Ballkani Perëndimor mund të pësojë ndryshime të kufijve – ka tërhequr vërejtjen Instituti Gjerman për Politika dhe për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare në studimin e tij të fundit.

 Studimi i titulluar “Rasti normal nuk planifikohet – dhjetë situata politike që meritojnë vëmendje”, i realizuar në nëntor të vitit 2011, ka pasur në cak të analizës edhe situatën në Ballkanin Perëndimor, ku ka nxjerrë në pah që në Ballkan, në një të ardhme, mund të ketë sërish ndryshim të kufijve aktualë. 

“Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP)” - Fondacioni shkenca dhe politika me seli në Berlin, është fondacion i “Deutsches Instituts für Internationale Politik und Sicherheit” (Instituti Gjerman për Politika dhe për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare), që është më i madhi i llojit të tillë në Evropë e i cili këshillon Bundestagun dhe Qeverinë e Gjermanisë në lidhje me politikat dhe me çështjet e sigurisë në rrafshin ndërkombëtar, ka porositur Perëndimin se në rast se vazhdon të pozicionohet kundër lëvizjeve autoktone që kanë për synim të përfundojnë procesin e krijimit të identitetit të tyre kombëtar në Ballkan, atëherë kjo do të mund të jetë e kushtueshme politikisht dhe kundërproduktive. 

“Më e dobishme duket të jetë gjetja e një zgjidhjeje të mesme midis shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë”, kanë këshilluar hulumtuesit gjermanë. “Për këtë duhet shfrytëzuar diplomacinë, e cila ende nuk ka qenë aktive në këtë rajon, si p.sh. ajo e Norvegjisë, ndërsa ndihmat e konsiderueshme ekonomike dhe përforcimi i perspektivës drejt anëtarësimit në BE dhe në NATO duhet të shërbejnë si mjete për të lehtësuar heqjen dorë nga kërkesat maksimale të palëve”. 

Instituti Gjerman për Politika dhe për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare ka folur se si Kosova dhe Bosnja e Hercegovina, ngjashëm edhe Maqedonia, vazhdojnë të mbeten ngrehina tejet të brishta politike, nën protektorat të vazhdueshëm perëndimor. “Në këto vende sërish po krijohen konflikte etnopolitike. E përplasje të tilla gjatë dy dekadave të kaluara zakonisht kanë përfunduar me ndryshimin e kufijve politiko-administrativë të ish-Jugosllavisë”, kanë shkruar hulumtuesit gjermanë. “Këto procese vetëm në pak raste janë zhvilluar në mënyrë paqësore. Edhe tani është e paparashikueshme se a do të zhvillohen këto revizione të kufijve pa dhunë”. 

Instituti gjerman ka paralajmëruar se ndryshimet e para të kufijve mund të priten në trekëndëshin Kosovë-Shqipëri-Maqedoni Perëndimore.

______

Ndërkohë në Mitrovicë:

Mbikëqyrja përmbyllet, veriu mbetet hapur

Zyra Civile Ndërkombëtare në Kosovë (ICO) nuk e ka përjashtuar mundësinë që çështja e veriut të vazhdojë të mbetet e hapur edhe pas përfundimit të mbikqyrjes së pavarësisë së Kosovës. I pyetur se kush do të udhëheq me procesin e adresimit të çështjes së veriut nëse ICO e përfundon misionin deri në fund të vitit, zëdhënësi i kësaj zyre, Christian Palme ka thënë se ajo do të vazhdojë të mbetet ndërmarrje e përbashkët ndërmjet akterëve vendorë dhe ndërkombëtarë.

“Asnjë aktor nuk është përgjegjës për zgjidhjen e përhershme të situatës në veri të Kosovës. Veriu është dhe do të vazhdojë të mbetet ndërmarrje e përbashkët ndërmjet akterëve vendorë dhe ndërkombëtarë”, ka thënë Palme. Ai ka shtuar se derisa Qeveria e Kosovës të përfundojë detyrat e mbetura në CSP (Propozimin Gjithepërfshirës për Statusin) edhe ICO-ja i afrohet fundit të mbikqyrjes së pavarësisë në Kosovë.

“Siç është theksuar nga Grupi Ndërkombëtar Drejtues pas takimit në Vjenë, partnerët ndërkombëtarë të Kosovës pritet që të vazhdojnë të këshillojnë Qeverinë e Kosovës”, ka shtuar ai. 

“Sa u përket komunave të reja Mitrovicë/Mitrovicë Veriore janë ndërmarrë shumica e masave – Qeveria e Kosovës tani u jep më shumë shërbime qytetarëve të veriut të Kosovës se më parë. Për shembull para 18 muajsh nuk kishte zyrë të Qeverisë së Kosovës në veri, tani janë 7 zyra funksionale. Para 18 muajsh nuk kishte asnjë aplikues për dokumente të Kosovës. Tani janë më shumë se 8000”, ka thënë ai. 

Sipas Palmes, përderisa më 2010, MPT-ja që punon drejtëpërdrejt me qytetarë të në veri të Mitrovicës kishte sponsorizuar vetëm një projekt të infrastrukturës, vitin e kaluar i kanë kompletuar 8 të tilla.

ICO-ja konsideron që krerët e komunave ilegale të veriut nuk mund ta mbajnë peng Kosovën, ndërsa nga Qeveria në Prishtinë pret që të jetë më aktive në qasjen e saj ndaj kësaj pjese të vendit. 

______

Mbi ndarjen e Kosovës:

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës janë për bashkimin me Kosovën, dhe kësisoj do t’i hapej rrugë shkëmbimit të territoreve. Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Riza Halimi, është pajtuar me propozimin e diplomatit austriak, Erhard Busek për shkëmbim territoresh (Kliko per me shume.)

Busek: Prishtina dhe Beogradi duhet të nisin diskutimet për ndarjen

Idetë për ndarjen e Kosovës dhe për shkëmbimet e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë, nuk ndalen. Ish-koordinatori i Paktit të Stabilitetit për Evropën Juglindore, Erhard Busek, në një prononcim për KTV-në, ka deklaruar se Prishtina dhe Beogradi duhet të nisin diskutimet për ndarjen.  Ai thotë se kjo është zgjidhja më e mirë tash për tash dhe si shpërblim, Kosova do të njihej nga Serbia dhe nga pesë vendet e Bashkimit Evropian. Pos ndarjes, ai përmend shkëmbimin e territoreve, Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës, e veriu i Kosovës Serbisë, për një zgjidhje të qëndrueshme në Ballkan.  “Jam i bindur që në fund të fundit nëse asgjë nuk do të jetë e mundur, atëherë ndarja është zgjidhje”, ka deklaruar Busek. Ai ka folur edhe për bisedimet Kosovë-Serbi të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian që sipas tij vetëm pas zgjedhjeve në Serbi do të krijohen kushte të favorshme për zhvillimin e bisedimeve.  

199 Komente

arkitektet e ballkanit , pasi e "çliruan" kosoven" i thon: kosova duhet ti japi ca territore serbis dhe si shperblim kjo e fundit do ta njohi zyrtarisht  te paren,serbia tani po na shfaqet si viktim. 

studim ky... e mo e... lopaten ne kurriz, dhe aty te vene gjermanet. ne pune. se kemi grekun dhe italianin pak te uritur. dhe te mos harrojne te paguajne taksat nje me nje, se coc jane dhe njady shtete te tjera rrugace qe po vdesin urie. pa per politike, t'ua lene te tjereve, se ka boll kush te merret.

Shkembimi i territoreve do te sihte zgjidhja me e mire,Zubin Potokun per Luginen e Presheves.

Megjithate te gjitha fuqite e medhe dhe vendet e BE-se perfshire edhe ato qe nuk e kane njohur Kosoven,jane kunder ndarjes se Kosoves,bile dhe Tadic e tha kete para ca ditesh.

Sa per artikullin e mesiperm,eshte thjesht nje studim dhe jo vendim qeverie.

Po si mund te jete vendim qeverie? ca po flet?

A ka mundesi qe te na sjelle ketu ndonjeri harten e veriut te Kosoves, ku te jene mundesisht te shenuara pretendimet serbe per veriun, si dhe luginen e Presheves dhe Medvegjes, thjeshte per te bere nje krahasim aritmetik, per te pare nga ana e  realpolitikes fiitojme apo humbasim me kete shkembim teritoresh.......

humb, te dyja jane tonat..

Nese shkemben vetem Zubin Potokun me Presheven del aty- aty,por ruajme Veriun e Mitrovices dhe minerat.Plus qe heq qafe ca serbe problematike.

Por e thashe ky eshte studim dhe jo vendim qeverie.

te dyja jane me permasa te njejta territorialisht. mirepo veriu i kosoves eshte shume me i pasur si ne infrastrukture poashtu ne kuptimin gjeostrategjik politik etj.

ne veri te kosoves gjendet liqeni i gazivodes (qe furnizon pjese te mire te kosoves me uje) gjithashtu aty gjenden minierat e trepces.

real politika do nenkuptonte qe ky skenar per shqiptaret asnjehere te mos vinte ne shprehje!

nuk e di a e ke zemren edhe ti si ai qe i ke mor Nickun, .......po po e thane ata te medhojt, te ka puth hallla ne te tre faqet...se nuk kena boothe ne me bo poça, me ket politike te dhjere qe bejme...aaaa ndryshe do te ishte po te ishim bbashke te gjithe grusht, atehere po ec e na dil neve, po keshtu, kashte e koqe, ku njoni i bi legenit dhe tjetri uturakut...hehehehehe, i moot jena, bojne me ne ç'ti doje qefi......

Prandaj mos e le pa e pa naihere edhe ket realpolitiken e qelbet......

Alidemso, realpolitike nuk do te thote jane te tjeret qe vendosin, por kendveshtrim i bazuar tek koncepti i anarkise nderkombetare, shtetit si faktor esencial, nga ku edhe interesat kombetare e siguria kombetare, para çdo lloj parimi etik a politik universal.

Prandaj nuk jane te tjeret qe vendosin ne realpolitike, sepse 'te tjeret', 'te medhenjte', jane po aq kashte e koqe sa jemi edhe ne shqiptaret mesvedi, anarki ata, anarki edhe ne.

Ne jemi jashte realpolitikes, per dy arsye, 1-sepse jemi kashte e koqe, pra s'kemi nje vullnet kombetar, 2- sepse keta koqet qe kemi ne krye tek ajo paçavure politike e jashtme nuk bazohen tek realpolitika por tek idealizmi, liberalizmi, parimet etike universale etj.

Nese duam te jemi realpolitiksa, ne radhe te pare duhet te heqim dore nga keto kozmopolitizmat etiko-politike dhe te perqendrohemi tek interesi e siguria kombetare, dmth te krijojme ne radhe te pare nje politike ballkanike duke pare ne sy realitetin ballkanik dhe parimet ballkanike, dmth te kthejme mendjen ne Ballkan se aty kemi edhe trupin.

Se problemi yne i pare vjen pikerisht nga kjo anomali, ku trupin e kemi ne ballkan, vuajme ballkançe ndersa mendjen e kemi jashte ballkanit e mendojme europiançe. Kur mendja dhe trupi te perkojne, kemi hedhur hapin e pare drejt realpolitikes.

 

 

Ballkani Perëndimor mund të pësojë ndryshime të kufijve – ka tërhequr vërejtjen Instituti Gjerman

 

 

Ca do t'thote "terheq vemendjen Instituti Gjerman"? smiley

 

Shqipja me ojna (arabesque?) e ktynve amon!!  smiley

 

 

Po ne kemi skuadren e Henrique Cilit dhe kafenete shqiptare ku gatuajme politiken e jashtme, ky instituti gjerman eshte kot fare.

Ne radhe te pare, nuk ka shkembim territoresh, sepse Serbia nuk e leshon kurre luginen e Presheves, Serbia synon te marre copa nga Kosova, jo te leshoje copa te Serbise.

Shkembimi eshte jashte çdo diskutimi, sepse Serbia nuk ulet kurre ne bisedime per te hequr dore nga lugina e Presheves qe eshte brenda Serbise.

I vetmi bisedim ku ulet Serbia eshte ndarja e Kosoves mes saj dhe Shqiperise, ky eshte maksimumi i leshimit qe mund te beje dhe e ka bere publike. Serbia nuk hecen ne politiken e jashtme ne baze te parimit te te drejtave kombetare, por te zgjerimit te territorit shteteror, keshtu qe vetem ne rast se do te kete zgjerim te saj territorial do te pranoje ndryshimet, jo per kompensime territoresh mbi baze kombetare.

Ne ndryshim nga Henrique Cilat e Shqiperise, Serbia llogarit ne planet strategjike si hipoteze me se e mundshme, qe ne te ardhmen Kosova do i bashkohet Shqiperise (ashtu si Rep. Srpska Serbise), prandaj gjeja me e mire per Serbine eshte te marre sa me shume territore te Kosoves, sa pa u forcuar faktori shqiptar ne Ballkan prej stabilizimit te Kosoves.

Ky studim gjerman nuk eshte bere kot, Gjermania ka me shume trupa ne Kosove nga te gjithe, eshte vendi i pare per eksportet ne Kosove dhe ka futur ne sqetull pjesen me te madhe te Lindjes, duke i lene Frances politiken e jashtme te BE-se. Gjermania eshte vendi qe ka marre persiper rregullimin e brendshem te Europes, Gjermania po funksionon si ministria e brendshme e BE-se( dhe e vendeve qe aspirojne te hyjne), ndersa Franca si ministria e jashtme e BE-se.

A eshte Shqiperia e pergatitur perballe ndryshimeve te mundshme ? Absolutisht jo, nuk ekziston kurrfare doktrine kombetare  ku parashikohen te gjitha hipotezat e mundshme mbi ndryshimet ne Ballkan dhe sjellja qe duhet te mbaje Shqiperia. Ne hecim me improvizim dhe me syte nga te medhenjte, çdo thone ata do bejme.

Sepse ne nuk kemi nje politike te jashtme, prandaj edhe nuk ekzistojme (s'jemi kurrfare faktori ).

+1

 “Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP)” ka nje dege ne Bruksel,prandaj nuk eshte hera e pare qe lexoj analizat e tyre.Jo rrallehere i'a huqin,ose,thene ne terma letrare,shpeshhere i'a fusin si kau peles.

Sa i takon Erhard Busek,zotnia e tij eshte person privat,mendimi i te cilit eshte po aq i rendesishem sa mendimi im ,dhe po aq me vend sa komenti i Mrroklles smiley

Perndryshe,shkeputja e disa komunave serbe nga Kosova nenkupton shkeputjen e Lugines se Presheves nga Serbia,futjen nen kontrolle  te "Koridorit 10" dhe shpartallimin final te krijeses FYROM.Edhe keshtu te lige sic jemi,kaq dem mund te bejme.Europa e di kete gje,prandaj edhe leshon ballona provues per te matur pulsin e shqiptarit.

Po ca maqedonie thua o jakove? E sheh te harta? 1 miljon banore marrin vetem 10-15% te territorit. 1.4 miljoneshi tjeter merr cdo gje. Plus djersen dhe gjakun e pire per gjithe keto vite.
pulsi I matet shqiptarit keshtu? Apo niveli I leshtesise?

Harta eshte pjese e "matjes se pulsit":mungon Manastiri,aty ku linden keto shkronja qe ne sot i perdorim,mungon Shkupi- ish kryeqyteti i Kosoves,mungojne edhe shume vende te tjera.Pse heshtim,nuk do te thote se i kemi falur dhe harruar.Por,heredo-kurdo.

O jakove, po nuk mblidhen robte per te pare reagimin e shqiptareve, ne radhe te pare sepse nuk ka ndonje reagim te shqiptareve per t'u marre parasysh. Ne masen 95% shqiptaret thone e dine te medhenjte ate pune, ne jemi veçse kukulla.

Persa i perket Maqedonise, ate nuk ka shtet qe te doje te shperbehet, as ballkaniket sepse nuk perfitojne asgje, greket asnje cm2, bullgaret jo se sllavet kane vendosur te jene komb me vete, shqiptaret nuk i pjerdh njeri po as kane ndonje interes imediat meqe shpresohet tek rikthimi ne territoret ku dikur kishte shume shqiptare, nepermjet kolonizimit si pasoje e rritjes demografike.

Ne Maqedoni eshte frika e nje bosnjezimi, ndonje lufte te eger me pastrime etnike e genocid, pa nderhyrje te drejtperdrejte te ushtrive ballkanike. Shqiptaret nuk jane te afte ta bejne nje lufte te tille, por sllavet jane mese te prirur te kopjojne Mlladiçin e Milosheviçin se nga e njejta race muti jane te gjithe.

Sllavomaqedonasit duan te krijojne nje komb, per kete u duhet armiku me çdo kusht, deri me tash kane pare greket e shqiptaret si armiqte kombformues, ndersa pesonin presionin grek ushtrojne presion ndaj shqiptareve. Ne rast se zgjidhin problemin me Greqine e heqin presionin grek, do i kene duart e lira t'u kthehen shqiptareve me te gjitha energjite e barbarizmen e nje kombi te ri, per me teper sllav.

Ne shqiptaret vazhdojme te jetojme ne ate endrren tone me paqe te perjetshme, derisa te zgjohemi si lufterat ne 1999 e 2001 dhe te jemi fare te papergatitur per te luajtur rolin qe na takon. Pastaj ata qe na sjellin opiumin e paqes se perjetshme, paslufte do thone vari leshte te vrareve tane, ne na çliruan nderkombetaret, do bejme si thone ata, nga skllaveria 'hard' ne skllaveri 'soft', nejse mo shqiptare hesapi, çifçi hesapi, i duhet beu qe t'i thote baba.

Po keshtu trima Patriote me arme ne Dore per te vene ne Vend padrejtesite e Enverit me Partizane , qe nuk sulmun Serbin per me ja marre njat Kosoven e Maqedonin e do pjes te Malajzise , e njat Cameri anejna  .... do kete ? Se keshtu me llogje e studime , kemi dhe ne nje ketu qe e sheh zgjidhjen ne Europe ne ndarjen me Komuna . Secila me vete e Ca administartore e  Institute studimi ne Qender smiley . Dhe as Shet as Blen dmth as Merr as Jep !

E perse u dashkan Shtetet ? Saliu eshte Neoliberal or tie , dhe te paten si strategji te sukseseshme ( qe pohoi dhe hnastua ) ka qe Robt te mos kene Kufij e Shtete . Boll te kene Kullote e Haje !

Ju lutem Vuvuzelerise se Kristove me na e shpjegue Politiken e Shtetit te Basqapit ne kete Rast pa studime !

Nga ana e Shqiperise , dua  te thom e Akademikeve shqiptare, e strukturave politikeberese(qe as keto nuk i kemi) nuk ka asnje ide, asnje opsion te ardhemrise se shqiptareve ne Ballkanin e nesermen, per mevehtesi  apo per ne Evropen e pasneserme.Pasoje kjo e nje qeverrisjeje katundareske, injorante ne kulm, mujshare, kusare, konfliktuale, qe e mbylli me  kriminale.

  Do te jete me pasoja katastrofike kjo situate qeverrisese me kusari dhe pa vizione te shqiptareve,pa ide konkrete dhe mobilizuese, prej politikave te partive, ne te gjitha horizontet me shqiptare.

Mire e thote  Akëisti -serbet duan te marrin copa "katheaftu" shqiptare  e jo te bejne ...shkembime, o te mjeret ju e na te gjithe...

Dollia  eshte per sllavet.Me dhimbje e them kete fakt

Kendveshtrimi Sllav --> Nje deportim masiv i shqiptareve te shqiperise drejt evropes perendimore sjell perfundimisht civilizimin e popullsise. Deportimi i shqiptareve te Kosoves e Maqedonise drejt Turqise sjell rehatimin kulturor e fetar pasi nuk u duhet intergrim i gjate. Spastrimi i gjith Balkanit nga soji Shqiptar sjell njehere e mire paqe e stabilitet ne Ballkan. Pas Spastrimit te ballkanit nga Shqiptaret, Ballkani do te zhvillohet me shpejte, Jeta do te kete me kualitet dhe Evropa do shpetoje nga rreziku e kultura myslimane. Kombi Shqiptar eshte i fundit per cdo gje dhe prodhon vetem kriminalitet, varferi e emigrante. Cfare pozitiviteti kane Shqiptaret? Cfare i dhane Shqiptaret Botes qe te krenohen sot? A nuk do te ishte Bota pa Shqiptaret po aty ku eshte sot? Po!

 

Kendveshtrimi Shqiptar --> I gjithe Ballkani i perket Shqiptareve. Athina, Beogradi, Zagrebi e deri ne Lubjane jane toka Shqiptare sepse ne to kane jetuar Iliret. Sllavet e Greket duhet te zhduken nga faqa e dheut, njeri drejt Vollges e tjetri drejt Azise. E gjithe kultura Greke eshte ne fakt kultura Shqiptare. Pavarsisht se shumica e qyteteve, fshatrave, lumenjve, maleve jane krijuar apo te emertuar ne gjuhen Sllave e Greke ne krenohemi per kulturen e lashte Iliro-Shqiptare dhe me te drejte (!) Greket e Serbet jane me larte se ne per cdo gje por ska gajle, ne jemi ne te drejten tone dhe Ameriken e kemi partner.

....

Tani krahasojini dy kendveshtrimet dhe me thoni se kush eshte gabim.

kev

Kuptohet qe te dy idete jane nacional-idiote. Ke degjuar ndonjehere per kete term?

Po nuk e ke degjuar, te kujtoj ate tifozin serb me tatuazh, qe ulerinte ne stadium ne Itali, te cilin pasi e futen ca dite ne qeli doli si pule dhe dha qe une nuk merrem me politike por e bera per te ngritur......idiotet e mij te "Yllit te Kuq" se kane filluar ta ulin tempin.

Nuk e di e kap ate qe desha  te shprehja per idene e studimit te grupit gjerman.

keiendi,

sigurisht qe jane kendveshtrime "nacional-idiote" por gjithsesi ka ca elemente qe jane me vend apo jo?

Kurse ai ultrasi serb eshte tipiku i injorances nacionaliste qe po gjen terren edhe te AKeZ-ja e deklaratave me lopate smiley

Edhe e pranon qe jane nacional-idiote dhe pastaj thua qe ka ca elemente mne vend. Ku i gjen keto me vend, "ne mes te idiotizmit".

E para, ndryshimin e kufijve me baza etnike e sjell vetem nje lufte e permasave kontinentale, sepse ato krijojne efekt domino.

E dyta, interesa sllavizmi ose dominim sllav, nuk ekziston se brenda sllavizmit ka disa kombe, te cilat kane armiqesi fetare-ethnike qe jane prejardhje qe prej vitit 700 te eres sone, kur ata u vendosen, dhe disa moren fene katolike dhe te tjere ortodokse. U theksuan armiqesite gjate historise dhe sot jane pikante akoma. I ke polako-ruse, ukraino-polake, i ke hungaro-rumune( pamevaresisht hung. qe nuk jane sllave), i ke kroato-serbe.

Kerkimi per ti dhene tendenca panshqiptare ose pansllve mardhenieve bakllkanike jane ide qe mund te lindin pas "renies se perandorise amerikane",  te cilen une nuk e di nese ky "grupi i politikave gjermane" ka lidhje me Nostradamusin, apo kerkon te lepije ndonje cike gaz rus meqe ka ardhur dimri i madh dhe i ftohte dhe ai pakesohet per Gjermanine ne dimer.

Ku i gjen keto me vend, "ne mes te idiotizmit".

po ja o keiendi, Une thashe se shqiptaret vetem emigrante, varferi e pasiguri prodhojne, nuk te duken elemente me vend? Thashe gjithashtu se pjesa dermuese ka kulture prehistorike, myslimane dhe provinciale, thjeshte popull qe nuk i ngjan fare komshive dhe mentalitetit evropian.. Nuk eshte me vend ky konstatim?

Sidoqofte, idiotizem eshte ideologjia nacionaliste e Serbeve ne pergjithesi por jo se nuk ka asnje te vertete ne ato qe thone...

Kev,vetem pohimi se spastrimi i shqiptareve nga ballkani do te sillte paqe e stabilitet ne rajon,eshte i genjeshtert dhe joserioz per arsyen e thjeshte se vete popujt sllave ne ballkan,kane bere sa u ka dashur qejfi luftra me njeri tjetrin.dhe akoma nuk i kane zgjidhur problemet mes vedi.smiley.per rrjedhim,ky kendveshtrimi sllav eshte jo serioz per tu diskutuar.

beluli,

mbase mbase, ata sllavet kane luftuar njeri-tjetrin ne histori por luftrat u ndikuan gjithnje nga elemeti osman me ndarjen e trojeve te perandorise apo mysliman e koheve te sotme duke treguar me gisht se shqiptaret myslimane e myslimanet bosnjake jane kanceri i Balkanit, bashke keto, popujt me te prapambetur ne kulture e gjithcka. Sado qe mund ta kene luftuar veten ata gjithnje ndjehen te te njejtit soj dhe pajtohen prap. Ja psh. ne Serbi,Mal te Zi e Kroaci ka filluar Moda e glorifikimit te Jugosllavise. Sidoqofte, fajin e luftrave ne balkan ata ja faturojne myslimanizmit si mish i huja ne keto ane... ky eshte realiteti i tyre...

''fajin e luftrave ne balkan ata ja faturojne myslimanizmit si mish i huja ne keto ane... ky eshte realiteti i tyre...

mire mor kev, ky eshte realiteti i tyre dhe ata ndofta ndihen te kenaqur (jo te gjithe ne fakt) , por nuk eshte argument. dmth, asnje faktor i jashtem nuk e merr seriozisht kete si argument. pa shkuar nje ose disa shekuj prapa ne luftrat  bullgaro-serbe, apo kroato-serbe etj... le te marrim vetem luftrat e fillimviteve 90 qe shperben ish-jugosllavine... e pra, shqiptaret su ngaterruan fare. sllavet me njeri tjetrin e bene kete lufte.  pastaj, me thuaj nje vend fqinj te Serbise, psh, qe nuk ka pasur,apo nuk ka probleme me Serbine.  dhe shume thjesht, e kupton se kush ne te vertet eshte faktor destabilizimi ne rajon.

Belul, edhe ata miq qe hiqen sikur jan miqte tane me te medhenj na konsiderojne mish te huaj ne vendin tone fatkeqesisht...  nuk duhet te krijojme iluzione te kota, por shteti shqiptar duhet te beje me shume te sensibilzoje ata vesh qe duan te degjojne mbi te vertetat e autoktonise te popullit tone.

Kev,vetem pohimi se spastrimi i shqiptareve nga ballkani fo te sillte paqe e stabilitet ne rajon,eshte i genjeshtert dhe joserioz per arsyen e thjeshte se vete popujt sllave ne ballmkan,kane bere sa u ka dashur qejfi luftra me njri tjetrin.dhe akoma nuk i kane zgjidhur problemet mes vedi.smiley.per rrjedhim,ky kendveshtrimi sllav eshte jo serioz per tu diskutuar.

Nga e ke psonisur kete; kendveshtrimi shqiptar ?!!!!

Mos e sajo kot kete kendveshtimin shqiptar qe eshte idnetik nje kendveshtrim ideologjik i sajuar i deformuar i forumeve toidho serbe, greke, bullgare, maqedonase.

Tani krahasojini dy kendveshtrimet dhe me thoni se kush eshte gabim.

Ky, nuk eshte formum serb o k..! 

ilir-jani,

je i lutur te na prezantosh "kendveshtrimin shqiptar"...! smiley

P.S. ...dhe mos u kap kot pas cdo fjale se nuk kisha ndermend te beja hartim por vetem te incioja debat duke grumbulluar ca fjale shpejt e shpejt..

  te prezantoj cfare ?

se kendi i veshtrimeve eshte shume i gjere.  dhe ti ke ber nje pyetje per; c`mendojne serbet e c`mendojne shqiptaret per njeri tjeterin, dhe kush ka te drejte? 

 debatet nuk behen mbi bazen e fjaleve te grumbulluar shpejt e shpejt sic thua ti!

 

po mire mor vlla, merre kohen dhe me shkruaj se cfare kendveshtrimi kane shqiptaret ne lidhje me kombin. Une po ja fus kot, ti ma thuaj dreqi ta haje qe te behem edhe une icik patriot... smiley

   a per kombin e ke fjalen ?, po kjo eshte nje teme e gjere mor k.. dhe une skam kohe te te mbush mendjen ty te behesh patriot, po sje ne te semes ore smiley se su shua shqiperia per ty smiley  e kam me shaka, po ja nese do vertet te beshesh patriot, lexo shqiptaret e mencur, edukohu me shume dhe do te kuptosh me shume se ceshte kombi shqiptar! smiley se fjala vjen sngeli patriotizmi te behet ketu tek peshku.smiley

si kshtu ti, nuk do me mbo patriot? po ste vjen pak gjynah? - mire mire, me thuaj te pakten nje nga ato shqiptaret e mencur, kush jane ata???? smiley

 

 me thuaj te pakten nje nga ato shqiptaret e mencur, kush jane ata???? smiley

..e po kot ste thash un, qe ti lexon me shume forumet serbe. e nga do ti dish ti? Ja nje kendveshtrim;

 

Kristo Frashëri

 

 

Ka disa kohë që autoritetet shtetërore të Republikës turke kanë kërkuar që të rishikohet themelisht historia e Perandorisë Osmane, në mënyrë të veçantë historia e sundimit të saj në Gadishullin Ballkanik. Në këndvështrimin e tyre, historia e sundimit të Perandorisë Osmane duhet rishikuar dhe ritrajtuar, në radhë të parë nga historianët e vendeve ballkanike me popullsi myslimane, siç janë boshnjakët, kosovarët dhe shqiptarët. Autoritetet e larta shtetërore të Republikës turke, duke përfshirë kryeministrin, zotin Rexhep Taip Erdogan dhe ministrin e Punëve të Jashtme, zotin Dautogllu, kanë shprehur pakënaqësinë ndaj historianëve të Gadishullit Ballkanik, mbasi këta e kanë trajtuar me fyerje historinë e sundimit të Gjysmëhënës turke në viset e tyre.

 

 

Nuk është nevoja të theksohet se është e palejueshme fyerja e historisë së një vendi apo të një populli. Mesa dimë, në tekstet e historisë së sundimit osman të botuara në Shqipëri, përfshirë edhe tekstet shkollore të cikleve të ndryshme, nuk ka shprehje fyese apo denigruese apo ironizuese, as për Perandorinë Osmane, as për popullin turk. Ka vetëm vlerësime të ngjarjeve historike, të cilat janë ashtu siç e meritojnë ngjarjet, ose pozitive, ose negative. Në rast se autoritetet e nderuara të Republikës turke e perceptojnë vlerësimin negativ të ngjarjeve si ofendim, kur këto janë të sakta, e kanë gabim. Të mohosh anët negative duke u përqendruar vetëm në anët pozitive dhe ca më keq, të lyesh me vernik pozitiv ngjarjet negative, sepse kështu e do politika, është përsëri gabim. Në qoftë se ka raste kur ngjarjet pozitive janë vështruar si fakte negative, le të na e thonë konkretisht. Historianët debatojnë. Nëse do të dalë që ata që kritikojnë kanë të drejtë, historianët tërhiqen.

 

Në rastin e Skënderbeut që ata japin si shembull – se shqiptarët me luftën e tyre paskan fyer Perandorinë e Sulltanëve, e kanë kryekëput gabim. Historia nuk ka dënuar kurrën e kurrës një popull që ka luftuar për lirinë e vet dhe për shtetin e vet. Përkundrazi, historia ka dënuar shtetet që u kanë grabitur lirinë popujve dhe ca më tepër, kur me sundimin e tyre i kanë kthyer shekuj mbrapa. Për këtë arsye, në këtë rast është historiografia osmane, e cila duke dënuar luftën e udhëhequr nga Skënderbeu, ajo që ka fyer popullin shqiptar. Janë historianët turq të ditëve tona ata që aspirojnë të shkojnë në Evropën e bashkuar, ku sundon mbretëria e lirisë – ata që duhet të korrigjojnë historinë e perandorisë së tyre.

 

***

Një nga komponentët kryesorë të identitetit të një kombi është padyshim historia e tij. E thënë me fjalë të shkoqura, është rruga që ka përshkuar një komb gjatë mijëra vjetëve të historisë së tij. Me fjalë akoma më të shkoqura, është brumi që kanë gatuar proceset, ngjarjet, përplasjet, sukseset, dështimet, baticat, zbaticat e imponuara nga rrjedha e ngjarjeve mijëravjeçare. Për këtë arsye, kombet të cilët nganjëherë flasin të njëjtën gjuhë (si amerikanët dhe anglezët) ose praktikojnë të njëjtën fe (si egjiptianët dhe marokenët) kanë identitete të ndryshme. Shkurt, turqit dhe shumica e shqiptarëve sado që praktikojnë fenë islame, janë dy kombe të ndryshëm sa, siç shkruante Dora d’Istria alias Elena Gjika më 1866, edhe sikur turqit dhe shqiptarët t’i ziesh në të njëjtin kazan, nuk përzihen midis tyre. Madje, historia i ka brumosur shqiptarët myslimanë të kenë të njëjtin identitet kombëtar me shqiptarët e krishterë, qofshin katolikë, qofshin ortodoksë.

 

Shqiptarët ndryshojnë nga kombet e Evropës. Një nga dallimet është se shqiptarët rrallë herë kanë patur shtetin e tyre të pavarur. Për mijëra vjet ata kanë qenë të sunduar nga tri perandori botërore – nga Perandoria Romake, Perandoria Bizantine, Perandoria Osmane, pa përmendur dhe pushtimet me harqe kohore të shkurtra, si pushtimet bullgare, normane, serbe në Mesjetë, në kohët e reja pushtimet austro-hungareze, serbe, greke, italiane dhe në kohët më të afërta, fashiste italiane dhe naziste gjermane.

 

Kur thua pushtim apo sundim i huaj do të thotë diktat i vullnetit të shtypësit apo të sundimtarit të huaj. Ky përcaktim është universal. Sado që ta zbukurosh, ai mbetet gjithnjë pushtim dhe sundim i huaj. Natyrisht, që jo të gjithë pushtimet dhe sundimet e huaja kanë të njëjtën përmbajtje. Ndodh që një pushtues është pak a shumë tolerant ndaj popullit të shtypur. Ka edhe pushtues që janë arrogante ndaj popujve të shtypur prej tyre. Kriteri bazë që përdorin historianët për të përcaktuar karakterin e një sundimi të huaj (pse jo edhe të sundimit të vetvetes) është vlera e rezultateve që korr një vend apo një popull gjatë atij sundimi. Perandoria Romake, për shembull, asimiloi popuj, por atje ku shkoi çoi qytetërimin antik, rrënjosi konceptin e shtetit, të ligjit, të administratës, ndërtoi institucione, rrugë dhe ura për të cilat kishte nevojë vendi i sunduar. Po Perandoria Osmane çfarë solli gjatë 500 vjetëve të sundimit osman në Shqipëri?

 

Para së gjithash, pushtimi osman ndërpreu procesin më të rëndësishëm që njeh historia mesjetare e Evropës – krijimin e shtetit kombëtar në Shqipëri. Zëvendësoi rendin ekonomik shoqëror feudal shqiptar, tashmë të pjekur, me rendin e prapambetur feudal-ushtarak të timareve, të cilin Shqipëria e kishte tejkaluar dy shekuj më parë. Ndërpreu gjithashtu, vrrullin e lëvizjes iluministe dhe humaniste drejt së cilës kishte hyrë kombi shqiptar. Krijoi asfiksi për lëvizjen letrare shqipe, pikërisht në kohën ku sapo kishin çelur filizat e saj. Shkurt, pushtimi turk e shkëputi Shqipërinë për pesë shekuj nga familja evropiane dhe e gozhdoi atë në familjen turke osmaniste, të huaj për Evropën. Veç kësaj, Perandoria Osmane e trajtoi Shqipërinë vetëm si një lopë që duhej t’i jepte asaj qumësht pa kryer shpenzime për mirëmbajtjen e saj, pra si një burim të ardhurash fiskale pa kryer asnjë investim kapital në të. Nuk ndërtoi rrugë, as ura, nuk kreu as bonifikime, as kanalizime. U interesua vetëm për xhami dhe për ndërtesa zyrtare. Nuk e përfilli as arsimin popullor, as lëvizjen kulturore, por u kujdes vetëm për shkolla fetare turqishte. Shkurt, Perandoria Osmane e la për 500 vjet Shqipërinë të prapambetur, të varfër, pa mjete jetese.

 

Natyrisht, Perandoria Osmane si shtet i centralizuar kishte dhe administratën e saj. Kishte ligjet dhe sistemin e saj gjyqësor, të cilat ia zgjatën jetën shtetit, por vendin e lanë në amulli. Historianët turq thonë me krenari se Perandoria Osmane garantonte barazinë qytetare. Sixhilatet e zyrave të Sheriatit të Shqipërisë tregojnë jo barazi, por pabarazi shoqërore. Ato dëshmojnë për një diskriminim midis shqiptarëve myslimanë dhe shqiptarëve të krishterë, midis klasës së spahijve dhe shtresës së rajasë, midis qarqeve klerikale dhe shtresave popullore.

 

Qeveritarët e sotëm turq kërkojnë të ndryshojnë tekstet e historisë, ndër të cilat deri sot turqit osmanë janë stigmatizuar si shtypësa feudalë ushtarakë. Sipas tyre, pushtimi i Shqipërisë nga Perandoria Osmane nuk ishte sundim, por administrim. Me fjalë të tjera, turqit osmanë erdhën në Shqipëri jo për të shtypur shqiptarët, por për të administruar vendin, për t’u mësuar shqiptarëve mjeshtërinë e administrimit. Me këtë këndvështrim të tyre të ri ne duhet të gjithë të ngrihemi në këmbë të duartrokasim pushtimin turk, të dënojmë Skënderbeun që pengoi vendosjen e administrimit turk dhe të vajtojmë shkëputjen e Shqipërisë më 1912 nga zgjedha osmane. Domethënë, në vitin që vjen shqiptarët nuk duhet të kremtojnë 100-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë kombëtare, por duhet të vajtojmë 100-vjetorin e zisë kombëtare.

 

Ç’po ndodh kështu more vëllezër? Nuk mjafton Greqia dinake, dredharake që përpiqet të na futë thikën pas shpine për të shkëputur nga Shqipëria djepin e patriotizmit të kulturuar rilindës shqiptar, por ja, tani u zgjua nga gjumi edhe Turqia obskurantiste, e cila përpiqet t’i vërë minat bashkësisë sonë kombëtare. Natyrisht, mjetet që përdorin të dy këta “dashamirës” janë diku të njëjta, diku të ndryshme. Të dy mbështeten në komponentin fetar. Greqia i ka varur shpresat tek elementi ortodoks, Turqia tek elementi mysliman. Mjetet që përdorin ndryshojnë: Athina jep pensione në euro për të fabrikuar grekomanë – Ankaraja i ledhaton gregarët e saj me bursa për fëmijët e tyre dhe me pushime falas në Antalia.

 

***

Qeveritarëve të sotëm turq nuk u pëlqen të pranojnë se kur në mes të shekullit XIV, sulltanët halifë kaluan nga Azia në Evropë, me pushtimet e tyre ata jo vetëm u grabitën popujve të Ballkanit pavarësinë kombëtare dhe lirinë qytetare, por u përpoqën për qindra vjet me radhë të ndërronin kursin e tyre historik – nga Perëndimi iluminist ku ato lëviznin më parë, në Lindjen obskurantiste që përmbante qytetërimi i tyre feudal-ushtarak. Atyre nuk u pëlqen të pranojnë se për shkak të robërisë shekullore dhe të qytetërimit të tyre feudal-ushtarak, jo vetëm popujt e nënshtruar prej tyre, por edhe vetë turqit okupatorë mbetën me shekuj mbrapa Perëndimit. Është për t’u çuditur se si qeveritarët turq të ditëve tona pajtohen pikë për pikë me kronistët osmanë të shekullit XV, të cilët e konsideronin Skënderbeun tradhtar. Përse tradhtar? Sepse nxorri shpatën kundër dhunës, robërisë, skllavërisë së sulltanëve uzurpatorë për lirinë e atdheut të vet. Tani pa pikë ndrojtje vijnë në Ballkan qeveritarët e Turqisë “moderne” dhe kërkojnë të na bindin ne, shqiptarëve, pasardhësve të Skënderbeut, që ta pështyjmë Skënderbeun për krimin e madh historik që paska bërë duke luftuar për lirinë e atdheut të vet kundër uzurpatorëve osmanë. O Tempora, o Mores!

 

Se ç’po ndodh në Republikën e sotme turke le ta analizojnë vetë turqit. Ne jemi të bindur se Perandoria Osmane e sulltanëve u varros njëherë e përgjithmonë në fillim të viteve ’20 të shekullit të kaluar.

E admirojmë Mustafa Kemalin, i cili e përmbysi sulltanatin, bashkë me të edhe halifatin. E admirojmë, sepse ai e ktheu Turqinë nga një perandori uzurpatore në një republikë liridashëse turke, në një shtet që i kishte prerë lidhjet me të kaluarën, në një shtet demokratik dhe paqësor, në një mik të shteteve dhe të popujve të cilët Perandoria Osmane i kishte sunduar prej shekujsh. Më vjen keq të them – qofsha i gabuar – se qeveritarët e sotëm turq nuk lëvizin në shinat e Mustafa Kemalit, se ata po ecin së prapthi, se kanë marrë rrugën drejt së kaluarës. Të paktën kjo është përshtypja që të lenë përpjekjet e kryeministrit turk dhe në mënyrë të veçantë, të ministrit të Jashtëm të Turqisë, të cilët ëndërrojnë të farkëtojnë një aleancë midis Turqisë dhe popullsive myslimane të viseve të sunduara dikur nga Perandoria e përmbysur Osmane. Janë sigurisht, ëndrra në diell. Megjithatë, edhe ëndrrat në diell sjellin ndonjëherë dëme.

Në këtë botën e sotme ballkanike të ngarkuar me probleme dhe kontradikta, me iluzione dhe desiluzione, me strese dhe me skizofrenira, sigurisht që nuk mungojnë njerëz të cilët ledhatohen nga ëndrrat në diell. Zoti na ruajtë nëqoftëse të tillë mysybete ka edhe në qarqet e qeveritarëve. Janë të pafuqishëm për ta përmbysur situatën, por jo aq të pafuqishëm sa për të mos shkaktuar çoroditje.

 

Historia e Shqipërisë na mëson të kemi kujdes, mbasi Shqipëria e vogël ka dhënë prova se ka patriotë të shkëlqyer që i kanë mbrojtur interesat e atdheut, por edhe efijaltë apo kuislingë që e kanë goditur me thikë mbrapa shpine. Të mos harrojmë rilindësit tanë të mëdhenj, të cilët i ftonin bashkatdhetarët e tyre të luftonin me pushkë me tri tyta – njërën kundër uzurpatorëve osmanë, të dytën kundër shovinistëve grekë, të tretën kundër dinakëve serbë.

 

Pas shpalljes së Pavarësisë dhe sidomos pas shtypjes së lëvizjes së Haxhi Qamilit, ne shpresuam se rreziku turk kishte marrë fund njëherë e përgjithmonë, aq më tepër kur Turqia kemaliste i shtriu dorën vëllazërore Shqipërisë së pavarur. Kjo qe një rrethanë e favorshme për Shqipërinë tonë të sfilitur, mbasi gjithë vëmendja e saj tani u përqendrua në mbrojtje nga Athina dhe nga Beogradi. Sami Frashëri, ideologu ynë i shquar i Rilindjes, thoshte se aleatët më të mëdhenj të Turqisë kundër Shqipërisë, janë dy: Greqia dhe Serbia. Duket se qeveritarët e sotëm turq duan të ringjallin këtë trikëmbësh armiqësor. Nëse qeveritarët e Ankarasë e kanë me të vërtetë këtë qëllim – turp për ta!

 

 

Nje gje tashme dihet: Pa aminin e amerikaneve, asgje s'mund te ndodhe, jo ne ballkan po askund ne bote. Dhe tjetra, serbia eshte mbeturina e fundit ruse ne ballkan, pas renjes se bllokut lindor. Pra, kush do te fitonte me shume nga "relaksimi politik" shqiptaro-serb?

Nje gje e di qe Diplomati, tashme i ndjere, Holbruk pat thene: "Kemi gabuar ne Dejton kur kemi lejuar emertimin Republika per serbet e Bosnjes".

driniib.

Kam frike se interesi ekonomik e strategjik i amerikaneve e evropianeve jane me te forte se arsyeja... Evropi e Amerikani jane ne krize, Nje Kine e Rusi po diktojne gjithnje e me shume... Tashme qe po vjen Putin edhe per 10 vjet te tjera, mendoj se, Shqiptareve po u sosen shancet. Zhvillim ky qe u prit dhe u shpresua nga Serbi.

Politika shume te holla keto.

 

Sala si paska punet hic fare mire...

Rama shkon ne Austri takon Vranitzkin padronin e Busekut

Basha shkon ne Washington dhe presantohet si nje lider i mundshem i ardhshem

Jozi ne lindjen e larget duke bo "qefin e radhes"

"Evropa" po i del sales tashi me "plane tokash" perballe sepse me "detin" si boni dot gjo

situata sa vjen e behet me interesante ...!!!

Nje gje duket e sigurte, bota nuk eshte e interesuar qe ballkani te kete zgjidhje perfundimtare.... per sa kohe shqiptaret dhe serbet nuk do dijne ti ndajne vete kufijte dhe copat e tortes, bota kete pune do te kete, njehere do ta lere topin ne pragun e shqiptareve, njehere ne pragun e  serbeve. Nga ky rreth vicios i dhunes, dhe kaosit politik e nacionalist perfitojne vetem ata qe futen ne mes si fanti spathi, dhe ata qe krijojne zonat e influences, si Rusia, SHBA-te dhe BE-ja. SHBA-ja duket se nga te gjith te tjeret ka qene faktori qe ka punuar me ndershmerisht per stabilitet te vertete dhe te qendrueshem.

  Nuk ka asnje rruge, as edhe nje opsion tjeter( perjashto "rastet", me ku me pake e ku me shume... idiotesi, sepse  idiotesia shpie tek lufta) veç bashkejeteses me  fqinjesi normale, mes shqiptareve dhe serbeve.

Si, dy shtete...  fqinje.

  Momenti historik kerkon zgjidhjen e ngerçit te historise se shkuar.Kjo patjeter don  leshime nga te dyja palet.Qe mua me duket se eshte problem dhe detyre  jo e  mendjeve te marra, por i diskutimeve ne nivele akademike.

Pa ndermjetesime nderkombetare.

Mungon jo me vullneti, por  vetem  inisjativa e njeres pale,.... them.Per keto rraste  popujve u duhen, inisjatoret vizionare

Vizionaret i kemi grava. bile kane bere dhe libra.... po nuk i degjon njeri...

Rri  more melun, se ma nxorre persheshin....

Une flas per  Vizionaret  e.... gjerave te paqarta,.... Ju,  me zbrisni ne  ugar

Po ti re 30 milion euro pasuri,pershesh me qumesht han ne darke?

Mishi nuk hahet per darke, se nuk fle dot.. smiley

ketlina , kshu si pothoni Juve u  tha kryetaria e gruas rrethit, grave te fshatit tim.Mos hani rende ne darke se demtoni stomakun dhe ...ta themi mes  nesh se gra  jemi, nuk vjen mashkullit per ate punen.

-E jo a te keqen-i  tha Xiflia e Mirte Rrenjes.

-Ky  imi hante me darke bashke te gjithe shelegun e majit., te pjekur dhe do  ti  xhano, qe  pas  darke me bente mua,  sa dhe syte po me delnin venit..... 

smiley Grava mos vdeksh kurre degjove.. degjova thuaj!

Jo,  po duhet t`i  themi  vuajtjet e popullit.

Me qafsh hallin.   Kornflex me mjalte.... He !Pse u gelltite melun?

grava e di ti qe ketej hane edhe trahanane me mjalt? 

Po ore !Ne  Ambasaden Kineze me kane vene peshk ne mjalte.

Kellogg's?

Jo or si i thone, ja harrova tani, tip hime jan, tip trahanaje, e han me banane dhe mjalt per mengjes, kurse ne Shqiperi s'mendohet te haet e embel do bere me vaj ulliri dhe me kripe.

lexova disa komentare ketu dhe mu duken me verte shume skandaloze

ndoshta ka dhe ndonje shpjegim tjeter shkencor  per keto komente ...!

 

ketu ne kete muhabet bohet fjale per tregti tokash shqiptare mes serbve dhe shqiptareve ...me skandal nuk behet

personalisht besoj se keto jane vetem santazhe qe evropa ja ben politikes shqiptare ... sepse po te ishte per kufinj te rinj i kishin nderruar me kohe e me vakt

 

po te niseshin shqiptaret nga llogjika e disa komenteve ketu ...mabs 100 vjetesh do ti duhet brezave te athershem te benin pazar per tokat reth shkodres ....

 

mos harroni se Konstatini i madh i romes ka qene nga nishi pra shqiptar i paster  e kam fjalen se dhe nishi me rrethinat e veta ka qene shqiptar i paster fare ...ata arrixhinj sllave qe jane ne mitrovice ose te behen njerez ose te hikin nga kane ardhur ...por keto gjera i dine kosovaret me mire se cdo njeri tjeter smiley

 

"mos harroni se Konstatini i madh i romes ka qene nga nishi pra shqiptar i paster  e kam fjalen se dhe nishi me rrethinat e veta ka qene shqiptar i paster fare ...ata arrixhinj sllave qe jane ne mitrovice ose te behen njerez ose te hikin nga kane ardhur ...por keto gjera i dine kosovaret me mire se cdo njeri tjeter"

 

Sa i sigurte je per Nishin e prejardhjen shqiptare te Konstandinit mer Gjon? Ti do me bo lufte e me vra mijera jete sepse ne Nish ka lind Konstandini dikur? Po sikur ata Iliret e Nishit te mos kishin fare lidhje me Shqipot e sotem cfare do thuash ti -propagande Serbe? Por edhe po te kishin, Ca lesh Nishi po vajton? Serbet i ke pas deri ne Lushnje mer partriot interneti...

Ata "arrixhinj" sllave ne Mitrovice kane nja ca 10 shekuj qe jane ne tokat e tyre.. me duket. Ti je i zoti ti debosh nga kane ardhur? Pse nuk debon Turqit qe i ke ne Prizren qe kane ardhur te fundit? Po Milloshevici a nuk thoshte po te njetat gjera "ose te behen njerez ose te hikin nga kane ardhur"?

Kete tha dhe Berisha ne Mal te Zi gjate visites se tij te fundit.

Gjon sido qe te jete muhabeti, ndermjetesit gjithmone do shikojne interesin e tyre, dhe ne skemi kurre per te pas qetesi po i varem shpresat tek dermjetesit dhe interesi i tyre per te ruajtur balancat ne varesi te rrethanave historike, gjeopolitike etj. Ne shqipetaret jemi vecanerisht me te humburit nga kjo gje. E vetmja menyre eshte qe kete pune ta zgjidhim me serbet, duam sduam ata skan ku shkojne, do i kemi fqinj pergjthmone. nqs do ndjekim llogjiken qe thua ti do te jemi pergjithmone ne lufte .... dhe do kemi pergjithmone ndermjetes qe do shohin se si te perfitojne na hallet tona.

Gjon

S'ka nevoje te permendet Kostandini i Madh (origjine ilire) , ka fakte sa te haje dreqi  qe deshmojne qe ato territore kane qene  populluar nga i njejti popull autokton qe banon dhe sot. Historia e shqiptareve te Kosoves ka fakte te gjalla te kolonizimit te vazhdueshem te ketyre territoreve me qellim asimilim e shkombetarizimin e tyre,ka fakte mbi  gjenocidin qe ka perjetuar kjo popullsi, nga me te egrat (varret masive,jane nje shembull mjaft domethenes),ka fakte shpernguljesh masive ne Turqi per vite me rradhe,edhe aksionet e mbledhjeve te armeve ishin terror me vete,ku vdiqen shume shqiptare dhe u torturuan me mijera,konvertimin e fese me dhune ...e deri nga masat nga me te rendomtat vetem e vetem qe t'ua benin te padurueshme jetesen aty dhe te largoheshin vete nga Kosova .. etj

Ky eshte fati i shqiptareve dhe  historia i ka borxhe shume ketij populli, te cileve u ka mohuar dhe te drejten per te banuar ne shtepine e tij ,si ne shtepine e tij.Pse duhet te diskutohet ceshtja e Presheves,kur Presheva popullohet ne masen 95 % nga shqiptaret,dhe  serbet e kesaj komune (dhe e Medvegjes ,Bujanovcit bashke )jane  kolone,te vendosur atje pas shpernguljes masive me dhune te shqiptareve per ne Turqi.Ajo duhet te jete pjese e Kosoves pa nje pa dy,mgjth Serbia nuk denjoi as t'i njihte nje fare autonomie lokale ketyre krahinave shqiptare, se kish hall mos i dilnin hordhite qe kish bere mbi ate popull.

Nejse,ballkani sic duket dhe per shume kohe do jete ajo" vrima e zeze" e Evropes,ku perplasen interesat e qarqeve nacionaliste te Fuqive te Medha evropiane ..Amerika nga ana e saj ka investuar mjaftueshem mbi ballkanin dhe do te vazhdoje te investoje sic duket terezia........dhe ishalla viti 2014 ,mbyll 100 vitet e koflikteve nderkombetare te filluara po ne Ballkan me 1914. 

 

e solla Konstatntinin sepse eshte nje rast flagrant se si serbet asimilojne historine dhe kulturen e nje kombi tjeter ... e kam thene dhe nje here tjeter se mbrapa "serbise" nuk jane vetem serbet por dhe disa vende te tjera.

Eshte e drejte qe problemi i kufive ne balkan eshte akoma i hapur por jo per shkak te shqiptareve por te sllaveve ...pse :

sepse serbet vazhdojne akoma politiken e vjeter fusin hundet tek punet e te tjerve duke shtyre problemet qe kane vete.

Ata e dine shume mire se dita qe nuk do te kene me influence ne veri te kosoves do te jte dhe dita e fundit per serbine sepse ata nuk jane ne gjendje te krijojne shtet mordern qe ti pergjigjet koheve te sotme.

Serbise si shtet po i numerohen ditet,  jo larg dhe atje do te kete lufte civile ndermjet klaneve serbe  dhe kete e di evropa shume mire  vetem se shtrohet pyetja si ta ndajne serbin sa toka do marin shqiptare e sa rumune e sa hungarez e sa kroate e keshtu me radhe  ky eshte problemi qe ka evropa dhe jo veriu i kosoves 

sa per fillim ...

Serbia ka ecur me parimin Napoleonesk te historise "HISTORIA S'ESHTE VECSE NJE FABUL PER TE CILEN BIEM DAKORT' dhe ka investuar jashtezakonisht shume ne kete aspekt. Aq shume sa qe edhe ne vende te supozuara mike te Shqiperise predominon interpretimi serb i historise te lashte te Kosoves, qe Kosova ka qene e pa civilizuar para ardhjes te serbeve (paradoksalisht serbet ishin fis sllav barbar te rene ne toka te perandorise me te civilizuar qe ka njohur historia e njerezimit, prandaj shume paradoksale si teori) dhe qe ishin serbet qe ngriten civilizim ne kosove dhe ndertuan katedralet e tyre etj etj (perseri paradoksale pasi qe dihet qe shqiptaret jan te gjith me prejardhje te krishtere) dhe qe shqiptaret jan te ardhur ne ato toka me vone bashke me turqit. Me paradoksalja eshte qe si rezultat i punes te shtetit serb dhe miqve te ketij shteti ky opinion historik eshte predominant kudo neper bote.

Normale qe Serbia eshte tash nje shtet i dobet ekonomikisht dhe politikisht dhe ka nevoje per mbeshtetje te fuqishme nga jashte dhe  pavaresisht se nuk ka me forcen e dikurshme, perseri arrin te levize  "shejtani "disa gure dhe ka investuar per te bere per vete disa shtete evropiane qe mbeshtesin synimet e saj

kuptohet qe keto jane vecse perpelitje te nje agonie te pashprese nga ana e Serbise ne kushtet kur bashkesia nderkombetare e shprehu nje here verdiktin e saj per  kosoven

"S'ka nevoje te permendet Kostandini i Madh (origjine ilire) , ka fakte sa te haje dreqi  qe deshmojne qe ato territore kane qene  populluar nga i njejti popull autokton qe banon dhe sot. Historia e shqiptareve te Kosoves ka fakte te gjalla te kolonizimit te vazhdueshem te ketyre territoreve me qellim asimilim e shkombetarizimin e tyre"

Venuse, do me sjellesh fakte ti apo po behesh pale me llomotitsit qe me partiotizmin e tyre qesharak po na turperojne kombin shqiptar.

1)- Me sill fakte te besueshme qe Konstandini ka qene Shqiptar dhe lerini brockullat ne kurriz te historise Ilire! Pervetsimi i historise Ilire per te ndertuar nacionalizem modern eshte shfaqur edhe te Kroatet, Serbet, Sllovenet e deri te Rumunet! Shqiptaret jane sot mbi rrenojat e Ilirise, Epirit e Dardanise por askush nuk po me bind me fakte se jemi te njetet me to. Ne mund te kemi marre zakonet, fjale, e historine e tyre si te tonen. Kemi filluar qe para 150 vjetesh te stoliteshim edhe me emrat e prijesve te tyre por kjo nuk eshte deshmi e prejardhjes sone e drejtperdrejte dhe vetem nga ajo rrace! Mund te jemi nje pjese e ilireve por jo 1 per 1 ! Nuk ka historian serioz ne bote qe deshmon Konstandinin si Shqiptar. Si Romak po! Edhe Serbi qe eshte Serb nuk e ka asimiluar sepse Serbi thote ai ka qene Perandor nga Nishi i kohes Romake.

2)- Ato faktet "e gjalla" per asimilimin e trojeve ne ish-jugosllavi jane vetem gjysma e se vertetes. Gjysma tjeter flet per asimilim te popullsive sllave nga ato shqipfolese qe nga Shkumbini e siper deri ne vendbanimet e sotme shqipfolese. Shiko Historine e Skenderbeut dhe do gjesh asimilimin e Montenegrineve ne Shqipfoles duke kaluar nga konvertimi i Sllaveve ortodokse ne myslimane. Vete kuvendi i Lezhes deshmon per pakt te shqiptareve me Prijesit slav te zetes (montenegro i sotem). Vete rrenja e familjes se kastrioteve i ka fillesat te mbreterine e stefan Dushanit. Perzierja e veriut eshte jo vetem Sllave por edhe Skoceze! Skocezet e pjese te Huneve pas vdekjes se Atiles erdhen e mbeten ne pakice ne keto troje tonat qe nga koha e Ilireve. Gjate kohes se Romes, u asmiliua/pasurua shumica dermuese e popullsise Ilire ne latine e skllave. Mjafton te shohesh ngjyren e fizionomine e Durrsakeve, Kavajsve, Vlonjateve dhe do te lexosh menjehere gjenet e perziera mesdhetare. Edhe Mirdita nuk eshte e paster. Aty u shperngulen maqedonasit kur u shuajt maqedonia si mbreteri, prandaj edhe Zogu i dha djalit emrin e Lekes kur lindi. Prandaj kemi edhe sot ne qarkullim Lekun si monedhe. Zogu ishte nga Mirdita qe ka ruajtur zakonet dhe historine e lashte te prejardhejs se tyre. Ne tirane kemi shpermguljet e Perseve dhe Turqisht-folesit qe solli periudha Osmane. Ne Shijak kemi te shperngulurit e Bosnjes dhe ato te Perseve. Ne Elbasan e rrethinat, kemi gjithashtu gjenet Serbe, Turke e Romake(skllave). Ne jug kemi gjenet e fiseve te veriut qe shpernguleshin here pas here nga dyndja Sllave apo nen presionin e Turqeve per te ballancuar raportet etnike karshi Grekeve e aromuneve me qender ne Voskopoje e rrethinat, deri ne Korce. Ne maqedoni kemi perzierjet me te fresketa te Turqve, e popujve Myslimane te ardhur nga Azia sa qe edhe sot e kesaj dite, kultura e jeta e tyre jane kryekeput te orientuara nga Lindja e Azia. Shqiptaria nder ta eshte vetem sebeb i kohes qe shfrytezohet vetem per te qene te mbrojtur nga Ortodokset apo per tu rreshtuar diku ne ndonje komb me te afert per nga traditat. Ne tetove e shkup kemi shpernguljet e Korcareve dhe Progadecareve qe shkuan atje fale perandorise Osmane dhe mundesive qe ju hapen nga Dera e Pashait. Keshtu kemi edhe nje ri-popullim te Kosoves nga Zonat verore te Shqiperise ne kohen e Osmanllinjve. Serbet ja mbathen kembeve me ardhjen e Turqve, Kush do ti punonte tokat e sundonte ne to? Para Osmanllinjve aty kishte vertete dardane por keto u asimiluan me Serbet e Bullgaret me kohe sa qe, qe ne vitet 900 e siper ata perbenin shumicen me qender Prizrenin e sotem. Dardanet u asmiluan nga Serbet dhe Shqiptaret sipas koherave e cepave te banimit por nje dreq e di sot se sa % shqiptare, serbe apo bullgare ka nder popullsine e Kosoves sot. Mjafton te shikosh ca kosovare me tipare te theksuara sllave qe te bindesh per perzierje kohe pas kohe. Ne Greqi po ashtu, kemi emigrantet e veriut te Shqiperise qe populluan zona te tera te Greqise ne kohen e Osmanllinjve. Aq shume sa dikur edhe ne Athine mund te mendoje se ishte toke Shqiptare. Pak as hume si ne rruget e Greqise sot. Pra kemi asmilim qe u kemi bere ne te gjitheve te tjereve qe erdhen e mbeten ne trojet e sotme, por gjithashtu edhe asmilim te Serbeve e Sllaveve kur e kishin ato ne dore. Mos te harrojme se ne Kohen e Osmanllinjve, Ishin myslimanet ata qe i gjurmonin e benin kerdine tek popujt Sllave deri ne Nish e Bosnje! Shqipfolesit u shtrine deri ne Bish fale Osmanllinjve dhe jo se ishin autoktone. mjafton emrat e fshatrave e qyteteve qe jane kryesisht sllave qe historia flet vete. Perse nuk ka ndodhur e kunderta me emertimet e Shqipfolesve? Kush mi shpjegon shumicen e emrave te qyteteve e fshtrave ne shqip? Edhe sikur te kemi qene tolerant ne emertime perse nuk kemi as edhe nje mertim te lashte te marre hua nga te tjeret?

Pervec cekesise qe rroka per asimilimet e perzierjet qe nuk ka zot qe tja di fillin sot, asimilimi me i madh dhe qe ja mbyll gojen cdo patrioti eshte asimilimi kulturor, fetar e social qe na kane bere Turqit! Eshte varferia permanente e sojit Shqiptar qe deshmon per nje garrumbull injorantesh dhe qe kurre nuk ditet te beheshin te hajrit. Eshte historia e varfer me objekt Shqiptarizmin ne krahasim me komshite qe tregon se kemi qene me bylmezet per cdo gje. jane gjithe ato emertime qytetesh, lumenjsh e malesh qe vertetojne ndikimin e te huajve dhe injorancen e zaptimin tone te histiorirave te tyre. Nuk kemi asnje deshmi te gjalle te kohes se larget ku te shquhemi per kulture e seriozitet Historik. Asnje deshmi per histori te sukseshme pervec statistikave qindra e mijera vjecare te emigrimit masiv. E shume e shume gjera te tjera ku ndertohen e bazohen sot patriotizmat serioze. Nuk jemi gje tjeter vecse kopja me e hershme e Politikes se Gruevskit qe thote se sllavet e sotem, si mbeturina te Bullgarizmit te madh jane maqedonasit e vjeter!

Nuk jam kunder partriotizmit shqiptar por keshilloj cdo injorant qe ti lere komedite komike te te prodhuarit Nacionalitet me artificialitete e deshmi te shpikura nga fantazia e ca historianeve halabake e provincial.

Patriotizmi i sotem duhet te bazohet ne friken ndaj politikave agresive te fqinjeve, Ne friken nga interesat e fqinjeve te shovinizmit e nacionalizmit te tyre. Si nje mundesi te bashkimit te interesave brenda nje komuniteti qe kane te perbashket kulturen, gjuhen e traditat me te spikatura. Si nevoje e artikullimit te unifikimit te ndjenjave e deshirave per te jetuar se bashku ne nje cader te vetme qe mund te quhet ose Shtet ose Mbreteri. Si rezultat i historise se re luftarake dhe konjukturave rajonale politike e ekonomike. Si nje rezultat i pashmangshem i identifikimit te identitetit kombetar. Si nje detyrim social e modern per nje unifikim te tregut, politikave sociale, sigurise e vetvendosjes kombetare. etj etj. shembuj qe per mua mjaftojne sot per te kontururar, avizuar dhe perfunduar kombin e bashkuar Shqiptar ne ballkan!!!

Edhe njehere lerini rehat Iliret e dardanet se me keto budallalleqe vetem sa distreditoni veten si provincial e koketrashe. Patriotizmin duhet ta perjetesoni me vepra konkrete te permisimit te jetes, te zhvillimit normal te ekonomise e perafrimit te kultures sone si pjese natyrale te Evropes se bashkuar. Bashkimi behet me mjetet moderne te politikes, dipllomacise e kapaciteteve Ushtarake e Ekonomike qe nuk varen nga humanizmi i kryqit te kuq. Bashkimi komebtar duhet te zbehe friken e komshive nga Ne, Duhet te bindim boten se perse Ne jemi unik ne kete gje dhe pse nuk duhet te krahasohemi me qindra e qindra shembuj te tjere ne boten e pakicave kombetare. Bashkimi behet atehere kur edhe i a vlen te bashkohemi, si nga ana ekonomike ashtu edhe politike e strategjike jo ashtu kot per retorike ballkanikase te mburrjes se gjoksit. Ne duhet te deshmojme se me bashkimin ne do te jemi te denje ne cdo fushe dhe jo te behemi vetem nje strofkull me e madhe injorantesh e pabuksish. Kaq per sot se u lodha

kev

 

Fakte me banal...gjuha me te cilen flet traplliqe.

o nari,

Ketu thuhet Konstandini ka qene Shqiptar, ti ke deshmi qe Konstandini fliste shqip? Une flas shqip por nuk parapelqej te flas karagjoslleqe duke abuzuar me emra historike pa pasur deshmi te besueshme e pakontestueshme, edhe Gruevski thote se Aleksandri ka qene sllav. ok?

Sado qe je toç, pyetjen e ke drejtuar sakte. Ka prova pafund qe shqipja eshte gjuha me e lashte indoeuropiane. Historine e bejne fitimtaret mirepo e ben akoma me mire etimologjia. Te sugjeroj te lexosh Lambertz-in (ne gjermanisht po deshe, se austriak ishte) ose Aristidh Kolen. Kostandini ka qene ilir, pra shqiptar.

Se kush eshte toci nuk po e kupton me duket.

Nuk ka thene njeri se Gjuha Shqipe nuk rrjedh nga Ilirishtja. Kete une nuk e di me saktesi se sa e vertete eshte, por edhe nuk e ve ne diskutim fare. Gjuha shqipe eshte shuma e gjuhes se Ilirishtes se vjeter me ndikimet Latine, greke, Sllave, Maqedone e Rumunesh! Biles ka teori qe thone se Shqiptaret jane Daket e pa Latinizuar !

Nuk ka thene njeri se Shqipja permes Ilirishtes nuk eshte e lashte. Biles kete e besoj dhe e mbroj edhe une.

Pyetja qe shtroj une qendron vetem fenomenin e asimilimit te popujve te ndryshem duke marre si baze Ilirishten dhe Gjuhen e Historine e saje. Pyetja mund te reduktohet edhe ne: Pavarsisht se ti flet Shqip, a je ti pasardhes direkt i Ilireve te lashte? Nje emigrant i brezit te dyte ne Greqi qe flet vetem greqisht eshte Shqiptar apo Grek? ta bej kete pyetje sepse ka nje paralelizem qe nuk po kuptohet. Kaq  e thjeshte eshte se te flasesh nje gjuhe me breza nuk te ben detyrimisht edhe i gjinise se atij trungu kombetar.

Pyetja eshte se "sa Ilir jemi ne Shqiptaret sot, dhe se sa Shqiptar jane ata Iliret apo ato Romake te famshem qe kane lindur ne provincen Iliriane te Romes antike"!

Beja pyetjen edhe njehere vetes Ophium se kush eshte toci?

Kev nuk di a do te thote gje ty, qenia e gjuhes shqipe, si nje nga gjuhet me te ralla te botes se sotme dhe te pangjashme me asnje tjeter...?

Kjo pema tregon moshen alidemso

zoto,per sa une kam njohuri,  shqipja eshte  e vetmja perfaqesuese e sanskrishtes, te mbeteur.

Nuk di Sanskrit dhe nuk ja kam shume idene e gjuhes, por perfaqesuese, eshte perkufizim shume egzaktesues o grave. Shqipja ne disa teori rezulton mijera vjet me e lashte se sanskriti. Fjale te perbashketa duhet te kene patjeter sepse ne nje menyre apo tjeter duhet te kene lidhje, nemos qofte shqipja nena e tjetres.
puna eshte se inteligjenca akademike e ketij kombi nuk ka bere kurre ndonje gje te arritur. Te pakten origjina shqiptaro ilirie duhej te mos vihej me ne diskutim. Poashtu edhe gjuha. Fakt eshte se shume akademi mendojne ndryshe nga ne, dhe ato qe mendojne si ne, perseri nuk bejne pune te politikanet e tyre, qe disa mekate kunder njerezimit te mos ishin kryer dhe te mos vazhdojne te kryhen.
Deri me tani duket sikur albanologjia ka prodhuar vetem efekte te ngjashme me nje anekdote.

Pastaj ne jemi komb ku historine e shkruan nje rrugac tropoje e kelysh beogradi.

Gjuha sanskrite dhe Hittie jane nenet e te gjitha gjuheve indoeuropeane sipas linguisteve, nuk mund te vecohet shqipja. Kjo shpjegon dhe perafesrite e fjaleve te ndryshme ne gjuhet indoevropjane. Ka pasur nje teori qe gjuha etruske kishte nje lloj lidhje me shqipen por problemi me i madh i liguisteve dhe studiuesve ka qene mungesa dokumentuar e mbishkrimeve ilire, te cilet asojkohe perdornin alfabetin grek(i huazuar dhe ky nga alfabeti fenikas).

Dy teorite me serioze te origjines shqiptareve qe pranohen boterisht jane prejardhja nga Iliret dhe Thraket. Por besohet qe shqiptaret e sotem te jen nje perzjerje e ketyre dy popujve te lashte.

Po kush po e diskuton gjuhen Shqipe o Ali?

Bo sa komente paska..Nejse vellezer dhe motra, tek diskutimet po ngaterrohemi me ceshtjen e prejardhjes se gjuhes dhe races.Shqiptaret supozohen te kene ardhur nga Iliret gjenetikisht dhe fonetikisht.Tek e para ne disa studime te bera ne Spanje u pa qe nje pjese e mire e kampioneve te popullates shqiptare kishte ne mase te madhe gen ( R1B1, mos u gabofshasmiley, qe ishte percaktues i nje popullate europiane autoktone.Sigurisht meqe tek ne kane kaluar nja 6 perandori e 10 pushtues secili ka mbjell nga pak faren e vet.Sa per ceshtjen e ndryshimit te etnise me ane te elementeve gjuhesore, them se ka ndodhur shpesh ne histori.Madje ka shume shqiptar neper bote qe se dine prejardhjen e tyre.Shume prej te cileve qe kane emigruar ne Amerike si italian ose grek.Mos te permendim kolon shqiptar neper vendet e lindjes.Meqenese ne nuk kemi nje "Familje te madhe" gjuhesore ose kulturore, dhe jemi shume-fetar mbahemi mbi elemente kombtare.Kjo na bene me pak fjale te ekzistojme dhe sot.Sepse ndryshe me te vertete do ishim zhdukur nga faqja e dheut.I ka ndodhur civilizimeve me te rrenje se sa tonat.

Ah lidhja jone gjuhesore me Iliret eshte me rregull treshismileyMeqense Iliret kane qene ketu ku jemi ne,dhe meqe ne jemi provuar te mos jemi nomade.Rrjedhimisht do te thote qe kemi ardhur prej tyre.Gjuha e shkruar ilire dihet qe eshte pak,kjo besoj edhe per shkak te fqinjeve tane njeri me simpatik se tjetri, qe sipas mendimit tim, do kene dhene nje dore per tu hequr nga faqja e dheut.Per kete sme duhet fare te hyj thelle ne histori, sepse e shoh vazhdimisht ne ditet tona, kur greket ende po prishin tonat te ndertojen te tyre ne jug te Shqiperise.

Nejse Paqe!

O Kev,dhe nipi im ne Amerike eshte shqiptare ,por nuk di shqip,prandaj boll fole brockulla.

 

 KOSTANDINI I MADH (CAIUS FLAVIUS VALERIUS AURELIUS COSTANTINUS, 280-337) U LIND NE NAISSUS NE MEZI, NISHI I SOTEM, TE ILIRISE. I BIRI I HELENES DHE I PERANDORIT KOSTANCI I. PERANDOR I PERANDORISE SE LINDJES (BIZANTIT) NE VITET 306-337 ME QENDER NE KOSTANDINOPOJE (STAMBOLLI I SOTEM). NJIHET EDHE SI SHEN KOSTANDINI PER FAKTIN SE ISHTE PERANDORI I PARE ROMAK I CILI U KONVERTUA NE KRISTIANIZEM. NEN SUNDIMIN E KOSTANDINIT U LESHUA ME 313 EDIKTI I MILANOS I CILI MBESHTESTE TOLERANCEN FETARE NE TE GJITHE PERANDORINE E PER TE GJITHA FETE DHE SEKTET. MPOSHTI FRANKET, SARAMANTET, ALAMANET DHE VISIGOTET. NDERRMORI REFORMA TE RENDESISHME MONETARE DHE ADMINISTRATIVE. NJIHET SI THEMELUESI I PERANDORISE BIZANTINE.

 

 DECI (TRAIANUS DECIUS, 201-251). LINDI NE BUDALIA (MARTINCI) AFER SMIRNIT TE LASHTE NE ILIRI ( NE SERBINE E SOTME). KUJTOJME QE SLLAVET NUK ISHIN DYNDUR ENDE NE ILIRI DHE NE BALLKAN. DECI DREJTOI PERANDORINE ROMAKE SI PERANDOR NE VITET 249-251. ISHTE I PARI PERANDOR I RENDESISHEM ROMAK QE E KISHTE ORIGJINEN NGA ILIRIA NE VAZHDEN E NJE LINJE PERANDORESH ILIRE TE CILET NE PERIUDHE E RENIES SE FUQISE ROMAKE DO TE ISHIN FIGURAT ME TE RENDESISHME TE PERANDORISE. PERPARA SE TE BEHEJ PERANDOR DECIUS ISHTE GJITHASHTU NJE SENATOR ROMAK I NJOHUR SI DHE GUVERNATOR I KRAHINAVE TE NDRYSHME SI MEZIA DHE GJERMANIA E POSHTME. ISHTE PERANDORI I PARE NE KRYE TE ROMES QE VDIQ NE FUSHE-BETEJE NE NJE LUFTE KUNDER GOTEVE.DISA THONE SE U TRADHETUA NGA PASARDHESI I TIJ NE FRON GJATE KONFLIKTEVE ME GOTET.

 

PROBI (MARCUS AURELIUS PROBUS, 232-282). LINDI NE SIRM (SIRMIUM;SOT SREMSKA MITROVICA) TE ILIRISE. PERANDOR ROMAK (276-282). I SHQUAR SI ADMINISTRATOR.CLIROI AZINE E VOGEL NGA GOTET DHE GALET. NDERMORRI EDHE FUSHATA TE RENDESISHME NE EGJIPT KU URDHEROI NDERTIMIN E SHUME URAVE DHE KANALEVE NE SHERBIM TE PERANDORISE. U VRA NGA USHTARET E TIJ TE CILET E TRADHETUAN DUKE U KTHYER NE ANEN E CARUSIT, PERANDORIT PASARDHES NE KRYE TE GARDES PRETORIANE, PO NE SIRM TE ILIRISE.

________________________________________________________

Keto jane te gjitha te dhena te mara nga Roma. Pra jane te verteta qe ne ate kohe...dhe jeta prijesa te Romes, se lashte origjinen e tyre e kane pasur nga Iliria, dhe ne duhet te ndjehemi krenare per ta, njesoj si per ata qe kane drejtuar Perandorine osmane, pamvvaresisht se per Shqiperine nuk bene asnjegje.....

Megjithate Kev, mbetesh nje i semure rende, po rende fare ama...... Shume popuj e kane zili historine tone...por ne jemi fatkeq, pasi prodhojme me teper histori sa mbajme...dhe nje nga keto mosmbajtje, jane dhe njerez si ti......

Ali, me sill nje deshmi qe Konstandini ka qene Shqiptar dhe leri Ilirizmat! Biografia e konstandinit thote se ai ka lindur dhe rrjedhur nga Provinca e Ilirise qe eshte pjese e perandorise Romake. Nuk thote ishte Shqiptar apo Shqiptaro-Ilir apo apo Ilir ne gjak dhe mesoi Latinishten vetem ne klasen e pare... Roma nuk ishte vetem ne Rome por edhe ne Iliri dhe detyrimisht edhe popullsia u perzie dhe u asimiluan ndermjet. Ne Nish ka pasur nje garnizon te madh ushtarak te Romes dhe ishte e natyrshme qe keto garnizone ndertonin qytete te fortifikuara dhe jetonin aty me familjet e ushtarake. Historia nuk te thote se ne Iliri kishte vetem Iliriane dhe ne Rome kishte vetem Romake!

Leri shpjegimet e Wikipedias ne Shqip lol po fusni ne pune llogjiken

 

Po mire mer daj, se ti qeke me i dituri dhe me i sakti, dhe se vetem ti e paske te verteten me vete...po shyqyr mer daj qe na nxorre nje me ciganet apo jevgjit e egjiptit na nxorre nje popull endacak pa te shkuar po vetem me te tashmen...... e çvlere do te kene me diskutimet apo debatett me ty? As une e as ti nuk ja mbushim mendjen njeri tjetrit, se as une e as ti, nuk jemi te fushes, po shesim pordhe thjeshte se kemi lexuar nja dy gjera dhe keto lexime te percipta na bejne qe te jemi me te dijshem per ato qe kemi lexuar me teper se tjetri, apo qe i komentojme sipas mendjes tone....... nejse. Ti ke te drejte...... ne nuk jemi askushi......

Aty o gjithe puna tek deshmite. Dihet qe historia eshte shkence subjective. Ashu si e shtron pyetjen ti I bie me sill fakte qe nuk ishte.

 

o naro,

e kuptove tani se nuk eshte problemi te pyetja por te faktet e thata? Une nuk kam fakte se Konstandini ka qene Shqiptar, dhe biles nuk kam fakte as ta mohoj. As ti dhe askush tjeter ketu nuk ka fakte! te flasim qesim tani?

Prandaj jam edhe kunder patriotizmit provincial qe ja fut kot si kodra pas bregut dhe kur konfrontohet per ate cfare thote fillon agresiviteti i kafsherise..

smiley

Kev ,nuk e di nga te buron gjithe ky antishqiptarizem !!!!! Je shume deshperues dhe me vjen keq qe me duhet te binde nje shqiptare(nese je i tille ) ,qe ne shqiptaret jemi pasardhes te ilireve..

para se te flasesh brockulla ben mire te lexosh histori dhe arkeologji ,te cilat te japin prova bindese per vazhdimesine iliro-shqiptare.Kjo eshte nje teme shume e gjate ,te cilen do doja ta vazhdoja pak me vone nese ke durimin per te me pritur..se kam pak pune tani.smiley

venusse,

Mos u mundo hic te me bindesh nqs. per ty cdo shqiptar qe i ve ca pikepyetje teorise se nacionalizmit shqiptar si PJESERISSHT nje propagande e shemtuar e me baza te diskutueshme eshte anti-shqiptar. Ideja jote se, te qenit Shqiptar te detyron automatikisht te besosh cdo gje e ta pranosh ma kushte patriotizmin e semure eshte sa jashte-llogjike aq edhe kontra-produktive. Nqs. ti beson taze atehere qofsh me shqiptare se une se une me kete baze i tille nuk jam!

kev

Ti nuk mbush ....

dhe sa per dijeni, jo vetem Kostandini i Madh ka qene me origjine ilire ,por  dhe Diokleciani.

Tani ,une do mundohem te te jap nje pergjigje,por po mu dha mundesia,se me ke shperndare shume me ato mori pyetjesh qe kapercejne kufijte kohor te dhjetra shekujve dhe une i kam mundesite shume te kufizuara per t'u perqendruar kaq gjate,se kam angazhime familjare

Ven

 Gjysma tjeter flet per asimilim te popullsive sllave nga ato shqipfolese qe nga Shkumbini e siper deri ne vendbanimet e sotme shqipfole

 

 

Kev,ti e basardoke historine fare,o lumadh ...te thuash kete qe ke thene me lart eshte si te thuash qe ne pushtuesit italian i debuam nga vendbanimet shqipefolese....pa pike kuptimi me nje fjale.

Nga cilat banime jane debuar  sllavet ? Ti pretendoke qe keto territore shqipfolese dikur ishin te sllaveve dhe ne i ilirizuam?Te lutem lexo historine para se te pohosh budalliqe te tilla qe s'kane jo vetem shpjegim historik ,por dhe logjik. Dyndjet sllave ne Ballkan ndodhen ne shekVI-VII dhe ne territoret ku ata u vendosen nuk eshte se zune toka te lira ,por zaptuan tokat e ilireve ,kjo coi ne rrudhosjen e Ilirise ,sepse Iliria e Veriut nuk mundi t'i bej balle asimilimit sllav ,kurse ajo e Jugut qe perkon me territoret e sotme te Shqiperise e me gjere(Kotorr-Nish-Pind-Arte) ,i beri balle asimilimit sllave...pra nuk arriten te ktheheshin ne sllave .

Tani per ke asimilim te sllaveve nga shqipefoles e ke fjalen ti?

venusse,

kam thene "shqipfolese" dhe jo Ilire! Shqipfolese prandaj sepse flas per nje periudhe me te vone ne mesjete kur mbreteria e Stefan Dushanit dhe me pare ajo e Bullgareve ishin ne ato ane si ne shtepine e tyre. Ne zonat e Elbasanit ka elemente sllave qe zgjatojne deri ne golloborde te Dibres. Ne rrethinat e Elbasanit ka fjale shume qe kane prejardhje sllave... Une i kam bredhur ato ane dhe nuk i flas kot sa per llafallogji.

Do besh mire te diferencosh historine qe shkruajne shqiptaret ne disa fragmente historike dhe analiza e perfundime... Ashtu sic duhet diferencuar edhe Historia e komshive tane.

Ore, po nuk ka  rendesi ,se e di me mire se ty une kur filluan shqiptaret te quhen shqiptare.....po nuk e kuptoj kete perpjekjen tende, per te bere autokton disa kolone sllave te mbetur si deshmi i sllavizimit te territoreve tona (te ardhur ne shekullin VI),dhe jo si relike e ekzistences se nje popullsie autoktone ne keto territore sic i trajton ti!!!!

Keta jane mbetje te sllaveve te perziere me bullgaret dhe bullgaret qe ta dish mire ti,jane debuar nga perandori Bazili II ,kur e vuri mbreterine Bullgare nen sundimin bizantin.Sigurisht,ndonese jane zhdukur gjurmet e pushtimit bullgare,ende kane mbijetuar disa toponime,qe te paskan rene ne veshe dhe ty zotrote.

Boll ,se u bere shume qesharak tani ,duke u munduar te dukesh trendi ,duke basarduar historine.

venusse,

kemi jo vetem kendveshtrime te kunderta por edhe kulture te kundert. Ofendimet une nuk i kam per tu shpjeguar sikur ti. Qesharake eshte patriotizmi trendi qe bazohet ne mos-njohjen e historise dhe deformimin e historise se popujve qe banuan keto troje, futur edhe Iliret. Qesharake eshte te deklarosh se Konstandini ishte shqiptar e te mos sjellesh asnje deshmi te tille. Qesharaken do ta kuptosh atehere kur ti thuash nje te huaji se Konstandini ka qene Shqiptar dhe te te shikoje si i habitur duke u larguar per tju shmangur mentalitetit provincial e budall.

U fute ne debat per te me shpjeguar se sa anti-shqiptar jam apo per te me dhene pergjigje per ate qe ngre une?

E di une me mire se ty dhe brockulla te tjera pa dhene pergjigje konkrete e pa fakte per ate qe trumbeton eshte pikerisht niveli qe kritikoj ketu.

Gjithsesi, mbremje te kendshme.

kev

O njeri ,qe pretendon se sjell fakte ,me sill nje deshmi qe ata bullgaret jane vendase aty !!!!

nejse ,dhe une e shoh te kote te debatoj me ty ne fushen e historise ,se dukesh qe nuk e njeh historine .

venusse, une nuk jam "o njeri" ta leme debatin me mire se jam duke shkuar e nuk kam ndermend te te pergjigjem po me gjuhen e rruges...

 

normale qe do nxehem une,se ti ben krahasime qe nuk qendrojne ne nje barazpeshe.Une te flas per asimilim shqiptaresh nga Serbia,te cilet jane ne toke te vete ,kurse ti me flet per "asimilim"te bullgareve nga shqiptaret, ne toka shqiptare.

Sorry ,qe te futa ne tundim ,per tu bashkuar ne gjuhen e rruges.smiley

Shqiptarët ndryshojnë nga kombet e Evropës. Një nga dallimet është se shqiptarët rrallë herë kanë patur shtetin e tyre të pavarur. Për mijëra vjet ata kanë qenë të sunduar nga tri perandori botërore – nga Perandoria Romake, Perandoria Bizantine, Perandoria Osmane, pa përmendur dhe pushtimet me harqe kohore të shkurtra, si pushtimet bullgare, normane, serbe në Mesjetë, në kohët e reja pushtimet austro-hungareze, serbe, greke, italiane dhe në kohët më të afërta, fashiste italiane dhe naziste gjermane.

 

Te them te drejten pritsha argumenta pak me te fuqishem kunder historise shqiptare.

Nuk kam ndermend ketu tani te shkruaj historine e shqiperise sepse :

1. Nuk eshte vendi i duhur 

2. Nuk kam Takatin e duhur sepse nuk jam historjan por thjesht kam lexuar libra e artikuj nga historijane te ndryshem si shqiptare dhe te huaj.

Keto gjasme argumenta qe ke sjelle ti ketu jane jo vetem sterr-bajate por deri diku te me falin antaret e tjere per kete fjale -> idiotizma.

Sa per info Skocezet ( qe dale nga dale po vertetetohet qe kane orgjine shqiptare) e kane popullesuar ate ishull shume me perpara se sa te vinin huno - sllavet e tuj ne mesjete.

Historia e shqiperise nuk fillon me perandorite romake e greke apo osmane ...!!!!

Kultura Romake ka ne themelet e veta  si baze kulturen tone shqiptare, kjo eshte tashme e vertetuar.

Nuk e di nese ka pasur ndonje here  perandori Greke e di qe ka pasur nje kultur helene

Dhe ajo qe ne gjasme librat moderne quhet si greqishte e vjeter nuk eshte asgje tjeter vece nje shqipe e paster fare por e vjeter.

Sa per info eshte e vertete qe nuk ka psur nje shtet shqiptar por ka pasur shtete shqiptare nga Danubi e der poshte ne Kostandinopol dhe kete e kane vertetuar me qindra historijane e arkeologe.

Ishin ato shtete shqiptare qe themeluan Bizantin apo dhe kete do ta mohosh?

Te shprehesh aq hapur dhe ne kte menyre kunder nje Historie qe eshte e mbuluar me fakte dhe prova eshte shume shpresehumbur do te thoja une.

Meqe jetoke gjasme ne gjermani merr dhe lexo nje here von Hanin ...por jam mese i bindur se cfare do qe te lexosh  dhe qe te sjell fakte ne kete drejtim nuk do ta besosh dhe dicka kur te shkosh neper zyra mos thuaj qe je shqiptar po thuaj qe je vlleh ose jugosllav smiley

Por ajo qe eshte me kryesorja ne si popull na jane futur shume arrixhinj e sllav nen lekeure si metaztaza kanceri dhe jane po ata qe po na pengojne ne zhvillimin tone si ekonomi.

Nejse une nuk kam ndermend ketu te zbraz timen e te mbush tenden smiley

 

 

Kultura Romake ka ne themelet e veta  si baze kulturen tone shqiptare, kjo eshte tashme e vertetuar.

smiley Na ver ca paralelet midis kultures Romake(qe civilizoi Evropen) dhe kultures Shqiptare sot? E kupton qe kjo qe thua ska pike llogjike dhe eshte thjesht propagande e varfer Ballkanoide

Romaket qe krijuan shtetin e pare modern ne bote e kane origjinen nga "ne", qe ende sot se pranojme fjale shtet?...

Romaket u perpiqen ta civilizonin fiset Ilire,Thrake,Skithiane por pa sukes..Gje qe e arriten ne menyre te shkelqyer me Brettonet,Gaulet,Saksonet. Ne Britani shprehen se pas largimit te Romakeve ajo periudhe u quajt "Dark ages", vitet e erresires..apo vitet e kthimit prapa

po e perseris...shume nga ju beni nje gabim te tmerrshem niseni nga "mjerimi" ekonomik qe ne moment zoteron shqiperine dhe thoni si ka mundesi qe ne "te varferit" sot te kemi ndikuar kaq shume ne kulturat rreth e rrotull.

Po te lexsoh shume libra per historine e lashte duket shume qarte se ai "ballkan" sot ka qene per mijra e mijra vjet "kerthiza" e botes

si ne ekonomi e kulture aty u bashkonte lindja perendimi veriu e jugu.

Shume familje te athershe romake i kane rrenjet nga ky popull  cdo gje e ke te dokumentuar me se mire  ne vatikan dhe ata katoliket shqiptare qe sot po sulmohen me te gjitha menyrat neper media kane dite shume me teper se sa mund te hamendesojme ne sot...me nje fjale "Kultura Etruske"

Romaket i futen ne zoterim ato fise qe thua ti gje qe ne iliri nuk arriten ta benin dot   ...pra nuk ka qene zhvillim por nje skllaverim ashi qari  dhe eshte tipike se kur nje Zotrues hiken do lere nje "vrime te zeze" nga pas...

Shkencat historike e sociale eshte fjala magjike smiley .

Njerzve do tu duhet te riorganizohen nga e para e keshtu me radhe ...

 

Po, nuk mohohet fakti qe kemi familje aristokratesh dhe perandoresh Romake me prejardhje ilire, megjithate ne vete thelbin ishte kultura Romake qe ju imponua ilireve si cdo zone anembane Evropes. Keshtu qe keta ilire qe u shkolluan ne Rome dhe u civilizuan dhe arriten majat. Asojkohe Roma ishte nje vend liberal dhe ckokush mund te kthehej ne Romak pas nje detyrimi ushtarak. te mos harrojme ketu legjionet e famshme ilire.

Thelbi i problemit qendron se iliret nuk lane fakte gjuhesore te dokumentuara dhe ne ato pak mbishkrime qe lane, ata perdornin alfabetin grek. Megjithate nuk mund te kemi eksluzivitetin Ilir ne rajon duke marre ketu parasysh pranimin e faktit te emigrimit dhe asimilimit rajonal. Sipas studimeve gjenetike te IGENEA del qe Bosnja ka perqindjen me te larte te haplotipit antik Y - I2a me 44% kurse ne Shqiperi eshte rreth 30%. Megjithate Shqiptaret pretendohet te jene nje perzjerje e dy popujve te lashte Iliret dhe Thrako-Maqedonasit

Sa per Etrusket, ishte nje teori,qe mund te kishin lidhje me Iliret por u hodh poshte nga Historianet serioze.Ne fakt pasardhesit e Etruskeve te sotem mendohet te jene Basket dhe Katalanet e sotem ne analizat liguistike dhe historike. Gjuha etruske si ajo kaltalane nuk hyjne ne familjen e gjuheve indoevropjane

Arti,

Mbeshtes e i vleresoj arsyetimet e tua (vetem ne lidhje me kete tematike ama smiley )

Kev e vleresoj qe je realist ne kete ceshtje(Se ne ate politike te them te drejten jeton ne planet tjeter smiley)

Kev, duhet te jemi realiste ne radhe te pare dhe ti shikojme gjerat jashte spektrit nacjonalist. Nuk e mohon askush faktin historik te autoktonise se Shqiptareve ne Ballkan dhe lidhjes me tyre dhe Ilireve,Thrakeve dhe Maqedonasve por te veme paralele ketu mes kultures ilire dhe asaj romake eshte arkaike.

Per mua personalisht kultura romake krijoi qyteterimin modern boteror dhe faktet e  ketij qyteterimi sot mund ti shikojme ne arkitekturen,kulturen,artin  e Italise se sotme. Megjithate kur iliret ndertuan nje Rome kaq moderne atehere pse nuk na lane asnje trashegimni te rendesishme historiko-kulturore?. Une besoj se Roma si qendra e kultures globale asojkohe ju dha mundesine talenteve ilire te jepnin potencjalin e tyre.

Arti,

Une vleresoj kur ka fryme kombetare dhe angazhim kombetar per ceshtjet kombetare mbi baza te definuara nderkombetarisht si legjitime dhe te nevojshme per cdo komb por kur kjo ideologji bastardohet, keq-interpretohet ne menyren me bajate dhe fshatreske pikerisht ne kohet e sotme moderne, edhe pse kemi kaq shume informacione si asnjehere tjeter ne histori, mua me vjen per te vlelle. Ne kete kontekst shoh bindjen e gabuar patriotike qe mund te buroje vetem nga injoranca e qe arrin deri aty sa propagandon se e gjithe bota rrjedh nga shqiptaria. Me argumente qesharake por pa deshmi serioze pervec deformimit politik te historise ballkanike. Kjo eshte ne flagrance me arsyen dhe llogjiken me elementare. Te ben qesharak dhe jo serioz per nje kendveshtrim neutral apo te huaj. Per mendimin tim, kjo eshte keqkuptim i krijuar nga perplasja e provincialitetit, mentalitetit ballkanik, prapambetjes anadollake me pjesen tjeter qe ka perparuar ne kulture, dije e shkollim. Injorohet fakti se shqiptaret sot jane me te dale, me te kenduar e me te pare sec ishim ne kohen e shallvareve e mustaqexhive analfabete e proto-anadollake.

kev

art,

 

se kuptoj se cdo me thene ti me kultur Romake ? 

cfare kulture romake ju imponua ilirve ?

mund te me thuash nje ndonje element kulturor? 

nuk e di qe roma kane qene liberale por perkundrazi shume imponuse

ato studimet geneve te organizatava qe dalin ne internet harroi smiley

sepse disa "specialista" kane bere studime te tjera 

kush e hodhi poshte ate teori? ata qe thone se Skenderbu ka qene me orgjine baske ?

po pse nuk ju a mban te thoni qe basket kane orgjinen tone?

po ta shohesh holle holle ka dicka qe nuk shkon ne ate historine qe po perpiqen te na mesohet neve  ..."Gjithmone ne shqiptaret paskemi marre dicka nga te huaj !!!"

une kam lexuar nje here nje teori ku thohej se ai popull erdhi nga azia para shume mije vjetesh u nda ne dy rruma njera shkoj per ne spanjen e sotme e tjetra u vendos ne ballkanin e sotem.

 

Kultura Romake nuk ju imponua vetem ilireve por gjithe Evropes pas pushtimit nga Roma: Ky eshte fakt...Megjithate integrimi dhe asimilimi i Ilireve ishte teper i veshtire per Perandorine e Romes.

Roma persa i perket shtetesise ka qene liberale duke vene ketu paralele me Greqine anitke te cilet ishin ksenofobe. Per Romen nuk kish rendesi se ku kishe lindur, rendesi kishte statusi i personit,kontributi qe kishe dhene per perandorine dhe niveli i inegrimit. Faktet ne tregojne se kemi perandore dhe aristokrate Romake me origjine apo te ilindur ne trevat e Ilirise. Ne pikun e perandorise Romake 5% e qytetareve me shtetsi Romake kishin lindur jashte Romes dhe Italise. Po te permend ketu Garden e famshme Praetoriane e cila ishte e perbere nga legjonaret me te mire dhe zgjedhur neper Evrope(kryeshisht ishin nga zonat e Ilirise,Moesise,Maqedonise)

Per here te pare e degjoj kete teori qe Skenderbeu paska patur origjine baske...Kame degjuar,Serbe,Greke,etj...

Sipas Herodotit (c 450 B.C)Etrusket erdhen nga Azia e Vogel(Asia minor): Lindja e mesme sot. Studimet e fundit gjenetike provojne se Herodoti kishte te drejte dhe se genet e etruskeve jane te peraferta me ato te lindjes se mesme.

Studimi i kryer nga  Torroni dhe Alessandro Achilli per" American Journal of Human Genetics" u perqendrua ne qytezen e Murlo-s, nje qyteze e vogel e themeluar nga kolonite etruske e cila shume pak ka ndryshuar gjate ketyre shekujve. Ne studim u vu re se genet e banoreve te zones ishin shume te peraferta me ato te Palestinezeve dhe Sirianeve

E dyta gjuha Etruske si dhe gjuha Baske nuk ka asnje lidhje me gjuhen shqipe sepse nuk hyn e familjen e gjuheve indoeuropeane ne te cilen hyn shqipja por ne ate te gjiuheve Anatolike.

Shqiptaret me Basket skane asnje lloj lidhje kulturore apo historike

smiley

 

 

 

E dyta gjuha Etruske si dhe gjuha Baske nuk ka asnje lidhje me gjuhen shqipe sepse nuk hyn e familjen e gjuheve indoeuropeane ne te cilen hyn shqipja por ne ate te gjiuheve Anatolike

 

Nermin Vlora Falaski e mendon ndryshe. 

Ja pra qe paska qene gabim: Gjuha etruske nuk hyn ne familjen indoeuropjane por ne gjuhet anatolike/sanskrit

Ti ke lexuar studime per te pohuar kete, por une te pyes: i le lexuar studimet e Nerminit?

E kam lexuar si teori, por studimet jo...

Tani eshte pranuar boterish dhe klasifikuar gjuha etruske si jashte familjes indo-europeane ku ben pjese edhe shqipja. Keshtu qe une i bazohem faktit qe jane dy dege te ndryshme gjuhesh. Megjithate etrusket fillimisht ne shkrimet perdoren alfabet anatolik, me origjine nga Fenikasit e lashte (i cili u huazua dhe nga greket) por ne thelb dhe baze fjalet etrusket kane rrenje anatolike ).E vetmja dege e gjuhes etruske e cila u kategorizua ne indoeuropeane ishte gjuha venetike e cila kishte huazuar ne mas te madhe fjale latine.

Qe te pranojme teorine qe Etrusket kale lidhje me shqiptaret duhet te pranojme dhe kete teorine tjeter qe shqiptaret qenkan te ardhur nga Lindja e mesme. smiley

Kur thua gjuha etruske nu ka asnje lidhje mos e thuaj me siguri, sepse toponimet e vendbanimeve etruske, ose shume prej tyre kan kuptim edhe ne shqipen e sote.... Eshte tjeter gje te thuash nuk eshte vertetuar dhe tjeter gje te thuash nuk ka asnje lidhje. Nqs do hamendesoj ne baze te atyre provave qe ka mund te thuhet qe etrusket kan pasur nje perafersi ose kan folur gjuhen shqipe, me shume se sa e kunderta.

Marre nga nje mbishkrim ne CORTONA (Te korrurat tona smiley)

 

Eshte ca qesharake se i kane vene ne te njejte kolone Pellazget me Etrusket...Perpjekje nga Historianet e Wikipedias?

A ka mundesi ti lesh parrullat e te ballafaqosh gjerat qe pohon? Se jo per gje, por kete tezen e Falaschit e kane parashtruar shume te tjere: Eduard Schneider, Holger Pedersen, Kristian Sandfield, Norbert Jokli, Gustav Meier e shume e shume te tjere.

Une thjesht po te jap faktet: gjuha etruske nuk eshte indoeuropjane, hyn ne gjuhet anatolike...Mbyllet diskutimi ketu. Ka teori dhe sugjerime por askush nuk mundi ta provonte lidhjen midis gjuhes Ilire dhe etruske.Per ti vene kapakun diskutimit eshte studimi i fundit gjenetik i cili postova me lart dhe qe  pohon shkrimet e Herodotit qe Etrusket erdhen nga Lindja e mesme

Younger dryas

Nqs e ke fjalen per Haplogrupet, atehere edhe ne kete studim ka evidenca te qarta per lidhjet pellazgo-etruske. Megjithate fakte ETIMOLOGJIKE nuk me solle. S'ka gje, do mbaj kete mendimin qe kam tani.

Une thjesht te dhash faktin e klasifikimit gjuhesor i cili e hedh poshte si teori...(shqipja eshte indo-evropjane dhe etruskja eshte anatolike). Ka dhe teori qe e perafersojne me gjuhet(mongole) Finno Hungareze.Si gjithmone ne shkence apo histori do kete teori dhe kundershtime sic mund te kete dhe kundeshtues te teorise se evolucjonit. Une po flas per cka pranohet boterisht

Haplogrupet treguan se Etrusket jane te perafert gjenetikisht me Anatoliket: Sirianet dhe Palestinezet...Eshte vene re perafersi gjenetike e katalanasve dhe baskeve te sotem me sirianet dhe palestinezet.

 

ophium,

u holluam nga truri e ne menyre vizuale duke sqaruar e stersqaruar smileysmiley lam nam pash zotin e etruskeve...

Cfare rendesia ka ngulmimi per etrusket doemos Ilir? Une per vete edhe sikur te ishin te gjithe Ilire, por edhe sikur te ishin Shqiptaret ato Iliret e vjeter nuk do te kisha asnje deshire te krahasohesha. Dhe e di pse? Sepse Iliria nuk u shqua kurre per dicka te mire pervec kanibalizmit dhe barbarise kusare qe i karakterizonte. Te perrallisesh sot per Ilirishten eshte idiotllek sepse cdokush qe do kete lexuar per to, do te thone, ehe prandaj qenkeni sot kaq te erger dhe te prapambetur sepse keni prejardhjen e kusareve e te humburve antik. Ndertojeni mo vellezer Identitetin me cfare kemi tashti dhe jo cfare mund te keme qene -qe gje skemi qene HIC! tjteri te pyet kush je dhe cfare ke bere dhe jo se nga erdhe. nuk mund te thuash jam Ilir dhe te mos bindesh kerkend me asnje dokument serioz! Shqipot me se shumti jane perzierje mbeturinash historike qe morren zakonet e gjuhet, ashtu te perziera here pas here dhe ne mes te mesjetes u formuan si etni me vete. Kaq dhe kjo do te ishte me e ndershme! Te krenohesh me nje Gent apo Konstandin i bie qe edhe Gjermanet te urrehen kurdohere sepse nga ata doli nje Hitler! A i beni llogarite llogjikes se thjeshte apo jo? Nuk te vlereson sot askush se kush ke qene po nuk dite te intergrihesh me kohen e te behesh per te qene!

Nga e dini ju se Iliret jane Shqiptaret e sotem? Ju flisni sikur Iliret te ishin vetem nje etni dhe jo shuma e popujve gjysem-kontinental me nje prejarhdej te aferm e zakone te aferme me njeri-tjetrin. Edhe Aziatiket kane zakone te njeta dhe ngjasime tek tuk por edhe ato ndahen ne Kineze, Vietnameze e keshtu me rradhe. Te thuash jam Ilirik eshte njesoj si te thote nje Kinez jam Aziatik ne kohet e sotme dhe te perjashtoje Vietnamezin a Japonezin! Pervetsim me dhune psikollogjike eshte kjo asgje tjeter! Iliret nuk lane as gjuhe as kulture dhe as nje histori pervec rrefimeve te romakeve e grekeve per ca bandite detare qe kercenonin tregtaret ne ate kohe. Pra jemi ata talebanet e antikitetit! Iliria u permend per here te pare si e tille fale emertimit romak te provinces lindor te Romes. Ne ate kohe kishte sekush emrin e vet dhe nuk perbenin kurre nje popull akomb sic quhet sot kompakt. Nuk mund te krenohet nje i jugut te ilirise provinciale me nje te veriut te provinces sepse midis ishin disa fise te ndryshme ne disa emertime e etnicitete te ndershme. Pra teoria e Ilirise u perdor,(per ti rene shkurt) fillimisht nga Sllavet e Adriatikut verior per te krijuar identitet ne kohen e krijimit te kombesive e kulutrave te mbyllura. Me pas u pa qe ishte gabim dhe po kete teori e adaptuan Shqipot qe ishin si gjithnje me vonese ne krijimin e kombit te tyre. Edhe Shqipot identitetin kishin ndermend dhe ja meshuan ku e ku te gjeshin ndonje lidhje, packa se shqipot jane perzier pa nam e nishan nder shekuj. Packa se edhe disa emra dhe mitologji mund te jene adaptuar nga ato vendas qe pak e nga pak humben gjurmet ne histori duke u perziere apo thjeshte shuar nga uria. Edhe sikur shqipja te ishte vetem prodhim Ilirik, kjo nuk do te thote se jemi ne gjene po ata Ilire. mjafton te shohesh perberjen e popullit Bullgar dhe mund te kuptohet fare lehte se edhe shumica autoktone eshte ne gjendje te adaptoje nje gjuhe te huaj (sllave) edhe pa qene sllave. Perse pervetesohet Ilirishtja nga Shqiptaret pa marre parasysh se edhe ato Ilire te veriut u asimiluan me sllavet dhe sot perbejne popujt sllave ne nje fare mase, biles edhe popujt gjermnae te Jugut Austriak e deri ne nje cep te zvicrres qe edhe sot e kesaj dite flet nje gjuhe qe paramendohet te jete e preardhjes Ilire- por qe ska lidhje fare me shqipen e sotme?

Shqipot te krenohen se jane bere nje komb dhe shume do ta kishim per rezultatet mizerabel qe na karakterizojne si soj! ky mendimi im

Te gjitha kombeve i duhet pika referimi.Madje dhe ata qe se kane e krijojne.Ndaj debati eshte thjeshte dhe vetem shterp.

Doranol,

Kombet qe prodhojne e perparojne i krijojne pikat e referimit gjate rruges dhe identifikohen me ate cfare kane bere e ndikuar neper bote, por jo si puna e jone qe te vetmin pike-referimi kemi mitologjine qe permendet ne ca letra historianesh si province me emer Ilyricum dhe fap shyqyr qe jetojne ne ato troje dhe ja u beme ne Iliret! Vetem kombet inferiore krijojne mitologjite sic bejne edhe sllavet me maqedonine. Pika e referimit te shqipove ne kohet moderne eshte e shkruajtur ne librat amze te zyrave te emigracioneve te botes si kontigent pabuksish nga Shqiperia!!! Ky eshte realiteti dhe jo nje mbishkrim i padeshifruar i nje gjuhe te pashkruajtur me emer ILIRIA

gjon,

lexova kete me siper dhe konstatova se je perfundimisht kundravatje fare.

E para, me drejtohesh mua apo dikujt tjeter, (ilir-janit psh. por ilir-jani eshte ne angli dhe une jam i vetmi ketu nga Gjermania sic argumenton me poshte pastaj)  sepse pas 36 komentesh pasuese nuk merret vesh, ndoshta duhet te vendosesh nje nik per para sic bej une?

E dyta, ate citimin qe ke vene ne krye, pse nuk i ve autorin se ngaterron gjithcka?

E treta, je shume ofendues dhe tregon egersine shpirterore, si mund te besoj njeri se je i kenduar apo arsyeton drejte ne keto kushte?

E katerta, ti argumenton me "e kane vertetuar me qindra arkeologe e historiane" por nuk sjell asnje vertetim serioz. Vetem pallavra injorantesh qe besojne 1-sh. Njesoj si pershkrimet e historianeve shqiptare qe u mjafton te pershkruajne figurat historike me "patriote" por nuk thone asnjehere se cfare personaliteti e intergriteti njerozor kane pasur keta patriote?..!

Dhe e pesta, tipa qe argumentojne si ti, krijojne pershtypjen e zhberjes se arsyes duke theksuar e deshmuar se brumin intelektual e ka vrare perfundimisht injoranca e shumuar perbindesh nder shqiptari.

kev

nuk ja vlen fare te bejme nje diskutim kur ti ne shkrimet e tua ke qellime dhe jo arsye.

as nuk e ve ne dyshim qe kam agresivitet por jo shpirteror sic thua ty por teknik e me prova  ... sjellja jote ne kete mes eshte tamam sllavo arrixhio bolshevike e jo shqiptar sepse kur i kundershton ata sado pak e me arsye bindese ndjehen te ofenduar te tjerat sqarohen vete ... smiley 

Sa i sigurte je per Nishin e prejardhjen shqiptare te Konstandinit mer Gjon?

 

 

te paksa bo gjermania cope cope te paska bo ...po jane gjermont ata qe thone se kush ka qene ne fillim ne ballkan apo dhe ketu jam gabim? sa albanologe ke atje  me kile por spaske lexu gjo fare  smiley

Ta thote historia mer plak jo vetem shqiptare por dhe perendimore

jane vete italiont qe e pranojne se konstantini ka qene nga nishi...

lexo pak histori bizantine se kur kane dale sllavet e pare ne horizontin e "ballkanit" ne mos gabohem andej nga fundi i shekullit 8

nuk ke nevoje te me tergosh se deri ku kane qene serbet sepse ato jane vetem momente historie dhe jo zhvillime sociale natyrore dhe gjermot ishin i here e i kohe deri ne vollga  mos lexo librat e lubonjave albanezi por lexo libra gjerman per shqiperine 

Si thone gjermot : kur te vje muti ne deri duhet te marresh fshesen ne dore dhe te fillosh te pastrosh

 

por ne shqiptarve te shkrete na e futen te huajt deri ne shpi brenda e po vuajme dhe sot e kesaj dite me keta politikane qe kemi

 

dhe dicka po them nuk di ndonje vend perendimor qe i ka zgjidhur kufijte vete  dhe me serbet nuk mut te besh dot pazare sepse nuk u ka ngelur fytyre fare ...por kete po e shohim perdite  kur dalin si gjynofqare neper televizore ...

 

E perseri dhe nje here se kjo eshte vetem nje presion per politiken shqiptare ne te gjithe trojet e saj ...

 

 

 

 

 

Pa na thuaj cfar zgjidhje sygjeron ti Gjon? Sepse eshte fakt qe serbt nuk duan te jetojne brenda shtetit shqiptar, dhe qe gjithashtu afer mendjes shqiptaret nuk duan te jetojne kurre nen nje shtet serb. Ka vetem dy rruge pra, lufte te cilen ne nuk e fitojme dot, biles nuk jam i sigurte sa te gatshem jemi ta luftojme, le me ta fitojme.Gjat luftes ne kosove kishe nje shtet shqiptar nga me te armatosurit ne bote, me rini te papune e te eger me bollek dhe nuk hodhi nje pushke per kosoven kur shqiptaret therreshin maleve si bageti nga kafshet e millos. Kishe dhe brenda kosoves Rugoven (perfaqesuesi i me shume se gjysmes te popullise e kosoves qe ju perkul millos), me disa mijera njerez te armatsur, me mbeshtetjen e PD-s dhe Berishes e Shqiperi (opozites shqiptare) gjithashtu me njerez te armatosur dhe asnje peshtyme nuk hodhen kunder gjenocidialeve te millos. Ti ke shqiptar me bollek qe jan te gatshem edhe sot ti thone nje pushtuesi bujrum, mjafton te beje ca rruge apo te ndertoje kinemara etj. Luften per kosoven e fituan ndermjetesit, prandaj sot kemi vetem dy opsione, ta zgjidhim njehere e mire kete pune me serbet, merr-jep e mos ta pafsha me bojen ne anet e mia race e poshter anti-shqiptare, ose rri gati tu e bej si te thone ndermjetesit, prit edhe ndonje shkop kokes kur tjua doj gjeopoitika balancave te pushtetit te dermjetesve. Prit edhe ndonje epoke gjenocidiale, se zakonisht kea ndermjetesit pavaresisht se shikojne vetem interesat e tyre, zakonisht serbet i mbajn pak me hater, kuse per shqiptaret nuk e kan problem edhe ne kohe paqeje i shfarrosin jo me ne kohera luftrash.  Si ka thene njeri dikur, PO PSE ORE, PER 500 MIJ SHQIPTAR U DASHKA TE PRISHIM BISEDIMET MBI BALANCAT E PUSHTETIT NE EUROPE NE? (dicka e tille Gjon, ne keto linja ne pergjithesi)

Ke permend shume gjona me nje here  te them te drejten ...

Ta thashe dhe nje here se Serbet kane hallin e vete ne radhe te pare sepse po u zgjidh problemi i mitrovices athere vemendja e njerzve do te kthehet nga beogradi . A e mban mend se si ju versulen njerzit parlamentit ? dhe ky ishte vetem fillimi ...

Mos harro se ne serbi jane 30 % vlleh pra arrixhinj qe ndjehen me afer me rumanine se sa me serbine  ... lakrorit po i hapen petat dale nga dale smiley

E perseris dhe nje here se lufta ne kosove tregoj se kush jane shqiptare e ku i kemi problemet si komb ... dhe nuk ka se si te jete ndryshe ... serbet + antishqiptaret e diten mire se kur mund te na atakonin si komb ... kete duhet ta pranojme te gjithe ...

Nga ana tjeter ate luften se bone vetem serbet sepse nuk ka shtet ne balkan apo evrope qe te mbaje nje ushtri dhe shtet ne gjendje lufte per 10 vjet me radhe te del shpirti 

Sa per pushtetet ne Evrope mendojne vete ata qe e quajne veten evropiane dhe pikerisht 80% e evropjaneve jane te mendimit qe te kete nje komb te fuqishem ne balkan me origjine evropiane (shqiptare) dhe jo sllavo greke ...por kjo do kohene e vet

me politika sie merr-jep e mos te pafsha mund te besh me anglez e skandinave por jo me serbet sepse kafsha ngelet kafshe

 

Nuk eshte se nuk me pelqen gjykimi yt Gjon, por ngelet per tu pare. Deri me sot kam pare vetem armiqesi nga te gjtha anet kundrejte shqiptareve. Kam nje pershype se disa gjera do fillojne te rregullohen mbas 2012-213. Prolemi eshte se edhe europa dhe bota kan bere nje histori te rreme per Shqiperine keto 20 vjet ne kronikat e tyre, e cila do ti transmetohet e rreme edhe brezave te ardhshme.. shume ne favor te serbve dhe grekev fatkeqsisht. Dhe mosnjohja e e gjitha vendeve te BE-se me duket poliotik e qellimshme gjithsesi poashtu moshyrja ne OKB. Nuk mendoj se nje vend si Qipro apo Rumania jan ne gjendje te bejne politike aq te madhe sa te mbajne ne dore drjetimin e nje organizmi si puna e BE-s drejt nje ceshtjeje me rendesi boterore.

ps. jam dakort me ate qe armiqte e shqiptareve diten shume mire kur mund te na sulmonin si komb, pasi qe jam i sigurte qe po te tentojne te njejten gje sot, sic thone e anglisht all hell breaks loose.

ca helli po brejks lluuz bre? po pse ore pak po bejne?

po si nuk kaloi nje jave qe te mos vinte nganje lajm nga felliqodonia qe te mos flase per sulme te reja raciste kunder shqiptareve? ("vdekje shqiptareve", ne bullgarisht)

hajde, themi se keto jane thjesht fjale nga ndonje halabak zhuls 2 leksh. po te pakten nje gje e merr vesh gjithsesi, qe reagimi i shqiptareve, jo i mefshte, e jo i mekur, po i vdekur fare ka qene.

po taksat dhe shperndarja e pasurise ne felliqodoni?

shqiptaret si nje e treta+ e popullsise, i bie qe te paguajne 1/3 e taksave, po ne investime nga qeveria, cfare marrin? 3-5%, maksimumi, 10%. po eshte skandaloze mo! i takon qe sllavet te mos punojne fare. skandaloze eshte.

per te mos folur per gjuhen, aresimin, etj etj etj...

po shqiptaret? te percare dhe aty! edhe ankohen sa here ata qe jane ne opozite per shtypjen e "dhunshme" te te drejtave te shqiptareve aty... imagjinoje se ne cfare gjendje te mjerueshme jane; as sundimi dhe shtypja e huaj nuk i ben dot bashke!!! po para 10 vjeteve sllavi po i vriste si kafshet!

.........

po Kosova?

shtet per ibret! si kooperative bujqesore eshte. 5% e popullsise mban per fyti 2 miljone shqiptare!

..........

po Serbia? me thunder i shkel shqiptaret qe i kane mbetur. mizerje lugina e presheves.

..........

Po Mali i Zi? para 60 vjeteve shqiptaret ishin gati gjysma e popullsise aty. sot ne Amerike ke gati 400 000 shqiptare me origjine nga Miza. ndersa sot jane thjesht 7% e 700 000 - 50 000. ata qe banojne maleve, ata nuk i sheh qeveria kurre, pervecse per t'i zbuar me lloj soj marifetesh. Po qe shumica e malazezve gjithsesi shqiptare jane po qejo vetem nuk flasin shqip, po kane neveri, sic kane neveri shqipfolesit shqiptare.

.........

Po Greqia? mo'zo'makeq! edhe tani qe u jane errur syte nga zija e bukes dhe uria, zor se ndryshojne gjerat... per te mos folur per cfare kombinojne felliqesirat ne Shqiperi... duke i zhvarrosur shqiptaret dhe duke u perdhosur varret e eshtrat... per te mos folur per pengesat kyce qe na kane bere per integrimin. Greqia eshte armiku numer nje i aspirates per integrim te shqiptareve. Ka qene armiku numer nje gjithe keta 21 vjet.

.........

a duam te flasim per Shqiperine? aj dount think sou... te mos e ngajme se i vjen era e kuterbon duman si kerrme. Ka me shume antishqiptare ne qeveri dhe politiken shqiptare sesa gjithe kisha ortodokse neper bote. (e keta jane nja 300 miljon, - izi)

..............

cfare helli po brejks lluuz atehere?

sa per te ndryshuar midene, per t'i shtuar ca kripe kesaj felliqesie (se s'e gelltisim dot), eshte e vetmja force e mire qe po ngre krye dalengadale... aleanca kuq e zi dhe vetvendosja. e prape gjendja eshte amulli fare. shqiptaret mbeten ne gjendje kome vegjetative. me mjere nuk ka ku te veje... 

Po gjendja e gjuhes shqipe???

 

 

 

eh?

ETA?

Kete te fundit se kapa, une edhe skam pire sotsmiley

Exact time of appointment, although I'd like to call it "exact time of apprehension" - it bodes better. smiley

ku ka egzakt time aty, ca ben ti, kur te duash smiley

Sipas faqes se internetit te SWP, fondacioni financohet kryesisht nga zyra e kanzelarit te gjermanise. Pyetja e pare qe pret pergjigje eshte; a paguan leke zyra e kancelarit per t'ja fut kot?

Nuk ka ndryshime KUFIJSH ne ballkan. Pike.

Te gjithe keto jane teori qe dalin nga serbia. Pa u dobesuar serbia , pra do ti hapin dhe disa probleme me vojvodine dhe sanxhakun, luginen e presheves ..... ose me sakte do ia mbajen keto si probleme te pazgjidhura nuk ka per te pasur ndryshim kufinjsh ne asnje vend. 

Nese degjohet per ndryshim kufijsh ateher dihet qe eshte serbia qe i fryn.

Kur Bosnja te unifikohet me nje traktat te ri dhe te funksionoje si shtet ateher do kete mundesi per ndryshime. Tani nuk ka!

persa i perkete shqiptareve,  ne shqiperi duhet em ec per ne BE

Kosova duhet te behet shtet i vertete me njohje nga OKB dhe te pastroje vendin nga internacionalizmat e ashkalive, boshjakve turqve e serbeve sepse jane minoritet te paperfillshme ne nje shtet me 90 % shqiptare. 

Maqedonia , aty duhet te kete me shume  pushtet nga shqiptaret.

Me pas me marreveshje mund te jetojne ne nje shtet te gjithe shqiptaret por qe eshte shume e larget. 

Nuk ka ndarje as te maqedonise e  as te kosoves e as shkembim territoresh e as  bashkim te te gjithe shqiptareve. jo ne keto kohe e ne keto kushte.

Qe te arrihet bashkimi jane shume pengesa para, dhe duhet strategji, fatkeqesisht politikanet shqiptare jane hajdute ordinere qe mendojne per para e pushtet qe ti jape para, e jo per strategji per kombin. 

Nuk ndalon njeri ne BE e USA qe shqiptaret te organizohen , e te punojne drejt bashkimit. Cfare ndalojne ata jane keto ide te krisura per ndarje e shkembim territoresh qe rrjedhimisht do e bente serbine perseri xhandar te ballaknit e mekembes te Rusit. 

Sfida e USA dhe BE eshte te mbajne larg Rusine nga Europa. e rrjedhimisht serbia duhet te jete e pafuqishme per ti prishur pune europes BE, e rrjedhimisht USA.

hajt mirupafshim e mos u zini kot per mustaqet e celos

si tha Ramizi atehere me studentet......dale, dale, se nuk i dini te gjitha gjerat ju.......

......dhe e vertete eshte, se ne flasim ketu si na vjen per mbare, nganjehere edhe e veme patriotizmin para arsyes se ftohte. Me gjithe keto probleme qe ne po i sjellim evropes, edhe ata jane merzitur shume nga ne, si ketu ashtu edhe ne Kosove. Asnje shtet nuk ka hedhur kaq shume vickla sa po hedhim ne, kryesisht shqiptaret e Shqiperise, tani kane filluar edhe kosovaret, dhe shkendijen e pare e dhane ne zgjedhjet e fundit. Ne momentin qe EULEXI hoqi dore nnga organizimi i zgjedhjeve, buum, ja plasen problemet. ne shqiptaret. Gjithmone e me shume e tregojme veten si nje komb i paqyteteruar, dhe i pamesuar me rregullla dhe ligje. Te vjen turp, qe rumunet, nje komb arrixhinjsh, kane me shume emancipim se ne. Ja se fundmi, KM i atij vendi dha menjehere doreheqjen, vetem pse filluan protestat masive atje, dhe nuk perdori as dhunen e as policine, bile harroi te vriste edhe ca vete nga protestuesit qe me duar ne xhepa do mesynin ndertesen....pffff, te dhjefsha politiken dhe politikanet bajraktare te Shqiperise......

Po,  e vertete qe ne mund te beheshim faktor, bile faktor shume i rendesishem ne ballkan dhe me gjere, nese tek ne do te funksiononte demokracia, nese ne shqiptaret do te ishim marre vesh mes vedit, dhe do te flisnim me nje gjuhe per te drejtat tona te mohuara ne shekuj, dhe po te kishim mend ne koke, do te kerkonim dhe rivendikimet e vendimeve te meparshme per te korigjuar historine, duke pasur pas vetes dhe aleate te fuqishem....., Por ne jemi vetem nje fènde ne gjirin e Europes, dhe duke pare qe ne jemi vetem sherrxhinj, dhe ngaterrestare te medhenj, na lene ne deshiren tone per te urryer njeri tjetrin dhe per ti thene atij tjetrit........une nuk dua gje per vete, por atij ngordhja kalin...... ja te tille jemi ne, dhe evropa do te na lere ne kaverdisjen tone tribale dhe si nje ekspozite, per te pare te tjeret se si nuk duhet te sillet nje popull apo nje klase politike......

Prandaj edhe lufta patriotike per shkembime trojesh apo lenie te tyre, e theksoj lenie te tyre, eshte pordhe me rigon, perderisa qeverrite tona po rrine ne heshtje dhe kushedi se ç'po ikurdisin ne tavoline..... Vete thenia e Tadiçit, qe per interlokutor nuk njihte Kosoven por Shqiperine, dhe nxjerrja ne treg here pas here e kesaj teorie, nuk besoj se behet pa shkak dhe pa nje aresye te forte bashkepunimi nen rrogoz......

...ja njera nga gjerat per te cilat fola me siper.....ja per çfare jemi te afte ne......

 

Nuk është mirë të thuhet se "Azem Syla ishte agjent i SHIK-ut!" 

Një nga emrat më të përfolur në Kosovën e pasluftës pa dyshim është edhe Azem Syla. I njohur si një nga shefat e Shtabit të UÇK- së, i njohur si ''Daja i madh'' më në fund e ka ''hapur gojë'' dhe e ka ''ndrydhur lapsin'' në letër. Heshtjen e lakimit të emrit të tij e ka prishur jo në Kuvendin e Kosovës, ku njihet si një deputetët që asnjëherë nuk e ka marrë fjalën në Kuvend dhe që njihet si një nga deputetët që nuk është anëtar i asnjë komisioni parlamentar, por përmes një shkrimi autorial që u ka dërguar medieve. Azem Syla apo''daja i madh'' në këtë shkrim autorial ka shkruar:

Shkruan: Azem SYLA

Ta ndajmë politikën e ditës nga lufta çlirimtare

Po dëgjoj dhe lexoj ide, mendime, gjykime, poshtërime, paragjykime, akuza, kundërakuza, mashtrime e kundërmashtrime, abuzime e kundërabuzime. Jam vërtet i habitur. Nuk e kam pritur që pasi të luftoj për çlirimin e vendit, atdheut, popullit e kombit tim do të akuzohem pse kam luftuar. Gjithë këtë kohë nuk kam reaguar fare, sepse kam qenë duke studiuar, në kërkim të asaj, nëse ka edhe diku tjetër, që veprohet kështu. Por, jo, nuk gjeta një shembull të ngjashëm. Gjithkund gjeta e pashë se luftëtarët janë vlerësuar krejt ndryshe. E ne sot, në vend që të merremi me hallet e popullit, që kemi marrë përgjegjësinë ta udhëheqim në rrugën e zhvillimit, po hedhim gur mbi shenjtërinë kombëtare, mbi luftën çlirimtare.

Të gjithë na e kanë nderuar luftën. Të gjithë na e kanë vlerësuar luftën. Edhe ata që u bënë bashkëluftëtarët tanë në atë luftë të shenjtë, siç ishin presidenti Klinton, kryeministri Bler, kancelari Shreder, presidenti Shirak, sekretarja e shtetit të SHBA-ve, Ollbrajt, gjenerali Klark etj., kanë shprehur simpati për atë luftë të madhe. E duke vlerësuar këtë ecuri, po më duket se po përdoret kazma për t’i shkulur vlerat kombëtare dhe për t’i shkatërruar ato elemente të mira që i kemi. Kjo më bën që shpesh ta pyes veten, se me çfarë do të merret kjo kategori pasi të mbarojë punë me zhvleftësimin e luftës çlirimtare. Me siguri me atë që ne (shqiptarët) “nuk dimë të qeverisemi”, “me atë që ka pasur me shumë siguri në Kosovë në kohën e Titos e Millosheviqit sesa sot”. Ndaj, shpesh pyes veten: kush është kaq i interesuar të krijojë një imazh në popull se “ka qenë më mirë nën Serbi sesa sot”? Kjo është absurde. Kësaj nuk i gjej asnjë arsyetim.

Vëllezër, ndani vlerat nga antivlerat!

E meqenëse e shoh këtë gjendje po pyes dhe arsyetoj:

Vëllezër, ç’keni me luftën? A nuk e dini se nuk fitohet pushteti duke rrëzuar vlera?

Vëllezër, pse po e përdhunoni vetveten? Duke u vetëpërdhunuar nuk fitohet pushtet.

Vëllezër, në luftë fishekun e fundit e kemi ndarë me njëri-tjetrin, e sot, pse bëjmë gabime kaq të rënda?

Vëllezër, ndani vlerat nga antivlerat!

Ju lutem, mos i jepni brezit të ri këtë portret të shëmtuar për luftëtarët e Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Nuk është mirë të thuhet në medie se “Azem Syla ishte agjent i SHIK-ut”, sepse të rinjtë do të mendojnë se është e vërtetë, pasi shkojnë me mendimin se të mëdhenjtë i dinë më mirë këto probleme e i njohin më mirë ato kohë. Duke bërë këtë më keni detyruar t’u them edhe një herë të gjithë shqiptarëve, se unë, Azem Syla, kam qenë komandant i përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e Shërbimi Informativ i UÇK-së ka pasur për mision ta ndihmoi luftën sikurse gjithë sektorët e tjerë të Shtabit të Përgjithshëm.

Kur ka dalë ky model, një shërbim informativ ta rekrutojë komandantin e përgjithshëm të një ushtrie? Sipas kësaj praktike, u dashka që edhe në paqe kryeministri dhe presidenti i shtetit të jenë agjentë të shërbimit informativ të vendit të tyre.

Mosni vëllezër, se sot ju “besojnë” ndoshta, por nesër do t’ju qeshin e do t’ju vijë turp nga vetja!

Të gjitha këto më sipër i thash për ata që janë dhe e ndjejnë veten plotësisht shqiptarë, pavarësisht se ç’pikëpamje partiake kanë.

Se për atë kategori të njerëzve qofshin në politikë, në medie, në inteligjencë apo në rrugë, e merren me shpifje e më poshtërime të luftëtarëve e të luftës çlirimtare, kam një mesazh tjetër: mesazhi im fillon me deklaratën e sinqertë, se kurrë, kurrë dhe kurrë, nuk kam për t’u ndjerë i turpëruar pse kam luftuar për vendin tim. Kurrë nuk kam për t’u trembur pse kam luftuar për vendim tim. Po pati nevojë atdheu e populli im unë prapë e përjetësisht do të jam ushtar i devotshëm i tij.

A vërtet mendon ndonjëri se mund ta trembë Azem Sylën? Nëse po, unë i them, jo. Azemin edhe mund ta vrisni, por kurrë nuk keni për ta pasur fatin ta trembni.

Kush luan me portretin e luftës çlirimtare të Kosovës duhet t’i thërrasë mirë mendjes, se po luan me një shenjtëri.

Le ta ndajmë politikën e ditës nga lufta çlirimtare. Në politikë le të bëhen debatet si në çdo medie e në çdo politikë në botë. Po pse fillohet me politikën dhe kalohet te lufta? Kujt i prish kaq shumë punë shenjtëria e luftës sonë? Unë e di, por nuk kam dëshirë që në politikën, në medien, në inteligjencën dhe në rrugët e atdheut tonë të ketë të tillë që ende i shërbejnë pushtuesit e shërbimeve sekrete serbe. Por, nëse ka, duhet të dinë se ne jemi luftëtarë dhe nuk kemi asnjë rënie nga e djeshmja. Jemi pikërisht ata luftëtarë, që bashkë me popullin dhe me ndihmën e miqve ndërkombëtarë e shporrëm Serbinë nga Kosova dhe nuk kemi bërë e nuk bëjmë asnjë hap prapa.

Është e turpshme të ketë ende në Kosovë të tillë që të ushqehen me bukën e pastër të vendit e t’i shërbejnë Serbisë. Unë u bëj apel të gjithë atyre që mund të jenë të mashtruar ose nuk kuptojnë se çka po bëjnë: Mos u mashtroni prej agjenturës serbe dhe ligësisë së disa shteteve të Evropës, të cilat kanë ende rezerva për shtetin e Kosovës, sepse në këtë mënyrë bëni krim mbi shenjtërinë.

Le të dënohet edhe Azem Syla nëse ka bërë veprime që bien ndesh me luftën çlirimtare

U bëj apel policisë, prokurorisë dhe gjykatave të Republikës së Kosovës dhe të EULEX-it të mos aktivizojnë kriminelë dhe agjentë të pushtuesit të djeshëm, se mjaft ua kemi parë të zezat atyre. Kanë bërë aq të zeza mbi Kosovën dhe shqiptarët në këto treva sa nuk ka llogari që i mban.

U bëj thirrje këtyre institucioneve, të angazhohen seriozisht për të zbardhur gjithçka deri në fund. Dhe nëse ka fakte që luftëtarët kanë dalë jashtë misionit të tyre, le të ndëshkohen sipas shkallës së fajit. Edhe Azem Syla, në qoftë se ka bërë veprime që bien ndesh me luftën çlirimtare të Kosovës, le të dënohet. Por, askush të mos guxojë të bëjë akuza ndaj luftëtarëve duke angazhuar agjentët e UDB-së. Ata meritojnë të dalin para drejtësisë për krimet që kanë bërë në Kosovë deri më 22 qershor 1999. Të jeni të sigurt se asnjë agjent i UDB-së nuk ka kaluar pa i larë duart me gjakun e djemve dhe vajzave shqiptare. Mjaft më! Kjo praktikë duhet të marrë fund menjëherë.

Të tjerë që shpifin kundër luftës e luftëtarëve për interesin e tyre, këto institucione duhet t’i sqarojnë plotësisht pozicionet dhe ta japin dënimin e merituar për çdo njeri që del jashtë kuadrit të qytetarisë. Nëse themi ta ndërtojmë shtetin modern ligjor, ai nuk ndërtohet nëse nuk ndëshkohet gjithkush që është fajtor para ligjit.

U kërkoj këtyre institucioneve të ngjiten në nivelin e kërkesave të kohës, për të mos vazhduar më me informacione bombastike, vetëm e vetëm për ta mbajtur popullin pezull, që ai të mos ecë në rrugën e zhvillimit, por të mbetet me kokën prapa duke pyetur vetë me vete: “A është e vërtetë?!”

Mjaft më! Është koha të flitet e të veprohet vetëm seriozisht në Kosovë e për Kosovën.

 

 

Propozimet per ndryshime territoriale nga te tjeret nuk do te duheshin fare te diskutoheshin! Kjo eshte pasoje e mos faktorizimit te shtetit shqiptar!

Ne anen tjeter, anash politikes, Shqiptaret kane te drejten legjitime ne bashkimin e trojeve shqiptare, per me teper, bashke me te gjitha trojet historike te saj ku sot ende jetojne shqiptare te shypur.

Kjo eshte e drejte legjitime te cilen ne duhet tua bejme te qarte te huajve! Kjo e drejte bazohet ne marreveshjen e Ambasadoreve ne Londer.

Shume nuk e dijne, se historine e shkruajne disa sharlatane, mirepo ne kontraten per copezimin e Shqiperise ne 1912, ekziston nje klauzole kontraktuale e cila tektualisht thote se marreveshja ne fjale mbetet ne fuqi per rrafsh 100 vitet e ardhshme.

 

 

Karrota e Evropjanizimit u perdor me sukses per shtypjen e nervit nacjonalisht shqiptar. Perdorimit e termin "kombi shqiptar", kuislinget e sotem qe drejtojne vendin i kane pershtatur pergjigjen  bajate: Takohemi ne BE!"..Nje pergjigje qe ata zor se e besojne vete..

Eurofilet ne anen tjeter deshtuan me kete projek ne Serbi dhe kete e tregojne vete faktet e rezistences nga ana e tyre te pranimit te realitetit Kosovar.  Serbia i ka luajtur letrat me zgjuarsi dhe kjo per shkak te inekzistences sone totale ne rang rajonal. Shqiperia e cila duhej te ishte faktori kryesor ne rajon eshte kthyer ne nje vend te dores se trete "te cilin askush nuk e pyet"...Jemi faktori kryesor ne rajon me nje popullsi te konsiderueshme Shqiptare ne Maqedoni,Kosove,Greqi: gje qe na kthen automatikisht ne nje vend strategjik(duam apo sduam). Kuislinget e peshtire te Tiranes e shikojne kete si nje fatekeqesi apo barre, se po te ishte ne doren e tyre do ta kishin shitur cdo meter toke te atij vendi. Eshte fatkeqesi per cdo shqiptar qe ne nje kohe me nje rendesi te vecante historike, si vitet qe po kalojme te kene qeveri te tilla ne krye(Flas ketu per Tiranen dhe Prishtinen). Eshte fatekeqesi qe do ta paguajne brezat qe do vijne..Ne do te quhemi si brezi i mediokerve te cilet i veshtronin live ne TV pazaret e shitjes se nje kombi dhe mbyllem syte dhe nuk beme asgje. Ne anen tjeter "aleatet clirimtare" tashme jane lodhur dhe e kane kuptuar se jemi ne qe nuk duam te ndihmojme vetveten keshtu qe plane te tilla dalin ne tavoline.

Dhe sa do kohe te fshihemi pas brekeve te SHBA apo BE?....

Sa kohe shprehjet si "Shqiperia Etnike dhe Kombi Shqiptar" do te mbeten tabu?

Aman me cfare zgjuaresi kane luajtur letrat ata serbet.Rri se e lexoj shtypin e tyre perdite dhe jane njesoj si ne ne mos me keq.

Cfare zgjuaresia kane ata qe deri dje komandonin 23 milion njerez ne 6 republika dhe 2 krahina autonome dhe sot mezi po komandojne vilajetin e Beogradit,se ne Sanxhak,Kosove dhe Vojvodine nuk i pyet njeri.

Ne ka derra ne politike serbet jane numur 1.

I vetmi sukses i tyre ishte ajo qe moren ne Bosnje.

Sukses e quan ti ate te Kroacise?Sukses e quani ti kete ne Kosove,qe rrine si minjte ne enklava?

Rrini aman se late nam duke glorifikuar te huajt por sidomos me vjen inat kur glorifikoni polotikanet Ballkanas.

...Dhe sa do kohe te fshihemi pas brekeve te SHBA apo BE?....

Per aq kohe sa serbet do te fshihen pas brekeve te Rusise.E ke pare ambasadorin rus ne serbi.Me keq se Arvziu sillet.U jep mend se si te sillen si te flasin etj etj.

Mos me lavdero ballkanasit aman se njesoj jane te gjithe.

Gjithsesi e kane nje lloj inercie ata, qe i detyrohet te shkuares dhe berthames se tyre patriotiko-klerikale. Formuan shtetet shume me pare se ne.

E kam fjalen qe nuk mund te likujdohen me nje "aman se te gjithe njesoj jemi". Do te ishte nenvleresim i situates mendoj une.

Eshte teper naive te besosh se serbet jane njesoj si ne ne rangun rajonal. Megjithate duhet pohuar qe ata futen ne te njejtin kazanin ballkanik por ne rang rajonal e kane luajtur karten e nacjonalitetit me sukses(gje qe ne e dorzuam tek dushet e Brukselit si nje kostum i vjeter i cili nuk na hynte me ne pune, por me pas e kuptuam se ngelem lakuriq)..Serbine ne te kundert BE po e pranon me kostumin cetnik te stolisur me dekoratat e krimineleve dhe paramiliceve.Faktet flasin vete(hapja e negocjatave me BEne) Serbia po e perdor Kosoven,Bosnjen si As-e ne pokerin me Brukselin. Ne loje te cilen kuislinget anadollake te Tiranes refuzuan ta luanin se jane teper te zene duke llustrosur kepucete pluhurosura te Eurokrateve(nje detyre te cilen e morren me zell te madh). Jemi i vetmi vend ne Ballkan me banore autoktone te shperndare ne 5 shtete. Jemi i vetmi vend ne ballkan dhe Evrope qe kufizohemi me racen dhe gjakun tone dhe po detyrohemi ti themi shqiptarit kosovar apo maqedonas..

Per te analizuar kete punen e kufirit duhet analizuar simboli i kufirit dhe vecanerisht "ata te cilen na e vune ate kufirin tek thana" dhe po na mesojne sot se dueht ti themi derrit daje

shqiptaret akoma dhe sot besojn se politika esht filantropi !

harrrojn rregullin nr 1 : esht i forti ai qe ve ne sherbim te tij me te dobetin dhe jo e kunderta,

ne ngaqe nuk  jemi vete te zot ta luftojm te keqen ton vet,shkojm e falemi  tek ,usa,eu,angli apo kudo sipas rastit, u lutemi te vijn ata te luftoj per neve,sa mendjeleht qe tregohemi ,perjetesisht !

Autori i studimit te me siperm eshte nje ish gazetar Serb. Mendoj qe para se te publikohen lajme te ketilla ne te ardhmen duhet te bejme pak hulumtim rreth ceshtjes para se te impresionohemi aqe lehte ngase qenka "raport Gjerman".

Ja nje shkrim interesant rreth ketij raporti:

http://www.zeri.info/artikulli/3/19/4348...

Kèto muhabetet me serb e sllav nuk i honeps dot mè...pèr mendimin tim po ndodhi(ashtu siç duket nè fakt)qè Serbi tè futet nè BE para Shqipèrisè .. i bèni tè fala shqipes pastaj(kemi pèr tè mbetur gjithè kohès "krenar por tè dhjerè&quotsmiley...se moment mè tè mirè se kèto 20 vite qè shkuan (pèr tu bèrè faktor apo pèr tè vendosur pèr veten nè rajon)...pèr gjithè ekzistencèn  nuk ka pèr tè ardhur mè....!!

ja kur as per ket nuk e ngreme zerin, po na e bejne edhe nga para edhe nga prapa....edhe keta njesoj si malazezet....... kurse ne i perqafojme dhe i puthim edhe ne bythe.....

 

Parlamenti maqedonas rrëzon kërkesën e shqiptarëve për të festuar Pavarësinë e Shqipërisë

 

 

Festa e Pavarësisë nuk do të mund të festohet zyrtarisht nga shqiptarët e Maedonisë. Vendimi  që ata 28 Nëntorin mos ta kenë si festë kombëtare në vendin ku ata jetojnë u mor dje në komisionet parlamentare, pas propozimit të bërë  nga deputetët e PDSH-së.
Më konkretisht deputetët e komisionit parlamentar për sistem politik dhe marrëdhënie ndëretnike nuk kanë pranuar propozimin e bërë nga grupi parlamentar i PDSH-së për ndryshimin e Ligjit për festat dhe përfshirjen e 28 Nëntorit si festë shtetërore për shqiptarët në Maqedoni.
Kanë qenë deputetët e partive maqedonase të cilat votuan kundër, me përjashtim të atyre te LSDM të cilët nuk morën pjesë në votim. Ndërsa për herë të parë deputetët shqiptarë të BDI-së të cilët janë në pushtet, kanë mbështetur propozimin e bërë nga PDSH-ja, megjithatë kjo nuk mjaftoi.

 

Nuk e di por edhe ne nuk kemi ndonje ligj qe pakica maqedonase te festoje diten e tyre.Po keshtu ne nuk kemi dite pushimi ne 25 Mars per diten e Greqise.As minoriteti grek nuk e ka dite pushimi dhe kremtimi shteteror.

Maqedonia eshte shtet me vete nuk ka perse feston diten e Shqiperise.

Keto kerkesa jane absurde.le te festojne dhe gjermanet e Strasburgut diten e formimit te RFGJ dhe jo ate te Frances.Jo me duket se festojne vetem festat e Frances dhe ndonje feste lokale qe kane ata vete dhe jo ato te Gjermanise.

Ne jurispudence ka nje aksiome i dashur, meqe po na ve shenjen e barazimit....

.........nje gje qe nuk ndalohet me ligj eshte e lejueshme.....

kaq duhet ta kuptosh..... dhe ato plehrat mund te mos ta kishin lejuar me ligj, po te pakten as me ligj te mos e kishin ndaluar....e shikon ti ndryshimin tani.......

Me demek ti thua qe shteti maqdon te paguaje diten e pushimit per 28 nentor se shqiptaret ne Shqiperi kane feste.

Nuk e ka ndaluar njeri me ligj festimin e 28 nentorit,por ka ndaluar festimin ZYRTAR te 28 nentorit.Festimi zyrtar behet ne Tirane dhe jo ne Shkup.

or daj, ne ndryshim nga vendet e tjera te Ballkanit(perjashto Kosoven)

.......Maqedonia eshte shtet multietnik....MULTIETNIK, dhe se shqiptaret jane komb shtetformues...... dhe si te tille kane ca te drejta ndryshe nga pjesa e maqedonise.... Nuk behet fjale per pamvaresine e maqedonise, qe e kane te gjithe njesoj, por ndersa maqedonasit kane ca festa qe nuk kane lidhje me shqiptaret, pse shqiptaret te mos kene festa qe te mos kene lidhje me maqedonasit.... nejse, nuk ja vlen qe te merrresh me ty......ti je vk...

WTF?

Djema, te mos ju kapi sindromi i Bagdadit, degjoni plakun, persa kohe Shqiperia vazhdon keshtu, e dobet ekonomikisht, e dhjere per nga imazhi, s'ka gje te mire per te. 

Shkurt, bukur, qarte!

Si nitroglicerine i ke fjalet mer Pjer!

Po shifja Olsin qe serbet jane te forte ne politike. Trapllek. Ne Beograd ne 2001 ekzistonte kjo joke.

Serbia eshte bere si telefoni Nokia. Cdo vit del me nje model te ri, qe eshte me i vogel se i paraardhesi. smiley

Per humor vrastar serbet jane numur 1.

Sa per ndarjen e Kosoves, e kemi diskutuar qe ne 1998 me "ustallaret" analiste nderkombetare. Mendimi ishte 90% i njejte. Kosova do te ndahet mes Serbise dhe Kosoves me Mitrovicen si kufi. 

Menyrat e realizimit: Te ndryshme.

Aresyet: Te shumta dhe kontradiktore ne baze te paleve qe degjon.

Rezultati: Gjithmone i njejte. (Shih me siper)

Nuk shkruajta qe jane te forte ne politike PF. Shkruajta qe nuk duhen nenvleresuar.

Fundja ata e kane fituar pavaresine nje shekull para teje. Nuk eshte pak.

shkrova! se e hoqa rripin. edepsez!

Me fal, me fal! smiley

Kosova nuk ndahet vella,ka merre fund ajo pune.

Edhe 5 vendet qe nuk e njohin Kosoven jane kunder ndarjes plus SHBA qe eshte e para kunder.Vete Boris Tadic deklaroi se nuk ka asnje perkrahje per ndarjen e Kosoves ne Perendim.

E shumta qe mund te marrin serbet eshte nje lloj autonomije qe ja jep Ahtisari.Kaq.

Nese nuk pranojne do te marrin Stuhine 2.0 nga KFOR dhe ROSU.

Ka merre fund ajo pune,serbet thjesht duan te dalin faqebardhe para popullit e te thone nuk kemi cte bejme me.

Nikolici kandidati kryesor per pres apo KM,deklaroi dje per referendum qe te hiqet dore nga juridiksioni mbi Kosoven.

Ndarja e Kosoves ishte opsion ne 1998,por pas 1999 ajo ka mbaruar me kohe si opsion.

OK. Presim dhe shikojme.

Po ajo pjesa me te bardhe ne harte cfar perfaqeson? territor te banuar nga goranet? flas per ate pjese ne verilindje te shqiperise dhe poshte Prizrenit, dhe nje pjese me te vogel ne juglindje te Prishtines.

Zoto, 

Cer bohet kshu? Coji leter Pakistanit, se sipas ketij studimit te mesiperm, mun te vine ta morin Bradfordin kur te dune!  

Ne letra ai qytet ka vetem 30% Pakistaneze (Aziatik sic dune ti permledhin ne leter Inglizt) , nen ze 50%, por me ca kom pa me syte e mi te pakte 85%!!

Cne Bradfordi thu ti.. Bradfordi asht vllau i Skopjes se Felliqonise qy me 1963....

kush po e rrun per inglestanin mo? ketyre t'u behet ashtu sic na e kane bere. kaq di te them une. grekut ja beri breket salep mallkimi i nenave shqiptare keto 20 vjet.

Albini ka kohe qe flet per bosnjezim te Kosoves ne kuptimin administrativ, dmth qe serbet e Kosoves mund te marrin nje status te ngjashem me ate qe kane serbet e Bosnjes, po pa emertimin Republike.

Ky duket te jete rreziku i menjehershem, gjithnje nese e pranon pala shqiptare.

Ore po bisedohet  per nje zgjidhje nga ana veriore  e cila  nje dite do te vije se s`ben.Seps  te dy popujt jane te lodhur me gjendjen e luftes dje  dhe  as lufte  as paqe sot.Do  ulen per paqen, duke  u  marre vesh, si nje e nje qe bejne dy.Por ..

Vareni koken ketej poshte! Greqia eshte ne dite te  hallit dhe nuk ka rast  me te mire se ky i foruar prej vete  grekeve, me gjendjne ku e  shpune vendin, pasoje e "gjakut te perzier".O  sot o  kurre ne duhet tu kerkojme o  rikthimin e taneve ne trojet  e tyre  o  kompensimin.Greku me breke neper kembe dhe  na kemi harruar....  ate "zanatin" qe beri Demo Zhuku, kur gjeti  mushqerren shtrire...

Idrizet( me fal ti yni more se nuk e kam me ty) na tevaturisin me monumente  ketu kur duhet te ngreme "armet" per ti  vene ne pune, sipas motos se veteme, per hair, qe na la  turku, "Yxhym Xhumus...pedhja!" Se mos ma merrni per  lufte me dyfek !

Deshame bo nji koment serioz te kjo tema. Por kur pash komente pa fund nga Kevinjon thash me vete, vari teneqen nuk ja vleka!

Roni -, arabet kane nje shprehje  te lashte:sabeer,( cituar prej Muhamedit as.)

Ca do me thone sabeer? 

durim

..fi  bil araabia, ostaz Ajku ? Taip, meshi !

ëëë, la! Vetëm saber smiley

 

Kryetari i LDK-se, partisë më të madhe opozitare, Isa Mustafa, ka deklaruar sot është kundër vazhdimit të mëtejmë të dialogut me Beogradin. “Unë mendoj se ne duhet të jemi të gjithë së bashku dhe pozita edhe opozita dhe në Kuvendë të marrim vendim dhe ti sqarojmë edhe Bashkimit Evropian, SHBA-ve dhe faktorit ndërkombëtar se ne nuk jemi kundër dialogut me Serbinë, por ne nuk mund të vazhdojmë dialogun me një vend i cili është fut në territorin tonë me forca të krimit të organizuar”, tha para pak çastesh, kryetari Mustafa emisionin Debat të RTK-së. Ai tha se partia e tij do të inicioi që për këtë temë të diskutohet edhe në Kuvendin e Kosovës.
 

Nr 1.

Nuk mund te kete dialog me serbet pa kerkuar falje per masakrat dhe reprezaljet qe ata kane bere me vite kunder shqiptareve ne Kosov.

Serbet nuk kane paguar asgje per vjedhjen e Kosoves, per vrasjet, plackitjet e shqiptareve per me shume se 100 vjet. Po kush nga politikanet shqiptare i ka kerkuar  llogari Serbise, per keto ? Bota nuk mund te mbroj gjate ty ne se ti si viktim nuk e ngre zerin lart per ceshtjen tende, me argumente dhe fakte te dokumentuar.

Qeverite shqiptare nuk jane angazhuar shume ne mbrojtje te ceshtjes tone. Jane marre me shume me grindje ndaj njeri tjetrit per pushtet duke harxhuar kohe dhe para kot se koti.

Ne keto kushte serbet ndihen shume rehat.Ata jane me te avnacuar ne propagande duke dizinformuar sa te jete e mundur ceshtjen e kosoves! 

 

 

Në zyrat qendrore të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Albin Kurti, kryetar, Shpend Ahmeti nënkryetar, Xhelal Sveçla, sekretar për marrëdhënie me jashtë dhe Albulena Haxhiu, deputete, zhvilluan një takim me Ambasadorin e Britanisë së madhe në Prishtinë Ian Klif dhe sekretaren e dytë të ambasadës Myrna Mekgreger.

"Në këtë takim u diskutua mbi situatën aktuale politike ku të dyja palët shtjelluan pikëpamjet e tyre. Përfaqësuesit e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, përveç prezantimit të qëllimeve dhe projekteve të lëvizjes, shtjelluan edhe mundësitë e zgjidhjes së problemeve dhe rrugët për daljen nga kriza e në të cilën gjendet Kosova" thuhet në komunikatën e Vetëvendosjes.

Dy fjale per temen!

Nuk ka rendesi se nga kush eshte prodhuar e sajuar ky studim-permbledhje ne emer te Institutit Gjerman per Politike e Siguri. Nese ka qene Serb apo i paanshmem. Rendesia qendron tek bindja qe mund te behet politike ne te ardhmen. Rendesi ka qe ri-ndarja e kufijve balkanike sipas etnive eshte e mundshme, nje opsion, nje zgjidhje dhe nje ide - qe askush sot per sot nuk mund ta injoroje dot! Sot per sot nuk ekziston nje mbeshtetje e gjere politike per kete forme te zgjidhjeve te problemeve balkanike, por kjo nuk do te thote se kjo ceshtje u zhduk nga tavolina apo nuk ka qare te realizohet dikur. Eshte vetem ri-peshim e ri-vleresim i politikave qe kane deshtuar apo nuk sjellin rezultatin e pritur! Sot politika zyrtare perfaqesohet nga x y qe ka per baze nje linje te qarte, qe kane marre persiper me shpresen se kjo do te jap rezultate dhe eshte rruga e duhur... Por cfare ndodh kur deshton cdo gje? Neser politika do te perfaqesohet nga z e t qe do te kene perpara nje realitet tjeter dhe u duhet te gjejne linja te tjera e rruge te tjera qe, edhe ata, do te besojne se do te sjelle suksese apo eshte rruga e duhur. Po nuk funksionoi multietniciteti e Atiisahari sic duhet? ska rendesi shkaku dhe se kush eshte fajtor, nderkombetaret nuk jane ndeshkuesit por kane interes te kete qetesi ne rajon. Per ta te gjithe jane njesoj! Me fjale te tjera; principet mbeten te njejta por politika duhet te gjeje zgjidhje e menyra se si do te ruhen principet e realizohen detyrat. Principet e nderkombetareve, NUK jane Kosova mbi Serbine apo Serbia mbi Kosoven por PAQE, STABILITET e RESPEKT per interesat e njeri-tjetrit. Per nderkombetaret eshte njesoj si te kete dy shtete apo nje federate me dy republika. Mjafton qe te bien dakord gjelat e ballkanit! Nqs. nuk ka stabilitet, paqe e respekt, politika ka per detyre te gjeje zgjidhje te tjera dhe mekanizma te tjere qe te arrihen keto. Dhe ja ku vijme tek:

Realpolitika!

Realpolitika, u perdor nga Perendimi e Shqiptaret per te justifikuar ne diplomaci politikat e veprimet e veta. Faktet ishin baza e realpolitikes. Ne Shqiptaret i meshuam me top se na favorizonte. Por tashme realpolitika na ka zene ngushte sepse tashme realpolitika po perdoret me mjeshteri nga Serbet duke krijuar fakte ne terren e mbajtur qendrim te hekurt (burrerror! per te qene te sinqerte) perpara trysnive dhe lajkave te perafrimit ne BE. Edhe Kosova beri realpolitike me shpalljen e pavarsise. Por as Serbi dhe as Kosova nuk po ndryshojne realitetin megjithmend duke luajtur lojrat e tyre te realpolitikes. Kosova eshte shtet per vet-mashtrim, Serbia nuk ka humbur asgje ne terren, biles ka fituar me shume me Atiisaharin edhe pa e pranuar! Nuk eshte arritur STABILITET, PAQE e RESPEKT i ndersjellte per interesat e gjithsecilit. Pra ka ngrire si proces qe mund te shpertheje ne cdo minute. Kjo nuk eshte rezultati i pritur nga Nderkombetaret, nuk kenaq Shqiptaret, nuk po jep rezultat te prekshem dhe te gjithe jane te bindur se nuk mund te vazhdohet me keshtu!

Nga ana tjeter kemi realpolitiken e nderkombetareve qe,

   -Kosovareve po u kthehet ne bumerang (pervec faktorizmit si pale gati e barabarte qe eshte pozitive) duke humbur kapital politik e mbeshtetjet e dikurshme per interesat e Shqiptareve. Kosova nuk po deshmon se di te ndertoje shtet serioz, te luftoje Korrupsionin e ndertoje nje jete me te mire per banoret e saje. Eshte e paafte per siguri dhe vete ekzistenca varet kryesisht nga kuleta e zemergjeresia e taksapaguesve nderkombetare. Eshte e paafte te perballoje problemet e te perparoje ne aspektin ekonomik. Kosova ka nje imazh teper negativ nderkombetar fale Marti e figurave te diskutueshme te politikaneve e partive me backround kriminal e mafioz. Pafuqia e qeverise per te kontrolluar veriun e Kosoves dhe mungesa e politikave te suksesshme sociale per te gjithe banoret jane performanca qe duhet te deshmonin per te merituar mbeshtetjen e vazhdueshme te nderkombetareve. Manipulimi i zgjedhjeve, papunesia e madhe dhe kriminaliteti i gjere jane medalja qe fundos edhe me optimistin ne mbrojtje te interesave te Kosoves si shtet.

   -Serbeve po u kthehet ne bumerang (-dhe po u vleresohet aftesia) sepse po faktohet haptazi se Serbi vazhdon te beje politiken Miloshevicjave nen siglen e demokratve. Ne veri te Kosoves ata po krijojne fakte me banda kriminale e duke minuar stabilitetin e perpjekjet e nderkombetareve per paqe e siguri. Ata e kane ndare Kosoven praktikisht dhe po e mbajne peng politikisht. Po bejne politike te dyfishte te presionin e ruajtjes se frikes dhe njekohesisht po vet-imponohen si pale percaktuese te zgjidhjes se problemit balkanik, si per Kosoven ashtu edhe per Bosnjen. Serbet po shfrytezojne dobesine e nderkombetareve pas krizes ekonomike dhe terheqjen e bute te USA nga kompleksiteti ballkanik, duke e lene gati gjithcka ne dore te BE-se ku Serbia luan karten e 5 shteteve kundershtare te Kosoves Republike. Serbia po vleresohet e cmohet ne anen tjeter per reformat e sukseset e qeverise se Serbise ne permbushje te detyrave e standarteve qe u kerkohet nga BE-ja. Ata po tregojne se jane shume me te afte dhe shume me Evropiane se Shqiptaret ne pergjithesi. Kane perparesine se jane kristiane ne Evropen kristiane. Po vertetojne pa meriten e tyre se nga Kosovaret e Bosnjaket duhet pasur kujdes per islamofobi. Rastet e terrorristeve Shqiptare e Bosnjake ne USA, Gjermani e Sarajeve jane kenaqesia me e madhe e tyre per te faktuar disi rrezikun e islamizmit qe pjell Shqiptaria e Bosnja per te cilin ata pretendojne se ishin duke e luftuar.

....

Keto qe permenda me siper jane arsye te forta per te mos u vet-genjyer se planet e ri-vizatimit te kufive ne balkan jane Utopike. Ne ballkan nuk ka azgje Utopike, vete historia tregon se cdo gje eshte e mundur! Kur u shkaterruar nje Jugosllavi e tere qe ishte ku e ku nga fuqia e rendesia nuk perjashtohet asgje ne te ardhme per politikat ballkanike.

Diplomacia jone nuk duhet te behet pjese e retorikave te castit, dhe as te komentoje doemos studime te tilla por edhe te mos neglizhoje grackat e leqet qe mund te na gjejne te papergatitur! sic kemi deshmuar gjithnje ne histori apo kur doli perandoria Osmane ne ankand - realpolitika e dikurshme dhe e sotme mjerane per ne Shqiptaret.

Ne fakt, askush nuk e di sot se do jemi me mire me kufi etnike apo keshtu te ndare ne shtete por te bashkuar si komb. Ne fakt ne Shqiptaret kemi interes te njejte me Serbet per kufi etnike. Ne fakt ne kemi me teper frike se mos Serbi tregohet me kopil dhe jo se nuk e duam megjithmend bashkimin etnik ne nje shtet te vetem. Ne duhet te marrin seriozisht edhe nje ri-vizatim kufijsh ne rast se sigurohen shumica e interesave te Shqiptareve. Deviza e Shqiptareve nuk duhet te jete cfare thote x y nderkombetar sot per sot por cfare eshte interesi yne sot e ne te ardhme. nqs. Interesi shqiptar eshte ri-vizatimi i kufive ne baza etnike, atehere nuk duhet te kete rendesi se kush e solli idene dhe se ku u gatua ajo. Nje komb duhet te dije dhe te kete kurajon te guxoje edhe te rrezikoje. Pa gjak e lufte nuk ka perfitime. Ate qe karakterizon Serbin duhet te na karakterizonte Ne!

kev

 

Kev, me ne fund bere diçka te miire, qe ja vlen te debatohet....ne shume pika bie dakort me ty, dhe ne komentet e mija ne kete teme, kesaj kembane i kam rene, por i kam rrene jo me kopaçen tende, sikur zgjidhja e munguar eshte vetem nga jashte, por se mungesa e zgjedhjes, ne masen me te madhe vjen nga mungesa e politikave te njezeshme nga brenda. Si e mendon ti zgjidhjen nese te gjithe shqiptaret ne te tera trevat do te dilnin me nje ze dhe do tu benin presion nderkombetareve per rivendikimet tona? 

Rendesi ka qe ri-ndarja e kufijve balkanike sipas etnive eshte e mundshme, nje opsion, nje zgjidhje dhe nje ide - qe askush sot per sot nuk mund ta injoroje dot

Kete rindarje si e mendon, sipas popullsise, apo sipas trojeve.....?

ali,

ri-ndarja ka per baze popullsine dhe pas kesaj ne porpocional edhe trojet. Trojet me interes ekonomik e ushtarak jane gjithashtu te rendesishme, aty behet politika me e forte zakonisht. Kam thene se qendron mundesia nese arrihet konsensusi politik por te mos keqkuptohemi, une jam per hapa te kujdesura dhe perparesive strategjike qe krijojme me kalimin e kohes pa i shqyrtuar qe tashti kufijte perfundimtare etnikisht.

Dhe sa per noten tende qe i jep komenteve te mia, jam i mendimit se disa komente te mia kane synimin edukator per kulturen e ulet te patriotizmit albanez qe eshte ne mode tashme por qe prezantohet e shqiptohet shume provincial e tipik fshataresk. Komenti im i vetem per kete teme dhe brenda ntemes eshte kjo e fundit qe lexove, ato komentet me siper kishin per baze injorancen e shprehur nga ajka prej bajge ku perflitet arbitrarisht cdo figure e mitologji antike si shqiptare edhe pse nuk ka asnje fakt e mbeshtetje historiane qe e cilesojne nje gje si te tille. Thjeshte nuk i duroj dot Gruevsit e Shqiptarise qe maqedonizojne sllavisht!

kev

Kev, ti shume mire ben nihilistin, apo me mire e me me edukate ben oponencen ne kesi rastesh,por me duhet ta pranoj se si ata pro, edhe ti qe je kunder,perdorni po te njejtat arme.... nese ti do qe te me ulesh hunden mua per ato qe une di peciptazi, atehere duhet te perdoresh me shhume arsenal diturie per te me mposhtur mua...por kur edhe ti bie ne po te njejtat ujra po si une, na ben qe te dy, thjeshte llafolloge....

prsh. Ali

ali,

e para punes, nuk jam i orientuar kurre te ul hunden dikujt dhe as me pak ty. Nqs. shpjegohem si i tille, atehere une kerkoj ndjese sepse ne shumicen e rasteve nuk i perkushtroj shume kohe diktatit korrekt. Une jam gjithashtu i paditur per shume gjera por per ato qe jam i bindur dhe ne raport me bashke-komunikuesin qe dalloj deficite elementare jam dhe do te jeme gjithnje "diktues". Nqs. e ke vene re, Une nuk kam kurrfare kompleksi te shpreh edhe "mesuesin" por edhe "nxenesin" kur e shikoj te nevojshem. Ketu nuk ka fare nihilizem dhe as mburresi por vetem njohje e ne respsekt te personit tim.

Naten Kev

P.S. ali ~ kev jane qe te dy shkurtime, jo keqperdorime. Per disa te tjere e pranoj se nuk kam shume rezerva cmuese

@kevinjon@

po te kthej pergj ketu sepse me larte do beheshim shume kinez.

Me vjen keq qe po ta them por llogjika s'eshte fare e drejte.Ti po bene nje lemsh te te sotmen me te shkuaren e afert, te larget e shume te larget.Dhe me beso kur ngaterrohen kohet seshte kurre shenje e mire.

Shqiperia pershkak te pozicionin gjeografik qe ka eshte e detyruar te kete pika referimi.Ne nuk nuk i perkasim asnje familje te madhe kulturore e etnike si sllavet ose gjithe fqinjet tane e as fetar,per me teper kemi qene gjithmone nensundim .Ndaj skishim si te dilnim ndryshe.

Mos harro qe Greket ende sot e kesaj dite perdorin elementet historik per te fituar pozita ne arenen boterore (madje dhe nga ana ekomomike,shih ne supermarket sa ushqime "greke" ke,per te mos thene debatet kur u fut ne BE), ndonese jane me pabereqete se sa ne dhe kete e ka provuar dhe kriza e sotme.

Per te tashmen,

Per nje njeri qe i bie historise kryq e terrthore me beso eshte e habitshme si kane mbijetuar shqiptaret sot e kesaj dite.Eshte e habitshme!Si flitet ende ne nje gjuhe e tille eshte e pashpjegueshme.Me te vertete jemi nje mrekulli nga qielli por dhe nje fatkeqesi per veten tonesmileySepse Zoti sikur te mos ishte kaq ironik mund te na kishte vendos diku tjeter po nga ka cuar ne goje te ujkut.

Ne pergjithesi,

Cdo komb ka nje cikel te caktuar dhe historia jone e emigranteve pabukese,seshte as e para e as e fundit(kujto irlandezet ne amerike,italianet e greket me vone),thjeshte eshte me e vonuar.Te fillosh te hapesh debate te tilla miku im eshte thjeshte shterpe.Per te ecur perpara njeriu duhet ti marr ca gjera si te mireqena, psh sic marrim si te mireqene qe jemi njerez ndryshe do ishim cmendur.Apo jo?Sa per te tashmen,une te sygjeroj te fillosh nga vetja.Puna jote dhe zhvillimi yt personal do kontribuoj ne ngritjen e nivelit kombtar.Debati yt eshte lidhur me eksperienca personale sepse per ata qe jane ne ambjente akademike e kuptojne se sa me aktive jane serbet dhe greket ne pervetesimin e historise se rajonit.Keshtu qe te lutem e lejme kete muhabet.

Replike me Doranol,

@kevinjon@

po te kthej pergj ketu sepse me larte do beheshim shume kinez.

Me vjen keq qe po ta them por llogjika s'eshte fare e drejte.Ti po bene nje lemsh te te sotmen me te shkuaren e afert, te larget e shume te larget.Dhe me beso kur ngaterrohen kohet seshte kurre shenje e mire.

Kev--> Nuk po bej lemsh fare biles po me shkon mendja se nuk me ke lexuar fare. Une them qarte dhe prere si askush tjeter ketu se jam kunder deformimeve te Historise, patriotizmit fshataresk qe nuk fakton me deshmi e shkence serioze por si yxhym ballkanas ja meshon historise se krijuar nga politika, ne nje cast te historise, qe ne kohe te caktura sherbente per nje qellim te caktuar por qe nuk pi uje me sot. Historia e Shqiperise ka nevoje te rishikohet dhe ri-behet mbi bazat e te dhenat me te fundit shkencore duke korrigjuar tek tuk perfundimet, kendveshtrimet e vene ne nje drite me te kthjellet personazhet ashtu sic kane qene. (- Nuk mund te thuash sot si perpara 100 vjeteve kur bota ishte me injorante se Etrusket jane Shqiptar se Shqiptaret jane Ilir dhe Etrusket ishin Ilir dhe keshtu jemi ne ata dhe ata jane ne, pa nje deshmi te vetme dhe pa piken e llogjikes shkencore!??? Ose nje tjeter qe thote "konstandini i madh ka qene Shqiptar" kur kete nuk ta fakton asnje rob normal qe e ka studiuar me seroiozitet.) - Kete une e shoh te domosdoshme sepse kemi shume injorante midis nesh qe i marrin taze gjerat dhe pervecse nuk dine ti lexojne drejte te dhenat, na dalin si shumice sot duke na turperuar e krijuar imazhe qesharake me bindjet e tyre. Une per kete kam sjellur si rast "maqedonizimin sllavisht te historise". Une jam kunder injorimit te fakteve qe nuk flasin gjithnje sipas daulles sone dhe keshilloj gjithnje per nje patriotizem me me teper kulture, njohje e horizont akademik, intelektual e kulturor. Eshte nje ceshtje qe na demton te gjithe sepse mjafton te hedhesh nje sy ne forumet nderkombetare ku Shqipot bejne si historiane, do te verejme nje tallje gjigande te inteligjences sone nga te huajt. Dhe shume here me te drejte!

Shqiperia pershkak te pozicionin gjeografik qe ka eshte e detyruar te kete pika referimi.Ne nuk nuk i perkasim asnje familje te madhe kulturore e etnike si sllavet ose gjithe fqinjet tane e as fetar,per me teper kemi qene gjithmone nensundim .Ndaj skishim si te dilnim ndryshe.

Kev--> Pikat e referimit eshte vete fakti se jemi nje komb i njohur Boterisht si Shqiptar dhe cdo gje ka te beje me aftesite sociale, politike, kulturore e ekonomike qe zoterojme ne sot mbi bazat e sotme te percepetimit te kombeve e shetetve. Per cfare te hyn ty ne pune sot nje Konstandin apo nje Etruskt si Shqiptar? Per lloqe kavaje apo ballkanase? Nuk te pjerdh njeri sot se kush ke qene por cfare je dhe sa je ti ne gjendje te jetosh e besh ato qe ben bota e sotme me interesat e sotme! Historia duhet te pastrohet nga interpretimet qe sot smbahen me per serioze, duhet te pershtatet gjuha e perdorur ne te, duhet pershtatur edhe kuptimi sipas kohes se tashme, duhet te shkruhet, te studiohet vazhdimisht e te interpretohet me me kujdes nga Historianet dhe per mendimin tim, ata, me neglizhencen e dembelizmin e tyre, jane fajtoret me te medhenje qe lejojne kaq interpretime gamoresh te Historise sipas nivelit me fshataresk te mundshem!

Mos harro qe Greket ende sot e kesaj dite perdorin elementet historik per te fituar pozita ne arenen boterore (madje dhe nga ana ekomomike,shih ne supermarket sa ushqime "greke" ke,per te mos thene debatet kur u fut ne BE), ndonese jane me pabereqete se sa ne dhe kete e ka provuar dhe kriza e sotme.

Kev--> Greket mi goce, kane se cfare te trasportojne ne Bote dhe fale atyre sot ne dime shume gjera nga antikiteti. Jane gjuha, letersia, filozofia, demokracia, monumentet e personazhet qe e krenojne ate. Ti si Shqipo cfare ke? me se krenohesh? kush te pjerrdh sot ne bote? cfare kulture e roli ke? cfare dreqi do ky partiotizem leshi qe te felliq qe kur pollet injorancen me tmodhe?

Per te tashmen,

Per nje njeri qe i bie historise kryq e terrthore me beso eshte e habitshme si kane mbijetuar shqiptaret sot e kesaj dite.Eshte e habitshme!Si flitet ende ne nje gjuhe e tille eshte e pashpjegueshme.Me te vertete jemi nje mrekulli nga qielli por dhe nje fatkeqesi per veten tonesmileySepse Zoti sikur te mos ishte kaq ironik mund te na kishte vendos diku tjeter po nga ka cuar ne goje te ujkut.

Kev--> Ne shqipot do te ishim kudo ne goje te ujkut mi goce se e kemi gjakun e mendjen e tille. Thuaj shyqyr qe jemi aty ku jemi se kemi pasur fat! Biles edhe pozita gjeografike na turperon me teper si komb (nqs. pretendon se je me preardhje Ilire) dhe e di perse? Sepse, si eshte e mundur qe te kesh Grekun tek kembet, Romen perbri, Evropen e kultures mbi koke, Vatikanin te dritarja, shkurt; rreth e rrotull po te shikosh ka qene kurrdohere kerthiza e bortes dhe ti shqipo qe ben kaq tellall mencurie sot te mos kesh mesuar kurre dicka, te mos spikatesh kurre per asgje, te mos shkruash e mesosh kurre (deri para 100vjeteve) gjuhen e alfabetin tend. Si eshte e mundur? a nuk eshte kjo nje deshmi se ne jemi kot? cfare partotizmi do mbrojme me kaq pak cmim?

E sa per heroizmin qe paskemi mbijetuar, aty ja fut kot. Ne kemi qene gjithnje legena qe e kemi kthyer pllaken sa here nderronte fortuna. Prandaj edhe shquhemi per gjate historise si popull antiautoritet, anti-fetar, anti-besues, anti-vetes, anti-anti anti! + qe une mendoj se nuk mund ta quash mbijetese kur shumica e kombit tone me shume gjasa mund te jete nje perzierje e tmerrshme e lloj lloj kalimtari ne keto toka!

Ne pergjithesi,

Cdo komb ka nje cikel te caktuar dhe historia jone e emigranteve pabukese,seshte as e para e as e fundit(kujto irlandezet ne amerike,italianet e greket me vone),thjeshte eshte me e vonuar.Te fillosh te hapesh debate te tilla miku im eshte thjeshte shterpe.Per te ecur perpara njeriu duhet ti marr ca gjera si te mireqena, psh sic marrim si te mireqene qe jemi njerez ndryshe do ishim cmendur.Apo jo?Sa per te tashmen,une te sygjeroj te fillosh nga vetja.Puna jote dhe zhvillimi yt personal do kontribuoj ne ngritjen e nivelit kombtar.Debati yt eshte lidhur me eksperienca personale sepse per ata qe jane ne ambjente akademike e kuptojne se sa me aktive jane serbet dhe greket ne pervetesimin e historise se rajonit.Keshtu qe te lutem e lejme kete muhabet.

E leme!

 

@kevinjon@

I dashur mik,I vogel dhe bukuroshsmiley

Me vjen keq qe ke rene ne nje kazane te tille mendimesh.Nese ti mendon se te paret e tu qe kane luftuar per te mbajt ate cik toke kane qene legene, me vjen akoma me keq.Sa per Greket,po te lutem mos e perzie si muhabet.Ajo qe Greket po marrin sot eshte kontributi I nje sere etnish ne rajon.Nese te ste bene pershtypje,a se ke vene re,Greket jane te vetmit qe marrin kontributin e nje perandorie multi-etnike sic ka qene ajo Bizantine vetem sepse sipas rregullit te gjithe flisnin greqisht.Eshte njesoj si ne qe punojme tani ne Anglisht qe ne te ardhmen te njihen si contribute te anglezve.Me asnje perandori ska ndodh kjo.As me italianet me Romen e Lashte e as me Turqit, le me perandorit e tjera perendimore.Keshtu qe te lutem mos me thuaj thuaj cfare kane Greket t’I japin botes,sepse e lexon historine sipas versionit te tyre.Ata me shume skrupolozitet kane ditur ta mbajne linjen "historike"(kujt varret e ushtareve) me sistematikisht ,kurse ne dalim si kokrra mbas te vjelit.

ti shqipo qe ben kaq tellall mencurie sot te mos kesh mesuar kurre dicka, te mos spikatesh kurre per asgje, te mos shkruash e mesosh kurre (deri para 100vjeteve) gjuhen e alfabetin tend. Si eshte e mundur?

Ne kemi qene te sunduar.Dhe ti dukesh cun I zgjuar per ti ditur pasojat e sundimit.Pervec shqiptaro-centrizmit ky fenomen ndodh rendomtasi ne vendet e sunduara.Une s’besoj se ka njerez kot, e aq me pak kombe kot, por besoj se te vene ne kushte te ndryshme njerzit kane tendencen te kene nivele te ndryshme zhvillimi.Edhe ti sikur te kishe lindur ne Amerike do kishe patur te tjera derte.Por rrobi duhet ti bindet vetes se tij.Une jam e qarte, qe sot eshte me lehte te gjesh nje qen rrace sesa nje nje njeri te paster gjenetikisht, por kjo ska lidhje vetem me shqiptaret.Si njohes I mire I Grekeve sipas veprave te baballareve “te Greqise se Lashte”,kombi I tyre qenka floke geshtenje me lekure te hapur e sy blu.Po me gjete nje grek  te sotem me kete pershkrim,te lutem me thuaj.Ose tek e fundja po gjete nje grek sipas skulpturave antike,prape mi thuaj.Vertetimi I shqiptarit si Anti-Cdo gjeje, je pikerisht ti.Po me gjete nje grek qe mohon origjinin e tij te lashte, prape me thuaj.Kurse ne akoma I bieme tenxheres “to be or not to be”.Meqenese dhe ti sje historian me beso qe probabiliteti qe ti apo te tjeret te jene "gamor" eshte 50%me 50%.Keshtu qe e leme sigurine ne vete.

Une do te sygjeroja te bije ne paqe me veten sepses ka kuptim.Une jam plotesisht dakort me ty qe syte duhet ti mbajme nga e ardhmja dhe ti leme patetizmat,por te siguroj mik qe duke ju futur ketij muhabeti ti sbehesh me mire se ata qe ti perpiqesh te shash.Te uroj suksese sidoqofte.

Shume faleminderit, me perulje, me perkulje por cfare ke thene?

Ti ha inat me Grekun se eshte Grek apo ke inat se te shaj shqiptarine?

E para punes, Greku nuk tradhetoi as gjuhen, as kishen dhe as kulturen e tije. Ndryshe ne Shqiptaret. Ne nuk kishim as gjuhen tone (ne te shkruar) as kulturen tone te formuar, as ruajtem fene si gje e shtrenjte dhe as ishim te interesuar te krijonim Shtet e Komb sic bene Greket gati 100 vjet para nesh! Ne nuk kishim dhe nuk kemi antikitet te famshem sic paten ata dhe nga ne nuk mori njeri shembull se si te jeteoje vete!!! Ne kohen Bizantine, si popull kane qene te gjithe njesoj! Ne kohen Turke te gjithe kane qene njesoj, biles Shqiptaret me te favorizuar sepse morem fene e tyre dhe prap si prap nuk i beme vetes nder dhe nuk ditem ta shfrytezonim! Me arsye te rraplezaljeve nga pushtuesit nuk mund te sqarosh te gjitha! Jenicer kane shkuar jo vetem Shqiptaret por edhe Greket edhe cdokush tjeter nen Turqi! Eshte fenomen balllkanik, gabimet historike ti a faturojme komshiut 1 me 1! Eshte fenomen e vezves i keq qe per cdo deshtim e per cdo neglizhence e pamundesi tonen ja faturojme gjithnje te huajit dhe vetem te huajit!? Kete une e urrej sepse ne vend qe te jemi te sinqerte me veten dhe te fillojme e te analizojme veten tone mbi baza te shendosha ne vazhdojme ti biem fyllit te patriotizmit me friken ndaj komshive!?

Greku, eshte si eshte sot, bjond apo zezak, ai i ka bere vend vetes ne Bote me zotesine e vet dhe pikerisht fale besnikerise se tije ndaj Gjuhes, fese e kultures se vet. Ti Shqiptar perse nuk ke treguar edhe ti kete zgjuarsi? Perse te mos ishim Ne ata qe te perfaqesonim sot kulturen e antikitetin e lavdishem Grek? a nuk kemi qene me te favorizuar se Greket nen Osmanlli? por nuk eshte vetem kjo, Edhe sikur te mos ishim Ne te prirur per te treguar, ndryshuar, montuar Historine sipas traditave, interesave dhe perfitimeve tona, lind pyetja Perse nuk morem shembull nga ata me heret dhe te tregoheshim me te zgjuar duke imponuar Shtetin, Kulturen e Historine tone ne lavdi, krenari e me plot intergritet?

Une nuk jam Historian, kjo eshte e vertete por nuk jam edhe bylmez qe ta kuptoj Hitorine dhe deshtimin e Shqiptarise ne cdo fushe si argument per te bere patriotizmin e stilit 200 vjecar me intelekt pellazg ne epoken e standarteve moderne!

kev

 

Kev

Ne nuk kishim as gjuhen tone (ne te shkruar) as kulturen tone te formuar, as ruajtem fene si gje e shtrenjte dhe as ishim te interesuar te krijonim Shtet e Komb sic bene Greket gati 100 vjet para nesh! 

Kur te them une ,qe ti e basardon historine ,nuk te mbushet mendja,por fillon e shkruan nje carcaf me budalliqe si pune e ketyre

fakti qe ne nuk e kemi pas te shkruajtur gjuhen tone ,(perderisa nuk eshte zbuluar  ndonje dokument i shkruajtur deri me sot),nuk tregon qe ne nuk kishim gjuhe tonen ,por thjesht s'e kemi pas te shkruajtur. Kemi trasheguar 1000 fjale ,toponime  ,te cilat e deshmojne qarte ekzistencen e nje gjuhe ,plus qe ka deshmi te gjuhes sone dhe nga te huajt qe kane fol per vendin tone.shtetin e kemi formuar qe ne shek e V pr.k dhe nuk e shkaterruam vete ,por pushtuesit e huaj te cilet historikisht nuk na kane lene te zhvillohemi ashtu si dhe vendet e tjera...dhe me vone nuk eshte se s'kemi dashur te kemi shtetin tone ,se ndryshe s'kishim luftuar nje jete te tere kunder pushtuesve ,por perkundrazi u kishim bere fresk atyre gjithe jeten dhe sot kushedi ne c'shte do benim pjese:ne ate italian ,serb,bullgar ,malazes,grek.

sa per kulturen ,nuk e di c'kupton ti me kulture ,se ben mire te vizitosh ndonje qender a muze arkeologjik per t'i pare me syte e tu ..ca deshmi te kesaj kulture.

 

Te kam thene meso nje here historine para se te kepusesh thagma te tillasmiley

 

"Te kam thene meso nje here historine para se te kepusesh thagma te tillasmiley"

 

venuske,

..edhe une te them hapi syte e lexo me mire perpara se te shkruash brockulla te tilla!

per gjuhen e kam theksuar () se behet fjale per shkrim e kendim dhe jo gjuha e te folures. Cuditem si hy si gjele pa shkak?

hahahahaha!

po per te tjerat me sqaro nje ciksmiley

ehu ti paske qef per tallava sot smiley  na le rehat se mu kan versul shumica smiley

une nuk bej pjese te shumica?smiley

ti je pakice me sheqer smiley  po nai her e krip keq smiley

E para punes, Greku nuk tradhetoi as gjuhen, as kishen dhe as kulturen e tije.

C'gjuhe nuk tradhetoi? Meqe jeton ne Gjermani, germo pa te mesosh qe mos te ishte Ludwig i Bavarise, Greqia sot e kesaj dite do ishte duke folur Arvaniteshe.

Gjembi,

Ludvigu i Bavarise ishte aq i DASHURUAR pas historise e kultures Greke sa beri ndertime ne Mynih qe ti ngjanin arkitektures Greke. Ishte princ Vidi i dashuruar per ndonje gje shqiptare? Jo !!! Ludvigu erdhi ne Greqi sic erdhi edhe ai tjetri ne Shqiperi sepse ishte marrveshje nderkombetare dhe jo se e kishin ata ne dore nacionalizmin Grek. Arvanitasit ishin Greket me te thekur te revolucionit dhe nacionalizmit Grek sepse atehere kishte me teper rendesi kulutura e feja e perbashket se sa Gjaku i perbashket. Arvanitasit edhe sot jane me rracistet nder Greket!!!

Lexo pak historine dhe mos ja fut kot sepse ke degjuar per Ludvigun 1/2 fjale.

Perderisa te permenda Ludwig, do te thote qe e di ca ka qene e ca ka bere e s'ka nevoje te harxhohesh duke shkruajtur. Po flisja per gjuhen qe Greket e paskan ruajtur me aq rigorozitet - por qe sikur s'ka shume lidhje me Greqishten e lashte. Sipas Grekerve vete, nqs nuk do ishte Ludwig dhe dashuria e tij e madhe per Greqine e Lashte, greket nuk do flisnin sot gjuhen qe e paskan ruajtur me aq rigorizitet por Arvanitshe. Madje edhe fustanella (gjithmone sipas Grekerve) eshte 100% Shqiptare. Ti nderroje muhabetin si te duash, e drejta jote si autor.

gjembi, fustanella eshte shqiptare kjo dihet, por ajo qe thua ti per rolin e Ludvigut ne gjuhen percaktuese te shtetit te sotem Grek eshte spekullative, deformon opinionin dhe eshte natura tipike e patriotizmit te semure ballkanik. Gjuha greke u ruaj ne Evrope e Bote me shume se sa ne Greqi vete sepse ishte ne ate kohe Gjuhe fisnike dhe dipllomatike. Te gjithe Librat e diturise bazoheshin kryesisht ne greqishte dhe greqishtja ishte ajo qe inicioi Opinion mallengjyes ne tere Evropen per te startuar Romantizmin antik. Kjo ishte shtysa kryesore per ndihmen e finalizimin e Shtetit Grek. Shteti Grek u formua ne saje te nje ideollogjie e per himn te Antikitetit. Kjo tregon se Greket kane nje cmim tjeter nga shqiptaret qe spollen asgje me vlere qe te mallengjenin dikur edhe ne Boten e gjere. Ne nuk mallengjehemi vete qe klemi lind atje dhe jo me te presim te na dashuroje Bota. Ama O gjemb shpo diku tjeter se ke ngaterruar brime te Historia.

smiley

Ata "arrixhinj" sllave ne Mitrovice kane nja ca 10 shekuj qe jane ne tokat e tyre.. me duket. Ti je i zoti ti debosh nga kane ardhur? Pse nuk debon Turqit qe i ke ne Prizren qe kane ardhur te fundit? Po Milloshevici a nuk thoshte po te njetat gjera "ose te behen njerez ose te hikin nga kane ardhur"?

Gjate kohes se Romes, u asmiliua/pasurua shumica dermuese e popullsise Ilire ne latine e skllave. Mjafton te shohesh ngjyren e fizionomine e Durrsakeve, Kavajsve, Vlonjateve dhe do te lexosh menjehere gjenet e perziera mesdhetare. Edhe Mirdita nuk eshte e paster. Aty u shperngulen maqedonasit kur u shuajt maqedonia si mbreteri, prandaj edhe Zogu i dha djalit emrin e Lekes kur lindi.

 

Pak me lart jam akuzuar si nje person qe nuk eshte i afte te sjelle "prova" per autoktonine e shqiptarve dhe se kerkoj te ndez lufte ne ballkan !!!!

Se jam vetem nje patriot interneti e etc etc...

Tani qe arrita me ne fund te lexoj shumicen e komenteve te kesaj teme gjeta disa "xhevahire" te jugosllavit tone made in "lubonja" te cilat po i sjell ketu ne kete koment qe do te jete dhe nga te fundit per kete teme besoj.

Ata turqit e prizrenit nuk thone qe kemi qene atje prej 10000000 vjetesh po pranojne realitetni dhe vertetesine ashtu sic eshte.

Te krahasosh perpjekjet e Shqiptareve per drejtesi dhe demokraci, per nje jete me te mire, me te lire dhe dinjitoze me thenijet dhe veprimet e nje personi qe vdiq ne qelite e nje gjygji internacional evropian nuk eshte nje lapsus i vogel ne nje diskutim, por nje edukate apo nivel zhvillimi social ne nje shkalle familjaro fisnore.

 

E theksoj se kam lexuar disa libra per historine antike, me qeillim qe te mesoja ndonje gje te re per historine e vendit tim dhe te them te drejten ne ansje nga keta libra nuk kam lexuar asnje rrjesht per popullesine latine apo skllave.

Per existencen e gjuhes latine po, por per popullesi jo.

Po deshe na e thoni pak se ku kane qen kufite dhe shteti i kesaj popullsie ?

Nuk e kuptoj dot se clidhje ka Maqedonia me cunin e zogut?

Fakt eshte qe dhe maqedonia e Alexandri kane qene Shqiptare por edhe kjo me sa duket nuk duhet te vertetohet sepse i prishet qetesia komshinjeve tane. 

Sa per info, historiane dhe kronikane indiane kane shkruar se njerzit me te afert te Alexandrit kur flsinin me Alexandrin flisnin nje gjuhe krejt te vecante qe jo te gjithe ushtaret e tij e kuptonin...pra as greqishten tende e as latinisht e as arabisht e as italisht e as baske ....

Eshte e vertetuar me kohe e vakt se nena e tij ka qene me orgjine shqiptare

Ne flasim ketu per 10000 vjet histori me perpara se sa koha e zogut tend ....!

 

Pra made in "lubonja" qe gerthiti ne fillim sikur e kishin cpuar me gjilpere ne mendere per prova ka shkruar per vete ketu brockulla nga me specialet smiley

p.s.  Vor lauter bäumen kannst den wald nicht sehen.

 

Aleksander = A le si ne anderr (legjenda tregon qe Olimpiada, SHQIPTARE, pa ne enderr qe i biri do behej VIP). Kjo sa per saktesi smiley

Aleksandri nga e ema qe epiriot,dhe nga i ati Filipi II,qe 50 % ilir nga fisi i Lynkesterve e 50 % maqedonas  ,por meqense Straboni i quan ne veprat e tij maqedonasit si paion dhe duke ditur qe paionet ishin  ilir  i bie qe dhe maqedonasit te jene ilirsmiley

Kev ,a mjaftojne keto , per mos u quajtur une patriote e semure  ?smiley

Pse mi kontrolli i larte i shtetit, seksioni Histori jam une? Po te pelqeu ty si version mbaje, une nuk e quj smiley

dmth ti thjesht ke shpirtin e kundershtarit ,ke qejf te gerricesh ,jo se i beson ato qe thua .

 

mbase?  pse nuk te gerric gjo ty?

vetem nje gje me gerrice mua,but  is "secret"smiley

Nur Wassermelone,ich weiss.

smiley

Brad ,mo na ler pezull,por ..

mos e thuj se ca ktu do ta nxjerrin me prejardhje Ilire smiley

@kevinjon@

Me fal o mik, se te mora me seriozisht sec duhet.The end!smiley

Me fal qe me more seriozisht, e kam seriozisht. Seriozisht e ke me The End?

Shqipot me se shumti jane perzierje mbeturinash historike qe morren zakonet e gjuhet, ashtu te perziera here pas here dhe ne mes te mesjetes u formuan si etni me vete.

Hahahahahahahaha....!! ç'farè nuk lexohet kètu...po kjo qenka me ja fut vetes bam!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).