Me dreka të organizuara në grupe, buqeta me lule dhe urime të shumta dhe protesta të pakta, gratë shqiptare festojnë edhe këtë vit 8 Marsin.

Ca taka mund te jene ngulur ne balte sot per shkak te shiut te paarsyeshem qe ra sot paradite. Grate dolen gjithesesi, me disa grupe u perballa vete ndersa kaperceja Bulevardin Deshmoret e Kombit. Mund te raportoj me pak mimoza, me shume buqeta te blera ne dyqanet e luleve, sepse mimoza ne Tirane pothuajse nuk ka me fare. Ca gra, per shkak te motit te keq kane shtyre dhe festen per te henen, me shpresen se do te mbaje koha. I bie qe per to dita nderkombetare e gruas kete vit te jete 12 Marsi.

Kete vit, si cdo vit qysh prej ca vjetesh, u be serish pyetja; 8 Marsi, Feste apo Proteste? Por po ta mendosh, keto dy alternativa nuk e perjashtojne njera tjetren. Ne cdo rast, mirenjohje me perulje.

141 Komente

It would be nothing, nothiiiiing, without a woman or a girl...

 

Nga une:

Edhe nje dite qe e kemi fituar me aq mund per t'u ankuar per padrejtesite qe na behen per shkak te gjinise,vete Zoti e dergon ca re te zeza shiu ,per te na e mbyllur gojen.Fundja c'na kushton ta mbajme mbyllur dhe nje dite ,kur durojme 364 dite smiley

E hajde mos ik ne ndonje lokal sot ,per te ngrene :biftek vieneze,romstek,mish qengji,gici,vici ..e te te kercesh deri ne harbim me grate.

Nje profesori im do pyeste:Mos vini gje nga ishulli Lezbos juve ?smiley

cfare me be tjeter ?smiley

Edhe qielli loton per gjysmen e sakrifikuar te shoqerise phallocentrike smiley U a ka qare hallin Simone de Beauvoir dhe Derrida por fataliteti i te qenurit femer eshte vulosur nga natyra dhe noterizuar nga Bibla smiley Nje tufe lule mbi prangat e shoqerise misogjiniste ti gezoni sot smiley

Rrofsh per smiley ,mgjthese me bere pak pesimiste me ato vulat dhe noterizimet..dmth s'kemi asnje shprese ?smiley 

Tani po e kuptoj ,pse na e solli  Zoti shiun smiley

Mos u bej hic pesimiste.Ku ka gje me te bukur se sa te rikrijosh jeten.Meshkujt shpiken artin per te konkuruar femrat por perseri nuk e kompesojne dot inferioritetin kreativ smiley

smiley

Kur e thua ti ,i ka vene vulen natyra dhe noterizuar shkencasmiley

PS:Me duket se po cahen retesmiley hope ,hopesmiley

Majlinda Bregu eshte ajo qe po sherbe kafen? smiley 

Gezuar festen seksit te dobet*.

 

*Betty White ka thon dicka per kyt pune. Kush e gje?

Per mire a per keq ?smiley

Aman ,thuaje!  

Gezuar festen moj grani smiley

E kalofshi sa me bukur dhe gatuafshi ndonje gjelle te shijshme smiley

Shaka e,  we love you, pa ju s'do ishim asgje fare ne, pa ju kjo do ishte nje bote krejt pa kuptim dhe pa shije, sidomos pjesa e te berit seks me delet smiley

Speaking of ironikarikaturave, me pelqen kjo e Agim Sulaj qe vuri Beluli te paqensura

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/426811_3066731598765_1577793816_2547087_894075693_n.jpg

 

 

Dhe mos harrojme qe femra nuk eshte objekt zbukurimi

http://www.motifake.com/image/demotivational-poster/0908/womens-rights-hooters-girls-sex-women-s-rights-funny-demotivational-poster-1251367013.jpg

 

Te pakten ngushellohuni qe mund te ishte edhe me keq smiley

A me bo nje teke qumesht gjoksi? Eh, rrofshin grate e huja.

Ma bo ene nje tjeter se u kenoqa!!

Bej efendi, me cica aq aguridhe qe te shikojne ne sy pa ju trembur thithka normal qe do beheshin xheloze grate e qytetit, eshte konkurrence e padrejte kjo. Ja keto femra jane armikja nr nje e femres smiley ...I mean smiley

E rrezikshme indeed.

On the other hand, seksi shitet jo vetem ne shtepi publike po kudo, dhe ne lajmet e tv, kshu qe kjo s'ka bere ndonje gje te re, thjesht ka shfrytezuar trupin e qi...amet te lezeqem dhe ka ulur ca ma shume nivelin e bluzeve & ka nritur ate te fundit, ne krahasim me femrat ne tv apo baret e tjera.

 

 She is frequently kind 
And she's suddenly cruel 
She can do as she pleases 
She's nobody's fool 
But she can't be convicted 
She's earned her degree 
And the most she will do 
Is throw shadows at you 
But she's always a woman to me .....
http://www.youtube.com/watch?v=D4nQB3V10i8 
 

Gezuar 8 Marsin graria e peshkut, sa me shume dite te lumtura u uroj nga zemra. Sot tundeni kudo qe te shkoni, mos harroni qe jemi te rendesishme ne te gjitha aspektet e jetes. ..smiley

I'm a Woman by Peggy Lee

http://www.youtube.com/watch?v=1jiwZCskgNE

Ueeee car fati Alma! Sa mire i ecen cave mer jahu!!!!!

hahahahahaha

O Tepro o te humte 8 marsi, sot eshte nje dite shume e trishtushme na iku Nohia perjashtetit.

Amoni me kto 'festat' se boll na ka gjet belaja se s'dime car me i ble mamadhive, nuk do rrime te sajdisim ene grate tani. Shemsies teme shyqyr nuk ja ni per kshu ditesh. E le masnej te nigjojme Kristaqin e Burgut sic na sygjero EKLIPSI

do beni ndonje proteste per diskriminin qe ka ndaj jush apo vari leshte sot eshte feste 

epo gezuar festen moj gra! smiley 

mu m´pelqen kjo, qe ne Vatican City nuk paska te dhena. smiley

Ene n´Kosove nuk tregoka njeri hic fare, sa her e kon bo.

Nuk dune me kompleksu pjesen tjeter te Europes, sidomos ne Vatikan. hahahaha

Gèzuar 8 marsin!!!

gjithate reklame i kishin bere Ladies night only ne tabelat e rrugeve. Do kernaqen me streep borgjezkat e tirones.

Emigranti duhet te kete ndonje ekuacion qe lidh feminizmin me festimin e 8 marsit, qe duhet te jete tip parabole, hic feminist(e) plot feste, ca feminist(e) hic feste, shume feminist(e), feste.

Une tani dua ta nxjerr veten shume feministe e te them qe halli im i sotem eshte cfare dhurate t'i bej mamase.

Kane filluar feministet te marrin mbiemrat e burrave e te rrine ne shtepi te rrisin kalamajte. Eshte nje bote e re, kini kujdes smiley

pse moj parabole? smiley

Ne mesjete mendohej se gruas nuk i kishin rene si mashkullit - se per t'i pasur i kishte - sepse s'kishte nxehtesi mjaftueshem, ose sic tha Spiritusi, kjo natyre mizore, ky dimer ne trup e ne shpirt.

Pa lexuar ende kete te fundit, mendoja per hiperbolen, per lakoren.

edhe ajo, edhe ajo smiley

        BOLLË f. zool.

Gjarpër i trashë johelmues, i gjatë deri një metër e gjysmë, me kokë që nuk dallohet nga qafa dhe me bark të sheshtë, bullar; gjarpër. Bolla e ujit bollujëse. Bolla e kuqe. Bollë shtëpie. I trashë si bollë. Kamxhik prej bolle. Zure bollën, shtypi kokën! fj. u. për armikun mos ki mëshirë. 
* Si bollë e vrarë shih te VRARË (i, e). U bë (doli) bollë (një punë) u zgjat një punë dhe nuk doli si duhet. E ka bollë dikë nuk e duron dot, nuk e sheh dot me sy. Përzihet si bolla me ngjalën ngatërrohet keq. Nuk i tregon bolla (gjarpri) këmbët fj. u. shih te GJARP/ËR,~RI.BOLBË f. bised.E keqe e madhe, fatkeqësi e madhe, gjëmë, e zezë; ngatërresë, bela. Bolbë e madhe. 
Bolbë e hata. I ngjau (e gjeti) një bolbë. I punoi (i bëri) bolbën. I shtie bolba.

 

Po vijne Ato...postfeministet smiley

oh dua dhe une nje kafe si Almasmiley.....

kush e shpiku hekurosjen e rrobave ka qene antifeministi me i tmerrshem, perfundimisht!!!

po ai që ka shpikë materialet "pa-hekur" ama, burrë i mirë duhet të jetë!smiley

ku ku?

ka dhe carcafe?

po mi. i shkund mirë e mirë para se ti vesh në tel. i palos mirë e bukur pasi janë tharë dhe i fut në një sirtar të ngushtë. deri kur tu vijë rradha prapë, janë bërë akull.smiley

ohu,qenke nikoqire e madhe zotrote!

epo hekuros, pra, ça t'them unë ty...

Blini nje tharese rrobash dhe jeni me rregull. Akoma i nderni te brendshmet neper tela ju andej nga Europa?! smiley

po dhe qarqafët në tharse i fusni ju amerikanët? es

Ai qe ka shpikur materialet pa hekur, duhet te kete qene sadist, se pasi te djersin e te mbush me pulla nga sikleti, te afrohet ne formen e ndonjerit qe don te te ndeze cigaren dhe te ve flaken. Plastiken e perfituar pastaj e riciklon per koshka supermarkate dhe ta var nje te tille ne krah qe te besh edhe pazarin.

Cfare jane keto muhabete ne kete dite, se na shashtiset smiley 

Eshte shpik pastrimi kimik per kemisha e kshu gjonash.  Eshte shpik dhe ideja qe kujt s'i pelqe carcafi i lare dhe i thare le t'fleje ne shesh. 

ohu, e bejme dhe ate procke, i thajme ne tharese. Kur palosen te ngrohta nje me nje me hekurin eshte smiley

___

Per femrat e peshkut, urime, reflektime te mbara smiley

Imagjino car populli kot jone fronget. Sinqerisht ish-koleget e mi i hekurosshin kmishat vete. E TMERRSHMEEEEEEEEEEEEEEEE!

Po c'jone keta burra te paftyre qe fusin hunet ne punet e grave, s'e mor vesh! U prish dynjaja!

Nje urim special per mamkat e peshkutsmiley

Gezuar!smiley

Nena shqiptare,po dhe ju o shoqeni e motrani:Gezuar 8 Marsin!

O mami, gezuar, se festa jote eshte! Mua ma kane shpifur aq shume kete dite me zjarr te kryqezuar radikal, sa me merret goja po t'ia uroj vetes.

une pertoj te festoj gjithe keto ditet e organizume si shen valentin,8 mars,i maj...hate them from my heart!

m'vje keq me e thon, por keto dite sikur jane bere per t'na i larguar grate. Sec marrin nje distance e armiqsi te papritme, dikur nje here me ato floket permanent me modele te nderkryera ne forme armesh (topuz pra mo, ca do me teper) tek marrshojne neper vizita e mbremje tematiko-defrimi si komplotiste ...pa pa pa smiley

S´e di une, po un per veten time, e mora grun per dore ene vajtem e u ulem per t´honger dreke te nji restorant italion te Freßgass.

Na shijoi qe te dyve 8 Marsi.

 

E di c'mu kujtu: ke 9 1/2 Wochen, ku Kim Basinger maskohet si burre te ai lokali. Ideale per 8 mars. smiley

 

meqe ra fjala te feministet,ka ca kujtime qe njeriut nuk iu shqitkan kurre...

hera e pare qe degjova fjalen feminist,biles femnist fare qe kur im ate kish qene ne nje ngushellim a urim me nje grup shoqesh te punes dhe mami qe nxehur me idene e babit mes nje tufe grash dhe rrinte rrinte i shfrynte:Femnistsmiley kujtime...kujtime...dhe babi qe rrinte si i vrare shpirterisht...oh cfare karagjozi smiley 

he mo,edhe ti rri si i pikelluar me duketsmiley

auuuuuuusmiley

dolli me dhjete? dymbedhjete? po sikur i kemi ne numer tek ato te uruara.

Po e ka zen e pra smiley Plus qe i ka me gota uji dhe i llogarite dyshe smiley 

Ama rreli n'ball e? smiley 

mu si kale arrxhiu smiley

Ta kom fal sherrin e djeshem, po me tregove se ku mund t'i boj floket kacurrela mbi sy si ky tipi. Me rob shpie ky ja kaloka ene Gervinhos te Arsenalit.

Je qe je, pyete edhe per ate kostumin e bardhe bashke me kepucet e bardha*

smiley

*corapet e bardha nuk i pashe, por merren me mend vete, qe jane aty prezente. smiley

Kush tha? Une jom gati te vej bast sepse eshte rasti me shume se kurre qe corapet te jene jeshile me portokalli.

Corapt jane leshi, e detyrimisht gjyre qumshti smiley 

Zana tha ato ishin Berber-i smiley 

Po pra, 1200 euro/copa smiley

Urime Urime

he mer vagabond, feminist servil, do me i regullu punet me femnat e PPU-se.

jo jo, nuk jam predator interneti dhe s'tradhetoj ... smiley Nejse.

Gezuar grari smiley  befshi qef e lezet sa te mundeni sonte

http://s233031447.onlinehome.us/seethecup/wp-content/uploads/2008/06/italy_dolce_gabbana.jpg

Cer do bejne femnat me keta homot? Do dalin me bo pazar? smiley 

Shume urime te gjitha grave,nenave dhe motrave!!!

 

Poshte grate, rrofte burrat!

smiley

o ke heq shume nga grate ,o je pasardhes i denje, i Kapedanit 

e kom inotin me moderatoret e PPU-se. Jon shume tinzare e shpirtliga. Sapo me hoqen nje ndjenje te sinqerte qe shreha per kurven e parlamentit dmth ate spikeren.

po mire mo,percaktoje "ca" ,"disa",mo na fut te gjithave ne nje thessmiley

Une jam per lirine e shprehjes ,dhe jo vetemsmiley

perderisa nuk te njoh nga afer, ne nje thes me te tjera do te te fus edhe ty. Biles une them: poshte grate shqipetare, rrofte grate e huja!! 

Eh,dhe une keshtu mendoj per meshkujt ,por s'pata fat smiley

mos! smiley je martu me mashkull shqiptar? smiley

yes!C'ti besh ,na gjeti liberalizimi i vizave kembelidhur.

Ishte teper vone ,shume vone madje smiley

hajt mo, ske ci bo, mo u merzit. Ka ene me keq.

si pershembull ?smiley

po, kur te rref burri nco mromje sepse vje tape ne shpi. smiley

Bah,nuk durohet kjo!smiley

M'ka pare Zoti ne kete drejtim:as alkool ,as duhan.Megjithate ne grate do kemi gjithmone nje gje per t'u ankuarsmiley

 

Megjithate ne grate do kemi gjithmone nje gje per t'u ankuarsmiley

E vertete. Megjithate, ne burrat mund te ankohemi me rralle, ama kur ankohemi di qe u cajme derrasat te tjereve. lol

smiley hiqet edhe si poet pale.. smiley

poet jom, por jo si keta qe i lene te dokumentuara budallalleqet qe shprehin. Une poezite i kom vetem per vehte.

gezuar*!

 

* : pa *

..keto nderlikimet nuk ju shkojne yve me y. smiley 

Nje parfum "Sekret Dashurie", nje shami dore dhe ...shume dashuri...mjaft prej nesh i kujtojne ende...

Gezuar Festat Nena dhe Motra!

Gezuar te gjitha nenave, motrave, te dashurave dhe shoqeve.

Uroj qe femrat anembane botes e vecanerisht ne Shqiperi te fitojne te drejtat qe iu takojne pa humbur feminilitetin e tyre.

Keshtu po, ene une e boj gezue per burrneshat tona. A ka ofendim me te modh per ju mi gra qe ju kan qujt ene me mburje "burrnesh". Ene kur dulen jashte e pane sesi ishin femnat e huja i thane njoni tjetrin "po pse thu tina qe ne qekemi martu me meshkuj!". Hajt pra rrofshin burrneshat.

pa humbur feminilitetin e tyre

Shume perdoret kjo shprehje po nuk e di cfare kane parasysh njerzit kur e thone.

Birra te pihet me gote, jo nga shishja smiley

Ka edhe me keq ama. P.sh.

Grate nuk mund te peshtyjne ne toke.  Burrat edhe mund te tolerohen.

 ani ke thene nje te vertete  qe e kam vene re dhe nuk kam ditur ta  spjegoj.Ndofta delikatesa, si cilesi e femres.

Per mua duhet te ndalohet me ligj pa dallim gjinor.

PS: ka dhe me keq se aq, une s'e pi dot nga shishja jo e jo, por as nga gota tipike e birres.  "Rocks glass, without ice" eshte shpjegimi qe me duhet te jap e qe i gjen ne pergjithesi te papergatitur banakieret/kamarjeret.  E permenda se ma permendin qe e bej per "feminizem birre".  Nderkohe qe eshte thjesht ceshtje fiksimi. 

besoj u, ka dash me thone jo keshtu:

gëzuar mi gra, gëzuar. 

 

po kjo dihet.

ketlina me dy  fjale dua opinionin T`uaj per cilesine e burrave shqiptare ne raport me te huaj.Burri ne syrin e nje femre.Ne te  gjitha aspektet... ne kompleks.

Kjo date nuk eshte feste por perkujtimore per protesta.Apo mos e kam gabim? Feste?  Ne motet e shkuara ..festohej,  koti fare.Kurse vijon, me gjithe keto  andralla te  pjese me te bukur te botes, ta quajme feste edhe  sot e gjithe diten!

Te gjitha te papune........... te vuajtura  prej nje sere sistemesh  dhunuese per to dhe dhe u dashka te festojne!

Grava pershendetje. Tani une nuk kam marr pjese ndonjehere neper organizatat e grave, apo ku di une, por si shumica ketu, mendoj qe gruaja duhet te ndihet femer ne radhe te pare ne te gjithe kuptimin e kesaj fjale. Nuk ka pse te krekoset dhe te pispilloset ne nje dite te vetme dhe te shkoje me shoqet e punes diku per ta festuar kete dite kaq shume te mirepritur.

Ndonje gje shume te vecante per te thene per burrat shqiptare nuk kam sepse njifen boterisht smiley por di kete qe burrat shqiptare jane mosbesues, kane mungese respekti per femrat, nuk e vleresojne femren per ate qe ajo eshte. Burrat shqiptare u pelqen qe ti nenshtrojne femrat sepse jane rritur me ate mentalitet ne familje dhe nuk ndryshojne kurre, ndoshta nje perqindje shume e ulet e tyre mund te kene ndryshuar si brenda dhe jashte vendit. Burrat shqiptare nuk do e kene kurre civilizimin qe e ka nje mashkull i huaj per femren. Do duhen breza, ndoshta femijet e mi te rritur ne nje ambient jo shqiptar mund te jene ndryshe, por jo une as im shoq, ne percjellim ate fryme qe na kane percjelle prinderit. Kemi tradita te bukura si shqiptare si besa, nderi qe i ruajme me fanatizem edhe ketu ku jemi... por meshkujt shqiptare jane shume fanatik. Prape me gjithe keto te meta qe vura ne dukje eshte kenaqesi prape se prape te krijosh dhe te jetosh ne nje familje me baze shqiptare.. Eshte gjaku yt qe te ngroh.. etj.

Flm  ket,  Ju nuk mund te  shpreheshit ndryshe.S`kish  se si.

Ne shqiperi femra trajtohet keq dhe festa si kjo tingellojne cinike.

Grate e shqiperise kane ngeluar me mendesine e kopese, ja sot ne vend qe te merren me veten e tyre, nje masazh, nje manikyr a ku di une cfare dalin si dele te gjitha bashke me kolektivin edhe festojne ate qe u ka caktuar shoqeria si dita e tyre ne mes te 365 diteve te vitit. Edhe u mjafton aq. Neser do kthehen prape te roli i nenes, gruas apo motres se perulur qe do presi prape 364 dite te vije prape dita e saj kur do ndjehet zonje per 24 ore  teksa ulet e mikluar nga ky gaz i papare perpara pjates me tortelini te juvenilja kastelo e rrethuar nga kolektivi i punes po aq i hareshem.

hahahahahahahahahahahaha

Urime per vashat e cikat e PPU !

Respekt per shumicen e tyre me te cilat kemi shkembyer mendime, kemi bere debate, kemi bera shaka e jemi grind*. Ju uroj fat ne jete, lumturi e suksese atje ku jane !

Jam me shume fat qe kam ketu shume mikesha per te cilat ndjehem debitor per t`ja u kthyer miqesine e sinqeritetin e tyre ne te pakten 1 te dhjeten pjese.

Ndjese per birrat qe kam borxh po shyqyr qe nuk harroj.

* Me Kothin tha dikush ketu , ne kohet e lashta, mund te zihesh tre here dhe ne asnje rast nuk e ke marre vesh pse je grindur. Se kam harru. smiley

Pra Koth-i mirkupton cdo grindje apo batute, por ka neveri per budallaqet.

Sepse me thene te drejten pyll pa dosa nuk ka. smiley

yeah... FAQ the women... smiley

FAQ - frequently asked questions the women? smiley

eegzæktlli.

Sot eshte dita e komizerimit te perpjekjeve kolosale te femrave,per te zene vendin qe meritojne ne shoqeri.Nderime per te gjitha femrat qe kane ngritur zerin per ta bere kete bote nje vend me te mire.

NËNËMIRAT
 
Kur jemi të lodhur,
Thërrasim ju o nënëmira,
Lodhja largohet,
Mer arratinë e zë lemeria
 
Kur jemi të sëmurë,
Thërrasim ju o nënëmira,
Largohet sëmundja,
Arratiset dhimbja.
 
Edhe kur t'na trokasë
Në derë pleqëria,
Të gjithë do të thërrasim,
Ju o nënëmira.
 
 
O nënëmirat tona,
O nëna-zemër ngrohta,
Dashurinë që keni mbjellë,
Ju do të korrni për jetë...

Flm, i nderuar.

 

Na ke munguar mati.

mati i ri -po shyqyr qe dole dhe rrofsh per muzen pikante.

Rrofshi e qofshi o Gra.

Rrofshin grate dhe burrat e civilizuar mendjehapur qe kane mesuar te na sjellin nje dege mimoze smiley se ne kenaqemi me paksmiley

 

 

S'kemi shume pretendime me nje llaf, pak e sakte.. smiley

po he mi ketlina,se pak nga pak do mesohen me me shume, perndryshe keq e kane punensmiley le qe e dine vete,ja kan marre dorensmiley

Te dashura nena, gra, motra dhe vajza.... Ju urojme kete dite te jeni te forta dhe ta rrembeni barazine me burrat, e te mos prisni prej tyre se nuk besoj se do tua japin......

Te mos harroni se ju jeni....

dikur keni qene keshtu...

ju kane barazuar me bagetine...

si keto, po edhe me te mira se keto......

keni qene burim frymezimi...

dhe kenaqesie artistike....

ato qe jepni jete.....

ato qe jeni edhe te shtizave, po edhe te dyfegut.....

veç mos u beni si kjo......

.........pa ju nuk jemi ne, jeni ju pa jemi edhe ne...jeni ju te dobeta pa jemi ne te forte......

Sa e shemtuar kjo femer o zot.

Ka alamet sysh mi.

sidomos ate nishanin e ka si te nji plake te shemtute......shtrigaaaa.....

Ate e ka qe mos ta marin sysh, imagjino te mos e kete, sa here do e mallkojshin robt ne dite smiley

Po, po shife tek Opinioni si shtrigat keto te djathtat.

Te jete mi e shemtute,dashnorja duhet e bukur.

Brad mendova qe burrat e martum kishin heq dore nga "dashnoret" smiley

Kur keshtu?

Tek Konferenca e Gruas Shqiptare ne Londer javen qe shkoi - nje nder pikat e axhendes ishte kjo.

Ehuuu,ku Londra e ku peshku.

Gezuar 8 Marsin smiley

Emigranti duhet te kete ndonje ekuacion qe lidh feminizmin me festimin e 8 marsit, qe duhet te jete tip parabole, hic feminist(e) plot feste, ca feminist(e) hic feste, shume feminist(e), feste

Une kam nigju se eshte zgjedh kjo date nga qe 8-ta eshte me dy brima. Mund ta kem dhe gabim.

Shi, shi ca mendje te djallezuar qe kane burrat smiley

Për nënat:

Gjalle je, nenloke? Edhe une Gjalle jam. Shendet me pac, shendet!
Drite e befte krejt kjo mbremje e lume Izben tende, qe me mall me pret. 
Thone se je ligur e je tretur Nga meraku im, po nuk ankon,
Se, peshtjelle me nje shall te vjeter, Fillikate rruges shpesh kalon.
Dhe kur mugetire e kalter bie, Nje vegim i zi te kall ty frike,
Sikur ne nje sherr diku ne pije, Vjen dikush e ma keput me thike. 
Kot, e dashur, vuan kaq, besome, Brenga ti fanit keto nder sy.
Sjam aq pijanec i lig sa cthone, Si do vdes pa te te pare ty?
Une jam po foshnje, si nje here, Dhe nje shprese vec ushqej ne gji:
Tiki nga ky tym e kjo potere, Te shtepiza jone aty te vij.
Dhe do vij, kur kopshti yne i bardhe Anekend te vishet me blerim.
Vetem ti, si tete vjet me pare, Mos me zgjo aq heret ne agim.
Mos e zgjo ate qe shkrumb iu bene Endrrat e moshes plot hare.
Me ka vrare jeta mjaft, o nene, Dua vec te shlodhem e te fle.-
As ti lutem Zotit mos me thuaj, Si dikur ne tarten mituri.
Ti ke mbetur ngushellim per mua, Drite e parrefyer, vetem ti!
Ndaj merak ti mos mu bej aq teper, Tek e liga mendjen mos e co, 
Dhe aq shpesh me shallin tend te vjeter Fillikate rruges mos kalo.

 

    Letër nënës  Sergej Essenin 
  •   

 

Kur isha student, fund i viteve 1980 kam patur nje liber me poezi te Eseninit te cilat kane qene kryevepra. Mirpo si cdo gje e bukur, humbi duke kaluar nga dora ne dore...

A egziston ndonje ribotim neper librari e Eseninit?

U mblodhen grate e botes ne nje kongres per tua mbledhur burrave.

E para u ngrit gjermania. Une, the ajo, vendosa mos te bej me asnje pune ne shtepi. Lashe enet e guzhines pa lare... Diten e pare - s'pashe gje; diten e dyte - s'pashe gje perseri; diten e trete - i gjeta te lara. Keshtu i dhashe nje mesim te mire burrit.

U ngrit francezja. Edhe une vendosa mos te rregulloj me krevatat. Ngrihem nga gjumi , vishem dhe nisem ne pune. Diten e pare -  s'pashe gje; diten e dyte - e gjeta dhomen e gjumit te rregulluar. Burri kishte marre nje sherbetore...

U ngrit dhe Jozifina. Une tha, vendosa mos me gatu me per burrin n'shpi se mu xi jeta kathe dite. Diten a pare - erdha n'shpi dhe... s'pashe gje fare, vetem ca si xixa. Diten e dyte - po ashtu. Diten e trete fillova me pau pak na siri majte...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).