Dënimi me një vit burg për kreun e Omonias Naum Disho duket se nuk është pritur mirë nga Athina zyrtare. Vendimi i gjykatës së apelit për të lënë në burg Dishon, sipas mediave greke ka sjellë edhe reagimin e ministri i Jashtëm i Greqisë, Stavros Dimas.

“Departamenti është plotësisht i informuar për zhvillimet në këtë padi. Ne kemi deklaruar tashmë në mënyrë të përsëritur se dënimet Naum dishos me një vit burg është një zhvillim i turpshme për marrëdhëniet e minoritetit grek etnik në shtetin shqiptar, duke prekur, pa dyshim, dhe marrëdhëniet e dy vendeve” theksohet në deklaratën e Dimas, kjo si një përgjigje ndaj dy deputetëve të partisë LAOS Athanasios Plevris dhe Georgios Anatolakis të bërë në 7/2/2012.

Sipas ministrit të jashtëm grek këto zhvillime janë të rëndësishme duhen marrë në konsideratë nga organet kompetente të Bashkimit Evropian, ku Shqipëria dëshiron të bashkohet.  “Në këtë aspekt, Komisioni Evropian shprehu shqetësimin e tij të thellë për punën e përgjithshme, efektivitetin dhe pavarësinë e Drejtësisë shqiptare në opinionin mbi kërkesën e Shqipërisë për tu bërë pjesë e BE, ndërsa Progresi raporti i fundit thekson se në Shqipëri standardet evropiane në drejtësi është në një fazë të hershme” theksohët në deklaratën e Dimas.

Ne do të vazhdojë të monitorojë nga afër zhvillimet ligjore të këtij rasti, vazhdon deklarate e Dimas, në mënyrë që të vlerësojnë shkallën e përputhshmërisë të Shqipërisë me standardet e përcaktuara nga BE-ja për funksionimin e drejtësisë dhe do të përcaktojë qëndrimin tonë. Gjykata e Apelit ka lanë në fuqi vendimin e dhënë nga Gjykata e Shkallës së Parë për të dënuar me një vit burg, Kreun e organizatës Omania Naum Disho me akuzën e dhunimit të varreve në fshatin Boboshticë.

78 Komente

Drejtesi e korruptuar,denohet nje Minoritar pa lejen e Ministrit te jashtem Grek?

Do ju kete shpetuar se do kene qene (ata te Ministrise) me pushime.

Eshte shume interesante sesi ne mes te nje krize ekonomike,fqinjet kane kohe te reagojne per te tilla gjerasmiley

eshte strategji qindra vjecare kjo Dora s'eshte pune kohe. te them e vdekur, mbase sja vlen, po cdo gje mund ule ne shpenzime greku (ketu shiko politiken shoviniste jo grekun si popull. megjithese skam ndonje simpati te madhe per keta te sotmit) vetem fondin per "vorio epirin" dhe pensionet e minoritareve ska per ti prekur

edhe serbet, edhe greket, jane popuj me doktrina kombetare te themeluara mire, ku perfshihet fuqishem fare raporti me shqiptaret (si shtet dhe komb).

Ne nuk kemi nje doktrine kombetare dhe as nje raport konsistent me fqinjet. Shfaqja me e shemtuar e kesaj eshte kur keto raporte duam t'i bejme si pjese e europes se ardhshme ku ne nuk na ze njeri per bishti, ku nuk bejme pjese, ndersa te tjeret ose jane pjese, ose jane gati te behen pjese.

jemi popull harramsez. nuk e di nese rilindasit do e benin ate qe bene po ta dinin cfare ne me te vertete do ishim. smiley

 

nuk jemi harramsez or i nderuar, jemi naive dhe te paditur. kur ne beograd kishte departament Albanologjie 99% e tona firmoste me kryq ose me raste aeroplan.

nuk na do WEST-i ne o babam, (hiq vetem nje US megjithe politikat controverse te saj) na shikon si oriental. dhe politikat qofte financiare qofte politike qe aplikon te ne vijne nga ky kendveshtrim. Ja ku jemi sot, po te donin e kishin fluturar salen in a fuckin second. po na percmojne dhe pa their blessing asgje sndodh aty. Vekja i varfer megjiteh kusuret qe pati ndaj nje minorance te popullsise e dinte mire kete pune dhe me ca shohim sot, nuk u veteizolua e izoluan jo direkt po indirekt. I pa sec ishin: ne rastin me te mire ku te zhvatinin prej tij dhe ne me te keqin ta zhytnin ne agoni. e si ky muhabet: me mire te hedh nje hap te sigurte vet - tha, se te me mesoje WESTi si te hedh shtate a tete hapa kur e di qe kur te vije momenti ne praktike do perfundoj me hapa pas

Po pra. Do e kishin "zhvat" me ndonje Plan Marshall sic zhvaten Greqine. Le pastaj qe s'do na kishin lene te benim kooperativat qe e nxorren popullin ne selamet dhe mos o zot mund te na i kishin bere ndonje nga prinderit milionere e me prona, nderkohe qe ja ku i kemi sot, fukarenj e te dhjere, po krenare... smiley

Meqe ra llafi, kete Dishon perse e denuan. Se keshtu nga syfeti duket sikur vjedh tasa rrotash makine!

PF mesa mbaj mend une nga lajmet me pare,kete zoterine e kane denuar per dhunimin e varreve te Boboshtices,gjate ngritjes se nje memorial ne nder te ushtareve grek te rene ne territorin shqiptar.Gjate ndertimit te memorialit pati dhunim te varreve te banoreve te fshatit duke nxjerr ne siperfaqe eshtra te varrosureve aty.Ka pasur dhe deshmi qe ne vend te ushtareve jane ri-varrosur eshtra te banoreve te zones.

po ta anshkaloj ironine aty, me mire kshu.

te ajo qe po implikon aty: un s'di te kete ndonje term per shqiptare te lashte, s'di as te kemi dhene dhe ndonje kontribut te DOKUMENTUAR ne ndertimin e civilizimit apo filozofise se WESTit packa se nje gardh na ndan nga fqinjet. cudi eshte po skeim ca ti bejem. po ke ndonje dokument me ndonje arkive personale bujrum.

kur thashe naive dhe te paditur se thashe kot, or i nderuar PF. na perfshin dhe ty dhe mua. dhe kur sdi shancet jane qe robi ti japi dume gjerave ne drejtim te gabuar, sic mund jesh ti ose une ne x rast. thashe dhe nuk na donin sic nuk na duan, se maksimumi qe kemi bere sjane as me shume e as me pak cfare kane bere greket dhe italianet kur mbyten evropen dhe ameriken me emigrim. nuk kemi prere e vrare ne emer te shqiptarizmes as grek as serb, bile kemi fisnikerine e faljes dhe te shikimit perpara qe asnje nga fqinjet tane s'e koncpton dot si parim. eshtrat e shqiptareve te pafajshem te vrare nga serbi sjane tretur akoma. po mesa duket politikat anarkike te serbit ne veri te kosoves qe jane bere rutine normale ne syte e evropit do kene ndonje gjesend te perbashket me Evropin se  nuk i ndaloi ta pranonin Serbine ne gjirin e tyre.

muhabeti esh i tille or i nderuar qe kane frike nga Shqiperia dhe shqiptaret. dhe ketu po bej nje analogji me ate cfare tha churchilli pas vajtjes ne kine: "eshte nje dragua ne gjume. lereni te fleje se po u zgjua..." me potencialin qe kemi ne (pa nacionalisma fallco ketu) dhe poziten qe kemi ne rajon kemi nje arme qe i frikeson shume, prosperitetin tone si KOMB. pastaj po arite ne ate pike ke dhe kerkesa te tjera nga vetja, (kur merr tv bardh e zi e do me ngjyra pastaj) qe per ca mendje EUROPE perkthet ne sjellje destabiliteti! i ardhur jo per faj tone por per faj te te drejtave tona, te predikuara nga vete westi. shikoji me thelle e me me objektivitet gjerat se di me shume se une per ate kohe dhe mbase ku i dihet dhe per kete, ke barren e moshes mbi supe, ta respektoj

 

Zigur, ta kuptoj hallin por them se gjykon gabim. Kam frike se akoma je i frymezuar nga pikturat e fundshekullit te XIX ku shqiperia paraqitet si nje grua veshjecjerre, Franca si ajo gruaja me njerin gji jashte tek "Liria mbi barrikada" dhe USA si Daj Sami me mjekerr dhe cilinder. Une them se keto marredheniet dashuri-xhelozi-urrejtje kane qindra vjet qe jane larguar nga politika e Europes dhe jane zevendesuar me "ca fitimi kam une nga ky muhabet". Pra dhe ne mendoj se nuk eshte se nuk na duan se nuk jemi te bukur apo ngaqe na kane zili se jemi me te zgjuar, po thjesht nuk i hyjme ne pune askujt. Nje vend i vogel, pa ndonje burim prosperiteti ekonomik si (Kuvaiti i vogel psh), apo pa ndonje aftesi manovruese politike (si Zvicra e vogel, apo Monako, apo Luksemburgu, apo...) si dhe gjithmone te gabuar ne zgjedhjen e aleateve (Turqia anadollake, Italia fashiste, Rusia sovjetike, Kina Komuniste) pa harruar qe ne syte e e Europes edhe Amerika per momentin eshte aleat i gabuar, ne gjithmone kemi qene askushi ne politiken nderkombetare rajonale. Europa, me c'kuptoj une nuk ka frike nga prosperiteti yne potencial (e paca komshiun me leke, se te pakten s'do me vjedhe pulat- thoshte im-gjysh) por me shume ka frike nga aftesia jone destruktive dhe hallaktja jone proverbiale. Shkurt muhabeti, nuk dukemi nga ato pula qe bejne veze, ndaj dhe s'na do njeri ne furrik.

Eh, qofsha i gabuar, por s'me ngjan.

 

jo halli im PF, mqs e artikulove asthu, halli TONE or mik.

per ca gjera biem dakort aty.  ne fakt uroj te kesh te drejte, dhe per te tjereat se te pakten sna fut njeri shkopinj rrotave. fatkeqsia eshte qe ne gjykimin tim nuk ndikojne ato pikturat e asaj kohe, se nuk i kam pare, po ky realiteti i sotshem global me te mirat e pamohueshme dhe te keqijat e evitueshme te tij, i update-uar, i prekshem. dhe cfare sheh eshte qe ne prapaskene ajo marredhenia e komplikuar qe thua ti, vertete ka ndryshuar forme po jo substance. te serviret si nje gjelle e re, e bukur e shijshme ne dukje po me pak a shume te njejtet indridients dhe me nje shije te perafert, me corben e pare.

meqense u perpoqe te lidhje insipirimin tim po te bej me dije: nuk jam antiglobalist, jam antiprotectionist. mercantilismi nuk ka vdekur eshte bere neo-. nuk eci me koken pas po as e harroj te shkuaren. jam per free open markets dhe jo per centralized and closed ones. nuk besoj ne teorite konsiprative; as ne viktimizim, si personal si kolektivist/shteteror/kombtar. besoj te ajo qe shoh dhe prek po nse ne kete rast ajo vjen deformuar, dhe sperputhet me teorine, e gjithepranuar s'eshte faji i perceptimit esthe i faji i politikave dhe qendrime reale te vete asaj zonjes me gji te bukur jashte po pa qumesht per buzet e nje foshnje qe e sheh si jo te saj, apo dhe vete dajko shemes in certain cases.

nqs "terbimi" shqiptar arriti majat e tij ne mendjen eruopiane eshte pikerisht periudha komuniste ne aspektin kolektivist dhe 97a ne aspektin individual, te shqiptarit dhe potencialit te tij destructiv. ai qe peak-u yne, i historise sone.

ca i fut gjysherit kot rahmet pacin aty ku jane. po mesa mbaj mend, gjyshi i komshiut tim nga nje fis disafish me i madh se fisi i vogel i komshiut kur i kish marre me dhune pronat me gjithe pula nga ato me veze komshiut dhe i rra ne hak, i kish thene gjyshit tim per komshiun: le te fleje aty, si kafshe, per sa kohe sme kafshon dot

perfundimisht, i shohim gjerat nga kende te ndryshme

perfundimisht, i shohim gjerat nga kende te ndryshme. 

Ben vaki. Ti nga Lushnja, une nga Fieri , tha tjetri, hajt te hame nga nje lesh t'embel! smiley

je i madh ne bejte ca ben ti, ku mbahet brezi tuaj ats. po prape i kemi ca rregulla te trasheguara he ne dava x-it vetem pordhet mos i degjo.

sesh nanje gje kjo po kape cik kete te brezit tim: une jam une ti je ti kush ha mut nga ne te dy?

 

admin beji nje erase ketij komentit tim me lart, s'ka lidhje me PF

Sakte.

aman bre, se nuk ishte fushë me lule Greqia. Deri në vitin 74 kishin diktaturë, me të persekutuar, raprezalje, kaos, dhunë etj. Greqia u bë pas 82' shit. Atëherë që u kërkoi shpagim për ndërhyrjet e të huajve dhe i moli mirë me Papandreun. U doli për hundësh më pas e pasojat duken tani. Në ka ndonjë ndryshim të thekshëm Shqipëri - Greqi, kjo është kultura e fortë institucionale që kanë grekët. Kishin gati 100 vjet si shtet i pavarur para nesh. 

 

Eh, komunizmi e ka marre me qafe gjithmone fukarain, po kolonelet ishin vaksine e forte qe i shpetuan asokohe. E keqja e grekut ishte qe u sherua por nuk u imunizua dot. Ndaj dhe u semur prape tani dhe detyrohet zonja Merkel t'ia jape farmakun me luge edhe njehere tjeter.

farmakun e paprovuar, mos e quj ilaç. çfarë ndryshimi cilësor ke idenë ti se kishte diktatura e kolonelëve me komunizmin këtu? 

Ja shiko këtë të vish në vete: http://www.youtube.com/watch?v=BJWMFkBcbYk

 

Muhabet i gjate ky Oranje. Mbase njehere tjeter. smiley

 

Po mirë ore, s'ka problem.  

Perceptimi im sesi ka qënë... si Shqipëri e Berishës sot. Dhunë, vrasje politike hapur ditën për diell, vjedhje, manipulim zgjedhjesh etj. 

Po të ndjekësh historinë e Ballkanit, zbulon shumë gjëra... më ka ngel në mendje diçka që ka thënë Sofokli Lazri në një intervistë, mbi arsyet pse "zgjodhën" Berishën të ishte në krye të lëvizjes demokratike. Donin të ishin të sigurt, se nuk kishin zgjedhur klasën e persekutuar, që të merrte hak. A e di si u bë në Greqi? Kur kolonelët ishin për tu dorëzuar, thanë: Ose zgjidhni të dorëzohemi tek Karamanlisi, ose tankset. Dilema e votimit të 74'ës kjo ishte: Karamanlis, ose tanks. Hiqi paralelet vetë.  

Hem, me Sofon kam pire x kafe dhe raki nen rrapin mbi burimin ne hyrje te Vunoit. Burre i mencur. (RIP)

Ja dhe një e fundit nga Greqia... Pangalos, ish ministër i PASOK deklaroi në parlament (para disa muajsh) se "Demokracia në Greqi, nuk erdhi në vitin 74, por në vitin 82'. Sepse atëherë populli arriti të ishte i lirë të vendoste mbi të ardhmen e vet. Dhe vërtet, pas atij viti dhe më tej, grekët janë trajtuar si popull. Edhe privilegjet, edhe përgjegjësitë, nga të jashtmit, u janë faturuar atyre, popullit të vet. Ne nuk e kemi kaluar atë fazë. Kur të bjerë Berisha do kalohet (mbase).

 

Teper e vertete ajo qe thu. Ne si popull nuk e kuptojme se c'do te thote me u antaresu ne BE. Kemi me dale ne protesta duke kerku nxjerrjen e shqipnise nga BE, edhe pse Leku do ishte fare i zhvlersuar dhe mbase me me leverdi do ishte te krijonim nje monedhe te re kombetare. 

Hoppa,kam pershtypjen se ekonomistet s'do te ishin kaq dakort me ty dhe ta merrnin kaq vaj kete idene per krijimin e "monedhes se re".Sidoqofte kam pershtypjen se shqiptaret,e kane se kane idene e BE'se kane nje mendim pozitiv per antaresimin.Ose te pakten ky eshte perceptimi im personal.

Shendetsmiley

Teef ti je?smiley Po c'fare ke bere o i uruar,qe qenke bere si renegati i PPU?

Emo,rilindasit e dinin me mire se ne kush ishim nesmiley.Po une s'e dija qe greket ishin kaq serioz me ne,saqe dhe me nje kembe ne varr,te kerthisni keshtu deklaratash pa pike lidhje.

Greku edhe i mbytur prap s'heq dore nga kto politika te shekullit te 19! kta misherojne shprehjen tone te famshme, edhe bar do ham e parimet nuk i shkelim. u mbytshi me nder vellezer greke!smiley

Gjykata e apelit duhet ta bente 2 vjet burg meqe ky bythlepirsi i Grekeve e ka apeluar denimin nje vjecar.
Greqia e ka cope-cope sistemin e vet, ku denojne shqiptaret gjithmone me maksimum, dhe I shkelin te drejtat e Shqiptareve ne cdo instance dhe shkalle ligjore.

Eshte ky nje rast qe flet    pse grekeve duhet tu pihet dollia.Dhe ne pragun e salikusarit te shpaloset zia.Jane patriote dhe idealiste te  frymes  se tyre greket.Kurse te shiturit tane, arrijne gjer atje sa per te vazhduar  te  qete  kusarite,  denojne  nje cope Kreshnik, sepse i paska prishur pazaret me greker,  kryekusarit Sali...

Merruni me grekun, merruni, pasiqe ju duket  se  brenda stanit me kusare e kriminele..... i  kemi  vaj  punet..!

E  sa per kete kocogrekun e m..mendoj se edhe une mund te behesha nje kriminel.Me vine ne mendje historite dhe bemat  e tipave  si ky kur  fshatrat tona i  pat  zaptuar  greku.Me bajonete u çane barkun grave, greket  e vendit.Dhe hashariteshin...

Kujtojne se ja u  kemi harruar.Na tunden dhe ato, neper shtepite tona...Nje vit? 11 ore dhe te jete i kenaqur,  qe nuk i heqin koken !

Ketyre vetem njeri  u  erdhi hakut... 

Une nje pyetje kam:

Pse shteti shqiptar nuk e ben nje liste precize me emrat e te gjithe shtetasve shqiptare(minoritare grek v.i.) qe perfitojne pensione fiktive nga shteti grek?

Nje liste e tille zyrtare dhe e adresuar drejt opozites gjermane do te bente çudine.Me vjen shume keq qe shteti shqiptar nuk perfiton aspak nga disponimi anti-grek qe ka kapluar Europen. 

Shantazh?Eh po ...,shantazhi nuk eshte i preferuar per miqt dhe robt e sh'pise,ndersa per armikun eshte teper efektiv.

jakovë e dini pse nuk  e ben shteti   shqiptar? Se  dhe une dikur e kam shtruar  memendjen time kete  pytje.Pastaj  me ra nder mend.Po ta bente do te  beje si ai burri i  botes, qe si u zemerua me gruan  preu  aletin e vet. Janne te regjistruar  rreth 23.000.Shteti  grek  gjithenje ka fole(  gjithenje i dyfishon greku  grekerit) se trajton 47.000 pensioniste.

Pare i  vinin ketij shteti, ja pse ka heshtur, veç servilizmit qe e karakterizon gjitheheret

Grave,me gjithe rrespektin,ca gjera nuk vleresohen dhe nuk blehen me para.S'pari nuk dua te tingelloj si racist,sepse  nuk jam i tille,bile si kosovar  kurre nuk kemi pas ndonje gje  me grekun.I njoh prej femijerise,qe nga koha kur bregdeti grek ishte destinacion i preferuar i prinderve te mi.Per shkak te afersise gjeografike(gjithesejt 3-4 ore me veture) udhetonim shpesh,gjersa Katherini,Asprovalta,Paralia,Stavros ...na ishin bere si Pogradeci e Velipoja qe na jane bere sot.I mbaj mend kur per 500 dhrahmi vinin e benin dajre para deres se hotelit,gjersa sot,ata mundohen te poshtersojne nje komb te tere.Ende i kam te fresketa reagimet e tyre primitive kur shiqonin ndonje femer qe rrezitej pa gjoksore(ne monokini),gjersa sot ,ata ta predikojne kulturen.Rrahjet ne mes te prifterinjeve grek ishin shnderruar ne sport nacional,gjersa sot,ata kane fjalen e fundit ne K.O.SH.

Ku dua te dale?

Ne fakt, askund.Mbase ju i njihni me mire.Veç nje gje desha te them se,popull  me gabel se grekun nuk kam pa ndonjehere.

*Fussnote

*Nese mua nuk me beson,atehere pyeti gjermanet smiley

bile si kosovar  kurre nuk kemi pas ndonje gje  me grekun

Si skeni pas gje kurre me grekun? Rishikoje kete mentalitet se eshte shume i gabuar. Armiqesia ndaj nje populli a kombi (dhe shqiptaret kan armiq boll mo, ti marresh me lopate aq shume jane) nuk mbaron tek fshatrat kufi me armikun. Greqia eshte aleate historike e Serbise, ne nje aleance qe ka ne themel te saj luften ndaj shqiptareve. Njesoj si te them une, qe une jam nga Vlora, dhe kurre nuk kemi pas ndonje gje me shkjaun. Ja qe ajo armiqesia e shkjaut ndaj shqiptareve pavaresisht se keshtu direkt ska pasur gje me mua se nuk e kam ne kufi, ne forma te dryshme ka ndikuar dhe vazhdon te ndikoje ne jeten time ne shume menyra.

I paske shkoqitur ne kontekst te gabur disa fjale te mia.Une nuk flas per gjendje lufte, as nuk thash se  pelqehemi me grekun,por thash se  i njohim, dhe  nuk na vjen aspak mire per politiken puthadorese qe ushqeni ndaj tyre.

per politiken puthadorese qe ushqejme ndaj tyre, te cilen fatkeqesisht e kemi peshqesh nga dashamiresit e tjere ne veri, serbet... nepermjet mekembesve te tyre ne Tirane.

akoma ka ministra Greqia?

Ketyre nuk ju ka dale flaka akoma?

Ishalla po i djegin njerezit e vet si minjte me gjithe ministri

Jo  gjer aty FGM,   se zjarri  qe djeg komshiun  arrin deri tek gardhi dhe ...ruajna o Zot !

po reagimi i grekut esht normal,por habitem me qendrimin e tiranes,çne ky denim ?nderkoh qe Myslym Pasha (kolonel topograf ne pension) denoi paktin e shitjes se detit  tek greku,tirana pas kerenimeve e detyroi patriotin M Pasha te largohej nga shqiperia,kurse tradhetarin Kristaq Gervenin qe nenshkroi paktin detar e gradoi admiral dhe na e solli ketu ne bruxel te perfaqsoj shqiperin ne NATO

shum per tu habitur ,puthadoret e tirans guxojn te denojn padronet e tyre ?!

Ky qenka "shikoi surratin, veri rezultatin" , pak e paskan denuar qelbesiren.  

Te hiqen te gjitha  varrezat politike nga Shqiperia. Per te miren e Shqiperise deri me sot kan derdur gjak vetem shqiptaret. Nuk po kemi kellqe te nderojme gjakun tone, jo me do nderojme kriminelet greker qe kan vrare e prere nga u ka rene rruga..

Sa e trishtueshme te lexosh komentet te tilla ne nje blog ku mendohet se ka njerez deri diku me shkolle dhe me nje lloj formimi. Eshte per te thene qe vertet "nuk behet Shqiperia me keta shqiptare".

E para fare shikon qe flasim te gjithe per nje ceshtje qe se ka idene fare. Te gjithe bejne si eksperte, tipike kjo e ketij lloji shqiptaresh. Nuk e dine as perse eshte denuar, as si eshte historia, por sapo degjojne te flitet per Greqine leshohen si qen te terbuar!

E dyta, nese i kthehemi ceshtjes ai eshte denuar per dhunim varesh. Nese kjo eshte e vertete shume mire qe eshte denuar. Por puna eshte qe sulmi vjen prej faktit se atje po ngrihej nje memorial grek (mos fshihemi kot pas gishtit). Ne Shqiperi ka shume memoriale per ushtare te vendeve te tjera dhe kjo eshte normale. Pse behet nami nese keta jane greke?! Historia eshte shume e qarte ne kete pike. Shqiperia si pjese e perandorise Italiane sulmoi Greqine. Greket arriten ta thyajne sulmin dhe pas kesaj hyne ne territorin Shqiptar (pjese e perandorise Italiane) per ti debuar perfundimisht Italianet. Duke qene se Shqiperia me vone u rradhit ne grupin e vendeve anti-fashiste ne normalisht duhet ta quajne kete veprim te grekeve si pjese e aleances anti-fashiste. Pra eshte veprim per tu vleresuar qe Greqia po ashtu si Shqiperia (me vone) luftuan kunder fashisteve Italiane. Cfare problemi ka ketu qe ushtareve greke te vrare ne kete lufte tu ngrihet nje memorial?!

E treta, ka nje fryme aq te forte anti-greke e cila sa vjen e rritet qe eshte komplet e pakuptimte. Cfare te keqe te madhe i paska sjelle Greqia Shqiperise? Patjeter qe dy vende fqinje kane konflikte, por nese e shikon me objektivitet konfliktet Shqiptaro-greke jane minimale krahasuar me vend te tjera. Te permbledhura ne 100 vitit e fundit, pika kyce jane:

 • Para shpalljes se pavaresise se Shqiperise, vete Ismail Qemali kerkoi nje aleance greko-shqiptare pra i shikonte Greket si aleate kunder perandorise osmane dhe kunder sllaveve. Kjo nuk u realizua dot per arsye te rezistences tek te dyja vendet.
 • Pas shpalljes se pavaresise pati nje konflikt per percaktimin e kufirit. Pas konferences se Londres u percaktua kufiri nga nje delegacion nderkombetar, bazuar kryesisht tek nacionaliteti i banoreve. Kjo la popullsi Shqiptare ne Greqi, sic la dhe popullsi Greke ne Shqiperi.
 • Gjate Luftes se Dyte Boterore te dyja vendet u renditen ne bllokun ant-fashist, pra aleate.
 • Ne fund te Luftes se Dyte Boterore, ka nje shperngulej te popullsise Shqiptare ne zonen e Camerise. Megjithese dhe ne kete pika ka plot detaje per diskutim, ky eshte nje nga veprimet e pakte armiqesore te Greqise.
 • Pas viteve 90 pati nje dyndje shume te madhe te emigranteve Shqiptare ne Greqi. Ne vitet e para jane pritur ne menyre te shkelqyer. Me pas bashke me emigrantet nevojtare shkuan dhe plot kriminele dhe patjeter qe ka patur konflikte. Megjithate duke marre per baze numrin e madh te emigranteve, ferkimet jane minimale.
 • Po ashtu pas viteve 90 Shqiperia eshte bere pjese e plot aleancave dhe gjithmone nuk ka patur pengese nga Greqia (sic ka per Maqedonine psh).

Pra a mund ta shpjegoje dikush ne menyre racionale se ku eshte thelbi i kesaj urrejtjeje?

Nese dikujt marredhenia e shtetit Shqiptar me ate Grek ne100 vitet e fundit i duket e keqe, do i kujtoja vetem te bente nje krahasim midis marredhnieve Poloni-Gjermani. Gjermania vrau mbi 6 milion polake dhe megjithate nuk ka ne Poloni nje urrjetje te tille absurde si kjo ketu per Greqine.

Prandaj mblidhni mendjen o njerez dhe mos grini lakra kot sic e keni per zakon!

Mnjf, te pakten keto 20 vitet e fundit ti paske jetuar ne HENE !

Aha ha po mire e ke ti - ai krahason maredheniet e Polonise me Gjermanine, kur eshte krejt e kunderta nga e jona me Greqine. Gjermania vrau polake, por Polonia u dyfishua me siperfaqe pas luftes se ja mori gjithe ate toke Gjermanise.

Ne, Greqia na i ka marre tokat nga Arta deri ne kufi, dhe ka vrare dhe debuar me qindra mijera Cam, dhe kane vra qindra ushtare Shqiptare nen sherbimin ushtarak brenda kufirit Shqiptar!

Dhe prape tani ne shekullin e 21 greket duan te martin prape toka Shqiptare, dhe kane politika aktive me fonde te pashterrshme vetem per te ulur autoritetin e Shqiperise, rritin influencen e tyre fetare ne popullin Shqiptar dhe kryesisht ne jug te shqiperise, nuk i njohin te drejtat e cameve mbi tokat e tyre.

Sido qe ta marresh marredhenien Gjermani/Poloni as qe behet fjale te ndodhe dicka si kjo me Greqine...

Kurse me kete "rrisin influencen e tyre fetare" c'do te thuash? Apo je pjese e fondamentalisteve qe vendosin ekuacionin Shqiptar = Mysliman??? Ne fakt e verteta e dhimbshme (per ca si ju) eshte Shqiptar = I krishtere.

Or ti grek i vertete, une ta dhashe pergjigjen qe kerkove! Por po te jap pergjigje te re, per pyetjen tende te re.
Influenca fetare e greqise ne Shqiperi ka pikesynimin qe te grekozoje Shqiptaret ortodoks, dhe te marre tokat ku keto Shqiptare ortodoks jetojne!
Sa per fete, mu nuk m'rruhet hic - per asnjeren fe. Eshte viti 2012 dhe JO viti 200 ose 1500! Me vjen keq kur disa Shqiptare qorrohen nga feja edhe ne shekullin 21!

Kjo qe thua ti eshte perralle me mbret...

Tani, keshtu kot per muhabet meqe i ke qejf faktet, ja ca nga te librit te gjendjes civile: ky Dishoja qe na perfaqeson greket ne Korçe eshte çoban, bile nga ata çobenjte sarakaçane qe deri nga vitet '50 nuk ishin te vendosur gjekundi. Tani se nga na doli grek ky nuk e marr vesh, vetem ne qofte se i ka thene ndonje gje nenia e vet qe ne Korçe nuk e dine.

O korcarke po kush tha qe ky eshte grek njehere? Lexoji me kujdes ato qe kam shkruar...

Meqe e hape si teme, e di shume mire qe ne Korce pothuajse nuk ka asnje grek (jane vetem disa te ngelur kryesisht pas luftes se dyte boterore)

Ok, pra meqe jemi dakort qe ne Korce nuk ka greke, atehere c'qellime ka shteti grek qe i regjistron e i paguan keta si homogjene, qe i nxit te tundin flamurin e Vorio Epirit (sic bene ne '97 te Ushtari i Panjohur)? He, "take a wild guess" si thone keta ketej edhe kur ta kesh pergjigjen shiko se mbase te futet brenda asaj kornizes racionale qe kerkon. Tani kjo puna e racionalitetit eshte nje cike e ngaterruar me duket mua se racionaliteti yt racionalitetit tim nuk i ngjan vete kjo pune. Ja, perpiqen keta miqte dashamires ne komentet lart e poshte ne menyren e tyre racionale, por ti thua s'quhet. E ke ndare mendjen. Prape ata, ti prape s'quhet. Atehere si t'ia bejme? VQ. 

Shteti grek nuk i paguan me zor ata...pse shikon vetem njeren ane ti? Shteti grek paguan ata qe me deshiren e tyre shkojne dhe regjistrohen si greke (ca me te drejte e ca pa te drejte). E kemi zakon ne t'ja u hedhim fajin te tjereve pa u menduar shume...

Kurse sa per racionalitetin, ti e ngaterron me subjektivetin (qe eshte i ndryshem tek secili). Po te flasesh ne menyre racionale bazohesh ne fakte, prova jo ne ide subjektive. Une ju jam pergjigjur te gjithave me lart dhe ende nuk shikoj ndonje pergjigje qe te shpjegoje pse gjithe kjo urrejtje kolektive! (pra per urrjetjen...jo per per kritika dhe mosmarreveshje qe jane normale mes fqinjesh).

boll o Eri lapanjozi,boll... ma qenke upgraduar ne shqiptar te vertet,pale.mbaj nickun greku qe ke pasur dikur se te shkon me shume,lamash.

Po ti sot per diten e grave e gjete te bejme filozofi o? Nejse, shqyrtoje edhe nje here ate punen e racionalitetit ti se kur eshte fjala per mendimin, nuk eshte edhe aq kokemushke ai sa te shkencat natyrore. Se ja per shembull, ajo pergjigjia racionale qe kerkon ti permban dy pjese: zbulimin e faktit por edhe interpretimin e faktit (mua per vete, kjo e dyta me duket me e rendesishme se e para). Pa lene menjane faktin smiley qe edhe fakti vete ndikohet nga pritshmeria qe kemi ne per te nga paragjykimet tona, por sidomos interpretimin e faktit, perpjete te hidhesh ti, une, ai, ajo, nuk e ben dot te shkeputur nga ato me te cilat ke mbushur koken me perpara, rrjedhoja te kultures, traditave, zakoneve, pervojave e zhvillimeve personale e terci vercive te tjera (pastaj vijme aty ku ate qe shumica ketu e quajne genocid, zotrote e quan shperngulje). Keshtu qe subjektiviteti ne zgjedhjet qe bejme te shpie te subjektiviteti i asaj qe konsiderohet racionale nga secili prej nesh. Ja, kshu, kshu, po VQ se as qe ja vlen ne kete temen e ketij Disho ordinerit qe duhet te ishte plasur brenda qe nja 10 vjet para (shume racionalisht kjo). Hajt, shendet.   

o shqiptar i ose pa vertet

duhet ta kuptosh se pari se ky njeri u denua per dhunim varresh dhe jo sepse ka kombesi greke,

ti thua qe ne fund te L II B pati shperngulje te popullsis çame,sigurohu nese ishte hsperngulje apo gjenocid, a nuk ka ketu arsyje per urrejtje megjithse ajo esht shumme e vjeter ngjitet ne kohe e Ali Pashes(nese nuk e di mir shqipen hap fjalorin shqiptar )

esht e vertet qe ne vitet 90 emigrantet shqiptar jan pritur mir nga populli grek por kurrsesi nga shteti grek ,a e di ti sa her kan vrar greket ushtare shqiptar brenda territorit ton?ministri i mbrojtjes greke hynte dhe dilte me ushtar grek ne shqiperi ne 97 duke ber shkelje te rend te protokollit shteteror,min i jashtem vjen ne himar 2010  dhe u thot banoreve 'mos kini frik ju ketu jeni ne greqi'

ti thua qe I Qemali kerkoi aleanc me greqin,bukur ketu nuk ka asnje te keqe,pse ti mendon se ne sot nuk deshirojm te jetojm ne paqe dhe harmoni me fqinjin ton jugor dhe me ata verior?por duhet te kensiderohemi te barabart ne mardhenje apo aleanc,dhe jo ashtu siç na konsiderojn fqinjet mardhenje vasalesh !

O Tince, po lere aman a derebardhe.... ja tja jap une pergjigjen me pikat qe ka shtruar, nje me nje.

 

 Te permbledhura ne 100 vitit e fundit, pika kyce jane:

 • Para shpalljes se pavaresise se Shqiperise, vete Ismail Qemali kerkoi nje aleance greko-shqiptare pra i shikonte Greket si aleate kunder perandorise osmane dhe kunder sllaveve. Kjo nuk u realizua dot per arsye te rezistences tek te dyja vendet.

 

--Pikerisht nuk u realizua sepse Greqia kishte synime territoriale ndaj Shqiperise, dhe se nje bashkim i atershem do te thoshte nje vend me shumice shqiptare, gje qe nuk e deshironte as greqia as europi as rusi etj.

 • Pas shpalljes se pavaresise pati nje konflikt per percaktimin e kufirit. Pas konferences se Londres u percaktua kufiri nga nje delegacion nderkombetar, bazuar kryesisht tek nacionaliteti i banoreve. Kjo la popullsi Shqiptare ne Greqi, sic la dhe popullsi Greke ne Shqiperi

 

----​Nuk pati thjesht nje konflikt, por banda e armatosura greke dogjen e vrane anembane jugut te Shqiperise ne kohe paqe, dhe me syrin qorr te europit qe the ti. Ne greqi nuk u lane thjeshte populsi shqiptare por krahina te tera te banuara nga shqiptare historikisht dhe qe ishin tejzgjatje e trungut kombetar etnik shqiptar. Kurse ne Shqiperi kishte populsi greke te rena dhe jo pjese e nje vazhdimesie te nje hapesire kombetare greke.

 • Gjate Luftes se Dyte Boterore te dyja vendet u renditen ne bllokun ant-fashist, pra aleate.

---Shqiperia por edhe Greqia ishin vende neutrale, nuk ishin renditur ne blloqe. Dy popujt bene lufte antifashiste por aleate skan qene kurre.

 • Ne fund te Luftes se Dyte Boterore, ka nje shperngulej te popullsise Shqiptare ne zonen e Camerise. Megjithese dhe ne kete pika ka plot detaje per diskutim, ky eshte nje nga veprimet e pakte armiqesore te Greqise.

--- Nuk ka cfare detajesh te diskutohen, ishte masaker dhe gjenocid, dhe mbi te gjitha u krye nga ish-bashkepunetor te nazi-fashisteve si puna e Zerves.

 • Pas viteve 90 pati nje dyndje shume te madhe te emigranteve Shqiptare ne Greqi. Ne vitet e para jane pritur ne menyre te shkelqyer. Me pas bashke me emigrantet nevojtare shkuan dhe plot kriminele dhe patjeter qe ka patur konflikte. Megjithate duke marre per baze numrin e madh te emigranteve, ferkimet jane minimale.

Populli grek i priti shqiptaret mire, dhe askush ne kete blog nuk eshte shprehur kunder popullit grek, po politikat e Greqise dhe oganizatave terroriste anti-shqiptare zyrtare dhe fetare greke, te cilat e kthyen respektin historik qe popullsia greke ka pas per shqiptaret ne urrejtje nacionalste. Dhe me vone fatkeqesisht populli grek e ka 10-r muhabetin qe te flasim tamam... nqs sot gezojme reputaion te keq eshte pikerisht si zell i paepur i politikave dhe je pjese te popullsise greke per te perhapur me c'do menyre nam te keq kunder shqiptareve. Per pritjen e shtetit grek dhe ushtrise greke memire e mos flasim, sepse jan perjegjes per vdekjen e pakten qindra shqiptareve ne kufi..dhe keqtrajtimin e mijra te tjereve.

 • Po ashtu pas viteve 90 Shqiperia eshte bere pjese e plot aleancave dhe gjithmone nuk ka patur pengese nga Greqia (sic ka per Maqedonine psh).

Gjithmone ka pasur pengesa nga Greqia dhe kerkesa hapur fare, edhe publike qe bien ndesh me cdo parim nderkobetar.

Pergjigje si zakonisht pa baza dhe pa argumenta...

--Pikerisht nuk u realizua sepse Greqia kishte synime territoriale ndaj Shqiperise, dhe se nje bashkim i atershem do te thoshte nje vend me shumice shqiptare, gje qe nuk e deshironte as greqia as europi as rusi etj.

Kjo eshte gjysma e medaljes...gjysma tjeter eshte qe shumica e Shqiptareve donin te qendronin nen Perdandorine Osmane...apo kete s'na vjen per mbare ta themi???

----​Nuk pati thjesht nje konflikt, por banda e armatosura greke dogjen e vrane anembane jugut te Shqiperise ne kohe paqe, dhe me syrin qorr te europit qe the ti. Ne greqi nuk u lane thjeshte populsi shqiptare por krahina te tera te banuara nga shqiptare historikisht dhe qe ishin tejzgjatje e trungut kombetar etnik shqiptar. Kurse ne Shqiperi kishte populsi greke te rena dhe jo pjese e nje vazhdimesie te nje hapesire kombetare greke.

Ke ndonje prove per kete? Sa u vrane? Ku eshte dokumentuar? Pale ky interpretimi qe Shqiptaret ne shtetin aktual Grek qenkan etnike, kurse Greket ne shtetin aktual Shqiptar qenkan te ardhur...pse qenka keshtu? apo se keshtu na pelqen? Duhen fakte ne histori...jo perralla me mbret.

---Shqiperia por edhe Greqia ishin vende neutrale, nuk ishin renditur ne blloqe. Dy popujt bene lufte antifashiste por aleate skan qene kurre.

Budallek me te madh s'ka...e gjithe Bota ishte ndare ne dy blloqe...dhe ne (me mburrje) themi se ishim pjese e bllokut anti-fashist. Fakti qe nuk bene beteja te perbashketa s'do te thote qe nuk ishin ne te njejtin bllok....

--- Nuk ka cfare detajesh te diskutohen, ishte masaker dhe gjenocid, dhe mbi te gjitha u krye nga ish-bashkepunetor te nazi-fashisteve si puna e Zerves.

Ka plot per tu diskutuar...cfare permasa kishte, cfare rredhana, etj etj

Populli grek i priti shqiptaret mire, dhe askush ne kete blog nuk eshte shprehur kunder popullit grek, po politikat e Greqise dhe oganizatave terroriste anti-shqiptare zyrtare dhe fetare greke, te cilat e kthyen respektin historik qe popullsia greke ka pas per shqiptaret ne urrejtje nacionalste. Dhe me vone fatkeqesisht populli grek e ka 10-r muhabetin qe te flasim tamam... nqs sot gezojme reputaion te keq eshte pikerisht si zell i paepur i politikave dhe je pjese te popullsise greke per te perhapur me c'do menyre nam te keq kunder shqiptareve. Per pritjen e shtetit grek dhe ushtrise greke memire e mos flasim, sepse jan perjegjes per vdekjen e pakten qindra shqiptareve ne kufi..dhe keqtrajtimin e mijra te tjereve.

Sikur s'eshte tamam keshtu...sepse fakti qe ka reputacion te keq lidhet te pakten pjeserisht dhe me gjithe "bemat" e Shqiptareve...keshtu qe s'mund ta heqim veten kaq te paster.

Gjithmone ka pasur pengesa nga Greqia dhe kerkesa hapur fare, edhe publike qe bien ndesh me cdo parim nderkobetar.

Shembuj, fakte...jo lakra. Nuk pijne uje keto.

Per punen e varreve e kam thene qarte fare une...nese jane dhunuar shume mire qe eshte denuar...por zhurma nuk behet fare per kete arsye...behet per faktin qe do te ngrihej memorial grek.

Kurse per keto pikat e tjera qe ke shkruar jane fjale ne hava...te pa argumentuara.

I ke rene pikes qe thua te konsiderohemi te barabarte...por eshte pikerisht kjo sjellje idiote, e pajustifikuar qe na ul shume me poshte dhe na ben qe mos jemi te barabarte.

Ke marre cte do qejfi ty, dhe kekundershtuar vetem aty ku mendon se ke ndonje cik vend ku te kapesh. Debati me ty sja vlen persa kohe ke kete sjellje. Per polemika skam kohe fare. Ja shendet.

I ke te gjitha pikat me lart...

O ti djale,s'e na cudite.Si fillim mos u merzit fare njehere,se z.Disho pas vendimit ja ka mbathur ne drejtim te paditur.Pra s'eshte ne burg.E dyta mos bej kot pallavra,se e marr nga kendveshtrimi i barazise,duhet Greqine ta kishim mbushur me memoriale te shqiptareve.Por dihet qe ata nuk i lejojne.Ne Athine,mbi varret e shqiptareve eshte ngritur lagjja me e pasur e qytetit.E treta,memoriali ne fjale u ngrit mbi legjenda gojore,pa asnje dokument,asnje nje gje zyrtare,as nje harte a prove.Ndaj e ndoqen dhe deshmite e njerezve te zones,te cilet thoshin se aty s'kishte pasur ushtar te rene fare.E katerta,u ngrit ne formen me te dyshimte te mundshme,naten,pa asnje lloj burrerie.

Kam pershtypjen se asnje ketu s'ka ndonje problem me memorialet.Ne mes te Korces eshte varreza e 300 ushtareve francez te rene dhe asnje s'ka thene shkulini prej dheut.

Mos te bejme naivet tani per nje ceshtje e cila perdoret kaq shume ne menyre manipulative.E fundit, te lutem,mos merr misione te mbrosh gjera te cilat kane politika te caktuar e mireorganizuara per tu mbrojtur.Dhe greket dihet qe s'te falin per te zhgrapur pak nga historia e rajonit.Kete ta them me miredashje,duke shpresuar se ti nuk ke qellime te caktuar dhe po perpiqesh thjeshte ti sherbesh asaj, qe sipas mendjes tende,quhet objektivitet.

Moj ti Dora...mos u cudit...mbaje vete. S'ma ndjen fare per Dishon mua...po ma ndjen kur shikoj kete "cmendurine" e urrejtjes se pa kuptimte...

Sa per faktin nese kishte apo jo te vrare greke atje, duhet te japesh fakte...s'mund te thuash qe s'kishte nese nuk ke fakte. Sa per informacionin tend pikerisht ne ate zone ka patur nje beteje te gjate midis grekeve dhe italianeve dhe padyshim dhe te vrare. Dhe pikerisht meqe ne mes te Korces eshte memoriali per francezet s'ka pse te trembemi dhe nga nje memorial per greket.

Une s'po mbroj njeri dhe aq me pak greket...por mua me shqeteson kjo histerie kolektive qe ju ka kapur qe ne shumicen derrmuese eshte e pabazuar dhe ben vaki te na coje ne qorrsokake te erret.

As qe kam ndonje dashuri per greket, por nga ana tjeter s'jam aspakt dakord me nje urrjetje te tille, pa baza, pa argumente, thjesht me ate "patriotizmin" e tipit "o sa mire me qene Shqipetar". Patriot i vertete eshte ai qe para se te shikoje me sy kritik te tjeret, shikon ne fillim veten.

"@Shqiptar i vertete

Tani,mos bej sikur ke shpikur rroten,se per te pare per sy kritike veten dime ta bejme shume mire.Ti s'je as i pari as i fundit qe bene "objektivin" per keshtu rastesh.

Une s'jam eksperte memorialesh e as varrmihese.Jam thjeshte nje qytetare e atij vendi qe pres te bindem nga ata qe mendojne qe duhet te ndertohet aty.Faktet duhet te mi sillnin ata qe u ngriten me kasavet te madh te ndertonin memorialin,e jo ti sjell une.Se cu pa pastaj.Une s'di te kete dal ndonje dokument per te provuar qe pikerisht aty tek varrezat e banoreve te fshatit pasken rene dhe ushtaret.Thua sikur e paska piketuar vdekja ate vend.Une bindem nga dokumentat e jo nga fantashkenca.Luftra ka pas gjithandej dhe ushtrite s'kane qene homogjene.Sikur ti kishin bere publike dokumentat,as nje njeri sdo kishte cfare te fliste.Per me teper qe kam degjuar edhe disa reagime te tipit http://www.peshkupauje.com/comment/reply/40841/449613

plus dhe pashe deshmite tek ky procesi ketu http://www.youtube.com/watch?v=DiAIlxnnaeY&feature=related

Une e kuptoj qe ti mund te jesh mbytur nga ndonje nacionalism patetik,por mos u bej i ceket dhe pergjithesues dhe jepi cdo ceshtje gjykimin qe do.S'ka nevoje ti mbledhesh me nje kazane.

Po pikerisht meqe s'je eksperte memorialesh nuk mund ta thuash per te mireqene qe s'ka patur te vrare greke. Une meqe e njoh mire ate zone mund te them qe ne ate zone (pra jo fiks tek ai vend) ka patur nje beteje qe ka zgjatur disa muaj dhe eshte logjika qe te kete patur te vrare greke.

Megjithate nuk eshte ky thelbi i ceshtjes...thelbi qe kam thene dhe me lart eshte se nuk ka vend per histeri kolektike kjo pune. Ka vend per kritika patjeter, por keto duhet te jene te bazuara ne prova e fakte jo ne urrejtje te lindur kryesisht si pasoje e ndjenjes se theksuar te inferioritetit.

Une do te sygjeroja shume miresisht( nese s'je adoleshent), te ulesh e te reflektosh mbi c'fare thua dhe per me teper si po e thua.Nuk ka asnje llogjike qe sygjeron,keto qe thua ti sipas "fakteve".Se per sa me perket banoret e zones,thone qe eshtrat jane marr ne vendet respektive.Me kete llogjike i bie qe Petro Markos ti bejne nje memorial meqe ka marr pjese ne luften e Spanjessmiley E qarte qe ti je i dashuruar pas mendjes tende,ndaj ne kete blog ska asnje njeri mendje per te dhene.Por perseri meqe na ndan i njejti atdhe une te sygjeroja, te jesh me i qete, me miredashes ndaj tokes qe shkel e sidomos ndaj njerzve qe ndan te njejten gjuhe.Ky eshte patrioti i vertete.E tani shendet se s'kemi kohe te humbim kohe.

p.s.hahasmiley po lexoja me poshte,ti qenke nje perle.Te ironizosh mbi genocidin cam e te shesesh mend mbi kockat ambulante te dy ushtareve grek ne Shqiperi, qenke i papame.Besoj se meqe te pelqen kaq shume mendja jote,per 2 min ulu e mendo qe nese jane kaq shume njerez jane duke te folur ty, ose po ja fut kot ose s'je duke kuptuar asnje gje.Shendet serish.

Leri ironite moj Dora se jane arme e inferiorit...nuk me bejne pershtypje. Qendroi thelbit dhe mos i devijo sipas qejfit. He pra me jep nje burim ti qe e ka njohur kete genocidin cam? Apo nuk e njohin se e gjithe bota na ka inat?!

Sa per ate qe mendon shumica, s'do te thote asgje. Dihet qe shumica e popullsise eshte injorante dhe e pa-afte. Nese do te shkohej pas shumices do e kishte marre lumin njerezimin...

 

 

o shqipfoles,po si jan te pa argumentuara? gjenocidi çam ,ka fakte dhe njerz te gjall qe e provojn (ti na e servir gjenocidin si shperngulje)hyrjet dhe daljet  ne 97 e min grek  te mbrojtjes me eskort ushtarake  jan te filmuara nga TV shqiptare plus un ne 97  jetoja akoma ne sarand dhe i kam par vet

por dashuria midis fqinjeve duhet te jet e dyaneshme,e kunderta ne ul neve ne nivelin e idioti dhe inferiorit !

Ti e jep te mireqene si "gjenocid" nderkohe qe asnje organizem nderkombetar nuk e njeh per te tille. Pervec kesaj cdo vit qe kalon rritet numri i atyre qe qe jane shperngulur apo kane pesuar gjenocid...s'eshte cudi qe pas ca kohesh ta cojne mbi 1 milion.

Nuk po kerkon njeri dashuri mor jo...por qendrim konstruktiv. Atje ku ka vend per kritike patjeter qe duhet thene...por jo kot me tym...sa del nje term "grek" diku, cdo analfabet fillon e ben ekspertin duke i sulmuar ne cdo menyre...

or bole, po edhe turqit qe vrane 1.5 m armen nuk e njohin si genocuid, nga cpidh mami e do qe ta njohesh genocidin ti or kokeloqe ? cili organizem nderkombetar te hyn ne pun ty or kokar  UN, OSBE apo WARASW pact dhe NATO ne 1940-1945  ?  kujane gjurmet thua ti kur ke cam deri ne lac e deri ne shkoder.  nga pidhi satom dolen camet ne shkoder e lac ? e ne elbasan, kavaje, rrogozhine,durres, tiron, vlore, fier sarande etj? 

po sigurisht qe jane shtuar se kane jetuar or palle? e di ti si eshte rritur greqia ne shifra popullsie? apo comet nuk qihen , po vetem greket qe te qifshin tetom e tetat mar e prap!

legen !

patetizem, injorance, prapambetje...e si mund te ece perpara ky vend me te tille njerez!

Dhe nuk ka vend per te aluduar per faktin nese jam shqiptar apo jo. Nese ka vend per aludim, do kishte vend per ty qe pervec se jeton ne Belgjike ke dhe nje emer turk!

Hey po nuk ka lidhje emri Altin, nese eshte Turk, Shqiptar ose noj tjeter. Skenderbeu, me kete emrin Turk njihet, si dhe Ismail Qemali - po them vetem keto te dy. Por keta bene per Shqiperine dhe kunder Turqise.
Por shpesh eshte e kunderta me disa Shqiptare me emra Grek, se edhe pse Jane Shqiptare - u duket vetja grek se kane emrin e atille.

ne kushtet e inferioritetit ekonomik dhe te organizimit (sidomos shteteror) cdo ndjenje te ndryshme nga ulja e kurrizit ndaj grekve, nuk do e shifsha si negative.
Ndersa sa per greket ne mardhenien ndaj nesh nuk ka bullet points e plaqnkospekt ti laje. Jane direkt pas serbve.
Dhio fili llai, tha. Ok, por kur tkalojm pubertetin I her. Greket jane 100 vjet para ne org shtetror tha juli, dhe ne vetedije kombetare. Ka pabarazi, pra. Asnje gje normale nuk mund te presesh per pa u afru. Duhet kohe. Sa per vendet e tjera, e sigurte qe po te kishin edhe ata doktrine vorio epiri, njesoj do ishte ndjeshmeria dhe kompleksi yne.

Asnje nga keto nuk eshte argument racional. Eshte vazhdim i absurditetit...

ti me te vertete beson se ne 40-ten greket erdhen per te ndjekur italianet?

po per ''idene e madhe'' ke degjuar gje?

po qe eshte shteti me i angazhuar ne perpjekje per te zhdukur kulturen dhe traditen shqiptare(shiko arvanitasit)

po qe shteti grek ka ndjekur e diskrimininuar vetem emigrantet shqiptare?

perpjekja e i.qemalit per ''shtetin e perbashket'' e ka zanafillen ne 1821-in ku 80% e popullsise se shtetit te atehershem  artificial ''grek'' fliste shqip.ketu e ka rrenjen edhe qendrimi agresiv i shtetit grek ndaj shqiptareve  ,pasi nje shtet shqiptar me identet te forte dhe me ''dhembe'', perben nje kercenim te mundshem per popullsine e sotme greke  ne drejtim te kthimit te saj ne identitetin fillestar shqiptar.kjo frike edhe pas 180 vjetesh shtypjeje ndaj cdo gjeje shqiptare nuk eshte shuar .

Nuk mund te diskutohet qe kur ti thua se 80% e popullsise fliste shqip. Kjo hyn tek perrallat me mbret qe nuk ka asnje baze historike...

shqiptare i vertet te lutem shiko kete dokumentare MADE IN GREECE perkthyer me titra shqip,dhe gjermanet e king otto ne 1821 habiteshin qe dhe lypsaret neper rruget e athines flisnin shqip,rruget gumezhinin shqip, edhe me ne fund greket e pranuan qe fustanella eshte shqiptare.

kerko ne you tube "dokumentarii SKAI 1821-perkthyer ne shqip.wmv" ose copy paste adresen e meposhteme........byrazer eshte 100% safi dokumentar grek ..........do me per belulin 

 

http://www.youtube.com/watch?v=23kvAhdYg...

Dokumentari që çensuroi kisha greke sepse ka të dhëna që populli grek nuk duhet ti dijë. Grekët nuk kanë lidhje me greqinë e lashtë por shumica janë Arvanitas - Shqiptarë të helenizuar me dhunë. Greqia e lashtë, për grekët e sotëm, është një mit dhe si e tillë është e mbushur plot me të pavërteta. Ja se ç'thotë Presidenti amerikan John F. Kennedy për mitin :"Armiku më i madh i së vërtetës, shpesh, nuk është gënjeshtra, e qëllimshme, komplotuese dhe e pandershme, por miti, këmbëngulës, depërtues dhe joreal." Ndërsa Arthur Schopenhauer e sjell kështu :" E vërteta kalon nëpër 3 stade:

Stadi i parë, tallen e qeshin me të.
Stadi i dytë, e kundërshtojnë shumë ashpër.
Stadi i tretë, pranohet si e tillë, pra si qartësisht e vërtetë."
Ndërsa thënia e Aristotelit : "Amicus Plato, sed magis amicas veritas", e përdorur shpesh edhe nga Prof. Kristo Frashëri, i përmbledh të gjitha. Duke e mbyllur, besoj se Arvanitasit kanë hyrë në stadin e tretë të rrugës drejt së vërtetës.

   

U peshkarexhe qe ka patur dhe ka arvanitas ne Greqi kjo dihet. Edhe qe shumica kane qene ne zonen e Athines po ashtu dihet. Por te pretendosh qe kane qene 80% eshte absurde.

Nga ana tjeter ti flet me siguri qe greket e tanishem s'kane lidhje me Greqine e lashte. Kjo mund te jete vertet keshtu, por si ka mundesi qe per nje popull qe flet e shkruan gjuhen e nje populli te lashte e te ditur ne themi me siguri qe nuk eshte i njejti popull, kurse per veten tone qe nuk dihet nese flasim (se per te shkruar dihet qe jo) nje gjuhe qe pason nga Ilirishtja themi me siguri qe jemi pasardhes te Ilireve? Duhet te jemi konsitente ne interpretime...jo sipas qejfit...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).