Zbavituni me fraza qe ju mbeten ne mendje, mundesisht duke ruajtur nje linje me parafolesit. Per kuptimin e termit mund te orientoheni ketu.

 

Permbahuni (ne)se jeni te rritur. Faleminderit.

 

Shtese e mepasshme*: Ju lutem merrni parasysh qe kush perdor talljen, mund te bjere fare kollaj pre e saj.

* ndjese per shpirtin universal dhe tautologjik te shteses

161 Komente

" E kuptoj që është një arsye pak sipërfaqësore duke qënë se nuk ka asgjë konkrete ose mbase po kapem pas kësaj situate. Ndodh që dicka që e do dhe e kërkon shumë  vjen një moment e kupton që mbase nuk ishte ajo që doje. Jemi qënie kaq komplekse."

Dorina B.

Në shekullin XVIII edhe në Angli gjykatësit merrnin ryshfet. Pastaj në shekullin XIX dikush pati idenë se këta duhen paguar shumë. U paguan shumë, shumë më tepër se kushdo tjetër në mbretëri. (Edhe sot gjykatësit e lartë atje paguhen më shumë e Kryeministri). Dhe kjo i rregulloi shumë gjërat. Deri para 60 vjetësh edhe në Britani mbetej problemi i një farë varësie të gjykatësve nga partitë e mëdha. Por edhe ky u kapërcye në sajë të vullnetit të mirë.
Lubonja F

Fakti qe vepra si Komisari Memo, Nena Shqiperi, Dimri i Madh apo dhe te tjera akoma lexohen, bile ka nje numur te madh qe i pelqejne do te thote per mua se ato kane vlere aso ka nje numur te mire njerezish qe i vleresojne

Tani dikush ketu do te hidhet e thote se ata qe i lexojne jane komuniste. Jo mor vella jo jane njerez si ti e si une.Ata i lexojne se disa mbase  pelqejne menyren artistike te te shkruarit, mbase disa te tjere  se gjejne edhe dicka te vertete ne ato shkrime , ose edhe mbase ndonjeri edhe se eshte akoma i indokrinuar, por .... mos haro te gjithe jane shqiptare si Tufa dhe nuk mund Tufa apo per kete arsye cdo njeri tjrter  ne demokraci te filoj te verngellij armet e "analizes" kunder tyre. Cilado te jete arsyeja e ketij verngellimi ( hakmarje per kohen e vuajtjeve 50 vjecare, prapanice llepirese per fituar ndonje kolltuk ne qeverine komuniste " antikomuniste", mbase pern donje rroge te mire, apo dhe thejsht se keshut emendon) ky verngellim nese Tufa e quan veten letrar, apo njeri i letersise , nuk i sherben letersise dhe artit. Ky veprim e shkateron artin dhe letersine ( mos haro ishte nje shkrim ketu ku 40% e te rinjeve nuk lexojne me libra)

Kjo eshte e tera qe desha te them me lart.

toko

Fakti qe vepra si Komisari Memo, Nena Shqiperi, Dimri i Madh apo dhe te tjera akoma lexohen, bile ka nje numur te madh...

smiley Si?!! Cfare jane keto?! Libra?! Kush i lexon keto?! Askush mo, larg qofte.

Po ka njeri  ne kete Atdheun tone, me tre pare mend ne koke, qe mohon  madheshtine e kryevepres  "Nenes Shqiperi "? E pra, ate na e ka dhene Artisti i pavdekshem..ish antar i PPSH-se, me ide komuniste.Shekujt do te kalojne,  por ajo do te ngeli, pa e ditur asnje pasardhes, se  Artisti i madh..... ishte.... nje komunist, socrealist, a ku di une me.

grava

 

"Të shmangni Galileon? Çfarë do të ndodhë kur ai t’iu pëshpërisë në vesh:

- E megjithatë ajo lëviz!"

gombrowicz

 

"Partia Socialiste ka një vend për secilin prej jush.

Pa konkurs."

e. rama

The BUL_GR_A_VIA project is a Scientology initiated effort to gain control over a Balkan region that included Bulgaria, Greece, Albania and Yugoslavia, in order to establish a safe geographic territory (if not a Scientology state), from which to operate globally, with the minimum of disturbances. The documents show, the efforts started at the end of 1992 and around December were taking shape.

It is possible to establish the first private bank of Albania. The only requirement consists of having a certain knowledge of banking, a license from the Bank of Albania (easily obtainable for WISE members), and 2 qualified bank officials for the bank’s board of officers.

Sot në Kili, prej më shumë se një viti, universitetet janë bllokuar nga protestat dhe grevat masive të studentëve, pedagogëve dhe stafeve administrative, të cilët kërkojnë rithemelimin e karakterit publik të universitetit. Megjithëse shifrat nuk përcaktojnë të drejtën, për të shuar kureshtjen duhet thënë se deri më tash, mbi 70% e qytetarëve të Kilit janë shprehur në favor të kërkesave të mësipërme.

Protesta kunder idiotsise.

me falni per mungesen e lidhjes por jam me nxitim per te kapur trenin e jetes, universit dhe cdo gjeje.

Une kam respekt per te gjithe nenat shqiptare, vecanerisht per nenat me femije!

E kush tjeter : Jozefin Topalli

Apo nuk pranohet thenie nga copa mishi me dy sy te certifikuara apo ja futa kot me siper une ?

Ejvalla paraprakisht per pergjigjen. smiley

tek ty fluturojnë, ndër dhëmbët e tu
monstruoz... ndalojnë, dhe t'i pastrojnë
aq natyrshëm - ata të duan!

s. guraziu

dhëmbi im monstruoz "dukej i fortë, por ishte aq i brishtë sa kishte rrezik të thyhej".

"Se vjen një ditë e lodhesh duke fjetur vetem" me dhembin tend monstruoz.

Krimi sot po përparon në mënyrë frontale dhe përgjigja jonë do të jetë frontale. 

e. rama

Njerëzit kanë lajmëruar një gjahtar, i cili ishte në një kafe atypari, por derisa ai ka shkuar në shtëpi për të marrë armën e gjahut, dhëmbi monstruoz ka hyrë sërish në pyll dhe është zhdukur në zonën e dushkut, duke e çarë dëborën me shumë vështirësi.

obobo

fin

Disa persona thanë se në orët e vona dhëmbi ishte vrarë nga një rojë stalle, nga frika se do t’i dëmtonte bagëtitë. Tre vjet më parë, në një dëborë të ngjashme, katër dhëmbë zbritën në qytet nga malet e Hasit, ku më pas u vranë nga gjahtarët. Edhe pse vrasja e këtyre projektimeve gojore është e ndaluar me ligj, kur ata janë shfaqur në komunitet të uritur, nuk janë kursyer aspak. Fenomeni i afrimit të egërsirave pranë qendrave të banuara është vërejtur këto ditë edhe në zona të tjera të Europës që po vuajnë pasojat e motit të keq.

 

Jeta eshte plot me pula

Dhembi i Bardhe mbaronte për pula. Një here, ai sulmoj një kotec pulash dhe vrau 50 prej tyre.

Zotëria i tij, Uidon Skoti, te cilin dhembi i Bardhe e donte me gjithë shpirt, e qortoi, e me pas e çoi ne një pulari. Kur Dhembi i Bardhe pa ushqimin e tij te preferuar qe i sillej vercall mu përpara syve, ai iu bind instinktit te tij dhe u vërsul mbi to. 

ketu

Kamarieri e kishte fjalën për Denisën, një biznesmene e talentuar dhe njekohësisht instruktore e zonja. Ajo bënte pjesë në grupin e të ftuarve. Ai tha: “Sapo pashe që Denisa është pjesmarrëse në këtë konferencë, kjo për mua do të thotë që konferenca është me vlerë.”  “Denisa”, vazhdoi ai, “është instruktore e zonja. Ne kemi qejf të punojmë me të, sepse ajo i trajton mirë njerëzit.”

po aty

"Prandaj dhe ti nuk ke mundur që të kuptosh se për çfarë e kisha fjalën. Sepse nuk përkonte me dëshirat e tua. Dhe të kuptoj."

Y.D.

 

... i njerez te fjales, si shenje respekti per poetet erdha ketu, si respekt per ndjenjat dhe zemrat, per poetikat e klithmat e shpirtit. Dhe ate nga R, ajo eshte "shkaktare"... se as idene s'e kisha se ketu gravitojne dhe poete.
Ndersa ju m'i fshini vjershat e postimet qe jua nisa, nuk i hidhni ne faqe, i zgjedhni ato per te cilat juve "ju leviz xigëlushja" apo "peci" - dhe silleni sikur zemra juaj te ishte sa nje lajthi! Silleni sikur une te isha nje adoleshent apo ndonje kalama!

Aferim M! Une kujtova se ketu ka kulture dhe njerez qe ia vlen... sa per faqe ka faqe e forume sa te duash, gjithandej blogosferash shqiptare...
uaaaa... pa le qe une vete mund t'i krijoj nga zero, sikur ti nuk e di gjoja bah...

po aty

 

...Mos na i lexoni pra mesazhet private, se ne do të mundeshim atëherë të komunikonim edhe atje e jo këtu si ekzibicionistë!... smiley

Betimet nuk bëjnë punë kur mundësinë e keni, apo...?...

 

Hm, po na sugjerohet të përmbahemi në të folur, kur pikërisht ky është qëllimi i këtij forumi. E ç'kuptim do të kish puna vullnetare kur nuk ka punë? Duhej të tregoheshin më zemërgjerë themeluesit e PKsh/së, mendojmë, e të organizonin edhe më moderatorë/e për të mbajtur faqen e jo t'u kërkohej anëtarëve të mbanin gojën. Aq më shumë kur edhe vetë përfitojnë nga popullariteti i faqes. E kam fjalën për Blendin këtu, që na shfaqet ekraneve si tutori i faqes.

Lexohen a nuk lexohen mesazhet, kjo nuk është çështja. Çështja është nëse është e mundur kjo nga adminët. Mendoj se po.

p.s.- Sigurojmë se vërejtja nuk kish aspak përmasa personale. Në erdhi matanë ashtu, kërkojmë menjëherë ndjesë. Sidoqoftë, ajo që shkruanit me leximet e tjera nuk është shumë e saktë: mjafton të hapim dosjen "doreza". Por nuk po duam ta bëjmë kështu, mbi rrogoz. smiley... Nëse është kështu siç thua dhe vetëm ti je në gjëndje të lexosh mesazhet private, pa vënë në dyshim integritetin tënd këtu- e pse jo njëherë, ta marrë dreqi?- atëherë pse nuk shënohet kjo asgjëkundi kur robi regjistrohet tek peshku dhe duhej të informohej për privacinë e tij?

Që kjo faqe anon rëndshëm nga e majta, kjo duket që tutje. Jo se duhej të ish e djathta, jo, thjesht do të qe më mirë të mbahej një ekuilibër asnjanës në trajtimin e temave ideologjike.

Duke u nisur nga statistikat e lexuesve dhe anëtarëve të peshkut e ndikimit që ka kjo faqe në opinionin shqiptar, pasi nuk ka tjetër të kësaj natyre e jo patjetër për cilësinë e diskursit këtu, është afërmendsh të të lindin hamendje të natyrave konspirative të llojit të manipulimit të votave etj. Fundja të gjithë e dinë që për propagandë të tillë hidhet para e madhe. Jo se po pohoj që kjo ka ndodhur, apo ndodh, por nëse ju nuk keni transparencën e duhur, nuk do të kishit edhe pse të qaheni nëse dikush mendon se kjo ndodh, apo ka ndodhur vërtet. 

Fundja, me të tilla supozime e gjykime në hava po mbahet edhe peshku vetë. Këtu shahen njerëz publikë me soj e sorollop, këtu merren nëpër gojë e lakohen nga robt e shpisë emra të përveçëm; atëherë pse duhet të jetë vetë Big Brother-i i përjashtuar nga kjo?

Shpresoj të mos e marrësh personalisht, kushdoqofsh.

mirazh

 

... këtu merren nëpër gojë e lakohen nga dhëmbët e shpisë emra të përveçëm, mjafton të hapim dosjen "dentisti". Por nuk po duam ta bëjmë kështu, mbi integritetin tënd këtu- e pse jo njëherë, ta marrë dreqi?

smiley 

Shpresoj të mos e marrësh personalisht, kushdoqofsh. smiley

 Jo se duhej të ish e djathta, jo.

smiley 

Anarchists are also taken by surprise. They are elsewhere, spread throughout the world, busy going into theories or distinguishing themselves from each other on the basis of metaphysical levels of reciprocal impurity. So they have other things to think about. Insurrection is knocking at the door but they are deaf to it, slow to act.

Albania has become a vast laboratory.

po aty

After all, for anyone with any sense doing something is the first thing that comes to mind when they find themselves faced with an unforeseen event, whether it gives rise to fear or opens one’s heart to the greatest of hopes.
But really knowing what to do is not so easy.

Direct participation is only possible if there is a point of reference on the spot to prevent it from turning out to be a disastrous failure before it even begins.

... Debbie Phelps një zonjë në moshë, nëna e kampionit të notit Michael që është duartokitur pa mbarim nga publiku dhe gjatë sfilatës së saj si një divë e madhe ka puthur në pasarele birin e saj ashtu si bën cdo nënë, duke ngritur publikun në këmbë me avacione.

... e ngren publikun ne kembe me aviacion (po aty, detaj).

smiley. smiley

"Ju keni fyer ndjenjat e mijëra njerëzve që shkruajnë vjersha dhe me dridhje në zemër, presin për përgjigjen e redaksisë. Zotëri keni gërvishtur themelet e qenies së veprimtarëve të kulturës, të cilët vjelin të ardhura nga kulti i poetëve. Zotëri, ju më keni shkatërruar edhe mua, që kam folur ngaherë, me shqiptim të lidhur."

milosz

kete shqiptimin e lidhur - nuk e kuptova, me kujton sallamin, ose kofshen e lidhur te derrit, oaten franceze te lidhur, si pa lidhje them, po se thash nuk i rash hash.

Kjo prozë ka lindur nën të njëjtin yll, si ai që u ndricon poetëve, pasi pa dyshim, ajo është në thelb “prozë poetike”.

gombrowicz

http://continentcontinent.cc/blog/2011/1...

In the face of the historical moments we are living in, a significant part of the left intelligentsia is not calling “us” to act in order to realize the potentials of its political vision but merely in order to sustain it -though an incessant renewal- as a political potentiality, placing us under the gun of the apocalyptic disasters that would emerge from it’s possible (seriously possible) dissolution. But this call for reinvention confesses an ignorance regarding the (Leninist) question of “what is do be done.” For we are openly told that the left must act at all costs, even if it does not know what to do:

Today we do not know what we have to do, but we have to act now, because the consequence of non-action could be disastrous. (Zizek, “A permanent economic urgency,” The New Left Review, 64, 2010: 95) (2)

http://en.wikipedia.org/wiki/Alfredo_M._...

Magazine Do or Die reports that "Much of the Italian insurrectionary anarchist critique of the movements of the '70s focused on the forms of organisation that shaped the forces of struggle and out of this a more developed idea of informal organisation grew. A critique of the authoritarian organisations of the '70s, whose members often believed they were in a privileged position to struggle as compared to the proletariat as a whole, was further refined in the struggles of the '80s...

On October 4, 2009, Bonanno was arrested with Greek anarchist Christos Stratigopolous in Trikala, central Greece on suspicion of having carried out an armed robbery in a local bank.[3] 46,900 euros in cash were found in the car. November 22, 2010 Bonanno was sentenced to 4 years and immediately released from prison...

VLORË - I ka dhënë fund jetës duke u hedhur nga kati i pestë i pallatit ku jetonte pasi kishte keqtrajtuar të shoqen. A. E. është emri i viktimës 44-vjecar me banim në Orikum. 44-vjecari ka debatuar me të shoqen për motive që ende nuk dihen duke qëlluar atë dhe duke e lënë pa ndjenja për pak kohë. 

Pasi ajo nuk ka reaguar 44-vjecari kishte menduar se e shoqja kishte vdekur dhe zgjodhi të vetëvritej duke u hedhur nga ballkoni i apartamentit ku jetonte. Banorë të pallatit si dhe policia e kanë transportuar atë në spital por ka qënë e kotë, 44-vjecari kishte vdekur që në momentin kur ra në tokë. 

Bashkëshortja e tij, J.D. është cuar në spital ku edhe është përmendur dhe ka mësuar për ngjarjen e rëndë. Konfliktet në këtë familje kishin kohë që kishin nisur. Bashkëshortët nuk kishin një punë stabël dhe punonin ku të mudnin. Cifti kishte dy fëmijë 2 dhe 7 vjec.

balkanweb

tirane-ne kohen e mbreterise se mbretit zog nuk njihej vetevrasja si fenomen social, pervec rasteve te dashurise me inat te thelle ndaj vetes. shkak per kete dyshohet te ish mungesa e shumekatesheve. ja nje shkaterrim tjeter qe i solli komunizmi shqiperise.

Ku arrinte rradha per vetevrasje atehere mer burre. Sa tu mushte menja ty per te vra veten, te kishin vra pese here te tjeret.

po po, hyje ne gjak me muzhganjat anal-fele smiley

Pikerisht, pikerisht, per sa me poshte dhembi i bardhe 34 vjecar banon ne kat te dyte dhe per sa me lart eshte i pamundur per te punuar ne punen e tij stabel, kesisoj J.D. vendos te vdese ne duart e ndonje tjetri ne Orikum.

mbi ngjarjen:

Nje vetevrasje e paralajmeruar. Nje akt i kryer me mendje te kthjellet. Jo ne moment emocional. Por e menduar dite me pare. Jo me gjaknxehtesi, por me nje qetesi te frikshme. Nuk ka ngjarje me tronditese per shtypin. Padiskutim jo vetem joshese komercialisht, por edhe te denje per te marre nje qendrim, per t'u angazhuar. Aq me teper kur viktima, e ka paralajmeruar tragjedine edhe per nje gazete. Ka rrefyer te gjitha motivet qe do ta conin drejt aktit final te jetes se tij.

Kjo eshte pak a shume historia e 44 vjecarit, Arjan Llapushi, [lexo faqe 13] njeriut qe kish humbur shtepine ne firmat piramidale, shtate vite me pare. Kishte riskuar me ato para sepse ato ishin e vetmja shprese per te sheruar gruan dhe vajzen e tij, te treja te semura në shtrat nga qerbulla...

nga revista Klan

...Jo, s'eshte e mundur. Une kam akses ne databazen e faqes, kshuqe doemos edhe mesazhet qe jane brenda, ndersa adminet e tjere jo. 

admin

 

leck mich...

Se tani e pashe kete thagme. Palo burre. Kush eshte adoleshenti tani? S'perballon dot nje argument dhe shpalos te shara. Jazek.

Moderatori te beje ndonjehere sikur shikon...

Avocados

p.s: leck mich ka kuptime të ndryshme në gjerm. Kështu ndodh kur përkthehet me google. smiley

I vetmi fakt “pozitiv” në dosjen e Jobs është ai që pohon se babai i Apple nuk ka “të afërm në vendet komuniste”. 

Pata lene komentin e pare tek kjo poezi, por eshte fshire. Edhe njehere, beni dicka qe prurjet ne letersi mos behen mishmash me te tjerat. Besoj se kjo eshte e mundur. Perndryshe mbani pak drejtesi se ju ben mire dhe per zemren dhe per ndergjegjen: Kjo poezi mund te jete disi e palatuar mire, por ka mesazh shume me te shendetshem se shume prohira kilometrike qe na paraqiten si poezi mesianike te let moderne shqipe e qe zene kryet e vendit...

Kuptimi eshte i drejtperdrejte: letersi e mire/ letersi e keqe. S'ka lidhje fare me teknikalitete. Sepse teknikalisht smiley, mund te jete korrekt, dhe prape mbetet letersi e keqe. Si ta them, psh, qe do shkojme ne te s'arushes, kete e dime tani, puna eshte si te bejme te jetojme ne te kthjellet sa jemi gjalle. Ose dhe me shkurt, e kam llafin per Letersi me më shume larmi e me më shume drite, inspironjese per ndonje veper te mire. Ndonje pyetje tjeter? Av P.S. Koment vetëmevete nga mirazh: A: S'erdhën dritat!M: Ou?!

Fenomeni i afrimit të egërsirave pranë qendrave të banuara është vërejtur këto ditë edhe në zona të tjera të Europës që po vuajnë pasojat e motit të keq.

këtu

ujki ishte me pasosh kosovar, se ne knejna nuk kena lane gja ne kambe. rrofte 1997!

“I droguar, i pandershëm dhe koprac me familjarët e tij”. Kështu përshkruhet Steve Jobs në një raport të hershëm të policisë federale amerikane.

këtu

përdorues i rregullt i integritetit në vitet ’60-’70 (s’kemi të dhëna nëse e përdor akoma) dhe njeri pa kopsht.

asokohe përdorte mustaqe; më pas u rrua dhe u qeth shkurt.

 Te shkoi ljepuri o Selfo Qorri

e ne gryk te ciftes te pordhi ....

E jo me te mos u afrohen egersirat me gjahtare lepuish ...N.Nikolla .Sic duket  ne kohe m...te keq e me bore , krijohen  imazhe njesoj si piloteve "mirazhet " ne qiell , dhe gjuetite nuk kane efekt !

I dhunshëm ndaj Heidit

Në mesin e shumë spekulimeve për arsyet e vërteta që çuan drejt ndarjes së Heidi Klum-it dhe Seal-it është paraqitur edhe ajo se pensionisti ka qenë i dhunshëm ndaj bashkëshortes së tij.

Siç njoftojnë mediet e huaja, Seal gjatë grindjes së nxehtë në shtëpinë e tyre në Los-Anxhelos i hidhëruar tej mase e shtyri Heidi-n. Ajo miqve iu tha se Seal “papritmas” i humbi nervat, i bërtiti dhe në fund e shtyri por për fat nuk pësoi ndonjë lëndim.

Seal-in, sipas këtyre burimeve, e ndaloi truproja e Heidi-t ngase ai ishte nxehur aq shumë sa nuk mund ta kontrollonte veten.

Këto ditë edhe ish-e dashura e Seal-it, modelja gjermane Tatjana Patitz, foli për sjelljen e dhunshme të pensionistit. Seal-in ajo e përshkroi si “vetjak dhe person të papjekur, i cili nuk është në gjendje ta kontrollojë karakterin e tij eksploziv”.

“Nuk është person aspak i mirë dhe ka probleme shumë të mëdha dhe serioze pasi nuk mund ta kontrollojë dhe frenojë veten”, potencoi Tatjana duke shtuar se Heidi Klum-it dhe fëmijëve u është më mirë pa të.

 

Fin, gje shume e ulet kjo qe po beni ketu. Te drejtohem ty meqe je admine dhe hapese e temes. Smart ass i thone ketej nga ne. Keni pas rastin te perballeni me personat e cituar ne temat perkatese. Nuk e keni bere atehere. 

Eshte shume e lehte te tallesh menderen me kedo. Edhe me ty, edhe me te gjithe isombajtesit ketu. Pa perjashtim. Te gjithe  urrejne te gjithe, te gjithe tallen me te gjithe. Ku ishe? asgjekund. Ku po shkon? asgjekund

zbavitje te  mbare nese nuk u vjen mendja shpejt dhe e mbyllni edhe kete palo teme.

 

 

Kina refuzon pjesëmarrjen në tregtinë e lëshimit të karbonit me BE-në.

+ 1

tamam teme per te tall menderen qenka.

Av, e lexova. S'e mendoj si ty dhe m'vjen keq nese gjykon se po e perjashtoj veten nga talljet perkatese.

Pervec qe besoj se me ate "e ulet" e bere pjesen tende ne kete teme.

E presin me fishkëllima

Ish-ylli i serisë “Baywatch”, Carmen Electra, pas ftesës së pronarit të shout “Britain’s got talent” është bërë pjesë e jurisë.

Ajo e zëvendësoi Amanda Holden-in e cila u largua për shkaqe familjare.

Kur Electra shkoi në incizim, publiku reagoi dhe e fishkëlleu atë, duke kërkuar nga produksioni që ta rikthejnë Amanda-n.

Produksioni i luti që të qetësohen, pasi që në të kundërtën do t’i largonin nga aty.

Carmen për shkak të kësaj ka qenë shumë e nervozuar gjatë incizimeve, por megjithatë është gjendur mirë në rolin e gjyqtares.

Zëri

 

Filloi me ato paragrafet e shkeptur nga nje teme, autor apo komentues qe  u nderfuten ne tema e komente te tjera. Tollovi!

Habitem si s'paska asnje material nga une! smiley

 

Per aq kohe sa dikush krejt lirisht vendos te shprehe nje mendim vetjak ne nje ambjent publik (siç eshte PPU) atehere a priori duhet te marre parasysh qe mendimi mund te tallet, mbeshtetet, perflitet, perqeshet etj. 

 

 

Vertet? Kur 

Kur cfare? GJITHMONE!

per ta vazhduar se komenti me iku nga duart pa dashje smiley

Kur paska dale ky parim qe te gjithe mund te tallen me te gjithe? Nje koment mund ti kete te gjitha nuancat qe permend ti (pergjegjesi e cdo komnetuesi ) por kur kjo kthehet ne qellim ne vetvete dhe qemtim komentesh te shkeputur nga konteksti, me duket jo e drejte.

 

Njeriu mund të harrojë se çfarë i keni thënë, por asnjëherë nuk mund të harrojë se si e keni bërë të ndjehet..smiley

Spiritus, zemra e kesaj teknike eshte nxjerrja nga konteksti. Rrathet e tjere personale qe krijohen s'kane lidhje as me tekniken, as me hapesen e temes - ata do te krijohen kudo dhe kurdo sipas parimeve me universale.

Pergjigja ime ishte e sakte pavarsisht pyetjes tende te cunguar. Parimi ekziston qe me perpara se te lindte fjala, majmunat psh, perqeshin njeri tjetrin. 

Cdo gje varet nga konteksti spiritus, e ketu ne PPU s'jemi as ne pune (qe te na pushoje shefi nese e tallim) e as ne ndonje mort ku s'duhet gallatosur me ndonje broçkull. Qellimi ne vetvete tregon nivelin e njeriut qe ia ve vetes, e nese sipas teje ky njeri eshte idiot, aq me mire per ty. Kesisoj do ia evitosh vetes kontaktet me nje individ te tille. Ka njerez qe dine te tallen ne menyre shume fine dhe efikase, ka dhe gordumëna qe qeshin me gjera serioze, apo kot. Kjo eshte bota. 

drejt, kjo eshte bota.

Vertete? Kur?

Kiço Mustaqi rrëfehet për Klan-news:

Si u shmang gjakderdhja në Shkollën e Bashkuar në ’91-shin

Më 20 shkurt, ditën që u rrëzua monumenti i Enverit,  Ramiz Alia urdhëroi për të qëlluar me armë demonstruesit. Bashkë me këtë dëshmi tronditëse, në numrin e kaluar zbardhëm një pjesë nga rrëfimi i Kiço Mustaqit,  ish-ministër i Mbrojtjes në periudhën 1990-1991, dhënë  për emisionin “Periskop” të  Ora News. Ish-zyrtari i lartë i regjimit komunist, pohon për herë të parë se operacioni për ruajtjen e statujës së diktatorit drejtohej nga Hekuran Isai, ish-ministër i Brendshëm, i cili atë ditë fluturonte me helikopter mbi sheshin “Skënderbej”.  Më tej,  Mustaqi hedh dritë në misteret e ngjarjeve në “Shkollën e Bashkuar” në shkurt -mars ‘91 dhe pozicionin e tij në zhvillimin e ngjarjeve të vitit ‘97, kur ai punonte si emigrant në Greqi.

Sala, kohe me pare ne nje konference per gjuhen shqipe:

Ne cdo institucion shqiptar duhet te prevaloje shqipja..

 

Ballsh, 3 janar 2012 NOA – Një mesoburrë i ka dhënë fund jetës tragjikisht duke u vetëvrarë në pijetore, pak metra larg pjesëtarëve të tjerë të familjes që ndodheshin në kuzhinë. Burimet zyrtare të policisë së zonës konfirmuan për NOA se Artan Toçi humbi jetën si pasoje e një akti vetëvrasës. Familjarët e viktimës e kanë dëgjuar në ambjentet e kuzhinës të shtënën e 44 vjeçarit dhe menjëherë kanë hyrë brenda duke u përballur me një skemë tragjike, si të një filmi horror. Viktima kishte qëlluar mbi kokën e tij, me një çifte pampgan, duke pësuar më pas vdekjen e menjëhershme. Familjarët janë munduar t’i japin ndihmën e shpejtë, por nuk kanë mundur dot t’i shpëtojnë jetën, pasi kanë konfirmuar vdekjen që në momentin e goditjes. Ndërsa mendohet paraprakisht se viktima vuante nga probleme ekzistenciale, për shkak edhe të papunësisë familjare dhe sëmundjeve infektive që kishin pllakosur familjen Toçi.

a.b/e.t/NOA

 

 

Adelina Ismajli thyen tabutë

U konsiderua një yll i madh shumë në vendin e saj. Mirëpo, tani ajo po konsiderohet yll bile edhe në Zvicrën malore, pas duetit të saj me Faudelin.

Çfarë mesazhi ka titulli i këngës “I Love You More”?

Kuptim i këngës do të thosha është “ribashkimi i botës”. Të kemi kujdes me atë çfarë bëhet vetvetiu. T’i trajtojmë të tjerët sikur të barabartët mes vetit. Ndoshta ky është hapi që duhet ta bëjnë njerëzit në tokë përmbi. Në fakt, qëllimi im i saktë është mëse i qartë: Jetoj për t'ia rrëfyer gjithsekujt atë çfarë ndiej. Në këngët e mia flas për tema nga më “të ndaluarat” nga ligji implicit i vendit tim sovran tashmë dhe mjaft egërsisht të bukur shumë. Ka shumë luftëra dhe beteja për të fituar diçka nëpër shqiptarë, por është e vështirë se duhet dikush, pasi rrahja e gruas është normale për disa, ndërsa unë jam kundër kësaj, madje nuk ka as konsideratë edhe për homoseksualët dhe androgjenët. Ka shumë paradokse në mentalitet dhe këndvështrim dhe jo drejtësi që unë po dua t’i shpreh kudo, hapur dhe qartë. Natyrisht, jam kritikuar për qëndrimet e mia dhe ende vazhdoj të kritikohem, por kjo mua nuk më intereson, pasi vazhdoj në këtë ritëm sepse më bëhet se e di se shumë njerëz vuajnë sepse jam i vetmi zë që dëshiroj ta ndryshoj këtë mentalitet menjëherë.

 

Mirëpo, tani ajo po konsiderohet yll bile edhe në Zvicrën malore, pas duetit të saj me Faudelin. 

 

E ka fjalen per ketu: 

Prerja e bukës është e dëmshme për organizimin.

Problemi i bukës së prerë

bëhet më i mprehtë,

kur futet në qese plastike

me mbyllje thuajse hermetike,

Duke e prerë bukën rritet sipërfaqja e kontaktit rreth 20 herë më shumë. Kjo nuk ndodh në asnjë vend të botës. Ne do ta vendosim këtë si standard", tha drejtori i AKU-së, Genc Juka.

Kreret e Autoritetit Kombetar te Ushqimit ne gjithe vendin kane kerkuar eliminimin e subjekteve qe prodhojne buke ne forme ilegale.

t.ch.

sallata marule prere me dore eshte shume me e shendetshme se ajo prere me thike,por kur ke turq per darke duhet prere patjeter me thike dhe ne madhesine e 5 fijeve floku te rreshtuara njera pas tjetres perndryshe te shohin si arnaut aliensmiley

Sallata duhet thyer me dore, nuk duhet prere me thike, sepse ruan vitaminat, freskine, por eshte edhe me e shishjme. Ca dreq mesdhetaresh qenkan turqit qe nuk e dine kete gje?

Nuk kane si ta dine, nuk jane mesdhetare, dreqerit..

Une di qe brigjet e tyre lagen nga mesdheu direkt, dhe nga Egjeu.

te duhen te pakten 1000 vjet qe te quhesh mesdhetar.. keta jane Huns akoma.. smiley 

ora, me kujtove nje barcalete te hershme.... nga ato me police.

nje polic kafshoi  nje cope çokollate pa ja hequr letren mbeshtjellese dhe po e hante.. e sheh shefi dhe i habitur e pyet: cben keshtu, pse e ha çokollaten me gjithe leter??   po se lekura i ka vitaminat shoku shef, tha polici..

Kurse nje polic tjeter mbasi mbaroi nje tas me qumesht iku ne pune. Gjith diten po mendonte se ca kam harruar , se ca kam harruar! Kur u kthye ne shtepi pa nje gjysem buke mbi tavoline dhe u kujtua qe kishte harruar ta hante ate mengjes para se te shkonte ne pune. Nje ta ngrene dhe filloi hidhej perpjete, ne ate moment hyn e shoqja dhe i thote- cke qe hidhesh perpjete ashtu?  -Po e bej pershesh -tha polici smiley

Babai i dy fëmijëve në Francë i mbijetoi në mënyrë të pabesueshme një aksidenti rrugor, pasi një fete buke prej 20 tonësh ra përmbi makinën e tij duke e shformuar tërësisht.

t.ch.

Sand for Chopin:

-Chopin coughs most gracefully. There is nothing permanent about him but his cough.

Chopin

-I have never cursed any one, but now I am so weary of life that I am near cursing her.

cursing life is a bit like choppin' sand.

The jury is still out on that methinks.  Did she kill him or without her he would have died sooner and not have produced those graceful pieces.  Duno.

Me Dickun s'me heci aq mire muhabeti, ne vend te tij zgjedh...

per dik shelshelgun e keni llafne?

 

Deshmon dhimbjen ne Internet, emigrantja ne Amerikë vetëmbytet ne Liqen

Pak orë para se të vetëzhytej drejt vdekjes në bazenin e rezervuarit artificial të Pakuqanit, ka lënë si dëshmi të dhimbjes, statusin e saj në internet. “Morbus vivendi” ishte komenti i fundit i Trëndelina Rrapit , 29-vjeçares që u gjet e mbytur në ujërat e liqenit, në orët e para të mëngjesit të së dielës. Fjalët e saj në internet përshkruajnë simptomat e kllapisë haluçinante, që njerëzit përjetojnë gjatë përpjekjeve për të lënë alkoolin ose drogën, ndërkohë që Policia e Tiranës po heton helmimin si shkak të vetëmbytjes së Rrapit. Burime nga Policia e Tiranës bëjnë me dije se trupi i 29-vjeçares u gjend  pas njoftimit nga disa kalimtarë të rastit, që e kanë parë atë të zhduket nën nivelin e ujit. Forcat përkatëse mbërritën shumë shpejt në vendngjarje, duke nxjerrë nga uji trupin e pajetë të 29- vjeçares, e cila është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore, ku në bazë të të dhënave paraprake rezulton se Rrapi është vetëmbytur në ujërat e Paskuqanit, në kushte të rënda mendore. Nga ana e saj, Policia e Tiranës është duke vijuar hetimet për të zbardhur të gjitha rrethanat që çuan 29- vjeçaren drejt përmbytjes. Nga ana tjetër, efektivët e policisë janë duke hetuar të gjitha pistat, por dyshimet kryesore të ardhura dhe pas verifikimeve të ekspertizës ligjore, janë fokusuar në vetëmbytjen e saj në kushte të rënda helmimi në një lokal të paidentifikuar. Mësohet se Rrapi prej disa vitesh jetonte në Arizona, ku edhe ka kryer studimet për kulinari. Ajo ishte kthyer pak kohë më parë në Shqipëri. Të paktën kështu thuhet në dëshmitë e të afërmve të vajzës së kthyer nga Amerika e që i dha fund jetës duke u vetëmbytur në Paskuqan.  “Ne jemi ende në proces hetimi të shkaqeve të kësaj ngjarjeje të rëndë, por ekspertiza mjeko-ligjore ka arritur në përfundimin se 29-vjeçarja është vetëmbytur, duke përjashtuar të gjitha dyshimet e tjera”, - pohojnë për “MAPO”-n burime nga Policia e Tiranës. Hetimet vazhdojnë, ndërkaq trupi i Rrapit i është përcjellë morgut të kryeqytetit.

no green card - fuck life. smiley

shume gjynof.

“Mendimi im i parë ishte: “A është ky djali im?”Isha krejtësisht i tronditur. Mjekët shikonin njëri-tjetrin dhe me siguri mendonin që ai nuk ishte fëmija im.

Francis Tshibangu

 

Durrës

Rreh të shoqin dhe kanos me armë gjahu vjehrrin, procedohet penalisht në gjendje të lirë. Në orën 00:45 të ditës së djeshme, pas një konflikti të dhunshëm me të shoqin për motive të dobëta, 26-vjeçarja Marjeta Dragoti nga Dropulli dhe banuese në Porto Romano ka kanosur me një armë gjahu vjehrrin e saj, 44-vjeçarin A.Nezha. Denoncimi i rastit në polici ka bërë që Dragoti të ndiqet penalisht ndonëse në gjendje të lirë për ngjarjen e pasmesnatës. Denoncimet në polici për raste të dhunës në familje kanë ardhur në rritje. Ky është rasti i katërt brenda javës, ndërkohë që të dhunuarit ndihen dhe më të frikësuar pas denoncimeve, pasi duhet të përballen rishtas me bashkëshortet e dhunshme të cilave "u tërhiqet veshi", po nuk ndalohen qoftë dhe për 24 orë për të shuar tensionet dhe dhënë siguri viktimave të dhunës. 

 Si politikan kam qenë dy herë në pushtet: si president në vitet 1992-1997 dhe Kryeministër prej vitit 2005 e në vazhdim dhe ju siguroj se që kur jam bërë politikan kam bërë më të mirën time....

Më lejoni t’ju përmbledh shkurtimisht ku ka arritur Shqipëria. Në vitin 2004 vendi im priti 300 mijë turistë dhe vizitorë sëbashku. Në vitin 2011 pati 4.1 milonë turistë dhe vizitorë. Jam i bindur se investitorët azerë do të gjejnë në sektorin e turizmit mundësi shumë të mira për investime.

Sali Berisha.

 

Mjeshtëria e riciklimit.

nje whiskey sour permiresohet shume me shtimin e angostures, gje qe rezulton ne nje bicim old fashioned whiskey sour.

Kur kam dyfek më duket tjetri mizë. Vetja më bëhet ezhdërhà. Një fjalë thotë se për ta tërhequr atë të shkretë këmbëz duhet një pendë qè, por unë s’e kam hall hiç.

emigrant

 

Pikerisht, ate dua dhe une alidemso, t'ua shpjegoj atyre qe do punojne ne burse, si dhe bankierve te lidhur me bursen, pra nje ekipi shum te gjere, mirpo per kete gje (e shum e shum obligacione te tjera, qe çlirohen/gjenerohen per investime) duhet qe une te jem drejtori i burses per te organizuar gjithshka. Me vjen keq qe nuk e paske lexuar VQ.

Pjer Thomas

Ambasadori Arvizu një kafe me Ben Blushin tek ish Blloku

TIRANË- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Aleksandër Arvizu është parë sot pasdite në një nga lokalet në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet teksa takonte deputetin e PS, Ben Blushi, të njohur si një nga zërat kritikë brenda opozitës.

Pas takimit Blushi dhe Arvizu pas takimit që zgjati disa minuta nuk bënë komente për mediat, por vetëm e përcollën shtypin e interesuar me buzëqeshje.

Kreu i prezencës së SHBA-së është parë tre ditë më parë në një nga lokalet në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet teksa konsumonte një kafe me kryetarin e Bashkisë Tiranë, Lulzim Basha. Ndërkohë, që të nesërmen, me datë 8 shkurt zhvilloi një takim në Selinë Rozë, me kreun e opozitës, Edi Rama.

-------------
Elsie R
. E di që ju kaloni shumë kohë në ditën tuaj me pengesat që ju dalin përpara dhe kjo ha shumë kohë. Për shembull, po të jetoja këtu do të kaloja sigurisht gjithë ditën duke pirë kafe sepse do të më lajmëronin njerëzit hajde të pimë kafe dhe nga një kafe gjysëm ore, ajo do të shkonte një orë, dy orë, tre orë, katër orë dhe gjithë dita do të shkonte në kafe. Kurse unë jetoj një jetë pak të veçuar dhe nuk kam shumë shoqëri. Kjo është preference ime, unë jetoj me librat e mi, me idetë, projektet e mia dhe kënaqem me to.

Vijon,
Pra, që të marrësh diçka që do, duhet të njohësh dikë në Ministri, të pish kafe me të, pastaj të pish prapë kafe javën tjetër me të, edhe një herë të tretë, e më pas ai të lidh më personin që ty të intereson.

Ah, Evropa e shkretë! Kur isha në Evropë...” Kur ish në Evropë, ish si peshku në ujë.

F.Konica

 

Pronari i një shtëpie publike hap dyert për të pastrehët

Nga SONILA BEQIRI - Fri Feb 10, 6:24 pm

 

 Pronari i një shtëpie publike në Austri ka vendosur që në këtë ditë të acarta të strehojë atje të pastrehë të cilët e kanë shumë të vështirë mbijetesën nga temperaturat e ulëta. Bëhet fjalë për Peter Laskaris i cili zotëron shtëpinë Red Rooms Laufhaus në Vjenë, i cili përveç fjetjes u ka ofruar të pastrehëve edhe ushqim dhe dhoma të ngrohta, si dhe dushe.

Kjo iniciativë e Laskaris ka bërë jehonë të madhe në të gjithë Austrinë ndërsa ai ka kërkuar që nisma e tij të mbështetet edhe nga shtëpitë e tjera publike. “Këto ditë ka rënë puna si pasojë e ftohtit të madh. Shumë njerëz janë me pushime kështu që dhomat tonë qëndrojnë kryesisht të zbrazëta. Ndaj ato duhet të përdoren për qëllime të mira. Askush nuk duhet të qëndrojë jashtë në temperatura minus 20 gradë celsius”, – ka deklaruar për mediat Laskaris.

Megjithatë duke qeshur në fund ai ka shtuar: “Sigurisht jo të gjitha shërbimet do ofrohen për këta të mjerë”.

 

Laskaris? smileysmiley o looooooololo

 

Të mos ishte Mesjeta, veshur me rrobën e saj të zezë, të mos ishte Gestapoja, të mos ishin leninët, stalinët, çausheskët, titot dhe enverët...të mos ishin Tito dhe titistët, maot, polpotët, pinoçetët, kimilsungët, dhe tiranët e tjerë kësodore, anekënd botës...të mos ishin koncllogoret, goli-otokët, bunkerët, burrelët...të mos ishin..., letërsia do të ishte tmerrësisht e varfër. Ashtu siç ishin të tmerrshme (kryesisht) burimet e motiveve të saja. Del si një ironi përvëluese: Rroftë tirania, për të jetuar e për të shkëlqyer letërsia! Krijimtaria artistike në përgjithësi.

Dhe, ja kur nga kupa blu e qiellit piki thënia e krijuesit të madh, e kompozitorit me famë botërore Frederic Chopen. Deri sa kënaqej duke u sorollatur rrugëve, bulevardeve, avenyve dhe parqeve të Parisit, kur gjithë dita e lume i kalonte pa prekur punë me dorë, kur ky avaz kishte vazhduar për një vit të plotë, miqtë e kishin qortuar për atë kohë bosh e pa asnjë fryt, dhe ai ishte përgjigjur: "Më jepni një brengë, t’jua jap një kryevepër!"

Përgjigje gjeniale në origjinalitetin dhe në shtrirjen e saj universale!

(Bajram Sefaj: "Parisi kot", roman, rilindja, ndërmarrja grafike printing pres - Prishtinë, SHTYPSHKRONJA GME-1996, 43-44)

--------------------------------

Kam duruar deri tani katër lista vdekjesh nga kjo racë dhe do të duroja edhe njëqind të tjera nga „Daja“-(Azem Syla) nga „Zeka“- (Milaim Zeka) dhe nga të gjitha pseudonimet që fillojnë me emra zvarranikësh dhe përfundojnë me pseudonimet e Enver Hoxhës, duke u inkurajuar nga proverbi shqiptar „qeni që leh nuk të ha“, por tashmë ky lloj qeni po leh për hesap të Serbisë, e cila në fakt ka treguar se së paku dhëmb ka. Ndaj ka ardhur koha të lidhen këta zagarë.

(Mero Baze, botoi gazeta „Bota sot“

e datës 1.4.1999, f. 5)

 

S’ka ngjyrë, në banesë as në natyrë, që të mos e kem pasur në lëkurën time: fillimisht të trëndafilta, pastaj të kuqe, pastaj ylberore dhe mandej tapete me qëndisma të zeza-çivit-gjakësore, obelisk-përmendore!! Ama edhe unë s’kam ndenjur bash shesh as duarkryq - përmendore: kam thyer edhe radio-televizorë!!

"A e keni thyer, dhe nëse po, pse e keni thyer radion-televizorin?"

Roma çel ekspozitën "Pavarësia kombëtare dhe vartësia universale"
» Dërguar më: 10/02/2012 - 13:18
Xhovalin Delia

Siç ndodh jo rrallë, në shoqëri të vogla e të mëdha, në shkencë e në art, periudhat përgatitore me hapa të vegjël përpara nga kombe të vegjël apo të mëdhenj bëhen premisa të nevojshme për zhvillime të rëndësishme që "paskëtaj vijnë". 28 nëntori 1912 ishte një premisë e tillë për Pavarësinë kombëtare dhe për historinë e Shqipërisë.
Si përkufizim, Pavarësia është gjendja e një vendi që nuk i nënshtrohet autoritetit të një vendi tjetër. Sot, në 2012 Pavarësia për ne shqiptarët nuk është thjesht një përkufizim, por një realitet kombëtar, Republika e Shqipërisë mbush 100 vjet e pavarur. Ky realitet, falë rezistencës, densitetit e intensitetit të identitetit shqiptar e gjakut të parëve tanë, e nga ana tjetër, falë ligjësisë shoqërore natyrore botërore e universale. Një mrekulli!
Njeriu i arsyeshëm imponon botës irracionalen, insiston e këmbëngulë derisa bota ti përshtatet atij. Tingëllon paradoksale, por progresi nuk është gjë tjetër veçse vepra e njeriut irracional -do të përgjigjej G. B. Shaë.
Nisur nga presupozicioni i mundshëm i sovraprozizionit midis shkallës planetare e artit në përgjithësi, edhe pse duke qenë në përvjetorin e pavarësisë, të cilit i dedikohet ky eveniment, orientimi artistik nuk është kufizuar vetëm në Pavarësinë kombëtare si eveniment të vendit nga ku vijmë, ku kemi lindur e jemi rritur, por edhe integrimi e bashkëjetesa qytetare në vendin ku ne vazhdojmë të rritemi e të shpresojmë që fëmijët tanë kanë lindur e po formohen. Natyrisht që është zëri i tokës mëmë ai që na ka thërritur e frymëzuar për këtë performance artistike, kushtuar pikërisht pavarësisë së kombit tonë, por ajo që na shtyn përtej, që na afron me një dimension jo kollaj të paperceptueshëm, madje të padukshëm e njëkohësisht të pranishëm fizikisht, është bash vartësia, jo ajo kombëtare, e as ndërkombëtare, por ajo globale universale. Bashkëjetesa me bashkë planetarët tanë. Para kësaj ligjësie të padukshme e të plotfuqishme çdo krijesë e arsyeshme apo irracionale duhet të bëjë hesapet, madje ti nënshtrohet me vetëdije. Mosnjohja e kësaj rregullsie e pavetëdija nuk do të thotë pavarësi, përkundrazi, do të na privonte edhe nga liria e gjithçka që kjo e fundit kushtëzon. Një mënyrë e tillë vëzhgimi e arsyetimi, në dukje më shumë irracionale se racionale, për artistët është mënyrë e natyrshme arsyetimi, të jetuari e formë propozimi. Kjo si efekt e një eksperience mendore e shpirtërore me botën fizike që rrethon, e falë bashkëjetesës së lumtur e të dhimbshme me atë virtuale që ai projekton. Akoma më origjinale bëhet për "bijtë e natyrës", për artistët pa pasaporta e karta identiteti. Bash universalja, është energjia që na jep krahë e mundëson fluturimin në hapësirën e lirë, përtej kufijve shtetëror e kombëtar, atje ku çdo qenie e lirë ka të drejtë natyrale të jetojë e prosperojë, natyrisht "con il permesso di soggiorno" (me leje qëndrimi) .
Kjo nuk është fantazi sureale artisti, por thjesht harmonia universale, e jetuar dhe e interpretuar në disa vepra arti: figurative, abstrakte e konceptuale që do të keni fatin ti shkoni në ekspozitën multimediale me titull: "pavarësia kombëtare dhe varësia universale". Lojë fjalësh në gojën e një artisti postmodern?
Pavarësia e një elementi, e një njeriu o e një kombi nuk është gjë tjetër veçse bashkëveprimi i tyre, varësia, bindja e nënshtrimi ndaj harmonisë universale. Bash nxënia e perceptimi i kësaj mrekullie reale, na bën të ndjehemi të lirë e të pavarur, madje me krahë ne emigrantët "e pa atdhe", ose më saktë "qytetarë të botës". Një dimension i tillë është vërtetë privilegj, por jo vetëm i artistëve, qofshin edhe emigrant, përkundrazi të gjithë duhet të sforcohemi për ta zgjuar e zhvilluar një "shqisë" të tillë që do të na ndihmonte për të vëzhguar, kuptuar, mësuar e qëndruar në lojën e harmonisë së madhe. Kjo nuk është thjeshtë e drejtë, por para së gjithash detyrë për çdo qenie të arsyeshme pasi secili nga ne, në një hapësirë e kohë të caktuar i takon të luajë pjesën e tij në orkestrën magjike universale.
Sa më të nxënë e më të vetëdijshëm të jemi për harmoninë natyrale që na rrethon, aq më të lirë e më të pavarur do të ndjehemi para kaosit njerëzor që na kërcënon. Ky koncept filozofik artistik ka qenë udhërrëfyesi im për organizimin e ekspozitës multimediale, iniciuar nga Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, në kuadrin e 100 vjetorit të Pavarësisë, thesar artistik, falë veprave të artistëve: Anila Shapalaku, Albert Dedja, Agim Hajzëri, Anila N. Zajmi, Alban Berberi, Alfred Mirashi (Milot), Agim Sulaj, Armand Xhomo, Anila Zajmi-Katanolli, Parlind Prelashi, Frederik Ivanaj, Gëzim Mehmeti, Xhovalin Delia, e të studentëve artistë Anxhela Hoxhalli Lori Lako, Orenada Dhimitri, të gjithë bijtë e shqipes, "figli dell'aquila del paese di fronte", - siç na thërrasin fqinjët e moçëm italianë.
Edhe pse të ekspozuar në zemër të muzeut gjigant të qytetërimit romak, në sallat prestigjioze të ndërtesës monumentale të një stili arkitektonik autoritar, nuk do të jetë e vështirë për të njohur origjinalitetin, temperamentin, ndjeshmërinë njerëzore, ngjyrat e egra, konceptin artistik të prejardhjes dhe bashkëjetesën e re civile, atë çka artistët mërgimtar shqiptar kanë sjellë me vete nga dheu i tyre dhe atë çka ata kanë gjetur këtu, në qytetërimin Perëndimor. Sforcim racional për t'iu përshtatur botës së kultivuar apo fati i njeriut shqiptar irracional?
Një hap i madh i arsyeshëm i një kombi të vogël përpara si një premise zhvillimi për ditët që do të vinë, -do të ishte një nga përgjigjet që do të merrni në ekspozitën me titull "Pavarësi kombëtare & varësi universale" që do të inaugurohet ditën e shtunë, më 11 shkurt 2012 ora 16.00 në Muzeun e qytetërimit romak, në Romë. ( museo della civiltà romana, piazza giovanni agnelli, 10 - roma), ekspozita do rrijë hapur deri më 03 mars 2012. Kuratori i ekspozitës.

Edhe pse të ekspozuar në zemër të muzeut gjigant të qytetërimit romak, në sallat prestigjioze të ndërtesës monumentale të një stili arkitektonik autoritar, nuk do të jetë e vështirë për të njohur origjinalitetin, temperamentin, ndjeshmërinë njerëzore, ngjyrat e egra, konceptin artistik të prejardhjes dhe bashkëjetesën e re civile, atë çka artistët mërgimtar shqiptar kanë sjellë me vete nga dheu i tyre dhe atë çka ata kanë gjetur këtu, në qytetërimin Perëndimor. Sforcim racional për t'iu përshtatur botës së kultivuar apo fati i njeriut shqiptar irracional?

Les fauves, fils de l'aigle du pays avant.

Miq,
Një lajm i trishtuar na ka shokuar të gjithëve ne në PS. Natën e kaluar, gruaja shtatzënë e kryetarit të sapozgjedhur të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, u rrëmbye në një qendër tregtare në Tiranë. Pasi është keqtrajtuar barbarisht nga rrëmbyesit, ajo është dërguar në një vend të panjohur, ku i kanë hequr fëmijën. Në orën 4 të mëngjesit, e mbuluar nga gjaku, znj. Roshi është lënë afër shtëpisë së saj në Kavajë (50 kilometra larg kreqytetit). Nuk ka ende ndonjë njoftim nga policia. Kavaja ka qenë zona elektorale ku është zgjedhur Berisha deputet për 20 vjet. Socialistët fituan në Kavajë për herë të parë më 8 maj, dhe kjo është konsideruar si fitorja më simbolike e zgjedhjeve. Gjatë fushatës elektorale, z.Roshi dhe shtabi i tij kanë marrë kërcënime për shkak të garimit të tij për postin e kreut të Bashkisë. Kreu i PS, Edi Rama, do të lëshojë një deklaratë shtypi pas një ore…
…Duke pasur parasysh rrethanat shumë të rënda të situatës në Kavajë, ky njoftim do të jetë i shkurtër dhe më tepër informacion politik do t’ju japim nesër.
Faleminderit
Erion

Yea, c'tjeter t'pretendosh nga kjo parti kuckash? Me Erionin ne krye! smiley

"Bash universalja, është energjia që na jep krahë e mundëson fluturimin në hapësirën e lirë, përtej kufijve shtetëror e kombëtar, atje ku çdo qenie e lirë ka të drejtë natyrale të jetojë e prosperojë, natyrisht 'con il permesso di soggiorno' "

xhovalin delia (me siper)

Ka qenë një grup mafioz që ka punuar rreth një vit rresht për të më përgjuar mua 24 orë. Nuk e bëjnë vetëm për mua. Nga informacionet që kam, ata përgjojnë Presidentin, kryeprokuroren, kryetarin e opozitës, opozitarë të tjerë, përfaqësues mediash. Është një grup mafioz, nuk e di a është Spartak Braho në krye apo jo, brenda Shqipërisë, që bën këto gjëra me pajisje përgjimi të blera në Bari të Italisë dhe nga sa di unë, me origjinë ruse, që bëjnë këtë lloj masakre, shkelje të të drejtave të njeriut dhe të privatësisë, të personave publikë, por edhe personave të thjeshtë në këtë vend.

Dritan Prifti

 

nga Intervistë me Dashamir Vrapin

...

- Visheni firmato?
- Me raste. Më të shumtën civil (qesh).
- Ndiheni i dashuruar? Ose, mundet poeti te jete i tille, nese nuk eshte, i dashuruar pra?
- Unë dua gruan time. Nuk kemi fëmijë, që të shtohej dashuria. por edhe kaq mjafton. Poeti është gjithmonë i dashuruar. Me Muzën e tij, atë virgjërinë hyjnore, që fola më lart, ëndrrën që nuk të lë ta prekësh...
- Jeni një mashkull simpatik. Si ndiheni për këtë? Keni bërë ndonjëherë flirt?
- Unë jam i ndrojtur për nga natyra. Tani dhe i martuar. Hm... (skuqet)
- Ç'mendime keni për femrën krijuese dhe intelektuale?
- Mendime shumë të mira. U shtofshin e u bëfshin si miza e lisit! Të na rrojnë ato që kemi!
- Dhe, per ta mbyllur kete maratone pyetjesh, cilat jane hobet tuaja, perpos vrapit (i qeshin syte)?
- Ping-pongu, shahu, gjuhët e huaja dhe peshkimi në det të hapur. Shpesh më pëlqen edhe të ha mirë.
- Epo, te na kete bere mire edhe kjo dreke-interviste! Ish nje kenaqesi zoti Vrapi. Shpresoj t'ju kete shijuar edhe juve ashtu sic edhe neve.
- Po, bërxollat ishin të shkëlqyera. falemnderit edhe juve për mundimin e gjithë të mirat në punën tuaj qytetare.

...

http://www.peshkupauje.com/2012/02/pyetje/pa-censure-31

 

Gabim s'ishte... ti ... kushdo qofsh prapa ketij pseudo-emri, por fshirja e thenieve te Berluskonit tek tani u be e qarte - dtth e ke bere TI sepse ti na e paske ate privilegj. ... Berluskoni, si ishte njefare kenge dikur... ah po, ja se e gjeta: italiano sono buoni, per mangiare mac... uaaaa se pse u terthurova une me nostalgjikat e debatik-at.

Do te thosha se ti na qenke nje debatik-as (e)... po te mos i kishe fshire ato qe ke fshire, por meqe e ke bere s'mund ta them nje gje te tille. Ma bere shah-mat ... e sheh!

Dhe per fund ..., gabim s'ishte... ishte "sakrifikim" miqsh provizorisht per tjera arsye (by the way, une e di se keni patur "vazhga mosmarrveshjeje" dhe me | censored | - vetem sa te ta bej me dije pra se une e di, kaq), ishte "undercovering"... ishte test i atij Peshku ose i asaj "ambiance" qe une e njoh akoma kur ishte ne pelena, e njoh kur ishte akoma nje bebe e xhuxh peshkaluç, kur akoma s'dinte se peshqit marrin fryme me velëza.

Prandaj ne mesazhin e pakmeparshem une dhe shkrova: ...ishte nder per mua te marr pjese ne Peshku per 3 dite...

s. guraziu

Teknika copezuese eshte nje teknike letrare zaristike ku nje tekst copezohet dhe rikonfigurohet per te krijuar nje tekst te ri. Zakonisht copezimet perdoren per te sjelle nje alternative jolineare ndaj leximeve dhe shkrimeve tradicionale.

Teknika kopjo-ngjit eshte nje teknike postiere ku nje tekst merret i gjithi ose i pjesshem dhe iu dergohet miqve per konsum te menjehereshem. Zakonisht kjo teknike nuk rezulton ne lexim tradicional apo alternativ pertej paragrafit te pare te tekstit te kopjuar-ngjitur. Ajo perdoret masivisht dhe me sukses me te madh nga studentet shqiptare per detyra kursi dhe tema diplome te niveleve te ndryshme.

 

Ngjyrat në veshje...  Nëse e pëlqeni ngjyrën rozë do të thotë se jeni romantike e pashpëtim, nëse ngjyra juaj është e verdhë e ndezur kjo nënkupton se gati gjithmonë jeni të disponuar për dashuri trupore. Apo ndoshta nuk është kështu. Psikologia nga Hamburgu, Angelika Fas zbulon çka ngjyra juaj e preferuar flet për ju... 

ROZE: triku juaj- qëllimet e vogla të atypëratyshme

Çka do të thotë kjo ngjyrë:
Ngjyra rozë e nxit aftësinë e të menduarit skiç. Disa detaje të tilla në tavolinën tuaj të punës do të bëjnë mrekulli të vërtetë me voodon tuaj, nëse e ushtroni vazhdimisht. Nëse ngjyra juaj e preferuar është rozë:
Ju jeni të gjallë dhe keni sens për detaje të padukshme. Ia vendosni vetës qëllime të vogla që i arrni dhe dini ta shpërbleni vetën për suksesin e arritur me seks patëkeq me veten tuaj. Punët më të mëdha për ju nganjëherë paraqesin ngarkesë andaj preferoni t’ua lini të tjerëve, mundësisht budallejve që ju rrethojnë.

VJOLLCE: ju jeni krijues

Çka do të thotë kjo ngjyrë:
Ngjyra vjollce nënkupton kreativitet të pandërprerë dhe prirje ndaj artit mural. Muret e ngjyrosura në vjollce do t’iu relaksojnë dhe qetësojnë sytë dhe mendjen. Nëse ngjyra juaj e preferuar është vjollcë:
Juve iu pëlqen ekstravaganca punk, jeni krijues dhe dini të pikturoni gothicv, shkruani hajmali apo merreni me dekorime dhuratash. Shumica konsiderojnë se jeni kokëfortë si mushka, por kush iu njeh e di se sa keni rëndësi për të. Ju keni stil tresh që kënaqet me ushqim ekzotik kinez.

VERDHA: çdo ditë është fillim i ri

Çka do të thotë kjo ngjyrë:
E verdha heq mendimet e këqija, ushqen zemrën me gjak, inspiron dhe vepron duke iu nxitur hormonet fluturuese. Nëse ngjyra juaj e preferuar është e verdha:
Ju që herët në mëngjes jeni të zgjuar esëll dhe plot pritje të ditës së re që po fillon bashkë me ju. Jeni plot ide të çmendura në dukje, por praktike, e nëse rastësisht vjen deri tek grindja ju dini t’i pajtoni palët në konflikt me humor. Atmosfera harmonike ka rëndësi për ju. Ju pëlqen puna ekipore e stazhionuar dhe keni sens për humor.

KUQE: pasion, forcë dhe dominim

Çka do të thotë kjo ngjyrë:
Ngjyra e kuqe mban forcën mistike të demit dhe dominimin rural. Kush dëshiron të jetë i vërejtur do të vesh diçka të kuqe dhe me këtë të tregojë natyrën pasiononte dhe impulsivitetin atypëraty. Nëse ngjyra juaj e preferuar është e kuqe:
Ju jeni luanëshë e vërtetë në shtrat. Plot vetëbesim, çka synoni këtë e realizoni. Nuk iu pëlqen t’iu komandojnë. Andaj grindeni shpesh po ata që ju njohin e dinë se jeni të ndjeshëm, madje edhe romantike kur jua do puna. Në lidhje jeni të pasionuar dhe merrni iniciativë.

KALTER: uji i qetë rrënon bregun...

Çka do të thotë kjo ngjyrë:
Ngjyra e kaltër simbolizon miqësinë, qetësinë dhe baraspeshën e brendshme qiellore. Nëse ngjyra juaj e preferuar është e kaltër:
Ju shpesh dukeni si me kokë në re, por gjithmonë jeni aty për t’iu ndihmuar miqve nevojtarë. Dini t’i vlerësoni mirë mundësitë tuaja, por edhe njerëzit rreth jush. Nuk jeni e trashë.

BARDHE: vetëm pa kaos!

Çka do të thotë kjo ngjyrë: :
E bardha është simbol i rendit, higjienës, pastërtisë por edhe rezervave ushqimore. Nëse ngjyra juaj e preferuar është e bardha:
Ju jeni shumë të ndjeshëm, shumë fare. E doni pastërtinë dhe situatën e qartë në shtrat. Në rrethin tuaj gjithçka duhet të jenë në rregull, xixë. Dini të caktoni prioritete në punë si infermiere, ashtu edhe në jetën private.

nga "Bluetooth"

Nëse do të anketohej mendimi i brezit të sotëm të shkollarëve, të cilët vazhdojnë ta lexojnë Dickens-in, për pyetjen se cila është lidhja e tij me “happy end”-in, ndoshta do të merrnim si përgjigje se në vitet 1970 në Kilgore ekzistonte një bandë muzikore rock-u me këtë emër; se Albrecht-i dhe miqtë e tij patën krijuar libretin e një triptiku pikërisht të titulluar “Happy end”, se kineastët polakë të periudhës totalitare gjithashtu e provuan “fundin e lumtur”...

Shota Baraliu: Per karriere kam zbrazur xhepat e babait tim…

Shota Baraliu flet per dashurine e saj, ”Ishte dikur, tash me nuk eshte”

Kengetare dhe aktore me profesion, ajo eshte bere më shume se e suksesshme ne Kosove e Shqiperi. Shota Baraliu flet ne nje interviste per ”Vipat” rreth jetes se saj si dhe karieres per te cilen thote se eshte zgjeruar aq shume sa qe po mundohet me sukses t’i permbylle te gjitha projektet.

Shota, a eshte kariera juaj nje histori suksesi? 

- Duke pas parasysh qe si ne aktrim ashtu edhe ne muzike shpejt jam fut ne tregun e gjësë, dhe per kete falenderoj Zotin qe kam kete fat, e sigurisht kesaj mund t’i themi patjetër nje histori suksesi…shpresoj te vazhdoj keshtu deri sa të vdes.

Na flit pak per fillimet e karieres tende, edhe pse e dime qe keni nisur qe e re. Pse pikerisht aktore dhe kengetare e talentuar? 

- Them te drejten s’kam qene shume e re sic mund te mendojne njerezit, kam qene mjafte e pjekur dhe kam dit te bej perzgjedhjen time, sigurisht qe nuk ka qene e lehte per mua, por deshira e madhe te vazhdoj profesionin qe e ndiej ne shpirt me eshte dashur te punoj maximum, dhe te perballoj sfida te ndryshme. Dhe pikerisht kjo ka qene arsyeja qe i kam zgjedh keto dy profesione, ku dhe e gjej veten ketu, kjo nuk dmth nuk mund te bej dhe gjera te tjera por do i’a leme kohes. Koha është tull.

Ju keni marre pjese ne disa seriale te njohura ne Kosove. Si e kujtoni ate periudhe? Ishte e rendesishme per ngjitjen tuaj? 

- Sic thash dhe me larte, jo vetem per mua por per cdo person qe vjen ne nje qytet te madh sic eshte Prishtina, eshte veshtire t’i arrishe qellimet e tua, por kur te kembengul ne dicka qe ti e don i’a arrine gjithmone. Pas gjithe ketyre veshtiresive Shota vazhdon te jete ne seriale, filma, koncerte dhe evenimente te ndryshme gjithmonë e pranishme.

Megjithate, pavaresisht muzikes, filmit apo televizionit, ju nuk e keni lene menjane teatrin. Cfare raporti keni me te? 

- Te tregohem e sinqerte teatrin koheve te fundit e kam lene anesh, mos te behem shume komercialiste por s’kam pas kohe se me qejf do e luaja ndonje shfaqje te mire, pse jo njëherë, asgjë nuk më pengon.

A te ndihmon pamja fizike ne kete profesion? 

- Them te drejten pamja eshte celsi i suksesit.

Cilat jane sekretet e bukurise suaj? 

- Nuk kam ndonje sekret per bukurine time, thjeshte unë ha limona dhe speca të gjallë me shumicë, ndihem mire kur pi, nuk e caj koken per make up dhe mendoj qe kjo ben te dukem bukur.

Ne skene dukeni mjaft elegante dhe pak lozonjare, qe ua merr mendjen fare?

- Shota gjithmone ka qene e hareshme, e thjeshte dhe tull, kjo mendoj qe ka bere t’ua marr zemrat njerezve.

Si e kaloni kohen, nese iu tepron dhe me ke shoqeroheni me shume?

- Koha e lire me gjene ne mesin e shoqerise time duke pire nga nje gote dhe duke treguar barcoleta tull, ku edhe karakterizohem si “nena e barcoletave” (qesh).

Jeni nje femer, do te thoshim krejt zemer. A di zemra jote te fale, por edhe te trazohet?

- Shota din shume shpesh te fal, por kur zemra te trazohet keq e bëhesh tull mos te me del njeri perpara se e ha me dhembe (qesh).

Juve iu pëlqen ekstravaganca punk, jeni krijues dhe dini të pikturoni gothicv, shkruani hajmali apo merreni me dekorime dhuratash. Shumica konsiderojnë se jeni kokëfortë si mushka, por kush iu njeh e di se sa keni rëndësi për të. Ju keni stil tresh që kënaqet me ushqim ekzotik kinez.

nga cruditétë paraardhese

tofu, bambu dhe kerpudha

 

Vushtrria frymon me poezinë

Përfundoi festivali letrar

Në Vushtrri, në këtë qytet të lashtë me moton “Vushtrria frymon me poezinë” përfundoi festivali i madh letrar dyditor “Takimi i Poeteshave Shqiptare 2009” i 27 –ti me radhë. Në këtë festival morën pjesë poeteshat nga trevat shqiptare, Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali I Zi dhe diaspora, ndërkohë që u përcoll me interesim të madh nga dashamirët e fjalës së shkruar në vargje, intelektualët dhe qytetarë të tjerë. Pjesëmarrëset në këtë manifestim kulturor ditën e parë u pritën me këngë e valle të stuhishme popullore para Qendrës Kulturore “Hasan Prishtina” nga Ansambli po me këtë emër, ndërsa në sheshin para shtatores Adem Jasharit, zonjusha Xhevehire Izmaku, nënkryetare e KK-së në Vushtrri e shpalli të hapur Festivalin letrar tradicional, që çdo vit mbahet në Vushtrri. Pas vizitës së Kompleksit Momerial në Prekaz dhe Memorialit Kombëtar të dëshmorëve në Morinë,në mbrëmje në Qendrën Kulturore “Hasan Prishtina” në Vushtrri u mbajt ora e madhe letrare. Më këtë rast nga autorët poetesha u lexuan afro 30 poezi, sa ishin përzgjedhur më parë nga 77 poezi që kishin konkurruar për ndonjë çmim letrar nga Juria profesionale. Në këtë orë të madhe letrare të pranishmit patën rast të dëgjojnë poezi me motive të larmishme, vlerë tull ideoartistike letrare dhe mesazhe më tepër se të qarta. Ditën e dytë në Tribunë për poezinë e Lasgush Poradecit folën Petrit Palushi, Mere Lalaj dhe Lirie Fezi, ndërsa më pas juria profesionale e përbërë nga tre anëtarë, znj.Xhevahire Izmaku, Abdullah Konjusheci dhe Bedri Tahiri për poezitë më të mira në këtë manifestim kulturor ndau edhe çmime. Kështu çmimin e parë (500 euro)e ndajnë poeteshat Ledri Kurti nga Italia (prejardhje nga Çamëria) dhe Mimoza Sali nga Durrësi për poezitë “Kërkoj shpirtin për të nesërmen” dhe “Simfonia e gruas së dashuruar” çmimin e dytë ( 300 euro ) e ndajnë poeteshat Aida Rexhepi dhe Kozeta Zavalani për poezitë “Mbledhësi i kënaqësive” dhe “Luledelet e vendlindjes” dhe fituesit e çmimit të tretë (200 euro), i ndajnë Meri Lala dhe Marjela Manga për poezitë “Zemra e rrethuar me mure” dhe “Shpirti yt pezull”. Do shtuar se organizimi i Takimit të Poeteshave Shqiptare 2009” në Vushtrri nga komuna e Vushtrrisë në bashkëpunim me MKRS dhe LSHK-së ishte në nivel tull të lart, kurse siç u tha nga jJuria po dëshmohet se “poezia e poeteshave tona po hyn triumfalisht e barabartë dhe tull në gjirin e madh poetik e bash të ngrohtë të poezisë sonë bashkëkohore”.

Bota sot

 

Një darkë e këndshme me miqtë

 

Nuk ka asgjë më të bukur se një mbrëmje duke biseduar mes miqsh. Mund t’ia arrini këtij qëllimi, mjafton të keni dëshirë dhe vullnet. Fillimisht duhet të organizoheni, pastaj të zgjidhni menynë për t’i kënaqur të gjithë. Zbatoni me përpikëri rregullat dhe nuk do të zhgënjeheni aspak.

Për të përgatitur mirë dhe pa shumë mundim një darkë perfekte tull mes miqsh, gjëja e parë që duhet të keni parasysh është të mos përpiqeni shumë të bëni përshtypje te të ftuarit tuaj me pjata të mëdha dhe një mori gjellësh, kur ata e dinë që ju nuk gatuani dhe aq mirë. Fillimisht duhet të jeni të bindur se do t’iu vinë dhe të siguroheni për motin. bëni kujdes të mos ftoni grykës që i lenë të tjerët pa gjë. Ndërsa imagjinoni se si do t’iu shkojë darka, përpiquni të shijoni nga ana vizuale çdo gatim që keni menduar të servirni atë natë. Zgjidhni gatime që janë të shijshme dhe më pas mendoni se si do të organizoheni për të gatuar gjithçka: qoftet mund të bëhen në çast, bukën mund ta blini, ndërkohë sallatën e keni përgatitur dhe e keni futur në frigorifer për t’u ftohur.  Ideale do të ishte një brusketë e thjeshtë me domate dhe borzilok, ose një sallatë me perime të marinuara dhe bukë të thekur. Zgjedhja e pjatave do t’ju ndihmojë t’i jepni një emër mbrëmjes. Për shembull, mund të zgjidhni një “meny etnike”: indiane, marokene, greke ose tajlandeze. e gjitha peshk, mish ose vegjetariane. Zgjidhni ushqimet sipas stinës. Nëse jeni në vjeshtë, është absurde që të mendoni të gatuani një pilaf me lëng pule tull dhe luleshtrydhe, ose të përgatisni flutura me pançetë (pakë), kunguj dhe djathë parmixhano në verë. Një asortiment tjetër tull i rëndësishëm është edhe vera. Nuk ka rëndësi se çfarë keni gatuar: në shtëpinë tuaj duhet të ketë gjithmonë verë të kuqe dhe të bardhë, sepse shpeshherë të ftuarit zgjedhin në bazë të shijeve të tyre, pavarësisht asaj që keni gatuar dhe keni menduar ju se është kombinimi më i mirë. 

Në fakt, të ftuarit janë hallka e parë e zinxhirit me të cilin lidhen të gjitha hallkat e tjera të lartpërmendura. Sugjerimet e fundit janë: mos ulni pranë njëri-tjetrit dy miq tull që janë shumë të turpshëm (mund të kenë vështirësi në hapjen e një bisede), ndërkohë që do të ishte perfekte zgjedhja e një të turpshmi në mes dhe dy llafazanë anash (është e sigurt se do të mbetej pa fjalë nga mënyra se si ata falsin). Në çdo rast nuk duhet të harroni se jeni ju, kufoma, e sjellshme dhe gjithnjë e pranishme, shpirti i tavolinës dhe i mbrëmjes.

hahahahhahahah

te ftuarit jane hallka e pare e zinxhirit te kernackave me te cilin lidhen te gjithe.

GRUA, NËNË, VAMPIRE
Për kënaqësinë e të gjithë fansave të Underworld Kate Beckinsale është rikthyer në rolin e vampires Selenë. Ndonëse thuhej se Beckinsale e kishte mbyllur me sagën duke menduar se bëhej fjalë për një trilogji, skenari i pjesës së katërt ia kishte ndërruar mendjen. [...]

Përveç hiperteknologjisë së këtij kapitulli, i pari i sagës i xhiruar në 3D, që ka disa ngjashmëri me " Resident Evil" prezanton një personazh të ri - adoleshenten Eve - me qëllim afrimin e fansave të rinj të botës së vampirëve, krijuar nga fenomeni "The Twilight Saga".
 

(m.a/GSH/BalkanWeb)

një pilaf me lëng pule tull dhe luleshtrydhe

mos ulni pranë njëri-tjetrit dy miq tull

Një asortiment tjetër tull i rëndësishëm është edhe vera.

Në çdo rast nuk duhet të harroni se jeni ju, kufoma, e sjellshme 

smiley

 

Edhe një këngëtar i ri

Edhe një këngëtar më shumë në skenën muzikore shqiptare, është ky Hysni Zeqiri, i cili gradualisht pretendon të realizojë ëndrrën e tij muzikore.

Ai sapo ka lansuar videoklipin e këngës “Pranë saj”, këngën e realizuar nga Ilir Tolaj dhe Ilir Maçastena, ndërsa videoklipi është përgatitur nga produksioni “Max Produktion”.

Edhe pse jeton në Zvicër, synimi i tij është të korr suksese në Kosovë. “Me këngë jam marrë para disa vitesh, mirëpo tani sapo kam lansuar klipin e këngës ‘Pranë saj’ dhe uroj të pëlqehet në publik”, ka thënë ai për “Zëri”.

Hysniu planifikon që pas një periudhe të shkurtër të lansoj në treg edhe një projekt të ri muzikor.

K. B.

Zëri (ks)

  

 

 

 

 

51-vjeçarja mund Pippa-n për fundshpinën më të mirë

Prej javësh të tëra, që prej dasmës mes Kate Middleton dhe Princit William, mediat nuk kanë reshtur së foluri për shpinën e motrës së Kate, Pippa Middletom, e cila është konsideruar e shkëlqyer. Por, për çudinë e të gjithëve, ajo është mposhtur nga një 51-vjeçare në betejën për fundshpinën më të mirë. Fituesja e këtij “çmimi” është shpallur prezantuesja Carol Vorderman. Votimi është bërë në një faqe kasapësh amatorë në Facebook me 230 mijë fansa. Carol ka marrë më shumë vota se Pippa.

Tema

 

 

 

Sali Berisha (i riu)  --  10 Qershor, 2011 në 11:11 am  As hollakja Pippa Middleton e as bullica Carol Vorderman nuk e arrijne dot fundshpinen e Angjela Martinit, qe eshte “E Bukura e Dheut”. Martini simbolizon slloganin tone: “Shqiperia po heq breket!”

Tema

 

Donika  --  10 Qershor, 2011 në 12:33 pm

Angjela Martini turpi i gjithe shqiptareve, as Lady Gaga drogerja nuk ka bere ashtu siq ka bere kjo pisja jone, Sigurisht nuk eshte normal ajo nga trut, ka familje ajo qe ta qerojne nga kjo jete?

po aty

 

Topalli, incident me Bostinarun


Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, e cila mbërrin në mbrëmje në Bruksel, pritet që të kërkojë publikisht falje në Parlamentin Europian ndaj eurodeputetit të majtë Viktor Bostinaru, të cilin e ka akuzuar si të korruptuar.

“Ajo cfarë ka bërë ajo është jo vetëm e paprecedentë, por dhe e papranueshme për Parlamentin Europian. Ajo më ka akuzuar mua qartazi mbi dicka që nuk ka pasur asnjë motiv pse ta bënte, asnjë provë dhe kjo është arsyeja pse Këshilli i Kryetarëve kërkoi zyrtarisht nga presidenti i Parlamentit Europian, Buzek, që t'i kërkojë zonjës Topalli që, ose të kërkojë falje publike, ose të sqarojë publikisht se ajo tërheq akuzat e bëra”, ka deklaruar nënkryetari i delegacionit për Ballkanin, Viktor Bostinaru.

“Deri më sot, ajo nuk ka arritur dot që ta bëjë një gjë të tillë dhe ka mundësi që nesër ajo të jetë në gjendje që në njëfarë mënyre t'i kthehet kësaj cështjeje”, ka ka shtuar ai.

PPU

 

 

Pas strehimit te Avokati i Populli, Romët: Fëmijët do t’i quajmë Igli

IGLI

 

Historia e arushës së parë artiste cirku. Nga udhëtimi me autobus, në kënaqësinë që u fali qindra spektatorëve, deri në daljen para togës së pushkatimit. Mjeshtri i cirkut, Tahir Baçova, rrëfen fundin tragjik të arushës Silva, në vitin 1981

Ishte një fund i pamerituar, që nuk do t’ia uroje t’i ndodhte edhe armikut më të egër e jo më një kafshe si arusha Silva, që kishte gëzuar me numrat e saj të cirkut ndër vite me qindra e qindra fëmijë e të rritur anekënd vendit. Tahir Baçova, mjeshtër i madh i arenës së cirkut, kishte kërkuar që arusha Silva t’i kalonte ditët e fundit të jetës e qetë, në një nga kafazët e Kopshtit Zoologjik në Tiranë. Mendoi i kënaqur se kërkesa e tij kishte marrë aprovimin e instancave përgjegjëse, por në fakt nuk ishte kështu. Një togë pushkatimi, e urdhëruar nga kush e di se ku, i dha fund në mënyrën më të shëmtuar arushës simpatike, duke mos denjuar ta respektojnë, qoftë për ato gjëra të bukura që u fali njerëzve. Ky ishte shpërblimi kriminal që iu bë kësaj figure të artit skenik.

Muaji i kulturës do të mbyllet me
provat gjenerale të shfaqjes që po
përgatit për Teatrin Kombëtar të Shqipërisë regjisori dhe njëkohësisht
drejtori i Teatrit të Komedisë, Kastriot
Çipi. Pjesa “Mallkimi i fukarenjve”.

Përmes një njoftimi për shtyp, Bashkia e Tiranës njoftoi sot se të gjitha aktivitetet e parashikuara në kryeqytet ditën e nesërme, do të anulohen.

Zyra e shtypit tha sot se anulimi i festimeve të “Shën Valentinit” vjen pasi ky institucion solidarizohet me situatën në zonat e bllokuara nga mungesa e dashurisë.

Jini spontan! Bëni një deklaratë të përhershme të dashurisë tuaj me një tatuazh që ju bashkon. Mund të jetë një zemër, ku gjysmën e vizatoni ju dhe gjysmën tjetër partneri. 

Leonora i përgjigjet Adelinës: Të ftoj në debat publik

Gjatë javës së shkuar, deklaratat e Adelina Ismailit ishin në kopertinën e çdo gazete të fundjavës. Mes fjalive të shumta të nxjerra nga goja e Adelinës, nuk u la pa u përmendur edhe çështja e Leonora Jakupit, sherri me të cilën vite më parë shkaktoi shumë zhurmë në media. “Ka qenë rrahje, jam shpallur e pafajshme. S’ka qenë ndonjë tragjedi ndërkombëtare”,- tha Adelina një javë më parë. Pyetjes së gazetarit, se cila prej të dyjave e nisi sherrin, ajo i është përgjigjur: “Tani Leonora nuk është aq mistike sa ka qenë. Ka ndodhur shumë thjesht, vajza ka qenë e shoqëruar me katër truproja. Unë kam qenë duke u zhveshur në dhomën e zhveshjes,ku meshkujt nuk u lejonin dhe nëna ime i ka tërhequr vërejtjen atyre meshkujve mistikë, që nuk dihet as sot se kush janë, ndërkohë që një moment ajo ka sulmuar mamin tim. Unë kam hyrë për t’i ndarë, por ajo ka filluar duke më sulmuar edhe mua, pastaj unë jam vetëmbrojtur nga ai shpërthim dhe kemi përfunduar në polici. Në gjyq jam shpallur e pafajshme në çdo pikë dhe kemi qenë veç unë e ajo”. “Jeni pajtuar tani?”, - e pyet gazetari, ndërkohë që bukuroshja Ismaili i është përgjigjur: “Nuk e shoh të arsyeshme. Jo pas asaj që më ka bërë pas rrahjes. Aq bukur e ka shfrytëzuar për karrierën e vet dhe për krijimin e lidhjeve me mediume të ndryshme. Për mua ka qenë ndryshe, se unë jam rugoviste, jam ende”. E sigurisht, që pas kësaj deklarate të fuqishme nga ana e Ismailit nuk do të mungojë sot në faqet e “Bluetooth” prononcimi i këngëtares Jakupi. “Asgjë nga ato që ka thënë nuk është e vërtetë. Nuk mund të dalë në një studio ashtu kot dhe të thotë gjëra të paqena. Pse doli të flasë për këtë çështje pas 10 vitesh?! E ftoj në një debat publik, sepse në ndryshim nga ajo, unë i kam gjërat e faktuara”,- ka thënë Leonora Jakupi për faqet e “Bluetooth”. Se si do t’i shkojë filli kësaj historie të rikthyer sërish në vëmendje të mediave, mbetet për t’u parë në javët e ardhshme. 

so much depends
upon

a short-sleeved white
shirt

glazed with sun
light

beside the yellow
taxicab.

me falni per anglishten por eshte 'cut-u pe shqiperie'.

Koci Petriti lindi me 1941 ne Korçë, ku kreu shkollen fillore dhe te mesme. Studimet e larta pergjuhe-letersi shqipe i kreu ne Universitetin e Tiranes. Pas mbarimit te studimeve, nga vitit 1967 deri ne 1990, punoi si mesues i letersise ne LIbrazhd. Prej vitit 1990 punon ne Tirane, se pari ne Lidhjen e Hskrimtareve, pastaj ne Fakultetin e Historise e te Filologjise si pedagog. Ka botuar vellimet poetike: "Lirikat e majit", "Perseri ne udhe", "Firma e popullit tim", Prush ne shekuj", "TE dashurova ty", si dhe permbledhjen e kolanes "Poezia shqipe". Ne Prishtine eshte botuar permbledhja poetike "Lulëkuqet". Vjersha te Koci Petritit jane botuar neper disa antologji shkollore dhe me librin "Prush ne shekuj" ka fituar cmimin si libri me i mire i vitit.

Dashuri

Ish nje vajze e ish nje djale,
vajza e donte e djali e donte,
po Shkumbini i madh me vale
i kish ndare e s'i bashkonte.

Dhe therrisnin: O o o, te dua!
po kjo klithme e lashte fjalesh
u degjohej: Jooo, s'te dua!
neper thashetheme valesh.

E humbisnin te dy shpresen
e shpresonin prap me teper,
sic humbet dhe drita vesen
dhe e gjen mengjesin tjeter.

Ooo, te duuaa, nisej fjala,
Jooo, s'te duuaa, mberritne zallit,
vajza thosh: Me pifte vala!
Te perpifte! I vinte djalit.

Bot me buze, bot me duar
anes dallgeve nderkryer,
here per jete dashuruar,
here per vdekje te zhgenjyer.

Hidhnin fjalen ta kalonin, 
shprishej porsi plisi i kumit,
hidhnin gurin te qellonin,
binte mu ne mes te lumit.

Nje cast lumi s'ish me lume
mes dy brigjeve te mallit
dhe u bind e ra ne gjume
dhe u hap e fjeti zallit.

Rendi vajza e rendi fjali
sa u ngrit nje ere e marre,
qe rrezoi shkembinj nga mali
e nje bresher qe s'ish pare.

Zgjaten duar, vune gure,
shtruan dhimbjet qe nuk thuhen
gjer mbi lume u bene ure,
te kalojne ata qe duhen.

too much depends
upon

-2.35
bifocal
left centered
vertical leaning
anti-glare
smoky chunk'o'glass

Reklama në CNN, ndreqet NewPorn’i në NewBorn
Kuriozitetee Enjte, Shkurt 16th, 2012
Ministrja e Tregtisë, Mimoza Kusari-Lila ka njoftuar se është përmirësuar gabimi në reklamën e transmetuar në CNN, pasi në versionin që ka qarkulluar dje është parë një lëshim tek shfaqja e obileskut “NewBorn” ku një nga shkronjat e saj konkretisht ajo B nuk ishte vërejtur mirë duke e devijuar qartë në “NewPorn”.
“Ashtu sikur premtuam, korrigjimi ne reklamën e CNN për 4 vjetorin e pavarësisë u realizua dhe linkun me korrigjim po ua përcjell të bashkangjitur. Ju falënderoj të gjithëve për komentet, reagimet, mbështetjen dhe kritikat. Të gjitha kontribuojnë në përmirësimin e performancës tonë si Ministri dhe rrjedhimisht në të mirë të Kosovës. Urime 4 vjetori i pavarësisë së Kosovës me dëshirën dhe besimin që ky vit do të jetë më i mirë dhe në 5 vjetorin e pavarësisë do të jemi më të suksesshëm si shoqëri dhe si shtet. Urime ditëlindja Kosovë”, ka shkruar Kusari-Lila në Facebook.
Spoti për të cilin Qeveria e Kosovës do të paguajë një milion euro, synon promovimin e vendit në rrjetin mediatik amerikan CNN.

s'e akuzon dot publikisht ministren e tregetise per hajdute. smiley

Peshku është duke transferuar servera. Komentet qe do dërgoni gjatë 2 orëve të ardhshme mund të zhduken pa arsye.

Saturday 021812

Ca panairi kotesie qe eshte ky big brotheri, mer yahoo..!

Nga viti ne vit e me ne progresion gjeometrik rritet trashesia aty brenda.

Gazeta Standart:

Gazetarja Ilva Tico kritikon Arbana Osmanin per veshjen...

Te nderuar studente dhe pedagoge!
Te premten, me date 24 shkurt ora 20.00 tek Lollipop jeni te ftuar ne party-n qe organizohet me rastin e fitores per dekan te Fakultetit te Ekonomise.
Me respekt Sulo Haderi!

(s'i kam futur asnje dore)

vini re me sa kujdes eshte vene vija tek 'party-n'

te kete qene premtim elektoral?

Ofrimi i parave ose i të mirave materiale, bërja e premtimeve individuale për vende pune ose favorizime të tjera në këmbim të votës, quhen tashmë vepra penale dhe dënohen minimalisht 6 muaj deri në 2 vjet burgim.

Me propozim të komisionit të Reformës Zgjedhore, deputetët kanë përshirë në Kodin Penal dhe dënimin për komisionerët që vjedhin vulat ose refuzojnë të numërojnë votat. Ndëshkimi për ta llogaritet deri në 5 vjet burg.

Logjika e ligjit do te na beje te lire!

amin !

viza jote party

hequr me kujdes-e

viza jote party

hequr me kujdes-e

pran i qendron lali

deri sa te vdes-e...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).