qe ka kaq shume kulture dhe art, nuk ka ne shpirtin e tij egersi dhe ashpersi, veti qe i nevojiten shume nje ushtari.

56 milion viktima pati LIIb i dashur, dhe per kete e ka fjalen gravva, dhe duhet ta besosh se jane fakte te perboteshmme dhe te mbareppranuara.

Ato dy paragrafet e fundit, me mire te mos i shkruaje, pasi nuk te nderojne ty, pasi une mendoj se ke nje nivel kulture dhe edukate, mbi mesataren e peshkut......

alidems, dakort pra ato qe kam thene une po thua edhe ti, me perjashtim te furnizimit ushtarak te Italise. Besoj me ke keqkuptuar, kam thene qe ka qene ushtria me e madhe ne bote ne ate kohe, dhe me e furnizuara, por tanket e asaj ushtrie dhe avionet ishin te nje teknologjkie te vjeter ne krahasim me te tjeret. Ducja besonte se kuantiteti dhe jo kualiteti do fitonin luften, prandaj u armatos pafundesisht me tanke dhe aviona te vjeter, kurse aleatet edhe gjermania benin lufte per teknologjine e fundit kush e kush tja kalonte njeri tjetrit. Kemi thene egzaktesisht te njejten gje. Besoj se jan vete fjalet e hitlerit se me oficeret italian dhe me ushtaret e tij do ta kishte fituar luften. sidoqofte eshte nje thenie e tille. Sa per Ophiuchus patjeter qe kemi  konsiderate prandaj edhe na vjen keq qe na ngau Graven. Graven e kemi anetar nderi tek peshku, mos te na e ngajne.

 alidemsi -eshte sikurse e cilesoni  dhe Juve.Ushtria italine pati  kuadrin oficer nga me te miret ne bote dhe kuadrin ushtar, jo te barasvlefshem.Mirepo permbi  te gjitha  nuk pati me kryesorin ne nje beteje ushtarake; motivin per te bere nje lufte te drejte.Perse e nisi luften me Grekun?Per  cilin motiv?.... Perche, i greci,  hano amazzato... Daut Hoxha...! Nje fakir shqiptare, te cilin e vrane agjentet e SIMI-it dhe ja u hodhen "fajin"...grekerve

 Ca me shume qe  Musolini ndermerrte veprime aventureske dhe shpesh pa  u keshilluar  me eliten e larte te ushtrise.Per sulmin mbi Greqi, Shefi i Shatmadhorise italiane, gjenerali Badolio, e mori vesh nepermjet... radios..!

Mirepo  forcat  greke e vune perpara, duke e kthyer ushtrine e Duçes  nga sulmuese brenda territoreve greke, ne mbrojtese, te  "vijes se frontit", .... maleve te Kurveleshit e te  Laberise...!

Ahere  po Duçja  ja u   hodhi  fajin dy batalioneve shqiptare,  qe e kishin tradhetuar dhe ushtareve arabe ne radhet e ushtrise  italiane..

Ndersa ne L.Dyte Botrore, vetem prej  Republikave te Sovieteve, humben jeten 22 milione  njerez.Kurse ushtare gjermane, 12.3 milone

 Besoj e din se kujt i thone Vrangalle?  Ajo vegela e lashte "muzikore", qe  i bie bukur  ky  tipi

5.3 milione ushtarake + 2 milione civile = 7.3, jo 12.3

 

Sa per informacion, deklaraten e luftes e shpallen Britania e Madhe me Francen, jo Gjermania NAZISTE e aq me pak Italia fashiste qe hyri ne lufte nje vit me pas. Kjo per te te bere te kuptosh ate idiotesine qe ke shkruajtur me lart "56 milione te vdekur per faj te fashizmit". 

Asnje ushtri gjate LB2 nuk u shpetoi gabimeve ne veprimtarite ushtarake, asnje.

 

 

 

1940. Kish nje vit qe behej lufte.

Tregu i druve Shkoder 1903  

Durrsi ky nuk dihet viti  

Keto foto tregojne qarte se ku na ka lene 500 vjet pushtim otoman.

pra me nje fjale ti thua jo se eshte i keq pushtimi, por te ishte nje pushtim tjeter, nje pushtim i mire qe te na bente njerez. Me pelqen kendveshtrimi yt.

Perse ziheni? 

Nese mund ta permbledh. Breshkaxhinjte ( e drejta ime e pamohushme ti etiketoj si me do kaposhi) pushtuan, ngriten nje infrastrukture, per te mbeshtetur kolonizimin, me te ardhurat qe nxoren nga nentoka shqiptare dhe ne funksion te planeve mjelese te nentokes shqiptare, dhe iken ashtu sic dihet nga te gjithe(+ baze luftarake kundra Greqise etj). 

Ca ka per tu zene?

Ca ka per tu zene?

Po hic, o. Ksaj teme i ra bixha. T'mos ishte kjo, do ziheshim per gatimet e Enit. Puna esht t'mos rrim pa i perplas briret icik.

 

Cimo, kam pas nji mik nga Italia, i cili kish punuar per shume kohe me shqiptare. Ai thoshte gjysem italisht gjysem anglisht.

Un Albanese, the best in the world. Due Albanesi, problems but still ok. Three Albanesi... Revolucione.

te ura shijakut me shfaqet kujtesa.

Nje, kjo qe thote emo. Ketu po zihen, thjesht per qefin e te zimes.

Dy,

ngriten nje infrastrukture, per te mbeshtetur kolonizimin, me te ardhurat qe nxoren nga nentoka shqiptare.

Kjo nuk rezulton. Pra, vlera e financimit eshte shume me e madhe se sa perfitimet deri ne 1943. Investimi fashist ishte me nje plan afat-gjate. Dmth, return on investment do te behej i konsiderueshem vetem pas disa vitesh. Ky plan deshtoi, si pasoje e rezultateve te luftes.

Gli investimenti italiani in attività economiche furono valutati da Gambino in 5.165.000.000 lire, con la seguente ripartizione per ramo di attività: Industria mineraria (2 miliardi); Industria edilizia (1,3 miliardi); Industria dei trasporti (450 milioni); industria chimica, meccanica ed elettrica (550 milioni); Agricoltura e zootecnia (350 milioni); Industria alberghiera (130 milioni); Proprietà immobiliari di banche e assicurazioni (230 milioni). “Attività economica italiana in Albania (prima e dopo il 1939)” in “Studio di A. Gambino su l’opera dell’Italia in Albania, 3/9/1946”, in ACS, Banca Nazionale d’Albania, Archivio di Presidenza, busta 43 “Difesa dell’opera dell’Italia in Albania”.

 

ACS, Banca Nazionale d’Albania, “Statistiche”, “Trasferimenti per conto dello Stato Italiano 1939-1943” e “Riservata (di Gambino) per il dott. Malvezzi sugli esborsi sostenuti dall’Italia in Albania al settembre 1943, 11/1/1946”, cit. I principali enti erogatori furono nell’ordine: il Ministero della Guerra (5.535.000.000 lire), il Sottosegretariato agli Affari Albanesi (1.876.660.000 lire), il Ministero dell’Aeronautica (518.100.000 lire) e il Ministero della Marina (116.415.000). 

 

Con l. 31/12/1928 n.3150 fu accordato un finanziamento di 20 milioni di lire; con l. 8/5/1933 n.524 fu stanziato un ulteriore fondo di 200 milioni di lire e nel 1936 ci fu un terzo stanziamento di 40 milioni. Gli investimenti dell’AIPA al 30/6/1937 ammontavano a 195 milioni di lire. ARCHIVIO STORICO THAON DI REVEL, Albania, “Spese sostenute dall’AIPA al 30/6/1937”; si veda al riguardo anche ACS, Segreteria Particolare del Duce, carteggio ordinario., fascicolo “AIPA” e A. GIARRATTANA, “L’estensione delle ricerche petrolifere in Italia e in Albania”, in Rivista italiana del petrolio, marzo 1940, pag. 7. 

 

 L’azienda Nazionale Idrogenazione Combustibili (ANIC) sorse nel febbraio del 1937. Il petrolio estratto nella regione albanese del Devoli, veniva trasportato tramite oleodotto a Valona, e successivamente imbarcato su navi cisterna per essere raffinato negli impianti dell’ANIC di Bari e Livorno. La produzione di petrolio albanese raggiunse le 140 mila tonnellate nel 1940.

Shiko 2 materialet ne italisht qe kam sjelle. Aty e sqaron shume qarte pushtimin fashist ne aspektin financiar.

Ketu studimi i plote per te gjithe ata qe i kane qef numrat:

L’espansione finanziaria dell’Italia in Albania (1925-1943)

La Banca Nazionale d’Albania e la SVEA

http://www.delpt.unina.it/stof/12_pdf/1.2.pdf

Me rezulto se dhe ti e ke qef te zonmen kot me kot.

Une kam shkrujt : "ngriten nje infrastrukture, per te mbeshtetur kolonizimin, me te ardhurat qe nxoren nga nentoka shqiptare dhe ne funksion te planeve mjelese te nentokes shqiptare, dhe iken ashtu sic dihet nga te gjithe(+ baze luftarake kundra Greqise etj). "

Ti ke citu vetem : "ngriten nje infrastrukture, per te mbeshtetur kolonizimin, me te ardhurat qe nxoren nga nentoka shqiptare."

Ti qofsh nese mendo se pushtimet bohen kot per sport, ca me tej nga perandoria me komandante planifikus pa fun mer jahu, dhe pa marr parasysh "return on investmet" sic ta ka qefi, negativ.

 

Me fal, por edhe ti paske qef te zenmen kot, se pas gjithe ketyre fotove dhe materialit te shkruar qe solla me siper, te thuash qe:

Ti qofsh nese mendo se pushtimet bohen kot per sport.

... eshte minimalisht mungese vemendje, dhe ne rastin me te keq nje genjeshter falas.

Une thjesht doja te saktesoja qe investimi ishte afat-gjate. Kaq. U kuptuam?!

prap? po mir o si ta kesh.. une i futa nji te lyme me zift atyre qe skishe kap heren e pare, po prap duket se si ke kap.

 

Po cfare s'kam kapur mo bame?

Ja pra cfare thua ti:

ngriten nje infrastrukture, per te mbeshtetur kolonizimin, me te ardhurat qe nxoren nga nentoka shqiptare.

Dhe une po te them. Jo! Nuk eshte keshtu. Te ardhurat e investimit nuk vinin nga nentoka shqiptare, sepse keto ishin teper te vogla krahasuar me vleren e investimit.

Investimi do te shlyente vleren e vete dhe do fillonte te jepte fitime vetem pas disa vitesh, fjala vjen nga fundi i viteve 40-te, fillimi i viteve 50-te.

Po ca faji te kam une ty mo lla? Ca faji?

"dhe ne funksion te planeve mjelese te nentokes shqiptare,"

 

 

Asnje lloj faji. Mos u ndje fare i detyruar te komunikosh me mua. Une gjykova kete fraze: 

ngriten nje infrastrukture, per te mbeshtetur kolonizimin, me te ardhurat qe nxoren nga nentoka shqiptare.

 Dhe ja kam dhene disa here pergjigjen.

e funit, ke argumentu kundra pjeses se pare te komentit tim ne te njejten linje qe kam shkru ne pjesen e dyte te komentit. shnete.

Nje nderhyrje per nje nga cilesimet e ushtrise Italiane per kohen qe flitet te ardhur edhe nga lashtesia te vleresuar nga shume specialiste !
Italianet ndryshe nga te tjeret shquhen per OFICERE Shtabesh , dmth Akademike Planezimi ne Letra .
Ndryshe nga Gjermanet qe kane Cilesi shume te larte e shquhen per Oficer KOMANDIMi ne te gjitha shkallet .
...dhe ndryshe nga Anglezet ku " oficeri komandues e harron detyren e tij si komandues dhe lufton ne front si nje nga ushtaret me trima "
....
Ka fakte te materializuara qe shume Fshatare rregulluan shtepite e infrastukturen e tyre me robrit Italaiane qe "cu ze syri u ben dora " smiley
Ka fakte te pakundershtueshme qe shume specialiste Italiane punuan per Shqiperine e pas Luftes me kohezgjatje te ndryshme ne te gjitha fushat
Ka fakte te pakundershtueshme qe shume Plane rregulluese ( perjashtuar dopolavoreve smiley si ne Planin rregullues te Elbasanit ) jane aplikuar pa ndryshime .
Dhe vete Fakti i Ruajtjes se ndertimeve Italiane sidomos te Qendres se Tiranes e shtrirjes se saj qe u Cfrytezua si VLERE , tregon me se mire nje KULTURE te LARTE , e Formim te Gjithaneshem te Grupimit qe mori ne dore Fatet e Shqiperise pas Luftes
Kjo klase Haleje SOT , grupim Injorant e Hajdute me gjithe ndonje tedence te shkeputur per te ndertuar "Njeriun e Ri Shqiptar " pa karakter thjesht si jnje QEN qe reket te shikoje kush i hedh me shume kocka , cuditerisht mbeshtetet ne kete platforme edhe nga ndonje qe mendon per veten se hyn tek njerzit qe kane 'mend" dhe me qysqi e vare , kazma e dinamit rendin te prishin ndertimet e kohes qe PUNUAN si Shqiptare per Shqiperine .
Dhe pacipesia Intelektuale e pordhacllekut te tyre nuk e vlereson Shqiperine ne thenien
"Edhe Roma nuk u ndertua per nje DITE "....e cila mbetet si gjithnje nje kurore dafine qe permbledh Ligjeratta e mbyllur prej tyre me nje nenqeshje nen buze ne fund ose " pak si ne mustaqe , buzeqesh cobani " smiley
Mentalitet Skllevrish dhe jo se eshte i pavertetueshem keto 20 VJET !
ps ...Tefe je shume i mire ! smiley ne kete rast nderhyrjet tuaja kane prure pak humor ndryshe nga "serioziteti i zi " i te fencurve. E pranoj me gjith shpirt qe " je i Modh mer Jahu " Mos u murzit !

Ka fakte te materializuara qe shume Fshatare rregulluan shtepite e infrastukturen e tyre me robrit Italaiane qe "cu ze syri u ben dora " smiley

Eh sa u be kokra e misrit ate vit o Idriz! smiley E pastroi italiani i shkrete te gjithe token nga guret qe i merrnin frymen. Po si nuk i kishte shkuar me pare ne mendje ketyre te tjereve?! U desh me ardh italiani qe te zbulonin kete gje.

Dhe vete Fakti i Ruajtjes se ndertimeve Italiane sidomos te Qendres se Tiranes e shtrirjes se saj qe u Cfrytezua si VLERE , tregon me se mire nje KULTURE te LARTE , e Formim te Gjithaneshem te Grupimit qe mori ne dore Fatet e Shqiperise pas Luftes

smiley

Nje pyetje kam une Idriz, si arritem deri ne kete pike fale ketyre "kulture-medhenjeve"?! Apo thuaj, si pasoje e punes se armiqve te jashtem dhe te brendshem...

Do te jap per te DYTEN se te paren nuk e kupton dot qe Kinezet jane superfuqi dhe mbillnin ne Taxhai .Je shume i VOGEL per te hyre ne keto muhabete ,  qe edhe sikur te ti sqarojne prap do pyetesh ...Po Guralece mbeten ?

Shiko une kam qene pjestar i GRUPIT te SHTETIT ne ate periudhe ( 90 - 91 ) per te pare nga afer se " cfare jane Keto"  dhe se "si duhen trajtuar e kategorizuar ", deri ne ekstremin e tyre pas ambasadave me IKJET Masuve KUTURU ! Rshte nje Punim i TERE

Kuptohet jo pa nje Botkuptim te paracaktuar dhe pa ndikim si , veprimtari e Nxitur nga Interesa antishqiptare ( e dokumentuar se si do behej edhe me Trakte Publike ).Gjithashtu them se edhe si fenomene ( qe nga Koha e Skenderbeut ) ne keto TROJE qe kane banuar Shqipetare nuk kane jane pershkruar te kene Ndodhur   ,  po te perjashtojme pak  Dorezimin e Shkodres dhe nje IKJE jo "aratisur si i mari " ka patur prapa Gjermaneve ne mbarim te Lyuftes se dyte,  pako Gje !

Njerzit ne Grup qene Autoritare te Fushave dhe per te mos tu zgjatur , pas shume Rrahje Mendimesh ( nje pjese jane Maja e PD sot ) u mbrit ne perfundimin me te vertetueshem e te pranueshem . . Shenoje , Fixoje dhe mos u merr me me  argumente si "fjala e fundit " Ke per te mesuar me Shume sikur te shkeputesh nga paragjykimet . Duke te falanderuar si paradhenie  se eshte HERA e Pare qe dikush Perpiqet te MESOJE duke PYETUR ! Aq me teper JU qe duket qe keni deshire te ini Protogonist .

Pra .....perfundime ..... Thelbi:

Shqiptaret BRAKTISEN Vendin e tyre me Padurim e Nxitim,  me Cdo mjet e Kusht sepse ai po PUSHTOHEJ nga BARBARE , Mllefaxhij e Hakmarres . Ish Shqiperia e tyre nga Vater po shndrrohej ne VARR . Ky Varr u Hap me krizen e BUKES ! Ishte ne mes Jeta dhe e Ardhmja e Femijeve por edhe e vetvetes. Ne krye te levizjeve antikomuniste Ishin vene Karieriste ish Komuniste e Kriminele ! Financim i VERTETUAR me DINARE e Dollare te ardhura nga ish JUGOSLLAVIA , sepse ne MES ishte CESHTJA Kombetare .

Prandaj mund  te jesh me i qete ne Gjykim , per te pare me thelle ne ate NDODHI .Ato Politiket "se diktatura zotrie " leja pjelles deshtake te Diktatures , Sali Ham - Hum Berisha ne Lefqenine e Vuvuzeleve !

Me kete qe te shkruajta me Lart , po them se e ke Privilegj ta mesosh para se te Hapen Arshivat me qe vjen me "Dokumente " smiley por edhe sepse e vleresoj Punen TUAJ ne disa raste shume Produktive pavaresisht nga ....lleqet ( vuri cfare te duash perpara pa e fshire  ) .  Gjithsesi " Dija vjen duke nxene " thone ,  dhe me qe thua jam relativisht i RI , ke KOHE te Piqesh per se mbari si Shqiptar ...sidomos pa "dashtuni te Madhe per façizmën e Duces që na kishte ne zemër " smiley me pallate e kombinate , fambrika e domate smiley

Ho mer, vazhdojne ende punimet e shoqates se arktitekteve te frustruar te peshkut...

Ok, po sjell nje tjeter veper te italioneve, Ura e Dragotit, qe rastesisht ndodhet ne afersi te vendbetejave italo-greke...

S'merret vesh kush jane te frustrumit ketu?! Personat qe sjellin foto dhe deshmi te te shkuares tone apo troll-at e zakonshem qe i vetmi kontribut qe sjellin ne peshk eshte pikerisht troll-imi.

Anonim. 

Se pari faleminderit per prurjet.  

Se dyti, tema eshte nje album fotografik, eshte nje deshmi e historise, e arkitektures, e ndryshimeve e me radhe.  Perqendrimet, interpretimet ne nje aspekt ose ne tjetrin nuk jane  perjashtues (ndjese emo, me duhej ta perdorja prape.)  Do ishte optimale kuptohet, qe perqendrimet ne cdo aspekt te beheshin pa balte e llac e llum.  

Por nuk mund te kufizohet vetem ne nje aspekt dhe s'ka pse.

Psh:

Investimi do te shlyente vleren e vete dhe do fillonte te jepte fitime vetem pas disa vitesh, fjala vjen nga fundi i viteve 40-te, fillimi i viteve 50-te.

Terminologjia neutrale e perdorur mund te vijohet me: Shlyerja qe do i behej investimit do ishte shfrytezimi kolonial i nje vendi te pushtuar.  Keto, pa nuanca emocionale.  Thjesht fakt. 

Monda, mjafton te lexosh dokumentin ne italisht qe kam sjelle me siper. Aty gjerat thuhen shume qarte, nga nje studjues qe eshte italian dhe nuk besoj se ka ndonje interes tjeter pervecse zbardhjes se se vertetes. E thote shume shkoqur se cfare ishte Shqiperia per Italine.

Nuk ka dyshim qe Shqiperia ishte, ne rastin me te mire nje protektorat i Italise dhe ne rastin me te keq nje koloni e saj.

Une nuk besoj se na ka mbetur neve barra e rende per te sqaruar kete, pasi piksepari kjo eshte sqaruar shume kohe me pare dhe nga njerez me shume me merita se sa ne.

Me vjen keq qe ne kemi tendencen te shkojme gjithone ne nivele abstrakte diskutimi duke harruar ca ndodh para oborrit tone.

Shumica e fotove te sjella ketu i perkasin nje Shqiperie te ciles po fillon te mos t'i duken me as gjurmet, por jo si pasoje e ndonje zhvillimi te vecante apo bumi ekonomik, por si pasoje e nje perdhunimi te vazhdueshem te te shkuares tone ku ata qe po perfitojne jane vecse spekulatoret pasi individet jane me teper te perkushtuar qe te masturbohen menderisht ne pozicionet e tyre ideologjiko-tribale se sa te perqendrohen tek mbrojtja e prones se perbashket, qofte kjo e kohes se Skenderbeut, te otomaneve, te Zogut, fashisteve apo komunisteve.

Ai materiali 40 faqe?  Ta lexoj tani tani?  Sa mizor! smiley

Do i hedh nje sy kur te kem kohe smiley

Shumica e fotove te sjella ketu i perkasin nje Shqiperie te ciles po fillon te mos t'i duken me as gjurmet, por jo si pasoje e ndonje zhvillimi te vecante apo bumi ekonomik, por si pasoje e nje perdhunimi te vazhdueshem te te shkuares tone ku ata qe po perfitojne jane vecse spekulatoret pasi individet jane me teper te perkushtuar qe te masturbohen menderisht ne pozicionet e tyre ideologjiko-tribale se sa te perqendrohen tek mbrojtja e prones se perbashket, qofte kjo e kohes se Skenderbeut, te otomaneve, te Zogut, fashisteve apo komunisteve.

Po, dhe ky aspekt ia vlen per t'u diskutuar.  Dhe eshte diskutuar ne fakt ne shume tema.  Perdhunimi kulturor, e arkitekturor vazhdon fatkeqesisht me "hov e vrull revolucionar."  Artikuj te Shkrelit, Andonit, Lames, Klosit etj mbi kete ceshtje kane qene te shpeshte ne peshk.  (Psh per Hotel Dajtin.)

Nuk i kam ndjekur te gjitha komentet por s'ma merr mendja se eshte shprehur njeri qe keto objekte te shkaterroheshin se i bene italianet.  Pavaresisht rrethanave nen te cilat u ndertuan.

"Mbrojtja e prones se perbashket" hmmm, kjo te nxirrej si teme diskutimi me vete.  E pale te shkonte diskutimi ne 200 e kusur komente dhe s'i nxirrej fundi. 

Nuk i kam ndjekur te gjitha komentet por s'ma merr mendja se eshte shprehur njeri qe keto objekte te shkaterroheshin se i bene italianet. 

Po ja, urdhero:

se me plasi kok e qilloit mua se bene pepinot nje godine per te strehuar zagaret e tyre ne tirane kur familja ime  i ka luftuar dy here ne dy luftra te ndryshme...

Kjo eshte esenca "e bezdise" se shume personave ketu!

Godinat jane te pepinove. Po dreqi e mori sikur edhe para 5 vjetesh te kishte mbaruar lufta e dyte boterore, prape ky pohim do te ishte jo-logjik.

Ca ndryshimi ka ky me siper nga ato qe thote Sala dhe Jozi per piramiden?!

AK te kuptoj, po duhet te dish se ky eshte blog dhe mund te kete shtylish peshq qe shkruajn sipas mendjes, ne fund te fundit gjithsecili tregon karakterin e vet.

pohimi: "se me plasi kok e qilloit mua se bene pepinot nje godine per te strehuar zagaret e tyre ne tirane kur familja ime  i ka luftuar dy here ne dy luftra te ndryshme..."

replika: "Kjo eshte esenca "e bezdise" se shume personave ketu!

Godinat jane te pepinove. Po dreqi e mori sikur edhe para 5 vjetesh te kishte mbaruar lufta e dyte boterore, prape ky pohim do te ishte jo-logjik."

 

Jo, mua me duket se ceshtja qe te shtron ai (ose ajo) eshte: Me mire godina dhe pushtim, apo mungese godinash dhe mungese lufte?

Tashti ti po ke nge, na e thuaj tenden smiley

Anonimi do te te thoshte qe ti me kete pyetje po e "abstrakton ceshtjen" ad infinitum smiley

te presim ta thote smiley 

Me e mira godina pa pushtim, me e keqja pushtim pa godina. 

Pyetja nuk do kishte kuptim sepse s'kemi fuqi te ndryshojme te kaluaren. Ajo qe une them eshte shume e thjeshte: pati pushtim, pati lufte, pati dhe infrastrukture. I pari mbaroi shpejt, e dyta kushtoi ca jete, e treta ekziston ende. 

 

Ketu duan te te veshin fez-in me zor mor jahu!

Pyetja ka kuptim ne fushe te subjektivitetit te gjithsecilit. Ty te ka mbetur godina, atij tjetrit i ka mbetur vrasja e gjyshit apo e familjarit. E njejta pyetje shtrohet perdite per kohen e xhaxhit dhe personalisht besoj se duhen bere llogarite diku ne tensionin qe krijohet mes ketyre dy kendveshtrimeve.

Kur behet fjale per subjektivitet, perse u dashkerka diskutuar/biseduar? Perseris, nuk ka kuptim. 

Subjektive s'eshte baraz me inekzistente. Te vendosesh qe s'ka kuptim eshte e drejta jote, po aq sa e tjetrit eshte te vendose qe ka. "Fitorja" e njerez teze mbi tjetren ka riperkusione ne te perditshmen e te gjitheve meqe s'po flasim nese syte e kalter jane me te bukur se ata te zinjte.

Per mbartesin e nje subjektiviteti, ky i fundit eshte absolut e jo relativ. Kuptohet lehte pra, qe dukuria e tij kryesore, i ben subjektivitetet e tjera te barazvlefshme me ZERO. Aq me teper kur permbajtja eshte e projektuar ne te kaluaren, permase e pandryshueshme dhe statike. 

Po jo pra, ate po perpiqem te te them: qe s'eshte thjesht e projektuar ne te kaluaren. Ketu kemi qene qe e kemi diskutuar prishjen e Piramides, apo jo?

Per mua 70 vjet = e kaluar e sosur fare. Perndryshe keshtu si logjikon ti, i bie qe amerikanet te mos kishin te benin me japonezet, e jo vetem kaq, por te vazhdonin ti mallkonin per Pearl Harbour. Te mos kishin Sony, Seiko, Toyota, Honda, Mitubishi etj etj dhe anasjelltas. Pa permendur gjermanet dhe Gjermanine. Ve bast qe keta qe shajne italianet vdesin per dicka italiane, apo dicka gjermane (Benz mbi te gjitha). Mua me pelqen infrastruktura qe italianet filluan te ndertonin ne Shqiperi dhe s'ka gjysh a stergjysh qe te me beje te ndihem ne faj per kete mendim timin. Hipokrizia eshte semundje gerryese, e ke dhe nuk e veren, ta verejne te tjeret nderkohe qe ty te bren(jo ty personalisht e). Kaq smiley

"Mua me pelqen infrastruktura qe italianet filluan te ndertonin ne Shqiperi dhe s'ka gjysh a stergjysh qe te me beje te ndihem ne faj per kete mendim timin. "

Po me thua qe gjyshi yt ka luftuar kunder fashisteve? smiley 

Po. U plagos dhe u dekorua madje. Kur Italia kapitulloi, mori ne shtepine e prinderve te vet 4 italiane dhe i mbajti me buke e me cdo gje u nevojitej derisa mbaroi konflikti. Erdhen komunistat dhe te gjitha pronat e tija u bene "kooperative". Nuk u ankua, jetoi jeten e vet. Ushtaret e respektojne njeri tjetrin Fin smiley

U plagos dhe u dekorua

Dree, po ti qenke yni atq'. Se coc me hutove. Gjesh e hum'a! C'do ti derman me subjektivera e subkoshere a si i thone.

E kish "ate te trimerise" ai i yti? Kete me thuaj! Se ate "t'kujtimit" e muarren te gjithe!

smiley

 

Cdo gje mund te prisja, por jo nje mesazh nga ti ne kete dialekt. E kish, te varur mu te oxhaku, bashke me belçikun. 

smiley Obobobobo, lere se e more kalane e diskutimit me gjithe kete luajalitet familjar.

Me pyete per dicka qe me perket personalisht e tu pergjigja. S'me duket se kisha valvitur gje teri tani, e as tani nuk valvita smiley

paqe paqe smiley 

@finisterre 20:38

Jo jo, godina shume mire qe ka mbetur, dhe i ka mbetur shqiperise sepse nuk eshte prone private e ndonjerit. Dhe sbesoj, une te pakten nuk njoh ndonje qe sot mbas  60 vjetesh te kete ndonje problem emocional me italianet per shkak te luftes..  flitet ne parim vetem. Ndryshe puna nqs ti ke oreks per polemika pastaj.

Po ja e dhashe mendimin tim per kete. Per ca na duhet kjo? Ka 60 vjet qe ka mbaruar ajo histori. 

Ndersa historia e shkaterrimit te trashegimise tone, vazhdon te jete aktuale.

Problemi eshte se as ti dhe asnjeri nuk e ka kapur tamam. Do te ishte me vend pyetja qe shtron ti Finisterre nqs ato godinat do te ishin bere per shqiptaret, pra nqs do te ishin ndertuar per shqiperine, por ne fakt u ndertuan per nje vend te pushtuar nga fashizmi dhe per te qene ne sherbim te pushtuesit. Pra pyetja jote shtrohet gabuar qysh ne fillim. Por edhe sikur keto godina apo ate infrastrukture fashizmi ne Shqiperi mos ta kishte bere per interesat e tij, por si nje shenj te sinqerte miqesie midis dy vendeve perseri do te ishte paradoksale, sepse ishte ideologji nacionaliste e nje vendi fqinj qe Shqiperine e pushtoi me ushtri dhe pavaresine e Shqiperise e mori me dhune. Pyetja qe duhet te shtrosh ti eshte Pushtim apo jo Pushtim? Ka plot njerez qe e priten me lule pushtuesin.. Te tille ka plot, ne Shqiperi ka edhe njerez qe kan shitur femijet e tyre jo me mos te kete qe duan ate qe i poshteron... qe ka sa te duash. Pra praktikisht patjeter qe eshte mire qe fashistet ndertuan dicka, por kjo nuk duhet pare kurre jashte kontekstit se kush ishin fashistet, per cfare i ndertuan dhe cfar ishte ne ate kohe shqiperia per ta.  Dhe kuptimi i asaj qe ke cituar ti eshte ky. Qe ne fud te fundit, sido qe jete, edhe sikur me ndjenja vellazerore te kishte ardhur Italia Fashiste ne Shqiperi, NUK E  FTOI NJERI...

 

kjo me siper @ finisterre 20:16

Po mire, s'i pellcet atij, n'dashte.  Nuk e di a e ka sqaruar me pas qe meqe s'i pellcet edhe ato pako gje qe kane mbet u duhet vene kazma, a m'fal, tritoli, se ajo eshte fjala e dites tani. 

Ne ate pikepamje, fatkeqesisht per te gjithe apo per "mbrojtjen e prones se perbashket" jo dhe aq ndryshim.  

 

faleminderit anonim kakavia

Italianet jane shume te mire per te ndertuar.

Vetem anijent nuk dijne ti drejtojne mire...

smiley Me kujtove ngacmimin mes dy gazetave: njera gjermane (Der Spiegel) dhe tjetra italiane (il Giornale) per kete punen e anijes. E para thoshte qe italianeve s'u zihet bese, se jane nje popull Schettino-sh e keshtu me radhe smiley, dhe iu kthyen keta te il Giornale-s me titullin lapidar: Neve Schettino-n, juve Auschwitz-in! smiley 

smiley Shume e rende kjo.

po moj bijë, po. paskan dash me i fut durt dhe dojçit

Thuaji Giornale's mos harroje Otranto 97, nga gazeta Peshku Pa Uje...

ajo s'ishte se s'dinin, ishte se s'donin smiley 

Ke te drejte. Cfare mund te presesh nga nje popull Stechinosh...

Anonim, falemnderit per fotot. Nga ana tjeter nuk ke perse cuditesh e as stresohesh per diskutimin, eshte normale qe nje histori koloniale sado e shkurter te shkaktoje debat, ashtu sic eshte normale qe sipas te gjitha parametrave te pranueshem historike, filozofike apo muzikale, liria te shihet si nje vlere e pamohueshme dhe lufta per kete nje sipermarrje nga me emancipatoret, nderkohe qe pranohet po shkencerisht qe disa pushtues jane me pozitive se disa te tjere. Ja, ne, ne perpjekje per tu liruar nga vetvetja, po kuptojme sa gabim beri Kongresi i Lushnjes qe e shpalli Tiranen me infrastrukture afer zeros kryeqytet, qe t'ia kishim perhere borxh Italise smiley, po kuptojme qe veprat kane vlere pavaresisht gjakut apo lakut tek themelet, dhe s'po kuptojme perse Sala rrugen e kombit e beri te kalonte vetem nga Repsi e s'e coi deri ne Bulqize. Ah, une kam akoma statistikisht te paqarte rolin e Italise ne sh*** e marredhenieve shqiptaro-greke.

(Sa here permendet kjo anija qe u peranua se fundmi, me kujtohet Kateri i Rades dhe me vjen te qaj, kur s'me vjen te ulerij.)

"Ah, une kam akoma statistikisht te paqarte rolin e Italise ne sh*** e marredhenieve shqiptaro-greke."

Dikur kam pase pare nje dokument arkivi sipas te cilit ferkimet ne kufirin shqiptaro-grek diku ne fillim te luftes nxiteshin pikerisht nga italianet. 

Normale, duhet pak nxemje perpara vrapit. Paqartesia ime ka te beje me teper me greket, sa te madh e kane pasur rolin luftimet ne dhe nga territori yne (perfshire edhe luftetare nga tanet) ne rinovimin e perforcimin e zellit luftarako-pushtues, qejfmbeteso-gjykues te Greqise ndaj Shqiperise, apo nese cfaredolloj episodi do te kishte mjaftuar, rast ne te cilin une i nxjerr thuajse te lare italianet.

Me paragjykim letrar me vjen e natyrshme te mendoj per Helenen dhe luften e Trojes, por shija qe me pat lene ai raport ... hem ...

Preteksi ose Helena ne kete rast eshte Daut Hoxha-luftetar irredentist cam sipas pales italiane dhe nje kriminel ordiner-sipas pales greke.Frymezues i sulmit te Greqise (me karten e Shqiperise se madhe) ka qene Ciano kurse M.Kruja  formalisht firmosi aktin e sulmimit. Ketu eshte zanafilla e ligjit te luftes. 

Nuk cuditem nga diskutimi, por nga sulmet dhe nga keq-interpretimet.

Ja edhe stadiumi, nje nga veprat e shumta qe kane per t'u zhduk, se eshte bere shume keq per toka ne Tirane dhe stadiumi i ri duhet te ndertohet patjeter siper te vjetrit, i cili mund te mbetej edhe thjesht nje stadium monumental:

Keto jane ose Moskatet ose pallatet tek Lana:

Ketu dallohen 4 struktura me harqe te kohes otomane me siguri. Nuk e di se ne ca zone gjendeshin keto, dhe kur jane shembur:

Restaurimi i xhamise:

Sistemimi i Lanes:

 

foto numer pese nga lart: pazari i ri, si dhe sot. ndertesa ekzistuese ne kohe te diktatures komuniste thertore e me pas magazine e us(shqimit social). nuk te duket e njahor si pasoje e mungeses se pallatit perballe, ose qendres etnografike te tiranes, ku sot njohet si qofte tymi dhe ushtrohet nga nje mirditor. smiley

se mos harroj te shtylla duhet te bjere busti i avni rustemit.

Shume faleminderit petllaneuje!

Dmth. aty eshte sistemimi i sheshit Avni Rustemi.

po. nga veriu sic e sheh ne foto mungon ajo qe me vone e kemi quajtur "gastronomi" ose ne fakt nje investim ne ndertim i qazim mulletit, i pambaruar per shkak te luftes. nuk e di a i eshte kthyer pronarit? trashegimtarit qe ka ngelur se Shiti vdiq pasi pesoi gjithe jeten emrin e te jatit qe vdiq ne itali dhe e la ketu jo vetem pa nje grosh por edhe ne moshen 9 mujore.

ti bravo qe solle fotot. mos u nga nga llafet e teperta se lufta e klasave oshte institucion, jo ideologji sidomos ne ca vende e vende qe ti i di me mire. smiley

per te theksuar: nese veren sheshin e sotem dhe ndertimin italian te mevonsh[m e gjen lehte arsyen perse plani urbanistik mori ate drejtim. te xhamia e ethem beut ishte "fundi i tiranes", kjo jo pa arsye. tirana ngjitej ne drejtim te Dajtit se andej ishin tokat bujqesore, me pas u bene pallate dhe fabrika smiley, por me fort brenda asryetimit, ishte ngaqe cmimi i tokes sipas tregut te kohes ishte me i lire. madje shpronesimi publik ka nisur ne 1838 me fondet e qeverise shqiptare. ndoshta edhe me heret.

sic shihet ne foto, pjesa e tiranes historike te themi, nuk eshte cenuar. moskatet ose pallatet e aviatoreve sic i njohin me te vjetrit sipas emrit dhe qellimi. smiley

ps. krahasim mes salles se akademise se arteve dhe operas, si arkitekture, ... krahasimi eshte i pavlere. smiley

 

Mire rruget qe i duheshin italianeve te na pushtonin, po dhe bulevardi i duhej qe te benin xhiro midis fushatave pushtonjese, dhe stadiumi qe te loznin top, dhe akademia e arteve qe te shifnin shfaqje. Po muzeu, materniteti dhe restaurimi i xhamise per ca i duheshin atyre, apo per ndonje rast urgjente nese gruaja fashiste ngelej shtatzene me ndonje shqiptar dhe duhet ta bente lindjen po ne Shqiperi si mase denese, dhe pastaj po per te njejtat arsye duhej konvertuar ne muslimane, dhe keto gjera duket te dokumentoheshin tek muzeu arkeologjik? smiley

smiley

Me bulevardin ke dale huq xhibo, se fashizmit i duhej per marshimet dhe paradat (ja la gati xhaxhit Enver!!!).

Per muzeun, maternitetin, xhamine.. edhe une s'e kuptoj?!

C'dreqin iu duhej qe te merreshin me keto mor Yahooo! smiley

Po Lanen pse dreqin e sistemun?! Sa te cuditshem keta PEPINOT e dreqit! smiley

Ke nonje Info ti Xhibi pse u duhesj te binin 15 mije KURVA !

...qe me vone ne kohen e "luvgatit",ti mernin shoferet ne gabina dhe ti shetisnin ane e mbane vendit neper fabrikat e tullave per te ndezur epshet e kulufeve hamenj te brigadave  ngarkim-shkarkimit duke dhene nje kontribut te vyer ne formimin e njeriut te ri te partise....

Driso, te perfytyroj duke numeruar femrat italiane te harlisura tek zbresen nga anija, ato duke tundur bythet dhe here-heres duke te ferkuar mjekren dhe ti me bllok shenimesh dhe nje laps, si Abedini, teksa shkruan: 14 mije e nenteqind e nentedhjete e shtate, bonxhorno senjora, 14 mije e teteqind e nentedhjtete e tete, po c'i do gjithe keto kurva italiani xhanem, 14 mije e teteqind e nentedhjete e nente...

nje gje e verteton kjo tema...qe tirana ka qene fshat krahasuar me cdo qytet tjeter te shqiperise....dhe tironsit jan katnar denbabaden!! 

Na morrsh te keqen noschke,pavaresisht qe ky ishte dhe qellimi i Olsit,por prape ska problem,Tirons lind nuk bohesh.

ca thu mer Brad - tirons bohesh vetem me deshiren e zotit vete...

Ca spicaxhiu qi je bre smiley

Olso, te keqen vellai, te jesh pak me i permbajtur..... Secili ketu shpreh opinionin e tij sipas kendveshtrimit te tij. Per mua psh. u kenaqa, pasi ndoshta eshte dhe pasioni im, nje gje e tille. Per disa te tjere òdo gje e bere ngga fashizmi eshte e keqe, ashtu si per ca te tjere komunizmi (socializmi) ka sjelle vetem zi ne kete vend.... Siç thoshte im ungj, rahmet paste (TM Emo)  ......çdo gurrmas ka nga nje avas.....

Keshtu qe miku im, ti vazhdo punen, qe e ke aq me pasion.....duke i shmangur debatet e kota qe nuk te sjellin buke.....

o plako, ka nje ndryshim esencial, fashizmi erdhi si pushtues, ndersa komunizmi ishte pushtet qe u ndertua nga vete shqiptaret, pra nuk jane njesoj.

Dmth sipas teje shqiptaret nuk e mbeshteten fashizmin? Te thuash qe komunizmi ne Shqiperi u ndertua nga vete shqiptaret eshte shenje e nje injorance te thelle, po pus fare. 

Sipas teje sa pritshmeri ka robi qe ti te thuash ndonje gje te hajrit pas ketyre fjalive budallaqe qe ke shkruar me siper. Pergjigju me ndershemeri, po u pergjigje..

Perpara se te te pergjigjem, dua qe te kesh te qarte nje gje: une ia %&$%%&%$ me te mirit nese me bie ne qafe.

 

Pergjigja: varet nga robi.

 

Ka rob, ka rober, ka dhe njerez te lire e te lirshem. Une jam shprehur shume qarte ketu dhe me gjithe dashamiresine qe kam per opinionin e te tjereve, jam i sigurt qe nuk kam thene asnje budallallek ne lidhje me ceshtjen qe shtron tema. Te thuash qe komunizmin ne Shqiperi e ndertuan shqiptaret, perseris, eshte injorance e thelle.

 

 

 

 

Mos do na thuash dhe ti qe e solli Miladin popovici..

Po, e ndertuan shqiptaret, dhe po u mbeshtet fillimisht nga te huajt, si ne te gjitha vendet e tjera te lindjes. Kjo eshte ne thelb.

Madje aq shume e ndertuan shqiptaret, sa u izoluan teresisht nga bota e jashtme. Nejse te mos hyjme ne ato hullira..

Tani un nuk po them qe fashizmi nuk mund te gjente baze ketu, si ideologji e kohes, por ajo qe eshte e rendesishme eshte qe ketu erdhi nen Petkun e nje vendi pushtues, dhe cfare ardhje, nje nga pushtimet me pompoze te kohes. 

 

Pa asnje dyshim Popoviç ishte me i rendesishmi e nuk e them une kete, e kane thene Liri Gega e Pandi Kristo. Gjithsesi Popovici ne nje fare pike, i propozoi Jugosllavise qe pas luftes Kosova te ishte e lire te zgjidhte nese do bente pjese ne konfederate apo do veçohej, gje qe nuk u pranua nga Titoja (nje plus per Popovicin). Sdq ne Shqiperi, ne deshmi te dashurise se shqiptareve per komunizmin, pati nje goxha lufte civile mes UNCL dhe Ballit Kombetar. Pa harruar eleminimet sistematike te grupeve te tjera komuniste ose te nje tjeter fraksioni partiak.

Shqiperia e pasluftes nuk kishte kuadro, nuk kishte industri, nuk kishte asgje prej gjeje. Kuadrot qe kishin studiuar ne perendim, i hoqi qafe xhaxhi nderkohe qe dergonte Ramizin, Beqirin, Kadriun e qindra te tjere te studionin loje luftash tek Baba Stalini. Shqiptaret naften e pare e nxirrnin fale puseve te ndertuara nga italianet, ndersa e gjithe industria dhe shfrytezimi i pasurive natyrore u mundesua nga te huaj, jugosllave, ruse e me vone kineze. Nga asnje shqiptar. Ndalonte prodhimi ne kombinat tekstil se s'dinin tekniket shqiptare te riparonin makinerite, e me kinezet ishim prishur. 

Ne kohe lufte o do pushtosh, o do pushtohesh. Aq me teper Shqiperia qe ishte mes 3 zjarresh. Cuditerisht, pa fashista e nazista (per faj te fashistave), Greqia do e kish pushtuar Shqiperine dhe do kish bere te njejten gje qe beri me popullsine çame. Nuk eshte taoizem ky i imi, por thjesht nje post-analize e ndodhive te Lb2. 

 

O shoku po jo me top mo.. heheh

Po ti e di qe nje nga keta qindra kuadrot e naftes qe sipas teje nuk egzistoka, nga keta te brezit te dyte, nga keta te kenduarit 100% ne shkollat tona, te trajnuarit nga ata te brezit te pare, sot e ke VP te AGIP/ENI? 

 

Jam biri i nje inxhinieri gjeolog smiley

 

Kush qenka ky vice president shqiptar i Enit mo?

Shumicen e atyre qe studiuan ne BRSS, i hoqi qafe gjithashtu ai, nuk e mohoj.

Shko provo e thuji babes qe sbo dy lek e pra smiley 

Ai robi tjeter o ne pun te vet, skemi pse ta cytim na.. smiley 

Mos te ish bo sic u bo, do shifshim se c'potencial njerzor kish formu ai veni yne.. nejse..

 

Une po flisja per makinerite ne kombinatin tekstil, jo per sondat apo puset e naftes smiley

Im ate s'ka cmim, jo vetem per mu, po edhe per nenen time smiley

 

Si e ka emrin ky vice president i Eni/Agip, m'difto.

Nuk behet historia me sikure..

Ja pra e dija ca do thoshe, po prandaj i thashe atij me larte, qe historia eshte si kobure qe duhet mbajt larg duarve te adoleshenteve..

nejse, me bohet qejfi qe i ke idete e qarta

Ku parashtrova sikur-e une? 

Komunizmi ishte ide e importuar ne Shqiperi, dhe e ndertuar nga te huajt patjeter. Per nacionalizmin nuk mund te themi te njejten gje, pasi vinte me natyrshem. Por ka nje ndryshim midis fashizmit italian dhe komunizmit. fashizmi italian ishte nje pushtet i huaj, kurse vendosja e komunizmit ne Shqiperi erdhi si pasoje e nje lufte te mijra shqiptareve, dhe mbeshtetjes te nje pjese ndoshta me te madhe te popullates. dhe kjo ju njoh nga forcat fituese te luftes, dhe Shqiperia u rendit krahas vendeve fitimtare te luftes e pavarur, dhe e udhehequr nga shqipetare me nje ushtri shqiptare te nje Shqiperie te pavarur.

...jo Albano, me ke keqkuptuar...... qellimi i prurjeve te AK, nik kishte qellim qe te fetishizonte fashizmin, apo punet qe beri fashizmi ketu, ishte thjeshte nje menyre e te parit te gjerave, thjesht nga ana profesionale dhe kaq...pra itallianet erdhen, bene ca ndertime, na vrane dhe i vrame dhe iken...po ndertimet mbeten.....dhe ne po bejme nje fotografim te atyre qe ndertuan ata, por jo per qellimin e ndertimit apo te ardhjes se tyre...kete as qe e ka vene ne diskutim as edhe AK-ja......

dhe kut flas une per menyren e te parit te gjerave........e kam si per pro apo antifashistet, po ashtu edhe per pro apo antikomunistett po aq edhe per pro apo anti RAmisto - Berishistet...ja kaq dhe shume thjeshte fare....

Ne jemi ketu per te qartesuar gjonat. gjithsecili sipas kendveshtrimit te vet te te parit te gjerave....debatojme, por ama, asnjeri nuk merr persiper qe te jete aq i zoti sa ti mbushe mendjen tjetrit qe e ka gabim, apo se zoteron vetem ai domainin e te vertetes...ja kaq te thjeshta jane gjerat.......duhet shpesh here qe te dalim nga vetja, per interes te debatit apo edhe te vetvetes......

Une nuk kam asnje dyshim ne qellimin mjaft te mire te  A.K, per prurjen.Bilez une do ti lutem te mi kaloje, per t`i patur edhe  une ne arkivin tim...Kurse transferimi ne politike te dites, i ish  gjendjes reale te Shqiperise  se kohes,...  prej...  neofashisteve edhe "justifikohet"

Ajo foto aty - restaurimi i xhamise..nga nje ushtar pepino (qe mund te kete qene dhe ndonje specialist restaurimi ) eshte shume domethenese. Kuptohet qe xhaja me brekushe te medhaja e ka vlersu shum ket veprim. Ohhh..

@qellimi i prurjeve te AK, nuk kishte qellim qe te fetishizonte fashizmin, apo punet qe beri fashizmi ketu,

Alidems, duke qene se edhe une u bera pjese e ketij diskutimi dhe replikash, dua te sqaroj dicka. AK si autor i temes (per te cilen duhet falenderuar sepse, te pakten une, krijova nje ide me te plote per infrastrukturen e ndertuar prej italianeve ) mendoj se duhej te bente nje tip komenti shoqerues te fotove per te shprehur shqetsimet e tij (te artikuluara shume mire, me poshte, pasi debati u fokusua ne raportet pushtim-zhvillim)

Me ate titull (Shqiperia po ndryshon-te...nen pushtimin fashist ) vetvetiu ka nje lloj provokimi te debatit rreth raporteve pushtim-zhvillim. Nqs autori thote "keshtu me do palla, me kete titull me pelqen" atehere duhet te mireprese dhe  kendveshtrimet e ndryshme miratuese ose kundershtuese. Fotot nuk u postuan besoj per ti kundruar thjesht si ndertime jashte koordinatave historike dhe sensibiliteteve ideologjike.Rendesi ka qe debati te behet i civilizuar.

Kur flitet per kete infrastrukture te ndertuar nga italianet dhe nen pushtim,sensibilitetet jane te pritshme. Ne nje perspektive te larget historike ky debat ndoshta sfumohet dhe sot,ne  vetem admirojme veprat qe i kane qendruar kohes .Bie fjala per Butrintin apo Apollonin nuk kemi te njetin sensibilitet.

Por, nga kendveshtrimi i AK psh, dhe qe bie dakort me te, mund te shtohet qe pertej sensibiliteteve, Apolonia me ato tullat pas, eshte perdhunuar.

Per Butrintin, eshte folur e sterfolur.  

Persa i perket titullit, marre ne kuptimin e ngushte te fjales, a s'eshte ndryshim arkitektura, apo vete fizionomia e Tiranes psh, nen pushtimin fashist?  

Ndryshimi eshte i faktuar.  Mund te diskutohet (ah dhe eh per endjen per debat te civilizuar) per rrethanat apo arsyet e ndryshimeve, ne thelb edhe financimi i tyre, por fakti qe ndryshoi nuk e di se c'ka per t'u diskutuar.  Per rrjedhoje edhe titulli. 

Madje, nga ky kendveshtrim, duhet te falenderojme edhe firmat amerikano-turke qe po na ndertojne vendin.

Sinqerisht, po prisja te dilte dhe kjo pune e Rruges. 

Dhe kjo ne shume pikepamje, pamundesite tona, projektet e medha nen "jo-pushtim" etj.

Revizionistet,duhet ti ndertonim me forcat tona.

hmm, shiko, vertet vertet me forcat tona do na shkonte X*/3.. me forcat e kuneterve, dhendrave, kontribuesve te fushatave etj do na shkonte 2X*. Keta qe po na e ndertojne per X*, jemi tu i pagu pikerisht X* dhe per ket arsye nuk kemi per cfare ti falenderojme.

X*- nje vlere akoma e panjohur dhe akoma e pashpjegueshme.

Po kush po e mohon o Monda qe eshte ndryshim.Nuk po bej ketu akrobacira filozofike dhe te them se jo cdo lloj ndryshimi eshte zhvillim. Po e quaj dhe zhvillim po deshe, duke e marre te shkeputur nga kionteksti, kush, pse, ne c`kushte, etj.etj.

Por vete tema e formuluar ashtu te fton per kete debat. Nderkohe ti e ke parasysh kete debat per 500 vjet nen sundimin otoman: pushtim  apo zhvillim?. Dhe "Mosmarrveshja" qe u ul e shkrujati ai boti pikerisht per keto mosmarreveshjet mes vedi. Nejse.

Italianet kane ndertuar vepra te bukura, funksionale dhe te qendrueshme. 

Ne kundershtim me AK, dhe e kam shprehur me lart, une jam dakort qe diskutimi te jete i hapur.  

Spiro po e ka thene mer daj e ka thene.....

 

AL Anonim Kakavia - 5 Shkurt 2012 - 05:52 

C'te te them o grave?! Fotot ja ku jane! Edhe deshmite fizike i ndesh duke ecur ne Tirane e duke udhetuar neper Shqiperi.

Secili ta gjykoje sipas mendjes se vete.

Nuk dua te mbaj anen e ndonje pale duke postuar keto foto. Thjesht solla nje deshmi me shume, per te gjykuar me ftohte historine tone, ne menyre qe te kuptojme te tashmen dhe te bejme hapa me te pjekur ne te ardhmen.

........................

po njerezit e shkrete nuk dine ta lexojne mes rreshtash.......

ja lexoje dhe ket poshte.....po ne jena popull i dhjere mer daj, vdesim per ti fut içik mish dhije mmuhabetit......

Juve po protestoni ndertimet e fashizmit me stil fashist, po i thoni autorit keto foto mund ti postosh vetem me titujt dhe nentitujt qe duam ne, ose me nje betim poshte fotove qe ti nuk je fashist-adhurues. smiley

E kupton sa larg po shkoni vetem e vetem qe ... nejse smiley

Sjellja e këtyre fotografive, që një pjesë të mirë po e shoh për herë të parë (faleminderit AK), bëri që të prishet miti se Shqipëria lindi e u ndërtua që kur "fatet e saj i mori në dorë shoku Enver Hoxha". Një idee ngulitur kaq shumë në mendjet e disave (shumicës që erdhën nga fshatrat), sa dhe sot nuk duan që të shohin e dëgjojnë tjetër gjë. Sigurisht që është e vështirë të pranosh se ke qenë idiot gjithë ato vite. Se ke qenë i manipuluar si një mi laboratori. E për më tepër, ke dhënë ndihmnesën në shtimin e frikës e mjerimit. Po të vesh re, bërthama më e fortë e enverizmit sot mbeten ata që kanë punuar në ministrinë e punëve të mbrendshme, komitete partie, ushtarake, etj. Pra, sa më afër qendrës së ferrit, aq më të lidhur me diktaturën.

Problemi tjetër është se mund të manipulosh lehtësisht duke ngjitur vetëm disa imazhe pa një studim historik, ekonomik e politik. Kjo ka bërë që të lindin kaq diskutime. Sepse nga mungesa e studimit, krijohet përshtypja se "fashizmi ishte i omël si hallva". Një ide e tillë do të ishte e papranushme.

Fotografitë treguan atë që e thashë dhe më lart, se vepra shumë të rëndësishme në modernizimin e Shqipërisë ishin kryer para marrjes së pushtetit nga Enver Hoxha. Dhe madje nga më të bukurat e nga më rezistentet.

Finalja e "veprës" së Enver Hoxhës janë ato mijra e mijra shqiptarë të zhveshur e pa bukë që mbushën anijet për tu larguar nga vendi i tyre në vitet 90. Ato pamje biblike që asnjë rregjim tjetër nuk i kishte shkaktuar.

Po pse mer shoku, vetem ti nuk e paskish pas dit se cilat ishin veprat e ndertume perpara dhe gjate pushtimit fashist?

Edhe xhamine keta e paskan rregullu mer? 

Harram, harram o Ahmet Zogolli!! smiley

 

Une e shikoj nga nje perspektive tjeter. Duke pare keto foto -vertet nje pune kolosale , urbanizimi i nje vendi te mjerueshem  nen sundimin e "Monarkut te ndritur", pati mjaft komentues qe i pershkoi nje vale admirimi per fashizmin ndertues dhe emancipues, duke e konsideruar idealin e lirise, te sovranitetit dhe viktimat e luftes nje efekt anesor, te paperfillshem te ketij procesi.

Duke u cvendosur ne ate kontekst, kur propaganda glorifikuese prodhonte mpirjen e ndergjegjes kombetare dhe nga stomket e nginjur prej fashizmit, prodhohej muzike e tipit:

bejleret nga Risilia

thone rrofte Italia

te na rroje dhe ca kohe

se na hane oris femija

pra ne kontekstin e  atij "bummi ekonomik" dhe opiumit propagandues fashist, duket vertet titanike ideja per rezistence dhe lufte per clirim kombetar. 

Po kaq ironik eshte edhe fakti se perhere kontestuesve te nje realiteti ku mungon liria dhe drejtesia sociale, ju perplasen ne fytyre kilometrat e rrugeve, asfalti dhe betoni. Logjika duhet te jete koherente.

 

Shume dakort, por per ate vale apo cdo vale tjeter komentuesish pergjegjesine nuk e ka hapesi i temes. 

Me shume gjasa, edhe sikur AK ta kishte vene titullin "Foto (te rralla) gjate pushtimit fashist" vala vale do ishte. 

Nuk e besoj qe ti je i mendimit qe do ishte me mire per valet sikur keto foto te mos publikoheshin fare.

Tani ose une, ose ti nuk funksionojme mire. Kaq shume po e banalizon, sa po me atribuon idene se nuk duhet ti sillte keto foto? pff .Po mese njehere shpreha falenderimin per pune  e bere duke i sjelle ketu. Objeksioni im ishte se kur komentues te ndryshem  i vendosen keto ndertime ne kontekstin e pushtimit, nga pushtuesit, per qellime strategjike apo per thjesht si vullnet per emancipimin e ketij vendi (variacione interpretimesh) reagimi ishte shume i ashper. 

 

Me vjen keq nese e more si atribut fjaline e fundit.  Perkundrazi.  Thjesht po thoja qe titulli menjane, dicitura a di gje une, keto jane fotot, apo pjese e historise.  Se si interpretohen, se si dhe pse e qysh u ndertuan, shqetesimi mbi ruajtjen apo shkaterrimin e tyre sot, e jo vetem te tyre, te gjitha keto jane pjese debati.  

M'fal, por me duket se "banalizimi" qendron se ne te dy po sqarohemi anash e shume anash pse biem dakort smiley

@shqetesimi mbi ruajtjen apo shkaterrimin e tyre sot, e jo vetem te tyre, te gjitha keto jane pjese debati

Te ishte formualuar keshtu...hmm ..por dhe ashtu pjese e historise tone jane.DHE PIKE MONDA.

Ndiq Top-in per kete shkaterrim total te trashegimnise.Sigla smiley  

Po kaq ironik eshte edhe fakti se perhere kontestuesve te nje realiteti ku mungon liria dhe drejtesia sociale, ju perplasen ne fytyre kilometrat e rrugeve, asfalti dhe betoni.

e ke thene shume mire kete.

Te lutem, a mund te me tregosh nje periudhe, nje te vetme, gjate te ciles ka patur Shqiperia liri dhe drejtesi sociale. Me mjafton nje. Ne te kundert, nderthurja simpatike e fjaleve qe formon nje pohim, nuk ka asnje efekt "kenaqesie logjikore" sepse eshte thjesht shterpe. 

Je ok Spiro, dhe po te shikosh qe pjesa me e madhe e komentuesve, jane pjese e kesaj gjullurdie.....

 

Po kaq ironik eshte edhe fakti se perhere kontestuesve te nje realiteti ku mungon liria dhe drejtesia sociale, ju perplasen ne fytyre kilometrat e rrugeve, asfalti dhe betoni. Logjika duhet te jete koherente.

 

Dhe ajo qe na mungon neve eshte mungesa e koherences.......

Une them shyqyr qe nuk ndertoi gjermoni noi senn se edhe kshu, pa ndertu, tifozat e Gjermanise t'cajne tarravellen n'muhabet sporti! smiley

mrroklla! 

smiley

Meqe kjo teme vajti 300 e kusur komente do durohen edhe te qeshurat e bananexhinjve!

mrroklla, n'qaf na pac! 

Shume personale e more kyt teme ti, thuj se ke vesh sandale me corape te bardha pambuku gjer ke gjuni.. smiley 

S'paskan te sosur zemerthyerjet sot!

Mos me guxu robi as ne sediljet e fundit me bo nje dore muhabet.  

Ku eshte ajo Rosa Parks kur duhet!

anonimo, rrofsh mer bir

skemi as fuqi as kohe me i pa gjithe kto mer.

lum si kta qe i kane pa te gjitha smiley

nejse, besoj do jene kacafyt dhe ma merr menja qe arQItektura e realizmit socialist do kete fitu dhe ket teme si ne gjithe diskutimet rezultative ne peshk smiley

smiley

arQItektura e realizmit socialist do kete fitu

Ne fitum, ne. Ne kohe shtese dhe me komente neper kom, por edhe ket radhe, ne shyqyr.

 

po mire shyqyr smiley

stablititeti eshte i mire

i kam qejf turmat konsistente si keto te PPU.

bofshi noten e mire jarebi smiley

Flini ju, pa fleme ne.

http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2011/12/enver_hoxha_hysni_kapo_1975.jpg

ps. tani e vuna re, shif sa king paska qen Hysniu. Hallall apartamentet 1 dhom e kuzhine me pune vullnetare!

Alidems, duke qene se edhe une u bera pjese e ketij diskutimi dhe replikash, dua te sqaroj dicka. AK si autor i temes (per te cilen duhet falenderuar sepse, te pakten une, krijova nje ide me te plote per infrastrukturen e ndertuar prej italianeve ) mendoj se duhej te bente nje tip komenti shoqerues te fotove per te shprehur shqetsimet e tij (te artikuluara shume mire, me poshte, pasi debati u fokusua ne raportet pushtim-zhvillim.

Ore zoteri, ca jane keto muhabete vari lesht prej instruktori partije.

Nuk ja kam njeriu fare per borxh sqarimet. Secili zoteron nje materie gri brenda kafkes dhe le ta veje ne perdorim. Nuk kam marr persiper te kompesoj injorancen e robve une.

E shkruajta qe ne titull: "Shqiperia po ndryshon" (per "-te"-ne falenderoj administratoret). Kush e ka kuptu e ka kuptu. Kush s'e ka kuptu, le te vdesi injorant! 

Dhe me vjen shume keq per ty spiritus se dukesh edhe si cun i emancipuar.

Trollat dhe niperit e fuksave edhe mund t'i kuptoj, por ty?! smiley

Ore zoteri, ca jane keto muhabete vari lesht prej instruktori partije

 

Me kete menyre te drejtuari dhe etiketimet qe perdor, ti po i jep vetes ca atribute te tjera. Megjithate puna jote. mendoj se qendrimi me luajal ndaj komenteve te te tjereve, pa i etiketuar, eshte shenje civilizimi. Nuk na ben as llaci dhe as llaku te civilizuar. 

Po sepse eshte shume irrituese. Sepse ti kerkon nga mua qe te orientoj gjykimin e te tjereve. Kush dreqin jam une qe te orientoj gjykimin e te tjereve?! Pikerisht ne nje teme qe s'ka nevoje fare per fjale.

Fotografite flasin vete. Me teper se didaskalite qe shpjegojne vendin, une s'kisha ca te sqaroja me teper.

Nqs. ka njerez qe mund te gjejne ne kete teme arsye per te glorifikuar fashizmin "KAZZI LORO"!!! Nuk me rref fare! Po fare fare. Nje idjot me pak.

Po une nuk besoj se ka patur njerez qe glorifikuan fashizmin ketu. Me teper kishte njerez qe moren spunto per te sulmu pallavrat e hoxhizmit. Dhe per kete me vjen shume mire!

Me keto loj komentesh qe leshon nuk ben tjeter vetem se na fyen edhe inteligjence pervec fyerjes morale.

Ky eshte nje grup diskutimi kritik dhe diskursi me sa kam lexuar nuk i eshte shmangur fotove.

Pjese e diskursit jane edhe arsyet, mesazhi, qendrimi, opinioni qe krijohen kur u rri perpara dhe i kundron keto foto.

Te fillojme me arsyen pse olsi vendosi te sjelle keto foto kantieresh ne kete forum, ku pa dyshim arkitektet, inxhinieret e ndertimit jane me kokrra?

Cili ishte mesazhi qe secili nga ne mori nga keto foto? Mesazhi revoltues i shumices me inkurajoi qe kemi akoma shpresa dmth shumica e pa si nje fustan designeri qe po i vishej nje lypseje.

Qendirmi jane postimet vete nocomment ketu.

Opinioni qe mu krijua ishte ky qe sado qe ky vend ka shpresa nuk do te thote se do ja dali perderisa shpura ka kakaritesit qe me kakofonine dhe cinizmin e tyre jo rrallehere ja dalin te corientojne shpuren.

PS. AK diversioni jot duket qe ne titull. Shqiperia po ndryshon-te dhe per fat te keq u clirua dhe ndryshimi morri tjeter drejtim. Qe ta vleresoja sadopak "ndryshimin" tend do preferoja qe italianet ta fillonin me shkolla masive me spitale dhe pa ushtri.

Shko mor mbushu! Ju keni goje per t'fole per fyerje inteligjence? A s'ju vjen marre a? Fymje e intelligjences asht mosbesimi qe ka soji jot dhe ata qe te kane kriju, ne mu si individ. Ju keni fy dhe vazhdoni t'fyni krejt rracen njerzore! Ju ishtu edukoni edhe fmite more kuku per ne!

po mor ta marrsha ne ta kena fajin krejt.

Gjithmone ata jane te keqijt, na prej shkodret jena ma t'mirt, na dim ma shum po sken munci se nuk na kan lan ata, na e dim t'verteten po s'na nigjo njeri, na jena qytetar po e kan fajin Dukagjinsat (qe per ironi te fatit jane Katolike dhe cuditem qe si ka munci qe katoliket te bajn kshi gjanash)

Ik or pallosh shko mbushu shko degjo lepa brenen se ketu vetem karralloin po ben nje fjal me men se ke shkrujt vetem tuj u qa prej komunizmit rrezik para 45 moshen mesatare te fisit e kishe 40 vjec.

Kush t'permendi shkoder apo dukagjines app katolike? Une fola n'pergjithsi, fola edhe per ty, e per tan ktu. Ti me kto qe thu je ka na tregon se je injorant qi si ka lexu dy rreshta n'jeten tande, se po t'i kesh lexu, s'do bashe kshu muhabet palloshit. Aq ma teper mbasi pe italiant (fashista pra, legena, shkerdhata, breshkaxhi, pushtues) duke te restauru xhamite, ndryshe nga baba jot qe i ka djege e ba stalla. Por je brainwashed, je rrite me kte edukate e paaftesia per te mendu me trunin tand dhe jo me ate te babit, te ban me fole karlleqe sot ne vitin 2012. Kshuqe ti, jo vetem qe je injorant pa kulture e as fillore por ti keke edhe budalle. smiley

Vallai Teefa, qe s'e dije qe eshte krim me djeg dollarin e ca thagma (ku ku bre nane) qe ke shkrujt me lart, dmth vetem per keto duhet te tregohesh me modest kur u numeron rreshtat e te tjereve.

Per baballaret, mire ben qe i permend, se bab Enveri, e bab Saliu eshte kjo teme.  Me kete ritem ama, te jete bab Saliu ne krye aq kohe sa ishte bab Enveri, jo stalla, po nami e nishani s'do u gjendet.  

 

Vallai Mondë,  nuk e di se cka po me ndalon pa tu drejtu me ndonji fjale te pahijshme! Te ai komenti qe ju tgjithe e keni marre si tabele qitjet per t'kalite nishanin, kam shpreh kundershtimin tem ndaj:

 (muhabeti i djegies se pareve asht shtjellu ne paragrafin e fundit, por qe per ta kuptu duhet pase parasyshe ajo cka ashte thane ne pikat e maposhtme, 1. Dhe 2.)
1. Taksave. Ju kerkoni qe dy shtetas, te barabarte perpara ligjit dhe kushtetutes, te mos paguajne te njejten % si takse, vetem sepse njani asht millioner dhe tjetri, jo. Me pak fjale, qirane per te jetu ne "atdhe" kerkoni qe ta paguaje ma shtrenjte ai qe ka pare se sa atij qe nuk i ka, ne nje kohe kur teorikisht kerkoni qe te gjithe te jene te barabarte. Kjo nuk asht barazi! Ky asht persekutim i te pasurve! Dhe kam permende dhe faktin qe ky veprim, te vendosunit ne shenjester te te pasurve, me kujton luften e klasave.2. Sanksionet ndaj bankave. Si shtylle ndihmese per planin e ri te taksave, shteti u ka vendose sanksione bankave, qe me pengu tranzitin e parave dhe daljen e tyre jashta amerikes, aty ku shteti amerikan te mos kete ma jurisdilksion. E thene ndryshe; nje millioner qe i ka parate ne nje nga bankat ketu ne amerike, nuk do jete i lire te beje veprime te tilla si levizjen e parave nga brenda, ne jashta amerikes. Thuhet se kjo do zvoglonte inflacionin,  parandalimi dhe kontrollimi i te cilit do i bante mire shtetit, por n'ket rast do i bante shume dam individit. (dolme dhe nje here te individi)3. Censura e fjales se lire. Te gjithe e pame para disa diteve se si bota e internetit reagoi ndaj nje projektligji qe synon t'bamunit te ligjshem censurimin e web-it. Fushate, gjoja, e nisur per te mbylle ca faqe nga te cilat gjithkush mundet te degjoj, shikoje, shkarkoje, filma dhe muzike, falas. Faqe te cilat i shkaktojne industrive muzikore dhe kinematigrafike, deme, ne te ashtuquajtura "milliarda dollare". Njehere i miratuem ai ligj, do mund te perdorej fare lehte per censurimin e cdo lloj faqeje, me pretekstin se keni perdore ndonje shprehje apo imazh pa te drejten e autorit, direkt nga shteti pa kerkesen apo miratimit te atij qe ka te drejten e autorit, per imazhet pershembull. Zakonisht, kur dikush perdor fotot e enka kuzhinjeres pa lejen e saj, duhet qe enka te ankohet vete ne zyrat a institucionet perkatese qe te mirren masa, ne te kundert, asgje sdo ndodhte. Me miratimin e ligjit, shteti nuk do kishte nevoje per kerkesen e enit(e mora shembull ngaqi asht artiste), por do vepronte direkt. Dmth, do ishte nje gjahtar detajesh ne websiten te cilit ja ka vu synin, dhe me besoni qe ne 95% te rasteve do ishte ne gjendje te gjente detaje qe do contin ne censure, te ligjshme. E kam fjalen dhe per bllogjet e peshqve. Po te shkruni dicka qe nuk i pelqen qeverise, do perdoret ligji dhe ndonje imazh te cilin e keni publiku pa i pagu paret forografit/artistit qe t'ju japi lejen me shkrim dhe firme ne fund qe te lejon ta perdoresh ate imazh, dhe bllogu do te zhduket! Por jam i sigurt qe, ne situata te vecanta/ndryshme, censurimi do shoqerohet me sanksione te tjera ndaj pronarit te faqes. Me pak fjale, e gjithe kjo qyhet "ndalimi i fjales se lire." Kjo, mua, do ma fuste friken, e do me bente te mendoj dy here para se te them/shkruaj dicka. Nuk e di ju, por mua, kjo me kujton nje epoke tjeter.  Tashi persa i perket muhabetit te djegies se parave. Kjo qe kam thane tek ai kommenti, ka marre spunto nga pika 2, ma siper. (Pike e cila, per demokratet ne fuqi, ka marre spunton nga pika 1.) -- Denohet me ligj! - e di. Per kte jam mundu me shpreh kundershtimin tem, sepse me duket cenim i te drejtes qe kam une mbi plaçkat ne pronesi teme. Un dua te kem te drejten, qe po te dua, t'i marr tane millionat e t'u vej flaken!!! Jane te mijat, jame lodhe une apo familja jeme per t'i fitu. Kaq kam thane, apo jo?

P.s. M'vjen keq qe u dukem se shpreh injorance. Poashtu, m'vjen keq, qe u dukem pedagogu idiot i nje klase te pabindunish. Nuk jane kte qellimet e mija.

Ku keni pa ju Itali qe ti dhimsen xhamite? Po ju s’e kini hak, ju p’e lodhni, ju p’e plakni!!!

Ne fillim janar 2009, rreth 4-5000 besimtare muslimane kane kry ritualin e faljes ne sheshin perpara Duomos, ne Milano, pas nje demostrate qe shprehte suportin per Palestinen e Gazen, dhe poashtu shprehte urrejtje ndaj izraelit, amerikes, italise. Demonstrate e organizueme dhe e drejtueme nga estrema sinistra milaneze (kommunistat), vetem per qellime politike.(Une kam kene pjese e grupimeve te majta ne milano, kam pase tesser dhe kam pagu pare per te mbeshtete dhe organizu aktivitete, dhe e di se sa fort e duan lindjen e mesme kommunistat. Per ta jane thjesht ca majmune , per te cilet komunistat italiane kane nevoje sepse i shtojne numrin, qe mjafton t'u tregosh bananen e ta tundesh ne ajer, dhe do te vine pas deri n'fund te botes.)

Asnje arrestim, nuk ka pase(edhe pse jane djege flamujt e izraelit, shba, dhe fotot e liderave respektive), jane leju per te kry detyrimet e tyre si besimtare ndaj Allahut mu perballe nje kishe gati 1000vjecare (veprim perdhoses per shume italiane), dhe kane shku ne shpi. 

Ah, se harrova me te fole per te paret e mij. Te paret e mij, malsore, kane luftu cdo lufte qe asht ba ne ato ane per te mbrojt vendin. Kullat jane djege disa here dhe ne nje nga kto beteja me turqit jane vra t'gjithe (gra e fmi, perfshi) pervec nji djalit qe thone ka shpetu sepse ka kene i lidhun ne djep, i cili e ka mbrojt nga flaket. Kumbara e ka marre edhe e ka rrite e 15vjec asht martu e u shtu e u pasunu, e pastaj pjesa tjeter asht histori. Familja e gjyshes teme (nanes babit), kane kene tregtare e qe kane ba biznes me italian e austriake, kane pase dyqane, shpija e punishte ku kane pase bajagi punetore me rroge. Erdh enveri, pushkatoj vllanee gjyshes (prift i shkollum ne itali), interrnoj familjen e gjyshes ne maje te malit dhe sekuestroi krejt pasunine (nder tjera, ar dhe argjendt, me kile!, mos merr parasysh frangat e arit). M'beso, nqs asht cenu ndojhere jetegjatsia e tparvet tmij, ka kene vetem nga turqit apo serbt apo enveristat. smiley

Po ca rri sqaron copat e mishit o burr dheut?! Keta jane cuna oficerash ne rastin me te mire dhe cuna fuksash ne rastin me te keq.

Iu eshte djeg truni copave te katnareve duke lexu Marksin dhe Englesin. Ose si ai debili me poshte qe paska lexu Hegelin, copa katnarit!

Per te vajt deri tek kultivimi i mendjes duhen kaluar shume faza te tjera. Ketyre Dulla jua shkurtoi rrugen (ne dem te atyre qe e meritonin, te cilet i persekutoi e i zhduku nga faqja e dheut), por natyra s'i pranon hilet.

 

Kasapllek dynjaja?  Pri ketej e pri andej? 

Mire. 

O monda se te kam dhe patriote nga te dy krahet, e shikon sa te holle e kane cipen e "qytetarise". Sulm ad-hominem si baba saliu. Zbulohen me llafet e tyre, olsib ketej thote qe i solla si arkitekt ketej nuk la me njeri pa kryqezuar te gjithe kush mendon me mendje te vete qe posti ka prapavije ideologjike etiketohen si cuna oficerash, fuksash, komunista, marksista e ,po perifrazoj idrisin *lliqe (veji ca te duash perpara).

Lexo te gjitha postimet e ati fare Tefe dhe me tregoni nje qe ka lidhje me postin, ka vetem cinizem. Ciniket jane fatkeqesia me e madhe e ketij kombi.

po Anonimi, ca e ka pas baben?

kapter, do thoshte babi im smiley 

leave {britney} Duce alone!!!

leave (fascist architecture) britney alone

ketej nuk la me njeri pa kryqezuar te gjithe kush mendon me mendje te vete qe posti ka prapavije ideologjike

Megjithese ti po perpiqesh te shmangesh pergjegjesine tende individuale duke u perpjekur te thuash qe kishte dhe te tjere pervec teje (te gjithe) qe dolen me kete conspiracy theory qe Olsi paska patur prapavije ideologjike (togfjalsh i bukur, me hoqi mallin e veprave te Enverit) - e verteta eshte qe vec ti e the kete absurditet.  Olsi ishte mire e bukur duke vene foto, dhe e pasuan dhe alidemsi e te tjere - deri ne momentin kur njerez si puna jote filluan t'a politizojne me façizem e ku di une. Dhe atij (olsit) sic duket i hipen nervat per akuzat e pabaza.

Deri dje, kisha pershtyjen se ideja e pruresit ishte dokumentimi i historise, si dhe terheqja e vemendjes per mirembajtjen a shkaterrimin, pra gjera te kesaj natyre.

Se si u interpretuan keto fotografi, tjeter gje.  

Sot, sqarohet qe ato nuk ishin arsyet e vetme:

http://www.peshkupauje.com/comment/reply/40450/437584

Dhe s'ka perse te jene te vetmet, por po ashtu dhe reagimet.

Ne nje diskutim me 350 e kusur komente, veshtire te merresh me pot/kettle.  Ne kete pike me vjen keq per mungesen e njerezillekut, se per etike e diskutim te civilizuar, e ka marr ferra uraten.

Ah me paska shpetuar ndermjet 350 e kusur komenteve. Nuk kam deshire te flas ne emer te Olsit, megjithese prape s'me duket se e paska bere per te lartesuar fashizmin.

Une s'po ve doren ne zjarr me per arsyet smiley.

Por ajo e renies se mitit me habiti, se qe t'i bie shkurt po shkruj cfare tha 'Bama:

Po pse mer shoku, vetem ti nuk e paskish pas dit se cilat ishin veprat e ndertume perpara dhe gjate pushtimit fashist?

As une s'mund te ve doren ne zjarr. Nga c'lexova nga ajo qe solle si shembull me siper, me duket me teper si perpjekje per te treguar qe zhvillimi nuk ka filluar ne 1945 sic trumbetojne shume ketu, por me pare. Por, sigurisht, une gjithmone harroj qe nese dikush perpiqet te zhvleftesoje paksa "arritjet" e periudhes 1945-1990, etikohet direkt si fashist, Salist, etj. (si te jete konteksti) me "prapavije ideologjike".PO

Persa i perket asaj qe tha Bama, jo te gjithe kane lindur e jane rritur ne Tirane dhe jane mbi 35 vjec. Kam nje parandjenje qe edhe ata qe kane lindur e jane rritur ne Tirane qe jane ne moshe me te re (apo qofte edhe me te vjeter, s'e ve dot doren ne zjarr) nuk e kane idene se cilat ndertesa jane te ndertuara nga Italjante. Une p.sh. e dija per shumicen (dhe ca te tjera qe s'jane sjelle ketu) por jo per bonifikimin e kenetes se Durresit, as per restaurimin e xhamise nga Italjante kemishezinj.

Une s'jam as e lindur e rritur ne Tirane e as mbi 35.  Megjithate nuk kishte mit qe u permbys.  Pavaresisht AK e falenderova per prurjen, per arsyet qe jam shprehur e qe mos t'i perseris. 

Po ashtu, ne kete blog nuk kam lexuar njeri te kete pretenduar qe 45 ishte Tirana, Shqiperia ishte Viti Zero, po zero fare. 

Per mangesite e moshes se re etj, do behej tema me yyyyyy e ylyver komente. 

Une s'jam as e lindur e rritur ne Tirane e as mbi 35.

Pikerisht pra (ai nr 35 ishte fare i rastesishem, thjesht ja keputa nje nr. me hamendje, madje tani qe po mendohem me mire, duhet te thoja 45 ose me lart), shume njerez ketu nuk e kane shume idene se cilat jane ndertesat e "Italise". Dhe kete s'e them aspak me perbuzje apo ne menyre negative por thjesht sepse eshte histori e vjeter dhe qe nuk eshte trumbetuar shume jo vetem gjate 1945-1990 por edhe me vone.

P.S.: as une s'i mbush ato kritere

Une s'jam as e lindur e rritur ne Tirane e as mbi 35.

 

Fakti qe ty te duken sikur postimet e mija skane lidhje me temat, nuk don me thane qe asht e vertete. Per mos ta zg'jate me teorina e filozofina, po limitohem ne dicka krejt te thjeshte, elementare: "Ne univers, cdo gja asht e lidhun disi." Por me beso, kur them se nuk kam abuzu ma teper se sa, ne nje teme ne lidhje ne ndertimet mund te kem fole per tullat apo blloqet. Nuk kam fole per shtratin e lumit qe germohet per zhavorrin qe duhet per temel, apo per malin e kodren qe shfigurohet per guret apo prodhimin e cimentos. Apo per qiejt siper maleve nga ku buron uji qe kane pi punetoret qe kane ndertu ato ndertesa.

Ne nje teme per ndertimtarine e fashistave, s'di per ca me ju fole. Sepse po t'u flitsha per stilet e filozofite e ndertuesve, perseri do dilnim ne te njejtat debate. Kjo asht e sigurt! Por ju jeni popull i paftyre dhe i paskrupullt. Dhe kjo vjen vetem nga edukata, amanetet e t'parvet tuej! Po t'u kishin lane amanet gjyshat ne shtrat te dekes "qe te jeni perhere te drejte!", shume prej jush, jo vetem qe do kishin mendu shume perpara se te flitni e medoemos qe shume debate do ishin evitu ose te pakten mbylle shume shpejt, por do kishit shkru edhe ma rralle nga pasiguria nese ajo qe do flitni/thoni asht e drejte dhe e vertete. Me siguri, qe nga e gjithe ajo e mendueme, do kishit arrit ne perfundime madheshtore. smiley

ca ke pi e dreq, ca ke pi?

ka dal nai pije re ne treg?

Mu m'vjen ma keq qe po shnjerzohesh ti kot, aq ma teper kur shume ktu te njohin me emen e mbiemen. Se une e kam kollaj. Kta se dine se une s'kam nevoje per ligje per t'censuru bllogje. Deri tashi tana i kam provu, por vetem terrorist webit skam kene. lol smiley

Histoire de rire. Me njashtu historirash te ma shoku gjithe naten. Cunat i thone ketyre historirave "Muhabete Burgu" i tregojne burgaxhinjte per te shtyre kohen.

Edhe familja e Tutulanve ishte me pasuri e katandi dhe erdhi nje dite italiani dhe i vrau dy femijet Margariten dhe Kristaqin. 

Kane vra dhe Qemal Stafen. 22 vjec djale! Po ti kishte shpetu plumbit te italianve te dergum nga shoku i tij, po i njejti shok do ishte kujdese per te ma vone. Jam i sigurt qe edhe per Margariten dhe Kristaqin do ishte kujdese shoku Veruk, personalisht. smiley

Kane vra edhe femije me bombardime, si keta ashtu edhe ata qe erdhen direkt pas tyre. 

O Tife, me te bo i pytje permbledhse (si pasoje e atyre qe te kam qe ke shkrujt ketu), a e shiko ate qe eshte ndertu gjate komunizmit si i veper te xhaxhit, apo si nje pune e perbashket e ter popullit ne sherbim te vet popullit?

 

E kam thane disahere qe veprat socialiste synojne vetem funksionalizmin, dmth synojne me kry pune. Populli ka nevoje per banesa, ndertohet banesa. Nuk po shqyrtojme dezajnin, sepse nuk kane synu dizajn perfekt. Fakt asht qe hapsina banimit kane pase t'gjithe, dhe nuk ka fjete kush jashte nga mungesa e banesave. Mund te kene kene te vogla, por funksioni (prakticiteti asht fjale e madhe) asht kry.

 

Si vepra te xhaxhit do cilsosha shume pak ndertesa. Sidokjofte, une jam nga ata qe mendoje se enveri ka eduku malsoret vetem qe te jene ne gjendje te lexojne tekstet per bemat e liderit tyre te dashtun dhe arritjet ne shkence e teknollogji, arritje te cilat lene pas t'gjitha vendet e evropes veriore. Kshuqe, po ta kruaj koken icike, do dal ne perfundime qe s'na leverdisin per debat ktu. Do ishte, thjesht, sikur ti hidhnim benzine zjarmit. smiley

 

Sjellja e këtyre fotografive, që një pjesë të mirë po e shoh për herë të parë (faleminderit AK), bëri që të prishet miti se Shqipëria lindi e u ndërtua që kur "fatet e saj i mori në dorë shoku Enver Hoxha". Një idee ngulitur kaq shumë në mendjet e disave (shumicës që erdhën nga fshatrat), sa dhe sot nuk duan që të shohin e dëgjojnë tjetër gjë. Sigurisht që është e vështirë të pranosh se ke qenë idiot gjithë ato vite. Se ke qenë i manipuluar si një mi laboratori. E për më tepër, ke dhënë ndihmnesën në shtimin e frikës e mjerimit. Po të vesh re, bërthama më e fortë e enverizmit sot mbeten ata që kanë punuar në ministrinë e punëve të mbrendshme, komitete partie, ushtarake, etj. Pra, sa më afër qendrës së ferrit, aq më të lidhur me diktaturën.

Problemi tjetër është se mund të manipulosh lehtësisht duke ngjitur vetëm disa imazhe pa një studim historik, ekonomik e politik. Kjo ka bërë që të lindin kaq diskutime. Sepse nga mungesa e studimit, krijohet përshtypja se "fashizmi ishte i omël si hallva". Një ide e tillë do të ishte e papranushme.

Fotografitë treguan atë që e thashë dhe më lart, se vepra shumë të rëndësishme në modernizimin e Shqipërisë ishin kryer para marrjes së pushtetit nga Enver Hoxha. Dhe madje nga më të bukurat e nga më rezistentet.

Finalja e "veprës" së Enver Hoxhës janë ato mijra e mijra shqiptarë të zhveshur e pa bukë që mbushën anijet për tu larguar nga vendi i tyre në vitet 90. Ato pamje biblike që asnjë rregjim tjetër nuk i kishte shkaktuar.

Pikerisht! Keto ishin disa nga arsyet e kesaj prurjeje (jo te vetmet natyrisht), pervec edhe deshires njerezore per te ndare materiale te pabotuara me pare me njerez te tjere (qe s'jane domosdoshmerisht vetem ata qe komentojne ketu).

Ak. Me vjen shume keq qe ne rolin e nje profesionisti, bashkohesh me nje te tille qe sapo e citove. ndoshta per shiijet e tua nuk beri gje ai regjim, por jo per ta justifikuar, Shqiperia nuk ishte vetem Tirane dhe Durresi....Ndoshta e ke mesuar se kku e moren komunistet Shqiperine ne '44. Une nuk po them se ata bene maksimumin e mundeshem, por ama bene ate qe shume qeverri para tyre nuk kishin bere as minimumin e mundeshem... Transormimi i vendit, te pakten edhe nga keto foto qe u prune ketu, ishte i tille qe as mun te krahasohet. Eshte e vertete qe shumkkush nga ne do te deshironte te behej me shume, por ama u be diçka dhe politizimi i pjerdhur qe u behet edhe ketyre fotografive po mi sjell zorret ne gryke, e aq me teper kur lexoj edhe te tilla qelbesirllleqe....

 

Fotografitë treguan atë që e thashë dhe më lart, se vepra shumë të rëndësishme në modernizimin e Shqipërisë ishin kryer para marrjes së pushtetit nga Enver Hoxha. Dhe madje nga më të bukurat e nga më rezistentet.

Finalja e "veprës" së Enver Hoxhës janë ato mijra e mijra shqiptarë të zhveshur e pa bukë që mbushën anijet për tu larguar nga vendi i tyre në vitet 90. Ato pamje biblike që asnjë rregjim tjetër nuk i kishte shkaktuar.

dhe me vjen shume keq per intelektin e kesaj qenie, qe vete thote qe ...

................Sepse nga mungesa e studimit, krijohet përshtypja se "fashizmi ishte i omël si hallva". Një ide e tillë do të ishte e papranushme.............

...dhe pastaj leshon nje bajge te tille......

 

Finalja e "veprës" së Enver Hoxhës janë ato mijra e mijra shqiptarë të zhveshur e pa bukë që mbushën anijet për tu larguar nga vendi i tyre në vitet 90. Ato pamje biblike që asnjë rregjim tjetër nuk i kishte shkaktuar.                                          

ja per keto komente te vjen per te vjelle......dhe sa per ilustrim po te sjell disa krahasime, jo per politizim te diskutimit, po per te qene me kembe ne toke.........

 

ja shnderrimi i sheshit qendror te Durresit

ja dhe nje shnderrim tjeter i ish doganes ne nje ndertese te bukur....

ja si ka qene rruga Vlore Skele...dhe si eshte sot......

ja dhe shnderrimi i "fushes se golfit" i Belulit ne sheshin e Flamurit ne Vlore....

 

ja dhe nje model i mosshnderrimit as per 100 vjet. rruga Muradie Vlore....

Tani, nuk po them se jane bere mrekullira, po me ato mundesi dhe kapacitete qe kishte vendi yne, u be kaq sa mundi. Por ama me sikure nuk shkohet gjekundi......

 

Pikerisht! Keto ishin disa nga arsyet e kesaj prurjeje (jo te vetmet natyrisht), pervec edhe deshires njerezore per te ndare materiale te pabotuara me pare me njerez te tjere..

...vertete nje thesar i ndalur e mohuar me pa te drjete per gjihte keto vite per shqiptaret.Edhe njehere respekt per kete priviligj  AK....

Asgje kaposh! E di qe ka plot lexues si ty qe ne heshtje shikojne keto foto dhe gjykojne sipas mendjes se tyre. Nuk eshte e thene qe te jem dakord me gjykimin e tyre, por e rendesishme eshte qe ata gjykojne, ne ndryshim nga shume te tjere qe jane skllever te prekoncepteve dhe tru-shplarjeve.

"Fotografite flasin vete. Me teper se didaskalite qe shpjegojne vendin, une s'kisha ca te sqaroja me teper.'

Me se fundi ! Ti i kupton gjerat por pasi i ben lesh e li me komente e sterkomente , dege e nendege , porosi e nenporosi , dhe se Fundi Poshte Diktatura e Miladinit smiley

Dhe perseri do japesh pergjigje se "nuk e kishe me ate kuptim ", "kush je ti ", "mire ty qe te kuptoj po " .... Cudi nje Punetor me llafe grash ?????

FOTOGRAFITE Flasin VETE ! Dhe per kete Pa dallim nga te gjithe ke mare Urime ! Per Dengelat e tjera qe ke marre persiper te argumentosh , ke mare po dengla , dhe sa here te besh si LOPA do marresh  "dushk per gogla "

Edhe njehere  U....R...I....M....E !

 

Une nuk besoj se kam thene dengla. Gjithmone nese me "dengla" ti nuk perkufizon gjithcka qe shkon kundra prekoncepteve te tua, bindjeve te tua, te shkuares tende... jetes tende... praktikisht.

Ishte nje dengel e madhe Idris. Po, po! Dhe mua me vjen shume keq per kete. smiley

Mund te kishit qene shume me konstruktive... por ju nuk arritet te ishit dhe ky nuk ishte faji juaj.

Aq dinit, aq benit!

Ju erdhet ketu ne Tirane. Ai ju qethi! Ju lau! Ju dha nje uniforme! Ju dha nje pune qe ta benit diteperdite (qofte kjo edhe persekutimi i tjetrit)! Ju beri qe te besonit qe ishit gati-gati, njerez... njerez normale. Por ju s'ishit! smiley

Beri shume gjera , ashtu si dhe per Inxhinieret Gjeologe .. po pederastine nuk e lejoi. As kurverine . Sot quhen GAY dhe Punonjese te Seksit . Per ke Kohe FLET ?

Ti nuk heq dore nga ma le ta lash smiley Eshte shume e cuditshme se si nje Individ i Kulturuar qe merr pjes si Pjese e Kultures dhe nuk le me RAST pa futur Personalen ose Personalet e te tjereve si Gjykum i KOHEVE ????? . Paske qene nje MODEL i Persosur per Drejtor Kuadri ne KQ ne Kohen e Enverit . Dhe kete ta them pa shaka ! Shtese per ty ... Me sikure behen Romane Fantastike Shkencore . psh mund te zbulosh se cfare mund te kushte ndodhir ne se Adriatiku te mos ishte mbushur me Uje por te ishte Lune su Vjosa !

"pse nuk e dinim kush ishte ai..... " ????????????????????????????????????????????????

 

Me vjen keq qe te preka kordat e tendosura Idris, por cfare shkruajta me siper eshte egzaktesisht cfare une mendoj per ju.

Une ju konsideroj juve i dashur, pergjegjes per shperdorimin e shansit historik qe iu erdhi shqiptareve.

Nga nje ane kam respekt per ju e nga ana tjeter me vjen per te vjelle!

Faleminderit per Sal Doktorin, Tos Qorrin dhe Ed Piktorin! Bravo ju qofte!

Nuk behet historia me sikure...

Ja cfare thote copa e mishit e frustrume...

Perkundrazi mor injorant...  HISTORIA BEHET EDHE ME "SIKURE"! Historia me "What If" me "Kundra-faktlualitet". Ke nje material te pafund mbi kete.

Sa here qe ne shtrojme pyetjen "Cfare do te kishte ndodhur sikur..???!!!" ne ne fakt bejme histori me "sikure". Sepse asgje nuk eshte e para-vendosur.

Kjo sherben per te korrigjuar nje lloj vendosmerie te rrenjosur qe historia eshte e percaktuar nga ca lloj ligjesh te pandryshueshme me perfundime te parapercaktuara: e mira fiton mbi te keqen e blablabla! Kush eshte e mira? Kush eshte e keqja?! 

Eshte fitimtare Amerika qe shuros mbi te burgosurit?! Kjo eshte e mira?!

PO! Hitleri mund te kishte fituar (ashtu sic fitoi Hoxha dhe Stalini)! Edhe Mussolini mund te kishte dale fitimtar. Historia me "sikure" behet qe c'ke me te!

Pallosh, te keshilloj te lexosh sadopak Hegelin. Per te Historia eshte e vetmja shkence e vertete.

Per te tjerat, ca te thote vllai, nuk te ndihmon,... dot duket sheshit qe ke marre per lesh. 

Ps. Po deshe, mos na cito me, se nuk kam ndermend te humbas kohe duke sqaruar gjthe copat e mishit qe kerkojne protagonizem..

 

Copa e vetme e mishit qe kerkon protagonizem ketu je vetem ti qe ndyen tema si kjo, me komente qe asgje nuk sjellin pervecse shkarkojne frustrimet e tua personale.

The qe historia me "sikure" nuk egziston. Ta dhashe pergjigjen. Ik pirdhu tani!

Harabeli i tweeterit ky mo?      

1. Tirona. 2. Projekt i para ca viteve (apo jo?).  3.Harabeli i twitter-it aty n'qiell... Hmmm, se c'me kujton dicka apo dike mu kjo... smiley

Hmmm! Molto interessante questa raccolta retrospettiva su le costruzioni, eseguite dai nostri fratelli italiani, in albania. Viva la fratellanza italo-albanese! Poshte il komunizmjo sebashkjo me le creature del kaco qe kane kriju e ato qe kane brainwash! smiley

E si perfundim, per ta mbylle; Para Vllaznia! Forza Inter! Hail to the Big Blue! God bless the United States of America, the land of the free and the home of the brave! Russia and China ain't got shit on us!!!! Poshte Irani e t'gjitha shtetet tjera pederaste qe e rrethojne! Rrnoft Shqipnija!!!! (amelcina per n'fund.) smiley

SHQIPERIA PO NDRYSHON, NDERTIME TE REJA TEK SHKEMBI I KAVAJES

Anonimo, 

Une, ne pergjithsi jam kundra llogjikes tate te shprehur ketu; dhe jom i detyrum ta them ket, nuk jom as bir e as nip fuksi. O nip ballisti! smiley 

 

Dhe ne fakt ne nuk patem asnje perplasje ketu pervecse faktit/keqkuptimit/kokefortesise (nuk e di ca dreqin ishte) qe une saktesova qe ne fakt financimin e investimit nuk e bene me paret e minerave ndersa ti pohoje te kunderten apo dicka te tille. smiley

Kam shume respekt per ata qe nuk jane dakord me mua, ndersa per sklleverit e tru-shplarjes se regjimit provoj vecse perbuzje, sepse tani nuk kane asnje justifikim. I kane te gjitha mjetet per t'u informu.

 

shume superxhiro ke marr zotri. mbaje pak revanin.nuk le epitet pa perdorur: trushplare, injorante, pallosha, copa mishi, idiote,fuksa, debila,instruktora partije, cuna oficeresh, fashatare...dhe perse? per te shprehur mendimin e lire rreth nje teme per te cilen gjithandej debatohet? dukesh si nje antikomunist i konvertu oret e fundit...po kadale mer, koha per ju punon, mere me  shtruar. 

Kush po debaton?! Po nqs. ti kete ketu e quan debat, atehere, me vjen keq, por ke ide te paqarta mbi debatin.

Ketu nga nje ane kemi trollat e zakonshem (qe jane ne te gjitha temat fatkeqesisht) dhe nga ana tjeter, ekstremistet.

Une s'e kuptoj se c'debat mund te behet midis ektremistesh: midis atyre qe nga nje ane mendojne se Shqiperine e beri ne 7 dite Enver Hoxha dhe te tjereve qe per inat te Hoxhes fillojne dhe behen fansa te fashizmit.

Pastaj jane edhe komentuesit si ty, qe pa nje qellim te caktuar, por thjesht sepse s'kuptojne se ca do te thote titulli dhe fotot, e cojne diskutimin neper ca kanale pa pike kuptimi.

 

@Pastaj jane edhe komentuesit si ty, qe pa nje qellim te caktuar, por thjesht sepse s'kuptojne se ca do te thote titulli dhe fotot, e cojne diskutimin neper ca kanale pa pike kuptimi

Une se kuptova ate titullin tend "Shqiperia po ndryshon-te....nen protektoratin apo pushtimin fashist"?? Mos more!! po domosdo, instruktor partie une ! Dmth ca jane trolla, ca jane ekstremista, ca nuk kuptojne dhe ti je ylli ndricues i ketij blogu e. Kjo simptome nuk eshte e panjohur.

Po te sjell ne vemendje se ata qe ti i quan fansa te fashizmit ,  tu bene krahe ne metimin tend te pafajshem per te sjelle ca foto pa kontekst historik. Ata i dhane bukur fort kontekstin dhe ti dole atje ku deshiroje me duket: tek komunizmi qe erdhi-qe ndrepreu ate ndryshim pra-dhe shkaterroi gjithcka dhe perfundoi me ato anijet e eksodeve masive ne 91.Apo jo? Kete kontekst i dhe. Shume mire.Atehere secila pale ka sensibilitetet e saj. Dhe ketu nisi debati.Nderhyrja ime ishte se nuk duhet shperfillur konteksti historik dhe vete titulli e nxit, e ngacmon kete debat,sado me paanshmerisht ti shikosh ato foto.

Ketu filloi debati .Kjo eshte nje hapsire publike dhe ka ca rregulla.Ti  i ke shkel me te dy kembet keto rregulla dhe e drejta natyrisht kalon ne krahun  eatyre qe ndihen te etiketuar dhe sulmuar.Shiko morine e epiteteve qe u ke vene njerzve ketu. Madje dhe me goditje ad hominem per ndonjerin, duke shpalosur dhe neverine tende per ate person.

njese, nuk dua ta zgjas.Gjithcka eshte thene.Secili te veten.

 

tek komunizmi qe erdhi-qe ndrepreu ate ndryshim pra-dhe shkaterroi gjithcka dhe perfundoi me ato anijet e eksodeve masive ne 91.Apo jo?

JO, JO, JO!!!

Dhe u lodha duke te sqaru ty!

Nqs. s'e ke kuptuar, durim! E kane kuptuar te tjeret!

 

Ne fakt besoj se ti je shume i afte per te kuptuar, por je i kondicionuar nga ca prekoncepte te tjera qe te devijojne logjiken e paster.

Te betohem, je nje zhgenjim i madh! smiley Fundja kujt i plasi se virtualisht njihemi ketu, por kjo miopia jote, kjo miopia e nje njeriu qe une konsideroja si te afte per te logjikuar eshte irrituese.

Tani e lexova kete:

dukesh si nje antikomunist i konvertu oret e fundit...po kadale mer, koha per ju punon, mere me shtruar.

Po ca jane keto mo, ca jane?! Po s'te vjen turp qe me shkruan keto idjotesira?!

Si je nder me te mencmit ne kete blog,mendoj se mllefi vjen nga qe tema po kap 400 komente.

Mbas katerqind komenteve cili qe perfundimi, peshkirritimi aspak monizem-dashes vjen ngaqe autori i temes nuk u betua qe ne fillim qe s'ka ndonje fetish fashizmi, apo ngaqe ndertimet e okupatorit fashist kercenojne trashegimine qi na la gjagji Enver?

P.S. Nqs eksitoheshe nga nje grua fashiste, quhej tradheti ndaj partise, dhe cila qe masa riedukuese?

Varet nga shume faktore, nje nder ta ka kene fakti se a e ke pase grun e bukur apo jo. smiley

Po nqs ishe beqar? Nese psh partia te kapte me preshereksion ne dore, me ndonje foto te ndonje italianke apo duke peshperitur ndonje fjale femer-italisht, ca neni te zinte?

Ah, at'here do varej nga vendi i punes qe do u hapte. Ma merr mendja se dicka midis agjitacion e propagande dhe tradhti e larte ndaj atdheut. Por persri, ka hapsire per diskutime, varet nga plot detaje. Ka kene pune e vshtire, puna e prokurorit mer jahu. Jo si sot, qe me ca gzhoja e predha me zor te thrrasin ne gjykate se ne burg as qe bahet fjale. Prokuror i forte asht ai qe te fut ne burg se je fajtor edhe pa pase asnji prove, se lene ma po t'kishe kap ndoj akord ne autobus gjate aksioneve te puneve vullnetare, qe t'kujtonin ndoj Celentano apo ndoj Mina.

Ne nje diskutim me 350 e kusur komente, veshtire te merresh me pot/kettle. Ne kete pike me vjen keq per mungesen e njerezillekut, se per etike e diskutim te civilizuar, e ka marr ferra uraten.

E ka marr ferra uraten sepse iu lihet shume hapesire trollave. Tregohuni pak me te kujdesshem ne kete drejtim. Kjo ishte goxha teme Monda. Nuk e di nese e ke kuptu ende vleren e saj. Jane materiale qe s'jane botuar ndonjehere ne Shqiperi. Nuk njihen nga shqiptaret keto. Dhe te lini ketu trolla recidiv si Al bano dhe Noshkaido qe te kullosin si i do qejfi, mos pretendo pastaj qe diskutimi te behet civil.

Une nuk pertoj shume qe t'i pergjigjem barbareve me te njejten gjuhe. Ose merrni persiper ta administroni temen ose na e lini ne qe ta bejme me vete-drejtesi. smiley Po pastaj mos pretendo muhabet civil...

Ja urdhero Finisin ketu, nje goce per te cilen kam shume respekt, po a e kupto kjo me cilet po flet?!

 

GBnoshKaido - 7 Shkurt 2012 - 21:42

po Anonimi, ca e ka pas baben?

ost sioct:Comment">ITFinisterre - 7 Shkurt 2012 - 21:45

kapter, do thoshte babi im smiley

ost sioct:Comment">GBnoshKaido - 7 Shkurt 2012 - 21:58

leave {britney} Duce alone!!!

ost sioct:Comment">ALAl bano - 7 Shkurt 2012 - 22:13

leave (fascist architecture) britney alone

 

Keta dy njerez nuk ka bere nje koment konstruktiv ne kete teme. Nje te vetem. Komenti i pare qe kane bere ishte me kunja, me aludime, me ofendime ndaj personit.

Nuk kane hap nje teme te re ne kete blog. Vijne ketu vetem me shpreh frustrimet e tyre.

Tani per inatin tim se permenda oficerat dhe fuksat ti merresh dhe dialogo me keta, pikerisht ne kete teme?

Po ti me mire hiq mesazhin tim me oficere dhe fuksa se sa te besh kete dialog te shpifur me keta qe jo vetem te ul ty ne nivelet e tyre, por mbi te gjitha iu jep krahe ketyre dy trollave.

Tani, une kam shume deshire qe te vazhdoj te hap tema te tilla me karakter historik dhe dokumentar, por ne kete pike do pyes veten 700 here. A ja vlen e gjithe kjo? S'po e bej as per leke, as per interes. Thjesht per qef. Qe edhe te tjeret te njohin ate qe une kam pas rastin me njoh. Por duhet nje minumum bashkepunimi edhe nga administratoret.

Ju mos prisni qe qe t'i shaj une nga nona, qe te hiqni mesazhet e tyre aq me teper mos i jepni krahe dhe te beheni pale me ta.

Pastaj diskutimet me Idrizin, me spiritusin, me alidemsin, me bamen dhe me kedo nga keta njerez qe nuk shkruajne ketu per te trolluar por per te diskutuar, mund te jene te zjarrta, te apasionuara, te gabuara, diametralisht te kunderta, etj, etj... nuk ka rendesi, por ama jane diskutime, jo... te shisha robt... te shisha shpine.

Nje keshille: Take it easy plako, Peshku s'eshte aksidentalisht ky qe eshte, me gjithe trollet dhe tipat qe permjerin gjithandej, tek e tek apo ne korr, kshu qe mos prit shume nga keto apelimet qe ben. smiley

Nuk pres ndonje gje, por e zeza duhet shkrujt mbi te bardhe gjithsesi.

diskutimet me Idrizin... mund te jene te zjarrta

Nje Idris ka bo nona.

Ka ardhur koha qe te marre nje dekorate ose urdher nga Presidenti i Republikes se Shqiperise. Ngrije nje komision dhe propozojani Presidentit sa pa ikur ende smiley

Nje Idris ka bo nona.

Idrizin e respektoj shume sepse ai beson ne ato qe shkruan. smiley Nuk jam fare dakord me te, por c'rendesi ka kjo, ai eshte "muze historik online".

Nqs. nuk do te ishte, do te na mungonte!

ja ku po ta them, ols: 85-90% e atyne qe thot idrisi kalojne te pakuptume dhe te pametabolizume. Eshte nder komentuesit me hermetik ktu. perlat e tij, ndoshta me qellim, lihen si pa kujdes mes cikerrimash dhe gabimesh drejtshkrimore, keshtu qe lexuesi i pavemendshem gabohet. Kujtoj nje tregim te Poes, mos gaboj, qe vendi me i mire per ta fshehur nje leter shume te rendesishme ishte mu mbi tavoline, futur ne nje zarf te radhes... ata qe donin ta vidhnin nuk linin skute pa kerku dhe i kalonin afer 100 here ne dite. kshu dhe kjo. me beso kur te them qe Idrisi eshte pa frike 10 here me teper antimonist se sa te tjere qe dalim me flamuj ktu. Idrisi (dhe Grava) jane bere dy hallmarks te peshkut. Per shume gjera, te cilat shume i kane te lexume ose te degjume, ata flasin ne vete te pare e deshmitare te drejtperdrejte.

Kom rast me iu shpreh repsektin tim te dyve!

Idrizi dhe Grava jane VLERA te peshkut pa uje!

Nuk ka pike ironie ne kete qe shkruaj. Vecse RESPEKT!

O pokemon, po tregohu i ndershem dhe ndiq rradhen e komenteve ofenduese qe ke bere ti dhe atyre qe kane bere te tjeret, mos ji kaq selektiv, se e kuptoj shume mire qe kerkon krefje bishti nga ata qe ta kane krefur bishtin me pare.

Mos te te vije hidhur pastaj kur te te qujne here pas here legen.

Tema jote eshte teme idiote, dhe ky nuk eshte trollizem, eshte fakt..

Tema jote eshte teme idiote, dhe ky nuk eshte trollizem, eshte fakt..

Jo, ky nuk eshte fakt. Fakt eshte qe ti je troll. Dhe te te vije turp per kete. Problemet e tua duhet t'i zgjidhesh jashte peshkut. Ketu hajde thjesht per te biseduar.

qyqja anonimo

po kta te hane mer bir

ta pijne gjakun si shushunja

mos harxho fryme e shkrim kot biri im

kputja i tekje raki e qeteso nervat smiley

i hudhen foto te tilla ktyne ktu ???

bah jo mer bir

nuk mban qeni breke.

ja naten e mire

zoti ju bekofte jarebi

Faleminderit per foto.Me te vertete shume interesante.Akoma me interesante do ishte sikur te gjeje kohen dhe ti permblidhje ne nje vellim te shkurter me shpjegimet perkatese.S'jam shume e sigurte por Kriporet a jane ndertuar ne periudhen pas luftes?Si e kane burimin foto dhe ku i ke mbledhur?Nese mund te pyes.

Keto foto jane skanime te origjinaleve. Jane foto qe i perkasin kryesisht viteve 1939-41.

Nje ide mund te ishte ajo qe t'i permblidhja ne nje volum te shkurter se sa te konsumoja kohen ketu tek peshku (edhe pse ka shume ghost-readers si ty). Nuk e di, do ta shikoj. Ndoshta ne te ardhmen do t'i botoj ne nje vellim, por problemi eshte se ne Shqiperi ka shume pak lexues. Me teper i gjen ketu ne internet se sa neper librari.

Per kriporen s'di cfare te te them. Ky eshte shenimi pas fotos:

 

Nese qellimi yt eshte vetem per t'i bere publike,pa shume perfitime personale,mund thjeshte ti mbledhesh fotografite bashke me shpjegimet ne nje tip vellimi qe mund te gjehet online.Fillo me pak, ndoshta nje dokument i thjeshte PDF.Per Shqiperine ka nje erresire totale dokumentash online.

Per me teper kjo do te ndihmonte qe t'i adresoheshe nje mase me te madhe njerzish qe kane pak ose aspak njohuri per historikun arkitekturor te Shqiperise.Une jam e bindur qe ka shume njerez qe jane te interesuar per keto fotografi, por qe s'ja dine ekzistencen.

Sa po ve re qe prekesh shpejt kur njerzit dalin nga tema neper komente.Une te keshilloj te mos behesh merak.E rendesishme eshte qe njerzit te shohin fotografite.Sa me mire aq me shume.

Sa per kriporen ,me sa ma ha llogjika 20831 duhet te jete data,por si kur ska kuptim nese periudha eshte ajo qe thua ti,sepse i bie koha e Zogut.Kurse 6-IV-1 duhet te jete vendosja ne raft.Sidoqofte do ta mendoj njehere dhe te them.Ja kalofsh mire.

"20831", kam pershtypjen se eshte thjesht nje numer identifikimi.

Shume faleminderit per keshillat.

Faleminderit ti qe i merr parasysh.Ndoshta 20831 duhet te jete nr identifikimi sipas rradhes qe i takon fotografise.Duhet te jene bere shume foto si keto atehere.Sidoqofte ti e di me mire burimin dhe si eshte referuar.Titulli i vellimit qe do beshsmileydo jete "Shqiperia:Kantiere ndertimi!"smileyJa kalofsh mire.

AK, ideja e librit me duket e mire. Librat mbi historine e veprave arkitektonike jane pak te shtrenjte per xhepat shqiptare por ashtu te uritur per histori si jemi, do t'i blejme (te funksiononte rrjeti i bibliotekave do te ishte mrekulli). Meqe Shqiperia eshte e vogel dhe vepra te mirefillta ka pak, ndoshta mund te behej dicka per gjithe vendin e jo vetem per nje qytet, as vetem per nje periudhe. Ama kjo do te kerkoje shume kohe nga ti, jo vetem per arkiva fotosh por edhe gazetash dhe sigurisht edhe mbledhje gojedhenash. Po sikur te bashkepunoje me Lamen? Sa deshire do te kisha te shfletoja nje liber te tille.

(Po shikoja nje dokumentar mbreme mbi nje stacion gjigand trenash ne New York, Penn Stationin e dikurshem. Nje strukture madheshtore qe perballonte trafikun njerezor te 900 trenave ne dite, u prish kur ra biznesi hekurudhor. Sepse ne vitet 60 amerikanet akoma nuk ishin bere konservatore te historise se tyre. Nje tangent nga shume.)

Do ta beja me shume qejf ne fakt. Une vdes per keto gjona. smiley

Dakord bashkepunimi me Lamen, por une nuk kam shume konsiderate te mira per te (ne kete pike), sepse me duket e pamundur qe ai te mos ishte ne dijeni te ketyre fotove.

AK, ideja e librit me duket e mire.

..si fillim,nuk do ishte keq nje slideshow profesionale...

Ne c'kuptim? Slide-show eshte ai i peshkut. Mendon dicka me te mire se kjo apo thjesht nje slide-show te pavarur online?

...apo thjesht nje slide-show te pavarur online?smiley

Nji pyetje kam petr specialistet. A thuhet Arkitektonike apo Arkitekturale???

ARKITEKTONIK mb.

1. arkit. Që ka të bëjë me arkitektonikën; që u përgjigjet kërkesave të arkitektonikës. Ndërtim arkitektonik. Kërkesat arkitektonike. Nga ana arkitektonike.

2. shih ARKITEKTURAL,~E. Ansambël arkitektonik. Monumente arkitektonike. Arti arkitektonik. Zgjidhja arkitektonike.

ARKITEKTONIKË f.

1. arkit. Mënyra e ndërtimit të një vepre, në të cilën pjesët përbërëse janë të lidhura mirë e bukur njëra me tjetrën në një të tërë.

2. art. Mënyra e ndërtimit të një vepre letrare a muzikore, në të cilën elementet përbërëse janë në përpjesëtime të drejta dhe të lidhura mirë ndërmjet tyre. Arkitektonika e veprës (e pjesës).

ARKITEKTURAL mb.

Që ka të bëjë me arkitekturën, që i përket arkitekturës, i arkitekturës; që është bërë sipas kërkesave të arkitekturës. Vepër arkitekturale. Ansambël arkitektural. Zgjidhje e mirë arkitekturale. Me vlerë arkitekturale.

(Olso, dyshimet per Lamen me duken te dyshimta. Ku e di ti sa foto ka publikuar ai? Psh. njehere e nje kohe tek revista "Mapo" ai nxirrte rregullisht foto te vjetra. Paragjykimi ne kete pike s'me pelqen.)

Te dyja prapashtesa italjone jane: "architetto-nica" dhe "monument-ale".

Zgjidh e merr.

Gjithsesi, fjalen e fundit, gjuhetareve!

Nje nga temat me interesante te PPU. Flm per fotot!

Te dashur njerez,Gezuar 92 vjetorin e shpalljes se Tiranes Kryeqytet!Ju uroj gjithe te mirat kudo qe ndodheni.

WTF is your problem? lol

Me muve e ke?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).