Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

_________

Pa çensurë - 30

343 Komente

Stresi, shkaku i kercitjes se dhembeve
Gazeta Shqip

Te kërcitja e dhëmbëve, organizmi gjen një mënyrë për të shkarkuar tensionin nervor të akumuluar

Shtrëngimi apo kërcitja e dhëmbëve janë veprime të pandërgjegjshme. Shumë persona e kalojnë natën duke shtrënguar dhe kërcitur dhëmbët pa vetëdije, por ata nuk i dinë pasojat e këtij problemi. Dhëmbët rrafshohen dhe dobësohen duke i kërcitur. “Ndryshe këtë shqetësim specialistët e quajnë ‘bruksizm’ dhe është një lëvizje e pavullnetshme e mandibulës (nofullës së poshtme)”, shpjegon një mjek stomatolog. Quhet dinamike kur është një kërcitje që shkakton kontaktin e sforcuar mes sipërfaqes së dhëmbëve të sipërm dhe të poshtëm dhe e pandryshueshme kur mbizotëron “ngrirja”, ose kontraktimi i muskujve të përtypjes. Fenomeni i parë ndodh gjatë natës, i dyti shpeshherë edhe gjatë ditës. Mund të flasim për bruksizëm kur fenomeni është kaq i shpeshtë dhe i fortë, saqë mund të prishë dhëmbët dhe të shkaktojë komplikacione të tjera. Individi nuk është i vetëdijshëm për këtë veprim. Ai shtrëngon nofullat, duke ushtruar disa herë më shumë presion se sa mund të ushtrohet në gjendje normale. Kjo sjell edhe kërcitjen e dhëmbëve. Shtrëngimi i nofullave mund të zgjasë deri në 45 minuta. Ky veprim kronik, pas disa kohësh, mund të sjellë pasoja si konsumim të dhëmbëve, shtrembërim, shkatërrimin e zmaltit të dhëmbëve, çrregullim të ndjeshmërisë ndaj lëngjeve të nxehta dhe të ftohta, probleme me mishrat e dhëmbëve, e deri në probleme anësore e shqetësime fizike, si: dhembje nofullash, dhembje koke, kontraksione të muskujve të fytyrës, dhembje të qafës apo të shpatullave etj.

Çfarë e shkakton bruksizmin

Një nga shkaqet më të shpeshta është padyshim stresi: presioni, shqetësimet e ndryshme, ankthi ndërthuren me bruksizmin. Në praktikë te kërcitja e dhëmbëve, organizmi gjen një mënyrë për të shkarkuar tensionin nervor të akumuluar. Në disa raste ka një problem mekanik, për shembull një bashkim jo i rregullt i dy harkadave dentare ose defekte të artikulacionit temporo-mandibular, i cili nuk funksionon në mënyrën e duhur. Po ashtu bruksizmi mund të shkaktohet nga qëndrimet jo korrekte, që nëse zgjasin për shumë kohë, mund të nxisin zhvendosjen e artikulacionit temporo-mandibular.

Pasojat

Nëse ky ves nuk hiqet, mund të shkaktojë dëme të ndryshme. Fërkimi i vazhdueshëm çon në një abrazion të sipërfaqes së dhëmbëve. Por jo vetëm kaq. Shpeshherë personat që vuajnë nga bruksizmi kur zgjohen nga gjumi, ndiejnë dhimbje në fytyrë dhe qafë. Gjithashtu dhëmbët janë më të ndjeshëm ndaj të ftohtit dhe të ngrohtit. Ai që i kërcet dhëmbët natën mund të ketë vështirësi ta hapë komplet gojën dhe të përtypet.

Diagnoza

Nuk ka analiza ose ekzaminime të veçanta. Ky shqetësim dallohet nga shenjat karakteristike që vihen re nga dentisti dhe në bazë të simptomave që u referohet pacienti, siç është dhembja klasike e mandibulës (nofulla e poshtme).

Si mund ta parandalojmë

Shumë njerëz kur flenë kërcasin dhëmbët duke shkaktuar një situatë të pakëndshme për ata që kanë rrotull, por më e rëndësishmja shkatërrojnë dhëmbët. Më të prekur nga kjo patologji janë të rriturit, ata që pinë duhan, shumë kafe, alkool, por mbi të gjitha që vuajnë nga ankthi. Për të shmangur dëmet këshillohet mbajtja e një proteze plastike në gojë, për të mos dëmtuar dhëmbët. Funksionale është edhe terapia e hipnozës. Strategjitë psikologjike ju ndihmojnë që të largoni stresin dhe të shkarkoni tensionet. Kjo do t’ju ndihmonte shumë. Mund të përdorni një mbrojtëse prej rezine, që është krijuar jo vetëm për të mbrojtur harkadën e dhëmbëve, por edhe smaltin, gingivat nga kërcicjet e pavetëdijshme të dhëmbëve. Në disa raste, veçanërisht në fazë fillestare mund të merrni ilaçe qetësuese në doza shumë të vogla. Në rast se bruksizmi i detyrohet një bashkimi jo të rregullt të harkadave dentare ose mbushjeve të këqija, këto nivele duken ulur me ndihmën e dentistit.

Ku ka vajtur ai I Pakapshmi aman? smiley

oaahahahaha smiley

po mire, ky video eshte i maj 2010. Sot ne 2012, ke ndonje update?

smiley Flm doktore se na sqarove per dicka..

Jam e dashuruar, por jo marrëzisht”

21/11/2011 10:07:00 Albert ZHOLIMadhesia e germave: Decrease font Enlarge fontimage

INTERVISTA/ Flet gazetarja dhe poetja Elona Paja: “Kohët e fundit jam lidhur shumë me poezinë, nuk e di pse?!”

 

 

 

 

 

 

 

 

Dhe pse poezinë e ka nisur që në shkollën e mesme, librin e saj të parë ka ndërmend ta botojë këtë fund viti. Poezia e saj është e thjeshtë, por me ndjenjë. Për të arritur tek ky libër ajo si është ndarë për afro një dekadë gazetarisë fonike dhe asaj televizive. Për të dy këto lloj gazetarish, ruan dëshirën e madhe për punë si në fillimet e para. Një femër e vështirë në dashuri, por që është e sinqertë në atë çfarë kërkon dhe çfarë përcjell në dashuri. Sipas saj të dashurin e saj sekret e ka zgjedhur sipas shijeve dhe pse e ka pak xheloz. Por ai,- thotë Elona, është një mashkull shqiptar disi ndryshe në respektin ndaj femrës. Puna si gazetare në TVSH në emisionin e suksesshëm zigzag i ka dhënë asaj prezencën edhe në shumë spektakle si moderatore. Janë me dhjetar spektaklet që ajo ka drejtuar brenda dhe jashtë Tiranës duke e rritur kështu fushën e veprimit në art.

Kur shkruan poezi Elona?

Kur jam e mërzitur dhe kur bie shi. Ah, kur rrëmbehem nga ndonjë ndjenjë me përmasa cunami kudo që të jem.

Ke kohë që shkruan?

Mbi 12 vjet, por se kam marrë guximin që të botoj libër. Më duket se nuk janë pjekur kushtet. Libri është pjekuri, por dhe një përgjegjësi e madhe.

Keni ndonjë idhull në poezi?

Sigurisht. Eseninin dhe Agollin.

Po prozë a keni shkruar?

Po. Por shumë pak. Dua ta kaloj provimin në poezi pastaj të ledhatoj dorën për në prozë.

Elona gazetare. Tashmë pas botimeve të disa cikleve poetike të suksesshme edhe poete. Ku ndihet më mirë?

Shijen e të qenit poete se kam ndjerë ende. Disa cikle poetike nuk janë shumë për të pasur këtë emër. Do të doja të bëhesha një poete e mirë ashtu si jam dhe gazetare.

Fillimet e gazetarisë i keni në Radio Tirana. Si trokitët në radio?

Rastësisht. Fare rastësisht. Kur isha në shkollë e lartë një mikja e imja më drejtoi tek gazetari sportiv Pirro Ruvina. Isha në vitin e fundit për gazetari. Se kisha idenë se si ishte mikrofoni. Momentin e parë mu duk një ambient marramendës. Pastaj…

Gjithmonë ka një emision të parë apo jo?

Sigurisht. Për mua ishte një emision disi i veçantë. Ishte një emision për shëndetësinë, ku kisha të ftuar doktorin Arqile Boti. Se di se si e kam kaluar atë provë. Më dukej vetja se isha futur në një furrë. Kur ka mbaruar emisioni më duket sikur u dola nga një furrë çeliku. Por me sukses.

A është e vështirë gazetaria fonike?

Besoj se po, por dhe shumë komode. Mbi të gjitha është një  gazetari e drejtpërdrejtë. Zëri yt dëgjohej anë e kënd globit. Duhej të ishe e vëmendshme.

Nga radio Tirana po në Televizionin Shqiptar…

Pas suksesit në radio duhej parë më larg. Kjo është detyrë e ambicies profesionale. Televizionin sigurisht e kam pas ëndërr të largët dhe pas aq viteve në radio mendova se kish ardhur koha për televizion. Kërkova vetë të kaloja në televizion dhe pikërisht në emisionin e mëngjesit. Për shumë vjet ky emision mbeti një ndër emisionet më të ndjekura... Televizioni ka efekte të tjera. Jo vetëm zëri, por tashmë këtu hynë edhe figura. Duhet një paraqitje më perfekte. Lëvizjet duhet të jenë të studiuara. Duhet edhe një parapërgatitje më e madhe psikologjike dhe estetike. Veshja duhet të jetë në funksion të emisionit. Afërsisht një vit në këtë emision fitova shumë gjëra. Fitova atë që ekrani të jep një personalitet tjetër, emocion të paparë, angazhim total, parapërgatitje serioze.

Më vonë ndryshuat format?

Ideova një emision për fëmijë. I dua shumë fëmijët, botën e tyre. Një ditë në kafe mendova diçka ndryshe. Mendova tetë fëmijë para, të cilëve do të ishte një figurë e njohur e politikës. Bëra rreth 32 puntata 2 edicione rresht, ku mund të them se u quajt një ‘mini shovv’. Më pas vumë në zbatim një projekt “Amazonat shqiptare të gazetarisë”, ku ishim 6 gazetare. Pra femrat luftarake shqiptare. Pastaj ideova emisionin “Kokoshkat” prej 10 emisionesh. Ideja ishte me personazhe të politikës sidomos deputetë, ku unë filloja emisionin, pastaj në mënyrë organike emisionin fillonte ta drejtonte politikani apo deputeti. Ai prezantonte të ftuarin dhe vazhdimin e emisionit. Ideja është si kokoshkat e misrit që kur piqen shpërthejnë, të shpërthenin dhe karakteret njerëzore nën drejtimin apo prezantimin e politikanëve.

Megjithatë jeni pjesë e emisionit (stafit) më të ndjekur në TVSH “Zig Zak” në TVSH. Këtu e keni gjetur plotësisht veten?

Besoj se tani për tani po. Nuk mund të them se e kam gjetur plotësisht, por çdo ditë jam në terren, takoj njerëz të ndryshëm, karaktere të ndryshme, e kam ditën shumë të ngjeshur, ku nuk kam kohë të bëj gjëra të tjera të papëlqyeshme, por që tani për tani të mendoj për ndonjë gjë të re.

Po në politikë ke menduar të jesh prezentë?

Kam bërë shumë intervista me politikanë, kam shumë miq në politikë, por besoj se nuk është profesioni i duhur për mua.

Jeni një femër simpatike. Si ndiheni për këtë?

Më pëlqen të më thonë më mirë je e mençur.  Numri i të bukurave është shtuar…

Ke bërë ndonjëherë flirt?

S’më pëlqen kjo mënyrë lidhjeje. Jam tekanjoze, por e vërtetë. S’dua takime apo lidhje limonadë fare të rastësishme. 

Aktualisht a është e dashuruar aktualisht Elona?

Po. Jam e dashuruar. Por dua ta mbaj sekret dashurinë e tanishme. Më duket më bukur sekret.

Duket sikur e shpërdoron paranë…

Them se nuk harxhoj shumë, por nuk jam kurnace. Mundohem të plotësoj në mënyrë normale të gjitha kërkesat e mia.

Veshjet firmato?

Jo. Vesh çfarë më pëlqen qoftë dhe e lirë. Blej çka më shkon që ndihem mirë.

Hobet cilat janë?

I kam me ditë e moshë. Me kalim vitesh. Kur isha 15 vjeçe doja sportin, karatenë, ndërsa tani gjithmonë më ndryshojnë hobet. Tani kam muzikën, kërcimin

 

 

Ndonje faqe me karikatura shqip ku ka? Kapegjiu ben per Mapon po i bie pak me norme I guess, meqi duhet te beje sa me shume.

Intervistë me gjuhëtarin, sociologun dhe poetin Dashamir Vrapi.
 “Unë kam shkruar gjithmonë, veç tani më është bërë domosdoshmëri!”
 
Vrapi ka hedhur në treg në shkurt, pas „Kur shemben akujt“, „Sa më s’ka“, „Universale e çikërrimë“,  vëllimin e katërt me vargje „Trio dyshe“. Gjithashtu D. Vrapi ka lëvruar edhe gjuhësinë e krahasuar në Universitetin e Pragës, ku mbulon postin e asistentprofesorit të linguistikës cirilike.
- Kur ka ardhur poezia tek ju?
- Unë kam shkruar gjithmonë, kështu që nuk mund të them se ka ardhur apo jo poezia tek unë. Unë e kam gjetur veten qyshse jam në të. Vetëm se kohët e fundit më është bërë e domosdoshme të hedh vargje në letër, dmth. Në ekran, se pse unë punoj me kompjuter
- Cila është ajo gjendje z. Vrapi, e cila e bën të domosdoshme hedhjen e vargjeve ne ekran? Ajo që ju bën njësh me poezinë, por edhe me ekranin?
- Është shumë e vështirë të shprehet me fjalë ajo gjendje, prandaj shkruaj. Pak a shumë si fetar në meshë unë ulem para ekranit, pres pak me sytë e ngulur në të bardhë e diçka në kokë më flet e unë dëgjoj i bindur. Ndërsa gishtat e shtypin atë urdhër në tastierë vetvetiu. Unë vetë nuk jam më aty dhe shpesh më ndodh që ime shoqe të më prekë me kujdes për të më kthyer në realitet, pasi në ata çaste unë jamk i ikur. Ajo edhe bën shaka e më thotë shpesh "O Dashi, kujdes mendjen o i zi se do të të lërë ndonjë ditë, kur të prishet kompjuteri!"
- Poezia juaj është e arrirë dhe e vlerësuar nga kritikët . Çfarë mund t'ju ofroni krijuesve në përgjithësi nga përvoja juaj?
- E ç'mund t'u them unë kritikëve? Çdo gjë që do të kisha për të thënë e kam shkruar në librat e mi. Por unë në të vërtetë nuk u besoj kritikëve. Në Shqipëri kritika vetëm të lavdëron, apo dini ju ndonjë rast të kundërt? Pastaj unë ata i kam edhe shokë... nuk do të zihemi tani për pakogjë de!
- Keni qenë ushtarak në Shqipëri, kur filloi poezia të trokasë edhe më fort në shpirtin tuaj? Çfarë ndikimi ka pasur në krijimtari jeta ushtarake?
- Ka pasur shumë ndikim, pasi ashtu siç uniforma të disiplinon trupin, ashtu edhe vargu im është bërë më ritmik, ndoshta nga jehonat e rreshtoreve që bënim në shkollën "Skënderbeg" çdo mëngjes, para se të fillonte mësimi në klasa. Në ushtri merr një urdhër dhe mendja topitet, por del në pah shpirti edhe më tepër. pastaj edhe mungesa e femrave bën të sajën...
- Po citoj diçka, nxjerrë nga parathënia e vëllimit tuaj:  "Që kur „mora këmbët“, siç thonë, nuk ecja por vrapoja... (nuk lija dy gurë bashkë).  Dalëngadalë fillova të "vrapoja" me këmbë, me mendje, me zemër... Më vonë, jeta e bëri "profesion" vrapimin. Por nuk është kjo e gjitha, në të gjitha stinët e jetës njeriu gjen llojet e "vrapimit", duke bërë stafetë me veten dhe me fëmijët, me miqtë e shokët... Është "vrapim" i pashpallur, i padukur, por shumë i domosdoshëm. Jeta për njeriun është e duhet të jetë lëvizje. Për poetin lëvizja është më tepër se lëvizje“.
- Unë ashtu edhe quhem: Vrapi. Qysh i vogël unë kisha shumë dëshirë të isha i lirë dhe ëndërroja të bëhesha si ai që kapte kuajt tek filmi "Pylli i lirisë". Dhe rendja drejt lirisë më ka bërë edhe më të lirë, ndoshta më të lirë se do të doja, duke marrë parasysh edhe mërgatën, që sidoqoftë ka konsoliduar prirjet e mia të natyrshme endacake. Edhe në repart mua më kishin ngjitur nofkën "maratonamaku", pasi isha gjithnjë në lëvizje e nuk më zinin këmbët dhe...
- Jeni një krijues shumë prodhimtar. Cila është origjina jua?
- Vijmë nga Dropulli, por pas luftës prindët e mi u vendosën në Gjirokastër, kurse unë kam studiuar në Tiranë e i kam shërbyer Atdheut në Grykën e Mezhgoranit, në repartin e deshifrimit të kodeve sekrete.
- Ju e përmendët gjuhën si mjet komunikimi dhe si elementet kryesore në transmetimet mediale. Çfarë mendoni për debatet e fundit që po zhvillohen rreth asaj se si duhet të flitet në dialektin gegë apo në atë toskë?
- Veç të flasin e të kuptohen de, se edhe kjo nuk po ndodh. Po grinden si gratë e këqija, u bënë 20 vjet e gjë në dritë s'po nxjerrin. Do gegnisht, po mirë o bëje, kush po të ndalon? Do toskërisht? Po si ta duash o usta!
- Cila  është dashuria më e madhe për Dashamirin?
- Vrapi (qesh)...
- A ka në jetën tënde ndonjë ngjarje që ia sheh apo ndien gjurmët ende?
- Po. Në 97' më kanë rrahur huliganët e Vlorës e kur bie shi ende më dhembin kockat. Pastaj unë emigrova e këtë nuk e kam harruar. Më rrahën me bishta çadrash e më lanë ashtu në vendrojë. Po të mos më kish gjetur një mik në kohë nuk do të isha tani këtu. Këtë nuk e harroj dot, megjithëse dua ta harroj.
- Ëndrra që nuk doni të prekni?
- Virgjëria hyjnore.
- Visheni firmato?
- Me raste. Më të shumtën civil (qesh).
- Ndiheni i dashuruar? Ose, mundet poeti te jete i tille, nese nuk eshte, i dashuruar pra?
- Unë dua gruan time. Nuk kemi fëmijë, që të shtohej dashuria. por edhe kaq mjafton. Poeti është gjithmonë i dashuruar. Me Muzën e tij, atë virgjërinë hyjnore, që fola më lart, ëndrrën që nuk të lë ta prekësh...
- Jeni një mashkull simpatik. Si ndiheni për këtë? Keni bërë ndonjëherë flirt?
- Unë jam i ndrojtur për nga natyra. Tani dhe i martuar. Hm... (skuqet)
- Ç'mendime keni për femrën krijuese dhe intelektuale?
- Mendime shumë të mira. U shtofshin e u bëfshin si miza e lisit! Të na rrojnë ato që kemi!
- Dhe, per ta mbyllur kete maratone pyetjesh, cilat jane hobet tuaja, perpos vrapit (i qeshin syte)?
- Ping-pongu, shahu, gjuhët e huaja dhe peshkimi në det të hapur. Shpesh më pëlqen edhe të ha mirë.
- Epo, te na kete bere mire edhe kjo dreke-interviste! Ish nje kenaqesi zoti Vrapi. Shpresoj t'ju kete shijuar edhe juve ashtu sic edhe neve.
- Po, bërxollat ishin të shkëlqyera. falemnderit edhe juve për mundimin e gjithë të mirat në punën tuaj qytetare.

Shumë sportiv ky xhaxhi. Mund të na hedhësh ndonjë shkrim të tij këtu zero? Ngjan vërtet tip interesant. smiley

 

Çast

 

Atë vit bënte shumë nxehtë

 më shumë se kurrë,

tmerr, në ferr mbijetoja

 pushkën në dorë,

 në dorëkyç ora, në orë jeta,

syzet në xhep, sytë nën helmetë,

 Ajo...

dhe unë... gjallë në vdekje

Asnjë tjetër përveç nesh aty,

gjyshja jo më,

 babai nuk dëgjonte mirë nga veshët,

Iu afrova si në ëndërr

e ajo më qeshi keq.

Hoqa maskën e veshur shrembët

dhe vura syzet e diellit

Në atë çast nuk kish më...

Në dorë ora,

çantën e hodha...

 

( po nga Sferat)

Urat
gjithmone dalin
me kembe te hapura
ne fotografi

Gjithmone kryq i mban
Ti

Ato Drinin e kane te bardhe
Ti Drinin e ke te zi.

smiley 

 

Sot me ra rruga nga duart
Me duket se e bera rruge
Te kishe ardhur dhe ti
S'do kisha shkuar vetem
Se keshtu me duket sikur jam i fundit.

Ne kapele kam hedhur syzet e mia
Kapelen e mbaj nga streha
Zot me jep syte te luaj kalceto
Kembet ti shikoj per here te fundit

Por ti je e pashpirtshme
Shyqyr qe ke trupin.

(Marre nga Sferat)

- Ju e përmendët gjuhën si mjet komunikimi dhe si elementet kryesore në transmetimet mediale. Çfarë mendoni për debatet e fundit që po zhvillohen rreth asaj se si duhet të flitet në dialektin gegë apo në atë toskë?
- Veç të flasin e të kuptohen de, se edhe kjo nuk po ndodh. Po grinden si gratë e këqija, u bënë 20 vjet e gjë në dritë s'po nxjerrin. Do gegnisht, po mirë o bëje, kush po të ndalon? Do toskërisht? Po si ta duash o usta!

smiley

Edhe kjo mu duk e vecante.

Sado

Sido qe te jete
Nuk mund te jete dosido

Era mbledh shuk rete
Pastaj mblidhet dhe vete me to

Keshtu qe tani kemi diell ngado
Dhe nuk ka gje me te bukur
Ec po deshe dhe beso
Se jeta na e ka me te futur

Sido qe te jete
Kjo jete
Nuk mund te jete
Dosido.

#Lining !!!!

ne rradhe per.......smiley

 

 

Gjobë për të gjithë ata që kapen duke pështyrë në publik  

 

Këshilli vendor i Enfield-it në Londrën Veriore shpreson që zona e tyre të bëhet e para në Britani ku ndalohet të pështysh në publik.

Nisma ka një mbështetje shumë të madhe në publik, pasi më shumë se 3 mijë prej tyre kanë nënshkruar peticionin që ndalon pështyrjen në publik. Nëse miratohet një nismë e tillë, policia bashkiake do dënojë të gjithë ata që pështyjnë me 80 stërlina gjobë. Në rast se refuzojnë të paguajnë, do përballen me hetim e më pas me një gjobë prej 5 mijë sterlinash.

................................................................

Pse vetem ne peshtyjme per toke......

ok.kjo nuk me prish pune.mjaft te mos ndalohet peshtyrja ne fytyre...

Ku shkoi Rubrika "Kerko" te Peshku? Mundesisht adminat ta instalojne serish.

shiko poshte faqes ne krahe te majte...,tashme quhet:''arkivi''.

Flm Belul, at'her e gjeje me te paren...po edhe kjo kryn pun'

Berishen duket se paska zene keq ne Azerjbaxhan...Mezi sa po pret te mbaroje takimi ti sulet banjos

smiley

 

smiley
Shif gazetaren me cante krahu smiley

smileyrrezik pak me tutje ka valixhen.

te jesh gazetar pas berishes duhet te marresh nje thes buke me vete.

Ai palla s'ndalon. Kur qe fushata shkonte nga shkodra ne fier paradite, hante dreke ne tirane, dhe pasdite i fuste dhe nje rruge ne korce. Per keto eshte si avdall, s'di te ndaloje. Ndonjehere as Liria s'arrin ta ndjeke ne cdo vend.

Qëllimisht e bën që ti shmanget Lirisë.

 

Vajza e shan në Facebook, babai ia ekzekuton lap topin Vajza e shan në Facebook, babai ia ekzekuton lap topinTIRANE-Një baba i inatosur nga një postim i vajzës së tij 15-vjecare në Faceboook vendos të marrë masa, ekzekuton me plumba lap topin e të bijës.
Vajza kishte bërë publik një shënim në profilin e rrjetit social të Facebook ku shkruante se mërzitej shumë nga urdhrat që i jepte babai, qoftë edhe për një gotë ujë apo për të rregulluar kopshtin para shtëpisë. Me disa fjalë të pista të përdorura tek-tuk në fjali, vajza kërkonte që të mos trajtohej si shërbëtore në shtëpi dhe të mos konsiderohej e vogël.
Tommy Jordan,nga Albemarle, North Carolina, babai i adoleshentes Hannah pasi ka lexuar shënimin, inatoset dhe vendos t’i japë një mësim vajzës duke i shkatërruar lap topin me 9 plumba pistolete.
Gjithë skena është filmuar nga babai në një video 8 minutëshe që po bën xhiron e botës në youtube.

“Ja ku është lap topi jot, ja dhe pistoleta ime” thotë ai duke qëlluar kompjuterin. Ai gjatë fjalimit në video shprehet se nuk do të ndëshkonte kurrë vajzën e tij për fjalët e këqia dhe sjelljen jokorrekte ndaj prindërve, por një mesazh të qartë mund t’a përcjellë kundrejt ekzekutimit te lap topit.
 

 

E shikon në kompjuter, e godet për vdekje

Një ngjarje e rëndë ka tronditur komunitetin arbëresh të Kalabrisë. Një turist meksikan, që po kalonte pushimet e fillimvitit në rrugicat e qendrës historike të qytezës, ka goditur për vdekje partneren nga pas, ndërsa ajo po çatonte në facebook me miqtë e saj për motive të dobta. Autoritetet përkatëse kanë ardhur menjëherë në vendngjarje, por nuk kanë mundur ta shpëtojnë 35 vjeçaren, që ka vdekur pas pak nga humbja e madhe e gjakut. Motivi i turistit është mundur të sqarohet, pas marrjes në pyetje të këtij të fundit. Arsyeja pse Pedro G. ku humbur toruan ka qenë përdorimi pa lejen nga e tij i së shoqes të llaptopit personal të markës Apple. Me sa duket Pedro G. e ka patur fiksim atë, ndaj dhe ka humbur nervat, duke shkaktuar një tragjedi të vërtetë në rrugicat e Agrixhentos. Hetimet vazhdojnë edhe në pista të tjera; ndërkaq viktima është çuar në morgun e provincës për të kryer autopsinë, që do të faktojë krimin e ngjarë.

Agrigento eshte ne Sicili, jo ne Kalabri.

ou?! smiley

Pou smiley

Per femrat

 

Vodka e limon për pastrim të thellë të flokëve Vodka e limon për pastrim të thellë të flokëveTIRANE-Pastrimi i flokëve është njëri ndër kushtet parësore për flokë të shëndetshëm. Por, jo gjithmonë arrihet shndritja, papastërtitë nuk ikin. Atëhere vjen sugjerimi fantastik. Vodka dhe lëngu i limonit largojnë papastërtitë që janë grumbulluar tek flokët tuaja para larjes. Këto 2 përbërës konsiderohen si pastrues fizikë.
Vendosni në një vend të freskët e të thatë një enë prej qelqi ose plastike me:
* 1 kupë (230 ml) ujë të distiluar
* 1/4 kupë (60 ml) vodke
* Lëngun e një limoni

I përzieni ujin e distiluar, vodkën dhe lëngun e limonit derisa të bëhen një masë.
Derdheni këtë masë, e cila do të shërbejë si parashampo te flokët tuaja. Kështu keni vendosur losion përforcues për flokët. Më pas lajemi kokën normalisht me shampo dhe rezultati do të jetë i dukshëm.
 

 

Ketlina provoje edhe me thuaj efektin smiley

Pa merak.

Jam e sigurt qe rezultati do jete i dukshem..smiley

Nese eshte rezultat, atehere patjeter qe do jete i dukshem. Shprehja "pa asnje rezultat" nuk ka kuptim. smiley

Po rezultate te padukshme nuk paskerka? smiley

Jo, nuk ka. 

Ha ha.

Kam ngrene smiley

 

Nese flasim per rezultat, cilido qofte ai dhe cfaredo cilesie paste, do te thote qe e kemi vene re, pra qe eshte i dukshem. He he!

Hi hi.

Se u dashka pare pa te jete! Hmm...

Rezultati i pasngrenies le te jete gjak² smiley

Konkluzioni...Rezultati terapise Jo i menjehershem smiley

Kush tha nuk ka? Ka edhe me" rezultat te prekur me dore" smiley

 

Indi, mutacioni i rrallë tek 3 motrat-ujk Indi, mutacioni i rrallë tek 3 motrat-ujkINDI-Dëshirojnë me zjarr që një ditë të martohen dhe të lirohen nga qimet që u ka mbuluar fytyrën e trupin. Kjo është ëndrra e motrave-ujk që vuajnë nga një mutacion i rrallë gjenetik.

Ky rast është aq i rrallë në botë sa mund të prekë 1 në 1 miliardë njerëz. Por, ky fat i keq u ka rënë 3 motrave indiane të cilat janë të mbuluara keqas me qime të dendura.

Savita, 23 vjec, Monisha, 18 vjec, Savitri Sangli 16 vjec, jetojnë në një fshat të vogël pranë rajonit Pune në qendër të Indisë e kanë trashëguar crregullimin e cuditshëm nga babai i tyre.

Vajzat tani përdorin një krem të bërë vetë për të hequr përkohësisht qimet, por shpresojnë që një ditë të përfitojnë financime që të kryejnë një trajtim te specializuar me lazer për të hequr në mënyrë të përhershme qimet.

Crregullimi i quajtur Hypertrichosis është tepër i rrallë. Ky mutacion i rrallë lejon qelizat të shuajnë mundësinë e rritjes së qimeve në disa zona të caktuara të trupit dhe lejojnë një rritje anormale të qimeve në pjesë të tjera, sic ndodh tek motrat indiane që u rritet leshi pranë syve, faqe, mjekër, qafë.

Nëna e 3 motrave në fakt ka dhe 3 vajza të tjera, por që nuk vuajnë nga kjo sindromë. Ajo u martua me forcë në moshën 12 vjecare me një njeri që vuante nga kjo sindromë. Sot ajo është tepër e dëshpëruar me gjendjen e vajzave dhe lutet me shpirt që bijave të saj tu largohet mallkimi i flokëve të tepërta dhe ti lejojë ato të jetojnë një jetë normale.
 

 

 

Gazmend Oketa bëhet baba për herë të tretë (Me jete te gjate goca) Gazmend Oketa bëhet baba për herë të tretëTIRANE- Gazmend Oketa, deputet i Parlamentit shqiptar, ish-ministër i Kabinetit Berisha, është bërë baba për herë të tretë. Arba është emri i ëngjëllit më të ri në familjen Oketa, pas dy fëmijëve të parë, vajzës Ana dhe djalit Jon.

Lajmi për pritjen e vajzës u publikua për herë të parë në faqet e “Bluetooth” dhe ja tek sjellim sot këtë lajm të ri për familjen Oketa. Lindjen e vajzës, Oketa e ka njoftuar në një mënyrë origjinale në profilin e tij në rrjetin social “Facebook”. “Përshendetje miq të babit tim Gazi. Unë jam Arba dhe kam lindur mbrëmë. Po ju shkruaj nga profili i babit, pasi unë akoma nuk kam hapur timin. Doja thjesht t' ju thoja që unë jam shumë e gëzuar që babi im ju ka miq të mirë. Ju premtoj se kur te rritem do jem edhe unë mike e juaja. Tani më duhet të iki se po më thërret mami Adela. Ju falenderoj Arba Oketa”, shkruhej në profilin e deputetit.

 

Gazmend Oketa behet baba i nje engjelli (shnet e pare)

TIRANE - Gazmend Oketa, deputet i Parlamentit shqiptar, ish-minister i Kabinetit berisha, eshte bere baba i nje engjelli. Burime prane perendise jane shprehur per faqet e "Dhembit Monstruoz" se identiteti i nenes eshte perendimor, interpretuar nga Morissette (per te mos u ngaterruar me Morrissey). Burimet shtojne se babai nuk e ka vendosur akoma daten e sakrifikimit te femijes per hater te kombit.

Burimet shtojne se babai nuk e ka vendosur akoma daten e sakrifikimit te femijes per hater te kombit.

smiley

Po ndiej zili. Do te kisha dashur qe Oketa te behej babai im, ne stilin: lindi babai i finisterres.

Finisterre behet bija e nje babai

OSLO

Finisterre, administratore famekeqe e nje injeksioni kortizonik ne shtyllen kurrizore te vetes, eshte bere bije per here te dyte. O'ba eshte emri i prindit me te ri te Finisterres, e cila u shpreh per gazeten "Shpirti i Emigrantit" se bije nuk lind, por behesh. Burime qe nuk kane dashur te identifikohen i kane thene gazetes se kjo pune, megjithate, eshte per tu pare.

Ruanda, vendi ku qeverisin "Amazonat"

Rose Mukantabana, drejton të vetmin Parlament në botë që ka numrin më të madh të femrave. "Në kulturën tonë barazia e femrave është konsideruar si diçka e shenjtë. Një proverb i famshëm ruandez thotë se fatkeqësia mbizotëron në shtëpinë e atij burri që nuk e lë gruan fare të flasë". Mukantabana buzëqesh dukshëm dhe mbushet thellë me frymë, pasi ka bërë një copë rrugë nga hajati në dhomën e pritjes, ku edhe zhvillohet intervista. Në 15 vitet e fundit Ruanda ka kaluar nga proverbat në rekordet botërore Guiness, nga traditat që i ndalonin gratë të ishin pronare toke, të kafshëve, të shtëpive, madje edhe të një llogarie të thjeshtë në bankë, deri te ligjet që imponojnë shifrën 51 për qind të përfaqësisë femërore në çdo organizëm publik, nga ministritë tek universitetet, nga gjykatat te spitalet e deri në miniera. Ndryshe nga sa ndodh në vendet e ndryshme të botës, në zgjedhjet e fundit politike gratë ruandeze arritën të fitonin 65 vende në Parlament nga 80 të tilla, duke bërë kështu që 76 për qind e tij të përbëhet nga seksi i dobët. Gratë në vend drejtojnë Ministrinë e Ekonomisë, Ministrinë e Jashtme dhe të Infrastrukturës. Po ashtu, grua është edhe kryetarja e Gjykatës së Lartë, përgjegjësja e agjencisë së hyrjeve në vend. Përpos tyre edhe rendi e siguria është lënë në dorë të grave. Shefja e policisë, Mari Gahonzire, me një buzëqeshje të bukur e shumë të theksuar thotë se beson që "nuk ka kolege në asnjë anë të botës. Ruanda nuk është më ajo e para. Është një popull që kërkon të arratiset nga historia e tij. Në memorialin e Giszosit, në periferi të kryeqytetit, një panel të kujton gjenocidin e vitit 1994 ku u vranë më shumë se 800 mijë veta. Më të shumtit qenë meshkuj ". 

Ajo buzëqesh dukshëm dhe mbushet thellë me frymë, pasi ka bërë një rrugë nje kilometer nga hajati në dhomën e pritjes qe gratë ruandeze arritën të grabisnin me ndihme te belgeve, frengjve - dhe pak me ne hije gjermaneve - nga seksi i dobët, një togfjalesh qe të kujton gjenocidin e vitit 1994 ku u vranë më shumë se 800 mijë meshkuj.

Ja pse bien flokët tek meshkujt

Ekspertët pretendojnë se kanë zbuluar se çfarë shkakton rënien e flokëve tek meshkujt. Flokët ndërrohen gjatë të gjithë kohës, por për shkak të një problemi gjenetik, tek disa njerëz ato zëvendësohen nga qime aq të shkurtra e të imta, sa që janë të pashikueshme nga syri i njeriut.
Një ekip amerikan është duke hetuar shkaqet dhe beson se është pranë gjetjes së një sherimi, që do të ndërhynte tek ADN-ja, për të zgjidhur përfundimisht problemin tek njerëzit me këtë mangësi, transmeton TCH.
Mjekimi do të jetë një lloj kremi, i cili me t’u vendosur në kokë, do të depërtojë në rrënjët e flokëve dhe do të bëjë që qelizat e reja të zhvillohen në mënyrën e duhur gjatë procesit të zëvendësimit. Deri tani ka qenë e paqartë arsyeja e shkaktimit të renies se flokeve, por ekspertët besojnë se hormoni mashkullor testosteron është i përfshirë në një lloj mënyre, ndërsa kanë evidentuar edhe një tendencë të trashëgimit gjenetik.

 

ARKITEKTI I DJALLIT

Kristofer Uren mbahet mend si kryearkitekti i Londrës moderne, por asistenti i tij Nikolas B. Hoksmur, qëndron mbi të në qarqet okultë falë 12 kishave që ai ndërtoi në përputhje me Ligjin 1711. Kjo shënoi një shkëputje nga stili tradicional gotik dhe futi një fjalor të ri dhe të huaj gjeometrizmi skiç, me obeliskun, piramidat, kubat dhe drejtëzt e kithta. Interesi i tij patologjik për femra labile dhe kulturat pagane shoqëruar me adhurimin parakristian për gjinjtë kanë ndihmuar për errësimin e plotë të reputacionit të tij. Kishat e Hoksmur janë të bazuara në një plan boshtesh dhe katërkëndëshash që ndërpriten me njëri-tjetrin satanisht, që ai thoshte se bazoheshin në "rregullat e të lashtëve". Vepra e tij huazon nga Egjpti, Greqia, Majat dhe Roma - të gjitha të nderuara prej iluminatëve - dhe shpeshherë në mënyrë të padukshme. Qendra e Kishës së Shën Xhorxh Blumsbëri p.sh. është një kub perfekt, me një kullë në formë piramide. Shtatë prej gurkyçëve të qimerit janë dekoruar me flakë ferri, i teti ka emrin hebre për Zotin në një pllakëz metalike trekëndore të rrethuar nga një diell; simbolizmi i kësaj është i paqartë në dukje për besimtaret e thjeshta. Shën Mëria e Hoksmur është e bazuar në idenë e një kubi brenda kubit. Ky ka përfaqësuar rrethimin e rrethit që nga kohërat e lashta, që na çon pas në përmasat ideale të Njeriut Vitruvian të Leonardos... dhe sigurisht, te frimasonët e famshëm të Bavarisë.

Interesi i tij patologjik për femra labile dhe kulturat pagane shoqëruar me adhurimin parakristian për gjinjtë kanë ndihmuar për errësimin e plotë të reputacionit të tij.

Cfare do me thene "femer labile?"  Dmth xhibi qenka Nikoas B. Hoksmur reincarnated?

Arkitekti i djallit eshte Albert Speer-i.

Nuk me del gazeta SOT , di gje njeri se si mund ta nxjerr.

E klikova Kaposho, por nuk del gazeta SOT. 

Kjo me del dhe mua, Belulo, por nuk eshte gazeta. 

Me ne fund smiley

Nis moda “anti-silikon”, prezantuesja zvogëlon gjoksin me dy përmasa

 

Mori fund smiley

Plaku vdes gjatë seksit me një prostitutë ... se gëlltiti protezën

Kelly: Dedikuar princeshës sime

Cila është vajza që shërben si muzë frymëzimi për Kelly-n? Këngëtari tregon detaje të lidhjes së tij të dashurisë me Olsën, ditën që janë njohur dhe numrin profetik 22 që shënoi fatin në dashurinë e tij pesëvjeçare.
Kënga “Mirëmëngjes Princeshë” thuhet se është një dedikim personal. Është e vërtet kjo gjë?
Po, ky është një dedikim personal. Çdo femër në vetvete është princeshë, përse të mos e dëgjojë që në momentin e parë që ajo hap sytë?!
Po ti me të dashurën, ke ndonjë histori të veçantë në këto vite lidhjeje?
Po. E mbaj mend shumë mirë ditën që jam njohur me Olsën. Jam njohur nëpërmjet një mikut tonë të përbashkët, bateristit të grupit Upstream. Ishte data 22 gusht dhe për mua ky është numër fati. Jo më kot që nga ajo ditë, po bëhemi 5 vjet që jemi bashkë (qesh).
Sa e rëndësishme ka qenë Olsa në vendimet profesionale të tuat?
Ka qenë dhe është shumë e rëndësishme. Partnerja në jetën e një artisti është shumë e rëndësishme pasi ajo duhet të jetë një nga njerëzit që duhet të të mbështesë më tepër në të gjitha vështirësitë që has gjatë rrugës. Nëse ndodh e kundërta atëherë është e kotë ta vazhdosh si histori.
Je nga ato meshkuj që femrat i konsiderojnë si “një e keqe e domosdoshme”?
Jo, unë jam krejt kundër kësaj shprehje. Për mendimin tim femra për mashkullin është shumë e rëndësishme pasi është ajo që jep zgjidhje një ekuacioni që quhet dashuri.
Pas një hyrjeje të vrullshme në tregun muzikor në “Top Fest 4” me një bashkëpunim me Upstream, duket sikur nuk ke më të njëjtën famë, është e vërtetë?
Absolutisht jo. Pas “Top Fest” kam marrë pjesë edhe në festivale të tjera ku mund të përmend bashkëpunimin me Silva Gunbardhin në “Kënga Magjike” me këngën “Pyet Zemrën”, me të cilën fituam çmimin e Interpretimit më të mirë. Gjatë kësaj kohe kam hapur dhe kam punuar në studion time të produksionit “Kelly Sound Studio”, jam fitues si producent i çmimit Best Pop&Rock në “Top Fest 6” me këngën, “Pranë dhe larg”, të interpretuar nga Rezarta Smaja, etj...Besoj se këto që thashë më lart nuk tregojnë pasivitet muzikor.
Sot të famshëm bëhen personazhet që paralelisht me jetën profesionale janë pjesë aktive e show biz-it, ndonjëherë edhe nëpërmjet skandaleve, ti je gati të bësh kompromise të tilla për të intensifikuar famën?
Unë besoj që çudia më e madhe tri ditë zgjat. Nuk do të doja kurrë të isha pjesë e showbiz-it nëpërmjet skandaleve, aq më pak të jem shkaktari i tyre. Nuk mendoj se është version i shëndetshëm për të krijuar famë.
Do ta pasojë ndonjë klip tjetër klipin “Mirëmëngjes princeshë”?
Po, jam duke punuar për një klip të ri, të cilin shpresoj ta publikoj shumë shpejt.
 

http://www.youtube.com/watch?v=fZW6RPFCmW4

 

ketlina, cfare do te thuash ti me kete?

Pse edhe ketu tek pa censure duhet te bejme komente rreth atyre qe sjellim?

Thjesht me pelqen ky kengetar, dhe solla kete intervisten. smiley

Mos kam gabuar pa dashje? smiley

s'behet fjale per detyrime. u bera kurioze, te pyeta. ty te falemnderit per pergjigjen smiley.

Ne fakt dhe mua me duket se aty ka dicka.

Konandrumi i te vertetes lakuriqe ben te mundur zbutjen e gjakrave ne lidhje me krizen greke. Po zedheneset e partive tona politiqe pse jo?

 

Pavaresisht, popllin e ka marre malli per pak behar dhe tendence natyralrore

 

Pervec Bradit qe i pelqen dimri.

Sa manjak qe je bo mor burre.

 

VERBALISTI INTERVIEW: ELINA DUNI - JAZZ SINGER AND LANGUAGE LOVER  

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EFjFb-8y4XE

Elina Spiro Duni (born May 1981, Tirana, Albania) is a Swiss-Albanian jazz singer.

Elina made her first steps on stage at the age of five. Born to an artistic family (her mother and grandfather were writers, her other grandfather was a singer, whereas her father was an actor and theatre director), she was exposed early to different types of art. When living in communist Albania, the only opportunity for her was to sing in the "palace of pioneer" (Albanian: Pallati i Pioniereve). In 1992 she settled in Geneva, Switzerland along with her mother. 

Between 2004 and 2008 she studied singing and composition at the Hochschule der Künste in Bern, in the jazz department. During this time she develops the Elina Duni Quartet with Colin Vallon on piano, Patrice Moret on double bass and Norbert Pfammatter on drums, which represents a return to her musical sources, a combination of Balkans folk songs and jazz. 

In 2008, the CD Baresha, the first album of the Elina Duni Quartet, was released on Meta Records. This first musical departure with her quartet received marvelous acclaims from the German and Swiss press and is followed by European tours and festivals.

In February 2010 the second album of the Quartet Lume, Lume (World, World) was released on Meta Records.

In 2011, Elina Duni was a guest in the album "Melanchology" (Universal) by french pianist and composer André Manoukian. 

 

Anxhelina Hadërgjonaj – “Dëshiroj sukses”

E lindur në Amerikë, me origjinë gjysëm kosovare dhe fëmijërinë të kaluar në Tiranë, ajo i ka të gjitha ngjyrat e mundshme në karakterin e saj. 

Edhe pse ka emrin e një engjëlli, ngjason me një “djallushkë” nga ato të ligat fare në klipin e saj të parë “Kopje pa kuptim”. Ajo performon gjithë sensualitet në video, teksa në sfond digjet një zjarr me shumë flakë, si për të justifikuar dhe një herë atë që thamë, se ajo është një “shejtan” i vërtetë. Kështu e thërret ndonjëherë dhe Albëria – me siguri, ndërsa motra e saj e madhe, Agnesa, ka preferuar të qëndroj larg gjithë kësaj “zhurme” të showbizit. Një vendim që sigurisht, është respektuar, por teksa flet me Albërien për talentin e Anxhelinës, zbulon se dëshira e saj për ta trashëguar talentin ka qenë e madhe. Dhe ia doli. 

Anxhelina, të dhënat për t`u ngjitur akoma më lart, i ka të shkëlqyera. Është e gjatë, elegante, e bukur tull dhe nuk i mungon as profesionalizmi. Me modesti pranon se pamja e jashtme e ka ndihmuar në rrugën drejt suksesit. 

Intervista

Cili ka qenë përjetimi dhe lidhja e parë me muzikën?

Përjetimi im i parë në skenë dhe muzikë, ka qenë në një koncert sporadik i cili u organizua në sheshin “Skënderbej”. Aty kam kënduar një duet me një oficer nga Lushnja. Ka qenë diçka  madhështore për mua, të këndoja përpara një publiku aq kërkues.

Po bukuria, sa mendon se të ka ndihmuar të ecësh në botën e shoubizit?

Më ka ndihmuar goxha, nuk mund ta mohoj këtë. Në botën e shoubizit bukuria është  e rëndësishme. Mendoj se është një tipar plotësues dhe kompletues për një artiste, por gjithsesi jo aq i rëndësishëm sa talenti. Ai vjen i pari dhe është më kryesori në tregtinë e gjësë.

Ti ke lindur në Amerikë. Kjo të bën sadopak amerikane?

E dua mjaftueshëm Amerikën dhe kolonitë, por unë jam edhe krenare që jam shqiptare, pse jo, veten nuk e bëmë vetë!

Del për jetë nate shpesh?

S`e frekuentoj tull jetën e natës. Në raste të rralla, në qoftë se është ndonjë rast i  veçantë ose ndonjë eveniment me ndonjë të njohur të posaçëm (i trashet zëri)

Çfarë të pëlqen të bësh zakonisht me mikeshat e tua? Si e kaloni kohën e lirë bashkë?

Dalim pimë kokteila ose hamë ndonjë qofte, shoqëruar me alkool të lehtë. Ose shkojmë për shopping në pazar (qesh).

Tani që vjen vera, ke menduar se ku do t`i kalosh pushimet? Dhe do t`i kalosh me miqtë, apo me familjen?

Për momentin, jam shumë e zënë me celebrimet e shkurtit dhe duke u përgatitur për sfidat e marsit dhe prillit. Sepse, siç kam thënë, në shtator do të largohem nga Amerika drejt Berlinit, kështu që s`më mbetet shumë kohë për pushime pasive. Atë pjesë të kohës që do ta kem të lirë, normalisht do ta shpenzoj duke dalë e duke u çmallur me godinat e mjedisit përreth. Mua më mbyt shpeshherë malli për ndërtimet.

 

RIP WHITNEY HOUSTON!

smiley( Sa keq kur nje ze i rralle dhe nje jete e re cohet dem. I qofte dheu i lehte.

 Sa lajm i trishte.... R.I.P beautiful women smiley

Intolerance dhe fashizem fetar!!!

Blogeri arab saudit 23 vjec, Hamza Kashgari, publikon ne Tweeter disa vargje qe integralizmi islamik i quan blasfeme dhe e denon me vdekje. Vargjet me te kontestuara jane:

  • On your birthday, I will say that I have loved the rebel in you, that you've [sic] always been a source of inspiration to me, and that I do not like the halos of divinity around you. I shall not pray for you.
  • On your birthday, I find you wherever I turn. I will say that I have loved aspects of you, hated others, and could not understand many more.
  • On your birthday, I shall not bow to you. I shall not kiss your hand. Rather, I shall shake it as equals do, and smile at you as you smile at me. I shall speak to you as a friend, no more.

 

Bloger ka kerkuar te arratiset ne Zelanden e Re, por eshte bllokuar dhe arrestuar ne Malajzi pas kerkeses per ekstradim te autoriteteve (fondamentaliste) saudite. Amnesty International i kerkon Malajzise te mos ta dorezoje te autoritetet arabe, sepse rrezikon denim me vdekje.

Ne link eshte nje sheik arab saudit i rendesishem, Nasser Al Omar, i cili qan i prekur dhe i kerkon mbretit saudit, denimin me vdekje te blogerit Hamza Kashgari per blasfemi.

http://www.youtube.com/watch?v=s9kAVlnGM...!

 

 Kjo eshte nje artikull per disidentin Grigor Zaharia, artikulli duket sikur eshte shkruar nxitimthi, sepse ka disa pasaktesi, megjithate tregon se si disidenca edhe sot po ngelet pa varr.

(I lutem admineve, ta nxjerrin si artikull me vehte) 

 I përndjekuri Grigor Zaharia pa varr, do ta përdorin si kavje eksperimentale Grigor Zaharia ish i persekutuar politik, ka lindur më 25 mars të vitit 1937. Ai ka një vendlindje, e cila është Çaçova e Përmetit, por gjatë jetës së tij ishte aq i varfër, saqë nuk do të ketë mundësi që të ketë një varr. Ai jetoi i vetëm dhe për shkak të moshës së dënimit, nuk arriti të krijojë familje. Për këtë arsye askush nuk interesohet për trupin e tij, që ndodhet në morgun e spitalit të Tiranës, qysh prej 10 ditësh. Me këtë rast, drejtuesit përkatës kanë vendosur t’i bëjnë një “nder”. Ata me një vendim të përbashkët që është marrë në ditën e vdekjes, kanë menduar që trupi i tij të përdoret si kavje eksperimentale, për studimet mjekësore. Ndofta për studentët e vitit të fundit të Fakultetit të Mjekësisë, ose për ata që po mbrojnë masterin, apo doktoraturën. Me këtë rast, po i bëjmë me dije të gjithë këta studentë dhe personalitete të shkencës mjekësore që të njihen me biografinë e këtij njeriu, mbi të cilin nesër do të përdorin bisturinë, apo eksperimentet kirurgjikale të doktoraturës. Nga ana tjetër, një apel i veçantë vjen nga shoqata e ish të Burgosurve Politikë të Shqipërisë, (SH.B.P.SH), të drejtuar nga Skënder Tufa. Ata i bëjnë apel shtetit. që të verë dorë mbi këtë padrejtësi humanitare dhe t’i garantojë një varr, njeriut të vetmuar që jetoi nëpër burgje dhe internime duke duruar goditjet fatale të fatit të keq, i cili duket se nuk po i ndahet edhe pas vdekjes. Por nga ana tjetër ish i persekutuari politik Lulzim Brahja, ka kërkuar publikisht që askush të mos luajë me njerëzit e përvuajtur e të përndjekur të regjimit komunist, por trupi i Grigor Zaharisë të varroset në varrezat publike të Tiranës. Madje, për këtë arsye ai merr përsipër të gjitha shpenzimet e varrimit, apo të ceremonisë mortore që mund të nevojitet në këtë rast. Jeta Grigor Zaharia lindi në fshatin Çaçovë të Përmet, në 25 mars vitin 1937 Përmet. Familja e tij fshatare në atë periudhë ishte tepër e varfër, ashtu si shumica e fshatarëve të Shqipërisë. Gjatë fëmijërisë Grigori punoi në punët e përditshme të fshatit duke ndihmuar familjen, por pas çlirimit ai u ushtrua në shkollë me një disiplinë të hekurt studimore. Dhe për shkak të këtij ngulmimi, pasi mbaroi të mesmen, Grigori vazhdoi universitetin për Ekonomi, jashtë shtetit, duke e plotësuar veten e tij me një kulturë të lartë profesionale. Kur erdhi në Shqipëri ai shfaqi edhe prirje të talentit të tij sportive, duke u bërë kampion i gjimnastikës për disa vite. Gjatë kësaj kohe është nderuar edhe me medalje ndërkombëtare. Më pas Grigori u caktua menjëherë në dikasteret kryesore të kryeqytetit shqiptar, duke punuar si financier dhe më pas si shef finance. Ishte akoma i ri dhe i pajisur me një energji idealistësh, kur u njoh me një vajzë të kryeqytetit e cila punonte si mësuese. Por, atëhere kur ata caktuan datën e martesës, madje pikërisht, një muaj para dasmës ndodhi ajo që nuk pritej. Pas një sherri me Mehmet Shehun, për çështjen e shifrave të planit 5-vjeçar, Grigor Zaharia pushohet nga puna. Kjo ishte një përplasje politike, ku Grigori nuk pranonte të gënjente në lidhje me realizimet e planit, apo me rritjen ekonomike që publikonte qeveria komuniste. Dhe një javë më vonë, arrestohet si sabotator duke u dënuar me 12 vjet burg, të cilat i bëri përkohësisht në Spaç dhe pas një odiseje të gjatë e çuan në internim dhe në fund, në Elbasan, ku për shkak të mungesës së dokumenteve për akuza të rënda, atë e shpallën të sëmurë psikik. Kjo ishte pikërisht koha, kur gjendja e tij mendore ishte shumë e mirë dhe kur ai vetë kishte nisur mbledhjen e kujtimeve personale në një libër të vetin. Ndërkohë, qysh në ditën e arrestimit, martesa u anullua dhe lidhja e tyre u prish, përfundimisht. Por tragjedia nuk mbaron këtu. Pas viteve të demokracisë, Grigori mbeti pa strehë dhe pa alternativë jetese. Por ndërkaq, ai ishte krejtësisht i dërrmuar shpirtërisht dhe pa asnjë mundësi rigjenerimi. Ai jetoi me pensionin e tij, deri në vitin 2000, ndërkohë që dhjetëvjeçarin e fundit erdhi në Tiranë. Por edhe këtu nuk gjeti mbështetje duke mos arritur të marrë dot as strehim. Për shumë kohë fjeti tek miqtë e pakët që kishte në Tiranë, por një ditë u dorëzua dhe e gjeti veten pa rrugëdalje. Por ndërkohë edhe gjendja e tij shëndetësore erdhi duke u rënduar. Për këtë arsye, atë e strehuan në spitalin psikiatrik, të Tiranës, ku jetoi për shumë vite. Gjatë këtyre viteve, dëshmitarët tregojnë se ai nuk përfitonte as pensionin e tij, ose ndoshta dikush tjetër merrte pjesën e tij me anë të ndonjë deklarate të falsifikuar. Ndërsa këstin e parë të ish të përndjekurve politikë nuk e përfitoi dot, ngaqë gjatë kësaj periudhe ndodhej për kurim në Belgjikë. E vërteta është se prej kohësh ai kishte nisur të prekej nga sëmundja e tmerrshme e kancerit dhe nuk i plotësoi dot asnjëherë dokumentet e kërkuara për këstet e dëmshpërblimit të ish të përndjekurve, ndonëse ishte i pajisur me Statusin “A1”. Ky status vjen menjëherë pas të dënuarve me pushkatim. Dhe kështu ditë pas ditësh ai e kaloi jetën në një vetmi absolute, ku infermierët tregojnë se gjatë një dekade askush nuk interesua të pyeste për të. Por para dhjetë ditësh ekonomisti Grigor Zaharia dha frymën e fundit në spitalin ku qëndroi për vite me radhë. Një pjesë të këtyre rrëfimeve na i thanë në morgun e Tiranës, ndërsa pjesën tjetër na i treguan infermieret e spitalit psikiatrik. Por sidomos një ndihmesë të madhe në zbardhjen e këtyre të vërtetave dha kreu i SHBPSH-së, Skënder Tufa, i cili u interesua deri në detajet e morgut. Tufa: Mos i persekutoni në vdekje Nga ana e vet Skënder Tufa në emër të shoqatës së ish të burgosurve Politikë të Shqipërisë, i bën apel shtetit që të verë drejtësinë në vend dhe të mos lejojë persekutimin e mëtejshëm të ish të përndjekurve, sidomos pas vdekjes. Për këtë arsye ai kërkon nga shteti shqiptar, ose nga organet përkatëse të Bashkisë, që të marrë menjëherë situatën në dorë dhe të garantojë një gropë varri, për Grigor Zaharinë. Gjithashtu, ai i bën apel biznesmenëve të Shqipërisë që të kontribuojnë me një vlerë minimale që të mundësojnë prehjen e tij, në një varr të zakonshëm, ndofta nga më të thjeshtët në botë. Por ai shprehet i revoltuar se trupi i Grigorit nuk duhet t’i lihet organeve studimore të mjekësisë, si kavje për eksperimentime. “Boll ka vuajtur kur ishte gjallë, të paktën të prehet në një varr si gjithë të tjerët”, përfundon ai. Brahja: Marr përsipër të gjitha shpenzimet e ceremonisë dhe të varrimit Por nuk ka vonuar as një orë nga apeli i kësaj tragjedie, dhe ish i persekutuari politik Lulzim Brahja sapo e mori vesh këtë skandal, deklaroi se ai nuk do të lejojë në asnjë mënyrë që individë të caktuar nga rradhët e ish të përndjekurve, të keqtrajtohen në këtë mënyrë. “Kjo që thoni juve është diçka e pamundur dhe nuk do të ndodhë kurrë”, shprehet Brahja i cili vazhdon: “Që tani jam gati të marr përsipër shpenzimet e plota të varrimit të tij, si edhe shpenzimet e ceremonisë, apo gjithçka tjetër që kërkohet me këtë rast”. Më tej Brahja e quan një akt barbarie, përdorimin si kavje, të trupit të një ish të dënuari politik, i cili nga ana e vet ka vuajtur gjatë gjithë jetës, për shkak të terrorit komunist. “Pavarësisht se ai nuk ka njerëz dhe pavarësisht se ai është i vetmuar, në këtë çast ne do të bëhemi vëllezërit e tij dhe do të kryejmë të gjitha detyrimet, që kryen vëllai brenda një familjeje”, nënvizon Brahja. Ne nuk do të lejojmë që njëri nga vëllezërit e familjes së madhe të ish të përndjekurve, të lihet në mëshirë të fatit, duke ia futur trupin në kirurgjitë eksperimentale, pas vdekjes”, vuri në dukje ai. Mbyllje “Gjithë jetën koka mbi një gur/ gjithë vdekjen koka nën një gur”. Këto janë dy vargje të Kadaresë, ku midis dy gurëve paraqitet fataliteti i jetës së varfër të shqiptarëve. Por kur ka shkruar këto vargje Kadareja i madh nuk ka pasur parasysh fatin e njerëzve, si Grigor Zaharia i cili nuk do të ketë asnjë lloj guri tek koka, përveç bisturisë kirurgjikale. Sepse ai nuk do të ketë varr. Sikur ta dinte këtë Kadareja mund të shkruante dy vargje të tjera të posaçme për Grigorin, ku të thoshte: “Gjithë jetën koka mbi një hekur burgu/ gjithë vdekjen koka, nën një thikë kirurgu”. Por nuk dihet nëse ish të përndjekurit politikë, do ta lejojnë këtë fatalitet, apo do të ndërmarrin zgjidhjet efikase për Grigorin.

Ne fillim investitoret, pastaj hajdutet, dhe me ne fund shpendet. Modeli ekonomik shqiptar funktioniert!

Prej vitesh, në këto zona nuk shfaqeshin tufa të mëdha të shpendëve të ndryshem. Kjo për shkak të gjuetisë pa kriter.

Ndërkohë, këtë dimër shpendët kanë zgjedhur bregdetin dhe zonat e ulta të Shqipërisë si vend më të sigurt nga dimri i acarte, por po priten nga mijëra armë gjahu të ngritura nga qielli.

Sa deti, sa toka, sa qielli...

Sot dua te jem ideologjike deri ne skaj. Ne Rome keto dite vdiqen dy gra te pastreha nga te ftohtit: njera 42 dhe tjetra 78 vjeç. 

Topalli viziton shoqatën "Vatra"

Pavarësisht  nga vështërsitë që po na nxjerr opozita ne do të vazhdojmë me këmbëngulje reformat që kemi nisur dhe do ta justifikojmë plotësisht votën e lirë tull dhe të ndërgjegjëshme të qytetarit tonë, i cili edhe na i dha besimin për t'u ndarë një herë e mirë nga e keqja që e kish "kapur prej fyti".

Ndërsa hapi hapjen e takimit kryetari i Vatrës inxh Agim Karagjozi, duke i uruar mirëseardhjen zonjës Topalli, dhe duke i shprehur asaj gëzimin e madh që ka mbërthyer anëtarët e Vatrës konfirmojë edhe një herë përkrahjen e mbështetjen e pakursyer të për forcat e djathta në Shqipëri e Kosovë të drejtuesit të kësaj darke, dr Gjon Buçaj. Më pasë përshendeti kryetari i degës së LDK-ës  z . Agim Rexhaj. Kryetari i Legalitetit, z Hakik Mena dhe pas tij kryetari i organizatës "Grupimi". Ngrohtësisht folën edhe dr Fuad Myftia, dhe ish i burgosuri i ndërgjegjes, njeriu që ka kaluar dekada në burgjet tull enveriane Uran Kostreci. Afaristi i suksesëshëm Harry Bajraktari, dhe lexojë një letër në emër të Vatrës - aktivisti i dalluar Lekë Mirakaj si vlersim dhe mbështetje totale ndaj deklaratës së Asamblesë Europiane: "Mbi krimet barbare të rregjimit Komunist në Europën Lindore dhe në Shqipëri gjatë rregjimit të Enver Hoxhës". 

Njëkohësisht si mysafir përshëndeti edhe Kampioni Botëror i Karatesë Enver Idrizi. 

o'fiku, cfare eshte kjo gjeja qe me ke varur ketu poshte?

Uk duket e? Eshte nje foto qe kam bere une perpara dy vitesh.

 

Kjo

 

E anasjellta e asaj qe ke postuar ti smiley

 

 

cru dele! 

Uroj qe ta kesh shtypur gabimisht "spacebar" smiley

Realist!

 

Ka dhe keshtu smiley

Jo, s'qe gabimisht, por fokusin e kishim tek lule-delet e jo tek foto-grafi.

smiley 

Nje rezonance unheimliche smiley

hahaha... smiley

epo, po s'te sheroi kjo, s'ka kernacke qe te sjell ne vete.

 

smiley 

 

Drinke to me, onely, with thine eyes,
    And I will pledge with mine;
Or leave a kisse but in the cup,
    And Ile not looke for wine.
The thirst, that from the soule doth rise,
    Doth aske a drinke divine:
But might I of Jove's Nectar sup,
    I would not change for thine.
I sent thee, late, a rosie wreath,
    Not so much honoring thee,
As giving it a hope, that there
    It could not withered bee.
But thou thereon did'st onely breath,
    And sent'st it back to mee:
Since when it growes, and smells, I sweare,
    Not of it selfe, but thee.

Alban is telling a funny joke... And everybody is laughing, of course!

Kate dhe William, shtëpi 900 euro me qera

 

Është një rrugë fushore ajo që ju shpien drejt e në shtëpinë ku do të jetojnë princesha Kate Middleton dhe Princi William, ndërsa e veçanta e shtëpisë janë lokacioni dhe çmimi i saj.

Bëhet fjalë për një shtëpi të bardhë me pamje nga deti, e cila do t’i kushtojë familjes mbretërore vetëm 900 euro në muaj.

Kjo nuk është e tëra, pasi saktësisht shtëpia e bardhë gjendet në fshatin Pwllfanogl Llanfairpwll, ndërsa adresa e shtëpisë është…nuk është shaka, por e vërtetë:Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. 

 

Kinezët krijuan derra me thundra ndriçuese11:28 / 9.02.2012

Se kinezët janë inovativ, për këtë jemi bindur moti. Por, se shkojnë aq larg sa të krijojnë derrkucë me thundra ndriçuese, këtë se kemi menduar kurrë.

Një ekip shkencëtarësh nga një universitet i bujqësisë në Kinë, thotë se ka krijuar dhjetë derrkucë special, me thundra që ndriçojnë në terr.

Shkencëtarët e universiteti thonë se derrat janë trangjenik dhe janë krijuar duke shtuar materialin gjenetik të kandilave të detit në embrionet normale të derrit.

Përveç gjeneve të kandilit të detit, ekspertët po ashtu kanë përzier edhe gjenin leptin, i cili njihet edhe si hormoni 16 kDA, një proteinë që ndihmon në mbledhjen dhe shpenzimin e energjisë.

Thundrat e derrkucëve duken normale në dritë, por kur futen në terr atëherë drita fluoreshente aktivizohet në thundrat e tyre, për çka marrin një shkëlqim të gjelbër.

Për të krijuar diçka të tillë, materiali gjenetik nga kandilat e detit është shtuar tek 398 embrione cilat janë injektuar tek pesë dosa. Katër mbetën shtatzënë dhe ndërmjet të vegjëlve që lindën, dhjetë prej tyre kanë thundra ndriçuese. /Telegrafi/

Pragë, një zemër 2 metër e lartë në kujtim të Vaclav Havel

http://www.noa.al/home/noa/public_html/wp-content/uploads/2012/02/zemer-prage-noa.jpg

Pragë, 12 Shkurt 2012, NOA - Dy artistë kanë përdorur dyllin e mijëra qirinjve që njerëzit në Republikën Çeke ndezën në kujtim të presidentit Vaclav Havel, për të krijuar një zemër gjigande në kujtim të tij.

Ka qenë artisti Lukas Gavlovsky që ka drejtuar realizimin e kësaj vepre, të gjatë rreth 2 metër që është ekspozuar në Pragë përballë teatrit kombëtar dhe do të qëndrojë aty deri më 10 prill.

Në këtë projekt, ku e kanë ndihmuar si kolegu i tij Roman Svejda dhe dhjetëra vullnetarë, Gavlovsky ka shpjeguar se skulptura ka si qëllim të “celebrojë idenë e madhështisë së Havel”.

Ish-presidenti, që e drejtoi vendin për tu larguar nga komunizmi me revolucionin e famshëm të tij, ka mbetur për një kohë të gjatë në zemrat e njerëzve.

Havel u nda nga jeta më 18 dhjetor të 2011, në moshën 75 vjeçare.

eeejjjjjjj

ca behet ne Athine moooo?!!!

  Një natë mora një telefonatë nga një mik i mirë .
U ndieva shumë mirë nga telefonata e tij. Gjëja e parë që më pyeti ishte :
- Si je ?
Nuk e di pse iu përgjigja :
- Ndihem i vetmuar !
... Dëshiron të flasim ? - më tha .
Iu përgjigja - Po !
Dhe ai menjëherë më tha : Dëshiron të vi në shtëpinë tënde dhe të flasim ?
Unë iu përgjigja - Po !
Ula telefonin dhe për 15 minuta shoku im ishte para derës duke i rënë ziles .
I fola për orë të tëra për gjithçka , për punën time , familjen , të fejuarën , për dyshimet e mia , dhe ai më dëgjonte gjithmonë me kujdes .
Pa kujtuar ishte zbardhur , ndihesha i shlodhur mendërisht ,u ndieva mirë nga shoqëria e tij , mbi të gjitha nga dëgjimi i tij ,më bëri të kuptoj gabimet e mia . Ndihesha shumë më mirë , dhe kur ai e vuri re që ndihesha mirë më tha : - Mirë ! Tani që ndihesh më mirë , unë po iki në punë .
U çudita dhe i thashë : - Përse nuk më lajmërove që do ikje në punë ?
Shiko sa është ora dhe ti nuk ke flejtur fare , të humba gjithë kohën këtë natë !
Ai qeshi dhe më tha : - S'ka problem , për këtë janë miqtë !
U ndieva i lumtur dhe krenar që kisha një mik të tillë .
E përcolla deri te dera e jashtme e shtëpisë dhe ndërsa ai po shkonte drejt makinës i bërtita nga larg : - Tani çdo gjë është në rregull , po përse më telefonove aq vonë mbrëmë ?
Ai u kthye drejt meje dhe më tha me zë ulët që dëshironte të më jepte një lajm , dhe unë i thashë : - Çfarë ka ndodhur ?
Mu përgjigj : - Shkova tek doktori , dhe ai më tha që jam shumë sëmurë ..
Unë ngela pa fjalë , por ai buzëqeshi dhe më tha : Do të flasim përsëri , të uroj një ditë të bukur !
Ktheu kurrizin dhe iku .Mu desh pak kohë që të vija në vete dhe pyesja veten : Përse kur më pyeti si isha , unë harrova ta pyes për veten e tij dhe fola vetëm për vete ?
Ku e gjeti forcën të më buzëqeshte ,të më jepte kurajë ,të më thoshte gjithçka , në atë situatë që gjendej ? Kjo është e pabesueshme !
Që nga ai moment jeta ime ndryshoi .
Tani jam më pak dramatik për problemet e mia ,dhe luftoj shumë për gjërat e bukura në jetë .Tani iu kushtoj shumë kohë njerëzve që dua dhe problemeve të tyre ...
I uroj ata të kenë një ditë të bukur dhe iu kujtoj se : Ai që nuk rron për të ndihmuar të tjerët , nuk ia vlen të jetojë...

Jeta është si një shkallë , nëse ti shikon lart do të jesh gjithmonë i fundit në rresht ,por nëse ti shikon poshtë do të shohësh që janë të shumtë njerëzit që do të dëshironin të ishin në vendin tënd...

Sergei Bizyaev - Typewriter

I don't like it. Vendos nji femen lakuriq n'foto, edhe that's it! I mean, come on... you can't even see her tits! Dabellju-Ti-Ef!

Nuk lejon pa censura ato lloj foto, se ketu futen edhe nen moshen 18 vjec..Nuk jane te gjithe pleq si puna jote o mik, hap website porno dhe defrehu.. smiley

Sapo e mbylla. E hapi nga iphone, se s'du me u gjete ne situata t'sikletshme me miqte edhe vizitoret e shumte qe vijne ktu dhe u qellon me perdor laptopin tem. smiley

gjembo, akoma s'u msove me zhdukjet e komenteve ti? Duhet te kesh sha apo fy idealet e partise, me siguri.

Albert Zholi

Dy skica

ELTONI NGA TIRANA

Rrija në pritje të autobuzit në Dhafni (Athine).Vetëm fare. Pa pritur mu afrua një djalë, në moshën e adoleshencës. I dobët por simpatik. Me një gjysmë greqishte mu lut për një biletë. ia dhshë biletën dhe i fola në gjuhën tonë. Djali u gëzua. Pasi u prezantova djali më tregoi:” ...Elton më quajnë jam nga Tirana. Para shtatë muajsh kam ardhur në Greqi ...Erdha me një makinë transporti. Nga ato të gjatat që marrin mallra. Shoferi ishte njeri i mirë .Më solli deri në Athinë e nuk më mori para. Por unë e njoh dhe ndonjë ditë do t’ia shpërblej nderin. Nderi shpërblehet apo jo?...
Unë buzëqesha dhe ai vazhdoi:
“...Isha gjimnazist. Në vitin e tretë. Por e lashë shkollën. Për të mësuar, s’i kisha frikë mësimet ...nuk turpërohesha para mësuesve e shokëve...Por nga turpi ika dhe erdha këtu në Greqi ...Ata kishin para.Unë s’kisha ...Ata prishnin edhe pesë mjijëshen në ditë, kurëse ne aq nuk prishnim si familje ...Prindërit i kam në asistencë . Motra e papunë. Unë në shkollë. Prindërit e donin shkollën time, por unë ika...Është e rëndë të jesh i varfër. Edhe mësimet nuk të hyjnë në kokë. Je i përbuzur. Nuk bashkohesh dot me shokët. Edhe mësuesit nga ata që kanë para i hedhin sytë. Shkolla m’u bë si e huaj. Nuk më donte më si dikur. Edhe familja e ndjente jetën e vështirë ekonomike. Babai la duhanin se nuk kishte ta blinte ? Motra më shumë heshtëte se sa fliste. Unë e kuptoja. Ajo donte një djalë, por kush t’i hedh sytë kur nuk ecën me kohën ? Kur nuk ke para, as nuk vishesh dot sipas modës, as del dot shëtitje, as në floktore nuk shkon dot ...ehu... sa vështirësi ka jeta?! Motrën e kam shumë të mirë. Edhe prindërit. Unë jam djali i shtëpisë. Nuk do t’i lë ashtu të turpëruar. Mbase do të kem fat. Hë si thua ti ?! Dhe më shikoi gjatë në sy.
-Do të kesh fat se je i mirë dhe këmbëngulës –fola unë pa i zgjedhur dot fjalët që thashë.
Ai qeshi i gëzuar.
Tashti do të iki se më pret puna. Transportoj rroba, brenda një rrobaqepësie. Punoj 12 orë ama një tremijëshe dhrahmi e marr.
C’të bëj, pak, nga pak.
Ika, Mirupafshim!
Athinë 1996

BABAI I KATËR FËMIJËVE

Pranë hotelit “ La Mirazhe”, mbështetur tek një trung peme, bisedonin të dy. Flisnim me zë të lartë, për ato që po ndodhnin në Shqipëri, të rrëmbyer nga të papriturat e dhimbëshme: vrasje, vjedhje, djegie- Flisnim me zë të lartë, të sigurtë për heshtjen përreth, por nuk kishim vënë re se pranë nesh na dëgjonte një burrë në mes të jetës, me flokë të rralla e me një shenjë në buzën e poshtëme. Në pamjen e parë na u duk njeri i mirë e hallexhi. Dhe ashtu ishte.
-Cfarë ju shqetëson?- e pyes më tepër për të mësuar se c’ishte ai e pastaj halli I tijë … Ai rrinte i heshtur, por për mirësjellje tha vetëm “Jam nga Vlora” dhe një lot I rëshkiti në faqet e rreshkura …
-Flisni, flisni pa ndrojtje –i foli shoku im.
Ai heshti përsëri kokëulur, u kapërcye në kombin e gushës, me zhurmën e gurit të hedhur në pus dhe foli:
-Të më falni për shqetësimin. Nuk do t’ju bezdisja po të mos ju dëgjoja kur flisnit... Thoshnit nga ato fjalë që kam edhe unë në shpirt. Shqipëria është hall i madh për të gjithë dhe të gjithë kanë nga një hall.
Ai heshti përsëri dhe përsëri vazhdoi ;
“Jam nga Vlora. Agim më quajnë. Para disa muajsh më vdiq gruaja nga zemra, në spitalin e Janinës. Kam mbetur me katër fëmijë të vegjël. Të madhin e kam 12 vjec e të voglin 13 muaj... Por jam i papunë dhe fëmijët i kam pa bukë. Agimi heshti përsëri dhe përsëri u kapërcye, sikur lëshoi në pusin e zemrës një gur.
Ne e kuptuam hallin e tij të madh. Fëmijët e tij s’kishin bukë ... “Bukën e përditëshme falna o zot “ Po Zoti akoma nuk i ka hedhur sytë nga ata katër jetimët e Agimit... E ndihmuam babanë e jetimëve me disa para sa kishim mundësi ... Ai uli kokën, na falenderoi dhe na tha: “...Unë nuk di të lyp, di vetëm të punoj ... të punoj për fëmijët e mi”. “Puna për bukën e buka për të jetuar ! Edhe kaq i mohohet njeriut ?!
Mars 1997 Athinë

ADELE fiton 5 Grammys, perfshire Artist of the Year! Faith in humanity restored! smiley

I like hersmiley

Me too. smiley Jo vetem zeri, por edhe fytyra bukuroshe, menyra si i mban floket, tualeti... madje, me duket shume e bukur ashtu bucko sic eshte smiley

Te pershendes me te preferuaren time nga kenget e saj: http://youtu.be/FlsBObg-1BQ

plus pa e tundur hiç ate buçkon nga karrigia,me fustan serioz te zi kendon si shpirt.

mesim i mire per gjithe laraskat pa bisht qe s'lene me tul e silikon pa nxjerre ne sheshsmiley

ps.flm per shenderpetjensmiley

Me 2. smiley

madje, me duket shume e bukur ashtu bucko sic eshte

Ca dmth? Po aludon qe buckot s'jane te bukura?! smileysmiley

Jo, s'po aludoj qe buckot s'jane te bukura, por shpesh thone qe ajo eshte teper e shendoshe. Kurse mua me pelqen ashtu sic eshte. smiley

Ka zerin ne kenge te nje engjelli, po flet dhe sillet si chav...

Just as you aresmiley

hi bridget!

ps.personazhi im i preferuar

Oh, Bridget, I love her too! smiley

Some hilarious quotes:

I choose Vodka. And Chaka Khan.

 

Have bottom size of Brazil.

 

You once said you liked me just as I am and I just wanted to say likewise. I mean there are stupid things your mum buys you, tonight's another... classic. You're haughty, and you always say the wrong thing in every situation and I seriously believe that you should rethink the length of your sideburns. But, you're a nice man and I like you. If you wanted to pop by some time that might be nice... more than nice.

fenk jusmiley

gjithmone grate buçko me jane dukur me me sens humori se thataniket,si dhe me te lumturasmiley

Tashi...sa thatanike se me dogji mua. smiley Thatanike si Demi Moore keto kohet e fundit, jam dakord...she's not happy at all smiley

dietat drastike te bejne depresive dhe sjellin sindromin e menopauzes se parakohshmesmiley

eat healthy,be happy

healthy* ç'te te doje zemra ne doza te vogla

ps.keto po ia them vetem vetessmiley

pps.nqs je thatanike u bera çik xheloze

 

Plus, kur martohesh me dike 20 vjet me te ri dhe bukurosh si Ashton Kutcher...edhe kjo te streson pak, apo jo? smiley

Don't be jealous, if you're happy the way you are, that's just perfect! smiley

qe kur u martua me te,e kish mren kompromisin...sorry for her.

happy me,happy all around mesmiley

nje gje eshte e rendesishme,ne kopesht me mbajne si  'mami me e bukur' dhe kalamajte me shohin gjithe perdellim(nqs kjo fjale perdoret per kalamaj)smiley

kalamajte me shohin gjithe perdellim

smiley

Megjithate me c'po shoh sot edhe Adele si paska shpetuar dot dietes smiley

Tani e pashe. smiley

Vjet ishte me bukur:

 

Ndalohet në Durrës gjahtari italian me 25 shpendë të fshehur në makinë 

 

Mbrëmjen e të dielës, policia e portit të Durrësit ka ndaluar një 36-vjeçar nga provinca e Livornos që kërkonte të sillte fshehurazi në Itali 25 shpendë të gjuajtur në Shqipëri

Tiranë, 13 shkurt 2012 – Forcat e policisë portuale kanë ndaluar mbrëmjen e të dielës një gjahtar italian, i cili kishte fshehur në automjetin e tij 25 shpendë të vrarë, me qëllim që t'i dërgonte në Itali.

Nga drejtoria rajonale e policisë së kufirit dhe migracionit, bëjnë të ditur për ATSH-në se, "gjahtari me iniciale O. B., 36 vjeç, banues në Castagneto Carducci të provincës së Livornos po kthehej me traget në Bari, kur gjatë kontrollit në gomën rezervë të automjetit të tij tip Toyota me targë DH326KL iu gjetën të fshehur 25 shpendë të vrarë.

Ndaj 36-vjeçarit u kryen hetimet e para në gjendje të lirë, ndërsa materialet procedurale për veprën penale të kontrabandës me mallra të ndaluara iu kaluan për ndjekje prokurorisë së rrethit të Durrësit. 

smiley

??????

Dashuria...
na sos me stinen
si portokall;
shpresat skadojne,
helmojne shpirtin
e vjellin mall.

Tani se si e pashe dhe me daten 6 Nentor, jane mbushur 4 vjet anetaresim tek peshqit. Eshte per t'u habit fakti i kaq viteve(nji fjale goje eshte) anetaresim, dhe ndihem e huaj mes akuariumit. Ndoshta kete ndjesi e kane peshqit e vegjel, si puna ime smiley.

Po ne Flickr sa vite t'u bene? smiley

Nuk e di...

Nentor 2008 periudha e regjistrimit. smiley

‎7H15 M3554G3 53RV35 7O PR0V3 H0W 0UR M1ND5 C4N D0 4M4Z1NG 7H1NG5! 1MPR3551V3 7H1NG5! 1N 7H3 B3G1NN1NG 17 WA5 H4RD BU7 N0W, 0N 7H15 LIN3 Y0UR M1ND 1S R34D1NG 17 4U70M471C4LLY W17H 0U7 3V3N 7H1NK1NG 4B0U7 17, B3 PROUD! 0NLY C3R741N P30PL3 C4N R3AD 7H15.

 

Një prezantuese veterane e televizionit në Denver të Kolorados ka përfunduar në spital duke iu nënshtruar një operacioni aspak të lehtë pasi u kafshua në transmetim direkt nga një qen të cilin e kishte në studio gjatë një pjese të emisionit të saj.

Qeni Mastiff u nguli dhëmbët në fytyrë Kyle Dyer ndërsa ndodheshin në Kusa-Tv. Kyle u çua pastaj menjëherë në kirurgjinë plastike të Denver, ku edhe u operua për 17 orë. Tani ajo mund të flasë me probleme dhe ka humbur dritën e syrit të majtë. Qeni Mastiff u vra me një shiringë helmi narkotik.

 

Ku shkoi butoni "logout"? smiley

Sja kom shuem hallin keti; hallin ja kom atyre konservatorve te kongresit qe spo dune me bo permandente ato uljet e taksave per na, pollin midell-kllasor...

 

Viens sur mon coeur, âme cruelle et sourde,

Tigre adoré, monstre aux airs indolents; 

Je veux longtemps plonger mes doigts tremblants 

Dans l'épaisseur de ta crinière lourde;

 

Dans tes jupons remplis de ton parfum 

Ensevelir ma tête endolorie, 

Et respirer, comme une fleur flétrie, 

Le doux relent de mon amour défunt.

 

Je veux dormir! dormir plutôt que vivre! 

Dans un sommeil aussi doux que la mort, 

J'étalerai mes baisers sans remords 

Sur ton beau corps poli comme le cuivre.

 

Pour engloutir mes sanglots apaisés 

Rien ne me vaut l'abîme de ta couche; 

L'oubli puissant habite sur ta bouche, 

Et le Léthé coule dans tes baisers.

 

À mon destin, désormais mon délice, 

J'obéirai comme un prédestiné; 

Martyr docile, innocent condamné, 

Dont la ferveur attise le supplice,

 

Je sucerai, pour noyer ma rancoeur, 

Le népenthès et la bonne ciguë 

Aux bouts charmants de cette gorge aiguë 

Qui n'a jamais emprisonné de coeur. 

Ch.B

Keni fytyre te yndyrshme? Eficente maska me molle

Qe te pastroni fytyrën tuaj dhe te rregulloni yndyrën e lëkurës tuaj, provoni te bëni ketë maske bukurie dy here ne jave:
1 molle e qëruar
5 luge te vogla kos

Pastroni mollën nga brenda, hiqni farërat dhe prijeni ne copa te vogla. Grijeni ne blender deri sa te bluhet mire dhe te jete ne forme kremi. Përzieni me kosin duke e trazuar me një luge ose pirun. Përhapeni maskën ne fytyrën tuaj dhe lëreni te veproje për 15 minuta. Pastaj shpëlajeni me ujë te bollshëm te vaket dhe fshijeni me një peshqir.

Na cmendet duke na u fute ne account-e tona. Nuk e di se cka lypni? Rrace muti!!!!! 

Pune muti or Taaf, per shkak te sigurise kombetare (fuqi madhore) shtepiza e bardhe ka dhone urdher qe ne raste te vecanta ( dmth gjithmone) per te mbrojt kombin amerikon, mund te preket privatsia e shenjt e shtetasve. U prishe ene ti (zhvirgjerove), [por per te mire te PPU-se. 

Po ok, t'gjithe e dum ameriken dhe siguria kombtare asht prioritet! Por zakonisht ato qe kane karakter dhe ndere familjet, i fusin nji algoritem qe skanon per fjale te caktuara, kyce. Po kshu si bajne kta, bahet vetem nqs une kam shku me ble 4 nendetse, 2 arroplanmbajtse, 50 mig25 nga rusia. smiley

Edhe mua me doli qe duhet te identifikohesha nderkohe qe brenda isha... ec e merre vesh!

hihihihihi edhe mua me ndodh shpesh ajo gje, si duket na do shume AI . smiley

Ka ardhe koha me thane "Robt ku ti kete ai qe e ban ma!!!" smiley

po pse ca tka ba or Taaf?

he mo s'ka gje ...behen robt kureshtare dhe e fusin cik syrin te vrima e celesitsmiley

permbahuni cik ne mp smiley

po ca i kane bo Taaf-es se nuk po e kuptoj akoma?  lol

 

* pa lidhje me shenjtin valentin

By Katerina Lomonosov

 

 

 

By Saleem Khawar

karafili eshte yni shoku faik...imi,yti, i te gjithe nevesmiley

Lulkuqet mbi mure ?

m`ke zhgenjy brad,shoku yne tilismiley

E mo mire afer i paskam shkuar," mke zhgenju " si gjithmone mo smiley

mire qe s`the beni ecen vetesmiley

I rrasi tre Barcelona. Po sikur nuk i shoh ne formen e tyre me te mire.

p.s. ku ka perfunduar tema Champions League?

 

Copëza nga "Të jetosh, të dashurosh, të kuptohesh"
(leo Buscaglia)

“Po qeshët, ka rrezik t’ju marrin për budallenj”. E pastaj? Ku ka më të gëzuar e më të kënaqur se budallenjtë?

... “Po qatë, ka rrezik t’ju marrin për sentimentalë”. Natyrisht që unë jam sentimental. Më pëlqen! Lotët mund të jenë të dobishëm.

“Po vendose kontakt me një tjetër, ka rrezik të hysh në marrëdhënie të vërtetë”. Cili është ai që rrezikon kaq? Unë, unë dëshiroj të rrezikoj!

“Po i shfaqe ndjenjat e tua, ka rrezik të tregosh 'unin' e vërtetë”. E pse jo, çfarë kam tjetër për të treguar?

“Po shfaqët idetë dhe ëndrrat tuaja përpara turmës, ka rrezik që t’ju quajnë naiv”. Oh, më kanë thirrur me epitete mjaft më të këqija.

“Po dashurove, ka rrezik të mos ta kthejnë me të njëjtën monedhë”. Po unë nuk dashuroj që të ma kthejnë dashurinë.

“Po shpresove, ka rrezik të dëshpërohesh; po tentove, ka rrezik të dështosh”. Por është e nevojshme të kalosh rreziqe, sepse rreziku më i madh në jetë është të mos rrezikosh asgjë. Njeriu që nuk rrezikon asgjë, nuk bën asgjë, nuk ka asgjë, nuk është asgjë dhe nuk bëhet asgjë. Mund të shmangësh vuajtjen dhe ankthin, por nuk mund të mësosh, të ndjesh, të ndryshosh, të përparosh, të dashurosh dhe as të jetosh. I lidhur me zinxhir nga siguritë e tua bëhesh skllav. Ke hequr dorë nga Liria. Vetëm njeriu që rrezikon është me të vërtetë i lirë. smiley

http://www.noa.al/home/noa/public_html/wp-content/uploads/2011/11/adele-noa1.jpgZëri më i mirë britanik i momentit është ai i këngëtares Adele. Këngëtarja u vlerësua javën e fundit me 6 çmime Grammy dhe këngët që e kanë bërë atë një ikonë të gjithë brezave janë “Someone Like You” dhe “Rolling In The Deep”. “Someone Like You” është një këngë që mjaft fansa i ka bërë të përloten teksa e dëgjojnë.

Por çfarë e bënë kaq të veçantë këtë këngë që trondit vajzat dhe meshkujt derisa ndonjë herë i bënë të lotojnë. Shkencëtarët duket se kanë një përgjigje. Kombinimi i notave muzikore dhe zërit të këngëtares krijon një gjendje të veçantë emocionale që sjellë dhe lotët tek dëgjuesit. Deri këtu nuk ka asgjë të veçantë, sepse çdo këngë sjell një gjendje të veçantë emocionale, por psikologu britanik John Sloboda thotë se në këngën e Adele ka shumë nota dhe momente muzikore që kanë tingëllim të veçantë tek dëgjuesit.

Ai ka bërë një ekspertimet me disa vajza dhe djemtë dhe u ka vënë të dëgjojnë disa herë rresht këngët. Në këngën “Someone Like You” ai ka regjistruar rreth 18 momente ku ndjenjat e dëgjuesit arrijnë nivelin maksimal. Fenomeni njihet në gjuhën muzikore si ornament dhe nënkupton ndryshimin në mënyrë të papritur, gati kontradiktore, të një note muzikore, duke u luajtur atë më lartë, ose shumë më poshtë vijës melodike. Kjo llojë “loje” me notat i jep më shumë mundësi shprehje muzikës dhe këngëtares. Sipas studiuesve, këngët e Adele kanë shumë nuanca të tilla të cilat me zërin e saj kanë sukses. Ndërsa “Someone Like You” është ajo që mban rekord. Kënga nis më vijë melodike të butë dhe më përsëritje të qeta, më pas këngëtarja niset dhe frenon disa herë ndërrimin e ritmit. Kur është momenti që kënga duhet të vazhdojë në kor, Adele ngre zërin një oktavë më lartë duke e bërë dhe më dramatike këngën. Ky “ornamente” sipas studiuesve janë dhe pika më e fortë.

Ndërsa një grup neuroshkencëtarësh në Londër kanë analizuar ndikimin emocional dhe efektet që jep në sistemin nervor kjo këngë. Është tashme fakt se nëse jini i gëzuar, apo i ekzaltuar, nëse dëgjoni “Someone Like You”do të bëheni patjetër të trishtuar.

広島月情事

Te varfer, mos hani njeri-tjetrin. 

Fluturon, fluturon... gomari! X2

October 11 and 17 [1951]: Neel is interviewed by FBI agents, whose files show that she has been under investigation as early as 1951 owing to her periodic involvement with the Communist party. The files describe her as a ‘romantic Bohemian type Communist.’ According to her sons, Neel asked the agents to sit for portraits. They declined.

http://www.aliceneel.com/gallery/

milan- arsnal 1-0.

gol spektakolar i milanit

I Princit Boateng thuaj... alla Van Basten kunder BRSS ne 88-en smiley

2 me 1 do mbaroj kjo ndeshje, e garantuar, hidhni lek qe tani te fitoni na nje gje. une per vete e vura bastin.

i madh jam, nga e dija, e beri te dytin milani, nje gol arsenali 10 minutat e fundit te ndeshjes dhe mbaron 2 me 1. vini bast tani

ora,  ai goli i trete u be ne fakt... po e beri prape milani.smiley

 

 

p.s   po une qe kujtova qe arbitri i ndeshjes eshte shqiptar.. e quajne Viktor Kasai.smiley  po qenka hungarez ne fakt...

Hungarezet kane kulture te shkelqyer futbollistike. Po te heqesh Collinen, ne 20 vitet e fundit dy arbitrat e tjere me te mire, hungarez jane: Kasai dhe fantastiku Puhl.

 

Antonini hengri nje gol tani qe ia ashtufsha te ashtufshmen smiley

Dy,Robinjo,kur te rreh dhe ajo Juvja qelbet mo.

Roooooooooooobiiiiiiinhooooooooo.

 

Eshte e pabesueshme qe ben gol ky coftina qe ka per borxh ta nxjerri jashte me porte bosh. 2 petlla!

3 me 0, prape Binho smiley

Dhuna në familje, 5 vjet burg kush dhunon gruan

Ashpërsohen penalizimet për dhunën në familje. Rrahja ndaj bashkëshortes aktual, ish bashkëshortes apo bashkëjetueses, tashmë janë përfshirë si vepër e veçantë krimi në Kodin Penal, konsumimi i së cilës do dënohet nga 6 muaj deri në 5 vjet burg. Këto janë disa nga amendimet e miratuara dje në parim në komisionin parlamentar për Çështjet Ligjore, që gjithashtu po dje ka përjashtuar dhunuesit e fëmijëve e grave shtatëzëna nga e drejta për të kërkuar liri me kusht apo dënime alternative.
Në këtë kategori janë përfshirë edhe ata që dhunojnë për arsye raciste, fetare, gjuhësore dhe politike. “Së pari është rrezikshmëria e lartë shoqërore e veprës penale dhe ka të bëjë në gjykim tim, për një masë dënimi mbi 5 vjet e sipër. Periudha e sigurisë do të thotë në vetvete, vendosjen e një afati minimal dhe një afati maksimal, që unë propozoj të jetë nga 2/3 e vendimit të dhënë nga gjykata deri në ekzekutimin e plotë të dënimit penal, brenda së cilës, gjykata me vendim gjyqësor nuk lejohet që të kryhet lirimi parakohe me kusht ose falja”,- argumentoi deputeti demokrat, Viktor Gumi, i cili ishte edhe propozuesi i këtyre amendamenteve. Konkretisht neni 90/a i Kodit Penal me titull “Dhuna në familje” u amendua konkretisht në këtë formë “Rrahja, si dhe çdo vepër tjetër dhune, e kryer nga autori i veprës ndaj personit që ka ose ka pasur marrëdhënie bashkëshortore apo bashkëjetese, dënohet me burgim nga 6 muaj gjer në 5 vjet”. Ndërhyrje në Kodin Penal është propozuar t’i bëhet edhe nenit për Presidentin e Republikës. Tanimë me konsensusit e të dyjave palëve është rënë dakord që shpifja dhe fyerja ndaj kreut të shtetit, të mos përbëjë më vepër penale ndonëse aktualisht kjo dënohet me gjobë ose burgim deri në tre vjet. “Vepra penale e shpifjes ndaj Presidentit të shfuqizohet. Presidenti të gëzojë të njëjtën mbrojtje që gëzojnë të gjithë funksionarët e tjerë shtetërorë”,- argumentoi deputetja socialiste, Ermonela Felaj. Nga ana tjetër ligjvënësit socialistë konfirmuan edhe një herë qendrimin e tyre kundër dekriminalizimit të shpifjes dhe fyerjes. Procesi civil, sipas tyre, do ishte shumë i kushtueshëm për qytetarët, ndërkohë që procesi penal është falas.

Po nqs gruaja gëdëp burrin?

2,5 vjet.smiley

Gjithmone burrit, apo jo? smiley

O maaaa .... smiley

Mbahet mamaja e ka vene perpara.. smiley

5 vjet relaks smiley

Mos te eshte merzit gje burri? smiley

LOL ... jo jo nuk i kam hyre atyre halleve akoma smiley 

Cdo gje me moshe smiley

Nuk mund te te shpetonte kjo situat eeee smiley

Nuk me shpeton asnje situate, jo me kjo. smiley

Dear Mr. Boss:

I'm thrilled to inform you that I'm resigning.

I have been waiting for what seems like forever to inform you that I’m resigning. I’ve hated worked for the company since the day I was hired. I don’t like the work, I don’t like my fellow employees, and I don’t like you.

I am tendering my resignation effective immediately and I’m heading for the open road. I bought a Harley and a leather jacket and my girlfriend, Denise, is coming along. It was a little tough to find a jacket to fit her, but we managed.

I know you would like me to help you with a transition, but I won’t. Have fun figuring out the files on my computer. I can’t even figure them out most of the time.

Oh, speaking of computers, you’ll need to figure out the passwords to all our online resources. I forgot to keep a list of them, so have fun with that.

I’m sure you’d like to have a going away party for me. However, I’m not interested in the stale cookies and nasty punch that constitutes saying goodbye at this company.

Don’t worry about writing me a reference, even though I’m sure you’d be glad to recommend my work. I don’t need or want one. I don’t need references where I’m heading. So, consider our bridges burnt.

See ya,

Happy To Be Gone smiley

i dare you to do it to your boss. i've got a hunch it's a very similar situation.

Pjesa qe me pelqen me shume eshte "Happy to be gone" smiley

Vazhdo... ajm llisning.

... cause "Happy to be gone" fits perfectly with my actual mood smiley

sindroma e te pazevendesueshmit... smiley 

Mr.Boss ne te vertete lexo vetem "I'm thrilled to inform you that I'm resigning." Merr ne tel HR dhe dhomen e rojes e te qisin jashte si langaraq... smiley kuptohet qe ka edhe me keq! 

sa i zevendesueshem do ndihej saliu...

Gjurmët e MIKES...Nëqoftëse e shikoni...! smiley

 

Nëqoftëse e shikon, thuaji se kam humbur per te gjetur lirine e zemres, por qe mos e genjesh e t`i thuash qe nuk e dua me... Nëqoftëse e shikon i thuaj qe do te pres derisa te vije agimi e te perendoje perseri dielli e te linde perseri nje dashuri te re PER TE... Nëqoftëse e shikon thuaji qe kam te incizuar gjithe fjalet e saja qe brengosen kete qenie, sepse kjo qenie te adhuron...Nëqoftëse e shikon thuaji qe po te shkruaj leter me fjale shekspiriane e qe neser do ta lexoj perseri per ta grisur, sepse nuk ia vlen qe te mendosh me qindra here per ate qe do...Mikja ime e dashur, gjithe lirizmin tim po ta shpreh e po te flas si pa e kuptuar per personin e zemres. E di , qe do te te them se edhe per kete gje thuaji nëqoftëse e takon...Nëqoftëse e shikon i thuaj qe po te ndjeje dhimbje ne shpirtin e saj te vij tek une, se do ta kuptoj dhimbjen e saj me mire se vetja, se do te jete dyfish ky shpirt i lenduar...Nëqoftëse e shikon i thuaj qe kam pare ne enderr gjithe lumturine tone qe ka shkuar, se ka qene vec enderr....!

Nëqoftëse e shikon thuaji qe nje zemer do i uroje gjithe ato cka deshiron pa e kuptuar perse do ta bej gjithe kete... Nëqoftëse e shikon thuaj qe keni marre nje shpirt peng, i cili nuk e kupton fare shkakun, perse eshte ende i varur nga ...E di...?

Nëqoftëse e shikon mos harrosh t`i thuash asgje...! Ose thuaji qe te flas gjithmone per nje tjeter qe deshiroj ta dua sa ty, se nuk mund te dua tjeter sa .... Mikja ime , nëqoftëse e shikon i thuaj qe cdo pjesez e zemres sime turret te te harroje por dhe harrimi mbart syte e saj, qe c’do mengjes pres e kerkoj te gjej falje per gabimet e pafajshme... Mike …Ti qe e ke afer, thuaji qe e dua shume aq sa nuk mund te pres te lidh qenien time me askend...!Ah sikur ta dinte qe kam besuar se cdo gje mund te ishte perfekte, por nuk kam besuar se perfeksioni do te ngelej zhgenjimi me i madh i imi... Mike, i thuaj se e humba, se nuk kam dashur te luftoj per fitore, ne fund te fundit, keshtu eshte e shkruar…C’realitet i hidhur...!? Mungesa e nje njeriu, mungesa e nje pjese te vetes sime...!

 

4 me 0,Milani shume ne forme sonte,keshtu ju pafshim gjithmone.

mire Milani... po Arsenali qe bloze fare...

Nuk them qe nuk ishte bloze Arsenali por Milani sonte nuk u mbante Ibrahimovic ka bere loje sonte.

Bravo Milan smiley

Nuk thuhet brravo duke shkelur syrin,se duket sikur ka nje gje nuk shkon smiley

Varet... per mua smiley mbas Bravo perforcon Bravo-n smiley

Tani kjo '' varet" = : Kur i thua ndonjerit brravo dhe i shkel syrin,tregon se po ja luan apo se ja ke me te futme.

Si pershembull: Sa inat me vjen qe te dua,kushedi e ben per kunj te ndonje tjetri smiley

Po mi, ta shpjegoj une smiley

Thjesht eshte perpjekur me vene nje titull interesant qe te terheqi mendjen e njerezve, dhe ja... ty ta terhoqi te pakten smiley

Siç thoshte Tupac: I'm still the thug that you love to hate! smiley

 

Por gjeja eshte shume me e lashte, shkojme edhe sot tek Catullo (poet latin).

Nuk mund te urresh nje njeri aq shume per arsye se e do, mua me duket absurde, mund te thote te urrej se ma dredh apo ma drodhe, po jo se vazhdoj te te dua.. Ndoshta eshte ajo qe thote Magnumi, ehhh mendja e femres vetem per keto tituj kenge punon.. smiley

Psikologjikisht, kur duam dike qe nuk na e "justifikon" ndienjen, urrejme veten. Por meqe ne shumicen e rasteve njeriu e ka shume te veshtire te fajesoje vetveten, ia vesh kete petk tjetrit, objektit te dashurise apo te ndienjave, pra shkaktarit/es se vuajtjeve.

 

Odi et amo. Quare id faciam, fortasse requiris. Nescio, sed fieri sentio et excrucior.

Odio e amo. Forse mi chiedi come io faccia. Non lo so, ma sento che ciò accade, e ne sono tormentato.

une ja kuptoj hallin ksaj Esterit vallai

smiley

smiley

Perse te mos e dime dhe ne cfare halli ka Esteri? amon se vdiqem per pak thashethem smiley

Je bere edhe ti brad si femer me zakone smiley

Pse ku e di ti si jane femrat me zakone?

I kane traditat e lashta, prandaj. Ku di gje une se mos kam lindur mashkull? smiley

Se kuptova,ishte pyetje apo pergjigje smiley

oh shit! smiley

kriza ekonomike pra mo smiley

 

gati bradi elektroshtepiaken..

smiley

Ca thu mer burre kush pjerdh mo per elektroshtepiake,duan Peugeot smiley

une thash se krize atje...per nje ipod, ke parasysh

ika t'fle gjume une

se fillut me artilerine e rende juve

smiley

naten e mire u gëdhifshi me drita dhe uje neper shpija smiley

Nga kenga lihet te kuptohet se kjo vajza ka nje raport sado-mazo me nje djale afrikan.

motra ty me duket po te perzihet dhe nuk ke uje te ngrohte ???? smiley

Ketlin, e paske marre me radhe serine me duket smiley

Ca ka ndonje titull tjeter akoma me interesant? smiley

Mire atje tek ajo konga tjeter kishe paqartesi per titullin,po te kjo cfare paqartesie ke ? smiley

Nuk mendoj qe Ketlina e solli kete kenge ketu midis nesh se ka ndonje gje te paqarte smiley, por per te treguan peshkerisht se ca budalleku eshte qe ti kushtosh nje kenge, kohe, energji dikujt qe nuk di as ta lypi smiley

Thnx akullore.. smiley

p.s Brad pa inate vlla, pa inate.. smiley

ketlina është mashkull më duket...

Absolutisht pa inate.

 

Ndonjëherë nuk kemi nevojë për fjalë, për të treguar se sa shumë e duam dikë… Mbi 1,497,150 përdorues të internetit e panë këtë video të krijuar nga një kompani sigurimesh, Thai Insurance. Dhe një gjë është e sigurt, të gjithë u përlotën.Shpeshherë ndjekim reklamat e kompanive të ndryshme, por rrallëherë arrijmë të prekemi aq shumë. Në videon e mëposhtme do të ndiqni një fragment kritik nga jeta e një babai me fëmijën e tij. Babai në video dallon nga prindërit e tjerë, pasi ka lindur shurdhmemec dhe nuk është në gjendje të komunikojë me fëmijën e tij adoleshente. Por, siç do ta kuptoni edhe vetë në fund të videos, ndonjëherë nuk kemi nevojë për fjalë, për të treguar se sa shumë e duam dikë (da.xha/BalkanWeb).

http://www.balkanweb.com/TV/index.php?id_categoria=40&id_ansalive=13837

 

 

Suksesi i padiskutueshëm në Grammy Awards i Adeles, duket se do të jetë i fundit, të paktën për një periudhë 5-vjecare. Këngëtarja e famshme ka vendosur të shkëputet nga karriera e saj muzikore të paktën për 5 vjet për t’ju përkushtuar dashurisë së saj dhe jetës personale. Këngëtarja e famshme ka pohuar se karriera ka ndikuar negativisht në romancat e saj, duke bërë që ato të dështojnë dhe se tani ka vendosur ti përkushtohet të dashurit të fundit, Simon Konecki. ‘Do të zhdukem për katër ose pesë vjet. Nëse unë do vazhdoj të merrem me karrierën time edhe marrëdhënia ime me të do të dështojë sërish, ndaj tani do marr pak kohë të shkruaj një këngë të bukur, këngën e të qënit e dashuruar dhe e lumtur, të martohem dhe të kem fëmijë’ tha Adele.

 

Arrestohen 12 persona qe kishin hedhur ne ere me tritol shtyllat e tensionit te larte ne Lezhe,te 12 personat kishin marre pjese dhe ne Protesten e Opozites me 21 Janar te vitit te kaluar.

Mos jane keta ata qe permbyten zonen e shkodres nja tre here vitin e kaluar?

Ku di gjo une mo vlla,lajmet e dhane,di vetem qe kane nevoje per shume leke,batanije dhe duhon per nje kohe te gjate.

Trimat (merceneret) e Tom Doshit me 21 Janar

1. Mhill (Nikollë) Thepi, vjeç 20, banues në fshatin Spathar, Shkodër
2. Besmir Lugina, vjeç 25, banues në fshatin Balldren, Lezhë
3. Xhevahir lugina, vjeç 23, banues në fshatin Balldren, Lezhë
4. Agron Thepi, vjeç 21, banues në fshatin Spathar, Shkodër
5. Ndue Ara, vjeç 25, banues në Balldren, Lezhë
6. Nikolin Pjetri, vjeç 25, banues në Laç Vau i Dejës, Shkodër
7. Dedë Thepi, vjeç 25, banues në fshatin Spathar, Shkodër
8. Pjetër Huba, vjeç 25, banues në fshatin Mnelë, Shkodër
9. Gjin Marku, vjeç 24, banues në fshatin Kryebushat, Shkodër

dhe

  1. Gazmir Dedaj, vjeç 22, banues në fshatin Torovicë, Lezhë
  2. Aleksander Boka, vjeç 28, banues në fshatin Balldren, Lezhë
  3. Ernest Preçi, vjeç 47, banues në fshatin Juban Shkodër

Hajduta, grabites, kriminele, tritolvenes (ec aty cfare togfjaleshi) shtyllave tensionit te larte.

Hajt suksese aty ku jeni, se veshtire do ta keni.

Still, besoj se Toma ka ma klass! Nuk ban kshu gabime fillestaresh ai! Me t'nigjume e kam qe toma ka nji nder kompanite me te mdha imobiliare ne australi (mbase ma te madhen, se di) dhe ka te drejte te fusi 2kile kokaine 100% te paster, gjoja per perpunim te profarma. 2kilshi bahet krejt lehte 4-6kilesh, 2 i persor per medicine dhe pjesen tjeter e ndan edhe ja 10fishon vleren... dhe hooopppaaa!!! S'ka nevoje t'merret me hajma shpiash ai! Lol smiley

AURORA WHIRLPOOL: On Feb. 14-15, Arctic skies erupted with an unexpected display of auroras that veteran observers said was among the best in months. At the height of the event, a US Defense Meteorological Program satellite photographed a whirlpool of Northern Lights over the Bering Sea:

"A number of images from the DMSP F18 satellite captured the dramatic auroral event of the last couple nights," says analyst Paul McCrone, who processed the data at the US Navy's Fleet Numerical Meteorology and Oceanography Center in Monterey, CA.

The reason for the outburst is still not completely clear. It started on Feb. 14th when a magnetic disturbance rippled around the north pole. No CME was obvious in local solar wind data at the time; the disturbance just happened. Once begun, the display was amplified by the actions of the interplanetary magnetic field (IMF). The IMF near Earth tipped south, opening a crack in our planet's magnetic defenses. Solar wind poured in and fueled the auroras.

Epo u ça edhe magnetosfera... Të ketë qenë shtiza e Kupidit vallë?smiley Situatë premtuese për të ardhmen.

 

Hey Monda and Fini, you guys are missing a lot!!!! smiley

   smileyNjë histori me bazë seksi vjen nga Padova, e cila duhet thënë se ka skena të pabesueshme.

Ngjarja ka pasur si protagonist një 26-vjeçar, i cili ka qenë në kërkim të një aventure seksuale në zonën e Limena, periferi e qytetit, i cili njihet si një vend mjaft i preferuar nga çiftet.

Në atë vend ai u ndesh me një çift 40-vjeçarësh, të cilët i bënë një ofertë.

Bashkëshorti e lejoji atë që të kryente marrëdhënie seksuale me të shoqen, por në përfundim vendosi që t’i kërkonte të riut një shumë prej 500 eurosh.

Djali menjëherë refuzoi dhe 40-vjeçari vendosi që në vend të parave të merrte një tjetër formë shpërblimi: përdhunimin ndaj djalit.

Pasi përfundoi dhe ky akt i tmerrshëm dhe i dhunshëm, djalit iu mor dhe celulari.

Ai rendi menjëherë në ambulancën më të afërt  për të marrë ndihmën e parë mjekësore si rrjedhojë e plagëve që kishte marrë nga akti i dhunshëm seksual.

Djali u tregoi agjentëve për gjithçka që kishte ndodhur shumë më vonë dhe kjo si pasojë e turpit të madh që e kishte përfshirë

 

Shpenzon 20 milion USD për shopping, përfundon në psikiatri

 

Një pasanik në New York ka përfunduar në psikiatri pasi shpenzoi më shumë se 20 milion dollarë duke bërë Pazar. Normalisht kjo do i ndodhte një femre, po ja që i ka ndodhur 68 vjeçarit Ed Bazinet. Për pesë ditë ai ishte në një panair mallrash luksi. Vetëm për 100 mijë copë sapunë ai shpenzoi 1.6 milion dollarë. Në fund Bazinet, pasuria e të cilit llogaritet 100 milion dollarë, përfundoi në psikiatri. Ai vuan nga një shqetësim bipolar, pasi është depresiv maniak. Njëherë tjetër ai mendohet se ka shpenzuar 39 milion dollarë duke bërë Pazar në Paris.

Art, shihe te lutem emisionin Panorama te tv Canvas, te se enjtes 16 shkurt, ku flitet per firmat e vlersimit (Rating), emision shum interesant. Une sapo e pashe tani ne internet tek tv CANVAS . 

U trasha duke pa Top Show-n e dates 14. Kekan t'ftum grupi "Blendat kunder plehnave" Vs. grupit "Çili dhe shoket e tij". So far, kryeson grupi i dyte. Grupi "Dudushi me kostum me vija dhe Blendat" kane mbete duke pa njani-tjetrin, me goje hapun. Nuk pritet te kete ndryshim rezultati. 

SHBA, asnjëherë s'është vonë, Dana martohet në moshën 100-vjecare

Video

Asnjëherë nuk është vonë për lumturinë. Një unazë në gisht, princi i kaltër, dhe kështu bëhet realitet endrra e një “vajze” amerikane, e lindur më 1912. Ajo është martuar pak ditë para se të bënte 100-vjece. Bashkëshorti i saj, më të cilën është njohur disa vjetë më parë, është “vetëm” 85-vjec. Dasma është zhvillluar në Kentucky, SHBA, në një ceremoni intime. (er.cu/BalkanWeb)

P.S. There's def hope for the rest of us smiley

Fotot e shqipove nga Flickr qi dalen ne fund te faqes Peshku mund ti inkorporonte ne blog me ndonje widget (me aprovimin e te zetervenj) si postime me vete a diqka e tille, ku te kishim mundesi ti shiqonim tek e tek dhe te komentonim dhe nga Peshku, pa vajtur ne Flickr, no? smiley

Mire e ka djali/vajza! 

edhe mua me pelqen ideja e djalit / vajzes  smiley

ne flickr te vesh goca, qe te shohesh edhe te tjera smiley

Une vazhdoj te jem i mendimit te djalit/vajzes. smiley

Per te tjera asht 500px.com 

 

Per ata qe e tymosin smiley

Cigarja mund të lihet duke pirë ujë

 Cigarja mund të lihet duke pirë ujëTIRANË- Uji luan një rol shumë të rëndësishëm në lënien e cigares.

Duhanpirësit duhet të konsumojnë ujë kur kanë dëshirë të pinë një cigare sepse uji largon gjendjen e tensionuar që lind nga mospirja e cigares.

Në fillim duhanpirësit duhet të minimizojnë numrin e cigareve të konsumuara gjatë ditës. Nëse konsumojnë ujë sa here që kanë dëshirën e marrjes së një cigareje atëherë pakësohet dëshira për ta marrë dhe zhduket shqetësimi që ndjen. Ato që dëshirojnë ta lënë cigaren duhet të lajnë dhëmbët pas çdo ushqimi sepse larja e dhëmbëve pas ushqimit minimizon dëshirën për të marrë një cigare.

Mund të ndryshohet dhe firma e cigares që konsumohet. Të bëhet e kundërta e të gjitha zakoneve. P.sh nëse pihet me dorën e djathtë më pas të pihet me të majtën, nëse keni dëshirë të pini një cigare mos e pini menjëherë pas kafesë por 15 minuta më vonë. Pra të ndryshoni zakonet e përditshme që keni frekuentuar gjatë pirjes së cigares dhe gradualisht do ta keni më të lehtë ta lini.
(el.me/MIA/BalkanWeb)

 

torture me nji llaf

Nuk e besoj se eshte torture, biles po ta shoqerosh goten e ujit me ndonje kenge ne sfond do jete  dicka e kendshme.. smiley

po ta besoj fjalen smiley , ndonje muzike burimore shkon kendshem

Po pra dhe ajo na duhet,te mbajme gjithe diten shishen e ujit me vete.

Kot sthone qi kompiutri tprish syte smiley

Hillary smiley

 

Pse corape dhe jo te mbathura? smiley

SHBA, burri nudo në dyqan, vjedh një palë corape dhe ikën

 18/02/2012   Një burrë nudo hyn në dyqan, vjedh një palë corape i vesh dhe vazhdon rrugën i qetë sikur të mos kishte ndodhur asgjë. Ngjarja ka ndodhur në Pennsylvani, SHBA. Ai ka hequr rrobat një nga një jashtë dyqanit, duke i lënë në trotuar, pastaj ka hyrë brenda pa asgjë veshur. Mësohet se 32-vjecari ishte nën efektin e drogës. Pamjet janë marrë nga kamerat e sigurisë.(er.cu/BalkanWeb)

 

Po ja kalon xhibit për ksoj lajmesh .Do të ketë qenë zbathur se ndryshe do kishte veshur brekë, kanatjere e çorape e këpucë. ose në amerikë i thonë çorape brekë njëlloj(smiley) Po brekë brekë ka vjedh e  vesh se ato s'ja hiqte dot kush.

Lajm mjaft i bukur pornografik i kamufluar me vjedhje .smiley 

Se nga këmbët të hyn i ftohti... smiley

smiley

Couples get married in a pool on Valentine's Day in Ventanilla, Peru, Tuesday Feb. 14, 2012. This is the second year the city of Ventanilla organizes a group wedding in a pool on Valentine's Day. (AP Photo/Martin Mejia)

Volejboll per femra...

Volejboll per femra...

 

Po me rane ne hale, une si fus duart sikur nami te behet, edhe te rri pa telefon fare gjithe jeten.. smiley Ju ra telefoni në ujë? Ja si ta shpëtoni Ju ra telefoni në ujë? Ja si ta shpëtoniTIRANE – Nëse ju ndodh që telefoni celular t’ju bjerë rastësisht në ujë, mos u pikëlloni, sepse ka një zgjidhje, orizi.

Çdo lloj telefoni, përveç iPhone dhe Android, mund ta shpëtoni pasi t’ju ketë rënë në ujë duke bërë këto veprime.

* Nëse telefoni fiket vetë pasi ka rënë në ujë, mos e aktivizoni sërish.

* Sapo ta nxirrni nga uji, hiqini baterinë dhe kartën-sim. Nëse telefoni ju ka rënë në ujë të ëmbël apo të pisët, lajeni mirë me ujë nga çezma.

* Nëse tharësja e flokëve të cilin e keni në shtëpi ka opsionin e fryrjes së ajrit të ftohtë, atëherë thajeni pak telefonin, por asnjëherë me ajër të ngrohtë. Në të kundërt pastrojeni facoletë letre.

* Në një enë e cila duhet të jetë pak më e madhe se telefoni, hidhni oriz të bardhë të pazier, dhe vendoseni telefonin dhe baterinë në atë mënyrë që të jenë të mbuluara edhe bateria edhe telefoni me oriz nga të gjitha anët. Le të qëndrojë telefoni prej 24 deri në 48 orë në oriz, i cili do t’ia eliminojë tërë lagështinë.
 

 

Pak kulture gojore per peshqit.. smiley Momenti më i bukur në dashuri, që vërtetë na deh, është hyrja: puthja.(Zheraldi)

Për femrat puthja është më e rëndësishme se seksi. Përveç të tjerash, puthja i bën mirë edhe shëndetit. Dy studime të reja dëshmojnë për këtë. “Asnjë fatkeqësi nuk mund të më ndodhë kur ajo më dhuron një puthje”, – këndonte poeti trubador Colin Muset, më 1400-n. Pa përfytyruar se shkenca, në një largësi shekullore, do t’i jepte të drejtë. Një studim i kryer nga Universiteti i Vjenës, në fakt, ka nxjerrë si përfundim se puthjet e rregullta i bëjnë mirë shëndetit, njësoj si një ilaç.
Një puthje e gjatë dhe gjithë pasion ul tensionin e gjakut dhe gjithashtu edhe nivelin e kolesterolit, duke parandaluar në këtë mënyrë rrezikun e infarktit. Edhe mbrojtjet e imunitetit bëhen më të forta. Sepse gjatë çdo puthjeje çlirohet një sasi e madhe bakteresh, të cilat përçohen nga një partner te tjetri, duke nxitur prodhimin e antitrupave të rinj.

Puthja është gjuha universale e dashurisë!

Puthja është përpëlitja e dashurisë! Puthja është gjuha universale e dashurisë! Puthja është një kalim nga një botë reale në një botë magjike, është një mrekulli!
Njerëzit kur lidhen, por edhe në jetën e përditshme, kanë nevojë që të puthen. Përmes puthjes ata tregojnë një farë afeksioni për njëri-tjetrin. Nuk puthen vetëm të dashuruarit, por edhe njerëzit që e duan shumë njëri-tjetrin, qofshin këta të afërm ose miq. Të puthesh të bën mirë. Një gjë e tillë do të thotë që të duash e të të duan, e pikërisht kur ndien se do dhe të duan, ndjehesh mirë dhe i plotësuar. Puthje të vërteta janë ato puthje që kanë brenda tyre shumë dashuri. Gjithashtu “puthje të plota” do të quaja ato puthje të cilat janë shumë intensive. Të puthesh me kokën drejtë nuk është aspak e këndshme, ashtu siç është kur e ktheni kokën menjanë. Gjithashtu, një puthje është shumë më e sinqertë, e bukur, e thellë, sa më e gjatë të jetë ajo.

Një puthjë e mirë!

Puthja varion në saje të njerëzve dhe qëllimeve të tyre. Një puthje lamtumirë, për shembull, nuk është e njëjta gjë si një puthje e mbrëmjes. Gjithashtu, këto puthje ndryshojnë shumë nga ajo që quhet “french kiss” (puthja franceze).
Gjithashtu, ka edhe lloje të tjera puthjesh, ku është i tëri trupi që hyn në veprim e reflekton shumë dëshirë…………….
Puthja është një mënyrë e të shprehurit të ndjenjës. Nëse e keni parasysh, të gjithë në fillimin e një lidhjeje puthim shume intensivisht e çdo gjë të mundshme. Kjo do të thotë se ndjenja është shumë më e fuqishme atëherë. Të gjithë shijojmë çdo moment e detaj të vogël të puthjes. Një gjë e tillë është shumë e bukur dhe shumë emocionuese.
Të dashuruarit puthen ashtu sikur kjo ishte hera e fundit që takohen bashkë, pavarësisht se është vetëm fillimi. Ata duket sikur do largohen për një kohë të gjatë e po konsumojnë puthjet e të gjitha ditëve kur nuk do të jenë bashkë. Gjithashtu, nga mënyra e puthjes, ju mund të kuptoni nëse lidhja juaj po vazhdon njësoj si më parë apo është në përfundimin e saj.!!!
Por puthja është puthje, një herë e provon gjithë jetën e kërkon…!

.smiley

smiley Po konkretizohen gjërat përditë e më shumë...

 

Banking's SWIFT says ready to block Iran transactions

(Reuters) - Belgium-based SWIFT, which provides banks with a system for moving funds around the world, bowed to international pressure on Friday and said it was ready to block Iranian banks from using its network to transfer money.

Expelling Iranian banks from the Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication would shut down Tehran's main avenue to doing business with the rest of the world - an outcome the West believes is crucial to curbing Iran's nuclear ambitions.

SWIFT, which has never cut off a country before, has been closely following efforts in the United States and the European Union to develop new sanctions targeting Iran that would directly affect EU-based financial institutions.

The United States and EU have already moved to sanction Iran's central bank.... more

o superadmin.smiley, po pse e ke nderruar formatin e peshkut per telefonat mobile?  le qe eshte rremujshem, po as nuk i hap dot temat, as nuk komenton dot, me nje llaf: it sucks!     kthena o vlla ate formatin tjeter... birinxhi ishte!

 

Ezel’, tani ja kalon dhe ndeshjeve të “Champions League” Ezel’, tani ja kalon dhe ndeshjeve të “Champions League”TIRANE-‘Ezel’ është një dramë rreth dashurisë, miqësisë, tradhtisë dhe hakmarrjes dhe tani është kthyer një fenomen televiziv me miliona shikues në mbarë globin. I shitur në mbi 60 shtete dhe numri sa vjen dhe rritet, Ezel ka mbërthyer para ekraneve jo vetëm gratë, por edhe burrat, të cilët rrallë mund t’i “gozhdojë” para ekranit një serial, përveçse një ndeshje futbolli. Suksesi i “Ezel” ka vajtur deri aty, sa tashmë publiku është ndarë në mes: shumica duan vetëm “Ezel”, të tjerët duan “Champions League”.

Një prodhim madhështor me aktorët më të mirë turq dhe fitues i shumë çmimeve ndërkombëtare për aktorët, regjinë, skenarin, fotografinë, montazhin, kolonën zanore më të mirë dhe mbi të gjitha si seriali dramatik turk më i mirë i vitit 2011.

Për ‘Mapo’, drejtori i Programacionit në televizionin qe transmeton telenovelen, Albert Dumani pohon se me dhjetëra telefonata dhe qindra komente në “Facebook” kërkojnë të transmetohet vetëm “Ezel”. “Komentet kanë arritur deri aty sa të mos e duan më ‘Champions League’ në ‘Tv Klan’ dhe kërkojnë medoemos “Ezel”. “Sapo ora kalon 20:10, kam dhe telefonata nga miq dhe kolegë se përse nuk ka ‘Ezel’ sonte kur është e martë dhe e mërkurë, apo postimet e shumta në “Facebook” që shprehin shumë mërzitje sepse u mungon ‘Ezel”, – pohon Dumani.
 

 

Sa e beson dhe ti Reis Cicon smiley

Me terhoqi fotoja me shume, sa i mire o zot.. smiley

nuk kane lene me jevgjillik pa marre te ne.aferin.

 

Mire qe te tradhetojne burrat por edhe te vrasin. smileyLaborantja Eleni Basho, Policia: Pranga bashkëshortit, organizoi vrasjenNga: KLODIANA LALA Pranga bashkëshortit, organizoi vrasjenTIRANE-Pa kaluar as një muaj nga dita kur Eleni Basho u ekzekutua me tre plumba në derën e shtëpisë, policia i ka shtrënguar prangat në duar bashkëshortit të saj, Ilia Basho.

Lajmi u botua sot ne Gazeta Shqiptare pasi u konfirmua nga burime zyrtare të Policisë së Shtetit, e cila pretendon se ka prova të forta që vërtetojnë implikimin e Bashos në vrasjen e të shoqes.

Drejtori i Policisë së Tiranës Berndard Caushaj bëri të ditur sot paradite zyrtarisht se bashkëshorti i laborantes është arrestuar nën dyshimin se është bashkëpunëtor në vrasjen e Eleni Bashos.
"Strukturat e Hetimit të Krimeve të Rënda, në sajë të një pune intensive hetimore, bënë të mundur zbardhjen dhe dokumentimin e vrasjes së shtetases Eleni Bashos, 33 vjeç, ngjarje kjo e ndodhur më datë 2 Shkurt 2012 në Shkozë Tiranë. Gjatë ecurisë së hetimit, Grupi Hetimor i përbërë nga Specialistë të Drejtorisë së Krimeve të Rënda, në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, Specialiste nga Sektori i Krimeve të Rënda në Drejtorinë e Qarkut Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, bënë të mundur ndalimin e autorit, (bashkëshortit të viktimës) shtetasit Ilia Thanas BASHO, 38 vjeç, me banim në Tiranë. Ndalimi i këtij shtetasi u bë bazuar në Urdhërin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë të datës 21 Shkurt 2012, pas grumbullimit të provave dhe fakteve, të cilat vërtetojnë implikimin e këtij shtetasi, si organizator i vrasjes me paramendim të kryer në bashkëpunim ndaj Eleni Bashos.
Ndaj autorit të dyshuar të vrasjes, u mor masa e menjëhershme e ndalimit për konsumim të veprës penale të “Vrasjes me paramendim ”, citon njoftimi i sotme per shtyp i Policise se Tiranes.
Vrasja e Eleni Bashos ndodhi mbremjen e 2 shkurtit ne Shkoze ku laborantaj ka biznesin dhe banesen. Vetem 1 ore me pas po ne Tirane nga plumbat qe iu shkrehen disa personave ne nje automjet tek Komunat e Parisit u vra aksidentalisht nje tjeter femer, Megi Hysa.

Eleni zbuloi lidhjen jashtemartesore te bashkeshortit
Gazeta Shqiptare shkruan sot se ne fakt, Ilia Basho është dyshuar që në krye të herës për ekzekutimin e nënës së dy fëmijëve vetëm pak metra larg shtëpisë së tyre në Shkozë të Tiranës, por ai kishte dhënë në polici një alibi të fortë sikur ndodhej në një farmaci shumë larg shtëpisë në momentin kur është vrarë gruaja e tij. Por, policia ka mundur të sigurojë provat për ta dërguar prapa hekurave. Motivi i vrasjes së 2 shkurtit dyshohet të ketë ardhur për shkak të zënkave dhe konflikteve të forta në çift, që kishin lindur si pasojë e një lidhje jashtëmartesore që kishte pasur Ilia Basho për afro një vit. Mesa duket Eleni nuk e ka pranuar një fakt të tillë, e për këtë shkak përplasjet mes tyre ishin bërë të vazhdueshme, duke vënë në pikëpyetje vazhdimin e jetesës së përbashkët.
(Lajmi i plote sot ne GazetaShqiptare).
 

 

Ket, mos u tut nga shkrimet e gazetave i  shtojnë për ndjeshmëri ;vazhdo atë mendimin ku të ka shku menja ti e mos e kthe.

Mka shku mendja me u divorcu, e sdu te kem nje fat te smiley ama burrin ma dun femijet, edhe e vdek skam per tu nda..smiley

E shef pra, që s'pati krisma ! Unë kujtoja se tka shku mendja me luftu.

me ne fund diell i ngrohte ne tirane.

 

Venuskë ç'farë shkruajte që na fshinë mi ?

Prizrenzaranika

une po dyshoja ,se mos kishe bere ti ndonje prockesmiley

Jo mi Venuskë  ç'proçkë  ? s'përdor fjalë të ndaluara unë .

Ca po i bojne BB keta te Klanit,futi EZEL cdo te shtune ne oren 9 deri ne 11.

goxha konkurrence po i beka smiley

lere, i keputen smiley

Trumcakusmiley

Ora 17 dhe jashte ka diell.cfare kenaqesiesmiley

Kenaqesi diellore smiley

Po kur te sjell kenaqesi shiu kur bie,c'lloj kenaqesie eshte?smiley

Po bie ne fakt ketu tek une shi.smiley Per mua nuk eshte kenaqesi eshte melankoli shiu smiley

se shpejti Apple do hedh ne treg produktin e ri: iGreece, thone burime te sigurta.smiley

Ohh se ceshte nje tip Poeti tek Cani,i papare smiley

Iluzion optik ....PPUsmiley

Bobobobo ca thote kjo cuca keshtu? smiley❤ Kur nje femer te thot Idjot . . . . . Do te thote '' Me pelqen ''
❤ Kur nje femer te thot Kafsheee . . Do te thote '' Te dua ''
❤ Kur nje femer te thot I poshteer. . Do te thote '' Te adhuroj ''
❤ Kur nje femer Qesh me ty . . . . . . Do te thote '' Te dashuroj
❤ Kur nje femer Hesht . . . . . . . . . . Do te thote '' Me lendon ''
❤ Kur nje femer Qan . . . . . . . . . . . .Do te thote ''Je i rendesishem per mua''
❤ Kur nje femer te Kerkon . . . . . . . .Do te thote '' Nuk dua te te humbas '' ❤ ❤

*If it wants, let Serbia have a footnote, but not us.

Ka lidhje gje kjo me autori(e)n e kesaj fotos? smiley

http://farm8.staticflickr.com/7027/6624265409_5802a9d3e5.jpg

smiley ehe xhiba

Ehe dmth kush e ka bere ate foto, skiaro pak popllin kureshtar, dhe sidomos per setting ky si qysh tek ishin ata njerez. smiley

Ncuk konspiraci, thjesht rastesisht shkova aty me butonin mbrapa nga qjo foto qi ka dale sot ke Peshku, e cila me pelqeu per dritehijen.

..qjo eshte shkrepur ne thiatron e frankofortes. Pastaj eshte kokrrizuar ca, diku i jane theksuar ngjyrat, ndersa ne dy cepat, ne jug-perendim dhe ne veri-lindje ka vepruar ajo qe njihet me emrin vignette edhe, ja. smiley 

Good job.

Po bardhe e zi e ke provuar si duket, apo s'ishte ftohte mjaftueshem ate nate? smiley

Juve qi dini truke dhe stile fotosh do ishte mire te na mesoni diqka...I sense qi kemi nevoje per nje teme pyetesore tip Foto, trukime dhe perpunime a diqka e tille smiley

Po tek ajo foto e fundit si jane bere dritehijet?

 

E fundit eshte punuar duke ulur kontrastin e gjithe fotos dhe duke bere te kunderten me pjesen me te dukshme. Ishte me teper nje eksperiment xhibi. Punimi nuk eshte i mire ne fakt, sepse edhe vete cilesia e fotos le per te deshiruar. Eshte bere me webcam...

Po, me cileci me te mire dhe zoom pak me afer do dilte akoma me mire, po une e preferoj bardh e zi gjithsesi se jep me shume nje efekt retro dhe te vjeter.

Para partizane smiley

Juve merda!

‎"Po t'ia kisha lene Enverin ne dore Sali Berishes dhe jo Isuf Kalos, do e kisha gjalle akoma" - Nexhmije Hoxha.

Mendojeni mire para se te shkoni me nje prostitutesmiley

"3 vite burg kush shkon me prostituta", votohet të hënën në Kuvend. Për të ulur fenomenin e prostitucionit, hartuesit e këtij ndryshimi kanë menduar të dënojnë klientët. “Dhënia e shpërblimit për përfitim personal të prostitucionit, përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet burg”.

 

Pse prostitutar janë të regjistruara dhe  e kanë të shkruar në letërnjoftim.

Xhamajka, 24 shkurt NOA-Nëntë çifte krejtësisht nudo janë ngjitur në altar për martesë në një ceremoni masive që u zhvillua në Xhamajka.
Veshur vetëm me një vello dhe një kravatë, çiftet janë përkushtuar për martesë në një plazh në Negril, ku kanë festuar së bashku dhe pa asgjë veshur në trup.

http://www.noa.al/home/noa/public_html/wp-content/uploads/2012/02/Screenshot_10.jpg

Raaaaav

 

 

Ever has it been that love knows not its own depth until the hour of separation.”
Kahlil Gibran

 

Në një intervistë për gazetarin Alfred Peza, kreu i ILDKP-së, Adriatik Llalla, ka deklaruar se rreth 4700 zyrtarë të lartë në vendin tonë zotërojnë shumën prej 620 milionë USD.

“… Totali i pasurive që disponojnë 4700 zyrtarë që kanë deklaruar ndër vite është 62 miliardë lekë të rinj. Nga ky total  rezulton se gjysma e kësaj pasurie është e përqendruar në rreth 350 zyrtarë”, shprehet Llalla.

 

Ai pohon se pjesa më e madhe e këtyre zyrtarëve ndodhet pranë sistemit parlamentar, kryesisht deputetë.

Roll of U.S. Dollars

Normalisht është një numër i konsiderueshëm i pasurive që ndodhen brenda dhe jashtë territorit të Republikës nga zyrtarë të niveleve të ndryshme, kryesisht pranë parlamentit. Po këtu nuk mund të përjashtohen të zgjedhurit lokalë apo të tjerë, por kryesisht është përqendruar tek anëtarët e Kuvendit”, pohon ai.

Ndërkohë ai ka vijuar të tregojë se një numër zyrtarësh, të cilët kanë jetuar kryesisht jashtë vendit, zotërojnë  pasuri jashtë territorit të Shqipërisë.

Ndër to mund të përmend disa emra konkretë, Besnik Çobaj disponon shtëpi në Bruksel dhe llogari të ndryshme bankare. Po kështu kemi edhe një punonjës tjetër të Ministrisë së Financave, Shkëlqim Hoxhaj, që disponon shtëpi në Bruksel dhe llogari bankare etj, vajza e ministrit të arsimit që disponon pasuri në Gjermani”, deklaron Llalla.

Gjithashtu ai nuk lë pa përmendur edhe emrat e deputetëve Tom Doshi dhe Andis Harasani, të cilët gjithashtu disponojnë pasuri jashtë vendit.

Ai është shprehur se ka pasur shkelje në deklarimet e ILDKP-së dhe se rasti i fundit është i ish- deputetit  Gjok Jaku, i cili ka refuzuar të bëjë deklarimin e pasurisë.

Gjithashtu ai tregoi se institucioni që drejton ka filluar hetimin e deklaratave të ministrit Olldashi ndaj deputetit Eduart Shalsi, me pretendimin se ai zotëron një pallat në Tiranë, po e ka në emër të një personi të tretë.

Tema

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).