U lutemi anëtarëve të peshkut që të mos e humbasin veten në nënkuptime muzikore e në jehona po aq të padeshifrueshme nga dëgjuesit, por të postojnë drejt, troç dhe pa ligësi tralalanë zura një galë*, që po shijojnë vërtet në momentin e të postuarit. Stalkerat dhe stalkerinat janë të lutur të bëjnë një pushim mes dy këngëve, të marrin frymë thellë me zonën e barkut, të konsultohen për meditacionin përkatës e mandej të postojnë çfarë t'u thotë zemra, tashmë e pastruar.

Tralala-ja të shoqërohet me sa është e mundur edhe me link-un përkatës.

*s'ishte galë, por ish gallof.

:)

304 Komente

Interkontinentalregulierungsbe­hördenvorschriftenerstellungsv­erfahrenqualitätskontrollaufsi­chtsratversammlungsterminverei­nbarung smiley

http://youtu.be/FHFf7NIwOHQ

Back to you 

Neutral Milk Hotel - Ghost

veten në nënkuptime muzikore e në jehona po aq të padeshifrueshme nga dëgjuesit

 

 

Kujt po i intereson ,se c'degjoj une apo tjetri ?

Po te jete per padeshfrim Ajku,sorry po ato kenget "horror"qe degjon ti ,me tingellojne si  "sinjale " alienesh smiley

...Kujt po i intereson ,se c'degjoj une apo tjetri ?

Mirë do të qe të ishte ashtu, por ja që nuk është ashtu. Këtu gëlon nga stalkerat. smiley

 

tani edhe shijet do te na kontrollojne qe jane kaq vetijake? Une e di qe secili poston ate qe degjon/shijon vete dhe jo cfare u shijon te tjereve. Na lini te jetojme ne lirine tone qe mbaron aty ku fillon juaja.Lavdi zotit, bota muzikore, ashtu si qielli, ka vend per te gjithe. smiley

Edhe ndonje pershendetje do bejme smiley

flm dhe une ty Ketlin

Aha, pra e deshifrove te padeshifrueshmen. smiley

Asgje nga ato qe ke shkruar me poshte s'kam shkruar une lart smiley . Si per pasoje, por edhe jo, mos e bej syrin terr, se territori eshte i t'gjithve, me gjithe radikalizmin tim.  

(1972)

Vorrei essere libero, libero come un uomo.
Vorrei essere libero come un uomo.

Come un uomo appena nato che ha di fronte solamente la natura
e cammina dentro un bosco con la gioia di inseguire un’avventura,
sempre libero e vitale, fa l’amore come fosse un animale,
incosciente come un uomo compiaciuto della propria libertà.

La libertà non è star sopra un albero,
non è neanche il volo di un moscone,
la libertà non è uno spazio libero,
libertà è partecipazione.

Vorrei essere libero, libero come un uomo.
Come un uomo che ha bisogno di spaziare con la propria fantasia
e che trova questo spazio solamente nella sua democrazia,
che ha il diritto di votare e che passa la sua vita a delegare
e nel farsi comandare ha trovato la sua nuova libertà.

...

Da "Dialogo tra un impegnato e un non so"

http://youtu.be/nOuDMZVl_7Q

çfare eshte kjo Ajku?

ueee, desi! smiley

Ja: 

One two three four,
Yes, we are the unemployed!
Since months we haven't heard
the sound of tools in the factory,
they lie cold and forgotten,
the rost eats them alive.
So we roam along the streets,
like the rich doing nothing,
like the rich doing nothing.

One two three four,
Yes, we are the unemployed!
Without cloths, without home
our bed consists of soil
if someone has a meal
we do share everything
we drink water like the rich do wine
we down it we down it

One two three four
Yes, we are the unemployed!
For years we have worked so hard!
and created more and more
Houses, Palaces, Cities and Countries
for a bunch of wastrel
What is our reward for this?
Hunger, misery and unemployment
Hunger, misery and unemployment.

Eshte shkrujt tip para nje jave? Shume aktuale edhe pse, e ndjej qe do jete tip kenge e 1910...

l.a. woman.. the doors

e gjen njutub

edhe 24 hrs nga joy division..

edhe kete e gjen njutub

po ti mi kur ndryshove stil muzikor?

Leje gocën rehat, se ajo më në fund e ka kuptuar kush është këngëtari më i madh i shekullit, e është një hebre i vogël kanadez. E po ashtu edhe grupi më i madh, po prapë nga Kanadaja vjen.

Pse kur kam pasur ndonjehere stil? smiley

Ne shtresa e varfer e peshkut degjojme muzike jevgjish kur rrufisim smiley

Ketlin,me ke vjedh stil ta dish

çme je bere me keta Portishead Fin! smiley

Finoo mos nigjo ket te marumin qe nigjo vetem grupe mekanikesh! Rrofsh per kete prurje se une nuk e njifsha kete version te kesaj konge (tërp te me vije!)

Po mirë mër se gjysëm shaka ishte. Po Fini kohët e fundit vërtet, më duket se i ka linkuar shumë këta P., ndaj thashë.

Lizandër, ti që kupton edhe gjuhën e kaurrit, kapi i çik këta, edhe pse janë andej ka Quebec, i çik larg. Videon sidomos!

 

+ 1

Vetem ne muzike qe mund te shkojme i çik dakord une e ti Oranje, se per te tjerat...

Kush goxon thotë që muzika shqiptare nuk pret tema të përditshme! E me video po e deshe...

Never too late

Po e dija une qe do ktheheshe ne fis ti. hahahaha

me tradhetoi shpejt smiley

trying not to love you

It's your love

Wherever you will go 

Spiritus te pershendes 

You got me 

Miremengjesi Spiritus...faleminderit per pershendetjensmiley

smiley

ketij  i them dimer i vertet une.smiley    me violine.smiley

shume entuziazem...smiley  dua te them: still, eshte dimer.smiley

me pelqen ky entusiazmi ytsmiley

Stina dimer eshte, por Dielli s'i ngroh tere vendet njesoj. smiley

ok, paqe.  all seasons!smiley

 

p.s kape cik  pulovren e Yannit..  ia ka bere gjyshja me shtize.smiley

smiley Jo, jo kjo duket si ato te Trikotazhit te Korces qe shkonin per eksport. smiley

Ja, ne vazhdim te nismes se BE-se "Me shume pune, me pak kenge" per fqinjet tane, qe mos te thone se po na behet qejfi ne keto kohe te veshtira per ta:

http://www.youtube.com/watch?v=S36wsJR4gJM

Naten.smiley

e e, fqinjet.. koka ben, koka peson,tha.smiley  sidoqofte, kane  ca artista te shquar.smiley

 

naten.

Ja ta letrarizojmë dhe melodizojmë popopo-në.

O Romios. 

 

Fara, çamçakëza shes, karamele me thesRendni rendni të gëzoniKaposh, lëpirëse të ëmbëlMafishe, këtu do t’i gjeni.Këtu kemi barin e sevdasë,Këtu qethin plakat leshtëKëtu pipëza, kordeleKëtu tymrat afrikane. Kam dhe buste të vogla,Ismailo-n prej letre,përralla të këndshmePër çdo Romio prej bronxi.  Kush nuk do vinte pyes, në këtë PazarDhe nuk do dojë të blejë,Kanistrat e mia, nga duart e mia,Balonën e tij, në qiell të hedhë.Këtu harroni pronarët,Dhe çka në zemër ju lëndon,Pesëlekshat mi hidhni mua,Që tju them, fatlumin tu tregoj.   Obobobo.. obobobo... sa keq sa keq,O sa njerëz po shoh, në këtë PazarPër çdo Romio prej letre.  Di, di një përrallë që thotëSe kolonë prej kripe u bë, gruaja e LotitNgaqë zotin nuk dëgjoiDhe u kthye të shikojë Sodoma dhe GomoratTek po digjeshin.  Dhe një përrallë tjetër di,Sesi në kohët e errëta, Romi fatkeq,U gënjye qindra herëDhe derisa bukë mos kish,Flinte.  Nga njëra anë, guximinE gruas së Lotit admirojDhe Romit, që qyp me pastërmaTë ketë, dua t’i uroj.  Obobobo.. obobobo... sa keq sa keq,O sa njerëz po shoh, në këtë PazarPër çdo Romio prej letre.  http://www.youtube.com/watch?v=f_ylbYOmJH4

Jul, nji tekst AQO "vajza plaku dhe djali", qe ma ka ngrene se mola, se tënj' e kujteses:

ik o plak se une s'te maaarr-ë dhe moj, ajde djaaaalë dhe moj, ik o plaaaak-ëë dhe moj...

se ti ke kurriz të daaaalë dhe moj, ik o plaaaak ë dhe moj, ajde djaaaal ë dhe moj...

(ktu vazhdonte plaku me justifikime qe i kishte rene dera a dicka qe e kish shtremnu etj etj, por goca donte djalin qe nje zot e di pse nuk e qiste koken).

Ajka s'po ndaloj dot se degjuari kete; ketu fillon 2012 fur mich

2012 paska filluar richtig gut! smiley

Tashi une nuk di se kush thote se elbasancja nuk ngjason me shkodrancen? 

I want you to know

Thnx smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).