Nga video-kronika hyrese:

Me shume sesa nje mardhenie e veshtire, duket se ka qene historikisht nje teme tabu, e cila ndryshe nga vendet e tjera te botes nuk u hap, ose nuk u diskutua normalisht as ne fund te viteve '60 kur bota njohu nje lloj revolucioni seksual, dhe as ne vitet e mepasme. Sic ndodhi rendom me gjerat e tjera ne Shqiperi, ndryshimet e viteve '90 e gjeten shoqerine shqiptare te papergatitur per nje teme te tille, deri ne ate mase sa diskutimi here rreshkiste ne mospranimin e argumenteve ne parim, e here ne dekradimin ne pornografi me shume sesa seks.

Si ka qene raporti i shqiptareve me seksin tradicionalisht dhe si eshte ai tani? Studime te mirefillta nuk ka, por nese ju referohesh librave me shenime udhetimesh kjo teme ka qene thuajse inegzistente ne fillimet e shekullit te 20-te, ashtu si edhe tek fqinjet tane. Megjithate, ne keto shenime raporti mashkull-femer paraqitet te kete qene me normal tek popujt sllave sesa tek shqiptaret dhe greket.  

Raporti me seksin ka qene gjithmone i ngurte dhe kompleksiv ne Shqiperi dhe arsyeja eshte e veshtire te shpjegohet mirfilli. Nuk dihet nese kjo ka ardhur nga izolimi, nga shoqeria patriarkale, apo nga feja. Po ashtu nuk mund te percaktohet qarte se c'ndikim luajti komunizmi ne kete drejtim, sa e ngurtesoi apo e konservoi ai kete debat. Duke pare vendet e tjera duket se kjo eshte nje ceshtje qe shpesh ka te beje me shume me shoqerine sesa me ideologjine apo fene. Bashkimi sovjetik ka qene nje vend komunist, megjithate raporti me seksin ka qene shume me i hapur dhe normal sesa ai ne nje vend tjeter komunist si Shqiperia. Nga ana tjeter, Serbia dhe Greqia jane te dyja vende ortodokse, por serbet percktohen me liberale per seksin ne raport me greket. Kuba eshte nje vend komunist dhe katolik, por keto nuk e pengojne ate te evidentohet si nje nder vendet me te hapura per lirine seksuale.

Nderkohe ne Shqiperi thuajse te gjithe jane dakort qe seksi eshte nje ceshtje komplekse, por duket se midis brezave ka nje perceptim te ndryshem per te. Megjithate, pa ngaterruar lirine seksuale me te folurit per seksin, duket se tek ne seksi do te vijoje te mbetet ende nje tabu per shume kohe. Diskutimi rreth tij jo rralle i ben protagonistet te skuqen, ose te flasin me ze te ulet.

Te ftuar:

Monika Lubonja - Aktore
Denada Toce - Psikologe
Mimoza Ahmeti - Shkrimtare
Viola Xhafa - Gazetare ABC
Fatos Lubonja - Komentator
Edmond Tupe - Pedagog, Shkrimtar
Genc Permeti - Piktor
Blendi Salaj - Komentator

 

146 Komente

hec moza te vdeksha

zëmër

hape kutine xhibi , pa tabu smiley

ca gjona u pritshin ...1 - qe gjibi do e sillte temen ktu 2 - qe Blendi osht ke paneli i seksit 3 - kurioz ca ka me thon Edmond Tupja per ket teme smiley

dikush aty tha: me mire von, se kurre

Tupja: me mire kurve se sa von smiley

Sot po nuk fole per seks te quajne patriarkale..
Njerezit moderne flasin ne gjuhen e seksit.. smiley

Mimoza Ahmeti: Burri shqiptar me musteqe i vjen rrotull temes se seksit, nuk ja mban te flase troc per te.

Edmond Tupja: E ke gabim qe akoma ke afeksion per musteqet, sot mbajme kampion, per te forte dhe te emancipuar, ne burrat pa musteqe!

Lek Plepi: Tabuja seksuale duhet shpartalluar se i rendon mbi shpine klases puntore dhe fshataresise kapitaliste.

Peshku: E megjithate, femra duhet te kete pak eksperience damaluku.

Ne flasim per seksin, ju flisni, ata bejne qejf.smiley

halejluja, pash me ne fund moza ametin kush ishte! smiley

ngela duke e rreshkit kursorin deri sa e pyeti ai kokebreshka: aty nga minuta e 30-te smiley  pisku majku smiley

nderkaq, ne parim, te nigjosh lubonjen ose fevziun ose tupjen... tu fol per seksin them qe ka rreziqe vetjake. Eshte sikur te nigjosh Neronin duke fol mbi luksin e ngrohjes me dru zjarri.

justifikime...

 

shqiptaret dhe seksi.

 

''se te kam rixha,  çduan vajzat qe vene ne mal...?  ja te them une: pune te liga bejne''.smiley

smiley

Aaa jo, nuk di gje... nuk i kam pare.

 

like a frightened turtle smiley

O God!

Ca ka me seksin oral kjo Toce Denada? smiley

Moza e trajton seksin me gjithe delikatesen poetiko filozofike.Me pelqen.

ne nje note serioze: si ne cdo gje tjeter, edhe me seksin shqiptaret do jene skajore: ose te rrudhur si nje qafe breshke e frikesuar (shih me lart, dhe nuk ka te beje me koken e fevziut), ose te hardallosur ne nje dicka harbute pa piken e kripes.

Zgjidh e merr (si fanoli).

Si je ti?

si 20 vjet larg shqipnie.

Po perpara 20 vjetesh si ishe?

breshke e frikesuar.

Cudi, retro-evolucion: nga breshke ne ngjale smiley 

sargasset s'na i heq njeri nga dora ne jo, mu si gerneten laver bariut.

ps. shife ate me poshte ne pac kohe dhe qejf. po s'qe mjaft, te them prape smiley

Thone qe kush flet shume per seksin, s'para e ben, keshtu qe... fjale pak e seks shume. smiley

Per belulin, nga nje teater shqiptar:

nji fjale ma pak, nji hap ma tej, burra!

 

  Une kam degjuar dy intervista te Nurejevit per  sexin, tek TV5.E para shume para se te behej si u be.Ndersa tjetra, kur ishte duke mbaruar...prej sexit...

Parja dhe sexi e prishen boten.Jane shume te lidhura 

Mire parja po seksi pse e ka prishe boten?

Seksi, qe te jete i denje per kete emer, duhet te te prishi smiley

E oreee, me graven merruni ju, ai eshte mjeshter, i ka me spond keto fjalet e medhaja... smiley

qe robi prishet nga sexi mire e ka grava, po nga paraja c`ne? smiley

yyyy ka cifut sa te duash at....

Parja dhe seksi? Dy gjera shume te ndryshme grave. E para eshte shpikje e njeriut, e dyta dhurate e perendise. Vetem seksi qe nuk e prish boten... une per vete nuk mund ta kuptoj se si seksi prish boten, ahhhh nqs e ke ne kuptim me spond, mnj qe seksi PRISH boten edhe ben vaki... ndryshe na e shpjego, he te keqen, se skemi ndermend te prishim boten.

1ora -Lutju Zotit  te keshe pare pafund.Dhe ke per  ta provuar  se nuk do te  ngopesh kurre me   sex...

Sigurisht pertej  "tollonit" te Zotit....! He , e kam mire?

Jo vlla une e dua me tollon, ashu me shijon mua. ceshtje parimesh, ceshtje principesh pastaj. Tjeter gje te tradhetosh... apo te besh seks si shtaze. po spati veprimtari substancash ..... shndrrohesh ne majmun. I bie te jete metamorfoze ne kontrapedal pastaj.

Thuhet se moralistet bejne shume seks.

llafazanet, jo moralistet ! apo nuke  kishe llafin per partnere te ndryshem ti? Se perndryshe e pranojm fajin.

Jo, jo, moralistet. Cahen me seks!

me partnere te ndryshem? po i bie te mos jene moraliste pastaj? ca kuptimi ka kjo qe thua ti se marr vesh? e ke llafin ata qe bejne moral?

 Moj e mire ketlina ! Po Nurejevi nuk te  bindi.Po ta zeme, Berluskoni? Pati pare  me thase.Mirepo i duhej nje "valvole shkarkimi" per tere  ate stres qe i sillte mali me pare, ku as politika nuk ja shkarkoi, nuk ... "shojti" dot.

Ju desh  sex, sex dhe vetem sex.Shperdorim i krijimit te miresise Zotit, nuk eshte keshtu? Po sida nuk eshte  ndeshkim i shperdorimit te sexit?

Shtrauss Khan..... pa le  me ne histori, Çingis Khani Shkonte me  1000 femra ne.... dreqi e  di

Nje pyetje kam une: a kane kryer shqiptaret marredhenie seksuale midis viteve 1945 dhe 1990?

Po Enver Hoxha a bente seks me Nexhmijen?

Nuk e dija qe je datelindja 1991 ti smiley 

Pikerisht, pyetja qe vijon eshte: nese jo, si ndodhte procesi i pllenimit?

Kurse une nuk e dija qe paska edhe prodhime jo-bio tek peshku ..

paske harru vendlindjen smiley

Jo nuk kane kryer.I benin kalamaqerit me ane te meditimit .

Po pleqnia e vucidolit c'qendrim filozofik mbane mbi kete ceshtje? Apo shih pleqte e krujes dhe kopjo ..

"Atje mas kalaje..." smiley

sheh plaku plakun dhe prishet smiley

Nuk e prish boten sex-i   ne varesi  te pensionit....

po ne varesi te tencionit smiley

Sigurisht, kur gjendja e organizmit, bie ndesh me  nepsin... se eshte e dhe neps sex-i

Nepsi eshte edhe nje nga mekatet me te medhaja sipas librave te shenjte apo e kam gabim?

neps-babezi-zullum

Lla , la! arab..Uah`lem

ky eshte perkthimi arabisht per nepsin-tahmane?

E ke degjue ate barcaleten per nje pensionist qe gjuante nuset e reja:o xhahxha ke dale ne pension ?Vende vende po vende vende josmiley
Ose edhe ti o pensionist e ke mendjen per sekse?
Pensioniti:O sot o kurresmiley

Sa nevoje paskeni pase per kte teme. 

 spiritus nuk  pres qe Ju  te  beni  ate pyetje.Lidhen shume me njera tjetren dhe eshte  ajo vartesi, qe realisht prishi boten e qellimit te mire te Krijuesit.

grava, Krijuesi/Natyra e beri sexin per te siguruar zinxhirin riprodhues, njeriu zbuloi dhe kenaqsine pertej riprodhimit kurse paraja e komarcializoi sexin. Ne fakt nuk eshte faji parase por i relacionit te pushtetit me sexin.

Grava, te lutem me thuaj nje efekt negativ te seksit.

Humbja e elementeve jetesore.............

Kur prek "rracionin" e tjetrit.Se ti ben qejf, mbi qefin e tjeterkujt.Pozitiv te duket fakti? 

Shkon per  sex tek nje organ i prekur prej virusit Hiv.Ne fakt  ka bere "qejf" virusi me ty.

Dmth te mos dalim ne rruge se mund te na shtypi makina. Ok!

plako varet kur dhe si del, qysh dukesh, sa i gjate, sa i holl, ku kalon ne rruge, ne mes anash etj.

te jesh zezak e te dalesh naten ne mes te rruges pa jelek te shikueshmerise te larte (MIRE E THASH KETE?) ka shume rrezik te te shtyp makina.

Ti thua grava kur prek "racionin" e tjetrit, po kur ky rracion jepet me deshire ca thuhet ne ket rast? smiley

"Me befte mire" smiley

Eshte  shume i kollajte qejfi  moj Ketlina,  por ja qe duhen dy  vete... Rracioni , si tollon u  eshte taksur dy  vetave.Ajo qe thoni  Juve eshte rrasti kur midis  dyve futet nje i trete ose  nejri prej dyshes ne tollon del nga udha dhe nis nje deshire per nje tollon harram.E kjo nuk mund te quhet deshire.Une, ne jete, nga ky lloj tolloni  e kam ..ngrene kushedi sa here.... 

Shaka

Kaqe di une .Per me teper, per  te  tjerat  si  sex-ologji, dmth  rreth  tokzes  se rripit te  mezit , shkoni  pysni...  Tupen !

Ne emisionin e Fevziut paneli i diskutimit reference kryesore te trajtimit te temes pati inkuadrimin brenda Tiranes apo kendveshtrimin universal per sa i perket seksit duke iu larguar keshtu mjaft temes qendrore. Nuk mendoj se paralelizmi ndermjet shqiptareve (bazuar ne dimensionin kryeqytetas) dhe trajteses se seksit, duhet te ngushtohet e te priret drejt nje lemi siperfaqesor. Gjithashtu, pershtypje te bente edhe retrospektiviteti me te cilin u diskutua, ne kuptimin e te perqendruarit te vemendjes ne shoqerine totalitariste shqiptare te para '90-es. Jam mese dakort qe per te gjykuar apo argumentuar mbi esencen e ceshtjes sot duhet hedhur veshtrimi pas; per te kuptuar shkaqet e problematikave te nje shoqerie ende te hermetizuar ne shume aspekte. Megjithate, a nuk ishte qellimi kryesor reflektimi mbi shoqerine e sotme shqiptare? Pasi te krijohej pershtypja se nuk u trajtua si duhej kjo pjese.

 Gjithnje ne kete vazhde, pjesa me e madhe e shqiptareve, perfshi ketu rinine, nuk jane komfort per sa i perket te diskutuarit mbi seksin. Madje, edhe informacionet e poseduara jane nje grumbullim i vagullt transformim kuptimesie c'ka ka bere qe absorbimi i ketyre informacioneve te ndodhe ne menyre kontroverse. Pjesa me e madhe e te rinjve nuk diskutojne mbi seksin por mbi formen e banalizuar te tij c'ka ben nje pjese te mire tyren te rikthehen ne qendrime paragjykuese dhe aspak efektive. Kjo me te drejte. Por, ne vazhdimesine e keqkuptimeve dhe peshtjellimeve veshtire te arrihet ai per te cilin te gjithe flasin: perparimi. Si mund te arrihet perparimi kur cdo forme gjykimi viciozohet ne boshllek?  Absurditeti i mentalitetit shqiptar prodhohet nga nje seder e trasheguar ne kohe per nocione te pakundershtueshme, te marra te mireqena, ashtu si jane mesuar, pa arritur qe pikerisht nepermjet kesaj forme transmetimi, te ngacmojne kureshtjen e te vihen ne pikepyetje. Dhe ajo se c'ka eshte ende me e tmerrshme, eshte qe paradoksalisht, ne vendin ku ne lagje si Blloku dhe jo vetem, mund te vihen re pershfaqje intensivisht te larta afeksioni ndermjet te rinjve, kemi format "arkaike" te lidhjeve ndermjet dy personave. Nuk flas vetem per zonat rurale por per qytete te tjera ne Shqiperi, qytete te medha, ku ende roli i femres eshte po aq problematik sa edhe ai i mashkullit ne kuptimin se si individet gjykojne vetveten dhe tjetrin. Jetojme ne nje vend te frustruar, ku femra ende shihet si mjet dhe shtypet pambarimisht dhe ku mashkulli me nje krenari mediokre "kapedanohet" per antivlerat te trajtuara si vlere. Ky gjykim mund te cilesohet si esktrem mbi realitetin e pashmangshem shqiptar, por emancipimi i nje pakice ne qytetin kryesor nuk do te thote emancipim shumice ne kufijte shqiptare dhe ky eshte nje fakt me teper se konstatim.
 Ne lemin e problemeve te thella sociale, ekonomike apo qofte edhe politike, vrullshmeria emancipuese duket te ece ne kah te kundert. 

Jam shume dakort. Nuk i heq asnje presje vecse mendoj se nje nga pikat me kyce u fol edhe aty, pavaresisht se nuk u levrua aq sa duhet, por edhe nuk i takon nje emisioni te tille ta beje ate gje ne fakt. Duhet te kete emisione te posacme per keto pune. Dikush dikur pati postuar ketu tek peshku disa sekuenca te nje emisioni te tille te marra nga youtube. Ishte nje burre i thyer ne moshe qe e drejtonte dhe fliste me profesionalizem. Duhen shume te tille ne menyre qe te edukohet me shume rinia. Gjithashtu jan OJQ dhe ato qe punojme me femrat ne vecanti qe duhet ti mesojne femres se ceshte e mire per te, sepse ky eshte edhe problemi kyc, nuk eshte vetem se mashkulli sillet ne ate menyre, por sepse femra nuk e di cfar eshte  e mire per te, kur ta zbuloje do sjell edhe ate ndryshimin per te mire te gjith shoqerise.

Jam e mendimit se edukimi para se te gjithash fillon me ndergjegjesimin e individit ne raport me veten dhe me pas me shoqerine. OJQ-te nuk mund t'i mesojne femres apo mashkullit se c'eshte e mire apo e keqe per ta por si organizata te specializuara ne nje drejtim te caktuar, mund te bejne dicka me teper per sensibilizimin e pergjithshme te shoqerise lidhur me impaktin e raporteve te grupeve te ndryshme shoqerore.

Per te shmangur keqkuptimin: problemet gjinore ne Shqiperi nuk lidhen vetem me abuzimin e figures se femres nga mashkulli por edhe me raportin qe femra vete ka krijuar si qenie e ndergjegjshme shoqerore.

Megjithate, flasim per nje realitet ku niveli i disinformimit eshte i larte ne kuptimin e tablose intelektuale, social-kulturore, etj.

Megjithate, a nuk ishte qellimi kryesor reflektimi mbi shoqerine e sotme shqiptare? Pasi te krijohej pershtypja se nuk u trajtua si duhej kjo pjese.

Po pra, u fol shume per tabune, por pergjithesisht diskutimi per te shpartalluar ate u be jashte bunkerit te tabuse seksiste, e shumta duke e gjuajtur me guriqka te vogla me llastiqe. Mgjths ti pergjigjen e ke dhene po vete, sic e thane dhe emisionistet ne fakt:

Gjithnje ne kete vazhde, pjesa me e madhe e shqiptareve, perfshi ketu rinine, nuk jane komfort per sa i perket te diskutuarit mbi seksin.

Ne kete kuader dhe emisionit s'mund ti kerkoje te behej si ne Evrope dhe ne Amerike, dhe ata njerez jane pjese e atij mentaliteti sekstabuist.

Prandaj behen diskutimet ketu, per te quar me tutje qeshtjen dhe punen qe s'e bene ata ne studio, se si tha dhe ati yne ate nate te ftohte nentori, do na gjykoje historia per keto qe bejme, pavaresisht nese Abedini i mban apo jo shenim.

Ne kemi shpresa nga peshqit

 

Nenkuptoj se nje perqendrim vertete i madh iu drejtua periudhes totalitare shqiptare jo per kontekstin e shqyrtimit argumentativ te ceshtjes me teper se per rikujtesen e funksionimit te shoqerise atyre viteve ku rrjedha e diskutimit zhvendosej nga tablote nostalgjike ne batuta ndermjet te ftuarve. 

Do te ishte absurditet te kerkohej qe emisioni te zhvillohej me parametrat perendimore te te diskutuarit te nje ceshtjeje delikate per shoqerine shqiptare pasi eshte kjo e fundit ajo e cila do te haste problemet me te medha ne te absorbuarin si duhej te diskutimit.

mos ke kete nder mend, kur thua : "ne parametrat perendimore"? smiley

se robi po nuk diti keto dhe ca gjera te tjera si psh qellimi i fundem "natyror" i seksit, instinktit riprodhues dhe ca gjera te ketij lloji, qe njeriu mesatar (shqiptar dhe perendimor) kudo qe eshte nuk i di, pavaresisht kushteve sociale kulturore apo ekonomike nuk ka se cdiskutim tjeter te beje mbi seksin pervec atij te hyrjes ne budalleqet e fese dhe seksit, moralit dhe seksit, apo kenaqesise dhe seksit. 

 

Une nuk eshte se s'rashe dakort me ty, thjesht vura ne dukje qe fatkeqsisht dhe ata qe mundohen te cmitizojne tabune ne ate emision i kane pergjithesisht kembet e lidhura prej saj.

Fjala vjen, do duhet kohe qe te flitet ne nje studio a emision televiziv shqiptar per gjera me konkrete ne ke kontekst dhe pa u sikletosur njerzit, ata qe flasin dhe ata qe degjojne. Dhe ketu s'behet fjale per batuta bajate Tupiste, qe medemek femra e arrin emancipimin kur i thote shoqes "ti qenke kare fare" pa ju dridhur qerpiku, po nga ana tjeter e ka shume problem te diskutoje me te, ta zeme, nese arrin orgazmen shpesh apo jo, nese i dashuri i saj e ka a jo problem ti beje gojore, nese jane te hapur te diskutojne me te dashurin per gjerat qe i kenaqin seksualisht a jo gjate aktit, a nese mund te thuan "gojore" apo "seks oral" pa u zgerdhire se qeshuri nga sikleti.

Apo qofte dhe per fjala vjen gjera me bazike dhe qe gjithsesi lidhen ngushte me ceshtjen, si p.sh. cfare konkretisht duhet te behet qe te zhbollokohet ky ngerci dhe frustrimi seksual, duke filluar qe nga roli gjinor qe i mesohet (apo injektohet, me mire) femijeve ne familje e me gjere, per njeri-tjetrin e per veten e per rolet e burrit e gruas, tek vazhdimi i shume e shume tabuve te tjera kulturore e seksuale ne nje pjese te madhe te trojeve shqiptare, vende e njerez te cilet egzistojne dhe jane shumica, cuditerisht pavaresisht nese Blloku eshte ne djeni per ta apo jo.

Ja me thuaj ti, dhe ajo batuta e Tupes a nuk shpreh fundja gjithe kete ngerc rreth seksit, nje deshire per te bere 'herezi', per te bere 'revolucion' por ama duke e kapur (me deshire apo jo) ceshtjen nga bishti? Tupja p.sh. me kollaj e ka (apo e shikon me me vend) te thote, ne gojen e nje vajze studente te emancipuar, sipas tij, "ti qenke kare fare" sesa fjala vjen "kur e zbulove klitorin per here te pare", apo mos o zot "masturbohesh me fantazi apo me video pornografike". E kam fjalen, femra ka nje mije e nje gjera per te folur ne lidhje me seksin, apo dhe per organin, per pidhin, pse duhet ti thote shoqes "ti qenke kare fare" qe te quhet e emancipuar, apo thjesht per te na nxitur ne meshkujt te irritohemi per konotacionet negative dhe ofenduese lidhur me organin tone? lol

Fjala qe, nese Tupja apo te tjeret aty do perdornin fjale "turpi" me qellim, per te de-sensitizuar veshet e shqipove me keto terma (sic fjala vjen i perdora me qellim une ne kete koment) mund ta benin kete duke folur per gjera konkrete dhe gjera qe do ishin vertet pozitive per diskutimin e ceshtjes, pozitive per audiencen mbi te gjitha, jo thjesht me batuta si cunake adoleshente qe hedhin nje batute dhe zgerdhihen.

Megjithate, emisioni kishte gjera pozitive, dhe diskutime interesante per audiencen (fundja nuk zhbirilohet dhe shpartallohet gjeja me nje emision), por nese ne fund te tij do pyesje "Mbas gjithe ketyre diskutimeve, cfare konkretisht do i mbetet ne mendje meshkujve dhe femrave shqiptare?" veshtire te deduktosh shume gjera konkrete dhe pozitive te cilat audienca, shqipot, mund ti perdorin konkretisht ne jeten e tyre per te ekuilibruar sadopak rolet gjinore dhe mardheniet seksuale ne jeten e tyre. E keto  lidhen per rrjedhoje jo vetem me cilesine e jetes, po dhe me dinjitetin e njerzve, te cilin ne shqipot e kemi kaq te shtrenjte medemek, pavaresisht se poshterimi i femres dhe dashnorlleku ne martese jane ne mode, ashtu si nuk jane dhe aq te rralla 'ruajtjet' e virgjerise duke bere gojore e sekse anale, fjala vjen. Ne kete pike, disa diskutime me 'te thjeshta' dhe me konkrete do ishin me ndihmuese per popllin shqiptar, sesa fjala vjen, teorite e Frojdit.

 

Prof. Edmond Tupja duket te ngaterroje emancipimin me sjelljet aspak te hijshme. 

Nje komunikim i atille ndermjet dy te rejave, per me teper ne ambjente universitare, nuk tregon emancipim, por, perkundrazi, skajin me te larget te tij. 

Megjithate, per vazhdimesine e ketij diskutimi, gjithmone ne kendveshtrimin e profesorit, i bie te rikthehemi tek perkufizimi i nocionit apo tek percaktimet teresisht subjektive.

Se ku i kam pare ata syte e medhenj atje tek fotoja spo me kujtohet qe spo me kujtohet.

ncuq..... i ka me te bukura ajo qe njoh une.

 clairdelune91 , ju lexova por me thene te  drjeten nuk kuptova ku  eshte e veçanta shqiptare  ne tere sa thoni Juve.Ketu bisedohet  per sex-in ne teresi  se po qe per shqiptaret, te siguroj une qe kete shkence e  dine me vere te  hundes, e kane me ..nuhatje..

 ja po te  tregoj nje histori te jetuar; U martua  me mbleseri nje bari  i  fshatit tim.Ai qe shume i  shkrurter kur nusen ja kishin perzgedhur   gati dy metra.Naten qe e futen  ne gjerdhek, dha  e mori  orziu çoban dhe  nuk po  e tereziste sipas shenjes.

 

 Dha dha e shkreta vajze dhe i bertiti

-Me pshte dha dreq, se  me çpove kerthizen! Çoban ti dhe nuk paske pare dhent e dhite.....

jo grava, cobani s`kishte faj.ky , si melaqe qe ishte,para se te futej ne dhome, pyeti te emen si e qysh smiley dhe e ema,  i tha : xhishe dhe aty ku ka lesh... dhe vu ky nja nje ore, ja beri sqetllen plage fare smiley

cobanet e kucit kan pas nje kenge:
kusherire moj kusherire
qasmu pak se me vjen mire lol.

Kete, te  rastit tend e paskane martuar  me grua e jo me vajze...

Nuk flitet per vecantine shqiptare por per realitetin shqiptar ne menyre precize duke shmangur paralelizma aspak ndihmues qe ne vetvete nuk bejne tjeter gje vecse vazhdojne drejt gjithperfshirjes se universalizmit te konceptit.

clairedelune91, mos je gje goca e lirkes ti?

smiley

smiley

Pashe nja dyzet minuta dhe me ndermendi nje ndjesi te poshter: ate te moslokalizimit te nje kruajtjeje kurrizi nga vete i zoti/e zonja e kurrizit.

Une do te shtoja qe nese me lejon te lokalizoj piken ku ju kruhet kurrizi juve qe e keni hapur videon une do ta gjeja ate tek deshira e madhe per te pare ujkun qe nderron edhe qimen, edhe zakonin, edhe qingjat. Sinqerisht, nuk do te guxoja te shikoja nje emision te tille pa qene e pire ose ne nje moment manjak.

E pire s'isha. Po bie dakort me momentin manjak, po s'guxoj te mendoj nga c'mani duhet te vuaj per te pergjuar muhabetet e kafenese se Fevziut. 

smiley. po te thoja nje dite qe po lexoj nje roman roman (la casa del padre) dhe s'po paskam asnje pike reference per letersine italiane, ndjehem keq, s'e di nese kenaqesia eshte autentike apo me vjen nga ndonje ekzotizim & tejinterpretim i totalisht te panjohures. po perpiqem ta lidh kete me fevziun ose te pakten me manite por s'po e bej dot. ndoshta eshte eleganca e cdo pershkrimi seksual aty qe vjen te me shpetoje kur me shfaqet fytyra e fevziut.

Ndoshta mund te te pelqenin nje pjese e romaneve te Moravias, por s'jam e sigurt.

s'e di, mbaj mend nje grua leopard kur isha adoleshente por mbaj mend qe s'me terhoqi, ndoshta s'isha gati smiley. pervec kesaj buzzati & calvino me afrojne por s'kam ndertuar akoma marredhenie te qendrueshme. shpresoj ta flasim ne nje teme tjeter- ndoshta neser, nese do, hapim nje teme per letersine italiane, per gjithe te mjeret si puna ime.

Spiritus, po ja ca ankohesh vetem per emisonistet e Opinionit ti, ja ku i ke keto peshqet ketu, anonime si gjithe ne te tjeret, te jetuara ne perendim etj, megjithate, ndersa kritikojne dhembe e dhemballe mosmarrjen direkt me ceshtjet, si dhe cilesine dhe padenjesine e emisionit, i cili s'eshte per tu pare larqofteozot pa qene te pakten te dehura tape, nuk denjojne ti bejne duart pis me keto ceshtje per vete, po rrine dhe flasin tek tema e tabuse se seksit per romane, filma dhe per pajen e nuses se partizanit Velo.

Fevziu mire a keq te pakten mblodhi ca njerez dhe e beri nje emision per seksin, keto  vetem pundore po bejne ndersa e kritikojne. smiley

 drejt smiley edhe une prisja me shume ndricime nga perendimi vagelluar , por ketu jemi si ne familje, tabuja smiley

Jo, jo, duart i bejme pis neve, s'ka problem, halli eshte te marrim vesh per cfare po flasim. Per shembull: ti qe na e mbush blogun me foto e lajme me pulle te kuqe, mu si adoleshent ne stuhi hormonale, pse e ben?

Per shembull: ti qe na e mbush blogun me foto e lajme me pulle te kuqe, mu si adoleshent ne stuhi hormonale, pse e ben?

I ke rene ne koke muhabetit dhe s'kam nga ja mbaj fare: Une po kompensohem per mungesat seksuale, dmth meqe s'bej seks ne jeten e perditshme diskutoj per seksin ketu, ndryshe nga juve qe qartesisht dhe fatmiresisht per juve s'ndani te njejtin fat me ne dhe s'keni nevoje te sillni foto me pulla te kuqe, si ato qe fshiu admini nga filmat Shoku yne Tili dhe Tomka dhe shoket e tij. 

Faleminderit qe diskutuam. Tani po largohem se mos pa dashje ju infektoj dhe valle ka aristokracia juaj vaksina per mikrobe kaq anakronike sa tonat. smiley

Une pyeta seriozisht. Naten e mire dhe faleminderit edhe juve.

Ps. Kshu kalimthi pastaj Freudin e permenden me shume Lubonja dhe Moza Ahmeti (kishin lexuar secili nga nje Freud te ndryshem) sesa psikologia smiley. Kjo kishte sjelle poezi smiley dhe kishte nje teori te veten per seksin (sic!), kurse aktores i kishte humbur skenari.

Pjesa me e bukur ishte te shikoje shenjat... smiley

Ky tos lubonja del si fandi spathi ne cdo lloj teme qe nga fushata e korrjeve dhe mbjelljeve te pranveres deri tek seksi.

s'i tha nje here goja "jo"; per cdo gje qe e pyesin, esht bilbil me vese, ne parmak te penxherese.

Koncepti "opinion" ua shkerdheu trut shqiptareve, qyshse e kane mu ne titull te ktij emisionit gerdalle. Dhe cudi, se dikur, per zyshat e tetvjecares kur thuhej qe filanka "ecen me opinion", kjo quhej si nje gje jo e mire.

Nuk pjerdh njeri sot se c'opinion ka nje individ i caktum per cdo gje. Individi duhet me pas dije, NJOHJE (tm Idr.), ato vlejne, dhe e keqja eshte se dijet mund t'i kete vetem ne nje fushe, jo nga artitektura tek Jenna Jameson dhe Kama Sutra, se na cane taravelen. Opinionin e ka turma, publiku - dhe ai vlen se ka fuqi ne baze numri, jo se eshte i drejte. Ka seksolog o vlla. Merre ate, pyete, ta zberthen ai si ma do. Nji paragraf i tij vlen sa per 100 ljubonjera ne pune seksi. Ljubon zaten vetem emri e lidh me dijen e seksit. Se s'mjafton ta besh, se ashtu te gjithe qe i japin makines i bi qe ti marri BMW-ja per inxhiniera.

Eshte specifika e emisionit:Opinion. Por ne tema te tilla sociale,kam pershtypjen se moderatori ndertimin e diskursit mbi perceptime teresisht vetijake te pjesmarresve , e con ne ekstrem.Me shume flitet qesim, reagimet jane te aty per atyshme. Diskursi hallakatet pa patur nje strukture, gjithcka mbetet evazive.

Tete te ftuar-shume per nje emision te tille.Pervec Lubonjes gjitholog, Tupes postmodern , fluturimeve ilozoike te  M.Ahmetit dhe kendveshtrimeve interesante te Bledit, te tjeret ishin vetem dekor.

Impotenca intelektuale per te thene se cfare eshte ende tabu, cfare ka ndryshuar per mire dhe per keq, si konceptohen raportet e lirise me pergjegjsine ne qasjen ndaj seksit, plus dhe problematika te tjera qe nuk u ceken fare, u justifikua me zbulimin se "seksi eshte nje gje komplekse"

 qesim

Ca dmth qesim se na hoqet trurin. Hera e pare qe e degjova dje kete fjale ne jeten time tek tema tjeter ketu ne peshk.

futja kot, fol kuturu, me hamendje smiley

shqip i bie te jete si fjale?

He mo, si e lane seksin?  Se kur thote trop, une jam cik si teper esell per ta pare. 

nuk ja gjeten fundin smiley

Epo shyqyr nuk thua?  Mendo te ishte gjetur fundi, kush ia niste nga fillimi.  Prape me gjethe fiku, molla etj.  

me ter men robt e pane kete far emisioni? sa te vobekt mer...

Emisionet e fevzos dalin shpesh te haperdara...kam kohe qe kam hequr dore prej tyre. Duket sikur Fevzo arrin te nxjerre me te keqen nga njerzit. Ka kohe, qe jam bindur plotesisht qe emisionet e Fevzos nuk vlejne nje dyshke. Megjithate ka arritur tu hedhe trute e gomarit shumeve qe vazhdojne ti ndjekin.

Ose ndoshta eshte televizioni Klan qe mban era perc..

Ndryshon puna te Dudushi, psh, ku te njejtat tema emisionesh arrin ti trajtoje me mire dhe me te plota. Por dhe ketij te fundit ka raste kur i ikin debatet prej dursh. 

xhib, kur konsumohet me shume sex, kur jane rozet apo blute ne pushtet? Ndonje refleksion?

Spiritus, nuk ka rendesi kur konsumohet me shume seks, po kur eshte seksi me cilesor dhe kur eshte indeksi i lirise seksuale me i larte. Sic tha dhe Skenderbeu kur shkoi per here te dyte ne Turqi "Me jep seks cilesor ose me jep vdekjen!", dhe sic thoshte i urti Gandi "Indeksi i lirise seksuale dhe ai i sistemit imunitar jane per nje popull si patja per gjellen".

Por, edhe pse ne pamje te pare desh te thashe per pak "pse e ngaterrove dhe kete teme kaq te dlire dhe te qilter me politiken", me nje kerkim te shpejte shkencor vura re qe paske pasur te drejte: Ky emisioni i seksit te Fevziut qenka sponsorizuar nga opozita ne bashkepunim me ambasaden amerikane per ti hedhur hi syve popullit qe gjoja medemek Sokoll Balla paska rene ne dashuri me Ina Ramen. smiley

Ho me! Dul gjo?

A e ma men Pf ?
"Ho me! (Dul gjo ) ...Ke bo gjo ?
I m...mer jahu
" A ke pat nonji rast "
Mrome rast i funit smiley

Si i keni raportet me seksin? - Te fresketa smiley

Po t'kishim ma teper konfidence, do t'thosha dicka si puna e "Finnnaallly!!!" Por po limitohem thjesht me nji "M'bahet qejfi!" smiley

Une e di qe ti se tepron asnjehere.. smiley

Asihere? Yea ok! Lol

Nigjo ketlina.

Shon njeri ne nje restorant peshku. Edhe i thote kamarierit ti tregoje cfare peshqish kishin per dreke. Kamarieri i sjell nje tepsi ku kishte vendosur te gjitha llojet e peshkut qe kishin. Burri i hedh nje sy dhe pastaj i ve gishtin njerit. "Ky do me pelqente" i thote. "Po a eshte i fresket?" "Cfare thua" habitet kamarieri, " a nuk e sheh qe ai akoma leviz?" "Well, dhe gruaja ime leviz" i pergjigjet i qete klienti "po kjo nuk do te thote qe eshte e fresket!"

U, ça ka thane!!! Meqi ra fjala, ça don me than me kte ti? smiley

Tefe, kam 20 vjet i martum une. E di rrezikun kur duhet te japesh shpjegime, ndaj pergjigja eshte gjithmone "Nuk e di. Kshu e nigjova nga njoni n'autobuz."

Man, wish i could do that! She just gives me a look e mu me zgjidhet goja dhe e verteta del vete. 

Pf e ka per grate e shokeve ate llaf me lart, dmth te moshes se tij smiley

Jo mi moter. Ngjarja ndodh ne boten borgjeze-revizioniste dhe s'ka lidhje me njeriun e ri shqiptar. Grate tona punojne si sahat zviceran nga ato me kurdisje qe bojne tik-tak tik-tak. 

Ne Amerike nje Shqiptare denohet me burgim te perjetshem.

Qeline e burgut i bie ta ndaj me nje kinez.

Mbas disa kohesh kinezi i ben propozim se me qe ishin te dy te denuar me burgim te perjetshem ata te benin sex bashke.

Mendohet, mendohet shqiptari ne fund thot ok.

Hedhin short se kush do ja ngopi i pari dhe i bie kinezit tja rrasi shqiptarit. Shqiptari ul patallonat dhe behet gati. nderkohe kinezi nxjerr nga canta nje kuti. Shqiptari e sheh dhe pyet se cfare eshte ajo. Kinezi i thot ky eshte lubrifikant dhe perdoret mos te te djegi suma.

Kinezi mbaron pune.

I vjen rradha shqiptarit tja ngopi. 

Mos harro lubrifikantin i thot kinezi. Shqiptari fut doren ne kuti dhe  ngjyen gjith doren dhe fillon tja lyej gjoksin me lubrifikant kinezit.

Kinezi i habitur i thot qe lubrifikanti vendoset ne sume dhe jo ne gjoks. 

Po ta lyj gjoksin i thot shqiptari se kam per ta djeg shpirtin.

T'u nigju Moza Ahmetin t'u fol,here m'u dhimste vetja,here m'dhimsej ajo.I here thosha, medet sa budall qe qankam,i here tjeter, e shkreta ajo sa rane qe asht. smiley

Shqiptaret dhe seksi ,tamam si shqiptaret dhe paraja. Me kursim  dhe fshehur  "nen jorgan"smiley

Djema, vajza, lereni seksin, po futiuni nje dushi me uj te ftohte, qe t'ju ulen epshet smiley

Shyqyr qe doli kjo teme ,qe t'u drejtoheshe dhe vajzave tismiley

 

Kam nigju gati gjysmen e videos dhe mund te them se keta jane njerzit e gabuar per "ti hapur dritaret" shqiptareve ne lidhje me seksin.  Copa mishi!

do doja te kish ftuar ndonje njeri me dobro, ta thote mendimin sic i vjen. jemi ngope me ata qe i dine te gjitha, nga teorite zigmund frojdit  deri tek eposi i gilgameshit.

do doja te kish ftuar ndonje njeri me dobro

ca dmth 'njeri me dobro' n'kyt kontekst? jo me qithare, right, se nuk e shikoj se si do behej me mire ky debat me qithare ne dore...

O Tepro, po car thu mi! Po qe te nigjosh Qorrin (Blendin) tu fol per seksin duhet te kesh bo 20 vjet burg mi!

Provo mos merr m'telefon, Qorro, po nuk te persekutova si Shaben n'vaktit.

....."duket se ka qene historikisht nje teme tabu, e cila ndryshe nga vendet e tjera te botes nuk u hap, ose nuk u diskutua normalisht as ne fund te viteve '60 kur bota njohu nje lloj revolucioni seksual,"...

Shkeputa kete pasazh duke menduar se eshte produkti ose struktura lepiresbuzese e lengezimeve i libidoveseksoprimordialeanale te Xhibit.

Them se nuk eshte plotesisht e sakte. Ne ato vite dhe BOTA mori shembull nga ne. Na ndiqnin e imitonin .Ne Hoqem Duvane , ata shkurtuan fundet.Ne hoeqm tregetine e mishit mga burrat me musteke ,, ata hapen bordellot si tregti mishi ,  ne hoqem litaret dhe samaret nga kurrizi grave , ata fitun gjyqin e Play-boty

Dhe tani ne gezojme njehsimin me Boten si ndozot nje Xhib qe rri prane trageteve duke numuru sa Curva hyne e Dalin smiley dhe patjeter ndigjojme edhe  .... nje femer qe verteton qe shqiptaret martohen akoma me BURRA!

Fshesen aga se te perdhosen Xhibinsmiley

Ishte ulur një njeri i urtë në mesin e disa burrave
dhe disa prej tyre e hapën temën e martesës dhe grave.
Njëri prej tyre tha: Gruaja është sikur këpuca,burri mund ti ndërroj ato sa të dojë, derisa të gjejë këpucën e përshtatshme.Të pranishmit shkuan pranë njeriut të urtë,
dhe i thanë: -Si mendon ti o njeri i urtë për fjalën që tha ky zotëri..??
Ai tha: Ajo çfare tha ky vëlla është plotësisht e vërtetë.
Gruaja është këpucë në sytë e atij që e sheh veten si këmbë..Kurse ajo është Kurorë në sytë e atij që e sheh veten si kokë.Prandaj mos e qortoni folësin
por kuptojeni se si e sheh veten e tij...!!smiley

Tani po e kuptoj sepse pjesa me e madhe e burrave, e shohin grune si ashtugjoje! smiley

e shohin grune si ashtugjoje!

Nncncncncnncc se kuptoj, ca eshte ashtugjoje, mish i bute?  .... smiley

Gruaja është këpucë në sytë e atij që e sheh veten si këmbë..Kurse ajo është Kurorë në sytë e atij që e sheh veten si kokë.

Po ne syte e atij qe e sheh veten si lokomotive? smiley

Po ne syte e atij qe e sheh veten si lokomotive?

Gruaja eshte tunel ne syte e atij qe e sheh veten si lokomotive..smiley

Une e kisha fjalen qe nqs burri eshte lokomotive gruaja i bie te jete shina, qe e mban burrin ne binare, po ti e ke mendjen tek futje-qitja mesa duket. smiley

Me kete mendje qe ke nuk do habitesha po te thoje se ka nje konspiraci gjuhesore anglishtshqipore perderisa pusit i thone well dhe pi*** i thone pusi. smiley

Po ja qe s'me vajti mendja tek shinat, avash mos bertit se na trembe gjumin me fjalet ne anglisht.. smiley

 

Me kujtove nje barsalete. Zysha pyet nxenesin: Nje gjahtar qelloi ne nje peme ku kishte shtate zogj. Gjahtari vrau dy zogj. Sa zogj mbeten ne peme. -Pese zogj zyshe.

Jo, asnje se te tjeret iken nga frika -thote zysha- por me pelqen logjika. 

O zysh - i thote nxenesi- tre gra po hanin akullore. Njera e lepinte, njera e kafshonte, tjetra e fuste tere akulloren ne goje dhe e nxirrte. Kush eshte e martuar nga keto?

-Ajo qe fuste te teren?

-Jo mi zyshe, ajo qe kishte unazen ne gisht...po sidoqofte me pelqen logjika jote.

P.S Mbase nuk e ke gjetur ate krahasimin me siper...por sidoqofte me pelqen logjika jote smiley

Mbase ne subkoshience ate barsalete kam pas parasysh dhe une. Mjafton qe kreu pune sipas temes qe trajtohet ketu, tjetra u c'tabuzua kur vjen puna tek trenat dhe tunelet (jo ate te rruges se kombit ama) smiley

natën e mirë të dashur miq

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).