Pas Kryetarit te Bashkise kryeqytetit, Lulzim Basha, amerikanet ftojne kreun e opozites  Edi  Rama. Perse te jete kjo ftese?

Pyetja shtrohet pasi kjo ftese  i vjen kur ne Tirane  klima poltike eshte me shume ngrica. Dhe jo vetem kaqe por i tere  opinioni zien  prej nje luftete shpallur hapet prej pushteitit, me sulme  mbi  Intsitutin e Auzes. Institucioni i cili ka mbeshtetjen po aq te hapet te amerikaneve dhe  ne sinkron me ta edhe te  gjithe faktorit nderkombetar. Socialistet  jane rreshtuar krah ketij faktori, duke pranuar  te vene kokat nden "saterin" e prokurorise, krejt ndryshe nga qendrimi agresiv i  kryeministrit dhe i te gjithe ushtareve te vet.

Keto te jene shqetesimet? Rreth ketyre  lindin nje sere  pyetjesh. Apo pse priten perplasje e jo marreveshje? Perplasje per Presidentin, per sistemin zvjedhor, per ....te gjitha ato qe kete vend e kane bere me problematikun ne rajon, sa i perket funksionimit te demokracise?

Dhe me ne fund, pyetja qe kerkon hamenedesime te shumta, kjo vizite, ia rrit aksionet kreut te opozites, apo jo?

 

37 Komente

Tani e vetmja gje qe ngelet te shikohet eshte nese pas kthimit nga Amerika Arvizu do ta ftoje edhe Ramen per kafe dhe nese po, a do jene po aq afer ne foto. Nese po, rezultati i bie te jete dy me trylyly sa gjate i paske rene per te thene qe dhe Ramen e kane ftuar ne Amerike, keshtu qe dhe ky yll ne ngritje eshte. smiley

Iu bi detyre perkrahsve te PD-se tani, qe t'vertetojne qe edhe rama po vjen knej pa ftes. 

Mos ja shtive n'men Bari Falliut. O do shofim storje.

emo , nuk e pata marre me mendje, qe kaqe shume  do tu digjte  lajmi rekruteve

Welcome Edi! Me ne fund buzeqeshja ka shkrire ne buzet e militanteve. Zjarri luftohet me zjarr dhe brenda dy javeve jo me shume. Te shohim pritjet madheshtore qe do i behen Edit tani..smiley

Po Edi per vitriun ishte ketu (USA), Prap do harxhoje edhe per nje rruge tjeter? Edhe ato 3000 $ qe me aq mundim i ka mbledhur po i firaksin me ec e ikje? nejse mo ai e di vete qesen qe ka, ne nje dore muhabet po bejme.

Problemi jane leket e rruges. Se per te fjetur e ngrene (makaronat  ka shume qejf smiley ) e ka te siguruar. Ka plot vullnetare ne Amerike, duke nisur nga anetare te ppu, qe do te jene te lumtur ti hapin portat e shtepise dhe zemres. smiley

Ehe, une e kam ftuar per darke me gjithe nusen.

me gjithe nusen.

He c'me kujtove nje barcalete smiley

Nje jabanxhi e ze nata ne Elbasan apo Kavaje s'e mbaj mend mire barcaleten (te na falin kavajsit/elbasansit pa te keq eh) Edhe aty kur po sillej per te gjetur nje hotel, takon nje shok ushtrie.

I thote ky shoku, - do te vish sonte te flesh sonte tek une patjeter, s'te le ne hotel.

Jo vij, jo s'vij. E di si eshte puna i thote ky jabanxhiu, - mos ma merr per keq, por kam degjuar ca fjale per ju...

Car eshte ajo, - thote shoku. Pa frike shoku, une jam i martuar.

Mberrijne te shpia e tij e thote shoku, - Ja ta therras nusen. O Bashkim, o Bashkim del se kemi mysafir! smiley

Te shohim se nga kush eshte ftuar dhe se ke do takoje...Le te presim ca..Nuk e di, nese ka marre ftese si puna "e asaj ftese te Bashes" atehere eshte thjeshte nje levizje e deshperuar nga ana e Rames. Une do ta barazoja kete vizite me ate te Bashes: si nje Vizite Private.

Nq se eshte ftuar dhe takon zyrtare te Dep.Shtetit atehere kemi nje para-pergatitje per zbythjen e Berishes...Tao-tao(Arvziu) u shpreh hapur se politikanet mbi 60vjec duhet te largohen nga politika perfundimisht..Dhe kjo piketonte drejtperdrejte Berishen. Me sa po shoh une SHBA po e shikon se ne nuk jemi te zotet ta zbythim ate hafije te qelbur dhe po japin nje dore.

UDB lali ate duhet me zhduk amerikant, shiko si po vene punet ne Kosove filluan mekanizmat e vjeter, amerikanet i nxjerrin nga dera ata u futen nga dritarja. 

10 kate ja kane bo posterin Kryehafijes ne mes te Prishtines ndersa Adem Jasharit nuk po i permenin mo as emrin.

Nese ka burre qe ka nxjerre Kosova eshte pikerisht ai Ibraim Pjeter Rrugova.Ishte ai qe beri lobimin per ceshtjen e Kosoves dhe beri miq per Kosoven aq sa kur erdhi puna per te perdorur pushken,ishin po keta miq qe i dolen ne krah Kosoves.

Ishte po ai Ibraim Pjeter Rrugova,qe i dha flamurin e Dardanise Kosoves,por qe politikanet kosovare e perbuzen dhe tani po krenohen me flamurin password.

Kosoves perseri i duhet nje Ibraim Pjeter Rrugova dhe i vetmi qe i afrohet eshte Bexhet Pacolli.

Te tjeret ne pergjithesi, jane klonime te UDB-se dhe Lidhjes Arabe.

Miqte e tij ne beograd, Se miqte e kosoves lobuan ne Rambuje ku si ai Ibrahimi ashtu  si Saliu thoshin jo.

Para ca ditesh doli nje fakt interesant. Arrestimi nga shiku i anetareve te OMONIAS ishte pretekst qe Greqia te vinte veton ne nato per mossulmimin e Jugosllavise ne Bosnje. Nqs i keni pa serialin e BBC per Jugosllavine shihet nje ngjashmeri e madhe ne sjellje e Milloshevicit me Saliu.

Klintoni fton Berishen ne Washington qe te garantonte lirimin e tyre. Ne kete kohe ne shqiperi Zef Brozi i liron te burgosurit dhe ja dhjet dhe Berishes dhe Beogradit. Pastaj historia e Brozit dihet gjithashtu dihet dhe zemerimi i Administrates Klinton ndaj ketij shkerdhate nga Vicidoli qe deshte me lujt poker ne tavolinen me Klintonin.

Ibrahimi i majti shqiptaret duke luajtur kukllash ne kosove ne momentin me te arte kur ishte lufta Jugosllave. Takohej sa here e therriste Milloshevici, qeverine e tij nuk e njohu asnjeri pervec Vucidolsit.

 

Po mos u lodh mer daj, se ky Kristi as qe e njef fare Rugoven, po e njef vetem e vetem se ka qene mik i Berishes... e kur thote ky qe njohjen e Kosoves e ka bere rrugova , te vjen per te qeshur, por kur nuk ke njohuri per historine dhe nuk i njeh detajet e saja mire dhe kaq.... effkey, mos u lodh fare ti mbushsh mendjen katij avdalli se i hedh ato mendimet si lopa bajgen .....

Ibrahim Rugove eshte bythqiri me i madh qe ka nxjerre Kosova. Na falni frengjishten. Kosova po te ishte ngritur ne te njejten kohe me Bosnjen do e kishte pasur shume me te lehte. Nuk ka lider ne bote qe te shkoje e te shtrengoje doren ne telelevizor atij qe po vret popullin tend sic beri ai me Miloshevicin, apo te beje si p** i bukur nga Roma kur kosovareve po u digjnin shpite, vrisnin burrat e sh** grate ushtaret serbe. 

Do vije dite qe edhe letrat diplomatike te Rugoves dhe Berishes do te hapen, se ato dokumenta nuk i djegin dot sic bene me ato te ministrive.

Koha eshte gjykatesi me gjakftohte,per kete ke te drejte.

Do ta shohim se kush ka qene me i dobishem per Kosoven,Rrugova apo Thaci&co.

Krist, mos e dridh muhabetin. Nese ti akoma nuk e ke kuptuar se kush politike, ajo e Thacit apo e Rugoves ka qene me e dobishme per Kosoven, ti ke problem me kuptimin. Besoj se mjafton te krahasosh nje dite nga jeta e kosovarit nen pushtimin serb, dhe nje dite nga jeta e tij nen "pushtimin" e EU. Te tjerat jane pordhe me rigon.

Gjithashtu, duke e marre Rambujene si piken kulminante te zgjidhjes diplomatike te ceshtjes se Kosoves duhet te shikosh vetem dicka. Cilat ishin kampet? Dhe cilet kishte ne kampin e tij Berisha dhe Rugova dhe cilet Thaci? Pra une nuk diskutoj qe Berisha dhe Rugova ishin gabim. Ajo qe une pres te shikoj me hapjen e dokumenteve diplomatike, eshte se kush i shtynte/paguante keta te pafytyre qe te mbanin kete qendrim.

Nese Kosova do te ishte ngritur ne nje kohe me bosnjen do te ishin vrare e pakta 200 mije prej tyre.

Mos ka qene se Greqine se ka pyetyr njeri fare kur u mor vendimi per luften ne Kosove,dhe ka qene me shume se lobi grek ne SHBA kerkonte lirimin e tyre me cdo kusht?

Mos ndoshta dhe sulmin ne Peshkepi e beri Saliu?

Paske pare shume filma Sci-Fi!

 

Kristiiiiii, mooooos, mos fol kur nuk njeh institucionet...mos fooool, se Greqia ne NATO, ka te njejten vote si Amerika, dhe bile ka edhe te drejten e Vetos....Moooos Kristiiii, mooosss

Perse nuk e vuri veton kur NATO sulmoi Serbine ne 1999?Kishte rast ta vinte veton dhe ti thosh Amerikes mos e sulmo.Por i tha Clintoni nese nuk doni te bashkoheni ne me dilni nga NATO.

Lerini mos i hiperbolizoni grekt dhe serbet per politike se njesoj si ne skandal jane.Lexo shtypin serb dhe do te shohesh se dhe aty jeta politike ngjan si dy pika uje me kete tonen.

Te vetmit qe kane qene per diplomaci ne Ballkan kane qene rumunet,por me ardhjen e ketij presidentit te fundit edhe ata e kane prishur fare.

 

cer t'bo ty kristi te mendosh qe greqise i rruhet seriozisht per serbine?

 

Rrethimi amerikan ndaj Berishës – edhe Spahiu mbështet nga Uashingtoni?  ateTime" datetime="2012-02-09" property="dc:issued">9 SHKURT, 2012 - 12:08 escription">

Dje ambasadori amerikan në Tiranë, pas një takimi me Edi Ramën në selinë e PS-së, deklaroi në mënyrë të drejtëpërdrejtë se SHBA-të duan të shohin një konsultim të palëve për zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Ai iu shmang termit “president konsensual”, por la të kuptohej qartë se SHBA-të nuk do të donin një president të zgjedhur në mënyrë të njëanshme nga PD-ja. Ndërkohë, ambasadori deklaroi se kishte diskutuar me Ramën në parim për një vizitë zyrtare të këtij të fundit në Uashington.

Dy ditë më parë, ambasadori amerikan ishte takuar publikisht në një lokal te "blloku" me “yllin në ngjitje” Basha, pas vizitës së këtij të fundit në Uashington. Ky takim vinte edhe pas deklaratës së fortë të amabasadorit në ABC News, se politikanët në moshën mbi 60-vjeç bëjnë mirë t’u hapin rrugën politikanëve të rinj.

Ndërmjet këtyre dy takimeve publike, ka ndodhur edhe një takim që nuk është përmendur në media. Në të njëjtin lokal ku u takua me Bashën, ambasadori amerikan, i shoqëruar me disa punonjës të tjerë të ambasadës, u takua një ditë më parë edhe me udhëheqësin de facto të Aleancës Kuqezi, Kreshnik Spahiun. Takimi u krye në një orë të ditës kur lokali ishte i mbushur plot me të rinj, grupmosha që duket se e përkrah më shumë këtë aleancë. Nuk kemi informacion se çfarë është biseduar gjatë takimit të gjatë mes diplomatëve amerikanë dhe Spahiut, por dihet se ambasadori amerikan, në intrevistat e tij në Top Channel dhe ABC News, ka dhënë konsiderata pozitive për lëvizjet patriotike (jo nacionaliste). Nuk është çudi që, pas vizitës së Bashës në Uashington dhe asaj të pritshme të Ramës atje, të dëgjojmë edhe për një vizitë të Kreshnik Spahiut.

Duket se Berisha nuk ka fituar pikë në Uashington me sulmin që u bëri “faqezinjve” të Aleancës Kuqezi…

E.Zaloshnja

 

Hahahahaha!

Ama e tha Ed Zalozhnja,dije se del e kunderta!

Nuk e di por sa e kam ndjekur kete njeri,gjithnje parashikimet i dalin gabim.

Vizita behet sepse Washingtoni do te beje rotacionin ne krye te dy partive politike ne Shqiperi.

Ketej Basha duket se i ka punet mire dhe bekimin e Berishes per ta marre ne dore PD-ne.

Andej nga PS-ja tani te shoim a do te bindet Rama, pasi amerikanet ja dhane sinjalin e pare,kur ja hoqen ne mes te dites mandatin e 4rt si kryebashkiak.

Ej, ka pas qene njoni ketu ke Peshku deri para ca muajsh qe shkrunte nga 100 komente ne dite! E mbani mend?

S'u kapte! smiley

Ka bohet ai vllai? 

U transformua...Nga krimb u kthye ne fluturze smiley

Me mire qe shkon, kur te kthehet na shtohet nje turist,

....kjo vizite, ia rrit aksionet kreut te opozites, apo jo?

....e di si thone andaj nga Vlora per aksionet e Rames o grava;

   "si eshte bere xha mehmeti nuk e lane  as lumi e as deti"

Menim goxha  me duket  dhe i yti,  more kaposh-xhani.Por ata  gjitonet e tu, sikur nuk para  ftojne, .....  te ftofmit n`tajare...?

Te marret,.." jo  dhe jo!" 

Ketu ta ngas une llafin.Keshtu qe ate  xha mehmetin, beje xha sali dhe ke shpetuar prej ankthit!

Me duket se s'qenkan vetem thashetheme llafet qi Arvizu do te promovoje Blushin. smiley

Rama duhet te niset urgjentisht ne Amerike. smiley

Sa per Lul ngritjeyllsin, mire thote qy:

Lulzim Basha mund të jetë një yll në ngjitje, por ai duhet të dëshmojë se është i aftë të ngrohë së pari PD, pa pasur nevojë për diellin e Berishës. Këtu fillon sfida e vërtetë për të.

Dhe qjo vlen pak a shume dhe per Blushin a kedo qeter ne kampin e pesese.

Arvziu na eshte bere guvernatori de facto i shqiperise si dikur jakomoni.Te pakten ai na u imponua duke na pushtuar kete e vume vet  me pahir ne rolin e guvernatorit.Amerikaneve u ra gjuha duke na thene :jeni vend i pavarur i zgjidhni vete hallet tuaja.Ne e mbajme vrapin tek arvziu per cdo hall.Me beri pershtypje se nje familje nga mirdita para ca ditesh  i kishte shkruar leter per sherret qe kishte me komshinjte e vet.

smiley

smiley

ps. plus qe me kto letrat "lart" kemi nje tradite shume te konsolidume.

sec ka qene nje shprehje qe e perdornin shume (po aq sa ajo "te tjera duam, te tjera na duan, te tjera marrim: smiley  ), nje shprehje me hije kshu, tip qe femnat jan si hijet, sa me shum tiu afrohesh aq me shum te ikin dhe anasjelltas. kshu dhe kjo pun e ambasadoreve. imagjino tani kte vizon melangjos e schlitzauge qe ben sikur s'do... edhe ne nga pas... o vdekje, ku je mer, c'na kursen ala!

smiley

Gjithe vendet e tjera ankohen se amerikanet  u fusin  hundet ne punet e tyre ne i terheqim na xhaketa e i ftojme me zor te perzihen ne punet tona.Nje porto rican me llafoste njendizaj se ata jane si bicim protektorati i SHBA.Kane pasaporta amerikane gezojne mbrojtjen e qeverise amerikane por nuk paguajne taksa federale dhe nuk kane perfaqesim ne kongresin amerikan.Here pas here bejne referendum per tu bere shtet i shba dhe gjithmone refuzojne te behen pjese e shba. thanks but no thanks me nje llaf.edhe parate ia marrin amerikes edhe pavaresine e ruajne.ne e japim pavaresine tone badiava.per nje kave me ambasadorin amerikan politikanet tane nxjerrin edhe plackat e barkut.tobe ekstrafurallah.

Kur do vije se na plasi? Apo do vije Beni me pare?

Lufta e amerikanve per presidentin,ma merr menja ka t'baje me kreun e shikut.ky qe asht,asht dore e tyne si duket dhe,me nje president te PD do te kishim nje kryetar shiku jasht kontrollit te tyne

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).