Fuqitë botërore kërcënojnë BE-n, me taksim të ndërsjelltë për linjat ajrore evropiane

 

Tre vendet: Kina,Rusia dhe India po planifikojne nje takse over-flight per kompanite e fluturimit te BEse. Ky reagim vjen si pasoje e propozimit nga ana e BE-se per taksen e karbonit, takse e cila hyri ne fuqi ne 1 janar.

Shoqata Nderkombetare e Transportit Ajror e ka kritikuar ashper kete levizje te BE , te cilen e quajti si "nje cregullim te tregjeve ajrore", duke shtuar se BE duhet te negocjoje ndermjet SHNTA (IATA) per te arritur nje marreveshje globale. SHNTA e cila perfaqeson 240 kompani nderkombetare te cilat jane pergjegjese per 84% te trafikut ajror global, perllogariti se rregullat e reja te BE do ti kushtojne kompanive 900milone euro ne vit dhe ne vitin 2020 do te arrijne ne 2.8miliarde euro.

Agjencia Fitch, ne dhjetor u shpreh se ky konflikt i inicjuar nga BE mund te sjelle nje lufte tregtare ne rang global

Kina u pergjigj ne menyre me agresive duke ndaluar kompanite e saj te paguanin kete takse. . Regullatori i linjave ajrore te Kines u shpren per agjencine Xinhua se kompanite kineze jane te ndaluara te paguajne "taksa shtese" pa miratimin e qeverise kineze.

Ambasadori i BE ne Kine,Markus Ederer deklaroi se BE po merr rolin e liderit te energjise se gjelber ne rang global, per te luftuar ndryshimet klimaterike dhe shtoi se ky ligj i trajton kompanite evropjane dhe ato te huajat njelloj. Megjithate Ederer u shpreh se eshte teper heret te flitet per mundestite ligjore per detyrimin e Kines per pagimin e kesaj takse.

India/Zyrtare te qeverise indiane u shprehen se keto rregulla te BE kane potencjalin te shendrrohen ne nje lufte tregetare e cila mund te preke dhe tregetine detare. Pas nje takimi me Komisjoneren e BEse Connie Hedegaard, ministri indiant i avijacjonit civil,Ajit Singh u shpreh se ka shume pak opsjone: Ose te pranoje kete ligj te ri nga BE ose te vendosnin masa reciproke kundrejt BEse, duke pare se BE qendronte e palekundur nga qendrimi i vet.

Connie Hedegaard, pas takimit deklaroi se paten nje takim te frytshem megjithese palet kishin qendrime krejt te kunderta

Por edhe SHBA,Brazili,Japonia,Indonezia  kane shprehur hapur shprehur pakenaqesine e tyre kundrejt kesaj levizje te BE dhe besohet se do te merren masa reciproke kundrejt kompanive ajrore te BE. Agjencia e njohur Reuters shprehet se administrata Obama po pergatit nje kunderpegjigje "reciproke" kundrejt kompanive ajrore Evropjane qe operojne ne SHBA. (Nje takse e vecante per linjat Evropjane)

Efekt bumerang?

Analistet ekonomike thone se sikur vetem grupi i tre shteteve Kina,India dhe Rusia vene takse reciproke apo kufizojne fluturimet e linjave te BE(duke vendosur si preteks ndotjen ), kjo do te kishte nje efekt shakterrues ne industrine ajrore te BEse. Duke marre parasysh dhe faktin se industria ajrore eshte nje nga me te rendesishmet ne BE dhe krizen ne te cilet ndodhet kjo do ta demtonte me teper.

41 Komente

I shtoj paragrafit te fundit, alla fshatarçe:

 

Jo vetem, por meqe edhe karburantet dhe metalet furnizohen nga keto tre vende aziatike, Evropi ben mire ta uli hunden e ta heqi ate taksen, perndryshe bam-bam.

ç'a keni mer jahu smiley si s'me late rehat smiley Belulo, vertet une kam folur shume per CO2, obligacione e saja, por BE/EU i duhet tashme te justifikoje investimet qe jane bere nga keto obligacione, se jane hedhur shum ne treg ne forme investimi dhe brokersit/belegersit kane perfituar ca si shume smiley e ne kete rast EU/BE me 1 gur vret dy zogj, justifikon investimet qe do behen tash e tutje mbi keto obligacione, si dhe detyron firmat e fluturimit te jene me racionale (jo avion me 10-20 pasagjere) qe  do te thote diç me pak fluturime por me te njejtet pasagjere, qe perkthehet me pak CO2 e qe ne krahun tjeter matet si vlere e kthyer ne mall; Para. 

Mirpo ketu s'jane dakort keto shtete dhe shum shoqeri jashte Europes, sikunder dhe brenda Europes, se sipas llogaritjeve, thuhet se çmimi i biletes do rritet 10-20 euro per person, qe per ne europianet nuk eshte ndonje gje e madhe, por per xhepin e shqiptarit, kinezit, indianit, etj, eshte shume, sikunder edhe per keto shoqeri qe po ndjejne nje frike te drejte per humbjen e klienteles. 

falemnderit.

ps. tani u qartesova per ate punen e justifikimit te europes qe u permend dje dhe pardje. ti mos prit qe meqe eshte ne Liber, automatikisht dihet.

 

Pjero, bileta do te rritet 10-20 euro per kompanite jashte BEse: Nqs se kompanite Evropjane fillojne te taksohen,ne anen tjeter reciprokisht nga Kina,SHBA,India,Japonia,Brazili,Indonezia,etj :atehere i bie te paguajne tatim te dyfishte,gje qe do ti vinte ne veshtiresi te medha. Marrim ketu parasysh qe Industria ajrore eshte nje nga kontribuesit me te medhenj te GDP ne BE kjo do te kishte pasoja teper negative. Problemi i dyte eshte se BE nuk ka mekanizmat as kapacitetin te detyroje super-vende si Kina te paguajne kete takse. Thjeshte kjo takse eshte quajtur si nje levizje "donkishoteske" nga Brukseli i cili po perpiqet  te gjeje burime financjare per te mbushur arken e boshatisur. Eshte ca ironike se Merkel po i lutej te premten KM kinez Wen Jiabao se mos i hidhte ndonje kacidhe andej nga fondi i shpetimit(mbytjes) se BE smiley

Art djali, per mua personalisht, EU do ti bente mire te investonte ne sistemin hekurudhor me manjet (350-450 km ne ore) ose sistemin e ri te trenit elektrik (250-300 km ne ore) qe po behet tani, ku eshte ndertuar nje linje qe niset nga Gjermania, kalon ne Holland, vjen ketu ne Antwerpen, shkon ne Bruksel, e me lidhje me Parisin, me tutje nuk mirret vesh. Avionat duhet te paksohen avash-avash, jo pernjehere, se siç e thua dhe vete "qe industria e fluturimit eshte nje nga kontribuesit me te medhenj te GDP ne BE" . Nje lidhje Bruksel-Durres smiley ishte gjeja me e bukur per mua ne te ardhmen smiley

Po mire o Pjer por ne jashte kontinentit qe treni del i pavlefshem si i behet puna?...Shumica e fluturimeve qe behen nga Evropjanet jane me qellime turistike duke futur ketu shume destinacjone aziatike apo zonat e mesdheut...Nuk besoj se Trenat do te trasportonin dot turiste neper Ishujt greke,spanjolle,Kroaci apo Qipro.. smiley

Trenat nuk i zevendesojne dot linjat ajrore, ky eshte fakt

Megjithate kostot e udhetimit trenave moderne jane qesharake.Te mos futem ne problemet e komplikuara midis linjave ne vete Evrope.Te permend vetem kostot e Eurostar Britani-France(Europe)...Nje bilete kushton tek 400euro ne nje kohe kur bileten e avjonit mund ta gjesh fare lire. Me kujton ca Drejtorin e Hekurudhave Greke qe u shpreh se do ti binte me lire qe per cdo pasagjer tju kishte prenotuar taksi per ne destinacjonet e tyre. Une personalisht bera nje udhetim me tren nga Stokholmi ne Luleå dhe nuk ma ha mendja se do ta beje serisht ate aventure smiley

''thuhet se çmimi i biletes do rritet 10-20 euro per person, qe per ne europianet nuk eshte ndonje gje e madhe'',

shiko Pjero, 10-20 euro nuk jane shume per ty,  qe sic e dihet  hyne ne eliten evropiane.. ose si te pelqen ty ta thuash, te ''peco-grosot''..smiley  po per ne europianet e thjeshte,populli si puna ime , (jam nje oficer i vogel i perandorise.smiley),  eshte shume... aq me teper qe edhe cmimet te shume produkteve baze jetesore, jane rritur goxha keto 2 vitet e fundit. buka, orizi,vaji , benzina etj etj.. nuk ka nevoje ti them une , ti i ndjek cmimet vet ne fakt , se ta do puna...

Belulooo smiley keshtu si po rriten çmimet, hiq dore nga vaji, orizi, benxina, me the e te thashe smiley fillo supen dhe sallaten smiley 

nqse nuk e kam kuptuar gabim, ideja e ... (censura) ... ishte qe duke emetuar me pak CO2, behet ambjent me i shendetshem, dhe nga kjo semuresh me pak, qe dmth me pak leke nga kuleta personale per ilace, renie e cmimit te sigurimeve shoqerore, gezim me i madh qe nuk po harxhon ato para, qe perkthehet ne nje sistem me te forte imunitar, me pak para per doktore, spitale, keto para investohen diku ku ka fitim... etj etj. kjo vetem ne aspektin e ngushte. prandaj kur e shikon me vizion te gjere (prap per efekt censure kjo) e shikon qe 10-20 euro nuk jan shume. "nuk jam i pasur qe te leshoj gaz karbonik", thote nje fjale e re angleze.

Nuk e di pse, por kjo ideja e CO2 duket pak si ato projektet e Dino Cicos.

"Meso, qe kur te rritesh, te behesh i ditur, si Dinua, e te na nderosh!"

Po Shqiperia, ne rastin ne fjale, me ke eshte me veten apo me BE-ne ?

Pjer, duhet me shume pune per te shpjeguar kete taxen e CO2-shit, jo kaq thate..... Mua me mbajte nje ore lexion dhe perseri nuk mu fut gje ne koke........ Duhet filluar qe nga bankat dhe tavolinat e shkollave qe dalin jashte perdorimit, qe aty fillon e ardhmja........

Pikerisht, ate dua dhe une alidemso, t'ua shpjegoj atyre qe do punojne ne burse, si dhe bankierve te lidhur me bursen, pra nje ekipi shum te gjere, mirpo per kete gje (e shum e shum obligacione te tjera, qe çlirohen/gjenerohen per investime) duhet qe une te jem drejtori i burses per te organizuar gjithshka. Me vjen keq qe nuk e paske lexuar VQ. 

te jem drejtori i burses

uroj qe kjo te mos ndodhe. sepse do fitonim nje zyrtar me shume dhe do humbisnim nje kerkues dhe mentor te vetem!

''duhet qe une te jem drejtori i burses....'' 

e ça po kerkon Pjeri ne fund te fundit...?  nje ''cop'' drejtor po kerkon mor aman..  atje, ne vendin e te paafteve, ku nuk ka ngelur me i lare e i palare, inkompetent , pa marre nje pozite drejtuese.  po ne Shqiperi duhet te ndihen te nderuar dhe ta falenderojne nje intelektual si Pjeri  qe eshte i gatshem te sakrifikoje karrieren  e shume benifite te tjera  financiare  ketu ne perendim, vetem  e vetem se do qe dijet ,idete dhe eksperiencen  e vet,   ta ve ne sherbim atdheut..

po ska per tu bere ndonjehere ai vend, or jo.smiley

Une nuk du qe Pjeri te shkoje ne Shqiperi.

Emigrant:

Shqiperia ka nevoje per njerez si Pjeri. Une e shikoj kerkesen tij si shume te logjikshme. Kush me mire se ai mund ta bente ate pune???

Vetem nej gje nuk e kam shume te qarte. Se mire drejtorin e burses e gjetem (Pjerin) po burse a kemi valle???

o Rono, ce ke kete pyetje?!  ja e zeme se skemi burse... po si thote ajo fjala e urte: ''me mire te dish, apo me mire te kesh''?   e pra ne kemi njeriun e duhur.., adapt per ate pune!  te tjerat jane dytesore.. vijne vetiu.

pse?

e lexova mendimin tend ketu me siper, por nuk me bind...

e keni pyt veten qe pse ata qe themeluesit e kombit ishin pothujse te gjithe jashte. qe pse ai ven nuk mund te bohet nga mren?

mos u genjeni nga ca ofiqe dhe pushteti i perkohshem. sunduesit e vertete, pushteti i vertete eshte ai i ideve. nuk di sa qarte po shprehem, a del ideja qe kam...

Po te drejte ke.Absolutisht.Ndonese doje te thoje rilindasitsmiley.Une kete pyetje e kam cel ne moshe te vogelsmileyPor degjo(ose lexosmileyata zakonisht kane ndryshu rroten ne momente te caktuar se qerrja ne te njeten ane ka ece.Nga qe njerzit qe kane brenda jane po te njejtet.Sthem qe eshte e lehte ndaj une propozoj qe Pjeri te merret me ndertimin shkencor te ceshtjes se burses ne Shqiperi,por ka ardhur pa dyshim koha dhe per dicka ekzekutive.Dhe nese ai mendon se e bene duhet te kthehet.Nejse komenti i fundit ky se e beme lesh e li,dhe ai e tha si cerek llafi ne u hodhem e diskutojme vendimet e dikujt , pa pike lidhje.skuz mismiley

Lene cunin te bej cfare te dojesmileyPjer mendoj se si konsulent per ndertimin e sistemit te burses ne Shqiperi do ishte me vend.Mund te vazhdoje dhe me ate qe merresh.Nejse me falni qe u futa keshtu pa leje,por e ndjeva per detyre.

''Nejse me falni qe u futa keshtu pa leje,por e ndjeva per detyre.

''ti (DoraNoli) , u ngute qe fole. je me i vogli i konakut.  i pari flet gjyshi madh..., pastaj une... ti flet i trembedhjeti..smiley

smiley

E drejte.Ika tek qoshja me tasin e comlekutsmiley

ti do me e bo Pjerin si Vollogja...qe shkoi ne Rusi, vetem pasi kishte fitu revolucioni, por ama Vollogja e kishte hudh faren e tij, e jo si Pjeri qe mbeti duke thene ...shko e bli llibrin ......dhe nuk thote asi lllaf me teper....

jo, jo, nuk e boj. ai tjetri bonte regjim gjumi ne shushenskoje, pastaj i futi edhe nji regjim antiooksidantesh me luleshtrydhe organike ne finlande me shetitje aerobike. Masanej, kur u bo byreku u kujtu, tha prit te haj ene un i rriskull. jo, jo, nuk i ngatrroj gjonat. Ky i yni shkoi e dha interviste mu ne goje te luanit, mer! Edhe ate "Wrangelin" tone (anglosaksonin) e mertheu qe pa e qit koken mire ala - frrap! E boni me fol me vete, mek mek mek...

O Pjer, ne radhe te pare ti duhet te krijosh frymen i dashur, e pastaj staffin...se staff pa fryme nuk ke çe do...pranndajj duhet te kkrijosh nje rrjet te gjjere iithtaresh qe te te ndjekin e te mos u thuash ...ejj ti.....llenni keto pordhe e shko e lexo VQ.... nuk bohet keshtu Pjer, jo keshtu, sa here ta kam thone.... Ti nuk duhet te rreshtesh qe neve injranteve, te na ua thuash edhe 30 here vetem qe ta kuptojme ate gjene qe do ti qe ne te kuptojme, se po te vazhdosh me kete gjuhe ti, nuk do ta vari fare njeri..... Prandaj duhet me shume durim dhe idealizem ...duhet qe ta shkrish pasurine per kete popull e per kete vend, e jo te besh pasuri si Fevzua, qe u krimb ne para po qe te gjithe e shajne...pse ashtu do ti.....nuk do te me vinte miire nese do te doje te ishe si ai.....

Alidems, a me ben nje te mire, a do ta shtosh pasurine, lexoje VQ dhe me kthe pergjigje qe a kisha te drejte apo jo. Si mund te bej ithtare une, njerez qe nuk kane lexuar se kush jam une, ç'kerkoj une dhe pse. 

oooooo Pjeeeeer, une nuk di te lexoj por nuk dua qe te mbes injorant ... A ka mundesi te lutem te mi shpjegosh pak keto idete e tua......... Po ti ke botu nje liber, edhe sikur ke botu Meken e ekonommise postkapitaliste mer daj, kaq i rende je qe te mos me thuash asnje fjale, apo nuk i mban mend ato qe ke shkruar.......

Mos u boj kaq menjemodh ene ti......

... "peco grossot", ja gjeten dieten (pa ushqime me pako  gje karbon) atij   oficerit te vogel, te perandorise.....

Vajza smiley djema, detyra ka te beje jo vetem me futjen e ideve bashkohore por edhe me vendimet ekzekutive qe bursa merr, ne tagrin qe ushtron ne fushen e letrave me vlere. Prandaj e kerkoja ate detyre (mund ta lexoni tek VQ) , se ne fakt, me thon te drejten, sikur drejtor te ishte nje tjeter, Emigranti apo Art psh, mua me binte me mire, se vete punoja si brokers ne fillim, ku Emigranti, Arti, do benin si thoja une, nderkoh qe une pasurohesha, vija milionat, krijohej nje Warren Bufett shqiptar, ndersa si drejtor thjesht do mirrja nje rroge dhe beneficet qe rridhnin prej saj.  

krijohej nje Warren Bufett shqiptar

kjo e permbledh gjithe rrezikun!

"krijohej nje Warren Bufett shqiptar"

pu pu pu, luaj vendit, larg qofte,

"ndersa si drejtor thjesht do mirrja nje rroge dhe beneficet qe rridhnin prej saj. "

Pjero cfar nenkupton me kto beneficet??? Mbase e kam gabim por mendoj se ktu duhet ta shpjegosh veten, nuk e di sa je dakort por kjo tendenca per benefice jashte rroges se cme le nje shije te hidhur ne goje.

bonuset ne fund te vitit mer. Sic e bo uoll striti, si e bon gjith dynjoja. ca ka ktu per shije te hidhur. puna esht te mos i hyje asaj rruge, se po i hyni, te hidhten ajo e ka qe ne fillim. S'ke mo Pjer sic e njofim ne. Te thashe, nji pasanik me shum, nji mendimtar me pak. Zgjidh!

Emigrant, me gjith respektin qe kam une pyetjen ja bera Pjerit jo ty.

Pjeri kerkon qe njerzit tja blejne librin, kerkon qe tja lexojne librin, kerkon qe te behet dhe drejtor burse. Ama kur lexuesi apo simpantizantet i kerkojne shpjegime miqesore ai duhet te tregoj zotnillekun e duhur dhe tju pergjigjet dhe jo te fshihet me shpresen se "ishalla i pergjigjet Emigranti."

sinqerisht nuk ka asnji bashkpunim prapa skene midis meje dhe tij. Cdo gje del vetiu mer. Ai nuk pret nga une asgjo. Une thjesht e kom si mentor makroekonomik.

Kujdes nga Roni Pjero,e ka prape me ironi smiley

Ty te eshte cjerre maska Brado!!! Qe je njeri i Berishes dhe qe ke per detyre te vish ne peshk dhe te krijosh percarje kete tashme e di dhe bufi (Bufi ne peme, jo Ylli Bufi)!!!!!!!!

u bo boze ne kjo pun...ca b*tha te quta ktu

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).