Argumentoni pergjigjen tuaj, ju lutem. 

Faleminderit.

20 Komente

Ja ta provoj:

1) Ti dukesh si e re,

2) Ti dukesh sikur s'ke lexuar si te komunikosh me njerezit,

3) Rrjedhimisht raporti me leximin eshte zero, apo aty afer.

5 - 0 ne favor te rinise shqiptare!

Si pergjumshem e nigjova mram at Platineten qe ishte te Krasta.M'u duk se po thoshte se kishte pa ca te rinje ne Paris, duke pare libra ne nje stende te nje librari.- Oh ca mrekullie tha,imagjino sikur dhe ti blinin !smiley

Platineti, ketu ne Itali u mburr shume dhe tha se kur kishte vajtur ne shqiperi kishte marre vesh se bashkepunin dy forca politike te kaheve te ndryshem politike, nje e majte dhe nje e djathte, qe bashkepunojne per te futur shqiparine ne europe. Dhe u tha italianeve (atyre qe po e ndiqnin tek kiambreti sandei shou, ne mos gaboj) se shqiptaret jane me te emancipuar nga ata, nga ana politike.

sa per temen, radhes tjeter!

Akoma me mrekulli do ishte-tha Platineti ,sikur keta te rinj te ishin meshkuj qe kane jo vetem deshire per te lexuar ,por dhe per te te propozuar smiley

Ishkreti/a ishte zhgenjy shume persa i perket sensualitetit te meshkujve.Kishte kryqzu veshtrimin me shume syresh dhe, kerkush nuk i ishte pergjigj.smiley

Me pikellim Platineti verejti shume deshira te ndrydhura qe brenin shpirtin e te rinjve shqiptare ..sa deshire kish t'i clironte ,po ku e la Krasta,se......dale mo -i tha ,se ke ardh me tjeter mision ketu smiley

Kur erdhi ai amerikani,dhandrri i Krajkave,m'u kujtu Guliveri.Krasta i shkrete dukej si liliput.Na turpnoi rracen..hahaha

po,po, dhe Platineti ia vuri ne dukje ,por Krasta u mbrojt :"mos me shiko gunen ,por punen" smiley

ka ndonje lidhje ku mund te shikohet ky shou i Krastes? smiley

Mrame u transmetu ne vizion+

(shfaqja asht dhan nje jave me pare) Hidh i sy nga lagjia e Vizionit mos e kane hedh.smiley

ok! smiley

Në një bisedë të transmetuar në TV ( http://www.tvklan.tv/emisioni.php?id=4119 ) mbi përkthimet në gjuhën shqipe jepeshin shifra tragjike, 500 kopje të shitura për libra autorësh me peshë në letërsinë botërore. Rasti më i mirë i përmenduar aty nuk shkonte tej 1500 kopjeve. Kaq është e mjaftueshme për të pasur një ide mbi pllakosjen e padijes, fodullëkut, mungesës së vizioneve, e plot shkaqesh të tjera që mund të rreshtohen këtu. Dhe të mendosh që dikur kish tirazhe deri në 50 mijë kopje...

jshm, i bashkohem mendimit tend dhe statistikes qe ke sjell. Eshte e vertete se te rinjte jo vetem qe s'lexojne , por me e keqja eshte se edhe nuk ndigjojne. 

po kishte mer po niveli i ktyre perkthimeve po na le me deshiru jashte mase. wtf are they doing? po tallen kta me ne? po une qe kam lexu nji biblioteke te tere ne moshen 6 vjec ca mutin i bi me qen? duhet me i dashuru kta?

Rinine tone e ka kapur nje kapsllek i madh....shterngohet e shterngohet, po asgje nuk po del...... Rrofte fb, farmwilli, apo petsiciety, apo restaurantcity, e keshtu me radhe.....Deshira per te lexuar, zvetenohet edhe per shkak se ne shkollat tona nuk behen me lexime jashte klase, nuk behen me takime apo biseda me shkrimtare apo kritike te artit, e per rrjedhoje ashtu si ne te gjitha fushat e artit e te kultures, rinia mbetet e paorientuar drejte se bukures, e per rrjedhoje rrofte interrneti, rofte fb apo chati......ku kalojme pjesen me te madhe te kohes.....

shtuar atyre qe ke shkruar ti une do te shtoja: edhe snobizmin e intellektualeve te rinj dhe te reja, ne fusha si filozofia, politologjia apo shkrimtaria! smiley

po he, se edhe snobizmi e ka nje te mire, te pakten i ben njerezit qe te angazhohen, ca ktu e ca atje, ne varesi te znobizmit qe zgjedhin!

 

Platonik!

qendro qe ka perkthime medioker sot per sot. dhe qe ti si lexues je food for them. je nje cope kari dmth qe nuk ke pse bo postime te tilla. true story dhe me vje shume keq.

dhe juve qe e shihni mediokritetin, referojuni nje here te vetme fjalorit shqip-shqip! po tallet bytha me te apo si? pse nuk paska terma si 'pidh' psh, ma shpjego kush kete?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).