"Molotovë", ndërtesa dhe banka të përfshira nga zjarri, luftë gurësh, xhama të thyer, kimikate, dhjetëra njerëz të lënduar dhe dëme të pallogaritshme. Kjo është situata e pakontrolluar në qendër të Athinës, që prej orës 17:00.

Përditësim: Të plagosurit, policë dhe civilë, janë dërguar në spital, ndërkohë që zjarrfikëset e shoqëruara më policë, tentojnë të venë nën kontroll zjarret që kanë përfshirë disa ndërtesa. Për minuta të tëra zjarrfikëset u penguan nga demonstruesit dhe nuk mundën të afrohen pranë objekteve që ishin përpirë nga flakët. Nën flakë ishin disa banka, dyqane, një kinema dhe ndërtesa historike të Athinës.

Tension dhe episode të rënda ka patur në sheshin qendror të Athinës dhe në rrugët përreth tij, që kur filloi protesta e organizuar nga bashkimi i sindikatave kundër masave antikrizë. 

Mijëra njerëz u grumbulluan në tubim dhe që në fillim u hodhën shishe “Molotov” kundër policisë, e cila u kundërpërgjigj me gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit. 

Mjaft protestues kanë problem me frymëmarrjen për shkak të lëndëve kimike të përdorura. Nga protestuesit e larguar me ambulancë në spital është edhe Manolis Glezos, një figurë historike e së majtës në Greqi, njeriu që gjatë pushtimit nazist, uli flamurin gjerman nga Akropoli dhe ngriti në vend të tij flamurin grek si dhe kompozitori i mirënjohur Mikis Teodorakis. 

Në protestë lexohen parulla të tilla si ato që janë përdorur gjatë protestave për rrëzimin e diktaturës ushtarake: "Bukë, arsim, liri! Junta nuk përfundoi në 1973".

Mësohet se policia ka kryer mjaft arrestime.

Mbi 6 000 forca policore janë angazhuar për të zbrazur sheshin “Sintagma”, ku mbizotëron kaosi dhe dhuna dhe ku situata për orë të tëra mbetet jashtë kontrollit.

Protesta ka edhe në Selanik, ku njerëzit gjithashtu nuk largohen me gjithë shiun dhe të ftohtin.

Në parlament kanë marrë fjalën edhe krerët e grupeve parlamentare PASOK dhe Demokracia e re. Papandreu tha para deputetëve se "pasojat e mosmarjes së vendimeve të duhura do të jenë katastrofike", ndërsa Samaras paralajmëroi se "në rast falimentimi, vendi do të përjetojë skena tmerri". 

______

Liderët politikë grekë arritën sot gjatë ditës, të finalizojnë të plotë marrëveshjen e masave financiare me Trojkën duke pranuar të gjitha kushtet e saj. Mbrëmë u ra dakord për të gjitha pikat e programit me përjashtim të kërkesës për ulje të pensioneve suplementare, çështje e cila u negociua sërish sot dhe u gjet mënyra sesi do të sigurohen 300 mln Euro kursime. Udhëheqësit grekë kanë miratuar ndryshime dramatike në tregun e punës, masa që do t’ua vështirësojnë mjaft jetën qytetarëve grekë, por ekziston shqetësimi, se nëse këto masa nuk funksionojnë, Trojka do kërkojë ndërhyrje edhe më të dhimbshme deri në fund të vitit. 

Eshtë rënë dakort për të arritur kursime me vlerën 3.3 miliardë euro, të cilat do të sigurohen nga:

 • ulja e pagave minimale në masën 22%,  
 • reduktimi i pagave deri në 32 %,
 • shfuqizimi i të gjitha përjashtimeve nga taksat,
 • ulja e pensioneve bazë me 15%,
 • privatizimet e disa kompanive shtetërore dhe mbyllja e disa të tjerave,
 • shkurtimi i 15 000 punonjësve gjatë këtij viti,
 • ulja e kostove në shëndetësi me 1,1 miliardë euro,
 • reduktimi i 400 milionë euro në shpenzimet buxhetore kryesisht në sektorin e mbrojtjes,
 • reduktimi i 400 milionë euro në investimet publike,
 • përfitimi i 120 milionë euro nga uljet në kompensimet,
 • ulja e kontributeve të sigurimeve shoqërore. 

Në masat e Memorandumit përfshihen gjithashtu edhe rikapitalizimi i bankave, ndryshimet në sistemin e taksave, ndryshimi i marrëveshjeve kolektive të punës etj. 

Të dy marrëveshjet pritet të shkojnë nesër në parlament, për t’u votuar deri ditën e diel me procedure të përshpejtuar, që Greqia të përfitojë sa më shpejt ndihmën prej 130 miliardë euro, nga i cili varet mbijetesa financiare e saj dhe perspektiva. Zëvendësministri i Punës Janis Kucukos, dha dorëheqjen, pasi sic u shpreh nuk mundet të zbatojë ato masa që u miratuan nga liderët politikë.

Eurogrup dhe kreditorët privatë mblidhen sot për Greqinë 

Sot në mëngjes ministri i Financave Venizelos u nis në Bruksel ku do të marrë pjesë në mbledhjen e Eurogrup. Venizelos u shpreh para largimit, se shkon në Bruksel “me shpresën që Eurogrup do të marrë një vendim pozitiv për Greqinë”. Në takimin e ministrave të Financave të Eurozonës do të jetë e pranishme edhe drejtoresha e FMN-së, Christine Lagarde, e cila u shpreh më herët se miratimi i marrëveshjes është një zhvillim pozitiv. 

Me shumë gjasë Eurogrup nuk do të marrë sonte asnjë vendim për Greqinë, nëse iu referohemi deklaratave skeptike të kreut të Eurogrup dhe ministrit gjerman të Financave mbi marrëveshjen e arritur. Në Paris mblidhet komisioni i kreditorëve privatë të Greqisë, për të shqyrtuar përmbajtjen e bisedimeve të ditëve të fundit dhe përcaktuar hapat e mëtejshëm, siç bëri të ditur një zëdhënës i Institutit Financiar Ndërkombëtar (IIF). 

Reagimet e sindikatave 

Ashtu sic pritej masat e miratuara kanë shkaktuar reagime të menjëhershme. Sindikatat e sektorit publik dhe privat njoftuan zhvillimin e një greve 48 orëshe, të premten dhe të shtunën si dhe organizimin e demonstrative të protestës.

______

Marrëveshja e arritur nga forcat politike greke duket se eshte e pamjaftueshme per Eurozonen

BBC News: Ministrat Eurozonës vendos kushte të reja

Kryetari i Takimit të Ministrave të Financave të Eurozonës thotë se kushtet e reja do t'i bashkëngjitet paketës së shpëtimit 130 miliardë euro ($ 170 miliardë; £ 110 miliardë) për Greqinë.

Jean-Claude Juncker tha se Parlamenti grek do të duhet të kalojë paketën e shkurtimeve dhe reformave të dielën.

Përveç kësaj, politikanët grekë duhet të gjejne një shtesë 325 milion euro ($ 432m; £ 273 milion) në kursime për vitin 2012.

Po ashtu, vendet e eurozonës janë "duke konsideruar seriozisht" krijimin e nje llogarie te re, të veçantë për Greqinë, e cila do të bllokojë një pjesë të të ardhurave shtetërore për të garantuar kthimin e kredive të shpëtimit, tha Olli Rhen, Komisioni i çeshtje ekonomike te BE. 

Për më shumë klikoni këtu

255 Komente

Te forte jane bejne sikur mezi i arrine marrveshjet (forcat politike) dhe me mundim te madh pas nje sere takimesh bijen dakort, dhe hopa levrohet kesti i dyte i ndihmes. Kot nuk eshte shpikur kali i trojes nga keta. 

Prisnin per leshime, se kujtuan se do vazhdoje akoma Europa ti mbaj me hater, keta akoma nuk e kan kuptuar seriozitetin e situates, jan si ai femija i llastuar qe nuk e kupton kur i thone boll. Medemek ishin shume te veshtira bisedimet, por papritur u miratuan disa ore para afatit... pffff tamam si kalamaj te llastuar, kishin jave qe thoshin se keto kerkesa jan te pamundura te miratohen dhe ne fund i miratuan te gjitha, ne vend qe te qetesonin tregun qe ne fillim duke mos e ngritur fare si problem..

Jo daje jo, se po ja lerojne qilizem prapanicen kesaj rradhe. E shofin qe bota nuk lexon me Homerin por Adam Smithin.

Ne fakt pasi e postova komentin e mendova qe isha pak jo realist,eshte shtrenguar parja nuk eshte si me pare .Greqia ka qene e perkedhelura ne kohen kur gjith lindja ishte ne bllokun komunist,dihej qe Greqia perfitoj per ate kohe. 

Ne Greqi niveli i mesem, perfundimisht, u shkaterrua. Masat e marra mbi kontraten kolektive te punes, reduktimin e pagave, pensioneve etj, prekin vetem shtresen e mesme shoqeore duke perjashtuar kapitalin e madh te jape llogaridhenie per zhvatjen nder vite te parase publike.

"shfuqizimi i te gjitha perjashtimeve nga taksat."
dmth,ia futen kishes greke me ne fund.

nderkaq,iu kujtohet kur flisnim ketu:ne shqipot jemi barbare,prishem pyjet,natyren etj... sa kalon kufirin,ne Greqi,ka lezet.pyje,jeshilllek..... e pra ne shume zona te Greqise,banoret kane filluar prerjen,ilegale,te pemeve ne pyje per ngrohje...
nuk e them nga kenaqesia,natyrisht,por vertohet edhe njehere aksioma e lashte:"fukarallek,maskarallek........."

...ose shqiptaret kane kaluar kufirin punojne dhe andej ne fushen e çpyllezimit..!!smiley

Kur Shqiperia ishte ne diten me te veshtire, keta u perpoqen me zell te na zhysnin sa me shume ne mut. Sot qe keta jane ne veshtiresi eshte nje shanc i mire per camet te kerkojne te drejtat e tyre historike, te njohura boterisht. 

E kur paska qene kjo? Mesa di une kur ishin keq u dynden te gjithe ne Greqi dhe greket ju dhane pune e buke. Pastaj pse duhet te gezoheni kur Greqia eshte keq...apo se ata qe po e pesojne me shume nga kriza greke jane Shqiptaret qe jetojne atje. Injorante te prapambetur...

HUH?smiley   kungull te jete valle? smiley

Shembulli grek eshte per ti vene gishtin kokes dhe ti themi stop idiotesirave se politikes pasi rreziku i nje krize edhe ne shqiperi eshte eminent, ose te pakten masave shtrenguese te cilat do e rrisin akoma me shume hendekun e pabarazise sociale.

Nese Greqia (kryesisht kapitali i madh) deri dje, zhvaste parane publike, zhvaste fondet europiane, arriti te ngreje nje infrastrukture shume te mire persa i perket komunikimit. Lojrat olimpike te 2004 mbyllen kapakun e harxhimeve spektakolare duke prodhuar jo vetem faktin historik por dhe duke krijuar infrastrukturen me te zhvilluar ne rajon.

Shume prej masave ishin te domosdoshme. Shkurtimet ne ushtri, strukturime ne sistemin e taksave etj, por ama fakt eshte qe ne te shumten e rasteve preket ndjeshem qytetari i mesem i cili deri dje jetonte me rrogen e mesme. Duhet pare me me realizem ky fakt.

Pse Greqia duhet te merret shembull?

Sot Greqia eshte nje vend me potencial turistik, ky eshte sherbimi paresor qe ofron. Infrastruktura ne kete prizem eshte e ngritur mir. Pra, le shteg per shprese zhvillimi ne te ardhem. Problemi jemi ne, sot ne prodhojme vetem skrap. Nderkohe qe jemi zhytur deri ne fyt me borxhe te cilat ne nje moment a tjetrin duhet te paguhen, jane borxhe te marra per veprat e medha te infrastrures. Barra e pageses ka per tu ndjere mbi shoqerine nn 5 vjecarin e ardhshem e ndoshta serish do flasim per pergjegjesi te politikaneve. 

E vetmja shprese mbetet, nenshtetesia. Investimet mbi 100.000 euro qe mund te japin si "oferte" nenshtetesine shqiptare ka mundesi te jete valvula e shpetimit te anijes pa kapiten shqiptare.

Shqiperia po ndryshon....100.000 euro, all inclusive!!

 

 

Giassou Elada! Ketu mbyllet aventura e vendit juaj.

Lajmi i arritjes se marreveshjen per ta shpetuar fqinjin tone plehre akoma nuk eshte pranuar nga Deutschland, eshte heret per te kenduar fitore. Ne fakt, me shume gjasa kjo pakete ndihme mund te mos jepet. Ne cdo rast, brenda e keni.

Keto dy vite kane qene te bukura vertet. Ate qe shumica e shqiptareve e dinin, qe greket jane derra, dhe Greqia katrahure, tani nuk ka ngelur marangoz dhe fshesaxhi ne bote qe nuk e di. Shijojini ministrat tuaj qe i trajtojne si murtaje ne cdo dere ku ata hyjne.

As turizmi, as ullinjte e portokallet nuk do t'ju nxjerrin nga m*ti ku jeni zhytur. Aty do jeni per 20 vitet e ardhshme, minimalisht. Kjo vlen njelloj si per greket e vjeter, edhe per ju te rinjte (a.k.a te "vaftisurit&quotsmiley.

Keni fytyre ju legena te permendni borxhin tone!! F*ck you! Shihi mire lajmet, nuk jemi ne qe po lepijme b*the verdalle per ndonje euro borxh. 

Shpresoj ta mbani mend rrugen e kthimit, se prape ketu ne Shqiperi do perfundoni. Ketu mbaron edhe aventura juaj greke!

Tope tope, o papagallo...smiley

Tani, ndoshta eshte ca heret te nxjerr konkluzione mbi ty, por fakti qe ju pergjigje komentit tim ne menyre kaq idioteske po ulem te te shkruaj nje 2 fjale.

Nese je adoleshent, militant partiak apo nuk mbush mire kerkoj ndjese. Budallait japi rrudhe, thote nje fjale e urte e komenti yt i permbledh gjithe cilesite e komentit te nje budallai dhe karagjozi. Rast i vecante. Duhet te ndihesh mire nese eshte vertet ashtu. Por, nese e konsideron veten te rritur do kuptosh qe ke fol bosh e duhet te kerkosh ndjese.

Pse? Kjo pasi me drejtohesh mua pa me njohur fare. Gjykon nje koment me parametra injorante prandaj dhe komenti s'kish si te mos ish ndryshe. Etiketon, me vendos ne nje kategori ku jo vetem nuk bej pjese por dhe nuk pranoj ne asnje menyre te me vendosin.

Realiteti i perditshem prek si qytetaret greke ashtu dhe ne qe tashme jane bere pjese e shoqerise duke punuar nder vite shume forte, per nej te ardhme me te mire te ardhme qe ca karagjoze na e mohuan ne vendin tone. Ajo cka une thashe, eshte nje shqetesim i perditshem qe e ndajme me se shumti, ne emigrantet qe mbas vitesh pune nuk e kemi te sigurte benefitet qe sistemi na ofronte. Megjithate, mesa duket me ty eshte e pamundur te debatosh. 

Shpresoj te jesh esull kur ta lexosh komentin. Nese vazhdon te jesh i pire, atehere shife nje here veten ne pasqyre. Nuk ka ndryshuar asgje, i njejti karagjoz ke mbetur.

Greket do ta gjejne nje zgjidhje dhe do te dalin nga kjo situate.Me vjen cudi me ata shqiptare qe po gezohen me renien e greqise e cila po u vithis  do te marre edhe shqiperine me vete.Edhe ai pak  zhvillim i ketyre viteve ne shqiperi i detyrohet te ardhurave te emigranteve nje pjese e mire e te cileve jetuan ne greqi. Ngado qe ta zesh renia e greqise nuk ka asnje te mire per shqiperine.Ata jane punedhenesi i 500 mije shqiptareve.jane fqinj i pasur fuqia blerese e te cilit ndikon per mire ne eksportet shqiptare.jane nje nga investuesit kryesore te huaj.

E verteta eshte se borxhi publik i Shqiperise eshte ne masat e lejuara nga FMN pra tek 60% i GDP ose me pak ndersa eurobonot shqiptare jane besoj tek 9-10% dhe eurobonot greke ishin para ca ditesh tek 40% interes.Jo se Shqiperia eshte me mire,por ato probleme qe ti i permende me siper nuk i ka.Kriza e valutes ka bere qe te mos ndertohet as Parlamenti dhe as Stdaiumi ,me rastin e 100 vjetorit te pavaresise.Me kete rast u qetesuan dhe nostalgjiket e Piramides.Pra nuk eshte se qeveria po prish majtas e djathtas.Rruga Elbasan -Tirane duhet bere,se ajo eshte vertet nyje e rendesishme dhe lehteson shume transportin.

Mosdhenia e kredive nga Bankat Shqiptare ndonese nuk ndihmoi ne fillim ekonomine shqiptare, duket se ka ndikuar per mire tani,pavaresisht se ata qe nuk jepnin kredi kur gjithe bota jepte,nuk e bene per kete qellim.

Nejse,e vetma gje ne te cilen preket Shqiperia jane emigrantet tane atje,qe do te perfitojne me pak dhe kjo besoj eshte gje qe dihej.

Sa per ate punene e 100 mije euro investim,per pasaporte shqiptare,cdo qeveri ne bote ben ceshte e mundur qe te mbledhe kapital.Tani sa do te mblidhet ne realitet me kete mase,nuk e di por te shohim.

kristi, ti je komplet karabush plako. me beson pa prova apo duhet te harxhoj dhe nje koment tjeter qe te te mbush mendjen?

Faktii qe doli Portugalia me Greqine ne finale te Evropianit, dihej qe ne kete udhe do shpjente.

..

Ky Karaxhaferri qenka vërtet pa axhaferr. Të bëjë tetri si gangsterr dhe ta çojë vendin në humnerë vetëm që të fitojë ca thela më shumë në zgjedhjet e prillit...

Unë mendoja që vetëm Shqipëria kishte Salë. Nejse më vjen keq për emigrantët se kanë investuar 20 vjet andej dhe tani po u vete gjithë investimi për lesh, lëre pastaj po u kthyen këtej që do bëhet Shqipëria det me shqiptarë smiley .

Pa të jetë për Greqinë, si thoshte Kasketa "Flakën kullave, flakën". Go Kara i xhaferrëve se kanë për ta parë hajrin grekët.

Partia LAOS(Populli) e Karaxhaferit eshte parti nacjonal-orthodokse e ekstremit te djathte, dihej qe kete qendrim do te mbanin. Simpatizantet e saj jane fashitet greke te Xrysi Avgi. Te pakten ata kane nje linje politike te ciles i qendrojne dhe nuk kurverojne larte e poshte,historia do ti gjykoje. 40 deputete te partive te ndryshme greke cilet kishin votuar planin e masave "te reja" dhane doreheqjen apo ju hoq mandati.

Megjithate pritej ky regim kur gjermanet ne anen tjeter deklarojne qe kerkojne te marrin persiper mbikqyrjen e finacave greke, ju kujtoi grekeve serisht  kohen e operacjonit Barbarosa ne 1941.

Humbesi me i madh ne gjithe kete krize eshte Gjermania . Imazhi i Gjermanise ka marre goditjen me te rende ne historine e saj qe prej luftes se II Boterore. Der Spiegel kishte nje artikull interesant para pak kohesh per kete ceshtje. Ndjenjat antigjermane jane shtuar ndjeshem ne shume vende te Evropes, si: Hungari,Itali,Greqi,France,Portugali,Poloni,Ceki,Britani,Qipro

Ketu kam shkeputur disa paragrafe nga nje artikull interesant nga EurAktiv

Titulli eshte i goditur. "Me pak Gjermani Europjane ne nje Europe Gjermane"

Applauded at home, Chancellor Angela Merkel’s pressure for fiscal austerity is seriously damaging Germany’s image abroad. The price of economic strength and political weakness is high: the decline of European integration, a creeping north-south divide and the loss of global influence over trade liberalisation

Germany’s increasing reluctance to pay the price of solidarity to address euro area asymmetries could result in a serious polarisation between some stable economies – Austria, Germany, Finland and the Netherlands – and the so-called PIIGS. A less European Germany seems to be seeking to bring about a more German Europe.

At this stage, Germany’s new power has not translated into European leadership, but has given rise to unpredictable and economically driven decisions from summit to summit. The imposition of Germany’s economic hegemony is changing the power balance within the EU and undermining the European project. To prescribe fiscal austerity by law is not the solution to the crisis, and only contributes to increasing euroskepticism, social protests, unemployment and anti-German feelings.

In dealing with the crisis, one thing should not be forgotten: the EU is not just an economic stability pact, but primarily a project for European citizens who so far have been completely absent in the dilettante Germany-led crisis management.

 

 

Me gjithe antipatine qe kam per greket, nje falimentim i fqinjit nuk na leverdis.

Kam pas publikuar te pacensure listen e "turpit" (debitoret/evazoret me te medhenj fiskal te Greqise)  http://www.gsis.gr/debtors/fp.html

Rekordmen qenka ky Nikola KASIMATIS PET smiley Σύνολο (Total) 952.087.781,55 smiley hahahhaha

Per ke flet greqisht:

Cfare do te thote Συνεισπραττόμενα? Se google transalate nuk e perkthen.

Ka ndonje emer shqiptare ne kete liste?

 

 

Συνεισπραττομενα  do te thote shuma te mbledhura nga shteti. Edhe emri Hunter nuk shqiptar miku, gjuetari eshte me bukur.

Ah ok, flm. Dmth Nikola KASIMATIS, i detyrohej shtetit 952 milion Euro. I jane mbledhur (Συνεισπραττομενα) deri tani 390 milion Euro dhe i detyrohet shtetit akoma 561 milion Euro.

p.s. ai imi eshte nick i vjeter, qe tani pertoj ta nderroj.

 

Karaxhaferri smiley ky shqiptar i kthyer ne grek, kryetari i partise ultra te djathte, po çan ne dy pjese koalicionin qeveritar grek. Re akoma me te zeza po duken mbi qiellin grek, dhe kam frike se stuhia do preki edhe Shqiperine, familjet emigrante me nje fjale. 

Pjesa dermuese e emigracionit shqiptar ne greqi vuan pasojat e krizes dhe ndoshta do vuajte dhe te masave shtrenguese njelloj si qytetaret greke. Nje pjese e mire jane kthyer ne shqiperi por eshte ajo pjese e cila fatkeqesisht/fatmiresisht nuk ishte e ambjentuar krejtesisht me shoqerine greke (sa i perket detyrimeve te marra persiper apo dhe situatave te ndryshme). 

Shqiptaret ne greqi jane nje komunitet i madh (fatkeqesisht krejt te paorganizuar) i cili ne nje fare menyre a tjeteren jane ambjentuar ne shoqeri. Shume prej nesh, ka biznesin e tij, kane investuar jashtezakonisht shume ne pasuri te patundshme kete 5 vjecarin e kaluar, kane marre persiper detyrime (kryesisht kredi) te cilat me realitetin e ri veshtire se do mund te shlyen,etj etj cka tregon qe ne nje fare menyre komuniteti shqiptar eshte pjese ne problematikes financiare greke. Kjo sa i perket prezantimit te problematikes greke dhe ndikimin mbi emigrantet shqiptare.

Ne lidhje me zhvillimet politike dhe kryesisht Karaxhaferrin. Eshte fatkeqesi per shoqerine greke qe nje personazh si Karaxhaferri te arrije ne pak vite te kete mbi 10 deputete perfaqesuar ne parlament. Gabim i pafalshem i klases politike qe me veprimet e saj sollen kete "fenomen".

Gjithe urimet e mia. Urime te sinqerta nga zemra.

Celesi shume perzemrsisht te keshilloj te shkruash nje analize, opinion ose cfare te duash ti, mbi pasojat e krizes mbi shqiptaret qe jetojne ne Greqi.Madje mund te filloje nje rubrike tenden mbi shqiptaret ne Greqi ( ndoshta e teprova paksmiley )Besoj se nje artikull nga ty do ishte shume me informuese se cdo lajm ne gazete.Do te isha mirenjohese nese do e beje,sigurisht pa prishur dhe punet e dites.Faleminderit.

Ulja e rrogës minimum nga 720 euro në 600 euro (siç kërkohet) dhe ca çmime të shpenzimeve bazë mjaftojnë për të të dhënë idenë e asaj që të intereson. Një shtëpi, si ato tonat të dikurshmet para '90-s, ose edhe më e vogël të ha 300 euro mesatarisht, vetëm qera - pa fatura uji, gazi, korrenti elektrik,  telefoni, interneti, ngrohjeje dhe pastrimi. Një litër benzinë për makinën tënde, (qofsh me fat edhe e paç shlyer), kushton sot 1.8 euro. Një paketë cigare 3-4 euro. Një bukë 0.8 euro. Një kg qepë, në supermarket 0.79 euro. Ulu e bëji hesap vetë se si mund ta nxjerrësh muajin. Po pate ndërmend të martohesh, hiqe nga mendja. Po je i/e martuar edhe ke filluar përshpërima për ndonjë fëmijë... Zoti qoftë me ty!

Titulli i Der Speigel pas operacionit Barbarosa, 1941 Griechenland soll Kontrolle über Haushalt abgeben i cili perkthehet "Greqia do te dorezoje kontrrollin e buxhetit"

Der Spiegel serisht ne 2012 me po te njejtin titull  smiley

Dhe pergjigja e grekeve

 

 

Per krizen greke (keshtu ne pergjithesi e ne vecanti) eshte diskutuar shume. Une mendoj se ka ardhur koha  qe ne si shqiptare te perqendrohemi me teper tek kjo:

Kur Shqiperia ishte ne diten me te veshtire, keta u perpoqen me zell te na zhysnin sa me shume ne mut. Sot qe keta jane ne veshtiresi eshte nje shanc i mire per camet te kerkojne te drejtat e tyre historike, te njohura boterisht.

Shoh nje pasivitet te theksuar ne kete drejtim.

E kur paska qene kjo? Mesa di une kur ishin keq u dynden te gjithe ne Greqi dhe greket ju dhane pune e buke. Pastaj pse duhet te gezoheni kur Greqia eshte keq...apo se ata qe po e pesojne me shume nga kriza greke jane Shqiptaret qe jetojne atje. Injorante te prapambetur...

Cilet shqiptare? 90% e pseudo-shqiptareve te atjeshem jane vorioepiriote, me emra "greke" dhe pension nga Greqia. 

Ka me teper shanse qe ti te jesh nje cope qorri qe nuk lexon cfare eshte shkruar ne komentin qe po replikon.

"Prime Minister Lucas Papademos described the catastrophe he believes Greece would suffer if it failed to meet debt repayments of 14.5 billion euros due on March 20.

"Let's just ask ourselves what it would mean for the country to lose its banking system, to be cut off from imports of raw materials, pharmaceuticals, fuel, basic foodstuffs and technology," he said.

Staying in the euro zone requires discipline for 10 years,". "It is at such difficult moments that nations are put to the test... we must at all costs avoid bankruptcy,"Reuters

..me pak dhimbje por do kaloje.5 vjete radhe  ne krize dhe 5 te tjera njesoj, papunesia 25% plus politikane te papergjegjshem.Kush do guxonte tu jepte kredi ne keto kushte pa nje  kontrate te detajuar,garanci te shkruar ne leter,  te firmosur nga te gjtha partit  parlamentare dhe ndalohet e drejta e ndryshimit te kontrates nga cfardo qeverie qe vjen ne fuqi.Fati keq per shqiptaret qe jane atje...

 

ore, o njerez, pse si mendoni ju, qe Greqia me te vertete po bie ne gremine, dhe ne menyyre te tille sa ju e paraqisni ate si nje plake qe i le ujqit ta shqyejne...? Po jo mer daj, jo, mos logjikoni si kalamaj. 

Se pari Greqia edhe me nje dhemb te jette ne goje, ne na kafshon persembari, pasi ka punuar per kete dite .....dhe nje nga keto punet e pista qe ka bere jane bankat greke, te cilatt para dy vjetesh e nxorren te gjithe kapitalin e tyre jashte vendit, shkurt te tera bashke nje kapital prej 1 miliard Euroosh, dhe kjo eshte dhe shkaku kryesorr i kesaj gjendje te mjere ne llikuiditete qe kemi ne dhe qe e detyroi pastaj, pas pilafit BSH qe te merrte masa per kufizimin e levizjes se kapitaleve te ketyre bankave....

Se dyti, nese ne do te ishim te zote qe ti ofronim ndonje zgjithje qofte edhe te ppjesshme Greqise ne gjendjen ne te cilen ajo ndodhet, edhe mundet, po çfare jemi ne gjendje ne tu ofrojme pazarxhinjve greke, ne kembim te çeshtjes çame, perveç brekeve te ulura....? Nje mut te madh kemi.... Nje komb nacionalist si Greqia, qe per veten e tij, nuk po pjerdh as per parate e botes, nje komb qe eshte ne zgrip, dhe nuk shet ca ishuj te qelbur, nje komb ne shkaterrim qe nuk heq akoma dhe sot dore nga pensionet e te huajve te natyralizuar ne greke, e ju mendoni qe tu zhvasni ndonje cope çeshtje çame..? gaboheni rende.....

Po pse ore budallenj i quani ju greket? Ata po u  bejne kaq shume presione BE nepermjet protestavve, grevave apo perleshjeve me policcine sa deri tani kane arritur qe ti zbuusin shume masat reppresive te Merkozise per levrimin e ketyre parave, dhe prisni se do te zbuten edhe me shume, pasi te kete ca trazira me shume ne greqi.......

Greqia per Evropen eshte tamam si ai femija i lastuar i cili i bie kembes duke qare deri sa prinderit t'ja plotesojne tekat, dhe prinderit, per te mos patur bezdi, apo kokeçarje apo edhe per te mos infektuar femijet e tjere, ja plotesojne menjehere....ja do ta shihni vete.....

Une nuk kam simpati aspak per greket. Per te mos thene gje tjeter. Por sikur te rrenohet Greqia, neve nuk na vjen asnje e mire e sidomos per emigrantet shqiptar atje.

Per Greqine, e thojne te gjithe, kane jetuar pertej aftesive te tyre. Jane abuzuar me fonde e buxhet publik sipas modelit te zakonshem ekonomik majtist (shpenzime publik = vende te reja pune = vota te sigurta). Pensionet e homo(gjene)ve shqiptare jane shembull. Tani i ka ardhur koha kur pasi ke ngrene mire dhe ke shoqeruar cdo gje me nje Brunello di Montalcino Gran Riserva, te vjen kamerieri me faturen ne nje pjate argjendi. Car do te besh? Do te paguash faturen? Do te therras policine? Apo preferon te lash pjatat ne kuzhine nja dy jave sa te paguash faturen?

Tani ti permend ceshtjen çame, e cila sipas teje do te merrte disi rruge nga kriza ekonomike. Dmth nga njera ane nje hipoteze, nje mundesi e larget qe ne rast falimentimi te Greqise qe çamet te rimarrin pronat e tyre dhe nga ana tjeter mundesia e sigurt e rrenimit te bashkatdhetareve tane atje.

jo e kisha llafin per ca njerez te painformuar qe mendojne se u bo deti kos...dhe o burrra lugen ne brez......e te morin nai llokem çamerie... Ja per keta llloj robsh e kisha llafin.... Po qe kriza Greke, se pari na prek neve, kjo eshte evidente dhe nuk eshte ashtu siç thote ai komandanti jot qe ne veç perfitojme.....po jo mer daj ne vetem verferohemi dhe me shume, se ndersa greket po e gjejne shpetimin tek parate e Be, ne ku do ta gjejme, kur dhe BB nuk na dha asnje kacidhe, dhe Saliut, po i bien kembet per te marre nai lek, dhe po ben gjith ket propogande heroike, per te na cilesuar shqiperia fanar ndriçues, vetem e vetem per te fitu besimin e krediidhenesve, dhe prape nuk po i ecen.....ja per keto e kisha lllafin miku im......

alidemsi; " .... Nje komb nacionalist si Greqia, qe per veten e tij, nuk po pjerdh as per parate e botes, nje komb qe eshte ne zgrip, dhe nuk shet ca ishuj te qelbur, nje komb ne shkaterrim qe nuk heq akoma dhe sot dore nga pensionet e te huajve te natyralizuar ne greke, e ju mendoni qe tu zhvasni ndonje cope çeshtje çame..? gaboheni rende..... Po pse ore budallenj i quani ju greket? Ata po u bejne kaq shume presione BE nepermjet protestavve, grevave apo perleshjeve me policcine sa deri tani kane arritur qe ti zbuusin shume masat reppresive te Merkozise per levrimin e ketyre parave, dhe prisni se do te zbuten edhe me shume, pasi te kete ca trazira me shume ne greqi....... Greqia per Evropen eshte tamam si ai femija i lastuar i cili i bie kembes duke qare deri sa prinderit t'ja plotesojne tekat, dhe prinderit, per te mos patur bezdi, apo kokeçarje apo edhe per te mos infektuar femijet e tjere, ja plotesojne menjehere....ja do ta shihni vete....." 

 

Eshte e vertete Alidemso se Greqia iu shkakton dhimbje koke EU dhe bankave kryesore qe kane blere borxhin e tyre, por dhe europianet nuk jane aq budallenj sa ta lejne kete femije te llastuar, te llastohet me teper. 

Le te imagjinojme per nje moment qe behet fjale thjesht per shtetin X.  Dhe jo vendin fqinj, ku pervec mosmarreveshjeve historike, apo dhe aktuale eshte gjithashtu dhe vendi i celesit.  

______

Zhveshur nga ngarkesat a konfliktet e mesiperme, pra le te supozojme se behet fjale per vendin X ne BE.

Vendi X eshte ne krize.  "Stuhia e perkryer" eshte kombinim makro dhe mikroekonomik.  Ne faktoret makroekonomik po permend "huadhenien e papergjegjshme", trukime te Goldman Sachs, vete sistemi i BE ku ekonomi fondamentalisht te ndryshme jane vene perkrah njera tjetres.  Dhe ne mungese te sovranitetit monetar, pabarazia mbulohet me kredi-dhenie, e kredi-marrie.  Kriza globale financiare qe i mprehu keto dallime.  Keto ne pergjithesi por jam e bindur qe mund te shtohen edhe te tjera. 

Nga faktoret mikro-ekonomik do permendja si me kryesorin evazionin fiskal te klases se pasur te vendit X.  Po ashtu dhe sistemin taksor ne dy industrite te rendesishme te vendit, turizmi dhe industria e anijeve.  Ne industrine e turizmit per nga natyra e pagesave me "para te thata", evazioni eshte lehtesisht i realizueshem.  Ne te dytin, de juro, dhe rigorozikisht ka taksa te ulta, keto kur jane te aplikueshme, duke perjashtuar anijet e rregjistruara me flamur tjeter. (Nuk e di nese jane propozuar ndryshime te taksimit te industrise se anijeve se fundmi.  Jane te mirepritura informacionet.)

Evazioni fiskal te klases se pasur i shtohen dhe te pakten 100 miliarde euro qe kane lene sistemin bankar te vendit X, ne bankat e huaja. Per koincidence AP raportoi qe Departamenti i Drejtesise i SHBA-s ka cilesuar banken private me te madhe zviceriane si "fugitive from justice" sepse nuk iu pergjigj nje paraqitjeje gjyqesore ne NY ku banka Wegelin & Co akuzohej per konspiracion me disa kliente te saj amerikane, reth 100 qe kane fshehur 1.9 miliarde dollare nga IRS.

Ne nje situate te tille cfare eshte propozuar?  

Jane propozuar dhe jane ndermarre masa rreptesie qe kane rezultuar ne mbylljen e mijera bizneseve te vogla, ne taksim me te madh per klasen qe paguante rregullisht detyrimet taksore te meparshme, ne rritje te papunesise ne 20.1%, ndermjet te rinjve mendohet te jete tek 48%.  Te pastrehet, nje dukuri e panjohur me pare ne vendin X jane te pakten rreth 20 mije ne kryeqytet. Rritja e nr te vetvrasjeve etj.  Fijet sociale, kohezioni social eshte ne prag shkaterrimi.  Dhe kercenohet me masa te metejshme rreptesie.  Vete fjala "austerity - rreptesi" ne disa fjalore etimologjike ka per sinonim pervec te tjerash edhe "cruelty - mizori".  Per cfare po i shkaktojne kohezionit social, ndoshta eshte me vend te perdoret ky i fundit. 

Pervec te tjerash, vendit X, qe sic thame nuk ka sovranitet monetar, mund t'i kerkohet gjithashtu te heq dore nga sovraniteti buxhetor.  Ose shkurt sovraniteti.  Po ashtu, privatizim apo shitje - me shume gjasash ne kohe krize e tipit "sherbet i pari qe vjen; me oferten me te ulet" - te aseteve kombetare.  Per pjesemarresit e ketij blogu, kjo e fundit nuk eshte dukuri e panjohur as ne vendin tone.

Ne problemet te tjera do perfshija edhe shpenzimet ushtarake te vendit X, por meqe sapo iu shiten me deshire a pa deshire kontrata rreth 2 miliarde euro, kerkesa per ta ulur buxhetin ushtarak me rreth 400 milione euro eshte jo vetem anekdotale por ndoshta do meritonte vemendje me vete. 

Thene te gjitha keto, rruga e vetme per vendin X per mendimin tim eshte dalja nga Eurozona.  Riprezantimi i ish-monedhes kombetare.  De facto "qethja 50%-70%" eshte default ose falimentim.  Te behet de juro.  Masat e rreptesise garantojne "gjak ne rruge", sic.  Kjo eshte e vetmja garanci.  Dalja nga Eurozona ne afatin me te shkurter do jete po kaq ne mos me e dhimbshme. Ama ne afatin me te gjate ka gjasa (precedent Islanda, Argjenta) qe te permiresohen.  Por ashtu, dhe me rendesi me te pergjithshme, ruhen principe universale sic jane sovraniteti, demokracia por jo vetem.  

Nje hero drahmatik smiley

Analize teper objektive...

Meqenëse është një analizë e saktë, le ta vazhdojmë.

Çudia me Greqinë nuk është si arriti deri këtu. Kjo është histori e njohur. "Bum"-i ekonomik grek i viteve 90 ishte rezultat i 50 vjet lumi dollarësh nga Doktrina Truman (ashtu sikurse Shqipëria dikur "lulëzonte" kur vërshonin rublat ruse dhe juanët kinezë drejt Shqipërisë). Dhe kur lumi shterroi, për të mbajtur ato vende pune në administratë (që ishin thjesht shpërblime elektorati) dhe ato pensione të paligjshme....u mor borxh dhe u arrit kjo ditë.

Çudia vjen më vonë. Këto protesta duket që janë të orkestruara. Ç'faj ka Merkeli se Greqia ka marrë borxhe në '80? Apo që Greqia mashtroi me bilancet dhe statistikat në '90? Apo që grekët merrnin pesione të paligjshme dhe nuk paguanin taksat?

Dhe shikoni se çfarë masash merren:

1. Të shkurtohen 15.000 vende pune.....po ama e quajnë arritje që ruhet paga 13 dhe 14 (se një pagë plus merret për Krishtlindje dhe një tjetër për Pashkë).

A nuk do ishte më pak e dhimbshme heqja e pagave 13-14  për 90.000 punonjës dhe të ruhen këto 15.000 vende pune?

2. Ulen rrogat minimale dhe pensionet minimale...po ama ruhen pensionet suplementare.

Nuk po flas më pastaj për nxjerrje para ligjit për personat përgjegjës që kanë bërë gjithë këto bilancet dhe statistika të falllsifikuara, dhe nuk bëhet fjalë për konfiskime të pasurive të atyre që kanë vjedhur MË SHUMË (se realisht shumica e grekëve kanë lyer gishtin në vjedhjen e atyre borxheve kush me rrogë të pamerituar e kush me pension të paligjshëm e dikush me evazion fiskal sado i vogël).

Dhe në gjithë këtë katastrofë Kisha Ortodokse që është Pronari më i madh në Greqi (zakonisht renditej pas Shtetit, por shteti ka falimentuar), që nuk tatohej për asgjë, që ka në kurriz skandale me pasuritë e patundshme dhe për luksin e shfrenuar të krerëve të kishës...a i ka trokitur njeri në derë t'i thotë "Meqë je altoparlanti i panhelenizmit dhe nacionalizmit grek pa jepi një dorë këtij vendi që po vete për lesh" ?

Gjermania sigurisht që për interesat e veta ka heshtur kur Greqia mashtronte, por grekët, meqë e kanë në gjak tregtinë, nuk kanë pse habiten që edhe Gjermania bën biznes. Do borxh? Këto janë normat e interesit, qè baba parèt. Hesap i qëruar, punë e mbaruar. Vetë BE-ja është BASHKIM EKONOMIK, pra si bazë ka interesa ekonomike dhe financiare. Ku qëndron faji i Gjermanisë që Greqia merrte borxh dhe fshinte b....? Dhe të gjithë grekët ishin në dijeni të kësaj. E dinin që politikanët vidhnin, që kishte nepotizëm, që administrata ishte "punë për elektoratin", pse nuk reagonin ndaj kësaj politike të mbrapshtë?

Prandaj, qoftë nga mënyra e marrjes së masave, qoftë nga mënyra e reagimit tregon që grekët nuk kanë mësuar gjë hiç nga kjo krizë. Përkundrazi, këtej e tutje votat që ia jepnin partive të mëdha do ia japin fashistëve të LAOS-it dhe komunistëve. Për të larë sh... do i fusin një dorë m...

 

 Unë nuk përdora "X", sepse nuk e shoh krizën greke si "asnjëanës", e shoh jo vetëm si krizën e një vend ku ne kemi 500.000 emigrantë (varfërim ekstrem i gjithë këtyre, rrezikim i investimeve që ata kanë bërë, ulje remitancash, rikthim masiv të papunësh etj), jo vetëm si krizën e një vendi fqinj që detyrimisht na prek edhe ne (ulje e atyre pak eksporteve etj) por më shumë si krizën e një vendi TË NGJASHËM me ne. Mënyra e abuzimit dhe vjedhjes, politika e mosdënimit të hajdutit, masat e gabuara për uljen e dhimbjes së krizës, dhe sidomos mungesa absolute e nxjerrjes së mësimeve nga pësimi. Një klasë politike e pacipë dhe një popull që e pranon këtë si gjë normale.

Zoti na ruajtë!, dhe këtë e thotë një ateist.

Po që mund të hiqen bonuset marramendëse që jepe(shi)n nëpër banka, aktiviteti ekonomik i të cilave nuk tatohet gjëkundi, të ka vajtur në mend që ta sugjerosh? Që ata që e gatuan gjithë këtë çorbë, ata duhet të paguajnë për këtë, dhe jo ai që ka fëmijë për të ushqyer me rrogën mizerabël dhe me premtimin se pasi të paguhet me këtë rrogë mizerabël për 35 vjetë do të ketë një pension për ilaçet që do mosha e shtyrë, të ka kaluar nëpër mendje ta sugjerosh? 

Mirë do ishte që ne të heqim dorë nga shkelmimi i dikujt që është rrëzuar, apo qoftë edhe nga hapja e dhëmbëve pse ai tjetri rrëzohet. Ky parim moral nuk i bën dëm ateizmit.

Nqs në Greqi vazhdojnë të jepen shpërblime, kjo vërteton mendimin tim që nuk kanë zënë mend nga kriza.

Për pjesën se kush duhej ta paguante dhe kush po e paguan, dhe punën e "shkelmimit" mesa duket e ke lexuar një rresht jo e një rresht ndoshta.

 

Mund të të kisha konspektuar, jo thjesht lexuar, sikur vërtet të kishte diçka sipër thashethemeve urbane në ato që thua. Mirëpo as ti nuk besoj se do të më duartrokisje po t'u jap përparësi atyre dhe jo përvojës sime të drejtpërdrejtë në ato që po ndodhin mbi kurrizin e qindra mijëra të tjerëve.

"Po u ngrohe te zjarri që i ka rënë shtëpisë së komshiut, të merr flakë mjekra!" 

 

Herë tjetër nqs nuk ke ndonjë gjë TËNDEN për të shprehur, kurseji komentet e thata "Ku merr vesh ti", sidomos kur nuk kupton gjë.

Kaviro, me ke pelqy pa mase. I ke bo nje koment analize, pjeses me te erret te Greqise.... 5*

jam dakord me cka thote Monda ne fund te analizes. dmth:  pare ne plan afatgjate, per Greqine do jete me mire te shpallte falimentimin dhe te dilte nga eurozona...  u bene rreth 2 vjet qe rrine ne menyre jashtzakonisht te sforcuar ne eurozone.. eshte njesoj si te insistosh te mbash Laçin ne ''Champions-League''.smiley.  ska kutptim. edhe sikur tua falin te gjitha borxhet, prape greket, ekonomia e tyre nuk e kap do kurre ritmin e ekonomise se pjeses me te madhe te Eurozones.

mirepo greket , me sa duket, nga falimentimi,  i frigohen nje kaosi social me pasoja te paparashikueshme... sic duket kane ne mendje Shqiperine e 97-es pas falimentimt te firmave piramidale...

 

Papadimos tha se “nëse falimentojmë do kemi kaos social dhe të pakontrollueshëm!

Jemi shumë pranë zeros” tha Papadimos në fillim të fjalës së tij mbrëmjen e kaluar në orët e vona,duke u bërë thirrje deputetëve të votojnë marrëveshjen e re me Trojkën.

Nëse kjo nuk do të votohet ditën e sotme,atëherë sipas Papadimos “falimentimi do të sillte çrregullsi të madhe për Greqinë.Falimentimi do të ishte katastrofë.Falimentimi do të krijonte kushte kaotike ekonomike dhe shpërthim social të pakontrollueshëm.Marrëveshja me Troikën garanton të ardhmen e vendit tone në Euro.Vendi ishte bazuar në model të gabuar zhvillimi.Ka vende të tjera,të cilat bëjnë çdo lloj përpjekje për tu future në Euro,ndërsa Ne jemi dhe rrezikojmë të dalim” ka thënë Papadimos ,duke i bërë kështu të njohur popullit grek katastrofën që mund të sillte dalja nga Eurozona.

Belul kam idene qe elitat greke me shume i friksohen nje skenari alla Jugosllavi se sa alla Shqiperi.

Greqia nga ana gjeo-ekonomike ngjan shume me Jugosllavine. Sllovenia prodhonte 70% te prodhimeve qe eksportonte Jugosllavia. Dhe ish pikerisht Sllovenia ajo qe u shkeput e para. Ne Greqi zona e Selanikut ka qene gjithmone lokomotiva e ekonomise Greke. Ne Greqi ka nje disballancim te fuqishem ndermjet krahinave ne te ardhurat ekonomike. Greqia ka popullsi homogjene ndryshe nga ckish Jugosllavia. Por nga ana tjeter, nuk jan te pakta rastet kur popuj homogjen jan percar ndermjet vetes. 

pikerisht Rono,  prandaj kryeministri i Greqise e thekson:falimentimi do të sillte çrregullsi të madhe për Greqinë.Falimentimi do të ishte katastrofë.Falimentimi do të krijonte kushte kaotike ekonomike dhe shpërthim social të pakontrollueshëm''

me fjale te tjera:  fillimi dihet, por fundi nuk i dihet... pastaj edhe Shqiperia ishte serozisht ne prag te shperberjes ne 97, apo jo....

meqenese permende Selanikun,e drejte.  shto ketu edhe ''kriptosllavet'' e shumte  qe jetojne atje,  por  qe nuk deklarohen dot nga frika....  ne rastin e nje kaosi social dhe rrjedhimisht dobesimit te shtetit grek, e garantuar qe me ndihmen e Bullgarise dhe Maqedonise, keta do ta shfrytezonin shancin...   pastaj eshte ishulli i madh   Kretes... Kreta,eshte e fundit qe i shte bashkuar shtetit grek.. me gjithe bashkimin,ne fillim, ata kane pasur nje lloj statusi te vecante.. dmth nje lloj autonomie.. dhe  me pas u perfshin teresisht ne juridiksionin e Greqise.  por doja te thoja:  edhe ne ditet me te mira te Greqise,  gjithmone ne Krete ka pasur nje lloj levizje (tejet ilegale natyrisht)  qe kerkonte perseri nje lloj autonomie nga Greqia. imagjino  se cdo kerkojne ata ne rast kolapsi te Greqise...

ne rastin e nje kaosi social dhe rrjedhimisht dobesimit te shtetit grek, e garantuar qe me ndihmen e Bullgarise dhe Maqedonise, keta do ta shfrytezonin shancin...   pastaj eshte ishulli i madh  dhe Kretes...

ata po te marrin gjysmen e shqiperise e ti i bie gajdes per selanikun.

ku i bazon keto qe thua belul? ndonje link?

jo jo, aspak.  une kur them ndonje gje ketu, nuk para bazohem neper linke apo wikipedia etj.. thjesht them mendimin tim.   gjithashtu nuk po them se do te ndodhi keshtu si them une.  por sado qe mundesia e kesaj qe them une te jete e vogel,  prape eshte e mundshme ama.

ate pjesen  e Kretes e spjegova ca me siper.. gjate periudhes qe kam jetuar ne Greqi, ka ndodhur 2 ,3 here qe jane hedhur ''fletushka'' apo jane shkruar parrulla ne mure ne te cilat kerkohej autonomia e Kretes.

ndersa eshte fakt, nje pjese e mire e popullates se Selanikut apo zonave perreth ka prejardhje sllave..  por qe nga frika nuk e deklarojne.. njellloj si shqiptaret apo vllehet e Greqise.    me krijimin e shtetit te Maqedonise dhe ndihmen e tyre,, keta sllavet e Selanikut sikur kane filluar te ''gjallerohen''  .  p sh  kane krijuar nje parti (apo organizate nuk jam i sigurt) , te cilet sa vjen dhe po e ngrene zerin per te drejtat e tyre...  tani, imagjino ti, ne kushte me te disfaforshme te shtetit grek... e garantuar qe do te kerkojne me shume!

pastaj zoto, kot nuk shqetesohen greket or jo... kane investuar jashtzakonisht (kohe dhe material)  per te ruajtur ''mballomat territoriale'' te shtetit te tyre... rreziku sado i vogel qe te duket, prape ekziston.

ylberi? ata i shkel me kembe greku. zhduku shqiptaret dhe nuk i hyri gjemb ne kembe... ben cfare te doje, sic ka bere deri tani, dhe nuk i ka hyre gjemb ne kembe.

coc duhet nga nje precedent nganjehere qe te fillosh te mendosh gjera te tilla belulo. te gjithe precedentet e greqise meshojne ne favor te megaloidese. dhe nuk e kam fjalen thjesht per greqine apo greket dhe cfare kane ne dore ata apo endrrat e tyre... e kam fjalen per vete BE-ne. Greqia per 20 vjet rresht ka qene shteti me racist ne evrope me shkeljet me te renda dhe serioze te te drejtave te njeriut sipas AI. as edhe nje kritike te vetme. sikur vetem te kishe shancin te degjoje deklaratat dhe fjalimet e tyre ne parlamentin evropian KUDER SHQIPTAREVE keto 20 vjet... edhe hitleri do kish qene me diplomatik.

zoto, greket jane trembur keq kesaj rradhe... dhe ne rast te nje kolapsi te mundshem te shtetit te tyre, u kalojne neper mend, si enderr e keqe, te gjitha pasojat..., te gjitha.  urdhero:  

''Në parlament kanë marrë fjalën edhe krerët e grupeve parlamentare PASOK dhe Demokracia e re. Papandreu tha para deputetëve se "pasojat e mosmarjes së vendimeve të duhura do të jenë katastrofike", ndërsa Samaras paralajmëroi se "në rast falimentimi, vendi do të përjetojë skena tmerri".

 

p.s po per ''ylberi'' e kisha fjalen

Me Katastrofe ne rastin e greqise nenkuptojne pergjigjen popullore. Installimin e nje sistemi ku politikanet e sotem do dalin krejt te izoluar dhe te perbuzur. Nje nderrim sistemi do kerkonte nje kohe te gjate ... Ndoshta dekada. Faktori me I rendesishem qe po merret parasysh ketu eshte fakti qe greket jane popull shume solidar ... krejtesisht ndryshe nga gjermanet, italianet, spanjollet, anglezet apo shqiptaret... pergjigja popullore eshte katastrofa. Une vetem keshtu mund ta shoh. Nuk ka qene politika qe e ka mbajtur greqine gjalle apo te bashkuar. S'jane popull dhjaks apo pagjaks si shqipet ata, qe I ve ne rresht nje rrugac malok kurve beogradi.

Belul:

100% dakort me ato qe thua per Greqine. Vecse analagjoia se Shqiperia ne 97 rrezikoi te coptohej nuk mendoj se qendrron. 97 e kam jetuar atje dhe me kujtohet shume mire qe "frika" ish mos po vine vlonjatet ne Tirane dhe aspak se mos po shpallin autonomine. Ish nje periudhe kaotike dhe cdo periudhe kaotike i ben opinionet me iracionale te duken si racionale. Gjithsesi une nam i bindur se 97 Shqiperia nuk rrezikonte shperberjen. 97 ish rezultat i nje qeverie te paafte nje opozite tejet oportuniste dhe e megalomanise se Berishes.

Greqia dhe Jugosllavia ne plan te pare duken shume te ndryshme. Por pare nga nje kendveshtrim me i detajuar ato ngjajn shume me njera tjetren.

mirepo greket , me sa duket, nga falimentimi,  i frigohen nje kaosi social me pasoja te paparashikueshme... sic duket kane ne mendje Shqiperine e 97-es pas falimentimt te firmave piramidale..."

Po pse trute e shqiptareve kane ata o tu mbylltesmiley

Analiza jote Monda eshte shume e sakte.

Ne fakt Monda paragrafi yt i fundit eshte thelbi i diskutimit ne rastin grek.Dhe per mua,duhet bere kryesisht me kritere politike dhe morale,megjithese ekonomia i mbyll veshet kur flasin keto te dyja...

Por sapo u miratua marreveshja nga parlamenti.Keshtu qe Greqia zgjodhi rrugen e qendrimit ne euro.Per mua beri mire.

 FMN: Fati i Ballkanit varet nga eurozona

 

 

“Komplikimet mund të jenë shumë serioze”

 

Kriza e eurozonës mund të japë pasoja “veçanërisht të rënda” për vendet e Ballkanit Perëndimor, në rast se ajo përkeqësohet, deklaroi dje në Uashington, Gerry Rice, drejtor i Departamentit të Marrëdhënieve me Jashtë në Fondin Monetar Ndërkombëtar. I pyetur nga një gazetar gjatë një konference për shtyp në lidhje me situatën e vendeve si Shqipëria, Bosnja e Kroacia, Rice tha: “Unë po i referohen parashikimit ekonomik botëror që vetëm dy javë më parë u publikua dhe paralajmëroi për komplikimet që mund të ketë kriza në Europën Juglindore dhe atë Lindore. Mendoj se është shumë e qartë se nëse situata në eurozonë vijon të përkeqësohet, ajo mund të ketë pasoja veçanërisht negative për këto vende që janë shumë pranë dhe janë shumë të varura nga eurozona, shumë fort të lidhura në tregti, sektor financiar, punësim e të tjera. Mendoj se komplikimet këtu mund të jenë shumë serioze në rast se situata në eurozonë vijon të përkeqësohet dhe ne po punojmë pikërisht për të shmangur këtë gjë”, tha Rice.

Fondi Monetar Ndërkombëtar vlerëson se Shqipëria pësoi një rritje minimale prej 1.5 për qind gjatë vitit 2011 dhe këtë vit mund të ketë rritje prej vetëm 1.1 për qind. Në rast se ky parashikim del i vërtetë, atëherë këto do të jenë dy vitet më të vështira të përjetuara nga Shqipëria që nga kriza e vitit 1997. Por një skenar pozitiv mund të jetë që kriza në Greqi të përmirësohet, gjë që do të krijojë normalitet në vendet e tjera të eurozonës dhe rrjedhimisht mund të përmirësojë ekonominë e vendeve të tjera të Ballkanit.

Greqia është aktualisht duke negociuar një marrëveshje që do të falë një pjesë të madhe të borxhit të vet. Në rast se marrëveshja realizohet, Greqia i shpëton falimentit të paorganizuar dhe mund të rikthehet te rritja ekonomike me borxh publik më të vogël e më të përballueshëm.

Gazeta SHQIP//

Greqia fqinji yne nuk i shpeton dot katastrofes edhe ne se Parlamenti Grek miraton sot paketen e borxhit tjeter prej 130 miliard euro! Jane gati 10 milion grek qe kane humbur punen ose nuk kane te ardhura te mjaftueshme per te jetuar, te mos flasim per pakenaqsine tjeter te atyre qe jane ne pune, por qe nuk jane te kenaqur me nje rroge 600 euro ne muaj, plus taxat.

 

''Jane gati 10 milion grek qe kane humbur punen.............

ilir-jano, ke dashur te thuash 1 milion besoj.smiley, se 10 milion eshte gjithe Greqia.. me kuç e me maç..smiley

Belul, ke te drejte eshte fjala per 1 milion, dhe jo 10, u nisa nga nje shkrim qe kisha lexuar ketu disa dite me pare smiley

absolutely ridiculous.

nuk e marr vesh se cfare po bejne.

qysh qenka reduktimi i 400 miljon euro ne shpenzimet e mbrojtjes kusht premtues per te paguar nje dite prej ditesh 130 miljard euro?

ma vaffanculo!

te ishte fjala per shqiperine, do na kishin shitur me copa.

qe te gjitha kushtet qe i kane vene greqise jane kushte idjote. economically STUPID.

nuk e kuptoj si arrihet kjo me keto masa. e vetmja gje qe po shoh aty eshte qe po u veshtiresojne jeten njerezve te thjeshte dhe te varfer. psh, edhe sikur ta bejne zero buxhetin per shendetesine, te pasurit(greqia ka shume miljonere dhe miljardere) nuk do e ndjenin fare. ne dere te spitalit do te vdiste vetem nje grek i thjeshte, apo ndonje shqiptar, e ndonje tjeter qe i ben korrent kur hap portofolin...

qeveria eshte nje organizem qe nuk ka shpirt; ne kete rast shnderrohet ne shkaktarin e te gjitha te keqijave qe po u bien grekeve mbi koke. greket, si popull, po protestojne edhe ne kete acar siberian. per cfare ngritje koke po flasim atehere?

si e shoh une punen, Greqia, me keto ritme, shume shpejt do ta kaloje borxhin e nje trilion eurove... dhe do te kete poaq mundesi per te paguar borxhin sa kishte edhe para nje viti apo sot.

borxhi qe i jepet greqise, pike se pari eshte virtual, jo real, jo i prekshem.

veshtiresite, nga ana tjeter, jane reale, jane te prekshme.

a ka ndonje aresye pse greqia te vazhdoje te rrije ne euro pasi ta kaloje nje trilionshin? e ku ka burre nene pastaj t'ja mbledhe borxhin???

 

Atë po thoja,  që po synohet që Greqia ta thellojë borxhin. Dikur një njeri i lirë kur zhytej në borxh kthehej në skllav. Sot skllavërohet shteti që të skllavërohet pikërisht individi (ai greku apo shqiptari që do vdesë te dera e spitalit). Nuk synohet marrja e borxhit, sepse shlyerja e borxhit nënkupton liri zgjedhjeje. Kurse borxhliu "have no choice", siç thotë edhe Mësjë Sarkozi. Madje as nuk mund të dalë nga euro, sepse BE e ka bërë të qartë që këtë e konsideron "veprim armiqësor".  

Po të shikosh politikën e BE-së synohet heqja e çdo sovraniteti kombëtar. Është hequr politika monetare, me marrëveshjen e re (që Britania nuk e firmosi) ulet sovraniteti fiskal. Kurse Greqisë po i kërcënohet edhe sovraniteti buxhetor. Këtu nuk diskutohet thjesht Greqia. Greqia po përdoret si "precedent" për gjithë të tjerët.

Cilet te tjere? Pyes seriozisht.

Mendimi im është ky. Rasti grek do përdoret si "kokë turku".

Është përdorur argumenti: "Qeveritë lokale mendojnë për interesa lokale prandaj marrin vendime të gabuara që çojnë në borxhe të larta dhe pastaj rrezikojnë interesat e përbashkta të Komunitetit. Prandaj që të mos përsëritet më fenomeni "Greqi", zgjidhja është transferimi i vendimmarrjes nga qeveria lokale tek Komisioni Europian që duke i parë gjërat në këndvështrim global do shpëtojë Komunitetin nga hapat fallso të qeverive të paafta lokale". 

Kriza greke do përdoret për të vërtetuar këtë logjikë. Të "tjerët" janë Italia, Spanja, Portugalia, Irlanda, Hungaria.

smiley

ti e kupton qe greqia eshte shtet sovran, apo jo?

nuk ka BE apo shtet ne bote qe te mund t'i kufizoje sovranitetin. greket kur te duan i thone "JO" evropes dhe euros. mos mendo qe ti e ke kuptuar klecken e skllaverimit te individit dhe greket jo... ose e paskan kuptuar dhe s'paskan c't'i bejne...

sic mund te jesh i ndergjegjshem, qe vija e fundit (bottom line) eshte lufta e armatosur.

ke deshire te thellohesh pak ne kete llogjike?

E kanë kuptuar apo s'e kanë kuptuar grekët nuk ka shumë rëndësi se kanë vajtur shumë larg për të patur mundësi zgjidhjeje. 

Ç'do bëjnë? Nuk do pranojnë të paguajnë borxhet? Do dalin nga euro? Nqs Greqia merr vendimin e daljes nga Euro, vendimi tjetër do jetë dalja nga BE. Ku në të s'ëmës do venë? Do i hajë turku llokma-llokma pastaj smiley Imagjinoj Erdoganin duke fërkuar stomakun  duke thënë "Ohoho". Seriozisht, dalja e Greqisë nga Euro dhe BE do jetë për Greqinë shumë më keq se prishja jonë me Kinën, që e kemi jetuar në kurriz të gjithë, madje e kemi akoma mbi kurriz. 

Ç'hyn lufta? Grekët kanë një parlament, kanë një qeveri. Grekët mund të votojnë një parlament dhe një qeveri që do i nxjerrë nga euro dhe "rrugë të mbarë në Afrikë".

 Grekët do bëjnë protesta, do ankohen dhe pastaj do i rikthehen tek poeti i tyre i madh Varnalis kur këndonte "Fatalistët".

shume dobet.

e ke imajginuar ndonjehere skenarin, qe greqia nuk del nga euro, pranon kushtet, merr paketen e rradhes nderron qeveri, dhe pezullon te gjitha kushtet dhe marreveshjet qe rendojne gjendjen sociale ne greqi.

ky skenar parashikon edhe mundesine e nje emigrimi masiv te grekeve ne BE; ku, si shtetas te BE-se, u takon te marrin asistence sociale. Psh, po te vijne ne Angli, u takon shtepi falas, nje page sociale javore (shuma varet), sherbim shendetsor falas, etj etj etj...  derisa te gjejne ose ne rast se gjejne pune. keto nuk jane marreveshje dypaleshe, por politika komunitare.

Greqia nuk merr asnje nisme per te dale nga euro, as nga BE-ja. per ta perjashtuar, nuk e perjashton dot kush, as nga euro, as nga BE. Nje nisme e tille do te thoshte fund i BE-se dhe fund i euros.

nuk sillet ekonomia e nje shteti ne nivelin e fuqise reale te saj duke ja shumezuar borxhin me 5 apo 10. greqia eshte anetaresuar ne BE krejt pa permbushjen e asnje lloj kriteri, dhe perfshire ne eurozone me nje ekonomi fiktive qe emetonte 10fishin e fuqise reale te saj. Kjo gje nuk eshte bere fshehurazi, por ne dijeni te plote te BE-se dhe gjithe anetareve te saj.

fantazite qe turqia do gllaberoka greqine jane shume te kota dhe feminore. turqia mund ta gllaberoje ekonomikisht; dhe mund te gllaberoje ekonomikisht te gjithe ballkanin.

smiley

ky skenar parashikon edhe mundesine e nje emigrimi masiv te grekeve ne BE; ku, si shtetas te BE-se, u takon te marrin asistence sociale. Psh, po te vijne ne Angli, u takon shtepi falas, nje page sociale javore (shuma varet), sherbim shendetsor falas, etj etj etj... 

imagjino ,psh 10 milion greqer qe shenderrohen ne emigrant (si shqipot) dhe fillojn kerkojn asistenc ne angli

haahahhaahha

Ai burimi anglez shteroi qe me valen e lindoreve,,, smiley

Eshte fillimi i prerjeve e bejne pak nga pak sa te mesohen njerezit me te.eshte si puna e cmimit te benzines nese shkon nga $1 ne $3 brenda nates njerezia bejne hatane.Por nese ua rrit me nga 10 cent ne jave ata mesohen dhe pas nje viti e paguajne $3 pa problem.

dmth po synojne qe borxhi t'u paguhet brenda mijevjecarit te katert...

me mire vone se kurre.

Nje pyetje kam une: A duhej mbajtur pergjegjes Goldman-i(per manipulim e te dhenave ekonomike) dhe BQE (per neglizhence) per lejimin e nje ekonomie si Greqia ne zonen euro?..Aty eshte gjithe zanafilla e fajit.

Gjithcka behet per te mbajtur gjalle nje monedhe klinikisht te vdekur...Une besoj se pasi te marre kete paketen e fundit Greqia do te largohet nga eurozona. Ne horizont po duken zgjedhjet e reja dhe Kryekusilingu franko-gjerman Papadhimas duket se po mbledh valixhet.

Ne sallen e  OKB eshte shkruar me te Dukshme thone se nuk kam qene , nje katerstrofshi Saadi-ut ,

Pjese e se njejtes njerzit Jane

se brumin e krijimit te njejte  e kane

kur koha godet nje pjese me terbim

as pjesa tjeter nuk ka me ngazellim .

Duke e vecuar kete Prurje nga POLITIKA e te Gjitha Kraheve e te gjitha GRUPIMEVE ne Greqi qe kane zhyt ate vend ne ate fare Pislliku , them se per ne si Popull , me qindramije banore tanet atje , qe kane ndertuar JETEN , te sotmen e te srdhmen e femijve ,  do na bente me mire nje kendshikim i tille sipa vergjeve te Saadi-ut . Dhe jo vetem per kete Rast !

Ne kohen e krizes se BUKES ne Greqi , nga Shqiperia Ju shkoi dhurate ( me cmimi shqiptar ) nje vapor me GRURE ne kojen e "se diktatura zotrie " smiley

Fajin per kete mpleksje alla Malokesh ne Politike e kete keqdashje te njeri tjetrit , nuk na e kane as Greket dhe as ne si Popull. Dihet qe laradashet e Politikes Shqiptare pas 92 , me BYTHLEPIRJEN ndaj Shovinizmit Grek e me kikirirkikite e kaposherve maj Plehut , si marshe parakalimi plot sukses , e me pas me nxitjen e FRAKSIONEVE Ura-Patriote japin cfaqje me skena Pushterish extremiste deri ne mbjelljen e Urrejtjes midis Popujve .

Theksoj se Saadi-u ate katerstrofsh e ka shkruar para 2000 vjetesh .

E tha Saadi mor Idriz. Po kujt ja tha!! smiley

Ne kohen e krizes se BUKES ne Greqi , nga Shqiperia Ju shkoi dhurate ( me cmimi shqiptar ) nje vapor me GRURE ne kojen e "se diktatura zotrie " smiley

dhe ata na kthyen ate vapor 1000 fish.500 mije shqiptare gjeten pune dhe strehe atje.

WTFF

..e ke imajginuar ndonjehere skenarin, qe greqia nuk del nga euro, pranon kushtet, merr paketen e rradhes nderron qeveri, dhe pezullon te gjitha kushtet dhe marreveshjet qe rendojne gjendjen sociale ne greqi.

  EU dhe IMF kane provuar nga Greqia shume mosmbatjesh premtimesh prandaj kjo bill qe kane perpara duhet te nenshkruhet e vuloset nga te gjitha partite parlamentare dhe se ata do zbatojne planin antikrize pavaresisht kush do ti fitoje zgjedhjet e ardhshme parlamentare ne Prill.

Masat kryesore antikrize perfshijne;300 million euro shkurtim te pensioneve,22% shkurtim te pages minimale ne 700 euro ne muaj dhe me kryesorja te shkurtoje numrin e punonjesve ne sektorin shteteror me 150,000 deri ne 2015.Po ashtu per kete vite gjithashtu kerkohet shkurtimi i buxhetit me 325 milion euro  dhe ku do shkurtohen keto fonde.

"Greece needs to do its own homework to become competitive - whether that happens in conjunction with a new rescue program or by another route that we actually don't want to take..."

When asked if that other "route" meant Greece would have to leave the euro zone, Schaeuble said: "That is all in the hands of the Greeks themselves;said in an interview published on Sunday in Welt am Sonntag newspaper German Finance Minister Wolfgang Schaeuble

 

 

U prene DRITEN qe Ju prefshin GJUHEN Llapaqeneve qe nuk lexun Nolin ... Ku eshte sajuesi i termit te "Diktatures se Drites dhe UJIT " si shume here me e tmerrshme se ajo e para ? Ju prefshin Gjuhen dhe mos ua hengshin as qente Llapaqenve qe e mashtruan ate "cike " vend se eshte "baraz me Ameiken per Lirie "

Me shume e me thelle do e haje ai vend nga keta Bandite Injorante e Kusare ne Pushtet ne se nuk i SKARTON sa me shpejte keta Politikane e kete Politike pa PIKE Dhimbje

 Le te futet ne Moralin dhe mendimin e URTE te Shqiptareve kjo pervoje Maskarejsh e sqeperve Berishiste e Jozefperckave Liburnesha .

"Kush leh me shume se DY Dite ne Popull , nuk eshte Qen , eshte UJK "!

Dhe le te permendet ne cdo situate shprehja dyvargjeshe e Famashme dhe e pazevemdesueshme ne Historine e Popujve

"Po kur dimer del Behari

S'ka si zjarri ".

Dhe mbai mend Alba se si do struken e fshihen pas Bloo - Mooneve e Stuhive Diellore e te tjera pallavrave si "Greku ka Borxhe or tie " Greku a mesue me rrue pa punue or tie " " Greju dul nga Eurozona or tie ".....

@ Kavir, pike se pari, kur thashe vendi X, nuk te drejtohesha ty ne vecanti, por thjesht nje menyre per te diskutuar disi me ndryshe. 

Se dyti, sic u shpreha me lart, per arsye se komenti doli disi i gjate, patjeter qe faktore te tjere jane lene pa permendur.  Dhe sigurisht qe me shume mund te dalin ne diskutim e siper. 

Klasa politike e vendit X, pa dyshim qe eshte faktor.  Dhe kjo eshte e pasqyruar ne sondazhet e fundit ku partite kryesore kane perqindje te ulet mbeshtetjeje.  PASOK te ca sondazhe eshte tek 6%.  Per sa u perket ekstremeve te njeres ane apo tjetres, ne kohe krize historikisht e ne shume vende nuk jane fenomene te panjohura.  Po ashtu, protestat kane nje historik te gjate, keshtu qe edhe aludimini se jane te shtyra apo artificiale per nje qellim te caktuar nga klasa politike, veshtire se mund te thuhet me siguri.

Po marr frazen e fundit te Sarkozy duke vijuar repliken me lart.

Korrupsionin, nepotizmin, evazionin fiskal po e vuan bile me pergjegjesi te larte Greqia.  

Nga ana tjeter, Mario Draghi, qe punonte per Goldman Sachs dhe mbulonte Europen ne fillim te viteve 2000 e qe ka pasur dore ne konsultimin per te "gatuar librat" eshte promovuar te ECB.  Papadhimos nje "teknokrat" tjeter, dhe ex goldman, po ashtu u parashutua si Kryeminister.  

Agjensite e vleresimit te kredive qe vleresuan pa pike problemi me vite te tera Greqine si "AAA" aty jane dhe vazhdojne punen e tyre normalisht.  Neqoftese Greqia nuk do kishte ate vleresim nuk do kishte mundesi te merrte borxh. 

Predatory landing me vite me radhe. 

______

Rasti i Greqise nuk eshte unik.  Ne skeme me te gjere eshte "deja vu."  Vende te Afrikes, Azise, Europa Lindore jane te njohura me fenomenin.  Structural adjustement loans - Shock Therapy etj.  Jeffrey Sachs qe "ka ngrene buke" me kete Doktrine ne vitet 90-t, ne retrospektive e ka kritikuar dhe e pranon qe nuk funksionon.  Cfare eshte unike ne kete rast eshte se po i ndodh nje vendi ne BE.    

Nderkohe qe diskutojme ketu, Athina eshte ne flake.   

Arsyen e vendosjes së X e kuptova, unë nuk e përdora sepse tek vendi X unë shoh rrezikun potencial që aty të vejë edhe vendi ynë.

Ajo që mua më vë në dyshim për protestat është se si protestuesit, edhe shtypi (këta OK i kuptoj) por edhe politika zyrtare përmend vend e pa vend nazizmin. E kam fjalën jo tek kryeartikulli i sjellë këtu, por tek padia e Greqisë ndaj Gjermanisë për dëmshpërblimet e LIIB. Fund e krye një idiotllik. Prandaj mua më duket një harmoni shumë e prefeksionuar Protestues-Shtyp-Shtet kjo cyla e LIIB.

Sa për të tjerat, dmth Terapinë e Shokut (e aplikuar me shumë "sukses" edhe në Shqipëri) Goldman Sach etj jam plotësisht dakort. Greqia nuk është as precendenti i parë në botë e madje as rrufe në qiell të hapur. Për mua në Greqi nuk ka krizë, por një synim (e kam fjalën pikërisht për paragrafin e fundit).

P.S Po, sapo pashë Euronews.

p.p.s Akoma gjallë Glezosi uee. 90 vjeç në demostratë tjetri. Fiçkën e s'ëmës. 

 

Pak me interesojne ne fakt keto hidhje-pritjet ne raste te tilla. E kam fjalen per borxhin e LIIB.  

Por Schäuble ishte kapur ne kamera ne nje takim ne Bruksel duke i thene Ministrit te Financave te Portugalise se do mbarojme pune me Greqine, e pastaj do e rregullojme termat per "bailout program" per Portugaline.  Nuk ka sesi qe kjo bisede te mos shkaktoje probleme te greket, kur perpos te tjerave, blene e harxhuan miliarda ne nendetese te prishura gjermane nje vit a dy vjet me pare.

Nuk ishin nendetese te prishura,nga e nxorre kete.

ne mos ishin do prishen, tanto nuk kane leke ti perdorin smiley

3 miljare euro ju paguan ThyssenKruppper per 4 nendetese te tipit U-214.Nje nga nendeteset, nendetesja Papanikolis doli me difekt.

p.p.s Akoma gjallë Glezosi uee. 90 vjeç në demostratë tjetri

ahahaha. Po. Gjallë. Edhe kur të mos jetë më në këtë botë, prapë gjallë do jetë.

respekte për komentet dhe idetë që ke shkruar këtu. 

 

Greqia po behet Spanja e re... dhe Gjermania, po Gjermani...

Eh Solo. Keshtu perfundojne te gjithe popujt qe mendojne se mund te punojne sa t'iu doje bytha dhe te paguhen sa t'u doje trapi. smiley

Jeta eshte matematike, Olimbiiiii!!!

Kete po thote edhe Papadimos tani, live, edhe pse parashtroi qe arsye jane shume komplekse dhe te nderlidhura.

Me vjen mire qe Papadimos e lexoka Peshkun. smiley

Natyrisht qe aresyet jane shume dhe te nderlikuara. Une per te ndjekur analogjine e Skenderbeut me shkopinjte, do te shkoja perpara parlamentareve greke me nje hu ne dore dhe do t'i pyesja: "Te dashur miq. Qe do ta hame kete hu, do ta hame. Tani, doni qe ta hani bytheve apo ne bythe? Kjo eshte ceshtja."

Ishalla nuk ma vjedh edhe kete Papadimosi.

smiley

Une mendoj se nuk duhen injoruar edhe ato qe shkruan Monda me siper.

Jo. As ato nuk duhen injoruar.

Ishalla nuk ma vjedh edhe kete Papadimosi.

Mire e the se sipas legjendes perendimore per greket, i bie qe atje i gjithe populli te dilte dhe te brohoriste per variantin e dyte.

Qe mendojne se TE TJERET duhet te punojne sa ti doje ketyre trapi, dhe keta te paguhen sa t'ju doje trapi.
PS. Gjermania dhe nendetset dhe tanket dhe avionet i prodhon vete. Nje tufe me gjermane shkerdhehen ne pune per te prodhuar tanket, nendetset, avionet, makinat etj. Pervecse shkerdhehen non-stop ne fliessband, paguajne taksa, paguajne sigurime shoqerore e shendetsore etj qe shkojne rreth 45% te pages brutto.

o gjermon smiley

Shume mire ben Gjermania qe i prodhon vete.  Por s'i ka per t'i ngrene vet.  Per t'i shit i ka.  Prape mire.  Se prandaj ka suficit tregtar.  Ceshtja eshte qe ne nje sistem si BE pa tarifa e me the te thashe gjermanet shesin tanke e BMW, e greket (e ne nje dite te bukur kur te na vije neve radha) shesin djath.  (Bie llafi.)

Por edhe rrogat u ngriten ne vitet 2000, dhe kredite u dhane e u moren se duhen blere e blere e blere (ose shkurt konsumim ne mase) prodhimet gjermane & Co.

Keto me siper pa akuza per asnje pale.  Thjesht ky eshte sistemi.  Kjo eshte BE me vende me suficit e deficit tregtar.  E kjo dihej qe ne fillim.

Sa per taksat, klasa e mesme greke paguan rreth 35%.  E ulet ne BE por pak a shume njesoj me US.  Problemi nuk eshte tek taksimi i klases se mesme e me poshte por te mostaksimi i atyre me lart.  Dhe ky eshte nje nga problemet imediate per greket, por edhe shume leke s'kane mbetur per t'u taksuar se i kane cu matane kufirit.  Vodafone psh,  raportonte Bloomberg News para ca kohesh, nate per nate cdo cent qe ben e transferon ne bankat ne UK. 

duhen blere e blere e blere (ose shkurt konsumim ne mase) prodhimet gjermane & Co.

Mos t'i blenin kush i detyroi? Kush i detyron Greket (dhe te tjeret, sigurisht) te blejne telefonat me te fundit, ipod e iphone e ipad e i te tjera?

Problemi nuk eshte tek taksimi i klases se mesme e me poshte por te mostaksimi i atyre me lart.

Sistemi dhe ligji per taksimin sikur ekziston - por jane Greket vete qe nuk raportojne te ardhurat, i bejne bisht taksave me lloj-lloj menyrash. Atehere keta Greket me maska te demonstrojne te lagjet e "atyre me lart", e te djegin shtepite e tyre - si dhe dyqanxhinjve, e shitesve te tjere qe edhe ata shmangin detyrimet fiskale duke mos dhene fatura, etj. etj.

gjembi, ndjese se pertoj te shkruaj e te sqarohem nga fillimi smiley.

Mos t'i blenin kush i detyroi?

Te njejtet qe para 2008-es "detyruan" amerikanet me ble shtepia si me qen patate.

"Detyruan" eshte ne thonjeza sepse mekanizmi i dhunes dhe imponimit qe ushtrojne halabaket (qe jane sot ne krye te nje sistemi vjedhjeje dhe zhvatjeje periodik te klases se mesme dhe te ulet te botes), eshte teper i rafinuar. Goebbels-i do ta kishte zili.

Po mire o (per ate qe paraja hedh ujin perpjete, po dhe ben politikat monetare e financiare per interes po te vet), po ama cdo gje me kufi. Ne Greqi evazioni fiskal eshte krenari kombetare, sic kemi ne "cun i shkathet" per ndonje qe ben para me korrupsion. E ndersa ne jemi akoma xhungel e ku e ku me keq se Greqia, me gjysmen e konomise ne te zeze, keta kojshijte tane kane gjithe keto vite ne Evrope dhe ne euro, po dhe shume me shume vite ne kapitalizem-demokraci (whatever that means in the Balkans) sesa ne, keshtu qe normal gjykohen ndryshe sot, sidomos kur rrezikojne te minojne euron.

Thuaj qe Evropi tani qe u dogj nga keta qullsat do i fryje dhe kosit, e prit pa te futemi ne, sidomos qe kushedi kur do behemi kos.

Mjer si bashkepatriotet tane qe jane aty, po fundja dhe populli grek xhanem, njerez jane dhe ata, se kshu si shtet mire tu behet me keto leshpolitika qe kane ndjekur ka kaq kohe, kapitalizem piramidal ha Muco pi Muco dhe fallsifiko te dhenat e mos u be merak se paguan Evropa (ajo prej verteti).

Ke te drejte. Po duhet te dish qe edhe per keto eshte thellesisht fajtore Europa. Vete e kane llastu kaq shume Greqine - pas-ardhesen e Greqise Antike. Dhe "llastimi" i ka rrenjet e fella, shume te fella ne kohe.

Felle, felle, prape fajin e kane gjermanet. Sidomos ata te Munchen-it. smiley

Fajin e ka edhe Bajroni dhe te gjithe romantiket e gran-tour-eve.

Krijuan nje monster! smiley

PS: Ndersa ne te shkreteve na lane si legena. Sikur te mos t'ju mjaftonte Durrahu, Apollonia, Bylis, Butrinti, Via Egnatia... e qindra e dhjetra deshmi te tjera te antikitetit.

Pisat!

Dakort pra, prandaj thashe qe tani do i fryjne dhe kosit kur te vije puna per te pranuar shtete te reja ne eurozone dhe evrope, dmth qe gabuan rende jo vetem me pranimin e Greqise ashtu me 'fryme mirebesimi', po dhe me shume gjera ne pergjithesi, si fjala vjen jo vetem duke mos patur nje plan kontigjence per raste te tilla, po dhe me strategjirat fillestare, duke mos patur politika te unifikuara fiskale e financiare, apo te pakten plane per ti arritur ato se shpejti.

Gjithsesi faji i Evropes nuk shfajeson Greqine, dhe te qenit pothuajse-shtet nga ana e tyre.

Nga ana tjeter, keto protestat e ekstremisteve qe djegin ndertesat e tyre (ca mootin do i zgjidhe kjo) jane si ato episodet e Tomit dhe Xherit qe vete-harakirosen. Ose mbase jane akoma ne denial dhe po mundohen te autosugjestjonohen se nuk eshte ky realiteti. 

Per ta kthyer tek vetja, le te shikojme nese do qitim ne ndonje mesim nga kjo. Te pakten te kuptojme qe pa shtet te mirfillte s'ka asgje, e ne nuk kemi as pothuajse-shtet, ne kemi gjoja-shtet.

Nuk e di si kane ardhur fjalet andej nga Evropa, po ketej nuk ju ka vene njeri koburen ne koke njerezve para 2008-es per te blere. A i kane genjyer? Po, por jo detyruar. Dhe ishte greed (meqe di anglisht) e njerezve qe u blene shtepi (se u lirua dhe kredia) se mendonin qe cmimet e pasurive te patundura gjithmone vec rriten, keshtu qe do dilnin me fitim. Shume qe normalisht s'duhet te kenne shtepi te tyre sepse s'e perballojne dot, moren kredi te tipit qe interesi ishte i ulet 5 vjetet e pare dhe pastaj kercen shume lart. Ata menduan qe kur te skadonte afati i 5-vjecarit, do mundin t'i shisnin shtepite me cmim me te larte dhe te dilnin me fitim.

Me fal, se ty te lexoj pozitivisht, po ketu me duket se po rreshket tek zilia, se s'eshte ziliqar robi qe do me fut koken nen nje fare catie pa paguar 2000 usd per nje fare shtepie me qera qe as e ngrohin mjaftueshem. Nje sistem i bazuar tek mjetet e zgjuara financiare dhe tek injoranca masive eshte nje sistem i qelbet. Prandaj pabarazia e mundesive ka rendesi, sepse ky lloj disniveli sjell abuzime shkaterruese.

Ketu jam dakort me xhibin qe fajin e kane drejtuesit, qe e perqafojne kete sistem prej perfitimeve te shpejta per xhepat e tyre, po edhe sistemi financiar boteror, edhe idete e dhjera ne mendjet e drejtuesve olimpike (jo greke), dhe jo populli i shkrete, as ai amerikan as ai grek, se gjindje jane.

Si dhe jam dakort me ata qe thone se greket bejne mire te kerkojne e ndeshkojne fajtoret vendas, pastaj te hidhen tek sistemi boteror, se jo per gje po AQ kane ne dore.

Faleminderit tropizma. Ndoshta po. Nuk e di a eshte fjala e duhur "ziliqar". Ndoshta po ngjaj keshtu sepse personalisht besoj shume ne "shtriji kembet sa ke jorganin". Nqs dikush nuk paguan dot, t'a zeme, $2000/muaj per qera, si do mund te paguaje $4000/muaj per shtepi? Nqs une personalisht nuk do paguaja dot $2000 per qera, do shikoja per shtepi me te lire me qera, me larg "qendres", etj. etj.

Sh. e drejte persa i perket mjeteve te zgjuara financiare, personalisht jam kundra tyre. Gjithashtu sh. dakort per drejtuesit, sepse ata jane qe kane marre borxhet si administratore te popullit. Por pse s'u ankua populli kur merrte rrogen e 14-te? Apo kur cdo parti qe vinte e tejfrynte dhe me tej administraten publike duke marre ne pune aktivistet e vet?

Sepse eshte ne natyren e njeriut te mos ankohet per rrogen e katermbedhjete dhe sidomos te mos ankohet kur i japin pune, pa te cilen nuk jeton dot (me). Sepse nuk eshte detyre e grekut, amerikanit te thjeshte te beje projektime buxhetore. Sepse kjo eshte tashme nje nga detyrat kryesore - jane bere me keq se ekonomite e planit - te ketyre palo qeverive.

Sepse eshte ne natyren e njeriut te mos ankohet per rrogen e katermbedhjete.

Ankohu, ankohu po te ze syte!

"Të ndëshkosh fajtorët vendas" nënkupton që të jesh i lirë, të kesh mundësi ta bësh këtë. Çka nuk është e vërtetë. Thjesht sepse "fajtorët vendas" bëjnë lojën e tjetërkujt që NUK është vendas. Besoj se kjo duket ashiqare.

gjembi, te lutem shto nje "per mendimin tim".  Se ne US jam dhe une dhe llafet me erdhen ndryshe.

Pa ndonje rendesi, thjesht per korrektese gjeografie. 

If there is "greed" in the American dream to own a home, there is also gluttony, from the other side.  But guess who gets the bailout. 

Kjo me lart s'ishte per gjembin, thjesht per te vertetuar vendodhjen gjeografike smiley

Sh. dakort. Per mendimin tim. Po juve si ju erdhen llafet - se une te pakten e thashe si me kane ardhur mua?

S'me duket e ndershme te luash me fjalet ne "greed in the american dream to own a home". Ajo endrra realizohet me aq sa ke mundesi. Endrra nuk eshte e garantuar. Jam 100% me ty per the other side dhe qe duhet te ishin futur ne burg ata qe shpiken dhe abuzuan instrumentat financjare dhe moren bonuset e medha ne fund te vitit. Nuk jam duke u vene fajin vec nje grupi - po ashtu nuk kerkoj qe t'u vihet faji vec grupit tjeter. Secili te marre pergjegjesine qe u takon.

Monda, pak a shume e kane te gjithe te qarte tashme ku i ka problemet greqia, por kur fillojne blame-in gjermanine a francen se do t'ju shesi arme, te vjen te pellcasesh. ata kane 600 miliarde euro borxh dhe as 15 miliarde euro inventar ushtarak, sikur te gjitha te gjermani a te francezi ti kishin blere, nuk eshte hic gje ne krahasim me borxhin qe kane. pervec kesaj, me shume dhimbje gjermani dhe franca, ose me mire merkeli dhe sarko, po perpiqen ti nxjerrin nga balta dhe kjo jo se ju dhimbsen greket por se eshte rruga me kosto me te ulet per te shpetuar euron, e cila edhe sikur te ngordhi gjithe greqia gjithsesi do shpetoje. ti vesh tjetrit damken nazist se te kerkon ti shtrish kembet sa ke jorganin dhe te jep dhe leke po qe se nuk i shtrin kembet me shume.... kjo eshte e tepert vallai smiley

Nuk e kam permendur inventarin ushtarak si fenomen kyc.  Edhe pse ne "paketen e shpetimit" kerkohet te ulet buxheti i ushtrise me rreth 400 milione euro.  Sic jam shprehur ne postimin e pare, do e anashkaloja fare diskutimin per ushtrine e industrine e armatimeve ne pergjithesi.

Une e permenda ne replike me Kavir krejt per arsye tjeter.  

PS: gjynof vallai per Sarkozy e Merkel nuk me vjen.  Dhe s'ka problem qe s'biem dakort qe kjo nuk eshte nxjerrje nga balta smiley.  Rendesi ka qe biem dakort per gjera te tjera dhe bonuese dakortesie futbolli smiley.

smiley.

  

por kur fillojne blame-in gjermanine a francen se do t'ju shesi arme, te vjen te pellcasesh. 

Po nuk është aty problemi kryesor. Këtë e dinë të gjithë. Me grekë e jo grekë. Problemi qëndron tek shfrytëzimi politik i asseteve financiare, në kurriz të brezave të ardhshëm. Mendoje si problem EDHE për Shqipërinë. Kavir nuk e ka keq aty më lart, kur thotë se tek grekët sheh shtetin tonë. 

Ja një e dhënë që të kuptohet se ku është realisht rrënja e problemit: http://www.respublica.al/artikuj/2012/2/12/vizitat-shteterore-te-blera-me-parate-tona

 

as qe e diskutoj fare qe eshte problem edhe per shqiperine, dhe bile shume shpejt do jete evident saqe do dalin njerezit ne rruge besoj. por te vetmit fajtore jane qeverite tona te ketyre 20 viteve, kush me shume e kush me pak. europa vetem se na ka dhene (njesoj si dhe greqise) dhe nese na kerkojne neser te ulim pensionet e te shkurtojme arsimtaret e infermieret, sigurisht nuk na e kane fajin ata.

+1

Ajo e te punuarit eshte steriotip fund e krye. Kane 1001 te zeza, pa qene nevoja per keto.

shteti me rritjen me te forte ekonomike ne evrope duhet te nderhyje ne baze te politikave te fqinjesise se mire dhe ta shpetoje greqine!!

Tani per mu qe nuk morr shhum vesh nga kjo politika e modhe financiare e me the te thashe....

Sipas ketyne qe lexova ketu, si mase reformuese, ishte hheqja e atyre rrogave shtese, ulja e rrogave 22% ulja e pensioneve 20% shkurtimi i 15mije punetoreve e ku di une se çfare Tani qe u bone keto, Greqia do te mori nja 150 miliard euro...... edhe ket e moremm vesh

por kam i pytje te vogel...

me ket pakesim konsumi me rreth 30-40%, me ket papunesi te madhe me rreth 30% ku do ti gjeje pparet Greqia me e la kket kredi, dhe per sa kohe ja kan lone me e la...se me ket menjen time, sikur me 10 miliard euro ne muj te pagujj do ti duhhen nja 30 vjet te mira...... 

A mund te ma shpjegoj njeri mu ket pune...? Natyrisht po patet kohe dhe nerva.....

Se Gjermania, se me molotove Evropi...

se ne fund te fundit, anarkistet, komunistet, terroristet gjermane, edhe ata me detyrim ua kane shitur teknikat dhe strategjite e tyre grekeve smiley

ashtu te tere, popo anarkiste, popo naziste, popo terroriste, te gjithe gjermanet shkerdhehen non-stop ne fliessband. smiley

jo te gjithe zogu, vetem nje pjese, ata qe paguajne edhe per socialin e emigranteve

Aldi, dhe me ne jug: Hofer.

Opo, e di te se jane gjermane ata?

Zogun lere menjane, se eshte i vogel, kerbishtor, me pupla e sqep të brirte dhe shumezohet me ane te vezeve. S'e ka vendin ketu.

Wow, sa poetike

Vertet? Naten e mire, swed.

Ky muhabeti i shushunjave qe trashen, harbojne e bejne qejf pa punuar, ne kurriz te popullit punetor gjerman, dic me kujton...?

hahahaha, edhe ty? smiley 

te kujton shushunjat greke qe kane fshehur parate ne qipro e ne zvicer dhe e kane katandis greqine ne kete dite. dhe gjithe kjo ne kurriz te popujve punetor grek dhe gjerman smiley

Mire, por greket s'jane gjermon, e s'kane Merkel qe per shembull ia mblodhi, ia beri tete me dy (a ndonje figure tjeter letrate ketu) Liechtenstein qe ishte tax haven per evazion fiskal nga shushunjat gjermone. 

Po as US nuk eshte qe e ka cu ne gjyq banken me te madhe private te Zvicres per te njejten gje.  

edhe zvicres bile jo vetem liechtensteinit. komplet ilegalisht paguan 6 milione euro dhe moren listen e plote te gjermaneve qe kishin mcef leke ne zvicer, dhe i ftuan qe me mirekuptim te paguanin taksat kokerr me kokerr, ose perndryshe do ndiqeshin penalisht dhe do paguanin dhe taksat kokerr me kokerr smiley

Thjesht per kuriozitet, te kujton propaganden anti-hebrehe gjate nazizmit?!

Agjitpropin gjermano-lindor kontra armikut gjermano-perendimor?

Solo, pranoje qe ju te majtet nuk jeni per kalem. Per pende po. smiley

or po kallemin le ta mbajne te djathtet, vetem se po rezulton qe me te afte jane per lapsus kallemi...

edhe po te dha ndonje i panjohur karamele apo koka kola rruges, mo e merr tu befsha, se behesh pergjegjes per ekonomine kombetare dhe vjen nemcja te kerkon interesa pastaj

U shkaterrua Shqiperia shqiptaret shkuan ne Greqi, po iku per lesh Greqia shumefish me te lehte e kane per te ikur qe atje. Nuk kemi pse trembemi per ta, prandaj rastin e Greqise mund ta shohim fare mire sipas interesave tona, dmth te Shqiperise.

Importet nga Greqia jane diku tek 12-13% dhe super te zevendesueshme nga Turqia, Italia e pse jo Maqedonia.

Eksportojme diku tek 5-6% dmth as 100 milion dollare, fare pa peshe.

Perndryshe ne Itali eksportojme 50%  (dmth 10 fish) dhe importojme rreth 30%.

Vihet re lehte qe kriza ne Itali na shtrengon realisht bythen.

Nderkaq krizen ne Greqi duhet ta shohim me pozitivitet, nuk na sjell ndonje dem serioz, por me teper mundesi per bizneset tona, qofte ne Shqiperi meqe do krijohen hapesira te zena prej grekeve, por edhe nje mundesi ne blerjen e neserme te hapesirave greke ne rast falimentimi, aty do behet deti kos, mund te hane edhe tanet ndonje luge.

Gjynah qe s'kemi ndonje nivel te larte ekonomik se bizneset tona mund te merrnin me shume se ndonje luge.

Sikunder e tha para ca kohesh Nurellari, kriza duhet pare edhe si mundesi, biles sidomos si mundesi.

Per fat te keq  sado qe propogandohet rendom se ekonomia nuk eshte nje zero sum game, ne realitet 'mors tua vita mea'. Ka te pasur e te varfer sepse ekonomia eshte nje zero sum game, e ha njeri pasurohet tjetri.

 

 

Importet dhe eksportet kanë kuptim për një ekonomi që prodhon, jo për një "ekonomi fantazmë" siç është ajo e Shqipërisë.

Më tej, sikur të dinim ndonjë shifër lidhur me prurjet monetare të emigrantëve shqiptarë në greqi drejt atdheut, postimi do të bëhej shumë më interesant.

Hallall.

Jo s'jam per Hallall-in, se na hap telashe identitare.

Jo hallall, ne kemi fjalën e bukur italiane Brravo. Kjo përdoret në raste të tilla.

Ncuq perdoret te lumte.

Epo duhet ndonje fjale italisht nganjehere se dukesh me modherno. Ja dhe ju jeni Aleanca ne vend qe te ishit Beselidhja, psh. Apo kishit frike se iu merrnin per skuader futbolli?

Jo ka ikur ajo kohe, lajmet e fundit thone qe italishtja eshte per katundaret, ndersa anglishtja per te qyteteruarit, prandaj edhe une perdora vetem nje fraze latinisht, se me latinisht shet pordhe kudo, zerohet çdo gjykim negativ.

Aleanca nga anglishtja 'alliance' e cila ka kuptim sidomos ne raportet jashteshtetetore, dmth si mesazh subliminal diplomatik per shqiptaret e qyteteruar anglishtfoles.

 

Greqia eshte miu labratorit. Ky model ekonomia eshte fatal per evropen. Po nuk prodhove nuk ha kjo eshte aksioma e vjeter sa bota. 

Ndoshta duket paradoksale po kjo situate eshte rrjedhoje direkte e komunizmit. Kapitalizmi per te mos rreshkitur ne kaos leshoi shume pe klases punetore, dmth filloi ti borgjezonte, me borgjezimin erdhi rritja e kostos se produkteve qe solli transferimet e kapitaleve dhe industrise ne vende me kosto te ulet punetore dhe Perendimi u kthye vetem ne konsumues, me skemat piramidale financiare,psh tap your home equity, mbajti sa mbajti dhe tani anija po merr uje.

Ndoshta jemi ne prag te nje rendi te ri boteror por qe shpresoj ose mos te vi dhunshem ose te vi pas te pakten dhe nje brezi qe sic thone pleqt mos te na shohin gje syte.

Sa per te ngrenet, jane shenuar arritje te medha ne BE keto kohet e fundit.  Meqe parashikohet qe s'do kete shume per te ngrene, jane bere ca investime te vogla nga BE per te pare mundesine e konsumimit te insekteve nga europianet.

Se meqe u konsumokan me sukses ne vende te tjera te botes (nuk e di ata qe bene kerkimet a i pyeten vendet e tjera ne i konsumojne nga halli apo nga qejfi) dic te mire do kene e duhen servirur edhe ne BE.

Greqine, miun i labratorit europian, nuk e futi njeri me zor ne `Labrator`. Vet greket (politikanet) kishin deshire dhe e futen Greqine me zor ne BE! Pse isntitucionet greke qe mereshin me thithjen e investimeve  mashtronin me inflacionin dhe deficitet ne bilancet ekonomike  duke fshehur realitetin e vertete  nuk do te thote qe eshte faji i Europes.!

Greket duhet te pjekin ne hell se pari politikanet dhe bankeret  greke,Ata qe kishin detyre te manaxhonin ekonomine dhe borxhet e vendi te tyre te pakten keshtu e kane mendimin shumica e popullsise greke! 

kjo situate eshte rrjedhoje direkte e komunizmit.

Kjo nuk ka sens eshte per te qeshur, eshte si te thuash qe mullirit me uje  nuk i funksionojne elikat e eres! smiley

ti per greqine qe po zhytet ne krize ke degjuar kur e pe ne televizo.

Po te kishe qene me i vemendshem kur haje buke para televizorit do kishe kuptuar ca meshume, kuptohet jo aq sa mund te kuptosh nga te lexuarit po megjithate aq sa te mos kepusesh mufka.

Ato investimet qe "thitheshin" nga greket ishin eksperimenti.

po muhabet i gjate, hajt se folim.

 a mund tma shpjegosh pse investimet ose borxhet qe mernin greket ishin eksperiment, dhe jo keq menaxhimi i tyre, pa u zgjatur me fjale boshe?

borxhet qe merrnin apo qe u jepnin?

Ketu qendron thelbi, borxhet ne shoqerine e konsumit te ofrohen.

Ti me te vertete e beson qe evropa u genjye prej grekeve dhe manipulimeve te tyre financiare? Pra te tere ata ekonomiste evropiane te atashuar prane institucioneve financiare evropiane (DB, BRE etj etj) u treguan syleshe dhe ju a hodhen kopilat greke???

Me vjen keq se ata qe do ta vuajne realisht jane klasa e mesme dhe shtresat e varfera greke. Habitem me ata qe gjejne kenaqesi ne kete mesele. Qe kenaqen me fatkeqesine e tjetrit. Ai qe uron keq gjen vet keq fundja fundit. Po me vjen keq qe jane kaq shume, shume e turpshme.

Durim,20 me 30 vjet vuajtjesh jane ....do kalojne!

smiley

ke te drejte romaku, shqiptaret kenaqen vetem me fatkeqesine e shqiptareve, por jo me ate te te huajit, a jo s'e mbajme dot ate turp.

Sa qesharake qe jemi per Zotin. Po fol o derezi si ben ne jeten e perditshme, a nuk ja ia fut atij tjetrit, shqiptarit, sa here te vjen mundesia ? Pastaj i keput nje relativizm moral per t'u pajtuar me ate ndergjegje sa nje lajthi dhe sheh radhen, kujt t'ia fusesh.

Kur te bejne moral keta hipokrite qesharake, mos ngelte hajdut pa marre poza superioriteti moral.

kurse ti duhet te jesh i semure

Ka mundesi, nuk e perjashtoj, ndonje qe ka lexuar Frojdin dhe Lakanin mund te thote me shume se kaq, ti qenke peshe pupel ne 'psikologjisje'.

Ste kuptova, sqaroje edhe njehere te lutem (nese e kishe me ate cfare thashe me siper).

Mos ishte gje tom doshi ne mes te demonstruesve?

shume keq, gjynah

shume keq per greket

shume keq dhe per ne, mungesa e stabilitetit tek fqinji me inluent sna sherben vecse per keq.

le pastaj per ekonomine ...

vaj medet qe ekspertet e ekonomise se PPU citojne Nurellar kokëlopen dhe na nxirrken me leverdi djegjen e fqinjit tone.

Nuk jam ekspert ekonomie, thjesht verej nga shifrat e import-eksportit se s'ka asgje alarmante, perkundrazi mund ta shohim si mundesi.

Psh greket heret e vone duhet te largohen nga disa hapesira ekonomike qe kane zaptuar ne Shqiperi, kjo nuk eshte keq, sepse ata kane hapesira shume fitimprurese, qe do i merrte kushdo, greket i kane se jane perzgjedhur politikisht mes te huajve te tjere.

Nuk eshte se ta zeme greket kane hapesira me fitim te ulet, qe po iken s'i shfrytezon me askush, aty po duhet te çirrnim faqet e te shkulnim leshte.

Nga ana tjeter importet prej Greqise, jo vetem zevendesohen me te huaj te tjere, por heqin edhe presionin qe importet ushtrojne mbi prodhimin vendas. Prandaj mund te shihet si mundesi qe biznesmene te shkathet shqiptare te investojne ne prodhim dhe kur greket te rikthehen pas shume vitesh, pasi te kene rimarre veten, ta gjejne tregun te bllokuar nga mallra vendore.

Pa harruar pastaj edhe leverdine qe do kete biznesmenet e shkathet shqiptare ne grabitjen e ndonje aseti grek, e ato fitime mund t'i investojne ne Shqiperi.

Nga pikepamja racionale une s'kam pare ndonje humbje per Shqiperine, perkundrazi eshte per t'u analizuar mire mos ulja e prodhimit lidhet me krizen ne Itali, me te cilen kemi marredhenie te atilla sa dukemi si gjysemkoloni.

mire t'keqen

veç amanet, mos na cito Nurellarin, se i ngjan fiks ne pamje dhe ne te folur, shitesit pe Devolli, te djathit dhe gjizes  tek lagjja ime  smiley

...thuaj Greqi dhune zjarr kimikate kaos... del aty siper te komentet smiley

Mire qe te pashe n'kto ane, sol! Hope you're doing well!

Kam punu nga 14 ore ne dite te premte shtune dhe tani qe po flas. Me burra si ne, gjynah te lengoje kapitalizmi smiley

ps. ajo puna e oreve nuk ish me shaka hic.

Ne te folur Nurellari e qan myzeqarçen e Beratit. S'kam pikepamje te njejta me Nurellarin, por qe kriza duhet te shihet edhe si mundesi e ka thene drejt. Do thuash po ashtu e shohin vetem ujqit se atyre u pelqen mjegulla, edhe kjo e vertete eshte, po s'jemi aq naive sa te besojme tek dashamiresia e njeriut kapitalist.

drejt drejt

shqiptaret mo ujq hesapi, ste falin hic ne oportunitete

smiley

smiley

O Akeist, po mallrat greke nuk t'i imponon Greqia mo daku.

T'i imponojne firma, si fjala vjen... ajo adashja ime. smiley

Ideja jote eshte interesante gjithsesi.

Natyrisht Anonimo, prandaj kete problem AK-ja e ngre ne rrafsh politik duke kerkuar heqjen e privilegjeve e koncesioneve te dyshimta. Nuk ka per te qeshur ketu, por per te qare.

Ama ngelet fakt se renia e prodhimit ne Greqi, eliminon automatikisht keto privilegje, si o thone kur s'ka te vrare, nuk ka as vrases.

p.s ka edhe ujq Ruzhdije, dalengadale po mesojme nga mjeshtrit perendimore smiley

+1 smiley

uki be nonen!

Ti nje dhe saliu dy shoke veten keni per gjykimin tuaj fort te ndritur.Ne hesapin tuaj nuk keni marre parasysh faktin se ekonomia shqiptare per nga organizimi dhe infrastruktura eshte vite drite larg asaj te greqise dhe 70% e saj perbehet nga kafexhinj.Nese bie greqia prodhimet e saj ne rastin me te keq do te zevendesohen nga dikush tjeter sepse shqiperise i mungojne aftesite teknike e menaxheriale ti zere vendin.Plus emigrantet qe nese kthehen do te jene 500 mije goje me shume per tu ushqyer.Pjesa derrmuese e tyre nuk kane marre marketable skills  ne greqi qe mund ti vlejne shqiperise  sepse kane bere pune krahu.Kursimet e pakta te tyre do tu firojne shpejt.renia e greqise nga do ta marresh eshte vetem fatkeqesi per shqiperine.

Mire e ke moj Alba, po kot mundohesh t'ja u shpjegosh ketyre anadollakeve qe ferkojne barkun se Greqia eshte ne krize. Ja u ka zene syte urrejtja e trasheguar nga anadolli dhe nuk e kuptojne qe nga kjo krize me keq e pesojne Shqiptaret. Per te mos folur pastaj qe jane "bukeshkelur" dhe e mohojne ne mes te dites me diell qe pas viteve 90 Greqia hapi dyert e i mbajti me buke...

 

Po fundja vete po e djegin, c'tu bejme?

E kaluan ligjin me 199 pro dhe 74 kundër..Të gjithë deputetët e Pasok dhe ND që votuan kundër u përjashtuan direkt mbas votimit nga partia. Deputetët e Laos që votuan pro po ashtu u përjashtuan..Komunistët votuan kundra në bllok nuk devijuan..Pra kemi fashista e komunista bashkë..dhe demokrat dhe socialist bashkë..Kësaj i thonë Megabordelo greek styl smiley..150 dyqane dhe një bank të shkatërruar në Sintagma.

Hajde mo, me kaq u qofte se gjynah populli. Ishalla marrin per me mire tani. 

Gjynah! Ishtu asht kur e len qeverine ne dore te socialistave. smiley

 emigrant, po  ju citoj:..."  Me burra si ne, gjynah te lengoje kapitalizmi.... smiley"

   Sipas mendimit tim, nuk eshte  duke lenguar kapitalizmi,  dmth teoria e A.Smithi-it, por tere  teorite e vena ne zbatim, ne praktiken e shoqerise kapitaliste qe kane çuar, ne te ashtuquajturat  zgjidhje te problemeve sociale. Ka falimentuar kapitalizmi social. Ka falimentuar Kendveshtrimi Socialist, ne drejtimin e ekonomise  te shtetit kapitalist, ne Greqi dhe kudo-them une

 Rumpalle  dhe buzuqe greqerit.Dhe na qenkejne duke zbatuar....  Adam Smithin.Shtet  kapitalist  Greqia! Shtet leshi!

  U bene greqerit e ..m te jepnin pensione  gati  30.000 shqiptareve, pa asnje lloj kontributi para permbushjes se kriterit moshe, para  dhenies se asaj te drejte.Problemit politik  te megallomanise tyre  i  dhana ngjyrimin social.

Kjo eshte nje gje hiç, para gjithe atyre te zezave "sociale" qe i kane bere shtetit, gjoja kapitalist.E pra kush po  lengon nga falimentimi, kapitalizmi  apo "socializmi"?  Merr  e jep kredira per zbutje te problemeve sociale, sa dhe luget e pirunjet i merrnin me kredira.Nuk di  per sex a u kane dhene kredi.Por besoj grekeve nuk u duhej se kane perfunduar ne gra, .... te  gjithe burrat.

 Ne Itali, po supozoj se jane 360 parlamentare, le qe perfitimet  mujore te tyre arrinin ne 19.500 euro(rroga plus profite, jashte ç`do mundesie  te  teorike dhe praktike prej te cilave perllogariten rrogat  e nje administrate  politike dhe shtetrore ) por hanin ne menxen e tyre( kategorine e ushqimit e merr vesh vete) jo me kaqe po deri ne 6000 inddivide ne vit.Dhe paguanin  1 euro...

Pse ky eshte  kapitalizimi... i  Adamit?

Me gjitheate  besoj se bota  e sotme, ajo  me mendje ne koke,  po e analizon  krizen ne gjirin e shoqerise kapitaliste edhe ne drejtim te teorise se sistemit.

 Kurse sa per ta ditur, na nuk duhet  hiç te  gezohemi asnje fije  per  ku  perfundoi greku, se nga ajo mynxyre ne kemi  pjesen tone te pesimit.Na ka marre... me rikoshete.Ashtu na ze neve plumbi ...edhe gropave

Por jo  vetem rikosheta greke na ka zene brinje ne brinje.Me kete dallkaukun, kusarin e  marrosur-  kaporral te udheve dje e sokakeve imethi,  jemi jo ne buze, por ne fund te gropes....

Çka per ta gjet kete "shulin", sapo ta  marre fuqine.Bie miu  e i ben turinjte copa copa ne arken e buxhetit..Dale dale, se ne sa tapathia kemi perte  rene !Te siguroj se  shume shpejt do ta marre  fuqin, jo nga votat se ato i vjedh gerruni, por nga ajo qe po i pergatisin ata te tute..Prite se  shpejt do ta  shikoshe, ... me kembe perpjete.Por te zeste na!E te vime tek ajo e  shkrete, teoria e kapitalizmit..Dhe ajo   ka haraçin e vet..U  plak.

    Mundet qe teoria e çifutit Buharin, te cilen e vuri ne jete Ten Siao Pini, te jete  me e sukseseshmja. E te ardhmes.

E mba mend ...NEPI-n,(si teori) qe zbatoi Lenini?Qe e Buharinit, por Stalini ja rrezoi. He.... sa ka zanati 

Tung

Pikerisht!

E mbaj, e mbaj. komunizmi i luftes, etj etj.

Shiko se kapitalizem eshte nje gje kaq abstrakte, ose thene ndryshe ka kaq shume fytyra mbi rreth te dheut, saqe ai eshte nje nocion me vlere taksonomike, por jo me shume. Eshte si te thuash "materie", ose "ndergjegje". Popujt kane nje kulture te tyremn, para se te kene nje formacion ekonomiko shoqeror.

Qe te vijme te greku, po kulture ballkani o burre i dheut, cfare do presesh. Por grekerit shyqyr qe jane. Kete e them pa piken e shakase.

Kam shume kohe qe predikoj se viti 2013, do jete viti kur Sala do ulet vete nga kali (sidokjoft, mendoj se nji votim do bahet, sa per te ndihmu per te hap hendekun ma te madh) e do hypi Edvini si triumfator. Dhe ka per ti mbete atij faji per t'gjitha. Fundi nese ndodhe, faji i tij do jete!

T'jemi valle profete? 

me sakte do te duhej te thoshe; ka falimentuar kapitalizmi me fytyre njerzore, ose ka qene nje vere ne uje.

...shyqyr qe jane, se medet, ....  te  kishim gjitone ca te tjere !

s'na e kane fajin ata se s'kemi ditur te kullandrisim punet tona.

Do kthehet historia, tani kemi per t'i dhene ne buke grekut. smiley

Uroj te digjen te tere si minjte... rrace e poshter

Nga 91, greket thonin "shih sa gjynah te shkretet... c'u ka bere komunizmi... t'i leme qe te shohin superioritetin e sistemit tone kapitalist"... smiley

nga njera ane s'kishin faj, se shqiptaret qetheshin te gjithe ballaboks (polluboks) si me kallep; bile nga 91, edhe visheshin te gjithe kallep, si bee gees

dmth, me pagure mes kembeve...

ta shohim tani se kush do i kete mendte ne koke... do importojme ne nga ata apo do importojne nga ne - krize, dmth.

Me beri pershtypje qe ne kete gjendje qe eshte greqia, me keto lloj protestash, me kete ton, perseri nuk pati nje te vrare aty.

edhe nje e fundit; mire tani jemi ne gjendje emergjence natyrore, po si do ja beje bimbashi kur gjithe kjo bore te shkrije ne pranvere? apo thua prape "zoti" ja leshon fatkeqesite ketij?

Lonely planet: do not miss to visit Squtari, the newest Venice in the shores of the... the adriatic. living spaces start from the fourth floor and above. excellent prices. lovely estates amongst most lovely, friendly and welcoming people, in a country experiencing a breathtaking economic boom.

in your face greece!

 

PS: nje vale e re emigracioni nga shqiperia permbyt greqine, me moton:

"kemi degjuar qe rroga minimale ka shkuar 600 euro... meqe ju s'doni te punoni per aq, punojme ne..."

Sapo shfletova Corrieren...

Sigurisht qe Greqia eshte ajo qe eshte, por Merkel dhe Sarkozy qe nga nje ane i kerkojne Greqise qe te beje sakrifica per te ulur borxhin e nga ana tjeter e detyrojne kete vend me be shpenzime marramendese per ushtrine pikerisht ne keto momente.... jane *kerdhata e shkuar *kerdhatash.

Me t'u duk e ndershme Amerika (qe shpik luftra majtas-djathtas vecse per te sponsorizuar industrine e armeve dhe "xhenjon" ), perpara meskiniteteve te ketyre pisave europiane.

Edhe ato qe ja shiten ja shiten me defekt..Si rasti i nendetseve gjemane me defekt per te cilat greket shpenzuan 3 miliarde euro

Une lexova se ky ishte thjesht nje justifikim sa per te thene i Papandreut i cili pas shume tentativash per te anulluar urdherin (e bere nga qeveria para-ardhese), si perfundim coi disa "eksperte" per te verifikuar gjendjen e nendeteseve, rezultati i te cileve ishte: "keto ta shpifkan, s'bokan dy leke. S'dum t'i marrim!"

Por si perfundim Merkeli ja futi Papandreut dy kastraveca (nga 4 qe kishte parashikuar), per 1.3 miliarde Euro totali ne mos gabohem.

Po ke te drejte, megjithate greket i riparuan vete ne kantjerin Skaramanga,(nuk dihet se sa miliona euro vajti riparimi) kane ca kohe qe i kane nxjerre per shitje per 500 milione euro por gjasat qe ti shesin jane ta pakta.

German submarine type 214

Arto, spo marr vesh une, mire qe ishin difektoze keto nendeteset, po nuk kishin fare garanci  qe u desh shpenzonin e ti riparonin vet greket?!  se bie  llafi,  blen nje makine roje, 50 euro , per te hequr leshte dhe i ka nja 2 vjet garanci...  si keta greket blekerkan nendetse qe kushtojne 500  milione euro pa garanci fare... kaq budallenj keta greket?!

Pse me kaq siguri beson se Greqia eshte e "detyruar" te blej armatime? Hera e pare qe degjoj qe nje shites ka mundesi te detyroje bleresin... po Qiproja, pse nuk eshte e detyruar te bleje nga Gjermania. Po vend e tjera te Evropes, nga Portugalia tek Irlanda pse nuk jane te detyruar?

Jo per gje por kjo puna e nendetseve hengri nje koke ministri andej nga Gjermania.

Ketu ke nje analize per kete ceshtje nga Reuters

Kohen e kulmit te krizes dhe Papandreu u ftua ne Paris, pyetja e pare nga Sarkozi qe i irritoi ca greket ishte (detyrimi) per blerjen e fregatave franceze (2.5 milarde euro). Papandreu e nenshkroi dhe keto 2.5 miljarde ju shtuan borxheve. sarkozi kishte kohe qe kishte shprehur hapur shqetesimin e kesaj kontrate te mbetur pezull.

Sa per nendeteset: Greket kishin oferta me cmim shume here me te lire nga Suedia,Norvegjia dhe Britania

Nuk di te te them per Qipron dhe Irlanden, por persa i perket Portugalise di qe ka te njejtin problem: ndihma financiare ne kembim te blerjes se armatimeve nga Gjermania dhe Franca.

Nuk flitet vetem per nendetse, por edhe per helikoptere, tanqe, etj.

Belul ...Garanci kur ble me liste nuk ka.

Pati shume presjon politik qe te mbyllesh goja per "ate ceshtje". Puna me Greket eshte se e blene me leke borxh te cilet po i marrin nga gjermani(eshte catch 21 kjo pune)..E kupton vete ti, ka shume llumra nen tavolina: Te mos kujtoj skandalet dhe aferat korruptive te kompanise gjermane, Siemens me politikanet greke qe sollen termet ne te dyja vendet.

muhametali : Qiproja dhe Irlanda jane nen influencen e Britanikeve(te cilet kane nje industri ushtrake nga me te avancuarat ne bote). Qiproja eshte e mbushur me baza ushtarake te britanikeve(si ish koloni e tyre, dhe armatimet andej i marrin). Portugalia ka nje ushtri teper modeste. Te mos harrojme se Greqia ka qene nje prej shpenzuesve me te medhenj te armatimit ne bote per GDP.

 

Per te miren e Greqise pra? mos harro qe ne kufi eshte turku dhe duke ditur qe greqis i duhet armatim  dhe ata ja plotesojn deshiren, edhe greku armatoset edhe merkozi bo noi pare, p,s zoto ne kena qene keshtu ne 90-ten

A ka vrare ndonje protestues policia Greke apo jo? Se po nuk vrave nuk zene mend ata kokepalare e brekegrisur, pederastet e dreqit- do te shtonte Arben Imami.

Pash lajmet nga Greqia. Pensionisti Panajotis (shkurt Jotis) po ankohej se pensionin ja kishin shkurtu nga 900 euro ne 600.

O Cimooo e mer vesh apo jo!!?? Pensioni i Jotis 900 euro!!!!

Te vjen keq, normal qe te vjen keq,

por po presin kudo, nag USA ne Angli, Itali, Spanje. E pse Gerrqia jo?

Shyqyr ne qe jemi ne rritje thuaj e s'ja kemi nevojen njeriu...

Deri tani policia s'ka zbrazur asnje plumb megjithese po sulmoheshin ashiqare me me bomba molotov.nje polici pashe qe i moren flake pantallonat.

Për mendimin tim kur diskutohet për krizën greke nuk duhet të harrojmë 2 gjëra:

1.Problemi nuk është "grek" por global. Sistemi i huamarrjes është ndërtuar në thellimin e huamarrjes dhe jo mbi logjikën e shëndoshë "kthimi nga huaja= kosto e huasë + ndonjë përfitim neto". Dhe në këtë varkë nuk është vetëm Greqia po gjithë shtetet që kanë dekada që akumulojnë borxhe. Greqia ishte "hallka më e dobët" (mentalitet ballkanas kur ke vaj lyen...)

2. Meqenëse po flasim për çështje ekonomike, në ekonomi nuk ka "fajtorë" dhe "të pafajshëm". Të gjithë janë pjesë e sistemit. Por ama çdo krizë ekonomike ka Përfitues dhe Haraçpagues. Që t'i biem të vërtetës ballit, pa u fshehur pas gishtit, këtu nuk ka përplasje shtetesh (Gjermani-Greqi)  por luftë klasash.  Kemi një popull që ka ngrënë një tas çorbë të prishur dhe tani do e vjellë gjithë jetën. Dhe këtë çorbë nuk e ka ngrënë vetëm populli grek, po të gjithë, që nga greku e deri tek frëngu. Dhe kemi edhe oligarkinë, duke përfshirë edhe ca grekë, që po u pjell gjeli vezë.

Dhe dua t'ju kujtoj edhe një gjë tjetër: Në vitet '60- '70 europianët mbushnin sheshet pse amerikanët sulmonin vietnamezët. Kishin dy fije mend që ta kuptonin që lufta e Vietnamit dëmtonte edhe ata. Sikur NE (europianët medemek) të kishim dy fije mend do ishim të gjithë në sheshet e kryeqyteteve tona. Jo për faljen e borxheve Greqisë, por kundër një Vrime të Zezë Borxhesh që di vetëm të thithë shtete dhe s'i lëshon më kurrë.

Sot ai zjarri poshtë prapanicës, po na ngroh, dhe po na lezaton. Ja edhe pak, sa të nxehet mirë se do ia ndjejmë erën.

si i demtonte lufta e amerikes ne vietnam europianet? pa hajt njehere?

apo harrove sa protesta jane bere rrugeve te evropes kur u bombardua serbia?

protesta, i dashur kavir, nuk eshte gjithmone etalon i se drejtes; jo gjithnje kane te drejte ata qe protestojne.

Ne krize ekonomike, ka gjithnje fajtore dhe viktima. edhe viktimat, edhe fajtoret, jane pjese e sistemit, pjese e padrejtesise. njera pale e kryen mbi kurriz te tjetrit.

PS: nuk krahasohet franca me greqine, or tunxh! sikur te zhduket njerezimi neser, Franca mbijeton dhe e rinderton boten ne kete stad ku jemi; ndersa greku do t'i kthehej pelegrinazhit ne dodone(mitologjise).

Po ç'vlejnë përgjigjet e mia për këto gjëra, kur janë krejt jashtë thelbit të çështjes? A ndryshon thelbi i çështjes sikur ti (apo unë) të kesh të drejtë?

Asnje gje nuk do ndryshonte edhe sikur te mos flisnim fare apo te mos merrnim fare pjese te peshku.
tani, ne muhabet bejme. Une perpiqem te kuptoj ca do te thuash ti duke te bere te ditur qe "ka dhe keshtu". Po meqe nuk e paske me qejf, e leme fare. Gjithe te mirat.

Jo, e kisha në kuptimin të mos fillojmë nga ndërzimi artificial tek lufta e amerikanëve në Vietnam.

Çështja e Vietnamit kishte edhe vlerë të madhe simbolike: Sistemi amerikan vs Populli luftarak dhe liridashës. Sepse Amerika ishte (dhe është) sistem. Pra europianët me vietnamezët i bashkonte ndjenjat dhe interesat anti-sistem.

Unë kështu e shoh. 

si te duash ta shohesh mer cun. nuk kam gje kunder une. thjesht te shtyva te shpjegosh se ku ishte demi qe i vinte evropes.

lufterat kane qene, jane dhe do te mbeten biznesi me fitimprures ne boten njerezore. asgje nuk ua kalon per nga cmimi (morali)dhe e njejta gje thuhet edhe per perfitimet (antimorali).

cfare do kish ndodhur, eshte qe ti do kishe menduar vete per pergjigjen, dhe do e kishe kuptuar (sic edhe e ke kuptuar tashme) qe cfare ke thene te komenti andej siper, nuk ka ndonje vlere kuptimore apo llogjike.

thjesht per muhabet.

europianet me vietnamezet nuk i bashkon asnje gje. absolutisht asnje gje.

europianet kane qene qe te gjithe kolonizatore dhe pushtues. vietnamezet ishin te pushtuar. italianeve, francezeve, gjermaneve, spanjolleve, portugezeve, spanjolleve, hollandezeve, danezeve, vendeve nordike, belgeve dhe pellgut sllav(ne nje tjeter dimension) nuk u takon te simpatizojne me popuj te shtypur. edhe binomi sistem-antisistem sic i njohim ne, eshte sajese europiane. asnje shtet i azise apo afrikes nuk eshte shnderruar ne shtet modern duke u bazuar ne qyteterimin e tyre. as japonezet. as kinezet, as indianet, as koreanet, as iranianet, as turqit... asnje vend i botes arabe apo egjipti, apo etiopia, apo... kushdo tjeter, qofte dhe izraeli.

me te mira.

Kam nje pyetje, na falni, se pa shkollen perkatese jemi, helbete:  Perse largimi i Greqise nga Eurozona na qenka fundi i kesaj te fundit, e larg qofte, edhe i BE-se (na e futen prape greket me duket, tani qe po behemi gati te futemi ne, po e prishin BE-ne)

.. opinioni publik dhe medjat ne pergjithesi ketej overseas shprehen keqardhje dhe brengosje per keto akte barbare,duke theksuar se gjithe kjo  masaker ishte e organizuar  nga bandat e radikaleve dhe komunisteve vendas kunder qytetareve te pafajshem...

E kupton dot që po përcjell gjepura? "Bandat e radikalëve dhe komunistëve", që një Zot e di si cili opinion publik t'i bëri të ditura ty, nuk gjejnë dot qytetarë të pafajshëm nëpër qindra a mijëra rrugica të Athinës?!? Duhet të venë e t'i kërkojnë te kafehanet Starbucks në qendër të Athinës dhe nën hundën e forcave speciale?!?

cili opinion publik t'i bëri të ditura ty, 

Greek Protesters Set Starbucks, Athens Aflame

Ene i thash grus, kur ishim vjet n´Athin: "Hec, gruje, ene i fotografojm kto ndertesat, qe ti kena kujtim, se vitin tjeter bo vaki nuk jan mo!"

kesaj i thone te kesh: vizione te qarta.smiley

p.s  Ravi, sikur nuk na kish paralajmeruar per kete katastrofen e Athines, apo sme kujtohet mire mua..

Belulo, nuk kisha nevoje me nigju Ravin, se dukej ai muhabet qe n´qershorin e kalum. Kishte ndryshu mer Athina, po me dukej vetja sikur isha tek Zogu i Zi, ndoshta kan pas ene ata nonji program te forte "Athina po ndryshon".

Dilnin robt n´oren 9.00 prej shpije, punonin nji ore, i fusnin nji greve deri anej ka dreka, shkojshin neper shpija, i fusnin ka nji cap buke e nji sy gjum, dilnin ka ora 8.00 e darkes deri ne 11.00 te darkes para parlamentit, hidhnin ka nji dore gura mbi polic e parlament, ene ja fusnin masanaj per buzuk.

Ene ky avaz perdite. Bravo u qofte per konseguencen qe kishin ne ndjekjen e programit. Mor po si nuk gabun njihere ne ndjekjen e rradhes se punes. Qe psh te bonin nji ore greve ene pastaj t´punonin deri ka dreka, ose qe t´hikshin ka ora 8 deri ne 11 t´notes n´buzuk e masanej t´shkonin para parlamentit. Hic ere! Jo po se thojn masanej qe greket nuk jan te disiplinum e nuk dijn me ec me plan e program. Aty jom bind per at gjo, qe greket jon shum t´rregullt ene hecin me plan.

smiley

pershkrim ''thuajse'' i sakte.  ke haruar ate qenin zgjebzs.., heroin e demonstratave.smiley
ti ke qene ne qershor, une isha ne maj... kam familjare  dhe shkoj te pakten njehere ne vit atje. by the way ,ne fund te prillit do vete prape...  e di mire si funksionojne greket dhe Greqia.

Po pra, ate qenin, qe i lifte dhe turrej mas cdo turisti ene robi me biciklet dhe qe e bon flamurtarin e protestave.

Eh, ata e kan prej ujit qe pijn, kishte me thon nji sauks i vjeter.

Haram e paçi! Fisi bën tym rrogën e javës për t'ju begenisur se vini nga larg, kurse ju kujtoni që mileti nuk ka punë tjetër aty, po përditë thyen dyert e biletarisë së buzuqeve.

Kanellos dhe Loukanikos,Respekt!smiley

The Greek Dream?

Tani une nji gjo nuk morr vesh. Borxhlite i thone Greqise qe nuk te jap mo pare nese se shtrengo doren. Qeveria ska nga me ja majte dhe thote pooooo do mshofesh ti mu, vec mjep paret.... Poplli djeg Athinen. E pse? Sun e kuptoj. A ka ndonji nga Greqia me na ndricu njicik?

PS Po nanji demostrus te vrame a pati apo jo?

PS Po nanji demostrus te vrame a pati apo jo?

Jo sepse nuk ju afruan palmave.

Pjese e se njejtes njerzit Jane

se brumin e krijimit te njejte  e kane

kur koha godet nje pjese me terbim

as pjesa tjeter nuk ka me ngazellim .

Këtu bëhet fjalë për premisat e vendosjes së Rendit të Ri Botëror.

Përtej detajeve ekonomike e politike që përfshin situata e për të cilat duhet zbritur me këmbë në tokë për t'i mësuar, thelbin mund ta kuptojmë vetëm po të jemi të aftë të distancohemi aq sa të  kemi një pikëpamje të Tokës si rruzull me ujë dhe shkëmbenj e pa kufinj vendesh.

Greqia është një eksperiment; popujt e tjerë do e ndjekin nga mbrapa dhe vuajtje do ketë. Karagjozët nuk e kanë thënë akoma fjalën e fundit e do përpiqen deri në varr t'i venë flakën botës e njerëzimit; sipas Strategjisë së Kaosit...

Kaos deshën, kaos do kenë, por mos të kujtojë njeri se është në posesion të së vërtetës apo të së virtytmes në këto kohëra. Të gjitha opinionet që mund të kujtojmë se kemi, na vijnë nga uzina e opinioneve publike të gatshme. Mos harroni t'i hidhni ujë banjës.

cili eshte rendi i ri? apo e ke fjalen per rrezimin nga froni te mamonit dhe ngjitjes se mashtruesit epik?

e si mund ta dije njeriu fundin e ketij plani?njeriu i thjeshte nuk ka asnje shanc te vetem ne bote.

atehere... per cfare e ke fjalen ti rav?

rendi i ri ka filluar te vendoset. sukseset e para jane shfaqur. Njerez me duar fosforeshente jane prodhuar - ajo historia me derrat kineze te prodhuar me thundra drite eshte vetem nje cover up.

rendi i ri do quhet plotesisht i vendosur kur DRITA te hyje e papenguar permes te gjitha cakrave (jane edhe dy cakra qe do zbulohen me vone - edhe ajo eshte shenje e ardhjes se rendit t ri). renia e zogjve nga qielli, pjekja e rrushit ne shtator dhe kuadratezimi i qiellit me re katrore sipa modelit manhattan jane te gjitha cover ups te asaj qe po vjen vertete si shenje, dmth mbirja e grunjerave ne tetor. njeriu i ri i Drites, pas parimit te shumices se paponderuar, do quhet pin guin plen.

only christ is the light. anything else, is just as-thick-as-it-can-get darkness.

anything that is not christ's, is satan's. beware. you have been told bro.

If every religion claims to be the right one, then how can we know which religion is right?

why do you talk about religion now? what's it got to do with what i said and say... one ton of iron ore?

S'ka te beje fare me ate qe the ti per Krishtin?

poaq sa ka te beje me nje cope xeheror hekuri.

Eurozonë-Greqi, dështon marrëveshja
14/02/2012 20:10

 
Eurozonë-Greqi, dështon marrëveshja

Liderat e vendeve të Eurozonës kanë shpërfillur një marrëveshje të arritur midis Ministrave të Jashtëm dhe Greqinë ditën e mërkurë, duke thënë se Athina nuk ka dhënë ende garancitë e nevojshme për respektimin e planit të kursimeve.

Ministrat, të cilat i kërkojnë Greqisë të shkurtojë edhe me 325 milion euro më shumë shpenzimet e saj buxhetore, duhet të takoheshin në Bruksel me delegacionin Helen ditën e mërkurë, për të përfunduar marrëveshjen.

Megjithatë, Kryeministri i Luksemburgut, Jean-Claude Juncker, lajmëroi se bisedimet dypalëshe do të zëvendësohen nga një konferencë gjithëpërfshirëse.

Pavarësisht se Parlamenti Grek aprovoi shkurtimet e kërkuara, midis protestave të dhunshme në rrugë, vendet e Eurozonës argumentojnë se

Athina nuk ka paraqitur ende garanci të mjaftueshme që do të respektojë reformat e thella, një kusht për dhënien e fondit të shpëtimit, pa të cilin Greqia është e detyruar të shpallë falimentimin në muajin mars.

Paketa e shpëtimit me vlerë 130 miliardë euro u miratua në teori në muajin tetor, duke kushtëzuar dhënien e saj me zbatimin e një plani të ashpër të shkurtimit të investimeve qeveritare dhe buxhetit për arsimin, shëndetësinë e sektorë të tjerë kyç të vendit.

Gjithashtu, plani europian detyron vendin që të shkurtojë më tej numrin e punonjësve në administratë, së bashku me pagat dhe pensionet.

Ndërkohë, të dhënat zyrtare të publikuara të martën treguan se rënia e ekonomisë greke u rrit në tremujorin e fundit të vitit 2011.

Krahasuar me tremujorin e fundit të 2010-s, Prodhimi i Brendshëm Bruto i Greqisë është kontraktuar me 7%, nga 5% i semestrit të mëparshëm, korrik-shtator.

Shifrat e fundit tregojnë se Greqia, PBB e së cilës u reduktua me 6% në 2010-n, mbylli në 2011-n vitin e pestë radhazi të recensionit.

 

Gjermanet po e kuptojne se 140 miljarde euro do hidhen ne kosh si ato paketat e mepareshme. Ministri i Ekonomise Gjermane, Schaeuble u shpreh pa dorashka kesaj radhe : "BE  duhet te pergatitet per falimentimin e Greqise"

Der Spiegel : "Dalja e Greqise nga eurozona eshte ceshtje kohe"

Dalja nga Eurozona do te thote dalje nga BE

Nje largim i Greqise nga eurozona do ta largonte fqinjin tone dhe nga BE shprehen Komisjoni Europjan. Qe te mund te largohet nga euro Greqise i duhet te anulloje traktatet dypaleshe

Kete te der spiegel e ke te nentorit vitin e kaluar kur ishte Papandreu akoma k/minister. mos na corodit kot. une thash se ishte breaking news?

Po eshte ca i vjeter :Eshte ceshtje kohe dhe sa me shume te zgjasi aq me keq do te jete per te dyja palet. Gjermanet po hedhin miljarda ne kosh dhe greket po i afrohen luftes civile...Nuk eshte cudi qe komunistet dhe nacjonalistet greke po fitojne popullaritet dhe BE per greket po shikohet me teper si nje Union gjermano/Nazist.

Imagjino skenarin qe Greket te zgjinin nje qeveri orthodokso nacjonaliste: terhiqeshin nga NATO dhe lidheshin me ruset.

Nuk jane aq budallenj, i kane vetem lojra, nuk kane vajtur ne ate pike. Fondet do ti marrin se vete Gjermani eshte e interesuar qe te mos kete probleme euro, pasi Gjermani me euron ka pasur rritje, jo se u vjen keq per greket, por per momentin greku merr $$$$$ 

Nuk ka lojera me tani..Nuk ka lojera me qindera miljarda euro...Time is running out

Cfardolloj masash te merren ne Greqi, nuk ka gjasa te realizohen ne terren dhe kete Evropjanet e dine fare mire..Nese deri ne mars greku(gje qe eshte e pamundur) nuk privatizon,bankat,sigrimet shoqerore,etj atehere nuk e merr paketen.

Sonte ne aksham, Salihu, alias Dede Gerua, pati nje takim me ambasadorin e Katarit.Ne muhabet  e  siper,  ai, pra Dede Gerua,  denoi dhunen, ne menyre te veçante  vrasjet e protestuesave paqesore, prej regjimit te Damaskut....!

 Dhe  te  mos lutesh Parendine te te shtoje dhe nje By..tjeter, qe ta beshe copa duke degjuar kete moster....!

Flet  e ben politike, ky i pa cipen me  normale, te njeriut parahistorik  

hëmm, ky  po qe do ta shpetoje ekonomine greke nga kriza.smiley

Ne keto dite te errta per shtetin Grek, nje rol me domethenes duhet te kishte luajtur dhe kleri fetar vendas.Nuk e di, a mund te me thote dikush, a eshte e vertete qe Kisha Greke ka asestet te cilat mund ta ushqejne arkan bosh greke?Kuptohet pa humbur kuptimin fetar.Me bene pershtypje se pas ruseve, veshjet e klerit grek jane te tejmbushura me diamante e gure te cmuar.

kisha greke eshte  shume e pasur. rreth 2/3 e pasurise se patundshme ne Greqi,eshte ne pronesi te kishes greke...  duke qene se kane asete te jashtzakonshme, kane mundur te perfitojne dhe shtojne akoma me shume pasurine e tyre duke marre pjese aktive ne ekonomi.. brenda dhe jashte Greqise. dmth: investime, shit/blerje, banka, bursa etj.  dhe me e rendesishmja.. ne gjithe aktivitetin e saj , kisha greke ishte e perjashtuar nga taksat.smiley , sepse aktiviteti i saj konsiderohej: filantropik.smiley  

pra kisha greke, per mendimin tim, mund ta ndihmoje shtetin grek... tani, jo se do beje namin, se si thone atij llafit (me kishe,smiley): ''to late, e ka marre fera uraten''.smiley...

Edhe une mendoj se Kisha greke mund te beje me shume sesa te ndonje ndonje vakt buke per te pastrehet. Potencialin e ka si dhe asetet jashtezakonisht te shumta qe ka pronesi. Jam po ashtu dakort qe nuk eshte se do bej ndonje gje kushedi cfare por te pakten te japi sinjalin ne shoqeri qe solidarizohet gjendjen shume te veshtire te nje pjese te madhe te shoqerise greke. Shembulli i Papulias ishte domethenes, me shume vonese por te pakten ishte nje levizje qe mund te hapi rruge dhe per shume te tjere qe kane mundesi te bejne me shume.

Sapo degjova ne Sky News qe gjermanet dhe francezet kishin refuzuar qe Greqia te shkurtonte buxhetin e mbrojtjes dhe armatimeve...Cfare hipokrizie

Art smiley ku mi gjen k'to lajme, biri im smiley

Sapo e degjova ne Sky News nga nje zyrtar grek....Gjermanet dhe kishin refuzuar shkurtimet greke ne armatime (per shkak te kontratave te lena pezull qe u nenshkuran gjithashtu ne kohen e krizes)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).