Kryetari i Aleancës Kuq e Zi "fluturon" vetë nga posti i nënkryetarit të KLD

Kreshnik Spahiu jep dorëheqjen 

 
 

Nënkryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Kreshnik Spahiu, lajmëroi për dorëheqjen e tij të parevokueshme nga detyra që mban, në një konferencë për shtyp mëngjesin e së premtes. 

Spahiu argumentoi vendimin e tij me pamundësinë e një gjykimi të paanshëm nga Gjykata Kushtetuese për padinë që ai ka ngritur kundër mazhorancës, në lidhje me procedurën e nisur prej tyre për shkarkimin e tij nga detyra për shkelje të supozuara të mandatit të marrë në 2008-n.

Procedura është konsideruar që në fillim si e paligjshme nga ana e Spahiut dhe si një shkelje e qartë e pavarësisë së Këshillit të Lartë të Drejtësisë, parashikuar 

 

“Kam vendosur të largohem nga detyra e nënkryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, për të lënë Gjykatën Kushtetuese që të vendosë në lidhje me akuzat që kërkojnë të njollosin emrin tim. Megjithatë, dua të bëj të qartë që nuk do të rikthehem në këtë rol edhe në rast Gjykata do të vendosë në favorin tim”, u shpreh Spahiu.

Në fjalën e tij të shkurtër, Spahiu evidentoi një “betejë të vazhdueshme”, e nisur tre vjet e gjysmë më parë, e institucionit të KLD-së për ruajtjen e pavarësisë dhe rolit të arbitrit, përballë presioneve të vazhdueshme të politikës dhe Parlamentit.

”Pavarësia e drejtësisë, si një çështje thelbësore për të ardhmen e vendit, është shndërruar në luftën time personale dhe do të vazhdoj të luftoj për të edhe larg detyrës si nënkryetar i KLD-së”, theksoi Spahiu.

Në fund të fjalës së tij, gjithashtu lideri i Aleancës Kuqezi, falenderoi të gjithë bashkëpunëtorët për ndihmën e dhënë në “këtë rrugë të gjatë dhe të vështirë”, në krye të KLD-së. 

Alibeaj: Komisioni hetimor vijon punën 

Kryetari i Komisionit për shkarkimin e nënkryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Enkelejd Alibeaj deklaroi në mbledhjen e së premtes, se dorëheqja e numrit dy të KLD-së bëhet zyrtare kur të mbërrijë në kuvend shkresa.

"Deri në mbërritjen e shkresës për Spahiun, komisioni hetimor do të vijojë punën e tij", tha Alibeaj.

Sipas tij, Komisioni do të përgatisë kallëzim penal për refuzim të kërkesës për informacion.

134 Komente

Iku Niku. Gjynah, se te shikoje replikat e Spahiut me Alibeaj ishte test i mire per te pare sa te mban stomaku pa shperthyer ne nausea.

Edhe une Blendi, them Gjynah qe iku, me mire ta paguanim akoma me taksat tona ate karagjoz per te pare spektakel Mediatik se ndryshe nuk do na shtyhet kafja e 7-8

Une them qe eshte gjynaf per ajken intelektuale te Ak-se te "udhehiqen" nga nje personazh kaq te pabesueshem si Spahiu. 

Mos shko or trim !!

Po do shkoj , jam trim ...

Patetizem!!

Nuk mjafton,Spahiu drejt qelise.

leji bri burre do jashte burgut se skeni ke me sha masnej.

 

Amen!

gabim qe iku, do i nxjerre pune avokatit te popullit smiley

Tani qe e detyruan iku ky? Se deri dje po qante se po e hiqnin nga puna- nje pune qe i kishte bere ate me kohe.. Nje pune ne te cilen e kan vendosur vete Berisha dhe PD-ja. Ka AK-ja ndonje kryesi? NQS ka ta heqin menjhere kete mr xhelin nga kryesia nqs duan te fitojne ndonjecik respekt nder shqiptaret..

Ora, doreheqjen e ka paralajmeruar me kohe tek Vizion+, emisioni i babaramos a barabamos si e ka ai tipi.

Ceshtja ishte thjesht e kohes se duhur. Ajo fyçka e PD-se thote nuk pranojme doreheqjen sikur te ishte shefi. Shefi eshte Presidenti Topi, ai eshte kryetari i KLD-se.

Nuk i duhet kujt respekti tek shqiptaret por tek patriotet dhe keta nuk merren me xhela e xhelatina, nuk shohin gunen po shohin punen. Spahiu ka bere pune te shkelqyer, aq sa Jozephiçka shkoi e u qa ne Gjermani per AK-ne, se po kerkon bashkim kombetar dhe prish planet e Europes per shkerdhimin tradicional te shqiptareve.

Ka ardhur koha e nacionalizmit te punes, Spahiu ka bere pune e goxha pune.

Akeisti

Une ne parim nuk kam asgje kundra AK-s, dhe nuk kam asnje llaf te keq per te thene per te gjith mbeshtetesit e AK-s, dhe qellimeve e tyre. Kam vetem problem me retoriken boshe, me retoriken bajate, me transparencen, dhe me kryetarin jo ne plan personal, sepse as nuk e njoh as nuk i di thashethemet e planeve personale, me ato merret PD-ja dhe PD-istet, por ne planin profesional dhe publik. Ai nuk ka BRUM per keto pune vlla, nuk ma MBYSH SYRIN, pra kam edhe nje opinion njerezor vec te tjerash o vetem llogjik, patologjik quaje po deshe. Nqs di anglisht HE DOES NOT FIT THE BILL.

 Po si nuk paska 'brum', kur e solli AK-ne ne kete pike, sa te merret seriozisht ne kosiderate nga ambasadori amerikan, te behet objekt i atij tipit gjerman, me pak fjale jo vetem te jete realitet nder shqiptare, por edhe ne nivel nderkombetar.

Jo vetem qe eshte atje per mungese alternative, ne kuptimin qe ne keto 20 vjet pse s'doli kush para tij, por edhe sidomos per shkak te punes se kryer.

Nuk ta mbush ne planin profesional, epo atehere kjo qe ka bere ne ngritjen e AK-se do te thote qe eshte i prirur per kete 'profesionin' tjeter, se askush nuk mund te thote dot qe AK-ja nuk eshte nje OJQ e suksesshme.

E di kur them une qe s'eshte i pershtatshem, kur AK-ja te filloje renien, por persa kohe qe ka vetem ngritje e ngjitje, nuk ka asgje racionale ne kundershtimin e tij. Gjithnje ne kuptimin kur s'ke gje kunder AK-se, se ai qe e ka me AK-ne, logjike qe e ka me Spahiun.

Kjo e "mbushja e syrit" na ka lene aty ku jemi edhe sot neve. Fatkeqesisht ne na mbushet syri me gjera te percipta; ato kane me shume vlera sesa puna substanciale. Ne na e mbushin syrin, Zogra, Envera, Salia, Rama, Thaci se keta te tjeret s'jane per keto pune. 

Ah mor popull i vockel!

Akeist, ti e kupton qe kauzen apo vete perqasjen e Ak-se kundrejt problemeve ekzistente askush nuk e kundershton. Por shitjen e nacionalizmin ne formatin qe na ka ofruar Ak-ja eshte shume ordiner o miku im. Pastaj, eshte vertet turp qe intelektuale te klasit Bashkurti, Pashaj, Xhufi etj ti bashkangjitesh nje imazhi nacionalisti si ky qe na eshte ofruar nga Spahiu dhe prezantimi publik i deritanishem i Ak-se. 

 

http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/10/lor1.jpg

 

http://www.liveks.net/wp-content/uploads/2011/10/genta_ismajli11.jpg

http://www.top-channel.tv/foto/lajme/aleanca-kruje.jpg

AK-ja nuk shet nacionalizem, thjesht ne 45 vjet enverizem dhe 20 vjet shkretetire kozmopolite, lulja e ka te veshtire te mbije ne gjithe shkelqimin e vet.

Shkretetira po zgjerohet, po perhapet - thosh dikur Niçja per nihilizmin, cinizmin e ngerdheshjen e 'njeriut te fundit'.

Shkretetires kozmopolite po i vjen fundi - them une per nihilizmin, cinizmin e ngerdheshjen e 'shqiptarit te fundit', qe ka zaptuar sidomos 20 vjetet e fundit.

Ja ky 'shqiptari i fundit', sundimi i tij, e kushtezon veprimtarine e AK-se.

Ato fotografite tregojne qe jemi race e hijshme, kurse intelektualet e permendur, qe jemi edhe race me mend.

Ate po mundohemi te themi te gjithe, megjithese ti shpesh here kundershton veten me qendrimet e tua. Nga njera ana mbeshtet idene qe Ak-ja eshte nje levizje ku kulti i individit nuk ekziston dhe nga ana tjeter gjithe refuzon gjithe kritikat tona mbi kete personazh qe dominon skenat mediatike ne emer te Ak-se.

Ideja eshte qe, nese lulen deshiron ta vadisesh me "ujin e bekuar" te nacionalizmit duhet dhe ti ofrosh mases se etur, dicka elitare. Nje imazh elitar (nuk i referohem nje personi te caktuar) ku mund te mbeshtetet ideja dhe te rigjeje fuqishem vendin ne popull. Fatkeqesisht imazhi i deritanishem ofruar nga Ak-ja eshte e cicave te Ciljetes apo shaleve te nxjerra neper koncerte.

Tubime madheshtore nuk ka patur.

Ak-ja akoma nuk ka nje qendrim te qarte mbi ngjarjet tragjike te 21 janarit dhe ato 4 vrasje te pafajshme.

Ak-ja nuk ka nje qendrim konkret mbi problematiken me te medha te shoqoerise shqiptare, problemin e pronesise ne shqiperi.

Ak-ja mesa kam ndjekur ka njerez shume te pergatitur e me mjaft integritet rreth saj. Mendimi im eshte qe lenia ne hije e personazheve dhe njekohesisht promovimi i modelit patriotik, perjashtues e ordiner te Spahiut, i ben me shume dem ne promovimin e ideve te qarta politike sesa e ndihmon.

Dhe se fundmi, nese Ak-ja del ne skene si force politike e pretendon nje rol te caktuar ne te atehere duhet te dale dhe me nje projekt konkret. Modele filozofike te se berit politike, luajtja me situaten emocionale te mases apo dhe mungesa e zgjidhjeve konkrete se problemeve me shqetesuese te shoqerise e ben Ak-ne te udhehequr nga Spahiu nje levizje me besueshmeri minimale.

Megjithate, mbaj rezerva, ndoshta kjo vere mund te kete dhe shume supriza persa i perket organizimit te Ak-se dhe qasjes se saj me publikun. Por, definitvisht nese vazhdohet promovimi mediatik me personazhe si Spahiu, kam frike se shanset per nje rol domethenes ne politiken shqiptare jane minimale per Ak-ne.

Iku ky lepri sapo ja kercelloi dhembet alibeu!? Hajde bur hajde.

Nje Ina Rama ka bere nena,dajosh.smiley

Belulo, mos m'mgacmo aty ku mdhem. smiley Urime per Krujfin.

ehhh... thuj, kjo sevdaja e insonit, ene gjarpnin e pervlo!

ja i cik per solidaritet vllaj jot ktu (per premje portofoli kjo):

http://www.shkoder.net/images/fjala/2009/ina_rama1.jpg

 

Hmmm! Rrush qylek!!! smiley

Amon mer si tja boj tme arrestoj kjo nji jer!!!

po shkele pra mo ligjin. shkele! thyje. cop ta bosh. fertele. thyje se s'i dhem...

ps. eh c'po bokemi nji grup terapi bashk me dajoshin me duket... kapena per dore ene rrefejm dhimbjet ... cfare ke ti ron per t'na thon sonte psh... dhe te gjithe ne grup: mirembrema Roniiii smiley

ohmmmmmm.... smiley

 

Shife mer cfar dore seksi qe ka shife!!!

Vetem nje mizantrop si Berisha mund ta thrrasi kte ashtu bulevardi (nuk e them dit fjalen se me dhemb goja sikur me heqin nje dhemballe) 

Shifja mer doren shifja!!!!!

ta kom thon, Ron, per kokrren e malokut sharja nuk konsiston tek fjala "lavire", por tek cilsimi "bulevardi". Nuk duhet me pas lexu Frojdin e jungun mer... aq me pak at lakanin qe na e bot si burrn e nones.

tefiku ka vra doren!

ka shije presidenti yn ,hem

Or daje, ai e la Ledin si te llime me kete doreheqjen! Se me e bukra o se vete Alibeaj kur nuk ka pranu emerimin pasi ka mbaru shkollen e magjistratures ka nje histori shkarkim/doreheqje. Zyrtarisht i figuro si shkarkim nga KLD-ja i asaj kohe (2002-3 me duket), kurse ai thote qe ka dhene doreheqjen nga posti i gjyqtarit.

Tani gallata o se keta po bojne t enjeten gjo, do shkarkojne nje person qe ka dhine doreheqjen. hahahahahaha

Ksaj i thone bota, mire qe o me rrota, po ecen ene mrapsh. Medet sa gjynof jemi!

Dakort mer Lizander, po mu m'duket se do vlente mo shum sikur Krenari t'i rrinte para surratit Ledit dhe t'i acaronte nervat. Jo per gjo po ky Ledi megjithse bo si pisome fillon e flet carlliqe kur i del nanjoni para surratit. Do u diskretitonte mo shum e kom llafin.

O daje, cardo qe te te them una ty per ket pune, nuk ja kaloj dot Qorrit (Blendit). O ene komenti pare ene nuk ke si ja fut tu bo si interesant ne ndonje reply siper tij.

Tani une inot e kom Qorrin se qekur u bo babe ja ka var shoqnise (po jo emsioneve te seksit), po s'ja haj dot hakun.

Ne gjithe nismen e ketij...vlersoj tentativen per ti thene popullit "cou". Mjafton ideja e mbledhjes se firmave per mbeturinat. Sa e sa OJQ ka verdalle dhe asnjera se mori nje iniciative te tille.  Ska ndonje vlere pasi vendimet i merr kush i merr...por e rendesishme eshte qe 5 veta u ndalen e menduam per plehrat e kancerin qe do ju zeri fytin me vone.

 

 

Kur mblodhi frma per plehrat Aleanca Kuqezi?

Nje levizje e detyruar. Parlamenti do te merrte vendimin e shkarkimit duke ja lene mbi tavoline kete kerkese Presidentit si KKD.Dhe Presidenti "nuk mund ti gjuaj me grusht vetes" smiley 

Edhe Kreshnik edhe Spahi, sikur s'shkonte smiley

Levizje e zgjuar qe do te kuptohet pas disa muajve. Kete gje Ina Rama duhet ta kishte bere me kohe, qe kur "vertetoi" se Kosta Trebicka kishte vdekur nga nje aksident automobilistik ne tentative per te gjuajtur shapka.

Gjynof qe iku ku karagjozi! smiley

Une po shpresoja qe me sebepin e ketij qe gja do shkonte ne Kushtetuese do mesonim se ku mbarojne limitet e tagrit te parlamentit per te "subpoena" nje nepunes te shtetit shqiptar! 

Kismet heres tjeter! 

Zonja Paulina Hoti deklaroi se puna me Komisionin për hetimin e Kreshnik Spahiut do të vazhdojë dhe se ky komision nuk e pranon dorëheqjen e tij.

Nuk e pranokan keta te Jozefines doreheqjen!

E meqe ra fjale per kete debilen, shikoni cer shkruan faqja e Kuvendit online.

Shikoni nje njeri te pire cer flet, megjithese e kane redaktuar per botim. :

Shqipëria e sheh Gjermaninë duke kërkuar që të vazhdojë në  mënyrë konstante të jetë avokatja e interesave të shqiptarëve. Ambasada gjermane ka qenë e para që, para 20 viteve hapi dyert e saj për shqiptarët si një portë e rëndësishme për të shkuar në Evropë .Dhe sot ne kemi marëdhënie të intensifikuara, marëdhënie politike të mira. Në 100 Vjetorin e Pavarësië së Shqipërisë ne kremtojmë dhe 25 Vjetorin e vendsojes së marëdhënieve diplomatike dhe kjo ftesë e bërë nga Presidenti Lamert, natyrisht ka kuptim edhe më shumë në këtë përvjetor të dyfishtë që kanë Gjermania dhe Shqipëria.

 

Mire beri se ky komision s'po i linte kohe te lire per tu marre me AK-ne.

Interesante se po shohim saliste e socialiste te gezuar. Mire salistet, po socialistet ç'ne qe gezohen nga nje 'humbje' e opozites ne vend ?

Ketu humb opozita dhe fiton AK-ja.

Nuk e di si të duket ty Kreshniku, po ne të tjerëve, na duket se ka qënë njeri me pozitë të lartë në një institucion shtetëror, nga më të dështuarit. 

Nga ana tjetër, nuk e kam parë ndonjëherë Kreshnikun, apo edhe ty, të dalë dhe të dënojë HAPUR dhe qartë vrasjet e 21 Janarit. Kështu që ne jo-salistëve na është tepër e shtrenjtë empatia, apo simpatia për Kreshnikun, që ta japim gratis.

...lëre më që për nga profili përtej xhelit të flokëve, është një minisali, parveny dhe provincial i vonuar, që ia ka hip një kali gërdallë si nacionalizmi populist. 

 

oranje

Problemi eshte edhe tek stili, edhe tek cfar thua, edhe si e thua, edhe si i interpreton qellimet qe ke.... ka shume gjerra, sic e kam thene qe ne fillim, eshte me te mbushur syrin, dhe ky o vlla sta mbush syrin.

ps. mos te flasim fare qe ka qene per shume vite nje zyrtar i ketij sistemi te degjeneruar pa ju ndier zeri.

ore cfare ke konkretisht me te ti se na more mendte...

 

Cfar konkretisht ka bere ai? A mund te me thuash konkretisht cfare? pervec se ka punuar per po ate shtet koruptiv qe  ti e shan me aq zell? Ti kam dhene arsyet edhe tek dy postimet e mesiperme ne kete teme.. nuk ma mbush syrin ky mua, ca ti bej un...

ka paditur gjykates nga gati te gjitha rrethet. sidomos nga ca rrethe te jugut qe i ferkojne rrushte grekut si felliqesira. ka paditur ndyresine qe po behej me nderrimin e kombesise. paligjshmerine e vendimeve te gjykatave dhe gjykatesve.

cfare do me shume se kaq ti?

me shume se kaq mund te prisje nga presidenti, qe eshte kryetari i KLD dhe njekohesisht kryetari i Spahiut. Cfare ka bere kryetari i KLD-se (presidenti) ne kete aspekt? leshte ka bere.

ja di kompetencat nenkryetarit te KLD-se?

se me ke ka qene dhe se me ke eshte tani, nuk ka shume rendesi. ne rast se do ta kapesh nga ana profesionale, i pergatitur apo rrip qofte, puna e tij flet vete. quaje te paafte sa te duash, servil te berishovicit po te duash, sa te duash, por, deri me sot, ky eshte nenkryetari me i suksesshem i KLD-se keto 20 vjet per nga bilanci i punes.

nga ana tjeter pastaj...

me permend nje figure publike ne ate hale vend qe ka akuzuar publikisht qeveritaret dhe politikanet me te larte qe jane agjente te UDB-se dhe Asfalise?

Vete fakti qe Berishovici ka ngritur komision hetimor, me ata palaco dhe langaraqe qe i rrijne nga pas si zagare, qe te "hetoje" Spahiun, duhet te te thoshte mjaft qe ta kuptoje se Spahiu e ka ngulur nje thike aty ku i dhemb dikujt... ne Kryeministri dhe kullat e krimit antishqiptar te berishovicit.

 

PS: me jep ndonje aresye, ndonje fakt. cfare ke kunder qe te ben te flasesh gjithnje kunder tij. edhe une nuk dua te mbeshtes kot nje njeri. dua te shoh se nga lind qendrimi yt.

ja cilat jane detyrat e N/k te KLD qe te mos fllisni rroma per toma:

 

Neni 1 

Këshilli i Lartë i Drejtësisë 

Këshilli i Lartë i Drejtësisë  është autoriteti shtetëror përgjegjës për mbrojtjen, emërimin, transferimin, shkarkimin, edukimin, vlerësimin moral e profesional, karrierën, dhe për kontrollin e veprimtarisë së gjyqtarëve të gjykatave të shkallës së parë dhe të gjykatave të apelit. 

Neni 2 

Detyrat e Këshillit të Lartë të Drejtësisë 

Këshilli i Lartë i Drejtësisë ushtron këto detyra: 

a) I propozon Presidentit të Republikës emërimin e gjyqtarëve të gjykatave të shkallës së parë dhe të gjykatave të apelit. 

b) Vendos për shkarkimin e gjyqtarëve të gjykatave të shkallës së parë dhe të gjykatave të apelit. 

c) Vendos për transferimin e gjyqtarëve. 

ç) Vendos për marrjen e masave disiplinore ndaj gjyqtarëve. 

d) Kujdeset për kualifikimin e gjyqtarëve. 

dh) Vendos kriteret për vlerësimin e gjyqtarëve, kontrollon dhe garanton procesin e vlerësimit dhe shqyrton ankimet e gjyqtarëve për vlerësimin e tyre. 

e) Emëron dhe shkarkon,  kryetarët dhe zëvendëskryetarët e gjykatave të shkallës së parë dhe të gjykatave të apelit. 

ë) Emëron dhe shkarkon inspektorët e Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë. 

f) Kryen detyra të tjera të përcaktuara në ligj. 

Neni 12 

Zëvendëskryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë 

1. Këshilli i Lartë i Drejtësisë, me propozim të Presidentit, zgjedh nga radhët e tij një Zëvendëskryetar. 

2. Zëvendëskryetari organizon veprimtarinë e përditshme të Këshillit të Lartë të Drejtësisë. 

3. Në rastin kur është zgjedhur nga radhët e anëtarëve të Këshillit të Lartë të Drejtësisë që janë gjyqtarë, Zëvendëskryetari, për kohën që shërben në këtë detyrë, nuk e ushtron funksionin e gjyqtarit. 

4. Në rastin e dorëheqjes ose të mbarimit të mandatit, Zëvendëskryetari rifillon ushtrimin e funksionit të gjyqtarit në gjykatën ku ka qenë i emëruar ose, me pëlqimin e tij, në një gjykatë tjetër. 

Neni 13 

Detyrat dhe statusi i Zëvendëskryetarit 

1. Zëvendëskryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë është funksionar me kohë të plotë. 

2. Zëvendëskryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë ushtron këto detyra: 

a) Kujdeset për veprimtarinë normale të Këshillit të Lartë të Drejtësisë. 

b) Organizon dhe drejton veprimtarinë e Inspektoratit dhe të administratës së Këshillit të Lartë të Drejtësisë. 

c) Ndjek veprimet e Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë për verifikimin e ankesave dhe të të dhënave për gjyqtarët dhe për zbatimin e  detyrave të ngarkuara nga Këshilli,  në rastet e procedimeve disiplinore të filluara nga Ministri i Drejtësisë. 

ç) Organizon punën përgatitore për rendin e ditës dhe për zhvillimin normal të mbledhjes së Këshillit të Lartë të Drejtësisë. 

3. Zëvendëskryetari, në rast mungese ose pengese dhe me autorizim të tij, zëvendëson 

Kryetarin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë në ushtrimin e funksioneve të përcaktuara në pikën 2 të nenit 11 të këtij ligji. 

4. Zëvendëskryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë barazohet në pagë me gjyqtarin e  Gjykatës së Lartë.

kush po flet rroma per toma mo? cfare po thua?

gjithe kompetenca eshte kjo: 

b) Organizon dhe drejton veprimtarinë e Inspektoratit dhe të administratës së Këshillit të Lartë të Drejtësisë. c) Ndjek veprimet e Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë për verifikimin e ankesave dhe të të dhënave për gjyqtarët dhe për zbatimin e  detyrave të ngarkuara nga Këshilli,  në rastet e procedimeve disiplinore të filluara nga Ministri i Drejtësisë.

keto detyra i ka kryer qe te gjitha. i kam permendur me siper. ministrit te drejtesise i kane shkuar dosjet e dhjetra e dhjetra gjykatesve. inspektimin e ka bere rreth me rreth. ku e ke rromatomen ketu ti? po ta kishe kuptuar cfare kisha thene me siper (cilat jane kompetencat e n/k te KLD) do ishe treguar cike me i permbajtur dhe pak me pak ekspert.

Zoto, nuk e kisha per ty, po per ata qe e shajne se nuk beri gje kur ishte ne detyyren e tij. Po ata harrojne nje gje, se Saliu e 10u te gjithe sistemin e perzgjedhjes se gjyqtareve te llarte si ne ate te Larten po ashtu edhe ne ate Kushtetuesen... dhe me keto perzgjedhje, dhe me arsyetimin e ligjit te perzgjedhjes qe i beri gjykkata kkushtetuese, pasi i zgjodhi Saliu, i vuri nje mine te gjithe sistemitt te drejtesise, qe jo vvetem Niku, nuk ka ç'ti boje, po as kjo klase politike nuk e zhben doot, se nuk ua ma sooma qe ti levizin, se ata ua kendojne kengen pastaj......

po pikerisht pra...

inspektimin qe ka bere ne cdo gjykate, qe e kane ndjekur te gjitha televizionet shqiptare; gati perdite ka patur nga nje kronike dhe denoncim. ne cdo program qe e kane ftuar, ka paraqitur fakte ne letra mbi gjetjet dhe shkeljet e konstatuara. te gjitha te dokumentuara. te gjithe gjykatesit jane denoncuar tek ministria e drejtesise.

kaq eshte kompetenca (ato nenpikat e tjera jane kompetenca kamarjerlleku) e n/k te KLDse, dhe kaq gje Kreshnik Spahiu e ka bere me se miri, si askush tjeter ne te gjitha keto 20 vite te marra se bashku. O e kane pare dhe deshmuar shqiptaret kete, o bomba i rente atij vendi qe qenka mbushur plot me shurdhe, te verber dhe salinj te vegjel e te medhenj.

Ore nuk ka Kreshnik qe te kete hipur ato maja pa pelqimin e Berishes, pa ngjyerjen e gishtave ne krimin ndaj ketij vendi, dhe JO nuk dua une qe ngjyrat e kombit te perfaqesohen nga nje njeri apo nje oragnizate (aspak transparente sidoqofte) e vetme, aq me teper Kreshnik Spahiu, qe nuk ka, po e perseris per te qindten here as intelektin, as karakterin as prejardhjen profesionale, as integritetin moral, as karizmen per te qene nje njeri qe mund te ndaj shqiptaret ne patriot-jopatriot. Ngjyrat kuqezi nuk mund askush ti beje flamur politik, dhe askush nuk ka per ti bere. Kreshniku, AK-ja e kush te doje le te zgjedh nje ngjyre nga qindra ngjyra por jo kombinacionin e ngjyrave qe i perket te gjith kombit shqiptar. Dhe jo o zoto nuk  e ka bere punen ai. Qe te besh punen tamam nuk ke kohe te bredhesh e te besh fushate politike kunder qeverise shqiptare. Thjesht nuk ka burre nene, 24 ore pune te besh, nuk arrin dot te besh edhe nenkryetarin e KLD-s, edhe oponence politike ndaj qeverise shqiptare duke qene ne krye te nje levizjeje (ne leter jo politike) me karakter politik, dh eme qellime shume te dyshimta..

dmth thjesht nuk do, se per gje kunder, nuk po shoh. une po prisja te me jepje ndonje mbeshtetje llogjike apo faktike per qendrimin tend.

ore kot sa per kuriozitet ketu, cfare shqiperie imagjinon ti te kemi? cila eshte shqiperia perfekte qe imagjinon ti? sa veta do niseshe te zhdukje nga faqja e dheut qe te arrije ate shqiperi? - bazuar ne ate qe thua per Spahiun... 

PS: monda. ja ke kercitur kot!

Te kam dhene kunderargumenta sa te duash, por nuk po ju kushton rendesi... Po ta them ne kete menyre. E krahason dot ti Kreshnik Spahiun me Enverin psh? Nuk besoj, por edhe po ta besh kete gje, perseri te them qe as Enveri nuk arriti dot te ndaj shqiptaret ne patriot-jopatriot, sepse ka plot patriote e nacionaliste e familje shqiptare te nderuara qe kan qene kundra enverit por jo kundra Shqiperise. Nuk ka bythe ky te pervetesoje  ngjyrat kuqezi. Me vjen keq por ajo qe ndikon tek ty eshte retorika BOSHE e Spahiut deri me tani, komplet BOSHE. Ti thua ka bere detyren ai se denoncoi (publikisht, nuk dime gje ne eshte ngritur ndonje akuze konkrete dhe sa gjyqtare jan pezulluar si pasoje) disa gjyqtare per dhenie fallco nenshtetesish. Vetem kaq ore? Kjo e beka ate qe ti ta mbeshtesesh????? Une dua me shume, une dua aksion juridik (nga nje njeri i atij profesioni), aksion ne cdo fushe per kauza te drejta para se te fitosh respektin tim. Ka ne Shqiperi sot nje pafundesi padrejtesish per te cilat mund te ngrihet zeri, dhe nuk po ngrihet. Ajo qe ti me te vertete do, sot egziston, dhe quhet VETVENDOSJE. Une ate levizje dua ta shoh ne Shqiperi, mezi po pres diten kur te shtrihet aktiviteti i VV-s edhe ne Shqiperi.

Ne shqiperin perfekte une sdo kisha pushtet se me vertete do vrisja shume vete, por mendoj se perfekja eshte nje demokraci e konsoliduar mire, me te pakten dy parti qe garojne per pushtet, me nje sistem te pavarur drejtesie, dhe nje gjyqesor me integritet moral te larte, me nje popull qe i del te haj te pij cti doj qejfi, qe ka pune, nje shtepi, nje makine e i del te shkoj me pushime te pakten nje here ne vit me familje.

AK-ja me Spahier qe veshin ngjyrat e flamurit te te gjitheve nuk eshte aspak ne listen e te padeshiruarve te nje shqiperie perfekte, as nuk figuron fare mnjf.

Po kush po krahason Spahiun me Enverin o ora tani? Ca po thua keshtu? Enver nje beri nena dhe zor se ben me. Ai eshte burri dhe shtetari me i madh qe ka nxjerre ky komb ndonjehere. te tjeret para tij dhe pas tij jane cakenj... si keta qe kauisin ketu ne peshk lart e poshte.

kunderargumenta? as edhe nje kunderargument te vetem nuk ke dhene. cfare kuptoj une nga gjithe c'ke shkruar me siper eshte "nuk dua dhe kaq".

une mbeshtes cdo veprim te mire dhe te dobishem. aleanca kuq e zi nuk eshte formuar nga Spahiu. Kane qene tifozat kuq e zi me pare, pastaj erdhi aleanca.

Sic te thashe me siper, Spahiu detyren e tij si n/k e ka bere si askush para tij ne gjithe keto 20 vjet marre se bashku. KY eshte argument. Dhe per kete ka patur kronika televizive te perditshme. ke dhe pasojat tani.

tani eshte e nevojshme qe te them se ka nje ndryshim midis "te berit te punes me mire se kushdo tjeter para tij" dhe "te berit persosur"? Nuk kam thene qe mendoj se e ka bere persosur.

Edhe deklaratat ne tv, per shume gjera, ca prej tyre shume te renda dhe te medha, i ka bere si askush tjeter para tij. nuk besoj se ka nevoje te shpjegoj prape ate ndryshimin...

bottom line bro, is qe Spahiu ne kete moment mua ma kalon per kontribut 1000x. Kaq me lejon ndergjegja te flas.

Ndarjen patriot-jopatriot nuk e kuptoj fare. kunder shqiperise sa ishte enveri gjalle, nuk ja mbante bytha te fliste kush. sot jo vetem qe flasin, po shihe si e kane bere... madje po e shesin. shtet putane, me qeveri puro antishqiptare, me palaco, maskarenj, hajdute dhe kriminele per politikane...

perfundimisht, kete komentin e fundit nuk ta kam kuptuar hic.

Ta ka sha Enverin Spahiu, zoto. Kishte thënë në një emision: po lëre mo ça ishte, një sharlatan ishte Enveri! Ja një argument për ty që të mos e mbështetësh. 

+ të tjerave... a thua se lindëm dje, që të mos e njohim e shohim se kush është e çfarë po bën Kreshniku? Unë kam përshtypjen se ke krijuar ide të gabuar mbi personin e tij. Rishikoje njëherë. 

gjithkush gezon te drejten te kete mendimin e tij dhe ta shprehe ate hapur. ky eshte mendimi im. sot te lavderosh apo te shprehesh mbeshtetje per enverin publikisht konsiderohet si gabim i rende politik. PSE? per shkak te fomimit te ulet. mua nuk me intereson se c'mendojne turmat se nuk kerkoj ndonje pike politike dhe nuk kam c'te humbas. por, di te them qe nuk do kisha droje te dilja dhe ne televizion publik per te mbrojtur qendrimin tim dhe per te poshteruar kedo qe ka guxim te demonstroje publikisht injorancen dhe budallallekun e vet.

per mua bota nuk ndahet ne "enveriste" dhe "antienveriste". Ende nuk kam krijuar pershtypje mbi Spahiun ne ato terma. E kam shprehur tjeterkund ketu ne peshk, qe nuk me duket njeri shume inteligjent. madje kam thene qe ca argumenta qe perdorin nganjehere me duken shume te dobeta dhe idjote. Kam thene dhe qe shume njerez qe shkojne ne mitingjet dhe aktivitetet e tyre jane megjithmend plloca dhe kercunj. Kete e kam thene pasi kam qene vete prezent ne nje prej takimeve te AKZ ketu ne londer.

i qendroj perseri ketij mendimi dhe nuk e kam ndryshuar. nuk e kuptoj se ku bazoheni qe dilni ne te tilla perfundime.

Po ta marresh me krahe kete diskutim, une kam thene boll "perse"ra per te mbeshtetur qendrimin tim, ne nje kohe qe askush prej diskutuesve nuk ka thene apo dhene nje fakt se pse "xheli" eshte palaco, pse "palacoja" eshte sharlatan dhe i paafte, pse "aleanca kuq e zi, me pak kuq sesa zi" qenka rrezik, etj etj etj qendrime si keto, qe edhe njerez te cileve ua respektoj mendimin ketu ne peshk, i bien me shkelm zerit te shqiptareve qe duhet dhe po ngrihet e flet sot publikisht. Une i bashkohem atij zeri, jo per cfare thote(apo ende s'po thote), me shume sesa per faktin qe eshte nje risi qe zeri lindi dhe po degjohet dhe eshte nje DOMOSDOSHMERI JETIKE, E MUNGUAR.

xheli, xheli, palacoja, ishi, servili, i paafti, .... keto s'jane argumente.

mund ta perfytyroj nje serb apo nje grek qe thote "ja, as shqiptaret nuk i duan keta... edhe ne nje blog ku e mbajne veten per ajken (ajke leshi!) dhe perfaqesine e inteligjences se tyre kombetare"... dhe per mendimin tim, serbet jane plotesisht dakord me ju(jo ty personalisht) dhe jam i mendimit qe edhe serbet apo greket nuk duan qe nje shqiptar te flase per agjentet e UDBse dhe sherbetoret e asfalise ne kryeministri dhe parlament, apo qe flet kunder asimilimit te jugut te shqiperise; greqizimit... apo sllavizimit ne malazeze dhe serbe te shkodres "patriote dhe vater-kulture". Prandaj... o jepni argumenta dhe ndonje fakt dhe pak llogjike, ose une thjesht kam per te qendruar ne kete istikam ku jam tani. alternativa me duket e peshtire.

Ndajmë pak a shumë të njëjtat mendime, zoto. 

sidomos këtu:

E kam shprehur tjeterkund ketu ne peshk, qe nuk me duket njeri shume inteligjent. madje kam thene qe ca argumenta qe perdorin nganjehere me duken shume te dobeta dhe idjote. Kam thene dhe qe shume njerez qe shkojne ne mitingjet dhe aktivitetet e tyre jane megjithmend plloca dhe kercunj. Kete e kam thene pasi kam qene vete prezent ne nje prej takimeve te AKZ ketu ne londer.,

 

sigurisht edhe për këtë: 

Une i bashkohem atij zeri, jo per cfare thote(apo ende s'po thote), me shume sesa per faktin qe eshte nje risi qe zeri lindi dhe po degjohet dhe eshte nje DOMOSDOSHMERI JETIKE, E MUNGUAR.

Është e vërtetë, që një lloj lëvizje e tillë, duhej dhe mungonte. Po Kreshniku përtej populizmit naiv që funksionon si mastiç për t'i ngjitur pas vetes turma idiotësh, nuk bën për gjë tjetër. Madje edhe ajo që ti e quan risi, është e kufizuar. Kjo u dallua që kur tha se është "pro integrimit". Kjo e degradon rolin e vet si lëvizje nacionaliste, apo patriotike quaje ti po deshe, dhe e kthen në një sekser të një pjese të popullatës, synon t'i garantojë kësaj pjese të drejta përfaqësimi, përpiqet tu mbushë mendjen të tjerëve se Evropa "e do Kreshnikun", madje propogandohet si zgjedhje e besueshme. Ka një kontraditë këtu... hëm nacionalist, e hëm sekserist i Evropës. Prit të dalin rezultatet e para, të shohim se kush e mbështet dhe ti do e dallosh qartë se çfarë përfaqëson

Unë do të isha pro një organizate nacionaliste, megjithëse ideologjia nuk është my cup of tea. Mirëpo, pro ndaj një organizate që kërkon të zhvillojë më së pari ndjenjën e sovranitetit dhe pavarësisë - si prej klaneve, ashtu dhe prej të jashtmve. Xheli, është një prodhim në seri politikani, që synon të bëjë sekserin. Mirëpo roli i sekserit ka rënë në treg. Madje Meta, është i fundit i sekserëve. 

Jul. a nuk mendon se e tepron kur krahason Spahiun me Meten? Seriozisht tani...

Plus, ku qendron problemi i te qenit edhe patriot edhe pro integrimit ne te njejten kohe?

A duhet te rrime te izoluar akoma?

u izoluam per 50 vjet, se vetem armiq dhe antishqiptare na rrethonin. sot te pakten ne letra, i kemi "partnere", "miq" ose "mentore"... puna eshte qe si u futem, si s'u futem, po te duan te na bejne dem, sot qe s'kemi as breke ne bythe, na e bejne kur te duan; dhe po na e bejne, ne fakt. Atehere na rruanin sumen se i priste koqja e plumbit, sidomos kurvat e jevge te greqise dhe plehun e pellgut gjenetik aziatik te serbise.

po sot? c'aresye kemi qe te mos integrohemi? do te rrish i izoluar ti ne nje vend plot me salinj dhe felliqesira te tjera te tufes se tij dhe pret te arrish ndonje progres?

te pakten te na ofrohet si opsion; po hyre del kur te duash, gjithsesi.

pak me serioz tani... akz nuk eshte organizate nacionaliste. eshte ZE. (per mua)

jo, aspak. sepse krahasimi bëhet brenda kontekstit të tij. edhe xheli edhe meta, e vendosin veten në rolin e një salesman-i. hajdeni me mua, sepse unë do ju integroj, mua më do evropa etj. kjo është një epokë që duhet të perëndonte sekseri, dhe sigurisht do perëndojë. kjo është kontradita brenda akz, dhe njëkohësisht kufizimi ideologjik i saj. a arrin ta kuptosh se çfarë dua të them? në procesin quasi-ideologjik, akz është vërtet risi. në procesin emancipues, akz është një lëvizje sideways e politikës së sotme. 

politika e të ardhmes, duhet dhe do përfaqësojë më shumë vullnet zgjedhësish, mentalitet dhe qëndrim. këto kushte nik xheli nuk i përmbush. e ke pa kritikën që i ka bërë vetëvendosja? 

pash zotin me jep nje link qe ta shoh qe xheli paska thene hajdeni me mua se mua me do evropa dhe une do t'ju integroj.

une veten per te ndershem e njoh, psh, plus mund te me quash nacionalist apo patriot; edhe une te njejten gje do kisha thene: hajdeni me mua.

edhe me mua levizje anesore e politikes do kish qene. eshte politika qe ka prodhuar kete gjendje antishqiptarie sot aty, dhe si kunderpergjigje ndaj saj mendoj se do te ishte cdo levizje me parime patriotike. eshte mekanizem mbrojtjeje i cdo kombi te semure. 

prape nuk te kam marre vesh. prape asnje argument. thjesht nuk do, ose nuk te pelqen xheli. kaq.

po këtë ekstrakt nxjerr unë prej mesazhit të tij politik, zoto. nuk kam pasur gjë qëllim që të të bind. mbaj bindjen tënde, ça të të them unë. këtu do jemi, do e shofim nik xhelin.

 

dmth, asnje fakt. asnje argument. thjesht supozime.

nuk e kisha te ajo qe po mundoheshe te me bindje. dua une te shoh se cfare ju ben te flisni ashtu. as une nuk dua te mbeshtes dike qe nuk e meriton... por me paragjykime dhe gjykime, s'dalim gjekundi. ne fakt, sikur t'i mbeshtesni te gjithe njerezit ne kete menyre, per nder, per te gjithe do thosha: "do e shofim dhe filanin"...

shqiptaret qenkan kafshe solitare... nuk jetokan dot ne familje.

nuk arrij ta kuptoj se çfarë fakti do? të shkruajta pra, se çfarë më bën të flas ashtu. nuk u binde, apo nuk je dakort. mirë. s'ka problem. po dola unë gabim, herë tjetër mos e merr parasysh. 

etaloni i pamundësisë së bashkëjetesës të shqiptarëve, na qenka kreshnik xheli? mos më bëj të qesh tani... 

 

KLD me gjithe c'ka brenda ka shkelur Nenin 2, f).

Zevendes kryetari ka shkelur Neni 13, Pika 2, a).

Te pakten.

Gjithesesi, i urojme sukses KS ne programin "Gjergj, do e bejme".

" Gjergj do e bejme"

smiley

Ca kali eshte o Oranje do e shohim ne zgjedhjet e 2013-s, mos fillon e lepihesh per aleance paszgjedhore per te hequr Salen, si ia beje Metes para 3 vjetesh.

Apo je nga ata qe bar ha edhe parimet nuk i shkel, me mire ne opozite edhe 4 vjet te tjera se t'i vardisesh 'xhelit'.

Ore e perseris, salistet i kuptoj, po ju socialistet per kaq pi.a te bukur e mbani veten, sa nuk shihni majtas e djathtas, po hunden perpjete ?

 

 

këto shpikjet e imagjinatës, lëri mënjanë. Unë nuk kam kërkuar ndonjë aleancë me Metën. Nga ana tjetër, ti (edhe Kreshniku) simpatinë ndaj të majtëve, nuk e jep. Ça mutin ke pra, që diçka të cilën nuk e jep, nga ana tjetër e kërkon? Pse duhet të më interesojë mua diarreja që del nga byth e PDsë? Më intereson aq sa t'i rri larg të mos mbajë erë. 

Ore leri filmat ti, se s'ngeli socialist pa kerkuar qe Meta ti bashkohej 'te majtes', biles nese zotrote s'e paske bere do te thote qe je vertet me probleme, perderisa i bie te paskesh thene me mire Salen e Meten bashke ne pushtet e PS-ja ne opozite.

Nuk kerkon kush simpatine e socialisteve, nuk i kercet kujt per ndarjen socialiste-berishiste, AK-ja i dallon shqiptaret ne patriote dhe jopatriote. Jopatriotet jane te gjithe nga i njejti soj, te majte a te djathte qofshin, jane te gjithe pengese.

Prandaj s'mund te jape e as kerkon simpati nga jopatriotet.

Por meqe ne pushtet jane antipatriotet biles tradhtare me fakte, normal qe i perket opozites. 

Kupton qe s'po kerkon kush simpatine e 'te majteve', por halli e do te jene bashkarisht ne opozite, prandaj nga halli te pakten te mos kete sulme te egra te ndersjellta.

Këto që shkruan ti, janë produkte të imagjinatës. Aleancë paszgjedhore në parlamentin e zgjedhjeve të vjedhura, nuk mund të bëhej, sepse PS dhe LSI kishin 70 deputetë bashkë. Plus që Saliu i kishte dy këmbët futur në një këpucë, për shkak të Gërdecit dhe implikimeve, dhe ishte më i prirur të mbante pushtetin dhe ta ndante me Metën, madje ta ndante në mënyrë të tillë që Meta të fryhej e zgjerohej, në kurriz të koalicionit. Se ku shkoi e doli një gjë e tillë, të gjithë e panë me zë dhe figurë. 

Halli më i madh që mund të ketë dikush, është morti. Në 21 Janar, gjithë opozita kishte mort, dyert në këto raste, sipas zakonit lihen hapur. Kur nuk i qan hallet në këtë pikë, unë nuk pres të mi qajë Kreshniku hallet e tjera. Kështu që ti me Kreshnikun, shikoni punët. Unë besoj se do bëhet sekser i mirë i një pjese të urbanizuarish rishtas se ky është target grupi i xhelit. Njerëz të tjerë, nuk impresionon dot. 

Pse ç'paska marre LSI-ja qe qenka fryre, ka veç 3 ministri dhe nuk jane aspak shume po te llogarisesh se me 70 deputete PD-ja s'bente dot qeveri.

21 Janari nuk ndan shap nga sheqer, o je me Salen o je me Edin. 21 Janari eshte produkt i ketij sistemi 20 vjeçar, i politikes se forces, AK-ja synon ta kaperceje kete politike te forces qe çon ne vellavrasje, kurse ti kerkon ta perkufizosh sipas kritereve te vellavrasjes. AK-ja nuk kaleron antiberishizmin si perkufizohet ky nga opozita.

Nuk ka rendesi kush impresionohet e kush jo, askush nuk pret qe ne kete shkretetire ku e ka çuar vendin PD-ja dhe PS-ja, keto 20 vjet, te mbeshtetet nga ata qe e krijuan shkretetiren dhe duan ta perjetesojne, sepse nuk e krijuan kot, e krijuan per te ndenjur ne pushtet me radhe sa te jete jeta.

Ty 21 Janari te duhet per te justifikuar te ardhmen e pushtetit te PS-se, si nje çast historik jetik i legjitimitetit politik, si perjetesim i politikes se forces.

Prandaj, persa kohe qe kjo nevoje politike e PS-se, bie ndesh me parimin kuqezi te kapercimit te politikes se forces qe kemi pare keto 20 vjet, normal qe te vraret qahen ne heshtje, me shprese qe do te jene shqiptaret e fundit qe vriten prej shqiptareve e perdoren politikisht si deshmore, larg qofte ndoshta edhe si justifikim per ndonje hakmarrje te ardhshme.

Qytetaria politike eshte ne ADN-ne e nacionalizmit historik, kjo qytetari mungon prej nje kohe teper te gjate ne Shqiperi. Te vetmit shqiptare ndaj te cileve duhet perdorur politika e forces jane tradhtaret, kete reciton bibla e shqiptarise.

mirë. shëndet.

 

Nikut duhet me i propozuar nje vend pune tek teatri i kukllave

pse jeni kaq i sigurte qe ka vende bosh ne teatrin e kukullave? 

Ky do te jete rezultati i takimit qe beri me Arvziun para ca ditesh.

E tha Ed Zaloshnja,qe Amerika po pergatit Spahiun per tu bere President konsensual.

Dhe kur e thote Zaloshnja dije qe del e kunderta.Te pakten ka 10 vjet qe parashikon dhe si ka dale asnje nga parashikimet.Kush i puneson keta njerez si analiste mor aman?

spahiu do te ikte qe do te ikte, pas dy javesh, me hapjen e partise se re.

Shume priti per te dhene doreheqjen. Vetem se e nxori bllof Alibeajn, nje tjeter komision hetimi qe i del huq. lol S'ka c'te hetoje tani.

kreshniku ka dale nga deti dhe po hidhet ne rere. huqe kampi pionieresh. dallohet edhe nga floket. :lol

një milion +1 të papunë.

 

Mos!  Tani do i perkushtohet me shume nxirjes se te zezes, dhe skuqjes se te kuqes?  

QERBË f.
Dhi e zezë me faqe të kuqe. smiley

Mos! Tani kush rri e duron Nikun dite per dite duke valevitur gishtat si shqiponje. Kur ishte ne pune te shtetit e bente vetem nje here ne jave.

Rendesi ka qe ministrat te jene shendoshe e mire.

S'dilka foto

Shume fare ndenji!

Po duart ashtu pse i mbane gangsta K-Spaho?

Nje fotografi = nje mije fjale. Shpresoj ta mbeshtesin dhe Tifozat kuq e zi, ose ndonje partizan interneti, se perndryshe do katandisemi me keq se... maqedonasit.

shtet langaraq! shtet lamash dhe lepirash i beogradit dhe athines. shtet antishqiptar. shtet bandash dhe kriminelesh.

turp!

100 vjetori i pavaresise i gjen shqiptaret ne kete gjendje. turp! turp turp!

nuk esht shtet esht nje grup i vogel njerzish,te cilet shfrytezojn çdo gje ne interes te serbeve dhe greqerve,

arkitektet e erresires drejtojn çdo gje por mbi te gjitha perfitojn nga çdo gje,e  gjitha kjo ne dem te shqiptareve

100  vjetroi na gjen me shum se 100 her tradhetuar !

Kur vjen dita qe duhet me mbeshtet dhe Nikun, do te thote se ska me keq...

Kur vjen dita qe duhet me mbeshtet dhe Nikun, do te thote se ska me (keq) dite ...

e madhe!  

 

Niku Pusht! Liri damakraci! smiley 

Qesharake deri në dhimbje, humor i zi, pjellë prej personazhesh alla Tomi & Jerry!

Grirje sallate e tipit kooperativist, me kosë ndër duar, për ndodhi e detaje apo ca më keq, për personazhe që as nuk pjerdhin hiç se ç'lloj sallate grihet dhe kush është/janë bujku/bujëqit fatlum që kosa i/u ra për pjesë. Ndoshta nuk eshtë perfekte një lëvizje si AK, por mesiguri qëndron shumë herë më lartë se ca partiçka të ndara në klane e tribu që përditë i tregojnë dhëmbët njëra-tjetrës e kacafyten se cila prej tyre do marri pjesën e luanit nga trupi i mëmëdheut. Në kohë shkërdhatokracie totale shqiptare, peshqit demokrat (lol sa për të qeshur, demokrat në kohë shkërdhatokracie) socialistë, republikan, të paparti apo gjithçfarëqofshin, grinden për mbetjet që ka lënë mbas peshkaqeni në ikje. Dhe grindja arrin deri aty sa që cirongat (para pasqyrës Krap 10 kilosh) formojnë një tufë piranash që i sulen hiçit!

bla bla bla

e kush po pjerdh vallë???? Nejse, në kohë shkërdhatokracie gjëndemi dhe programi i tom'i dhe jerry't në këto kohëra është goxha i ndjekur!

Dikur (veç dikur ama) njerëzit mernin pjesë në revolucione, e ca më tepër në sheshe të një vendi tjetër, mijra kilometra larg vendit të tyre dhe kjo bëhej për ideal! Ndërsa në shkërdhatokracinë shqiptare ideali i bujqërve tanë trimaeqerpikrruar është sallata! Rroftë sallata! Rrofshin partiçkat! Rroft diletantizmi që shkon deri në homseksualitet! Poshtë Shqipëria, posht dashuria për vëllain, shokun, fqinjin, bashkatdhetarin, mëmëdheun.

AK ka një IDEAL, ndaj edhe nëse AK nuk është perfekte, lëvizja në vetvete qëndron shumë herë më lart se partiçkat e peshqistëve dieltantë dhe opinionistë.

 

Qyqja.  Kjo nxirrja a ngjyerja me zift cer do me thene?

M'vje keq qe je lodh, se e kishe gati, nga faqja e Aleances:

 

Kush s’do Aleancën,

flamur kuq e zinë,

s’do mëmën e tij,

nuk do Shqipërinë!

 

Në skenë historia,

atë e ka thirrur,

ç’mund t’i bëjnë viganit,

ca zëra të ngjirur?!

po ajo ishte si kutia e xhevahireve e lej fendit.

Wer zu spät kommt, den bestraft das Leben”, në shqip dmth… “kush vjen me vonesë, atë e dënon jeta”...

nc nc nc ec aty xhairsinjo... kujdes, bjeri me te preme... abababa gjeth i thate.... sa her t'kom thon: persos gjermanishten nqse do te marresh dicka thelbsore nga jeta. Ne mos po mjaftohu me spanjishten siperfaqsore...

se shif tani:

1.Kush s’do Aleancën,
flamur kuq e zinë,
s’do mëmën e tij,
nuk do Shqipërinë!

2.Në skenë historia,
atë e ka thirrur,
ç’mund t’i bëjnë viganit,
ca zëra të ngjirur?!

3.Ajo quhet popull,
zot i gjithëpushtetshëm,
ai sfidon kohërat,
se është i përjetshëm!

4.Ai është e djeshmja,
e sotmja që flet,
ai është e ardhmja,
dhe për mijëra vjet!

5.Është kryefjala,
e gjithë fjalëve sot,
historia kurrë,
s’të thërret më kot!

6.Kush është kuq e zi,
është në vijë të parë,
nuk ka gjeneralë,
po vetëm ushtarë!

7.Po ka veç ushtarë,
kombin si betim,
nuk lufton për grada,
po veç për bashkim!

8.Çdo shqiptar vetveten,
aty do ta gjejë,
ndaj dhe do fitojë,
ajo çdo betejë!

9.Ajo është Lëvizje,
dallgë e furtunë,
ndaj dhe krejt natyrshëm,
aty gjendem unë!

10.Ndaj dhe mëmëdheut,
i them përsëri,
jo ç’bën ti për mua,
po ç’bëj unë për ty?!

11.Në kalanë e madhe,
dhe unë vë një gur,
unë veç këngën kam,
pushkë dhe flamur!

kupton ti? Kisha kriju RRespekt per autorin qe kur iu kondravu perpjekjeve per gayllekun e Enverit, duke thene, po mire o njerez, edhe te ishte, po a kish burre nene qe t'i ngrifej para Enverit! smiley

 

 

Keta qenkan si ai deputeti qe tha "i rente kanceri ne gryke atij qe nuk voton per mua".

Jo po se thoshim ne kush i ben kenget per Enverin! Keta bejne kenge per vehten e tyre a derezi.

Gjest i drejte, por i vonuar. Nuk mund te jesh gjykates e politikan njekohesisht. Suksese te metejshme.

p.s. shume teatral te kjo foto

kreshnik ,sharlatani (i radhes) i Kryqezates se kuqe por me shume te ZEZE

cfare ke kunder aleances mer aman se na mbytet shikimin me gjithe kete tym qe ngrini... cfare ke kunder aleances? ke ndonje gje per te thene? apo thjesht ju vjen per te mallkuar dhe bjeri t'i biem...

po na beni te pakten te kuptojme njehere...

cfare ke kunder aleances mer aman se na mbytet shikimin me gjithe kete tym qe ngrini... cfare ke kunder aleances? ke ndonje gje per te thene?

Raportuesi për Shqipërinë: Aleanca KuqeZi, aktivitet kërcënues

Unë e konsideroj atë kërcënues dhe shpresoj që partitë ekzistuese do të bëjnë gjithçka që popullsia të mos bjerë në kurthin e tyre. Është shumë e lehtë të jesh populist, populistë të djathtë ne shohim në Holandë, në Finlandë dhe Suedi, kemi edhe në Gjermani, në Saksoni, që thonë se fondet janë vetëm për gjermanët: Rreziku është se në kohë krizash populizmi nxit tendencat nacionaliste.

 

 

populist i djathte ne gjithe kete mesele ketu, je ti qe simpatizon berishen. kaq gje duhet ta kishe permendur te paren. nuk ka njerez sociale dhe te anojne me bindje dhe parime te majta. problemi i shqiptareve sot eshte qe nuk mbushin fare nga kjo ane e politikes. politike. pol. 

nazizmi ishte i krahut te majte. socializmi lindor ishte i krahut te majte. (komunizmi s'ka egzistuar kurre)

pasurimi grykesor personal, ky eshte populizmi i djathte. dhe ky arrin ne ekstrem kur pusht-etari perdor te gjitha mjetet qe mundet per te ruajtur sundimin e vet. absolutisht njesoj sic ben kelyshi i beogradit ne tirane... per te cilin brohorisni ju ne peshk.

per njerez te tille, mireqenia e popullit ka rendesi deri atehere kur ajo mban nen fre zemeraten popullore dhe kryengritjen. edhe atehere ajo eshte thjesht koncept demagogjik.

njesoj si regjimi i kryetarit tuaj.

nacionalizmi nuk ngrihet dot ne kembe nga e djathta. nacionalizmi mbeshtetet nga e djathta vetem kur kerkohet mbeshtetja dhe berja per vete e turmes.

kur te arrini t'i kuptoni keto realitete, mbase edhe do merrni pak vesh nga politika dhe cfare katrahure po behet ne ate vend, dhe per ke beni tifozllek ju.

kush eshte raportuesi per shqiperine? kujt i raporton? kush eshte ai? sikur raportuesi te thote qe shqiptaret jane kercenim per globin, cfare do thoshe ti?

esht shume thjesht ,shifi qe ne 'himnin' e ak na nxjerrin nje zonjush shqiptare meminifund,te mos flasim per programin e tyre,na del nenkryetari i  KLD te krijoj nje aleanc kuqe ZEZE,e  per çfar?posti qe ai ka(kishte) mund ta bente 100 her me mir misionin e supozuar te AK,ne 'rrjeten ' e KLD kalojn te gjitha vjedhjet dhe krimet e shtetit shqipar,

siç po ndodh keto 21 vjet del nje i mbledh te gjith te pakenaqurit e shoqeris,ne forma te ndryshme ,shoqata,partiçka,ojq aleanca etc dhe u tregon rrugicat nga duhet te kalojn,se bulevardet jan te rezervuara per arkitektet

cfare po thua mo?

po ben si moralist apo do te thuash qe je nga ata qe nuk e kthen koken kur te kalon nje torte me minifund???

ky koment eshte gjithe argumenti yt???

ju jeni thjesht njerez te zemeruar. kaq.

esht tjeter gje nje himn (qe pretendon te grupoj mbi 10 miloon shqipetar) dhe tjeter gje nje trot me minifund,nuk e di çfar quan ti argument,

te zemeruar dhe te indinjuar jemi por jo per vehten !

quoi?

smiley

better understood in fre rather in alb?

quand les gents ne comprendent pas en albanais, par respect, je peux... essayer d'utiliser une langue qu'ils peuvent absorber. autrement... reve t'en.

laisser tomber

perkethysi gugel nuk esht aq efiçent smiley

e mo e... perkthyesi gugell s'eshte gje. c'e do se ca dine frengjisht dhe pa gugell.

puna eshte te gjejme ndonje qe merr vesh dhe shqip, se u be boze fare muhabeti.

 

kanë frikë! 

jo nga Kreshniku (se as une s'e kam "qejf&quotsmiley jo se individi i vetëm nuk përbën dhe nuk do të jetë kurrë një rrezik serioz për atë llojë fryme dhe ato llojë mekanizmash qe ekzistojnë ne Shqipëri, po kanë frikë se mund tu prishet monopoli. por edhe po qe se jo, të paktën u përpoqëm, si herët e tjera!

Unë do te votoja(ë) për AKZ-në, vetëm e vetëm  që tu prish punë këtyre kriminelëve. AKZ-ja mund edhe mos të arrijë të artikulohet mirë, ose të qëndrojë e rezervuar për disa çështje... por në gjykimin tim është më mirë se shumica e atre palaçove b***lëpirës që janë sot në parlament. 

.

 Alibeaj: Komisioni hetimor vijon punën 

Kryetari i Komisionit për shkarkimin e nënkryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Enkelejd Alibeaj deklaroi në mbledhjen e së premtes, se dorëheqja e numrit dy të KLD-së bëhet zyrtare kur të mbërrijë në kuvend shkresa.

po ky tani ça ka? do të tregojë që ose e heq unë e komisioni  atë, ose s'ka, ai s'ikën dot vetë! smiley

Si u be ajo puna e shokut majko?e mori ate postin e larte ne OKB apo jo?

E dergoi Rama ne Peshkopi.

Orilloj Orilloj

Dy gabele sjan njisoj

orilloji lloji lloji

ci bon jarem esmerin lloji

orilloji lloji lloji

gjysmat jevgj gjysmat gaxhoj...

 

e ka knu fatma e zyberve ket... eh mer daj... po s'te vite keq me vdek mer... hec i thoje, bjeri zemres mes per mes, i her vdes burri!

ah po jeni t'ri, mer, jeni t'ri!

Cimo, interesante jevgjit kan me shume se 1000 vjet qe kan ardhe ne Europ. Po si nuk ngatarrohen me politik, hic mer hic. Nuk i del emri nji evgjiti me as nji Rrevolucion. I fusin nji tekurafti minxhi dajti ene ohoho. 

A ta mer menja se ka jevg ne bote qe i thote nji gaxhije te bukur si Ina Rama, lavire bulevardi. Kurr mer kurr. Maksimumi i kishin qit nji konge:

U nisa une per itali

e perfundiva te burgu zi

Aty mrena ma muren erzen

Ina Rama ta honksha zemren

Ram-ooo,

Ram-o Ram-o eja ti-i

Ma jep doren-o me kalu-u

Se dashnorja m'ka tradhtu-u...

posa dola nga shtepia

m'arrestoi policia,

a me do apo s'me do, o o Ram-ooo...

vam vavavava

vam vavavavap...

Cimo jam me iphone dhe nuk e gjej dot. Pershendes gjith njerzit qe nuk zgjohen ne mengjes me endrra per pushtet me kengen e thellenxes nga myslym lela.

Dul thellonxa prej kafazit

shkoj ne mal me honger bor

Jalla u djegsha si voj gazit 

ty ste lej pa t'shti ne dor

moj Sonie 

bukurije....

smiley

 

Ktu te peshku te kto temat politike u ka bo si te shpija Tixhe jevges kur shifnin Bjutifullin. Shifnin dhe nuk permbaheshin dot po i bertisnin televizorit:

"Po mos mer Rixh mos i fol ashtu Brukut se ajo te do"

Ose "mos i beso ati mi budallaqe"

Dorheqja e Kreshnik Spahise, me duket veprim i mençur, aq me teper qe e akuzonin per konflikt interesi. 

Ajo ne foto do jete pershendetja e rendit te ri!!

...aq me teper qe e akuzonin per konflikt interesi. 

..jo Pjero e ke degjuar gabim;ai akuzohet per shperdorim detyre dhe abuzim financiar.Komosioni parlamentar i kerkoj Nikut te paraqiste  faturat e gjithe shpenzimeve e biletave te paguara nga zyra e tij per 3-4 vitet e fundit, por ai cuditerisht nuk ka pranuar  keshtu komisioni do detyrohet ta dergoj ne gjykate per te kerkuar rimbursimin e pareve te shperdoruara te  taxapaguseve shqiptare . 

ja dhe ky njesoj si Niku e ka honger... Keta te djathtet kudo qe jane kunder demokracise punojne........

 

Përse u dënua Garzon, supergjykatësi i Spanjës2012-02-11

Për viktimat e abuzuesve të të drejtave të njeriut ai ishte një kalorës, që me mungesën e frikës dhe me këmbënguljen e palodhur ndërmori kryqëzatën e vështirë të vënies së drejtësisë në vend. Ai mbajti në duar shpatën e drejtësisë, për ta përdorur kudo ku ajo duhej në të gjithë globin

Tani, gjykatësi spanjoll Baltasar Garzon, që iu vu pas diktatorëve, terroristëve dhe baronëve të drogës është dënuar vetë nga një vendim gjykate, që pretendon se ai ka përdorur të njëjtat mjete sjelljeje si ato të regjimeve diktatoriale, kundër të cilave ai luftoi për shumë e shumë vjet.

Karriera e Garzon, në njëfarë mënyre, mund të thuhet se përfundoi një të enjte, me një fund dramatik: pezullimi 11-vjeçar nga detyra, për shkak të “përgjimeve ilegale të bisedave mes disa të burgosurve dhe avokatëve të tyre në një çështje gjyqësore korrupsioni, ku ishte përfshirë edhe Partia Popullore e Kryeministrit Mariano Rajoy”. Për shkak të kësaj akuze, ky gjykatës i njohur botërisht për arrestimin e diktatorit kilian Pinoçet me akuzën e krimeve kundër njerëzimit, nuk do të lejohet pra të ushtrojë profesionin e tij për 11 vjet. Megjithatë janë të shumtë vëzhguesit brenda dhe jashtë Spanjës që e kuptojnë se përse u ngritën akuza të tilla kundër këtij gjykatësi dhe mbi të gjitha përse ai u trajtua gjatë gjithë kësaj çështjeje në mënyrë të padrejtë. Ndërkohë që kjo çështje, për të cilën është dhënë verdikti, është vetëm një nga tri çështjet që i ishin hapur gjykatësit, ndërkohë që të tjerat janë në proces. E gjitha kjo situatë e pazakontë ndaj një flamurtari të të drejtave të njeriut ka bindur shumicën e njerëzve se në këtë rast kemi të bëjmë me një “gjueti shtrigash”. Për të gjithë ata që kishin ndonjë dyshim në lidhje me këtë teori, vendimi i së enjtes ishte konfirmimi që vulos tashmë dyshimin e tyre, duke e shndërruar në bindje.

Garzon për shumë kohë ka qenë një figurë që ka krijuar polemika në Spanjë. Nga pozicioni i tij në Gjykatën Kombëtare ai ndoqi çështje të kriminalitetit, terrorizmit dhe në vitin 1980 vuri në shënjestër edhe vetë “luftën e ndyrë të qeverisë spanjolle kundër militantëve të separatistëve baskë. Si një nga praktikantët më të famshëm dhe të mëdhenj në botë të juridiksionit universal (ose e thënë ndryshe parimi universal, një parim i ligjit ndërkombëtar publik, sipas të cilit shtetet kërkojnë juridiksion penal ndaj personave, krimet e supozuara të të cilëve janë kryer jashtë kufijve të shtetit që bën akuzën), ai ka hetuar me këmbëngulje për abuzimet e të drejtave të njeriut në Guatemala dhe Guantanamo. Pasi urdhëroi ekstradimin e Pinoçetit, ai dënoi gjithashtu edhe oficerin e marinës Adolfo Scilingo për krime kundër njerëzimit në kuadrin e kësaj lufte të ndyrë. Por reputacioni i tij si një mbrojtës i pamposhtur i drejtësisë nuk e mbrojti dot (në fakt ky reputacion mund të ketë kontribuar) nga të shndërruarit të tij në një subjekt të drejtësisë. Që nga viti 2010 ai u padit për abuzim të pushtetit në tri raste të veçanta. Njëri, që është në vazhdim, është duke marrë në shqyrtim legjitimitetin e jetimëve të tij në lidhje me zhdukjen e 114 000 njerëzve gjatë luftës civile në Spanjë (1936-1939), si dhe në vitet e para të diktaturës që pasoi këtë luftë. Në një tjetër çështje gjyqësore të hapur kundër Garzon flitet për rrëzimin e akuzave që thuhet se ai ka bërë në adresë të Emilio Botin, drejtorit të Bankës Santander, pasi banka sponsorizoi një kurs leksionesh të tij në Universitetin e Nju Jorkut, nga i cili ai mori edhe një honorar të majmë. Ndërsa në rastin që përfundoi të enjten e kaluar, Garzon thuhet se urdhëroi policinë që të regjistronte bisedat mes të dyshuarve që ndodheshin në burg dhe avokatëve të tyre. Duke qenë se të dyshuarit ishin akuzuar për korrupsion të nivelit të lartë dhe për shkak se gjykatësi dyshonte se mos avokatët e të dyshuarve pastronin paratë e tyre, Garzon vendosi që të kryente përgjimin. Por prokurori nuk ishte dakord me një gjë të tillë, duke e cilësuar vendimin e gjykatësit “monstruoz” dhe duke e akuzuar atë vetë se ishte shndërruar në një lloj “Big Brother, që mendon se mund të dëgjojë dhe shohë këdo”. Edhe vetë Garzon, si gjithmonë luftarak pas vendimit të çështjes së tij, deklaroi: “Ky vendim i marrë ndaj meje nuk ka bazë ligjore, apo fakte mbështetëse, eliminon çdo mundësi për hetimin e korrupsionit dhe të krimeve që lidhen me të. Ky vendim lë hapësirë të madhe për pandëshkueshmëri dhe në vrullin e tij për të dënuar një gjykatës të veçantë, shemb dhe godet pavarësinë e gjithë gjyqësorit spanjoll”.

Kushtetuta spanjolle lejon “thyerjen” e privilegjit klient-avokat vetëm në raste ekstreme dhe vetëm me një urdhër të gjykatës. Në të shkuarën, ky përjashtim është aplikuar për çështje të tilla si terrorizmi apo ato që kishin të bënin me kartelet ndërkombëtare të drogës. Ndërkohë që edhe mbështetësit e Garzon në këtë rast e shohin se bëhet fjalë për një lloj tjetër korrupsioni. “Ligji është shumë i papërcaktuar dhe linja e ndarjes është shumë e hollë”, thotë një avokat spanjoll. “Është e vështirë që të thuash se nëse ajo çka bëri Garzon ishte e paligjshme dhe mbi të gjitha ta argumentosh një gjë të tillë, por gjithsesi është një veprim mbi të cilin kishte dyshime dhe duheshin bërë sqarime”. Megjithatë ai dhe ekspertë të tjerë të çështjeve të tilla nuk besojnë se dëmi që iu dha gjykatësit përkon me këtë lloj krimi. “Ndoshta Garzon nuk bëri mirë që urdhëroi përgjimin, por kur gjykatës të tjerë kanë vepruar në këtë mënyrë, ata maksimalisht janë dënuar për sjellje jo të denjë”, deklaron një tjetër avokat. Sipas tij, është shumë e rëndë që një gjykatës për një akuzë të tillë të shkojë në gjykatë dhe t’i çelet një proces gjyqësor. “Ky rast është si të futësh një doktor në burg, për shkak se njëri nga pacientët e tij vdes”, vazhdon avokati. Disa nga kritikët e këtij vendimi besojnë se ky rast – dhe dy të tjerët që janë ende në shqyrtim ndaj Garzon – janë shkaktuar nga profili i lartë i gjykatësit (kur flitet për të zakonisht i referohen si “supergjykatësi&rdquosmiley dhe një dëshirë e tij e dukshme për të qenë në qendër të vëmendjes publike (para se të akuzohej ai ishte një person shumë i pranishëm në faqet e gazetave dhe në ekranet e televizioneve spanjolle). “Ka shumë arsye se përse gjykata vendosi që ta dënonte, por mbi të gjitha duket si një veprim hakmarrës. Garzon është shumë i famshëm dhe zilia e rivaliteti janë një fenomen shumë i përhapur në Spanjë”, thotë një tjetër analist i çështjeve gjyqësore.

Sigurisht që një nga shkaqet e këtij gjykimi mund të ketë qenë edhe ai që vetë Garzon, në rastin për të cilin akuzohet se ka bërë shkelje, ishte duke hetuar disa zyrtarë të lartë brenda Partisë Popullore, që është aktualisht në pushtet – përfshi Francisco Camps, i cili deri në mesin e vitit 2001 ishte president i qeverisë rajonale të Valencias. Hetimi bëhej ndaj akuzave për shmangie taksash, ryshfet dhe pastrim parash. Ishte ky gjykatës që zbuloi dhe denoncoi aktet e turpshme të Partisë Popullore. Kur u përfshi me financat e Partisë Popullore ai vetëm sa hapi Kutinë e Pandorës. Kjo kuti ende mban dy verdikte që pritet të jepen. Por nëse Garzon nuk do të fitojë në apel, karriera e 56-vjeçarit është në fundin e saj. Është një finale ironike për një njeri që ia dedikoi jetën e tij profesionale vënies së drejtësisë në vend. Por nuk është aspak në fund karriera e atyre që u përfshinë në akuzat për korrupsion, të cilat po hetonte gjykatësi Garzon. Një juri në janar nxori të pafajshëm Camps dhe të gjithë ata që u akuzuan nga gjykatësi Garzon. Kjo do të thotë se nga të gjithë ata që u përfshinë në këto skandale masive korrupsioni, vetëm gjykatësi që vendosi të bënte drejtësi u dënua. Politikanët e djathtë u përpoqën që të fshihnin gëzimin e madh që përjetuan nga dënimi i gjykatësit. Por jo të gjithë ia dolën mbanë. Kështu Esperanza Aguirre, presidentja e Partisë Popullore të qeverisë rajonale të Madridit, deklaroi: “Kjo është një ditë fatlume për sundimin e ligjit”. Ndërsa pas vendimit, avokati i Garzon tha: “Ne do ta vazhdojmë luftën në apel. Kemi një rrugë të gjatë përpara, por besoj se të dy, unë dhe Garzon, jemi më se të fortë dhe të paepur për ta çuar atë deri në fund”.

Garzon nuk mund të apelojë më në gjykatat spanjolle, pavarësisht këmbënguljes së Bashkimit Europian se kjo është një e drejtë që duhet ta ketë çdokush. Tani çështja e tij mund të shkojë vetëm në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut në Strasburg.

Shqip

 

shembullin e mire e vuri Meta kur dha doreheqjen kur u akuzua per konflikt interesi..

Spahiu... mos eshte gje myslyman(ne sfond) per vete?

ja nje myslyman qe propozon vete. plus, votat e myslymaneve qe mendojne ende qe sundimi otoman ne shqiperi ka qene nje gje pozitive(moderne apo qe duhet rifutur ne zbatim), nuk u duhen askujt.

mua?

S'te kam cituar.

a eshte Myslym Pasha ai brenda rrethit?

Po. Koloneli shume i nderuar Myslym Pasha.

Sa kohe qe Koloneli do jete ne panelin e kesaj levizje, une do e mbeshtes pa asnje rezerve.

Nderi i Kombi Myslym Pasha.

S'ka mundesi! koloneli i nderuar qenka me xhel sharlatanin palaco te paafte te aleances kuqezi me te zeze se te kuqe qe eshte rrezik per shqiptaret??? pah! Nuk e di ai se cfare thone peshqit ketu?

apo thuaj, sikur c'paska bere Myslymi vete per kombin...

koth, mjafton nje screenshot i videos, dhe nuk kam c't'i shtoj argumentit qe kam bere terkuze andej siper...

 

Personalisht nuk kam asgje me levizjen, apo me cfaredo alternative qe do te conte perpara vendin, por Kreshniku nuk bind! 

Ne 1996 Kreshniku ka qene pjese e komisionit zgjedhor dhe ka marre pjese ne  vulosjen e zgjedhjeve famekeqe te majit. Largohet nga Shqiperia pas 1997 ne mos gaboj.

Me pas rishfaqet rreth 2005 si pjese e nje shoqate ojq, duke u hequr me demek si njeri qe i dhimbseshin shume te drejtat e njeriut... por duke bere krejt puthadoren e Sales. Dhe me pas u shperblye me drejtimin e nje KLD-je qe nuk ke c'ti thuash e nga ta kapesh. 

Tani pyejta ime eshte: me cfare tagri del para shqiptareve dhe flet kundra "sulltaneve" e "otomaneve" kur deri tani ka qene bash pjese e tyre dhe eshte ngritur aty ku eshte fale nenshtrimit te tij ndaj ketyre sulltaneve. Do mund ta kuptoja nqs do te thoshte: "Te nderuar shqiptare, e 10va. Jam penduar per punen e felliqur qe kam bere keto vite." Por, jo! Ai del tani si me magji i ndryshuar teresisht, sikur njerezit jane syleshe.. dhe vepron sikur asgje mos te kishte ndodhur. 

Per ta mbyllur: ne rastin me te mire eshte oportunist e karrierist, ndersa ne rastin me te keq eshte i lig dhe mashtrues. Anyways, good luck Kreshnikut! Gjasat jane qe t'ja hedhe edhe kesaj radhe.. Fundja teksa njerezit votuan serisht per Salen ne 2005, nuk ka pse mos te gjejne ngushellim te patosi i fjalimeve te Kreshnikut. 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).